r Interessant jaaroverzicht Leersum's burgemeester VEENENDAALSE BILJARTERS WAREN ZEER GOED OP DREEF EDE Het ijken van thermometers Lurex geeft glans aan onze kleding WAT IS DE JUISTE TEMPERATUUR? Stormvloedkering van ARAM Kroesbergen in steeds beter vorm Raadsvergadering OVFRBERG Nieuw hoofd Willem de Zwijgerschool Benoeming waarnemend secretaris Voorzitter „Unitas" draagt I leiding over Verontreiniging van wateren WOUDENBERG Voorlichting van „Veilig Verkeer" - EDER VEEN ACnTERBERG J Renswoude krijgt eindelijk een gemeente-wapen LIENDEN Kerkelijke indeling gemeente Het ontstaan van de Bijbel Thermometer op goede manier opstellen Marktberichten Het gaat weer goed met de Veenendaal- se biljartvereniging „BVV". Men staat in de hoofdklasse vah de biljartbond weer bovenaan. Het totaal aantal punten, dat men voorstaat Is wel niet zo heel erg groot, maar dit komt door het feit, dat men met voorgift van caramboles moet spelen, zodat iedere speler evenveel kans op de overwinning heeft. Dat BVV de beste ploeg in deze omgeving heeft, moge wel blijken uit het teamgemiddelde. Dit was na zes wedstrijden van BVV 8.63, ter wijl het Wageningse WIK hierop volgt met een teamgemiddelde van 4,61, dus maar ruim de helft. Vorige week speelde BVV een uitwed strijd tegen Rijnstroom uit Renkum. De Veenendalers waren dit keer allen wel bijzonder goed op dreef en wonnen dan ook verdiend met 62. De persoonlijke uitslagen luidden: P. van den Bosch 2 103 13,71 J. Vonk 0 24 7,75 J. Kroesbergen 2 40 8,35 W. van Asselt 2 25 7,02 De uitslagen achter de namen geven het De Veenendaalse gemeenteraad komt donderdagavond 31 januari a.s. in open bare vergadering bijeen in de tijdelijke raadszaal in het voormalig postkantoor aan de Kerkewijk. De vergadering begint om 8 uur. aantal winstpunten aan, de hoogste serie en het gemiddelde. Verder willen wij nog even de ver houding in het te spelen aantal caram boles weergeven: P. van den Bosch Vermeer 384 118 J. Vonk J. Post226 109 J. Kroesbergen J. Vos 167 90 W. van Asselt Valman 165 90 Hier geeft de eerste rij getallen achter de namen het aantal caramboles aan dat de Veenendaalers moester, maken, terwijl de twee rij het aantal te maken caram boles aangeeft voor de mensen uit Ren kum. Hieruit blijkt wel welk een zware opgave de Veenendalers hadden, daar het spelen met voorgift altijd zeer moeilijk is. Zij weerden zich echter prima en we ver wachten dat BVV ook dit jaar weer kam pioen zal worden. VOORDRACHTSAVOND Georganiseerd door de plaatselijke com missie welke zich ten doel gesteld heeft in Overberg een serie lezingen e.d. te doen houden is er in geslaagd voor don derdagavond 31 januari a.s. de heer J. B. Oosterwelder, voordrachtskunstenaar te Amsterdam, bereid te vinden een avond te verzorgen in een van de lokalen van de christelijke school alhier. De avond begint om 8 uur en zal waarschijnlijk om 10 uur eindigen. Reeds nu is er gelegen heid zich van plaatskaarten te voorzien. Zoals wjj reeds eerder konden berichten heeft de Ritmeester toneelclub j.l. don derdag-, vrijdag- en zaterdagavond een buitengewoon goede opvoering gegeven van de bekende Engelse klucht „En zo begon het". Ook het decor voor deze voorstelling was zeer goed verzorgd en het is hiervan dat deze opname van een spelmoment een indruk geeft. In de vakature, ontstaan door het ver trek van de heer J. Wels is met ingang van. 1 maart a.s. benoemd tot hoofd van de Willem de Zwijger School van VGLO aan de Nieuweweg alhier de heer J. Breet uit Heilo. Tot waarnemend secretaris der gemeen te Veenendaal is per 1 februari a.s. be noemd de heer D. van Manen, hoofdcom mies-chef van de afdeling financiën ter gemeente-secretarie. Deze benoeming -is geschied in de vakature ontstaan door de benoeming van de heer A. Berends tot burgemeester van Meerkerk c.a. De heer Van Manen zal zeer waarschijnlijk in de eerstvolgende raadsvergadering op 31 ja nuari a.s. worden beëdigd. (Vervolg van pagina 1) medewerking van zovelen in de achter liggende jaren ondervonden, vroeg de heer Van de Weerd, de nieuwe voorzitter met liefde en vertrouwen te ontvangen. Zijn functie is niet een van heersen maar van dienen. In zijn toespraak wekte de heer Verhal de leden op actief te zijn. Het is een voor recht dat wij onze organisatie mogen ge bruiken om onze christelijke beginselen in d'e sociale sector te kunnen uitdragen. Er wordt wel eens gezegd dat onze tegen standers sterkei -zijn—dan wij-, maar men vergeet dan de hulp van God, de deemoed en het vertrouwen in Hem. Als men slechts denkt aan de eerste pioniers zal men zich schamen. Ook de scheidende voorzitter had, toen hij lid werd niet kunnen denken dat het nog eens zo goed zou worden als tegenwoordig. Namens alle leden bracht de heer Verhal dank aan de heer Van de Weerd voor het zeer vele door hem voor de organisatie gedaan en hij overhandigde hem een fraai diploma en deelde mede dat het bestuur had be sloten de heer Van de Weert tot ere-voor- zitter te benoemen. Als geschenk kreeg de heer Van de Weerd verder nog een fraaie rookstoel aangeboden terwijl mevrouw Van de Weerd in de huldiging deelde en een prachtig bloemstuk ontving. Namens het bestuur bracht de heer M. Heij de oud-voorzitter nog woorden van dank en waardering en wees er op hoe de heer Van de Weerd van de oprichting der afdeling af, dus gedurende 38 jaren, deel van het bestuur heeft uitgemaakt. Eerst als secretaris en na de oorlog meteen als voorzitter. Ook in de fabrieks-commissie der D.S. heeft hij zeer veel gedaan voor zijn medemensen en in het bijzonder rond de jaren 1925 als hoofdbestuurder. De heer R. Slok sprak de oud-voorzitter toe namens het hoofdbestuur en zei min of meer verrast te zijn geweest bij het be richt dat de heer Van de Weerd gepensio neerd was wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, gezien dienst vitaliteit. Door de jaren heen is hij steeds de man geweest. Geheel belangeloos heeft hij zeer veel gedaan en deed hij steeds weer van zich spreken van de liefde voor zijn mede arbeiders. De heer Slok begroette ook de nieuwe voorzitter. Het is heus niet altijd een pretje vooraan te moeten staan in de beweging. Wij zeggen hem dan ook al onze medewerking toe. Ds. Goedhart waarschuwde in zijn slot woord aan de hand van Romeinen 12 voor de toenemende gelijkvormigheid in deze wereld en ook voor de houding van van- zelfsheid. Wat een genade is het dat God het mogelijk maakt door middel van onze organisatie zoveel goeds te bereiken. Wij hebben de heer Van de Weerd bedankt en dat is goed. Maar God moeten we in de eerste plaats danken. Wij mogen niet de moed en het vertrouwen en de vele offers vergeten en verliezen van de voortrekkers in de organisatie uit de tijd dat het je boterham kon kosten als je meedeed. Lid zijn van een christelijke vakbeweging is een voorrecht, zo sprak ds. Goedhart, en na het zingen van psalm 89 7 ging hij in dankgebed voor. Het prachtige toneelstuk in drie be drijven „Christien" dat na de pauze werd gebracht, werd op verdienstelijke wijze gespeeld en met grote aandacht door de geheel gevulde zaal gevolgd. In spanning en met deernis leefde men mee in de moeilijkheden van Christien, een sympa thiek meisje met een geschonden gelaat en dochter uit het eerste huwelijk van haar vader. Grote waardering sprak dan ook uit herhaaldelijk enthousiast applaus. Het was dan ook voor een belangrijk deel door deze opvoering dat „Unitas" weer op een goede feestvergadering kan terugzien. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Vee nendaal brengen het navolgende onder de aandacht van de ingezetenen: Hoewel het krachtens de bepalingen van de Algemene Politieverordening uitdruk kelijk verboden is de sloten en wateren in deze gemeente op enigerlei wijze te ver ontreinigen, door daarin o.m. as of enige andere vuilnis te deponeren, blijkt her haaldelijk dat aan dit voorschrift de laat ste tijd in het geheel niet de hand wordt gehouden. Met name blijkt in het Om leidingskanaal regelmatig allerlei vuilnis (waaronder zelfs cadavers) te worden ge deponeerd. Aan dit strafbare feit blijken zich overigens niet slechts de omwonen den schuldig te maken. In vele gevallen is de verontreiniging zelfs een gevolg van handelingen van andere niet-omwonen- de personen. Aan de geschetste verontreiniging van wateren zal dan ook onmiddellijk een einde moeten worden gemaakt. Mocht aan deze waarschuwing geen ge volg worden gegeven, da"n zal tegen even tuele overtreders van het verbod in de toekomst streng worden opgetreden. GESLAAGDE JUBILEUMVIERING VAN „DE LIJSTER" De gemengde zangvereniging „De lijs ter" gaf zaterdagavond ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan een uitvoering in de eierhal alhier. Burgemeester J. A. Hosang, sprak voor een talrijk publiek een welkomstwoord. Hij memoreerde hierbij het 45-jarig be staan der vereniging met zijn goede en slechte tijden. Het jaar 1956 is wel een bijzonder slecht jaar voor de vereniging geweest door het overlijden van de ere-voorzitter en be schermheer, dr. P. A. G. Geyskes en de voorzitter de heer E. Kruidhof. Beiden betekenden zeer veel voor de vereniging en zijn moeilijk te vervangen. De heer Kruidhof was reeds vanaf 1932 voorzitter. Spreker verzocht de aanwezigen twee mi nuten stilte in acht te nemen ter herden king aan de ontvallen bestuursleden. Spreker bracht naar voren hoe deze avond was afgestemd op de herdenking van het 45-jarig jubileum. De vereniging staat op hoog peil. Op 22 juni 1955 kon een eerste prijs worden gehaald in de ere- afdeling te Kampen met 342 punten, ter wijl op 19 juli 1956 nog een eerste prijs werd toegekend met 342 punten te Hoog- Soeren. Een jubilaris, nl. de heer L. Meer beek, die reeds vanaf de oprichting lid der vereniging is, werd door de burge meester gelukgewenst. De dames Koudijs, Wolswinkel en de heer Moersbergen belichten daarna in dichtvorm het verleden en heden der ver eniging. Onder leiding van de heer Joh. Wegen wgrden vervolgens een negental liederen ten gehore gebracht. Alle stukken waren zeer goed ingestureerd. Vooral „De nach tegaal" van A. M. Grétry en „Viooltjes" van Joh. Loser oogstten veel succes. Het was erg jammer dat een van de beste sopranen, mevrouw Dontjer door een keelontsteking niet aktief kon deelnemen aan de zang. Na afloop werd directeur en zangers een warme ovatie gebracht. In de pauze werd een verloting gehou den ten bate van de kas der vereniging. Daarna werd door het toneelgezelschap van de Barneveldse harmonie opgevoerd het toneelspel „Vader Job". Dit stuk speelt in een gezin, waar de kinderen de oude vader Job op de rand van het graf en de gevangenis hadden gebracht. Het stuk werd uitstekend gespeeld, vooral vader Job en de dienstbode Betje komt een extra woord van lof toe. Het was een dramatisch stuk, vele aanwezigen kwamen dan ook onder de indruk van stuk en spel. Na afloop bracht de heer burgemeester dank voor het gebodene en bood de leden kleine geschenken aan. Men kan terug zien op een zeer goed geslaagde uitvoering. BESTELLER IN VASTE DIENST De heer J. Bennink, hulpbesteller bij de PTT alhier, is met ingang van he den aangesteld als besteller in vaste dienst met standplaats Woudenberg. Veel bromfietsers, die zich pas kort ver heugen in het bezit van hun vervoer middel, maken de fout te snel door de bocht te willen rijden. Met de fiets had den ze daar toch ook nooit last van? Die brommer rijdt toch niet zo veel harder? En het is jammer om dat vlotte gangetje te onderbreken. Maar nu vergist u zich. De snelheid liet belangrük hoger dan die van een gewone fiets! Minder uw vaart vooral bij bochten, an ders vliegt u de baan uit! En dikwijls sleept u ook nog een ander mee! MISLEID DOOR DE MIST Dr. A. van stichting „Veluweland" werd zaterdagavond ter hoogte van de „Bruinhorst" dusdanig door de mist mis leid, dat hij met zijn auto in de sloot reed. Gelukkig kwam dr. A. met de schrik vrij en ook de auto liep slechts geringe schade op. BIJEENKOMST CHRISTENVROUWENBOND De afdeling Achterberg van de Christen Vrouwenbond kwam in vergadering bij een in gebouw „Bethel". Na het wel komstwoord van de presidente, trad als spreker op de heer Hofstra uit Zeist. Deze had als onderwerp: „De vrijmetselarij". De lezing werd door de aanwezigen met grote aandacht gevolgd. Naar aanleiding van dit interessante onderwerp werd een groot aantal vragen gesteld, die zeer uit voerig werden beantwoord. Door me vrouw Prak werd met een dankwoord ge sloten. (Vervolg van pagina 1) Schimmel bereid was grond te verkopen. GEMEENTEWAPEN Omtrent het wapen der gemeente Rens woude, heeft geruime tijd onzekerheid be staan. Dit gaf b. en w. aanleiding contact op te nemen met de Hoge Raad van Adel, die onlangs mededeelde dat inderdaad door de gemeente Renswoude ten on rechte een gemeentewapen is gevoerd. Dit wapen is nl. afgeleid van het wapen van de Heerlijkheid Renswoude. B. en w. wij zen in hun voorstel dan ook op de nood zaak alsnog een gemeentewapen erkend te krijgen. De nauwe verbondenheid van de ge meente Renswoude met de Heerlijkheid Renswoude maakt het naar het oordeel van b. en w. niet moeilijk om een keuze te doen in welke vorm dit wapen zal wor den uitgevoerd. Steeds heeft hierbij de gedachte voorge staan het gemeentewapen een afgeleide vorm te geven van het wapen van de Heerlijkheid Renswoude. Dit wapen zal er dan als volgt uit zien: In zilver twee beurtelings gekanteelde dwarsbalken van keel (rood) met een schildzoom van ingeronde punten van azuur (blauw). Het schild gedekt door een gouden kroop van drie bladeren en twee paarlen. Het alsboven omschreven wapen is dus gelijk aan het wapen van de Heer lijkheid Renswoude, echter met dit ver schil, dat het schildzoom van het gemeen tewapen ingeronde punten zal hebben.» terwijl het wapen van de Heerlijkheid Renswoude uitgeronde punten heeft. RONDVRAAG De heer Joh. van de Brandhof (CHU) vroeg of de oprit naar de Zwarte Brug aan de Veenendaalse kant niet verbeterd kan worden. Voorzitter antwoordde vra gensteller, dat dit niet een-twee-drie kan gebeuren, daar deze grond in eigendom toebehoort aan de Ned. Spoorwegen. Men zal echter contact opnemen. Verder informeerde de heer Van de Brandhof of de bocht in de Kooiweg nabij de heer R. van de Brandhof verbeterd kan worden. Ook dit zal worden bezien. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering op de gebruike lijke wijze. Uit de staat van het zielental der onder scheidene godsdienstige gezindten der ge meente Lienden blijkt dat deze als volgt is verdeeld: totaal aantal inwoners op 1 jan. 1957 4822. waarvan 4490 Ned. Herv., 3 Frans of Waals Herv., 4 Ev. Lutersen, 2 Doopsgezinden, 3 Remonstranten, 4 Vrij Gereform., 1 Chr. Gereform., 59 Rooms Katholieken, 26 Oud Gereform., 83 Ger. Kerken, 39 Gereform. Gemeente, 52 Oud Gereform. Gemeente, 4 Indisch Protes tantse Kerk, terwijl 52 inwoners tot geen kerkgenootschap behoren. GOUDEN HUWELIJK Het echtpaar A. Tins-Spies, wonende Voorstraat te Lienden, hoopt op 24 januari a.s. zijn gouden huwelijksfeest te her denken. ZIEKTEVERLOF SCHOOLHOOFD De heer T. van Es, hoofd van de burge meester Kajnpschool te Lienden heeft met ingang van maandag ziekteverlof ge vraagd. Het gemeentebestuur heeft een oproep voor een tijdelijke leerkracht ge daan, waarop evenwel nog geen sollici taties zijn ingekomen. Het personeel der school zal, zolang er geen vervanger aan wezig is, trachten het onderwijs zo goed mogelijk gaande te houden. (Vervolg van pagina 1) terste gebruikt, d.w.z. zo lang tot verschil lende woorden en lettertekens vrijwel on leesbaar waren geworden. En dat leverde een nieuwe mogelijkheid voor vergissin gen op. Tenslotte kwam hier nog bij, dat een particuliere eigenaar zich uiteraard de vrijheid voorbehield, in zijn exemplaar allerlei aantekeningen op de rand of zelfs wel tussen de tekst te maken. En die kon den dan door een latore overschrijver licht voor oorspronkelijk gehouden wor den en als autentiek in de nieuwe tekst opgenomen. Dit alles heeft er toe geleid, dat de tekst, die wij thans bezitten, op verschil lende punten wel moet afwijken van de zgn. autografie, d.w.z. van de geschriften MAATREGELEN TEGEN TEKSTCORRUPTIE Er is alle reden voor de veronderstel ling, dat oud-Israël zich voor zijn ge schriften bediend heeft van kleitabletten. Daarnaast moet echter de befaamde papy rus gebruikt zijn en later het parkament. De gewone boekvorm was die van de rol. Beide uiteinden werden dan om een stok gerold en men las van rechts naar links. Nu hebben de joodse wetgeleerden, de rabbijnen, alle mogelijke maatregelen ge nomen, om fouten bij het afschrijven der gewijde geschriften te voorkomen. Om te beginnen mochten alleen door de synagogale autoriteiten erkende exempla ren als voorbeeld gebruikt worden en moest de afschrijver berekend zijn voor zijn taak. Leestekens mochten alleen wor den aangebracht op die zijde van het per kament, waarop geen haren hadden ge staan. Tussen de kolommen en tussen de verschillende lettertekens moest een voor geschreven ruimte blijven, het gebruikte lettertype moest nauwkeurig in overeen stemming gebracht worden met het ori gineel. En dan mochten, om van de talloze andere voorschriften maar te zwijgen, de voor synagogaal gebruik bestemde exem plaren uitsluitend uit medeklinkers zijn samengesteld. Het is duidelijk, dat vooral deze laatste bepaling de niet ervaren lezer voor de grootste moeilijkheden stelt. Om een voor beeld te noemen: de godsnaam Jehova of Jahweh werd geschreven als JHWH. HANDSCHRIFTEN ZIJN SCHAARS Van de oude synagogale handschriften zijn er slechts betrekkelijk weinig onder ons bereik gekomen. Maar gelukkig be schikken wij over tal van andere midde len om tot een zo goed mogelijk herstel van de oorspronkelijke tekst te geraken. De Samaritaanse Pentateuch (de vijf boe ken van Mozes), de Peschitto (syrische vert.), de Vulgaat (latijnse vert.) en niet in de laatste plaats de Septuagina, de griekse vertaling van het O.T., die elk voor zich weer teruggaan op tal van ou dere, thans niet meer voorradige hand schriften, verschaffen rijk materiaal, waar uit door vergelijkend onderzoek de meest juiste, het origineel zo veel mogelijk be naderende, tekst kan worden vastgesteld. Tot voor kort moest gezegd worden, dat het oudste met zekerheid te dateren hand schrift dateerde uit het jaar 916. Door de opzienbarende ontdekking van een aantal handschriften in een grot bij de Dode Zee in het jaar 1947 is hierin grote verande ring gekomen. Men heeft hier onder meer een complete rol van de profeet Jesaja gevonden, die gedateerd moet worden in de tweede eeuw vóór Christus. Dat maakt voor de tot dat jaar oudst bekende tekst een verschil van niet minder dan twaalf eeuwen! En het meest merkwaardige van alles is, dat deze oude tekst slechts mini maal verschilt van die van twaalf eeuwen later!1 Niemand die de geschiedenis van de tekst van de bijbel bestudeert mag dus zeggen: „Er zijn zovaol onzekere factoren, dat alles op fcsse schroeven staat." God heeft er voor gezorgd, dat de overlevering van zijn eigen Woord met een dusdanige getrouwheid en nauwkeurigheid heeft plaats gevonden, dat gezegd kan worden, dat de oorspronkelijke tekst de eeuwen heeft verduurd en althans voor wat de hoofdzaken betreft ook vandaag nog door ons gekend kan worden. (NZC) GESTOLEN FIETS VERKOCHT De Edenaar S. werd door de politie aan gehouden wegens vermoedelijke diefstal van een fiets ten nadele van de heer Van D. aan de Grotestraat. S. zou het rijwiel later in Den Haag verkocht hebben. HONDERD GULDEN ONTVREEMD De Edese politie heeft op verzoek van de Arnhemse politie een zekere F. uit Lunteren aangehouden. Hij wordt ervan verdacht honderd gulden te hebben ge stolen. JEUGDIGE BENDE GESNAPT De politie is er in geslaagd een zevental jongens te arresteren van 15 tot 21 jaar, die bekenden een groot aantal diefstallen gepleegd te hebben. Naast een groot aantal winkeldiefstallen waarbij zij onder andere sieraden, eet waren en rookartikelen buit maakten, hebben zij ook verscheidene diefstallen van ijzer, koperdraad, fruit, chocolade en konijnen op hun geweten. De leiders van de bende waren de 21- jarige Van L. en D. uit Ede. CBTB HOUDT PRAATAVOND De Chr. Boeren- en Tuindersbond te Ede houdt op vrijdag 25 januari 's avonds half acht in de landbouwschool aan de Amsterdamseweg een vraag- en praat avond met de heer C. Hey. Er zal tevens een bestuursverkiezing worden gehouden. Aftredend zijn A. Huisman, die herkies baar is, en J. van Veldhuizen, die niet her kiesbaar is. De heren L. van Beek en J. v. d. Hoef zijn door het bestuur gecandideerd als opvolger van de heer Van Veldhuizen. Er blijft dus geen andere weg over dan zelf een meteorologisch jasje aan te trekken. In de regel gaat het zo: de kamerthermometer wordt in de late namiddag of avond mee naar buiten genomen en ergens opgesteld. De een hangt hem aan een spijker in een schut ting, de ander stelt hem op in een raamkozijn, een derde legt het instru ment eenvoudig plat op de grond of op "de sneeuwlaag. De volgende morgen kan dan worden afgelezen hoe sterk de vorst is. Wanneer men de aflezing ver richt om zeven uur of half acht, heeft men inderdaad kans het dieptepunt van de temperatuur te kunnen „pik ken", al is het heus geen wet van Meden en Perzen, dat het minimum op dit deel van de dag valt. De amateur-waarnemer komt bij ver gelijking van zijn eigen waarde met die Na de gebruikelijke opening van de raadsvergadering gaf de voorzitter een kort overzicht van het in 1956 tot stand gekomene en van de zaken, waarmee een begin was gemaakt en die momen teel in uitvoering zijn. Zo besprak hij de in uitvoering zijnde riolering en de bouw van het gymnastieklokaal, de bouw van 32 woningen aan en nabij de Engweg en van duplexwoningen aan de Koningin Julianalaan-Bentincklaan, de aanbouw van twee lokalen aan de 0.1'. school, de afbraak van de oude wo ningen aan de Schermbuurt en de bouw in de plaats daarvan van een winkel galerij. Ook releveerde hij de bouw van tal van woningen in de z.g. vrije sector, de verdere ontsluiting van hfit Lombokplan, de vernieuwing van de straatwegverlichting met TL-buizen en de reorganisatie van de vuilnisophaal dienst. Nog gaf hij een overzicht van de loop der bevolking, waaruit bleek, dat het inwonertal op 1 januari 1956 van 3311 met 178 was gestegen tot 3489, terwijl hij tenslotte mededeling deed, dat de riolering in en het reconstrueren van de Mr. Adelweg was aanbesteed en gegund en dat aan de PUEM prijs opgaaf was gevraagd van het bijplaat sen van een zevental lantaarns in Dart huizen en andere wat afgelegen gedeel ten van de gemeente. Hij besloot met de mededeling, dat het overleg met de rijkswaterstaat een gunstig resultaat had opgeleverd, zodat het kruispunt Rijksweg no 25 Hoogstraat Dart- huizerweg verbeterd zal worden in dier voege, dat de afrondingen van de aan sluitingen met de Rijksweg zullen worden verbreed, dat er aanduidingen komen voor het verkeer en dat enige hinderlijke beplanting van struiken en bomen zal worden verwijderd, terwijl de gemeente het bestaande bord voor- rangsweg (model 10) zal vervangen door model 1 (stoppen alvorens de rijksweg op te rijden). Goud is het symbool van weelde en rijk dom. Sinds onheuglijke tijden heeft men er dan ook naar gestreefd kleding-stoffen een rijkere indruk te geven door middel van gouden en zilveren draden. De Babyloniërs waren meesters in het borduren met .goud- en zilverdraad. Zij gaven hun kunst door aan de Assyriërs en de Perzen. Agrippina, de gemalin van de Romeinse keizer Claudius, droeg zelfs een geheel uit gouddraad vervaardigd kleed. Aan het maken van deze wel zeer kost bare metaaldraden zat echter nogal wat vast. Men begon met het plathameren van goud tot zeer dunne platen, waarvan dan draden werden gesneden. Deze draden werden dan met zeer groot vakmanschap door de stoffen gewerkt. Het spreekt welhaast vanzelf, dat dit een zeer dure werkwijze was met een kostbare grondstof. Alleen de zeer welge- stelden konden zich in goud hullen. Daarom ging men werken met imitatie goud- en zilverdraad, waarvan de duur zaamheid echter niet zo groot was. Voor feestelijke kleding werden de met imitatie goud- en zilverdraad doorweven stoffen veel gebruikt, alhoewel ook velen het ge bruik van dergelijke stoffen niet aan dorsten. EEN METAALDRAAD DIE NIET KAN OXYDEREN In 1946 werd in Cleveland in de Ameri kaanse staat Ohio jnetaaldraad op de markt gebracht dat niet kan oxyderen. Dit draad blijft onder alle omstandigheden zijn schittering behouden. Nu twee jaar geleden werd in Amsterdam begonnen met de produktie voor geheel Europa van deze glinsterende garens, die men lurex noemt. Vele binnenlandse en buitenlandse fabrikanten verwerken deze garens. WAT IS LUREX? Lurex bestaat uit een laagje aluminium tussen twee dunne laagjes sterk en door schijnend plastic film. Deze beschermende plasticlaagjes zijn door kleefstof aan het aluminium verbonden. De kleefstof bena deelt in geen enkel opzicht de doorzich tigheid en de heldere glans. Doordat het materiaal luchtdicht tussen deze twee plasticlaagjes zit opgesloten kan het niet oxyderen, is het met andere woorden vocht-, warmte- en kleurbestendig. Stof fen waarin lurex is verwerkt kunnen dan ook- op de gewone wijze worden gewassen en gestreken. IN VELE TINTEN EN VOOR VELE DOELEINDEN Lurex komt niet alleen voor in goud en zilver, maar ook in pasteltinten, in alle mogelijke fantasiekleuren (ook zwart) en (Van onze weerkundige medewerker) De tijd is er weer, dat we ons meer interesseren voor de temperatuur. Vooral wanneer de vorst in het land is, wil men weten hoeveel het 's nachts gevroren heeft. Weliswaar geeft de radio na het nieuws van 8 uur berichten door, maar de hierin opgegeven minimumtemperaturen hebben slechts betrekking op een gering aantal stations. Het is heel goed mogelijk, dat er buiten deze, plaatsen zijn geweest, waar het meer (of minder) heeft gevroren. van de KNMI-stations nogal eens tot de slotsom, dat het in zijn eigen woon plaats kouder is geweest. Er zijn ge vallen bekend/ dat zo iemand ging twijfelen aan de „oprechtheid" van ons aller KNMI. Nu kan het voorkomen wij hebben dat in de aanhef al betoogd dat zo'n verschil reëel is, maar in verreweg de meeste gevallen was de temperatuurwaarnemjng van de be langstellende leek niet juist. Er kleef den fouten aan, die öf te wijten waren aan een onsecure aanwijzing van de thermometer öf aan een verkeerde op stelling van het instrument öf aan beide. Op de bezwaren, die kleven aan het zelf waarnemen willen wij hier nu even wat dieper ingaan. De thermometer, die men gebruikt, kan belangrijk lager of hoger aanwijzen dan de feitelijke lucht temperatuur is. Op zichzelf zou dat nog niet zo erg zijn wanneer maar bekend was hoe groot de afwijking was. Men zou dan bij elke waarneming een cor rectie kunnen toepassen* b.v. aldus: correctie 1.4 gr. C. Wijst de ther mometer 3.2 gr. C. aan, dan is de werkelijke temperatuur 1.8 gr. C. (het KNMI heeft een speciale afdeling, die zich bezig houdt met het maken en controleren van natuurkundige instru menten, dus ook het ijken van thermo meters). Aan een gewone huis-tuin- en-keuken-thermometer heeft men niet zoveel. Beter is het gebruik te maken van het type SIX. Dit instrument is zo geconstrueerd, dat te allen tijde waar genomen kan worden wat de hoogste en laagste temperatuurwaarde in een etmaal is geweest. Twee metalen indexen (één voor de hoogste en één voor de laagste temperatuur) blijven dóar hangen waar de kwikdraad zijn hoogste of laagste stand bereikt; een groot voordeel, want men kan nu 's morgens om acht uur bijvoorbeeld waarnemen, dat het om twee uur in de nacht 5 graden heeft gevroren, ook al dooit het op het moment van waar neming reeds weer. De kosten van een Six-thermometer bedragen ongeveer 11.50. OPSTELLING Het zo maar ergens buiten neerhan gen van de thermometer heeft ook be zwaren. Het instrument kan 's nachts zelf wel meer warmte verliezen (door uitstraling) dan de lucht, wat tot ge volg heeft een te lage aanwijzing. Om die (eigen) uitstraling tegen te gaan stelt „De Bilt" zijn thermometers op in een hut, die tegen straling is afge schermd, maar die de lucht vrijelijk doorlaat. De hoogte van die hutten is zodanig, dat de bol van de thermo meter zich precies op een standaard hoogte van 2.20 meter bevindt. Wan neer u de omroeper om acht uur hoort zeggen: De Bilt minimum 5 gr. C.; Eelde 7 gr. C., dan hebben deze cijfers betrekking op waarnemingen in de hut. Wil men weten hoeveel het vlak boven de grond gevroren heeft, dan kan men een speciale nachtvorstther mometer gebruiken, welke horizontaal op 10 cm hoogte boven de grond wórdt opgesteld. Deze thermometer moet net als die van Six, geijkt zijn ende bol moet worden afgeschermd met een bepaald soort metaal. Voldoet men aan al deze eisen, dan kan men er zeker van zijn de juiste minimum grond- temperatuur in de tuin af te lezen. Het is te hopen, dat het onze lezers duidelijk zal zijn geworden, dat een thermometer „zo maar" op de grond of in de sneeuw nooit een betrouwbare opgave kan verstrekken. Dus niet „af geven op De Bilt, maar u tot taak stellen een eigen betrouwbare tempe- ratuurwaarneming te kunnen verrich ten! (Nadruk verboden) Bij de notulen maakten de heren Vogelesang en Blankestijn enige be zwaren en wilde eerstgenoemde wijzi ging daarvan inzake zijn houding om trent het Bovenpad. Vogelesang vroeg naar aanleiding van de mededelingen naar de resultaten van de inspectie van b. en w. inzake de verlichting. Het bleek dat er zeven lichtpunten bij komen. Hij vestigde nog de aandacht op de Goyerdijk en de heer Van Boord wees op de Nieuwe Steeg. Na enkele onbelangrijke agendapun ten kwam de verhuur van het film lokaal der openbare school aan ver enigingen ter sprake. Mevr. Bos-van Prooyen kwam met enige bezwaren. Ook snel vroeg inlichtingen en vond het lokaal niet geschikt, terwijl Voge lesang het in aanbouw zijnde gymna stieklokaal daarvoor wilde bestemmen. Van de heer C. J. Schuilenburg werd vervolgens een deel van zijn schuur gehuurd voor 130,per jaar ter ber ging van de sneeuwploeg en de zand- strooier. Aarts was meer geporteerd voor een eigen opbergruimte en prees dit met klem aan. Aan de heer H. Takken werd het ge bruik van de pompkelder aan de Vre- denoordlaan toegewezen. B. en w. wil den de huur met 25 cent per week ver hogen, wat Aarts zeer onbillijk vond. Het werd'nu 10 cent. Na enkele wijzi gingen van de begrotingen 1956 en 1957 en wijzigingen van het ambtenaren reglement en het treffen van voorzie ningen inzake de bezoldiging van het gemeentepersoneel kwam de rondvraag. De heer Snel vroeg voorziening van de Vredenoordlaan met trottoir, daar de tuinen onderlopen. Ook klaagde hij over het omploegen van het Bovenpad. Lagemaat bracht de bioscoop op zon dag ter sprake en Snel wees erop dat kinderen beneden de leeftijd de bio bezoeken. Aarts bracht de oude woon wagengeschiedenis ter sprake en nog enkele andere kleinigheden. Ook infor meerde hij naar de riolering, terwijl tenslotte de heer Van Boord een lans brak voor de bouw van een bejaarden centrum. Over deze kwestie ontstond een hele discussie, waaraan de meeste raadsleden deelnamen, doch welke geen resultaat opleverde. Lurex verwerkt in een jumper Witte jumper met blauwe lurex in een veelkleurig effect. Het doet een beetje denken aan raffia, echter glimt het iets meer. Het kan worden toegepast zowel in ket ting als inslag van de meeste stoffen, zo als wol, katoen, zijde en synthetische ma terialen. Het wordt ook verwerkt in badpakken, stola's, schoenen, tasjes, galons en zelfs in meubelbekleding en gordijnstoffen. Zo'n schitterend draadje geeft glans aan onze kleding, al is het dan niet alles goud wat er blinkt. In de loop van volgend jaar hopen Nederlandse ingenieurs klaar te komen met de bouw van een stormvloedkering, ter afsluiting van de Hollandse IJssel. Hieraan wordt thans hard gewerkt. Tot de bouw hiervan werd een paar jaar ge leden geadviseerd door de Deltacommis sie. Kostprijs twintigmiljoen gulden. Het bouwwerk bestaat uit: 1. Twee grote stalen schuiven, op en neer beweegbaar tussen heftorens, rus tend op betonnen landhoofden. Elke schuif is 80 meter breed en 12 meter hoog. Ze zijn eikaars reserve; bij gevaar voor hoog water gaat één van de schuiven omlaag. 2. Een schutsluis aan de Noordweste lijke oever, met zgn. nuttige kolklengte van 110 meter; breedte 24 meter. 3. Over alles heen een verkeersbrug, op een hoogte van 8 meter boven N.A.P., op dat de scheepvaart niet zal worden ge hinderd; zelfs niet als 't water in de win termaanden tamelijk hoog komt te staan. Aan de kant van Krimpen aan de IJssel krijgt de brug een oprit via een beton- viaduct (op zgn. paaljukken); aan de kant van Capelle een grondlichaam met aan sluiting op de weg, die over de Schie- landse Hoge Zeedijk loopt. Deze stormvloedkering is uiterst be langrijk, daar de Rotterdamse Waterweg altijd open moet blijven en dus elke stormvloed kan doordringen tot de Hol landse IJssel, waarvan de dijken de vei ligheid van anderhalf miljoen Nederlan ders moet waarborgen. Verhoging van deze dijken is vrijwel uitgesloten, daar de aarde hier te week is. Onder de schuiven wordt een ondergrond van 2'/i meter be ton gemaakt als basis, waarop een 80 meter lange betonnen drempel rust tot op een hoogte van 6V2 meter onder N.A.P. In gesloten toestand past hierop de schuif, die een gewicht heeft van 600 ton: De bouw is verdeeld in drie fasen, met ge bruikmaking van bouwkuipen, die altijd ten minste 55 meter ruimte laten voor het passeren van de scheepvaart gedurende de bouw. Onder water wordt 2500 kubieke meter beton gestort; gewapend beton 1000 ku bieke meter. Aan stalen damplanken en palen 10.700 ton. SCHERPENZEEL. Eiermarkt, woensdag 23 januari 1957. Aanvoer 1.025.000. De prij zen varieerden van 10,— tot 14,50 per 100 stuks bij een matige handel. Biggenmarkt. Aanvoer 45 stuks. Er wer den prijzen besteed van 48,— tot 62,— per stuk bij een matige handel. WOUDENBERG. Eiermarkt, dinsdag 22 januari 1957. Aanvoer 250.000 stuks. De prijzen varieerden van 10,50 tot 13,75 per 110 stuks (middelprijs 13,25) bij een trage handel. VEENENDAAL. Eiermarkt, dinsdag 22 januari 1957. Aanvoer 140.000. De prijzen varieerden van 10,tot 13,per 100 stuks bij een matige handel. Biggenmarkt. Aanvoer 65 biggen. Er werden prijzen besteed van 40,tot 56,— per stuk bij een redelijke handel. EDE. Eiermarkt, maandag 21 januari 1957. Aanvoer 220.000. De prijzen varieer den van 10,50 tot 13,50 per 110 stuks bij een kalme handel. (49) Terwijl de krijger Aram naderde, riep hij luidkeels naar zijn kameraden. Aram had reeds naar zijn zwaard gegrepen, doch toen hij in de verte nog meer krijgers zag naderen, begreep hij, dat elke tegenstand nutteloos zou zijn, en wachtte rustig af. De krijger, die door Arams ontwapenende houding enigszins onthutst was, snauwde hem toe: „Wie zijt ge en wat zoekt ge hier?" „Ik wordt achterna gezeten door een stel schurken. Ge zoudt mij een grote dienst bewijzen, wanneer ge mij aan de achterkant van dit gebouw door een achterdeur of zo wilt laten gaan. Het is van het grootste belang dat ik zo spoedig mogelijk het paleis van de Doge bereik." De krijger keek Aram spottend aan. „Van uw verhalen geloof ik geen steek, vriendje. Maar ge zult uw zin krijgen. We zullen u naar de Doge brengen. Ge bevindt u namelijk reeds in zijn paleis. Kom mee!" En hij wenkte Aram te volgen. Aram slaakte een zucht van verlichting. Voor eenmaal was het geluk dus met hem geweest! Gewillig volgde hij de krijgers het gebouw in. Nadat zij door eindeloze gangen waren gegaan, klopte zijn begeleider aan een hoge, rijk gebeeldhouwde deur, die onmiddellijk geopend werd. „Zeg de Doge, dat wij een indringer hebben gevangen, die erop staat zijn Excellentie te spreken!" beval de krijger de bediende. Deze verdween, doch keerde onmiddellijk weer terug. „Ge kunt de gevangene binnenbrengen," kon digde hij aan. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2