Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 60 Jaar Scheepjeswolharmonie KRONINGSFEESTEN VAN 1898 HET BEGIN I De Emmikhuizer Phoenix Parijs verwacht werkloosheid in 1957 Vrees voor sociale wanorde MULDER 31e jaargang WOENSDAG 16 JANUARI 1957 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts gn Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scberpenzeel AGENDA IJSBAAN IS DICHT Valse naam opgegeven ELST Nog steeds toename bevolking Rlienen SCHERPENZEEL r iliiit Vooruitzichten zijn zonder meer slecht WOUDENBERG ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN No 5 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Op 2 januari j.l. was het dan zestig jaar geleden, dat ons plaatselijk muziekkorps de Scheepjeswolharmonie, voorheen en eigenlijk ook thans nog wel, beter bekend als de „D. S." of als ,,'t Muziek van de Schup", werd opgericht. Een jubileum dat niet alleen dit korps of het bedrijf van de Scheepjeswol aangaat maar ook en zonder overdrijving geheel Veenendaal. Want al geldt het hier dan een fa- briekskorps, de Veenendalers buiten het bedrijf hebben hiervan weinig of nooit iets gemerkt. Men bleef niet binnen de grenzen van het bedrijf, integendeel, steeds stond men geheel ten dienste van de bevolking. Gedurende al die zestig jaren immers waren de mensen van „D. S." van de partij als het ging om muzikale op luistering van een of ander gebeuren in de Veenendaalse gemeenschap. Wat is b.v. een nationale feestdag zonder muziek? De belangstelling voor het jubileum van dit korps kan echter niet alleen verklaard worden als te zijn een blijk van waardering voor al datgene wat het die vele jaren door voor Veenendaal heeft gedaan en be tekend. Nee, het gaat verder. De Veenendalers zijn met recht trots op dit prachtige korps. Op de keurige en grootse verschijning en niet in het minst ook om de muzikale prestaties. Onwillekeurig delen ook wij als niet-D.S.-ers in de successen en de bewondering welke het prachtige Vee nendaalse korps oogst overal waar het verschijnt. Wij verbazen ons dan ook niet over het feit dat het aantal uitnodigingen naar verschillende plaatsen in ons land steeds meer toeneemt. Vooral de laatste jaren is dit het ge val. In 1953 b.v. trad het korps op bij de opening van de Amsterdamse Sport week. Sinds die tijd heeft het uitnodi gingen geregend. Jaarlijks is men bij de Airbornemarsen in Oosterbeek en de Valkenheidetocht. In 1955 was men bij de opening van de wielerwedstrijd Ronde van Nederland in Amsterdam en de later daarop volgende revanche wedstrijden en werd men uitgenodigd voor een concert in de Keukenhof. Vo rig jaar ging men o.m. weer naar het Bloemencorso in de bollenstreek, naar Nijmegen, Gameren, Wageningen, de interlandwedstrijd Saarland-Nederland en de Edese Schapendag. Men kan alle uitnodigingen niet aanvaarden aange zien deze reizen vaak geld kosten om dat men niet altijd alle kosten vergoed krijgt. In 1954 b.v. werd 22 maal een beroep op het korps gedaan voor muzi kale opluistering in Veenendaal. De Veenendaalse Scheepjeswolhar monie heeft de meeste opgang gemaakt sinds 1953 toen deze als geschenk van de fabrieksdirectie een geheel nieuw en buitengewoon mooi instrumenta rium ter beschikking kreeg en door het gehele D.S.-personeel in een keu rig uniform werd gestoken en niet in de laatste plaats ook door de toen ge vormde uitstekende drumband. De harmonie telt thans 75 leden en 12 leerlingen, hetgeen niet minder dan ongeveer 10 procent van de manlijke fabrieksbevolking uitmaakt. In de af gelopen 60 jaren heeft men niet steeds al die weelde gekend. Dat goede in strumenten en mooie uniformen niet altijd voorwaarden behoeven te zijn voor het behalen van succes en glorie, bewezen wel de vroegere jaren in het bestaan van „D. S.". Hoe glorieus was na een jaar van ijverig studeren en repeteren in de oude sociëteit aan de Nieuweweg niet het eerste optreden in het openbaar in 1898 ter gelegenheid van de grote kroningsfeesten van dat jaar. En hoe hooggespannen waren toen niet de verwachtingen van de Veenendaalse bevolking. De stoot tot de oprichting van het korps was troul wens niet vreemd aan deze feesten en maakte min of meer deel uit van de voorbereidingen daarvoor. Uiteindelijk doel van de oprichters was echter het bieden van ontspanning voor het fabriekspersoneel en een korps dat geheel belarrgeloos ten dienste van de bevolking zou staan. Dat de muziek tegenwoordig b.v. van de vereniging „Oranjedag" een vergoeding ontvangt als er gespeeld wordt, was oorspronke lijk niet de bedoeling. Wel was het de gewoonte dat de muziek op een feest- Donderdag 17 januari (In Chr. Ger. Kerk, Beatrixstraat) 1| 7.30 uur, ds. M. Baan van Dor- |l II drecht spreekt over „De prediking ff ji van een zwijgend God." |l (In café Vonk) 8 uur, lezing ver. Pluimveehouders Veenendaal en II Omstreken. f= 1| Zaterdag 19 januari (In geb. ,,'t Trefpunt") 7.30 uur, if feest- en toneelavond v.v. VRC. Vrijdag 25 januari 11 (In geb. Eikenlaan) 8 uur, jubi- if ff leumconcert Scheeojeswol harmo- ff nie o.l.v. de dirigent de heer M. de |i Graaf. Luxor theater II Heden woensdag de film „Het loon f| der zonde" en morgen donderdag f| „Gevaarlijke liefde". ^ktllllllMHIItll(li;illllllllllllllllllli||IIIIIMIIIIlt||||||||||!ll!|Mil||||||||||i|i^V ^SlIlllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllIHltlllllllinilllHIIIIIIIIIIIIII.^^ dag op een lekker etentje en zo werd onthaald, maar dat etentje en wat er zo bij hoorde, liep op het laatst zo in de papieren dat „Oranjedag" het voor deliger oordeelde het korps maar een vast bedrag per keer te geven en voor het onderhoud van het korps, de in strumenten en uniformen, heeft men dergelijke inkomsten hard nodig. WOUTER HENDRIKS DE SMID Wouter Hendriks, de baas van de fa- briekssmederij, de vader van de huidige voorzitter, was wel de grote drijfveer tot de oprichting. Reeds lang had hij rond gelopen met plannen in deze richting. Zijn kans kwam toen het toenmalige fanfare korps van Renswoude op de fles ging en hij de directie van de fabriek bereid vond voor een koopje de instrumenten van Renswoude over te nemen. De mensen in de fabriek waren enthousiast. Er meldden zich 100 liefhebbers, veel te veel voor het aantal beschikbare instrumenten, en daar om besloot men gelijk maar tot de oprich ting van een zangkoor. Onder de uitstekende leiding van de di rigent, de heer G. Bikkers, kapelmeester van een militair korps in Amersfoort, die van de oprichting tot 1923 de directie heeft gevoerd, maakte het korps snelle vorderingen. De opzet was een harmonie en daartoe werden al spoedig de nodige instrumenten aangevuld. IN 1923 AL VOOR DE RADIO Een hoogtepunt in het bestaan van de jubilerende harmonie was het eerste op treden voor de radio in 1923 en later nog weer eens in 1929. Ook zijn het korps moeilijke tijden niet bespaard gebleven en verschillende malen scheelde het weinig of er was geen „D.S." meer geweest. Zelfs in 1949 was dit nog het geval. De oorlogs-misère ging even min ongemerkt voorbij. Men weigerde lid te worden van de nazi-cultuurkamer en voor enkele jaren werden de instrumen ten aan de wilgen gehangen. Spontaan en met enthousiasme kwam men op 10 mei 1945, de dag waarop Vee nendaal bevrijd werd, voor het eerst weer met feestelijke marsen op straat nadat met veel moeite was mensen en instru menten bij elkaar waren geraapt. Er moest muziek zijn en „D.S." was present. Na het overlijden van de bezielende en ook door de bevolking zo gewaardeerde dirigent Bikkers zou de heer A. J. Maas de leiding overnemen. Twee jaar later echter, dus in 1925, werd diens plaats al weer ingenomen door de heer Ferd. de Goey, eveneens kapelmeester te Amers foort. De heer De Goey was ook een diri gent waaraan vele korpsleden goede her inneringen bewaren en hij bleef dan ook gedurende bijna 25 jaar, tot 1950 de di rectie voeren. Tot 1935 heeft „D.S." het eigenlijk zon der een bestuur weten te stellen. De een- mansleiding was bij de heer J. Bruis sr. tot dan toe steeds in goede handen ge weest. Het is ook dat wij diens naam noe men omdat hij onnoemelijk veel voor het korps heeft gedaan. Thans wordt het bestuur gevormd door de heren W. Hendriks jr., sinds 1912 lid van het korps, J. Bruis jr., J. Gaasbeek, J. Croes, C. Dikkenberg, Joh. Diepeveen en J. Hazeleger terwijl de heer W. J. Schoe- maker ere-voorzitter is. (Zie verder pagina 2.) Als gevolg van de ingetreden vorst is het water van de ijsbaan aan het Benedeneind, dat reeds lang op koning Winter had liggen wachten en met de nieuwe pompinstallatie steeds op peil was gehouden, thans met een ijslaag bedekt. Op de baan is alles in gereedheid gebracht en werden nog weer verbe teringen bereikt om het de schaats liefhebbers zoveel mogelijk naar de zin te maken. Zo is de baanverlichting nu geheel compleet. In de consumptie tent zijn de nodige vernieuwingen aan gebracht. Zelfs heeft men hier een rub ber mat zodat men op de schaats naar binnen kan lopen. Het wachten is nu maar op het mo ment waarop de baan-exploitant het mogelijk oordeelt de baan voor het publiek open te stellen. RITMEESTER SCHAKERS WINNEN Behaalde het tweede tiental van de S.C. Ritmeester maandag 7 januari een mooie overwinning op Rhenen II, het eerste tiental maakte het succes compleet door Velp 1 met een 6V23V2 nederlaag naar huis terug te sturen. De persoonlijke uitslagen luidden: Ritmeester I Velp I M. v. d. Bovenkamp H. Steenstra VtV2 G. A. Blankestein Bottema V*xh G. J. Koomen v. Gorkum V*V* G. Achterberg v. Beek10 G. Davelaar Jansen 10 C. Beyer v. d. Meulen 10 J. d. Fluiter v. d. HeydenV21lt J. Veenhof StubbeV*V2 G. O. Reininga Demon V*V2 M. Hoesen den Hartog l/tV2 Totaal uitslag 6V23V2 Rhenen II Ritmeester II M. ter Haar G. E. Reininga1/tV2 G. E. v. d. Brink M. Hoesen01 B. v. Doorn H. v. Manen01 H. Spaan C. Roseboom01 G. J. Coops G. Beukhof 01 H. W. v. Dam H. J. Ditewig Vï—Vt J. C. P. Hessing Chr .Baars 01 J. Slagter E. Slotboom 10 H. Rijkse J. Budding10 A. J. Jacobs C. v. d. Craats 0—1 Totaal uitslag 3—7 Dezer dagen werd op de Kerkewijk een bromfietser door de politie aan gehouden omdat hij op de rijweg reed inplaats van op het fietspad. De man dacht aan het betalen van de bekeuring te ontkomen door een valse naam op te geven. Toen de politie hier achter kwam slaagde men er in de man opnieuw aan te houden en zijn ware naam en adres vast te stellen. Het bleek een inwoner van Ede te zijn, die nu wel een veel hogere boete zal moe ten betalen. GAF U MEER DAN HONDERDDUIZEND GULDEN WEG? Het komt niet veel meer voor dat iemand zomaar meer dan een „ton" weg geeft, maar een groot aantal personen in onze gemeente werkt daar dan toch maar aan mee. Want bijna honderdnegendui zend gulden is over 1956 bijeengebracht in de kleine busjes, die ook hier regelmatig rondgaan ten bate van de meer dan 1000 jongens en meisjes, die om allerlei droeve reden zijn opgenomen in het Heldring stichtingen te Zetten, de Martha-stichting te Alphen aan de Rijn en de stichting Valkenheide te Maarsbergen. Een prachtig bedrag, waarvoor de vereniging HeMaVa te Amersfoort (p-,..; rekening 4846) heel dankbaar is. Opnieuw is hiermede de juistheid van het spreekwoord bewezen dat vele kleintjes één grote maken. De plaatselijke afdeling onder leiding van mevrouw Roks, Provincialeweg 9, Eist (U.) deelt dit resultaat met vreugde mede aan alle gevers en geefsters en spreekt daarbij de hoop uit dat u ook in 1957 uw bijdragen aan dit werk blijft geven. Over het afgelopen jaar is het aan tal inwoners van Rhenen toegenomen met 112 mannen en 88 vrouwen of in totaal 200 personen. Hiermee is het totale aantal inwoners gestegen van 11.524 tot 11.724. Als bijzonderheid geldt nog, dat voorheen de vrouwen steeds in de meerderheid waren in de Grebbestad. Dat is nu anders geworden. Het aantal zielen bestaat uit 5902 mannen en 5822 vrouwen. Dit mannenoverschot dient ter geruststelling van de nog zoekende dames! Het aantal ingekomen personen over 1956 bedroeg 665. Er werden 239 kinde ren geboren, 123 jongens en 116 meis jes. Er vertrokken 611 personen en er stierven er 93 inwoners. Het geboorte overschot bedraagt 146 en het vesti gingsoverschot 54. OVERPLAATSING De heer H. M. Schipper, assistent bij de rijksbelastingen ter standplaats Rhenen, wordt met ingang van 1 februori over geplaatst naar de gemeente Twello. De heer Schipper heeft gedurende acht jaar in Rhenen zijn werkzaamheden ver richt. In de vakature, tengevolge van het vertrek, zal niet worden voorzien. GOUDEN HUWELIJK Donderdag 17 januari viert het echtpaar J. van de Vliert, wonende Dorpsstraat 211 het gouden huwelijksfeest. Dit echtpaar dat nog temidden van het leven staat, is lang niet onbekend in Scherpenzeel. Voor al de bruidegom geniet op velerlei gebied bekendheid. Ruim 35 jaar bewoonde men de boerderij Ebbenhorst welke thans door de zoon wordt beheerd. Bij vele fokvee- dagen wist Van de Vliert met zijn koeien paarden en stieren talrijke fraaie prijzen te winnen. Thans, nu hij zelf niet meer in het bedrijf is, heeft hij toch door zijn grote liefde voor het vee en zijn grote kennis altijd nog veel belangstelling en iedere fokveedag in de omgeving bezoekt hij trouw. De heer Van de Vliert, thans 80 jaar, was veertig jaar bestuurslid van de Gel derse Mij van Landbouw en vijftien jaar bestuurslid van de plaatselijke Oranje vereniging, welke functie hij thans nog vervult. Het zal dit gouden bruidspaar donder dag zeker niet aan belangstelling ontbre ken. SCHIETUITSLAGEN De schietuitslagen waren deze week als volgt: 1. C. Valkenburg jr 48 p.; 2. H. Val kenburg, 47 p.; 3. A. Valkenburg, 45 p.; 4. R. v. Eist, 45 p.; 5. A. v. Dusschoten, 43 p.; 6. G. v. Eist, 42 p.; 7. P. Engelen burg, 42 p.; 8. M. Berendsen, 40 p.; 9. H. Berendsen, 40 p.; 10. J. Koudijs, 38 p. SUCCESVOLLE UITVOERING VAN „BRAVO" De Scherpenzeelse mondaccordeonver- eniging „Bravo" heeft de beste dirigent, die op dit gebied te vinden is, zo deelde de voorzitter van de Nederlandse bond van mondaccordeonverenigingen, de heer Versloot, mede bij de winteruitvoering van zaterdagavond in de Sociëteit. De zaal was tot aan de laatste plaats bezet toen de vereniging het muzikale programma opende met een mars. Hierna sprak de voorzitter T. Rootselaar een woord van welkom tot alle aanwezigen en afgevaar digden van bevriende verenigingen in en buiten Scherpenzeel. Hij vertrouwde er op dat het dank zij de medewerking van NAO uit Veenendaal een geslaagde avond zou worden. Hierna ging men verder met het uit vier nummers bestaande program ma. In dit programma toonde „Bravo" weer zijn muzikale kwaliteiten onder lei ding van de kundige dirigent de heer J. W. Gerritsen en ook deze avond toonde Bravo weer dat men een hoge trap op de ladder voor dilettantenverenigingen heeft bereikt. Hierna trad NAO uit Veenendaal voor het "oetlicht. Tussen de bedrijven door zongen een paar meisjes-leerlingen van Bravo nog een drietal liedjes begeleid door mondaccordeon en guitaar. Het klonk niet onaardig. Het blijspel „De klomp en de goudvis" was een groot suc ces. Het werd goed gespeeld en aan de vrolijke stemming in de zaal was merk baar dat het stuk goed insloeg. De organisatie van de avond was zeer goed. In Westerlooseveen tussen Oude Pe- kela en Winschoten is een duiker onder de dijk doorgebroken, zodat honderden hektaren land onderstroom den, door het acht meter brede gat dat door de kracht van het water was ontstaan. Foto: Vader en zoon staan machteloos hij hnn ondergelopen land. In het hoofdstuk „Het Egelmeer wordtschaapskooien wist te staan op het Venlo herinnering" van zijn onlangs verschenen boek „Langs Heidezoom en Hessenspoor" schrijft Jac. Gagenbeek o.a.: „Jaren ge leden lagen tussen de glooiende rogge- akkers van de Emmikhuizerberg nog klei ne, smalle stroken heide en stonden op de ronde top enkele schaapskooien. Die zijn verdwenen, maar nog lang kon men er de brokstukken van ondermuren en funde ringen oprapen: oude handvormstenen, zogenaamde kloostermoppen, en die be paalden dan onwillekeurig de gedachten bij de overlevering volgens welke een maal op de berg een klooster gestaan zou hebben. De geschreven historie zwijgt er van en de volksmond weet er slechts vage dingen van te vertellen, waarbij verwezen wordt naar oude namen, die aan een klooster herinneren. Ligt in de slaperdijk tussen Renswoude en Ederveen die met de berg verbonden is, geen duiker, die nog altijd de Munnikenheul heet? Stroomt daar de Munnikenbeek niet door? En geen enkele Valleibewoner in deze omgeving zal in gebreke blijven, als men hem vraagt waar de Munnikenweg is" En de schrijver vervolgt: „Die oude na men herinneren aan de arbeid van mon niken en die zouden dan volgens sommi gen gewoond hebben in het legendarische klooster op de bergMaar al onder schatten wij de betekenis van overleve ringen niet, de ervaring heeft geleerd, dat men deze verhalen ook met het nodige korreltje zout behoort te nemen." Inplaats van een slag om de arm te houden had de schrijver hier moeten doortasten en nog meer zout moeten ne men om dat de legendarische vogel op de staart te leggen en zodoende het beestje te vangen! In feite heeft hij de phoenix van Emmikhuizen weer doen herrijzen. Herodotus verhaalt de oude sage van de phoenix, de vogel, die, oud geworden, zichzelf op een nest van specerijen, door de zon ontstoken, verbrandde en verjongd uit zijn as oprees. Zo staat de Emmik huizer phoenix weer in levende lijve voor ons. Meermalen hebben wij, ook in „De Vallei", getracht het dier van ouderdom te doen sterven door het in het zonnevuur van de historische feiten te plaatsen. Want een klooster is nooit te Emmikhui zen geweest! In het kort willen wij dat nog eens aantonen. Zwever van Abcoude, Heer van Gaes- beeck (bij Brussel), Putten en Strijen, stichtte in 1392 een kartuizerklooster, niet bij Emmikhuizen, maar bij Utrecht „in den Enghe" nabij de Vecht. Kort en bon dig verhaalt Arent toe Boecop dit feit in zijn kroniek van de Utrechtse bisschoppen en de Gelderse hertogen: „Dat Catusser- closter butten Uttert, (Utrecht) stichtte Sweer van Gaesbeke, waervan int jaer 1392, op sonte Peternellendach (destijds 28 mei) den irsten steen worde ghelecht, weilick hij myt guederen, renten ende alles dat daertoe hordt, versach." Hij ont leende deze gegevens aan stukken uit het kloosterarchief o.a. aan het Necrologium, aangelegd in 1440 en bijgehouden tot het laatst der 16de eeuw. TWIST OVER GRENS MET RENSWOUDE Toen Zwever in 1400 stierf, hielp zijn broer Willem, heer van Abcoude ep Wijk bij Duurstede, 't klooster voltooien. Zwe vers zoon weer, Jacob van Gaesbeeck vele Gaasbeeks in onze omgeving heten naar de heren van Gaesbeeck: zij woon den op hun terreinen of waren bij hen in dienst Jacob van Gaesbeeck dan, een machtig Kabeljauws edelman, droeg 18 juli 1433 vele landerijen onder Soest, Amersfoort en Schalkwijk aan het kloos ter over. Ook „het goed Ymmichusen in het gerecht van Rijnswoude." In de zes tiende eeuw werden deze goederen nog vermeerderd. Ook kocht het Utrechtse klooster hier wel landerijen, b.v. in 1478 van Cornelis Ghijsbert en Otto Wolfswin kel, die verpacht werden voor ten hoogste 22 mud rogge. De landerijen werden door de monniken verpacht. Pachters waren o.a. Evert Goessenssoon, Ghijsbert Thys- soon, Rijck Aartssoon. Een merkwaardige figuur was Evert Goyerssoon, een pa triarch van 80 jaar, die meer dan 50 jaar op Emmikhuizen schapen had gehoed, VUILNISEMMERS OP HET FIETSPAD De inspecteur-korpschef van politie verzoekt ons de bewoners van de Ker kewijk erop te wijzen dat men er beter aan doet de vuilnisemmers op de dagen dat de vuilniswagen komt, niet meer op de rand van het fietspad te plaat sen maar op de rand van het trottoir. Het is begrijpelijk dat men door*ze op het fietspad te plaatsen de mannen van de vuilnisophaaldienst het werk wil verlichten maar de emmers vormen op het fietspad een gevaar voor het verkeer. BEKEURINGEN WEGENS ROND HANGEN IN PORTIEKEN In de afgelopen weken zijn weer ver schillende verbaaltjes opgemaakt tegen jongelieden die meestal op zaterdag- en zondagavond de portieken van de win kels in de Hoofdstraat bevolken en daar lawaai schoppen en ander kattekwaad uithalen. (van onze Parijse correspondent) Hoewel de miljoenen champagnekurken by de aanvang van dit nieuwe jaar hoog in de lucht ploften en alle Fransen elkaar „bonne année" wensten weet toch ieder een, dat er een zwaar jaar in het vooruit zicht ligt. Er zal sober moeten worden ge leefd, maar niets valt de Fransen zo moei- iyk als de tering naar de nering te zetten. Indien men de officiële redevoeringen ernstig onderzoekt en vergeiykt met de beschikbare cyfers en gegevens wordt niettemin duideiyk, dat men hier dit jaar van de nood een deugd zal moeten maken wil men een nationaal bankroet voorko men. DE BIEFSTUK WORDT WAT KLEINER Het Egyptische avontuur drukt via het olietekort zwaarder op het economische leven dan de officiële personen aanvanke lijk wilden toegeven en tengevolge hier van zal de jaarlijkse stijging van de pro- duktie, gemiddeld ongeveer tien percent dit jaar niet worden bereikt. De eerste zes maanden van 1957 zal de produktie zelfs terug lopen en er moet nog worden afgewacht of de tweede helft van het jaar de zaken dusdanig zal compenseren, dat het totaal van 1956 kan worden bereikt. Men verwacht namelijk, dat vanaf juli de industrie niet meer gehinderd zal worden door het olietekort, maaraldus voegt men er aan toedit wil niet zeggen, dat de benzinedistributie dan ook gedaan zal zijn. Voor januari krijgen de Franse automobilisten 15 tot 30 liter; voor fe bruari wordt de toewijzing vermoedelijk nog iets kleiner ende regering weet niet hoe zij de auto's in maart en april lijdende moet houden. Mede doordat het Suezkanaal als alles goed gaat in mei weer gedeeltelijk bevaarbaar is zal vanaf begin juni een verbetering intreden zodat de benzin^toewijzingen tijdens de vakantieperiode wat ruimer zullen zijn. Maarde voorraden zullen dan tevens dusdanig zijn geslonken, dat men tot ok tober/november nodig heeft om weer wat op adem te komen. Ergo: in het gunstigste geval duurt de benzinedistributie tot diep in de herfst. De staalindustrie zal voorlopig per maand 40.000 ton minder kunnen produce ren. Een nieuwe run op auto's, welke deze zomer verwacht wordt kan misschien de terugslag in de automobielindustrie be perken tot tien percent Slechts voor twee bcdriifstakken zijn de vooruitzichten gun stig: de textielindustrie zal tien percent neer produceren en in de bouwbedrijvig- beid hoopt men 300 000 woningen gereed te krijgen tegen 220.000 in het afgelopen jaar. In tal van andere sectoren vreest men een afzetcrisi". omdat de spanning tussen loon en prijs dit jaar nog heviger zal worden. Hoewel de regering al bekend heeft gemaakt, dat de prijzen der land- bouwprodukten niet zullen worden ver hoogd, zodat de boeren weer doende zijn om hun protestacties te ontwerpen heeft men toegegeven dat de prijzen in de in dustriële sector zullen oplopen en ook zuivelprodukten wat in prijs zullen stij gen. Met het duurdere vervoer betekent dit toch een prijsstijging over de gehele linie, terwijl aan de andere kant het in komen van de doorsnee arbeider, zelfs al komt de glijdende loonschaal in beweging eerder zal teruglopen, omdat de over uren, betaald met een toeslag van 50 tot 100 °/n, komen te vervallen. De biefstuk wordt dus kleiner en om de nieuwjaars boodschap nog wat grijzer te maken heeft men ook al laten doorschemeren, dat het vlees weer wat duurder zal worden. Er is minder nodig om een volk van streek te maken HOGERE BELASTINGEN De hoge sociale lasten, de moeilijkheden in Noord-Afrika en tenslotte de actie in Egypte stellen hoge eisen aan de staats kas, die gezien de te verwachten malaise in sommige bedrijfstakken daarentegen minder inkomsten zal kunnen trekken uit de belastingen. Het begrotingstekort van 1400 miljard is daarom maar een voor lopig bedrag: het zal nog wel aanzienlijk stijgen. Hoe zal de staatshuishouding de eindjes aan elkaar knopen? Ten koste van veel wil Ramadier een verdere inflatie voorkomen, zodat hij slechts heeft te kie zen tussen twee alternatieven: een beroep op de spaarders op vele plaatsen liggen nog gouden sokken onder de plavuizen of zwaardere belastingen, teneinde het volk te verplichten soberder te leven. Het is echter al niet meer aan twijfel onderhevig, dat hij beide middelen zal moeten aanwenden met alle gevolgen van dien. Ramadier, de specialist van het slechte nieuws heeft al moeten verklaren: „Indien de vooruitzichten voor 1957 niet alarmerend mogen worden genoemd, zijn ze toch zeker zorgwekkendEn de kinderen van Marianne, die al hebben ge leerd hoe ze de boodschap van de re gering commentariseren maken er van: „We gaan een moeilijk, een heel moei lijk jaar tegemoet en veenbranden had gezien. Wat de schaapskooien aangaat, op de kaart van Renswoude in de gemeenteatlas van Kuiper uit 1865 staan nog enige kooien getekend. De goederen der kartuizers grensden aan die van de familie Culenborch, heren van Renswoude. Er is lang getwist over de grensscheiding, de scheigreppel. Op 13 februari 1500 kwam een rechter lijke regeling tot stand voor de schout te Renswoude tussen Dirk van Culenborg en de kartuizers. In 1518 bevestigde Dirk de scheiding en verklaarde dat de kave, die de monniken lieten maken, op grond van Emmikhuizen lag. In 1533 op 31 juli viel het vonnis van het Hof van Utrecht ten voordele van de kartuizers, die het Em- mikhuizerbroek tot de scheiwal met zijn sloten aan beide zijden mochten behouden met het recht te weiden en te hooien. INKOMSTEN VAN VEER TE RHENEN Voor onze lezers te Rhenen zal het in teressant zijn te vernemen, dat het Utrechtse klooster ook het veer te Rhenen bezat, ontvangen van Meester Philips Codde, dokter in de medicijnen (1462). Op 30 maart 1463 erkende bisschop David van Bourgondië de rechten der kartuizers op het veer en onthief het van de inbeslag neming. Het convent droeg toen het veer weer over op bisschop David en ontving het van hem als leen terug (leenman Hen drik van Ghendt). Op 4 september 1520 beleende bisschop Philips van Bourgondië het klooster opnieuw met het veer (leen man Jan van Voerdt). Keizer Karei V gaf 5 oktober 1546 een leenbrief voor be doeld veer. IN ELST GEEN GEMEENSCHAPPELIJK VEER Het spijt ons voor de Elstenaren in het Antwerpens cartularium gevonden te heb ben, dat in 1485 oude lieden voor de sche penen van Rhenen verklaarden, dat er te Eist geen gemeenschappelijk veer bestond om met „punten" (punters) over te varen! De geschreven historie zwijgt van een klooster zegt Jac. Gazenbeek. Ongetwij feld zwijgt zij over zaken die denkbeeldig zijn! Maar zij rept wel, een zelfs uitvoerig, van de toestanden te Emmikhuizen. Al bevond zich daar geen klooster, wel woonde er een vertegenwoordiger, cas- tellanus of custos genaamd. In het reeds genoemde necrologium (dodenlijst) wordt vermeld, dat op 10 juni broeder Willem Richards overleed, donaat of lekebroeder, voorheen castellanus te Emmikhuizen. Ook lezen wij in genoemde lijst, dat in het klooster te Utrecht aan de zijde van Qui- rinus begraven werd de eerwaardige (Zie verder pagina 2.) ALGEMENE BOUWBEDRIJFSBOND VERGADERDE De Algemenee Nederlandse Bouwbe- drijfsbond, afdeling Woudenberg hield vrijdagavond jaarvergadering in „Belle- vue" alhier. De voorzitter, de heer II. Vermeulen gaf een overzicht over het afgelopen jaar. Hij memoreerde dat 1956 een gunstig jaar voor de afdeling was. Het ledental was gestegen van 75 op 82. Hij wekte de aanwezige leden op te be werken dat ook nog niet aangeslotenen tot de bond toetreden. Er zal meer eenheid gebracht moeten worden in de lonen van bouwvakarbei ders en metaalbewerkers. Het nieuwe ba sis-loonpeil in de bouwnijverheid moet passen in het kader van het officiële loon- beleid en de prijsstabilisatiepolitiek. De rechtsgrond voor een loonherziening moet derhalve gezocht worden in enerzijds de officiële loonrichtlijnen en anderzijds de algemene sociale economische landspoli- tiek. Het doel van deze loonherziening is het tegen gaan van de zgn. wilde toonbe weging. Het jaarverslag van de secretaris werd onveranderd goedgekeurd. De penning meester de heer G. Meerbeek liet een op timistisch geluid horen. Er bleek een ba tig saldo in kas van 1235,88. Nadat de kascommissie bij monde van de heer Vreekamp bevond de kasgelden en be scheiden in de beste orde. Bij de bestuurs verkiezing werden de aftredende leden herkozen. Voor de nieuwe kascommissie werden gekozen de heren Peut en Roze- 'boom. De voorzitter gaf daarna een overzicht van de actie die gevoerd werd ten bate van het kinderhuis „De Kloek". De op brengst was 184,57. De heer G. Moes bergen gaf een verslag over de inhoud van de geplaatste busjes ten bate van het tbc-fonds van het NVV. Er waren drie buslichtingen geweest met een gezame- lijke inhoud van 391,68. De voorzitter deelde nog mede dat ge tracht zal worden een jeugdafdeling op te richten. Om aangesloten te worden is het lidmaatschap van het NVV niet nodig. Het doel van deze jeugdorganisatie is, de kinderen van de weg te houden en onder een jeugdleider verschillende spelen te laten beoefenen en kennis van de natuur bij te brengen e.d. De leden kunnen hun kinderen die daar aan mee willen werken reeds thans opgeven bij het bestuur. OPBRENGST COLLECTEN E.D. IN HERVORMDE GEMEENTE De collecte voor het verjaringsfonds van de Hervormde gemeente heeft 393,80 opgebracht, zodat thans de eindstand ruim 6000,bedraagt. Ge durende het gehele jaar is voor dit doel 2000,bijeengespaard. De collecte voor het kerkeraadsfonds bracht 154,47, de collecte voor het Kerkbouwfonds 189,95. Het maand- totaal over december bedroeg voor de diakonie ƒ891,02 en voor de kerkvoog dij 682,98. De collecte langs de huizen voor Kerstviering van de kinderen van de zondagsscholen heeft opgebracht 908,75. Een bedrag van 658,75 kon worden overgemaakt naar het zen dingsbureau van de GZB te Utrecht van de kalenderverkoop. W IJ ZE WOORDEN EEN JAARTJE OUDER.... Ouderdom is een zaak van het gevoel, niet van jaren (George William Curtis) KESKEWIJK f«7 -TEL.SOOO'VEENENDAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1