Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken J Veenendaals Bejaarden-centrum officieel geopend Gaan Nederlanders Franse stervende dorpen bevolken r MULDER f EDERVEEN Schras wordt verbeterd SCHERPENZEEL ACHTERBERG ELST Mooie avond met „Zang en Vriendschap" WOUDENBERG RENSWOUDE HET WEGENNET IN RENSWOUDE VOOR GROOT GEDEELTE KLAAR Oude Holleweg werd opgeleverd RESTEREN Gemeente Renswoude heeft nieuwe plannen voor woningbouw LIENDEN Nieuws uit de omgeving 31e jaargang Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Renswoude groeide in 1956 Grote voorzichtigheid is geboden Nieuwe plannen reeds in voorbereiding ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN WOENSDAG 9 JANUARI 1957 No 3 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Een werkelijk onverwacht 1 groot aantal belanghebben den, in de per sonen van hen die de 65-jari- ge leeftijd zijn gepasseerd vul de vrijdagavond de grote zaal van gebouw „Eltheto" toen daar de ope ning plaats vond van het ontspannings centrum voor de Veenendaal- se bejaarden. Een opkomst, welke voor de organisatoren veelbelovend is en de ver onderstelling heeft gerechtvaardigd dat in Veenendaal behoefte bestaat aan een dergelijke instelling. Overtuigd van de noodzaak hiervan bleek ook burgemeester A. Bakker die in zijn openingstoespraak een en ander nog weer met sprekende cijfers wist te bevestigen. Dankbaar was de burge meester vooral voor het particulier initiatief in deze en zegde de grootst mogelijke medewerking van het ge meentebestuur toe. De bijeenkomst werd geopend door de heer G. G. de Ruijter, voorzitter van het Stichtingsbestuur, en deze vertelde na een bijzonder woord van welkom tot de burgemeester en wethouder C. N. van Kuijk, van hetgeen reeds voor het bejaardencentrum werd bereikt en ook van de plannen hiervoor. In het bestuur, dat zo breed mogelijk is opgezet, hebben zitting genomen af gevaardigden van de vereniging „Ojo- vé" aan het Kostverloren, van Patri moniums Werkliedenverbond, de R.K. vakbeweging, Vereniging Oranjedag, NVV besturenbond, Chr. besturenbond en Ned. Chr. Vrouwenbond. Doel van de stichting is het bieden van verant woorden ontspanning gedurende door deweekse middagen (behalve zaterdag) aan mannen en vrouwen die 65 jaar en ouder of gepensioneerd zijn, en wel in een daartoe te bouwen gebouw dat weer in de avonduren gebruikt zal worden voor jeugdwerk. De grootste moeilijkheid voor het be stuur vormt uiteraard het stichten van een eigen gebouw en voorlopig is on- Reeds veel bezoek Na de officiële opening van het bejaar dencentrum jl. vrijdagavond, werd maan dagmiddag om twee uur het centrum eigenlijk eerst voor de bejaarden open gesteld. Er was op deze eerste middag reeds een zeer grote belangstelling. In de ene zaal was het rustig, daar waren en kele groepjes bezig met een partij dam men of schaken, terwijl anderen rustig zaten te lezen. De grootste belangstelling was in de andere zaal van „Eltheto" voor het biljart, dat deze middag doorlopend in gebruik was, terwijl aan de verschil lende tafeltjes in deze zaal een kaartje werd gelegd. Men voelde zich reeds deze middag thuis als in eigen home. INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor Veenendaal en de daaronder ressorterende postinrichtingen werd gedurende de maand december 1956 ontvangen 181319,91 en terugbetaald 114566,37. „DE BETEKENIS VAN DOELBEWUSTE RUNDVEEFOKKERIJ" In hotel Hupkes te De Klomp wordt op dinsdag 15 januari, 's avonds half acht een openbare vergadering belegd door de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Ir. W. C. Hoogland rijksveeteeltconsulent voor Gel derland, zal op deze vergadering een le zing houden over het belangrijke onder werp: „De betekenis van een doelbewuste rundveefokkerij." Het gesprokene zal met enkele films worden verduidelijkt. Alle veehouders uit deze omgeving zullen er goed aan doen zich door deze bij uitstek deskundige spreker te laten voorlichten. De toegang is voor iedereen geheel vrij. GESLAAGD Voor het erkende diploma Engelse con versatie van de Vereniging van Leraren slaagden zaterdag te 's-Gravenhage mej. T Beek en de heren J. Bouman, G. van de Bovenkamp, C. Bruis en J. van Burken. De geslaagden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenen daal. GESLAAGD De heer G. L. Cimarosti alhier slaag de dezer dagen te Utrecht voor het examen vakdiploma granietwerker. GESLAAGDE VZC-AVOND De adspiranten van de Veenendaalse zwemclub hebben j.l. vrijdagavond ge noten tijdens de feestelijke clubavond in hotel „La Montagne". „The Happy Singers" verzorgden het muzikale gedeelte en de spelletjes, ter wijl de Veenendaalse goochelaar Mr. Bosini met zijn diverse manipulaties de jongens en meisjes voor raadselen stelde. In de loop van de avond werden de jeugdige VZC-ers verschillende malen getrakteerd. -| Heden, woensdag 9 januari i| (In geb. Eikenlaan) 8 uur C.F.A.- ff film „Het lied van Kaprun". Donderdag 10 januari (In geb. Eikenlaan) 8 uur, concert Nederlands Kamerkoor. Zaterdag 12 januari (In Ritmeester-Kantine) 2.30 uur, =1 Ritmeester-tafeltennistournooi. f Luxor theater Heden woensdag de film „De ver- kenners der verloren bergen" en morgen donderdag „The Glenn Miller-story". 1= morge I Miller ^RillOSMKli ••llllllllllllllftllllllllHltltlM Het splinternieuwe biljart van het be jaardencentrum werd vrijdagavond reeds door enkele hartstochtelijke biljarters ge probeerd. derdak gevonden in de twee kleine zalen van gebouw „Eltheto". De financiering van het geheel denkt men te baseren op een groot aantal donateurs en er werd intussen ook al een subsidie-aanvraag tot het gemeen tebestuur gericht. Reeds werden zeer mooie bedragen toegezegd door de plaatselijke fabrikanten. In de komen de weken wordt verder de huis-aan- huiscollecte gehouden. Voor de leiding enz. tijdens de middaguren werd reeds de medewerking toegezegd door niet minder dan 72 dames. Voorlopig heeft rnen de beschikking over een rustige zaal, waar de be zoekers kunnen lezen, dammen, scha ken enz. en over een z.g. speelzaal met biljarts en een sjoelbak. Ook zijn er plannen om gelegenheid te scheppen voor knutselen en huisnijverheid. Een maal per maand wordt in de grote zaal een ontspanningsavond gegeven met b.v. toneel. Alvorens het bejaardencentrum offi cieel voor geopend te verklaren gaf burgemeester Bakker nog een beeld van de noodzakelijkheid van bejaar denzorg en bejaarden-ontspanning als gevolg van het feit dat ons land steeds meer inwoners van 65 jaar en ouder gaat tellen. In 1870 b.v. werden man nen gemiddeld niet ouder dan 38 jaar (vrouwen 40'/*) en thans worden de mannen gemiddeld 71 jaar oud (vrou wen 74). Ons land telt over vier jaar meer dan een miljoen inwoners van 65 jaar en ouder. Alleen in Stichts Veenendaal wonen op het moment 1022 mensen van 65 jaar en ouder waarvan 498 mannen en 524 vrouwen en de zaal toonde zich verbaasd over deze cijfers. Vervolgens werd door de toneelclub van „Unitas" het spel „Christien" op gevoerd en het was wel duidelijk hoe zeer dit bij de aanwezigen insloeg. In de pauze werd men getrakteerd. Deze eerste avond van de „OCB" werd een zeer geslaagde. Met de verbetering van de Schras, welke reeds jarenlang slecht begaan baar was, is men nu begonnen. De eikebomen, die het typische van de Schras vormden, zijn reeds verdwe nen en ook de doornenhaag langs het marktgebouw zal plaats moeten maken voor de vernieuwde straat. Over een lengte van 375 meter, dat is dus voor namelijk het bebouwde gedeelte, zal een asfaltweg aangelegd worden, met aan weerszijden een voetpad van Vit meter breed. Daar de schoolbeek langs de Schras gedampt wordt, zal de nieu we asfaltweg aanzienlijk breder wor den. De bruggen zullen dan verdwijnen waarover de bewoners van de Schras allerminst zullen treuren. Ook het marktterrein bij café Van de Linden zal belangrijk uitgebreid worden. Het ligt in de bedoeling, dat na de Schras ook de Hoofdweg spoedig gerecon strueerd zal worden. Agentschap De Vallei Vanaf heden zal de heer M. A. Haze- leger, Leesonweg 2, alhier, het cor respondentschap voor „De Vallei" ver zorgen. Voor berichten, verslagen enz. kan men zich voortaan dus bij hem vervoegen. Varkensverzekering vierde 50-jarig bestaan De Scherpenzeelse varkensverzeke ring heeft zich niet alleen een zeer goede verzekering getoond in de af gelopen 50 jaar maar bleek nu ook in staat dit jubileum waardig te vieren. Het was een feest vrijdagavond waar over door velen nog lang zal worden nagepraat. Alles was tot in de puntjes verzorgd. De grote zaal van „Markt- zicht was geheel bezet en de mede werkers van deze avond hadden zeer veel succes. Het optreden van het Heco duo uit Amersfoort vormde een bijzon der onderdeel. Met een rijk gevarieerd programma had men spoedig het pu bliek op de hand. Vooral in het num mer van de oosterse Maharadja kwa men de lachspieren geducht in bewe ging. De Scherpenzeelse toneelvereni ging ATS bracht met een viertal uit stekend opgevoerde schetsjes nog weer enige afwisseling. In de verschillende pauze's zorgde de feestcommissie er voor dat de inwendige mens goed werd verzorgd. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer D. Cozijnsen, een overzicht van de afgelopen 50 jaar. Hij bracht bijzondere hulde aan een tweetal oud-leden, J. Veer en H. Haze- leger. Als blijk van waardering ont vingen beiden een rollade en bloemen. Hierna bleef men tot laat in de nacht gezellig bijeen. INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende de maand december 1956 werd bij de RPS alhier ingelegd f 19912,61 en terugbetaald f 17177,46.—. AFSCHEIDSPREDIKATIE DS. E. TORENBEEK Ds. E. Torenbeek zal op zondag 20 januari zijn afscheidspredikatie hou den in de Gereformeerde kerk, 's mid dags om 3 uur aan het Holevoetsplein. PAARD SCHRIKT - AUTO IN SLOOT Een vrachtauto met aanhangwagen, beladen met balen lijnzaaddoppen en bestuurd door de neer P. reed over de Rijksweg in de richting Barneveld toen ter hoogte van de boerderij Ebbehorst een wagen waarvoor een paard was ge spannen en bestuurd door de knecht van de heer B. van Gooswilligen uit de tegenovergestelde richting naderde. Vermoedelijk door de hoog opgeladen auto schrok het paard, steigerde en be gon achteruit te lopen waardoor de wagen op de chauffeur zijn weg werd geduwd. Door krc^'iti^ remmen en uit wijken trachtte de chauffeur een aan rijding te voorkomen en dit lukte, doch de wagen kwam hierbij in de zachte berm terecht waardoor de verbindings- stang van de aanhangwagen brak en deze in de sloot kantelde. De auto kon op eigen kracht weer op de rijweg komen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. VVINTERUITVOERING „BRAVO" Bravo hoopt op 12 januari de jaar lijkse winteruitvoering te geven in de sociëteit onder leiding van de heer J.W.Gerritsen. Het bescheiden muzi kale programma wordt gevolgd door het optreden van het toneelgezelschap N.A.O. uit Veenendaal, dat het stuk „De klomp en de Gendois" zal opvoe ren. NAO is geen vreemde voor Scher penzeel daar reeds eerder een andere plaatselijke vereniging zich van de medewerking van dit gezelschap ver zekerde. Het belooft een goede avond te worden. Van de grote aandacht van de bejaarden voor het vrijdagavond door „Unitas" ge brachte toneelstuk getuigt wel deze foto. De prediking van een zwijgend God Over bovengenoemd onderwerp hoopt te spreken ds. M. Baan van Dordrecht op donderdag 17 januari D.V. in het gebouw van de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrix- straat. Dit op uitnodiging van de Chr. Ger. J.V. „Timotheus". Aanvang 7.30 uur. OPBRENGST COLLECTE T.B.V. MUZIEKVERENIGING K. EN V. De te Achterberg gehouden collecte, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het instrumentenfonds van de muziekver eniging „Kunst en Vriendschap" bedroeg 352,25. Het bestuur zegt allen die hier aan hebben meegewerkt, hartelijk dank. Toneelavond van „Crescendo" Ten bate van de muziekvereniging „Crescendo" organiseerde de commissie van het instrumentenfonds zaterdag avond weer een toneel- en muziek avond, welke werd gehouden in de zaal van „Sportlust". De heer D. Slok sprak het openingswoord en heette de vele aanwezigen welkom. Ook vertelde hij een en ander over het instrumenten fonds en dat inmiddels al weer een in strument door het fonds was aange kocht. n.l. een bügel. Verder deelde spr. mee, dat het in de bedoeling ligt om een supportersvereniging te stichten. Op deze avond werd door de voetbal vereniging „Eist" 32,50 geschonken voor het instrumentenfonds, wat wel bewijst dat de gehele bevolking van Eist meeleeft met het korps en er ook wat voor over heeft. Een mooie geste van v.v. Eist. Na het openigswoord van de heer D. Slok bracht de toneelvereniging N.A.O. uit Veenendaal het toneelstuk in drie bedrijven „Morgenrood" van A. Boeré voor het voetlicht. Zoals we van NAO gewend zijn werd ook deze uitvoering weer goed verzorgd en een succes. Het stuk uit het boerenleven werd uitste kend vertolkt. En de spelers die allen zeer rolvast waren, oogstten dan ook een geweldig applaus. Ook de boeren- kapel „De Zwoegers" werkte mee. Men kwam in tijdnood, zodat het dansen moest vervallen. Het werd overigens een zeer geslaagde avond en allen gingen voldaan naar huis. Het gebouw aan de Eikenlaan was zaterdagavond geheel gevuld toen daar de Chr. Gemengde Zangvereniging „Zang en Vriendschap" een mooie avond van zang en toneel bracht. Waar het hier toch eigenlijk een uit voering van een zangkoor gold is het gelukkig dat wij zonder meer kunnen zeggen dat het zangprogramma van voor de pauze het beste deel van de avond vormde. Het optreden van het koor was opnieuw een verrassing voor wat betreft de grote vorderingen welke het andermaal heeft gemaakt. Een lust was het de toch veeleisende muziek van deze avond door dit plaatselijke koor te horen zingen. Van het Ave Verum Corpus tot de operamuziek van Verdi toe hebben wij genoten van de alles zins gerechtvaardigde overtuiging en kracht waarmee werd gezongen alsook van het grote genoegen dat het koor zelf beleefde in eigen bedrevenheid. Veelbelovend nog zijn ook de onge twijfeld goede stemmen welke in dit koor te horen zijn. De prachtige pianobegeleiding van Loes Coïni werd ook deze avond weer een succes. Het speet ons daarom het meest voor deze eveneens veelbelovende jonge pianiste zelf dat zij een keer be slist onnodig haperde. Maar hieraan blijkt iemand die nog slechts weinig in het openbaar is opgetreden nu eenmaal niet te ontkomen. Het optreden van de Utrechtse sopraan Meta de Rijk was kennelijk naar de zin van de toehoor ders te kort en ook wij hadden haar Zaterdagavond bracht de toneelgroep van „Zang en Vriendschap" in het gebouw aan de Eikenlaan met succes het toneelstuk „Spel met een droom". mooie, natuurlijke en aantrekkelijke stem graag nog wat langer gehoord. De zeer goede verzorging van het ge heel van deze zanguitvoering en het welslagen hiervan is niet vreemd aan de uitstekende, zeer duidelijke leiding van de dirigente, mej. Elisabeth Hen driks. De zaal bekrachtigde dan ook de dankwoorden en bloemenhulde van de voorzitter, de heer A. van Beek met een welverdiend luid applaus. Van de spelers in het met succes ge kozen stuk „Spel met een droom" wil len wij toch zeker de vertolkers van Marie, Suzanna, Schram (de 72-jarige ere-voorzitter van „Zang en Vriend schap", de heer Gerritsen) en de mole naarsbaas in zijn zware rol om hun prestaties niet ongenoemd laten. Wethouder Ant. de Ruiter sloot de avond met een hartelijk woord van dank tot de uitvoerenden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Het eerst volgende zuigelingenconsulta tiebureau van dr. T. Terpstra zal plaats vinden op 15 januari 1957 des nam. 14.30 uur in het Groene Kruisgebouw. JEUGDBIBLIOTHEEK Heropening van de jeugdbibliotheek vindt plaats op dinsdag 8 januari a.s. van kwart voor 4 tot 5 uur. PREDIKBEURTEN Woensdag 9 januari: Ned. Herv. Gem. ds. G. M. v. Dieren van Ede, 7 uur in het gebouw „Rumelaar". Donderdag 10 janu ari: Oud Ger. Gem. Eerw. heer Slager van Stavenisse, 7 uur. FILMAVOND DIERENBESCHERMING Morgen, donderdagavond, wordt in gebouw „Rehoboth" een filmavond ge geven door de afdeling Renswoude van de Nederlandse Vereniging tot bescher ming van dieren. Deze zeer leerzame avond is voor iedereen toegankelijk, mits men de leeftijd van 12 jaar heeft bereikt. Met een dergelijke filmavond slaat de afdeling Renswoude, die nog maar sinds kort bestaat, een zeer goed figuur. We wekken allen op tot bij woning van deze interessante avond, waar op de film die zal worden ver toond, tevens een toelichting zal wor den gegeven. NIEUWS VAN PIT De plaatselijke tafeltennisvereniging „PIT" zal vrijdagavond a.s. beginnen met de onderlinge competitie. Als eer ste prijs is een prachtige wisselbeker beschikbaar gesteld. Er wordt dit sei zoen een enkele competitie gespeeld. Verder zal binnenkort nog een onder ling toernooi worden gehouden met voorgift van punten. Ook hier is de eerste prijs een wisselbeker. Deze be ker is in het bezit van de heer H. van Beek. Het .inwonertal van de gemeente Rens woude blijkt volgens de gegevens in het afgelopen jaar met 43 te zijn toegenomen. Dit is voor deze kleine gemeente een zeer belangrijke factor, temeer daar het aantal inwoners in het jaar 1955 was terugge lopen van 2447 tot 2444. Door de reeds be doelde toename heeft de gemeente Rens woude op 31 december 1956 dus 2487 in woners. (Van onze correspondent) PARIJS, januari. De berichten, waarmee ook ons blad melding maakte van de stervende streken in Frankrijk, waar de boerderijen leeg staan en de landerijen braak liggen, hebben op vele landhongerende lezers diepe indruk gemaakt. Ze hebben de Nederlandse ambassade te Parijs bekogeld met brie ven om nadere inlichtingen en deze heeft op haar beurt zoals reeds ge meld een medewerker van het Secretariat d'état aux travaux publics, de heer Rogera Lennex, Boulevard St- Germain 246 te Parijs, bereid gevonden de aanvragen van Nederlandse candi- daten te behandelen. In de vruchtbare, gunstig gelegen departementen van Frankrijk vindt men evenmin leegstaande boerderijen als in Nederland. Daarentegen heeft de ontvolking van het massief centraal en grote streken van de Haute Savoi, Lozere, Gard en Haute Loire, de vreemde toestand doen ontstaan, dat hele dorpen en gehuchten nog slechts bestaan uit huizen zonder mensen, stallen zonder vee en een gemeente huis zonder burgemeester. De laatste tijd zijn enige dezer dode dorpen voor een appel en een ei verkocht, onder andere aan enige Franse families, aan een groep vluchtelingen uit Oost- Europa en aan een Oostenrijkse baron. De Franse regering liep al lang met plannen rond om een poging te doen in de meer dan 150 ontvolkte dorpen Dezer dagen vond in Renswoude de op levering plaats van de verbetering van de Oude Holleweg met de aansluiting op de Dorpsstraat. Hierbij waren onder meer te genwoordig: burgemeester J. A. Hosang, de gemeentesecretaris, de heer N. van 't Wout en de gemeentearchitect de heer A. H. Nes. De Nederlandse Heide Mij., die de directie heeft gevoerd, werd vertegen woordigd door de heren Van de Kamp, Veldhorst en Bannink, terwijl wij voorts nog opmerkten de heer Leppers, hoofd ambtenaar van de provinciale waterstaat, PRIJSBILJARTEN TEN EINDE C. Vink werd winnaar Zaterdagavond was het voor het laatst prijsbiljarten in Renswoude. De ze wedstrijden georganiseerd door de biljartvereniging „Renswoude" hadden tot doel: versteviging van de clubkas. We mogen gerust zeggen, dat de orga nisatoren hierin zijn geslaagd. Toen zaterdag voor het laatst werd gestreden om de prachtige rooktafel, stond de heer J. van Voorthuizen nog bovenaan, maar hij zou, naarmate de tijd verstreek, steeds meer terugvallen. In de middaguren kwam de heer C. de Fluiter met 210 punten nog net boven Van Voorthuizen, die 202 punten had. 's Avonds werd er prachtig biljarten vertoond. De heer J. Vink brak al vroeg in de avond het record van de heer C. de Fluiter op 235 punten. De heer C. Vink liet dit echter niet op zich zitten en hij kwam hierna op de eerste plaats met 260 punten. De eindstand werd 1. C. Vink; 2. J. Vink; 3. C. de Fluiter. Na afloop werden de verschillende prijzen door de voorzitter der biljartvereniging de heer T. den Hartog, uitgereikt. VERGADERING CHRISTELIJKE PLATTELANDSVROUWEN De christelijke bond van plattelands vrouwen, afdeling Kesteren (CBPV) zal woensdagavond om half acht in het ver enigingsgebouw van de Ned. Hervormde Kerk alhier in haar maandelijkse verga dering bijeengekomen. Behalve de behandeling der gebruike lijke agendapunten zal de heer A. S. N. van Dijk uit Cothen 'n lezing houden over het onderwerp „Diepvries en de behande ling daarvan". MUZIEK- EN TONEELUITVOERING Voor de uitvoering van de muziekver eniging „Kahavé" te Kesteren in de zaal van wed. M. van Kalkeren alhier bestond zo'n grote belangstelling, dat de zaal tot in de uiterste hoek was bezet. Dit is geen wonder want deze vereniging weet zich geschraagd door een groot aantal dona teurs en kunstminnende leden, doch het zou wenselijk zijn, dat het korps met en kele leden wordt uitgebreid. Door het vervullen van militaire dienst enz. komt het helaas meermalen voor, dat leden van een zustervereniging als invallers moeten optreden. Nieuwe leden zijn dan ook van harte welkom! Onder leiding van de heer A. Knuivers te Lienden werd een zestal muzieknum mers ten beste gegeven, waaronder o.a. „Weense Parels" van Paul Hertham en „Heinzelmannchens Wachtparade" van Kurt Noack, waarvoor de spelers een warm applaus werd gebracht. Na afloop van het muzikale gedeelte werd het toneelstuk in drie bedrijven „Zij die gestuurd was" door Wim Dumont op gevoerd. Het stuk had ieders volle aan dacht en de rollen werden zonder uit zondering goed vertolkt. De hoofdrollen waren niet gemakkelijk, doch de spelers gaven blijk, dat ook het toneelspelen hen niet vreemd was. Deze keer was het geen blijspel en gelet op het langdurige applaus dat de spelers ten deel viel, was het een zeer goede keus geweest. Onder de vrolijke tonen van „The happy band" bleven de talrijke danslustigen nog geruime tijd in een prettige sfeer bijeen. De muziekvereniging kan in alle op zichten op een zeer geslaagde avond te rugzien. alsmede de aannemer, de heer J. de Rooij uit Vleuten. Nadat de officiële oplevering had plaats gevonden, werden het gezelschap nog en kele consumpties aangeboden. Het project is thans praktisch geheel gereed, alleen is het wachten nu nog op enkele ondergeschikte afwerkingen, zoals het plaatsen van afrasteringen en het aanleggen van plantsoenstroken. Zowel de Oude Holleweg als de aan sluiting op de Dorpsstraat zijn aanzienlijk verbeterd en geven het dorp ter plaatse een geheel ander aanzien. Enige bevreemding wekt daarbij echter de bedoeling van de zgn. bedieningsweg, achter de parkeerstrook, want deze lijkt ons althans aan de oostzijde voor het ver keer enigszins onpraktisch. Zowel door de uitvoering van dit pro ject, alsmede door de vernieuwing van de Wittenoordseweg, de Biesbosserweg en Taets van Amerongenweg nabij gebouw „Rehoboth" is het wegennet in de ge meente Renswoude belangrijk verbeterd. De volgende plannen in deze richting be treffen de verbeteringen van de Barne- veldsestraat en de Schalmlaan. Waar schijnlijk zal de uitvoering van deze ob jecten belangrijk worden vertraagd door financieringsmoeilijkheden, waarmee alle gemeentebesturen momenteel hebben te kampen. nieuw leven te wekken en hoopte aan vankelijk vooral, gezien het vaak fraaie natuurschoon, op het toerisme, dat via enorme vakantie-oorden naar bedoelde streken zou kunnen worden getrokken. Daarnaast overwoog men de mogelijk heid buitenlandse boeren aan te trek ken. Hiertoe werd een speciaal werk- bureau opgericht op de boulevard St- Germain, dat momenteel gereed is met de „inventarisatie" en reeds diverse contacten heeft opgenomen. Ligt er voor de Nederlandse boerenzoons, die in eigen land geen grond kunnen krij gen, in deze reeds gedeeltelijk ver wilderde gebieden, waar de daken lekken, de muren scheef hangen en de landerijen zijn overwoekerd met on kruid, een redelijke kans? De grootste voorzichtigheid is ge boden. Ontelbare moeilijkheden Waarom kon de „trek n'aar de stad" hier sterker dan in andere streken het land ontvolken? Omdat de grond on vruchtbaar is, de g°bieden veelal ge ïsoleerd liggen, waardoor de dure aan- en afvoer lonend exploiteren verhin deren en wooncentra met scholen, art sen en winkels te ver verwijderd lig gen. En hierin is geen verandering gekomen. Hoe aantrekkelijk op het eer ste gezicht de prijs per ha ook is, toch dient men er terdege rekening mee te houden, dat het brokje stenen dat wo ning of boerderij wordt genoemd, danig onderhanden moet worden genomen wil het bruikbaar zijn. Ook de her ontginning van de grond kost inspan ning, tijd en geld. Men doet daarom goed eerst eens uit te rekenen wat het volgens Frans uurloon kost om van de onbewoonbare wildernis weer een be hoorlijke boerderij te maken. We heb ben het genoegen gehad diverse ster vende streken te kunnen bezichtigen. Hier en daar ligt er ook voor een Ne derlandse boer met een groot gezin beslist wel een goede kans, mits de herstelwerkzaamheden in eigen beheer kunnen worden uitgevoerd en mits hij er ook genoegen mee neemt ongeloof lijk harde jaren te moeten doorwor stelen. Alleen in groepsverband Veel gunstiger zijn. de vooruitzichten voor emigratie in groepsverband. Wan neer meerdere gezinnen van Neder landse boeren zich in een coöperatieve samenwerking konden plooien en steun van de Franse en Nederlandse rege ring zouden krijger: en zich gezamenlijk in een bepaalde streek zouden vestigen, kunnen de stervende dorpen van Frankrijk gezien worden als een prach tige gelegenheid. Maarhelaas voelt Parijs nog heel weinig voor immigratie in groepsverband omdat men kolonie- vofming wil tegengaan. Wel wil de Franse schatkist nieuwe vestigingen ook financiële steun verlenen. Het is evenwel niet onmogelijk, dat de Franse autoriteiten uit noodzaak om de betreffende gebieden, weer bevolkt te krijgen ook hun bezwaren tegen de immigratie in groepsverband laten ver vallen. Wij geloven niet, dat de ver antwoordelijke Nederlandse autoritei ten anders tot medewerking bereid zul len zijn. Over een en ander wordt reeds diplomatiek contact onderhouden. Het gemeentebestuur van Renswoude is voornemens op het terrein gelegen aan de Oude Holleweg, tegenover de School met de Bijbel, wederom een twaalftal woningen te doen bouwen, in drie blokken van vier woningen. Dit plan is ontworpen, aangezien de aan koop van de gronden gelegen ten zui den van de Taets van Amerongenweg nog steeds door enkele verschilpunten wordt bemoeilijkt. Inmiddels is met de eigenaar van de betreffende gronden aan de Oude Holle weg, de heer Schimmel te Barneveld, overeenstemming verkregen inzake de aankoop van dit terrein, terwijl ook reeds van de aannemer, de heer S. Otte te Gelders Veenendaal prijsopgave is ontvangen voor de bouwkosten. Omdat deze woningen gelijk zullen zijn aan de woningen, die thans in de Taets van Amerongenweg nog in aan bouw zijn, verdient het aanbeveling hiervoor ook dezelfde aannemer in te schakelen. In verband met het feit, dat de bouwkosten in het afgelopen jaar aanzienlijk zijn gestegen zal de huur prijs van deze woningen wel iets hoger zijn dan de huurprijzen die tot nu toe voor de nieuwbouwwoningen zijn vast gesteld. Zoals in het gehele land heeft men in Renswoude ook met financieringsmoei lijkheden te kampen aangezien de ren tevoet van langlopende leningen aan merkelijk hoger ligt dan het renteper centage waarvoor de gemeente geld leningen mag aangaan. Tevens heeft VEENENDAALSE EN LIENDENSE AUTO BOTSTEN Donderdagmorgen omstreeks kwart voor 12 had op de hoek Dorpsstraat Papestraat een flinke aanrijding plaats tussen een vrachtauto van de firma Gebr. van Versendaal, graanhandel uit Tiel, bestuurd door de chauffeur Van H. en een bestelwagen van de Veenen daalse grossier Van H. De bestelwagen liep zo grote schade op, dat deze moest worden weggesleept. De vrachtauto kreeg ook wel enige schade, doch deze kon op eigen kracht zijn reis voort zetten. Toen de vrachtauto door de bocht wilde rijden zag de chauffeur de be stelauto vlak voor zich. Hij remde uit alle macht, terwijl de grossier snel naar links uithaalde. Dit zou hem ge lukt zijn, als hij niet tegen een boom was gereden. De vrachtauto greep de bestelwagen in de flank en drukte hem in elkaar. Gelukkig bleven beid; chauffeurs ongedeerd. Met een kraan wagen uit Veenendaal werd de bestel auto opgehaald. thans de minister van Binnenlandse zaken bij circulaire aan de gemeente besturen medegedeeld, dat de nieuwe Lienden kapitaalsuitgaven van de gemeente slechts worden goedgekeurd, indien de betreffende gemeenten kunnen aanto nen, dat zij de daarvoor benodigde mid delen op lange termijn bezitten. Deze situatie is derhalve tevens van invloed op de uitkering voor de ge noemde bouwplannen en daar er nog geen tekenen zijn, die wijzen op een verbetering van de toestand op de ka pitaalsmarkt, zullen deze plannen nog niet tot uitvoering worden gebracht. DRIEBERGEN. Uitgaande van de Plat telandscommissie van de meisjesverbond CJVF en het vormingscentrum „Kerk en Wereld" alhier, worden er twee ontwik- kelingsweken van vijf dagen gehouden, nl. van 11—16 en van 18—23 februari a.s. voor jonge vrouwen en meisjes van het platteland van de leeftijd 1730 jaar op „De boerderij" van „Kerk en Wereld" te Driebergen. Het thema voor deze weken luidt: „Het leven is de moeite waard." Het programma meldt o.a. een excursie naar een modelboerderij, lezingen o.a. over „natuur en geloof", de film, welke beroepen staan er voor mij open?, hoe be steed ik mijn geld?, hoe vieren wij onze feesten? enz. Er zal veel praktisch ge werkt worden. Verder: Bijbelstudie, zang, handenarbeid, volksdans. Opgave voor 1 februari a.s. bij het secretariaat van „Kerk en Wereld" te Driebergen. WIJZE WOORDEN DE GENTLEMAN H(j is een gentleman, omdat h(j wriendelUk en minzaam is tegen iedereen. (Barnfield) KEPKEWIJK 167 -TEL.3000-VEENENDAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1