Levensstrijd GELD Klanken uit de Oekraïne ZONDAG RIJDEN een meisje Jongen gevraagd Fa. J. van den Bosch Adverteren is verkopen Rijk en toch geen geld fa iKUs* ^elulz r RENSWOUDE WOUDENBERG VRAAG EN AANBOD VERMEULEN Horloges Het Ritmeesterkoor UTRECHTS BYZANTIJNS KOOR Hotel-Restaurant STUYVENBERG De Frisia Wolspinnerij N.V. PLAATWERKER OF HALFWAS Autospuiterij Rosbag Mits U het doet in —DE VALLEI onderhouds monteur Ritmeester Sigarenfabrieken N.V. Veenendaal Cultuur Natuurhistorische Vereniging „Zuidoost Utrecht" Verkenningstocht met de filmcamera door riet en waterland Nieuwe TL-verlichting wordt aangebracht Marktberichten Stenen en fossielen 47 jaar op de Ritmeester FEUILLETON FAMILIEBERICHTEN Op maandag 21 jan. '57 is door een noodlottig onge val van ons heengegaan onze collega en beste vriend CORNELIS MEYER Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in ere worden gehouden. Personeel Werkplaats NBM Afdeling Rhenen In plaats van kaarten Zo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders N. G. V. d. OOSTERKAMP en F. J. V. d. OOSTERKAMP- BRINKMAN de 4e februari a.s. de dag te herdenken dat zij 25 jaar in de echt zijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen. Gelegenheid tot feliciteren 4 februari van 35 uur. Steef - Els Arnold - Bep Janny Janske Nellie Eist (U.), Rijksstraatw. 197A. 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Te koop 240 hennen wit x Hamps, 10 weken, prima ge zond. J. C. v. Gent, Haarweg 3, tel. K 3433-341, Overberg. Te koop witte trouwjapon m. sluier. Tevens te koop grijze kinderwagen. Pr. Bernhardl. 112, Veenendaal. Flinke beloning voor degene die weet waar onze tamme kraai is. Luistert naar de naam „Hans". Stoffeerderij „De Nieuweweg", tel. 2667, Veenendaal. Te koop een mahonihouten linnenkast. In prima staat. Bij T. van de Vendel, Fran- seweg 6, Eist (U.). Te koop een drachtige geit zeug, over 10 dagen uitge teld. G. Heijkamp, Spoorlaan 67, Veenendaal. Te koop een kinderbox met vloertje. Kostverloren 83, Veenendaal. Te koop aangeboden wagen op luchtbanden, gebruikt v. ijs- en patatverkoop. Moet weg. Prijs 50,W. C. Bee- remansstraat 40, Veenendaal. Te koop gevraagd alle soor ten rashonden: Duitse her der, Spaniels, Pinchertjes, Boxterriers, Boxers, Keesjes. Jong en oud, ook inruilen. W. Pater, Dorpsstraat 79, Rens- woude. Te koop aangeboden zwart colbert-costuum, streep pan talon, flinke maat, z.g.a.n. Prijs 80,—. A. M. de Sain, Rijksstraatweg 214, Eist (U.), tel. K 8377-264. Een flinke werkster gevr. voor 1 of 2 hele of halve da gen per week. Stationssingel 10, Veenendaal. Te koop 200 hennen, 9 weken oud. Wit x rood. Van de Haar, Taets van Amerongen- straat 1, Renswoude. Werkster gevr. Liefst don derdag en hele dag of don derdag en woensdagmorgen. Muilwijk, Hoofdstraat 18, Veenendaal. Aangeboden huis te Wad- 'dinxveen. Gevr. huis te Vee nendaal. Br. onder nr. 3218 aan het bur. v. d. blad. Woningruil: Aangeb. groot huis met schuur, flinke tuin. Flat geen bezwaar. Parallel weg 35, Veenendaal. Gevr. net kosthuis. Brieven onder nr. 3220 aan het bureau van dit blad. Het juiste adres voor alle VEZEKERINGEN HYPOTHEKEN VERKOOP VASTE GOEDEREN WONINGBEHEER TAXATIES Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau Beëdigd als makelaar en taxateur Mr. Heemskerkstraat 9 Veenendaal le hypotheken 41/«,/« J. H. LOOIS Prunuslaan 18 - Rhenen Assurantiën - Hypotheken Financieringen Lederen kleding. Gemakke lijke betalingscondities. Le der- en Sportmagazijn ,,A1- bers", Hoofdstraat 15, Vee nendaal. Behang en verf. Altijd grote voorraad in ruime -keuze. Drog. Rein Kok, Gelderland 10, hoek Hoogstraat, tel. 2656, Eist, Rijksstraatweg 61. tel. 288. Koude voeten? Een rillerige rug? Een warmwaterzak of kruik komt altijd van pas. Drog. Rein Kok, Gelderland 10, hoek Hoogstraat, telefoon 2656, Eist, Rijksstraatweg 61, telefoon 288. Koorts-thermometer, is geen overbodige luxe, hoort in ieder huis aanwezig te zijn. Een grote partij ontvangen, met nikkelen huls. Drog. Rein Kok, Gelderland 10, hoek Hoogstraat, telef. 2656. Eist, Rijksstraatweg 61, tel. 288. Geld. le hypotheken 4V2*/o. J. H. Loois, Prunuslaan 18, Rhenen. Assurantiën, hypo theken, financieringen. Geitenwollen sokken, wollen truien, wollen wanten, leren jassen en vesten, leren mo torwanten, motoroveralls, schietpetten met oorkleppen, motorhelmen, motorkappen, jekkers met bontkraag. USA kleding. Vos, bij de boter- fabriek, Renswoude. Neem de beste voor uw ge zondheid, ruwe (onbewerkte) natuurhoning. Zo van bijen stand de Koershof. Verzacht, geneest en versterkt. Uitste kend bij bronchitis, verkoud heid, griep, v.a. 1,55 per pot. Alleenverkoop M. P. Dees, Nieuweweg 168, Vee nendaal. Te koop 70 eikepalen. H. van Ginkel, Utrechtseweg, Rens woude. Te koop 200 hennen, 7 weken oud. Taets van Amerongen- straat 1, Renswoude. Te koop bromfiets, „Mag neet" z.g.a.n. en prima zwar te leren jas. Dr. Colijnstraat 77, Veenendaal. Nette winkeljuffrouw gevr. C. Keijman, Eikenlaan 79, „De Spar", Rhenen. Te koop pick-up met platen. Brieven onder nr. 3221 aan het bur. van dit blad. Huishoudster biedt zich aan, 51 j., chr. beg. Liefst bij man alleen, 50 tot 60 jaar, liefst boerderij, Veenendaal of om geving. Brieven onder nr. 3222 aan het bur. van dit bl. Biedt zich aan heer, 36 jaar, in bezit alle rijbewijzen met bus en vrachtw. ervaring. Middelbare opleiding 5 jaar hbs. Genegen alle werk ogenblikkelijk te aanvaarden. Spreekt vloeiend moderne talen. Brieven.onder nr. 3223 aan het bur. v. d. blad. Gevraagd administratief of ander werk in de avonduren door heer, 36 jaar. Brieven onder nr. 3224 aan het bur. van dit blad. Wij maken golfsnede in uw oude tafelmessen a 0,25 per stuk. Grotere messen naar verhouding duurder. Snel klaar. Fr. Diepeveen, Hoofd straat 29, Veenendaal. Te koop 1-2 goudfazanten, broed '55, onverwant, en een vogelhok 4 x 2,5, uitneemb. Ook geschikt voor kippen hok. Parallelweg 29, Veenen daal. Slagersleerling gevr. Slagerij A. Baars, Fred, van de Palts hof 10, Rhenen. Te koop een i.g.st.z. bestel wagen, Opel 1952. Kievid, Veenendaalsestr. 1, Eist (U.). Amb. jongeman, 23 j., Mulo- B. T.S. Rijbewijs BE zoekt per 1 febr. inter, functie. Br. onder nr. 3225 a. h. bur. van dit blad. Elke donderdag en vrijdag verkoop van nieuwe en ge bruikte meubelen bij Eris, Stationsweg 379, w.o. huis kamers, slaapkamers, tafels, stoelen, ledikanten, spiralen, bedden, dekens, vloerkleden, haarden, kachels, wasmachi nes, trapnaaimachines, enz. G. Kreuger, Nieuwstraat 26, Scherpenzeel, tel. K 3497-215. Elektrische wasmachines te huur, per uur en per dag. Wij hebben wasmachines v.a. 166,50. N. van Ek, Pr. Bern- hardlaan 1, Veenendaal, tel. 2533. Moeilijkheden met was dro gen? Wij verhuren wasdro gers (Centrifuge) per uur en per halve dag. Strijk-droog. N. van Ek, Pr. Bernhardlaan 1, tel. 2533, Veenendaal. Als uw schoenen konden spreken, zouden ze om de reparatie van Blankesteijn smeken. Tevens eerste Vee- nendaalse vergrootinrichting onder volle garantie. Eerste klas machinaal schoenrepa ratiebedrijf. D. Blankesteijn ft Zonen, Helling 14, Vee nendaal. Hoortoestellen, Philips Au- dium, Batterijen, Melis Op tiek, Hoofdstraat 51, Telef. 3184, Veenendaal. Verhuur zonder chauffeur. Prima Volkswagens, Ford, Chevrolet, Morris, Oxford. Benzine- en Servicestation „Renswoude", v.h. J. van Wikselaar Zoon, Dorps straat 112, Renswoude. Tel. K 8387-254. Vanaf heden steeds ver krijgbaar cement- en as- bestplaten. Jan Kool, Hol- leweg 4, Veenendaal. Tel. 2463. met wereldnaam 100% waterdicht Markt 7 Tel. 2272 Op uitnodiging van brengt het Op DONDERDAG 7 februari 1957 in het Ver.- gebouw a ld Eikenlaan. Aanvang 8 uur - Zial open 7.30 uur Plaatsbespreken zaterdag 2 februari van 2-3 uur - Kaarten verkrijgbaar f 1.50 bij bestuur en leden van Ritmees erkoor Huisslachters, voor varkens- darmen naar A. van Rhee, Valleistraat 21, Veenendaal. Elke dag vers afval voor honden en katten 0,50 per kg. Van Rhee's slagerij Val leistraat 21, telefoon 2452, Veenendaal. Voor uw timmer- en on derhoudswerk. D. de Moes, Dr. Colijnstraat 38, Telef. 2871, Veenendaal. Nu extra piepkuikens met com- pöt diverse groenten f 6.- ELST hoek Veenendaalsestraatwrg - Tel. 0 8377-200 Uw zaak voor trouwpartijen en een gezellig etentje. Iedere dag verse zalm. piepkuikens, paling, f ZONDAGS GEOPEND te VEENENDAAL VRAAGT voor eenvoudige, kantoorwerkzaamheden Voor hen die zich verder willen bekwamen staat een goede betrekking in het vooruitzicht. -XLIIM^rt Sollicitaties bij voorkeur schrifte'ljk. voor afd. WONINGTEXTIEL NIET BENEDEN 16 JAAR Markt Veenendaal GEVRAAGD: NIEUWE VEENENDAALSEWEG RHENEN Voor onze technische dienst wordt gevraagd een Vereisten dipl. A.B.S., Machinebank werker. Leeftijd 22 jaar en ouder. Sollicitanten kunnen zich melden bij de afdeling Personeelszaken, Kerkewijk 115, Veenendaal De Cultuur Natuurhistorische Ver eniging „Zuidoost Utrecht" zet het jaar waarin het vijfjarig jubileum wordt gevierd, in met een filmavond die er zijn mag. Deze avond wordt gehouden a.s. woensdag 30 januari in het koetshuis van hotel Stuyvenberg en vangt aan Enige dagen geleden is men in Rens woude begonnen met de uitvoering van het nieuwe verlichtingsplan. Zo als onze lezers weten heeft men met de reconstructie van de Dorpsstraat het gedeelte van de weg onder het bos meteen van een nieuwe verlichting voorzien. Intussen hebben ook de Bar- neveldsestraat en de Molenstraat een beurt gekregen. Op de Barneveldse- straat zijn twee nieuwe masten bij geplaatst, terwijl alle oude lantaarn palen thans ook van de nieuwe TL- buizen zijn voorzien. In de Molenstraat is dit eveneens het geval, terwijl hier een nieuwe mast is bijgeplaatst. Thans is men bezig aan de Taets van Amerongenweg en een gedeelte van de Oude Holleweg. De nieuwe masten zijn hier reeds geplaatst maar de verlichting brandt nog niet. Het is echter te verwachten, dat ook die nog deze week zullen worden aangesloten. Met de Dorpsstraat is het echter anders gesteld. Het valt zeer te be treuren dat juist deze voorlopig nog op nieuwe verlichting moet wachten. Voorlopig zullen hier n.l. nog geen nieuwe masten worden aangebracht. Een en ander houdt mede verband met een ruilverkavelingsplan en de drukte bij de PUEM. Wij spreken echter de wens uit dat het gemeentebestuur ook achter de plannen van deze, toch be langrijkste straat spoed zal zetten. Intussen is wel gebleken dat de nieuwe TL-verlichting een reuze ver betering is, niet alleen voor voetgan gers en wielrijders, maar ook bovenal voor het snelverkeer. H. VAN DE KAA VOORZITTER BILJARTVERENIGING Dinsdagavond j.l. kwam de biljart vereniging „Renswoude" in ledenver gadering bijeen. De voorzitter, de heer T. den Hartog, opende met een kort welkomstwoord en zette daarna enkele moeilijkheden uiteen. De heer C. de Fluiter had wegens werkzaamheden als penningmeester moeten bedanken en nu nam de voorzitter ook het pen ningmeesterschap waar. Er werd hierna een stemming ge houden voor een nieuwe voorzitter, daar alle leden eenstemmig van oor deel waren, dat de heer Den Hartog beheerder van de financiën moest blij ven. Na stemming bleek dat de heer H. van de Kaa als oudste lid bijna alle stemmen op zijn naam had gekregen. Hij nam zijn benoeming aan. Verder werd nog gesproken over een trainings avond en een onderlinge competitie. Na veel heen en weer gepraat werd be sloten deze kwesties geheel aan het bestuur over te laten. Hierna sloot voorzitter De Hartog voor de laatste maaLde vergadering. V-.•.JF kWC* Renswoude HENGELAARSVERENIGING ZETTE EERSTE VIS UIT Enkele maanden geleden werd in Renswoude een nieuwe vereniging op gericht,- nl. de Hengelaarsvereniging „Ons Genoegen", als onderafdeling van de Hengelaarsvereniging „Ons Genoe gen" te Woudenberg. Intussen hebben zich voor deze vereniging al verschil lende leden aangemeld, zodat thans ook een definitief bestuur is gevormd. Toch gaat men voorlopig nog samen met Woudenberg, daar het ledental, dat momenteel 24 bedraagt, nog niet voldoende is. Het bestuur ziet er als volgt uit: A. van de Ham, voorzitter; H. Stoer, se cretaris en A. Veldhuizen penning meester. Zaterdag jl. was het voor meer ge noemde vereniging een zeer belang rijke dag, want toen werd voor het eerst enige vis uitgezet door enkele Woudenbergse sportvrienden, en wel in het kanaal. O.a. werden voorns, brasems, meunen en winden uitgezet. Namens het bestuur werd ons nog ver zocht erop te wijzen, dat nieuwe leden steeds van harte welkom zijn. Wan neer het ledental van deze nog pas enkele maanden oude vereniging nog wat uitgroeit, dan kan men zelfstandig meer gaan doen, hetgeen natuurlijk veel beter is. om 7.45 uur. De kleurenfilm welke zal worden vertoond is vervaardigd door de bekende Amsterdamse ornithologen J. de Jong en J. Kaal, met medewerking van de N.J.N. Deze heren trokken met hun film camera door de Wormer waar met veel geduld en vakmanschap prachtige op namen werden gemaakt van verschil lende riet- en watervogels. Botshol, voor planten en o.a. de roerdomp, de weinig talrijke watervogel die zeer moeilijk is waar te nemen door zijn natuurlijke dekking en het aannemen van de paalhouding. De operateurs hebben met deze film wel een bijzonder mooi geheel ge kregen door het geheel met prachtige muziek te doorweven. Bij het begin van deze avond zal de samensteller iets vertelen van het tot stand komen van deze film en over de opnametechniek in het vrije veld. Het zal deze avond stellig weer niet aan belangstelling ontbreken. HEDENAVOND UITVOERING Heden, vrijdagavond, zullen de afde lingen Renswoude van de CBPB en de CJBTB in gebouw „Rehoboth" hun jaarlijkse uitvoering geven. Op deze avond zal het historische toneelstuk „Ridder van Harselo, trek uw degen" worden opgevoerd. Wie al eens vaker een uitvoering van deze afdelingen heeft bijgewoond, weet dat het toneel onder leiding van de heer Van der Horst steeds bijzonder goed is. en (Vervolg van pagina 1) in de discussie zelfs stelde, dat het zeker niet royaal was. De heer Cortus (Gem. Belang) zag de kwestie anders. Wanneer de grenswijzi ging doorgaat, zal ongeveer 20 °/o van de bevolking van Woudenberg naar een an dere gemeente overgaan. En nu willen wij de wethouders een salarisverhoging van meer dan 40 procent geven. Hij acht dit een veel te grote verhoging. Wanneer het nu 25 procent was achtte hij dit meer in overeenstemming met de tijd van be zuiniging. De voorzitter memoreerde daarop de di verse circulaires van Binnenlandse Zaken, waarin inderdaad op bezuiniging wordt aangedrongen. Dit betekent echter nog niet, dat het college bij de pakken moet gaan zitten. De voorzitter was overtuigd van een betere toekomst en dan moeten de plannen voor de grote werken klaar zijn. Er zijn veel voorbereidende werk zaamheden nodig, waarbij hij o.a. noemde het verenigingsgebouw, het gymnastiek lokaal, de wegen enz. Al die vorbereidin- gen eisen veel tijd van de wethouders. De heer Cortus was echter niet te overtuigen. De voorzitter was van mening, dat het verlies van het inwonertal niet van veel invloed zou zijn op het werk van de wet houders. De heer Van de Weert (pvda) meende, dat een verhoging van tien pro cent er misschien wel door zou komen. De heer Voorthuisen (ch) wilde een voorstel, dat voor de hele raad aanvaard baar was. De heer Vlastuin (ch) bleef echter van mening dat met die 40 procent een poging gedaan werd de grote achter stand uit het verleden in te halen. Al deze pleidooien liepen echter op niets uit, want slechts de heren Voorthuien en Vlastuin jVi-.f-yr tnaaoi XUeiueii tri) vii ..-I-erv-iu Jiuuucn voor, zodat het voorstel met 4 tegen 3 stemmen was verworpen. De overige agendapunten leverden weinig moeite op. Het gehele college van b. en w. werd ge machtigd de raad te vertegenwoordigen op de vergadering van de interprovinciale grenswijzigingscommissie, die op 5 febru ari a.s. te Utrecht wordt gehouden. Het college zal daar de argumenten, die men tegen de voorstellen inzake de grens wijziging heeft, verdedigen. Voorts werd in de Algemene Politiever ordening een artikel opgenomen, waarin de mogelijkheid wordt geopend op te treden tegen bezitters van percelen grond, die er opslagplaatsen van maken. De raad besloot voorts uitbreidingsplannen voor te bereiden. Een kasgeldlening van 300.000 gulden tegen een rente van 5 procent van 1 februari tot 1 augustus werd aangegaan om de bouw van 22 woningwetwoningen mogelijk te maken. De heer Vermeulen (pvda) vreesde, dat door de hoge rentevoet de huren iets zou den stijgen, maar meende desondanks de lening te moeten aangaan om stagnatie in de bouw te voorkomen. De voorzitter verklaarde, dat de stijging slechts een kwestie van centen zou zijn. De raad gaf tenslotte zijn fiat. NOG KATTENBROOD VERKRIJGBAAR Ter gemeente-secretarie van Wouden berg is nog enig rattenbrood verkrijgbaar. Helpt allen mede aan de bestrijding van dit zo gevreesde dier. BEROEPSKEUZE VOOR LANDBOUWJONGEREN Het U.L.G. en de P.J.G.U. zullen op 28 januari e.k. een gecombineerde ledenver gadering houden in de zaal van de co- operatie alhier. Aanvang half acht. Spre ker voor deze avond is de heer C. W. van Dijk, beroepskeuze-adviseur van het Ge westelijk Arbelds Bureau Utrecht, met als onderwerp: Beroepskeuze voor onze land- bouwjongeren'" KERKVOOGDIJ KOOPT „EBEN HAEZER" De Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Ge meente is thans eigenaar geworden door aankoop van het gebouw „Eben Haëzer", van de Stichting „Eben Haëzer" alhier. Het gebouw met huis en grond biedt de mogelijkheid om tot een goede oplossing te komen van de vraag naar behoorlijke ruimte bestemd voor catechisatie, zon dagsschool en allerlei verenigingswerk. De collecte Kerkeraadsfonds bracht 143,21 op en voor noodlijdende kerken en per sonen 103,66. INTERESSANTE FILMAVOND VAN ,,'T NUT" Het Departement Woudenberg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, organiseerde j.l. woensdagavond in hotel „De Schans" een filmavond over het „Rietland". De voorzitster mevrouw Fryut van Har tog sprak een welkomstwoord voor een goed gevulde zaal. Zij deelde daarbij mede dat de heer De Jong opnamen zou laten zien van het Rietland, door hem zelf op genomen. De acteurs, die in deze films optreden zijn vogels. Vogelopnamen in het vrije veld is iets heel anders dan in gevangen toestand. Bij de eerste opname is een zgn. schuilvink nodig. De rolprent gaf een duidelijk beeld van het filmen van weide en rietvogels in de vrije natuur. De fiim- werd opgenomen in de verschillende jaar getijden. Er werden verschillende soorten vogels op het witte doek gebracht. Alle onderdelen werden door de heer De Jong op zeer duidelijke wijze toegelicht. We zagen o.a. Roerdomp, Kiekendief, Kievit, Kemphaan, Grutto's, Kokmeeuw en Meer koet. Over de leefwijze, broedplaatsen en gedragingen van al deze vogels, gaf de heer De Jong een leerzame uiteenzetting. Hij deelde daarbij mede, dat al deze op namen een grote wetenschappelijke waar de bezitten. Iedere vogel heeft een bij zondere manier van nestelen en broeden, hetgeen door verschillende opnamen dui delijk werd aangetoond. Mevrouw Van der Zee sprak daarna nog over het jeugdwerk, zij wekte de aan wezigen op eens een kijkje te gaan nemen bij de nieuwe jeugdbibliotheek met 375 boeken voor kinderen van 5 tot 18 jaar. BARNEVELD. Veiling van de Veluwse Eierveiling, Ede op donderdag 24 januari 1957. De prijzen varieerden van: 4853 kg per 100 stuks 8,60 tot 10,04 53—57 kg per 100 stuks 10,04 tot 10,61 5761 kg per 100 stuks 10,61 tot 10,86 65—68 kg per 100 stuks 12,30 tot 13,24 BARNEVELD. Veiling van de Stichting Binnenlandse Eierafzet op donderdag 24 januari 1957. De prijzene varieerden van: 5357 kg per 100 stuks 10,tot 10,52 5761 kg per 100 stuks 10,52 tot 10,75 61—65 kg per 100 stuks ƒ10,75 tot ƒ12,60 BARNEVELD. Eiermarkt donderdag 24 januari 1957. De prijzen varieerden van 9,50 tot 13,— bij een rustige handel. De gemiddelde prijs bedroeg 11,15 per 100 stuks en een kiloprijs van 1,86, ge baseerd op 60 gram. - EDERVEEN. Eiermarkt vrijdag 25 ja nuari 1957. Aanvoer" "oföUuu. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 11, tot 12,50 per 100 stuks en voor henne- eieren van 8tot 10,50 per 100 stuks bij een vlugge handel. Een droom van een nachtjapon, uit gevoerd in „perlon"-chiffon, naar het ontwerp van het Berlijnse modehuis Marguardt Lohmann. (Vervolg van pagina 1) trek van doodshoofdvlinders waarge nomen. Nog niet zo lang geleden vond hij op een terrein achter de SKF een cocon van deze vlinder. Zelfs met warme kruiken heeft hij getracht de cocon te laten uitkomen, maar het is hem niet gelukt. „Maar één keer heb ik 't ge red," zegt hij met een beetje spijt in z'n stem, maar wij voor ons vinden dat nog een prestatie. Voelt u, na lezing van dit verhaal, soms de neiging opkomen ook een der-; gelijke verzameling te gaan aanleggen, dan moeten wij u misschien enigszins teleurstellen met de mededeling, dat dit niet een-twee-drie gaat. De Vries is er als kleine jongen al mee begon nen en hij heeft er heel wat uren aan besteed. 's Nachts op de vlinderjacht en over dag de hele dag hard werken was geen uitzondering. Kom daar nu maar es om. Nee, hij heeft er veel voor over ge had en we gunnen hem de prachtige vlinders, die hij van een Amsterdams museumdirecteur gekregen heeft, dan ook van harte. 'n Koningspage nog maar zeven keer in Nederland gevangen, aldus De Vries een prachtige oleandervlinder en nog meer zeldzame exemplaren heeft hij op die manier in zijn ver zameling gekregen. Van z'n vlinders en torren stapte De Vries over op een kast vol stenen en fossielen. „Daar weet ik heus niet zo veel van," bekende hij eerlijk, maar toen hij aan 't vertellen ging wist hij voor ons toch nog meer dan voldoende. De Vries maakt zijn verzameling niet zó veelzijdig, dat hij zelf door de bomen het bos niet meer kan zien. Maar toch heeft hij belangstelling voor alles wat de natuur oplevert. Hij is in het bezit van een zeldzame oranje mol en verschillende kunstige zwam- metjes. „Eens dacht ik op een van mijn speurtochten aan de Batterijen," zo verhaalde De Vries, „dat ik een vis- dobber vond, maar bij nader inzien bleek het een zwammetje te zijn." Nu, wij hebben het zwammetje ook gezien, een slank exemplaar, dat inderdaad heel veel gelijkenis vertoont met een visdobber. Van boven helrood en van onderen wit. De bekende natuurvorser-auteur Rinke Tolman zei tegen De Vries, toen deze hem het zwammetje liet zien: „Je bent een gelukkige kerel." Een gelukkig mens is De Vries. „Ik ben rijk," zegt hij zelf. Hij heeft altijd hard moeten ploete ren voor zijn gezin, maar daar staat tegenover dat hij immer een rijk leven heeft gehad en nu nog van een „goeie ouwe dag" mag genieten. De Vries heeft 47 jaar op de Rit meester gewerkt en als oudgediende verzamelaar heeft de redactie van het personeelsorgaan van de Ritmeester Sigarenfabrieken enige tijd geleden een artikel aan hem en z'n verzameling gewijd. Dat blaadje heeft hij zuinig bewaard en we moesten het vooral even lezen. Toch zondert onze gastheer zich niet met zijn verzameling als een kluize naar af. Ook in andere dingen heeft hij nóg veel plezier. Een week geleden woonde hij nog een voorstelling bij van het Ritmeester toneel. .Gelachen dat we hebben," zegt De Vries, „bar en bar." Maar van de bejaardensoos moet hij niets hebben. „Dat is niks voor mij, zegt hijzelf, „ik kan niet kaarten, niet biljarten, voor dat alles voel ik niets." Nee, men kan hem weer of geen weer nog in 't vrije veld vinden of druk doende met zijn verzameling. Zijn verzameling, welke niet alleen bestaat uit klein materiaal, maar ook gedierte van grotere afmetingen. Van verschillende roofvogels tot een opge zette visotter toe. Loopt u gerust zijn huisje aan de Nieuweweg 131 eens binnen. U bent altijd welkom. U zult daar een man aantreffen voor wie het leven ondanks zijn hoge ouderdom nog waarde heeft. Voor wie elke dag nog te weinig uren telt. Maar u moet er wel een paar uurtjes voor uittrekken, want De Vries- kan praten. Hij zegt het zelf heel eerlijk: „Ik kan nou eenmaal m'n mond niet houden." En laat u het „mijnheer" maar ach terwege. Zegt u maar gewoon „De Vries". Daar doet u hem niets te kort mee, dat weten we zeker. door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen Of heb je soms nog wat anders in de zin? Dat wil ik je eens vragen, op dat wij weten, wat wij van je te wach ten hebben. Is het je te doen om schat ten te verdienen, en heb je ons dal uit verkoren als de mijn, waaruit je wilt graven? En blijft er dan nog een plaatsje over voor ons ouderen, die hier altijd gewoond hebben, óf moeten wij heengaan als jij komen wilt, opper machtige Christen Russi? Geef mij ant woord, heb je genoeg aan wat je nu gedaan en bereikt hebt? Of nóg niet?" „Neen." Russi vertrok geen spier, toen hij dat woord sprak. Maar de president stoof op als wilde hij op hem aanvlie gen; daarop bedwong hij zich langzaam en ging weer zitten. Toen ging hij voort: „Je neemt je maatregelen in het ge heim, Russi! Je sluipt rond als een dief in het donker en eerst bij dag zien de mensen wat je hun ontstolen hebt. aar heb je dat geleerd, om arme dom me boeren hun land, hun goed, alles waarvan zij leven, afhandig te maken voor een luttel beetje geld? Waar heb je zo goed de woekerhandel geleerd?" „Wat ik gekocht heb, heb ik met goed geld betaald," sprak Russi helder en scherp. 'Maar hij glimlachte nog steeds en bleef kalm. „Spreek dan op, als je geen ellendige gluiper bent, die het licht schuwt! Spreek op, wat wij nog te wachten hebben van je, wat je nog allemaal wilt hebben, totdat je genoeg hebt, jij veelvraat, die de huizen van de men sen laat instorten, in elkaar drukt en de grond onder hun voeten weghaalt! Spreek op, als je durft!" Toen stoof ook Russi op uit zijn ge dwongen kalme houding. „Kunt gij nog vragen, wat ik hier zoek! Kunt gij nog doen, alsof gij niet wist, waarom ik steeds dichter bij kom in uw dorp, dat bijna een koninkrijk voor u is geweest Aan uw schuur en weide heb ik geen schuld, ofschoon ik u al, toen ik! de steengroeve kocht, had kunnen zeggen, dat het water uw land bederft, en dat uw schuur niet veilig stond. Maar aan al het andere heb ik wél schuld en wil ik schuld hebben. Tot ergernis van u en van de Frutnellers! Hoort gij, president Fur- rer, tot ergernis van u en van de Frut nellers! En zó slecht is uw geheugen niet, dat u niet zoudt weten waarom ik om u te ergeren iets doe, waartoe ik mijn ganse leven heb nodig gehad en waarbij ik alles weer op het spel zet, wat ik mijzelf heb verworven! Nu, dat weet u toch wel, niet?" „Dat behoef je niet te vragen. Wij kennen elkaar! Ik wil alleen maar we ten, wat je nu nog verder van de Frut nellers wilt!" „Van hen en van u! Altijd nog van u beiden! Ik wil uw dal open maken, dat het zo open is, als het vroeger ge sloten is geweest. En ik wil in uw schuilhoeken zoveel vreemd volk zen den, dat gij zelf geen plaats meer hebt, en dat het u bang te moede wordt in uw schuwheid voor vreemden; ik wil u storen in uw halfslaap, zoals men de marmotten uit hun hol drijft met rook. Nu zijn ze bezig de straatweg van het gehucht naar boven aan te leggen denkt gij, dat die bij het dorp zal op houden? Neen, die komt verder, die moet tot in het dal voortlopen, tot Gwüest, het onbebouwde stuk land, naar de Zevenspitsen, en over de Falli- pas tot ifi het Oberland. En binnen een paar jaar moet het wemelen van de vreemden in het dorp! Maar dat is nog niet alles! De Frutneller beek heeft kracht voor wel twintig fabrieken, en dat hier fabrieken komen, daarvoor zal ik zorgen, als het dal eenmaal open ligt! En dat het Frutneller graniet be kend wordt, daar sta ik voor in, geloof dat maar vrij! En als het eenmaal zo ver is, dan komt er daar in het dal aan iedere bergwand een steengroeve. Ik zelf lok de concurrenten hierheen! Op die manier moet het dal vol vreemden komen, zo vol, dat de Frutnellers zelf zich hier niet meer thuis voelen. En als gij u dan niet meer thuis voelt, en uw eigen kinderen niet meer kent, omdat zij zoveel van de vreemdelingen heb ben overgenomen, dat zij geen Frut nellers meer zijn, dan heeft Russi u zijn antwoord gegeven! U, omdat gij mij mijn meisje hebt ontstolen, omdat gij mij allen smaad hebt aangedaan, die de ene mens de ander maar kan aan doen, en de Frutnellers voor alles, wat zij mijn moeder en mij hebben misdaan in uw naam en in uw dienst!" „Hahahaha! Praat jij maar door! Ben je soms een reus? Of wie verbeeld je je te zijn, dat je denkt, dat alles te kunnen?" „Ik wil, en als ik iets wil, dan moet het gebeuren! Hebt u nog geen bewijs genoeg, dat wat ik wil, ook tot stand moet komen?" „Maar dat zal niet gebeuren, dat zweer ik bij de hemel!" „Verzet u maar tegen mij! Het helpt u niets. Het begin is gemaakt en gij kunt mij niet meer terughouden met uw troep volgzame boeren." Russi's gestalte scheen te rijzen! Zijn zwarte ogen flikkerden en zijn gezicht leek jong onder het grijze haar. Op dat ogenblik was er in zijn hart een onuit sprekelijke triomf; met dit ogenblik werden tientallen van jaren betaald en stelde hij zichzelf schadeloos voor dat gene, wat hij in zijn jeugd had ver loren. Furrer was van zijn stoel opgestaan en trad van achter de tafel te voor schijn. Zijn gezicht was verwrongen. Hij kende zichzelf niet meer. Hij open de de mond en wilde spreken. Daar vloog de deur open en Rosi kwam naar binnen gerend. „De schuur is verloren; hij staat al helemaal scheef en daar even is een stuk van de weide naar beneden komen vallen en" Zij hield plotseling op. Zij had Russi herkend en zag de beide mannen elkaar met blikken meten die niets goeds voorspelden. Zij kromp in elkaar. De nieuwe ontsteltenis was groter dan wat haar hierheen had gebracht. „Wat wat hebt gij met elkaar?" stamelde zij ademloos. Zij ging naar Tobias toe en klemde zich aan zijn arm vast. „Wat hebben zij? Wat doet hij hier? Houd ze van elkaar, om 's hemels wil, jongen!" Zij stotterde nog van allerlei tegen Tobias in haar waanzinnige angst, toen de president, die nauwelijks op de vrouw en de tijding die zij bracht, had acht geslagen, dicht op Russi toetrad en de vingers in zijn arm klemde alsof hij hem wilde schudden. „Denk je, dat niemand je tegen kan houden? Ben je daar wel zo heel zeker van? Weet je wel zeker, dat de dood je niet zal weten te vinden? Wat de één mislukt, kan de ander wél gelukken! Neem je in acht, Christen Russi, de volgende steen kon weieens beter tref fen!" „Aha! Hebt gij daar de hand in ge had? Dat had ik wel kunnen denken," riep Russi en schudde de president met een ruk van zich af. Toen trad Tobias tussen de twee op gewonden mannen. Hij had lang ge aarzeld en naar woorden gezocht. Nu voelde hij zich opeens onweerstaanbaar gegdwongen om te openbaren, wat er in hem omging, alsof hij op enigerlei wijze vrede kon brengen tussen die twee, als hij hun alles bekende. „Stil! Ik heb ook nog wat te zeggen!" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4