Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken F. TAK D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Veenendaal gaf reeds meer dan 40*000 gulden voor de Hongaren 10.000 van de Scheepjeswolfabrieken Wi»t 17.... Giro 777^en 999 CENTRUM VOOR BEJAARDEN OPEN OP 7 JANUARI WIJSHEID IN TRAVESTI Bundel „kolderpoëzie" van de Veenendaler Kees Stip WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Nieuws uit de om ff e vin ff 30e jaargang VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 No. 95 Uitgave: „De Gelderse Vallei'' Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Kinderpostzegels en Hongarije Kerst-appel in Chr. Ger. Kerk AGENDA Laatste raadsvergadering in 1956 Centrale begrafenisvereniging „Veenendaal en Omstreken" vergaderde Leo van Stempvoort benoemd tot organist Cunerakerk GUMMY WARMWATERZAKKEN Streekziekenhuis kost ruim vijf miljoen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, RENSWOUDE „Tip" geeft winteruitvoering ten bate van Hongaren Biljarters speelden gelijk EDERVEEN SCHERPENZEEL ELST „Crescendo" maakt rondgang Hij is 22,50 waard AN 638085 Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Voorzover op het ogenblik kan wor den nagegaan heeft het totale bedrag door Veenendalers bijeengebracht voor de hulp aan dc in zo grote nood ver kerende Hongaren, die 40.000 gulden reeds overschreden, terwijl het vrijwel zeker is dat er al meer dan 50.000 gul den bijeen gebracht werd, omdat o.m. nog van alle grote plaatselijke bedrij ven een opgave van het ingezamelde bedrag ontvangen moet worden. De hiervoor genoemde bedragen be rusten in ieder geval op feiten, d.w.z. het gaat hier om giften waarvan vast staat, dat ze door Veenendalers en Vee- nendaalse instellingen werden afge staan. Bedragen welke b.v. rechtstreeks werden overgemaakt op de giroreke ningen van het Nationaal Hulpcomitee en het Rode Kruis in Den Haag, welke naar wordt aangenomen ook niet ge ring zijn, zijn hierin niet begrepen. Zo vernemen wij zelfs van het Arn hemse Rode Kruis, dat b.v. daar een gift van f 38,27 was ontvangen afkom stig van de bruiloft van de heer en me vrouw Schoeman-van de Craats op 23 november j.l. Een bedrag dat toch wel bijzonder vermeldenswaard is mag wel genoemd worden de tienduizend gulden van de Scheepjeswolfabrieken. Het personeel had f 5000 gulden bijeen gebracht en de directie deed er toen nog eens 5000 bij en gaf dit prachtige bedrag over aan de penningmeester van het plaatselijke Rode Kruis, de heer Welle. Hierdoor liep het bedrag via de Vee- nendaalse afdeling bij het Rode Kruis terecht gekomen ineens met f 10.000 omhoog en kwam op f 23.000,waar- Tot 11 januari 1956 zijn de Kinder postzegels op het Postkantoor ver krijgbaar. De zegels zijn het gehele jaar 1957 geldig. Van de totale opbrengst zal 100.000,— ter beschikking zijn om het leed van het Hongaarse kind te lenigen. De firma Ant de Ru'ter. Hoogstraat 12 heeft in de winkel een speciale stand voor Kinderzegels en kaarten aan het comité beschikbaar gesteld. Daar zijn Kerst- en Nieuwjaarskaarten voor 0,25 verkrijgbaar, ook met Engelse tekst. Denk aan het Misdeelde Kind. In de Chr. Ger. Kerk aan de Bea- trixstraat wordt a.s. zaterdagavond, 15 december een kerstappel gehouden, door de afdeling Utrecht van de J.V. en M.V. Sprekers zijn ds. J. de Vuyst van Amsterdam met als onderwerp „De gekomen Christus en wij" en ds. D. Biesma van Utrecht over „De komende Christus en wij". dat de belangstelling voor een Veenendaalse Badmintonvereniging on verwacht groot blijkt te zijn? dat reeds verschillende leden zich hebben opgegeven, hoewel eerst maan dagavond a.s. een oprichtingsvergade ring in hotel „Gerth" zal worden ge houden? dat Veenendaal niet behoeft mee te doen aan de landelijke actie ter be strijding van ratten? dat de ratten hier blijkbaar niet zoveel kans krijgen en dan ook niet zo heel veel voorkomen? dat de bestrijding in Veenendaal wekelijks plaats vindt? dat hiervoor speciale mensen van de dienst gemeentewerken regelmatig in actie zijn? dat inwoners, die last van ratten hebben eerst zelf moeten proberen ze kwijt te raken en dat Gem.-Werken er slechts aan te pas komt wanneer dat niet lukt? dat uiteraard de meeste last van ratten wordt ondervonden op boerde rijen en in magazijnen? ilMIMHHiill lUIIIMIIIIIMl HHHWI iihuimuiii iii.iummii milium lillllllllllllMI Maandag 17 december (In geb. ,,'t Trefpunt") Bindings- I il avond Nationale Res. uit Ame- i| rongen, Renswoude, Rhenen en Veenendaal. II Dinsdag 18 december (In geb. Eikenlaan) uitvoering Weihnachts Oratorium door Chr. f; Oratoriumver. Veenendaal, o.l.v. Gijsbert van Zanten en m.m.v. |i Utrechts Sted. Orkest en solisten, ff Woensdag 19 december (In tijd. raadszaal voorm. post- kantoor) 7.30 uur, openbare ver- gadering Veenendaalse gemeente- ff raad. H Vrijdag 21 december (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, lezing van ir. A. van Nes over „Grond- en pachtzaken" voor de CBTB. Zaterdag 22 december (In geb. „Eltheto") Kerstwijdings- avond van evang. zangver. „Con I Amore" alhier en „Jeduthun" uit Barneveld o.l.v. de dirigent de heer C. Budding. (In geb. „Ojovée", oKstverloren) f| Kerstavond voor Ouden v. dagen. |f Maandag 24 december (In geb. „Ojovée", Kostverloren) §i Kerstavond voor Ouden v. dagen, f; (In Chr. Ger. Kerk, Beatrixstraat) H 7.15 uur, Kerst-appel van de J.V. en M.V. en sprekers ds. J. de ïl Vuyst van Amsterdam en ds. D. Biesma van Utrecht. f Luxor theater 1 Van heden vrijdag t.m. maandag =- de film „Drie mannen in de sneeuw" en van dinsdag t.m. don- J derdag „De Duivels-generaal". bij geteld het bedrag van f 11.000,van de collecten in de plaatselijke kerken gehouden, en nog het bedrag van f7912 van de collecte, gehouden door het Nationaal Inzamelingscomitee, is dus samen f 42.733, Werkelijk een buitengewoon mooi be drag. Bijzonder benieuwd zijn wij naar de bedragen welke nog uit de fabrie ken en bedrijven zullen komen. Stellig zullen ook deze niet gering zijn. De zin tot offeren voor het Hongaarse volk in nood is verheugend groot. Veenendaal heeft met dergelijke bedragen reeds ge toond hoezeer het meeleeft met het vreselijk lijden van miljoenen dappere mensen die, na jaren van onderdruk king, niet anders vragen dan recht ge daan te worden en als vrijheidslievend volk zichzelf te mogen zijn. Woensdag 19 december a.s. komt de Veenendaalse gemeenteraad, waar schijnlijk voor de laatste maal in 1956, in openbare vergadering bijeen in de tijdelijke raadszaal in het voormalig postkantoor aan de Kerkewijk. De ver gadering begint als gewoonlijk om half acht. De datum waarop het Veenendaalse Bejaardencentrum zal worden openge steld is nu definitief bepaald, nl. op 7 januari a.s. Zoals bekend heeft men voor deze nieuwe instelling voorlopig onderdak gevonden in het centraal en dus zeer gunstig gelegen gebouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat, en wel in de beide kleine zalen. De ene zaal zal worden ingericht voor de meer luidruchtige spelen, als biljarten enz. terwijl de an dere zaal rustig zal worden gehouden, meer in de geest van een ieesKamer, waar men dan ook tijdschriften en boe ken zal aantreffen. Verder is nu vastgesteld dat het be jaarden-centrum alleen 's middags on geveer van 2 tot 5 uur open zal zijn, behalve op zaterdag en zondag. Het centrum kan worden bezocht door da mes en heren, die 65 jaar of ouder zijn, of vervroegd zijn gepensioneerd. Het zullen dames van verschillende plaat selijke vrouwenverenigingen zijn die de dagelijkse zorg voor het centrum en zijn bezoekers op zich zullen nemen en er o.m. een kopje thee zullen schenken. Eerst worden de kleine zalen in ge bruik genomen om te ondervinden of Woensdagavond was de eerst kort geleden opgerichte afdeling Veenendaal en omstreken van de Centrale Begra- fennisvereniging „Het Noorden" in ver gadering bijeen. Tijdens deze bijeen komst werd nog weer eens het doel van de vereniging nl. voor ieder een piëteitvolle begrafenis verzorging en bij stand in het achterblijvende gezin. In de enkele maanden van zijn bestaan heeft de Veenendaalse afdeling reeds vele honderden leden kunnen werven. In het bestuur namen nu definitief zitting ds. D. van Enk, ds. S. C. van Wijngaarden, de heren G. T. Vunderink, J. van Kempen, M. Anbeek en E. Bui tenhuis. Door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk (Cunerakerk) te Rhenen is per 1 januari 1957 tot organist benoemd de heer Leo van Stempvoort. Muziekleraar en organist van de Aula op de begraaf plaats te Veenendaal, Oude kerk en de Vredeskerk in Veenendaal. Het nieuwe orgel van de Cunerakerk zal waarschijnlijk eind januari in ge bruik genomen worden. „GROND- EN PACHTZAKEN" Vrijdag 21 december a.s., 's avonds om half acht, spreekt ir. A. van Nes voor de Veenendaalse afdeling van de CBTB over „Grond- en Pachtzaken". De toegang tot deze lezing is vrij. 40-JARIG HUWELIJK Op vrijdag 21 december a.s. hoopt het echtpaar J. Gaasbeek-Van Beek, wo nende Rozenstraat 7 alhier, het 40- jarig huwelijk te vieren. De bruidegom is 60 en de bruid 59 jaar. Het zal de echtelieden op deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. VAN DE TRAP GEVALLEN Gisterochtend viel mevrouw K. alhier van de trap en kwam daarbij zo lelijk terecht dat zij een pols brak. Dokter Kets verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer voor verdere behande ling naar het Juliana ziekenhuis over brengen. ^ee« koude uoeten weer3.' in diverse prijzen. Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL het nodig is ook de grote zaal van .El theto" in te schakelen. Voor wat betreft lectuur, boeken en tijdschriften verzocht het bestuur onze lezers er aan te herinneren dat men het zeer op prijs stelt indien van de in woners medewerking mocht worden ondervonden in de vorm van het be schikbaar stellen van tijdschriften e.d. Ter gelegenheid van de opening is er verder voor vrydag 4 januari in de grote zaal van „Eltheto" een zgn. ont vangst-avond belegd waar zij die voor het dagelijks bezoek van het bejaarden centrum in aanmerking komen harte lijk welkom zijn. Deze avond zal een enigszins feestelijk karakter hebben. Hierbij is het ook dat een volledige uiteenzettig wordt gegeven ten aanzien van het doel en de opzet van het be jaardencentrum. Verder wordt door de toneelgroep van „Unitas" het stuk „Christiene" worden opgevoerd. Het bestuur van het et Bennekom in aanbouw zijnde Prot. Chr. Streekzie kenhuis kan op het ogenblik de kosten van de bouw overzien. De kosten wor den thans begroot op rond 5.246.000,-. De raming was f3.640.300,blijft dus een verschil van rond f 1.606.000,voor welk bedrag nog een dekking wordt gezocht. Van dit bedrag denkt het bestuur f 406.000,te dekken door eigen mid delen en het plaatsen van een geld lening bij belangstellenden maar de overige f 1.200.000,moet worden ge dekt door een 4V2°/o geldlening, welke door de gemeente Ede moet worden ge- garandeerd.a Een daartoe strekkend voorstel van b. en w. is intussen dan ook al aan de gemeenteraad van Ede gedaan. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Zaterdagavond 22 december a.s. zal het plaatselijke toneelgezelschap „TIP" in gebouw „Rehoboth" de eerste win teruitvoering geven. Opgevoerd zal worden het toneelstuk „Geef mij uw handWie de kracht van dit to neelgezelschap kent weet reeds bij voor baat dat de avond zal slagen, Wij twijfelen er dan ook niet aan of de zaal zal weer geheel uitverkocht zijn, temeer daar „TIP" heeft besloten de opbrengst met aftrek van de onkosten geheel te bestemmen voor de actie voor de Hongé~eii MOEDER- EN KLEUTERCURSUS Ook dit jaar bestaat er weer gelegen heid tot het volgen va een moeder- en kleutercursus, uitgaande van de plaat selijke afdeling van het Groene Kruis. Eerst zullen lessen worden gegeven in een moedercursus, gevolgd door een kleutercursus. De lessen worden gege ven iedere donderdagavond, te begin nen op 3 januari a.s. De moedercursus bestaat uit acht lessen, terwijl de kleu tercursus zes lessen omvat. Belangstellenden kunnen zich opge ven voor één of beide cursussen bij de zuster van het Groene Kruis of bij de heer E. Zweers. Dinsdagavond speelde het eerste team van de biljartvereniging „Renswoude" thuis tegen WIK uit Wageningen. De Renswoudenaren waren deze avond niet bepaald gelukkig, maar wisten toch een bevredigende puntenverdeling te be werkstelligen. De eerste partij werd door Renswoude, gespeeld door de heer C. Vink, al direct met een fraai ge middelde gewonnen. De tweede partij werd echter verloren door de heer C. de Fluiter, en in de derde partij ver ging het G. van de Kaa al evenzo. Hier- (Zie verder pagina 4.) WELKE BESTUURDER? De commissaris van politie te Ede verzoekt de bestuurder van de grijs- kleurige gesloten bestelauto, merk Ford Taunus, die op woensdag 12 december, omstreeks 17.20 uur in de berm van de Hoofdweg te Ederveen twee melkbus sen omver reed, zich zo spoedig moge lijk met hem (hoofdbureau van politie te Ede, telefoon 03880-8844) in verbin ding te stellen in verband met een even tevoren op de Hoofdweg plaats gehad hebbend verkeersongeval. DS. J. DE LANGE SPRAK OVER ZENDING ONDER DE TORADJA'S Op initiatief van de Zendingscommis sie in de Ned. Herv. Kerk werd dins dagavond in het Verenigingsgebouw achter de Ned. Herv. Kerk een zen dingsavond gehouden, waar ds. J. de Lange uit Utrecht een referaat hield over het werk van de G.Z.B. op zen- dingsvelden in Toradjaland. De avond werd geopend door ds. H. van der Lin den. Ds. De Lange vertelde voor de pauze aan de hand van een groot aan tal oosterse gebruiksvoorwerpen op rustige, en innemende wijze over het leven en denken van de Toradj a's op Celebes. De bezoekers werden wel zeer demonstratief voorgelicht toen ds. De Lange zich hulde in een witte sarong en zich als het ware pantserde met schild en helm tegen giftige pijlen. Spreker vergeleek het heidendom, dat als het ware de goden in zijn vingers heeft, met het Christendom, dat geleid wordt door God. Vele factoren maken het moeilijk het evangelie ingang te doen vinden bij heidenen, die zich voor een halve eeuw terug nog ophiel den met koppensnellen. In de pauze werden de aanwezigen in de gelegen heid gesteld van dichtbij kennis te ne men van de oosterse gebruiksvoorwer pen. Hierna volgde de vertoning van een filmstrook, waarop het geestelijke en medische werk onder meer van dr. Groslinga, werd weergegeven. De col lecte die na afloop werd gehouden le verde een bedrag op van 61,—, terwijl de verkoop van lepeltjes en andere voorwerpen ƒ68,15 opbracht. BROMFIETSER VERONGELUKT Toen gistermorgen de heer O. uit Scherpenzeel vanaf de Utrechtseweg met zijn auto achteruit een erf wilde oprijden en hierbij het daaraan gren zende rijwielpad overstak werd de over dat rijwielpad rijdende bromfiet ser, de heer D. uit Amersfoort, aange reden. tengevolge waarvan hij kwam te vallen en over hevige pijnen in één zijner knieën klaagde. Nadat door dr. Renken de eerste hulp was verleend is het slachtoffer per ziekenauto naar zijn woonplaats vervoerd. GELDERSE MIJ. VAN LANDBOUW VERGADERDE Onder voorzitterschap van de heer Houterman hield de Gelderse Mij. van Landbouw, afdeling Scherpenzeel in café „Marktzicht" de maandelijkse ver gadering. Allereerst werd het afdelings- werk afgehandeld. De voorzitter stel de voor dat de leden eens met sugges ties voor de dag zouden komen voor de aanst«ar.J^ feestelijke jaarvergadering en niet alles aan het bestuür over laten. De jonge Boeren en Plattelandsvrouwen hadden reeds medewerking beloofd. Omtrent de jachtwet en vuurwapen vergunningen konden nog geen nadere mededelingen worden gedaan, maar het zou wel meevallen met de toepassing daarvan. Voor wat de mollenbestrijding betreft zou contact gezocht worden met bekende mollenvangers. Omtrent (Zie verder pagina 4.) In drie plaatsen in ons land zijn thans groepen van Reserve Milva's opgericht. In deze plaatsen, Den Haag, Utrecht en Goes, krijgen deze meisjes een oplei ding in een onderdeel van de luchtver dediging van Nederland. Deze meisjes, die in het burgerlek le ven normaal op kantoor of in een win kel werkzaam zijn, trekken een maal per week hun uniform aan om een avond te oefenen. Foto: Een groep reserve-Milva's in Den Haag krijgt instructie. Dezer dagen heb ik genoten van de nieuwste bundel „kolderpoëzie" van onze plaatsgenoot Kees Stip.* Deze „Beestachtigheden" vormen min of meer een vervolg op de „Dierkun dige dichtoefeningen van Trijntje Fop". Blijkens het voorbericht wil de dich ter zijn lezers hier en daar tot enig nadenken doen neigen en tevens hun enkele ogenblikken van bevrijding schenken uit dit „Beestachtig Heden". Deze ene zin typeert volledig de dichter Stip en zijn werk. Immers, men vergisse zich niet: Stip heeft een onge looflijk speelse geest en hij vermag met woorden en klanken te jongleren als een goochelaar met gekleurde bal len: maar ver daarbovenuit is hij een erudiet en fijnzinnig beschouwer van de dingen om hem heen, zodat m.i. de aanduiding van zijn werk als „wijsheid in vermomming" stellig legitiem is. Ook in dit bundeltje kan men naast geestige „kolder" tal van „versjes" aan wijzen, die veel meer zijn dan ze pre tenderen en die veel dieper graven dan men bij oppervlakkige kennisma king denken zou. Een enkel voorbeeld ter illustratie: Geestig zonder meer (op zichzelf al waardevol genoeg!) is OP EEN MEES Er zat, pak weg, te Wildervank een mees te broeden op een bank. „Mijn naam is Mees", zo sprak het dier; „Zoals u ziet, ben ik bankier. En mocht het lot mijn vlijt belonen, Dan is het spoedig Mees en Zonen." Of deze OP EEN KAUW In vijftienhonderdveertien had een kauw een lichte kou gevat. En om niet meer te vatten vat je, deed hij in ieder oor een watje. Dus kinders, kijk, daar had je nou de allereerste watjekou. Van deze aard zijn vele der „Beest achtigheden". Ze dwingen u tot glim lachen of zelfs tot schaterlachen. En dan opeens is er daartussendoor een, die u aan het nadenken zet. Zo bijvoorbeeld: OP EEN HERDERSHOND Een herdershond hield laatst te Sneek een vleselijke donderpreek. Toen sprak een hond uit zijn gehoor: „Een lik abdijsiroop er door maakt de vermaningen uws monds Zaterdag a.s. zal de Elsterse muziek vereniging „Crescendo" een rondgang door het dorp maken. Tevens zal er dan ten bate van genoemde vereniging wor den gecollecteerd. VERGADERING CHRISTELIJKE BESTURENBOND Dinsdag 18 december zal in café „Mor genster" te Eist een vergadering wor den gehouden door de Christelijke Be sturenbond afd. Eist. Het ligt in de be doeling om in deze vergadering te spre ken over het werk der vakvereniging in het algemeen, maar bovenal over het werk in het dorp Eist. Spreker op deze avond is de heer W. 't Hof. Tevens zal worden gesproken over looncompensatie. Ook zullen mede delingen worden gedaan over de a.s. Kerstfeestviering. meer herderlijk en minder honds." Als niet te onderschatten criticus van de dingen en mensen des dagelijksen levens doet Stip zich eveneens kennen. Zie bijvoorbeeld: OP EEN WIJTING Een wijting richt om tien voor achten, omlijst door zeer beschaafde, zachte, doch niet on vrolijke muziek, zich tot het radiopubliek. „Waarschijnlijk", zegt een wit konijn, „zal dit de morgenwijting zijn." Of OP EEN SCHILDPAD Na twee jaar spraakles heeft een (schildpad bereikt wat hij zo graag gewild had; Hij kreeg, gecontracteerd en wel, een plaatsje in de omroepcel. „Ik ben", zo sprak hij ietwat soepig, „Uw nieuwe gadio-omgoepeg." Want, lieve kinders, met een tong-r lijdt ieder bij de omroep honger. Buitengewoon goed is OP EEN EEND Een eend, die bij Pythagoras, de leer der zielsverhuizing las, schreef aan zijn achternicht te Strijp: „Als ik 's mans stelling goed begrijp, dan zegt hij, maar hij zegt het mooier: Wie dood is, wordt voortdurend dooier." Gaarne zou ik nog veel meer citeren. Dat zou echter niet verstandig zijn, want u moet dit kostelijke boekje zelf lezen. Maar één citaat wil ik mij ten slotte nog veroorloven en wel OP EEN SPREEUW Een rupsenzamelende spreeuw, vloog door het keelgat van een leeuw. „Ik hoop", zo sprak het beest benauwd, „Dat deze leeuw van rupsen houdt." Leert, kinders dit van deze spreeuw: Humor is lachen in een leeuw. Dit is eenvoudig meesterlijk! Men zou geneigd zijn hier een zelfportret van de dichter Stip te willen zien Er wordt wel eens gezegd, dat Vee nendaal op cultureel gebied maar wei nig betekent. Het lijkt mij een eis van voorzichtigheid deze bewering niet al te gedachteloos te beamen. Immers Veenendaal heeft Kees Stip voortgebracht en dat is, cultureel ge zien, geen kleine zaak! J. G. Thoomes Trijntje Fop: Beestachtigheden, verza meld door Kees Stip (uitg. Boucher te '6 Gravenhase). De VALLEI-RIKS van de vorige week, welke werd uitgegeven b\j de firma M. Mol, Molenstraat 15 te Rhenen, werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de VALLEI-RIKS weer met 2,50 gestegen en is de riks van deze week al f 22,50 waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI- RIKS, welke een dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Het is ook deze week weer een riks met een rood gedrukt nummer, dus één van de oude serie met de beelte nis van Prinses Wilhelmina er op. K\jkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer AN 638085, want dat is deze week de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks voor donderdag morgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vin derspremie direct in contanten uitbe taald. De vinderspremie bedraagt nu dus precies twintig gulden! SCHRAAL BERICHT. Me vrouw Yafarova, de Franse, die gedurende de conferentie van Genève een voetval deed voor maarschalk Boelganin en hem om naspeuringen verzocht naar haar echtgenoot, van wie ze al leen maar wist dat hij in Rus land moet zijn, kreeg dezer da gen een regue toegezonden, af gestempeld ergens in Siberië en dat moest bewijzen dat een brief van haar door haar man was ontvangen. Het was ten minste iets, maar niet veel, want mevrouw Yafarova ver keert nu nog evenveel in het onzekere over het lot dat haar man daar in Siberië heeft ge troffen. ATOOM-INKT. De Ameri kaanse dokter Wheeler heeft 'n inkt uitgevonden, die een om wenteling teweeg kan brengen in het vermenigvuldigen van te keningen, speciaal lithografieën. De inkt bevat radio-actieve deeltjes, die het mogelijk maken haarscherpe afdrukken te ma ken, eenvoudig door de teke ning met deze atoominkt op af- drukpapier, zoals bij het af drukken van foto's gebruikt, te leggen. Op deze wijze kan men een onbeperkt aantal afdrukken maken, zonder dat de kwaliteit minder wordt. KAMER MET BAD? Te New-York is een hotel voor dieren geopend. Leeuwen en tij gers kunnen er een kamer hu ren voor 15,per dag, een aap betaalt er een tientje, een schildpad 1,20 en een kanarie 40 cent. ROOD! Van de mode-ver- anderaars kan men alles ver wachten. Maar dat men het zwart van onze smoking nog eens zou aantasten, hadden we niet kunnen denken. De Franse Federatie van kleermakers ech ter heeft verordineerd dat die kleur nu rood zal worden. Hy was ook al zo lang zwart ge weest MAN BIJT SLANG. Onder journalisten geldt het gezegde, dat als een hond een mens bijt, dat iets heel gewoons is, maar bijt een man een hond, dan is dat „nieuws". Daarom is het dan ook niet te verwonderen, dat het verhaal van de man in Hyderabad (In dia), die in een gevecht met een slang door een flinke beet het dier om het leven bracht, zijn ronde door alle kranten maakt. Die man dan, was aan het houthakken buiten de stad toen hij plotseling merkte dat een slang zich om zijn been had ge kronkeld. Het ondier bracht hem een paar flinke beten toe, waarop de houthakker in zijn wanhoop niets beters wist te doen dan terugbijten. En met succes, want na een flinke beet legde het dier het loodje. De man kon gered worden en hakt nu weer bomen. PARADIJS? De Ver. Staten tellen volgens de laatste telling 168 miljoen mensen en er zijn 1.381.000 meer vrouwen dan mannen. Die meerderheid be staat uit dames boven de 26 jaar. Men verklaart dit ver schijnsel door aan te nemen dat „vrouwen minder graag sterven dan mannen". -H- PISTOOL. De heer Scordel durfde niet naar huis omdat hij aan de speeltafel te Nice 1300 gulden had verspeeld en zijn vrouw met echtscheiding had gedreigd als hij nog ooit weer een speelzaal betrad. Wanhopig, besloot hij het geld op de een of andere manier terug te krijgen, kocht zich een klapperpistool en stelde zich op in de hal van een bank tegenover het loket, in af wachting van een slachtoffer. Na een tijdje zag hij een dame 3800 gulden innen. Hij volgde haar naar haar huis, waar hij aanbelde en vertelde dat de bank zich had vergist bij het uitbetalen en dat hij haar nog 200 gulden kwam brengen. De dame liet hem in goed vertrou wen binnenkomen, maar nauwe lijks had zij haar portefeuille opengemaakt om de twee bil jetten van honderd op te ber gen bij de andere, toen de heer Scordel zijn „revolver" trok en haar alles uit de hand griste. Hij rende naar buiten maar ach ter hem bonsden de dame en haar dochter tegen de ramen, wat de aandacht trok van een agent, die prompt de heer Scor del inrekende. TE RUMOERIG. De heer en mevrouw Keiler te Los Angelos ontvangen boodschappen van buitenaardse heelalbewoners (hemellui zegt de heer Keiler), en de laatste boodschap die zij opvingen was dat op 12 novem ber 's nachts om half elf (Paci- fic-tijd) een vliegende schotel boven Los Angelos zou passe ren. Honderden schotelfans wa ren op daken en in fabrieks schoorstenen geklommen en hadden ontvangtoestellen op de meest gunstige plaatsen opge steld om de speciale boodschap op te vangen, die de hemellui aan de aardlingen te brengen hadden (volgens mevrouw Kei ler). De schotel bleef echter uit, wat de heer Keller deed opmer ken dat dat vast en zeker kwam omdat het op aarde op 't ogen blik te rumoerig is voor fijnere luiden (hij gedoelde weer he mellui), maar dat de boodschap pen die hij ontving echt waren en dat hij naar huis zou gaan (in Londen) om de situatie te bespreken (met wie?). ARIA. Suez zit de Engelsen maar hoog. Zo hoog, dat het koor van het stadje Worthing de grote aria „Glorie aan het on sterfelijke Egypte" uit Aïda van Verdi van haar programma heeft geschrapt. „Het publiek heeft zonder twijfel een geheel andere opvatting dan de compo nist betreffende Egypte's glo rie", verklaarde de directeur. GEZOCHT. Er loopt een bandiet vry rond, die men meestal kan aantreffen bU de Franse paardcrennen. Hy wordt dan ook niet in Frankrijk ge zocht, maar in de Ver. Staten, waar zijn portret op alle politie bureaus hangt. De heer St., om wie het hier gaat, is namciyk uit Amerika naar Frankrijk overgestoken met achterlating van een enorme schuld aan de fiscus. FILMLIGA BRENGT „DREI-GROSCIIE-OPER" Dinsdag 18 december, 's avonds half tien, wordt in Reehorst de beroemde iilm „Drei-grosche-Oper" vertoond. Deze film, die wordt geacht te be horen tot de tien belangrijkste films uit de wereldproductie, wordt ver toond door de Film-liga onder auspi ciën van de Edese Kunstkring. Voor het lidmaatschap van deze kunstkring kan men zich aanmelden bij dr. H. C. Rudersdorff, Beatrixlaan 45, Ede. OCHTEN. Gisteravond is een perso nenauto, komende van de veiling te Kesteren en op weg naar Noord-Bra bant, ter hoogte van de pas kortgeleden ingelegde nieuwe pont te Ochten in de Waal gereden. Waarschijnlijk is de be stuurder in de veronderstelling geweest dat hij nog ver van de Waaloever ver wijderd was. Met grote snelheid is hij het water ingereden. De vijf inzittenden slaagden er in de wagen onder water te verlaten, maar drie hunner kwamen toch nog door verdrinking om het le ven. De twee anderen konden de walle- kant bereiken. WIJZEWOORDEN EN RUSLAND DAN? Ik geloof, dat wy veilig heel wat meer kunnen vertrouwen dan w(j doen. (Thoreau)

De Vallei | 1956 | | pagina 1