SILVOLDE BEDWONG VEENENDAAL zó vee! KWALITEIT DE VALLEI SIMON DE WIT mas Levensstrijd 59 59 59 59 59 VRC - VIOS 2-0 Extra geur extra smaak r Ondanks 2-0 voorsprong bij rust, toch 3-2 nederlaag SPORTCLUB RHENEN - MUSKETIERS 1-2 Renswoude leed in Amerongen onverwacht grote nederlaag Voor de Jeugd De telefoon Douwe Egberts trouwpartij KIJK - KEUR EN OORDEEL ZÉLF Achterhoede lek als een zeef De Merino"s - DEY 4-2 Scherpenzeel 2 won met 43 van Renswoude 2 Valleivogels voclit met aclil man Leverworst gram 5^ Spinazie litersblik 59 Appelmoes -q Pruimen - sinaasappeljam Croquettes heerlijke biscuits Goudse biesjes banketbakkerskoekje SimonöewitMusketflikken Hollandse bruine bonen Gesmolten vet Augurken zoetzuur Wrijfwas ie Drukwerk DRUKKER IJ De Gelderse Vallei „P E H A V E E" MEISJES de fijne Engelse Melange N.V. Nederlandsche Maatschappij van Kogellagers A EMPLOYÉ (Mann.) B. ENKELE MEISJES Veiling - Leersum Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de Haas FEUILLETON De Veenendaal supportersscliare was goed te spreken tijdens de rust van de wedstrijd tegen Silvolde. Daar was dan ook wel reden tcc, want op dat tijdstip bad Veenendaal een 2—O-voorsprong. Op enkele pessimisten na, zal niemand ge dacht hebben, dat Veenendaal deze voor sprong na een vry goed gespeelde eerste helft weer af zou moeten staan. Wel had den de gasten in die eerste helft ook nog een paar doelpunten gemaakt, maar die waren door de scheidsrechter afgekeurd, dus daar dacht niemand meer aan. Na de thee kwam echter de ontgooche ling. In het begin lukte het niet erg en toen Silvolde eenmaal gciyk gemaakt had ging het helemaal niet meer. Het bleek niet mogciyk om de moed op te brengen het nog eens te proberen. Na, de aftrap ging Veenendaal meteen in de aanval. Het werd toen direct al zeer gevaarlijk voor de gasten. Jammer was dan ook, dat Kees Heikamp bij dit goede begin het ongeluk had kort achter elkaar twee maal in de grond te trappen, waardoor zijn schoten mislukten. In de tiende minuut liet het zich aan zien, dat Veenendaal toch de leiding zou nemen. Kees Henzen loste van rechts een hard schot op het doel, doch doelman Liebrandt reageerde goed en stopte mees terlijk. Het bleek echter maar uitstel ge weest te zijn, want nadat de thuisclub even in de verdediging gedrukt was, wist in de achttiende minuut Rebergen met een hard schot een keurige combinatie van Kees Heikamp en Kees Henzen af te sluiten (01). Dit nam Silvolde niet en trok fel ten aanval, waarbij zij angstig dicht bij het Veenendaal doel kwamen. Gelukkig kon Heij toen Van de Pol uit positie gespeeld v/as nog juist corner werken. In de zevenentwintigste minuut kreeg Kees Henzen, door een keurige trekbal van Kees Heikamp, kans om een schot op doel te lossen en kon, zij het met de hulp van doelman Liebrandt, die over de bal heen viel, Veenendaal een 2O-voor sprong bezorgen. Drie minuten later was het aan de an dere kant raak. Bij een schot, dat als voorzet bedoeld was, verdween de bal in het Veenendaalse doel. Dit doelpunt werd echter afgekeurd, daar een der aanvallers de bal met de vuist bewerkt zou hebben. Weer kwamen de Veenendalers in de aanval. Zij hadden nu een uitgesproken overwicht, maar al werd het dan even een schietpartij op het Silvolde doel, waar alle voorhoedespelers aan deel namen, Liebrandt hield zijn heiligdom verder schoon. Toen de strijd 40 minuten oud was maakte Mariët, toen de bal van de lat terugkwam, een ons Inziens zuiver doel punt, maar ondanks alle Silvolde protes ten, meende de scheidsrechter gronden aanwezig te achten om ook deze treffer af te keuren. De tweede helft gaf een heel ander spel beeld te zien. Een fors aanvallend Sil volde kon in de vijfde minuut reeds jui chen, toen Gerritsen met een goed schot de stand op 21 bracht. Natuurlijk trachtten de Veenendalers het verloren terrein zo gauw mogelijk terug te winnen, want met een 21 stand voelde men zich nu niet bepaald lekker, maar wat zij ook probeerde, Wildebeest en zijn mannen retourneerden alles. Nadat Veenendaal nog enkele behoor lijke kansen gemist had, werd Silvolde sterker en het was in de twintigste mi nuut, dat Gerritsen de partijen weer op gelijke voet bracht (2—2). Van toen af lukte er niet veel meer bij Veenendaal. Men werd totaal overspeeld en van het kastje naar de muur gestuurd. Acht minuten voor tijd legde de overal opduikende Gerritsen de grondslag voor het winnende doelpunt, waarna Mariët, de bal keurig in de touwen werkte. Wel kwam Veenendaal die laatste mi nuten weer terug, om althans de stand nog weer gelijk te maken, maar met een heel Silvolde elftal in de verdediging ging dat niet meer. Veenendaal had de kans gehad en deze jammerlijk laten glippen en leed daardoor een verdiende neder laag. Door «en 20 overwinning op hat be zoekende VIOS uit Vaassen heeft VRC zich met het leidende DTS uit Ede een grote voorsprong verschaft om de volgen de competitie in de derde klasse te spelen. De overwinning was volkomen verdiend te noemen daar VRC over de gehele lijn sterker was. Had de Veense voorhoede niet zo peuterig en doorzichtig gespeeld, dan was de overwinning veel groter ge weest. In het begin van de wedstrijd ont stonden al direct goede kansen'maar door onvoldoende afwerking van de VRC-voor- hoede bleven doelpunten uit en kwam men niet verder dan een sterk veldover- wicht. Na ongeveer een half uur spelen was het linksbinnen Van Dijk, die over links een goede aanval opzette, keurig af gaf aan de vrij staande linksbuiten Jansen en met een vliegend schot zijn club de leiding gaf (1—0). Toen leek het er op dat VRC een grote overwinning ging behalen. De ene kans na de andere kwam maar door slecht schieten en te weinig door zetten kwam men niet verder dan een buitenspel doelpunt en kon men met een 10 voorsprong gaan rusten. Na de rust zagen wij een feller spelend VIOS dat nog een kans had om bij de bovenste drie te eindigen. Nu kwamen er wisselende kansen. Even leek 't er op dat VIOS gelijk zou maken maar aanvoerder Diepeveen en keeper B. v. Kooten hadden er goed kijk op en de laatste 25 minuten waren weer geheel voor VRC. Het voor- hoedewerk bleef te doorzichtig en vooral midvoor Van Enk verzuimde te koppen en te schieten. Toch was het deze speler die 10 minuten voor tijd VRC veilig stelde door er 20 van te maken. Onder de aanwezigen troffen wij de heer Martens uit Zeist, scheidsrechter be taald voetbal. Zijn mening over het VRC- elftal was: een hard werkend elftal, maar zij moeten meer aandacht besteden aan het plaatsen. Zaterdag j.l. speelde Sportclub I op Candia tegen Musketiers uit Eist. Na de aftrap zagen we eerst een verkenning van de voorhoede der beide partijen, op welke vleugels toch wel de meeste kansen te be nutten zouden zijn. Sportclub opende de aanvallen veelal op links, echter zonder resultaat. De binnenspelers en midvoor i kregen verschillende kansen te benutten doch gingen allen over of naast. Ook de Musketiers voorhoede gaf geen leven, en de aanvallen werden slordig afgewerkt, ruststand 00. Na vijftien minuten spelen in de tweede helft kon linksbinnen De Haas uit een warwinkel van spelers doelpunten (10) voor Sportclub. De strijd ging wat op en neer en er volgden opnieuw verschillende aanvallen, die op niets uitliepen. Na 30 minuten spelen maakte echter de rechts half hands in het beruchte gebied. De penalty werd benut (11). Sportclub, niet ontmoedigd, trok opnieuw ten aanval. Ook In Renswoude gaf men de rood-witten zondag in dc uitwedstryd tegen DVSA uit Amerongen wel een kans op beide punten. Ook wg hadden dat gedaan in onze voorbeschouwingen, maar het liep dit keer geheel anders. Men moest met een grote 72 nederlaag genoegen nemen. Voor de rust ging het nog wel met de rood-wittcn, maar na de thee was Ame rongen heer en meester van het terrein. Vooral de achterhoede van de rood-witten deed het zondag zeer slecht, terwijl het verband totaal uit de ploeg was verdwe nen. Amerongen nam al spoedig het initia tief in handen en na een goed kwartier lag de bal voor de eerste maal achter keeper Schoonderbeek. Renswoude vocht om de gelijkmaker en deze kwam 'ook in derdaad. Na ruim een half uur knalde middenvoor Van Raaij het leer in de tou wen (1—1). Voor beide ploegen kwamen kansen maar men wist deze niet te be nutten. Toch zou Amerongen nog net voor het laatste fluitsignaal wederom de lei ding nemen. De rust ging dan ook met een 21 stand voor Amerongen in. Na de thee kregen we een geheel ander De wedstrijd was pas twee minuten oud. toen K'-oes uit een corner van Gijs- bertsen de Veenendalers reeds de leiding kon bezorgen. De Doornse gasten lieten zich echter door dit doelpunt niet van de wijs brengen en zij zetten de tegenaanval in. Na 20 minuten spelen brachten zij de stand op 11, waarmede ook de rust in ging. Toen er tien minuten in de tweede helft waren gespeeld kon Blankcspoor er uit een goed aangegeven bal van Van Kruistum 21 van maken. Toen was de DEV-tegcnstand gebroken en werd met doelpunten van Gijsbertsen en Blanke- spoor de stand opgevoerd tot 41. Tien minuten voor het einde konden de gasten hun tweede tegenpunt scoren, waarna het aan beide zijden met het scoren was ge daan. SCHEIDSRECHTER FLOOT NEGEN MINUTEN TE VROEG AF De reserves van Renswoude zijn zondag niet in staat geweest om de derby van de Scherpenzeelse reserves te winnen. Met 43 moest men de meerdere in de blauw- witten erkennen. Het is een keiharde, maar toch een sportieve ontmoeting ge weest. Het valt zeer te betreuren, dat de arbiter de wedstrijd negen minuten te vroeg affloot, daar Renswoude op dat moment juist sterker was en een gelijk spel als het ware in de lucht hing. Scherpenzeel zette direct enkele goede aanvallen op en in de tweede minuut had men hiermee al summes, toen de Scher penzeelse middenvoor keeper Vonk ver- rastte (0—1). Renswoude kwam echter goed terug en het was linksbinnen J. Franssen, die met een werkelijk schitte rend doelpunt de gelijkmaker voor zich opeiste (11). Het was zeer jammer, dat dezelfde spe ler twee minuten later met een beenbles sure van het veld moest worden gedragen. Hij was namelijk bij een doelworsteling voor het Scherpenzeelse doel met de kee per in botsing gekomen. Hij werd door dr. J. II. Renken verbonden. Voorlopig zal Renswoude deze speler moeten missen. Er was nu nog een half uur in deze eerste helft te spelen. Gedurende dit half uur hebben de rood-witten steeds met tien man gespeeld. In dit half uur wisten de blauw-witte twee doelpunten te scoren. Na de thee werd het al heel spoedig 41. De ijver van de rood-witte reserves werd echter al spoedig beloond toen C. Vink een heel goede combinatie met een voortreffelijk doelpunt afrondde. De thuisclub bleef daarna iets sterker en het duurde dan ook niet lang of T. Roven had de achterstand tat 43 gere duceerd. Hét horloge van de scheidsrechter was stil blijven staan en toen hij aan iemand uit het publiek vroeg hoe laat het was, gaf deze de tijd op zijn klokje aan. Dit klopte vanzelfsprekend niet met de speel tijden. spelbeeld te zien. Een fel en agressief spe lend Amerongen en een laks en lauw Renswoude. Er waren enkele minuten verstreken of het begon in de rood-witte verdediging al te haperen en dit is zo de verdere tweede helft gebleven. De voor hoede kreeg bijna geen werk meer, ter- wijl men achter steeds maar weer blun derde. Er was een half uur gespeeld toen Amerongen de stand al op 51 bracht. Het werd duidelijk, het zou een debacle j voor Renswoude worden. Bij 51 bleef het niet, want enkele minuten later had men de score reeds tot 71 opgevoerd. Renswoude vocht om de score zo laag mogelijk te houden en er zijn dan ook niet meer doelpunten door de thuisclub gescoord. Tien minuten voor het einde moest G. van de Veer het veld wegens een blessure verlaten. In deze laatste tien minuten wist H. Rebergen de score nog iets draaglijker te maken door een doel punt voor zich op te eisen. Met deze 72- stand kwam ook het einde. werd in het beruchte gebied van Muske tiers hands gemaakt, doch scheidsrechter Brouwer legde de bal even buiten het grote hok. Rechtsback Böars schoot hier uit over. Ongeveer 7 minuten voor tijd scoorde Musketiers dank zij een dekkingsfout in de SCR-achterhoede opnieuw (12). Hier mede kwam het einde. Sportclub speelde met twee invallers, en de voorhoede was niet actief genoeg, en heeft een groot aantal kansen niet in doelpunten kunnen omzetten' Met acht man, waaronder nog twee in vallers, gingen de Valleivogels zaterdag naar Utrecht bij Terre Neuve op bezoek. De andere drie zou men onderweg wel oppikken, maar door een misverstand wa ren de betrokken spelers niet op tijd ter plaatse en moest men de strijd aanbinden met acht man. W. v. d. Waal ging in het doel en C. Vlaanderen midvoor. Met volle moed bon den de Valleivogels de strijd aan en zo waar wist na tien minuten spelen Vlaan deren zijn club de leiding te geven. Tien minuten later konden de gastheren de ba lans weer in evenwicht brengen. De Val leivogels hielden goed vol en met twee man in de voorhoede kon men verschil lende goede aanvallen opbouwen. Na de rust zagen de Vogels kans door Vlaanderen opnieuw de leiding te nemen, maar de gastheren maakten weer gelijk (22). Valleivogels wist door goed spel steeds weer aanvallen op te bouwen en het was Vlaanderen die 20 minuten voor het einde de hard zwoegende Valleivogels voor de derde maal de leiding gaf. Toen begon echter het zeer zware veld parten te spelen en het anders zo onvermoeibare Valleivogels toonde tekenen van ver moeidheid. Terre Neuve wist hiervan te profiteren door voor de derde maal gelijk te maken en er in de laatste minuut nog 43 van te maken. Het was toch een fraaie prestatie van de Valleivogels, ge zien de getalsverhouding. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg lü, Veenendaal Voor ouderen: I. Raadsels x le rij lid van een gilde (middeleeuwen); 2e rij vast, zeker; 3e rij hoofdstad van Tsjecho-Slowakije; 4e rij een der kleine Soenda-eilanden; 5e rij duivel; 6e rij plaats in Zuid-Drente; 7e rij plaats in het Gooi; 8e rij Maleise naam voor rijst in de aar; 9e rij blaasachtige opzetting v. d. huid; 10e rij jongensnaam. Op de kruisjeslijn komt van boven naar beneden de naam van een plaats in Zuid- Holland. II. Ik ben iets waar je op en af kunt gaan maar draai je me om, dan ben ik een deel van iets. Voor kleineren: I. Wat heeft een mond zonder een gezicht te hebben? X hoofdstad van Drente X timmergereedschap; X ander woord voor ferm X tegenovergestelde v. niets X een raadsel moet je X deel van een bloem. Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Drente. Onze zilverpapieraktie Zilverpapier ontvangen van: Wim en Henk v. Lagerwey Ina Bouman, Rhenen; Suusje Achterberg, Rhenen; Betty en Willy van Viegen;. Adrie Geerenstein; Laurens Roks; Gerrie en Jan van Dijk; Wim en Ike ter Hoeven; Willy den Doelder; Cobi v. d. Klift; Mevrouw Looyen; René Lodder, Rhenen. ALLEMAAL HARTELIJK DANK Correspondentie Beste René, Wel bedankt voor je brief. Ik kreeg hem wat laat in handen, daardoor kon ik je verjaardag niet meer in ons hoekje zetten. Maar ik heb nu de datum opge schreven hoor! Fijn postpapier heb jij zeg. Schrijf me nog maar eens zo'n mooie brief en vertel dan nog eens wat van jezelf. Heb je ook broertjes of zusjes? En ga je vaak naar het dierenpark? Dag hoor! Groeten van Tante Jos In de gang van het huis van Klaartje en Wim hangt een mooi zwart kastje met een slinger eraan. Klaartje en Wim weten best wat dat is. De telefoon. Soms klinkt er hard een bel en dan gaan vader of moeder naar de gang en ze pakken de haak op en dan praten ze in een hoorn met iemand die een heel eind verder woont. Die telefoon is een raar ding. De ene keer praat vader erg vriendelijk in die hoorn, maar het gebeurt ook wel eens dat hij kwaad is en dan praat hij heel hard in het zwarte ding. Verleden week nog. Toen smeet hij zo maar de hoorn op het zwarte kastje en tegen moeder zei hij: „Die ezels, ze snappen ook niks, alles moet je ze voörkauwen." Het gebeurt ook wel eens dat vader aan de slinger draait en dan zegt hij een nummer: „532, juffrouw" en even later praat vacler dan met zijn boekhouder op het kantoor. Klaartje en Wim snappen er niet veel van, ze zijn ook nog klein en denken: wat heeft een juffrouw er nu mee te maken als vader met de boek houder wil spreken. Ze begrijpen hele maal niet, dat die juffrouw van het tele foonkantoor het nummer moet weten en dan vader aansluit met de boekhouder. Bij oom Karei, waar ze wel eens logeren, is weer een heel andere telefoon. Oom draait niet aan een slinger als hij met iemand praten wil door de telefoon. Die draait maar aan een schijf en er komt helemaal geen juffrouw bij te pas. Klaar tje en Wim weten ook niet dat in de stad van oom Karei de telefoon weer heel anders werkt dan in hun eigen, plaats. Ze vinden die telefoon wel een prachtig ding, echt iets om mee te spelen. Maar dat mogen ze nu juist niet. Vader zegt altijd: „Van die telefoon blijven jullie af hoor, dat is geen speelgoed." Op een dag zijn Klaartje en Wim aan het werk. Dan komt moeder ineens de gang in en zegt: „Jongens, ik moet even naar de groenteboer en naar de kruide nier, fijn blijven spelen hoor, ik ben gauw terug." „Ja moeder," zeggen de kinderen braaf. Maar nauwelijks is moeder de deur uit of Wim loopt naar het zwarte kastje. „Zeg Klaartje, zullen wij eens een keer aan dat ding draaien, dan praten wij ook eens met vreemde mensen. Moedér is weg en die mensen van de telefoon kunnen ons toch niet zien.'" Klaartje kijkt wel een beetje angstig, want vader wil nooit hebben dat ze aan het zwarte kastje komen, maar het lijkt haar ook wel een leuk spelletje. „Dan moet jij draaien Wim en het nummer zeggen net als vader." Dat wil Wim wel doen, want hij is een man en mannen durven alles. Toch kijkt hij wel wat be nauwd als hij aan de slinger draait en de hoorn in de hand neemt. Wim moest de stoel uit de keuken er bij slepen, anders kon hij niet bij het toestel komen. Even is het stil, maar dan hoort Wim zo ineens de stem van een juffrouw. „Welk num mer?" „Ze vraagt een nummer", fluistert Wim verschrikt tegen Klaartje. „Ja", zegt Klaartje, „dat hoort er bij, je moet een nummer zeggen." Italiaanse worstspecialiteit 150 gram 51 Maa8Se 250 (A grote pot «P Een voordelig maal in deze dure 500 gram 500 grams beker gesneden,per pot soort per pot 500 gram 250 gram 200 gram grote doos EN WEER SPAREN VOOR KWALITEIT! Bij elke bestede gulden ook op de meeste merkproducten een MELKKOETJE en op vele artikelen extra zegels. Voor 40 op een kaart (dus zó vol) een pak roomboter tegen margarineprijs (38 ct) of 5 verse eieren no. 3 GRATIS! VOOR beter naar Parallelweg 10 - V'daal GEBREIDE BOVENKLEDING van 16 jaar en ouder, die bekend zijn met naaien of handwerken of dit wiben leren, kunnen bij ons in nette frisse zalen en in een rustige, orde lijke sfeer zich verder bekwamen in bovenge noemde werkzaamheden (geen handwerk). Een gunstig loon met extra beloning naar pres tatie kan in het vooruitzicht worden gesteld. Eventuele buskosten worden door ons vergoed. AANMELDEN: VIJGENDAM 13. VEENENDAAL Extra geur extra smaak Dat is kenmerkend voor Pickwick Thee, de superieure Engelse melange van Douwe Egberts. Pickwick Thee is met de meeste zorg samengesteld uit de speciale theesoorten van hooggelegen plantages. De rijkdom aan smaak en geur van Pickwick Thee zijn wer kelijk opvallend en ook de afschenk is ongewoon royaal. Ceylon Melange 108 ct. Engelse Melange 94 ct. Pickwick Theezakjes in doosjes van 20 stuks 98 ct. in doosjes van 10 stuks 50 ct. TE VEENENDAAL Voor ons kantoor zoeken wij ter plaatsing op het Archief. Leeftijd^ pl.m. 22 jaar opleiding Mulo of Handelsavondschool ervaring van genoemde werkzaamheden strekt tot aanbeveling. voor typen en administratief werk. diploma Mulo of Handelsavondschool en diploma typen zijn vereist. leeftijd pl.m. 18 jaar. Sollicitaties met gegevens aangaande leeftijd, opleiding en ervaring te richten tot de af deling Personeelszaken. Notaris D. S. Vink te Ame rongen, zal donderdag 24 jan. 1957, te 11 uur te Leersum, in hotel Damlust, voor de erven van wijlen de heer G. H. Bos openbaar verkopen: HET WOONHUIS met aangebouwde schuur, erf en tuin, te Leersum, Rijksstr. 104, kadaster C 1156, groot 6,60 are. Onbewoond en on- verhuurd. Bazicht.: dinsd. en dond. van 24 uur. Bet.: uitel. 1 maart 1957. Aan een inwoner van Leer sum wordt vrije vestigings vergunning verleend. Nieuwe 6-8 persoous auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal „Welk nummer moet u hebben", klinkt weer de stem aan Wim's oor en dan zegt hij haastig: „Tien." Even is het stil en dan hoort Wim een beetje gezoem en plotseling een Stem, die zegt: „Met bakke rij Zoetman, wat blieft u?" Dat is ook al een juffrouw. „Nu moet je wat zeggen", zegt Klaartje. Maar Wim weet niet wat hij zeggen moet. „Zeg maar goedendag", zegt Klaartje. „Dadadag juf frouw", hakkelt Wim. „Dag beste jongen", zegt de stem aan de andere kant, „maar wat wou je me vertellen? „Nikniks", zegt Wim, „ik zezeg alleen mmaar goedendag." Pats, ineens is de stem van de juffrouw weg en Wim legt gauw de haak neer. Hij heeft er een rode kleur van, maar dan rollen Klaartje en Wim haast door de gang van het lachen. Wat een mooi spelletje. Die juffrouw, die Wim goedendag heeft gezegd was vast een beetje kwaad, maar ze kon door de tele foon toch lekker niets doen. „Zullen we 't nog een keer doen", zegt Wim. „Ja", zegt Klaartje, „maar als er dan weer iemand komt zeg je: „dag Jan Klaassen" en dan leg je de haak gauw weer neer." Wim vindt het prachtig. Hij draait al weer aan de slinger. „Welk nummer nu, Klaar?" „Vijftien", zegt Klaartje. Wim draait lus tig en als hij de hoorn opgepakt heeft klinkt weer de stem van de juffrouw: ..Welk nummer?" „Vijftien", zegt Wim en hij is nu helemaal niet bang meer, het gaat immers zo gemakkelijk. Weer komt er gezoem en dan valt Wim haast vier kant van de stoel, want in zijn oor klinkt een zware stem: „Met de politie." Wim staat ineens te bibberen van angst. Wat is hij begonnen. En nog zwaarder klinkt het aan zijn oor: „Hier de politie." -.Nu moet je zeggen: dag Jan Klaassen". zegt Klaartje. Maar dan begint Wim haast te huilen. „Dat, dat durf ik niet, dat durf ik niet, het is de popolitie." O, wat schrikt Klaartje, de politie. „Wat is dat voor gekheid", klinkt het bars in het oor van Wim, „met wie spreek ik?" En dan laat Wim de hoorn los en hij springt van de stoel en hij is net zo wit als de gangmuur. En dan komt moeder terug en ze ziet dadelijk aan de gezichten van de kinderen dat er iets niet in orde is. „Zo", zegt moeder, „wat gebeurt hier?" „O", zegt Klaartje, „Wim heeft aan het kastje gedraaid en nu is de politie er.". „Dat is fraai", zegt moeder en ze pakt de hoorn van de telefoon op. „Agent", zegt moeder, „mijn zoon heeft aan de telefoon gedraaid, toen ik even weg was, maar hij is erg geschrokken dat de politie er was. Hoe moeten we daar nu mee aan?" „Laat hem maar eens aan de telefoon komen", zegt de politie. Moeder pakt Wim beet en ze drukt de hoorn tegen zijn oor. „Hier is hij", zegt moeder. En dan zegt de barse stem: „Hoe heet jij?" „Wim van Reest", zegt Wim met een piepstemmetje. „Zo Wim van Reest, nu kun je zien dat de politie altijd merkt dat je kwade din gen doet, als jij weer aan de telefoon komt, dan kom ik je halen en je gaat drie dagen in de cel." Brr, wat schrikt die Wim. Drie dagen in de cel. „Dus jonge man", zegt de politie, „zal je het niet weer doen?" „Neenee, meneer", bib bert Wim. „Goed zo", zegt de agent, „dag Wim" en meteen klinkt de bel van de te lefoon. Gelukkig de politie is weg. „Zo", zegt moeder, „en nu kun je eens zien wat er gebeurt als je dingen doet die vader verboden heeft." Dat was goed afgelopen. Maar als ze later op straat spelen zegt Wim: „Ik kom nooit meer aan dat zwarte ding, dat is te gevaarlijk en Klaartje is het roerend met haar broertje eens. door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen „Het is braaf van je beiden, dat ge geen wrok tegen elkaar koestert," be gon de blinde weer, „het zou niet goed zijn; ge moest elkaar liefhebben als broeder en zuster, de Heer wil het. Strijd zou niet goed zijn tussen je beiden." Als broeder en zuster! Tobias en zijn meisje keken elkaar in de ogen. Alsof hun liefde niet heel iets anders was! Toen maakte Josepha zich los en nam eetwaren uit een mandje dat zij meegebracht had, die zij voor de blinde in een kast schikte. „Vader laat u groeten, meester," zei ze, „en zendt u een kleinigheid je." Haar stem klonk onzeker en ont roerd. Maar Nager lette er niet op. „God moge het u duizendmaal ver gelden," zei hij. Zij praatten nog een poosje, Jose pha ruimde wat op in de kamer en ging toen naar de keuken. Tobias gaf haar een teken, dat hij haar spreken moest, en toen zij heengegaan was, reikte hij Nager de hand ten afscheid. „God behoede u, meester." De oude man omvatte zijn rechter hand met zijn beide handen. „Je bent een bes'te jongen," zei hij. Toen ging Tobias heen. In de keuken vond hij Josepha en eerst toen kreeg de hartstocht bij hen de overhand, en zij verspilden de tijd met dwaasheid. Tobias kon maar in afgebroken woorden uitbrengen, wat hij had willen zeggen. Toen Nager, verwonderd en zeker menende, dat zij zonder goede dag zeggen vertrokken was, om Josepha riep, stoven zij uit elkaar en terwijl het meisje naar binnen ging naar Co- lumban, sloop Tobias weg, heimelij- ker dan met zijn open karakter strook te, en met een hoofd, dat gloeiend en verward was, half van zorg, half van geluk. Zevenentwintigste hoofdstuk De president ontving die dag twee slagen die hem zwaarder troffen dan bijlslagen op zijn naakte schedel, maar zij doodden hem niet. Op een en de zelfde dag kwamen de berichten aan: het ene van de advokaat van Furrer, dat hij zijn proces voor het hoogge rechtshof had verloren, het andere van de grete heren uit Neudorf, dat het protest tegen de plannen van Russi kortweg van de hand was gewezen. Teen de president het ene las, dat van het verlies van zijn proces, fronste hij het voorhoofd, balde de vuisten en was besloten zijn zaak nog in laatste in stantie door te zetten. Toen hij het tweede doorvloog, rees er een gekreun uit het diepst van zijn borst en hij viel in zijn stoel tei-ug als een ster vende. Hij voelde zich moe, de ge dachte aan de voortzetting van zijn proces was als weggewist. Maar lang zamerhand keerde de oude kracht in zijn loodzware leden weer. Hij stond op en ging naar het weiland. Gedach teloos liep hij langs de Fluhwand heen en weer, bijna als een slaapwandelaar, die langs een gevaarlijke dakrand loopt. De scheuren in de grond waren breder geworden; zelfs terwijl hij boven heen en weer liep, was het knetteren en brokkelen in de aarde naast de wand te horen. Hij ging tot aan het woud. dat langs zijn weiland liep, daar greep hij een den en boog zich over de wand naar beneden. Beneden hem werkten de Italiaanse arbeiders van Christen Russi. Het geluid van de hamers op het ijzer klonk in zijn oren als hoon gelach. Hij voelde zich een bezwij ming nabij, en dat gevoel schokte de man met zijn ijzeren wilskracht en gewelddadig karakter tot in zijn bin nenste. Iedere zenuw van zijn lichaam trilde, een grenzenloze woede maakte zich van hem meester en steeg hem in grote bloedgolven naar het hoofd. Hij knarste op de tanden en boorde zijn nagels in de palmen van zijn vuisten, terwijl hij in de groeve neerkeek. En opeens stond er iemand achter hem tussen de boomstammen. „Kent u mij nog, president?" Furrer ontstelde; bijna was hij voor over gevallen, maar hij hield zich staande aan de denneboom en keek uit de hoogte neer op de haveloze en verlopen man, die voor hem stond en in wie men al op honderd schreden afstands de dronkaard kon herkennen. „U kent mij niet meer," grijnsde Lienhard Nager. „Zover ik weet niet," zei Furrer en richtte zich hoog op. Nager trad naderbij. „Ik ben Lienhard van de school meester," fluisterde hij. „U weet toch nog wel, dat ik u eens een dienst heb bewezen tegen die man daar beneden, die die de duivel moge hem ha len! Hij is knecht geweest, een arm zalige knecht, en nu behandelt hij zijn arbeiders als honden!" „Heel ver schijn je het niet gebracht te hebben,' zei Furrer. Nager hoorde hem niet. Zijn wate rige ogen glinsterden; hij was dronken of de waanzin spookte hem in het hoofd. „Ja, ja, kom er maar voor uit, u haat Christen ook,' fluisterde hij geheim zinnig en toch zo, dat ieder woord duidelijk verstaanbaar was. „O, wat een vent is dat! Ik zou hem het lichaam met een mes kunnen openrijten, lang zaam, zodat hij het uitbrulde als een stier die geslacht wordt. Zeg het maar, u haat hem even goed als ik niet?" Furrer stond stijf tegen een boom geleund. „Maak dat je weg komt, je bent dronken," sprak hij koel. Maar Lienhard klemde de vingers om zijn pols. „Kom eens mee, ik moet u wat laten zien." Hij trok de overrompelde man tus sen de dennen door tot aan de rand van de steengroeve. Deze was door strui ken voor het oog verborgen, maar daartussenin konden zij op het werk volk in de diepte zien. Naast hen lag een kolossale steenklomp, hij rustte boven steil afhangend mos, en het leek alsof het mos alleen hem verhinderde naar beneden te rollen. „Ziet ge, daar beneden staat hij iedere dag, precies daaronder, op de plaats waar zij steen breken uit de diepte, daar staat hij tegenwoordig al tijd; hij is zo geregeld als een uur werk, alle dagen staat hij daar! En als nu eens iemand daar boven de steen klomp heel voorzichtig naar voren schoof! Wat wat is het u waard, president? Daardoor wint u alle pro cessen, die u nog met hem hebt willen beginnen! Ik ik doe het voor u voor u en voor mij ik doe het voor weinig geld! Wat wat denkt u ervan? Dan zouden de Frutnellers weer rust hebben, niet?" Furrer trad tussen de bomen terug. Hij wilde denken, maar zijn anders zo helder hoofd weigerde dienst. En toch arbeidden zijn hersenen. Alles kwam hem voor de geest, wat Russi hem had aangedaan, van de tijd, dat hij nog zijn knecht was, tot deze laatste jaren. Zijn eigen machteloosheid kwam hem weer in de gedachte, drukte hem, wekte zijn toorn, zijn woede. Russi kwam nu Frutnellen binnen, er was geen slag boom meer, die hem tegenhield! En hier was iemand die nog een slagboom wist! „Zeg, u zoudt het wel graag willen," begon Lienhard weer. „U zoudt het met vreugde zien. U wilt het alleen maar niet zeggen, omdat omdat als het uit kwam. Ha ha! Maar u hoeft geen woord te spreken! Als u niet neen zegt, zult u achterna wel aan mij denken, als ik om een kleine beloning kom vragen. Wat dunkt u ervan, president? Heeft Russi het niet aan u verdiend? (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4