Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld< van WEEK-tot-WEEK Nog steeds teveel mannen Wist l/.... Stichts Veenendaal telt thans 16741 inwoners WAAR TS DE VALLEI-RIKS? Druk bezochte receptie voor jubilerende Scheepjeswolharmonie Geen verhoging jaarwedde van wethouders in Woudenberg MIDDELBARE MEISJESSCHOOL IN VEENENDAAL f Busdienst voor bejaarden MEN BEHOEFT GEEN KAPITALEN TE BEZITTEN OM RIJK TE ZIJN 31e jaargang VRIJDAG 25 JANUARI 1957 No 8 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bevolking in drie jaar tijds met 1000 personen toegenomen Meer huwelijken en geboorten Hij is 5.- waard 3 AD 408339 „Caecilia" bracht serenade WOUDENBERG Chauffeur De Lange uit Woudenberg redt leven van een kind Duitser illegaal in Rhenen RE\SWOUDE AGENDA Van en naar ontspannings avond Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, EDER 'EEN SCII ER EEN ZEEL W. F. de Vries - 83 jaar verzamelaar in hart en nieren De doodshoofdvlinder ACHTERBERG Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Jtedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Per 1 januari j.l. telde Stichts Vee nendaal 16741 inwoners. In het afge lopen jaar nam het zielental toe met 414 personen tegen het jaar daarvoor met 348. Deze grotere bevolkingsaanwas werd veroorzaakt zowel door het grotere aantal geboorten als door het feit dat er in 1956 meer personen zich in Vee nendaal vestigden dan eruit gingen. Dit in tegenstelling tot het jaar 1955 toen er 110 personen meer vertrokken dan erin kwamen. Al met al kan worden vastgesteld dat de bevolking van Veenendaal in de af gelopen drie jaar met ruim 1000 zielen is toegenomen. Bij het opmaken van de Veenen- daalse bevolkingsbalans over het jaar 1956 kwamen nog meer interessante cijfers naar voren. O.m. bleek dat het mannenoverschot in Veenendaal an dermaal belangrijk kleiner is gewor den. Begin 1956 waren er nog 117 mannen meer dan vrouwen en per 1 januari j.l. was dit aantal al weer teruggelopen tot 87. Een verschijnsel dat zich nu al enkele jaren achtereen voortzet, waar dit tot voor kort nog 180 beliep. Deze ontwikkeling werd in het achter ons liggende jaar veroor zaakt door het feit dat er nu eens meer meisjes dan jongens werden geboren en ook doordat zich meer vrouwen in Veenendaal vestigden dan mannen. Er overleden in 1956 meer mannen dan vrouwen, dit ook in tegenstelling met 1955. VROUWEN MINDER HONKVAST Dat de vrouwen minner honkvast blijken te zijn dan mannen bleek al enkele jaren achtereen en ook in, 1956 was dit weer het geval. Het is namelijk zo dat er nog steeds belangrijk meer vrouwen inkomen en ook weer ver trekken dan mannen. Een meer on rustige sector dus in de ontwikkeling van het bevolkingsbeeld van Veenen daal. Wij constateren alleen de feiten want een verklaring hiervoor is niet gemakkelijk te geven, of het moet zijn dat het „zwakke" geslacht meer op een veranderingetje gesteld is dan de mannen Met een toename van het aantal gesloten huwelijken, n.l. 174 (147 in 1955) is ook het aantal geboorten ge stegen, namelijk 397 tegen 344 in 1955. Vorig jaar waren het 187 jongens en 210 meisjes en in het jaar daarvoor 183 jongens en 161 meisjes. Het aantal overleden personen be liep 111, waarvan 61 mannen en 50 vrouwen, tegen het jaar daarvoor een totaal van 106 waarvan 48 mannen en 58 vrouwen. In 1956 dus 286 meer ge boren dan overleden. In 1956 beliep het aantal ingekomen personen 765 en vertrokken er 577. Dus 188 meer ingekomen dan vertrokken. Het jaar daarvoor vestigden zich in Veenendaal 538 personen en vertrok ken er 648. Dus 110 meer vertrokken dan ingekomen, hetgeen een verschil maakt vergeleken met 1955 van 298. Dit laatste is des te opmerkelijker aan gezien in de afgelopen jaren steeds meer personen vertrokken dan er inn Zoals wij reeds in ons woensdagnum mer konden berichten werd de VAL LEI-RIKS van de vorige week in Scherpenzeel gevonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe VALLEI-RIKS weer tot 5,teruggelopen. Het nummer van de nieuwe VALLEI- RIKS, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is weer het zelfde als dat van de vorige week, nl. Het is dus tevens weer een rijksdaal der met een rood nummer en met de beeltenis van prinses Wilhelmina er op. Kjjkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 3 AD 408339, want dat is deze week de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks voor donderdag morgen 12 uur a.s. aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vin derspremie, welke dus thans 2,50 be draagt, direct in contanten uitbetaald. OLYMP1CUS Abraham Typres, 67 jaar, is bij „zijn" vierde Olympiade (te Melbourne) tegen kwamen. Hieruit mogen wij wel af- de lamp gelopen. Op de drie vorige had leiden dat Veenendaal de laatste tijd hij ongehinderd zijn slag geslagen (be- blijkbaar betere en meer aantrekke- weert hij), maar nu werd hij gegrepen lijke vestigingsmogelijkheden biedt, j toen hij een portefeuille uit de zak van Wij denken hierbij in de eerste plaats een Olympisch kampioen haalde, aan een verruiming en ook verbetering j Abraham Tsypres is namelijk een in- van de woningbouw. ternationale zakkenroller. dat de dirigent van de jubileren de Scheepjeswolharmonie, de heer M. de Graaff, destijds directeur was van de vooral in Indonesië zo bekend ge worden Prins Bernhardkapel? dat deze kapel in 1946 heel Indo nesië is rondgetrokken, trouw begeleid door de bok Kees, als levende mas cotte? dat het dan ook niemand behoeft te verbazen, dat de toenmalige luite nant M. de Graaff, nu als dirigent van de Scheepjeswolharmonie liefst weer een levende mascotte aan zijn korps ZOU wi]1 en vovV,indPn? Woensdagavond recipieerde het be stuur van de jubilerende Scheepjes wolharmonie in hotel „De Korenbeurs". De betekenis van een muziekkorps in een plaatselyke gemeenschap werd andermaal bevestigd door de grote be langstelling welke voor deze receptie bestond. Er werd gretig gebruik ge maakt van de gelegenheid het korps met zijn zestigjarig bestaan te kunnen gelukwensen* Bjjzonder waardevol voor het jubi lerende korps zal stellig geweest zijn de serenade gebracht door de Veenen- daalse Harmonie „Caecilia". De voor zitter van „Caecilia", de heer G. M. Recter, sprak de gelukwensen uit en legde er de nadruk op hoe prettig de verstandhouding tussen beide plaat selijke korpsen is. De voorzitter van de Scheepjeswolharmonie, de heer Hendriks, bevestigde dit nog eens In z\jn dankwoord. Van de velen die het recipiërende bestuur kwamen complimenteren noe men wij slechts het voltallig college van burgemeester en wethouders, de directie van de Scheepjes wolf abrieken, het bestuur van de Veenendaalse Win keliersvereniging, de secretaris van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, de heer Van Ommen uit Arnhem en oud-dirigent van „D. S." die meer dan 25 jaar het korps heeft gedirigeerd. Verder waren er tal van vertegenwoordigers van plaatselijke en andere verenigingen en instanties, waarvan ook prachtige ca deaus en bloemstukken werden ont vangen. Van de landelijke federatie ontving men een gouden herinneringspenning met als inscriptie het cijfer 60. De winkeliersvereniging bood een envelop met inhoud, bestemd voor het uniform fonds, aan, terwijl Vereniging „Oranje dag" voor een originele verrassing zorgde in de vorm van een mand met boerenkool waarin een bekende drank van Schiedams fabrikaat. Onder de vele belangstellenden be vonden zich ook verschillende oud leden die uit de gezichtskring van het korps waren verdwenen en vaak van elders waren overgekomen, hetgeen door het bestuur kennelijk zeer op prijs werd gesteld en er mede toe bijdroeg dat deze receptie een belangrijk hoog tepunt is 'geworden bij de jubileum viering. Het is te danken aan de grote tegen woordigheid van geest, betoond door de 25-jarige chauffeur De Lange uit Woudenberg, dat het 6-jarig zoontje van de familie B. te Rhenen donder dagmiddag het leven er heeft afge bracht. Het knaapje stak op de Utrechtse straatweg ter hoogte van de Stok- weg onverwachts de drukke verkeers- baan over, juist op het moment dat de heer De Lange uit Woudenberg met een grote vrachtwagen naderde. De chauffeur zag plotseling de jon gen vlak voor zijn auto, trapte onmid dellijk op de voetrem, trok met zijn rechterhand de handrem aan en gooide met zijn linkerhand het stuur om en wel zodanig, dat zijn wagen haaks op de weg kwam te staan. Door deze bliksemsnelle manoeuvre voorkwam De Lange een dodelijke aanrijding. Het jongetje B. werd wel geraakt door de bumper, doch de wa gen reed niet over hem heen. Nadat de heer C. Meijer de eerste hulp had verleend, arriveerde dr. Ste- geman, die een lichte hersenschudding bij het knaapje constateerde. De jon gen kon naar huis worden vervoerd. De politie had de handen vol om het drukke verkeer op deze weg te rege len, dat in een ommezien was vast gelopen, doordat de weg minutenlang was geblokkeerd. Een vier en twintigjarige Duitser af komstig uit Bürstadt die zich bij Nij megen op illegale wijze over de grens had begeven en donderdagmiddag door de rijkspolitie in Rhenen werd aan getroffen zonder in het bezit te zijn van identiteitspapieren is op transport gesteld naar „Die Heimat". Hij verklaarde tijdens het verhoor in zijn vaderland geen werk te kunnen vinden. UITVOERING „ONS GENOEGEN" Op de beide zaterdagen 2 en 9 fe bruari a.s. zal de plaatselijke muziek vereniging „Ons Genoegen" haar jaar lijkse winteruitvoeringen geven. Naar wij vernemen heeft de muziekvereni ging enkele bijzonder goede nummers op haar programma staan. Ook zal dc Tyroler-kapel weer optreden onder leiding van de heer J. Boom. Na d? pauze zal de avond door een bekend cabaretgezelschap verder worden ge vuld. „PIT" KOOS EEN NIEUW BESTUUR Dezer dagen was de plaatselijke ta feltennisvereniging „PIT" in ledenver gadering bijeen. Er waren zeer belang rijke dingen te bespreken. O.m. werd op deze avond een nieuw bestuur ge kozen, waarin thans zitting hebben de heren B. Vink, voorzitter; G. vanRaaij, secretaris en mej. B. Brunt, penning- meesteresse. Over de onderlinge competitie werd ABORTUS BIJ RUNDVEE een hele tijd druk geredeneerd. Ten- De vereniging VGV, afdeling van de slotte werd besloten dit seizoen een Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in enkele competitie te spelen. Het is de Utrecht, zal op a.s. dinsdag 29 januari, bedoeling dat ieder lid op de vrijdagse des avonds 7.30 uur in de zaal van de co- oefenavond twee competitiewedstrijden operatie alhier een ledenvergadering hou- slaat, hetgeen voor een vlotte afwer- den .Spreker is de heer K. F. Joling, di- king zorg draagt. recteur van de Gezondheidsdienst te Hierna werden nog enkele huishou- Utrecht over het onderwerp: Abortus bij delijke dingen besproken, waarna de rundvee. vergadering werd gesloten. De raad van Woudenberg heeft zich dinsdagmiddag voor de tweede maal vrij langdurig bezig gehouden met het voor stel Meerveld (sgp) de jaarwedde van beide wethouders te verhogen met 300 per jaar en dus te brengen op 1000, in verband met de vele werkzaamheden verbonden aan het wethouderschap. De voorzitter heeft het voorstel krachtig ver dedigd, maar hij heej- het ten slotte niet dat hij nu, geheel in stijl van het Scheepj eswolbedrij f, de voorkeur zou geven aan een echt schaap? dat wij op deze foto de voor malige Prins Bernhardkapel van lui tenant De Graaf zien met Kees en al tijdens een parade voor het paleis Soestdijk? dat de voetbalvereniging „Vee nendaal" dit jaar ook jubileert? dat deze vereniging n.l. op 5 juni a.s. 30 jaar geleden werd opgericht? dat het in de bedoeling lag gis teravond de ijsbaan aan het Beneden eind voor het publiek open te stellen? dat, zeer tot ongenoegen van veel schaatsliefhebbers, de toch weer ingetreden dooi spelbreker werd? li 5 f| Heden, vrijdag 25 januari (In geb. Eikenlaan) 8 uur, jubi- I| 1= leum-concert Scheepjeswolharmo- 11 nie o.l.v. de dirigent, de heer M. de Graaff. 11 Dinsdag 29 januari 11 (In geb. „Eltheto") 8 uur prof. dr. ii II L. W. G. Scholten, lid Tweede Ka- II mer, spreekt voor de A.R. over „Huidige politieke vraagstukken". ff Donderdag 31 januari II (In tijd. raadszaal voorm. postkan- toor) 7.30 uur, openbare verkade- ring Veenendaalse gemeenteraad. (In geb. „de Samenwerking") 7.30 1| =1 uur, uitvoering arbeiderszangver- eniging „Oefening Baart Kunst", |i met zang- en toneelprogramma. |1 (In Ritmeesterkantine Kerkewijk) Bloedplasma-avond Rode Kruis. |i if Vrijdag 1 februari f| (In geb. „Eltheto") 7.30 uur ont- H spanningsavond voor bejaarden. Luxor theater fï l| Van heden vrijdag t.m. maandag de il Hfilm „Sissy" en van dinsdag t.m. donderdag „Ciske de Rat". Zoals bekend is voor de Veenendaal se bejaarden door de Stichting Ont spanning voor bejaarden een tweede ontspanningsavond georganiseerd op vrijdag 1 februari a.s. in de grote zaal van gebouw „Eltheto". Voor hen die niet in de gelegenheid zijn op eigen gelegenheid deze avond naar het gebouw te komen, is door de busondernemingen De Haas en Vonk belangeloos een busdienst op stapel gezet. Zo zal er deze avond een bus starten om 6.45 uur vanaf de hoek Pa- rallelweg-Kerkewijk in de richting Middelbuurtseweg. De bus zal stoppen bij de overweg (voormalig woonwagen kamp, school Boslaanplein, de hoek Bergweg-Kerkewijk, postkantoor dr. Slotemaker de Bruïneplein-De Sav. Lohmanstraat en bij het verenigings gebouw aan de Eikenlaan, om vervol gens naar „Eltheto" te rijden. De andere bus start om 7.10 uur van hoek Achterkerkstraat-Kostverloren, hoek Zandstraat-Gortstraat, het Luxor Theater Munnikenweg, hoek Nieuwe- weg-Holleweg, hoek Buurtlaan-Prins Bernhardlaan-Mulderslaan, voor de fabriek van Gebr. van Leeuwen op de Prins Bernhardlaan en ook vandaar rijden naar gebouw „Eltheto". De genoemde vertrektijden gelden dus alleen voor de startplaatsen. De tijden voor de verdere halten zijn dus steeds iets later te stellen. Het is dus de bedoeling dat men zich bij deze halteplaatsen opstelt en de bus afwacht. Ook wordt men 's avonds in dezelfde van het rijk van Molotof zal volgorde weer thuisgebracht. De avond zich uitbreiden tot aan de gren- Het bestuur van het Chr. Lyceum te Veenendaal overweegt de mogelijkheid dat er aan zyn school een afdeling Mid delbare Meisjesschool wordt verbonden. Om die afdeling op te richten moet een zeker aantal meisjes van plan zijn deze te volgen. De opleiding voor die afdeling be gint in de tweede klas; de eerste klas is de gemeenschappelijke onderbouw voor alle afdelingen. Voor meisjes die een behoorlijke aanleg hebben, maar een meer „vrouwelijke" op leiding prefereren, waar geen wiskunde wordt gegeven, meer tijd aan de moderne talen en aan muziek, handwerken e.d. wordt besteed, is deze opleiding te ver kiezen. Het einddiploma geeft toegang tot tientallen richtingen van studie en prak tijk, alleen niet tot Hogeschool of Univer siteit. Het is mogelijk met een einddiploma ulo in de vierde klas van de mms ge plaatst te worden (zodra die klas over enige jaren gevormd is). Ouders die belangstelling hebben voor deze richting en wier kinderen dit jaar toelatingsexamen zullen afleggen, kunnen hun naam en adres per brief of telefo nisch opgeven aan de rector, dr. J. Bax, Tuinstraat 2, telefoon 2821 (na schooltij den telefoon 2850, Acacialaan 7). Ouders die zich reeds bij de hoofden der scholen hiervoor hebben opgegeven, Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 behoeven het niet meer bij de rector te doen. Is er voldoende belangstelling, dan ontvangen de ouders een uitnodiging voor een bespreking. De opgaven dienen nog in de maand januari binnengekomen te zijn. AFDELING EDERVEEN ALGEMENE NEDERLANDSE IMKERSVERENIGING BELEGT JAARVERGADERING De afdeling Ederveen van de Algemene Nederlandse Imkersvereniging hoopt op woensdagavond 30 januari a.s. om half acht in het „Dorpshuis" (kleuterschool) aan de Hoofdweg de tiende jaarvergade ring te houden. In deze vergadering zullen als sprekers de hoofdbestuursleden J. van Apeldoorn uit Kesteren en Drost uit Rhenen aanwe zig zijn. RAADSVERGADERING De raad van de gemeente Scherpenzeel komt op dinsdag 29 januari 's middags 2 uur ten gemeentehuize in openbare zit ting bijeen. De agenda vermeldt o.m.: On derzoek geloofsbrieven benoemd raadslid G. van Leeuwen; Verkoop grond aan Ber kenlaan aan G. Lansing; Verkoop grond aan J. Lagerwey te Woudenberg; Verle nen van eervol ontslag aan mej. I. Klein Nulent als onderwijzeres aan o.l. school; Voorstel tot benoeming van een onder wijzeres aan de o.l .school. Behandeling uitspraken gemeenteraden van Wouden berg en Renswoude inzake de komende grenswijzigingen; Benoeming lid van wo ningcommissie ter voorziening in vakature C. ter Burg en verkoop enkele percelen grond (gedeelte van rijksweg) aan Rijks waterstaat. kunnen redden. De vorige keer staakten de stemmen over dit voorstel, maar thans was er een betere beslissing mogelijk, daar twee raadsleden door ziekte afwezig waren, nl. de heren Stuivenberg (ar) en Overeem (chu), terwijl beide wethouders niet mochten meestemmen. Er bleven dus zeven stemmende raadsleden over. De heer Meerveld (sgp) lichtte zijn voorstel nog eens nader toe. Hij verklaarde dat niet-dc Lretoci/.tg wag é<s wellwttdvtn Geen enkele schrijver kan, volgens ons, buiten lezers en er zullen maar heel weinig schilders te vinden zijn, die het buiten bewonderaars van hun werken kunnen stellen. Het is nu eenmaal zo, dat men niet louter voor eigen genoegen iets schept om het daarna nooit aan de openbaarheid prijs te geven. De voldoening van eigen werk.zal juist stijgen naar gelang het aantal bewonderaars toeneemt. Het bovenstaande gaat altijd op, of het nu een schilderwerk, beeldhouwwerk of zelfs een verzameling betreft. direct te bevoordelen, maar dat thans de vergoeding veel te laag is. Hij zei verder dat de raad van Harmeien ook een ver hoging had goedgekeurd. En hebben Ge deputeerde Staten dat goedgekeurd? vroeg de voorzitter. Dat is me niet bekend, al dus Meerveld. Juist, meende de voorzitter, het is mis schien niet erg vriendelijk tegenover de raad, maar G.S. hebben in deze zaken het laatste woord en het staat te bezien of ze het zullen goedkeuren. Overigens had de voorzitter wel het gevoel, dat de vergoe ding van 700,aan de schriele kant was en bepaald niet te hoog, terwijl hij later (Zie verder pagina 4.) De 83 jaar oude heer W. F. de Vries, metterwoon gevestigd aan de Nieuwe- weg 131, is ook een verzamelaar, die graag veel kijkers in zijn huisje heeft. Ook voor hem stijgt de waarde van zijn uitgebreide vlinder-, stenen-, schelpen- en opgezette-dierenverzame ling met het aantal bezoekers. „Het bezoek valt tegen," zegt De Vries zelf, „en het is helemaal niet leuk als men belooft te komen en dan wegblijft," voegt hij er aan toe. „Ik ben wat dat betreft een erg gevoelig mens." En dat hij bezoek op prijs stelt, dat hebben we uit eigen ervaring. Zonder voorafgaande aankondiging bezochten we hem op een voor veel mensen nog- aj ongelegen .tijdstip op yiatprriaff- middag maar dat was voor hem geen bezwaar. Hij was nog druk met „de boel aan kant maken", zoals hijzelf zei, en daar hij zijn hele huishoudentje alleen doet, moet er ook op zaterdag middag nog gewerkt worden. De stofdoek ging onverwijld op non- actief en meteen werden de vlinder kastjes, die aan de muren prijken, van hun hoesjes ontdaan. We kunnen ons zo voorstellen, dat De Vries zijn verhaal altijd weer be- r Doopplechtigheid van de „Statendam" door H.K.H. Prinses Beatrix tijdens de officiële proefvaart. Foto: H.K.H. ledigt de bokaal cham pagne over de scheepsklok. gint met die grote maanvlinder met cocon, welke in een apart doosje is opgeprikt. Hij heeft deze gekregen van iemand uit Suriname. Maar overigens zou hij, ondanks zijn 83 jaren nog zelf naar Suriname willen om daar eens in de vlinderstand te gaan neuzen. Toch bestaat het merendeel van zijn collectie vlinders uit exemplaren die in Holland gevangen zijn, en dat zijn er zo'n vierhonderd. Ook heeft hij een kast vol torren. Van een groot en prachtig vliegend hert tot een klein miezerig beestje, dat naar ons gevoel verdacht veel van een vlo weghad. De vlinders vormen wel de hoofd schotel van de verzameling. Ze zijn keurig opgeprikt in zelfgemaakte kast- jes, die aan de muren zijn bevestigd. De Vries kan er gezellig van ver tellen, temeer omdat hij het merendeel zelf heeft gevangen. En niet met een netje, maar met een gewoon jampotje. Men zal hem dus nooit ontmoeten als een Veenendaalse uitgave van de be kende Prikkebeen. De Vries jaagt heel onopvallend. Minder onopvallend verging het hem jaren geleden met een doodshoofdvlin der, een grote angstaanjagende vlinder die bovendien nog piepgeluidjes maakt. De Vries had hem in een bloempot op gesloten, maar toen hij thuis kwam van z'n werk was de hele buurt in paniekstemming, daar er een vreemd en griezelig beest bij hem door de huiskamer zoemde. Vorig jaar heeft De Vries een grote (Zie verder pagina 4.) „KUNST EN VRIENDSCHAP" HEEFT TONEELSTUK IN STUDIE MUZIEKVERENIGING Door de toneelgroep van de muziekver eniging „Kunst en Vriendschap" te Ach terberg is in studie genomen een vrolijk spel in drie bedrijven getiteld „Zij leefden nog lang en gelukkig" van Bert Peets. Hieraan werken mee zes dames en vier heren. De vereniging hoopt dit spel op te voeren begin maart. GROTE KAN. Tot onze ver wondering troffen we in een Brussels hotel een portier die uitvoerig van zyn bewondering voor Nederland blyk gaf. Toen we hem vroegen welke persoon lijkheid uit de geschiedenis van ons land hy het belangrijkst vond, was het antwoord: Wim Kan. JE VROUW. Toen de Franse schrijver George Simenon, au teur van drie-, vier- of vijf honderd boeken, in Cannes zijn laatste boek zat te signeren, en daarbij de naam vroeg van de dame, die om zijn opdracht in haar exemplaar vroeg, zei deze: Denise. Net als mijn vrouw, zei Si menon. Maar ik ben je vrouw, was het gekrenkte antwoord, terwijl zij met het boek onder haar arm wegliep. Waaruit men mag concluderen dat schrijvers meer met hun romanfiguren leven dan met hun naaste familie. CHAMIL. Let op Syed Cha- mil, wiens nu nog onbekende naam ge in de loop van dit jaar zult tegenkomen in verband met oproerige bewegingen in de Aziatische Sowj et-republieken. Deze onrust in dat verre deel zen van Turkije en Iran, aldus een toekomstvoorspeller in het Franse tijdschrift voor astrolo gen. DOCTOR. „Al onze zange ressen dienen doctor in de filo sofie te zijn", adverteert een ca baret in Las Vegas. Eraan toe gevoegd is nog: „Nutteloos an ders te solliciteren." DAVID EN MARILYN. Een Amerikaanse antiquair had zich voor de rechtbank te verant woorden omdat hy in zijn eta lage een beeld had tentoonge steld, dat broek noch rok droeg (het was David van Michel An- gelo). H(j verdedigde zich door er op te wyzen, dat op in de Ver. Staten verspreide kalen ders Marilyn Monroe evenmin deze kledingstukken draagt, en werd daarop prompt vrijgespro ken. DE 31STE. In de familie Hardy, Atlanta, Georgië, Ver. Staten, werd op 31 december '54 een dochter geboren. Op 31 de cember '55 volgde de tweede dochter en op 31 december '56 kwam er een zoon ter wereld. GEHEUGEN. Om onver wachts te kunnen invallen voor een zieke collega heeft de Fran se actrice Louse Robin 700 re gels tekst in twee uur uit het hoofd moeten leren. EI VOOR MONA LISA. Een Braziliaan heeft onlangs een steen naar het beroemde schil derij van het Louvre gegooid. Hij deed dit om te worden opge pakt en de winter bij de kachel in een Parijse gevangenis te kunnen doorbrengen in plaats van naar zijn land te worden uitgewezen. De steen verbrijzel de het glas voor het schilder stuk en beschadigde licht een der armen van de glimlachende Mona Lisa. Deze arm is nu her steld voor zestig cent: een smeersel van twee eierdooiers a twintig cent gemengd met voor twintig cent hars kreeg nadat het er vierentwintig uur op zat een even antiek uiterlijk als de olieverf die Leonardi da Vinei honderden jaren geleden voor zijn meesterwerk gebruikte. BIJ. Na vele jaren zoeken hebben twee Duitse geleerden een bijenvariëteit gekweekt, waarbij de angel ontbreekt. OP HET BAL. De Ameri kaanse zanger John Raffa werd op een bal van politieagenten, waar hij optrad, herkend als de gene die in één jaar 360 waar schuwingen had gehad. Na het bal werd hij door zijn dankbaar publiek gegrepen en voor een maand in de gevangenis gestopt VIJVER. Om in hun vrije tijd te kunnen vissen is voor de Parijse politieagenten een vijver gehuurd in de buurt van Gam- bais. Het is, naar men zegt, de zelfde waarin Landru de as van zijn slachtoffers uitstrooide. ROBOT. „Midac", de nieuw ste robot, gefabriceerd aan de universiteit te Michigan, ver taalt feilloos documenten uit de Russische taal in het Engels. RIJKE VERLIEZER. Robin son heeft wel zyn bokstitel aan Fullmer verloren, maar tot troost heeft hy 542.000 gulden ontvangen. Dat was zyn aandeel in de recette plus 60 van wat dc televisie voor de uitzending van da match neertelde (400.000 gulden). Allicht, dat hy toen hy Fullmer feliciteerde zei: tot over drie maand. Want dan heeft het revanchegevecht plaats. WAAKBRIL. Autobestuur ders, die gewoon waren hun hond in de auto mee te nemen om hen voor inslapen te be hoeden, zullen het die in het vervolg thuis kunnen laten want een Amerikaans ingenieur heeft een bril uitgevonden, die een alarmsignaal geeft zodra de oog leden langer dan drie seconden niet meer knipperen. Deze bril is te danken aan electronica. PECH VOOR LEDEN VAN DE VRIJWILLIGE BRANDWEER Woensdagavond j.l. trokken enige leden van de vrijwillige brandweer Achterberg naar Leersum om aldaar een kraak tfe zetten. De bedoeling hiervan was de zo zeer begeerde brandweerstaf te bemach tigen, welke in de brandweerkazerne te Leersum moest zijn opgehangen. Deze staf bestaat uit een straalpijp, waaraan een wit koord is bevestigd en welke door an dere brandweerkorpsen mag worden weg gehaald, wanneer deze daar de kans toe krijgen. Nadat de kazerne te Leersum in ogenschouw was genomen werd uit een bijgebouw een ladder te voorschijn ge haald, waarmede op het dak van de ka zerne werd geklommen. Vervolgens wer den de pannen verwijderd, waardoor het mogelijk werd naar binnen te komen, waarbij enige halsbrekende toeren moes ten worden verricht. In de kazerne ge komen, bleek na lang zoeken, dat de zo fel begeerde staf reeds was verdwenen. Bij informatie bleek, dat deze twee dagen geleden, door de vrijwillige brandweer van De Bilt was veroverd, hetgeen een grote tegenvaller betekende. De moed wordt echter niet opgegeven, daar de brandweermannen nogmaals een poging zullen ondernemen om De Bilt te ver rassen. WIJZEWOORDEN HET GENIE Het genie is slechts de gave van te generaliseren en te kiezen. (Eugène Delacroix) BQS^3

De Vallei | 1957 | | pagina 1