DE VALLEI -rrr;"»- •**- - Levensstrijd Veenendaal leed niet ver diende nederlaag tegen Theole D O V O maakte van Apel- doom's doel een ^Schiettent' ook wMden 3^ zzzsr- Toch „slechts'" een 10-0 overwinning G.V.V.V. en Matjan voetbalden en boksten onbeslist 0-0 Renswoude had aan zes doelpunten ruim voldoende tegen De Kieviten Voor de Jeugd Belangrifkemededeling Per"Vn'ancteel «eunenl Uitslag Sinterklaasprijsvraag De Merino^s - IJssel- meervogels 2 (2-2) DEY - Triangelboys (4-0) T. Hardeman scoort viermaal Haaften I.S.C. 1-3 De stimulans voor moderne mensen. In 't verkeer, in 't dagelijks leven, tijdens het werk, bij de studie is KING onmisbaar als stimulans voor nieuwe veerkracht. van aan de Vereniging611 vereniging financie Pré mlillen Uw Prachtige tekeningen 5 DECEMBER FEUILLETON Ondanks het zondagsrijverbod en het minder gunstige weer, waren toch vele Veenendaal-supporters de Rijn over ge trokken, om hun favorieten aan te moe digen. Al mochten dan geen bussen rij den, ook met taxi's, brommers en fiet sen wist men Tiel wel te bereiken. Jammer was het voor al deze mensen, hun club op werkelijk onverdiende w[jze met 31 onder te zien gaan. Het was trouwens pas in de laatste tien minuten dat Veenendaal deze wedstrijd tegen Theole verloor, en dat na een gclijkopgaande eerste helft, terwijl de balans na de rust naar de Veenendaalse kant doorsloeg. Of de Veenendalers dan slecht ge voetbald hebben? Welnee, helemaal niet. Zeker er waren zwakke plekken, zoals bijvoorbeeld te kort spel, wat nonchalant plaatsen en een paar dek- kingsfouten, die Veenendaal noodlottig Gelukkig ging zijn schot juist naast. On danks dat Veenendaal daarna meer en meer in de aanval kwam, wilde het in de voorhoede toch niet lukken. Het duurde allemaal te lang. In de 20ste minuut raakte Kees Hei kamp bij een verkeerde kopbal even ge blesseerd en moest zich buiten de lijnen wat laten opknappen. Een voorbeeld van sportiviteit is wel, dat toen ook een der Theole-spelers zolang op het bankje ging zitten. Het was juist in deze periode, dat de Veenendalers een bal te zacht op hun doelman terugspeelden, waarvan Van de Garde handig gebruik maakte om Theole de leiding te geven (10). Na een half uur spelen, moesten Koel man van Theole en Bleijenberg van Vee- nendaal zich laten vervangen. Opmerke- i lijk is wel, dat nu Veenendaal scoorde I voor dat de invallers tussen de lijnen wa- ren. Een snelle aanval werd afgesloten Het hardwerkende elftal van de Me rino's heeft, na tweemaal een achter stand te hebben ingelopen, toch nog een verdienstelijk gelijk spel weten te bemachtigen. In het begin van de wed strijd gaf de thuisclub de toon aan, maar het eerste doelpunt viel aan de andere kant. Linksback v. Manen had alle gelegenheid de bal even op zijn doelman terug te spelen, maar ver zuimde dit, zodat de IJsselmeervogels- linksbinnen een schot kon lossen dat doel trof. Een kwartier voor rust werd het gelijk toen een voorzet van links buiten Kroes door midvoor Blankespoor in eens werd ingeschoten. Een kwartier in de tweede helft kwa men de gasten opnieuw aan een voor sprong, maar tien minuten voor tijd scoorde rechtsbuiten Brouwer de ver diende gelijkmaker. Hoewel daarna de beide elftallen probeerden de volle winst te krijgen bleef het bij een pun tenverdeling. Met 40 ging Triangelboys ten onder in de wedstrijd tegen DEV in Doorn. Met de rust keken de VSW-mannen reeds tegen een 30 achterstand op. Na de rust probeerden de Boys wel een beter resultaat te bereiken, doch het spel was te kort. De thuisclub had nog eenmaal succes door doelman Slotboom nog eens te passeren. Zo langzamer hand komt Triangelboys in een benarde positie te verkeren en komt het degra datiegevaar naderbij. De D.E.V.-links- buiten Esveld kwam 7 minuten voor het einde zo onfortuinlijk in botsing met een der Veenendaalse spelers, dat hij waarschijnlijk een arm gebroken heeft. werden. an de Pol was in goede vorm, me^ een bard schot van Corry Heikamp, maar liet toch een bal glippen. Zeker, dat y d Wetering te machtig bleek (1—1). het schot was hard en de bal glad, maar Er zat tocn van alles wcer in Theole ^«--meen. yan Van de Kraats kreeg /jjn invaller en Veenendaal werd weer compleet door Hoogwerf. Gezien het en Van Soest hebben we vooral in de eerste helft veel plezier beleefd. De middcnHnie leek ons wat zwak, waar door Theole soms wat al te gemakkelijk aanvallen kon opbouwen. De voorhoede was deze middag niet doortastend ge noeg. Het spel werd nog al eens opge houden. Vooral Kees Heikamp was niet erg op dreef, hoewel gezegd moet wor den, dat hij aan spil Valburg geen ge makkelijke tegenstander had. Na wat terreinverkennen aan beide kanten kreeg Veenendaal reeds in de zevende minuut een redelijke kans. Re- bergen schoot schuin voor het doel staan de van betrekkelijk kleine afstand oer- hard in, maar doelman Van de Wetering wist, goed op zijn post zijnde, de bal te stoppen. Even later deed Van de Wetering al weer van zich spreken toen hij een goede voorzet van Kees Heikamp de bal met één hand uit de lucht plukte. In de elfde minuut hielden de Veenen dalers even hun adem in, toen linksbui ten Grizel keihard buiten het bereik van Van de Pol tegen de staander schoot. Hoewel daarna Theole wat beheerster speelde, waren het toch de Veenendalers die het Van de Wetering eens danig las tig maakten. Toen de strijd 26 minuten oud was, griezelden we echt weer door Grizel, die weer een van zijn gevaarlijke schoten op het Veenendaalse doel af vuurde. Met een prachtige safe echter wist Van de Pol ook deze kogel onscha delijk te maken. Om beurten aanvallend kwam de rust met een 00 stand. Na de thee kwamen de Veenendalers direct gevaarlijk opzetten. Maar ook de Tielenaren lieten zich niet onbetuigd. Na een kwartier spelen werd het weer even heel gevaarlijk voor het Veenendaal doel, toen midvoor Van de Garde, uit een cor ner, de bal vrij voor doel te pakken kreeg. HOOGLAND 2 RENSWOUDE 2 0—1 Het tweede elftal van Renswoude speel de een uitwedstrijd tegen Hoogland 2 en won verdiend met 10. Het enige doel punt werd door E. de Waal in de tweede helft uit een strafschop gescoord. Overi gens wel een duidelijk bewijs hoe zwak de voorhoede van Renswoude is. Ook C. Vink bracht er maar heel weinig van terecht. In de achterhoede speelden J. Vonk en T. den Hartog een uitstekende palTlj. Een doelpunt van C. Vink in de eerste helft gescoord werd ten onrechte afgekeurd. spel, zou men toen Veenendaal werkelijk de beste kansen gegeven hebben. Onge veer tien minuten voor het einde echter, kwam er weer zo'n harde kanjer van Grisel, waar Van de Pol finaal overheen dook (2—1). Het spel werd daarna van beide kanten soms wel een beetje erg hard, maar Veenendaal bleef vechten voor de gelijkmaker. Drie minuten voor het einde was het aan een dekkingsfout te wijten, dat Grisel plotseling alleen voor Van de Pol kon komen en deze voor de derde maal het nakijken gaf (31). Ook al beloofden de spelers van Apeldoorn elkaar in de rust de neder laag, die toen dus eigenlijk al vast stond, tot een minimum te beperken, toch kwamen de rood-witten op zeer gemakkelijke wijze aan tien doelpunten. Maar er werden door DOVO zelden meer doelrijpe kansen gemist als juist nu tegen het zeer zwakke Apeldoorn. Ook het houtwerk voorkwam enkele malen een zeker schijnend doelpunt. In het laatste kwartier, toen men reeds tien doelpunten bij elkaar had getrapt, maakte DOVO de fout teveel aan show- De talrijke toeschouwers bü de voet balwedstrijd GVVV Matjan hebben wel waar voor hun geld gehad. Na een harde wedstrijd, waarbij het aan beide kanten in bepaalde gevallen met de sportiviteit niet zo nauw genomen werd. volgde nog een korte strijd. Een strijd waarvoor geen spelregels zijn en dus alles toegestaan was, zoals rake klappen uitdelen en elkaar in het ge zicht spuwen. Gelukkig waren er ook nog mensen, die het hoofd koel hielden en de vrede weer gauw hersteld had den. Erg prettig doen dergelijke uit spattingen toch niet aan. Het is natuur lijk onnodig te zeggen, dat bij zulke verhitte gemoederen van voetbal wei nig terecht kwam. Vooral in de eerste helft leek het er niet veel meer op. Na tuurlijk speelden de zenuwen toen ook een belangrijke rol. De tweede helft begon aanvankelijk iets rustiger, maar het laatste kwartier was het weer mis. GVVV kwam met een invaller voor Prins in het veld, terwijl men tevens in Aris v. d. Haar een nieuwe spil gevonden had. Een spil die voor de Buurtlaanbe- woners een aanwinst genoemd kan wor den, maar die tevens, als het op hard spel aan komt zijn mannetje zeker slaan zal. Voor wat betreft de eerste helft kunnen we heel kort zijn. Wij schreven het hier boven al, er werd alleen maar hard en zenuwachtig gevoetbald. Na de rust ging het iets beter. Men hield het hoofd er meer bij en er werden soms goede aanvallen opgebouwd. Eigen aardig, dat hoewel in deze tweede helft Renswoude speelde zondag tegen De Kieviten uit Voorthuizen geen beste wedstrijd en toch won men zeer ver diend met niet minder dan 60. Hier uit mag wel blijken hoe zwak de tegen partij is geweest. Bij Renswoude von den we G. van de Veer w eer in voor treffelijke vorm. T. Hardeman scoorde niet minder dan vier doelpunten, het geen natuurlijk een mooie prestatie is, maar wanneer we zien welke fraaie kansen G. van de Veer de Renswouden- se middenvoor heeft gegeven, dan moe ten we Van de Veer toch veel hoger aanslaan. In de tweede helft is het spel beter geweest dan in het eerste gedeelte van de strijd, alhoewel men ook toen niet boven de middelmaat uitkwam. Renswoude zette direct enkele goede aanvallen op en G. van de Veer was met spil Stutvoet de man, die de andere voor- waartsen al direct opgelegde kansen be zorgde. De rood-witte aanvalsleider kon hier echter geen gebruik van maken. Toch werd het na een kwartier 10 toen T. Hardeman eindelijk een prachtige voorzet van G. van de Veer benutte. Renswoude bleef aanvallen, maar de voorhoede bleek in de nog resterende tijd machteloos. Toch werd het nog 20, maar aan dit doelpunt hadden de rood-witten geen di rect aandeel, want een der Kieviten-backs schoot in eigen doel. Na de thee speelde de thuisclub beter voetbal, terwijl de gasten het nog slech ter gingen doen. Het uithoudingsvermo gen ging nu ook een woordje meespreken. G. van de Veer gaf weer prachtige kansen weg en T. Hardeman profiteerde hiervan reeds na enkele minuten (30). Hier bleef het echter niet bij, want G. van Raaij scoorde na ruim een kwartier het vierde doelpunt voor Renswoude. Het was al lang duidelijk dat Renswoude dit spelle tje van kat en muis zou gaan winnen en men deed het dan ook rustig aan. Toch werd de stand nog tot 60 opgevoerd. Beide doelpunten werden weer gescoord door T. Hardeman. Ondanks het feit, dat Hardeman deze middag vier doelpunten scoorde vinden wij hem toch niet de juiste man op de juiste plaats. Als mid denvoor moet hij in staat zijn het spel wat meer te verdelen en niet al te zelf zuchtig zijn. G. van de Veer, die een keu rig maatgevoel heeft en aan de andere spelers bijzonder mooie kansen geeft zal daarentegen zelf wat meer moeten gaan schieten. Het gelukte ISC 1 zondagmiddag twee winstpuntjes uit Haaften mee naar huis te nemen. We kennen Haaften als een voor Ingen lastige tegenspeler. Toch kre gen we bij deze wedstrijd wel de indruk, dat Ingen in de meerderheid was, maar dit niet voldoende in doelpunten kon uit drukken. De geschiktheid van het terrein was zeer goed. De wedstrijd had ongeveer tien minuten geduurd toen Beks uit de linkse hoek een corner nam, die op een pracht wijze via het hoofd van W. van de Willi gen in het vijandelijke doel belandde. Dit werd ook de ruststand. Even na de rust ontstond een schermutseling vóór het Haaftens doel, waaruit Knevel het vol gende doelpunt wist te scoren. Hierop antwoordde Haaften spoedig met een te gendoelpunt, waarna de stand geruime tijd ongewijzigd bleef. Dan is het Beks weer, die een goed geplaatste voorzet van Van Ledden Czn op de juiste'waarde wist te schatten en het leder onhoudbaar in schoot. Met een 31-overwinning voor Ingen kwam het einde der wedstrijd. ISC II speelde met vier invallers gelijk tegen Herovina te Herwijnen. Daar dit elftal er ook heel goed voorstaat in deze competitie, zullen er uit sportief oogpunt toch wel zeer goede redenen - voor dit verstek van enkele spelers moeten be staan. veel op de Matjan-helft gevoetbald wérd, toch de sigarenmakers gevaarlijker wa ren, doelpunten maken was er echter bij geen van beiden bij. Al direct na de thee, kreeg Matjan de kans, om uit een corner de leiding te nemen, 't schot van Chr. Tanis ging naast. In de zevende minuut schoot aan de andere kant ook Ditewig naast, nadat hij door slecht wegwerken van doelman Van Eist, de bal vrij voor het doel te pakken gekregen had. Enkele goede doorbraken aan beide kanten leverden niets op. Of de aanvallen werden slecht afgewerkt, of de doelverdedigers waren goed op hun post. In de twintigste minuut kwam Piet Tanis nog een keer vrij van doelman v. d. Pavert te staan, door moedig ingrijpen wist deze echter een zeker schijnend doelpunt te voorkomen. De tijd verstreek en toen de nu niet bepaald vakkundig lei dende scheidsrechter het einde aankon digde, waren beide ploegen nog even ver als toen ze begonnen: 00. voetbal te gaan doen, waardoor Apel doorn neg bijna kans zag de eer te red den, het is echter niet zover gekomen. DOVO, dat deze middag in witte shirts speelde, begon meteen met enkele goede aanvallen en men had ook al vrij spoedig succes, toen R. Schoeman reeds na twee minuten van een fout van de Apeldoornse verdedigers pro fiteerde en 10 liet aantekenen. DOVO bleef sterk in de meerderheid, maar doelpunten bleven nu voorlopig nog uit. Apeldoorn kwam maar heel zelden tot een redelijk goede aanval en dan werd het gevaar door Van de Heu vel c.s. snel bezworen. Toch werd het na 20 minuten 20. B. van de Pol ondernam een solo-ren op het Apeldoornse doel, schoot hard in, maar de keeper sloeg het leer weg, waarna B. Kroesbergen weer inknalde. Nu werd de bal door één der backs weggetrapt, maar juist voor de voeten van Van de Pol, die het nu beter deed en van twintig meter afstand onder in de hoek knalde. DOVO kreeg weer de kans de voor sprong te vergroten, toen B. Kroesber gen zich achter een vrije trap plaatste. Hij schoot echter erbarmelijk slecht. Kroesbergen nam met deze misser ech ter geen genoegen, want in de 36ste minuut schoot hij, nadat drie DOVO- aanvallers hadden gefaald, keihard in de touwen (30). Enkele minuten voor tijd nam R. van Zetten het vierde doelpunt voor zijn rekening nadat B. Kroesbergen in eer ste instantie hard had ingeschoten, doch de keeper de bal had weggeslagen. R. Schoeman miste in de laatste mi nuut de kans van zijn leven. In de tweede helft werd het met recht vuurwerk. Het ene schot na het andere vloog op het Apeldoornse doel af. Het hoge tempo van de thuisclub was Apeldoorn nu veel te machtig en men moest met lede ogen toezien hoe de score met de regelmaat van de klok tot niet minder dan 100 werd opge voerd. ABE-DOELPUNT We spreken hier dan van een Abe- doelpunt, maar een doelpunt als het vijfde van DOVO, gescoord door B. Kroesbergen, heeft zelfs een Abe Len stra of wie dan ook, nog nooit gemaakt. Zeker, we zeggen erbij: in een dergelijk doelpunt zit voor meer dan negentig procent geluk, maar dat is dan altijd het geval. Klaas Verhal zette na enkele minuten de bal hoog voor. Het leer werd echter juist achter middenvoor Kroesbergen geplaatst, dus in feite ver keerd. B. Kroesbergen vond dit echter helemaal niet erg en tikte de bal van ruim twintig meter afstand met de hak van zijn schoen achterover precies tus sen de 'kruising van paal en lat. Een luid applaus was wel verdiend voor deze doortastende middenvoor, die de ze middag liefst vijf goals voor zijn rekening nam. Kroesbergen vond 50 nog lang niet voldoende en nam toen meteen het zesde, zevende en achtste doelpunt voor zijn rekening. R. van Zetten had enkele keren pech, tocn hij schoten door het houtwerk zag gekeerd. B. van de Pol, die deze middag van vele doelpunten de grondlegger was en zeker de beste uit de voorhoede mag worden genoemd, had ook in deze laat ste drie een zeer groot aandeel. Het vrij talrijke publiek begon langs de lijnen reeds van tien, tien te schreewen en toen KI. van Hal na schitterend solowerk nummer negen in de touwen knalde ging het erop lijken. Er kwamen opgelegde kansen, maar deze werden gemist. A. Nieboer kwam naar voren, maar ook. hij miste ju weeltjes van kansen. Toch werd het 100 toen DOVO een vrije trap kreeg te nemen. B. van de Pol plaatste zich er achter en hij zag een klein gaatje. De bal verdween hierdoor precies in het doel (100). Met deze stand en wat show-voetbal van DOVO kwam het einde van een zeer eenzijdige wedstrijd, waarin men zich alleen nog maar afvroeg tot hoe veel doelpunten DOVO net zou brengen. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Wie zijn er jarig? 13 december Eefje Diepeveen. 13 Ria de Koning. 16 Woutje v. d. Bijl, Rhenen. 18 Piet van Eden. iiiy CH.O». Co""4'"' Hetvereniging,cve:i^^volWomen Nederland. Groot is vaak de liefdek onbaa«»ch..g kunnen dikwij -orden \aaK gevo Talrijk zijn irom< odukten gratis fanrv-fairs en dergt craarn een bepaald sympa ihiek doel. 1 om gelden bijeen te brengen voor voor bazaars, rmd°rogLe„ de verzoeken die - ^^kking -Uen. edewerking hier- Voor zover mogelijk hebben w, steeds gaarne onze nu tussen bove b betekent: plan" geboren, hetgee gingsi W. schept de tnogehikhehl voor bedragen hiervoor beschtkba g werden bc8leed. aan propaganda-*- voor Pers. dlcdige inlichtingen. Beste neven en nichten, Hier is dan de uitslag van de Sinter klaasprijsvraag. 't Was leuk werk om al die opstelletjes te lezen en die tekeningen te bekijken. Jullie hebben allemaal erg je best gedaan, maar ik moest natuurlijk de allerbeste inzendingen met een prijs be kronen. Mijn nichten waren, wat het aan tal inzendingen betreft, verre in de meer derheid! En hier zijn dan de prijswinna- ressen. Groep ouderen. Ie prijs: Alie Mijnders, 13 jaar, Buurt- laan 117-West, Veenendaal. 2e prijs: Jannie ter Maaten, 14 jaar. Pa rallelweg 11, Overberg. Groep jongeren. Ie prijs: Joke Pitlo, 10 jaar, Molenweg 2, Eist. 2e prijs: Marietje (en Evert) Bos, 10 jaar, Boslaan 44, Veenendaal. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het kantoor van „De Vallei", Paral lelweg 10, Veenendaal. En nu de oplossing van de raadsels: Voor ouderen. Ladderraadsel Schot, Seoel, Grouw. horst, gewas, Reims, zweer, imker, salon, sloop, tapir, Elten, Endor, kraai, Baarn, forel, takel, prins. Kenau. Roden. Terah, Breda, Henri. De versregel luidde: Hoor wie klopt daar kind'ren. Voor jongeren. Gedichtje. Sinterklaas is weer in 't land Jongens wat een pret! 'k Heb mijn schoenen vol met hooi. Allebei gezet. En als 't 5 december is, Nou, dan is het feest. 'k Ben beslist het hele jaar Lui noch stout geweest. 'k Wou wel graag een dinkey toy En een plastic bal, Of een echte Dieseltrein Dat is 't mooist van al! En ik lust zo vrees'lijk graag Worst van marsepein. Als 'k daarvan een meter krijg Zal 'k tevreden zijn. 'k Wacht nu maar gelaten af. 'k Heb mijn best gedaan, Daarom zal die goeie Sint Mij niet overslaan! Enkele lezertjes van onze jeugdkrant hadden een prachtige tekening gemaakt, o.a. Hennie van Huigenbosch, Ina ten Donkelaar en Tiny Greve. Tiny is nog maar 8 jaar. Knap gedaan hoor Tiny! Maar het versje moest de beslissing bren gen. Janny Hament uit Vlissingen, ook bedankt voor je kaart. Jammer, dat je een verkeerd raadsel instuurde. Alle neven en nichten hartelijk dank voor hun inzen dingen! Hieronder volgt nu het opstel van Alie Mijnders, die de eerste prijs won in de afdeling ouderen. Ze staan in een kringetje op het plein voor de school. Lies heeft het hoogste woord, dat zijn ze van haar gewend: zij is altijd haantje de voorste. Maar ze kan ook de leukste dingen verzinnen. Zo ook nu weer. Al vroeg was ze het plein op- gehold, daar zag ze alleen maar Nel Ver hoef. Meteen holde ze naar haar toe. „Zeg, heb je 't al gehoord?" „Nee, wat bedoel je?" „Nou, van Ans, ze heeft een ongeluk gehad. Wel niet zo erg, maar ze ligt met haar voet in het gips. En ze heeft zo'n pijn! Ik weet niet precies waar het ge beurd is, maar ik geloof in de buurt van de molen." „Nou, ze liep te springen op de weg, je weet wel dat daar geen stoep is. En toen kwam er toch een motorfiets aanrijden! Nou, ze schrok natuurlijk geweldig en meteen lag ze al. Wout van de molenaar zag net. Die heeft haar toen geholpen. Verder weet ik het ook niet." „O, wat zielig voor haar. Nu net voor Sinterklaas. En dat ze nu zo'n pijn heeft!" „Ja, maar ik heb zo'n leuk plannetje bedacht! Maar daar wacht ik mee tot de anderen er zijn." Al gauw waren de meeste meisjes er en toen moest Lies ermee voor de dag ko men. „Het is gauw Sinterklaas. En nu had ik gedacht om met z'n allen naar Ans toe te gaan." Ze wachtte op de uitwerking en die was reusachtig! Allen stemden er dadelijk mee in. „En nu nog wat. Als er nu eens een Sint en twee zwarte Pieten gekozen wer den en „Ja, leuk, dat doen we! Van alle kanten klonken uitroepen. „En als we dan allen eens een kleinigheidje meebrachten. Maareen kleinigheidje, we zullen de prijs vaststellen. Er werd besloten niet hoger te gaan dan vijftien cent. „Je mag natuurlijk ook wel iets zelf maken. Een leuk kanten zakdoekje, of zo." Eindelijk, de vijfde! Iedereen had er naar uitgekeken, maar vooral de negen meisjes van de Julianaschool. En toen de bel van negen uur ging, liepen ze niet meer, maar holden ze naar de Boslaan. Lies en Wil waren de vorige dag al naar Ans' moeder geweest. Alles was tip-top in orde. Ans mocht best bezoek hebben, maar zelf wist ze er nog niets van. Dat zou een leuk geheimpje zijn, al een ca deautje op zichzelf. Daar waren ze al op nummer 15. Eén belde er aan en mevrouw deed zelf open. „Dag kinderen, kom maar gauw binnen. Eis en Lies en Wil, gaan jullie je maar vast verkleden in de keuken. De anderen gaan maar met mij mee." Mevrouw ging ze voor naar de huis kamer. Ans lag in de hoek. En een gezicht dat die zettenee maar! Dat had ze niet gedacht. Ze gingen allen om haar bed zitten, heel gezellig. „Maar waar zijn Lies en Els en Wil, komen die niet?" „Nu ehik geloofik weet het niet, ze komen iets later." Nou ja, een klein leugentje, dat was veel echter. Maar even later werd er op de deur geklopt. En de anderen begonnen heel hard te zingen. Hoor, wie klopt daar kind'renEn Ans zelf zong heel hard mee. En wie kwamen daar binnen? Sin terklaas en twee knechten! O wat vond ze dat leuk. Het werd een heel leuke middag. Ans voelde gewoon geen pijn. En leuke cadeautjes dat ze kreeg! De meesten hadden het helemaal zelf ge daan. B.v. een speldenkussentje enz. Lies speelde heel goed haar rol als Sinterklaas. Ook dé Pieten waren verbazend leuk aan gekleed. Aan alles komt een eind, zo ook aan deze heerlijke middag. Maar er wachtte ook nog een avond! Maar of die net zo leuk zou worden als deze verrukkelijke middag Joke Pitlo, de andere eerste-prijswinna- res, tekende een tuin met bloemen. Onze zilverpapieraktie In dank zilverpapier ontvangen van: Mevrouw Budding. R. Roelofsen (namens het personeel van de V.S.W.). Oplossing raadsels I. Sinterklaas kapoentje. II. Als Sinterklaas op zijn rug zit. I. p; zes; lepel; Brielle; pepernoot; ïoouaadacj i :doj( ïpooaq tuatuajjf door Ernst Zahn Vertaling: II. C. Knappert-Jansen (53) Hij was van mening dat mensen van zulk een onverzettelijk karakter en van zoveel aanzien als de boer van de Hoch- fluh-hoeve en Russi al voorbestemd waren vrienden te worden. Als de volgende dag niet zo laat was aangebroken, had die Tobias nog wak ker kunnen vinden. De jonge boer had een uur geslapen, toen hij zijn dagwerk weer begon, maar niemand kon het hem aanzien en hij liep rond met een gezicht dat helder en kalm stond als bij iemand die iets prettigs heeft on dervonden. Aan het ontbijt ontmoetten zijn blikken die van Felix; die kon daarin wel iets als bemoediging en een hernieuwde aanmaning tot geduld lezen. Ogenschijnlijk was Felix dan ook van die tijd af geduldig. De beide broeders spraken dagen en weken lang niet meer van datgene wat hun aan het hart lag, en ieder van hen ging zijn eigen gang. Die van Felix voerde hem echter zeker wel vaak op heimelijke wegen, want hij kon op de hoeve goed gemist worden, en het viel te weinig op, als hij ont brak, dan dat een heimelijke tocht naar het gehucht des avonds of des nachts werd opgemerkt. Tobias, die het opper beheer over de bezitting had, en die zelfs de kleinste van zijn plichten niet verzuimde, zag eindelijk, hoe zijn jon gere broeder de tijd van afwachten doorkwam. En van dat ogenblik af voegde hij hem dikwijls toe: „Pas op, jongen", of „zachtjes aan maar drift kop", op de wijze waarop men een al te vurig paard liefkozend en vriendelijk tot kalmte tracht te brengen. Ondertussen was de vochtige herfst in de winter overgegaan. Op zekere dag kwamen de nevels als de grauwe koude rook van een reusachtig vuur uit het dal naar de bergen gestegen en verzwolgen als een onweerstaanbaar aanzwellende stroom hutten en woud en rotsen, en toen de hele wereld er in verzonken was, ontplooide zich het vale omhulsel, en een regen van witte vlok ken kwam er uit te voorschijn. Dat duurde zo drie dagen en drie nachten lang. Toen president Furrer op de morgen van de vierde dag zijn voordeur uit kwam, om een boodschap naar de pas toor te doen, reikte de sneeuw hem tot aan de brede borst. De oude man strekte zijn leden en zijn ogen flikker den. Het ledig zitten had hem ontstemd, en een gedruktheid, waarvan hij geen verklaring wist te geven, had hem tegen zichzelf en tegen de hele wereld in opstand gebracht. Daarom deed de weerstand, die de sneeuwmassa bood, hem goed, en hij wierp er zich met zijn krachtige ledematen in als een lustig zwemmer in de zee. De wind floot over de verblindend witte bergwanden en wervelde het witte stof hoog op in de lucht, joeg de scherpe naalden de oude man in het gelaat en zweepte hem voorhoofd en wangen, maar Furrer hief de knieën hoog op, waadde door de sneeuw, beet de tanden op elkaar en baande zich een weg. Een paar knechts, die hem zagen gaan, staken de hoofden bij elkaar. „Geen hond zou men de deur uitjagen, en nu juist gaat hij er op uit naar boven. Als hij er zijn zinnen op gezet heeft, dan moet het weer zich maar naar hem schikken!" Op de avond van diezelfde dag maak te nog iemand uit de Hochfluh-hoeve een onnodige reis, maar die deed het tersluiks, zodat niemand hem zag, en eerst toen het al lang donker was ge worden, en hij er zeker van zijn kon, dat er niemand meer naar hem vragen zou. Felix ploeterde in het stikdonker de weg naar het gehucht af. Het was halsbrekend werk, een dwaasheid, die niemand in het dorp in de zin zou hebben gekregen, maar Felix deed het, juist omdat niemand aan de mogelijk heid er van dacht! De wind was opge houden, de nevel hing niet meer zo laag maar welfde zich als een donkere grijs blauwe klok boven het dal, en het was doodstil. Bij tussenpozen dwarrelde nog een sneeuwvlok uit de wolken naar be neden en schemerde grauw voor de ogen van de jonge man, die zijn weg zocht naar het dal. Hij had zijn hoge slobkousen aan en een stevig pak. Over zijn hoofd had hij de kap van zijn jas getrokken. Zo haastte hij zich naar beneden over de ongebaande weg, zich met armen en benen een doortocht ma kend. Het zweet liep van onder zijn ge breide kap, en zijn adem ging zo zwaar, dat hij telkens moest stilstaan. Als hij dan half in de sneeuw verzonken was, en zijn warme borst tegen de koude sneeuwlaag aan hijgde, dan bracht hij de hand in de borstzak van zijn jas en betastte een stuk papier, zodat het rit- Nog nooit was Felix de weg naar selde; een zonderlinge angst bekroop hem telkens, dat hij het verliezen zou. Dat briefje had hem vandaag op weg gedreven, en Pia, de dochter van Russi, had het hem in de handen gestopt in de kapel, waarheen de Frutnellers pas een bedevaart hadden gedaan tegelijk met de inwoners van het gehucht. Felix en Pia waren het eens ge worden, eigenlijk niet doordat zij ge sproken hadden, want als zij elkaar ontmoetten geschiedde dat in haast en angst en zij hadden dan geen tijd om te praten, omdat hun lippen wat anders te doen hadden. Maar zij waren het dan toch eens geworden, nog geen acht dagen na de kermis. Toen ging Felix op klaarlichte dag voor zaken te voet naar Neudorf en doorboorde de ven sters van Russi's huis bijna met zijn blikken, om te zien of hij Pia niet kon ontdekken. En hij zag haar niet! Maar daar, waar de straatweg van het ge hucht een bocht maakte in de richting van Jentschi, kwam hij haar plotseling en alleen tegen. Hij groette, en zij wer den beiden rood en bleek op hetzelfde ogenblik. De hutten waren te dichtbij en de straatweg te druk dan dat hij bij haar durfde stilstaan, maar hij kon haar toch een paar woorden toe fluis teren. waarvan hij zelf niet wist, hoe hij ze zo gauw durfde zeggen: „Ik kom op de terugweg eerst als het donker is voorbij." Neudorf zo lang voorgekomen, en nog nooit had hem een dag zo lang ge duurd. Maar toen hij bij het invallen van de schemering in het Intschiwoud stond, bonsde zijn hart, alsof hij op weg was naar een terechtstelling. Toch wachtte hij, tot hij geen hand voor ogen meer kon zien, toen eerst kwam hij het bos uit en op het gehucht af. Hij slen terde tot aan het huis van Russi en floot een deuntje zacht voor zich heen; wat kon hij er dan aan doen, als het meisje het hoorde! En toen stonden zij een ogenblikje op de hoek van het huis bij elkaar. Zij spraken geen woord, maar hun handen vonden elkaar en zij hielden elkaar omklemd, en de liefde kwam over hen begerig en wild. Sedert dat ogenblik waren zij het eens, ook zonder spreken. Sedert dien hadden zij elkaar al tweemaal ontmoet en toch verlangden zij vurig naar elkaar en leek iedere dag een eeuwigheid. En nu had Pia zelf aan Felix geschreven, het eerste woord, dat tussen hen viel „maandag is vader van huis." Op deze maandag was al die sneeuw gevallen en daarom werkte Felix zich hardnekkig door de scheidsmuur heen, die er tussen Frutnellen en het gehucht gekomen was. Zijn haar was vochtig en hij hijgde, toen hij eindelijk de Rafisbrug overging en naar het huis van Russi sloop, .de weinige hutten vermijdend. In de woon kamer van de steenhouwer brandde licht. Felix bukte, liep om het huis heen en sloop onder het raam van de slaapkamer der drie meisjes. Daar floot hij zacht, zoals hij het de eerste maal gedaan had en luisterde daarna met in gehouden adem. Toen floot hij nog eens. Het zachte gepiep van een deur, toen gleed er iets om de hoek van het huis, en Pia vloog hem om de hals. „O lieve jongen", verzuchtte zij, ter wijl de hartstocht hen deed trillen en zij elkaar vast omklemd hielden. „In hoe lang hebben wij nu elkaar wel niet gezien!" fluisterde Felix. Als een zucht zweefden de woorden tussen hen heen en weer en hun warme adem (Wordt vervolgd.) OLIFANTENLOGICA Een olifant in Nederweert werd zondag geverbaliseerd. „U gaat er op", zei de agent, „daar u in overtreding bent, omdat u olieën verbruikt en dus het rijverbod ontduikt." De dikhuid huilde en vroeg: „Hoe moet ik nu naar m'n circus toe?" „Dat is uw zaak", zei Hermandad; „Ga zonder olietank op pad. Des zondags moet u dan voortaan alleen maar met de fant uitgaan." Jan Plezier

De Vallei | 1956 | | pagina 4