Kassabons zijn gratis.... of zou U er liever voor betalen? een heerlijke PICNICREEP 10 voor cent Levensstrijd Veenendaal behaalde kost baar puntje tegen MERINO's WON DERBY VAN TRIANGEL-BOYS Penalty's en vrije trappen beslisten de strijd NUNSPEET WAS „SPEELGOED" VOOR OP DREEF ZIJND DOVO V A-tje m M ïM UtTE^s lm WIL Tafeltennii- programma MERINO S 2 - VRC 2 1-4 Beide ploegen speelden sportieve partij voetbal WERELDKAMPIOENSCHAP B. van de Pol de ster Officiële bekendmaking Elektrifikatie van de binnenscheepvaart Renswoiide 2 won met kleinst mogeli jke verschil VRAAG EN AANBOD PLAATS EEN Kost slechts 95 cent FEUILLETON Of U vaste klant bent of niet U krijgt bij De Gruyter altijd kassabons. Kassabons zijn gratis. Door de kassabons krijgt U van elke bestede gulden een dubbeltje uitbetaald. Is dat niet heel wat anders dan bij elke gulden een dubbeltje bijleggen? Alléén bij De Gruyter 10% korting op alle artikelen, slechts uitgezonderd suiker, zout en soda. Kassabons worden nooit ongeldig en zijn in elke De Gruyter- winkel inwisselbaar. 4 MARGARINE RECLAME Bij elke aankoop van een pakje Super- Fijnste- of Tafelmargarine of een pakje zuiver gesmolten vet geldig van 9 t/m 15 januari 1957 Super margarine 250 gr. pak 42 ct. Fijnste margarine 250 gr. Pak 38 ct. Extra margarine 250 gr. pak 36 ct. Tafel margarine ongezouten 250 gr. pak 38 ct. Zuiver gesm. vet 250 gr. pak 44 ct. Veenendaal heeft in Hees bU Nijmegen weer een kostbaar puntje in de wacht ge sleept, door een 2—2 gelijk spel tegen SCH. Wij zagen niet het voetbal van vorige week tegen Quick, maar daar waren dan ook de omstandigheden naar. Het zware glibberige terrein zag er bij de aanvang nog wel heel aardig uit, maar aan het einde was er niets anders over dan één kleimassa. Toch hebben de Veense jon gens zich goed geweerd, maar ook nu was het geluk weer niet aan hun kant. Na een wat twijfelachtig begin kwamen zij er beter in, waardoor een kleine overwin ning zeker gerechtvaardigd geweest zou zijn. Erg jammer was wel, dat Veenen daal, door een misverstand in de achter hoede, in de tweede helft 'n niet verdien de strafschop tegen kreeg, waardoor de stand 2—1 voor SCH werd. Gelukkig ech ter kon zeven minuten later met een vrije trap de balans weer in evenwicht ge bracht worden. Bij de aanvang ging SCH meteen goed van start met een serie gevaarlijke aan vallen. De Veenendaalse achterhoede speelde toen wat twijfelachtig en durfde, waarschijnlijk door het gladde terrein niet goed aan te vallen. Dit had tot gevolg dat reeds in de zesde minuut rechtsbuiten Peeters uit een voorzet van rechts keurig langs doelman Van de Pol kon koppen. Gelukkig voor Veenendaal had de scheidsrechter buitenspel geconstateerd en keurde hij dit doelpunt af. 5 minuten later dachten we, dat Veenendaal de lei ding zou gaan nemen. Joop Heikamp kreeg een vrije trap toegewezen en plaats te de bal keurig in de doelmond, waar zijn broer Kees klaar stond om door te kop pen. Doelman Schonenberger reageerde echter zeer snel en wist de bal weg te werken. Hoewel S.C.H. in deze periode iets beter speelde, maakten de Veense jongens het Schonenberger toch nog wel eens danig moeilijk, maar hij wist zich steeds weer te redden. Zeven minuten voor rust werd Corry Heikamp op wat al te hardhandige manier ten val gebracht. De toegestane strafschop werd door Kees Heikamp onhoudbaar be nut (01). Even later was het weer even gevaarlijk voor het Veenendaal doel, toen de achterspelers op wat nonchalante wijze de bal voor Van de Pol lieten lopen. De S.C.H.-voorhoede reageerde echter niet, zodat ook dit gevaar weer bezworen kon worden. Na de hervatting drong S.C.H. aanvan kelijk sterk op en moest Van de Pol nog al eens handelend optreden wat hem bui tengewoon goed afging. Verder dan een hopeloos gemiste kant van Schreks kwam het dan ook niet. Veenendaal nam toen het heft in han den. Vele goede aanvallen werden onder nomen, maar hoewel een tweede doelpunt in de lucht zat, werd er toch niet ge scoord. In de 25ste minuut kreeg Peeters een vrije trap te nemen, van de rand van het strafschopgebied. Van de Pol stopte de bal wel, maar kon hem niet onder controle krijgen (11). Veenendaal nam dat niet en probeerde de verloren winst te heroveren. Aanvankelijk leek het er wel op, dat dit lukken zou want even later schoot Joop Heikamp van links af hard in. De bal be landde tegen de binnenkant van de rech ter doelpaal en stuitte daarna uit het doel weer het veld in. Veenendaal juichte, maar de scheidsrechter wist het beter en liet doorspelen. Geen doelpunt dus. Na een half uur spelen liep Veenendaal op werkelijk jammerlijke wijze een 21- achterstand op. Bij een S.C.H. aanval ver keerde v. d. Kraats in de mening, dat voor buitenspel gefloten was en ving de bal keurig in de handen op. De scheids rechter maakte hem echter duidelijk, dat er niet gefloten was en hij dus hands ge maakt had, waarna hij onverbiddellijk naar de witte stip wees. Met een droge knal voltrok Giddink het vonnis (21). Het werd toen wat hard en rommelig voetbal. Kort voor het einde kreeg Vee nendaal op vrij grote afstand van het SCH-doel een vrije trap te nemen. Ab Rebergen plaatste zich achter de bal en schoot akelig hard in, hoewel Schonen berger de goede kant op dook, kon hij Jonathan 10 7 2 1 16 (37—16) IJsselmeervogels 10 6 3 1 15 (33—17) Cobu Boys 9 7 1 1 14 (40—19) Matjan 10 6 2 2 14 (31—16) GVVV 10 4 4 2 12 (33—18) Merino's 11 5 1 5 11 (30—32) DEV 10 3 0 7 6 (18-41) De Posthoorn 10 2 0 8 4 (22—41) Bloemenkwart. 2 10 2 0 8 4 (17—39) Triangel Boys 10 1 1 8 3 (9—31) De stand in de tweede klasse B Oost luidt thans: Quick 11 10 1 0 21 (44—19) ESCA 11 7 3 1 17 (27—13) Silvolde 13 6 3 4 15 (32—32) Dierense Boys 14 4 7 3 15 (27—23) Longa '30 11 5 4 2 14 (28—26) Theole 12 5 2 5 12 (30—23) Veenendaal 13 4 4 5 12 (23—25) SCH 13 3 5 5 11 (35—33) VDZ 12 4 2 6 10 (23—24) SDOUC 12 2 4 6 8 (29—42) Eendracht 10 2 2 6 6 (19—28) Ede 14 2 1 11 5 (21—49) het Schot toch niet keren en waren de partijen weer op gelijke voet gebracht. De Veenendalers zetten daarna alles op alles om het winnende doelpunt te forceren en dit was bijna nog gelukt ook, toen Kees Heikamp op vrij korte afstand een schiet kans kreeg. Hij schoot echter oerhard tegen doelman Schönenberger op. Weer kreeg hij de bal terug. Hij schoot weer snel in, maar de bal belandde nu buiten bereik van Schönenberger tegen de lat. Wel probeerde Kees Henzen het toen nog voor de derde maal, maar toen ging de bal langs het doel. Met Veenendaal in de aanval kwam het einde en keerde Vee nendaal met een verdiend puntje rijker huiswaarts. Stand in de le klasse B, afd. Utrecht. Momenteel is er weinig nieuws van het tafeltennisfront te melden doordat de competitie enige weken stil ligt in ver band met de feestdagen. Zaterdag houdt Ritac het jaarlijkse tournooi. Ritac zelf is houder van de beker. De andere vereni gingen zullen alles op alles zetten om deze beker in hun bezit te krijgen. Maandagavond werd in het gebouw ach ter de Ulo de belangrijke inhaalwedstrijd gespeeld tussen Climax II en Swift uit Wageningen en voor beide clubs was deze wedstrijd zo belangrijk omdat de winnaar het leidende Treffers 2 op de voet blijft volgen. Climax heeft deze wedstrijd vrij gemak kelijk met 8—2 gewonnen. Beide teams speelden met een invaller Vos en Van de Pol bleven voor Climax ongeslagen ter wijl van Manen in Moers en Abrahamse zijn meerderen moest erkennen en het dubbel ten slotte was voor Climax. Voor heden woensdagavond staat op het programma Tios I Ritac I, even eens een inhaalwedstrijd. VRC 2 heeft de leiding in de afdeling en maakt een prachtige kans op promotie naar de reserve 3e klasse KNVB. De wedstrijd tegen plaatsgenoot Meri no's stond niet op hoog peil. De wind deed veel afbreuk aan het spel. De voorhoede met uitblinker Van Leeuwen had al spoe dig met een ver schot VRC de leiding ge geven (0—1). De achterhoede van Merino's moest alle zeilen bijzetten om de gevaar lijke VRC-aanvallen het hoofd te kunnen bieden. Van Enk en Van Leeuwen wisten voor de rust de stand op te voeren tot 0—3. Na de rust kreeg Merino's de harde wind mee. Enkele ongevaarlijke aanvallen van Merino's werden afgeslagen. Venter bracht de stand op 04, terwijl even voor einde de eer werd gered door Merino's (1-4). Triangelboys en Merino's hebben zaterdag onder slechte weersomstan digheden de derby zeer sportief ge speeld. Dit verheugt ons ten zeerste, want men heeft het de laatste tijd hier en daar met de sportiviteit niet al te nauw genomen. Van goed voetbal is echter weinig sprake geweest. Zowel De Merino's, dat voor de rust de toon aangaf, als de Boys, die na de thee overwegend sterker zyn geweest, kon den op het natte en glibberige terrein niet uit de voeten komen. De eind stand, 12, was reeds bij de rust be reikt. Merino's startte direct na het eerste WEDSTRIJDEN VOOR NEDERLANDS ELFTAL VASTGESTELD De data voor de wedstrijden van het Nederlands voetbalelftal voor de voor ronden van het wereldkampioenschap, waarvan de eindronden in Zweden zullen worden gespeeld, zijn thans definitief vastgesteld. Deze data zijn: Woensdag 20 maart 1957 te Rotterdam: Nederland- Luxemburg, zondag 26 mei 1957 te Wenen: Oostenrijk- Nederland, woensdag 25 september 1957 te Amsterdam of te Rotterdam: Neder land-Oostenrijk, zondag 13 oktober 1957 te Luxemburg: Luxemburg-Nederland. SPANJE-NEDERLAND UITGESTELD TOT 30 JANUARI A.S. In overleg en met toestemming van de KNVB heeft de Spaanse voetbalbond be sloten de wedstrijd Spanje-Nederland, waarvan de baten zoals bekend ten goede zullen komen aan de Hongaarse vluchte lingen, een week uit te stellen. De wed strijd zal nu worden gespeeld op woens dag 30 januari a.s. Zaterdag speelde DOVO een vriend schappelijke wedstrijd tegen Nunspeet, dat momenteel in de vierde klasse aan de kop van de ranglijst gaat. DOVO deed het vooral in de eerste helft kalm aan. Het was reeds direct te zien, dat dit elftal voor de rood-witten maar speelgoed was. Het gehele elftal was, met uitzondering van keeper Van Hardeveld, compleet. T. van Hardeveld, die door ziekte niet kon spelen werd nu vervangen door zijn broer J. van Hardeveld. In het begin pakte Nunspeet het direct goed aan en DOVO werd werkelijk even overspeeld. Men had een dergelijke tegen stand niet verwacht. Binnen een kwartier keken de rood-witten dan ook al tegen een 2—0 achterstand aan. DOVO besefte Gemeente Rhenen HOUDEN VAN VARKENS Burgemeester en wethouders van Rhe nen maken in aansluitng op hun bekend making van 11 december 1956 bekend, dat de termijn, waarbinnen ontheffing tot het houden van varkens kan worden aange vraagd nog slechts één maal wordt ver lengd, nl. tat 1 februari 1957! Na deze datum binnengekomen aanvra gen worden niet meer in behandeling ge nomen. Di-t houdt in dat men strafbaar is wan neer men na deze datum zonder onthef fing varkens houdt. Tegen deze overtredingen zal streng worden opgetreden. Aanvraagformulieren voor het verkrij gen van ontheffing zijn ter gemeensecre- tarie, afd. alg. zaken verkrijgbaar. Rhenen, 3 januari 1957 n Burgemeester en wethouders' van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d. WILLIK. maar al te goed dat het anders moest spelen en na dat eerste kwartier is Nun speet er niet meer aan te pas gekomen. B. van de Pol, die deze middag in een buitengewoon goede vorm stak, kon de score al spoedig op 1—2 brengen en mid denvoor Kroesbergen had binnen een half uur de balans al weer in evenwicht. Voor het rustsignaal klonk had men zelfs al een voorsprong. B. van de Pol wandelde als het ware door gehele ver dediging, liet de keeper in de verkeerde hoek vallen en scoorde toen op zeer be heerste wijze (3—2). Met deze stand ging de rust in. In de tweede helft was Nunspeet „ner gens" meer en dat DOVO in deze periode niet meer dan vijf doelpunten scoorde mag men hoofdzakelijk wijten aan het goede keeperswerk van de Nunspeetse doelman. R. van Zetten scoorde na de thee 42. Middenvoor Kroesbergen nam het vijfde doelpunt voor zijn rekening, terwijl B. van de Pol nog twee maal het net deed trillen. Beide doelpunten waren van zeer goede kwaliteit. B. Kroesbergen maakte er kort voor het einde nog even 82 van. Met deze stand kwam ook het einde van een eenzijdige wedstrijd, waarin men ech ter goede staaltjes voetbal heeft kunnen bewonderen van het gehele DOVO-elftal. Invaller keeper Van Hardeveld heeft zich op zeer behoorlijke wijze van zijn taak gekweten. Zaterdag speelt DOVO in Wageningen vriendschappelijk tegen SKV, waarna dan de hoofdmoot van de competitie volgt, nl. de thuiswedstrijd tegen DES uit Nijverdal. In plan KAVIAAR De produktie van kaviaar gaat in Rus land naar beneden en in Iran naar boven. Want doordat de Russen aan hun kant van de Kaspische Zee petroleum boren vlucht de kaviaar voor deze ongezonde vloeistof naar de kust van Iran. LOOPSTRAF In Ankara werd een chauffeur op dronkenschap betrapt. Voor straf werd hij naar de plaats van herkomst terug gevoerd om daarna dezelfde afstad die hij per auto had afgelegd te wandelen, v d'!'' tjè was 25 km lang. West-Duitsland is een fantastisch geopperd. Het betreft het aan brengen van elektrische geleidingen boven kanalen en rivieren, om schepen voort te bewegen op de wijze van een tram of omnibus (trolley), waarbij de motor dus verbonden wordt met de krachtbron via een beugel. Men denkt hierbij vooral aan sleepboten. Deskun digen hebben berekend, dat bijvoor beeld de elektrifikatie van het bekende Dortmund-Eemskanaal een kleine 20 miljoen gulden zou kosten. Deze aan- legkosten zouden er op een dergelijke druk bevaren roete spoedig weer uit zijn. Om hindernissen te kunnen pas seren zoals schutsluizen, zou men van enige batterijen aan boord gebruik moeten maken. Verdere berekeningen wezen uit, dat een sleepboot met elektromotor tweemaal zoveel schepen verplaatsen kan in dezelfde tijd als^een stoomsleepboot. fluitsignaal met enkele goede aanvallen en de achterhoede van Triangel Boys moest alle zeilen bijzetten. Toch kwam men voorlopig nog niet tot doelpunten. De aanvallen van de thuisclub waren in het eerste kwartier zeldzaam en van veel te doorzichtige opzet. In de 28ste minuut kon men eindelijk voor het eerst juichen. Blankespoor pikte de bal even over het middenveld op en rende in volle vaart op het Boys-doel af. Hij passeerde hierbij enige spelers, de Boys-keeper incluis. 01 dus voor de be zoekers. Even waren de Boys van hun stuk gebracht, terwijl De Merino's bleven aanvallen. Vijf minuten later lag de bal dan ook voor de tweede maal achter in het net. Nu was het Sukkel, die een goede aanval op de juiste manier afrondde. Het antwoord bleven de Boys echter niet lang schuldig, want twee minuten later was het reeds 1—2. Deze stand bleef tot de rust gehandhaafd. Na de thee zijn de Boys voortdurend in de meerderheid geweest en zij hebben dan ook verschillende malen de kans gehad om de balans weer in evenwicht te bren gen. Dit lukte enerzijds niet door slecht schieten en anderzijds door goed verde digen van de achterhoede van Merino's. Tot aan de laatste minuut is er span ning geweest. In het laatste kwartier kwam Merino's nog even terug, maar het bleek dat ook zij al het kruit had ver schoten. Over het geheel genomen zal de on partijdige toeschouwer met deze eind stand tevreden kunnen zijn, alhoewel wij een gelijk spel toch beter hadden gevon den. Enfin de doelpunten beslissen nu eenmaal en hierin was Merino's net iets sterker. Het tweede elftal van Renswoude heeft zondag tegen Hooglanderveen nog juist de volle winst kunnen grijpen. De 01 eind uitslag was reeds met de rust Van goed voetbal is in deze uitwedstrijd echter in het geheel geen sprake geweest. Vooral de voorhoede van de rood-witten deed het bijzonder slecht. Renswoude startte met enkele aanval len, die echter geen verwarring konden stichten, daar deze te doorzichtig waren. Toch namen de rood-witten reeds vrij spoedig de leiding, toen middenvoor T. Raven de gehele achterhoede in de lure legde (01). Na de thee was het spel nog slechter, alhoewel de Renswoudse voor- waartsen nu wel wat meer schoten. E. de Waal had in deze periode nog eenmaal pech, toen een schot van zijn voet buiten het bereik van de keeper via de deklat weer in het veld terug sprong. Nee men moet het anders aanpakken. Er zal meer geschoten moeten worden en men zal wat meer samen moeten spelen. De spelers zijn persoonlijk te veel op de eer van een doelpunt gesteld. 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent i Te koop eiken huiskamer ameublement. Te bevr. Prins Bernhardlaan 212, Veenend. Te koop een garage 6V2 x 13 te zien Expeditie Stations straat 205, Woudenberg, van Hal, Nieuweweg 224, Veenendaal. Nette werkster gevraagd. T. Jansen, Nieuweweg 178, Vee nendaal. Groothandel vraagt maga zijnbediende. Brieven onder nr. 3197 aan het bur. van dit blad. Gevraagd nette dienstbode wegens huwelijk der tegen woordige. Mevr. Van Eden, Hoofdstraat 58, Veenendaal. Jonggehuwden zoeken ka mer-slaapkamer met kookge- legenh. Br. onder nr. 3198 aan het bur. van dit blad. Een Statenbijbel te koop ge vraagd. Brieven onder nr. 3199 aan het bur. v. d. blad. Flinke hulp in de huishou ding gevr. 14 januari voor dag en nacht bij dame alleen. Mevr. v. Klinkenberg-van Riemsdijk, Populierenlaan 8. Veenendaal. Uw trouwpartij in hotel-res taurant Stuyvenberg te Eist (U.), telefoon K 8377-200. Slijterij „Het Zuiden", Pa trimoniumlaan 20, Veenen daal, vraagt net meisje voor winkel en huishou ding. Moeilijkheden met was dro gen? Wij verhuren wasdro gers (Centrifuge) per uur en per halve dag. Strijk-droog. N. van Ek, Pr. Bernhardlaan 1, tel. 2533, Veenendaal. Elektrische wasmachines te huur, per uur en per dag. Wij hebben wasmachines v.a. 166,50. N. van Ek, Pr. Bern hardlaan 1, Veenendaal. tel. 2533. Als uw schoenen konden spreken, zouden ze om de reparatie van Blankesteijn smeken. Tevens eerste Vee nendaalse vergrootinrichting onder volle garantie. Eerste klas machinaal schoenrepa ratiebedrijf. D. Blankesteijn Zonen, Helling 14, Vee nendaal. Hoortoestellen, Philips Au- dium, Batterijen, Melis Op tiek, Hoofdstraat 51, Telef. 3184, Veenendaal. Verhuur zonder chauffeur. Prima Volkswagens, Ford. Chevrolet, Morris, Oxford. Benzine- en Servicestation „Renswoude", v.h. J. van Wikselaar Zoon, Dorps straat 112, Renswoude. Tel. K 8387-254. Voor verhuur van stoelen, dissen, glas- en aardewerk, naar J. Kool, Holleweg D 120, Tel. 2463. Alles prima materiaal en gratis thuis bezorgd. Slachtkonynen te koop gevr. voor eerste kwaliteit 2, per kg. Tevens op hetzelfde adres dagelijks slachtkippen gevr. Poeliersbedrijf Harde man Zn., Benedeneind 25, Veenendaal, Tel. 2987. Huisslachters, voor varkens darmen naar A. van Rhee, Valleistraat 21, Veenendaal. Elke dag schapen- en paar- denvlees voorradig v.a. 1,50 per '/a kg. Van Rhee's Eerste Veenendaalse Paardenslage- rij. Valleistraat 21, V'daal. Voor uw timmer- en on derhoudswerk. D. de Moes. bereikt, j Dr. Colijnstraat 38, Telef. 2871. Veenendaal. t.m. tien woorden i ..J#' DE GRUYTER 570109 H. door Ernst Zahn Vertaling: C. Knappert-Jansen De president staarde naar de grond. Zijn vuisten waren gebald. „Hij ver jaagt iemand uit zijn eigen land, die ellendeling! Maar nu is het genoeg, zowaar ik Furrer heet! Nu zal ik het hem betaald zetten!" „Hebt u hem aangeklaagd, groot vader? Is de aanklacht al weg?" vroeg Tobias. „Ja, waarom?" De oude man wend de zich met een ruk naar hem toe. „Omdat ik geloof, dat het u niet veel baten zal," zei Tobias bescheiden, maar vol overtuiging. „Zo ben ik soms niet in mijn recht?" „Zeker, zeker, in uw recht bent u wel, maar. Russi is niet in zijn on recht!" „Hoe dat zo?" „Omdat het stuk van de weide in lengte van tijd tóch naar beneden had moeten komen. Er is te* veel wa ter in het land en te weinig steun van onder. En dan het losgeraakt stuk land behoort niet tot de steengroeve. Het ligt er naast en het is een leem- wand, daar ,komt het water door, Rus- si zal daar niet veel aan kunnen doen." „Zo, waarom heeft het dan gehou den, totdat de ellendeling gekomen is en in de berg is gaan wroeten en gra ven?" „Toeval!" zei Tobias, „ik wou, dat u die aanklacht niet had ingediend, u schept u zelf maar nieuwe ergernis er door." „Dat wil ik dan toch eens zien! Het is niet alleen dat, ik heb ook nog an dere dingen uit te vechten met die die kerel daar beneden, en ik zweer het je, nu zal het zijn: hij of ik!" Furrer ging in woede heen. Een ogenblik was het Tobias, als moest hij hemterugroepen en alles opbiechten; hij voelde zich gedrongen voor de vrede te pleiten en te beken nen, waarom hij zo graag vrede wilde, maar bij nader inzien leek hem het ogenblik daartoe te slecht gekozen en hij zweeg. Van dat ogenblik af was er een openlijke strijd tussen Furrer en Rus- si. De boer van de Hochfluh-hoeve had zijn vijand een proces aangedaan. Terwijl de ene week vóór, de an dere na verliep, vorderde de rechts zaak als een kreeft. Hoge heren kwa men van Neudorf met gewichtige ge zichten, gouden brillen en zware por tefeuilles. Gezamenlijk zochten zij de weide af, en gingen ook tot bij de Fluhwand, maar niet al te dicht, want het leven van hoge heren is kostbaar! Daarna gingen zij bij de boer van de Hochfluh-hoeve binnen en lieten zich onthalen, stapten toen bij Russi af en lieten zich weer onthalen en vertrok ken met geheimzinnige gezichten. Vier weken later deed de Neudorfer recht bank uitspraak. De boer van de Hochfluh-hoeve ont ving het bericht op een avond toen hij met zijn dienstpersoneel in de woon kamer zat. Hij trok de wenkbrauwen omhoog en nam zijn bril uit het bril- lenhuis. Langzaam scheurde hij de dientsbrief open. Aller ogen rustten op hem en ieder hield de adem in, zó was elk er van doordrongen dat het papier grote waarde voor hem had. Toen zagen zij, dat zijn gezicht trilde en asvaal werd. Hij stond op en ging naar de raadskamer. De oude man stond nog met zijn rug naar de deur; hij moest, toen hij binnengekomen was, midden in de kamer zijn blijven staan. „Wat is er, grootvader?" vroeg To bias. „Verloren!" zei Furrer. „Ik had het wel kunnen denken, er is daar bene den geen gerechtigheid meer, de vreemdelingen zijn heer en meester in Neudorf. Maar het is nog niet uit! Ik ga hoger op." „Laat dat maar, het is toch voor u zo erg niet. Een stevige muur, en de weide is veilig. Al kost dat een paar duizend, u kunt het immers betalen!" Furrer wendde zich met een vuur rood gezicht naar Tobias. „Bemoei je er niet mee, je begrijpt de zaak niet. Ik weet goed, wat ik doe." Daarop gingen zij zwijgend naar de woonkamer terug. Van dat ogenblik af was een woes te ongedurigheid in de president, ge varen. De koele bedaardheid van zijn goede dagen was hij kwijt; het ver langen om aan Russi en zijn plannen paal en perk te stellen, zweepte hem voort als iemand, die door zware schuld gekweld wordt. Alles, wat hij deed, geschiedde in zenuwachtige haast. Terwijl hij zich op die wijze op wond, bracht bijna iedere dag nieuwe reden en nieuw voedsel voor zijn woe de en zijn haat. Het proces over het weiland was voor het hooggerechtshof gebracht. Furrer ging telkens naar Neudorf en gebruikte al zijn invloed die nog altijd niet gering was. De be slissing was eerst over weken te ver wachten. Ondertussen was de herberg „De Os" veranderd in een bijna steeds fraai gebouw, en opeens vertelde men in Frutnellen, dat de waard vreemde gasten wachtte, die plaats bij hem be sproken hadden voor een verblijf van enige weken. Reeds een paar dagen later bracht Russi zelf een familie, waarvan het heette, dat hij er mee be vriend was, naar het hotel. Bij het be gin van de zomer had de nieuwe waard uit „De Os" al bij de twintig kurgas- ten in huis, die de reine versterkende lucht en de stilte van het bergdorp, alsmede de beschutte ligging niet ge noeg konden roemen. En omstreeks die tijd kregen de Frutnellers een dik pak ambtspapie ren. Nadat de president ze had door gekeken, liet hij reeds de volgende morgen zijn gemeenteraadsleden bij eenroepen. Zij kwamen in allerijl en brandend van nieuwsgierigheid, wat er aan de hand was, dat zij zo met de alarmklok ontboden werden. De pre sident zat stijf rechtop in zijn stoel en had de hele verzameling stukken vóór zich liggen. Zijn handen streken er overheen terwijl hij droog en eento nig om de beurt de groeten van de binnenkomende leden beantwoordde. Maar toen allen gezeten waren en hem en elkaar weinig op hun gemak aanstaarden, begon hij met hese stem uiteen te zetten, dat er een contract aanhangig was, waarbij aan Russi werd toegestaan de vrachtweg van 't gehucht naar het dorp Frutnellen zo als die tot heden geweest was, op de breedte van een straatweg te brengen. Plannen en berekeningen lagen daar gereed, in Neudorf hadden zij ja en amen gezegd, en zij, de inwoners, wa ren allen voor de schijn uitgenodigd, om hun oordeel over het plan uit te spreken. Acht dagen na deze zitting versche nen de vertegenwoordigers van het dorp op de gemeenteweide bij de kerkheuvel. Een bleke zon stond bo ven Frutnellen; nu en dan verdween haar glans geheel achter grauwe wol ken; de mannen stonden in een kring op de pas afgemaaide weide en Fur rer stond in hun midden. Toen de man, die bijna een mensen leeftijd de lotgevallen van zijn klein geboortedal bestuurd had, de kring rondkeek, voelde hij zich pijnlijk ge troffen. De kring was klein en met gapingen, nauwelijks de helft der stemgerechtigden waren verschenen. Toch begon hij te spreken, en hij sprak met het vuur van zijn beste da gen, bezwoer de Frutnellers aan de goede oude tijd te denken, toen zij alleen hier boven waren, (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4