s L. HE IJ RADIO cn TELEVISIE Koopt U het best bij BALLEG0YEN HET biedt U vele voordelen Levensstrijd Enthousiasme en doorzettingsvermogen van Eendracht was Veenendaal te machtig VEENEIXDAAL LIEI\DEI\ AMEIlOX(,l\ RESTEREN w Kleinst mogelijke nederlaag voor de geel-blauwen Sportclub Rhenen - Scherpenzeel I 2-1 allei-vogels stelden teleur in Amerongen Rhenus versloeg Hoogland met 4-2 van ARAM Gevonden en verloren voorwerpen Rattenplaag in Lienden Officiële bekendmaking Blije kinderen Frans aan 26 (Hoek Patrimoniumlaan) MARKTBERICHTEN FEUILLETON 11.770 GULDEN VAN DE SCHEEP JESWOLFABRIEK In ons vorig nummer berichtten wij dat de Scheepjeswolfabriek 10.000 gul den had afgestaan voor hulp aan de Hongaren. Dit in bedoeld bericht ge noemd bedrag wes wel juist, alleen werd door een misverstand hieraan toe gevoegd, dat 5000 gulden door het per soneel werd bijeen gebracht en dat de directie dit bedrag had verdubbeld met 5000 gulden. In werkelijkheid was het zo dat de directie al eerder een bedrag van 1000 gulden had gestort op girorekening 777; dat het personeel van het bedrijf 770 gulden bijeen bracht, en dat de directie vorige week nog eens 5000 gulden op deze girorekening stortte en 5000 gul den op giro nummer 999. Dat is dus een totaaf bedrag van de Scheepjeswolfa briek van 11.770 gulden ter leniging van de npod der Hongaren afgestaan. KERKDIENST GER. KERK VIA DE RADIO De dienst welke eerste Kerstdag 's- morgens om 10 uur in de Ger. Kerk aan de Burgem. Van Schuppenbrug zal worden gehouden en waarin ds. J. Overduin voor gaat, wordt door de NCRV via de radio uitgezonden. In het tijdvak van 13 tot en met 18 december werden aan het bureau van po litie als gevonden aangegeven: 1 Unionsleutel no. F.A. 509; 1 zw. hond; 1 doosje Ritmeester sigaren; 2 chocolade letters; 1 broche; 1 rood-gr. plastic auto- tje.1 gestr. damesboodschappentas; 1 br. jongenspet met oorkleppen; 1 rood étui, inh. 1 gr.-zw. vulpen; 1 kl. br. vulpen; 1 ijzervlechttang; 1 zw. damesportem. m. inh.; 1 abonnement NBM; 1 sjaal, zw. m. witte stippen; 1 gouden damesarmband horloge; 1 groene damesregenmantel; 1 muntbilj.; 1 grijze damesparaplu; 1 im. gouden halskettinkje. In hetzelfde tijdvak werden als ver loren aangegeven: 1 zilv. rozenkrans; 1 rode sjaal; 1 kin derwantje m. noors patr.; 1 wit konijn; 1 kinderbril; 1 br. gestr. linnen boodschap pentas met ritssluiting; 1 p. zw. dames- glacè's; 1 p. zw. dames a-o- glacé's; 1 wit kinderwantje; 1 blikken si- garendoosje inh. een kentekenbewijs en belastingkaart voor Opel bestelauto; 1 grijs-zw. konijn; 1 gladde gouden slaven- armband; 1 zw. damesglacé (r.)1 rode damesportem. m. inh., w.o. haaientandje; 1 br. herenportem. m. inh.; 1 blauw-grijs jongensjasje met in één der zakken grijze handschoenen; 1 dop van benzinetank bromfiets; 1 huissleutel; 1 br. damespor tem. m. inh.; 1 geel-br. wollen kinder- want; 1 zw. gebreide rechterhandsch. ties, vrienden en belangstellenden, die de familie met dit jubileum kwamen gelukwensen. Onder de vele bezoekers waren ook burgemeester en mevrouw Vos. Vele gelukwensen gingen gepaard met stoffelijke blijken van belangstel ling, terwijl talrijke bloemstukken het keurig gemoderniseerde café een fees telijk aanzien gaven. SLUITING GEMEENTESECRETARIE In navolging van de rijksbureaus zal de gemeentesecretarie op 24 en 31 de cember a.s. voor het publiek gesloten zijn. De laatste tijd komen veel landbou wers klagen over de rattenplaag. Dit is voor de burgemeester aanleiding ge weest om zich met de Plantenziekten- kundige dienst in verbinding te stellen om ook in de gemeente Lienden de or ganisatie van de bestrijding van de bruine rat ter hand te nemen. Van de Plantenziektenkundige Dienst in Wa- geningen zal binnenkort een lezinb vol gen, waarin voor een doelmatige be strijding, die in de gehele gemeente, zo mogelijk huis aan huis, dient te worden uitgevoerd, de nodige chirtlijnen zullen worden verstrekt. De burgemeester meent er nu op te mogen rekenen, dat voor de uitlegging van het gif zich vol doende vrijwilligers zullen aanmelden, opdat een effectvolle vernietiging van dit gevaarlijke onhygiënische dier ge waarborgd zij. Er zullen binnenkort nog nadere mededelingen volgen. Dit be richt dient alleen om belanghebbenden ermee op de hoogte te brengen, dat de bestrijding wordt voorbereid. VEEL BELANGSTELLING BIJ JUBILEUM „TORENZICHT" Onder grote belangstelling mocht de familie J. D. van Ingen zaterdag het 25- jarig bestaan van haar café „Toren- zicht herdenken. Tijdens de receptie jvas het een komen en gaan van rela- EXTRA UITKERING NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING Donderdag 20 december (Clubhuis) Pro- pagandavergadering CNV. Dinsdag 8 januari (Clubhuis) Uitvoering E.H.B.O. Zaterdag 12 januari (Clubhuis) Film. Maandag 14 januari (Clubhuis) Lezing NPB. Dinsdag 15 januari (Clubhuis) Propagan- da-avond. Zaterdag 19 januari 2 winterwandeltocht de Woudlopers. Zaterdag 26 januari (Clubhuis) Jubileum vergadering EHBO. Woensdag 30 januari (Clubhuis) Lezing van het Nut. De agenda voor de maand januari is ook reeds opgenomen, zodat verenigin gen e.d. die voor deze maand plannen hebben, hiermede rekening kunnen hou den. Gemeente Rhenen SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis dat hij verhinderd is vrijdag 21 december 1956 spreekuur te houden. Rhenen, 14 december 1956 De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL SLUITING SECRETARIE Zoals dit ook voor de rijksdiensten geldt zal de secretarie van Amerongen op maandag 24 december en maandag 31 december 1956 de gehele dag geslo ten zijn. Alleen voor spoedeisende za ken betreffende de burgerlijke stand is op beide dagen de secretarie geopend van 9 tot 10 uur voormiddag. LEDENVERGADERING P.v.d.A. Gisteravond werd in zaal Buitenlust de jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de partij van de arbeid ge houden. In deze vergadering kon de voorzitter de heer B. A. Esveld bekend maken, dat in het afgelopen jaar het aantal leden was gestegen van 38 tot 61. Er is een regeling getroffen voor de contributie-inning, zodat dit in het ver volg weer regelmatig zal plaats vinden. Op voorstel van het zittende bestuur werd met algemene stemmen de heer H. Paas gekozen tot voorzitter, de heer R. Veen tot secretaris en de heer S. Reede tot penningmeester, en de heren H. Blankestijn, B. Esveld, J. van Ingen en R. van Mourik tot bestuurslid. De scheidende voorzitter was zeer ver heugd dat de ouderen thans in de ge legenheid zijn hun plaats aan jongeren af te staan. Tijdens de rondvraag werd medegedeeld, dat binnenkort een lezing zal worden gegeven door de heer Hus- lage over verschillende aspecten om trent het bejaardenprobleem. Zo moge lijk zal ook een lezing worden gehou den over woningbouw en woningpoli- tiek. BEJAARDE WIELRIJDER ONDER VOLKSWAGEN Maandagmiddag omstreeks twaalf uur had op een gedeelte van de Noord- zuidverbinding in de Schoolstraat vlak bij slagerij Van Hattem te Kesteren een aanrijding plaats tussen een volks wagen en een wielrijder, waarbij de be jaarde heer G. J. S uit Ochten met een gekneusde rib het slachtoffer werd. Juist op het moment, dat de heer S. komende van het erf van mevr. de wed. A. van Hattem zich per fiets op de Noord-zuidweg begaf, naderde uit de richting Rhenen een drietal perso nenauto's, die waarschijnlijk door de fietser niet tijdig genoeg zijn opge merkt. De eerste bestuurder zag nog kans de heer S. te ontwijken, doch de daarop volgende volkswagen, bestuurd door de heer H. K. uit IJzendoorn, kon ondanks krachtig remmen en de uit- wijkpogingen naar de linkerzijde van de rechterrijbaan de aanrijding niet meer voorkomen. De volkswagen greep de wielrijder, waardoor deze met een smak op de betonnen asfaltweg terecht kwam. De plaatselijke EHBO onder leiding van dokter Zandijk verleende eerste hulp. Toen patiënt een nabij gelegen woning was binnengedragen kon de hechting van een vrij diepe snijwond boven het rechteroog plaats hebben en de overige schaafwonden aan armen en benen verbonden worden. AFDELING OPGERICHT VAN N.C.B.B. In een in het Clubhuis gehouden bij eenkomst werd ook te Amerongen een afdeling van de Ned. Chr. Bouwvak arbeiders Bond opgericht. Als Ame- rongs bestuurslid werd benoemd de heer F. J. van Vessem, penningmeester. AGENDA Alle personen, die een uitkering ont vangen ingevolge de noodwet ouderdoms voorziening, krijgen in de loop van de maand december 1956 tegelijk met hun maandelijkse uitkering een extra uitke ring ten bedrage van 50 van het bedrag dat zij thans maandelijks onvangen. Degenen, die de uitkering over decem ber reeds hebben geïnd, kunnen de extra uitkering ten postkantore van Rhenen in ontvangst nemen volgens onderstaand schema: maandag 3 of 10 dec. maandag 17 dec. dinsdag 4 of 11 dec. dinsdag 18 dec. woensdag 5 of 12 dec. woensdag 19 dec. donderdag 6 of 13 dec. donderdag 20 dec. vrijdag 7 of 14 dec. vrijdag 21 dec. zaterdag 8 of 15 dec. zaterdag 22 dec. (Vervolg van pagina 1.) Thuis zijn de omstandigheden vaak minder gunstig, en vooral in de ge zinnen waar men het zo goed bedoelt. Hoe dikwijls is er niet een terugslag te merken als het kind een tijd met vakantie thuis geweest is? Het moet voor de ouders heel erg moeilijk zijn, objectief te staan tegenover het ge brek van hun kind. Geen medelijden tonen, maar zo gewoon mogelijk doen is de beste manier. Dat zien we ook in het instituut, waar blinde en slecht ziende kinderen als normale kinderen behandeld worden. Helaas zijn er nog altijd kinderen die door de ouders thuis gehouden worden, doordat er voor blinden geen leerplicht is. Som migen van hen kunnen nog iets zien, doen wat aan handwerken en handen arbeid en worden verder voor dom versleten. Natuurlijk spoort men deze gevallen op en gelukkig zijn er ook resultaten te boeken, want het aantal wijl het aantal blinde kinderen onge veer gelijk blijft. Steeds gaat men meer inzien, dat het toch beter is het kind de juiste opleiding te laten ge ven Ga je de kinderen op je gemak ob serveren, dan valt het op, dat bijna allen wat zwaar en plomp in hun be wegingen zijn, ook wat onzeker. Ze praten langzaam, dikwijls met het hoofd afgewend en soms knipperen zij met de oogleden. En dit is het wat de slechtzienden op de blinden voor hebben, hun gezicht heeft althans eni ge uitdrukking. Wij, zienden, weten heel goed hoe belangrijk de gelaats uitdrukking is; voor de blinde geldt het intens luisteren als enige voor waarde. Hij zal misschien eerder een nuanceverschil in de stem opmerken, een trilling, een plotselinge schrik, of een nauw bedwongen ontroering Zelfstandig door het leven Lezen en luisteren zijn de meest geliefde bezigheden van het blinde kind: al tastend met de vingertoppen over de bladzijden van hun braille- boeken gaat er een nieuwe wereld voor hen open. Geen wonder, dat er nog altijd dringend mensen nodig zijn, die in hun vrije tijd boeken wil len brailleren. Het is een secuur werk je, dat veel geduld vraagt, maar ook veel voldoening geeft. En dan moest u eens weten hoe blij een blinde is met een boek! Heel veel blinden zijn muzikaal, hoewel het volstrekt geen wet van Meden en Perzen is, dat iedere blinde persé aanleg moet hebben. Bij muziekstudie lezen de leerlin gen met de linkerhand, spelen de mu ziek met de rechterhand en omgQr keerd. Daarna komt het er op aan, dat zij de muziek uit het hoofd leren. Na tuurlijk is dit heel moeilijk, maar hun leraar, Mees van Huis, is een enthou siast man, die steeds de prestaties van zijn leerlingen weet op te voeren. De zangklasse van Bartimëus, onder lei ding van Mees van Huis, is ieder be kend, ook door het optreden voor de N.C.R.V., terwijl de blinde sopraan Dé van Oenen meermalen aria's zingt of voor samenkomsten optreedt. Ook zijn er blinden die bizonder veel plezier hebben in handenarbeid, b.v. in boetseren of werken met pit- riet. Anderen wandelen of schaken veel, volksdansen of doen spelletjes. De kinderen hebben onderling ver schillende clubs, veel meisjes zijn lid van de Blauwe Vogels, het bizondere padvindstersgilde. Met de grootsten wordt gekampeerd en u hoeft niet te vragen wat dit voor hen betekent! En wat zegt u van het diploma E. H.B.O. dat zij behalen? Het is ook een streven van de leiding, de jongens en meisjes zelfstandig door het leven te laten gaan. Draagt elkanders lasten Sinds kort heeft Bartimëus een be langrijke verandering ondergaan. De grote villa, die als internaat voor de meisjes diende, was afgekeurd, om dat deze niet meer aan de gestelde eisen voldeed. Daarom moest 'n nieuw internaat verrijzen. Daarnaast kwam een nieuwe school voor slechtzienden plus een internaat. Het onderwijs aan blinden en slechtzienden is nu geheel gescheiden, terwijl ook het internaats leven apart staat. Of deze uitbreiding voldoende is? Helaas was het door fi nanciële omstandigheden niet moge lijk, de derde, reeds geprojecteerde vleugel voor het slechtziendeninter naat te bouwen. Voorlopig is het na tuurlijk prachtig om te zien wat tot stand gekomen is, maar wanneer het leerlingenaantal groter wordt, het zijn er nu ca. 140, waarvan 120 intern, zul len dezelfde problemen zich weer voordoen. Daarom is het een ereplicht voor ieder die iets met Bartimëus uit staande heeft of slechts kennis neemt van het werk dat daar gedaan wordt, daadwerkelijk steun te bieden. (Het postrekeningnummer is 31454, ten na me van penningmeester Bartimëus te Zeist). Iedere gift, ook de kleinste, betekent een middel tot verlichting der lasten. Momenteel is de bekende N.C.R.V.-reporter Johan van Bode graven bezig voor de radio de klok te luiden. Met de „Goed zo actie" wer den reeds meer dan tienduizend gul den binnengehaald. Eigen methode Licht, modern en gezellig, dat is de eerste indruk bij 't zien van de nieu we gebouwen. Rode steentjesmuren, een ruime, vierkante hal, heel lage muurtjes waar de planten pronken, ruime klaslokalen, wanden in zacht- rose, zachtgroen, zachtblauw. Tuintjes tussen de klassen, alweer om meer Een gouden bril voelt zich niet thuis In een kartonnen brillenhuis; Een geurige en goede wijn Hoort in kristallen glas te zijn: Een elegant, mooi damesbeen Daar moet een dito kous om heen. Voor zó'n been geldt als vaste wet: De béste kous, dun SETTER SET; Chic en charmant, duurzaam en sterk t Is immers het vertrouwde merk. Oingt Doortnbi! Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bij Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal Weer een nederlaag voor Veenendaal en dan nog wel in een thuiswedstryd tegen het toch heus niet zo best ge klasseerd staande Arnhemse Eendracht. Wat is er eigenlijk aan de hand met Veenendaal? Zeker, het moet om het spel gaan en niet om de knikkers. Maar daarom is het toch nog niet nodig om van zwakkere tegenstanders te verlie zen. Het spel dat deze middag vertoond werd, was nog geen schaduw van tweede klasse voetbal. Natuurlijk had ook de straffe wind, die schuin over het speelveld stond, hier een belangrijk aandeel in, maar het wil er bij ons niet in, dat het werkelijk niet beter kon. De anders toch nog al hechte achter hoede maakte enkele fouten, waar het publiek het hart bij vast hield. Uit een daarvan werd zelfs het enige doelpunt uit de wedstrijd gescoord. Het midden veld was even als vorige week in Tiel weer helemaal prijsgegeven. De voor hoede is al geen zier beter. Alleen Re- bergen kwam deze middag tot normaal spel. Vooral de linksbuitenplaats is hier een probleem. Nee, de Veense jongens hadden deze wedstrijd moeten winnen, reken alleen maar eens de ge miste kansen in de eerste helft. Na de aftrap trok Veenendaal al met teen ten aanval en maakte het al in de eerste minuten de Arnhemse achter hoede danig moeilijk. Al spoedig wist Eendracht zich echter te herstellen en kreeg men een gelijk opgaande strijd te zien, waarin beide ploegen om beurten ten aanval trokken. De Veenendaalse aanvallen bleven echter iets sneller en gevaarlijker. Na een half uur spelen bracht Kees Heikamp de bal goed op en bezorgde DE RUSSEN WETEN NIET ALLES MEER Wij hebben eerbied voor de oude cul tuur en beschaving van China. De Russen zijn echter nog een stap verder gegaan. Een grote Russische fabriek voor vulpen houders te Jaroslawl heeft vrijwillig be kend dat ze een belangrijke verbetering van haar pennen aan een nieuwe uit China afkomstige techniek te danken heeft. Sportclub speelde zaterdag thuis op Candia tegen Scherpenzeel. Sportclub trapte af, en direct ontwikkelde zich een strijd, waarbij de Rhenense voor hoede verschillende opgelegde kansen verloren liet gaan. Sportclubs midden voor was vervangen, hetgeen de aanval brak. In de twintigste minuut werd het VEENENDAAL. Op de gisteren alhier gehouden eiermarkt werden 170.000 eieren aangevoerd. Prijzen 9,tot 12,50 per 100 stuks. Handel traag. Op de gisteren gehouden biggenmarkt werden 70 stuks aangevoerd. Prijzen van 42,tot 50, Handel matig. WOUDENBERG. Op de dinsdag alhier gehouden eiermarkt was de aanvoer 245.000 stuks. Prijzen 13,— tot 14,— per 100. Middelprijs f 13,25. Henneëieren 10,50 tot 11,50. Handel kalm. EDE. Maandag j.l. werden op de eier markt alhier 12.000 stuks aangevoerd. De prijzen varieerden van f 10,tot f 13,50 per 100. Trage handel. SCHERPENZEEL. Op de hedenochtend alhier gehouden eiermarkt was de aan voer 1.035.000. Prijzen f 13,50 tot f 14,25 per 100. Henneëieren f 10,50 tot f 13, Handel matig. SCHERPENZEEL. Op de hedenochtend alhier gehouden biggenmarkt werden 90 biggen aangevoerd. Prijzen van f 48,— tot f 65,Handel matig. Zelden hebben wij de Vallei-vogels een zo teleurstellende wedstrijd zien spelen als zaterdag in Amerongen tegen het toch zeker niet te sterkt DVSA. De vogels-aanvallen waren zonder inspi ratie en het behoefde daarom niet te verwonderen, dat ze de stug verdedi gende DVSA-achterhoede niet ernstig in moeilijkheden konden brengen. Val leivogels trapte of met de forse wind in de rug en het sterk hellende veld mee. Ondanks dit voordeel waren de rood- J. v. Laaf kreeg wel spoedig een goede witten niet in staat de score te openen. licht te verkrijgen. In de school voor slechtzienden ook~~--y>iaibare lampen, en opklaptafels, zoaat 't werk bij 't gezicht Komt en niet omgekeerd. Re kenen doen de kinderen op een soort telraam. Zij gebruiken geen kralen, maar metalen kuben, die in de ruiten van een klein rooster passen. Op de zes vlakken van de kuben zijn de braillecijfers in relief aangebracht. Wanneer dus de kinderen een cijfer moeten opzoeken, draaien ze de kube net zo lang, tot ze het goede vak met het juiste cijfer gevonden hebben. Gaat erg langzaam, denkt u? Valt wel mee, de kinderen zijn handig. Geluk kig leren zij snel uit het hoofd reke nen, en dat is iets waar zij heel hun leven gemak van hebben Voor het schrijven worden de En gelse lei, reglette, Duitse lei en de braillemachine gebruikt. Met de lei wordt begonnen, lateer gaat men over op de machine. De lei is een instru ment voor blinden, 'waarbij als eind- produkt een kleine punt, ter grootte van een speldeknop, op het papier komt. Het papier wordt van rechts naar links beschreven (geprikt) en van links naar rechts afgelezen. Aan- kans, maar zijn schot was te onzuiver en belandde in handen van de prima verdedigende DVSA-doelman. Na een kwartier kreeg DVSA even buiten het strafschopgebied een vrije trap te nemen, die laag langs de te laat reagerende doelman Vlaanderen in het doèl verdween. Wie meende dat de vo gels nu beter zouden aanpakken, had zich vergist. Men bleef volharden in een fantasieloos spelletje voetbal. Al leen invaller H. de Koning werkte hard, maar hij kon het passieve spel van zijn medespelers niet compenseren. Een kwartier na het eerste doelpunt wisten de bergbewoners de stand op 20 te brengen, een dolpunt waarbij Vlaan deren weer niet geheel vrijuit ging. M^t deze stand werd thee gedronken. Toen DVSA 10 minuten na de hervatting een derde doelpunt scoorde, was het hele maal gedaan met de weerstand van de Valleivogels. Een omzetting met W. v. d. Waal in het doel en Vlaanderen mid- voor bracht ook niet het gewenste nieuwe leven in de ploeg. Een fraaie kopbal uit een corner van J. v. Laar had beter lot verdiend. Een laatste kans op een eervoller resultaat door een te- genpunt te scoren via een strafschop werd eveneens ongebruikt gelaten. En zo behaade DVSA een verdiende over winning. vankelijk is voor de kleintjes het in spiegelschrift werken een grote in spanning; toch gaat het na verloop van tijd zo vlug, dat er bijna geen verschil is in tempo tussen het wer ken van blinde en ziende kinderen. Het gebruik van de braillemachine betekent een feest voor de blinde. Zo kunnen zij snel werken en hun eigen werk vlug controleren. 10, door een penalty, hard ingescho ten door aanvoerder De Winter. Het spel ging nu wat op en neer en ondanks vele vrije trappen, welke Scherpenzeel tegen zich genomen zag bleef de stand 10. De tweede helft was nog geen vijf minuten oud, toen rechtsbuiten v. Dijk Sportclubs voorsprong tot 20 ver grootte, met een schitterend hoog schot, in de linkerbovenhoek. Scherpenzeel zette alles op alles om nog een tegen- punt te maken, doch kreeg geen kans. De linkervleugel van Sportclub liet in deze wedstrijd nogal eens verstek gaan. Scheidsrechter Smit leidde rustig. Bleijenbêrg een scoringskans, deze rea geerde echter veel te traag, zodat de Arnhemse achterspelers konden ingrij pen. Even later was het weer Bleijen- berg, die zijn club de leiding had kun nen geven. Hij wist toen echter in vrije positie staande, niet beter te doen, dan hopeloos over de bal heen te trappen. Vijf minuten voor rust werd het even heel erg gevaarlijk voor de thuisclub. Hendriks kreeg de bal goed toegespeeld, maar doelman v. d. Pol kon zijn harde schot nog juist met de toppen van zijn vingers van richting doen veranderen, waarna Henzen kon wegwerken. Juist voor de thee had Kees Heikamp met een beetje geluk en goede wil de balans nog naar Veenendaalzijde kunnen laten doorslaan, maar hij wachtte iets te lang, zodat de Arnhemse spil kon ingrijpen en het gevaar bezweren. De tweede helft begon nog al hoopvol. De Veenen- dalers lanceerden heel goede aanvallen, maar de afwerking liet ook nu weer veel te wensen over. Na ongeveer vijf minuten spelen, bouwden de Arnhem mers een schijnbaar ongevaarlijke aan val op. Van de Pol kwam echter iets te laat uit zijn doel en toen Henzen ook bleef staan, was het voor Karssen niet moeilijk meer Eendracht de leiding te geven 01. Dit was een stimulans voor de Arn hemmers om het nog eens te proberen. Hendriks kwam heel alleen met de bal naar voren en wist daarbij drie Veenendalers te passeren, maar juist toen hij de bal vrij dacht te hebben, werd hem nog een voet dwars gezet, wat voor de thuisclub niet onfortuinlijk genoemd kan worden. Van toen af trok Eendracht zich terug in de verdediging. Men kan dat met een 10 voorsprong wel niet verstandig vinden, maar het lukte. Wat Veenendaal ook probeerde er was geen doorkomen aan. Hoewel doelman De Knegt zich in deze periode een paar maal onderscheidde, door het stoppen van enkele moeilijke ballen, bleek ook het geluk wel aan de kant van de gasten te zijn. Ongeveer tien minuten voor het einde kreeg Veenendaal nog een klein kansje om de balans weer in evenwicht te brengen. Kees Heikamp kreeg de bal toegespeeld en liep keurig door. Hij werd echter te zwaar gehinderd om gevaarlijk te worden. Zijn schot ging dan ook hoog over. Ondanks dat bijna alle Veenendaal-spelers in de laatste tien minuten naar voren gingen wilde het toch niet en bleef het 10 voor Eendracht. De ontmoeting Rhenus-Hoogland is een spannend evenement geworden. Het publiek was in grote getale naar Candia gekomen en allen hebben kunnen ge nieten van een wedstrijd, die in een zeer hoog' tempo werd gespeeld en waarbij de mannen van Van Doorn de boventoon aangaven, hetgeen in de uitslg tt uiting komt. Bij de rust was het al 31 voor Rhenus. Na de thee zette Hoogland alles op alles. De ploeg wist de stand in 32 te wijzigen, zodat met nog een kwartier spelen de spanning zijn hoogtepunt be reikte, waarin de achterhoede met G. van Mourik van de partij, zich tot het uiterste moest inspannen. Over het verloop van de strijd kun nen we mededelen, dat Van Milten burg wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hierdor verhuisde T. Hovestad, die overigens op alle plaatsen bruikbaar is, naar de middenvoorplaats. Dat Hoog land alles zou proberen om deze wed strijd te winnen, werd gemerkt in de aonvang, toen na ongeveer 15 minuten de keeper de bal voor het nakijken kreeg, terwijl even later Ter Burg schitterend redde, toen hij een hard schot uit het uiterste hoekje tot corner moest werken. Hiervoor kreeg hij te recht een applaus van het publiek. Rhenus was hierdoor echter niet uit het veld geslagen en voordat het pu bliek van de schrik was bekomen, had Hovestad reeds voor de gelijkmaker gezorgd. Enig minuten later was de goed spelende G. v. Baaren, die met een keihard schot de Hoogland-doelman de bal voor het nakijken gaf, de man, die de stand op 21 bracht. Dit kunststuk je herhaalde hij even later opnieuw en het was 31. Dat Hoogland hiermee geen genoegen nam bleek wel na de thee. Met het voordeel van de wind in de rug trokken de gasten fel ten aanval en het was dan ook geen wonder dat het al spoedig 32 werd. De Rhenus-achterhoede gaf echter geen krimp, zelfs niet toen Hoogland een vrije trap kreeg toegewezen, waar bij men het bekende muurtje opstelde en de keeper als een kat in elkaar ge doken zat te loeren tussen de drie spe lers door om de bal uit zijn heiligdom te houden. Gelukkig ging het schot echter over de kruising van de lat heen. Zo verstreken de minuten en ieder een dacht in de stand geen verandering meer te zien komen. De scheidrechter keek reeds op zijn horloge, toen G. v. Baaren, die er deze middag zijn draai had, de stand met een ferm schot op 42 bracht, waarna de arbiter, die pri ma leidde voor de laatste maal floot en Rhenus een verdiende overwinning had behaald, waarbij het gehele elftal zich tot het uiterste had moeten geven. Als de ster van deze wedstrijd kan genoemd worden E. Ophof, die men op alle plaatsen aantrof en maar steeds weer opnieuw de voorhoede met lange passes aan het werk zette. (40) Nu kwam het er voor Aram op aan, de comedie voort te zetten. Welke uitwerking zau het witte poeder moeten hebben? Aram geloofde niet dat zijn gastheer de bedoeling had, hem onmiddellijk uit de weg te ruimen. Dat zou veel te grote gevaren en moeilijk heden met zich mee brengen. Waarschijnlijk was het een sterke slaappoeder geweest, die de koopman hem toegediend had. Terwijl zij aan tafel gingen, merkte Aram plotseling de snelle blik op, die Guiliano hem toewierp, en waaruit de jonge krijger opmaakte, dat de drank dus geacht werd spoedig te werken. Hij geeuwde luid, knikkebolde even en stamelde: „Ik moet u mijn verontschuldigingen aanbieden, maarik ik hebhet gevoelAram liet zijn hoofd voor over zakken en begon luid te snurken en hij speelde de comedie zo prachtig, dat zijn gastheer geen ogen blik argwaan koesterde. Een paar minuten lang sloeg de koopman zijn slachtoffer nauwlettend gade, doch Aram was half uit zijn stoel gezakt en sliep ogenschijn lijk zo vast, dat niets hem uit zijn slaap zou kunnen wekken. Hij hoorde, hoe Guiliano opstond en zijn die naren riep. „Breng hem naar de torenkamer!" hoorde hij de schurk bevelen. „Voorlopig zal hij niet wakker worden en later kunnen we nog altijd zien, wat we met hem doen!" Aram voelde, hoe hij opgenomen en weggedragen werd. (Wordt vervolgd.) door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen „Doe, alsof ik niet mot u sprak, ga langzaam voorbij. Ik heb iets op het hart, wat uw broeder betreft. Ik moet eens met u spreken; als er niets gedaan wordt, gebeurt er vroeg of laat een ongeluk. En daarom morgenmiddag ga ik naar de St. Antoniekapel in het Intschiwoud. Kunt gij mij daar ontmoeten?" „Ja," zei Tobias zonder zich te be denken, en ondanks zijn verbazing was hij zichzelf in zover meester gebleven, dat hij niet rechts of links keek, maar rustig voorbijliep. De volgende dag, toen de president was uitgegaan, Felix van tafel was weggelopen zonder dat iemand wist waarheen, en toen alleen nog Tobias en zijn moeder bij elkaar in de woon kamer zaten, stond ook hij op en maak te zich gereed om weg te gaan. „Ga jij ook al weg?" sprak Rosi zacht en zij smoorde een zucht. De vrouw, die een verloren jeugd had gehad en op wier gelaat de laatste goede jaren de rimpels van vroegere zorg niet hadden kunnen wegvagen, gevoelde zich sedert enige tijd eenzaam. Haar zoons waren volwassen; de oudste werd door zijn werk in beslag genomen, en de jongste liep in zijn vrije tijd andere dingen na, zodoende hadden zij weinig woorden meer over voor hun moeder, en in de laatste tijd zo ver beeldde zich Rosi haast geen enkel woord meer; het was, alsof zij buiten af iets zochten, en thuis geen rust meer had den. „Ga jij ook al weg?" had de naar lief de dorstende vrouw gevraagd en haar gezicht droeg die schreierige trek, die zwakke naturen hebben, als zij zich ach teruit gezet voelen. Tobias zette zijn hoed op en keek haar ernstig en open aan. „Ik heb een boodschap van belang te doen, moeder." Daar zag hij iets vochtigs in haar ogen, en twee droppels, die zij vergeefs nog met de hand trachtte weg te strijken, vielen op haar zondagse zijden schort. Hg boog zich tot haar over, nam haar in zijn armen, en deed, wat hij sedert vele jaren niet meer gedaan had, hij kuste haar op het rimpelig voorhoofd. Zij keek hem aan, toen hij zich oprichtte, en drong met geweld haar tranen terug. „Moeder," zei hij schertsend, „doe niet zo treurig, er ontbreekt u toch niets, vol wassen jongens kunnen toch niet altijd aan uw schort hangen." En toen hij haar toeknikte en zei: „Laat Broni halen en zit niet alleen te treuren." Maar toen zij verder aan het peinzen raakte, kwam haar de man in gedachte, van wie Tobias zijn mannelijke aard had; en Russi en al de ellende van haar jonge jaren vervolgde haar op deze zondagmiddag, totdat zy vergat om Broni Hofer te laten halen en zij niets anders wist te doen, dan maar aldoor tranen te vergieten en zichzelf te verbitteren door in haar verouderd leed rond te woelen. Het was een stormachtige dag. Witte wolken trokken langs de blauwe hemel, als schepen met bolle zeilen voor de wind. De wind was guur en blies Tobias by vla gen in de hals, terwijl hy naar het gehucht ging. Hij liep haastig tussen de hutten door; hier en daar zaten de boeren op de stenen trappen voor hun huizen terwijl zij een pijpje rookten; voor een der her bergen waren een paar Italianen, die hier overwinterden, bezig met het bal-spel Boccia te spelen op de besneeuwde straat. Het huis van Russi lag daar als uitge storven, maar een ogenblik later zag hij de beide jongste meisjes staan bij een boer voor een der naburige huizen. Russi was zeker uit; en Tobias wist, dat hij zondags gewoonlijk voor zaken op reis was. Aan het eind van de rij huizen hield een nieuwsgierige boer hem staande met de vraag, waar hij zo met de stormpas naar toe ging? „Naar Neudorf," gaf Tobias ten ant woord, en toen hij dat gezegd had, vloog het bloed hem naar het hoofd, want hij behoorde niet tot degenen, die gemakke lijk een noodleugen uitspreken. De boer maakte aanstalten, om hem langer aan de praat te houden, maar Tobias zei hem goede dag en ging voor bij, alsof het doel van zijn tocht werkelijk de hoofdplaats van de streek gold. De dennenbomen van het Intschiwoud namen hem op. De straatweg liep door het bos. Toen hy zich veilig wist voor nieuwsgierige blikken, vertraagde hij zijne schreden. Eerst nü vond hij gele genheid om te overdenken, wat er gebeu ren ging. Zeker had Josepha Felix be trapt, en wilde zij nu, dat hij hem en zijn meisje van elkaar zou scheiden. Gemak kelijker gezegd, dan gedaan! Hij was ook veel meer geneigd ze bij elkaar te bren gen, dan ze te scheiden! Dat zou hij tegen Josepha zeggen! Plotseling viel hem weer te binnen, wat hem die nacht zo in be roering had gebracht en hem belet had te slapen; hij zou Josepha ontmoeten, al leen, bij de afgelegen kapel! Zijn hart bonsde, hoe kalm hy ook anders was en hoe zeer hij zich wist te beheersen. De weg maakte een bocht verder het bos in, en liep om een dichtbegroeide rots heen, die zich als een scheidsmuur steil voor de wandelaar verhief. Tobias ging de brug over, en aan de overzijde begon hij een voetpad te bestij gen, dat tegen de rots opklom. Dit pad was maar weinig afgesleten. Tobias zette zyn steviggeschoeide voet vast in de sneeuw van het schuinlopend pad, en klom gestadig naar boven. Door de stammen heen zag hij grijze muren. een ruwgemetseld gebouwtje met kleine vensters, dat er van verre uitzag als de ruïne van een burcht. Dat was de kapel. Het was geen ruïne, alleen een onvrien delijk gebouwtje van vier muren, waar op een dak rustte van deklatten, dat met mos begroeid was. Een roestig traliehek sloot de ruimte in de kapel af. Er vóór bevond zich een geplaveid portaaltje, waarover heen een houten dakje uitstak, door twee zuilen gedragen. Een muurtje begensde het voorportaal aan de weste lijke zijde, die open was, en wie bij die muur kwam, kon langs een steile wand in de afgrond kijken. Daar beneden bruiste de Rafisbeek. Aan alle zijden verhieven zich rotsen, hier gelijkend op torens, daar op muren en burgwallen; daartussen stonden de knoestige dennen, wortelde het kreupelhout, en hingen sneeuw en ijs, het sieraad van de grijs aard op het aangezicht van de wereld. Maar als men naar boven keek, zag men de witte bergen schitteren boven het zwarte dennenwoud. Tobias trad langzaam van onder de dennen te voorschijn. Dóór stond Jose pha tegen het hek geleund, met een doek om schouders en hoofd. Toen hij op de stenen van het voorpor taal stapte, wendde zij het gezicht naar hem toe. „Goede dag en ik dank u, dat u geko men bent!" Tobias keek over haar heen naar de tegenovergelegen berg, als kon iemand hen van daar beluisteren. Maar slechts de wind deed een langgerekte toon klin ken tegen de rotsen. „Goede dag," groette hij toen terug en reikte Josepha de hand, waarin zy de hare legde. Toen zij dat deed, viel het haar voor het eerst in, hoe zonderling en vreemd deze geheime samenkomst was. Zij bloosde en voor een ogenblik kon zij geen woorden vinden, toen echter viel haar blik op Tobias, die kalm naast haar stond, en het vertrouwen in hem kreeg de overhand voor haar verlegenheid. „De angst heeft mij tot u gedreven, Tobias Furrer. Denk er niets kwaads van!" Hij vond zo gauw geen antwoord. De nabijheid van het meisje maakte hem weer verlegen, en de linksheid van hun eerste ontmoeting verliet hem ook nu niet. „Weet u, dat uw broeder Felix met mijn zuster verkering heeft?" vroeg Jo sepha plotseling. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2