Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld van WEEK-tot-WEEK 400*000 gulden verloren in Veenendaal DE VELSER TUNNEL Ritmeester-spelers brachten verrassend goed toneel Wist U. AGENDA l BENOEMD TOT BURGEMEESTER WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Hij is 12,50 waard C.B.T.B. Ederveen besprak doelbewuste rundveefokkerij Nieutvs uit de omgeving r 31e jaargang VRIJDAG 18 JANUARI 1957 No 6 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Meer lectuurbussen van Rode Kruis in Veenendaal Moderne narcose in Juliana ziekenhuis van Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland SCHERPENZEEL 3 AD 408339 WOUDENBERG RENSWOUDE Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, LIENDEN RESTEREN Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1—10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent U behoeft niet te gaan zoeken, of u die een boodschap zou doen en op dezelfde zware geldtas kunt vinden, want dat geld is radicaal weg. Het is het bedrag dat door verkeerson gevallen in 1955 in onze gemeente te loor is gegaan. F 400.000,of om nauwkeurig te zijn 399.500,—: een bedrag, voldoende om vier wegen te vernieuwen, zoals nu met de Kerkewijk is gebeurd; een bedrag, waarvan veertig nieuwe woningen ge bouwd konden worden. Vanzelfsprekend kan ik niet in geld uit drukken het leed en de pijn, door deze ongevallen veroorzaakt! Soms vraag ik mij af of het nog zin heeft over deze dingen te schrijven. Radio pers, bioscoop zijn al zo in actie geweest. Het resultaat? In 1956 nog meer onge vallen, nog meer doden en gewonden dan in de voorafgaande jaren! Het landelijke cijfer over acht maanden van 1956: 973 doden en 23.784 gewonden! 23784 gewonden, dat betekent bij een vergelijking met de bevolking van onze plaats, dat wij allemaal in het ziekenhuis zouden liggen! Om bang van te worden. Ik hoop het en toch Bijna iedere vrouw is doodsbang voor een muis en is nog niet in de keuken te slepen als ze weet dat daar zo'n diertje rondloopt. Diezelfde vrouw duikt, zonder met de ogen te knipperen, van het rijwielpad de weg op, niet links of rechts kijkend! Voor dat laatste is toch, geloof ik meer lef nodig. Vorig maal vroeg ik: „Zult u één van die zes worden??" wijze de Kerkewijk wilde oversteken. Ook zij kwam er af met een paar schrammen. Zij kon er zelf werkelijk niets aan doen dat zij nog levend thuis kwam! Twee gevallen, die ik weet. Zo zijn er nog vele, die ik niet weet. Die twee ge vallen hadden ook drie mensen het leven kunnen kosten. Misschien dat dit geschrijf toch tot voorzichtigheid maant! Wielrijder bedenk, dat gij bij verkeers- fouten met uw lichaam moet boeten! Autobestuurder, besef, dat ge in een moordwerktuig rondwaart! Laten wij nu de vragen van de vorige week eens bekijken. 1. Als een verkeerslicht op geel springt, betekent dit dat u, indien enigszins mo gelijk, moet stoppen. 2. Indien u in een tunnel een rood licht (Zie verder pagina 4.) Het lectuurwerk van het Rode Kruis geeft een aanzienlijke vooruitgang te zien. Voor hen, die regelmatig tijd schriften en boeken voor het lectuur- depöt beschikbaar stellen, is het stellig belangwekkend te vernemen, dat in Veenendaal in 1956 werd ontvangen 1936 kg tijdschriften en 149 boeken, tegen resp. 1120 kg en 164 boeken over 1955. In de ranglijst steeg Veenendaal van nr 46 naar nr 21. De totale opbrengst vcor het gehele land bedroeg over 1956 157.282 kg. tijdschriften en 56546 boe ken. Het Rode Kruis vraagt dan ook voor dit jaar weder de volle mede werking, waarbij wij opmerken, dat be halve het lectuurhuisje aan de Kerke- wijk/Markt, elders in de gemeente lectuurbussen zullen worden geplaatst en wel: Dr. Slotemaker de Bruïneplein, Jan Steenlaan, Dennenlaan hoek Bos- laan, en op Gelders: Buurtlaan hoek Pr. Bernhardlaan en Nieuweweg hoek Vendelseweg. Met een werkelijk frapperend goede opvoering van de klucht „En zo begon het" van de Engelse auteur Philip King, hebben de Ritmeesterspelers gis teravond in het gebouw aan de Eiken laan wel voor de grote verrassing van In 1957 in drie dagen: één dode, één j dit toneelseizoen in Veenendaal ge- zwaar gewonde. U vindt het erg! Ik zeg u, het had nog veel erger kunnen zijn, zoals bij die twee jongens die plotseling met hun fiets vanaf het rijwielpad de rijweg opstoven en het alleen aan de tegenwoordigheid van geest van de autobestuurder te danken hadden, dat zij er levend afkwamen. Die brave huisvrouw, die gauw even Reeds enige maanden wordt in het Juliana Ziekenhuis moderne narcose gegeven door dr. Ultee. Onder „moderne narcose" verstaat men een narcose die wordt toegediend door een specialist, n.l. een specialist- anaesthesist (narcositeur). Aanvankelijk werd gevoelloosheid van patiënten tot stand gebracht door toewijding langs de luchtweg van gas sen of gasmengsels, zoals aether en lachgas. Later bereikte men hetzelfde resultaat door bepaalde stoffen in de bloedbaan te brengen. De anaesthesist bereikt door toedie ning van bijzondere middekm het ver lies van bewustzijn, het niet reageren op pijnprikkels en spierverslapping. Men is in staat grote invloed uit te oefenen op de ademhaling waardoor het mogelijk is geworden operatieve in grepen te verrichten aan in de borstkas gelegen organen. Het is zelfs mogelijk te laten ademen met de gezonde long terwijl aan de andere long wordt ge opereerd. Door bloeddrukverlaging gaat minder bloed verloren. Een goede nar cose geeft na de operatie minder kans op complicaties en de patiënt kan vroe ger het bed verlaten. Deze moderne narcose is voor de pa tiënt zeer aangenaam en vergemakke lijkt het werk van de operateur, het geen de zieke eveneens ten goede komt. GESLAAGD DOCTORAAL EXAMEN Onze vroegere plaatsgenoot de heer G. M. Bax slaagde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam voor het doc toraal examen in de medische facul teit. dat de brievenbus en ook de post zegelautomaten welke voorheen op het voormalig Stationsplein waren opge steld, nu verplaatst zijn naar de spoor wegovergang van de Kerkewijk? dat men thans druk doende is met de constructie van de nieuwe spoorwegovergang? - dat door het verbreden hiervan een vap de twee wissels in de rails in het wegdek zou komen liggen? dat dit wissel dus verplaatst moet worden en daardoor ook nog een twee de wissel omdat deze anders te dicht bij elkaar zouden liggen en in de rails ook een te scherpe bocht zou ontstaan? dat de overweg wordt gemaakt van betonplaten? dat ook de hopen zand op het stationsemplacement vervangen zullen worden door z.g. Hercules-blokken, dit om meer ruimte te krijgen bij de nieu we ingang van het emplacement? dat het nu toch wel duidelijk wordt waarom die nieuwe overweg de gemeente zoveel geld moet kosten? dat er verder nog plannen zijn het stationsemplacement uit te brei den en aan te passen aan de nieuwe transportmiddelen? dat men bij de bouw van het Julianaziekenhuis aan de Cuneraweg reeds zover gevorderd is dat nu al aan een deel van de vierde verdieping wordt gebouwd? dat op 5 februari a.s. ten provin ciehuize te Utrecht voor de raden der bij de annexatieplannen rond Veenen daal betrokken gemeenten nog weer eens gelegenheid bestaat hun bezwaren kenbaar te maken? dat het hier een openbare zitting van de interprovinciale commissie grenswijziging Gelderland-Utrecht be treft? li Zaterdag 19 januari (In geb. ,'t Trefpunt") 7.30 uur, feest- en toneelavond v.v. VRC. Vrijdag 25 januari (In geb. Eikenlaan) 8 uur, jubi- leumconcert Scheepjeswolhar- monie o.l.v. de dirigent de heer i% M. de Graaff. if Luxor Theater i| Van heden vrijdag t.m. zondag de film „Het purperen masker" fi van maandag t.m. woensdag |f „A. en C., in stofzuigers" en =1 donderdag „De grote Obsessie", li zorgd. Zeker, wij hebben vaker goed toneel gezien van deze groep, maar, zonder eerdere voorstellingen tekort te willen doen, kunnen wij onze compli menten toch niet beter bekrachtigen dan door te erkennen dat dit optreden deze absoluut ver overtrof. Het décor was zeer goed verzorgd. Het stuk is bijzonder aardig en te meer nog waar men zichzelf hiermee niet heeft ontzien de keus alleen al een gelukwens waard. De regie van Hans Berk is buitengewoon geslaagd. Een en ander moge dan belangrijk hebben bijgedragen tot het onverwacht Eén van de meest bekende figuren van de Veenendaalse gemeente-secretarie gaat Veenendaal verlaten. Per 1 februari a.s. is benoemd tot burgemeester van de Zuid- Hollandse gemeenten Meerkerk, Leer broek en Nieuwland, de heer A. Berends, waarnemend gemeentesecretaris en hoofd van de afdeling sociale zaken der get meente Veenendaal. De heer Berends is niet voor niets een zeer bekende en ger ziene figuur in de Veenendaalse samen leving. Op 24 september 1913 werd hij geboren te Maasland in Zuid-Holland, als zoon van de bekende gereformeerde predikant ds. J. J. Berends, die de Gereformeerde Kerk van Veenendaal vele jaren als pre- De heer A. Berends dikant heeft gediend en twee jaren ge leden als emeritus predikant te Utrecht is overleden. Ds. Berends was gedurende zijn Veenendaalse periode een zeer be mind predikant. Zijn zoon, de nieuw-benoemde burge meester van Meerkerk c.a., heeft zich een zelfde plaats in de Veenendaalse samen leving veroverd als destijds z;;n vader, In januari 1931 werd de heer Berends volontair ter gemeen-secretarie van Vee nendaal en na verschillende randen te hebben doorlopen kwam in 1936 de vaste aanstelling en daaropvolgend in 1938 ziin benoeming tot chef van de afdeling alge*- mene zaken. In 1941 werd deze afdeling gecombineerd met de afdeling sociale za ken en de heer Berends kwam aan het hoofd van de beide afdelingen. Na de splitsing van deze afdelingen na de twee de wereldoorlog werd de heer Berends hoofd van de afdeling sociale zaken, wel ke functie hij op het moment nog be-, kleedt. De heer Berends is slechts gedurende enkele jaren de gemeente Veenendaal „ontrouw" geweest. Ten eerste noodge dwongen tijdens de oorlogsjaren. Toen heeft hij actief deelgenomen aan het ver zet als contactman van de illegale organi saties en later als lid van de verzetsgroep Reinaard. Ook mevr. Berends-Graafhuis nam actief aan het verzetswerk deel, doch zij werd gearresteerd en heeft enige jaren in Nederlandse en Duitse concentratie kampen doorgebracht. De tweede periode welke de heer Be rends buiten Veenendaal doorbracht was in zijn functie van waarnemend Rijkscon sulent voor sociale bijstand van het mi nisterie van sociale zaken voor de pror vincies Utrecht, Gelderland en Overijsel. De heer Berends is gereformeerd en lid van de A.R. partij. Naast zijn functie van hoofd van de afdeling sociale zaken, wnd-. gemeen-secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand bekleedt hij een groot aantal functies op sociaal en charitatief terrein. Hij is hoofd van de dienst sociale verzorging van de kring Doorn van de Bescherming Bevolking, secretaris-pen ningmeester van Maatschappelijke Zorg, voorzitter van de plaatselijke contactcom missie voor Maatschappelijk Werk, secre taris van de vereniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs, secr. van de afdeling Z.O.-Utrecht van de Ned. Bond van ge meente-ambtenaren, bestuurslid van de prov. Voor- en Nazorg stichting voor On- volwaardigen in Utrecht en vertegen-, woordiger van het gemeentebestuur van het Borgstellingsfonds voor de Midden stand in de Gelderse Vallei. De gemeenten, welke de Veenendaalse hoofdambtenaar per 1 februari a.s. gaat dienen hebben in totaal 3500 zielen. Het betreffen hier zelfstandige gemeenten met een eigen bestuur, doch één burge meester en één secretaris en één admini stratie, n.l. het gemeentehuis te Meerkerk, een agrarisch dorp, gelegen aan de hoofd weg Utrecht—Vianen—Gorinchem. De burgemeestersfunctie van de ge meenten was reeds gedurende enkele maanden vakant door het overlijden van burgemeester Timmermans. De hee ren mevrouw Berends hebben twee zoons. resp. van 8 en 5 jaar. groot succes, toch was het tenslotte en in de eerste plaats het verbluffend goede spel van de Ritmeester-tonelis ten dat een volle zaal zich hiermee onafgebroken zo kostelijk kon amu seren. Deze keer is het onmogelijk uitblin kers te noemen want onze bewondering gold de gehele groep. Zoals het ook voor de gehele groep geldt dat succes niet mag lijden tot de overmoed welke enkele hoofdrolvertolkers die na de pauze nu en dan met enige moeite moesten onderdrukken. De opvoering van gisteravond was de eerste van een serie van drie waarvan heden- en morgenavond de tweede en derde volgen, door de directie van de Ritmeesterfabrieken aangeboden aan het personeel van het bedrijf en hun verwanten.. De velen dus die deze avonden nog bijwonen, zullen stellig evenmin anders kunnen dan bewonde ring hebben voor wat de Ritmeester- toneelclub met een dergelijk aantrek kelijk stuk weet te doen. Na afloop was het de heer Roelofsen die namens de zaal de spelers en ook de Ritmeester-directie dankte voor deze avond, terwijl de heer F. H. van Schuppen de spelers lof en waardering toezwaaide die hij bevestigde met stof felijke blijken in de vorm van een prachtig boeket bloemen voor de dames en sigaren voor de heren. De zaal liet tenslotte nog een laatste, luid instem mend applaus horen, waarmee dan een einde kwam aan een wel zeer goede Ritmeester-personeelsavond. HET NUT EN DE NOODZAAK VAN BUITENGEWOON ONDERWIJS Op uitnodiging van de oudercommissie hield gisteravond de heer A. Tonnema jr. uit Amsterdam, voorzitter van de Ver eniging Bijzonder Lager onderwijs in Ne derland een lezing over het werk aan de scholen voor minder ontwikkelde kinde ren. Na een inleidend woord door het hoofd der openbare lagere school, de heer Donker, vroeg de heer Tonnema aandacht voor het onderwijs, bestemd voor kinde ren, die door de een of andere oorzaak een gebrek hebben en het gewone onder wijs niet kunnen volgen. Spreker begon met te vertellen hoe in 1805 te Amsterdam een school werd opgericht voor blinden onderwijs en vervolgens scholen voor moeilijk lerende kinderen, doofstommen, slecht horende, zieke en zwakke kinderen en kinderen die door hun gedrag grote zorg baren. Deze scholen en dit onderwijs wordt samengevat onder de naam Buiten gewoon Lager onderwijs dat bij de wet en bij K.B. is geregeld en een zegen geacht mag worden voor de misdeelden onder onze jeugd. Het kan een misdaad ge noemd worden, aldus spreker, wanneer een kind op de lagere school niet mee kan om het daar vast te houden. Eerst wordt de noodzaak van b.l.o. echter grondig door deskundigen onderzocht. Aan de hand van filmpjes werd een indruk ge geven op welke wijze de kinderen de leerstof wordt bijgebracht. Momenteel zijn er in ons land ongeveer tweehonderd scholen voor b.l.o. ingericht. Laat geen valse schaamte en geen raad van goed menende, maar niet deskundige familie of buren u een verkeerde keuze doen maken, wanneer blijkt dat uw kind niet mee kan komen op de lagere school, aldus besloot spreker zijn causerie. VERTRAGING. Er is grote vertraging ontstaan in de ver schijning van het veertigste deel van de nieuwe Russische ency clopedie. Hierin zal de levens beschrijving van Stalin voor komen DOL. Voor het eerst sinds 1949 (het jaar waarin kardinaal Mindszenty door de Hongaarse communisten werd gevangen gezet) is kardinaal Spellman, primaat van de Katholieke kerk in de Ver. Staten op de preek stoel verschenen. De aanleiding hiertoe was de reclamecampag ne voor de nieuwe film van de bekende regisseur Eli Kazan, gemaakt naar een manuscript van de al even bekende auteur Arthur Miller. De film heet „Baby Doll" en wordt aange kondigd als „de meest sexuele, de meest gedurfde en de meest gepeperde van alle tijden." De kardinaal heeft in zijn preek tot de gelovigen gezegd dat zij door deze rolprent te gaan zien een ernstige zonde zouden begaan. In het theater waar de pre mière zal gaan, zijn de plaatsen al meer dan een maand in 't voren uitverkocht. Op de ope ningsavond zal Marilyn Monroe als programma-verkoopster op treden. EMANCIPATIE. Volgens de rechter te Coulommiers is de heer Roger Quil wel wat ver gegaan in zyn streven om zjjn vrouw aan de huiselijke haard te kluisteren. Hij had haar na melijk met een zware keten aan haar stoel vastgelegd. „Zy ging De VALLEI-RIKS van de vorige week, welke werd uitgegeven by de fa Wed. G. van Eden aan de Nieuwe weg te Veenendaai, werd weer niet gevonden. Hierdoor is de nieuwe VALLEI-RIKS weer met 2,50 ge stegen en is deze nieuwe riks in middels al weer 12,50 waard ge worden. Het nummer van de nieu we VALLEI-RIKS, welke een dezer dagen weer in het verspreidings gebied van ons blad zal worden uit gegeven, is: Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 3 AD 40P339, want dat is de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks vóór donderdagmorgen 12 uur a.s. aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinders- premie direct in contanten uitbe taald. Deze vinderspremie bedraagt thans dus precies tien gulden. Vergadering Algemene Bouw- bedrijfsbond De afdeling Scherpenzeel van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond hield in* hotel „Boszicht" een vrij goed bezochte ledenvergadering, ter bespreking van de nieuwe werk- classificatie. In zijn openingswoord heette de voorz. in het bijzonder welkom de af gevaardigde van de bestuurdersbond, J. Methorst. De notulen van de secretaris J. ter Burg werden onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was de nieuwe loonregeling. Dit stuk werd uitvoerig besproken en door het be stuur uitvoerig toegelicht. De hoofd punten zijn wel dat er vijf loongroe- pen komen, zodat iedere arbeider meer werd beloond naar bekwaam heid. Verder werd nog de kwart-miljoen actie besproken voor het A.N.B. kin dertehuis De Kloek in Vierhouten. Besloten werd om op 11 februari een propaganda-feestavond te houden voor de leden met hun vrouwen of verloofden. De toegang is dan vrij. Bij de traditionele verloting werd de troffel gewonnen door H. v. Raai. Hierna sloot de voorzitter om klok slag half elf de vergadering. SIMULTAANV.«fciSTRIJD VAN WOVO De damvereniging WOVO te Wou denberg hield een simultaanwedstrijd in „Bellevue" alhier, tegen de heer D. C. Iprenburg te Scherpenzeel. Er werd aan 14 borden gespeeld, waarbij de simultaan 8 partijen wist te winnen, terwijl de heren J. v. Zwol, H. Teken burg, B. van Ginkel, H. Moesbergen, H. Wildschut en C. v. d. Berg hun partij in winst wisten om te zetten. De heren L. Olman en H. Tekenburg werden aangewezen voor deelname aan het provinciaal kampioenschap 2e klasse te Utrecht, aanvang a.s. vrij dagavond. LEDENVERGADERING Hedenavond komt de plaatselijke tafeltennisvereniging „PIT" in open bare ledenvergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. een bespre king van de onderlinge competitie en onderlinge wedstrijden met voorgift van punten. CJBTB EN CBPB BRENGEN WEER HISTORISCH TONEEL Vrijdagavond, 25 januari a.s., hopen de plaatselijke afdelingen van de CJBTB en de CBPB in gebouw „Reho- both" hun jaarlijkse uitvoering te ge ven. Op deze avond hoopt de in Rens woude welbekende heer Aantjes, een enorm goed causeur, te spreken over het onderwerp „Morgen is het weer vroeg dag". Verder zal de toneelgroep van deze verenigingen, die tot in de wijde omtrek bekend is door haar prachtige toneelspel, weer een histo risch toneelstuk opvoeren. Dit prach tige stuk, getiteld: „Ridder van Har- selo, trek uw degen", zal zeker weer bij het publiek in de smaak vallen. Al leen de aankleding van spelers en to neel zou al volop de moeite waard zijn, maar de toneelspelers weten de aan wezigen ieder jaar ook toneel van de eerste graad voor te schotelen. LEDENVERGADERING BILJARTERS Dinsdag 22 januari a.s. hoopt de plaatselijke biljartvereniging „Rens woude" in café „De Zwaan", eigenaar de heer C. Vink, in ledenvergadering bijeen te komen. Het is de bedoeling dat deze ledenvergadering door ieder een wordt bezocht, daar er zeer be langrijke dingen te bespreken zijn. Onder andere is aan de orde de be stuursverkiezing. Hoewel er nog wel enige ja ren mee gemoeid zijn, voor dat de auto- en spoorwegtun nels onder het Noordzeekanaal kant en klaar in gebruik ge nomen kunnen worden, wordt er steeds meer van zichtbaar. Op de zuidelijke oever ver rijzen reeds de grote, beton nen ventilatietorens; vier van dertig meter hoogte voor de afvoer en vier van vijftien meter hoogte voor de aan voer van lucht. De aanleg van de op ritten vordert snel. De autotunnel krijgt een totale lengte van 1644 meter; de spoorwegtunnel wordt 3224 meter lang. De werkzaamheden waren reeds be gonnen in april 1941, doch werden in 1942 op last van de bezettingsautori teiten stop gezet. Voordat men in 1952 opnieuw begon, werden wijzigingen aangebracht in de tekeningen. De totale AUTOTUNNEL VELSEN werd het Noordzeekanaal verbreed en 1.75 miljoen kubieke meter aarde ver plaatst. Aan de bouw komt 360.000 ku bieke meter beton te pas. De rij hoogte in de autotunnel be draagt 4.20 meter. De opritten aan weerskanten van het kanaal zijn elk 433 meter lang. Om te zorgen, dat de overgang van daglicht naar kunstlicht niet te groot zal zijn voor de automobi listen, is aan weerszijden een gedeelte overdekt met een netwerk van be tonnen balken, die gedempt licht door laten. In de bodem van 160.20 Uitvoering van de autotunnel en de apocrwegtunnel ln een open bouwput. breedte bedroeg oorspronkelijk name lijk 14 a 15 meter, doch nu bijna 33 meter; de rijrichtingen lopen nu vol komen gescheiden van elkaar, elk met een breedte van 7 meter. Dit wat de autotunnel betreft, want de spoorweg tunnel is gehandhaafd op een nuttige breedte van ruim 9V2 meter. Om ruimte te krijgen voor de bouw De afdeling Ederveen van de Chr. Boeren- en Tuindersbond hield dins dagavond een vergadering in Hotel Hupkes aan De Klomp. De voorzitter, veearts Van Riessen, opende deze ver gadering met gebed en las hierna een gedeelte voor uit 1 Joh. 4. Vervolgens heette hij alle aanwezigen welkom, in het bijzonder ir. W. C. Hoogland, rijks- veeteeltconsulent voor de provincie Tijdens de pauze werd van een kopje koffie genoten. Daarna werd het be sprokene met enkele lichtbeelden ver duidelijkt. Op deze lichtbeelden kon men o.a. een aantal preferent Noord hollands en Fries stamboekrundvee zien. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen aan ir. Hoog land. De voorzitter dankte hierna ir. Hoogland voor zijn deskundige voor- Gelderland. Nadat de secretaris de no- i lichting en sprak de hoop uit, dat deze tulen voorgelezen had werd het woord leerzame avond voor velen de aan gegeven aan ir. W. C. Hoogland, die een lezing hield over het onderwerp: De betekenis van een doelbewuste rund veefokkerij. Spreker wees erop, dat het doel van iedere veehouder is: zoveel mogelijk productieve koeien in zijn be drijf te krijgen. Om dit te bereiken, achtte hij een regelmatige melkcontrole een eerste vereiste, want met behulp van de gegevens, die deze controle verstrekt, kan men globaal berekenen of de produktiviteit van een bepaalde koe naar genoegen is. Ook vond spre ker het van groot belang, dat voor een goede dekking in het bedrijf gezorgd wordt. leiding zal zijn om zich als lid op te geven. Tenslotte werd de druk bezochte vergadering met gebed gesloten. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 EERVOL ONTSLAG In verband met haar vertrek naar Utrecht hebben burgemeester en wethou ders op verzoek aan mevrouw A. E. W. T. Franke-Götz van der Vet te Lienden op de meest eervolle wijze ontslag verleend als lid van de bestuurscommissie der ge meentelijke bibliotheek. Tot haar opvolg ster werd benoemd mevrouw P. E. J. van Oostveen-van 't Hof te Lienden. Nieuwjaarsreceptie van HM de Koningin en ZKK Prins Bernhard voor de leden van het Corps Di plomatique in het Ko ninklijk Paleis te Amster- AFSCHEID MEVROUW FRANKE-GOTZ In een bijeenkomst ten huize van de penningmeester der gemeentelijke biblio theek. de heer P. Boskaljon heeft de be stuurscommissie maandagavond afscheid genomen van haar lid mevrouw A. E. W. Th. Franke-Götz van der Vet. Bij monde van de voorzitter van de commissie, de heer J. Baars werd aan mevrouw Franke veel dank gebracht voor haar vele en velerlei werkzaamheden, die zij geduren de een reeks van jaren voor het biblio theekwerk heeft verricht. Spreker ge waagde van de grote gastvrijheid, die de commissie steeds te haren huize mocht genieten en wenste mevrouw Franke na mens de commissie en de lezerskring een goede tijd in haar nieuwe woonplaats Utrecht. Als blijk van erkentelijkheid voor haar activiteiten in het belang van de bibliotheek, die de liefde van haar hart had, bood spreker aan het scheidende be stuurslid een fraaie legpuzzle aan, die mevrouw Franke met dankbaarheid ac cepteerde. Verg. IJsclub „Onverwacht tot stand gebracht" In de alhier gehouden jaarlijkse le denvergadering van de ijsclub „On verwacht tot stand gebracht" (O.T. S.G.) zijn enkele belangrijke beslui ten genomen. Door de grote stijging van de kos ten, zoals verlichting, baanvegen, prij zen enz. is met algemene stemmen be sloten om het lidmaatschap van de vereniging met ingang van het seizoen 19561957 te verhogen. Voor leden van 16 jaar en ouder bedraagt de contributie thans f2.per jaar; voor personen tót en met 15 jaar blijft dit f 1.per jaar. Voorts heeft de vergadering ge meend wegens de drukke werkzaam heden op het ijs, het bestuur met 2 leden uit te breiden, zodat nu het be stuur als volgt is samengesteld: voor zitter: D. C. van Ravestein Jr., secre taris: H. de Jongh, penningmeester: J. van Eldik en commissarissen: J. van den Berg, W. de Haas, D. A. J. van Breda en A. van Lent. Op 20 januari a.s. zal het 65 jaar dam. HM Koningin Juliana en ZKH Prins geleden zijn, dat de ijsclub O.T.S.G. Bernhard inspecteren by werd opgericht. De vergadering was hun aankomst de ere- unaniem van mening, dat deze mijl- geregeld naar het café en ver gat het eten klaar te maken", verklaarde hy. „U zult naar een andere methode moeten uit zien", repliceerde de rechter en veroordeelde hem tot zes maand voorwaardeiyk. EIND VAN EEN TIJDPERK. Het bekende Amerikaanse da mestijdschrift „Colliers" heeft 't loodje moeten leggen. Hel ver scheen al sinds 1888 en de ver dwijning neeft in Amerikaanse kringen nogal wat opschudding veroorzaakt. Men beschouwt dit verdwijnen als het overlijdens bericht van een geheel tijdperk, want het faillissement wordt veroorzaakt door de concurren tie van de televisie. Het tijdschrift „Life" heeft de naam „Colliers" opgekocht, zo dat we er wellicht toch nog weer in een of andere vorm van zullen horen. ONDER WATER. Een ver tegenwoordiger in duikersuit rustingen kreeg van zijn fabriek te horen, dat hij de verkoop tijdelijk moest staken omdat men uitverkocht was. Dat ver wonderde hem, want het is nu, hartie winter, niet bepaald het duikseizoen bij uitstek. Bij na vraag bleek hem dat de duikers- helmen werden gekocht door dames, die er zich in bad mee willen beschermen tegen atoom- stralingen. Een van die dames verklaarde, dat zij het bad vol liet lopen, daarna enige kilo's zout in het water liet oploosen (omdat dit tegen het effect van atoombommen beschermt) en daarna met helm op in het wa ter ging liggen, het hoofd onder de waterspiegel, en dat dan zo lang mogelijk probeerde vol te houden. OPSCHRIFTEN. Gezien op de gevel van een begrafenis onderneming te New-York: „Grond in de hemel te koop voor honderd dollar". In de bad kamer van een Parys' hotel: Door byzondere omstandigheden deelt de directie mede, dat het warme water koud zal zyn tus sen I en 6 uur 's nachts." Aan plakbiljet in een Londense straat: „Meldt u als parachutist, dat is minder gcvaariyk dan deze straat over te steken." JAMMER. Voor de Engelsen is het vervelende van het slui ten van het Suez-kanaal, dat er nu geen kaviaar meer op tafel komt, heeft een minister ver klaard. Doordat alle schepen moeten worden ingezet om olie om de Kaap te halen, blijft er geen enkel over om kaviaar uit Perzië aan te voeren PARADIJSSLANG. Een boa van anderhalve meter lang was uit de dierentuin te San Fran cisco verdwenen en bleek gesto len door Dick Morris (10 jaar) en Lena Hart (9 jaar), die in hun tuin de scène van Adam en Eva in het paradijs zo natuur getrouw mogelijk, dus met een echte slang, hadden willen na bootsen. EENZAME DRINKERS. In West-Duitsland zyn meer dan anderhalf miljoen mensen, die het bierdrinken niet kunnen la- wacht van het Garde Re giment Fuseliers „Prinses Irene" ten. 15.000 zyn alcoholici, 200.000 drinken meer dan goed voor hen is en 1.300.000 drinken by elke gelegenheid die zich voor doet. De meesten verklaren te drinken „omdat ze zich een zaam voelen." DON QUICHOTTE. Op een veiling te Parijs heeft de Spaan se ambassadeur tevergeefs ge tracht het originele manuscript van Don Quichotte voor zijn land te bemachtigen. Een Pa- rijse boekhandelaar ging er mee strijken voor 50.000 gulden. De Spanjaarden hadden dat bedrag blijkbaar niet over voor het handschrift van het beroemdste boek van hun beroemdste schrij ver. STORM. Op weg naar Cana da optornend tegen een storm werd de kapitein van het Ne derlandse vrachtschip Prins Willem om de twee uur opge beld door Jean-Louis Barrault, de bekende Franse toneelspeler, die in grote spanning in Mon treal op decors en costuums voor de openingsvoorstelling van zyn tournee door Canada zat te wachten, 't Schip liep niet op tyd binnen, maar het gezel schap spelers en speelsters liet zich niet van de wys brengen, huurde zich smoking en avond kleding en trad zo op voor het puikje van het Canadese pu bliek. Het werd een groot suc- paal toch niet ongemerkt voorbij moest worden gegaan en er werd dan ook besloten deze dag op een eenvou dige wijze te herdenken. Daar deze dag op zondag valt, zal dit heuglijke feit herdacht worden op maandagavond, 21 januari a.s. WAGENINGEN. Vrijdag 25 januari a.s. komt de Nederlandse Comedie, di rectie Joh. de Meester in de Schouw burg „Junushoff" te Wageningen met het treurspel van Joost van den Von del „Gijsbrecht van Aemstel". TIEL. Met ingang van 1 april 1957 is tot burgemeester van de gemeente Tiel benoemd mr. dr. A. A. H. Stolk, thans burgemeester van Oude Pekela. De heer Stolk is Ned. Hervormd en lid van de PvdA. W IJ ZE WOORDEN ONS FATSOEN Het fatsoen is de minste van alle wetten en... de best nageleefde. (La Rochefoucauld) &OFT BOg£

De Vallei | 1957 | | pagina 1