Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 1956 was voor Veenendaal een goed jaar Veenendaal heeft weer bloeiende markt OPENING VAN HET VEENENDAALS BEJAARDENCENTRUM De romantiek van vroeger is er af WAAR IS DE VALLEI-RIKS? II 1st U mmmssmw ELST SCHERPEDiZEEL EDER VEEN RENSWOUDE 30e jaargang VRIJDAG 28 DECEMBER 1056 No. 98 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kadê^ Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel i AGENDA Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Nieuwjaarswensen van Veense mensen Inbreker gepakt Film Duitsland - vakantieland 7 Feestavond Hollandiapersoneel in Avifauna MARKTBERICHTEN Grenswijzigingen bij de jaarwisseling V orige gevonden Z 579913 Oudejaarsspreuk Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bR de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent yOOR VEENENDAAL IS 1956 over het algemeen een zeer goed jaar geweest. Gemeentelijk bezien werden belangrijke en verstrekkende beslissingen genomen en kwamen weer meerdere grote openbare werken gereed of in uitvoering. Wij denken hierbij aan de behandeling van het wetsontwerp ter rege ling van de ingrijpende wijzigingen der gemeente grenzen in de betrokken gemeenteraden; de in de gemeentebegroting 1957 opgenomen bouw van een broodnodig nieuw raadhuis verbreding en aanleg van tal v°tl'vegen; het kor^n van dp qif- hele ejhmanstraat 2 - r\ Aerkewijk, weike veel grote*L«.au voor duizenden Veenendalers; ingebruikneming van de nieuwe rijksweg tussen Veenendaal en Arnhem, waardoor Veenendaal volledig werd aanr gesloten op het rijkswegenplan, enz. enz. Meer individueel bezien was 1956 uitgesproken gunstig voor de Veenendalers. Mede door de voort durende hoogconjunctuur konden de Veenendaalse bedrijven de omzetten weer belangrijk vergroten. Ook de winkelstand was over het algemeen te vreden. Er werden verschillende winkelpanden bij gebouwd of gemoderniseerd en uitgebreid. Een be wijs van de toenemende kracht der Veenendaalse middenstand was ook de Vewibeto III, welke door opzet en omvang grote indruk heeft gemaakt vooral pok in de omgeving. Groot was ook het aantal woningen in het afge lopen jaar gebouwd en de in dit jaar ontstane gunstige perspectieven voor het op betrekkelijk korte termijn grotendeels opheffen van de woning- in Veenendaal is een van de elementen, welke 'W bij blijven. Jêaït ..«T oJ-. een plan voor de bouw van een groot en modern rusthuis voor ouden van dagen, en op het terrein van de steeds meer aan dacht vragende bejaardenzorg was de stichting ontspanning voor gepensioneerden van betekenis. Buiten al wat in het kort bestek van dit jaarover zicht ongenoemd wordt gelaten, behoeft het geen betoog, dat 1956 voor Veenendaal zonder meer een zeer goed jaar is geweest. Een jaar ook van grote en vruchtbare activiteit. Blarij^tevn Hieronder volgt dan nog een opsom ming van het belangrijkste Veenen daalse gebeuren in het afgelopen jaar. 4 januari. Groene Kruis koopt pand Kerkewijk 30 voor het bouwen van een modern Veenendaals centrum voor ge zondheidszorg. 6 januari. De heer H. Albers neemt tij dens personeelsavond afscheid als chef van de Ranterfabriek. 7 januari. Tijdens Ritac-tournooi neemt Ritac de wisselbeker over van Climax. 10 januari. Jan Edink start in kam pioenschap dammen van Nederland. 17 januari. 10-jarig bestaan van Vee nendaalse CBTB en CBPB herdacht. 22 januari. Ds. Jac. Vermaas doet in trede in Herv. gemeente. 31 januari. De heer W. N. A. van Schup- pen neemt in stilte afscheid van De Rit- meesterfabriek na 35 jaar aan het bedrijf verbonden te zijn geweest. 10 februari. Ook Veenendaal krijgt zijn deel van de zeer strenge winter. Aller wegen worden de hongerige dieren in het vrije veld geholpen. De Veenendaalse po litie verschijnt voor het eerst met wat Russisch aandoende mutsen op straat. f&knuri Vpppendanl wno'-eehilnllik koudste plekje in Nederland met 27 gra den vorst. IJs in de Rijn zit vast. Bergen sneeuw maken het verkoer bijkans on mogelijk. 15 februari. Onder grote belangstelling 25-jarig bestaan Handelsavondschool her dacht. 16 februari. Autobus waarvan de rem men weigeren rijdt in op groep school kinderen. Slechts twee ernstig gewond. 17 februari. Scholen en kerkgebouwen worden gesloten ter besparing van kolen, waarvan de aanvoer door de strenge win ter is gestagneerd. 18 februari. 65-jarig bestaan Herv. J.V. „Prediker 12 la" herdacht. 6 maart. Cokes rechtstreeks per auto uit Duitsland naar Veenendaal aange voerd. 8 maart. Verkeerslichten doen intrede in Veenendaal. Ergste hinder van verbe- dat bij de Veenendaalse Nuts- spaarbank in het afgelopen jaar ruim 2.950.000,— werd ingelegd en ruim 2.230.000,— terugbetaald? dat er bij deze instelling dus ƒ720.000,werd gespaard? dat op het Veenendaalse post kantoor bij de Rijkspostspaarbank werd ingelegd 1.837.116,— en terugbetaald 1.405.271,—? dat er bij beide bankinstellingen in totaal dus ruim 1.1 miljoen gulden werd gespaard in 1958? dat dit ongeveer hetzelfde ge spaarde bedrag is van vorig jaar? dat bij deze spaarbanken in Veenendaal dus niet zo heel veel is gemerkt van een grotere terugbetaling tijdens de hamsterwoede van november j.l. dit in tegenstelling met vele an dere plaatsen? dat in 1956 ook een flink bedrag werd betaald aan bekeuringen wegens verkeersovertredingen? dat het aantal bekeuringen we gens verkeersovertredingen n.l. meer dan 1000 is geweest? dat de schade, in het afgelopen jaar in Veenendaal ontstaan door ver keersongelukken, nl. ruim 120, even min gering was? dat het aantal ongelukken in 1955 belangrijk minder, n.l. 86, beliep? dat de Veenendaalse mej. Mien Schoeman, die verpleegd wordt in het Nederlands sanatorium te Davos in Zwitserland, tweede kerstdag via de radio te horen was tijdens een uit wisseling van radiogesprekken? dat zij van het Veenendaalse Rode Kruis een waardevol kerstge schenk ontving? dat leden van de Veenendaalse „Open-Deur"-groep eerste kerstnacht mensen die op dat moment in dienst waren, zoals nachtwakers, politieagen ten en verpleegsters van het Juliana- ziekenhuis hebben verrast met lectuur sigaretten of bonbons? dat zij eerste kerstdag liederen hebben gezongen in het woonwagen kamp in de Meent? uiiiiiiiiiihiiimhÜ'i «Imm !!!h'^ Donderdag 3 januari (In geb. ,,'t Trefpunt") 8 uur, Film avond afd. Veenendaal van Ned. Reisvereniging. Zaterdag 5 januari (In geb. Eikenlaan) Zang- en to neelavond van Chr. Gem. Zangver. „Kunst en Vriendschap". Luxor theater Van heden vrijdag t.m. zondag de film „Menselijke torpedo's", maan dag en nieuwjaarsdag „New York fj op stelten" en woensdag en don- derdag „De misdaad van kapitein Stuart". liSISS!li!ü!l2i' im'i'm !'i! h 11! l l'ii tul iliii '11!' ii il i Vcill Kiipi Ll'lll =s teringswerkzaamheden aan Kerkewijk be gint. 12 maart. Met het bouwen van een ge heel nieuw en modern Julianaziekenhuis aan de Cuneraweg wordt begonnen. 28 maart. B. en w. kondigen het stichten van een Hervormde Ulo-school in het centrum en een openbare lagere school in zuid aan. 30 april. Veenendaal viert Koninginne dag o.m. met „Een uur vrijgezel". 12 mei. Plannen tot stichting van een fonds ter restauratie van de kerk op de Markt worden bekend. 18 mei. Op 59-jarige leeftijd overleed plotseling wethouder W. van Stempvoort. 28 mei. Bommen ontploffen in voorma lige pastorie op de Markt tijdens grote oefening van de BB. Het gebouw wordt weinige dagen daarna definitief gesloopt, waardoor het marktplein beduidend gro ter wordt en de kerk geheel te voorschijn komt. 13 juni. Kamerverkiezingen in Veenen daal brachten winst voor PvdA, CHU en KVP. Het verlies van de AR op Stichts werd goedgemaakt door winst op Gelders. 19 juni. Voor het eerst honden-show en keuring ir Veenendaal georganiseerd 28 juni. Wederom 370 scholieren beha len verkeersdiploma. 15 juni. Verenigingsgebouwen bij Vre- deskerk en Julianakerk in gebruik ge nomen. 30 juni. Minister Algera opent de Rijks weg Veenendaal-Arnhem. 2 juli. 10-jarig bestaan Veenendaalse Motorclub gevierd. 15 juli. Pastoor R. Beckers 25 jaar pries ter. 19 juli. Ds. J. Heerma in Chr. Ger. Kerk aan Beatrixstraat. 2 augustus. Gemeente-secretaris de heer D. Blankespoor en de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer J. Hille 40 jaar in dienst der gemeente Veenendaal. Laatstgenoemde heeft in deze tijd 2346 Veenendaalse huwelijken gesloten. 15 augustus. Enquete wijst uit dat 520 huishoudens in Stichts-Veenendaal bij el kaar inwonen. 20 augustus. Burgemeester A. Bakker 10 jaar in Veenendaal. 20 augustus. Kampioenen van de jeugd voetbalcompetitie worden bekend, nl. „Sport en Vriendschap" (Gr. I); „Roda", Parallelweg (Gr. II) en Zana, Zandstraat (Gr. III). 23 augustus. Begroting 1957 vertoont te kort van meer dan half miljoen, naar b. en w. mededelen voor een groot deel te wijten aan in verleden gevoerde politiek. Bouw van nieuw raadb i verbetering Hoofdstraat aangekon 25 augustus. In drie dagt tijd werden 100 bekeuringen gemaakt wegens ver keersovertredingen. 26 augustus. 200 Veenendaalse scholie ren behalen zwemdiploma. 27 augustus. Chr. Ger. Kerk van Vee nendaal grootste in Nederland door toe treden van Ger. Gem. van Ds. R. Kok. 27 augustus. Te Arnhem overleed op 75- jarige leeftijd de heer W. van Leeuwen, oud-directeur van Gebr. Van Leeuwen's Wolfabrieken in Veenendaal en Arnhem. 3 september. Hervormde Ulo-school ge opend. 16 september. Ds. C. J. Smelik deed in trede als predikant van Ger. Kerk onder houdende art. 31 K.O.) van Veenendaal. 17 september. Voor het eerst Ster-tocht op Lampegietersavond. 21 september. Vewibeto III opent als een beurs van meer dan regionale be tekenis en overweldigend van opzet. 27 september. Oudste inwoner van Vee nendaal, Jan Middelhoven, begint zijn honderdste levensjaar. 28 september. Vewibeto III sluit met ruim 25.000 bezoekers. 5 oktober. Plannen tot bouw van Vee nendaals gezondheidscentrum verkrijgen nodige goedkeuring in Den Haag. 19 oktober. Annexatieplannen voor het laatst in de gemeenteraad, welke besluit onder protest de plannen te aanvaarden. Verder zal nog in Den Haag worden ge probeerd een betere oplossing te verkrij gen voor de grenswijziging met Rhenen. 2 november. Joh. Calvijnschool geopend en 25-jarig bestaan van deze school ge vierd. 5 november. Interkerkelijke samen komst in kerk op de Markt. Uur van ge bed en medeleven met getroffen Hon gaarse volk. Belangstelling is zo groot, dat ook gebouw „Eltheto" moest worden gebruikt. 12 november. Ook Veenendaal houdt adem in wegens critieke situatie in inter nationale toestand. 10 november. De Veenzangers bestaan 30 jaar. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 8 november. Besloten wordt tot stich ting van een bejaardencentrum in Vee nendaal. 15 november. Ds. J. Heerma 25 jaar predikant. 22 november. Raad stelt twee woningen beschikbaar voor gevluchte Hongaarse gezinnen. 29 november. 603e Veenendaler in bezit van Landsteiner-penning wegens het voor de vijfde maal geven van bloed. Sinds 1948 gaf Veenendaal 6000 flessen bloed. 24 november. Ritmeester Mannenkoor bestaat 20 jaar. 22 oktober. Begin reconstrutie van Cu neraweg in kader nieuwe N.Z.-verbinding Veranderingen hier worden zeer ingrij pend en verdwijnen van oude Cuneraweg betekent verlies van natuurschoon in onze omgeving. 8 oktober. Veenendaalse fabrikanten verenigingen opgericht. 5 december. Record St.-Nicolaasverkoop bij Veenendaalse winkeliers. 8 december. Nieuwe Kerkewijk wordt officiëel geopend hetgeen de beloning en afsluiting betekent van een lange periode van geduld oefenen en aanpassen van de vele duizenden gebruikers van de Kerke- wijlt. UjUV.w -r - -» den. 13 december. Veenendaal gaf reeds meer dan 40.000 gulden voor Hongaarse slachtoffers. Het is in dank aan 't Oude Jaar, Dat heel wat maakte voor ons klaar, Als wij hier schrijven van de wensen, Van onze eigen Veense mensen, Voor 't Nieuwe Jaar, dat aan zal [vangen. Het meest, dat wij van U verlangen, Is door te gaan in 't zelfde spoor. Het Oude Jaar ging U reeds voor. Nog is alles niet in kruik en kannen, Maar legio zijn toch de plannen, Die op uitvoering slechts wachten, En ons tot de conclusie brachten, Dat voor onze eigen Veense mensen, Heus niet zoveel nu valt te wensen. Weinig of niets toch werd vergeten, Door hen die boven ons zijn gezeten, En werken voor 't heil van [Veenendaal Daarom vragen wij allemaal: Burgers, buitenlui en boeren, De plannen nog slechts uit te voeren, En te vervullen dan de wens: Met Rhenen een wat beet're grens. Voor auto's ruimte voor parkeren. De Hoofdstraat netjes asfalteren. De straten in Patrimoniums buurt, Het heeft daar al zo lang geduurd. In de Melm wat meer verlichting. Een gebouw ook voor de Stichting, Die gepensionneerden gaat ontspannen Denk ook, Nieuwjaar, aan de plannen Van 'n nieuw raadhuis, mooi en sterk. Restauratie van de Oude Kerk. Het geven van een flinke stoot, Aan bouw van woningen in het groot. O ja, dat wordt hoog tijd ook zeg, Verbetering van de Nieuweweg. En een half miljoen nog als het kan. Want daar komt het nu maar op an. Zo groot is toch niet dat tekort, Maar 't is dit geld waaraan het schort. Waarvan het al afhank'lijk wordt. Gelukkig is om geen geld te koop, De vrede en geluk en hoop, Dat onze arbeid vrucht mag dragen, In weer driehonderdzestig dagen. Zo sluiten wij dan deze wensen, Van onze eigen Veense mensen. De inbreker die in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. een bezoek bracht aan de Chr. huishoudschool al hier en daarbij slechts wat gebakjes kon buit maken, kon tweede kerstdag reeds worden aangehouden. Het betrof hier een 35-jarige ver pleegde van een rijksgesticht in Balk- brugge. De dader was wegens andere vergrijpen ter beschikking van de re gering gesteld maar wist kort geleden te ontvluchten. Aan de hand van achtergelaten spo ren wist de Veenendaalse politie al meteen wie de dader was. De man kon tweede kerstdag bij familie in Fries land worden geariesteerd. Hij bekende de laatste tijd in \erschillende plaatsen inbraken te hebben gepleegd en ook dat hij in Veenendaal nog een rijwiel had ontvreemd. KINDEKEN SPt.' LDEN MET VUUR Toen kinderen in een tuin aan de Tuinstraat een vuurtje stookten, sloeg het vuur door de wind over op een na- bijstaand schuurtje, waarin zich ver pakkingsmateriaal bevond. De brand weer was spoedig ter plaatse, maar be hoefde geen dienst te doen, daar om standers het vuui intussen reeds ge doofd hadden. Door de afdeling Veenendaal van de Nederlandsche Reisvereniging is voor donderdagavond 3 januari een film avond georganiseerd in ,,'t Trefpunt". Vertoond zal werden de film „Duits land vakantieland". De avond begint om 8 uur. BEVESTIGING EN INTREDE CANDIDAAT 1. KOK IN BREUKELEN Candidaat I. Kok van Veenendaal zal woensdag 13 februari a.s., 's avonds om half acht, na 's middags om 2 uur te zijn bevestigd door ds. G. H. van Kooten van Genemuiden, zijn intrede doen als predikant van de Ned. Herv. gemeente te Zegveld in de classis Breukelen, waar hij de opvolger wordt van ds. A. Breure, die in het begin van dit jaar naar Oud-Vossemeer is vertrokken. Candidaat Kok werd op 20 april 1930 in Veenendaal geboren, bezocht het ly ceum te Arnhem en studeerde vervol gens aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij op 19 juli 1954 zijn candidaats- examen deed. Nadat candidaat Kok van 1 oktober van het vorige jaar tot 1 ok tober van dit jaar nog had gestudeerd aan de zendingshogeschool te Oegst- geest, werd hij op 18 oktober 1.1. toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Keri Ter gelegenheid van het 12V2-jarig huwelijk van een der directeuren, de heer W. van Leeuwen, kreeg het personeel der Hollandia Tricotagefabrieken in Veenen daal, Alphen a.d. Rijn en Soest een feest avond aangeboden in Avifauna te Alphen. Met bussen kwam men naar de Avi fauna toe en het werd een buitengewoon goed geslaagd feest. SCHOOLKINDEREN BRACHTEN MEESTER NAB BEZOEK Twee afgevaardigden, Kees van de Berg en Jannie van de Oosterkamp, van de o.l. school te Eist brachten hun onderwijzer, die in het sanatorium te Laren is opgenomen, een bezoek. Tevens lieten zij hun bezoek verge zeld gaan van een geschenk, twee mooie boeken, waarvan de kosten door zijn oud-leerlingen waren bijeen gebracht. Het hoofd der school, de heer Huize- bos en meester Zachte, waren met de deputatie meegekomen. van Eist ORANJE-VVITNIEUWS Zoals bekend zal de rayondag het Ned. Gymnastiek Verbond in plaats vinden. De datum is thans vast gesteld op 8 juni a.s. Na de kerstvakantie zal de zolang begeerde evenwichtsbalk in gebruik genomen worden en zullen de dames en meisjes naar hartelust hun kunnen demonstreren. Het is een van de moei lijkste turntoestellen. De toneelgroep zal ook nu weer be ginnen met het instuderen van een dramatisch stuk waarin wij weer oude bekenden aan het werk kunnen zien. Het ligt in de bedoeling van de jeugd commissie om de kleintjes die niet kunnen deelnemen aan de rayondag, een prettige middag te bezorgen. In het nieuwe jaar zullen de inge zetenen van Eist weer bonnetjes kun nen kopen voor het nieuwe vaandel ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. DE KERSTVIERING IN DE HERV. ZONDAGSCHOOL Zaterdagmiddag vierde de Scherpen- zeelse zondagschool het kerstfeest in het lokaal achter de Ned. Herv. Kerk. Het lo kaal was voor deze gelegenheid stemmig versierd. De heer B. Hooier heette na mens de vereniging ook de belangstellen de ouders hartelijk welkom. De kinderen zongen op hun altijd weer eigen en mooie wijze een aantal kerstliederen. Mej. C. Valkenburg vertelde het aloude en toch steeds weer nieuwe kerstverhaal. De heer D. v. Setten vertelde hierna een verhaal met lichtbeelden en door de verteltrant van de heer Van Setten luisterden kinde ren en ouders geboeid. Tenslotte ontvingen de kinderen een boekje en versnaperingen. SCHERPENZEEL. Aanvoer 1.035.000. De prijzen voor kippeneieren varieerden van 14,— tot 14,75 en voor henneneieren .i'tl 13 rx~" 1ftft WOUDENBERG. Aanvoer 200.000. De prijzen varteerden voor kippeneieren van 13,50 tot 14,50 en voor henneneieren van 10,50 tot 12,— per 100 stuks bij een goede handel. BARNEVELD. Coöperatieve Veluwse Eierveiling. Aanvoer 1.000.000. De prijzen waren per 100 stuks als volgt: kippen eieren 12,40 tot 15,—; henneneieren ƒ9,50 tot ƒ11,80; eendeneieren ƒ8,— tot ƒ9,80; ganzeneieren 24,—. Krielkippen- eieren 5,50. Handel kalm. Veenendaal heeft thans weer een zeer drukke wa renmarkt op dins dag, terwijl ook de zaterdagmarkt zich steeds meer uitbreidt. Kort na de oorlog was er van de eens zo bloeiende Veenen daalse markt vrij wel niets meer te bespeuren. Dank zij het toenmalige initiatief van eni ge ingezetenen, met medewerking van de Veenen daalse raad, die een gemeentelijke marktcommissie in het leven riep, is de markt lang zamerhand weer van grote beteke nis geworden. Reeds vóór de oorlog liep de markt terug, het geen duidelijk blijkt uit de cijfers die de gemeente aan marktgeld ontving. In 1938 werd aan marktgeld ontvangen 569,—, in 1939 442,—. Stellen we 'daar tegenover de cijfers van 1955 (ƒ5030,—) en in 1956 (ƒ5500,—) dan blijkt daaruit reeds de grotere omvang van de markt. Op het ogenblik worden zowel dinsdags als zaterdags 50 tot 60 kramen geplaatst. Het marktplein werd daardoor te klein, waardoor gebruik werd gemaakt van de rijweg langs het marktplein. In het afgelopen jaar be sloot de gemeente de pastorie aan de Zoals bekend, vindt de openstelling van het Bejaardencentrum, gehuisvest in het gebouw „Eltheto", plaats op maandag 7 januari a.s. Vanaf die datum kunnen alle Vee nendaalse bejaarden hier gedurende de middaguren verpozing vinden. Het bestuur van de stichting „OCB" heeft alles gedaan om het verblijf van de bejaarden zo gezellig mogelijk te maken door aanschaffing van diverse spelen, zoals sjoelbakken, biljard, boe ken, tijdschriften. Aan de openstelling van het centrum zal een openingsavond vooraf gaan, welke wordt gehouden op vrijdag 4 januari a.s., des avonds om 7 uur in de grote zaal van het gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat te Veenendaal. Deze avond is gratis toegankelijk voor alle Veenendaalse bejaarden, aan wie een aantrekkelijk programma wordt aangeboden. De toneelclub van „Unitas" zal het toneelspel „Christicn" voor het voetlicht brengen, terwijl te vens voor muzikale medewerking zal worden gezorgd. Burgemeester A. Bakker zal een kor te toespraak houden. Gedurende deze avond is er gelegen heid het centrum te bezichtigen. Kaarten voor deze avond zijn gratis verkrijgbaar en wel vanaf heden tot donderdag 3 janari a.s. 18.00 uur n.m. bij de volgende adressen: Van Walsum, Slotemaker de Bruïne- plein 31; Loosdrechts sigarenmagazijn, Patrimoniumlaan 34; Berends groente- handel, Middellaan 55; Wed. Gaasbeek levensmiddelenbedrijf, Parallelweg 103; Van Leeuwen, levensmiddelenbedrijf, Sav. Lohmanstraat 24; Van Manen, levensmiddelenbedrijf, Kastanjelaan; Klumpenaar, levensmiddelenbedrijf, Molenstraat; Muller, levensmiddelen bedrijf, Gortstraat; De Koning, sigaren magazijn, Kerkewijk 72; Wed. v. Koo ten, sigarenmagazijn, Zandstraat 125; Van Barneveld, sigarenmagazijn, Pr. Bernhardlaan 129; Van de Weerd, si garenmagazijn, Nieuweweg 180; Van Nieuw Amerongen, boter- en kaashan del, Valleistraat;. We. Bolderman, bak kerij, Achterkerkstraat 60; Henny Jan sen, drogist, Zandstraat 7. Er wordt gerekend op een flinke be langstelling van de zijde der Veenen daalse bejaarden. markt aan te kopen. Deze pastorie is intussen gesloopt, terwijl de ruimte bij de markt werd getrokken, waardoor tevens ruimte beschikbaar kwam voor standwerkers, die altijd veel publiek trekken en tussen de kramen geen plaats konden vinden. De handel op de Veenendaalse markt is zeer levendig en talrijke marktkoop lui behalen er een flinke omzet, zeker de groente- en fruithandelaren. Speciaal in de zomerdagen is de markt extra druk, wanneer vacantie- gangers en trekkers de markt bezoe ken. Dinsdagmorgens wordt de markt- drukte nog vergroot door de biggen- markt. Een verzamelpunt is hier hotel „De Korenbeurs", waar kooplieden en kopers elkaar treffen en waar menige koop wordt gesloten. De rook is er Grenswijzigingen zijn geen acute ge vallen, die een-twee-drie worden op gelost. Mocht u dit nooit zo hebben geweten, dan zal het u het afgelopen jaar toch zeker duidelijk zijn geworden. Het is geen kwestie van de palen ver poten alleen. Er komt meer bij kijken. Iedere wijziging van de grenzen van een bepaalde gemeenschap, zelfs de minst ingrijpende, vraagt de aandacht van de nodige (en niet zó nodige) in stanties. Dat is met de jaren erger ge worden en het zal nog erger worden. De grenswijzigingsplannen in onze omgeving slepen nu al tientallen jaren. Vroeger had men dat vlugger bekeken. Met vroeger bedoelen we niet een der tig a veertig jaar geleden. Nee, we dachten zo de eeuwen op pagina een twee van de jaartallenbundeltjes. De middeleeuwen b.v. Voelde men toen de gilden onbeperkt lieten vieren en zich het zijne te voegen dan ging men an ders te werk, minder omslachtig. Had Veenendaal toen reeds bestaan, dan had zij niet die naam gedragen. Dat voorrecht was in die jaren alleen weggelegd voor de grote steden. Het zou een gemeenschap zijn geweest van eenvoudige handwerkslieden. Onge twijfeld „seer nyvere luyden", die de gilden onbepertk lieten vieren en zich een passende naam hadden aangeme ten, bijvoorbeeld de „Bakkers". Op een avond komt de vroedschap van de Bakkers bij elkaar om een ver zoek te behandelen van enkele mede burgers, die met hun nering niet ge noeg uit de voeten kunnen, omdat zij worden aangeleund door het territo rium van een naburige horde. De vroed schap laat er geen gras over groeien en, aangezien het over het geheel een beetje benauwd begint te worden, be sluit men onder een goed glas bier naar alle zijden een weinig uit te dijen. Er wordt allereerst een missie ge zonden naar de „Hosangers", een kop pel vrolijke jongens, die hun bestaan vinden in en om een heerlijkheid ten noordoosten. Voor enkele vaten gerstebier en twee ligters met inlandse „toeback" kunnen de Bakkers hier tenslotte de palen een eind verder slaan. En met een hi-ha- hosang wordt de zaak beklonken. Met de statige „Oldenhovers" ten noordwesten komt men nog vlugger tot een akkoord. Uiteindelijk is deze aan palende nederzetting, die een enorm gebied bestrijkt, maar blij, dat zij dat lastige hoekje kan laten aan de Bak- „An-onze-nooit-niet," roepen de krij gers in koor. De brug gaat neer en de voltallige kasteelbezet.ting komt uit de veste ge stormd. Enfin, de rest laat zich gemakkelijk voorstellen. Met de blanke lat worden over en weder de nodige schedels ge kloofd. Tenslotte voeren de Bakkers de grenspaal in triomf tot boven op de eerder omschreven heuvel. En zij leven in vrede met elkaar voort Volkomen begrijpelijk zult u, Bakkers en Rosenthalers van vandaag, zich ver zetten tegen een dergelijke brute, maar niet van romantiek gespeende afdoe ning van zaken. Ook wij prefereren een meer vreed zame oplossing en geen zoals bur gemeester Bakker zegt lapwerk. Dat de gemeenten welke men gaat plukken maar met pijn afstand kunnen doen van hun grond is deze geenszins aan te rekenen. Maar het heeft geen zin de bewoners van het Gelderse op te jutten dat zij toch maar liever onder Ede's bewind voortleefden, zo sterk zelfs, dat men een Geldersman woorden laat uitstoten als „In Ede ben ik geboren en in Ede wil ik sterven." Dat wordt toch diep tragisch. Voorts zou het gebeurd zijn met de vrijheid van de Gelders-Veenendalers daar dit gebied voortaan door de ganse Veenendaalse politiemacht zal worden bestreken, instede van door twee dien ders. Dit zou ook al een reden zijn om liever bij Ede te blijven. Moet men nu de achterlichtjes in staat van paraat heid brengen? (Zie verder pagina 4.) „HET MOSTERDZAADJE" VIERDE KERSTFEEST De kinderen van de zondagsschool „Het Mosterdzaadje" vierden op twee de Kerstdag n.m. 3 uur kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk alhier. Ds. Treure opende met gebed, waarna gemeen schappelijk gezongen werd Psalm 98 2. Nadat de kinderen enkele kerstliede ren gezongen hadden, vertelde ds. Treure de kerstgeschiedenis. Dat door de kinderen aandachtig geluisterd was, bleek uit de vlotte antwoorden, die ge geven werden op de vragen uit deze ge schiedenis. •"—o- „aiv- ow.,vUw,.o. Ook tijdens het kerstver- oCiloufTnet Vo*u(jerfu>J "xliiiKcL. om haal, dat meester Van Dijk na de pauze JU-.i_.iJ i J1,*.^1 A.l .3 .1 orde en veiligheid te doen heersen.... Tot dusver is alles vlot verlopen en het zal de lfter misschien tegenvallen dat men nog niet eerder op de vuist is gegaan. Wacht u rustig af. Deze historische reportage is nog niet ten einde. Ten zuiden van het Bakkersland stroomt de Rijn en aan dit brede water, dat reeds zeer oud is de Batavieren hadden het immers al nodig om ge organiseerd in af te zakken ligt, met een hoge berg in de rug, een ridderslot dat wordt bewaakt door de „Rosentha lers". Een strijdlustig volkje, dat er niet tegenop ziet naar de wapens te grijpen. In een humeurige bui hebben de Ro senthalers zelfs hun grens verlegd tot onder de neus van de Bakkers, tot onder de rook van de Bakkerijen. „Aha," denken de bakkers grimmig, „daar moet voor gevochten worden en dan pas kan erop gedronken worden. Dat zal de nodige hommeles geven!" De knokploeg, een soort nationale reserve, wordt gemobiliseerd. Deze trekt, met de met deeegrollers en spe culaaspoppen uitgeruste Bakkers, in zijn kielzog op naar de Rosenthaler- burcht. De slotbrug is natuurlijk opgehaald, maar op het tumult verschijnt er op de trans van een der kantelen een wach ter die vraagt wat er aan de hand is. „De grens wordt verschoven tot op de gindse heuvel," schreeuwen de bakkers. „An-me-nooit-niet," buldert de wachts- man. dinsdagsmorgens te snijden. Ook de eiermarkt is thans weer van behoorlijke omvang. Deze eeirmarkt was geheel verdwenen na de oorlog. Een eerste poging tot herstel leverde aanvankelijk geen bevredigend resul taat, zodat men enkele jaren geleden met een premie begon te werken. Dit leverde wel resultaten op, waardoor ook de aanvoer op de eiermarkt thans be vredigend is. Als marktmeester fungeert de laat ste jaren de heer Chr. van Rijswijk, die een markante verschijning is in de marktdrukte. Voor Veenendaal stond 1956 voor een groot deel in het teken van de recon structie van de Kerkewijk. De vele narigheid van oponthoud werd, hoewel geduldig gedragen, beloond met een prachtige nieuwe en vooral veel veiliger weg. Diepe geulen gravende draglines waren reeds vertrouwd geworden in het beeld van de KerkewRk. Aitli xW 'oo'Kmacicfr; au'lxAtf dagsschool verlieten, werd een bijbel tje uitgereikt. Tot slot werd aan alle kinderen een boek en een zakje ver snaperingen uitgedeeld. Nadat nog ge meenschappelijk gezongen was psalm 150 1, sloot ds. Treure deze prachtige middag. LEDEN WERFAKTIE RODE KRUIS Van de zijde van het bestuur van de afdeling Renswoude van het Ned. Roo- de Kruis vernemen wij dat ook in Rens woude gestreefd zal worden naar uit breiding van het aantal leden. In 1957 viert het Rode Kruis het 90-jarig ju bileum en het hoopt dan te kunnen zeggen: „Dit jaar zijn meer dan hon derdduizend nieuwe leden toegetre den!" Zowel het bestuur als verschil lende leden van de EHBO-vereniging hopen hiertoe bij te dragen en zullen door huisbezoek trachten tot een mooi resultaat te komen. Ongetwijfeld zal deze aktie slagen en wij zouden zeg gen: „Wacht dit bezoek niet af maar meldt u zich spontaan even aan bij een der bestuursleden!" Het Rode Kruis immers verdient ons aller belangstel ling en medewerking om de grootse taken te vervullen en ons lidmaatschap om deze organisatie sterk te maken! De VALLEI-RIKS van de vorige week werd gevonden door mevrouw H. van Schoonhoven, Pelikaanstraat 8 te Vee nendaal. De vinders-premie was opge lopen tot 22,50, dus wel de moeite waard en wij feliciteren mevrouw Van Schoonhoven met dit buitenkansje. ZiJ had de riks in handen gekregen met geld wisselen b(j de slijterij „Het Zui den" in de Patrimoniumlaan te Vee nendaal en wel j.l. maandagochtend. Vrijdagochtend was deze uitgegeven b(J sigarenmagazijn Van de Loosdrecht aan de Hoofdstraat. De loop welke de riks genomen heeft Is dus moeilijk na te gaan. In ieder geval is hij al die tijd onderweg geweest en wie weet hoe veel mensen hem In hun handen heb ben gehad eer hjj In de Patrimonium- laan terecht kwam. De VALLEI-RIKS welke nu weer in omloop wordt gebracht is dezelfde die nu is gevonden nl. die met het rode nummer Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met 't rode nummer Z 579913, wanneer u hem vindt en voor a.s. don derdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen ontvangt u de vinderspremie die nu dns weer 2,50 bedraagt. Jaren glijden door de handen Als wij aan het eindpunt staan Komen de herinneringen Levensflitsen zien we gaan Wat ons het meeste heeft verrast, Houden wij nog even vast. bo£^

De Vallei | 1956 | | pagina 1