DE VALLEI mum optiek- Levensstrijd Veenendaal krijgt het moeilijk tegen S*C*H* L. H E IJ VOETBALPROGRAMMA Interessant treffen tussen Eist en Rlienus D. V. S. A. naar Nijkerkerveen Veense derby in de afdeling Van liet groene laken Voor de Jeugd DE THUISREIS VAN DE„MARABOE" Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Zondagsdienst doktoren De terugkeer van ARAM paA/krS,T(tU SCHERPENZEEL WOUDENBERG Trouw van een hond DOVO speelt vriendschappelijk EDER VEEN Frans Halslaan 26 (Hoek Patrimoniumlaan) Weg zijn de kertboome en weg de olie bolle ,weg zijn de kenijneboutjes en op is et Ouwejaarsavondborreltje. Der is een Nieuw jaar an koome loope en voorzoöver jelui dat nog niet wiste, moete jullie de voorige Vrijdagse Vallei maar es ergens op zien te visse, want daar staan genoeg advertensies in om et te vertelle. Maar nou is et alweer zoover dat we der an gewoon zijn. En van alle beste voornemes, die we Maandagavond en Dinsdag hadde zijn der al een heele boel mislukt. Hoe dat in het verdere stuk van et jaar moet gaan, ik weet et niet. Ik weet wel, dat bij ons de oliebolle van het jaar bar droog waare. Driek heb heus heur best der op gedaan, daar leit et niet an, maar zelf zee ze, dat ze niet genoeg olie had. Dus ook hier de olieschaarste, die et em gedaan heb. Op zoo'n manier gaat de aardigheid van 't leeve af. Voor ons manne onder mekaar is et trouwens langzamerhand niet om uit te houwe. Want ik weet niet of jelui et weete, maar sins 1 Januari zijn we weer een stukkie van onze zeggeschap kwijt. De vrouwe zijn meer mans geworde zoo- gezeid. En et mooiste is nog dat ze hun eige daar niet an geholpe hebbe, maar dat manne daar voor gezorgd hebbe. Tel maar uit, het is in de Staate-Generaal behan deld en die heb per slot et besluit ge- noome. Van de honderd minse, die daar op het fluweel zitte, zijn er zeeker nee- gentig manne. Maar ondertusse hebbe Driek en haarlui soortgenoote handelings bevoegdheid gekreege en zijn wij et kwijt. Wat er nou persies aan de hand is, weet ik niet, maar ik begrijp der uit, dat Driek nou voortaan as ze nieuwe gordijne in de keuke of in de kaamer wil hebbe, daar niet eerst met mijn oover hoeft te praate en zeeker mijn toestemming daar niet meer voor nodig heb. Ook magge ze in het vervolg heur eige inkomste opmaake en hoeft die niet meer in de huishoudpot te storte. Ze heb zoogezeid nog zoo'n vrij willige ouwerdomsverzeekering loope, die heb me schoonvaader vroeger es voor heur afgesloote, en dat geld (ik geloof dat et zooiets van twee guide in de week is) mag ze nou ook aan heur eige besteeje. Ja, daar gaan we manne! We staan van 1 Januari af leelik buitespel, zonder dat we één trap teege de bal hebbe kenne geeve. En zoo moete we in deeze daage de op ruiming ondergaan. Voorheen had ik nog wel es een vinger in de pap as Driek iets koope wou. As ik bevoorbeeld zei, dat ik niet mooi vond, wat zij op het oog had, dan ging de koop, hoe voordelig overigens niet door. Maar dat is er nou af. Voortaan ken ze heur eige smaak en wil doordrijve. Het zal mijn es benieuwe wat ze allemaal gekocht heb gistere. Voor dag en dauw is ze al op pad gegaan. Anders krijg je haar voor 's middags drie uur de deur niet uit. Toen ze bekaf tuiskwam had ze nog niks maar het zou allemaal wel bezorgd wor de. Dus ik wacht maar gelaate af. Van de pruimtebak blijft ze af. As ze ooit in de verleiding komt om daar an te koome, dan zal ik haar wel op een ongezoute ma nier op der plichte wijze. W. Blauwkous BEROEPEN De hoorcommissie van de Geref. kerk alhier heeft besloten, ter voorziening in de vakature-ds. E. Torenbeek, beroep uit te brengen op ds. J. Bonga van de Geref. kerk Vleuten en De Meern. De landbouwer G. van Ekris te Wou denberg hoorde zijn hond luid blaffen bij een sloot, gelegen langs een weide bij zijn woning. Toen hij ging kijken waarom zijn hond zo luid blafte, zag hij tot zijn schrik, dat een van zijn stamboekpaarden in een sloot was ge raakt en reeds zo diep in de modder was weggezakt, dat alleen het hoofd nog zichtbaar was. Met behulp van enige buren kon het dier met veel moeite op het droge worden gebracht. Het bleek dat het dier met de schrikdraad rond de weide in aanraking was geweest, daar een stuk van dit draad vastgesnoerd om een der benen was gewonden. Nadat het dier van modder was ont daan bleek het verwondingen aan de benen te hebben opgelopen en enigs zins kreupel geworden. Als de hond niet tijdig had gewaarschuwd was het paard door verstikking om het leven gekomen. VERKEESLES IN DE COÖPERATIE De verenigingen „Tot nut en genoegen" en „De toekomst", afdeling Woudenberg van het P.J.G.U. hield j.l. vrijdagavond een gecombineerde ledenvergadering in de zaal van de coöperatie alhier. De voorzitter de heer W. van Dijk sprak een welkomstwoord voor de in grote ge tale aanwezige dames en heren. Hij heette in het bijzonder welkom de wachtmeester le klasse der Rijkspolitie A. H. v. d.Kamp uit Barneveld, die deze avond de voor naamste verkeersregels zou behandelen. Verder maakte hij de aanwezigen er op attent, dat bij de gehouden bestuursver kiezing rekening gehouden moest worden, dat ook de voorzitter en secretaris beide zullen aftreden om plaats te maken voor jongere krachten. Het oude bestuur zou echter zo lang de lopende zaken beharti gen totdat het nieuwe is ingewerkt. Gekozen werden: C. v. Ekris (aftre dend), J. de Vries, J. v. d. Brandhof en R. van Ee, die allen hun benoeming aan namen. Wachtmeester Van de Kamp begon zijn inleiding met te zeggen dat op de wegen in ons land thans een noodtoestand heerst op het gebied van het verkeer. Jaarlijks hebben ongeveer 100.000 verkeersongeval len plaats, waarbij 1600 doden en 16000 zwaar gewonden het slachtoffer zijn. Vol gens deze gegevens zouden er nog voor Pasen al 450 doden zijn, waarvan de meesten nog de dupe worden door on wetendheid «p het gebied van de ver keersregels. Spreker gaf verschillende wenken voor voetgangers, wielrijders bromfietsers en autobestuurders. Vooral bleef spreker geruime tijd stilstaan bij het gebruik van landbouwvoertuigen (trac toren) op de verkeerswegen. Er werden door de aanwezigen ver schillende vragen gesteld. De voorzitter dankte spreker voor zijn leerzame uiteen zetting van de verkeersvoorschriften en hij sprak daarbij de wens uit dat de uit voering daarvan ter harte zal worden ge nomen. De voetbal heeft weer enkele weken stil gelegen. De clubs gaan nu weer op pad. Toch ligt de competitie voor ver schillende clubs In de afdeling nog steeds stil en dit ls te betreuren, daar een te lange rustperiode zeker niet be vorderlijk is voor de prestaties. Toch zijn er zeer interessante krachtmetin gen, zoals bijvoorbeeld tussen SCH en Veenendaal en niet in de laatste plaats ook tussen Eist en Rhenus. We hopen dat vooral bij deze laatste ontmoeting de sportiviteit eens wat meer op de voorgrond zal treden, want daarmee neemt men het wel eens niet al te nauw. Verder deed de heer Hoolboom, voor zitter van de K.C. van de K.N.V.B., ons deze week nog een heel interessante mededeling betreffende het mede spelen van Kees Rijvers in het Neder lands elftal tegen Spanje. De heer Hoolboom zei hieromtrent dat de K.C. alleen dan een plaats aan Rijvers wil afstaan als zijn club St. Etienne hem ook beschikbaar wil stellen voor de wereldkampioenschappen, daar men van oordeel is, dat reeds nu een elftal met een vaste kern van spelers moet worden gevormd, aangezien men dan een elftal krijgt dat goed op elkaar is ingespeeld. Een zeer gezond standpunt dus van de K.C. Het is nu maar af wachten wat St Etienne zal doen. Kees Rijvers is momenteel in topvorm en mag zeker tot de beste voetballers ter wereld gerekend worden. Veenendaal gaat zondag op bezoek bij SCH in Beek bij Nijmegen. SCH is voor de geel-blauwen zeker geen onbekende. Het valt hier moeilijk te zeggen wie aan het langste voetbaleind zal trekken. De thuisclub speelt altijd zeer robust, zij moet het voornamelijk van hard spel heb ben. Veenendaal heeft de laatste weken niet veel succes gehad, maar men kan het wel. Dit is j.l. zondag tegen Quick wel gebleken. We rekenen dit keer weer op beide punten. Eist speelt zondag thuis tegen Rhenus. Een zeer interessante derby dus. Het is een feit dat Rhenus de beste papieren heeft, maar juist dan is Eist in staat om voor een verrassing te zorgen. Eén ding hopen we echter, wie er ook moge win nen, dat er sprake kan zijn van een spor tieve strijd, want alleen sportiviteit wordt bekroond. Het Amerongse DVSA gaat bij Veense Boys uit Nijkerkerveen op bezoek. Even eens een zeer belangrijke wedstrijd. Het zou hier heel goed mogelijk zijn, dat Veense Bcys een veer moet laten, wat bij Scherpenzeel, dat rust heeft wel in goede aarde zou vallen. Een puntenverdeling lijkt ons het meest voor de hand liggend. Oranje Wit gaat naar Voorthuizen, waar men het op moet nemen tegen het zeer zwakke De Kieviten. Een overwinning voor de Elstenaren in oranje is hier zeker mógelijk. RKVUV krijgt aan de Nieuweweg be zoek van SVMM. Ook hier moet een over winning mogelijk zijn. In de ZMC begint zaterdag de bal ook weer te rollen, zij het dan alleen nog maar in de afdeling. In de derde en vier de klasse KNVB zijn nog steeds geen wedstrijden vastgesteld. Toch speelt b.v. DOVO zaterdag wel, maar dan vriend schappelijk. Voor andere clubs, die nu ook zolang van competitievoetbal versto ken zijn zou dit zeer aan te bevelen zijn. Verder is er zaterdag in Veenendaal een heel interessante derby, en wel tussen Triangel Boys en De Merino's. GVW gaat op bezoek bij Cobu Boys en zal met deze Am'ersfoortse club wel raad weten. Wanneer men van Cobu Boys in derdaad weet te winnen, verstevigt men de kansen op een eerste plaats, die men op papier nog steeds bezit. Oppassen is zaterdag echter de boodschap. Matjan, ook nog wel een van de ZUSTER HARDEMAN NAAR ROTTERDAM VERTROKKEN Zuster Hardeman, die bijna 12'/ï jaar als kraamverpleegster te Ederveen werk zaam is geweest, is 1 januari naar Rotter dam vertrokken. Voor velen zal dit ver trek een verlies zijn, daar zij door haar hartelijkheid en hulpvaardigheid grote populariteit genoot. De kraamverpleging verliest in zuster Hardeman dan ook een goede kracht. kanshebbers, moet aan de Bergweg van het Doornse DEV kunnen winnen. Ook hier echter nog niet Juichen voor de beer ls geschoten. Verdér wordt op het VSW-terrein dan nog de derby Triangel Boys De Me rino's gespeeld. Het is altijd moeilijk van een dergelijke wedstrijd de juiste uitslag te voorspellen. We hopen ook hier op sportiviteit en dat we in ons verslag van volgende week vooral hierop kunnen roe men. Musketiers speelt tenslotte in Eist nog tegen SOVA. Beide punten zullen wel voor de thuisclub zijn. Musketiers heeft nog steeds de beste papieren voor de eerste plaats. Voor de reserve-elftallen is het pro gramma: Amersfoortse Boys 3 Veenen daal 3; Rhenus 2 Amsvorde 2; Oranje- Wit 2 DEV 3; Scherpenzeel 2 Ha- mersveld 2; Hoogland 2 De Kieviten 2; Hooglanderveen 2 Renswoude 2; Rhe nus 3 HDS 3; De Merino's 2 VRC 2; DOSC 3 DOVO 3; Vallei vogels 2 VVOP 2; Spel. Rhenen 3 DOVO 4; VRC 4 De Merino's 3; Veenendaal 2 Rheden 3. Vorige week speelde het eerste team van de Veenendaalse Biljartvereniging BW een uitwedstrijd tegen SB uit Wa- geningen. Veenendaal was danig ver zwakt doordat haar grootste troef, Piet van den Bosch, niet kon meespelen. In zijn plaats speelde W. van Ravenswaay mee. De einduitslag werd een 44 pun tenverdeling. Resp. uitslag, hoogste serie en gemiddelde J. Vonk Meurs 0-2 40 6.37 Kroesbergen—Ter Schegget 0-2 29 7.12 W. van Asselt Helgering 2-0 18 4.85 v. Ravenswaay Holleman 2-0 20 4.81 Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Wie zijn er jarig? 3 januari Henk v. Ravenswaay; peinst vstk de mtn .Haax' een» geven kin: Een schirterend cadeau ligt klaar: Geef SETTER SETS! Geef een piit paar! Wit garandeert dat SETTER merk? Ze zijn solied en chic en sterk; Prozais op het éérste gezicht Maat voor de vrouwen: een gedicht. Oimgi Doorrnboi 4 Ad Mijnhardt; 6 Marjo Weigering; 7 Arie Diepeveen; 10 Janny v. Kooten; 12 Evert Schreuder; 13 Sander v.d. Pol; 14 Errie v. d. Weerdhof; 14 Henk v. Ravenswaay; 14 Eefje de Gooier; 15 Ria v. Uytert; 15 Johan Nijhoff. Oplossing raadsels I. 1. Op Walcheren; 2. Zwitserland; 3. 12 spelers; 4. Spartaanse opvoeding; 5. Evenveel; 6. Londen. II. Bali - Ali. III. Machinist - kaasmaker. I. 1. Warffum - Delfzijl; 2. Arnhem; 3. Den Haag; 4. vlas, suikerbieten peul vruchten; 5. Strandvonder; 6. Uiter waarden. II. Een vlag. III. Molenaar - kapper. Grillig en dreigend vergleed de kust van Noorwegen met de vele fjorden onder het vliegtuig en de woelige Noordzee ver toonde zich nog even in de snel vallende avond. De „Maraboe", een vrachtvliegtuig van de KLM, was op weg naar huis. Nog een paar uur en het zou op oudejaarsavond, neerstrijken op Schiphol. De bemanning zou snel de formaliteiten afhandelen om dan, in eigen kring, de gezelligheid van oudejaarsavond op te zoeken. In de vroege morgen was het vliegtuig naar Zweden vertrokken met een vracht kost bare machineonderdelen aan boord. De bemanning bestond uit de le piloot Jan Derks, de tweede piloot Karei de Wilde, de werktuigkundige Piet Zwiers en de boordtelegrafist Herman Zwart. In de radiokamer van Schiphol zei de telegra fist tegen een stewardess, die even een praatje kwam maken: „We zullen nu wel gauw verbinding hebben met de „Mara boe", fijn voor de jongens dat ze oude jaarsavond *toch nog thuis kunnen vie ren". De stewardess knikte. Dat was in- Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bij Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal langen uit naar Piet Zwiers. Onverwacht was de order gekomen om met de „Mara boe" nog een vracht machine-onderdelen naar Zweden te brengen. Op Schiphol hadden ze fijn meegewerkt. Het vracht vliegtuig was snel gereed gemaakt, zodat ze vroeg konden vertrekken en volgens het tijdschema behoefde de oudejaars avond er niet bij in te schieten. De heen reis was vlot verlopen. Snel was de vracht gelost en met een kleine retour vracht waren ze nu al weer op weg naar huis. Het weerbericht was niet zo gewel dig geweest, maar in Zweden had men geen enkel bezwaar tegen opstijgen ge had. Het had ook wel heel bar moeten zijn als ze op deze dag in Zweden waren blijven staan. Heerlijk straks thuis te zijn en de vers gebakken oliebollen te eten, die zo echt bij de oudejaarsavond hoor den. „Wil ik eens even overnemen baas", zei de tweede piloot Karei de Wilde. „Och laat nog maar even, de kist stuurt wat zwaar in die harde wind, laat Herman eens proberen of hij Schiphol kan krij gen." Even later klonk de roep door de cabine: „Hallo Schiphol, hallo Schiphol." Schiphol meldde zich dadelijk. Hallo, Schiphol, we zijn de kust van Noorwegen gepasseerd, we zitten op 3000 meter, harde wind en wat sneeuw, maar we vliegen de oliebollen tegemoet. Wat zegt u? Zit An neke bij jullie? Ik zal het Piet vertellen, dat zal hij wel prettig vinden. Geef ons derdaad fijn. Zij was de verloofde van Piet Zwiers, de werktuigkundige en ze had het helemaal niet leuk gevonden, dat Piet op deze laatste dag van het jaar nog mee moest naar Zweden .Het was winter en door mist en slecht weer kon er im mers zo gemakkelijk vertraging komen en dan zou ze deze gezellige avond alleen moeten doorbrengen. Maar als alles goed ging zouden de jongens om 7 uur op Schiphol staan en dan hadden ze de hele avond nog voor zich. „Ik zal eens pro beren of ik ze te pakken kan krijgen" zei de telegrafist op Schiphol. Ronkend stoof de „Maraboe" hoog over het, woelige water van de Noordzee. Jan Derks zat in de stuurstoel en zijn ogen gleden over de instrumenten. Het was zo als het weerbericht voorspeld had, een zware zuidwester wincf'itiet af en toe een ■neeuwbuitje. Best vliegweer was het niet maar de „Maraboe" weerde zich kranig en tornde tegen de stijve zuidwester op. Vlokken natte sneeuw kleefden soms te gen de ruiten van de cabine. Buiten was het winter, maar in de cabine was het behagelijk warm. Hij verlangde er naar thuis te zijn bij zijn vrouw en kinderen. Zo zou het Karei en Herman ook wel gaan en Anneke zag natuurlijk met ver- VEENENDAAL Geboren: Johanna Catharina, d. v. T. H. G. van Loon en E. M. Zeestraten; Renar- dus Jacobus Wilhelmus, z. v. A. W. Dier gaarde en J. M. Nijland; Willempje, d. v. P A. van Kruistum en E. Haalboom; Ju lius, 2. V. J. H. Roks en N. E. van Verse- veld; Hendrikje, d. v. A. van de Lust- graaf en H. Sefeers. Getrouwd: K. van den Heuvel en A. de Koning; K. Henzen en N. van Grootheest; W. Brouwer en C. J. H. Meerveld. Overleden: Jan Hendrik van Zetten, 56 j. en 7 mnd. wdn. v. P. C. Bouman; Jo hanna Maria Snijders, 89 j. 6 mnd. wed. v. J. J. Mulder; Everijntje Dina van der Poel, 82 J. 4 mnd. wed. v. p. Anbeek. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Teunis, z. v. N. G. v. Doorn en W. Zandsteeg; Arris G., z. v. G. F. van de Haar en H. Bleijenberg. Overleden: Jan Hendrik van Zetten. 56 Jaar. RIIENEN Geboren: Albertus Wilhelmus, z. v. A. W. Rou en A. M. M. v. Berkum; Cornelia, d. v. J. Henzen en D. M. v. Vlaanderen; Berend Hendrik, z. v. A. G. Nouris en A. Geven; Janna Anthonia, d. v. H. J. Boers en G. Diepeveen; Elze, d. v. G. van Zan ten A. v. Manen; Maria Wilhelmina, d. v. H. v. Kooten en H. v. Manen; Teunis, z. v. J. Tollenaar en Alberta Dirksen; Jannetta Cornelia, d. v. J. Beijer en W. Ploeg; Hil- legonda, d. v. C. v. Beusichem en J. E. v. Dam; Wilhelmina, d. v. J. v. Donselaar en W. Slok; Marijntje Willemina, d. v. J. Drost en A. v. d. Kolk; Celia Gerda, d. v. G. P. v. Mil en J. Woldinka; Ingrid, d. v. J. van Zuijlen en A. Akkerman; Albert, z v. G. Willemsen en B. A. R. Albers. Ondertrouwd: Pieter Jan van Duuren en Cuneira van Rotterdam; Jan Adriaan ter Burg en Margaretha Elings. Getrouwd: Jacobus van Santen en Ma ria Drost; Adrianus van der Griend en Cornelia van Laar; Everardus Rijk van eKulen en Johanna van Laar. Overleden: Nicoaas Lazet, 73 j., geh. m. D. Pallada; Aaartje Wildeman, 55 j., geh. m. A. Wildeman; Maria Elisabeth Tak, 71 j., geh. m. H. v. Hoogdalem; Jenneke van Tongeren, 90 j., wed. v. J. Kramer; Aaf- fien Tamminga, 86 j., wed. v. W. v. d. Windt; Willemijntje van Donkelaar, 79 j., wed. v. T. Spies; Geurtje Evertse. 76 j„ wed. v. J. v. Laar. RENSWOUDE Geboren: Jeanette, d. v. J. de Koning en H. C. Leijenhorst; Jan Edward, z. v. J. v. Kasteel en W. C. v. Leeuwen. Getrouwd: Melis Teunissen en Dirkje Pater; Johannes v. d. Kaa en Dirkje Hen- drika van Bruggen. SCHERPENZEEL Geboren: Dirk Jan, z. v. D. J. van Ree en C. J. Huigenbosch; Grietje Magdalena S., d. v. J. Kater en T. Dooge. Ondertrouwd: D. Bos en M. Dorrestijn. Getrouwd: L. Budding en A. Bouman. WOUDENBERG Geboren: Nicolaas Nelis, z. v. N. Jansen en C. J. van den Hove; Teunis, z. v. G. C. van Oostenbrugge en A. v. d. Glind; Al- bert. z. v. J. de Kruijff en T. Masten broek; Jannetta. d. v. G. de Man en M. S. de Kleuver; Gerdientje, d. v. W. v. d. Pol en G. van de Mheen; Geertruida Johanna, d. v. E. Moesbergen en M. van Kempen. Ondertrouwd: Aalbertus Hardeman en Adriana Gerarda de Man; Cornelis van Ginkel en Neeltje Jacoba Koudijs. Getrouwd: Theodorus Johannes Witte en Jannetta van de Veen. LEERSUM Getrouwd: Ferdinand Kornelis Hagen- stein en Jeanne Mathilde Bosch. nog even onze positie. Over." Na enkele minuten gaf Schiphol de positie van het vliegtuig door en de tweede piloot zat even met een blocnote op zijn knie te cijferen. „Als m'n cijfers kloppen moeten we uit de koers liggen, hoe kan dat nu?" Jan Derks omklemde de stuurknuppel wat MODERN - CHARMANT - STIJLVOL Reeds nu modellen uit de Brillencollectie 1957 Speciaalzaak in de betere Brilsoorten HOOFDSTRAAT 51 - TELEFOON 3184 - VEENENDAAL VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Vroegin- dewey. Julianakerk 9.30 uur ds. Vroegin- dewey, 5 uur ds. Van de Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Van Hensbergen van Renkum. Veeneind 3 uur dhr. Meyer van Veenendaal. Dijk- straat 2.45 uur ds. Vroegindewey. „Sola Fide" 10 uur ds. Goedhart (voorber. H.A.), 5.30 uur ds. H. van 't Hof van Tiel. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Overduin, 5 uur ds. H. Volten van Rhenen. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstr.) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ger. Gem. („Eltheto" Syno daal) 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur onbekend. Apost. Genootschap 9.30 en 4 uur. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openlucht samenkomst. 8 uur Verlossingssamen komst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 uur ds. W. Vroegindewey van Barneveld, 5 uur geen dienst. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman. 5 uur ds. J. Vermaas van Veenendaal. Protestanten Bond 10.30 uur ds. Cannegieter van Drie bergen. Ger. Kerk 10 en 3.30 uur ds. H. Volten. (voorber. H.A.) Ger. Gem. (Ban- tuinweg) 10 en 5.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Meyer van Veenendaal, 6 uur ds. De Ja ger van Amerongen. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, dinsdag 7.15 uur ds. Lich tenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst, woensdag 7 uur ds. Van Dijk van Grafhorst. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. WOUDENBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Cirkel. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Ver. voor Vrijz. Herv. 9.45 uur ds. L. S. P. van de Chijs in Scherpenzeel. Ger. Kerk 3 uur ds. E. To renbeek in „Eben Haëzer". Oud Ger. Gem. maandag 7 uur ds. Mieras v. Krim pen aan de IJssel. Ned. Herv. Kerk woensdag 9 januari 7 uur ds. G. M. van Dieren van Ede in geb. „Rumelaar". SCHERPENZEEL. Ned Herv. Kerk 9.30 uur ds. G. S. Schinkel uit Woubrugge. 6.30 uur ds. B. Eysinga van Barneveld. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. E. Torenbeek. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr. B. Roest. LEERSUM. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Baas (voorber. H.A.), 6.30 uur ds. Baas. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. R.K. Kerk 9.45 uur dienst in het Centrum. VEENENDAAL.Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. E. A. C. Reydon, Kerkewijk, telefoon 2134. RHENEN, Dr. G. E. Wflchers, Achterb.- straatweg 191, telefoon 328. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Van Ommeren van Eist, tel. 08377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr Van Ringelesteyn van Ederveen, tel. 08387-201. SCHERPENZEEL. J. H. Renken, Arts, Holevoetsplein, telefoon K 3497-250. WOUDENBERG. Dr. T. Terpstra. Sta tionsweg 6, telefoon 330. steviger. „Ik weet niet wat er aan de hand is, maar ik heb het gevoel dat de kist niet helemaal zuiver stuurt, we ver liezen ook hoogte." De wijzer van de hoogtemeter was be neden de 3000 gezakt. „Laat Piet eens even kijken." De werk tuigkundige kwam naar voren en morrel de wat aan de stuurinrichting. „Ik kan zo geen mankement ontdekken, maar ik ge- (Zie verder pagina 4.) (43) Haastig dook Aram weg achter een struik. Zouden de mannen hem gezien hebben? Reeds ging zijn hand naar het gevest van zijn zwaard. Hij was vastbesloten zijn leven zo duur mogelijk te ver kopen! Doch de beide wandelaars vervolgden rus tig hun weg. Wat verder zag Aram hen plaats nemen op een ijzeren bank. Naar hun houding te oordelen waren zij in druk gesprek gewikkeld. On middellijk begreep Aram dat dit zijn grote kans was. Onhoorbaar sloop hij van struik tot struik, tot hij het tweetal dicht genoeg genaderd was. Een voornaam heer, een gunsteling van de hertog," hoorde hij Guiliano zeggen. „Ik durf hem niet zonder meer te laten verdwijnen, zoals die anderen!" Direct begreep hij, dat de twee mannen het over hemzelf hadden. De Barbadoor liet een spottend lachje horen. „Vanwaar die angst, mijn waarde?" merkte hij op. „Binnen enkele dagen be staat er geen hertog en geen Pomplina meer, zodat gij met hem doen kunt wat ge wilt! Er zal geen haan naar kraaien!" Een grimmig lachje gleed over Arams gezicht, maar opeens was hij weer vol aan dacht, want Guiliano ging verder: „Ge zult dus onze stad met rust laten, nietwaar? Zodra Pomplina ge vallen is, zal onze haven belangrijk drukker wor den en ge weet welke beloning wij u in het voor uitzicht gesteld hebben!" (Wordt vervolgd.) FEUILLETON door Ernst Zahn Vertaling: B. C. Knappert-Jansen Nager keek schuw naar hem op. „Daar kun je wel gelijk in hebben," mompelde hij met krampachtig ver trokken mond. Russi zette zich weer aan de tafel. Hij keek de verloren man recht in de ogen. „Je vader is oud en grijs en blind. En je vader is een man van eer en de gelovigste christen in het ganse dal. Hij heeft er op vertrouwd, dat je toch nog op de goede weg zou gekomen zijn en dat hij je nog eenmaal zou zien. En nu kom je terug, als man van veer tig jaar, tot niets nut, en pas ontsla gen uit het tuchthuis! Wil je werke lijk naar hem toe gaan? Durf je hier in zijn nabijheid te komen?" „Wie zegt, dat ik naar hem toe wil? Ik verlang niet naar hem," sprak Lie- ni stroef voor zich heen. „Ik wil al leen werk hebben. Als ge geen werk voor mij hebt, zeg het dan!" „Misschien was het het beste, dat ik je liet weggaan. De geduldige oude man daarboven in Frutnellen zou dan wel het minste van je horen!" Russie keek nog eenmaal de ander scherp in het gezicht. Toen was het hem, als zag hij de honger in zijn ogen lichten, en ook iets als angst, dat hij hem weg zou sturen. „Je kunt blijven," zei hij plotseling besloten. „Goed, ik dank u," sprak Nager. „Maar alleen, als je je houden wilt, aan wat ik je hierbij te zeggen heb." „Wat is dat?" Lienhard stak half vrijpostig, half angstig zijn neus in de lucht. „Niemand behoeft te weten, wie je bent." „Dat past mij precies," antwoordde Lienhard. „In Frutnellen heb je niets te ma ken, en je zet er geen voet." „Ik zou ook niet weten wat ik er te doen had." „Ik neem je zélf onder mijn toe zicht. En er wordt hier niet gedron ken, alleen gewerkt. Er heerst bij mij strenge tucht, reken daarop." Nager mompelde enige onverstaan bare woorden. „Weet u een onderkomen voor mij?" vroeg hij toen eindelijk. Russi bedacht zich even, toen sprak hij: „Ik wil je dicht in mijn buurt hebben, ter wille van je vader. Je kunt bij mij aan huis wonen." Hij ging naar de aangrenzende ka mer en droeg Josepha op, een dakka mertje voor hem in te richten. „Nie mand mag weten, wie hij is, kind," zei hij tegen het meisje, „maar als er nog iets aan hem te redden is, moeten wij het beproeven, ter wille van de oude man. Help mij daarin, meisje." Josepha zag haar vader aan, haar ogen schitterden; zij zag, hoe hy haar vertrouwde; haar geheim drukte haar zeer, en haar bezwaard hart dreef haar de tranen in de ogen. Zo kwam Lieni Nager bij Russi in huis en in dienst. Het bleek pas goed, hoeveel hij had moeten ontberen, toen hij er thuis begon te geraken. Hij had gebrek geleden en zijn lichaam was verwoest. Hij bezat niets dan de lompen, die hij aan had, en hij was bij Russi gekomen, omdat hij anders op straat aan zijn eind zou zijn geko men als een afgejaagd paard. Hij was brutaal en verbitterd, maar zijn erg ste gebrek was drankzucht. En hij had in de drank een middel gevonden, om de laatste herinneringen aan de tijd, toen hij nog niet slecht was, te doden, en zijn geweten tot zwijgen te brengen. Langzaam herwon hij zijn krachten en hij was niet onwillig om te werken. Hij vond bezigheid in de steengroeve. De weldaden, die hij van Russi en zijn dochters ondervond, ver droeg hij als een boze hond. Hij was niet dankbaar; als hij geld op zak had, liep hij naar de herberg en ver dronk het. Dan was hij een dier ge lijk. En toen Russi hem daarom zijn geld begon te onthouden, werd hij balorig, dwars en lui. En uit de bal origheid groeide snel een verbitterde haat tegen de man, wiens hand zo zwaar op hem drukte. ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Grote en kleine beekjes liepen van de bergen. Het was, als bloedden zij uit duizend wonden, die de speer der zon in hun lichaam had gestoken. Op de bergweide van de Hochfluh-hoeve was de laatste sneeuw, die de donke re dagen der vorige week hadden doen vallen, door de zon weer opge zogen, maar ook hier kon de grond al het vocht niet in zich opnemen, en de dunne waterstraaltjes liepen naar de Fluhwand en sijpelden in twintig zilverdraden daarlangs af. Op deze weide stond op zekere dag de boer van de Hochfluh-hoeve en keek onderzoekend evenals in de herfst de ganse vlakte af alsof hij op jacht was naar molshopen. Toen hij achter de schuur kwam, en de Fluh wand naderde, werd zijn gezicht som ber en onheilspellend. Hij stampte op de grond, en onderzocht de vastheid ervan; zijn zware schoenen zonken dieper in de bodem dan in de herfst en lieten plekjes water achter, als hij ze er uit trok; daarbij was het, alsof de grond bewoog en alsof de weide naar de buitenzijde verzakt was; in de muur der schuur en in de weide gaap ten overal spleten. Furrer maakte een geluid, dat het midden hield tussen tandenknarsen en brommen. Toen ging hij met grote stappen naar de boerderij, trad de raadskamer binnen, zette zich aan ta fel en schreef een brief, die op poten stond: zijn aanklacht tegen de eige naar der steengroeve, Christen Russi. Toen hij die geschreven had, droeg zijn gezicht een tevreden uitdrukking. Hij stond op en rekte zich uit. Hij had naar houvast gezocht, om zijn vij and te pakken te krijgen; nu was hem deze aanleiding als een uitkomst, waardoor het eindelijk tot een open lijke strijd zou komen, nadat hij maanden en maanden had moeten aanzien, hoe Russi het ene voordeel na het andere behaalde. Hij plakte een postzegel op de enveloppe, ging naar de deur en riep een dienstmeis je. Toen zij kwam, gelastte hij haar de brief te bezorgen en vroeg naar Tobias. De meid vertelde hem, dat hij in de stallen was. Daarop ging Furrer zelf naar beneden en zocht zijn steun op. Een van de paarden, die dienst de den voor de vrachtwagen tussen het gehucht en Frutnellen, was ziek. To bias was er met twee knechts bij en had hem bloed afgetapt. Hij stond nog bij het dier, met een schootsvel voor gebonden, de hemdsmouwen over de gespierde armen opgestroopt, het mes tussen de tanden, en onderbond de ader. Hij deed zijn werk vlug en han dig; een arts had het hem niet kun nen verbeteren; Furrer kon niet na laten te denken, hoeveel de jonge man hem uitspaarde met die hand, met zijn helder hoofd en zijn onvermoei de ijver. „Kom eens even naar buiten, als je klaar bent," zeide hij. Tobias knikte. Een ogenblik later stonden zij by elkaar voor de stallen. „Hoe is het met het paard?" vroeg de oude man. „Het komt het wel te boven," ant woordde Tobias. Toen keek Furrer hem met flikke rende ogen van onder zijn grijze bor stelige wenkbrauwen aan. „Nu heb ik Russi aangeklaagd." Tobias deed moeite om zijn zelfbe heersing te bewaren, hij haalde diep en trillend adem. Toen sprak hij: „De schuur op de weide staat niet veilig meer, ik heb het gezien." „De weide niet en de schuur niet," gromde Furrer. „Het vee moet er van daan, en het hooi zou ik er ook niet meer laten." „De hooischuur is overmorgen klaar, Toni Seppe is al aan het dak begonnen. Dan kunnen wij alles daar heen overbrengen," zeide Tobias kalm. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2