Rhenens Nieuwsblad D e Werel van WEEK-tot-WEEK Keizerin Soraya is gered ONDERCOMMANDANT H. DE RH0TER GAAT BRANDWEER VERLATEN Wist U.... Prins Ali-Patrick en zijn Franse moeder thans te Teheran Weer bloed nodig! WAAR IS DE VALLEI-RIKS? VEENENDAAL SCHERPENZEEL ELST RENSWOUDE LIENDEN 31e jaargang VRIJDAG 4 JANUARI 1957 No. 2 Verschijnt tweemaal per week in: Rhenen, Eist, Achterberg, Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Vijftig jaar onafgebroken trouwe dienst Hoe spaarde Rhenen? SPAAR- THERMOMETER CUNERA- CARILLON Concert Nederlands Kamerkoor Ruim 2000 kinderen bij Circus Harlekijn Tocli kampioenschap voor V.Z.C.? Vijftig jaar onderlinge varkensverzekering Beeldschone Slialinaza kan sprookjesprins trouwen Bijzonder concert Veenendaalse Harmonie „Caecilia" Toneel- en muziekavond t.b.v. „Crescendo" Film „Het lied van Kaprun" Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, De troonopvolging geregeld Hij is 7,50 waard AN 638085 Marktberichten Voor betere uurwerken Voor Advertenties en Abonnementen: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat en Reclamebureau J. Baars, Fred. v. d. Paltshof 3, Rhenen en R. Rijkse, Dijk 8, Achterberg Reuactie en Administratie: Parallel weg 10, Tel. K 8385-2023, Veenendaal. Gironummer 563427. Redactie: W. F. ter Hoeven. VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per m.m. 14 cent. Speciale contractprijzen op aanvraag. Minimum p. advertentie f 3.60. Ru briek Vraag en Aanbod 110 woor den 95 cent, elk woord meer 7 cent. Familieberichten 15 cent per m.m. Abonnementsprijs f 1.55 p. kwartaal. Prys van losse nummers 10 cent. De heer H. de Rhoter hoopt op 24 januari zijn gouden brand weerjubileum te vieren. Op die dag zal hij Rhenens Vrijwillige brandweer vijftig jaar hebben gediend. Gedurende al die tijd stond hij geheel belangeloos in dienst van de Rhenense gemeen schap. Hij begon als spuitgast en bekleedt, thans de functie van onder-commandant, terwijl hij tevens secretaris is van de ver eniging vrijwillige brandweer en onder-commandant van de Utrechtse Bosbrandweer, kring zuid-oost Utrecht. Ondercommandant De Rhoter werd op 2 januari 1881 te Rhenen geboren. Woensdag vierde hij zijn zes en zeventigste verjaardag. Thans heeft hij de wens te kennen gegeven op 1 februari de brand weerdienst vaarwel te zeggen. Niemand zal hem dit euvel duiden na zo'n lange en prachtige stac t van dienst, alhoewel met hem een man vertrekt, die be wondering en respect afdwingt en als een lichtend voorbeeld mag worden gesteld voor deze tijd, waarin nog maal al te dik wijls functies, zoals De Rhoter die vervult, worden afgewimpeld on der het motto van geen tijd De Rhoter heeft wel tijd kunnen vin den, of beter gezegd, hij heeft altijd tijd weten te maken, wanneer het ging om de helpende hand te bieden aan stadgenoten, die door brand in moei lijkheden waren geraakt. Deze jubi laris en scheidende brandweerman heeft gedurende vijftig jaar gestklte gegeven aan de begrippen burgerplicht en burgerzin. De Rhoter was destijds de man van spuit 1, vroeger genaamd „standpijptoren". Hij is de enige in het korps die over die enor me brand in de Cuneratoren kan vertel len, die het monument op 4 september 1897 zware verwoestingen toebracht. Dat is nu ook al bijna zestig jaar geleden. De scheidende ondercommandant heeft de Rhenense brandweer zien groeien en bloeien. Hij herinnert zich nog de tijd, dat Aan het postkantoor van Rhenen werd gedurende de maand december 1956 ingelegd 37.068,11 en terugbetaald werd 29.309,46. NIEUWJAARSBIJEENKOMSTEN MET GEMEENTEPERSONEEL Reeds vroeg in de ochtend van woens dag 2 januari kwam in de trouwzaal van het Rhenense stadhuis het gemeenteper- soneel bijeen, om er te luisteren naar de nieuwjaarstoespraak van de burgemees ter, waarbij deze tevens de beste wensen uitsprak voor de ambtenaren en ge zinnen. Namens hen sprak de gemeente secretaris de beste wensen uit aan het adres van de burgemeester en diens echt genote. Tegen het midaguur vond een derge lijke bijeenkomst plaats in de barak aan de Molenstraat, waar de personeelsleden van de dienst van gemeentewerken bijeen waren om de nieuwjaarswens van het ge meentebestuur in ontvangst te nemen. Ook hier werd het woord gevoerd door de burgemeester, die de beste wensen overbracht en zijn tevredenheid uitsprak over het personeel. De gemeente-architect dankte als hoofd van deze dienst de burgemeester voor zijn welgemeende woorden. Spreker toon de zich verheugd over de nieuwe vracht wagen welke thans besteld is. Hij hoopte, dat er een moderne laadinrichting op zal worden gemonteerd en dat in dit jaar de motorisering van riool- en veegdienst zijn beslag zal krijgen. Verschillende uitge voerde werken liet de gemeente-archi tect de revue passeren. Tot besluit sprak hij de wens uit, dat de plannen voor de bouw van nieuwe garageruimten in 1957 op papier zullen worden gebracht. Wet houder Klaassen van publieke werken sloot zich bij de vorige spreker aan. dat de NBM thans beschikt over 250 autobussen voor het reizigersvervoer? dat er in de loop van 1957 en 1958 nog eens 100 zullen bijkomen! dat het administratiekantoor van de NBM zal verhuizen van Wageningen naar Rhenen? dat de nieuwe openbare lagere school aan de Acacialaan dinsdagmiddag officieel in gebruik zal worden genomen? dat de Macro de Grebbecross 1957 bij de Motorbond heeft aangevraagd voor 30 mei? dat morgen de beslissing hierom trent valt? dat donderdagmiddag vermoedelijk enkele straaljagers boven Rhenen de ge luidsbarrière hebben doorbroken, hetgeen zoals men weet gepaard gaat met enorme knallen? dat dit ook boven Utrecht het geval was, waar vele ruiten sneuvelden? dat voor zover bekend dit in Rhenen niet het geval is geweest? dat niet met zekerheid kan worden vastgesteld, dat hier inderdaad doorbre king van de geluidsbarrière heeft plaats gevonden, doch dat er tot nu toe geen andere oorzaak kan worden aangegeven voor de enorme knallen? dat Wim van Noort, agent voor ons blad in Rhenen de abonné-barrière heeft doorbroken en reeds zoveel nieuwe abon nementen heeft afgesloten, dat praktisch in ieder huis het Rhenens Nieuwsblad De Vallei verschijnt? Stand per 27 dec. 1956 ƒ6346,10 Gespaard door ingezetenen 23, Verdubb. door het gem best. 23, men nog beschikte over een aanjager. Eén van de spuiten uit die goeie ouwe tijd wordt nu nog genoemd de glazenwasser, vanwege zijn uiterst geringe capaciteit. Er was vijftig jaar geleden geen water leiding. Slechts enkele pompen en de Rijn zorgden voor de watervoorziening. De spuiten werden met mankracht bediend. De jubilaris heeft ook de tijd van de „leren petjes" meegemaakt. Rhenen was inmiddels voorzien van waterleiding. In verschillende wijken werden toen brand- karren geplaatst, voorzien van een ladder, kraansleutel, slangen en een standpijp. De brandweerlieden hadden door die pet jes meer weg van trammonducteurs uit die tijd. Alle uitbreidingen en verbeteringen maakte De Rhoter van nabij mee. Eerst de manschappen- en materiaalwagen „De Uiver", toen in 1940 de autospuit, in 1946 de Austintrekker met motorspuit en in het vorig jaar nog de moderne nevelspuit. Vele brandweerlieden zag hij komen en gaan. Zelf bleef hij op zijn post. Ook in de benauwde oorlogsjaren was hij bij zijn korps. Dank zij zijn liefde voor de brandweerspullen zag hij zelfs kans het materiaal uit ha<. van de Duitsers te houden, ook toen men als het ware met het pistool op zijn borst stond om het te vorderen. H.M. de koningin onderscheidde hem met de ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Ver schillende brandweeronderscheidingen vielen hem ten deel. In de mei-dagen van 1940 verloor ook De Rhoter door de oor logshandelingen have en. goed. Zijn wo ning werd met de grond gelijk gemaakt. Woensdag kwamen velen hem met zijn zesenzeventigste verjaardag feliciteren. Onder de gasten bevond zich ook Rhenens burgemeester. Ook op zijn jubileumdag zal De Rhoter ongetwijfeld door velen worden gecomplimenteerd. Donderdag 10 januari a.s. geeft het Nederlands Kamerkoor een concert in het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan. Ongetwijfeld kennen velen dit koor, dat onder leiding staat van Felix de Nobel, reeds van de radio. Het programma voor het concert al hier vermeldt koorwerken, negro spi rituals en volksliederen. Bij alle wer ken geeft de dirigent, die een uitste kend causeur is, een korte mondelinge toelichting. Van de ten gehore te brengen num mers noemen wij „Ave Verum" (Mo zart), „Sanctus", „O Heer, die daer des hemels tente spreijt", „Avondgebed", „Serenade van een lansknecht" en vele andere. De toegangsprijs voor dit concert is zeer laag gehouden. Dit is mogelijk door de subsidie, die zowel de provin cie als de gemeente voor het concert beschikbaar heeft gesteld. Waar dit concert als een experiment moet worden beschouwd, hopen wij dat de zaal goed bezet zal zijn, zodat de inwoners van onze gemeente in de toekomst nog eens van een dergelijk concert kunnen genieten. Voor adressen waar toegangsbewijzen verkrijgbaar zijn, alsmede voor de re geling van het plaatsbespreken mogen wij verwijzen naar de in dit blad voor komende advertentie. Stand per 3 januari 1957 6392,10 Meer dan 2000 kinderen hebben woens dag in het verenigingsgebouw aan de Ei kenlaan genoten van de opvoering van „Circus Harlekijn", door het kinderthea terbureau Carla Flink uit Den Haag. Deze kindervoorstellingen waren nog een uitvloeisel van de Sint-Nicolaasactie van de Veenendaalse Winkeliersvereni ging „Handel en Nijverheid". Er waren drie voorstellingen nodig om deze kinder schaar te herbergen, 's Morgens om tien uur werd de eerste voorstelling gegeven, 's middags om 2 uur was de tweede-voor stelling en om vier uur de laatste. Het programma werd steeds geopend met een welkomstwoord van de voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer Ant. de Ruiter, die van deze gelegenheid ge bruik maakte om de medewerking van de kinderen in te roepen voor veilig ver keer en voor de plantsoenen. „Circus Harlekijn" was een zeer goed programma, zodat de kinderen van de eerste tot de laatste minuut van het zeer gevarieerde programma hebben kunnen genieten. Bovendien was het zeer be schaafd in uitvoering en paedagogisch volkomen verantwoord. NUTSSPAARBANK In de maand december 1956 werd aan spaargelden ingelegd 54.713,61 en terugbetaald 29.687,61. In het jaar 1956 werd totaal aan spaar gelden ingelegd 574.384,20 en terugbe taald 378.550,59. Met ingang van 1 januari 1957 is de rente verhoogd tot 3 °/o over bedragen tot 20.000,daarboven IVï °/o. Plet eerste hereftzevental van de Veenendaalse zwemclub „V.Z.C." speel de in de afgelopen zomercompetitie een wedstrijd tegen het Nijkerkse Fle- vo. De wedstrijd werd eind juli ge speeld en V.Z.C. verloor de wedstrijd met 31. De wedstrijd werd echter niet geleid door een bevoegde scheids rechter, volgens de mening van de Veenendalers en men maakte bezwaar. De sportcommissie van de K.N.Z.B. verklaarde echter de wedsrtijd in augustus geldig, waarop V.Z.C. in be roep ging bij de tuchtcommissie. Deze GEBOREN UIT NOOD Op vrijdag 4 januari herdenkt de Scher- penzeelse onderlinge varkensverzekering zijn 50-jarig bestaan in „Marktzicht". Deze verzekering, welke specifiek plaat selijk is, heeft zijn ontstaan te danken aan de grote armoede in Scherpenzeel in de tijd, dat de bevolking grotendeels uit landarbeiders of daggelders bestond. In die tijd toen de vaste dagloner in de win ter 3,60 per week verdiende was het een ramp als er een varken dood ging. Toen het weer eens was gepasseerd bij Dijk- horst ging men met een lijst rond, maar fiwasr In Israël wordt op het ogen blik een oliepjjpleiding aan- gelegd, welke zal lopen van Eilath aan de Rode Zee naar Beersheba, de grootste stad in Negeb gebied. Hierdoor zal Israël in staat zyn, zon der gebruikmaking van hel Suezkanaal in ztfn oliebe hoeften te voorzien. Tevens is het mogelyk een grotere pijpleiding aan te leggen en die door te trekken naar de Middellandse Zee, waardoor tankschepen geen gebruik behoeven te maken van het Suezkanaal. TEHERAN, begin januari. Prins Ali-Patrick, het negenjarige zoontje uit het huwelijk van de broer van de sjah van Perzië met de Franse mannequin Chris,tiane Choleski, is in gezelschap van zijn moeder en twee speciale afgezanten van het Perzische hof, die wekenlang in Parijs hadden vertoefd ten einde de weduwe van de Perzische prins te bewegen met haar kind naar Teheran te reizen, per speciaal vliegtuig in de Perzische hoofd stad aangekomen. Christiane Choleski en de kleine prins Ali- Patrick hebben voorlopig kamers betrokken in het keizerlijk paleis, maar over enige weken zullen ze in hun eigen kasteel kunnen wonen. Hiermee is voorlopig een einde gekomen aan het Perzische hofdrama. De troonopvolging is geregeld. Naar wij vernemen heeft de Veenen daalse Harmonie „Caecilia" voor 9 en 16 februari a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan een bijzonder winterconcert in voorbereiding. Aan dit concert zullen namelijk me dewerken het Veenendaals dameskoor, het mannenkoor „De Veenzangers", het negerorkest „The Black Swingers" en de „Tyroler Kapel", terwijl in het pro gramma ook de uitvoering van een vijftal operanummers is opgenomen. Een concert dus dat rijk gevarieerd is en stellig een elk wat wils te bieden heeft. Nadere bijzonderheden volgen nog. Opnieuw zal door de afdeling Vee nendaal van het Rode Kruis op donder dag 31 januari en vrijdag 1 februari een afname-avond van de bloedplasma- dienst worden gehouden. Ieder half jaar worden deze avonden gehouden en thans is het de vijftiende maal dat een serie avonden plaats heeft. Onder de donores zijn er thans pieerderen die voor de vijftiende maal bloed geven en dus van het begin af op iedere avond present zijn geweest. Zij komen dan in aanmerking voor de Landsteiner pla quette. Dit is de onderscheiding die door het hoofdbestuur wordt beschik baar gesteld voor hem of haar die vijf tienmaal een halve liter bloed heeft gegeven om daarmee hun zieke mede mens te helpen en in meerdere ge vallen te redden. In Veenendaal zijn reeds twee heren in het bezit van deze plaquette. Over het geven van bloed is thans zoveel bekend, dat het geen zin heeft het nut hiervan nader uiteen te zetten. Hoofd zaak is dat u zo snel mogelijk de be slissing neemt, door u aan te melden bij uw huisarts, of bij de secretaris van het Rode Kruis, P. H. van Rijn straat 29 alhier. Ook uzelf kunt in de omstandigheden komen, door ziekte of ongeval, dat direct een bloedtransfusie nodig is. Is het dan niet prettig te we ten, dat toen de mogelijkheid daarvoor was, u ook zelf bloed hebt gegeven en u nu met een gerust hart bloed van een andere donor in ontvangst kunt nemen? Het instrumentenfonds van de mu zikantenvereniging „Crescendo" be staat nog steeds, en dat de commissie van dit fonds hard werkt moge blijken uit het feit dat er a.s. zaterdag 5 januari weer een toneel- en muziekavond ge geven wordt in de zaal van café Sport- lust". De bekende toneelvereniging N.A.O. uit Veenendaal zal opvoeren het toneelstuk „Morgenrood", spel uit het boerenleven, van A. Boer'. Mede werking verleent de boerenkapel „De Zwoegers". commissie heeft thans uitspraak ge daan en de beslissing van de sport commissie te niet gedaan, zodat de wedstrijd als niet geldig wordt be schouwd. De V.Z.C.-ers wachten in spanning af wat er nu gaat gebeuren. Men eindigde in de competitie onder de kampioen ,,'t Gooi" uit Bussum, welke club in middels is gepromoveerd naar de 2e klasse. Zou er alsnog een kampioen schap voor V.Z.C. in zitten? Onder auspiciën van de plaatselijke afdeling Christelijke Filmaktie wordt woensdagavond 9 januari a.s. weer een film gedraaid in het gebouw aan de Eikenlaan. De titel van deze film is „Het lied van Kaprun" en J^ft ons een beeld van de bouw van een krachtcentrale bij het Grozglockner bergmassief in Oostenrijk. Op een hoogte van 2000 me ter bouwden 3000 arbeiders daar stuw dammen en wij zijn getuige van de strijd van mensen tegen natuurkrach ten en maken vooral kennis met het leven van de leider, de ingenieur Peter Dahle, die in deze omgeving ook zijn jeugdliefde Barbara Fuller ontmoet. Voor verdere bijzonderheden deze film betreffende, verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie. NIEUWE LEIDER BIJ BILJART WEDSTRIJDEN De biljartwedstrijden, georganiseerd door de plaatselijke biljartvereniging beginnen nu eerst spannend te worden. Zat bijv. vorige week de heer G. van de Kaa nog in de prijzen, deze is nu gesneuveld. Ook is de heer C. Vink van de eerste plaats onttroond en wel door de heer J. van Voorthuizen. De heer J. Vink neemt momenteel de derde plaats in. De eerste prijs is een prach tige rooktafel, tevens boekenmolen. De stand is thans: J. van Voorthuizen 202 punten, C. Vink 198 punten, J. Vink 196 punten. Hieruit blijkt wel hoe ge ring de verschillen in de bovenste re gionen zijn. De wedstrijden worden morgenavond voor het laatst gehouden in café „De Zwaan". Hier is ook de prijsuitreiking. UITVOERING J.V. EN M.V. Op dinsdag 15 januari a.s. hopen de Ned. Hervormde Jongelingsvereniging „Immanuël" en de Meisjesvereniging „Dorcas" hun jaarlijkse winteruitvoering te geven. Tijdens deze uitvoering zullen de mensen in de zaal kennis kunnen ne men van wat er zoal in de verenigingen wordt gedaan. Verder zal men van zang en voordracht kunnen genieten. Als de hoofdmoot wordt na de pauze het toneel spel „Jan, mijn zoon" opgevoerd, een diep menselijke tragedie, die uit het leven van alle dag is gegrepen. Een stuk dat zeker de moeite waard is om te zien. men voelde, dit was geen oplossing. Op initiatief van M. Veldhuizen, toen onder wijzer aan de O.L.S. en Dijkhorst en J. Veer werd gergaderd en men stichtte een verzekering. In het eerste bestuur werden gekozen M. Veldhuizen, voorz. A. Vlaan deren en W. van Ginkel en dit drietal bleef dertig jaren samen in het bestuur. De contributie werd gesteld op 10 cent per week per varken. In 1932 herdacht men het 25-jarig bestaan met 2500 in kas en de leden werden getrakteerd op brood jes met Ham. De contributie werd nogal eens gewijzigd, maar de vereniging is toch uitgegroeid tot een 170 leden en ruim 400 varkens zijn verzekerd. Het bestuur bestaat thans uit de heren D. Cozijnsen, voorz., W. v. Ede, secre., D. Vlaanderen, penningm., B. v. d. Ham en G. Veldhuizen, leden. HONINGDIEVEN Toen deze week de heer J. Koudijs een bezoek bracht aan zijn bijenkast, ontdekte hij dat ongewenste personen hieraan een bezoek hadden gebracht en de wintervoorraad honing meegenomen. Deze honing is volgens de heer J. Koud ijs ongeschikt voor consumptie en de onverlaten kunnen alleen hebben be reikt dat in het voorjaar de werkkracht van de zwerm is gebroken. JAGEN ZONDER VERGUNNING Door jachtopziener G. v. Ginkel werd zondagmorgen procesverbaal opgemaakt tegen de 17-jarige T. V. terzake het met een hond opsporen van wild zon der in het bezit te zijn van de vereiste machtiging. SCHIETUITSLAGEN 1. P. Engelenburg, 47 punten; 2. H. Be- rendse, 47 punten; 3. M. Berendse, 46 p., 4. J. v. Eist, 45 p., 5. G. J. de Joode, 45 p., 6. C. Valkenburg Sr., 42 p., 7. R. v. Eist, 40 p., 8. C. Valkenburg Jr., 40 p,, 9. A. Dusschoten, 39 p., 10. G. v. Eist, 39 p. DAMESHERENMAGAZIJN Nog net voor Kerstmis is in Parijs de eerste damesmodewinkel geopend, waarin alleen heren toegang hebben. Men wil de al te haastige mannen van deze tijd in staat stellen op hun eentje cadeaus voor hun vrouwen te kopen (allicht gaat dat vlugger!). Om niet de inkoopsnelheid te doen vertragen hangen de cadegus inge pakt met een mooi lintje kant en klaar in de etalages en voor hij die „nooit" we ten wat hun vrouw wel leuk zal vinden zijn er vijf verkoopsters met helderziende blik in de vrouwelijke psyche, die ogen blikkelijk kunnen vertellen wat voor een bepaald type echtgenote het meest ge schikt is. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 Sedert in de loop van de voorbije zomer onomstotelijk was komen vast te staan, dat keizerin Soraya nimmer moeder zou kunnen worden waren er overal in Perzië stemmen opgegaan, die het vertrek van „de buitenlandse" eisten, want vele fana tieke nationalisten hebben het nimmer kunnen verwerken, dat de keizerin een Duitse .moeder heeft. Ook de regering oefende druk uit op de sjah en hoewel de koran een sjah zonder opvolger wel niet verplicht een andere vrouw te nemen, laat het heilige boek der mohamedanen toch deze mogelijkheid bijna als een wen selijkheid naar voren schieten. Al ge ruime tijd was de troonopvolging in Per zië een tere aangelegenheid geworden, die onder andere de vrienden van de kort geleden in vrijheid gestelde Mossa- deck gelegenheid gaf tegen sjah en re gering te ageren. Het „weg met de bui tenlandse" verscheen zelfs in witgekalkte letters op de muren van openbare ge bouwen. De sjah gaf evenwel xonomwon den te kennen, dat hij er niet aan dacht afstand te doen van Soraya. Indien hij voor de keuze zou worden gesteld wilde hij zijn hart laten spreken en liever de troon in de steek laten. Hij opende tevens een nieuwe mogelijkheid: prinses Shah- naza, zijn 16-jarig dochtertje uit zijn eer ste huwelijk met Fawzia, de zuster van" de ex-koning van Egypte, Farouk, zou spoedig in het huwelijk treden met de landbouwingenieur Ardeshir, een 27-ja- rige reus van bijna twee meter lang, zoon van generaal Zahédie. Eén hunner kin deren zou hem kunnen opvolgen. Zowel Zahédie als zijn invloedrijke vader staan bekend als trouwe vrienden van de sjah en vermoedelijk is dit er de reden van, dat er voor deze oplossing weinig belang stelling bestond. De regering stelde ten minste voor opnieuw in verbinding te treden met de weduwe van zijn broer, de destijds door een vliegongeval om het leven gekomen prins Ali Reya. De Franse onderwijzeres-mannequin, op wie Ali Reya tijdens een bal in Parijs hals over kop verliefd was geworden had echter al eerder getoond eigen wensen te hebben. Éénmaal, toen enige Perzen poogden met straf geweld haar kindje te ontvoeren had ze zich hevig verzet en tijdens het uren lange onderhoud, daarna rrjet een speciale OUDSTE INWONER 95 JAAR Het is voor de heer A. van Meerten, Vogelenzangseweg 171 te Lienden, die op 1 januari j.l. zijn vijfennegentigste ver jaardag mocht vieren, een onvergetelijke dag geworden. Men heeft Liendens oudste inwoner niet vergeten. Er was grote be langstelling, niet alleen van familie, vrienden en bekenden, doch ook de offi ciële vertegenwoordigers van de gemeen te, met name burgemeester en mevrouw Vos, de heren wethouders en gemeente- sekretaris kwamen in de loop van de dag hun gelukwensen aanbieden. Er waren bloemen en andere stoffelijke bewijzen van sympathie, die de jarige werden aan geboden. Met een glunder gezicht zat de hoogbejaarde jarige zijn sigaartje te ro ken achter de warme kachel. Hij was op getogen over de grote belangstelling, ver telde, dat hij onder koning Willem III als remplac^nt in Breda militair was geweest en dat hij vroeger voor zes dubbeltjes daags moest werken. Dan werden er van daag betere lonen betaald en dat vond hij gelukkig, 't Was vroeger dikwijls moeilijk geweest om voor vrouw en kin deren de kost te verdienen. Uit zijn hu welijk werden 7 kinderen geboren, waar van er nog 5 in leven zijn. Zijn vrouw overleed in 1931. Zijn nakomelingschap bestaat thans uit 16 kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen. In het gezin van zijn zoon A. J. van Meerten geniet hij een goede oude dag. NAAM. De beeldhouwer Ro din maakte eens een groep van negen vrouwenbeelden, die hij de naam gaf „De negen muzen". Op een dag verkocht hij twee van de beelden, waarop hij de zeven overblijvende „De zeven hoofdzonden" doopte. Toen nog eens weer twee beelden een koper vonden kregen de vijf overblijvende de naam „De vijf zinnen". Maar de verkoop ging verder en toen er nog maar drie over waren noemde hij die „De drie gratiën. Tenslotte gingen er nog weer twee weg, waarop het laatst overgebleven beeld de naam „Eenzaamheid" kreeg. Hieruit kan men zien, wat men allemaal in een vrouw kan zien wanneer men gevoel heeft voor symbolisme TROEF. Toen twee automo bilisten in Californië met elkaar in botsing waren geweest, greep de ene in afwachting van de verkeerspolitie een zakflesje uit zijn broekzak en offreerde de ander een dronk. De laatste aanvaardde dat graag en gaf na een paar flinke teugen de fles terug, waarop de eigenaar het flesje weer in de zak stak. „Drinkt u niets?"' vroeg de an der daarop. „Nee, was het ant woord, ik wacht liever tot na de bloedproef." TONG. Een Frans paard zag een koe haver uit zijn ruif eten. Het werd daarover zo woedend, dat het de tong van de koe tus sen zijn tanden greep en geheel uit de koeienbek scheurde. De koe overleed prompt, maar ook het paard was er slecht aan toe, want het verslikte zich in de koeientong en kon alleen door ingrijpen van een veearts wor den gered. BOA. Vier maanden geleden verdween uit een koffer van het depot op het station te Nice een boa-constrictor van twee meter lang. Onlangs vond men het monster terug in de kelder van het gebouw, waar het zich bij de verwarming lag te koesteren. Het had ongemerkt 250 meter afgelegd door de drukke gangen van het station. (Wat of wie het daar heeft opgegeten blijft een open vraag.) HAMSTER. Men kan ham steren en men kan het laten doen, dacht een inwoner van Reims toen hij een tuin binnen sloop en 550 liter benzine mee nam, die daar door de bewoner als hamstervoorraad was opge slagen. SNELHEID. Chrysler brengt in Amerika een nieuwe wagen op de markt, die 145 mijl per uur kan rijden (375 paarde- kracht). De maximum-snelheid in de meeste Amerikaanse sta ten bedraagt echter 50 mijl per uur en op snelwegen 70 mijl. ZONDERLING. In de recht zaal, waar menselijke daden en eigenaardigheden op de keper worden beschouwd, kan men uit de mond van rechtsgeleerden soms wijze woorden horen. Zo verklaarde onlangs een Ierse rechter: „Er is in deze wereld plaats voor agressieve mensen, onder wie hij verstond zij, die niets accepteren zonder het zelf te hebben onderzocht, wat hij weer verder omschreef met te zeggen: iemand die voor zon derling of excentriek doorgaat. Zulke lieden mogen doornen in het vlees (van de gemeenschap) lijken, maar zij zijn wel degelijk hun plaats waard, zowel in de vergadering van de Staten Ge neraal als in de leiding van de kleinste fabriek." KIES. Een Bielgaars tand arts meent een nieuwe methode te hebben uitgevonden om kie zen gezond te maken. Hij trekt ze uit, behandelt ze en poot ze dan weer in het oude gat. Zo'n behandeling neemt 30 a 60 mi nuten. WIE BENT U NU WEER! Om de inkomr, .1 te vergroten heeft de Engelse PTT het plan bij de telefoontoestellen appara ten te plaatsen waardoor men door inwerping van een geld stuk zonder een nummer te draaien m-t iemand wordt ver bonden. Op deze manier, zeggen de telefoon-autoriteiten, kan men met willekeurige mensen ge sprekken aanknopen en wordt gebroken met de belachelijke gewoonte om alleen z'n kennis sen op te bellen. ZANGER. Waarom zijn ope razangers altijd zó zwaarlijvig, waarom kunnen ze niet op dieet gaan? vroeg iemand in de opera aan een verslaggever. „Wel, was het antwoord, eten en drinken naar hartelust geeft nog meer voldoening dan zingen. En bo vendien, een majesteitelijke fi guur met een bol gezicht komt in de opera vaak van pas, zo iemand domineert het orkest en dwingt het zich in te tomen, wat voor veel opera-orkesten aanbe velenswaardig is." afgezant van de sjah had ze zonder om wegen gezegd: „Toen mijn man met mij trouwde was de sjah woedend. Toen hij verongelukte werden me zelfs zijn stoffelijke resten onthouden. Het hof heeft me durven be handelen als een goedkope avonturierster, maar mijn kind schijnt goed genoeg te zijn voor het hof. Ik zal alle middelen ge bruiken om te voorkomen, dat de kleine Ali-Patrick in uw handen valt Toen begonnen de dolingen van Ali- Patrick. Zijn moeder poogde hem te ver bergen in het Zwitserse hoogland, in een Beierse vallei, aan de zuidkust van Frankrijk, op een internaat bij Versailles en in het hart van Parijs maar telkens opnieuw moest ze ontdekken, dat de Per zische boodschappers uitstekend op de hoogte waren. De onenigheid tussen de sjah en zijn schoonzuster, niet als zodanig erkend, duurde negen lange jaren Onder de hevige druk van de binnen landse spanningen heeft de sjah moeten toegeven. De vrede" is thans getekend. De Frangaise wint op alle fronten: haar huwelijk met prins Ali-Reya wordt door het Perzische hof erkend en zij wordt in het bezit gesteld van de erfenis. Ze krijgt de titel van prinses en ze zal volledige zeggingschap houden over haar kind. De sjah zal echter een speciale opvoedings- raad benoemen. NIEUWE MOEILIJKHEDEN Zijn hiermee alle moeilijkheden uit de weg geruimd? Vermoedelijk niet. Wel zijn Soraya en de sjah gered. Wel kan prinses Shahnaza haar sprookjesprins trouwen, want het hof oefende al druk op haar uit om terwille van de opvolging een andere, partij te kiezen. Men stelde haar koning Feisal van Irak voor, maar ze weigerde. Daarna meende men in prins Sadri-Khan, de broer van Ali-Khan een geschikte partij te hebben gevonden, maar het jonge meisje bleef trouw aan haar oorspronkelijke keuze. De blonde reus of niemand. Tenslotte kreeg ze de steun van de moeder van de sjah, prinses Tadj-el-Molouk, die dezer dagen haar been brak, tengevolge waarvan het huwelijk tussen Shahnaza en Ardeshir uitgesteld is geworden tot maart. Het staat echter te vrezen, dat bepaalde krin gen zullen pogen om Christiane in haar macht te krijgen, teneinde Ali-Patrick te kunnen uitspelen tegen de sjah. Voorlopig is echter de hofvrede her steld. De VALLEI-RIKS van de vorige weck werd uitgegeven bjj kapper R. van de Pol, Dorpsstraat 167 Scherpenzeel, maar niet gevonden. De riks, welke dezer dagen weer in het verspreidings gebied van ons blad in omloop wordt gebracht draagt het rode nummer Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer AN 638085, wanneer u deze voor a.s. don derdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen ontvangt u de vinderspremie, welke thans dus vijf gulden bedraagt direct in contanten uitbetaald. VEENENDAAL. Eiermarkt: Aanvoer 155.000. De prijzen varieerden van f 10, tot f 13,50 per 100 stuks bij een trage han del. Biggenmarkt: Aanvoer 60 biggen. Er werden prijzen besteed van f 40,tot f 54,— per stuk bij een matige handel. SCHERPENZEEL. Eiermarkt: Aanvoer 1.035.000. De prijzen varieerden van f 11, tot f 14,50 per 110 stuks bij een matige handel. Biggenmarkt: Aanvoer 120 biggen. Er werden prijzen besteed van f 48.tot f 64,— per stuk bij een matige handel. WOUDENBERG. Eiermarkt: Aanvoer 225.000. De prijzen voor kippeëieren va rieerden van f 14,tot f 15,25 per 100 stuks (middelprijs f 14,75), voor henne- eieren van f 11,50 tot f 13 per 100 stuks bij goede handel. EDERVEEN. Eiermarkt. Aanvoer 560.000 stuks. De prijzen voor kippeëieren vari eerden van 12,— tot 13,50 per 100 stuks en voor henneëieren van 8,tot 11, per 100 stuks bij een trage handel. EDE. Eiermarkt. Aanvoer 220.000 stuks. Prijzen f 10,50 tot f 13,75 per 100 stuks. Ma tige handel. WIJZEWOORDEN SLAPEN EN DROMEN Als de deugd slaapt, droomt de misdaad. (Victor Hugo) Uf T BO&

De Vallei | 1957 | | pagina 1