DE VALLEI Vers, fris kost precies hetzelfde keurig vm halvep^s Levensstrijd Verdiende 3-4 overwinning voor Veenendaal het tweede pakje cacao Tafeltennisnieuws Rond de K.N.V.B. VOETBALPOOL Voor de Jeugd Bellen blazen Bekendmaking trouwpartij Garage de Haas WILT U \SSfr I' m mmm Heykampen scoorden Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de Haas Volkswagen bestel, U kunt het toch niet afschreeuwen een levens-, brand- of W.A.-verzekering sluiten 9 ADVERTEERT IN „DE VALLEI" Verse waren, frisse winkels en keurige verpakkingen, dat zien De Gruyter's klanten graag. Dat garandeert betere waar. De Gruyter heeft kwaliteits controle van de fabriek tot aan de klant toe. Neem alleen maar die krakend verse koffie die room- verse margarine, die geurige cacao geen wonder dat elk jaar opnieuw duizenden huis vrouwen klant van De Gruyter worden. En betere waar en 10% korting is alles wat een zorgzame huis vrouw zich wensen kan. ij** ff Bij elke aankoop van een pakje Goudmerk- of Roodmerk cacao De Gruyter's cacao Goudmerk100 gr. pak 65 ct. Roodmerk 100 gr. pak 60 ct. Roodmerk 200 gr. pak 118 ct. Blauwmerk 100 gr. pak 50 ct. Siertrommel. 500 gram 370 ct. FEUILLETON Handen en Lippen ruw?piipoL Veenendaal heeft In Ulft tegen SDOUC een verdiende overwinning behaald. Tot drie maal toe moesten de Veenendalers een achterstand wegwerken. Dit gebeurde tot drie maal toe door drie Heykampen, terwijl het vierde en tevens winnende doelpunt ook nog door een Heykamp werd gescoord. Vooral in technisch opzicht is het spel van de bezoekers veel beter ge weest en hierdoor werd dan ook de basis voor de overwinning gelegd. Veenendaal speelde met een invaller voor spil Van de Kraats, voor wie nu Kees-de Kleuver op gesteld was. Hij deed het overigens prima. Dat Veenendaal uiteindelijk maar net op het nippertje kon winnen, mag men wel in hoofdzaak wijten aan het voortreffe lijke keeperswerk van de IJIftse doelver- dediger. Het veld was niet bepaald best en er deden zich gedurende de wedstrijd dan ook vele valpartijen voor. SDOUC nam na tien minuten de lei ding, toen de Veenendaalse achterhoede niet voldoende wegwerkte. Enkele minu ten later was het echter al weer gelijk, toen Heykamp uit een goede combinatie scoorde. Toch kwam SDOUC weer terug. Nog voor de thee nam de thuisclub nog maals de leiding door midvoor W. Hey kamp. Veenendaal zette alles op alles om toch maar weer gelijk te maken en inderdaad gelukte dit de geel-blauwen ook. Enkele minuten voor het verstrijken van de eer ste speelhelft kon linksbinnen Corrie Heykamp de balans nogmaals in even wicht brengen. Na de thee probeerden beide ploegen de leiding te nemen. Er kwamen goede kansen maar voorlopig kon men er niet van profiteren. Veenendaal was in deze periode wel de betere ploeg, maar toch nam SDOUC voor de derde maal de lei ding. Het pleit voor Veenendaal, dat het ook nu de moed niet liet zakken en door bleef vechten. De Veenendalers bleven zelfs sterker. De verdediging van SDOUC De competitiestand in de 2de klasse B. oost, luidt thans als volgt: Quick 13 10 1 2 21 Esca 12 8 3 1 19 Silvolde 15 8 3 4 19 Longa '30 13 7 4 2 18 Dierense boys 15 4 8 3 16 Veenendaal 15 5 4 6 14 Theole 13 5 2 6 12 SCH 15 3 6 6 12 VDZ 14 4 2 8 10 SDOUC 14 3 4 7 10 Eendracht 14 3 3 8 9 Ede 15 2 2 11 6 kreeg het heel zwaar te verduren. Een corner op het Ulftse doel werd door Hensen schitterend in de doelmond ge plaatst, waar nu Joop Heykamp klaar stond om met een schitterende kopbal de balans voor de derde maal in evenwicht te brengen. Veenendaal bleef sterker en aanval op aanval rolde op het SDOUC- doel af. Er zat nog een kans in voor de geel-blauwen. Tien minuten voor het eind werd de strijd beslist. Opnieuw kreeg Veenendaal een corner te nemen. Nu had midvoor Cees Heykamp zich heel gevaar lijk in de doelmond opgesteld. Met een goede'kopbal bezorgde hij Veenendaal de leiding en tevens de overwinning. Al met al een opwindend voetbalge vecht, waarin de betere ploeg uiteindelijk verdiend heeft gezegevierd. Zoals te verwachten was heeft Climax I de eerste wedstrijd in de tweede helft van het sterke Utrechtse Parma verloren. Toch is een 91 uitslag een te grote ne derlaag. Enkele wedstrijden meer hadden zeker in het voordeel van de Climax spelers kunnen uitvallen. Het ontbreekt voornamelijk aan tempo. Nu was alleen het dubbel voor Climax. In de eerste klasse A heeft Climax 2 met 73 gewonnen van Seelbeek 1, ter wijl Ritac 1 P.M.S. 1 zonder winst liet, 10—0 dus. Een uitslag die te zien geeft dat de Ritmeestermensen meer op volle kracht spelen en nog een hartig woordje zullen meespreken voor de bezetting van de bovenste plaats. Verder won in deze afdeling RTTV uit Rhenen met 64 van Seelbeek. Zaterdag moet Climax 1 naar Onder Ons 1 te Hilversum. Naar alle waarschijn lijkheid zit hier ook geen winst in. Het programma voor deze week ver meldt verder de volgende wedstrijden: Woensdag 23 januari: le klasse A: Seelbeek Tios. 2e klasse C: Swift 2 Hollandia. 3e klasse E: Ri tac 4 D.S. 1; Swift 3 Climax 5. 4e klasse H: Ritac 5 RTC 5; Swift 4 VSW 2; VSW 4 RTC 3. 4e klasse i: WSW 5 Kr. en Vr. 3. Donderdag 24 januari: le klasse A: Arnhem 1 Treffers 2; RTTV 1 PMS 1. 2e klasse C: Climax 3 Ritac 2; 3e klasse E: Climax 4 Kr. en Vr. 2. 4e klasse H: Panter 2 RTTV 4. 4e klasse I: Panter 3 Ritac 6; RTTV 5 Hollandia 2. Vrjjdag 25 januari: 2e klasse E: Kr. en Vr. 1 RTC 1. 4e klasse I: DS 2 RTC 6. Maandag 28 januari: 2e klasse C: RTC 1 Climax 3. 3e klasse E: DS 1 Kr. en Vr. 2; RTC 2 Swift 3. 4e klasse H: RTC 5 RTTV 3; SVW 2 RTC 3. 4e klasse I: Kr. en Vr. 3 VSW 3. Dinsdag 29 januari: le klasse A: Ritac 1 Swift 1. 2e klasse C: Ritac 2 Kr. en Vr. 1. Vorige week zijn in een 9-tal plaatsen in ons land vergaderingen gehouden, waar het voorstel tot instelling van een voet balpool in KNVB-verband informatief is besproken. De reacties op deze vergade ringen zijn in het kort als volgt geweest: Betaald voetbal: Westen: Aangenomen. Wensen een ho ger percentage voor de clubs en overleg met de thans bestaande organisaties. Noord en Oost: Aangenomen. Dezelfde wensen als het westen. Zuid: Geen besluit. Wens, contact met de bestaande voetbalpools op te nemen om tot één gezamenlijke KNVB-pool te komen. Districtsvergaderingen West I: Aangenomen. Wens, overeen stemming met de reeds bestaande pool- organisaties. Weest II: Aangenomen. Wensen een hoger percentage voor de clubs en deelname van bona-fide donateurs van de verenigingen. Oost: Aangenomen. Wensen een hoger percentage voor de clubs en het bevor deren van een zo groot mogelijke groep van deelnemers. Zuid II: Aangenomen. Wensen een ho ger percentage voor de clubs en nader overleg. Noord: Verworpen. Wens, eerst overleg met de bestaande pool-organisaties om tot één algemene landelijke organisatie te komen. Zuid I: Verworpen. Wens, dezelfde als district noord. Hieruit blijkt wel, dat er nog heel wat aan mankeert. Vele districten zijn het met het voorstel van de KNVB wel eens, maar hebben toch nog verschillende wensen, terwijl Zuid I en Noord het betreffende voorstel hebben verworpen. Toch schijnt het ons niet onmogelijk toe, dat er een oplossing komt. Voor de verschillende wensen kan men in ieder geval een oplos sing vinden, terwijl Zuid I en Noord dan ook wel met de nieuwe regeling akkoord zullen gaan. NOG GEEN NIEUWE BONDSVOORZITTER Op 26 januari a.s. zal er een buitenge wone bondsvergadering van de KNVB worden gehouden. De verkiezing van een nieuwe bondsvoorzitter zal op deze ver gadering nog niet aan de orde komen. Het belangrijkste punt is ongetwijfeld een bespreking betreffende de KNVB-voet- balpool. NEDERLANDSE SEMI-PROFCLUB NAAR CANADA Op uitnodiging van de heer P. Verheul, in Canada, manager van de boetbalver- eniging voor Nederlandse emigranten „The Flying Dutchmen", hebben de ver enigingen Feyenoord, Excelsior, Xerxes, KFC en Heracles zich kandidaat gesteld voor een drieweekse toer door Canada. Voor 20 februari a.s. zal worden beslist welke club voor deze toer zal worden uit gekozen. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Wie zijn er jarig? 19 januari Johan Berends; 19 20 20 20 21 23 23 23 24 25 26 27 28 28 29 2J 30 Anneke v. d. Berg; Wim van Ingen, Rhenen; Aartje van de Kraats; Minie van Eden; Gerarda Turkesteen; Hennie Henzen; Geurtje Lodder; Corrie v. d. Kraats; Dikje Veer; Jannie v. d. Haar; Gerrie Leppers; Basje Ravenswaay; Cor Berends; Arie Diepeveen; Teunie Heikamp; Tonny v. d. Heuvel; Elly Lefers. Allemaal hartelijk gefeliciteerd! Oplossing raadsels I. gezel - gewis - Praag - Timor - de mon - Sleen - Laren - padie - blaar - Simon. Zwammerdam. II. trap - part. I. Een rivier. II. Assen - hamer - flink - alles - raden - steel. Smilde. Nieuwe raadsels Voor ouderen: I. Plaats voor onderstaande woorddelen een letter (telkens dezelfde). Zo ook ach ter de woorddelen (telkens dezelfde). Als jullie de goede letters gebruiken, ontstaan er goede woorden. abe - afe - ake - aa - oeste - iro. II. Het is een glibberig dier. Zet één letter voor zijn naam en je krijgt er op school mee te maken. Zet er nog een letter voor en het is harder dan steen. III. Hoe kun je 6 schrijven met 5 vieren (met gebruikmaking van tekens)? Voor jongeren: I. Zet (telkens dezelfde) letter voor deze zes woorddelen. Een andere letter (maar ook telkens dezelfde) achter de zes woord delen. Zo krijg je goede woorden. as - ee - om - aa - ij - oltra. II. Ik ben een nuttige -viervoeter. Ont neem je me m'n voorste helft dan wordt ik een grappig dier. III. Met J. ben ik een jongensnaam, met k kun je iets in me bewaren, met m. ben ik volwassen, met p sta ik in de keuken. Wie kan heel vlug zeggen: Bakker Bertus Bos bakt best bruin brood. Best bruin brood bakt bakker Bertus Bos. Als 't wasdag is, krijg ik van moe Een grote kom met sop. Dan pak ik gauw een keukenstoel, Daar klim ik bovenop. Ik heb een fijne witte pijp; Je raadt het zeker wel? Ik doop hem in de kom en blaas Een hele grote bel! 't Draait alles rond, heel schots en De tafel en de deur. [scheef: En alles krijgt een pakje aan Van groen of rose kleur. Maarpats, daar spat de bel uiteen, Ik lach er vrolijk om. Er zitten nog wel duizend bellen In de grote kom. Ik blaas ze groot, ik blaas ze klein, Ze zweven naar omhoog. Straks spatte er een uit elkaar Net op m'n linkeroog! Als jullie soms gauw jarig bent, Vraag ook zo'n pijp van steen, Want daarmee speel je urenlang, Al ben je maar alleen! WAAR WE TROTS OP ZIJN Dat de Nederlandse kaas en de Neder landse sigaren nog altijd voor de beste van de wereld gelden. Zo komt het dat alle buitenlanders, die hier met vakantie zijn, naar de kaasmarkt in Alkmaar en Gouda trekken. En jullie weten, als echte Veenendalers, natuurlijk allemaal dat er heel wat sigaren worden uitgevoerd naar het buitenland. Spreekwoord: Men moet het ijzer sme den als het heet is. Betekent: Mij moet zijn kans waarne men als de omstandigheden gunstig zijn. WASSEN MET GELUIDSGOLVEN In Groot-Brittannië begint thans de produktie op gang te komen van een ge heel nieuw soort wasmachine, die geluids golven gebruikt om het vuil van kleding stukken e.d. „af te schudden." Deze was machine zal in alle andere landen op de markt worden gebracht. Een eenvoudige electro-magneet veroorzaakt trillingen in de vloeistof, waarmee gewassen wordt; deze trillingen hebben een betrekkelijk hoge frekwentie ert lopen in alle richtin gen. Op die manier wassen en spoelen zij kleren en maken dat de zeep of wasmid delen een maximale uitwerking krijgen. De machine, die er uit ziet als een tol, is bijzonder eenvoudig te bedienen. Kleren worden met het wasmiddel in warm wa ter geplaatst, bijvoorbeeld in de keuken gootsteen. De machine wordt dan in het water gezet, zodat de kleren er omheen en er onder drijven, waarna de stroom wordt ingeschakeld. Binnen vijfentwintig minuten is de was-operatie voltooid. Tij- j dens de duur ervan is er geen toezicht no dig. Alle stoffen, van nylon tot wol, kun nen op deze wijze worden gewassen. VEEVOEDERKERNEN Overal in den lande worden veevoeder kernen opgericht. Veehouders die het op prijs stellen regelmatig advies over de veevoeding te ontvangen, sluiten zich hierbij aan. Dit is vooral in verband met de ruwvoederpositie. die tengevolge van het slechte weer in het gedrang is ge komen, van groot belang. In Zeeland zijn 8 kernen en in Brabant 13 kernen opgericht.' De aangesloten be drijven worden geregeld door de assistent van de voorlichtingsdienst- bezocht. Nadat veelal het eigen verbouwde ruw- voeder onderzocht is om de voederwaarde te leren kennen, stellen de provinciale veevoederbureau's gratis een voederplan SPECIAAL in BRILLEN Hoofditraat 51 Veenendaal Het gemeentebestuur van Ede maakt bekend dat door de houders van honden in de loop van de maand januari 1957 aangifte moet worden gedaan (al dan niet met gebruikmaking van het door de post bezorgde aangifteformulier), van het aantal honden dat zij in deze gemeente houden; dat, indien verzuimd wordt de aangifte te doen, een verhoging van de aanslag het gevolg kan zijn. Ede, 19 januari 1957. Burgemeester en wet houders van Ede: H. M. OLDENHOF, burgemeester. L. SIEVERS, secretaris. Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal TE KOOP jaar 1952 Te zien bij Te Veenendaal Recticel Rubber Company RHENEN Wanneer U de goede hoedanigheden van Uw artikelen onder de aan dacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat De Vallei te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet gelezen, maar „gespeld"van A tot Z. In die sfeer ge nieten ook Uw adverten ties méér dan gewone belangstelling ende resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met ver reweg de grootste oplaag voor deze omgeving. Het blad dat vrijwel huis- aan-huis haar abonné's heeft. Vraagt inlichtingen bij: Jan van Voorthuizen Molenstr. 1, Tel. 08387-364 Renswoude M "M. 'iÜ qOUDMErK (van dezelfde soort) geldig van 23 t/m 29 januari 1957 DE GRUYTER 570123 door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen Het hoofd zonk de meester op de borst. „Zo dus hij hij heeft geen goed leven geleid voordat hij hier kwam," mompelde hij. „Waar is hij?" vroeg hij daarop, toen Russi hem langzaam door de kamer voerde. Deze was leeggeruimd, een bed stond in het midden, dat door brandende kaarsen was omgeven. Twee oude vrouwen zaten aan het hoofdeind er van; zij zeiden gebeden op, maar Russi wenkte, dat zij zouden zwijgen, toen hij met de meester binnenkwam. Lienhard Nager lag op het bed, het hoofd met een doek bedekt, de ongedeerde handen over de borst gevouwen. Russi bracht de meester naar de stoel, die naast het bed stond. „U zit naast hem," /ei hij zacht, maakte Lieni's ene hand los en legde die in de hand van de grijsaard. Deze kromp ineen en sloot zijn vin gers vast om de koude hand. „Jongen, jongen, ben je daar?" fluisterde hij. „Laat mij zijn gezicht voelen," smeek te hij Russi. Deze boog zich geheel tot hem. „U kunt het niet aanraken, Lien hard is verongelukt." Weer kromp de oude man ineen. En plotseling vroeg hij: „Is hij gestorven als een braaf mens?" Toen legde Russi zijn hand op die van de meester en sprak duidelijk en overtuigend „Ja". Terwijl hij dit zei straalde de ganse kracht van zijn na tuur uit zijn gelaat, alsof hij voor dat ja met geweld zijn gehele ziel had in gespannen. Maar Josepha die dicht bij het bed stond, wist, dat haar vader on waarheid had gesproken, hij die anders de oprechtheid zelf was! Columban Nager voelde zich als van een loden last bevrijd. Hij boog zijn hoofd diep over het bed heen en legde het tegen de koude hand, die hij in de zijne hield; niemand verstond, wat hij zei. Toen hij zich een ogenblik later weer oprichtte, sprak hij overluid, als of hij alles om zich heen had vergeten: „U hebt hem mij nog eenmaal terug gebracht, lieve God, mijn eigen jongen! Nu wil ik hem aan u laten! Neem hem en leid hem, waarheen het U goed dunkt!" En hij hief de hand van Lien hard op, legde haar op het dek, alsof hij deze in een andere hand legde, en staarde met zijn doffe ogen over het bed heen. Hij zag Gods gulden draden van de hemel nederhangen en meende te we ten, dat Hij gereed was de dode weg te leiden. De meester bleef die avond in het huis van Russi en bleef ook nog de volgende dag. Op de derde dag zouden zij Lienhard begraven. Achtentwintigste hoofdstuk Het was een broeiend hete dag. De grauwe wolken dreven hier en daar uiteen, dan brak een stekende zonne straal erdoor en wierp een schel licht op de lijkstoet, die van het gehucht naar de Frutneller kapel trok, dat ook diegenen, die niet konden laten nog nieuwsgierig rond te kijken, terwijl zij de dode begeleidden, noodzaakte de ogen neer te slaan. Lienhard Nager had maar een kleine stoet van volgelingen. Russi liep ach ter de baar aan de zijde van de school meester, die hij leidde en steunde, Tobias Furrer en een paar anderen, die nog niet vergeten waren, dat de over ledene een inwoner van Frutnellen en de zoon van de meester was geweest, gingen achter hem. Ook een paar Ita lianen hadden er zich bij aangesloten, en achter de dochters van Russi liepen vele vrouwen. De vrouwen van Frut nellen verstonden het weeklagen, waarbij veel tranen worden vergoten en toch het hart onbewogen blijft, en zij vergezelden Lienhard naar zijn graf met een behoorlijke tranenvloed. De plechtigheid was gauw voorbij, toen zij eenmaal op de kerkheuvel aan gekomen waren. De pastoor maakte weinig omslag, want hij hield niet van zo'n broeihitte, als nu over het kerk hof lag. De dochters van Russi gingen achter de pastoor van het kerkhof weg. De blinde stond nog met gevouwen handen bij het graf en mompelde zijn gebeden met die zeldzame innigheid, die soms oude mensen kenmerkt, die zelf al tot de overtolligen behoren. „Willen we nu gaan, meester?" vroeg Russi eindelijk, terwijl hij zijn hand op die van Nager legde. De meester knikte, een ogenblik droegen zijn gelaatstrekken de uit drukking van een onuitsprekelijke smart, toen kwam de berusting over hem, die te allen tijde als een zachte zonneschijn in zijn leven was geweest, en hij greep de hand van Russi die hem geleiden moest. Op dat ogenblik trad Tobias, die een eindje terzijde had staan wachten, op de beide mannen toe. Hij groette Russi zoals hij het ieder ander zou hebben gedaan, en voegde Columban zacht toe: „God moge u troosten." Nager kende zijn stem, hij reikte hem de andere hand, en toen hij daar zo stond, als levende band tussen die beiden, scheen de gedachte plotseling door zijn hoofd te gaan, welke twee mensen hij bij de hand hield. Hij liet ze geen van beiden los, en zo hadden de Frutnellers het zeldzame schouw spel, dat Russi en een van de bewoners van de Hochfluh-hoeve bijna vlak naast elkaar hun dorpsstraat doorgingen. En toen zij die twee naast elkaar za gen, werd er te Frutnellen voor het eerst weer gefluisterd over een oude geschiedenis, volgens welke Russi en Tobias van de Hochfluh-hoeve elkaar nader stonden, dan het iemand ter wereld vele, vele jaren geleden in het hoofd zou zijn gekomen. „Neemt u de meester met u mee?" vroeg Tobias aan Russi. Deze keek hem aan en een lichte on rust was op zijn gezicht te lezen. „Ja," zei hij; het klonk, als had hij graag neg wat meer gezegd; hij had een eigenaardige manier van doen tegen over Tobias. „Waarom?" vroeg hij toen. „Omdat ik hem anders meegenomen zou hebben; hij moet nu niet alleen blijven en zitten denken aan zijn leed," zei Tobias. „Je bent een beste, beste jongen," mompelde de meester. „Gij maakt wer kelijk teveel omslag om mij," zei hij toen luid tegen hen beiden. Ondertussen was het zonderlinge drietal in de nabijheid van de Hoch fluh-hoeve gekomen. Daar klonk van het weiland bij de schuur duidelijk het brokkelen en vallen van stenen, een gekraak en gesteun zoals een berg doet voordat hij een granietband doet springen. „Wat is dat?" vroeg de meester ter wijl hij bleef staan. „De weide bij de schuur is weer aan het werken," zei Tobias en hij keek Russi aan. Deze had de lippen opeen geklemd, zijn gezicht had een harde uitdrukking. Hij sprak geen woord. „Ik zal eens even gaan zien," sprak Tobias en drukte Nager de hand. Russi groette hij alleen met een hoofdknik. Opeens kwam daarginds de president de hoek van zijn woning om. Hij was in zijn hemdsmouwen, zijn daags vest hing open om zijn schouders, en van voren aan zijn hemd waren de knopen los gesprongen. Zijn bleek gezicht baadde in het zweet en het witte haar kleefde aan zijn voorhoofd. Zijn handen en armen, die tot aan de elleboog naakt waren, zaten vol leem; hij zag er uit, alsof hij in het slijk gewroet had. Toen hij Russi gewaar werd, trok hij de wenkbrauwen samen, hij liep tot midden op de weg, en stond daar. als gereed voor een worsteling. Tobias kwam op hem af; hij legde de hand op zijn arm, als was hij bevreesd voor die ontmoeting. Daar klonk nog maals het gekraak en gesteun ven de weide en het was als hoorde men er planken en balken tussen piepen. „Hoor je het?" sprak de president hijgend. „Hoor je het, Christen Russi?" Russi bleef staan. Hij vertrok geen spier van zijn gezicht. Maar in zijn ogen flikkerde een vreemde glans als van woeste vreugde x en trotse voldoe ning. Plotseling sprak Furrer: „Kom met mij mee naar binnen, ik moet u spre ken!" Russi keek naar de blinde en aarzelde. „Willen wij hem een bezoek brengen?" zei hij tegen Nager. „Wat hij te zeggen heeft mag u ook wel horen, en dan behoeft hij niet te wachten. Met deze woorden geleidde hij Co lumban Furrer achterna diens woon kamer binnen. Furrer zat al achter zijn tafel en hield zich met beide handen aan het tafelblad vast; hij zag er uit als een mens die zichzelf de boeien aanlegt om zijn vijand niet te kunnen aanvliegen. Russi bracht de meester naar een stoel bij het venster. Toen was het, als hadden de beide mannen de blinde ge- heel vergeten. Zij doorboorden elkaar met blikken, die gloeiden als verterend vuur, en beiden richtten zij hun ge stalte hoger op, alsof zij zich tot een worsteling gereed maakten; zeker her innerden zij zich beiden, hoe zij vele jaren geleden in dezelfde kamer tegen over elkaar hadden gestaan. Tobias was hen gevolgd; hij stond tussen hen in en leunde tegen het buffet, zijn gezicht was even bleek als dat van de twee vijanden en zijn ganse gestalte trilde van zenuwachtige aandoening. Het scheen hem toe, alsof op eenmaal het uur geslagen was, waarin alles onthuld moest worden, ook datgene, wat er tussen de dochters van Russi en Felix en hemzelf bestond. Zoals hij daar stond, met de handen tegen het buffet, een hoge rijzige gestalte, gestaald in harde boerenarbeid, en met de scherp getekende wenkbrauwen in het bleke gezicht, geleek hij zo sprekend op Russi dat de verwantschap door niemand ge loochend had kunnen worden. Een ogenblik bleef het doodstil tussen de twee mannen. Opeens sprak de president, zich naar Russi wendend: „Ik moet jou eens vra gen, hoe lang dat riog zo moet gaan?" Hij dwong zich met moeite tot kalm te, maar de woede trilde toch door in ieder zachtgesproken woord. „Wat?" vroeg Russi. Hij had zijn hoed op de tafel gelegd. De handen hield hij los om de leuning van een der plompe stoelen. Eens streek hij zich door de grijzende baard. Overigens kon men uiterlijk nauwelijks zien, dat hij ontr roerd was. „Ginds valt mijn schuur in elkaar. Beneden in het gehucht wroet jij in de berg, mijn berg! Aan de weg naar het gehucht zijn de dagloners bezig en maken een straatweg van de andere die eeuwenlang voor de Frutnellers voldoende is geweest. Daarboven drin gen de vreemdelingen zich in het dorp in, de verwaande gekken, wier vrou wen onze Frutneller meisjes leren in bonten opschik rond te lopen zoals de apen met de kermis! Is het nu haast genoeg? (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4