L. H E IJ ,Coen Bot, kom op!!' Wat kan de boer tijdens de staltijd doen? Bazar jubileumtocht ouden van dagen BW I verloor met 6-2 van VOP EDER VEEN SCBERPENZEEL RESTEREN WOUDENBERG EDE De terugkeer van ARAM De vrouw in de Europese samenleving „Liefde, kunst en zaken" voor Volksonderwijs Het vijfde Ritac-toernooi Gevonden en verloren voorwerpen VEENENDAAL RHENEN RENSWOUDE WOUDENBERG Zwarte zwanen verdwenen Loos alarm Agentschap „De Vallei" Frans Halslaan 26 (Hoek Patrimoniumlaan) Marktberichten Talloze herinneringen „Kom op!" Voor het nageslacht „Die kwajongen" Gearresteerd Zo juist vernamen wij nog dat het bestuur van de vereniging „Oranje dag" heeft besloten begin volgende maand, de dag waarop is nog niet de finitief vastgesteld, in de gemeentelijke eierhal een bazar te organiseren. Dit jaar namelijk zal het voor de tiende maal zijn dat de traditionele autotocht van de Veenendaalse ouden van dagen wordt gehouden en het Oranjedag-bestuur heeft gemeend dit jubileum te vieren. De plannen voor deze viering moeten nog nader worden uitgewerkt maar in ieder geval heeft men nu alvast besloten een bazar te houden waarvan de baten bedoeld zijn om de aan dit jubileum verbonden kosten te bestrijden. Door de afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond wordt de eer ste vergadering van dit jaar gehouden op donderdag 17 januari a.s. in gebouw ,,'t Trefpunt". De spreker van deze keer is mevrouw mr. Pelleboer-Beuker uit Wageningen die zal behandelen het onderwerp „De vrouw in de Europese samenleving". Op verzoek van de afdeling Veenendaal van de vereniging Volksonderwijs zal de toneelgroep van de Ned. Onderwijzers vereniging te Ede a.s. zaterdag in gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat het blij spel in vier bedrijven van Louise en Ma rino Blanchard, getiteld „Liefde, Kunst en Zaken" opvoeren. Het vijfde tafeltennistoernooi van Ritac wordt a.s. zaterdagmiddag en -avond in de cantine van de Ritmeester Sigarenfa brieken georganiseerd door de Ritmeester tafeltennisvereniging. Niet minder dan 110 dames en heren uit de kring Gelderse Vallei hebben voor dit toernooi ingeschreven. Het door de toer- nooileider gemaakte tijdschema wijst uit, dat de finales omstreeks 9 uur 's avonds zullen beginnen. TWEEDE COMPETITIE-AVOND VOLLEYBAL Donderdagavond aanstaande vindt de tweede competitiewedstrijd volley bal plaats in het gymnastieklokaal van het chr. lyceum. Aan deze competitie wordt deelge nomen door leden van het gemeente- personeel, de Scheepjeswolharmonie, veteranen van „Sparta" en de dins dagavond- en woensdagavondclub. Het eerste team van de Veenendaalse biljartvereniging „BW" speelde vorige week een uitwedstrijd tegen VOP I uit Opheusden. De Veenendalers waren zeer slecht op dreef en verloren maar liefst met 62. Vooral Veenendaals beste biljarter, de heer P. van den Bosch, was wel bijzonder slecht in vorm. Men verwacht van hem als vanzelfsprekend goede prestaties, maar dit keer stond hij bijna onderaan. Alleen de heer W. van Asselt speelde zijn normale spelletje en hij won dan ook zijn partij op fraaie wijze. De gedetailleerde uitslagen luidden: P. v. d. Bosch M. v. d. Sluis 02 4,19 J. Vonk P. Evers 0—2 5,97 W. v. Asselt K. Henzen 20 5,50 J. Kroesbergen L. v. Olderen 02 3,50 De uitslagen achter de namen geven de uitslag en het gemiddelde aan. Aan het bureau van politie te Veenen daal werde als gevonden aangegeven: 1 lichtbr. herenglacé (linker); 1 bankbilj.; 1 lichtbr. damesglacé (rechter); 1 lichtbr. herenglacé (linker); 1 zw. vulpotlood; 1 w. bruinbeige handsch.; 1 br. étui, inh. 1 ballpoint en 1 vulpen; 1 muntbilj.; 1 br. kinderwant; 1 koplamp v. rijwiel; 1 punt zak m. suiker; 1 br. herenglacé; 1 gebr. muts, br. m. gele str.; 1 gekl. zijden hoofd doek; 1 rapportenboekje avondschool; 2 guldens; 1 herenknipportem. m. inh.; 1 trekwagentje; 1 geel zijden shawl; 1 bril; 1 p. rode glacé's; 1 gebr. groene kinder muts; 1 lichtbr. hondje; 1 muntbiljet; 1 vierkleurenpotlood; 1 rode damesportem. m. inh.; 1 zak briketten; 1 gev. br. heren glacé; 1 donkerbl. kinderwant; 1 w. m r. gestr. kinderwant; 1 psalmen en gezan genboekje; 1 zilveren ringetje m. r. steen tje; 1 blauw-witte linkerwant m. noors motief; 1 herenglacé (rechter); 1 zw. lede ren motorhandsch.; 1 gebr. rode kinder want; 1 rood-groen en beige geblokte he rensjaal; 1 witte kip. Als verloren werden aangegeven: 1 r.- br. vulpen, merk „Union"; 1 donkerbl. lederen motorhandsch. m .kap; 1 huissleu tel; 1 rode vulpen; 1 gebr. meisjesmuts; 1 br. herenportem.; 1 br. étui m. 2 vul pennen; 1 zw. dameshandsch.; 1 rolletje kwartjes; 1 p. zw. damesglacé's; 1 plom beertang; 1 br. damesglacé; 1 br. lederen herenportem. m. inh., waanonder loon briefje op naam; 1 groen wollen want; 2 muntbiljetten; 1 bankbilj.; 1 grijze heren- handsch.; 1 kinderbril; 1 donkerrode da- meswant; 1 geel gebre handsch.; 1 zw. handtas, inh. huissleutel, portem, enz., 1 wollen shawl; 1 br. damesportem. m. inh.; 1 morris wieldop; 1 rode kinderportem. m. inh.; 1 rood-geel gekl. dameswant; 1 p. wit-bl. wanten m. noors patroon; 1 groen lederen damesportem. m. inh., w.o. pasfoto; 1 geel kinderwantje; 1 br. dames glacé; 1 zw. damesglacé; 1 l.br. heren glacé; 1 schildpadlederen damesportem. m. inh.; 1 br. lederen kindertasje m. inh., w.o. portem. m. inh.; 1 zw. keeshondje; 1 br. damesglacé; 1 zw. plastic jongens- portem. m. inh., w.o. foto's; 1 zw. dames glacé (rechter); 1 br.zw. vulpen; 1 rood plastic damestasje (rond) inh. 1 vulpen, vulpotlood, boekje en zakdoekje. Aan het politiebureau te Rhenen wer den gedurende de afgelopen week de hierna volgende voorwerpen aangegeven als gevonden: 1 rose sjaal; wollen kinder- handsch. (geel m. groen en br); blauwe jongenspet m. grijze bontrand; linker w. kinderwant m. ingebr. motief; br. portem. m. inh.; herenonderbroek m. hemd; blauw wit ger. herenwant m. r. gebl. boord; bei ge colbertjasje. Verloren: zilv. broche plm. 9 cm.; paar d.rode kinderwanten; rechter glacé he- renhandsch. (bruin); paar grijze wanten m. groen, rose en geel randje. Gevonden: Zwarte ceintuur. Aange lopen zwart-witte poes. Verloren: Portem. m. ongev. ƒ60, Vermist groene herenregenjas en zw. w. shawl. Gevonden: 1 br. rechter glacé heren- handsch.; 1 br. linker glacé herenhand schoen; 1 gev. glacé herenhandsch.; een babywantje; kindertasje m. inh. Verloren: Blauw grijze das. Inlichtingen bij de rijkspolitie. De directie van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg Btaat voor een raadsel. Plotseling zijn twee zwarte zwanen, die gezamenlijk een waarde vertegenwoordi gen van ongeveer zeshonderd gulden, ver dwenen. Zij konden niet vliegen, want ze waren gekortwiekt. De dienstdoende boot echter van de rijkswaterstaat op de Rijn stelde de di rectie van Ouwehands Dierenpark er en kele dagen later per mobilofoon van in kennis, dat de vogels zich op de Rijn be vonden, tussen de in aanbouw zijnde ver- keersbrug en het Rhenense veer. De directeur en eigenaar van het Park, de heer A. Ouwehand, nam persoonlijk maatregelen en trok met een motorboot de rivier op. Hoe men ook trachtte de vogels naar de wal te drijven, het mocht niet baten. Toen er een snelboot langs kwam, zwom één van de zwanen voor het schip uit. Men stond er versteld van hoe snel deze vogelsoort zich op het water kan verplaatsen. In een ommezientje wa ren beide vogels verdwenen in de rich ting Amerongen. Men heeft nadien nog getracht een spoor te vinden, doch in de verste verten waren de zwarte vogels niet meer te ontdekken. Intussen hoopt men, dat de beide dieren eigener beweging naar het park op de Grebbeberg zullen terugkeren. Zondagmorgen omstreeks negen uur, werd de bevolking van Ederveen tot tweemaal toe opgeschrikt door het loeien van de brandsirene. De snel uit gerukte brandweer kon echter aan het opgegeven adres geen spoor van brand ontdekken. Na nog op enkele andere plaatsen geïnformeerd te hebben, be sloot men weer huiswaarts te keren. Vermoedelijk heeft men met een mis plaatste grap te doen gehad. GESLAAGDE PROPAGANDA-AVOND Voor de propaganda-avond, georga niseerd door de plaatselijke afdeling van de Vereniging voor Veilig Verkeer, in „Marktzicht", op verzoek van het bestuur van de jonge boerinnen en jonge boeren „Tot nut en genoegen" en „De toekomst", bestond grote belang stelling. De voorzitter, de heer B. v. d. Brink, sprak een welkomstwoord en hoopte dat het een leerzame avond mocht worden. Ook wees hij erop hoe in vele gevallen het niet een kwestie is van het kennen der verkeersregels, doch van nonchalance bij de wegge bruikers. Hierna werd door de wachtmeester le klasse A. H. v. d. Kamp uit Barne- veld een uiteenzetting gegeven over de voornaamste verkeersvoorschriften, toe gelicht aan de hand van de voor dit doel opgestelde verkeersmaquette en testbord. Vervolgens moest een klasje op het podium twintig vragen beant woorden en het publiek had tot taak op een formulier in te vullen, welke antwoorden fout en welke goed waren. Toen de papiertjes werden gecontro leerd, bleek dat de meesten de helft van het aantal vragen onjuist hadden beantwoord. Het geheel werd op bijzonder vlotte en geestige wijze door de heer Van de Kamp afgewerkt terwijl hij ook nog de juiste antwoorden behandelde. Wij maken onze lezers in Scherpen- zeel en omgeving attent op het adres van het agentschap van „De Vallei", n.l. Sigarenmagazijn W. Pol, Dorps straat 151. Op dit adres kunnen dus advertenties en abonnementen worden opgegeven. Abonnementen kunnen ook worden opgegeven aan de bezorger van „De Vallei" in Scherpenzeel, J. Davelaar Nieuwstraat 45. FRUITTELERS BIJEEN De leden van de veren, van oudleer lingen der Fruitteeltscholen in het rijks- tuinbouwconsulentschap Kesteren, kern Kesteren, zullen vrijdagavond 11 januari 1957 om half acht in het gebouw der stich ting „Boom en- vrucht" alhier bijeen komen. In het afgelopen jaar heeft een grote groep fruittelers een excursie naar Italië gemaakt. Ook uit dit gebied heeft een aantal deze reis medegemaakt. Op verzoek van het bestuur van boven genoemde vereniging hebben deze zich bereid verklaard op deze avond aanwezig te zijn en een forum te vormen onder lei ding van de heer S. Stienstra te Ochten. Als inleiding tot dit forum zal een korte reisbeschrijving gegeven worden aan de hand van een aantal lantaarnplaatjes, ter wijl ter afsluiting van deze avond een tweetal aldaar opgenomen films zullen worden vertoond. DE LANDBOUWRADIORUBRIEK OP 14 JANUARI A.S. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 14 ja nuari a.s. van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum I de heer P. A. Spoelstra van het Instituut voor Tuin bouwtechniek te Wageningen, spreken over de besparing van brandstoffen in de tuinbouw. In het hoorspel „De boer van Nooit- gedacht" wordt de serie adviezen over de voedering van ons vee in dit jaar getijde vervolgd met aanwijzingen, verstrekt door ir. S. Iwema, rijkscon sulent voor de veevoeding. Een gouden bril voelt zich niet thuis In een kartonnen brillenhuis; Een geurige en goede wijn Hoort in kristallen glas te zijn: Een elegant, mooi damesbeen. Daar moet een dito kous om heen. Voor zón been geldt als vaste wet: De béste kous, dus: SETTER SET; Chic en charmant, duurzaam en sterk t Is immers het vertrouwde merk. CJingt Doonnbn Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bi) Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Op het hulppostkantoor te Woudenberg werd in de maand december 1956 ingelegd 15050,80,— en terugbetaald 9467,39. Er werden tien nieuwe boekjes uitgegeven. DAM-UITSLAGEN De damvereniging DAWO hield een onderlinge competitiewedstrijd in „Belle- vue". Uitslagen: B. v. Ginkel H. Wild schut 20; L. Olman H. Tekenburg 02; J. W. Eibergen M. Jansen 2—0; H. Moersbergen A. Houtman 20. Maandag 14 januari a.s. zal in het café restaurant „Bellevue" een simultaanwed- strijd worden gespeeld over 14 borden. Aanvang acht uur. M. JANSEN 25 JAAR BEZORGER Een dezer dagen herdacht de heer M. Jansen alhier het feit dat hij 25 jaar werkzaam was als bezorger van verschil lende dag- en weekbladen. Hij begon zijn loopbaan met het bezorgen van het toen maals verschijnende Utrechts Dagblad. Sedert 1942 is de heer Jansen bezorger van de „Amersfoortse Courant". Het aan tal abonnementen op dit blad is sinds die tijd vertienvoudigd. Op het gebied van couranten is de heer Jansen een centrale figuur en dus een vraagbaak voor menigeen. Naast bezorger van enige dagbladen, verwerkt hij tevens enkele periodiek verschijnde illustraties. Bij slechte weersgesteldheid kunnen de abonnees er ten alle tijde op rekenen, dat de courant op tijd in hun brievenbus wordt gedeponeerd. In Woudenberg en omgeving spreekt men dan ook meer van „de courant van Jansen" hiermede de „Amersfoortse Courant" bedoelende. WOORDEN In de Franse senaat wordt meer en meer gepraat. En al dat gepraat moet worden gedrukt. In 1950 besloegen al die woorden 48.409 bladzijden, voor dit jaar schat men de omvang op 76.600 bladzijden. Men verwacht dat er vol gend jaar nog meer zal worden gepraat en dat deze woordenvloed aan papier en drukken de staat dan 660.000 gulden zal kosten. EDE, maandag eiermarkt. Aanvoer 225.000 stuks. De prijzen voor kippeëieren varieerden van 12,— tot 13,en voor henneëieren van 10,tot 11,75 per 100 stuks bij een matige handel. VEENENDAAL, dinsdag eiermarkt. Aanvoer 160.000 stuks. De prijzen varieer den van 10,— tot 13,per 100 stuks bij een kalme handel. Biggenmarkt. Aanvoer 65 biggen. Er werden prijzen besteed van 40,— tot 54,— bij een redelijke handel. WOUDENBERG, dinsdag, eiermarkt. Aanvoer 250.000. De prijzen voor kippe- eieren varieerden van 12,— tot 13, (middenprijs 12,75), voor henneëieren van 9,50 tot 12,75 per 100 stuks bij een trage handel. SCHERPENZEEL, woensdag, eiermarkt. Aanvoer 1.035.000. De prijzen varieerden van 8,— tot 13,50 per 100 stuks bij een matige handel. Biggenmarkt. Aanvoer 145 biggen. Er werden prijzen besteed van 48,-— tot 65,bij een matige handel. SCHILDERIJ Voor de meeste schilders uitge zonderd een Rubens of een Picasso is het maar zuur te weten dat hun schilderijen eerst na hun dood een redelijk sommetje zullen opleveren. Op de laatste verkoping te Londen ging een stuk van de Franse schilder Corot van de hand voor 270.000 gulden, een stuk van de Spanjaard Murillo leverde 250.000 gulden op en een Pissarro bracht het tot 85.000 gulden. „SYMPHONIE DER SEIZOENEN" De afdeling Ede van de Natuurbescher ming geeft op donderdag 31 januari, 's avonds half acht, in de jeugdkapel aan de Veenderweg te Ede-West een propa- ganda-filmavond. Vertoond wordt de film „Symphonie der seizoenen". Deze film geeft een beeld van het dierenleven in de vrije natuur, gezien te gen de achtergrond van de eeuwige wisse ling der seizoenen. De kringloop van het jaar, zoals die in de film wordt gevolgd, begint in het na jaar, heel vroeg in de nevelige morgen. Wij maken kennis met de bronst der her ten en de grote trekbewegingen van het waterwild. De winter brengt de prachtige sneeuwlandschappen in het gebergte, maar ook de harde strijd om het bestaan, waarin de mens bijspringt om het dier te helpen. Het voorjaar brengt nieuwe bloei en groei en overal jong leven, bij zoog dieren en vogels. Op de inzet van het voorjaar volgt de volle bloei van de zo mer, die overgaat in de oogst en in de herfstluchten boven het stoppelveld, ter wijl in het bos weer de bronstroep klinkt van de natuur. Iedere natuurliefhebber zal aan deze film zijn hart kunnen ophalen JOH. NIJDAM OVERLEDEN In de ouderdom van 59 jaar overleed zaterdag plotseling de heer J. Nijdam, ad junct-directeur van het Juliana zieken huis te Ede. De heer Nijdam werd in Arnhem geboren en vestigde zich later in Rotterdam, waar hij in de buitenlandse handel werkzaam was. Bij het bombarde ment van Rotterdam in 1940 verloor hij zijn bezittingen en verplaatste hij zijn zaak naar Arnhem. Tijdens de slag om Arnhem in september 1944 zag hij zijn bezittingen opnieuw verloren gaan. In de laatste oorlogswinter was hij belast met het toezicht op de ziekenhuizen van het Bureau Afvoer Burgerbevolking op de Veluwe en in 1946 werd hij adjunct-direc teur van het Juliana ziekenhuis. Zijn grote verdiensten voor dit zieken huis kunnen moeilijk hoog genoeg worden aangeslagen. Hij was toegerust met een scherp zakeninstinkt en een helder ver stand. Maar daarnaast had hij een goed hart en een grote belangstelling voor zijn personeel. Voor het Juliana ziekenhuis betekent het heengaan van de heer Nijdam een ge voelig verlies, vooral ook in verband met de grote uitbreiding van het ziekenhuis, waaraan dank zij zijn doorzettingsver mogen een paar maanden geleden begon nen werd. Woensdagmiddag vond onder grote be langstelling de begrafenis plaats en bij die gelegenheid heeft de voorzitter van het Juliana ziekenhuis, dr. Th. Heimans, getuigd van de grote waardering voor het belangrijke werk, dat de heer Nijdam voor het Edese ziekenhuis heeft verricht. IR. D. DE ZEEUW KEERT IN DE GEMEENTERAAD TERUG Ir. D. de Zeeuw uit Bennekom, die in 1953 tot lid van de gemeenteraad werd gekozen voor de KVP, heeft ongeveer anderhalf jaar geleden voor deze func tie bedankt omdat hij een studiereis door Amerika ging maken. Een paar maanden geleden is hij van deze reis teruggekeerd en thans zal hij ook zijn plaats in de gemeenteraad weer gaan innemen. De heer H. H. J. van Kessel te Gelders Veenendaal, die hem destijds als raadslid is opgevolgd, heeft zijn ontslag aangeboden, teneinde zijn raadszetel weer aan de heer De Zeeuw af te staan. UITVOERING DAMESKOOR EDE-ZUID Het dameskoor Ede-Zuid geeft haar winteruitvoering op donderdag 10 januari, 's avonds 8 uur, in de concert zaal Buitenlust. Onder leiding van de heer J. H. ter Haar uit Arnhem wordt een zeer afwisselend programma uit gevoerd, terwijl ook het ensemble „Mixtura" onder leiding van de heer L. W. van Ree een gedeelte van het pro gramma verzorgt. Verschillende zang nummers worden begeleid door de Multa Monica van de heer Van Ree, ter wijl de pianobegeleiding is toever trouwd aan de heer J. H. van Wijngaar den uit Lunteren. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN Op dinsdag 8 januari, van 15 tot 16 uur, zal in het gebouw van de gemeentelijke geneeskundige dienst, Brouwerstraat 3, gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Het is dringend gewenst dat de ouders het trouwboekje meenemen. Op de hoek van de Quellijnstraai in Amsterdam is het lastig oversteken over de Ferdinand Bolstraat, in verband met de verbouwing van een brouwerij aan de overkant van de straat. Daarom is op dit punt een verkeersagent ingeschakeld om het verkeer te regelen. Deze heeft nu assistentie gekregen van de 8-jarige Eddy Scholten uit de Quellijnstraat, die in alles de grote agent navolgt. Met slechts enkele maatregelen is het mogelijk ook gedurende de staltijd eerste klas melk te winnen en af te leveren. Niet alleen is dit van belang voor de boer, maar het is ook van grote betekenis voor het zuivelbedrijf dat de melk ont vangt en verwerkt. Immers, op de boer derij wordt de grondslag voor de berei ding van prima melk- en zuivelprodukten gelegd. Door de wijze waarop het melken wordt verricht en de melk, na het mel ken, wordt behandeld, wordt de kwali teit van de grondstof voor de fabriek bepaald. De melkers hebben bijgevolg een verantwoordelijke taak en zij worden zich dit steeds beter bewust. Wat kan de boer tijdens de staltijd doen? Met het oog op de zindelijkheid van het vee en de zuiverheid van de melk tijdens het stalseizoen, adviseert ir. A. Schroo- der de rijkszuivelconsulent te Gouda het volgende Scheer de koeien bij het opstallen. Bind de staarten doelmatig op. Was de staartpluimen eens per week. Borstel de koeien regelmatig. Gebruik vóór het melken een uierdoek. Gelukkig begrijpen vele boeren heel goed, waarom deze vijf factoren van zo veel belang zijn. Het is goed elk punt nog even onder ogen te zien. Scheer de koeien Een goede huidverzorging komt beter tot zijn recht, wanneer de haren kort zijn. De koeien zijn dan gemakkelijker schoon te houden, d.w.z. het kost minder tijd en arbeid om te zorgen, dat ze zindelijk blij ven. Er wordt ook gemakkelijker de hand aan gehouden, dan wanneer het meer moeite kost. Niet op alle stallen kan men de melkkoeien helemaal scheren; som mige stallen zijn daarvoor te koud, an dere vaak oude stallen te tochtig. De boer moet dus zelf bepalen hoe ver hij kan gaan: geheel scheren, alléén het achterstel of „melkschoon", d.w.z. alleen de uier en omringende delen. Dit laatste is wel het minste wat men van de boer, met het oog op de aflevering van zuivere melk, mag verlangen. Bind de staarten doelmatig op Na het scheren dienen de staarten doelmatig te worden opgebonden. Dit geeft veel gemak bij het schoonhouden van het achterstel. De staart boven de staartpluim wordt daarbij kort geknipt. Een streng raffia wordt met enkele pluimharen zo aangebracht, dat de bloedsomloop er niet door belemmerd wordt. Met behulp van een leertje en staartlijn worden de staarten door mid del van een wartel of musketon vastge maakt aan een staaldraad, die achter de koeien aan de zolder is bevestigd. Mits dit werk goed wordt uitgevoerd, kunnen de koeien, als ze gaan liggen, zich niet bevuilen. De staartpluim blijft een stukje boven de grup hangen. De Zuivelvoor- lichtingsdienst geeft in iedere provincie demonstraties op de boerderijen, wanneer dit wordt gevraagd. Was de staartpluimen eens j>er week Door de staartpluimen eens per week te wassen en tevens de staart bij de staartinplanting te reinigen, krijgen de dieren geen last van jeuk. (Het warme zeepsop van de wasdag kan hiervoor ge bruikt worden.) De koeien slaan minder met de staarten. Dit komt hun gezond heid en de rust in de stal ten goede en bevordert de melkgift en de zuiverheid van de melk. Borstel de koeien regelmatig Iedereen kent het gezegde: borstelen is ook voeren. Zijn de haren kort, dan is het effect van het gebruik van roskam en borstel, of van de veereiniger, groter. Dit wil zeggen, de huid kan gemakkelij ker in goede conditie worden gehouden. Dit komt de gezondheid van het dier ten goede, waardoor de melkproduktie gun stig beïnvloed wordt. Een verwaarloosde huid of een onvoldoende huidverzorging brengt in meer of mindere mate met zich mee vervuilde koeien, huidziekten, onge dierte, e.d. De koe is niet in staat melk te geven als ze wel zou kunnen, als haar huid goed zou zijn onderhouden. Gebruik vóór het melken een uierdoek Alvorens met het melken te beginnen, dienen uier en spenen met een enigszins ruwe doek (uierdoek) te worden afge wreven. Droge mestdeeltjes, huidschilfers en losse haren, waaraan miljoenen bac teriën kleven, worden zodoende verwij derd. Een grote besmetting van de melk wordt hierdoor voorkomen. Het zijn de bacteriën, die het bederf van melk ver oorzaken. We moeten voorkomen, dat ze in de melk geraken en dit kan, voor een groot deel althans, door het gebruik van een uierdoek. Onwillekeurig zal de boer zich nu af vragen: „Wat verdien ik met het werk, wanneer gehandeld wordt naar boven staande aanwijzingen?" Sommige boeren rekenen b.v. als volgt: „Wanneer ik 25 koeien heb, die door elkaar 4.000 kg melk produceren en ik ontvang b.v. een halve cent extra voor de melk, dan bedraagt dit ongeveer 165,voor de gehele win ter. (Hierbij is aangenomen, dat 1/3 van de melk in de staltijd is geproduceerd.) En dan is nog niets gerekend voor ander werk, dat gedaan moet worden, b.v. voor een goed gebruik van de melkveestal, voorzorgsmaatregelen in verband met het verstrekken van kuilvoer, etc. De be loning voor al de arbeid, die gedurende HOE Coen Bot 'm dat geleverd heeft is mij een raadsel!" zei eens een Urker visser, nadat de reddingboot van Den Helder hem met zijn schuit naar de veilige haven van Het Nieuwediep had gesleept. Ik heb de „Dorus Rijkers" amper in het oog gehad, telkens verdween ie achter de geweldige golven en dan keken wij in een gordijn van schuim. Als ze vijf minuten later waren gekomen zou mijn boot te pletter zijn geslagen tegen de zeedijk. Misschien is dat gelukkig einde voor Coen Bot zelf ook een raadsel gebleven. Ach, kon hij, juist omdat hij wist in welk een hel hij zich telkens weer begaf, kon hij zelf ooit met zekerheid zeggen of hij met zijn reddingboot behouden zou terug keren? En het was een hel, als de gieren de stormwind een stevige bondgenoot vond in de grimmige Gronden, die loeren de monsters voor de Noordzeekust, die al zoveel honderden schepen naar de kelder hebben gejaagd!! „Als ik geweten had, dat er zulke zeeën konden staan in de Noordzee, dan was ik in IJmuiden blijven liggen", zei de gezag voerder van de wrak geslagen „Ouder kerk", nadat de schipbreukelingen van deze onfortuinlijke boot veilig en wel aan land waren gebracht. Was hij bang? Nee, een zeeman kent geen vrees, maar als ka pitein is hij verantwoordelijk voor al wat schepelingen en schip van wal tot wal wedervaart. Ja, Coen Bot wist heel goed in welke woeste elementen die zeeën kunnen ont aarden, maar hij dorst haar te weerstaan en dank zij deze onverschrokkenheid hebben zeshondervierenvijftig schipbreu kelingen de hachelijkste avonturen over leefd. Voor Coen Bot is 1948 een jaar, dat tal loze herinneringen oproept: 50 jaar gele den hing hij als een ongelukkige schip breukeling gedurende een vreselijke nacht in het want van een bij Terschel ling aan de grond geraakt schip, 48 jaar geleden verwierf hij zijn eerste medaille, 38 jaar geleden werd hij benoemd tot schipper van de reddingboot, 35 jaar ge leden werd de „Dorus Rijkers" in dienst gesteld, 28 jaar geleden maakte Coen Bot de zware, met groot succes bekroonde tocht naar de „Shonga", die 17 februari 1928 bij IJmuiden verging. 23 jaar geleden redde Bot de bemanning van een marine sloep. Onder de schipbreukelingen bevond zich vice-admiraal Bruytel de la Rivière, 18 jaar geleden werd wederom een groep militairen gered, 13 jaar geleden 58 Zwe den. Ook is het 13 jaar geleden, dat hij in het Oranje Hotel werd opgeslotenEn tenslotte: nu wij ons al deze gebeurtenis sen wederom voor de geest halen, geden ken wij ook Bot's laatste optreden en wel bij gelegenheid van de stranding van het Zweedse schip Lillian, welks veertien op varenden in de reddingboot konden sprin gen. Op een ruwe dag trokken wij naar het hoge noorden, regelrecht naar de Hel- derse zeedijk, daar zouden wij hem vin den, dat kon niet missen. Samen zouden wij langs de dijk zwalken, samen turen in de richting van de Noorderhaaks, met zijn masten van vastgeklonken schepen, die nooit meer los raken uit de lange grijp armen van Razende Bol en andere be lagers van argeloze schepen. Daar zouden wij Bot wel aan het praten krijgen. Edoch, hij ontbrak op het toneel „Coen Bot woont tegenwoordig in Oud-Loos- drecht." Coen Bot vertrokken? Coen Bot met een „pijpje bij de kachel" in een rustiek landhuisje, veertig kilometer van de kust? Zeker, hij is geen achttien meer, hij ge niet van zijn pensioen en hij kan gerust zijn, waar zijn zoon het roer heeft over genomen. Zo dachten wij, maar afgezakt naar he zuiden vonden wij een Coen Bot, die de slaap niet kan vatten als De Bilt een spokende zee voorspelt. Dan gaan, zodra het daglicht, gloort er gens aan de Nieuwe Dijk de deuren van een garage open, dan springt een driftige D.K.W. naar buiten met Coen Bot achter het stuur. Dit beeld ontlokten wij deze zeeridder als wij tegenover hem zitten in zijn wo ning met een grote spiegelruit op het zuid-westen. Hier kan Bot zich buiten wanen, als zijn blik over het wijde water van de Loosdrechtse plassen gaat, als de golven over het eiland slaan, als de wind door de vruchtbomen zoeft en het riet willig mee-deint. En toch houdt hij het daar binnen niet uit. ,,U zit nu ver van het strand!" „Toch ben ik niet geïsoleerd, ik heb mijn radio en mijn auto. Hij loopt nog best en hij kent het paadje naar zee al. Want zonder die zee kan ik niet leven, geloof ik." Ja, zee moet hij zien, hoe woester hoe mooier. Zij roept hem van verre: „Waar het stalseizoen gedaan moet worden om prima melk te kunnen leveren, is te ge ring. Daar kan ik het niet voor doen!" Het is geen rekensom! Boeren, die aldus redeneren en rekenen, bekijken de zaak eenzijdig. De koe zorgt ook voor een be loning.' Dit wordt veel te vaak uit het oog verloren. Vergeleken met 30 40 jaar geleden produceert de gemiddelde melkkoe per jaar ongeveer 1.000 kg melk meer, terwijl het vetgehalte met 0.50 is gestegen. Deze vooruitgang betekent nog al wat, als in aanmerking wordt genomen, dat de Nederlandse melkveestapel uit ongeveer IV2 miljoen koein bestaat. Door de stijging van de melkgift en het vetgehalte ztfn de koeien van thans gevoeliger geworden voor schadelijke invloeden. Teneinde de grote melkproduktie per koe op peil te houden of in de toekomst nog enigszins op te voeren, kan het niet anders of de koeien dienen tijdens de stalperiode goed te worden opgepast. Wanneer de boer on gedwongen de reeds eerder genoemde punten opvolgt, dan wordt er meer en betere melk verkregen. Behalve de pre mie die vele zuivelfabrieken voor eerste klas melk betalen, ontvangt de boer nog een extra beloning voor zijn melkkoeien. De dieren zijn gevoelig voor een goede behandeling en verzorging en het schept bovendien betere kansen op het behoud van een goede gezondheid. blijf je nou toch? Laten wij weer gaan vechten, kom op!" Bot gaat. Hij kan er uren lopen, zijn wagentje wacht wel. Dat moet het fijne duinzand, dat tussen zui gers en kleppen dringt, maar voor lief nemen. Het is vaak een hele toer de motor weer op gang te krijgen, maar dat heeft Bot er voor over: het zijn de ruwe elementen, die hem dat leveren endie kunnen een potje bij hem breken. Bot heeft het mij zelf verteld. „Bot interviewen", staat er met twee woorden op de agenda. De reporter, die op het punt staat deze opdracht uit te voeren, voelt zich allengs als een kind in een speelgoedwinkel, als de eigenaar goe- die zegt: „Zoek nu maar eens uit, wat je hebben wil." Ach, welke daverende din gen moet je noteren en welke kan je overslaan? „Een prachtige medaille heeft u daar!" „Een geschenk van koning Gustaaf V van Zweden. Die draak ik het liefst, de andere vind ik wat groot." Ik was indertijd bezig met het maken van aantekeningen over het reddings werk. Het kon een aafdig verhaal worden voor mijn nageslacht. Toevallig kwam ik in Nunspeet in contact met de uitgever Lussenberg (De Librije, Haarlem). Hij sprak over schilderijen en ik boomde over het reddingswezen. Ik vertelde hem, dat ik regelmatig lezingen hield, waarbij een film over het reddingswezen werd ge draaid. Plotseling vroeg hij mij: „Zie je geen kans om een boek te schrijven? Kijk hier is het, hoe vindt u de illustraties? Hier heeft u de boot. waartegen wij bijna te pletter sloegen." „U heeft meer op zee gezeten, dan op het land!" „Ja, ik was amper 18 toen ik voor het eerst met Dorus Rijkers mee ging. „Schip in nood!" riepen ze in Den Helder. De mannen begaven zich naar de reddings boten. Ik stond te popelen om mee te gaan, maar ik had geen schijn van kans. Toch wilde ik van de partij zijn, hoe dan ook. Ik sloop naar de boot en kroop er in. Opa Rijkers stond te ketteren, toen hij die „kwajongen" ontdekte. De boot was echter al te water gegleden. „Laat hem maar meegaan", zei mijn vader, „dan heeft-ie meteen zijn bekomst." Opa zwichtte." Er zaten mensen in nood. De jonge Coen kende hun angst, want enkele jaren tevoren had hijzelf schipbreuk geleden. Met 50 andere ongelukkigen hing hij toen in het want van de Livadia. Het was een vreselijke nacht, bitter koud en niets te eten of te drinken." De Livadia was bij Terschelling gestrand. Coen's vader was met zijn vlet, waarin nog zeven andere zeelieden hadden plaats genomen, naar de plaats van de stranding getogen. Coen was aan boord geklommen van het in nood verkerende schip om de tros vast te maken. Ze hoopten het vaartuig met opkomend water vlot te krijgen, maar een plotseling opstekende storm dreef hen nog verder naar de kust. Coen onderscheidde zich voortdurend en toen Opa Rijkers „eervol ontslag" kreeg, wilde de Redding Maatschappij Coen tot schipper benoemen. Maar de be manning voelde daar niet voor. „Hij is de jongste, moet hijDan maar stemmen. Jan Pijl kreeg er 11, Coen 10, maar toen Pijl afstand nam, kwam Coen aan het roer en de bemanning stemde er prompt mee in: hij had zijn sporen verdiend. Bot had reeds 320 mensen van een wisse dood gered, toen de oorlog uitbrak. Na de overrompeling door de Duitsers kwamen er nog 334 bij. Door de vele losgeslagen mijnen was het vooral in de duisternis zeer gevaarlijk op zee. Hij aarzelde echter nimmer, als de plicht hem riep. Maar als je hem vraagt hoe hij 't met de Duitsers heeft gehad, wordt hij vurig. De „heren" wilden hem graag ringeloren, maar Bot was de man niet om naar hun pijpen te dansen, laat staan dat hij van zijn hart een moordkuil wenste te maken. Er deden zich verschillende incidenten voor, ja, het kwam zelfs zover, dat de bezetters hem dwongen dag en nacht aan boord van de „Dorus Rijkers" te blijven. Maanden lang hielden zij dat getreiter vol. Het gevaar van losgeslagen mijnen en grimmige Gronden viel niet te onder schatten, maar erger was het verraad, dat met de vijand samenheulende landgenoten jegens onze zeeheld pleegden: reeds spoe dig na de bezetting was Bot spionnage- diensten gaan verrichten. Hij verschafte de geallieerden inlichtingen over de lig ging van mijnenvelden en voorts rappor teerde hij de plaats van de geschuts-op- stellingen rond Den Helder. In 1943 werd hij evenals burgemeester Ritmeester, die ook door de Duitsers van spionage werd verdacht, gearresteerd en naar Scheve- ningen overgebracht. Zes maanden lang zat de zeerob tussen de grauwe muren van een enge cel, waar de „nieuwe cul tuurdragers" hem de hun geliefde disci pline trachtten te leren. Eens opende een Duitser zijn celdeur met de woorden „Heraus, nou ga je er aan, wij hebben bewijzen gevonden!" „Ja, hier is het ook mooi", vervolgt hij, als wij de schoonheid van zijn nieuw do mein roemen. „Als het stormt vliegt het stuifwater tegen de ruiten." „En zomerdag?" „Dan zit ik op mijn motorjacht, hier kun je alle kanten uit. Je komt maar eens aanwaaien." Dat doen wij graag, al is het alleen maar om het tevreden gezicht te zien van een door weer en wind geharde zeeman, die gelukkig is, zodra hij het roer weer met zijn stevige knuisten kan om klemmen! (44) Bij het horen van deze woorden begon Aram plotseling een licht op te gaan. De kooplieden, of het stadsbestuur van Veneda hadden dus een soort bondgenootschap met de Barbadoren gesloten! Het antwoord van Guiliano's bezoeker bevestigde zijn vermoeden. „Natuurlijk, mijn waarde," sprak de man. „Ge kent onze overeenkomst. Zolang gij de hertog van Pomplina geen enkele hulp verleent, is uw stad veilig en daarna hebben wij recht op een vijfde gedeelte van alle havengelden!" Nu had Aram genoeg gehoord. Alles werd hem ineens duidelijk! Het stadsbestuur, dat voornamelijk uit rijke kooplieden bestond, speelde onder een hoedje met de indringers en waarschijnlijk werd de Doge, die een rechtschapen man moest zijn, overal bui ten gehouden! Een ogenblik voelde Aram het hef tige verlangen in zich opkomen om de twee samenzweerders te lijf te gaan, doch bijtijds zag hij in, dat er grotere belangen op het spel stonden. „Ik begrijp niet, dat die stomme Venedanen op het woord van de Barbadoren vertrouwen," dacht Aram, die er zeker van was, dat de schurken, zodra Pomplina in hun handen gevallen was, zich tegen Veneda zouden keren en dat eenzelfde lot doen ondergaan! Voorzichtig begon hij zich terug te trekken. Het was nu echter bijna donker geworden en plotseling struikelde hij over een boomwortel. Met een kreet sprongen de beide mannen op, toen zij ineens een gerucht achter zich hoorden. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2