Veenendaal naar Theole Ziekenzorg deed weer veel werk in Rhenen, Eist en Achterberg L. H E IJ Woufm^tpus In de afdeling derby Rhenus-Oranje-Wit ACHTERBERG ELST RENSWOUDE Duizenden turners bij het jubileum van „Oranje-Wit" in Eist WOUDENBERG Burgerlijke stand Raad van Woudenberg niet aceoord La.v. nieuwe grens met Scherpenzeel KERKDIENSTEN De terugkeer n van ARAM VOETBALPROGRAMMA Scherpenzeel heeft rustdag „Langs ongebaande klingen" Ook Veeiiendaalse derby DOVO thuis tegen Apeldoorn SLECHTS 675.- ADIO BALLEGOIJEN Gevonden en verloren voorwerpen VEENENDAAL RENSWOUDE WOUDENBERG Frans Halslaan 26 (Hoek Patrimoniumlaan) Het melkprijsbeleid Zondagsdienst doktoren Ziezoo, dat hebbe we der opzitte, dat gedoe met die vrind uit Spanje. Hij is intusse weer op de trugreis naar zen Vaderland en ik hoop, dat-ie geen al te beroerde indruk heb meegenoome van Nederland en in het biezonder van het Veen. Ik hoop, dat et bij een Veense verkoudheid gebleeve is. Het is maar goed, dat de goed-heilig- man in deeze daage te druk geweest is met zen Sinterklaas-inkoope en bestel- linge, want as-t-ie bij vergissing de wens te kenne gegeeve had om es as toehoorder een ouwerwetse Hollandse gemeenteraadsvergadering bij te woone en hij was dan bijvoorbeeld naar de zaal gegaan waar die vergaaderinge ge- houwe worde in de gemeente, waar een paar jaar geleeje zoomers een heide- koningin voorkwam, dan had die beste braave Sint vast en zeeker de schrik van ze leeve gekreege. Dan waare et te wense geweest, dat-ie maar heel wei nig van onze taal verstaan had. Ik durf te wedde, dat ze witte haare en baard te berge gereeze zou we zijn, as-t-ie had kenne hoore, wat hoogwaardigheidsbe- kleeders mekaar in et openbaar in alle vriendschap toe kenne voege voor fraaije opmerkinge. Ik zeg maar zoo: van je vriende moet je het maar hebbe. Ze zulle je maar zoo as wethouwer in et bijzijn van de pers en Jan Publiek effies de les leeze en je te verantwoor ding roepe over dinge uit je parti- kliere leeve. Een vriend die mijn de toone vijlt. Nee sportievieteit van de raadzaal is anders, vooral as zooiets gebeurt door iemand, die bij een van onze sport- bonde aan het roer zit en daar mis schien wel een goed bestaan van heb. Of zou zoo'n man daar niet genoeg aan hebbe en zou zoo'n serie opmerkinge as daar op et doel geschoote werde, de bedoeling hebbe om de een van et groene kusse af te praate, waar die zelf ook al es opgezeete heb. Hoe et ook zij, ik voor mijn, ik snap niet, dat die scheidsrechter aan de teegepartij niet een strafschop gegeeve heb, weegens onfeer aanvalle. Of zou de scheidsrechter een bietje tobbe met ze ooge? Je hoort wel meer dat scheids rechters dinge, die ze moete zien, niet zien. Enfijn, één ding heb ik alweer uit dat heele zaakje uit „De Bergpoort" be- greepe: je moet oppasse met je huis- vrinde. Ik heb et altijd wel teege Driek gezegd. Je kun nog zoo goed voor ze zijn, maar op de duur breekt et je op. Want als je te goed voor ze bent, en ze een goed bakkie koffie-met-iets-der- bij geeft en de knoope voor ze aan de jas zet en de sokke dichthoudt, dan zegge ze, dat je het breed laat hange en doe je dat niet, dan ben je zoogezeid gierig en kan je niks voor een ander misse. Kom aan, ik heb der weer genoeg van gezegd. Driek heb de koffie klaar en ze heb nog een stukkie letter oover- gehouwe van gistere. Ik moet die flau we smaak van die praatjes kwijt. W. Blauwkous MUZIEKVERENIGING „KUNST EN VRIENDSCHAP" IN FINANCIëLE NOOD De muziekvereniging „Kunst en Vriend schap" heeft grote behoefte aan herstel en vernieuwing van hun instrumenten. Deze vereniging, welke altijd met grote moei lijkheden te kampen heeft gehad, verloor in de Meidagen 1940 door oorlogsgeweld alle instrumenten. Gedurende de evacua tie 1944-1945 gingen de instrumenten op nieuw verloren. Met medewerking van de bevolking slaagde men er na de bevrijding in, wederom de beschikking over instru menten te krijgen. Daar deze instrumen ten niet van de vooroorlogse kwaliteit waren, zijn er reeds verschillende niet meer of slecht bruikbaar. Door deze om standigheden zal de vereniging de mede werking niet meer kunnen verlenen aan uitvoeringen en festiviteiten. In een ge meenschap als Achterberg is ook een mu ziekvereniging onmisbaar. Het bestuur ziet zich hierdoor genoodzaakt een huis- aan-huis-collecte te houden. Zij roept een ieder op, zijn solidariteit met de vereni ging te tonen, door grote offervaardigheid wanneer een der leden-collectanten in de week van maandag 10 t.m 15 december bij u aanklopt. Ten aanzien van de voetbalpools mo gen binnen afzienbare tijd nadere maatregelen van de regering worden verwacht. Minister Cals heeft zich al thans in de begroting voor zijn departe ment in deze geest uitgelaten, daarbij in het midden latende wat deze maat regelen zullen beogen Dat het momenteel ten aanzien van de voetbalpool in ons land een chaos is, zal wel voor niemand een geheim zijn. Tientallen, ja honderdtallen clubpools of combinaties, waaronder intussen aar dig uit de kluiten gewassen organisa ties, voldoen op het ogenblik aan het verlangen naar het wedden op voetbal wedstrijden. Toch kan deze toestand zonder controle van Bond of overheid nimmer bestendigd blijven Duidelijk is, dat de huidige toestand binnen afzienbare tijd wijziging zal ondergaan. Aleer het zover is lijkt het ons goed de volgende twee punten vast te stellen: le. Van het verbieden van huidige pools zonder meer kan o.i. geen sprake zijn, wil men niet ziende blind zijn. Een dergelijke maatregel zou alleen maar tot gevolg hebben dat vele pools ille gaal toch in leven zouden blijven, ter wijl anderzijds nog veel grotere bedra gen dan thans reeds het geval is het land zouden uitvloeien voor deelname aan buitenlandse voetbalpools. 2e. Indien ter vervanging van de hui dige pools één nationale landelijke pool in de plaats zou komen, zal de KNVB deze pool, zonodig in samenwerking met de overheid, dienen te organiseren. Het is n.l. bekend, dat er voor deze organi satie reeds anderen op de loer liggen, maar het zou toch te dol zijn om over te praten, indien de KNVB het wedden op door deze bond georganiseerde wed strijden aan anderen zou moeten over laten Voor deze week een interessant pro gramma zowel voor de hogere als voor de lagere afdelingen. „Veenendaal" krijgt het deze week wel heel erg moeilijk in de uitwedstrijd tegen het Tielse Theole. Theole is voor Veenen daal altijd een lastige tegenstander en men heeft dikwijls aan het kortste eind getrokken. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat dit ook nu het geval zou zijn. maar toch geven we Theole, dat bovendien nog het terreinvoordeel heeft de beste kan sen. Veenendaal doet het nu eenmaal niet best en men zal, vooral aan de voorhoede, nog heel wat moeten dokteren, wil men er een kampioenselftal van maken. In de afdeling zien we een interessante derby tussen Rhenus en Oranje-Wit. Het zal op Candia wel flink gaan spannen. Beide ploegen beschikken over een elftal dat beslist kan winnen. Maar wie juist nu de sterkste is? Een verdeling der pun ten lijkt ons niet uitgesloten. Scherpenzeel, dat nog steeds aan de kop van de ranglijst gaat, heeft zondag een rustdag en kan dus rustig afwachten wat de naaste concurrenten doen. Renswoude krijgt bezoek van het op papier zeer zwakke De Kieviten uit Voorthuizen. Hier moet, wanneer men de FILMAVOND CULTUUR-HISTORISCHE VERENIGING „Langs ongebaande klingen" is een do cumentaire film van Bert Haanstra over het werk van de Nederlandse Heidemaat schappij, waarin wij kennis maken met o.a. het kweken van zoetwatervis, ont ginningen, bosbouw, tabaksteelt en boer- derijenbouw. Toch is in de film mede dank zij Haan stra's talenten een belangrijk spelelement verweven. Wam Heskes, als fabrieksdirecteur, heeft schoon genoeg van de jachterige twintigste eeuw en slaakt gedurende een irriterend telefoontje de verzuchting: „Ik j wou dat ik honderd jaar eerder geleefd J hadZijn wens wordt vervuld en hij vindt zichzelf terug in een trekschuit. Huib Orizand is een der andere passa giers. Hem gaat het allemaal veel te lang zaam en in een debat met Wam Heskes roept hij uit: „Wat mij betreft leefde ik honderd jaar laterDeze hervindt zich in een elektrische trein. Wij maken nu afwisselend de weder waardigheden mee van de twee lieden, die elk in een verkeerd tijdvak rond zwerven. SINT-NICOLAASFEEST G. V. EKCELSIOR Zaterdagavond j.L werd door de G.V. Excelsior te Achterberg, haar traditio neel Sint-Nicolaasfeest gevierd. Hier voor waren uitgenodigd leden, ouders van leden en donateurs. Na opening door de voorzitter, de heer Rijkse, trad de Sint, voorzien va twee knechten binnen, luide toegezongen door de jeugd. De Sint bracht hulde aan de G. V. Excelsior en sprak zowel een ver manend en goedkeurend woord aan de leden, waarna hij de ouders opwekte propaganda te maken voor de gymnas tiek en de G.V. Excelsior te blijven steunen. Vorig jaar, aldus de Sint heb ik gevraagd om een verenigingsvlag. Ik zie nu dat in het afgelopen jaar de vlag gekomen is en voorzien van zeven wim pels, gewonnen door leden van de ver eniging. Vervolkens werden door de Sint aan alle leden van de jeugd groepen een geschenk aangeboden met versnaperingen. Na het afsscheid van de Sir.t werd vervolgens een program ma afgewerkt van muziek, zang, humo ristische gymnastiek en goochelaar. Als eerste trad cp een Tiroler trio, bestaande uit twee dames en een heer, die op voortreffelijke wijze hun muzi kale en vocale kunnen naar voren brachten. Hun optreden viel bij het pu- bl:ek zeer in de smaak, evenals de z'ngende zusjes, die met hun populaire liedjes zeer veel bijval oogstten. Onder leiding van de heer W. Vaart jes, werden door enkele heren, leden van de vereniging, enige humoristische gmnastiek nummers naar voren ge bracht, waaraan het publiek zeer veel plezier beleefde. Vervolgens werd door enkele dames- en herenieden een schetsje „Moeder mooiste" opgevoerd, hetgeen door de deelnemers goed werd afgewerkt en door de aanwezigen werd gewaardeerd. Aan het slot van het programma trad op de bekende goochelaar Houdini uil Veenend*"T, d e de kinderen nog lang zal 1 "en napreten over zijn handige gjochc! trucjes. krachtsverhoudingen tegen elkaar uit meet. Renswoude een grote overwinning behalen. Men moet echter niet juichen alvorens de beer geschoten is. Dat de overwinning zo groot wordt, verwachten we niet. Eist speelt op eigen terrein tegen Veen- se Boys en heeft hier weer geen gunstige papieren. Veense Boys zal. met nog zeer goede vooruitzichten op het kampioen schap, hier wel geen fout komen maken. Het Amerongse DVSA speelt thuis te gen Hoogland. Van deze ontmoeting is moeilijk wat te zeggen. We houden het op een verdeling der punten. RKVUV krijgt bezoek van Schalkwijk. We vragen ons af wat hier de uitslag zal zijn. Heeft RKVUV een inzinking? We ge loven het niet en daarom houden we bei de punten aan de Nieuweweg. DOVO speelt op eigen terrein aan het Panhuis tegen Apeldoorn. Zo op het eer ste gezicht is de volle winst voor de Vee- nendaalse gloeg gemakkelijk te behalen, maar toch is dat o.i. niet zo. Apeldoorn zal wel geducht tegenstand bieden. Een interessante ontmoeting is te verwachten en we voorspellen een kleine overwin ning voor de rood-witten. VRC heeft de laatste twee wedstrijden het genoegen van een overwinning niet mogen smaken. Kom, heren van de ra cing, niet afzakken! Tegen VIOS moet men zaterdag kunnen winnen. GVVV en Matjan gaan aan de Buurt- laan meten wie de sterkste is. GVVV heeft het terreinvoordeel en is tevens be lust op een geduchte revanche. We geven GVVV daarom iets beter papieren, al is dat maar heel gering. Triangel Boys gaat naar Doorn waar men tegen DEV speelt. We verwachten dat de boys met beide punten naar Vee nendaal zullen terugkeren. De Merino's speelt thuis tegen de leider WANNEER U TELEVISIE GAAT KOPEN, KOM dan allereerst onze sortering bekijken. Wij zullen U ook gaarne inlichten over on:e service. MOCHT er aan Uw toestel iets man k ren w j repareren (als enige ttr plaa-se) zelf ook televisie. ONZE KL NTEN GETUIGEN: Radio B llegoyen staat ock dón altijd voor U klaar. HET HIERBOVEN afgebeelde toe snel is de 14 TX 123 en is het aller nieuwste Philips televisie t«. estel. VRIJBLIJVENDE demonstraties! Door Philips GEDIPLOMEERD TELE^ ISIE reparateur. RADIO EN TELEVISIE Molonstr. 16 Rh«n«n - T«l. 579 IJsselmeervogels 2. De Merino's speelt zeer wisselvallig en een voorspelling is dus moeilijk te doen. De Veenendalers hebben in ieder geval het terreinvoordeel. Een^ puntenverdeling lijkt ons niet on mogelijk. Scherpenzeel krijgt bezoek van Veluwse Boys en zal hier wel raad mee weten. Beide punten dus voor de thuisclub. Voor de reserve-elftallen is het pro gramma: Veenendaal 2 Gelria 2; KVVA 2 Rhenus 2; Veenendaal 3 BVC 3 (12 uur); Zeist 4 HDS 2 (12.30 uur), DVSA 2 DEV 3 (12.30 uur); Hoogland 2 Rens woude 2; Houteri 3 Rhenus 3; EMS 3 RKVUV 2 (12 uur); HDS 3 DVSA 3; Matjan 2 DOVO 3; Triangel Boys 2 VRC 3. BIESBOSSERWEG WERD OPGELEVERD Vorige week werd de Biesbosserweg, die inmiddels is gereed gekomen, opge leverd aan de gemeente Renswoude. Het is in één woord fantastisch wat hier tot stand werd gebracht. De oude zandweg zat vol gaten en kuilen, nu heeft de Bies bosserweg een prachtig glad asfaltwegdek. Bij de oplevering waren onder meer tegenwoordig burgemeester J. A. Hosang, de gemeente-secretaris, de heer N. van 't Wout, vertegenwoordigers van de Cul tuur Technische Dienst, de aannemer de heer Ruisch, de heer Leppers namens de provincie en nog tal van andere personen die in meerdere of mindere mate hebben medegewerkt tot het tot stand komen van deze prachtige weg. Na afloop was men ter gelegenheid hiervan nog enige tijd in hotel „De Den nen" bijeen. Donderdagavond werd in het Wijkge- bouw te Rhenen de algemene ledenver gadering gehouden van de vereniging „Ziekenzorg". Blijkens het jaarverslag, uitgebracht door de heer J. Hovestad, secretaris-penningmeester, werd er weer veel werk verzet door de wijkverpleeg sters, waarvan er twee hun standplaatsen hebben in Rhenen-Stad en een in Eist. Voor de wijze, waarop zij hun taak vol brachten, komt hen een woord van lof toe. In Rhenen en Achterberg werden niet minder dan 1401 bezoeken afgelegd aan tezamen 107 kraamvrouwen. Hulp werd verleend bij 61 bevallingen, terwijl 78 voorlichtingsbezoeken werden gebracht. In het wijkgebouw werden 11 kraamvrou wen verpleegd met tezamen 108 verpleeg- dagen. Aan 131 zieken werden 2660 be zoeken gebracht; in 43 gevallen werd de laatste hulp verleend. In 247 gezinnen werden 748 bezoeken voor zuigelingen gebracht. Vier en twin tig maal werd het consultatiebureau voor zuigelingen gehouden, met een ge middeld bezoek van 38 moeders. Meer malen werd de arts geassisteerd bij het inenten van baby's en kleuters, 56 kin deren werden ingeënt tegen kinkhoest en difterie. Voor de t.b.c.-bestrijding werden 721 bezoeken afgelegd, 5 gezinnen met 6 pa tiënten werden ingeschreven en 26 ge zinnen met 30 patiënten afgeschreven. Poliklinisch werden 31 patiënten ge holpen. Diathermiebestralingen werden 1366 maal toegepast en hoogtezonbestra- lingen 325 maal. Uit het magazijn van verplegingsarti- kelen werden 672 maal artikelen uitge leend. De chronische patiënten maken te ervaren wat er veranderd is in hon derd jaar en we zien wat de Heidemaat schappij in haar bestaan van ruim 60 jaar heeft bijgedragen tot de welvaart van ons land. Deze avond wordt ook weer gehouden in het koetshuis van hotel Stuyvenberg te Eist op woensdagavond 12 december, om 7.45 uur precies. Belangstellenden zijn We krijgen ruimschoots gelegenheid om van harte welkom. In 1957 bestaat de afdeling gymnas tiek van de s.v. „Oranje-Wit" tien jaar. Het bestuur meent nu al voorbe reidingen te moeten terffen om dit feit op luisterrijke wijze te vieren. Het feestprogramma vermeldt om te beginnen een rayondag, waaraan zo'n 1000 turnsters en turners zullen deel nemen. ,Van de volgende verenigingen staat de deelname al vast: „Excelsior", Achter berg, „Amerongen", „DOTO", Scherpen zeel,' „Sparta", Veenendaal en de orga niserende vereniging „Oranje-Wit". De oefenstof voor deze dag zal gemaakt worden door mevrouw Ruremonde-van Barneveld en de heer Klumpenaar. De algehele leiding berust bij de heer Klumpenaar. Het bestuur van het rayon „De Gel derse Vallei" is dit jaar als volgt sa mengesteld: W. de Bruin, rayonconsul, mej. H. v. Barneveld, secr. en R. van Kooten, w.n. rayonconsul. In het tijdvak van 28 november tot en met 4 december werden aan het bureau van politie te Veenendaal als gevonden aangegeven: 1 zwarte damesglacé; 1 p. grijze suède dameshandschi; 1 jong konijn; 1 paarse ballpoint; 1 bl. jongenspet; 1 bruine he renhoed, merk „Borseline", 1 witte plastic voetbal; 1 dommekracht met rood-bl. ge schilderd handvat; 2 nylons; 1 groen gebr. kinderwant; 1 muntbiljet; 1 zw. dames glacé; 1 gev. herenglacé; 1 hoes van da- mesparapluie; 1 br. kinderhandschoen; 1 sleutel; 1 br. herenhoed; 1 grijs-blauwe linnen damescapuchon v. regenmantel; 1 br. alpinopet; 1 p. br. herenglacé's; 1 mil. handsch.; 1 grijze angora poes m. witte borst. In hetzelfde tijdvak werden als verloren aangegeven: 1 paar groene herenhandsch.; 1 beige damestasje, inhoud. 1 portem. m. inh., 1 psalmboek, toilettasje, poederdoos en si garettenkoker; 1 grijs schoolétui; 1 paar lange zw. dameshandschoenen; 1 paar witte kinderhandsch.; 1 grijze vulpen; 1 oude autoped; 1 rood-geel-br. tas, inh. 1 j pyama en 1 p. rode dameshandsch.; 1 p. gebr. kinderhandschoenen (geel); 1 blauwe gebr. muts; 1 br. kinderwant; 1 rode por tem. m. inh.; 1 rode kinderwant; 1 gev. zw. dameshandsch.; 1 p. donkerbr. glacé's; 1 rood—br. jongenswant; 1 p. wollen kin derwanten; 1 p. gebr. bl. handsch. (ge blokt); 1 p. br. herenglacé's; 1 rode da- mesportem. m. inh.; 1 rood-br. vulpen. (Inlichtingen secretarie) Gevonden: Zesmaal over een bankbiljet van 10,1 rechter glacé handschoen; 1 br. windjack. Verloren: 1 rode portem. inh. kaartje ijsbaan en kleingeld. 1 jutezak met 75 kg. Milocorn. (Inlichtingen bij de rijksnolitie.) Gevonden: groene wollen das, grijze wollen want; 2 pr. wit katoenen hand schoenen; een gramofoonplaat. Verloren: groene wollen das; blauwe glacé dameshandschoen; wit-blauwe kin derwant; rechter gymnastiekschoen; br. Jongenspet; zak inh. 75 kg. veevoeder. vaak jaren achtereen gebruik van de hun verstrekte verplegingsartikelen, er werd voor ruim 460,— aan nieuwe verple gingsartikelen gekocht. Verder werd de Emmabloemcollecte verzorgd. In Eist werden 844 bezoeken voor zui gelingen gebracht, voorts 886 bezoeken aan zieken, terwijl in 9 gevallen de laat ste hulp werd verleend. Het consultatiebureau voor zuigelingen werd 24 maal gehouden, terwijl 2 maal werd geholpen bij het inenten tegen pokken. Er werden 34 kraamvrouwen verpleegd met 591 bezoeken, ter voorlichting van a.s. moeders werden 40 bezoeken gebracht. Het aantal maatschappelijke bezoeken beliep 108. Hoogtezonbestralingen werden 39 maal toegepast. Voor de tuberculose bestrijding werden 29i,hszpeken afgelegd. Uit het magazijn werden 160 maal ver plegingsartikelen uitgeleend. Tenslotte zij nog vermeld, dat de heer J. Verwoert werd herkozen als bestuurs lid van deze nuttige vereniging. RAADSVERGADERING Heden, vrijdagavond, komt de raad der gemeente Renswoude ten gemeentehuize in openbare zitting bijeen. In deze ver gadering komt o.m. de annexatie-kwestie ter sprake. Verder komen enkele sub sidie-aanvragen aan de orde en de ont trekking van de spoorwegovergang aan de Kooiweg aan het openbare verkeer. INENTING TEGEN POKKEN Volgende week dinsdag om drie uur bestaat op het gemeentehuis te Rens woude de gelegenheid tot kosteloos in enten van kinderen tegen pokken. Belang hebbenden wordt verzocht het trouw boekje mee te brengen. VALLEI-RUITERS-HUWELIJK Onder zeer grote belangstelling werd j.l. donderdagmiddag op het gemeente huis het huwelijk voltrokken tussen Jan van de Vliert en Heintje Jansje Top. Het bruidje geniet in Woudenberg en daarbuiten bekendheid als amazone van de „Valleiruiters". De Valleiruiters escorteerden de bruidswagen, getrok ken door vier witvoet-bles paarden, met zeven ruiters voor een zeven rui- te.rs achter, gevolgd door vijf volg- rijtuigen. Bij aankomst en bij het verlaten van het gemeentehuis vormd ende ruiters een haag waartussen door het bruids paar en familieleden het bordes van het gemeentehuis konden betreden. Het geheel gaf een fleurig aanzien en dat een dergelijke huwelijksplechtig heid uniek was in Woudenberg, bewees wel de enorme grote belangstelling. VEENENDAAL Geboren: Jannigje Gerdina, d. v. J. van Dijk en C. van Doorn; Bernhard, z. v. G. Heikamp en M. Vlaanderen; Jenny, d. v. J van den Beid en J. Willems; Hendrik Albertus, z. v. C. van de Haar en H. J. Klavers; Cornelis Willem, z. v. C. van Ginkel en L. Leppers; Jacob, z. v. J. Val kenburg en L. G. van Kooten. Ondertrouwd: E. van Kesteren en J. J. van de Wetering; A. Achterberg en B. Turkesteen; J. Slotboom en C. G. Berend- sen; A. Looijen en J. C. van Beek. Getrouwd: A. W. Koenen en H. Valken burg; J. Henken en J. Bouman; J. van den Top en W. van de Scheur; M. J. ter Haar en L. Stuivenberg; G. Lems en W. J. van Hardeveld. Overleden: Karei Peterse, 94 jaar. wedn. van M. Veenendaal; Geertruida van de Haar, 84 jr, wed. van A. Bouman; Chris tina Keijman, 81 jaar en 9 m., wed. van G. A. A. Broekhuizen. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Gerrit, z. v. F. van Kooten en C Lelyveld; Jan, z. v. M. G. van Donke laar en W. van den Berg; Robert, z. v. H. Horlings en J. Versteeg. Overleden: Aaltje Hendrika van Ginkel, 9 m.; Marinus Jan van Doorn. 8 jaar; Ger rit van Doorn, 74 jaar. RHENEN Geboren: Pieter Cornelis, z. v. A. Ka- paan en C. W. van Ommeren; Frans. z. v. C. G. Mater en B. ter Haar; Cornelia, d. v. G. Hardeman en C. v. Appeldoorn; Hijlkje Henriëtte, d. v. G. Sparreboom en Sj. Aardema. Getrouwd: Harko Ophof en Sophia Rense. Overleden: Marinus Jan van Doorn, 8 jaar; Teunisje Drost. 77 jaar. wed. van A. v. Hunnik. SCHERPENZEEL Geboren: Teunis, z. v. H. Vonk en G. Willemsen; Gerard, z. v. H. Brons en A. van Ginkel. Getrouwd: J. Schuur en W. M. Inken- haag. RENSWOUDE Geboren: Johannes, z. v. J. Inkenhaag en A. C. Roseboom; Johanna Maria, d. v. E. Inkenhaag en K. Helms, Dorpsstr. 106. Getrouwd: Lambertus Harman Pater, 24 jaar en Hendrika Everdina Besselink, 18 jaar. WOUDENBERG Geboren: Aleida Johanna, d. v. H. H. v. Ruitenbeek en A. Verhoef. Ondertrouwd: Cornelis de Kruif en Hendrika Gerarda Versteeg. Getrouwd: Jan van de Vliert en Heintje Jansje Top. Overleden: Neeltje Schimmel, 85 jaar, wed. v. G. ter Maaten. LEF.RSUM Geboren: Albert, z. v. Ph. H. Hulswit en J. A. H. van Dale; Gerrit, z. v. J. Groe nendijk en A. Achterberg; Johan, z. v. L. van der Kraan en W. van Veenendaal; Mary Ann. d. v. J. H. Hoogland en G. E. Faber. Ondertrouwd: Jan den Hartog en Aal tje van den Berg; Martinus Hermanus Meijer en Annetje Schuilenburg; Albertus Johannes van Doorn en Dirkje Nelly Dassel. De raad van de gemeente Wouden berg is dinsdagmiddag zeer kort bijeen geweest om zich uit te spreken over de momenteel zeer urgente kwestie der grenswijziging tussen Woudenberg en Scherpenzeel. De raadslieden stelden zich unaniem achter het voorstel van b. en w. het gedeeltelijk verwerpen van de verschuiving der grenzen, zoals die voorkomt in de door de interprovinciale commissie van Gelderland en Utrecht opgestelde, ontwerp-regeling grens wijziging Woudenberg- Scherpenzeel. In de loop van de vorige week hebben b. Een gouden bril voelt zich niet thuis In een kartonnen brillenhuis; Een geurige en goede wijn Hoon in kristallen glas te zijn: Een elegant, mooi damesbeen Daar moet een dito kous om heen. Voor zón been geldt als vaste wet: De béste kous, dus SETTER SET; Chic en charmant, duurzaam en sterk 't Is immers het vertrouwde merk. Clingt Dotmiêi KOE Niet alleen schapen, ook koeien lopen blijkbaar blindelings achter elkaar aan wanneer ze eenmaal in draf zijn. Bij Montlugon liep de voorste van een troep van dertig de spoorbaan op en de andere volgden haar zonder op de naderbij snel lende trein te letten. Het gevolg was, dat er tien werden doodgereden en tien ge wond, dat de trein een oponthoud had van vijftig minuten en dat de eigenaar een flinke boete moet betalen, omdat hij zijn vee niet binnen de perken hield. Daarnaast had de laatste een strop van ongeveer tienduizend gulden aan verloren koeienstapel. TACHTIG Een der rijkste mensen van de aardbol, de Aga Khan, vierde zijn tachtigste ver jaardag en verklaarde op dit feest ieder een uit te dagen het hem na te doen drie kwart eeuw lang vervulbare wensen te weerstaan. Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bl) Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal en w. de raad een schrijven gezonden, waarin zij voorstellen, de wijziging in zoverre te aanvaarden, dat de buurt schap Holevoet tot de gemeente Scher penzeel gaat behoren. Verdere toe voeging van Woudenbergs gebied aan Scherpenzeel, zo meenden b. en w. kan niet worden geaccepteerd. Dat de grens dieat te worden ge wijzigd, staat reeds jaren vast en de meente Woudenberg zou hiertegen geen bezwaren inbrengen indien zij niet stel lig de mening was toegedaan, dat de ontwerp-regeling tot bescheidener pro porties moet worden teruggebracht. De grens loopt nagenoeg door de kom van Scherpenzeel, waardoor de volkomen op Scherpenzeel georiënteerde buurt schap Holevoet een gedeelte is van de gemeente Woudenberg. Waar het Scher penzeel onmogelijk zal zijn de kom uit te breiden, gaat Woudenberg akkoord met de toevoeging van Holevoet aan Scherpenzeel. Dat de uitloper in weste lijke richting aan Scherpenzeel is toe gedacht werd door de Woudenbergse raad echter zonder meer verworpen. Het accepteren immers van de gehele ontwerp-regeling zou door het verlies van ruim zevenhonderd inwoners voor de gemeente e&n grote financiële strop betekenen. Mocht het overigens zo zijn, dat de financiële consequenties een zeer ondergeschikte rol spelen en de ge meente een volledige compensatie van het Rijk ontvangt, dan acht men in Woudenberg nog geen termen aanwezig tot een zo ingrijpende wijziging. Al in 1951 is door de raad van die gemeente een nieuwe grens voorgesteld, die weliswaar een omvangrijk gebied overdoet aan Scherpenzeel, doch daar naast een vergoeding eist in het weste lijk gedeelte van de gemeente Scher penzeel. Dit laatste zou tot gevolg heb ben, dat de grenzen een beter verloop zouden krijgen. De raad van Wouden berg wenst dit voorstel aan te houden. Het Utrechtse Landbouwgenootschap en de Plattelands Jongeren Gemeen schap, Utrecht. Afdeling Woudenberg, hielden in de zaal van de coöperatie ledenvergadering. De voorzitter van het U.L.G. de heer Joh. ter Maaten, sprak een inleidend wood en deelde mede dat de heer A. P. Hilhorst van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in de provincie een lezing zou houden over „Het melk prijsbeleid'. De heer Hilhorst begon te zeggen dat het melkprijsbeleid van de regering in het middelpunt van de belangstelling staat. De overheid heeft reeds enige ja ren een garantieloon op de melk ge geven, doch wenste niet verder op de oude voet door te gaan. De garantie prijs is datgene wat de boer voor zijn produkten ontvangt en deze ontvang sten liggen veel lager dan die in de industriële sector. Daar het aantal be- VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. Wis- gerhof, 5 uur ds. Vermaas. Julianakerk 9.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. A. L. van der Smit van Maarssen. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Vroegindewey, 5 uur ds. Wis- gerhof. Veeneind 3 uur ds. Van Viegen van Achterberg, woensdag 7.30 uur ds. Van Dijk van Garderen. Dijkstraat 2.45 uur ds. Wisgerhof. „Sola Fide" 10 uur ds. G. van Wassenaar van Harderwijk, 5.30 uur ds. Goedhart (zangdienst). Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Brakman van Naarden. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) 9.30 uur ds. Jongeleen van Wageningen. 6 uur ds. Heerma. Chr. Ger. Kerk Bea- trixstraat 9.30 en 4 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (Fluitersstraat) 9.30 en 5 uur lees- dienst. Ger. Gem. (gem. „Eltheto" Syn.) 9.30 en 5 uur onbekend. R.K. Kerk (Nieu weweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis. IC.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur zon dagsschool, 7 uur Openluchtsamenkomst. 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Gem. 10 uur ds. N. Kooreman, 5 uur ds. Vroegindewey van Veenendaal. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. H. Volten. Ger. Gem. Bantuinweg 10 en 5.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. Plant soen 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 7.30 uur ds. Lichtenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. Ned. Herv. (Ger.) Evangelisatie 10 uur de heer Romijn van Vlaardingen. 5 uur geen dienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. H. v. d. Linden. Vrijz. Herv. in lokaal Bethel, 9.45 uur ds. E. Torenbeek. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr. B Roest. Ger. Gem. (noodgebouw) 10 en 5.30 uur leesdienst. WOUDENBERG. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Cirkel. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. Braak van Gel- dermalsen. Ver. v. Vrijz. Herv. 9.45 uur in Scherpenzeel ds. J. H. C. Kater. Ger. Kerk. „Eben Haëzer" ds. E. Torenbeek. Ned. Herv. Gem. woensdag, geb. „Rume- laar" ds. P. Zandt van Delft. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. L. van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur ds. Lichten berg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, vrijdag 7 uur ds. De Jong van Kralingseveer. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Zink stok van Wageningen, 6 uur ds. Vroegin dewey van Barneveld. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. C. van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Van Noort, 6.30 uur dhr. J. M. Meyer (jeugddienst). Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, dinsdag 7 uur ds. E. du Marchie van Voorthuysen van Leersum. LEERSUM. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. De Jager van Amerongen, 6.30 uur ds. Lagerwey van Den Haag (jeugddienst). Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. E. du Marchie van Voorthuysen, donderdag 7 uur ds. E. du Marchie van Voorthuysen. R.K. Kerk 9.45 uur dienst in de zaal van Bio ,.'t Centrum". schikbare landarbeiders hand over hand afneemt, moeten 80 van de werkzaamheden op de boerderij door de boer en zijn gezin zelf geschieden. De boer is ondernemer en wenst ook het werk van zijn vrouw en kinderen in verdienste te zien omgezet. De orga nisaties willen deze arbeid omzetten in een hogere productieprijs. Hierdoor zou de melkprijs met 6 cent per liter ver hoogd moeten worden. Het productschap, bestaande uit een gelijk aantal veehouders en consumen ten, stellen mei de regering niet alleen de prijzen vast, doch eveneens de kwa liteitseisen. Voor 1952 betaalde de over heid alle toeslagen welke op de pro dukten werden gegeven, hierdoor kreeg de consument goedkope en goede waar. Thans wil de regering dat niet meer. De kwaliteitsvoorschriften wil de re gering echter in eigen hand houden, zulks in tegenstelling met de organi saties. Eén derde gedeelte van de melk is bestemd voor de consument en twee derde deel wordt verwerk in produkten. De toeslagen op de melk zijn onvol doende en thans wordt nagegaan in welke gebieden de toeslag verhoogd zal moeten worden. GOED JAAR VOOR „DE BLAUWKOOS" In „Bellevue" hield de duivensport- vereniging „De Blauwkras" jaarvergade ring. Na een opening door de voorzitter, die memoreerde, dat de vereniging een zeer goed jaar heeft gehad, daar te Wou denberg hoofdzakelijk de kampioensprij- zen zijn behaald uit Kring West. (Kring West bestaat uit de gemeenten Wouden berg, Leersum, Amerongen, Ingen. Mau- rik en Wijk bij Duurstede.) Aan de leden werden daarna de diplo ma's uitgereikt, t.w. Hok Kampioen Fond H W. Kalis; Hok kampioen Vitesse 2. H. W. Kalis, 3. J. Koudijs; Hok kampioen Midfond 2. H. W. Kalis; Hok kampioen jonge duiven 1. B. H. ter Dengen, 2. J. Koudijs, 4. J. Jetten; duifkampioen J. Koudijs, hok kampioen 1. H. W. Kalis, 3. B. H. ter Dengen, 4. J. Koudijs. OPBRENGST COLLECTE De collecte Ned. Oorlogsgraven comitee „Klaproosdag" heeft opgebracht 85,49. De collecte Prot. Interkerkelijk Thuis front heeft opgebracht 138, VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. P. Ver gouwen, Kerkewijk, tel. 2469. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstr. 93. Telefoon 315. SCHERPENZEEL. Dr. J. H. Renken, Ho- levoetsplein. Tel. 03497-250. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Bakker van Leersum, tel. 03434-495. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr Van der Scheur van Lunteren, telefoon 08388-460. WOUDENBERG. Dr. A. J. v. Keken, Tuindorpweg 16, Maarn, tel. 03432-288. (37) Zodra het scheepje vast lag, begaf Aram zich aan land. Jaspo en de anderen zouden aan boord blijven, tot hun aanvoerder nadere berichten had. Er had zich een heel troepje belangstellenden op de kade gevormd, want in deze dagen, waarin de Barbadoren ook de zeeën onveilig maakten, was de aankomst van een schip steeds weer een gebeurtenis. Aram wendde zich tot een van de omstanders en vroeg de weg naar het paleis van de Doge. Direct wilde iedereen hem terecht helpen, doch plotseling drong een rijk gekleed man zich naar voren en nam met een zwierige zwaai zijn baret af. „Wees welkom, vreemdeling," sprak hij. „Ik hoorde, dat gij het paleis van de Doge zoekt. Mijn naam is Guiliano. Ik ben een van de bestuurderen van deze stad en het zal mij een eer zijn, u van dienst te mogen wezen!" De anderen hadden zich eerbiedig teruggetrokken en Aram, die verheugd was, zo'n goede gids te hebben gevonden, wandelde langzaam met de vreemdeling mee. Deze praatte aan een stuk, doch plotseling vroeg hij: „Zo ik niet onbescheiden ben, zou ik mogen vragen, waar gij vandaan komt en wat het doel van uw bezoek aan onze stad is?" Aram vertelde hem, dat zij uit Pomplina gekomen waren met een opdracht van de hertog. „Het betreft een zeer dringen de zaak," besloot hij, „en hoe eerder ik de Doge kan spreken, hoe beter." Het gelaat van de vreemdeling betrok. „Wat jammer, dat gij zo gehaast zijt! De Doge is herstellende van een zware ziekte en kan nog niemand ontvangen! Doch zo ge mij in vertrouwen wilt nemen, wil ik de zaak aan het stadsbestuur voor leggen!" Aram wierp een snelle blik op zijn begelei der. Verbeeldde hij het zich of had er een ongewone felheid in diens stem geklonken? (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2