Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nieuwe Kerkewijk luisterrijk geopend Veenendaal was bakermat van familie Philips Raad van Scherpenzeel accoord met grenswijziging Raad van Renswoude wijst annexatie af MULDER BRILLEN Fa. F. TAK ELST Van hier via Zaltbommel naar Eindhoven RHENEN Ederveen, De Klomp, De Haspel en deel van Amerongen bij Renswoude /Vieutr» uit de Omgeving 30e jaargang WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 No. 94 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Politie moest vechtenden scheiden AGENDA Inbraak in werkkeet Meisje bleek niet ontvoerd VJ Eerste woningen van nieuwbouw bewoond Verscherpte controle op onbeheerd staande rijwielen Commissie toezicht op bioscopen weer actief „Hallo, goeiedaaaag Sinterklaas vergat Eist niet Van Gend en Loos Rhenen vergeten? Bloedtransfusie in „Irene" Driehonderd leerlingen bij schoolconcert in Rhenen Raadslid Ter Burg nam afscheid Grote prijsverlaging Kamerlid Kikkert spreekt voor C H.U. ASSURANTIEKANTOOR j ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprus per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent ff Hoezeer de bevolking ingenomen en dankbaar is ten aanzien van wat ont- ontwerpers en bouwers van de fraaie nieuwe Kerkewijk hebben weten te maken was ook zaterdagmiddag weer duidelijk merkbaar in de grote schare van be langstellenden die de officiële heropening van deze voor Veenendaal zo be langrijke verkeersader bijwoonde. Waren de bewoners van de Kerkewijk waarschijnlijk niet op de gedachte gekomen voor deze gelegenheid de vlag uit te steken, het gedeelte tussen de spoorlijn en de Hoofdstraat kreeg toch nog een feestelijk aanzien toen door het aannemersbedrijf van de Gebr. Bruil verschillende vlaggen over de weg werden gespannen. Een aardig idee van deze firma vormde ook de slagboom welke de Kerkewijk zij het voor een ogenblik en nu voor de laatste maal in het kader van de reconstructie nog weer eens voor het verkeer afsloot en voor de symbolische opening dienst deed. vinciale Waterstaat, vertegenwoordigd in de persoon van de directeur-hoofd ingenieur F. E. D. Enschedé en diens assistent de heer W. J. Nieuwelink; de P.U.E.M., welke werd vertegenwoor digd door de heer W. G. Rutgers, voor de medewerking bij het verleggen van de kabels en een aanbrengen van de prachtige straatverlichting, alsook het Veenendaals Waterleidingbedrijf, de P.T.T. en het bedrijf voor grondwerken de firma Schoonhoven alhier. Een drachtig, snel en goed werd er gewerkt. Een welkom riep burgemeester Bakker ook toe tot de vertegenwoordiger der Ned. Spoorwegen, de heer J. B. Rooding, de verschillende le.^n van de gemeen teraad en de vele autoriteiten welke hij onmogelijk alle met name kon noemen. De slagboom werd naar beneden ge houden door een koord, bevestigd aan de witte paal welke men op boven staande foto naast de microfoon ziet. Het was met een in de Veenendaalse kleuren uitgevoerde bijl dat de echt genote van de burgemeester, mevrouw Bakker-Maatjes, tenslotte onder luid applaus van de vele omstanders, het koord doorhakte en met het omhoog gaan van de boom de prachtige Kerke wijk opnieuw, en nu officieel en defini tief vrijgaf voor het verkeer dat er al meteen weer bezit van nam. Tevoren was het woord gevoerd door de heer F. J. Bruil, die meedeelde dat zijn broer, die eigenlijk meer bij het tot stand komen van de nieuwe weg betrokken was, door ziekte niet aanwezig kon zijn. De heer Bruil dankte het ge-^^^^^^K m?entebestuur HgfpSHSlfi voor ver- trouwen in zijn gesteld ook bij het uit- vele vorige |P werken. Tij-éfgajg|^*, dens de werk- zaamheden aan de Kerkewijk lijkheden niet gering geweest maar ondanks I dat kwamen #3 wij toch bin- nen de gestel- de tijd klaar. t jspl Erg dankbaar I was de heerB Bruil voor de prettige samen IMP M werking met I de heer Tj. Ja- -4. >V rings, de direc- m I teur gemeente werken en d>' techn. hoofd- ambtenaar, de I heer N. Th. van I I der Veen lil staf. Ook H burgemeester Bakker hierna gemeen- "r" r tewerken dank. H -jmMk' Het tensl< mm I V te daar ge- weest dat d< ontwerpen en I wer- den uitgedacht 83 en in on- derdelen voor- bereid. Woor- I den van wel- kom en dank sprak de bur- Dit is het moment waarop mevrouw Bakker-Maatjes het koord gemeester ook waarmee de slagboom naar beneden gehouden werd, met de tot de firma byl heeft doorgehakt. Het wegspringende koord is op de foto Bruil, de Pro- nog juist zichtbaar. HEen bijzonder woord richtte de burge meester nog tot de heer Enschede i.v.m. diens heengaan wegens het bereiken der pensioengerechtigde leeftijd. Het gemeentebestuur heeft steeds waarde volle adviezen en zeer grote medewer king van de heer Enschede ontvangen, zo ook bij de reconstructie van de Ker kewijk. Uw aanwezigheid hier wordt door ons zeer op prijs gesteld, aldus de burgemeester. De heer Enschede antwoordde met te zeggen dat hij door de jaren heen het vele werk in en rond Veenendaal, o.m. het verbeteren van het Vallei-kanaal, tot stand is gebracht, hem steeds veel voldoening had gegeven en dat hij ook verder nog een warm plekje in zijn hart zal bewaren dat het nijvere Vee nendaal bij hem bezit. Met deze nieuwe Kerkewijk kon spreker het gemeente bestuur feliciteren. In zijn toespraak wees burgemeester Bakker ook nog op de betekenis van de Kerkewijk als schakel in de reeds in vergevorderd stadium verkerende Noord-Zuidverbinding OssVeenen- daal-Amersfoort, en noemde in dit ver band ook het plan volgend jaar de Zaterdagavond moest de politie tussen beide komen tijdens een vechtpartij welke volgde op een hevige ruzie in de omge ving Hoofdstraat-Zandstraat tussen een aantal jonge mannen. Voordat zij elkaar erger konden toetakelen verscheen de politie op het toneel. r: Donderdag 19 december (In geb. „Rehoboth", Dijkstraat) 7.30 uur, ds. J. Bakker van Neder- Hardinxveld spreekt op uitnodi- ging van J.V. „Immanuël". (In Chr. Ger. Kerk, Hoofdstr.) 7.30 uur, ds. Nieuwenhuijze van Am- sterdam spreekt op uitnodiging van J.V. „Ora et Labora". Maandag 17 december (In geb. ,,'t Trefpunt") Bindings- avond Nationale Reserve uit Ame- p rongen, Renswoude, Rhenen en A Veenendaal. Dinsdag 18 december (In geb. Eikenlaan) uitvoering Weihnachts Oratorium door Chr. f| Oratoriumver. Veenendaal o.l.v. ff Gijsbert van Zanten. II Luxor theater Heden woensdag en morgen don-fi derdag de film „Ik was een Ame- ff rikaanse spionne". Smi'SH 8SS8I8S.V In de nacht van zaterdag op zondag j.l. werd ingebroken in een werkkeet staan de bij in aanbouw zijnde woningen. Er wordt een hoeveelheid loodgietersmate riaal vermist. De politie stelt een onderzoek in. Hoofdstraat van een nieuw wegdek te voorzien en het feit dat in het voorjaar begonnen wordt met de algehele ver nieuwing van de Nieuweweg. door mevr. Bakker zette Veenendaals Na de opening van de Kerkewijk Harmonie „Caecilia" een feestelijke mars in en het was ook dit korps dat de stoet van genodigden vooraf ging op weg naar hotel „De Korenbeurs" aan de Markt, waar de openingsplech tigheid werd besloten. Het was hier nog dat burgemeester Bakker en de heer Jarings door de firma Bruil als aandenken een album met een uitge breide serie foto's tijdens de werkzaam heden op de Kerkewijk genomen, werd aangeboden. Zaterdagavond was by plantage Willem III te Eist de hele omgeving in rep en roer. Politie, burgers en een politiehond uit Amersfoort zoch ten daar naar een tienjarig meisje dat spoorloos was verdwenen. 's Avonds kwam mevrouw G. wo nende in Woudenberg met haar ver loofde, de heer W. uit Eek en Wiel en het tien-jarige dochtertje van mevr. G„ per NBM-bus van Wou denberg aan en zy stapten by de plantage, in Eist om 6.30 uur uit. Daar moest volgens hun verklaring W. eerst zijn fiets ophalen, moeder en dochter zouden even wachten. Toen W. met zijn fiets terug kwam, was het meisje spoorloos. Tot half negen hebben zy toen gezocht, toen werd de politie er by gehaald. Die heeft met hulp van burgers en een politiehond de hele omgeving uitge kamd echter zonder resultaat. Te gen middernacht kwam er echter 'n berichtje uit Eek en Wiel dat het kind daar lopend was aangekomen en konden agenten en burgers het zoeken staken. Inmiddels ging in Eist zondag het gerucht, dat het kind was ontvoerd. Eind vorige week zijn de eerste wo ningen van de 32 die aan de Beatrix- en de Irenestraat in Eist zijn gebouwd, in gebruik genomen. Deze huizen zijn gebouwd door de aannemer B. Drost uit Veenendaal, die inmiddels al weer met het bouwen van nieuwe huizen, aansluitend bij de vorige, is begonnen. Deze huizen komen waar nu het voet balveld van Eist en Musketiers is, waardoor beide verenigingen op het ogenblik zonder sportveld zijn. Alleen de nieuwe straten zijn nog niet meer dan vastgereden bouwland en daar de bestaande Woudweg al niet veel beter is valt het bij donker regen achtig weer niet mee de huizen zonder natte voeten te bereiken. Maar ook hieraan zal wel een einde komen, hope lijk gelijk met het rioleren van Eist. Dezer dagen verscheen van de hand van professor P. J. Bouman een inte ressante en boeiende levensbeschrijving over Dr. Anton Philips, die, door zijn uitzonderlijk grote kwaliteiten als on dernemer, doch ook als mens, de in 1891 door zijn broer Gerard opgericht lampenfabriekje heeft gemaakt tot het enorme wereldbedrijf van thans. In dit boek leest men over de grote moeilijkheden, waarmede de gebroeders Philips te kampen hadden en over hun doorzettingsvermogen en technische en commerciële capaciteiten, waardoor tenslotte die moeilijkheden werden overwonnen. Professor Bouman vraagt zich af, hoe het komt, dat in één geslacht zoveel intellectuele gaven en karaktertrekken verenigd zyn en hoe ver men in het verleden moet teruggaan, om een bio grafie voldoende historisch reliëf te geven. Hierby bleek dat de bakermat der familie Philips de plaats Veenendaal was In de 18e eeuw n.l. trok een zekere Philip Philips, gehuwd met Rebecca van Crefelt, naar Veenendaal, waar in 1765 Benjamin Philips werd geboren. Deze nam later de zaak van zyn vader over en bezocht als handelaar in tabak en textiel de omliggende plaatsen. Zo kwam hy ook in Zaltbommel, leerde daar Lea de Hartog kennen en trouwde met haar, nadat hij zich om streeks het jaar 1790 in deze plaats had gevestigd. In 1826 trad Benjamin met vrouw en kinderen toe tot de Nederduits Her vormde Kerk. Zijn oudste zoon, Lion, huwde in 1820 Naar aanleiding van het grote aantal verwisselingen van rijwielen van de laatste tijd is de politie ertoe overge gaan strenger toe te zien op het on beheerd achter laten van rijwielen, d.w.z. of men de rijwielen bij het langs de openbare weg achterlaten op slot en grendel zet. De hiervoor gesignaleerde verwisse lingen van rijwielen komt vooral veel voor bij de dames. Het is blijkbaar een gewoonte van de dames om, wanneer zij b.v. uit een winkel komen, er niet op te letten of zij wel op hun eigen rij wiel stappen. Wanneer men de fiets op slot zet kan dit natuurlijk niet zo gauw gebeuren. Ongeveer drie jaar geleden werd in Renswoude de plaatselijke commissie van toezicht op bioscopen, dus voornamelijk het Luxor theater aan de Vendelse weg, ingesteld. Door ziekte is deze commissie intussen echter nog niet actief kunnen optreden maar naar wij vernemen is dit nu vanaf heden wel het geval. Bedoelde commissie is ook opnieuw samengesteld en hierin hebben nu zitting wethouder H. Lokhorst, mej W. van Raay, mevrouw J. de Waal-Vaarkamp en de heren D. Philips lips en G. R. van Leeuwen. Naar wij vernemen heeft de VARA-af- deling Veenendaal voor 28 februari a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan een avond op het programma staan waaraan o.m. zullen medewerken Cees de Lange en Rijk de Gooijer als Bartels. het zeer begaafdtfmeisje Sophie Pres burg uit Nijmegen. Het zevende, uit dit huwelijk geboren kind, Frederik Philips was de vader van Gerard en Anton. Hij had een onbegrensd vertrouwen in het technische kunnen van zijn zoon Gerard en steunde hem met alle mid delen en onder alle omstandigheden, hoe benard deze soms ook waren! De prachtige en boeiende biografie van prof. Bouman kwam in ons bezit via de Chr. Openbare Leeszaal alhier waar het dan ook verkrijgbaar is. „Eindhoven van de Gelderse Vallei" Veenendaal, dat weieens het „Eind hoven van de Gelderse Vallei" genoemd wordt, zal het zeker interesseren, dat een der grootste zonen van ons land is voorrtgekomen uit een geslacht, waarvan Veenendaal dan nog de ba kermat blijkt te zijn. Sinterklaas en zijn knecht hebben ook dit jaar Eist niet vergeten. Al is er dan geen organiserende winkeliersver eniging meer, van woensdag tot en met zaterdag kon men de Sint en zijn knecht'overal in het dorp in actie zien, begeleid door een grote schare kinde ren (men fluisterde dat het de Sint was van het warenhuis „De Beijenkorf"). Het ging alles uit van de buurtvereni ging „Franseweg West", welke maan dagavond de jaarlijkse feestavond zal houden. De buurtvereniging „Franse- weg West" is de laatste bestaande buurtvereniging in Eist, van de vele, die na de bevrijding werden opgericht. HUMOR TROEF IN EIGEN GEBOUW In het Eigen Gebouw gaf de afdeling Rhenen van de A.B.T.K. „De Een dracht" een feestavond onder de titel „Humor is troef", waaraan medewer king werd verleend door de bekendste artisten in ons land. De avond vond zijn hoogtepunt in het slotnummer, de rolschaatsshow, ge bracht door The Dutch Rolling Stars, bekend van de televisie-programma's. Met een gezellig bal werd de avond besloten. RHENEN DOET MEE AAN DE RATTENBESTRIJDING Van 14 tot 21 december wordt een landelijke actie gehouden ter bestrij ding van ratten. Ook Rhenen doet hier aan mee. Inwoners kunnen gratis rat tenvergif afhalen aan het bureau van gemeentewerken. In verband met de aanleg van de noord-zuidverbinding en de afbraak van het stationsgebouw van de Neder landse Spoorwegen moest het Rhenense kantoor van Van Gend en Loos worden verplaatst. Er werd een noodoplossing gevonden aan de overzijde van het stationsemplacement. Het valt echter te betreuren, dat het kantoor nu al vier maanden zonder telefoon zit, zonder elektriciteit, zon der water en dat men wil men het bereiken door vijftien cm modder moet baggeren. Het betekent een groot ongerief voor de zakendrijvende instel lingen in Rhenen en het is te wensen, dat spoedig in de ongemakken wordt tegemoetgekomen. Maandagavond werd in gebouw Irene door de afdeling Rhenen van het Ne derlandse Rode Kruis een bloedtrans fusieavond gehouden. Ongeveer 150 Rhenenaren stonden bloed af. In de gymnastiekzaal van de Ulo school te Rhenen vond vrijdagmiddag het tweede schoolconcert plaats. De so listen waren W. Hielkema piano en Th. Magyap, viool. De pianist hield een korte inleiding, waarin hij op de mogelijkheden van de viool wees, terwijl de violist demon streerde. Zo hoorden de leerlingen iets over de grote vioolbouwers als Stradivarius, Amati en Guarneri en zij maakten ken- Vrydagavond was de raad der gemeente Renswoude in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeen. Het belangrijkste agendapunt was ongetwüfeld een voorstel van B. en W. aangaande de voorgestelde plannen tot grenswyziging. De raad besloot onder geen beding met deze plannen accoord te gaan en hield zich aan de grieven, die ook al in 1951 te berde waren gebracht. Verder besloot de raad de spoorwegovergang aan de Kooiweg aan het openbaar verkeer te onttrekken. Aan de muziekvereniging „Ons Genoe gen" werd voor het komende jaar een subsidie verleend van f 450, De heer E. Zweers (PvdA) vroeg of men in Renswoude geen open ruimte tussen de huizen moest laten voor eventuele bouw van schuilkelders, waarop de voor zitter kon antwoorden dat dit niet nood zakelijk is, daar er dan een grote centrale schuilplaats in het centrum van het dorp zal worden gebouwd. Aan de Christelijke kleuterschool werd een vergoeding van f 225,— gegeven ten behoeve van de huur van een lokaal in gebouw „Rehoboth". De totale huurprijs bedraagt f 750,maar daar voor andere dingen nog weer f 495,wordt afgetrok ken blijft tenslotte het bedrag van f 225,— voor de gemeente over. De raad besloot vervolgens van 1 janu ari 1957 tot 1 januari 1958 de woning Dorpsstraat 8 te verhuren voor de prijs van f7,85 per week. De bijgebouwde be drijfsruimte werd verhuurd voor f 11,90 per week. De woning, plaatselijk gemerkt Dorpsstraat 10 werd voor de prijs van f6,25 per week wederom voor één jaar verhuurd aan de heer J. D. Overeem. Aan de heer J. Vink werd voor het tijd perk van zes jaren wederom verpacht een stuk grond, groot 555 ca. voor een pachtprijs van f 8,—, berekend naar f 1,44 per are. Het grasgewas op de bermen van de Vrijdagavond was de raad der ge meente Scherpenzeel in openbare zit ting bijeen om in een vlot tempo de uit vijftien punten bestaande agenda af te werken. In zijn openingswoord wees de voorzitter mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg op het feit dat zeven jaar geleden op 7 december door de verenigde naties de verklaring werd opgesteld van de rechten van de mens. Spreker reikte deze verklaring uit on der de raadsleden. Hij wees op het feit dat op het moment deze rechten worden vertrapt. Ook wees de voorzitter op het voorrecht, dat men hier nog vrij kon vergaderen. De kasgeldlening groot f 100.000,- van de bank van Ned. Gemeenten werd voor vier maanden verlengd. Hierna werden een 12-tal gemeente woningen verhuurd. De heer Harthoorn vroeg of de voorzitter bereid was een nieuwe woning te vex-huren aan K. De- neef. De voorzitter deelde mede, dat men hiertoe had besloten, ondanks dat Deneef geen kinderen heeft, maar nu veertien jaar getrouwd was en altijd nog bij een ander had ingewoond. Hierna werden de panden Oosteinde 40, 42 en 44 onbewoonbaar verklaard. Men zal voor de bewoners nieuwe woongelegenheid zoeken en de gemeen te wil ter plaatse een winkelhuis en een woning bouwen. Wethouder Van Kampen vond dit ook van belang voor de verfraaiing van het dorp. Punt van de agenda: wijziging begroting 1956 ontlokte nog wel enige discussie. Hier bij was een bedrag van f 11.000,voor het tekort van de Glashorsterdijk en een aanvulling van f 10.000 voor het klaar maken van het marktplein en bij gebouwen. Vooral de heren Berendse en Harthoorn vonden dit een eigenaardig geval. Berendse wees er op dat er eerst f 16.000 was gevraagd, toen een aan vulling van f 19.000,en nu nog een keer f 10.000,De voorzitter vond het ook vervelend, maar bij de aannemings som waren de dakspanten en de straat stenen niet inbegrepen. De onkosten nis met begrippen als vibrato, piccicato etc. De inleider deed dit op een bijzonder prettige en instructieve wijze, zodat hij de volle aandacht genoot van de ruim driehonderd leerlingen van ulo, vglo en landbouwhuishoudschool. Het programma bestond uit werken van Julius ïtöntfcjten, Vivaldi, De Falla, Bela Bartok en E. v. Donalmy. Speciaal in de laatste Hongaarse dans konden de leerlingen de enorme virtuo siteit bewonderen en deze Hongaarse violist. Het applaus aan het einde van het concert toonde dan ook duidelijk aan, dat de eerste kennismaking met klas sieke muziek erg meegevallen was. Het is daarom alleszins gerechtvaar digd deze concerten voort te zetten, daar er een zeer grote opvoedkundige waarde van uitgaat. DE UITVOERING VAN „O.B.K." Vrijdag 14 december geeft Rhenens arbeidersmuziekvereniging „Oefening Baart Kunst" de jaarlijkse muziekuit voering in het Eigen Gebouw. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Opening; 2. Sons of the Brave, mars Bidgood; Wiener Bürger, wals van Ziehrer-Mol; Partita Piccola Suite van Boedijn; Stad-Rhenenmars van A. J. v. Kolfschooten; 3. Pauze; 4. Plaatselijke film Rhenen; 5. Populair programma: De tippelaars, mars van Cori; Pot pourri populaire nr. 5 van Renaud; Heinzelmannchens Wachtparade van Noack; Populaire Potpourri van A. J. v. Kolfschooten; Bij ons in de Jordaan van Noiret. Er is bal na onder leiding van de Bcerenkapel van „O.B.K.". Er is ge legenheid tot plaatsbespreken aan de zaal op donderdag 13 december van 8 tot 9 uur. Munnikenweg werd voor zes jaar ver pacht aan de heer G. Veldhuizen voor de prijs van f 5,per jaar. De heer Zweers maakte hierbij de op merking, dat het raadslid Joh. v.d. Brand- hof hiervoor misschien wel meer wilde betalen, hetgeen bij de andere raadsleden hilariteit verwekte. SPOORWEGOVERGANG KOOIWEG ONTTROKKEN AAN OPENBAAR VERKEER Vervolgens werd een voorstel van b. en w. behandeld aangaande de onttrekking van de onbewaakte spoorovergang in de Emminckhuizerlaan-Kooiweg. Bij dit voorstel kwamen de tongen in beroering. Allereerst deelde de voorzitter mede, dat van een drietal omwoners be zwaarschriften tegen dit voorstel waren (Zie verder pagina 2.) In het concertgebouw te Amsterdam werd ter ge legenheid van het 25- jarig jubileum van de di rigent van het concertge bouw-orkest, Eduard van Beinum. een uitvoering gegeven van het „Te Deum" van Alphons Die- penbrock, waarna de ju bilaris gehuldigd werd. Over Eduard van Beinum gaat de anekdote rond, dat h(j eens gezegd heeft: „Ik houdt van het pu blick dat in avondkle ding komt luisteren, want z(j stellen hen, die van muziek houden in staat de goedkope concert avonden bü te wonen." Foto: De heer M. A. Rei- nalda hangt, geholpen door mevrouw Van Bei num, namens H.M. de Koningin de versierselen van de Grootofficier in de orde van Oranje Nas sau om de hals van Eduard van Beinum. per leerling voor het lager onderwijs werd vastgesteld op 32,50 per leerling. De kosten van het bouwrijp maken van de grond groot 5 ha aan de Willear- laan werd geschat op 300.000,De genswijziging gemeente Gelderland- Utrecht en voor Scherpenzeel met Wou denberg en Renswoude vond in de raad in het algemeen een gunstig onthaa.l Als eerste voorde hierover het woord de heer Harthoorn namens de Prof. Chr. fractie. Deze wees er op dat een gemeente bestaat uit een gemeenschap en dat de groei van deze gemeenschap grenswijziging noodzakelijk kan maken. Wel betreurde hij het dat men de buurtschappen Moors en Dashorst ten N„ en Vliet en Broek ten Z. van de gemeente er niet bij had betrokken, aangezien men zich daar toch ook vol ledig Scherpenzeler voelt. Ook wees hij er op dat als het deel dat men bij Scherpenzeel wilde voegen op hetzelfde peil gebracht moet worden de gemeen te wel een extra bijdrage mag vragen. De voorzitter wees er nog op, dat het initiatief van deze grenswijziging was uitgegaan van de bewoners van de Hole voet en er in oktober 1951 bij de raad een verzoekschrift was ingekomen getekend door 135 gezinshoofden om wijziging der gemeentegrens. De heer Renken (arb.) merkte op, dat het voor stel, door Scherpenzeel gedaan over deze grenswijziging wel in grote lijnen was aanvaard door de betreffende com missie. Hierna werd besloten om het voor stel met de enkele opmerkingen van de raad aan Ged. Staten toe te zenden. Tijdens de rondvraag vroeg de heer C. ter Burg hoe men tot het verschil in huur kwam van de gemeentewoningen, thans gebouwd en die, welke vorig jaar gebouwd werden. De voorzitter ver klaarde dit door te noemen de duurdere grondprijs, 1 °/o hogere rente, hogere bouwkosten en minder subsidie van het Rijk. Aan het slot deelde de heer C. ter Burg (PvdA) mede, dat hij wegens zijn vertrek naar Woudenberg bedankt als raadslid en als lid van de woningcom missie. Er was een ogenblik stilte na deze mededeling. De voorzitter betuig de zijn spijt. U bent altijd een van onze beste raadsleden geweest en ik betreur het dat u thans niet mee kunt maken van Teveel betalen is niel.praU^ daarom voor een nieuwe BRIL Alleenverkoop Hoofdstr. 1 06 Telefoon 2576 - Veenendaal het tot stand komen van het zwembad en badhuis, waarvoor u altijd zo ge ijverd hebt. Wij verschilden wel eens van mening, maar u hebt altijd op rus tige wijze de belangen van de burgerij en van uw kiezers verdedigd. Ook de heer Berendse betuigde zijn spijt over het vertrek van de heer C. ter Burg. Wethouder Ten Ham bracht het schei dende lid eveneens hulde voor zijn vele werk, verricht in de tijd na de bevrij ding dat hij voor de PvdA zitting heeft gehad in de raad. De heer Ter Burg dankte zichtbaar ontroerd voor de mooie woorden tot hem gesproken. Woensdagavond spreekt het lid der tweede kamer van de CHU, de heer C. Kikkert uit Zeist voor de afdeling Scher penzeel van de Chr. Historische Unie in het lokaal achter de Ned. Herv. Kerk. Aanvang 7.30 uur. AAFJE TOP BIJ PLATTELANDSVROUWEN Donderdagavond houdt mej. Aafje Top uit Amsterdam een voordrachtavond in de sociëteit op initiatief van de afdeling Scherpenzeel van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen en VVV. Aanvang 8 uur. „DE ARBEID IN DE WERELD VAN MORGEN" Donderdagavond spreekt de heer H. v. Dijk uit Arnhem voor de bestuurdersbond van het NVV om half acht in café „Marktzicht over het onderwerp „De ar beid in de wereld van morgen". OOSTERBEEK. In pension „Pieters berg" zijn thans ook een honderdtal ge vluchte Hongaren ondergebracht. De be volking van Oosterbeek toont op verschil lende manieren medeleven met deze slachtoffers van de terreur in hun land. Vorige week b.v. leverde bakkerij Van Ommeren alhier een week lang gratis brood en bakkersbenodigdheden voor de Hongaarse gasten. WIJZEWOORDEN NA DE VRIJHEIDSSTRIJD Welk recht heeft een verrader, van anderen trouw te eisen? (Metastasio) KERKEWIJK 167 .T6L.5000 VEENENDAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1