Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nat. Reserve Z*o+~Utrecht bijeen in Veenendaal MULDER Politie telde in Veenendaal 14 doden en 244 gewonden BRILLEN BLIJE KINDEREN in een lichtloze wereld RHENEN SCHERPENZEEL LIENDEN WOVDENBERG 30c jaargang WOENSDAG 19 DEGEMBER 1956 No. 96 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Kerstnach td iens t Dinsdagmarkteii op maandag Wijziging vuilnisafhaaldienst i.v.m. feestdagen Derde voorstelling van „Circus Harlekijn" nodig L AGENDA Bazar teil bate van v.v. „Veeneiiclaal*" Subsidie-aanvraag bejaardencentrum Openstelling gem.-bureaus en de feestdagen Grote prijsverlaging Teveel betalen is niet prettig, Alleenverkoop Hoofdstr. 1 06 Winkeliers Vereniging Rhenen is tevreden n blinde typiste aan de slag ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN I Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 553427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De vrijwilligers van „Steun Wettig Gezag" uit Amerongen, Rhenen. Rens woude en Veenendaal hebben maan dagavond in gebouw ,,'t Trefpunt" het onderling contact verstevigd. Ruim 200 nationale reservisten, re- serve-politiemannen, luchtwachters en dames van deze reserve-mannen heb ben op deze avond genoten van een uitermate goed programma, geboden door „Het carrousselcabaret" met de cabaretrevue „Koffers pakken". Als voorzitter van de afdeling Vee nendaal van „Steun Wettig Gezag" opende burgemeester A. Bakker Üe bindingsavond en in de pauze werd nog een opwekkend woord gesproken door de heer Blankert, prov. secretaris ven „Steun Wettig Gezag", die de aanwezi gen toeriep waakzaam te blijven en het doel van het instituut „Steun Wettig Gezag" nog eens nader omschreef. Bui ten de min of meer „ernstige woorden" van deze beide autoriteiten is het een vrolijke avond geworden, waarmee Gert Kommer en de zijnen eer hebben ingelegd. Gert Kommer, de baas Van het gezelschap voert een regie, waarbij het programma vlot en zonder horten of stoten verloopt en daar buitenom neemt hij nog het leeuwendeel voor zijn rekening. En zo, dat hij nog ver boven het gé- middelde van de Nederlandse cabaret wereld uitsteekt. Om Kommer zelf moet men lachen en dit bereikt hij niet met grove moppen, maar met een ragfijne conference, waarin de actualiteiten tot op de .dag zijn bijgewerkt. Hen is een meeste.r in de volkerenkunde en ongemerkt vindt men dit in zijn programma, waarvoor hij zelf de teksten schrijft, terug: Voor de pauze: Parijs, met als hoog tepunt Vreemdelingen in Parijs, vreem delingen als Duitsers, Russen en Schot ten. compleet met doedelzak, gepresen- Traditigetrouw zal weer een kerst nachtdienst worden gehouden in het gebouw aan de Eikenlaan. Deze dienst zal aanvangen maandagavond 24 de cember om elf uur en duren tot even na twaalven. Voorganger is ds. J. Overduin, terwijl medewerking zal worden verleend door het Herv. Evangelisatiezangkoor onder leiding van Gijsbert van Zanten. De liturgie van deze dienst is weer ver krijgbaar aan dc ingang van het ge bouw. De deuren gaan open om half elf. In verband met de a.s. Kerstdagen zal de dinsdagmarkt volgende week wor den gehouden op maandag 24 december en wel in de middaguren van 3 tot 7 uur. Dus niet 't morgens. Ook de eier- en biggenmarkt zijn naar maandag verschoven en worden eveneens 's middags gehouden, te be ginnen om 3 uur. In verband met de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag zal het afhalen van huisvuil als volgt geschieden: in plaats van dinsdag 25 december 1956 op maandag 24 december 1956;' in plaats van op woensdag 26 decem ber 1956 op donderdag 27 december; in plaats van op dinsdag 1 januari 1957 op woensdag 2 januari. De overige afhaaldiensten blijven on gewijzigd. Er zijn reeds zoveel toegangsbewijzen uitgereikt voor de kindervoorstelling, dat men aan twee voorstellingen niet voldoende heeft. Daarom heeft men be sloten nog een derde voorstelling te geven .De voorstellingen van 2 en 4 uur 's middags zijn reeds geheel volgeboekt. De kaarten, die thans verstrekt worden op inlevering van 's morgens 10 uur. Het ziet er dus naar uit, dat meer dan 2000 kinderen op woensdag 2 januari iutegge zullen zijn van „Circus Harle kijn". uiiiiiiiiMtiitiiiiiiiuiiiiuiuiiii iiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiliui Heden woensdag 19 december (In tijd. raadszaal voorm. post kantoor) 7.30 uur, openbare ver gadering Veenendaalse gemeente raad. Donderdag 20 december (In gem. Eierhal) Bazar t.b.v. Bouwfonds v.v. „Veenendaal". Vrijdag 21 december (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, lezing van ir. A. van Nes over Grond en pachtzaken voor de CBTB. (In gem. Eierhal) Bazar t.b.v. Bouwfonds v.v. „Veenendaal". Zaterdag 22 december (In geb. „Eltheto") Kerstwij dings- avond van evang. zangver „Con f Amore" alhier en „Jeduthun" uit Barneveld o.l.v. de dirigent de heer C. Budding. (In gem. Eierhal) Bazar t.b.v. Bouwfonds v.v. „Veenendaal". (In geb. „Ojovee", Kostverloren) I Kerstfeest Ouden van dagen. Maandag 24 december (In geb. Eikenlaan) 's avonds 11 uur, Kerstnachtdienst, voorganger ds. J. Overduin. (In geb. „Ojovee", Kostverloren) Kerstfeest Ouden van dagen. (In Chr. Ger. Kerk, Beatrixstraat) 7.15 uur, Kerst-appel van J.V. en M.V. Sprekers ds. J. de Vuyst van I Amsterdam en ds. D. Biesma van Utrecht. Luxor theater Heden woensdag en morgen don- 11 derdag de film De duivels-gene- raai". fe!!!!m!!!!!!!!!!!!!m!!!!!m!i!!!!!!!i!mm h!1! 'I! teerd door Tilly Roolant, Rudi Bruins en Gert Kommer. Montmartre door het gehele ensemble met Gert Kommer als chansonnier. Evenzo Paris, e'est la vie! Voorts dolkomische sketches met als secondante-van Gert Kommer de leven dige Gerty Bakker. De „Amico's", mondaccordeonvirtuozen van het zui verste water-, en niet als „los opvul- onderdeel", doch listig en vakkundig door de revue verwerkt. John Markus zorgde voor een gerou tineerde en vaardige begeleiding op de piano en verzorgde een accordeon-se lectie. Waarlijk, dit was meer dan variété en menig beroepswerk kan in de schaduw gaan staan bij het- werk, dat deze toch nog amateurs, zij het zéér ver gevorderde, brachten. In de pauze werd men niet karig ge- tracteerd op consumpties en rokertjes. Door de supportersvereniging van de voetbalvereniging „Veenendaal" is ten bate van het Bouwfonds van deze ver eniging een grote bazar georganiseerd welke zal duren van morgenavond tot a.s. zaterdagavond. Deze bazar wordt weer gehouden in de gemeentelijke eierhal aan de achter kerkstraat. Er zijn twee verschillende aantrekkelijke attracties aan verbon den. Door het bestuur van de Stichting tot oprichting en instandhouding van een Ontspanningscentrum voor bejaarden alhier heeft zich tot burgemeester en wethouders gericht met het verzoek een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor het jaar 1957 van f3000,In een volgende vergadering zullen b. en w. prae-advies uitbrengen omtrent dit verzoek. Ik kan mij voorstellen dat er in Vee nendaal mensen zijn, die met wantrou wen de borden hebben bekeken, die langs de Kerkewijk zijn geplaatst. Wantrouwen, omdat men niet weet wat deze borden precies betekenen. De politie dit om een hier en daar nog bestaand wanbegrip weg te nemen heeft geen enkel voordeel aan het opmaken van een proces-verbaal; wél het nodige werk. U zult zich misschien afvragen, waar om zij zich dan toch zo druk maakt over die kleine overtredingen. Het antwoord is eenvoudig: „kleine oorzaken grote gevolgen." In de laat ste tien jaar is er in Veenendaal prac- tisch geen „grote" aanrijding geweest, d.w.z. een aanrijding waarbij grote snel heid of gebreken aan de auto de oor zaak waren. Toch registreert de dorre statistiek in die periode: 14 doden en 244 gewonden. Orzaken: geen richting aangeven; zonder opletten de weg oversteken; geen voorrang verlenen. In 1956 (tot december) waren deze cijfers. Aanrijdingen 113, doden 5, ge wonden 38. Begrijpt u nu waarom de politie tegen dergelijke „kleinigheden" streng op treedt? De Kerkewijk is gereconstrueerd. Niet alleen omdat het wegdek vernieuwd moest worden, maar vooral om de weg gebruiker en in het bijzonder de wiel rijder en de voetganger grotere veilig heid te bieden. Tot mijn grote opluchting blijkt men dit in het algemeen te beseffen. Maar ook hier weer de gemakzucht! Het is niet voldoende als u, wielrij der, een duidelijk teken geeft dat u van richting gaat veranderen. U dient er zich van te overtuigen dat u die handeling zonder gevaar voor uzelf en anderen kunt volbrengen, en doe het tijdig! RIJWIELPAD Als u op een weg rijdt zoals nu de Kerkewijk, waar u van een rijwielpad gebruik kunt en moet maken, blijf er dan ook bij richtingsverandering zó lang op tot u de rijweg loodrecht kunt kruisen. U moet dit trouwens doen, aan gezien u op de rijbaan niet mag fietsen! OMGEVING SPOORLAAN- REMBRANDTLAAN Ik geef nu een voorbeeld van een punt waar ik al vele overtredingen ge zien heb. Van die gevaarlijke „kleine" overtredingen. De wielrijders, uit het dorp komend, die de Spoorlaan in wil len rijden, kunnen, zodra zij bij de Rembrandtlaan zijn, dit op twee ma- De gemeente-secretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger en het bu reau van gemeentewerken zullen op 22, 24, en 31 december a.s. voor het publiek gesloten zijn. Het bureau van de burgerlijke stand zal, uitsluitend voor het doen van aan giften, geopend zijn op 22 en 24 decem ber van 11.00 tot 12.00 uur en op 31 de cember van 10.00 tot 11.00 uur. AANRIJDING OP GEMEENTEGRENS Amper twee meter van de grens tussen Stichts en Gelders vond zaterdag een botsing plaats van een motor-carrier en een bromfiets. Dit gebeurde namelijk op de hoek Wilhelminastraat-Nieuwe- weg, waar de carries geen voorrang verleende. Het was dus net nog de Vee nendaalse politie welke hier proces verbaal moest opmaken. Er was alleen materiële schade. van daarom voor een nieuwe BRIL naar Fd. F. TAK Telefoon 2576 - Veenendaal EEN OUD KLOOSTER In de woestijn van Juda, een berg achtige streek, ongeveer halverwege Bethlehem en de Dode Zee (vogelvlucht) treft men een oeroud klooster aan, dat met zijn gevangenisachtige muren en grachten enigszins vreemd aandoet. Hier is sinds eeuwen de verblijfplaats van een aantal grieks-orthodoxe priesters of monniken. In 1955 hadden daar ongeveer dertig priesters hun verblijfplaats. Men kan het geheel met een zeer kleine mid deleeuwse stad, tevens vesting, vergelij ken. Het klooster heeft grotten, spelon ken, moestuinen en verbindingstrappen om te kunnen ontvluchten, wanneer een gedeelte van de vesting reeds door een denkbeeldige veroveraar zou zijn inge nomen. nieren doen. In de eerste plaats zoals wielrijder I dit doet op onderstaande schets. Deze man of vrouw behoort tot de categorie, die meent alleen op de wereld te zijn. Hij of zij denkt er geen ogenblik aan dat de automobilist, die netjes aan de rechterkant in dezelfde richting rijdt op de rijbaan, een dergelijke manier van rijden nooit zal verwachten. Hij heeft bij het passeren van de spoorweg overgang de Rembrandtlaan ingekeken en gezien dat daar geen verkeer in aantocht was. Zijn aandacht wordt daarna bepaald bij de normaal over stekende wielrijder II, die richting Spoorlaan gaat én het verkeer dat de Patrimoniumlaan uitkomt. U voelt dat wielrijder I zijn noodlot tegemoet rijdt. Een candidaat voor een plaats in de statistiek! Een zelfmoorde naar, die bovendien nog gevaarlijk voor een ander is! Ja, voor een ander, want die auto mobilist is een mens, die zal trachten zijn medemens op die fiets te sparen, maar waar komt zijn auto terecht bij zijn poging de wielrijder te ontwijken? Durft u voor die twee meter die u verder moet fietsen het leven van uzelf en van een ander in de waagschaal te stellen? U hebt er niet bij gedacht zegt u? Daarop kan ik alleen antwoorden: „Dan behoort u niet op de weg thuis!" en'als u er toch bent en u denkt niet. dan zullen wij als dienaren van het algemeen belang u dwingen anderen en ook uzelf niet in gevaar te brengen! Het verkeer van vandaag duldt geen dromers! BORDEN Ziet u 'n blauw rond bord, waarop in wit een fiets is afgebeeld dan betekent dat bord: 1. dat het bestuurders van rijwielen en bromfietsen verboden is de rijbaan te volgen en zij dus op het fietspad moeten rijden; 2 dat het andere voertuigen en voet gangers verboden is dit pad te volgen. Begeleiders van vee of paard moeten echter ook als zij dan op een fiets zitten de rijbaan volgen. Het tweede bord dat u kunt zien, is het kleine vierkante oranje bordje met witte rand dat aanduidt dat u op een voorrangsweg rijdt en dat het verkeer uit de zijstraat u voorrang moet ver lenen. Het bestuur van de winkeliers ver eniging Rhenen, de „WVR", heeft in een speciale bijeenkomst voor plaatse lijke verslaggevers de uitslag bekend gemaakt van de tijdens de Sint-Nico- laasweek gevoerde verkoopactie. Op iedere bestede gulden verstrekten de aangesloten winkeliers een bon. In deze bonnen zaten 86 geldprijzen tot een totaal bedrag van f 600,en 164 persoonlijke prijzen in de vorm van hüishoudelijke en luxe artikelen, va riërende van haardfauteuils tot fruit manden, tafelkleden, taarten en boter letters. Alle prijzen kwamen aan de man, terwijl door de vereniging ruim 75.000 bonnen aan de leden werden verstrekt, hetgeen er op neerkomt, dat in deze bonnenactie in elk geval f 75.000 is omgezet. De vereniging hoopt met de Kerst actie eveneens behoorlijke resultaten te boeken. Men is algemeen tevreden over de achterliggende organisatie. OEFENMEESTER IN HARDRIJDEN OP DE SCHAATS In Zwolle werden door de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond in samenwerking met de Ned. VCer. tot Bevordering van het hardrijden op de schaats examens afgenomen, waaraan verbonden het di ploma van oefenmëester hardrijden op op de schaats. Dit examen is goedge keurd door het ministerie van o., k. en w. en wordt bijgewoond door rijksge committeerden. Er namen vijf en twin tig candidaten aan deel, waaronder de legde De Jong het examen, dat een hele dag duurde, af. Hij behaalde onder an dere voor het onderdeel „lesgeven" een tien, hetgeen een buitengewoon goed resultaat mag worden genoemd. Zes candidaten werden afgewezen. HOND VEROORZAAKTE BOTSING De automobilist B. uit Rhenen, die met zijn volkswagen op de Nieuwe Veenendaalseweg reed ter hoogte van de vijfsprong nabij de Platanenlaan, kwam in moeilijkheden, doordat een poedel op de rijweg liep. Hij trachtte het dier te ontwijken, toen tegelijker tijd de heer B., eveneens uit Rhenen, vanuit de tegenovergestelde richting naderde met zijn Opel-bestelwagen. Laatstgenoemde chauffeur, die zijn te genligger zal zigzaggen, trapte flink op zijn remmen, waardoor zijn wagen dwars over de weg tot stilstand kwam, waardoor een botsing volgde. Er was alleen materiële schade. De verkeerspolitie heeft de bestelwagen getest op zijn remmen, doch deze ble ken goed te zijn. Wat een loslopende poedel al niet teweeg kan brengen. „ARBEID IN DE WERELD VAN MORGEN" Dinsdagavond sprak de heer H. van Dijk uit Arnhem over het onderwerp „Arbeid in de wereld van morgen" voor de bestuurdersbond van het NVV. Spreker begon met een terugblik over de mechanisatie en meende dat de ko mende automatisatie niet de tweede revolutie was maar de derde of de vier de. De eerste noemde hij de stoom- „Bartimëus" kreeg eindelijk de zo nodige steun Als je daar aan de ingang staat van dat grote blindeninstituut in Zeist, ^ÜL. Ij ly Israëlische troe pen trekken uit Egypte terug in gevolge besluit v- d- Verenigde Naties. l| J» Foto: terugtocht van Israëlische troepen uit de Sinai Woesiijn. heer D. W. de Jong, gediplomeerd KNGV-sportleider, leider van de Rhe- nense gymnastiekver. „Wilskracht" en voorzitter van de Rhenense IJsclub. De heer De Jong geeft reeds enkele maanden les in schaatstraining aan de afdeling Wageningen, Rhenen en om streken van de NVBHS en KNSB, doch was tot nu toe niet in het bezit van het schaatstrainersdiploma. De heer De Jong heeft kans gezien in een zeer korte tijd van voorbereiding zich op de examenstof voor dit diploma te bekwamen, teneinde aan het afleg gen van de proeven van bekwaamheid te kunnen deelnemen. Met veel vrucht m li 9 m" la êm Het blauwe bord met rode rand en schuine rode streep duidt aan dat het verboden is aldaar uw auto te laten staan. Is de ene helft van dit bord wit, dan mag u aan de kant van de weg, waar naar de witte helft is gericht, wél par keren. Misschien kun u door dat bord uw auto nu niet meer precies voor uw deur zetten en moet u een paar meter verder lopen. Vervelend, toegegeven, maar in het uur dat u in uw stoel zit, hebt u hon derden automobilisten het passeren van uw auto bespaard, met al het risico dat daarbij komt. Enkele chauffeurs hebben mij met enige angst gevraagd wat toch die oranjebollen betekenen. Daarover hoop ik een volgende maal wat te zeggen. Inspecceur W. C. H. Dekker BEROEP AANGENOMEN Ds. J. van Vliet, Ned. Herv. predikant te Haamstede heeft de toezegging van beroep naar de Hervormde gemeente Ommeren aangenomen. TIJDELIJK SCHOOLHOOFD Aan de heer T. van Es, hoofd van de burgem. Kampschool is op verzoek door het gemeentebestuur ziekteverlof verleend voorlopig tot de a.s. kerst vakantie. Tot tijdelijk onderwijzeres aan die school is met ingang van 17 december a.s. benoemd mevrouw F. J. Timmer-van Schaik te Lienden. machine, verder de olie en elektriciteit en thans kwam de automatisering. Wel meende hij dat hierdoor voor groepen arbeiders moeilijkheden zouden ont staan, maar niet direct als het met be leid gebeurt. Aan de hand van beschik bare cijfers gaf spreker een overzicht van de industriële ontwikkeling: 1850 6 machines, 1900 38 °/o machines, 1930 84% machines, 1950 94% machines. Hij wees er op hoe meer de wereld mecha nisch werd er steeds meer welvaart ontstond, en dat, goed geleid, de auto matisering tot een zegen kan worden. Ook meende de inleider dat door auto matisering in de toekomst, het onder wijs zou moeten worden veranderd en dat er een grotere ontwikkeling nodig is voor de arbeiders. En zo zou het onderwijs tot 18 jaar verplicht moeten worden gesteld. Verder zal de auto matisering tot gevolg hebben dat de werktijden verkort werden. Over het punt vrijetijdsbesteding meende spre ker, dat bij een betere algemene ont wikkeling deze vrijetijdsbesteding ook minder een probleem zal worden. Na de inleiding werd er nog enige tijd op aangename w,ze gediscussieerd. VREEMDE CLUBS TE OXFORD De studenten van Oxford, de Engelse universiteitsstad, zijn bij de naamgeving van hun clubs zeer vindingrijk. Zo heet een der clubs: „De Lotus-eters". De leuze der leden is: luxe en luiheid. Wie lid wil worden van de Charon Club moet gekleed uit een boot in het water zijn gevallen. Andere namen der studentenverenigingen zijn: Meermin- nenclub, Club der Ketters enz. Meestal zijn de eerste jaars-studenten lid van vier of vrjf clubs tegelijk. Eén jongen of meisje stelt een aantal vragen, die door de anderen moeten wor den beantwoord. Ieder heeft daarvoor een stuk papier en potlood. De leider van het spel stelt 10 vragen, waarbjj elk antwoord b.v. met een P moet beginnen. 1. Welke artikelen, die met een P be ginnen, kan men kopen in een dro gisterij 2. Schrijf een plaats op in Nederland, die met een P begint. 3. Een Bijbelse naam, met een P begin nend. 4. Een persoonsnaam uit de Neder landse geschiedenis. 5. Een rivier in Europa. 6. Een gebruiksvoorwerp in de keuken. 7. Een meubelstuk. 8. Een houtsoort. 9. Een plant. 10. Een voornaam van een meisje. Degene die de meeste vragen goed heeft beantwoord, heeft gewonnen. Dit spelletje kun je meerdere malen spelen, omdat je ook andere letters kunt nemen en natuurlijk kun je ook weer andere vragen opstellen! VOOR DE PIETJES In Engeland moet wel een grote kanarie-weelde zijn. Enkel en alleen aan dit land toch levert Australië in een jaar tijds kanariezaad ter waarde van liefst, vier miljoen gulden. Dit zaad is blijk baar heel goed, want ook de kanaries van de V.S., Italië en andere landen tonen hun belangstelling voor dit lekkere eten! EMIGRATIE-AVOND De gezamenlijke verenigingen: de CBTB, de CJBTO, de CBPB en de CEC zulle a.s. donderdagavond te 7.00 uur in de zaal van coöperatie een emi gratie-avond beleggen. Sprekers: J. Bangma, secretaris Chr. Emigratie Cen trale te Baarn; A. Oudekerk, voorzitter Chr. landarbeidersbond te De Bilt; P. Polet, Fieldman Chr. Ref. Shurtsch, Winnipeg. DUI VENSUCCES Op de wintertentoonstelling, georga niseerd door de Pluimvee en Konijnen vereniging „De Blauwkras" met zes in zendingen van duiven, een le, een 2e en twee 3e prijzen, benevens een zeer eer volle vermelding. Voorwaar een groot succes. De vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Woudenberg en Omstreken, hield donderdagavond een landbouwforum- avond in de zaal van de coöperatie. Zitting hadden de herenJ. M. Houter man, gespreksleider, Ir. Groendijk, Rijks- landbouwconsulent te Utrecht, Ir. van Oyen, Rijksveeteeltconsulent te Utrecht, Ir. Frings, Rijkspluimveeteeltconsulent te Apeldoorn en J. Jansen, Hoofd as sistent. Voorlichtingsdienst te Utrecht. De voorzitter, de heer J. M. Houter man, sprak con welkomstwoord op deze eerste forumavond voor een goca gevuïüe zaal. Door de aanwezigen werden de vol gende vragen gesteld: 1. kan op een be drijf van 10 ha grasland en 2% ha bouw land genoeg mest geproduceerd worden, als er 17 koeien, 7 pinken, enige kalve ren, varkens en 300 kippen gehouden worden? Ir. Groendijk zegt: Bij de gepro duceerde mest is op dit bedrijf nog 3 k 4 balen stikstof nodig. Voor ieder bedrijf is grond analise echter noodzakelijk. 2. Hoe komt het dat bij de meeste koeien de achterste uiers de meeste melk opleverd? Ir. van Oyen zegt: dat komt omdat het achterste uier groter is. Bij jonge dieren geeft dat echter weinig ver schil. Aan het machinaal melken moet veel aandacht besteed worden. 3. Wat zijn de grondprijzen in verband met de eier- en melkprijzen? De heer Houter man merkt hierbij op dat de grondprijzen onveranderd zijn. Deze worden door de grondkamer vastgesteld. Alleen de pacht prijzen zijn in 1955 en 1956 verhoogd. 4. Is het verantwoord koeien in het Stam boek te laten inschrijven, bij deze lage melkprijzen? Ir. van Oyen zegt: het laten inschrijven in het Stamboek is ten alle tijde verantwoord. Dit is nodig voor onze export naar het buitenland, omdat daar papieren van het Stamboek ge vraagd worden. Woudenberg dat aan de kop staat in de Provincie wat de melk- leverantie betreft, de rundveefokkers moeten daarom terdege de export in het oog houden. 5. Brengt Amerika thans reeds eieren op de Duitse markt? Ir. Frings zegt: Amerika brengt eieren op de Duitse markt en is evenals Engeland voor ons een grote concument, temeer nog omdat in deze landen op eieren, be stemd voor uitvoer, subsidie wordt ge geven, wat hier niet het geval is. 6. Als er minder kippen gehouden worden, gaan dan de eierprijzen omhoog? Ir. Frings zegt: er is door ons altijd op gewezen minder kippen te houden. In de tijd dat de jonge hennen beginnen te leggen zijn slechtziende kinderen neemt toe, ter- de prijzen het laagst. Dit is dus een dui- Bartimëus, komt er toch even een wonderlijk gevoel over je. Een menge ling van dankbaarheid en nieuwsgie righeid; dank om wat je zelf tot een gewoon mens heeft doen zijn en een zekere nieuwsgierigheid naar de wij ze waarop de leiding van een blin deninstituut dat ontbrekende bij een blinde kan aanvullen. Dat de blinde veel mist van wat voor ons, zienden, de gewoonste zaak van de wereld heet, is zeker. Maar of zij daarom onvol waardige mensen zijn, treurig en ver slagen? Integendeel. Let maar eens op wanneer er een schoolfoto ge maakt wordt: de blinde jongens en meisjes lachen en praten net zo lang tot de fotograaf het sein geeft dat hy afknippen zal. „Rechtop jongens, je hoofd stil, en vriendelijk kijken". Een moment is het doodstil, dan zwermen de kinderen weer naar alle kanten, de armen om elkaar heen geslagen, vro lijk, opgewekt en tastend naar een an der kameraadje. Volwaardige krachten Het leven in het instituut is het op leiden van blinde en slechtziende kin deren tot volwaardige mensen. Kende men vroeger slechts de beroepen: pia nostemmer en mandenmaker, nu zijn er talloze blinden, die functies als ty pist, telefonist, stenograaf, evengoed als zienden kunnen uitoefenen. Daar naast wordt een U.L.O.-opleiding ge geven, er is gelegenheid tot het beha len van het Middenstandsdiploma, de praktijkdiploma's Franse, Duitse of Engelse en Nederlandse Handelscor respondentie. Ook het vakdiploma Tabak, waarvoor de opleiding twee jaar duurt. In september is men, in samenwerking met de andere blinden instituten in ons land, een cursus be gonnen voor metaalbewerker. Deze cursus staat onder toezicht van de Technische School in Zeist waar de blinde kinderen eveneens geschoold kunnen worden in het werken met de draaibank en de boormachine. Hier door zal plaatsing in de industrie steeds meer mogelijk zijn, terwijl de ervaring in Engeland en Amerika op gedaan, bewijst, dat deze opleiding verantwoord is. Voor de meisjes is de huishoudelij ke scholing primair; sommigen van hen werken op deze manier in sana toria. Natuurlijk zijn de beroepen van pianostemmer, rijwielhersteller en mandenmaker niet afgeschaft; echter, het aantal mogelijkheden voor de blinde is veel groter geworden. Uit gebleken begaafdheid is bovendien de studie voor orgel, piano en zang niet uitgesloten. De arbeidsmarkt is momenteel gun stig voor de blinde. Er zijn vooral veel aanvragen voor kantoorkrachten, ook omdat de meesten van hen serieuze werkers zijn. Jong geleerd Wanneer men met de opleiding van de blinde moet beginnen? Liefst zo vroeg mogelijk. Trouwen*, voor alle blinde en slechtzi«v.de kinderen is het gev^nzt hen al heel jong in een in stituut te laten verzorgen. Immers, is daar niet alles ingesteld op het welzijn van het kind? (Zie verder pagina 2.) delijk bewijs. 7. Een boer wil ophouden met boeren, doch heeft nog 7 pacht- jaren, kan hij nu de pacht overdoen aan zijn zoon of een andere pachter De heer Houterman zegt dat dit alleen kan met toestemming van de pachtkamer. 8. Is het bijvoeren van vee verantwoord? Ir. van Oyen zegt: dit is in de herfst ver antwoord en zelfs noodzakelijk. 9. Kun nen bieten zonder bezwaar 4 jaren op de zelfde grond verbouwd worden Ir. Groendijk zegt: dit levert bezwaar op voor het gewas. 10. Welk soort varken is het voordeligst om te mesten, lang- of kortorige? Ir. van Oyen zegt: hierbij be hoeft niet naar het ras gekeken te wor den. 11. Wat is de beste leeftijd voor een koe om in het Stamboek te worden op genomen? Ir. van Oyen zegt: na 2 of 3 jaar. Nadat nog verschillende bijkomstige vragen waren gesteld en beantwoord, sloot de voorzitter deze geanimeerde bij eenkomst. WIJZEWOORDEN KWAAL EN MIDDELEN Sommige middelen zijn erger dan de kwaal. (Seneca) KERKEWIJK 167 -TEL.3000 VEENENDAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1