De trots van Amsterdams Jordaan nette jongen r 27: EDE V A-tje W E IJ E R S' Drie mannen in de sneeuw De Duivelsgeneraal flinke winkelbediende arbeider B. de Kroon LIENDEN Snuif 'en wrijf VOOR DE BOER Veel koeien maken deze winter duur Theater I J De Westertoren helt een weinig naar de Prinsengracht over! De onmacht en het prachtige werk van de V.N. VRAAG EN AANBOD J Een praatje over de veevoeding Gevonden en verloren voorwerpen WOUDENBERG Gouden jubileum N.V. Bruils Wegenbouw PLAATS EEN Kost slechts 95 cent diversen SCHOENHANDEL L f/XO«Ve Leodaa Presenteert: Van vrijdag 1 4 december t.e.m. maan dag 1 7 december Paul Dahlke - Günther Lüders - Nicole Heesters in: Van dinsdag 18 december t.e.m. donderdag 20 december Curd Jürgens - Victor de Kowa - Karl John in: VEENENDAALSCHE STOOMSPINNERIJ EN WEVERIJ N.V. a. DRAAIER b. ELEKTRICIEN c. HULP-NACHTWAKER d. MANNELIJKE ARBEIDS KRACHTEN Patrimoniumlaan 2 Fa Wed. G. van Eden - Veenendaal Fa W. van Beek en Zonen Ongeschoolde Arbeiders Dank zy onze onvolprezen radio en haar dienaren en mede door de duizen den grammofoonplaten van Johnnie Jordaan kent iedereen zo langzamer hand het lied van de Westertoren met zyn keizerskroon. De Jordaan en de Westertoren beho ren als tweelingzusters by elkaar, maar het is zeer de vraag of de mensen de geschiedenis van de Westertoren zelf kennen. Hendrick de Keyser was de ontwer per van kerk en toren, maar de vol doening van het meemaken der vol tooiing van zyn schepping werd hem in het jaar 1621 door de dood ontzegd. To rens zyn vrywel altyd met legenden omgeven. De legende van de Amster damse Westertoren voert ons naar het Utrecht van 1802. Hier is zy: In het Utrecht van 1802 was juist het graven van de bouwput van een nieuwe kerk begonnen, toen men op een wel stiet, juist op de plaats waar de hoofd zuil geprojecteerd was. Wat men ook probeerde, het water bleef opborrelen. De bisschop loofde zelfs een grote be loning uit voor wie hier goede raad kon schaffen, niemand meldde zich. Totdat ein delijk twee man nen uit Dokkum zich aandienden, Plebo en Ubbo, vader en zoon. Zij waren lid van het genootschap der Kuldeeërs, dat zijn hoofdzetel in het Engelse York had en zich op bouwkun de toelegde. De Kuldeeërs kenden vele bouwgeheimen, die zij met zich in het graf namen. Het schandelijkste wat een Kuldeeër kon doen, was een buiten stander deelgenoot te maken van zijn vakwetenschap. Plebo en Ubbo nu bo den de bisschop aan, de wel te dichten, op voorwaarde echter, dat zij enkele speciale arbeiders mochten uitkiezen en dat niemand daarbij aanwezig zou zijn. De bisschop vroeg een week tijd om deze voorwaarden te overwegen. Plebo ging elders nog een opdracht vervullen en de jonge Ubbo bleef zolang in Utrecht. In die week van Plebo's afwezigheid voltrok zich een onheil. Ubbo werd ver liefd op Maaike, een knappe Stichtse timmermansdochter. Zodra de bisschop deze liaison bespeurde, ontbood hij Maaike bij zich en droeg haar op Ubbo het geheim, het middel om de wel te dichten te ontfutselen. Aarzelend be loofde het meisje haar best te zullen doen. De toeleg lukte, al minnekozend werd de ontvlamde Ubbo loslippig en een uur later kende de bisschop het geheim eveneens. Spoedig was nu de wel gedicht en de kerkbouw kon voort gang vinden. Plebo keerde na een week terug om het bisschoppelijk antwoord op zijn voorstel te vernemen, maar tot zijn ont steltenis bemerkte hij dat zijn bouw kundige kennis niet meer nodig was. De wel was onschadelijk gemaakt. Spoedig hoorde hij de ganse toedracht. In woede ontstoken doodde hij zijn zoon en het meisje en toen enige maan den later de kerk zou worden ingewijd en de gelovigen in spanning wachtten, wachtten zij te vergeefs. De man, die Maaike tot haar daad had aangezet, bleek door een dolkstoot vermoord te zijn Wat dat geheim van de Kuldeeërs dan wel was? Het waren ossenhuiden waarmee een wel afdoende en definitief kon worden bedwongen. Het geheim werd langzamerhand een algemeen be kende methode om een wel te stoppen, maar het volksgeloof breidde dit uit en verkondigde al spoedig dat de kerk toren van Utrecht geheel op ossenhui den was gebouwd. En zoals het met zulke legenden vaker gaat, ook deze beperkte zich niet tot één toren. Het zelfde verhaal loopt van de Sint-Jans toren in Den Bosch en van de Wester toren in de hoofdstad. Heipalen zou men onder het hoge gevaarte niet vin den. Duizenden huiden zouden er onder liggen, verzekerde men ons eens in alle ernst. Zoals wij als kinderen met een nat stukje leer aan een touwtje klinkers uit de straat trokken, zo zat die dikke plak huiden van onderen aan het veen van de Amsterdamse bodem vastgezo gen en van boven aan de stenen onder bouw van de toren. Helaas, dit mooie verhaal is geen werkelijkheid: onder de Westertoren is zwaar geheid en geen ossenhuiden zijn er te vinden. Er gaat nog een verhaal over de Westertoren. Dat vertelt, dat de grijze bol, die op de top rust, gemaakt is uit grijze Keulse potscherven, ter gedach tenis aan het feit, dat het een Duitse keizer was, die in 1489 aan Amsterdam het recht schonk een keizerskroon bo ven zijn wapen te voeren. Maar ook dit verhaal blijft een verhaal, het is even min waar als het eerste. Tussen die fictieve ossenhuiden in de diepte en de fictieve potscherven in de hoogte strekt zich dan de formidabele „Lange Jan" uit, oprijzend boven vrij wel alle stadsgezichten in de Jordaan. Zo kregen de beide bovenverdiepingen ook niet hun acht kantige vorm. Zij bleven alle vier kant, waarom Ton Koot de toren dan ook met een tele scoop vergeleek, waarvan men de geledingen Hoge bomen vangen veel wind en hoge bouw niet minder. Dat bleek in 1654, waarvan Wagenaar vertelt: ,,'s Nagts tusschen den zesden en zevenden Ja nuary deezes jaars, stormde het, hier ter Stede, zo geweldig, dat het kruis, met den appel of kloot en den weer haan (ter grootte van een paard) van den Wester-Kerks-tooren nederwaarts stortte op het dak der Kerke en op het Kerkhof. Het yzer onder en boven den appel was in drie stukken en de appel of kloot, die zeven tonnen waters hieldt, middendoor gebroken. Doch alles werdt spoedig hersteld." Dat „Lange Jan" een weinig (overi gens ongevaarlijk) overhelt naar de Prinsengracht, kan men ook zonder timmermansoog constateren. Die minder „oprechte" houding valt echter te ver ontschuldigen met het enorme gewicht aan klokken, dat de toren te dragen heeft. Wel hangen de luidklokken, waarvan de grootste 5000 kilo weegt, in een klokkestoel, die vrij staat van de muren, maar het bouwwerk zelf moet toch nog de 33 carillonklokken torsen, die samen over de 10.000 kg wagen. De grote heeluurslagbel brengt het in haar eentje tot 8400 kilo en de slaghamer haalt de 200. Ondanks deze gewichtig heden zal „Lange Jan" het nog wel wat jaartjes uithouden tot vreugd voor al van de Jordaners, die „hun" trouwe Westertoren „de trots van de Jordaan" ZO LANG MEN NOG JONG IS De Afrikavorser en auteur Hans Schom- burgk is 75 jaar oud. Hij ondernam 58 jaar geleden een succesvolle reis door Afrika, waarover hij een boek heeft ge schreven. Door de industrie van West- en Oostduitsland daartoe in staat gesteld, is hij in mei 1956 vertrokken om zijn tiende Afrika-expeditie van Durban uit te be ginnen. Bij deze gelegenheid wordt ook een grote Afrika-film gedraaid. „Men moet jong zijn om een dergelijke reis op zich te nemen," zei de 75-jarige met een glimlach. elkaar kan schuiven, hard zouden missen. In weerwil van het zeer ongunstige weer, waren dinsdagavond toch nog een vijftig belangstellenden naar „De Ros kam in Ommeren gekomen om te luis teren naar een voordracht van mr. F. H. Tunnissen, direkteur van het Cen trum Unesco Holland over „De Unesco en de minder ontwikkelde gebieden". Deze avond was belegd door de burge meester van Lienden, die een kort wel komst- en inleidend woord sprak. Mr. Tunnissen begon met een explicatie van de Verenigde Naties. De V.N. zijn alle mensen, zei hij. Het gaat om het begrip van mens tot mens. Dit begrip kan al leen de V.N. doen slagen. De V.N. heeft gefaald, was sprekers oordeel, ten op zichte van Hongarije. Rusland staat buiten het recht. Wat praevaleert: het recht of de vrede? vroeg spreker. De V.N. heeft de vrede laten praevaleren. Zij kon moeilijk anders. Had ze inge grepen, dan hadden we de derde we reldoorlog gekregen. Hongarije ligt bui ten 't machtsveld van de V.N. Toen besprak Mr. Tunnissen de Egyptische kwestie. Engeland en Frankrijk vielen Egypte aan, om Israël te helpen en het Sut.zKanaal te beschermen. De Veilig heidsraad mag alleen tot wapengeweld besluiten, maar die trad niet op, hoewel Israël telkens werd aangevallen. Hij belichtte ook het Vetorecht van de grote mogendheden. De huidige politie macht in het Midden-Oosten is in feite maar een symbool van hetgeen het had moeten zijn. Spreker wijdde ook nog even uit over de stemmingen in de V.N., waaruit zo dikwijls blijkt, dat eigenbelangen een grote rol spelen. De V.N. is zeer belangrijk als gespreks- centrum. Voor het publiek van de we reld wordt daar toch openlijk stelling genomen tegen agressie, wat voor de betrokken landen niet zo leuk is. Het atoomwapen maakt het optreden van legers praktisch onmogelijk. De Unesco is de organisatie van de V.N. voor on derwijs en opvoeding, wetenschap en cultuur. Zij doet prachtig werk. Er zijn in de wereld 2500 miljoen mensen, waarvan er 1600 miljoen geen mens waardig bestaan hebben. In 1947 was b.v. in Indie de gemiddelde leeftijd 15 jaar, in ons land plm. 70 jaar. Er zijn nog vele van die onderontwikkelde ge bieden, althans in economische zin. Er wordt honger geleden. De mensen in die gebieden verdienen haast niets, lij den honger, kunnen niet lezen en schrijven, gebruiken ploegen van 3000 jaar geleden. De Unesco stuurt er men sen heen, die er basisonderwijs geven op allerlei terrein, o.a. hygiëne, huis houding, menselijke beschaving enz. Spreker ontveinsde zich niet, dat het een moeilijke taak zal zijn om deze onder-ontwikkelde gebieden uit de el lende op te heffen, er is misschien wel een eeuw mee gemoeid, meende spre ker. Hij demonstreerde met enkele Uw verko keel of udheid van neus. borst weg met LICHT EN INSEKTEN Sinds jaren zijn er in het buitenland gloeilampen op de markt, die voor het menselijk oog precies hetzelfde effect sorteren als normale gloeilampen en die tevens dezelfde levensduur hebben. Deze lampen absorberen echter door een lichtfiltratie die in het binnenste gedeelte van de gloeilamp plaats vindt, alle korte-golf lichtstralen. Het gevolg daarvan is, dat insekten door het licht niet meer worden aangetrokken, door dat zij slechts de korte-golf lichtstralen zien. Ook voor boeren, die in een ver lichte stal moeten melken, is deze ver lichting bij uitstek geschikt. 95 ct. per advertentie t t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Prachtig Am. orgel te koop, bijzonder mooie toon, 10 reg. lage prijs. Mulderslaan 55, Veenendaal. Aangeb. prima haardkachel, z.g.a.n. wegens overcompleet. Eén winter gebrand. R. Kok, Pr. Bernhardl. 231, Veenend. Ferdinand Lindenberg, be kend illustrator van torens en kerken, tekende voor ons blad „het mooiste sie raad van Amsterdams cen trum". In 1615 werd besloten op de toenmalige Keizers gracht een kerk te bouwen, maar het duurde nog vyf jaren voor de eerste steen werd gelegd. Meer dan tien jaren gingen voorbij eer de bouw gereed kwam. Vol gens de geschiedschrijver Wagenaar is de Westerkerk „dl grootste en aanzien lijkste van alle kerken, die hier na de reformatie ge vestigd zyn." HET OUDE AFRIKA Het Koninkrijk Ghana, tussen Niger en Senegal in Afrika, werd omstreeks het jaar 300 van onze jaartelling opge richt. Door niet geheel opgehelderde omstandigheden werd het grote rijk omstreeks 1500 verdeeld. Gedurende vele eeuwen hield men een leger van liefst 200.000 man op de been, waarvan 40.000 tot de gevreesde boogschutters behoorden. Met hun ondergang was hun roem niet verdwenen, want momen teel noemen de negers van de Goud kust hun land eveneens Ghana. AMERIKAANSE KOEIEN NAAR RUSLAND Op 30 september zijn een 55-tal stam boekkoeien in Houston (Amerika) scheep gegaan met bestemming Odessa (Rusland). Deze dieren zijn een ge schenk van Amerikaanse boeren en een kerkgenootschap aan de Russen. De melk die deze dieren in Rusland zullen produceren, zal worden ver deeld over twee ziekenhuizen en een aantal scholen. Het geschenk is een uitvloeisel van het bezoek dat een Russische landbouwkundige missie aan de Verenigde Staten heeft gebracht. Er is de afgelopen zomer veel ge klaagd over het slechte weer. Voor de niet-boeren betekende het een bedor ven vakatie en voor de landbouwers veel extra werk. Nu het winterseizoen voor de deur staat, komen er voor de boer veel extra kosten bij, want de na weeën van deze zomer zijn erger dan de kwaal zelf. Nu het stalseizoen is be gonnen, blijkt dat onze voorraad hooi niet alleen klein, maar ook slecht van kwaliteit is. Daar komt nog bij, dat we in vele delen van het land minder pers- voerhopen zien dan in andere jaren, terwijl ook de opbrengst van bieten erg tegenvalt. De ontwikkeling van het on een wonder, dat onder de boeren een dergrondse deel is zeer gering. Is het mineur-stemming heerst? De winter staat voor de deur we hebben er dezer dagen een voorproefje van gehad en we moeten zien, dat we er zo goed mogelijk doorheen komen, aldus ir. S. Iwema, rijksconsulent voor de Veevoeding, in een kortgeleden gehou den radiopraatje. In de eerste plaats willen wij er op wijzen, dat op bedrijven waar de voor raad ruwvoeder klein is, de grootst mogelijke zuinigheid in acht genomen moet worden. Met klem willen we waarschuwen voor de veelgemaakte Gevonden: 1 br. boodschappentaks; 1 nagelgarnituur; 1 stuk touw; 1 wieldop v. volkswagen; rechter gevoerde glacé he- renhandsch. Verloren: Zw. ballpoint; r. kinderpor- tem.; donkerbl. das; zak tarwe zemelen; grijze want; grijs kinderwantje. Weggelo pen: langharige br. jachthond „Rendo". GOEDE OUDE TIJD Dickens heeft in zijn werken geen geheim gemaakt van het feit dat de exploitatie van jeugdige arbeidskrach ten niet veel verandering had onder gaan sinds de slag bij Hastings. In zijn tijd was het heel gewoon dat bijzonder kleine jongens werden gevraagd om met hun eigen lichaam de schoorstenen te vegen. In die tijd was geen adver tentie een uitzondering. Er ontstond echter de slagzin „Little boys for little flues" (kleine jongens voor kleine rook kanalen). Toen er eens in het Parlement een interpellatie werd gehouden, met het doel de jeugdige arbeiders (6 of 7 jaar oud!)de voor de gezondheid schadelijke karweitjes te besparen, kreeg de inter- pellant nu op het rekest. Het Huis was de mening toegedaan dat men door deze interpellatie verder in behandeling te nemen, het terrein der zakelijkheid zou verlaten, om zich op het hachelijke ge bied der sentimenten te begeven. Dit laatste werd als een privilege van het particulier initiatief beschouwd! praktijkvoorbeelden hoe weinig men van de Unesco afweet. Dat is erg jam mer. Tenslotte stond Mr. Tunnissen nog stil bij de uitwisseling van stu denten en geleerden over de hele we reld. In Mexico b.v. is een trainings centrum, waarheen studenten worden afgevaardigd, die na twee jaar naar eigen land terugkeren en daar weer centra voor opleiding gaan stichten. Zo wordt dit een soort sneeuwbalsysteem, wat grote vruchten kan afwerpen. Na de pauze werd er gelegenheid ge geven vragen te stellen, waarvan ver schillende personen gebruik maakten. Burgemeester Vos sprak een slotwoord en bracht dank aan Mr. Tunnissen voor zijn interessante causerie. fout men zij herinnerd aan twee winters geleden dat de boeren te veel vee opstallen. Want met een va riant op het spreekwoord, dat veel varkens de spoeling dun maken, zouden we kunnen zeggen, dat veel koeien deze winter duur maken. In dit verband is ook belangrijk, dat de boeren moeten trachten per koe zo veel mogelijk melk te leveren, omdat men daardoor de inkomsten zo veel mogelijêk lopende houdt. Een oudere koe met een melk productie va 5.000 kg produceert heel wat goedkoper dan een jong dier, dat misschien 4.000 kg melk geeft en mis schien zelfs een gunstiger erfelijke aan leg bezit Deze winter is het melkgeld voor veel boeren belangrijker dan een hoge post aanwas, die toch niet in geld wordt omgezet. Stal dus niet meer vee op, dan U behoorlijk kunt voeren en streef niet naar verjonging van uw veestapel. U herinnert zich toch nog wel dat het hooi twee jaar geleden 250 gulden en meer kostte. Belangrijk is ook een juiste verdeling van de aanwezige voorraad ruwvoeder over de gehele veestapel. Heeft men ruwvoeder te weinig, dan moet dit di rect worden aangekocht, want de prijs is in het voorjaar hoger en de kwaliteit slechter. Maar. dat betegent, dat eerst een goed voederplan moet worden op gesteld. Is men hiertoe zelf niet in staat dan is het Provinciaal Veevoederbureau in samenwerking met de rayonossistent gaarne bereid, u gratis van advies te dienen. Een briefje aan de rijksveeteelt- consulent is voldoende. Tenslotte moet er voor worden ge zorgd, dat de berekende mantsoenen metterdaad worden verstrekt en daar voor is het nodig, dat deze worden ge wogen. In tegenstelling met Denemar ken gebeurt dit in ons land nog vrijwel niet. En zulks ten onrechte, want de bascule is op het Nederlandse vee houderijbedrijf een onmisbare schakel naar betere bedrijfsresultaten. TOERISME De Japanse spoorwegen zijn tevens de enige officiële instantie om de toe risten over verbindingen in te lichten. Aangezien die spoorwegen niets aan toeristen verdienen, die per eigen ge legenheid (auto) het land doorkruisen, vinden zij het volkomen normaal dat ze stelselmatig de toerist verkeerd in lichten omtrent de toestand van auto wegen. Ze durven het zelfs aan, be staande autowegen bij het verstrekken van inlichtingen te „verdonkeremanen". De redacties van in het Engels ver schijnende Japanse kranten, vinden dit systeem niet goed. Tot nog toe hebben ze echter voor dovemans oren gepreekt. De regering belooft alleen haar best te zullen doen, daar verandering in te brengen. Het resultaat is echter tot op heden vrij pover gebleven. OUDSTE DIRECTEUR GERIDDERD Ter gelegenheid van het gouden ju bileum van de N.V. Bruils Wegenbouw heeft H.M. de Koningin de oudste di recteur, de heer D. J. Bruil, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Het was de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir. H. Burgers, die deze mededeling deed namens de Minister van Verkeer en Waterstaat tijdens een korte plechtigheid in de hal van het kantoorgebouw aan de Sta tionsweg te Ede, waar burgemeester H. M. Oldenhof tevoren een bronzen borstbeeld van de stichter van het be drijf, wijlen de heer Barnard Bruil, had onthuld. Onder de genodigden, die deze plech tigheid bijwoonden, bevond zich ook de bijna tachtigjarige weduwe Bruil, de moeder van de huidige directeuren, die ondanks haar hoge leeftijd nog vol le vendige belangstelling is voor dit nog steeds groeiende bedrijf. De genodigden werden verwelkomd door de adjunct directeur, de heer I. Keekstra, die daarbij de gelukwensen van het ge zamenlijk personeel overbracht. Het personeel heeft gemeend de directie geen beter geschenk voor deze feestdag kunnen aanbieden, dan een borstbeeld van de stichter van het bedrijf, aan wiens stuwende kracht het te danken is, dat het bedrijf geworden is wat het nu is. Voor de burgemeester het prachtige, door mevrouw Fri Heil vervaardigde, borstbeeld onthulde bracht hij de ge lukwensen van het gemeentebestuur over. Hij legde er in zijn toespraak de nadruk op, dat de stichter van het be drijf over een viertal eigenschappen beschikte, waaraan zijn succes te dan ken is, namelijk zijn zin voor orde en regelmaat, zijn betrouwbaarheid in za ken, het vermogen om kundige mede werkers om zich heen te verzamelen en zijn voortdurend streven om het werk steeds binnen de vastgestelde tijd op te leveren. 200 roeden knollen te koop bij Van Engelenburg, Cune- raweg 376, Veeneind. Te koop 1500 kg. roggestro bij G. Heikamp, Cuneraweg 336, Rhenen. Goed gezellig kosthuis aan geb. Br. letter B, of adres te bek. Boekhandel C. Waiboer, Rhenen. Te huur aangeb. kantoor en magazijn in het centrum van Veenendaal. Brieven onder nr. 3171 aan het bur. van dit blad. Gevraagd werkster voor één of twee halve dagen per w. R. Vollema, KI. Katerstraat 13, Veenendaal. Hulp in de huish. gevraagd of werkster 4 keer per week. Stationssingel 32, Veenend. Gevr. werkster voor maan dag- en of dinsdagmorgen. Mevrouw Bax, Acacialaan 7, Veenendaal. Verloren: Achterluik van 'n vrachtwagen met 2 rode re flect. tussen Achterberg-via duct, naar Cunera-Spoorlijn over. Eerlijke vinder wordt verzocht zich te melden bij C. J. van Miltenburg, Rem merden, Rhenen. Te koop jongensfiets 12-15 jr. Patr.laan 40, Veenendaal. Gevraagd hulp in de huish. voor d. en n. of dagmeisje in gezin m. 1 kind. Leeftijd 18 jaar of ouder. Mevr. J. Bud- ding-De Koning, Hoofdstraat 12, Veenendaal, telefoon 3078. Te koop gemeste jonge kal koenen. Cuneraweg 411, Rhe nen, nabij Bergbad. Gevr. droge pronkbonen. T. de Gooijer, Graan- en meel- handel, Prins Bernhardl. 85, Veenendaal. C. DEN OUDEN OVERLEDEN In de ouderdom van 77 jaar is dins dagavond overleden de heer C. den Ouden, oud-directeur van de N.V. Edese Machinefabriek v.h. Henneman en Co. en directeur van de N.V. Veluwse Grond Mij. Wijlen de heer C. den Ouden werd op 2 oktober 1897 te Nieuw Lekkerland ge boren. Reeds op jeugdige leeftijd kwam hij naar Ede, waar hem aanstonds de leiding van de Edese Machinefabriek werd toevertrouwd. Door zijn humane en krachtige persoonlijkheid nam hij al spoedig een vooraanstaande positie in het verenigingsleven in. Tot 1951 was de heer Den Ouden voorzitter van de Edese marktvereni- ging. Hij was verder mede-oprichter en voorzitter van het Edese Zwembad. Sinds 1927 was hij bestuurslid van de Spaarbank voor Ede en in 1944 volgde hij mr. G. IJssel de Schepper op als voorzitter van deze spaarinstelling. De begrafenis vindt plaats op zater dag 15 december, 's middags 12 uur, op de algemene begraafplaats te Ede. Te koop hok m. kippen. Hok uitneembaar. KI. Katerstr. 76, Veenendaal. Voor een Cither het gemak kelijkst te bespelen instrum. naar muziekh. A. v. d. Weerd Beatrixstraat 60, telef. 2102, Veenendaal. Kerstmuziek? Daarvoor naar muziekhandel A. v. d. Weerd Beatrixstraat 60, telef. 2102, Veenendaal. Voor 'n goed Anker horloge naar J. Middelhoven, Vallei straat 59, tel. 2137, Veenend. Ook uw adres voor pendules, klokjes, horlogebanden, enz. enz. Uw feestavond slaagt met de bekende goochelaar „Bosini" p.a.- Heemskerkstraat 20, tel. 2030. Voor de feestdagen Croquet- ten. Automatiek De Geer. Huisslachters, voor varkens- darmen naar A. van Rhee, Valleistraat 21, Veenendaal. Voor nassieballen. Automa tiek De Geer. Te koop prima inzinkbare Singer ringspoel trapnaaima- chine. Prijs 175,vijf jaar garantie. G. van de Garde, Cuneraweg 328a, tel. K 8385- 2332, Rhenen. Voor warme knakworst. Au tomatiek De Geer. Te koop 2 tomen beste big gen. Renswoudsestr.weg 13a, (Dijkje), Ederveen. Te koop mooie volière met 16 rode- oranjekanaries. Te bevr. Stationssingel 8, Vee nendaal. Extra mooie kerstbomen Kwekerij A. Loef, Einde Sandbrinkstraat, Veenend. Te ruil aangeboden te Vee nendaal eengezins woning, best. uit kamer, gr. keuken, bijkeuken sl.kamers, douche cel, schuurtje, voor en ach tertuintje. Voor een grotere woning te Rhenen. Brieven aan Grutterstr. 15, Rhenen. HOUDT REKENING MET OMSTANDIGHEDEN Een groep Poolse strafgevangenen, die met bovenmenselijke energie, vluchtend uit strafkamp 303 in Siberië, een voetreis begon, om uiteindelijk, voor zover nog in leven, te Calcutta terecht te komen, wist dat ze ten koste van alles haar energie moest sparen. Daarom sprak men geen woord. Een beweging van de lippen zou energieverspilling kunnen zijn. Uiteraard is het in het leven van de meerderheid der mensen heel anders. Wanneer ze n.l. onder het zingen, bidden, spreken, enz. niet slechts hun lippen, doch bovendien ook nog hun longen dwongen, goed uit te ademen, dan is dit goed bestede energie: dieper ademen doet de algemene levens krachten toenemen.... TULPENVELDEN De tulpenvelden van Wesselburen, ten noorden van Mamburg, vijfendertig hectaren groot, hadden dit jaar een op brengst van twintig miljoen gulden. JEUGDRAAD OPGERICHT Vertegenwoordigers van een groot aantal verenigingen, die zich op het gebied van de jeugdbeweging en de jeugdzorg bezig houden, hebben be sloten in Ede een jeugdraad op te richten. Het initiatief daartoe is uit gegaan van de Stichting voor bijzon der gezinswerk, waarvan dr. mr. J. Ozinga uit Lunteren voorzitter is. Deze stichting komt uiteraard veelvuldig in aanraking met de kwade gevolgen, welke een gebrek aan goede vrije tijds besteding voor de jeugd kunnen op leveren. Burgemeester en wethouders van Ede hebben het initiatief van deze stichting overgenomen en sindsdien zijn er enkele besprekingen gevoerd tussen vertegenwoordigers van de be langhebbende organisaties, die zich reeds op dit gebied bewegen. Bij de eerste bespreking werd een z.g. agen da-commissie ingesteld, die onder meer de statuten voor de jeugdraad heeft ontworpen. In deze statuten is onder meer de bepaling opgenomen, dat de leden van de jeugdraad voor de eerste maal door B. en W., op voordracht van de aangesloten organisaties, worden benoemd. Zoekt uw voordeel. Prima zandaardappelen afgehaald f3,75 per half mud. C. Hui- bers. Panhuis 61, Veenendaal tel. 2188. Prima Jawa, 250 cc, bouwj. 1950 te koop 525,en nieu we Sparta, 250 cc f 975 (heeft gekost f 1900,Spinder Cu- neralaan 32, Rhenen, tel. 447. Mooie sportfiets, half jaar oud m. lamp te koop f75, en twee meisjesfietsjes f35,- per stuk en een prima trap- Bakfiets op nieuwe banden f 65,Spinder, Cuneralaan 32, Rhenen, tel. 447. Werkster gevr. voor 2 a 3 m. per week. A. C. van Doorn, Fred. v. d. Paltshof 27, Rhe nen. t.m. tien woorden Welke jonge vrouw of huis vrouw heeft tijd en lust om enkele malen per weer 's morgens of 's middags mijn huishouding te verzorgen? Mej. Nijenhuis, Grebbeweg 49, Rhenen. Als uw schoenen konden spreken, zouden ze om de reparatie van Blankesteijn smeken. Tevens eerste Vee- nendaalse vergrootinrichting onder volle garantie. Eerste klas machinaal schoenrepa ratiebedrijf. D. Blankesteijn Zonen, Helling 14, Vee nendaal. Voor verhuur van stoelen, dissen en serviesgoed naar Dirk v. Asselt, Dennenlaan 38, Tel. 3015 en G. Gerrit sen, Julianastraat 81, Tel. 2691. Alles gratis thuisbe zorgd. Het beste kruiwagenwiel 16 x 4, wielstellen voor elk doel. Tevens in- en verkoop van autobanden. Banden- handel „De Rie", Laarpad 10, Bennekom. Dinsdags op de markt te Veenendaal. Boortoestellen, Philips Au- dium, Batterijen, Melis Op tiek. Hoofdstraat 51. Telef. 3184, Veenendaal. Verhuur zonder chauffeur. Prima Volkswagens, Ford. Chevrolet, Morris, Oxford. Benzine- en Servicestation „Renswoude", v.h. J. van Wikselaar Zoon, Dorps straat 112, Renswoude. Tel. K 8387-254. Vanaf heden steeds ver krijgbaar cement- en as- bestplaten. Jan Kool, Hol- leweg 4, Veenendaal. Tel. 2463. Slachtkonijnen te koop gevr. voor eerste kwaliteit 2, tot 2,40 per kg. Tevens op het zelfde adres dagelijks slachtkippen gevr. Poeliers- bedrijf Hardeman Zn., Be nedeneind 25, Veenendaal, telefoon 2987. Elke dag schapen- en paar- denvlees voorradig v.a. 1,50 per Vi kg. Van Rhee's Eerste Veenendaalse Paardenslage- rij, Valleistraat 21, V'daal. Voor uw timmer- en on derhoudswerk. D. de Moes, Dr. Colijnstraat 38, Telef. 2871, Veenendaal. Te koop Singer handnaaima chine als nieuw, 5 jaar ga rantie. Prijs f 120,G. van de Garde, Cuneraweg 328a, tel. K 8385-2332, Rhenen. Te koop Singer trapnaaima- chine als nieuw. Prijs 125,-. G. van de Garde, Cuneraweg 328a, Telef. K 8385-2332, Rhe nen. Voor slaatjes klein en groot. Automatiek De Geer. Voor gehaktballen. Automa tiek De Geer. Te koop gloednieuwe elektr. naaimachine ringspoel met scharnierende voet, en ver stelbare transporteur, le klas motor, in pracht koffer. 10 jaar garantie. Prijs f 248. G. van de Garde, Cuneraweg 328a, Tel. K 8385-2332, Rhe nen. Voor gebakken carbonades. Automatiek De Geer. Te koop pracht Singer elek trische ringspoelnaaimachine 5 jaar garantie. Prijs f 185. G. van de Garde, Cuneraweg 328a tel. K 8385-2332 Rhenen. Voor nierbroodjes. Automa tiek De Geer. Voor al uw verzekeringen, hypotheken en financierin gen is het juiste adres. J. H. van de Lustgraaf, Panhuis 24 tel. 2790, Veenendaal. Appelbollen .Automatiek De Geer. Dames, het adres voor het opknappen en vervormen v. uw oude hoed is Emmalaan 27, Veenendaal. Voor appelflappen. Automa tiek De Geer. Moeilijkheden met wasdro- gen? Wij verhuren wasdro gers (Centrifuge) per uur en per halve dag. N. van Ek, Pr. Bernhardlaan 1, tel. 2533, Veenendaal. Voor oliebollen. Automatiek De Geer. Bestell. worden 's avonds aan huis bezorgd. Bestel vroegtijdig. Automatiek De Geer, tel. 2544, Veenendaal. Elke donderdag en vrijdag verkoop van nieuwe en ge bruikte meubelen bij Eris, Stationsweg 379, w.o. huis kamers, slaapkamers, tafels, stoelen, ledikanten, spiralen, bedden, dekens, vloerkleden, haarden, kachels, wasmachi nes, trapnaaimachines, enz. G. Kreuger, Nieuwstraat 26, Scherpenzeel, tel. K 3497-215. Souzijzebroodjes. tiek De Geer. Automa- Privélessen voor huis- en kerkorgel: Kor Dijkstra, ge- dipl. kerkorganist. Stations singel 10„ tel. 2339, Veenen daal. Nijma Medi een speciale schoen voor losse steunzolen In leer en suède alle modetinten 90 UITSLUITEND BIJ Veenendaal - Telefoon 2772 Nieuwe elektr. ringspoel- naaimachines (Japans fabr.), met garantie f235,Fa. G. Koomen Zn., Zandstraat 72, tel. 2924. Iedere daq 7 30 uur - zaterdag 7 en 9 uur - zondsg 3 en 7.30 uur Weer zo'n gezellige film, waar de gehele familie plezier aan beleefd - Toejang 14 jaar Een film, die meedogenloos toont, hoe het eens was en wat nooit meer mag terugkomen - Toegang 18 jaar Plaatsbespreken dagelijks van 12 u. aan de kassa, 10 ct, ook tel. 2376 Rijwielstalling naast het theater. Vendelseweg - Veenendaal - Tel. 2376 Voor Soltede Weefsels VEENENDAAL Vraagt voor direct: die voordat hij definitief wordt aangesteld, genegen is ook andere werkzaamheden in ons bedrijf te ver richten. voor verschillende Afdelingen. Hoog loon. Goede sociale voorzieningen. Werkkleding aanwezig. Op name in eigen pensioenfonds. Wij zoeken een Leeftijd plm. 20 jaar. Voor onze zaak Patrimoniumlaan Nieuweweg Wij kunnen u leveren alle merken gewonen en zig-zag naaimachines in prijzen v.a. f 235,— en f 490,—. Met ga rantie. Gemakkelijke beta ling. Fa. G. Koomen Zn., Zandstraat 72, tel. 2924, Vee nendaal. Gevraagd om in het textielvak te worden opgeleid, Leeftijd 15 a 16 jaar, Julianastraat 74 - Veenendaal - WATERSCHAP WAGENINGEN en EDE Bij het watersrhap Wageningen en Ede kan worden geplaatst in vaste dienst (proeftijd 2 maanden) een voor het onderhoud van watergangen en wegen. Bezoldiging, pensioen, toelagen enz. op basis van Rijksregeling. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne ingewacht bij het bestuur te Wageningen. kunnen direkt geplaatst worden bij het Bouwbedrijf Utrechtsestraatweg 25 Rhenen

De Vallei | 1956 | | pagina 4