L. H E IJ i2HMEJ GALA THEE Levensstrijd mus Zelfs Ede bleek onze plaats genoten te machtig en water zijn 't altijd eens! KERKDIENSTEN HUIBERS ^0AflT$T9H U)°ucm Christelijke boeren van Scherpenzeel, Renswoude en Woudenberg bespraken noodzaak van emigratie De terugkeer van ARAM trouwpartij Bakkenes Weer twee nederlagen voor Veenendaal WOUDENBERG RENSWOUDE Sublieme vertolking van „Geef mij uw hand door T.I.P. Veenendaal verliest van Longa Frans Halslaan 26 (Hoek Patrimoniumlaan) Oudejaarsavond Nieuwjaarsdag LEERSUM Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de Haas C. G. MIJNDERS, Buurtlaan W. 117. Erkend de beste f FEUILLETON OPBRENGST COLLECTE HONGARIJE De collecte bij de Ned. Herv. Gem. bracht voor Hongarije 341,56 op. Voor het bouwfonds werd opgebracht 71,50, zodat thans de eindstand 5787,39 ls. Voor Nieuwjaar zal de stand wel 6000,be dragen, wat toch ook de bedoeling was. TIJDREDE Op vrijdag 28 december a.s. wordt ten huize van de familie G. van Ginkel, Brinkkanterweg 24 te Woudenberg, een bijeenkomst gehouden, waar ds. Woud- wijk van Rotterdam een tijdrede hoopt te houden. Aanvang 7.15 uur 's avonds. Als er niet een paar keer in et jaar van die feestdaage waare, dan zou et er in de wereld met de eekonomie nog wel wat anders voorstaan dan nou et geval is en nou is et al zoo, dat we aan oesteedingsbeperking moete gaan doen. Vroeger noemde ze dat gewoon be- zuinige of aanpasse. Maar die woorde doen et zeker niet al te best meer. De meeste minse hebbe daar nog een vieze smaak van in de mond, want toen de regeering indertijd die woorde ge bruikte hebbe nogal wat stormwinde gewaaid. Vandaag an de dag wordt zooiets maar heel gewoon gevonde. Ik heb met Driek al overlegd wat wij aan de nieuwe B(estedings) B(eperking) kenne doen. Het is der op uitgedraaid dat we besloote hebbe voorlopig dat kleine schemerlampie boove de teetafel niet meer te laate brande. Het is wel zund, want ik heb et Driek met heur laatste verjaardag kedoo gegeeve. Maar ja, we moete allemaal ons steentje bij- draage en as iedereen dat nou maar doet dan zijn we der zoo weer boo ven- op. De afgeloope daage zal der nog niet veul an gedaan zijn, vrees ik. Die ad- vertensies maake et de mins ook zo moejelik. Letterlijk van alles wille ze je bij geleegeheid van de feestdaage ansmeere, van kerstboome en taafel- wijne tot verloovingsringe toe. Je moet maar op het iedee komme. Driek en ik hebbe et maar kalm an gedaan. Het kenijn is de duup geworde van dat kalmpies an doen, dat wel, maar een mins moet toch ook wat an. De karbenaat is duur en het kenijn is vet geworde van de afval, das het eer ste verdiend. Alleen slachte konde we het niet zeilei. Ik ben der in een ouwe kussesloop mee naar de poelier ge gaan. Voor twee kwarties was ie wijle- Truu geworde. De poelier was niet tuis toen ik kwam en daarom kwam die em laater zellef terugbrenge. Eerst keek ik der wel een bietje vreemd teege an. Want wat was et geval? De kop, waar ik juist zoo bang voor bin, zat er nog an en ook de pootjes. Toen ik an de poelier vroeg waar dat goed voor was, zei die: Dat is om te bewijze, dat Blauwkous ze eige beest trug heb ge- kreege, want as we dat er ook afhakke dan ken een gewoon mins geen ver schil meer zien tusse een kenijne, en een kattelijf. Toen was mijn meteen duidelijk waarom hier in de buurt de laatste weeke zooveul katte spoorloos verdweene zijn. Volgens de poelier moet kattevlees nog lekkerder zijn ook. An mijn lijf geen poolenezzie. Ik hou der maar weer es mee op, want ze zegge, dat in het nieuwe jaar de heerepakke twintig persent duurder uat'heur mee*g«3r iraat trruofjl om vóór die tijd een nieuw pak te koo- pe. Ik voel der heelendal niks voor. Ik heb uitgereekend dat ik op 1 maart honderd guldens bij mekaar ken hebbe gespaard en as dat pak, dat ik hebbe wou teege die tijd twintig guide duur der geworde zou zijn, dan neem ik dat niet, maar neem der heel eenvoudig een die dan wel honderd guide Jcost. Trouwes ik moet nog zien, dat et doorgaat van die prijze. De mienister is der ook nog en zoo goed as tie de barbiers bij haare en baard pakt, zoo goed zal-ie ook wel zorge, dat ik voor honderd guide een nieuw pak ken blij- ve koope. Al dat geklets dat moet de wereld es uit. Jelui hebbe wel gehoord dat onze Koningin daar ook tebak van hebbe moet. Laate we nou allemaal in et nieuwe jaar es perbeere niet in te gaan op al die klets- en roddelpraatjes en onze tijd beeter besteede. Als we daaraan in 1957 konde meewerke, dan zouwe we al heel wat gewonne hebbe. Gelukkig nieuwjaar toegewenst. wout blauwkous. Er zijn zaterdagavond in gebouw „Re- hoboth" heel wat tranen weggepinkt, tij dens de uitvoering van het toneelgezel schap „TIP". Men speelde voor een totaal uitverkocht huis en op uitstekende wijze de tragedie „Geef mij uw handIn derdaad, er werd veel verwacht van het gezelschap, maar men heeft andermaal de verwachtingen verre overtroffen. Dit bleek ook in het slotwoord van baron Taets van Amerongen, die alle spelers zonder ook maar één uitzondering te maken hartelijk dankte voor het ge- bodene en vertolkte daarmee de algemene bewondering in de zaal. De avond werd geopend door de heer J. D. Overeem. Spreker dankte de aan wezigen voor hun belangstelling, vooral Het Is wel triest dat Veenendaal de laatste ttfd steeds weer tegen clubs met minder voetbalcapaclteiten het onder spit moet delven. Nu was het Ede dat Veenendaal met groot enthousiasme een 10 nederlaag opdrong. In de zes de minuut al had Ede deze voorsprong bereikt toen Van de Pol niet voldoende reageerde op een boogballetje van linksbuiten De Hoop en daardoor kans loos geslagen werd. Of Veenendaal geen kansen gehad heeft? O zeker, kansen genoeg, maar de afwerking van de soms zeer goed opgezette aanvallen liet ook deze keer weer veel te wensen over. Het ging allemaal te traag. Steeds kreeg de tegenpartij de tijd in te grij pen. Daarbij kwam dat Ede hard speel de. Zo hard zelfs, dat Bertus van Soest de enige Veencndaler was, die zich be hoorlijk daarbij aanpassen. Dat Van de Pol in de 20ste minuut, ook al tengevolge van dat harde spel, ver vangen moest worden door Spies, heeft weinig gewicht in de schaal gelegd, omdat deze zich bij het weinige werk dat hij kreeg behoorlijk weerde. In de eerste helft konden de Veenen- dalers er niet al te best inkomen. Na het enige doelpunt wist de Veenendaal voor hoede een vrij moeilijke situatie te schep pen voor het Edese doel. Manmoedig kwam doelman van de Anker er echter tussen en wist nog juist de bal uit zijn doel te slaan. In de 13de minuut juichten de supporters alweer, toen Van de Kraats bij een snelle aanval van Ede Geroldi moest laten gaan, maar gelukkig kon Van de Pol zijn schot nog juist corner werken. Na een half uur spelen Van de Pol had zich toen al laten vervangen door Spies kwam de Ede-voorhoede weer griezelig dichtbij het Veense heiligdom. Er werd een hard schot afgevuurd, waar bij buiten het bereik van Spies de bal via de paal weer het veld inging, waar de achterhoede kon wegwerken. Direct daar na kreeg Cees Heikamp een redelijke kans om gelijk te maken. Hij drukte goed door, maar zijn schot ging hoog over. Hoewel de laatste minuten voor de rust Veenendaal steeds meer in de aanval kwam en de gelijkmaker als het ware in de lucht zat, wist de voorhoede toch niet van de geboden kansen te profiteren. De tweede helft, gaf een veel beter en sterk aanvallend Veenendaal te zien. Doelman Van de Anker bleek het echter met vrouwe Fortuna op een akkoordje ge gooid te hebben en wist zich dan ook uit enkele zeer moeilijke situaties wonderwel politie. Zij vertelt deze alles uit haar leven en Max belooft haar alsnog te pro beren de onschuld van haar „overleden" vader te bewijzen. Intussen is de uitgever Kuilman er achter gekomen, dat Bob de Geer nog leeft. Hij stelt zich door middel van de actrice Enny de Leeuw met hem in verbinding en verzoekt De Geer stuk ken voor hem te schrijven. De Geer weigert dit en dan geeft Kuilman een vage tip aan de politie. Max van Gent, die reeds met een onderzoek bezig was wordt er ook verder mee belast. Intussen schrijft De Geer in het geheim nog steeds voor zijn dochter. Deze krijgt dan het contract bij Kuilman en dit con tract is de eerste goede stap in de richting van het onderzoek, want dit contract is met dezelfde machine getikt als het brief je aan de politie waarin de vage aan duiding naar Bob de Geer werd vermeld. Kuilman weet dus, behalve inspecteur Van Gent, ook het adres van De Geer. Hierna volgt dan nog de hereniging tussen Ansje en haar vader en tussen Aasd°.^e.n-Majf .vau_jG,ent. ,wag0nfi£__hgt lang applaus klonk na' afloop door de zaal. te redden. Dit was al ln de tiende minuut, toen hij een hard schot van A. Muller op zeer fortuinlijke wijze wist te stoppen. Toen de strijd twintig minuten oud was had Veenendaal puur geluk, toen met Spies uit het doel een hard schot gelost werd, dat Van Soest nog juist van de doellijn kon trappen. Toch kwam Veenen daal er steeds beter in, maar het enthou siasme dat Ede ten toon spreidde, kon men blijkbaar niet opbrengen. In de 28ste minuut werd weer een kans op de gelijk maker vergokt, toen A. Muller uit een corner in vrije positie staande naast schoot. Zo verstreek de tijd en wat Vee nendaal ook probeerde, het lukte niet. Wel stonden de Veenendaalse supporters, die in grote getale aanwezig waren, nog eens op van hun zitplaatsen, toen de nieuwe linksbuiten Henzen, een boogbal op het doel afvuurde. Ook deze bal werd echter weer op onmogelijke wijze door de achteruitlopende Van de Anker gestopt. Er valt verder weinig meer van deze wedstrijd te vertellen, zij het alleen nog. dat de leiding nu niet bepaald denderend was, waarvan beide elftallen nog al eens de dupe werden. Veenendaal heeft het ook tegen Lon ga '30 niet tot een overwinning kunnen brengen. Het werd nu een 30 neder- laag die de geelblauwen te incasseren kregen, de vierde achtereenvolgende J nederlaag. Het veld was hard bevroren en ta melijk glad, zodat vooral voor rust aan beide zijden zeer voorzichtig gespeeld werd. In die eerste helft kwamen er dan ook geen doelpunten. Lcnga schoot enkele malen hard over het Veenendaalse doel, zodat dit voor invaller-doelman Teus Spies geen ge vaar opleverde. Aan de andere zijde kreeg Anton Muller een goede gelegen heid te scoren, maar zijn kopbal ging naast. Kort voor het verstrijken van de eerste helft waren er benauwde ogenblikken voor het Veenendaalse doel. Verder dan enkele geforceerde corners kwam de thuisclub echter niet, terwijl ook spil Van de Kraats een voortdurend struikelblok bleek voor de aanvallen van de thuisclub. Na de hervatting kwam Longa meer in de aanval, maar het schieten was voorlopig onzuiver. In de 18de minuut greep doelman Spies echter mis op een kalm schot van rechtsbinnen Toebers. Dat betekende een 1—0 voorsprong voor Longa. De Veenendaalse voorhoede bracht er ook in deze wedstrijd weinig van terecht. De beide vleugelspelers bleken veel te licht te zijn, zodat zij volkomen faalden. Longa vergrootte haar voorsprong in de 28ste minuut na een misverstand tussen linksback Van Soest en doelman Spies, welke laatste ver uit zijn doel kwam. Een zacht rol letje man midvoor Tenten deed de bal langzaam over de Veenendaalse doel lijn gaan. Veenendaal zakte nu verder ineen, waardoor Longa ook het gehele mid denveld in handen kreeg. Linksbinnen Rietberg scoorde a 32 minuten spelen, toen doelman Spies er schijnbaar geen idee in had een uitval te doen op de keiharde grond. Nu beroerde hij met de vuist de bal, precies verkeerd, zodat hij deze in eigen doel sloeg. Veenendaal probeerde daarna nog even de eer te redden. Henzen miste echter opnieuw üoor jjuqp laatste phase van vervangen door Hoogwerf, maar in de 3-0 stand kwam geen verandering meer. De gezamenlijke verenigingen de CBTB de CJBTB, de CBPB en de CEC belegden een gecombineerde avond in de zaal van de coöperatie alhier. Sprekers waren de heren J. Bangma, secretaris Chr. Emi gratie Centrale te Baarn, A. Oudekerk, voorzitter Chr. Landarbeidersbond te De Bilt en P. Polet, Chr. Ref. Fieldman Church Winnipeg. De voorzitter, de heer J. Wolfswinkel uit Renswóude, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette in het bijzonder welkom de drie sprekers. Hij sprak daarbij de wens uit, dat deze emigrantenavond vruchten zou afwerpen. De heer Oudekerk begon met er op te wijzen, dat ons land zeer dicht bevolkt is. De toename van cultuurgronden bedraagt 6 Vo, terwijl de bevolkingstoename ver wacht wordt van 10 Vo. De ouders tobben met het probleem, hoe komen onze zonen aan een bedrijf. Waarom gaan onze jonge boeren niet emigreren, daar zoveel andere landen voldoende mogelijkheden schep pen? In de Heilige Schrift staat nergens, dat wij moeten blijven op de grond waar wij geboren zijn. Er zijn in Nederland ruim 40.000 jonge boeren, die naar een eigen bedrijf verlangen. God heeft ruimte gemaakt en overal is nog voldoende plaats, zoals in Amerika, Australië, Nieuw Zeeland enz. Is het dan wel gewenst hier te blijven, als elders een toekomst opge bouwd kan worden? Ik moet dan ook hier volmondig verklaren: Christelijke emigra tie is gewenst en noodzakelijk. De heer Bangma besprak vergelijkingen met ons eigen land en Amerika. Alleen Canada is ruim 300 maal zo groot als Ne derland. De bedrijven in ons land worden daar de baten van deze avond voor de - Hongaarse vluchtelingen waren. Na het «esplits\ waardoor geen vreselijke nieuws uit Hongarije besloot „TIP" onmiddellijk de opbrengst van de eerste toneelavond voor de mensen van dit land te bestemmen. Bij het slotwoord, gesproken door de heer T. van Kooten, kon reeds worden medegedeeld, dat de opbrengst voor de Hongaren ongeveer f 400,— zou zijn. „Geef mij uw hand handelt over Willem Bogert, alias Bob de Geer, en bij genaamd „de baron". Bob de geer was toneelschrijver en een gezien persoon. Plotseling wordt de gemeente waarin hij met zijn gezin leeft opgeschrikt door een moord. De vermoorde is de uitgever van Bob de Geer en deze is juist vijf mi nuten voordat de moord geschiedde nog bij de uitgever geweest en heeft zelfs een felle twist gehad. Het is begrijpelijk dat Bob de Geer wordt verdacht. Niets pleit voor hem, hij heeft alles tegen. Bob de Geer ziet geen andere mogelijk heid dan vluchten. Enkele jaren na zijn vlucht komt bericht van zijn dood. Bob de Geer is echter onder de schuilnaam Willem Bogert gaan leven. Na achttien jaar komt hij weer in Holland. Zijn vrouw is intussen gestorven. Waar zijn dochters zijn kan niemand hem vertellen. Het toeval treft dan dat Willem Bogert in een pension terecht komt waar ook zijn oudste dochter werkt. Deze dochter Ansje schrijft ook toneelstukken, maar dit wil nog niet erg vlotten. In het geheim helpt haar vader haar hierbij, maar hij zegt niet wie hij is. Ansje komt dit dan ook nog niet te weten. Haar stukken zijn nu echter prima en spoedig krijgt zij een contract bij de uitgever Kuilman, de vroegere secretaris van de vermoordde. Ansje heeft intussen vriendschap gesloten bedrijfszekerheid meer bestaat. Op een bedrijf hier te lande van ongeveer 15 ha, werken 2 3 arbeidskrachten, doch meestal is dit gezinsbezetting. In Canada werkt men met minder personeel op be drijven van 40 ha en nog groter, daar is echter alles gemechaniseerd. De grote be drijven van 200 tot 250 ha zijn meest inge richt als veehoudersbedrijf met daarnaast een redelijk aantal varkens. De enorme veestapel bestaat meest uit zwart bonte koeien, waarvan de melkproduktie per koe ongeveer 4000 liter bedraagt, doch het vetgehalte ligt lager dan bij ons. De emi grant moet eerst trachten bekend te wor den met de levenswijze en voldoende in lichtingen inwinnen over afzetmogelijk heden en werkwijze in de verschillende landen en daarboven nog een ruime er varing opdoen voordat hij begin met een eigen bedrijf. De varkens zijn van het zelfde ras als bij ons. De mesterij is een grote bron van inkomsten. Het krachtvoer is belangrijk goedkoper dan hier, doch de weidegronden zijn niet zo" vruchtbaar. De bemesting bestaat hoofdzakelijk uit kunstmest. De werktijden in Canada zijn langer dan in Nederland. Vele landbou wers werken overdag op de fabriek en 's avonds op hun boerderij. In Nederland zit men vastgeroest aan de grond, in Canada echter niet. Men ver koopt zijn bedrijf en begint elders weer opnieuw. Daarom wil ik u, jonge boeren adviseren: Vraagt inlichtingen bij de aan gewezen regeringsinstanties over het land waar men zich wil vestigen. De heer Polet gaf een duidelijke uiteen zetting van hoe de vele Nederlandse emi granten in Canada leven en werken. Hij memoreerde hoe de oude pioniers zich een weg hadden gebaand en een bestaans zekerheid hadden verworven. Door de machines worden de bedrijven steeds gro ter, hierin schuilt het gevaar, dat de ves tigingsmogelijkheden voor emigranten daardoor kleiner wordt. Er worden echter nog grote stukken land ontgonnen, waar door weer verschillende emigranten een kans krijgen. De voorzitter bracht dank aan sprekers voor hun leerzame rede. Daarna werd nog een film vertoond over de leef- en werkwijze van de Nederlandse emigran ten in Canada. Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bi) Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. Van den Berg van Kesteren, 5 uur ds. Ver maas. Julianakerk 9.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Vroegindewey, 5 uur ds. Vroegin- dewey. Veeneind 3 uur ds. Vroegindewey, woensdag 7.30 uur ds. Middelkoop van Schiedam. Dijkstraat 2.45 uur ds. Wisger hof. „Sola Fide" 10 uur ds. Goedhart, 5 uur ds. P. W. Spruyt van Amsterdam. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Overduin, 5 uur ds. Van Enk. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur student Kooy van Driebergen. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. De Hertog van IJmuiden. Ger. Gem. (Syn. „Eltheto") 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst. 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond geen dienst. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Sal- vatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoog mis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlos singssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Kooreman, 5 uur ds. A. Baas van Leer- sum. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Volten. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 uur ds. Van de Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. P. de Boer van Lunteren, 6.30 uur ds. Van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. Van de Woestijne, donderdag 7 uur ds. Van de Ketterij. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. L. van de Peut van Renswoude, 6.30 uur ds. Van der Linden. Ger. Kerk 10 uur dsa Moolenaar van Renswoude, 6.30 uur ds. Torenbeek. Ger. Gem. 10 en 6 uur dhr. Roest. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Wis gerhof van Veenendaal, 6 uur ds. Fokke- ma van Ede. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdiers^ P'™- 20ü flur lees- I i'l'.iar!v?ERBERiJ?fNed. Herv. Kerk 10 uur ds^.'-jbusema va nWageningen, 6 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. VEENENDAAL. Markt 7.30 uur ds. Wis gerhof. Julianakerk 7.30 uur ds. Vermaas. Vredeskerk 7.30 uur ds. Vroegindewey. „Sola Fide" 7.30 uur ds. Goedhart. Ger. Kerk 7.30 uur ds. Van Enk. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstr.) 7.30 uur ds. Kok. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) 7.30 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 7.30 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 7.30 uur ds. Van Vreu- ningen van Groningen. R.K. Kerk (Nieu weweg) 7.30 uur Lof met preek. Salvator- kerk 7.30 uur Lof met preek. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds. Kooreman. Ned. Prot. Bond 7 uur dhr. J. Volkers van Utrecht. Ger. Kerk 8 uur ds. Volten. Ger. Gem. (Bantuinweg) 7.30 uur ds. Van de Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 7 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. onbekend. Ned. Herv. (Ger.) Evangelisatie 7.30 uur ds. W. van Oostende van Onstwedde. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds. L. van de Peut. Ger. Kerk 7.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. eKrk 7.30 uur ds. Treure. Ger. Gem. 7.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 7 uur leesdienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds. Van der Linden. Ger. Kerk 7.30 uur ds. Torenbeek. Ger. Gem. 7.30 uur dhr. Roest. ELST. Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds. Hensbergen van Renkum. Ger. Gem. 7.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 7.30 uur ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 7.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 2.30 uur ds. Van de Poel van Ede. VEENENDAAL. Julianakerk 9.30 uur ds. Van de Pol. Vredeskerk 9.30 uur ds. Vroegindewey. Sola Fide 10 uur ds. Goed hart. Ger. Kerk 10 uur ds. Overduin. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstr.) 10 uur ds. Kok. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstr.) 10 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (Syn. „Eltheto") 9.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 uur leesdienst. R.K. Kerk Nieuweweg 8 uur H.Mis, 10.15 uur Hoogmis. Salvator- kerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Kooreman. Ger. Kerk 10 uur ds. Volten. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 uur ds. Van de Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 3 uur ds. Dorresteijn van Opheusden. Oud Ger. Gem. onbekend. Ned. Herv. (Ger.) Evan gelisatie 10 uur dhr. W. van Oostende van Onstwedde. RENëSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van de Peut. Ger. Kerk 10 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. Ned. F*»-' Kerk 10 uu- ^s. Van der Linden. Gt .,10 uur ds. ^Torenbeek. Ger. Gem. est. ACHTERBERG. Ned. Herv. rfërk 10 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 uur LEGGEN HOOFDRIOLERING IN VOLLE GANG Met het leggen van de hoofdriolering door de Erven P. Henzen is men reeds druk bezig. Lomboklaan en Kerkweg zijn reeds van buizen voorzien en nu is men gevorderd van de Kerkweg af en de Rijksweg tot aan de Hitweg. Een en ander veroorzaakt soms bij het drukke wegver keer heel wat stagnatie en uitkijken bij het oversteken is dan ook zeer geboden. (42) Met een katachtige lenigheid hees Aram zich op in de vensterbank, nog eenmaal mat hij met zijn ogen de afstand. Toer vaagde hij de sprong. Zijn -- *4 - *?- oh Ho bovenste waren dun en braker, af. Hij voelde zich vallen en greep wanhopig om zich heen. Plotseling voelde hij een dikkere tak, waar hij zijn arm omheen kon slaan. Daar hing hij. Het zweet parelde op zijn voorhoofd, doch direct had hij zich hersteld. Hij wist zich aan de tak op te trekken, tot hij er op zat en daarna kostte het hem weinig moeite meer om zich langs de stam verder naar beneden te laten zakken. Zodra hij op de begane grond stond, keek hij om zich heen en zag, dat hij zich ïii con prachtig aangelegde tuin bevond, die echter aan alle kanten omgeven was door een hoge muur. Aram dacht een ogenblik na. Waarschijnlijk zou er wel ergens een plek te vinden zijn, waar hij over de muur kon klimmen, doch daar stond tegenover dat hij an nog evenveel zou weten als toen hij hier SPECIAAL ia BRILLEN Hoofdstraat 51 VeenendaaI Nieuwe 6-8 persoons auto's dispouibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. kwam. Welk geheim verborg het huis va zijn gast heer? Dat moest hij tot iedere prijs te weten zien te komen! Voorzichtig begon hij in de richting van Luis tc sluipen, doch hij had flauwe'" schreden gedaan, toen hij twee g^taltej komen: In de kleinste herkende hij oii-^.iueinjk Guiliano, de koopman. De ahdere had hij nimmer gezien, maar ondanks de schemering kon hij dui delijk de lange, rossige baard onderscheiden! Een Barbadoor! (Wordt vervolgd.) Markt 16 Veenendaal Instituut In jan. begint de nieuwe cursus voor Ned. Handelscorrespondentie. Inl. en aanmeldingen bij Uw adres voor AUTOVERHUUR VOLKSWAGENBUSJE OF RIJLES IS Rijksweg 47 Ede Telefoon 08387-332 Als U regenwater zou kunnen gebruiken, dan zou U van elke theesoort die U neemt, gemakkelijk 'n lekker kopje thee kunnen zetten. Bent U echter, zoals de meeste huisvrouwen, aangewezen op leidingwater, dan is er slechts één thee, die werkelijk heerlijk smaakt Dat is GALA THEE! GALA THEE is de krachtigste thee en komt in elk water volkomen tot haar recht Dat proeft U direct en dat merkt U steeds op nieuw aan de opvallend royale, geurige af schenk. Zorg er dus voor dat U GALATHEE in huis hebt Drink steeds de lekkerste thee, vraag dus altijd GALA THEE! H. door Ernst Zahn Vertaling: C. Knappert-Jansen Een poosje later kwamen de drie man nen uit de aangrenzende kamer terug. De gemeente-secretaris trok een gezicht zo lang en plechtig als de Schout, als die met de afgezaagde woorden: „Geliefde, trouwe landslieden!" de landsvergadering opende. Toch verwaardigde hij zich met stijve hoffelijkheid plaats te nemen naast Russi, die hem zelf inschonk en uitno digde met hem te klinken. „Op de goede afloop van uw zaken, mijnheer," zei de secretaris met een zuur zoet gezicht. De waard scheen iets terneer te druk ken; hij had een gloeiend hoofd, schar relde nog een poosje in de gelagkamer en verdween toen plotseling. Russi's ge zicht droeg een andere uitdrukking dan te voren; het was, als zag men zijn her senen aan het werk achter zijn voorhoofd, terwijl hij daar zo zat, de secretaris een paar woorden toevoegde, en dan plotse ling weer het buffetmeisje riep en haar de een of andere liet inschenken, die zijn met Max van Gent een inspekteur van 1 glas pas leeg had. Na een poosje schraap te hy zich de keel, nodigde zijn tafelburen uit maar dapper door te drinken, bestel de opnieuw wat voor hen en stond toen op om zijn hoed van de kapstok te nemen. „Ik moet nu naar huis, heren," zei hij, zo luid dat ieder in het vertrek hem kon verstaan en ieder naar hem luisterde. En het was grappig om te zien, hoe vol respect zij op eens voor hem waren. „Het is mij een genoegen geweest, een glas met u te drinken. Misschien zien wij elkaar voortaan wel eens meer." En met een „Goede dag" bij het heen gaan, verliet hij hen. Terwijl hy naar de deur ging en toen deze dichtviel staakten allen, die in het vertrek waren, het gesprek. De gemeente- secrtearis hief zijn glas op, keek er in, alsof hij naar vliegen zocht, en gluurde daarbij van terzijde naar de boeren, die hem vol verwachting aankeken. „Weet gy, wat hij hier gedaan heeft? wat hij wilde?" zo wendde hij zich toen met halfluide stem naar de aanwezigen. Alle monden en ogen stondn wijd open. „Hy heeft „De Os" gekocht," zei de secretaris op gewichtige toon. Het verward stemmengeruis groeide aan tot een ongehoord lawaai. De half zingende stemmen klonken in alle toon hoogten. „Wat wil hij daarmee? Wil hij zelf voor waard spelen? Verdient hij nog niet ge noeg met zijn stenen?" vroegen zy door elkaar. „Het huis en het land, en al wat er bij hoort! En geld bij de vis! Zo zouden er vélen wel willen verkopen," zei de secre taris. „Ja," beaamde een arm boertje die dik in de schuld zat. Toen begon het raden en vragen van voren af aan. „Het land en de hut van Jos-Marielli heeft hij ook," wist de secretaris verder te vertellen. „Met hem heeft hij gisteren in het gehucht al afgehandeld." Het gesprek werd bijna oproerig. „Die man moet wel ongehoord rijk we zen," was nu aller mening, en de stem ming weifelde tussen afgunst en bewon dering. Verder dacht op dat ogenblik nie mand, ook niet aan de oude haat. Daar stond opeens de president in de deur, hoogopgericht, in trotse houding. Het was, als hadden zij allen een klap om de oren gekregen, zo verwezen zaten de boeren er bij. De oude man nam de hoed van het forse grijze hoofd, streek zich met de hand langzaam over het voorhoofd van de grijze wenkbrauwen naar boven en vroeg: „Is hij al weg, die die man uit het gehucht?" De gemeente-secretaris stond op, wreef zich in de handen, om zijn verlegenheid te verbergen, en deed alle moeite om het knikken van zijn knieën te bedwingen en zyn waardige houding te herwinnen. „Hy is nog maar pas weggegaan. Bent u hem niet tegengekomen!' vroeg hy. achter de rug van een ander. „De wyn is goed, wie hem betaald heeft, kan mij of een ander geen lor schelen." Furrer kruiste de armen over zijn don ker zondags vest. „Hij legt het slim aan, verduiveld slim," sprak hij honend. „Eerst pakt hij de pastoor in, en nu jullie! Hij heeft er verstand van, om de mensen ho ning om de mond te smeren! En men vangt meer vliegen met stroop dan met azyn, dat wordt aan jullie weer bewezen! MODERN - CHARMANT - STIJLVOL Reeds nu modellen uit de Brillencollectie 1957 Speciaalzaak in de betere Brilsoorten HOOFDSTRAAT 51 - TELEFOON 3184 - VEENENDAAL „Dan zou ik het niet vragen," ant woordde de president koel en hij stond nog altijd hoog opgericht bij de deur. Zijn blik ging flikkerend, bijna verachtelijk van het ene gezicht naar het andere. „Zo, dus heeft hy het gelag voor u be taald," zei hy met trillende lippen, „en u hebt het aangenomen." „Welnu, waarom niet?" bromde er een Jullie eer is je niets meer waard, zodra er maar één flink met geld rammelt." „Oho!" Een paar boeren begonnen te morren. „De duivel mag jaar in jaar uit ruzie hebben! Vecht nu verder alles maar alleen uit met hem! Wij zijn al lang met hem Ingenomen. En nu zal men hem toch wel hier moeten toelaten, als hy in „De Os" komt te wonen." „Wat?" riep Furrer verblekend. „Hij heeft „De Os" gekocht. Zij hebben juist het contract getekend," verklaarde de gemeente-secretaris. De president ging naar de tafel, waar Russi gezeten had. Zijn gezicht was as grauw en zo hard als steen. „Wijn!" kom mandeerde hij tegen het buffetmeisje. Toen keek hij de secretaris aan. „Is dat waar? Heeft hij „De Os" gekocht?" „Ik heb zo even de ondertekeningen moeten verifiëren," antwoordde deze. „Zo?" zei de president, en het klonk, alsof er iets in hem brak. Maar dadelijk daarop barstte hij los. „O, jullie gekken! Zijt ge dan blind, dat ge het nog niet inziet? Zijt gij zo olie dom, dat gij nog niets merkt van alles, wat Russi in de zin heeft? Honderden jaren lang, sinds onheuglijke tijden is er hier boven een dal geweest, dat geen an dere heer en meester gehad heeft dan zijn eigen boeren; geen vreemde heeft het recht hier mee te praten, zelfs ons eigen landsbestuur heeft weinig te zeggen ge had En de Frutnellers zijn trots geweest op hun herenrecht in eigen huis en heb ben het behoed als het hoogste en beste, dat zij bezaten! En de Frutnellers zijn er tevreden en gelukkig bij geweest! (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2