Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voorzitter van „Unitas draagt leiding over HET ONTSTAAN VAN DE BIJBEL Renswoudc krijgt eindelijk een gemeente-wapen MULDER Gouden C.N.V.-insigne voor veertien zilveren jubilarissen „De vrouw en de Europese eenwording" i Tweede ontspanningsavond Veenendaalse bejaarden WOUDENBERG OVERBERG VALLEI-RIKS RHENEN Tragisch ongeval met dodelijke afloop Raad spreekt zich nogmaals uit tegen grenswijziging 12 Een algemeen gezien predikant nam afscheid van Scherpenzeel en Woudenberg SCRERPENZFEL 31e jaargang WOENSDAG 23 JANUARI 1957 No 7 Uitgave: „De Gelderse Vallei'' Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Rensvvoude, Scherpenzeel Winkellade gelicht Geslaagde V.R.C.-avond Installatie burgemeester A. Berends Prof. dr. Scholten spreekt over politieke vraagstukken Lezing voor N.C.V.B. Veenendaal Afgehaald en thuisgebracht per bus Chauffeur gebruikte alcohol AGENDA Reuze krentebrood bij geboorte» in Overberg werd gevonden in Scherpenzeel Khenens DClailff llielcl Testament en in het vervolg beperken OUDE HANDSCHRIFTEN BEVESTIGEN BESTAANDE TEKST filmavond nieuwe woningen Zwarte zwanen in Ouwehand terug Geslaagde „Caecilia"-avonden ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 14 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Dezer dagen moest een winkelier in de Hoofdstraat aangifte doen bij de politie van het feit dat bij hem de winkellade was gelicht en een bedrag van 70 gulden was verdwenen. De politie is thans op zoek naar de dader. De Zaterdagavond werd in gebouw „Eltheto" de jaarlijkse feestvergade- ring gehouden van de Veenendaalse bond van Chr. Textielarbeiders ..Unitas Tydens deze bijeen komst droeg de beken de voorzitter, de heer A. van de Weerd, in verband met zijn leef tijd de leiding over aan de heer E. Verhal, na gedurende al de 38 ja ren van het bestaan der Veenendaalse afdeling een bestuursfunctie te hebben vervuld. Verder werden deze avond ook niet minder dan 14 leden gehuldigd in verband met het feit dat zij gedurende 25 jaar lid zijn en zij kregen hierbij het gou den C.N.V.-insigne op hun borst gespeld. Na het officiële ge deelte van de avond, dat werd gesloten met een toespraak van ds. Goedhart, voerde de reciteerciub van „Uni tas" het toneelstuk „Christien" op. De bijeenkomst werd geopend door de heer Van de Weerd. Na het zingen van psalm 27 7, met orgel- en piston begeleiding, las de heer Van de Weerd een gedeelte uit Openbaringen 3. Ver volgens wees spreker erop dat het voor de laatste maal was dat hij de ver gadering als voorzitter mocht toespre ken. Indien ik iets heb betekend voor de organisatie dan was het niet uit eigen kracht, maar was het Gods zegen waarvan ik mocht profiteren. De schei dende voorzitter waarschuwde zijn ge hoor voor de tegenwoordige lauwheid. Schud die van u af. Al hebben wij in Veenendaal dan 1200 leden, we zijn er nog niet. Er behoren en kunnen nog 000 leden meer bij te komen. In geloof .;ri vertrouwen op Hem er niet door laksheid kunnen wij onze organisatie verder uitbouwen. De heren Van Hees en Vellinga brachten hierna met respectievelijk piston en orgel enkele nummers ten gehore, hetgeen zeer in de smaak viel. Uit handen van de hoofdbestuurder, de heer G. J. Vunderink, ontvingen de zilveren jubilarissen het gouden C.N.V.- insigne, t.w. de heren J. van Burken, A. van Beek, J. D. van Doorn, Joh. van Eden, D. J. Bouman, W. v Viegen, Chr. van de Weerdhof, W. van Beek, A. van Dijk, B. van Kruistum en C. Wesselo. De veertiende, de heer M. van Otterlo, was niet aanwezig. De heer Vunderink deed dit met een toespraak en wees erop hoe deze leden tot de afdeling toetraden in een andere tijd en onder andere omstandigheden in werken en leven. Er was geen sprake van een uitkering van 3°/o of een loonsverho ging van 6 Ook werd er geen ouderdomsvoorziening ingevoerd. In tegendeel, donkere wolken pakten zich samen vooral ook boven het textiel bedrijf. De organisatie had toen als ideaal gesteld overleg met de werk gevers als gelijke partners om de moei lijkheden het hoofd te bieden. Belang rijk was dan ook het toetreden van deze jubilarissen en wij zijn hen dankbaar voor hun moed en vertrou wen van toen. Mede aan hen danken wij het dat de gedachten van de chris- Zaterdag hield VRC een propaganda- avond in gebouw ,,'t Trefpunt". Voor een uitverkochte zaal werd een gevarieerd programma gebracht van muziek, zang en toneel. Het optreden van de boerenkapel, „De Zwoegers" bracht er de stemming goed in. Na dit nummer traden op „The three happies" en „The happy singers" die een groot succes oogstten. Na de pauze werd het toneelstuk „Mor genrood" opgevoerd door de toneelver eniging N.A.O., een spel uit het boeren leven. Deze toneelgroep komt altijd met wat goeds. Nu was het ook weer af, voor al het optreden van Christiaan Verstegen (R. Kalter) en zij schoondochter Clara (mevrouw Drost-Kalter). Zij wisten de haat en vriendschap in het stuk uitste kend te vertolken. Ook de andere spelers waren er goed in. Na afloop kon men een warm applaus in ontvangst nemen. Het vorige week tot burgemeester van Meerkerk, Leerbroek en Nieuw- land benoemde hoofd van sociale za ken ter gemeentesecretarie van Vee nendaal, de heer A. Berends, zal op 6 februari a.s. om 2 uur 's middags te Meerkerk worden geïnstalleerd. De installatie te Leerbroek en Nieuw- land zal plaats vinden op 7 februari a.s. Te Leerbroek om 10 uur 's morgens en om 2 uur 's middags in Nieuwland. Dinsdagavond 29 januari a.s. zal prof. dr. L. W. G. Scholten uit Utrecht in „Eltheto" een spreekbeurt vervullen voor de plaatselijke anti-revolutionaire kiesvereniging. Prof. Scholten, die lid is van de Tweede Kamer, zal deze avond spreken over „Huidige politieke vraagstukken". heer A. van de Weerd draagt hamer over aan de nieuwe voorzitter telijk-sociale beweging mocht door klinken. De scheidende voorzitter leidde hierna zijn opvolger in met een toespraak. Na dank te hebben gebracht voor de vele (Zie verder pagina 2.) WINKELDIEFJES GEGREPEN Een tweetal knapen van 9 jaren oud werden dezer dagen door de Veenen daalse politie aangehouden wegens een door hen gepleegde reeks van kleine winkeldiefstallen. Wegens hun zeer jeugdige leeftijd zijn zij voorlopig ter i beschikking ge steld van hun ouders. Mevrouw mr. Joh. C. Z. Pelleboer Beu ker heeft donderdagavond voor de afde ling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrou wenbond in geb. 't Trefpunt gesproken over „de vrouw en de Europese eenheid". Spreekster achtte het belangrijk, dat ook de vrouw, die bij de man een achterstand heeft in het politieke denken en meer praktisch is ingesteld, meeleeft met de xaak van de eenwording van Europa. Zij was nochtans beknopt in het uiteenzetten van de wijze, waarop het denkbeeld van de eenwording zal moeten worden ver wezenlijkt en ging na, hoe de noodzake lijkheid er van historisch is gegroeid. Het tegenwoordige Europa was in vroeger eeuwen een eenheid met de band van het Christendom. De eenheid ging verloren door onderlinge conflicten en door de reformatie. De uitvinding van de stoom machine zette de splitsing voort op eco nomisch terrein, want de jonge industrie produceerde een overschot van goederen, waarvoor buiten Europa een afzetgebied gevonden moest worden. Het ging om de vraag, wie de baas was in de landen over zee. Het ontstaan van de democratie ver grootte het nationaliteitsgevoel en door economische naijver werden de Europese volken bepaald door de angst. In 1914 werd de vonk <n het Europese kruitvat geworpen. Vier jaren later wonnen enkele landen de oorlog, maar zij wonnen niet de vrede en de spanningen, die bleven bestaan, ontlaadden zich in de tweede wereldoorlog. Terwijl het oude Europa enige malen door oorlog werd geteisterd, kwamen an dere landen tot ontzaglijke macht en bloei. Europa staat nu tussen deze twee machten, Amerika en Rusland. Zelf is het nog verdeeld en in economische wanorde. Het onderlinge begrip van de volken is nog steeds niet verbeterd en economisch zijn zij aan handen en voeten gebonden, waardoor veel krachten verloren gaan. Geen van de landen is bereid buitenge wone offers te brengen, waardoor zij nau wer bij elkaar gebracht worden en het economisch verkeer wordt vergemakke lijkt. Toch is er al veel bereikt in de Kolen- en Staalgemeenschap, de eerste internationale binding met dwingende macht. Het gaat in de K.S.G. niet louter om economische aangelegenheden, want hier is in een gebied van zes landen het Ideaal van veiligheid en zekerheid be reikt. Voor het bereiken van de Europese eenheid moet men niet stil blijven staan bij materiële resultaten, zo zei mevrouw Pelleboer. Er moeten geestelijke waarden gezocht worden om het oude Europa te redden en het Christendom is hiervoor wel de belangrijkste basis. Het stichtingsbestuur van het „O.C.B." heeft voor de Veenendaalse bejaarden al weer een tweede ontspanningsavond geor ganiseerd welke dan gehouden zal worden Vrijdag vond in de Hoofdstraat een aanrijding tussen twee auto's plaats. Een van de auto's moest plotseling remmen waarop de bestuurder van de achter rijdende wagen niet verdacht was, met als gevolg dat deze tegen eerstgenoemde wagen reed. Er ont stond vrij ernstige schade, vooral door dat een van de wagens splinternieuw was. De bestuurder van de achterop rij dende wagen had dus geen schuld, maar nadat bleek dat hij kort tevoren spiritualiën had gebruikt, zal dit geval ook voor hem waarschijnlijk grote moeilijkheden tengevolge hebben. II Hill III HI II Ml MIIIIHIHIHHIII* I Vrjjdag 25 januari (In geb. Eikenlaan) 8 uur, jubi- leumconcert Scheepjeswolharmonie o.l.v. dirigent de heer M. de Graaff. Dinsdag 29 januari (In geb. „Eltheto") 8 uur, prof. dr. I| L. W. G. Scholten, lid Tweede Ka- mer, spreekt voor de A.R. Vee- f| nendaal over „Huidige politieke vraagstukken." Donderdag 31 januari (In tijd. raadszaal voorm. postkan- toor) 7.30 uur, openbare vergade- =1 ring Veenendaalse gemeenteraad. f| (In geb. „De samenwerking") 7.30 H uur, uitvoering arbeiders zangver. „Oefening baart kunst" met een programma van zang en toneel. (In Ritmeester-kantine Kerkewijk) Bloedplasma-avond Rode Kruis. Vrijdag 1 februari (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, Ont-II spanningsavond voor bejaarden. Luxor theater Heden woensdag de film „A. en C. 2; In stofzuigers" en morgen don- §f derdag „De grote obsessie". Hier worden de zilveren „Unitas"- jubilarissen toegesproken door de heer Vunderink alvorens het gouden C.N.V.- insigne opgespeld te krijgen. UITVOERING VAN „O.B.K." De plaatselijke arbeider zangvereniging „Oefening Baart Kunst" heeft voor don derdagavond 31 januari a.s. in gebouw „De samenwerking" aan de Nieuweweg een uitvoering georganiseerd. Onder leiding van de dirigente, mevr. A. Kapoen-Molenaar wordt een uitgebreid en gevarieerd zangprogramma gebracht, waaraan ook zal worden medegewerkt door „De nieuwe tijd" uit Bennekom. Na de pauze wordt het toneelstuk „Le vensdrang" door de toneelgroep van laatstgenoemde zangvereniging. REGEREN IS VOORUIT ZIEN In 1593 kochten de vroede vaderen van Amsterdam ongeveer 550 ha grond aan voor de uitbreiding van hun stad. Met deze daad hadden ze er voor gezorgd, dat Amsterdam voor meer dan 225 Jaar grond genoeg had. Wij veronderstellen, dat in geen enkele stad ter wereld een regering tweehonderd jaar in de toekomst vooruit zag. zoals Amsterdam dit deed. op vrijdag 1 februari a.s. in de grote zaal van gebouw „Eltheto". Deze keer zal door de toneelgroep van „Zang en vriendschap" het mooie toneel stuk „Spel met een droom" worden opge voerd. Deze avond is vrij toegankelijk voor alle Veenendaalse bejaarden. Zelfs is voor hen die niet op eigen gelegenheid naar het ge bouw kunnen komen door de busdienst ondernemingen De Haas en Vonk een af- haaldienst georganiseerd. Men is namelijk doende op verschillende punten verzamel plaatsen aan te wijzen, vanwaar men dus per bus wordt afgehaald en ook 's avonds na afloop weer teruggebracht. Het machine-personeel van de room boterfabriek „De vooruitgang" alhier wilde een van de collega's een extra verrassing bezorgen bij de geboorte van een stamhouder. In samenwerking met de directeur van de fabriek werd besloten dit feit te vieren door het aanbieden van een groot krentebrood aan de woning van de gezegende ouders. Het krentebrood door bakker W. v. d. Pol aan de fabriek afgeleverd was 1.60 meter lang en had het respectabele gewicht van 171/» kg. In het bijzijn van het personeel werd het brood door de directeur, de heer H. J. Reussink, ten huize van de jonge vader W. van Garderen, wonende te Overberg, met een toepasselijk woord aangeboden. Door de directeur werden filmopnamen gemaakt van deze aan bieding, hetgeen door de ouders zeer op prijs werd gesteld. Het was dan ook een leuk idee en het tekent volkomen de onderlinge verstandhouding van het personeel van deze fabriek. LEZING OVER DIEPVRIES Op vrijdag 25 januari a.s. zal in de zaal van de coöperatie alhier een lezing worden gehouden over diepvries door mej. Zuiderweg, toegelicht met lan taarnplaatjes door de heer Wymenga van het centraal bureau uit Rotterdam. Aanvang 7 uur, alleen toegankelijk voor de vrouwen van leden der coöpe ratie. De mannen blijven dus thuis. „ZANG EN VRIENDSCHAP" BRACHT TONEEL IN KAMP OVERBERG De toneelgroep van „Zang en Vriend schap" uit Veenendaal verzorgde donder dagavond een toneelavond voor de ver pleegden in de Passanteninrichting te Overberg. Het toneelspel „Spel met een droom" werd na een wat weifelend begin, op keurige wijze vertolkt. Vooral de tra gische figuur van Suzanna werd op wer kelijk uitnemende wijze weergegeven. De rol van de Oude Schram was ook dit keer bij de 70-jarige Gerritsen in goede han den. De toch al'gezellige sfeer, die men in het kamp Overberg van begin tot eind voelde, werd in de pauze nog verhoogd door 't optreden van een uit de bewoners samengestelde band, die met hun popu laire liedjes veel succes oogetten. De Vallei-riks van de vorige week, werd uitgegeven bij sigarenmagazijn A. Verwoerd, Dorpsstraat 247 te Scher penzeel. De eigenaar van deze zaak, de heer G. H. Verwoerd, heeft echter de laatste tijd als gewoonte om iedere vrijdag avond als De Vallei komt zijn winkel kas na te kijken en de rijksdaalders met nummers te controleren of de Val lei-riks er niet bij is. J.l. vrijdagavond was dat weer het geval en, ja hoor het was raak deze keer. De bewuste rijksdaalder was er bij. Maandagmiddag kwam de geluk kige heer Verwoerd de riks aan het bureau van ons blad tonen en kreeg daarop meteen de vinderspremie, wel ke al weer tot tien gulden was opge lopen in contanten uitbetaald. Het nummer van d£ Vallei-riks van deze week wordt als gewoonlijk weer bekend gemaakt in ons blad van vrij dag. Maandagavond is de heer C. M., oud 61 jaar, wonende te Rhenen, werkzaam als schilder bij de N.V. Ned. Buurt spoorweg Mij te Rhenen, op het terrein van genoemd bedrijf op tragische wijze om het leven gekomen op het moment dat hij na afloop van de diesnt op weg ging naar huis. M. reed op zijn bromfiets achter een autobus, waarmee de chauffeur een remproef verrichtte. Door dit plotse linge remmen botste de heer M. tegen de achterkant van de betreffende bus. Terwijl hij zijn bromfiets stond te bekijken of er schade was aangericht, zette de chauffeur van de bus, niet wetende, dat er iemand achter zijn voertuig stond, zijn wagen plotseling achteruit. Door deze manoeuvre ge raakte de heer M. met zijn bromfiets onder het voertuig, dat over de volle lengte over hem heen reed. Met een zware hoofdwonde en in be wusteloze toestand werd het slacht offer de NBM-garage binnen gedragen, waar hij enige ogenblikken later aan de opgelopen verwondingen overleed. Het stoffelijk overschot werd overge bracht naar het wijkgebouw aan de Nieuw Veenendaalseweg. De verslagenheid over het gebeurde is groot. gelijk ook, want het veel vereerde voor werp is vermoedelijk een indertijd op aarde neergekomen meteoorsteen. Is de bijbel in de vorm zoals wij die thans kennen, met zijn 66 boeken, 39 in het Oude en 27 in het Nieuwe Testament, ook zo'n ons door God gezonden verzame ling heilige geschriften? Ja, het is een geloofs-a-priori, dat deze heilige geschrif ten vele eeuwen geleden rechtstreeks door Gods Geest aan apostelen en profeten zijn ingegeven, al waren daarbij de wil en het vermogen van deze mannen niet uit-, maar volledig ingeschakeld. En het is een geloofs-a-priori, dat daarom deze ge- schrifen als heilig en canoniek zijn te ontvangen. Maar daarmee is het laatste woord over de tekst ervan en zijn ge schiedenis nog lang niet gesproken. In tegendeel, de moeilijkheden beginnen nu pas. fll T»i 1 1 "I De boeken van het Oude en Nieuwe wij ons nu maar tot het eerste zijn via het Israëlitische volk aan de christelijke kerk gekomen. Dit heeft tot gevolg, dat de oud-testamentische boeken in de taal van dit oude volk en in de literaire vorm, die zij in de loop der eeuwen hebben ge kregen, aan ons zijn overgeleverd. Nu brengt de kwestie van de taal met In de Ka&ba, het centrale heiligdom van haar eigen aard en kleur al de nodige de Mohammedanen in de grote moskee te moeilijkheden met zich. Maar ook wan- Mekka, bevindt zich, in gouden omlijsting, neer deze door de uitgebreide kennis, die de beroemde Zwarte Steen, die volgens wij in de loop der eeuwen en met name het vast geloof der Islamieten door Allah de laatste tientallen jaren yan het oud- rechtstreeks uit de hemel naar de aarde hebreeuwse taaleigen hebben gekregen, is gezonden. En ze hebben ten dele nog grotendeels zijn opgelost, blijven er nog De afdeling Rhenen van de Kon. Ned. Middenstandsbond „Rhenens Be lang" had voor maandagavond alle Rhenense winkeliers uitgenodigd voor een bijeenkomst in hotel Laheij, waar de rijksmiddenstandsconsulent voor de provincie Utrecht het woord voerde over 't onderwerp: rijksmiddenstands- voorlichtingsdienst, doel en werkwijze. De avond werd ingeleid met een ope ningswoord van de voorzitter van de vereniging, de heer H. Laheij. Na een filmpje voerde de spreker van de avond het woord, waarna er gelegenheid werd gegeven tot het stel len van vragen. Ook na de pauze werden nog wat filmpjes gedraaid en was er gelegen heid tot napraten. Men heeft iets te zien gekregen over de moderne middenstandsbedrijven in een kleine plaats, men kreeg voorlich ting over de toestand in Rhenen zelf en bovendien kreeg men de gelegen heid om mee te praten over de moge lijke verbeteringen in onze plaats. Vrijdagavond was de raad van Rens- woude In openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Hosang. In deze vergadering sprak men zich nogmaals uit tegen de op han den zijnde plannen tot wijziging der ge meentegrenzen. Ook werd in deze ver gadering besloten aan H.M. de Koningin het verzoek te richten tot het verlenen van een wapen voor de gemeente Rens- woude. De raad besloot burgemeester Hosang en weth. Vermeulen af te vaardigen naar de openbare zitting der Interprovinciale Commissie Gelderland-Utrecht. Hier kunnen de betrokken gemeentebe sturen, bij monde van afgevaardigden nogmaals hun bezwaren t.a.v. de grens wijziging kenbaar maken. Unaniem waren de raadsleden van mening dat de beide afgevaardigden op deze vergadering nog maals hun bezwaren moesten indienen, hierbij niets terugnemend van de inge brachte bezwaren zoals besloten in de laatst gehouden raadsvergadering. Vervolgens besloot de raad z.h.s. het erfpachtsrecht van de gemeente Rens- woude op het perceel, ter grootte van ongeveer 393 ca, in eigendom toebehoren de aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Renswoude, te verkopen aan de heer H. van Manen, Dorpsstraat 66a te Renswoude. Ook besloot de raad met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten overeen te komen, het crediet in rekeningcourant te ver hogen tot maximaal 250.000, In het belang van de verbetering van de volkshuisvesting werd van de heer C. M. Schimmel te Barneveld, een perceel grond gekocht tegenover de School met de Bijbel in de Oude Holleweg voor een totaalbedrag van 8750,Hierna ging men direct zonder hoofdelijke stemming over tot het doen bouwen van 12 woning wetwoningen en hiervoor werd een cre diet beschikbaar gesteld van 10.402,78 voor grondkosten en 162.000,— voor bouwkosten. Ook werd de bouw van deze woningen meteen hierna onderhands aanbesteed aan de heer S. Otte te Veenendaal. In verband met een en ander wees de heer E. Zweers (PvdA) er op dat men niet te royaal met de grond mag omspringen. Men heeft b.v. enkele bewoners in de Taets van Amerongenstraat enige grond kosteloos in gebruik gegeven, totdat ook deze grond beschikbaar zal komen voor de woningbouw. Volgens de heer Zweers menen deze mensen dat deze grond tot hun beschikking zal blijven. Dit is na tuurlijk niet zo. De voorzitter antwoordde hierop, dat men een en ander onder de loupe zal ne men. Hij is verder erg blij dat de heer (Zie verder pagina 2.) De openbare lagere scholen, de ge meentelijke kweekschool, de gemeen telijke vormschool en de kleuterschool teiyke vormschool en de kleuterscho len zyn nu gedurende tien jaar bezig het tekenonderwijs te moderniseren. Het resultaat hiervan is te zien op de tentoonstelling in Arti et Amicitiae te Amsterdam, genaamd „Kind en kleu ter". Foto: Een serie koppen, die door leer lingen van de vijfde klas lagere school gemaakt zijn. Na elf dagen heeft boer Brouwer, wo nende op het landgoed „Kollum" aan de Amerongse Wetering, de tot nu toe nog steeds vermiste zwarte zwaan uit Ouwe hands Dierenpark gevonden. Het dier was in zijn boomgaard terecht gekomen en toen hij zich naar achter zijn woning begaf, liep de zwaan als het ware in een fuik. De heer Brouwer pakte het dier en stelde de Amerongse politie in kennis van een vreemdsoortige vondst. Brouwer wist niet wat hij er van denken moest. Hij had nog nimmer,een zwarte zwaan gezien. De politie in Amerongen belde Ouwe hands Dierenpark op de Grebbeberg op en dierenverzorger Radema was spoedig op „Kollum" om de vondst in ontvangst te nemen. Het bleek, dat de grote vogel niets te kort was gekomen, hij was er zelfs zwaar der op geworden tijdens de elf dagen van zijn vrijheid. Beide zwanen huizen nu weer vredig in het park. FOREMAVOND PVDA Vrijdagavond 25 januari houdt de af deling Scherpenzeel van de Partij van de arbeid een forumavond in hotel „De Ho- lervoet". Aanvang 8 uur. Alle belangstel lenden, ook niet-leden, zijn hier welkom. Het forum bestaat uit mevrouw Duister- hof-Fiegen en de heren A. C. Verhoef, J. W. Stassen, mr. W. Marsman en F. P. A. Landskroon. Zondagmiddag was de gereformeerde kerk tot de laatste plaats bezet toen de in heel Scherpenzeel zeer geziene voor ganger ds. E. Torenbeek afscheid nam. Talrijke autoriteiten waren aanwezig. Wij zagen burgemeester en wethouders en de gemeentesecretaris. Verder waren er ds. H. v. d. Linden en de heer Cozijnsen na mens de hervormde kerk, ds. J. Overduin uit Veenendaal, de vroegere ouderling der ger. kerk, thans wonende te Alfen a.d. Rijn, de heer C. v. Middendorp en echt genote en namens het gemeentebestuur van Woudenberg wethouder G. Versteeg. Ds. Torenbeek had als afscheidstekst gekozen Efeze 6 10, „Voorts wees krach tig ln de Heere en in de sterkte zijner macht." Is deze tekst gekozen, aldus de scheidende voorganger, om ons nog eens krachtig aan te gorden tot de strijd? Daar moeten wij zeer voorzichtig mee zijn want dan gaat er zo licht veel menselijks meespelen en gaan wij eigen kracht aan zien voor geloof. Dit was de kern van de ernstige waarschuwing welke ds. Toren beek deze middag ten afscheid naliet. Als wij alle zelfvertrouwen laten varen en ln ootmoed tot de Heere komen met al onze zonden dan zullen wij sterk wor den in Christus. Aan het einde dankte hij de gemeente voor de samenwerking en de steun gedurende de vijf jaren dat hij in Scherpenzeel geweest was. Namens de kerkeraad en leden dankte ouderling A. Bakker ds. Torenbeek voor het vele werk in Scherpenzeel gedaan, maar vooral voor het pionierswerk, verricht in de gemeente Woudenberg. Hier is de gemeente van en kele gezinnen, die van uit Woudenberg in Scherpenzeel kerkten uitgegroeid tot ve len. En dit was, mede dank zij het werk van ds. Torenbeek. Hij wenste hem Gods zegen toe en verzocht de gemeente aan het einde de scheidende leraar toe te zin gen met psalm 21 6. Ds. Overduin dankte hem namens de classis Amersfoort voor het vele werk in Woudenberg en Scher penzeel gedaan en vooral het drie maal per dag preken noemde deze een zeer bij zondere prestatie. Indien de classis dit had geweten was hem hier zeer zeker meer hulp bij verleend. Namens het gemeentebestuur van Scherpenzeel en Woudenberg dankte de burgemeester van Scherpenzeel mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg. De scheiden de voorganger dankte alle sprekers. De persoonlijke woorden beschouwde hij meer als een gewoonte bij een afscheid. Wel dankte hij voor de zegenwensen, hem naar Ter Apel meegegeven. Hierna zong men hem staande nog psalm 21 6 toe. problemen te over. Immers kunnen wij ons vandaag niet verheugen in het bezit van de oorspronkelijke, door de gewijde schrijvers eigenhandig vervaardigde ge schriften. Integendeel, wij moeten ons te vreden stellen met zoveeldehands mate riaal. Met andere woorden wij zien ons juist gesteld voor de opgave, te onderzoeken, in hoeverre de tekst van de bijbel en met name van het Oude Testament door de originele tekst zal worden gedekt. Deze tekst immers kent zijn geschiedenis en wel een zeer lange geschiedenis. PROBLEMEN VAN DE OVERLEVERING Zodra de oude boeken uit handen van de schrijver kwamen, begon men aan hun vermenigvuldiging, hetzij omdat men zelf op het bezit er van prijs stelde, hetzij omdat men er zijn voordeel mee wilde doen, door ze in de handel te brengen. En aangezien het nog vele eeuwen zou duren, Voor Laurens Jansz. Coster zou geboren worden, betekende dit, dat men de heilige geschriften woordje voor woordje en let tertje voor lettertje moest overschrijven. En daarmee was tevens de mogelijkheid en werkelijkheid voor het insluipen van allerhande fouten gegeven. Daar komt bij, dat Israël zich niet steeds van dezelfde tekens heeft bediend. Na de babylonische ballingschap waren deze anders dan in de eeuwen er voor. De nu langzamerhand noodzakelijk geworden transcriptie ook van de gewijde boeken betekende uiteraard een nieuwe bron van fouten. Doordat het copiëren van de boeken zulk een kostbaar en tijdrovend werk was, werden deze vanzelfsprekend tot het ui- zoals zij uit handen van de schrijvers kwamen. (Zie verder pagina 2.) TONEELOPVOERING VAN „ANIMO" Zaterdagavond 26 januari zal de Scher- penzeelse toneelvereniging „Animo" op voeren „Per luchtpost" een toneelspel in v.l - e**jai*,. VOOR BEROEP BEDANKT Ds. Banga uit Vleuten de Meern heeft voor het beroep naar de gereformeerde kerk te Scherpenzeel bedankt. IN OKTOBER 65-JARIG JUBILEUM De winteruitvoering van de Scherpen- zeelse harmonie is weer een groot succes geworden en de talrijk opgekomen mu ziekliefhebbers hebben kunnen genieten van een prachtig gevarieerd programma. Onder leiding van de dirigent, de heer J. Wegers uit Hilversum kwam men tot een goede uitvoering en vooral de drie marsen werden uitstekend gespeeld. In zijn openingswoord dankte de voor zitter, mr. C. P. Hoytema alle donateurs voor de ondervonden medewerking in het afgelopen jaar. Verder heette hij welkom de afgevaardigden van zusterverenigingen uit Scherpenzeel en omgeving. Ook deelde de voorzitter mede dat men dit jaar twee jubilea hoopt te vieren en wel van de heer J. Koudijs, welke meer dan 25 jaar lid is van „Caecilia" en in oktober het 65-jarig bestaan van de vereniging. Men hoopt dit o.m. te vieren met een onderling solistenconcours. Spreker prees de heer J. Koudijs als een trouw lid en een goed bestuurslid, daar hij al verschei dene jaren het secretariaat beheert. De jubilaris is altijd een harde werker ge weest en heeft veel gedaan, aldus voor zitter, aan de opbouw van de vereniging. Aan de heer Koudijs werd een zeer fraaie pendule namens de leden aangeboden en mevrouw Koudijs deelde in de hulde en ontving een bloemstuk. In het bijzon der begroette de voorzitter nog de heer H. J. Paats, die 25 jaar de leiding heeft gehad als diri gent van Cae cilia". De voor zitter was erg verheugd de 12-jarige aan wezig te zien. De heer We gers zorgde 'oor een ver rassing door le heer Paats le laatste mars i te laten diri- J. Koudijs geren. Na de pauze voerde ATS uit Scherpen zeel op het blijspel „De nieuwe veearts". Hierin toonde ATS met regie van de heer Bleyerveld uit Zeist dat men belangrijk taties. De voorzitter, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg was dan ook zeer zeker aller tolk toen hij regisseur H. Bleyerveld en medewerkers lof en dank bracht voor het zeer goede spel. Er werd genoten. De zaal was beide avonden goed bezet. WIJZEWOORDEN OOK VOOR ONZE TIJD.... Een goede naam is beter dan goede olie. (Prediker 7 1) KERKEWIJK 167 -TEL.5000-VEENENDAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1