L. H E IJ 250 gram Sprits 45 cent m véGé m Ritac Tafeltennistoernooi groot succes RTC nint de beker „BW" speelde gelijk tegen La Campagne Sterk gewijzigd GVVV won met 3-1 van Triangel Boys Imkersvereniging „Seherpenzeel en omstr." bestaat vijftig jaar Interessante filmavond Dierenbescherming in Renswoude De terugkeer van ARAM P. van den Bosch in goede vorm 60 jaar D.S. Teraardebestelling de heer A. de Kleijn Geslaagde toneelavond van Volksonderwijs De Emmikhuizer Phoenix AGENDA Marktberichten NYLONS Benoemingen bij het dijkschap Grebbedijk 250 gram VéGé-Koffie VéGé-Winter Mixed Zaterdag werd voor de vijfde maal in de kantine van de Ritmeester het Ritac- tafeltennistoernooi gehouden. Door de grote deelname was het toernooi meer nog dan andere jaren een succes. Niet minder dan 109 deelnemers hebben op negen tafels 221 wedstrijden gespeeld, voordat de uiteindelijke winnaars van de verschillende klassen bekend waren. De organisatie was prima verzorgd, zo dat het geheel precies volgens tijdschema werd afgewerkt. Ondanks het grote aan tal deelnemers was het spelpeil op dit toernooi van behoorlijk gehalte. Om half drie opende de heer De Waal en konden de wedstrijden een aanvang nemen. De grote verrassing van deze dag was ongetwijfeld Cees Lugthart van RTC uit Ede, die spelend met sponsrubber de ene kanshebber na de andere uitschakel de. Achtereenvolgens won hij van N. v. Manen, C. v. Dam, P. W. v. Manen en E. Vos om in een spannende finale ook nog H. v. d. Loosdrecht aan de zegekar te bin den. Een stout stukje, daar Lugthart in de competitie tweede klasse speelt. Dat hij niettemin wel te kloppen is bewees zijn clubgenoot Van Riel, die in de finale van de tweede klasse Lugthart de baas bleef. Door de knappe prestaties van deze twee spelers kwam hun vereniging R.T.C. te- Het kan raar gaan in de biljartsport. Speelde Veenendaals beste biljarter, de heer Piet van den Bosch, vorige week maar een gemiddelde van nog geen vijf, nu had hij een gemiddelde van maar liefst 18,45. Een zeer goede prestatie dus. Ook de andere spelers van BW hebben dit keer weer niet slecht gespeeld. Ondanks dat moest men toch met een puntenver deling genoegen nemen. Individueel zijn de spelers van BW allen veel sterker, maar zij moeten hun tegenstanders bijna te veel caramboles voorgeven. Piet van den Bosch b.v. moest 384 caramboles maken en zijn tegenstan der maar 137. De persoonlijke uitslagen luiden: P. v. d. Bosch Lit j ens 20 18,45 J. Vonk A. Oelderik 0—2 7,19 J Kroesbergen Lochtenberg 20 7,26 W. van Asselt De Pavert 02 4,81 De uitslagen achter de namen geven de uitslag en het gemiddelde aan. De hoogste serie was van P. v. d. Bosch, n.l. 108. De stand in de competitie voor het eer ste team van BW is thans: gem. h.s. pnt. B.V.V8,63 149 47— 9 Nationaal 4,36 58 3224 La Campagne 3,97 36 2523 SB3,74 29 25—23 Groene laken 3,55 27 3026 Ons Genoegen 3,98 26 1814 W.I.K4,61 76 27—29 De Kroon 4,45 40 2630 Nieuw Ede 4,24 50 25—31 V.O.P3,21 33 25—39 D.O.S4.59 40 15—25 Rijnstroom 3,33 24 1937 (Vervolg van pagina 1) Na een korte periode onder leiding van dirigent L .Oordijk werd in 1952 de oud kapelmeester van de toen in Indonesië zo bekend gewordert Prins Bernhardkapel de heer M. de Graaf, dirigent, en het is met hem dat de Scheepjeswolharmonie thans een in alle opzichten gunstige tijd door maakt, zowel materieel als wat de muzi kale prestaties betreft. Ook de geest in het korps is goed. Tweemaal per week wordt er gerepeteerd en de leden zijn buitengewoon trouw in hun opkomst en ijver. Zestig jaar is een hele leeftijd voor een vereniging, en het is dan ook zeker de moeite van het herdenken waard. Temeer ook waar er onder de muzikanten zo veel zijn die al tientallen jaren deel van het korps hebben uitgemaakt. Het belooft een waardige viering te worden in de vorm van een groots jubileumconcert op vrijdag 25 januari in het gebouw aan de Eiken laan, waarop het orkest zich al lange tijd heeft voorbereid. Het lijdt geen twijfel of hiervoor zal grote belangstelling bestaan, alsook voor de receptie van het bestuur op 23 januari, 's avonds om 7 uur in hotel „De Korenbeurs", welke gelegenheid me nigeen zal aangrijpen de jubilerende en zoveel sympathie genietende Scheepjes wolharmonie te complimenteren en toe te wensen dat de gunstige tijd, welke men thans doormaakt heel lang bestendigd moge blijven en aan de respectabele leef tijd van zestig nog vele jaren mogen wor den toegevoegd. vens in het bezit van de wisselbeker. Bij de dames was het weer de klassieke finale tussen mej. N. Tanis en mej. B. Knevel. Deze keer was de overwinning weer eens voor Bep Knevel. In de eerste klasse won Van Dam van Ritac van zijn teamgenoot T. v. d. Weert. Voordat de heer De Waal overging tot de prijsuitreiking bedankte hij eerst de bondsgedelegeerde de heer A. H. Hermans voor diens hulp bij het vlotte verloop van de wedstrijden. Hierna werden de fraaie prijzen aan de verschil lende winnaars uitgereikt en deelde de heer De Waal nog mede dat voor het volgend toernooi ook een jeugdcompetitie wordt georganiseerd. De einduitslag voor de wisselbeker: 1 RTC (Ede) 7 punten; 2. Climax (Vee- nendaal) 4 punten; 3. Ritac (Veenendaal) 3 punten; 4. VSW (Veenendaal) 3 punten; 5. D.S. (Veenendaal) 1 punt. Uitslagen in de verschillende klassen: Dames finale: mej. Knevel (Climax) wint van mej. N. Tanis (VSW) 21—19, 18— 21, 21—19, om de derde en vierde prijs. Mej. v. d. Weerthof (Ritac) mevrouw Ruys-Otto (K. en V.) 21—13, 21—5. Overgangsklasse halve finale: C. Lugt hart (RTC) E. Vos (Climax) 2116, 20 22, 21—13; H. v. d. Loosdrecht (Climax) F. v. d. Weerd (Ritac) 21—19, 20—23, 21—19. Finale: Lugthart v. d. Loosdrecht 21 17, 18—21, 21—19. Finale le klasse: C. v. Dam (Ritac) T. v. d. Weert (Ritac) 21—17, 21—19. Tweede klasse: J. v. Riel (RTC) C. Lugthart (RTC) 21—10, 18—21, 21—16. Derde klasse: J. v. Riel (RTC) J. Hey- kamp (Climax) 2523, 219. Vierde klasse: A. v. Ommeren (D.S.) G. v. Beek (VSW) 17—21, 18—21. Het stoffelijk overschot van de heer A. de Kleijn, in leven ambtenaar op de af deling bevolking van de gemeente-secre tarie alhier, is dinsdagmiddag onder grote belangstelling teraardebesteld. De heer De Kleijn werd vorige week woensdagmiddag op de Kerkewijk door een peisoneuauio aangereden en is een dag daarna overleden. De belangstelling ging hoofdzakel'ik uit van het college van burgemeester en wet houders met de gemeente-secretaris, de heer D. Blankspoor en voorts zijn colle ga's van alle kantoren en diensten der ge meente Veenendaal. Burgemeester Bakker roemde de nauw gezette plichtsbetrachting van de heer De Kleijn en hij noemde hem een zeer collegiaal ambtenaar. Uit de opvatting van zijn plichten tegenover de gemeente Veenendaal leidde burgemeester Bakker af, dat hij ook in het voormalig Nederl. Oost-Indië, waar de heer De Kleijn vele jaren bij de politie is geweest, een zeer plichtsgetrouw ambtenaar was. Ds. J. Overduin leidde de begrafenis plechtigheid. Een zoon van de heer De Kleijn dankte de aanwezigen voor de be langstelling. De Veenendaalse afdeling van de Vereniging Volksonderwijs gaf zater dagavond een toneelavond in gebouw „Eltheto". De toneelgroep van de Ned. Onderwijzersvereniging uit Ede voerde het blijspel „Liefde, kunst en zaken" op. Er werd zeer goed gespeeld. De avond werd geopend door de tweede voorzitter van de afdeling Vee nendaal, de heer H. L. Spies. De heer A. W. van der Zee uit Benne- kom sprak een propagandistisch woord en memoreerde dat de jubileumaktie van Volksonderwijs een groot succes is geworden. Gestreefd werd naar een opbrengst van 250.000,terwijl het een bedrag van 350.000,werd. Het ledental van Volksonderw:Js neemt steeds toe. Al met al werd deze Volks- onderwijsavond een zeer geslaagde. LEDENWINST VOOR JONGE STRIJD Vrijdagavond werd in de „Samenwer kingeen propagandafeestavond gehou den door de afdeling Veenendaal van de NVV-jongerenorganisatie „Jonge Strijd". Zeer verheugd was voorzitter Cees v. d. Dikkenberg. over de goede opkomst, die alle verwachtingen overtroffen had. De hoofdbestuurder Jan v. d. Laan, gaf aan de hand van de filmstrip „En wat is Jonge Strijd", een duidelijke uiteenzetting van het doel en streven van deze jonge renorganisatie. Verder werd de avond op prettige wijze gevuld met muziek, zang en toneel, uitge voerd door eigen krachten, terwijl ook veel plezier werd beleefd aan de spelen: hersengymnastiek en trek aan de bel. Het mooiste van alles was echter wel, dat deze nog jonge afdeling aan het einde van de avond met 24 nieuwe leden uit de bus kwam. (Vervolg van pagina 1) maagd Maria, dochter van Jan Gijsberts, opziener van Emmikhuizen. WEL EEN KAPEL OP EMMIKHUIZEN In het archief van de rentmeesters, die na de confiscatie der kloostergoederen in 1580 deze heDoen beheerd, is sprake van „het conventshuis te Emmikhuizen", dat toen in erfnuur werd gegeven met drie percelen land. Wellicht is deze betiteling later opgevat als de aanduiding van een klooster. Het was echter de naam van het huis van de casiellanus. Er is echter een ander feit dat de ge dachte aan een klooster heeft gewekt: de stichting van een kapel op de berg. Die geschiedde in 1535 door Petrus Sas, negen entwintigste prior van 't Utrechtse kloos ter. Hij verzocht de bisschop George van Egmont op de Jan van Scoreltentoon- stelling zagen wij zijn meesterlijk geschil derd portret het altaar in de kapel te wijden. De deftige geleerde theoloog en kenner der oudheid, die altijd buitenlands vertoefde, zond zijn wijbisschop Lauren- tius Hertoge. Op 13 mei 1535 reisde deze naar Emmikhuizen, van welke reis niets bekend is. De wijdingsoorkonde bleef ge lukkig bewaard. De kapel moet volgens de oorkonde een behoorlijk gebouw ge weest zijn met een altaar, lampen, siera den en andere zaken, nodig voor de dienst. Zij was toegewijd aan St. Salvator en moet volgens overlevering gestaan hebben 70 passen ten westen en 70 passen ten zuiden van de huidige spoorbrug. Op merkelijk is het, dat de naam van de ka pel in 1566 gegeven is aan de kerk op de Markt. DE MUNNIKENBEEK Namen als Munnikenweg, -beek, -steeg, -heul en -hof zijn eenvoudig ontstaan, niet doordat bedoelde monniken ze zou den hebben aangelegd of gegraven zij deden ander werk: het afschrijven en ver luchten van boeken, waarom zij vermaard waren maar doordat genoemde weg e.d. langs of door de terreinen der monniken liep. De Munnikenbeek is b.v. door de pachters gegraven om de kloostergronden te scheiden van die van de Heer van Renswoude. De Munnikenweg is evenzo door de pachters aangelegd om het Grote Venlo beter te kunnen exploiteren. Het schilderachtige tafereel van wan delende. wegen en vaarten aanleggende, turfgravende en ontginnende monniken maakt plaats voor het ware historische beeld, dat niet minder boeiend is. Toch beseffen wij wel dat het afscheid nemen van het romantische tableau menigeen moeite kost, vooral een schrijver als Jac. Gazenbeek, die altijd de oren gespitst houdt naar „fluisteringen van het ver leden..." D.PHILIPS OVER BERE, TONEELAVOND IN HET KAMP Morgen, donderdagavond 17 januari wordt in het kamp „Overberg" alhier een toneelavond verzorgd door de toneelgroep van „Zong en Vriendschap" uit Veenen daal. Opgevoerd wordt het stuk „Spel met de droom". AMERONCEN PROPAGANDA STEUN WETTIG GEZAG Een groot aantal jonge mannen gaf ge hoor aan de oproep van de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag om een propagandaavond mee te maken. De zaal van Buitenlust was geheel gevuld, toen burgemeester Martens met een enkel woord de belangrijkheid van deze bijeen komst uiteenzette. Spreker plaatste de woorden gezag en vrijheid naast elkaar. Het zijn twee kanten van één medalje. De heer W. R. Blankert, secretaris van de provinciale commissie Nationaal instituut S.W.G. zette uiteen hoe dit instrument tot stand is gekomen. Toen de Russen zich tegen het Marshall plan kantten kreeg men al argwaan. Het communisme van Lenin dat de wereld zou moeten omvatten door middel van revoluties enz. kan ook in Nederland een vijfde colonne in het leven roepen. Toen in 1948 ln een nacht de democratische regering van Tsjecho- Slowakije vervangen werd door een com munistisch bewind is men daarvan ln de westerse wereld geschrokken. Dit was de directe aanleiding tot de oprichting van S.W.G. Het doel is vrijwilligers te werven voor de nationale reserve, marechaussee, politie enz. De vrijheid waardeert men pas ten volle als men hem verliest. De jeugd in Hongarije die de vrijheid nooit heeft gekend barstte toch los. Het zit nu eenmaal in de mens niet onder druk te willen en te kunnen leven. We moeten ons klaar maken om het communisme partij te kunnen geven. Helaas is de ge neigdheid onder het Nederlandse volk ge ring als er weinig gevaar is. Toch zullen we deze geest moeten zien kwijt te raken. Een oorlog is thans een strijd van volk tegen volk. Treedt daarom toe en doet de burgerplicht. Vervolgens werd een film over de na tionale teserve vertoond. Luitenant Broekhuis behandelde hierna enkele tech nische vragen. De nationale reserve is be doeld voor bewaking van bruggen, knoop punten, belangrijke gebieden enz. Het is een keurkorps van vrijwilligers als onder deel van de Koninklijke Landmacht. Zij is bedoeld niet om oorlog te maken, maar om deze te voorkomen. TONEEL VOOR HONGARIJE Zaterdag 19 januari a.s. zal de toneel vereniging Kunst na Arbeid in het Club huis een uitvoering geven van het toneel stuk „De rauwe Grond". Deze vereniging, die vroeger al heeft getoond met onze eigen bevolking mee te leven we den ken aan de verschillende uitvoering ten bate van Niwin en Rampenfonds zal de gehele opbrengst afstaan ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen. Burgemeester Martens zal een inleidend woord spreken. Gehoopt wordt dat de in woners van Amerongen het gebaar van KNA ten volle zullen waarderen door in grote getale het mooie toneelstuk te gaan zien. Zaterdag 19 januari. Tweede winterwan- deltocht (Clubhuis) toneeluitvoering KNA. Zaterdag 26 januari. (Clubhuis) Jubileum EHBO. Woensdag 30 januari. (Clubhuis) Lezing Nut. Zaterdag 2 februari. (Clubhuis) Film NW. Vrijdag 8 en zaterdag 9 februari. (Club huis) Bazar Ons Genoegen. Woensdag 13 februari (Clubhuis) Feest avond Boeren en Boerinnenbond. Donderdag 14 en vrijdag 15 februari. (Clubhuis) Gemeenschapsbond. Maandag 18 februari. (Clubhuis). Lezing NPB. Zaterdag 2 maart. (Clubhuis) Bonte avond Ons Genoegen. EDER 'EEN BEROEPEN Ds. C. Treure, predikant der Ned. Hervormde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente van Oosterwolde. SCHERPENZEEL, woensdag 16 januari. Eiermarkt. Aanvoer 1.035.000. De prijzen varieerden van 11,tot 15,50 per 100 stuks bij een vlugge handel. VEENENDAAL, dinsdag 15 januari. Eiermarkt. Aanvoer 140.000. De prijzen varieerden van 10,tot 13,50 per 100 stuks. Grage handel. Biggenmarkt. Aanvoer 60 biggen. Er werden prijzen besteed van 40,tot 54,— per stuk bijeen redelijke handel. WOUDENBERG, dinsdag 15 januari. Eiermarkt. Aanvoer 250.000. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 13, tot 14,per 100 stuks (middelprijs 13.60) en voor henneëieren van 11,tot 12,25 per 100 stuks bij een vlotte handel. EDE, maandag 14 januari. Eiermarkt. Aanvoer 215.000. De prijzen varieerden van 10,50 tot 13,per 100 stuks bij een matige handel. Wij moesten werkelijk even wennen aan het GVVV-elftal, dat zaterdagmid dag aan de Oranjestraat tegen Triangel Boys speelde. Dit kwam niet alleen doordat het elftal grondig door elkaar gegooid was, want ook zagen we zelfs prominente spelers als Jan van Harde- veld en Van Bolder, op non-actief langs de lijn staan. Hoe dan ook, GVVV won met 31, al had Tr. Bos, in de eerste helft toch zeker meer verdiend dan de 11 gelyke stand met de rust. De •■weede helft, die zo mogelijk onder nog slechter weersomstandigheden ge speeld werd dan voor de rust. gaf een duidelijk overwicht van GVVV te zien. Toch kunnen wjj ons niet aan de ge dachte onttrekken, dat de Buurtlaan- bewoners, met dezelfde spelers, maar dan in een ar.dere opstelling, zeker meer succes gehad zouden hebben. Triangel Boys, waarbij we Gijs van Zanten misten, speelde voor de rust een vlot partijtje, waarbij vooral rechtsbuiten Kees Bolderman, soms zeer actief was. Zoals gezegd gaf Tr. Boys bij dat begin al direct de toon aan. Ondanks dat, was het toch GVVV dat na ongeveer een kwartier spelen, de leiding kon nemen. Ditewig kreeg de bal toegespeeld en liep er mee op het doel af. Doordat doelman v. Wakeren te weinig aanstalten maakte om zijn heiligdom te verlaten, was het voor Ditewig niet moeilijk de stand op 01 te brengen. Na een half uur spelen ondernam Triangel Boys een goede aanval en een klein foutje van Gerrit Leppers, werd toen oorzaak, dat Kees Bolderman, met een prima doelpunt de partijen weer op gelijke voet kon brengen (11). Even voor de thee kreeg midvoor Gijs- bertsen nog een goede kans om de thuis club de leiding te geven, hij gaf op het laatste moment echter over aan Bolder man, die een hard schot loste, dat keurig door doelman v. d. Pavert gestopt werd. Na de thee kwam GVVV wat meer in de aanval, wat tot gevolg had dat bij een scrimmage voor het Triangel Boys doel in de tiende minuut Ditewig nog juist even kans zag om v. Wakeren te verschal ken (1—2). Een kwartier voor het einde had GVVV nog even pech. Van Dolder, die inmiddels ingevallen was voor de ge blesseerd geraakte Jan Prins, nam uit een voorzet de bal keurig op zijn hoofd, doch kopte precies in de handen van de doelman, terwijl linksbuiten v. Viegen in vrije positie naast het doel schoot. Nadat Bolderman nog een mislukte poging on dernomen had om toch nog gelijk te ma ken was het Ditewig die tijdens een he vige hagelbui met een boogbal de stand op 31 bracht. De wedstrijd werd sportief en onder correcte leiding gespeeld. Een gouden bril voelt zich niet thuis In een kartonnen brillenhuis. Een geurige en goede wijn Hoort in kristallen glas te zijn Een elegant, mooi damesbeen. Daar moet een dito kous om heen. Voor zó'n been geldt als vaste wet: De béste kous. dus SETTER SET; Chic en charmant, duurzaam en sterk t Is immers het vertrouwde merk. Cltnff Ocorenbit Deze prachtige KOUSF.N zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bij Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal Frans Halslaan 26 (Hoek Patrimoniumlaan) De Imkersvereniging „Seherpenzeel en omstreken" hield j.l. maandagavond ledenvergadering in de zaal van het Stationskoffiehuis alhier. De heer D. Lokhorst, waarnemend voorzitter, sprak er zijn voldoening over uit dat de opkomst der leden deze avond goed was te noemen. Hij vond het altijd minder prettig, wanneer op een vergadering belangrijke besluiten moeten worden genomen, met weinig aanwezige leden. Hij memoreerde dat het afgelopen ja£r een uiterst slecht bijenjaar was geweest, door de vele regen en weinig zon. Daar bijen hou den veel werk geeft en weinig lonend is, loopt ieder jaar het ledental achter uit. De heer J. C. Wolfswinkel bracht daarna een keujig jaarverslag uit. Na het financieel verslag van de penning meester, de heer M. Schimmel, bleek het kassaldo op 1 januari 222,93 te zijn. De kascommissie bestaande uit de heren S. Hendrikse en E. Donselaar, hadden de bescheiden en de kas in de beste orde aangetroffen. Daarna werd door de heer J. C. Wolfswinkel verslag uitgebracht van de algemene vergadering, gehouden te Utrecht. Bij de gehouden bestuursver kiezing werden de aftredende leden G. Moesbergen en F. Hartog, bij acclama tie herkozen, terwijl voor het inmiddels overleden bestuurslid G. J. Kamphorst werd gekozen de heer E. Donselaar. Over de benoeming van een afge vaardigde naar de algemene vergade ring te Utrecht in mei 1957 zal het be stuur zich nader beraden. De voorzitter deelde daarop mede, dat de vereniging 21 februari 1908 is opgericht en dus in 1958 het 50-jarig bestaan hoopt te gedenken. De plannen daartoe zullen doör het bestuur nader worden uitgewerkt. Er zijn meerdere leden, die langer lid zijn dan 35 of 40 jaar, voor hen zal door middel van het hoofdbestuur een medaille worden aan gevraagd van de Nederlandse Imkers- vereniging. Deze zullen dan op een daartoe te beleggen vergadering in het laatst van februari worden uitgereikt. SEHERPENZEEL JAARVERGADERING NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP Vrijdagavond hield de afdeling Seher penzeel van het Nederlands Bijbelgenoot schap de jaarvergadering in het vereni gingsgebouw van de Gereformeerde Kerk aan de Molenweg. De opkomst was dit maal zeer groot en „Soli Deo Gloria", de Christelijke gemengde zangvereniging, zorgde onder leiding van Joh. Wegen met een viertal liederen voor een welkome af leiding van het zakelijk gedeelte. Het was werkelijk een genot de prachtige zang aan te horen. Na het zingen van het Luther- lied opende de voorzitter ds. E. Toren beek op de gebruikelijke wijze, en na het lezen van een schriftgedeelte sprak hij een kort welkomstwoord. De voorzitter sprak zijn bijzondere vreugde uit over de aanwezigheid van een groot aantal jonge ren. Ook wees hij op de noodzaak van het bestaan van het Bijbelgenootschap, dat een grote steun betekent voor de Her vormde en Gereformeerde Zending om de boodschap van Jezus uit te dragen aan de volken die deze nog niet kennen. Spreker hoopte dat degene die nog geen daadwer kelijke steun verleenden dit nog zouden doen. Hierna werden de notulen en het jaarverslag voorgelezen, door de secreta ris H. Verkerk uit het jaarverslag bleek dat er 250 leden en ffjnateurs zijn. Uit het verslag van de penningmeester A. Jet- singa werd medegedeeld dat de inkomsten over 1956 f 432,13 waren geweest en afge dragen was aan het hoofdbestuur f 400, en er nu nog een saldo was van f 8.42. Door verhindering van mevrouw Daatse- laar-Haanschoten werd het verslag van de bibliotheek voorgelezen door de heer B. Valkenburg. Er was dit jaar voor f 855,85 aan bijbels verkocht. Hierbij was f 104, van particulieren. De voorzitter moedigde vooral de laatste aan om meer bij het ge nootschap te kopen en het adres was mevrouw Daatselaar Haanschoten, Oost einde. De bestuursverkiezingen verliepen zeer vlot. D. v. d. Linden en mevrouw C. Daatselaar werden bij acclamatie her kozen. In de vakature ontstaan door het bedanken van J. Lagerwey werd bij en kele candidaatstelling de heer A. Dus- schoten gekozen. In de pauze ontvingen alle aanwezigen een kopje thee. Na de In de le klasse B van de zaterdagmid dag-competitie gingen slechts de wed strijden Triangel Boys GVVV en De Merino's DEV door. De overige wed strijden werden afgelast De stand in deze klasse Jonathan 10 7 IJsselmeervogels 2 10 6 3 Cobu Boys 9 7 Matjan 10 6 GVVV 11 5 De Merino's 12 6 D.E.V. 11 3 De Posthoorn 10 2 Bloemenkwartier 2 10 2 Triangel Boys 11 1 luidt thans: 2 1 16 37—16 1 15 33—17 1 1 14 40—19 2 2 14 31—16 4 2 14 36—19 1 5 13 34—34 6 20—45 4 22—41 4 17—39 3 10—34 0 8 0 8 0 8 1 9 De competitiestand in de tweede klasse Oost B, luidt thans als volgt: Quick 12 10 1 1 21 ESCA 11 7 3 1 17 Silvolde 14 7 3 4 17 Longa '30 12 6 4 2 16 Dierense Boys 14 4 7 3 15 Theole 12 5 2 5 12 Veenendaal 14 4 4 6 12 SCH 14 3 5 6 11 VDZ 13 4 2 7 10 SDOUC 13 3 4 6 10 Eendracht 13 3 2 6 8 Ede 14 2 1 11 5 RESSWOUDE GESLAAGDE UITVOERING VAN JEUGDVERENIGINGEN Gisteravond gaven de Ned. Herv. Meis jesvereniging Dorcas" en de Jongelings vereniging „Immanuël" in gebouw „Re- hoboth" hun jaarlijkse uitvoering. Mej. W. Rauw hield hierna een korte bijbelinleiding. Voor de pauze werd het programma verder gevuld met voordracht zang enz. Na de pauze hield de heer G. Bakkenes allereerst een zgn. vrij onderwerp, ter- wel daarna werd begonnen met het eerste bedrijf van de samenspraak „Jan. mrn zoon". Dit stuk werd op bijzonder goede wiize gebracht. Het handelde over Jan. een zoon uit het gezin Peters. Jan (Jan van Voorthuizen) wordt door zijn vader (Jan van de Brandhof) en zijn moeder (Coby van de Vliert) geweldig in de hoogte ge stoken. Hierbij worden de andere twee kinderen Annie (Corry van de Vliert) en Herman (Bep Veldhuizen) verwaarloosd. Herman moet als hij ouder wordt maar gaan werken, maar Jan. nee Jan kan niet gaan werken, die moet leren. In huis is Jan ontzettend .vervelend geworden. H'i kan niet anders meer dan zijn familie leden treiteren. Hij probeert hen op aller lei manieren te dwarsbomen. Ogenschijnlijk heeft Jan het goed. ja heeft hij het veel beter dan Herman. Maar dit is toch niet zo, want in het derde be drijf blijkt dat Jan heeft gestolen. Geluk kig laat men de politie er buiten en kan men het geval onderling regelen. Er volft dan een verzoening in het gezin Peters. Verder speelden in dit stuk nog mee Kee, een buurvrouw (mej. Van Rinsum). Klau- ke. een buurman (Wuf de Vries), de baas van Jan, de heer Vos) (Dick Moesbergen), de baas van Herman, Greven (Herman Veldhuizen). Lies. het meisje van Herman (Rita van Voorthuizen) en Toon. een vriend van Herman (Bertus Hazeleger). Een comité, gevormd door enige die renvrienden, heeft donderdagavond 10 januari 1957 in gebouw „Rehoboth" een filmavond gehouden, om meer bekend heid te geven aan het werk van de Ned. Ver. tot Besch. van Dieren. Als spreker was uitgenodigd de directeur van genoemde vereniging, de heer G. Nieuwenhuijzen, terwijl de bekende vogelkenner J. Ivang de film verzorg de. Na het openen van de vergadering door de inspecteur de heer P. v. d. Does, kreeg de heer Nieuwenhuijzen het woord. In de eerste plaats stelde deze de vraag: „Wat is dierenbescherming?" Een oude juffrouw, die haar poes of hond verschrikkelijk vertroetelt, of is het een gebod van God, die ons roept om zijn dieren goed te behandelen? Om een goed dierenbeschermer te zijn moet men beginnen de Bijbel te lezen, want van Genesis tot Openbaring is de Bij bel vol over dierenbescherming. Kijk eens in het rond, ook hier in Renswoude, hoeveel kettinghonden men ziet. Vergeet niet dat ook dezé dieren i geschapen zijn door God om vrij rond te lopen en niet hun ganse leven aan een korte ketting te slijten. Hier richtte de spreker zich tot de jeugd: Jullie kunnen kleine inspecteurtjes worden. Wanneer jullie zo'n arme hond zien, gaat dan naar de boer en neemt netjes de pet af en vraagt aan hem of de hond niet vrij mag lopen en als deze boer dan zegt: Dat gaat niet, vraag dan of je de hond na schooltijd mag komen halen om enige tijd met hem rond te lopen. Jullie zullen eens zien hoe dank- oaar dat dier dan is en hoe grote vriend dat van je wordt. En dan de kistkalveren, hoe is het daarmede gesteld? Weet u hoe deze lijden, voordat het ogenblik aanbreekt dat ze door het mes van de slager uit hun lijden verlost worden. Hier verhief de spreker zijn stem tot een schreeuw: in naam van de levende God roep ik u toe: verlost deze dieren uit hun ellende, want God zal deze wreedheden wreken. Vooral voor de kerk is hier een groot werk weggelegd. Gelukkig zijn er al vele voorgangers en kerkraden die inzien dat hier een groot stuk evan gelisatiewerk is verwaarloosd. Maar ook zeer vele anderen zien de noodzaak daarvan in. Vooral hier op de Veluwe. Men houdt wel bidstond voor het ge was maar om de dieren wordt niet gedacht, terwijl zij ook tot de gezegen- den des Vaders behoren. De aanwezige jeugd werd gevraagd of zij weieens nesten van vogels uit haalden. Zij werden er op gewezen dat het geen sport is, maar een grote wreedheid. Er is geen mens die een vogelnestje kan namaken dus mogen wij het ook niet vernielen en wreed verstoren. Ook dit is een gebod van God. En mochten er dan toch nog jon gens zijn die het niet kunnen laten, gaat dan naar mej. Raaij, dan zal zij de jongens wel op hun fouten wijzen. Hierna werd een begin gemaakt met het vertonen van de eerste film. We zagen als eerste op het doek verschij nen onze koningin, op het congres van de Wereldfederatie van Dierenbe scherming, waarvoor een luid applaus in de zaal opklonk. De spreker vertelde eens op bezoek geweest te zijn bij de koninklijke familie te Soestdijk. De prinsessen toonden mij de verschil lende dieren die op Soestdijk vertoeven en dat zijn er vele. Al deze dieren had den een naam en deze was door de prinsessen zelf bedacht. Ik vroeg aan de koningin of dat een aardigheid was, het geven van die namen. Neen, zei ze mij. Adam heeft ook alle dieren een naam gegeven in opdracht van God. En zo moeten wij ook al onze dieren een naam geven, want het zijn toch onze huisgenoten en een naam geeft een sfeer van vertrouwen. God heeft ons aangewezen de dieren te bescher men en dat mogen wij niet verwaar lozen. Verder vertoonde de heer Ivang een film over het vervoeren van melkvee, door middel van verschillende voer tuigen. Ook zagen we nog enkele kist kalveren op de markt in 's-Hertogen- bosch. De derde film toonde het voederen van de vogels in de vorige koude win ter. Bij deze film gaf de heer J. Ivang verschillende nuttige wenken voor het voederen van de vogels in de winter. Het was voor al de aanwezigen een zeer leerzame avond. Voor het lidmaat schap van de vereniging kan men zich opgeven bij mej. Van Raaij, Dorpsstraat 42, Renswoude. Bij K.B. werden benoemd tot dijk graaf van het dijkschap Grebbedijk de heer D. Sandbrink te Rhenen en -tot heemraad van het dijkschap Grebbe dijk, B. B. van Leeuwen te Rhenen, ir. J. J. Mijnssen te Grebbe (gemeente Rhe nen) en A. Jochemsen Rzn. te Wage- ningen. Door de heer S. Hendrikse werd ge vraagd of het bestuur een verzoek schrift aan de gemeente Woudenberg wilde richten, rekening te willen hou den met het planten van bomen langs straten en pleipen, in nieuwe wijken in verband met de bijenhouderij, waar voor lindebomen het meest geschikt zijn. *Het bestuur zou met dit verzoek rekening houden en de nodige stappen bij het gemeentebestuur ondernemen. Tenslotte werd nog een verloting ge houden van gebruikersartikelen t«n behoeve van de bijenteelt. 50 JAAR JONGELINGSVERENIGING De jongelingsvereniging te Rumelaar ps. 119 9 mag een bijzonder jubileum geden ken, nl. een gouden jubileum op 22 janu ari a.s. De vereniging hoopt dit feest op gepaste wijze te vieren met leden, oud leden, begunstigers en belangstellenden op donderdag 24 januari a.s. te 7 uur in het gebouw „Rumelaar" alhier. Op initiatief van de heer G. Veldhuizen werd ten huize van de heer T. van Donke laar te Rumelaar op 8 januari 1907 een samenkomst belegd, om te komen tot op richting van een Christelijke Jongelings Vereniging. Aanwezig waren 16 belang stellenden. Nadat het doel der vereniging uiteen was gezet, besloot men tot oprich ting met een voorlopig bestuur bestaande uit de heren G. van Veldhuizen, voorzitter, E. van Donkelaar, secretaris, G. van Wate ren. penningmeester en M. Vos, bibliothe- steellenden .Nadat het doel der vereniging berg werd benoemd tot ere-voorzitter en geestelijk leider. Op de tweede bijeen komst werd een definitief bestuur ge kozen, waarbij alleen de voorzitter G. van Veldhuizen werd verwisseld door H. G. C. Meijer, evangelist te Woudenberg. De volgende samenkomsten stonden reeds onder leiding van de heer Meijer en werden gehouden in het bakhuis van de heer T. van Donkelaar. Het ledental was inmiddels uitgegroeid tot zestig, zodat al spoedig bleek, dat het bakhuis te klein was geworden. Het bestuur besloot een houten gebouw tje te stichten op een terrein van de heer J. van Asselt aan de Helweg. Ook dit bleek spoedig te klein en ondoelmatig te zijn. De gebroeders Ter Maaten van „Klein Landaas" alhier stonden gratis ter rein af voor het bouwen van een stenen gebouw, eveneens aan de Helweg. Door middel van schenkingen en leningen wer den gelden bijeengebracht, zodat oprich ting in 1920 een feit was geworden. Het gebouw, hetwelk thans nog wordt ge bruikt voor vergaderingen en kerkdiens ten. Thans bestaat de vereniging nog uit 17 leden, met als voorzitter de heer J. Wil- lemsen, terwijl ds. J. H. Cirkel ere-voor zitter en geestelijk leider is. UITVOERING ZANGVERENIGING „DE LIJSTER" De gemengde zangvereniging „De Lijster", zal op zaterdag 19 januari e.k. een uitvoering geven in de gemeente lijke eierhal, aanvang 7.30 uur. Ere voorzitter jhr. W. H. de Beaufort, direc teur Joh. Wegen. Programma: 1. O lux beata Frinitas van Vittoria; 2. Benedictus Deus van H. Altink; 3. De Nachtegaal van A. M. Gretrij; 4. Kunstenaarsleven van Johan Straus; 5.' Panis Angelicus van C. Franck; 6. Locus Iste van A. Brockner; 7. Viool tjes van Joh. Loser; 8. De meimorgen van A. de Vaal; 9. Largo van G. F. Handel. Na de pauze opvoering van het to neelspel „Vader Job" in drie bedrijven, door het toneelgezelschap van de Bar- neveldse Harmonie. bij aankoop van heerlijke, frisse winterdrups nu 250 gram halen 200 gram betalen 64 ct. met nog 12 geldzegels F*/r- Grote VéGé-Kandijkoek smakelijk en voedzaam 59 ct. met 12 geldzegels „Eskimo" Medicinale Levertraan per 0,3 I. fles 110 cf. met 22 geldzegels in gratis geldzegels (47) Met een koene sprong was Aram boven op de stapel afval, die tegen de muur lag. Het geblaf klonk nu vlak achter hem. Aram zwaaide zijn ene been over de muur heen cn op hetzelfde ogenblik voelde hij, hoe er iets naar zijn voet hapte. Hij gaf op goed geluk een trap en voelde, dat het dier hem losliet. Voor het voor de tweede maal kon opsprin gen had Aram zich over de muur geslingerd en zich aan de andere kant laten vallen. Direct was hij weer op de been. Hij bevond zich in een nauwe steeg en rende op goed geluk rechtsaf. Even later klonken er dravende voetstappen achter hem. Plot seling suisde een steen rakelings langs zijn hoofd. Blijkbaar trachtten zijn achtervolgers hem op die manier buiten gevecht te stellen. „Maar zo ge makkelijk zullen ze me niet te pakken krijgen," dacht Aram grimmig, terwijl hij een hoek om- rende. Hij bevond zich nu in een iets bredere straat, die iets verder weer afboog. Nog waren zijn achter volgers niet in zicht en plotseling bespeurde Aram een diepe nis. Bijna automatisch deed hij een zij sprong en drukte zich zoveel mogelijk naar ach teren. Dit was zijn enige kans! Hij besefte, dat hij het lopen niet veel langer meer zou kunnen vol houden. De wond aan zijn arm was opnieuw open gegaan en hij voelde het bloed door zijn mouw sijpelen. Hijgend leunde hij tegen de muur en op hetzelfde ogenblik renden zijn achtervolgers langs hem heen. Ze waren met z'n drieën en stoven zonder naar links of rechts te kijken, de hoek om.

De Vallei | 1957 | | pagina 2