Rhcncns Nieuwsblad Nieuw Juliana ziekenhuis in aanbouw Briljant jubileum-concert Scheepjeswolharmonie MULDER r Controle Veenendaals bevolkingsregister Trein van 18 wagons door storm op drift Protestants Christelijk Streekziekenhuis over twee maanden gereed 31e jaargang WOENSDAG 30 JANUARI 1957 No 9 Verschijnt tweemaal per week in: Rhenen, Eist, Achterberg, Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Winkeliersvereniging Rhenen stort in carillonfonds Hongaars student in Rhenen in de bosbouw VEENENDA A L Inbrekers kwamen uit Lunteren LEERSUM Spoorwegovergang geruime tijd versperd Ladelichters aangehouden Dank zij oplettend meisje Ook droom-revue werd succes SCHERPEN ZEEL Agentschap Scherpenzeel De Vallei Eenvoudig, smaakvol en hypermodern OVERBERG Automatische knipperlichten bij overweg Automatische telefooncentrale REXSWOUDF. WOUDENBERG Imkers van Scherpenzeel en Woudenberg vergaderden ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Voor Advertenties en Abonnementen: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat en Reclamebureau J. Baars, Fred- v. d. Paltshof 3, Rhenen en R. Rijkse, Dijk 8, Achterberg Reaactie en Administratie: Parallel weg 10, Tel. K 8385-2023, Veenendaal. Gironummer 563427. Redactie: W. F. ter Hoeven. VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per m.m. 14 cent. Speciale contractprijzen op aanvraag. Minimum p. advertentie f 3.60. Ru briek Vraag en Aanbod 110 woor den 95 cent, elk woord meer 7 cent. Familieberichten 15 cent per m.m. Abonnementsprijs f 1.55 p. kwartaal. Prys van losse nummers 10 cent. Deze foto geeft een beeld van het thans aan de Cuneraweg in aanbouw zijnde nieuwe Juliana ziekenhuis. Men is op het ogenblik bezig met het storten van het betonnen skelet voor de vierde verdie ping van een van de twee vleugels van het nieuwe gebouw. liet betonnen ge raamte dat men hier ziet vormt slechts de ene helft van het gebouw. De zuidelijke vleugel, welke ongeveer dezelfde afmetin gen zal krijgen, moet nog geheel worden opgetrokken. In het voorjaar van 1958 hoopt men het nieuwe ziekenhuis in ge bruik te kunnen nemen. Op de achter grond is juist nog een deel van het thans in gebruik zijnde gebouw te onder scheiden. De Winkeliers Vereniging Rhenen kwam maandag in hotel Het Wapen van Rhenen in jaarvergadering bij een. De heer K. J. ten Hoope voorzitter van WVR herinnerde eraan, dat de vereniging op 11 januari precies één jaar bestond, inmiddels is echter be wezen dat het een vruchtbaar jaar is geweest. Dit stelde de secretaris, de heer B. v. d. Beek, vast in zijn optimis tisch jaarverslag. De vereniging start te met 24 leden, een maand later was het aantal al opgelopen tot 57 en thans staat men al heel dicht bij de 75. De verschillende akties, welke gevoerd werden, kwamen nog weer even naar voren en toen de heer T. Lammers, penningmeester, zijn uitvoerige finan ciële verslagen uitbracht - wiens kas beheer tevoren was gecontroleerd door de daartoe aangewezen commissie, be staande uit de heren S. Drost en D. Arends - kwam ook vast te staan, dat de vereniging financieel reeds stevig ,.op poten" staat. Een voorstel van het lid de heer Brouwer, winkelier in de Molenstraat, om uit het batig saldo over het afgelopen jaar een bijdrage af te zonderen voor de stichting Ca rillonfonds Cuneratoren, vond alge mene instemming. Er werd een bedrag voor uitgetrokken groot 50,het geen voor het genoemde fonds een storting betekent var) 100,aange zien het gemeentebestuur alle giften uit Rhenen verdubbelt. De heren B. v. d. Beek en F. Rosbag, respectievelijk eerste secretaris en tweede voorzitter, werden met alge mene stemmen herkozen. In het comité „brugopening" werden afgevaardigd de heren S. Drost en D. Arends. Het voorstel om een avondmarkt te organiseren in het Plantsoen bij de muziektent van Ons Genoegen vond een warm onthaal. Het dagelijks be stuur zal zich hieromtrent nog schrif telijk tot de leden wenden, terwijl het gemeentebestuur om de nodige toe stemming zal worden gevraagd. Wor den de plannen verwezenlijkt, dan hoopt men de toegangswegen, zoals Molenstraat en Plantsoenstraat elek trisch te verlichten. Nadat de voorzitter nog een beroep had gedaan op de winkeliers zich stipt te houden aan de vastgestelde winkel sluitingstijden en niet eerder te slui ten, kwam de vakantieregeling ter sprake. De vergadering huldigde het principe zes dagen vakantie te bewerk stelligen voor iedere winkelier. Hier over zal een enquête worden gehou- jden onder de middenstanders. Aan het slot van deze vlotte ver gadering dankte de voorzitter het be stuur en de leden voor de daadwerke lijke steun en de prettige samenwer king in het afgelopen en in alle op zichten geslaagde verenigingsjaar. NIEUWE RHENENSE TELEFOONAANSLUITINGEN Gedurende de afgelopen weken kwamen in de gemeente Rhenen de volgende nieu we telefoonaansluitingen tot stand: 651 AG F Knopenfabriek Radboudweg 10; 554 A. J. v. Dolderen, Friesesteeg 15; 643 Aan nemers Mij. N.V. Mourik en Co., Directie keet Cuneraweg; 690 G. B. Runge, hoofd o.l. school, Acacialaan 5a; 670 Steenfabr. Ten Cate, Spoorbaanweg 27; 652 M. Tref fers-van Reede, Bergweg 34; 654 J. A. v. d. Wolk. Levendaalseweg 3. OUDERAVOND De oudercommissie van de openbare lagere school aan de Nieuwe Veenendaal- seweg te Rhenen heeft tegen donderdag 31 januari des nam. 8 uur een vergadering belegd in hotel het Wapen van Rhenen. Er zal een uiteenzetting worden gegeven over de destijds genomen besluiten tot hulp aan de Hongaarse jeugd. DROEVIGE DAG VOOR DE NBM-RHENEN Onder grote belangstelling werd zater dagmiddag de heer C. Meijer, in leven voorman-schilder bij de N.V. Nederlandse Buurt Vervoer Mij., standplaats Rhenen op de algemene begraafplaats ter aarde besteld. Zoals bekend kwam wijlen de heer Meijer op het terrein van genoemde maatschappij tengevolge van een nood lottig ongeval om het leven. Een deputatie van het werkplaatsper- soneel droeg de ontslapene naar zijn laat ste rustplaats. De directeur van de maatschappij, de heer E. D. Klinkert, voerde in de aula onder meer het woord. Spreker dankte de overleden voor wat hij meer dan dertig jaar voor het bedrijf had gedaan. Namens de familie sprak de heer G. v. d. Steeg, zwager van de heer Meijer, een dank woord aan de groeve. GESLAAGD Geslaagd zijn voor het praktijkdiploma boekhouden van de Ned. Associatie voor de praktijkexamens de heren F. C. van Strijp te Rhenen en W. Zaayer te Reste ren. Ze werden opgeleid door de heer G. U. Anema. HEEFT GEEN HORLOGE MEER „Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens!" Of men een dergelijk spreek woord ook heeft in Hongarije?? In elk ge val tikt het klokje voor de 22-jarige stu dent Andras Zsiros in het geheel niet meer. Andras was in Hongarije student in de bosbouw. Zijn vader, die vier jaar in Si berië heeft gezeten, is officier in het Hon gaarse leger. Andras is nu in Rhenen terecht geko men. Hij is ondergebracht bij de heer Van Dijk, opzichter van de Nederlandse Heide Maatschappij en hij is nu werkzaam in de Rhenense bossen in dienst van genoemde maatschappij, waar hij dus zijn hart kan ophalen. Waarom voor Zsiros het klokje hele maal niet meer, tikt?? Wel, om de een voudige reden, dat hij geen horloge meer heeft. Wanneer hij in de bossen bezig is, weet hij in het geheel niet van tijd af en dat is een grote handicap voor hem. Op verzoek van de directeur van maat schappelijke zorg in Rhenen doen we gaarne een beroep op de lezers van ons blad een handje te helpen. Ongetwijfeld zullen velen er wat voor over hebben om deze van huis en haard verdreven jongeman aan een horloge te helpen. We twijfelen er dan ook niet aan of na de verschijning van dit nummer zul len de aanbiedingen aan de lopende band binnen komen. Wilt u helpen, belt u dan even nummer 541 (K 8376). De directeur van maatschap pelijke zorg in Rhenen zal u graag te woord staan. We hopen in een volgend nummer al bekend te kunnen maken, dat Andras Zsiros weer in het bezit is van een ook voor hem zo'n onmisbaar attribuut als een horloge Begin december vorig jaar werd inge broken in de rijdende kraam op de hoek Vendelseweg-Nieuweweg. Enkele ruiten waren daarbij ingedrukt en worstjes ont vreemd. Deze week bleek dat een aantal jongens uit Lunteren de daders waren. Na verhoor bekenden zij inderdaad een en ander op hun geweten te hebben. NOG STEEDS BEKEURINGEN IN PORTIEKEN Nadat in de afgelopen weken al ver scheidene verbaaltjes zijn gevallen we gens het zich onnodig ophouden in portie ken in de Hoofdstraat van luidruchtige jongelui werden hiervoor ook j.l. zondag avond nog weer twaalf bekeuringen uit gedeeld. 1 Ter controle van het bevolkingsregister van de gemeente Veenendaal zal één de zer dagen wederom in iedere woning in Veenendaal een kaart worden bezorgd. Op deze kaart staan vermeld: straat en huisnummer en de namen en geboorte data van de personen, die in het betref fende perceel wonen. Een kruisje (X) voor het huisnummer betekent een „bis"- nummer. Iedereen wordt verzocht deze gegevens nauwkeurig te controleren. Wanneer er geen aanmerkingen op adres, naam en geboortedatum zijn, kan onmiddellijk achter iedere naam een kruisje worden gezet. Zijn de gegevens foutief, dan wordt verzocht op duidelijke wijze de nodige verbeteringen, dan wel aanvullingen, aan te brengen. Tevens moeten het beroep en kerkge nootschap van ieder bewoner op de kaart worden geplaatst. Het kerkgenootschap in de eerste kolom yóór de naam en het be roep in de kolom onmiddellijk achter de naam. Gevraagd wordt het juiste beroep, dus niet b.v. fabrieksarbeider, maar siga renmaker, wever, spinner enz. BURGEMEESTER NAAR OPENBARE ZITTING GRENSWIJZIGINGS COMMISSIE Op dinsdag 5 februari a.s. houdt de interprovinciale commissie grenswij ziging Gelderland-Utrecht nog een openbare zitting ten provinciehuize te Utrecht, waar de raden der betrokken gemeenten of hun vertegenwoordigers nogmaals hun bezwaren inzake de voorgestelde wijziging der gemeente grenzen naar voren kunnen brengen en toelichten. B. en w. van Veenendaal nu hebben voorgesteld burgemeester A. Bakker als vertegenwoordiger der gemeente raad naar genoemde openbare zitting af te vaardigen. Zoals men zich zal herinneren be troffen de bezwaren van de Veenen- daalse gemeenteraad hoofdzakelijk de voorgestelde wijziging van de grens met Rhenen welke wel zeer weinig uitbreiding aan de gemeente Veenen daal geeft en derhalve niet bijdraagt aan de oplossing van het tekort aan ruimte voor deze gemeente. VEILING WOONHUIS Door notaris Vink te Amerongen werd donderdag 24 januari in café restaurant „Damlust" een woonhuis met tuin, groot 6 a 32 ca en gelegen aan de Rijksweg bij de Oude Wissel te Leersum geveild voor de erven van de oud-secretaris der gemeente Leer sum, wijlen de heer G. H. Bos. De be langstelling voor deze veiling was zeer groot, zodat de vrij grote zaal bijna geheel gevuld was. Bij opbod werd het door de heer Beem te Drie bergen gebracht op 19.500,Bij de afwijzing liep het slag, zodat de heer B. koper werd. Na enig beraad werd het huis aan de heer Beem toegewezen. Direct deed deze het weder over aan de heer Van Doorn te Êek en Wiel, die alzo koper werd." Percelen, waarin meerdere gezinnen zijn gehuisvest ontvangen slechts één kaart, waarop alle bewoners staan aange geven. De achterzijde van de kaart doet dienst als aangiftebiljet voor de hondenbelas ting. Iedereen, al dan niet houder van een hond, moet dit aangiftebiljet invullen en ondertekenen. De bewoners van de woningen, waar niet een bovenbedoelde kaart wordt be zorgd, worden verzocht dit te melden ter gemeente-secretarie, Hoofdstraat 92, afde ling bevolking. Eveneens kan men zich hier vervoegen als het controleren, of het invullen moeilijkheden oplevert. De kaart moet binnen een week worden teruggezonden. Een postzegel behoeft niet te worden beplakt en evenmin een nader adres te worden vermeld. Zondagavond omstreeks 7 uur zag een bewoner van de Rembrandtlaan op een gegeven moment een trein van 18 wagons voorbij komen. Waar hy nergens een lo comotief zag en het ongewone tijdstip In aanmerking genomen, waarschuwde hy meteen de politie, met de mededeling dat, waarschijnlijk door de stormachtige wind voortgeduwd, een trein vry langzaam voorbij kwam ryden in de richting Rhe nen. Al spoedig bleek men hier te doen te hebben met een aantal goederenwagons, welke op het stationsemplacement waren gerangeerd en bestemd voor de sloop bij de firma Van Dijk. De wagons, welke wel aaneengekoppeld maar niet vast gezet waren, hadden inderdaad enige vaart ge kregen door de hevige rukwinden en wa ren door verschillende wissels heen onge veer van de Geerseweg tot voorbij de spoorwegovergang al'gedeeltelijk het rac- cordement naar de Ritmeesterfabriek op gereden. Ter plaatse is men juist bezig met het verleggen van een wissel en het was hier al dat de trein door onjuiste lig ging van de rails werd afgeremd en net voor het hek van het raccordement bleef staan. Gevolg was evenwel dat het verkeer op de Kerkewük door de op de overweg staande wagons geheel was versperd. Het verkeer moest via de Middellaan en Pa rallelweg worden omgelegd. Inmiddels gewaarschuwd personeel van het station De Klomp deed wat mogelijk was om de versperring zo spoedig mogelijk op te heffen. Aangezien men niet de beschik king had over een locomotief moest men de hulp van omstanders inroepen. De wa gons werden één voor één afgekoppeld en met handkracht weggeduwd. Tegen acht uur was men zover dat het verkeer weer doorgang kon vinden. Gelukkig was alles zonder ongelukken afgelopen. De daders van de diefstal, dezer dagen gepleegd in een winkel in de Hoofdstraat, zyn intussen aangr houden. Het bleek dat men hier te doen had met twee jongens var-'fi en 17 jaar wonende te Ede. Zy hebben intussen bekend by de winkelier in de Hoofdstraat een winkel lade te hebben gelicht en een aanzieniyk bedrag aan geld te hebben meegenomen. Aanvankelijk tastte de politie omtrent de daders volkomen in 't duister. Een op lettend Veenendaals meisje echter las in de krant van de winkeldiefstal en vond hierin aanleiding om de politie een nauw keurig signalement te geven van twee jongemannen die zij enige tijd had gade geslagen omdat die zich op verdachte wijze in de omgeving van een winkel op hielden. Het meisje wist verder te ver tellen dat het naar haar mening geen jongens uit Veenendaal waren. Na onder zoek werd dan ook de politie in de omlig gende plaatsen in de arm genomen en op het bureau in Ede had men juist een paar knapen in arrest waarvan het signale ment wonderwel overeenkwam met het geen was opgegeven door het meisje. De daders, die voor de politie in Ede geen onbekenden zijn, vielen al spoedig door de mand. Vrijdag- en zaterdagavond vond in het gebouw aan de Eikenlaan de eigenlijke viering plaats van het 60- jarig bestaan van de Scheepjeswol harmonie, en wel met een zeer aan trekkelijk en prachtig concert. De ere-voorzitter, de heer W. J. Schoemaker, opende de avond met een bijzonder welkom voor het voltallig aanwezig college van burgemeester en wethouders, de directie en commissa rissen van de Scheepjeswolfabrieken en afgevaardigden van verenigingen uit Veenendaal en omliggende plaat sen, welke van hun belangstelling bij het jubileum blijk gaven. Direct hierna begon het grote orkest, dat met zijn 75 leden op het toch ruime podium amper ruimte genoeg had, aan de afwerking van een ken nelijk met uiterste zorg gekozen pro gramma. Zeer verzorgd ook was de uitvoering. Men heeft stellig hard moeten werken om tot een dergelijk goede uitvoering te komen. Verschil lende nummers stelden zeer hoge eisen aan de capaciteiten van het korps. Herhaaldelijk verraste men het gehoor door de wijze waarop men de verschillende moeilijke maten ver werkte. De enkele hapering of het te vroeg inzetten nu en dan was waar schijnlijk niet vreemd aan de nervo siteit van deze en gene muzikant. Maar overigens was het korps zeer maatvast en had de dirigent, de heer M. de Graaff, de leiding weer strak in handen. Van'doorblazen was dan ook weinig of niets te merken. Naarmate de uitvoering vorderde, speelde men gemakkelijker en schepte men duidelijk genoegen in de voor treffelijk gebrachte muziek. In de zaal werd ook merkbaar genoten, en dat heus niet alleen van de meer in het gehoor liggende nummers. Herhaal delijk klonk dan ook een enthousiast en hartelijk applaus. Een ware ovatie werd het na de uitvoering van een mooie fantasie op „My old Kentucky Home", voor een groot deel bestemd voor de buitengewoon goede bariton- soli, gespeeld dóór de heer K. Boven- schen. Bij dit concert bleek ook weer eens hoezeer de Scheepjeswolmuzikanten de schitterende instrumenten waar over zij beschikken, waard zijn en dat men hiervan bewust dankbaar gebruik maakt. Aantrekkelijk op zichzelf was de uit voering met de drumband van het korps, van de Manoeuvremars van P. A. Stenz en van Le Regiment de Sam- bre et Meuse van Rauski. Nu en dan had het ervan weg of de ruiten van het gebouw het enorme volume van het gezamenlijk geproduceerde geluid het zouden begeven. De heer Frederiks was de eerste die na afloop van het zo geslaagde con cert namens de directie zijn bewonde ring uitsprak over de kwaliteit van deze uitvoering en bood het korps ge lukwensen aan bij het bereiken van (Zie verder pag. 2.) De Scheepjeswolharmonie tydens het ju bileumconcert. „DE VALLEI-RUITERS" BESTAAT 25 JAAR Woensdagavond organiseert de lande lijke rijvereniging De Valleiruiters een rulteravond in de Sociëteit. Daar de ver eniging dit jaar 25 jaar bestaat zal deze avond een feestelijk karakter dragen. Op gevoerd zal worden het toneelstuk „Belet op de boerderij". Aanvang 7.30 uur. LEZING NED CIIR. VROUWENBOND Op donderdagavond 31 januari verga dert om 7.30 uur de afdeling Scherpenzeel van de Ned. Christenvrouwenbond in het lokaal achter de Ned. Herv. Kerk. Me vrouw A. M. de Moor-Ringnalda zal spre ken over het onderwerp: Zoals de ouden zongen, piepen de jongen niet. Voor abonnementen en adverten ties bestemd voor het Nieuwsblad De Vallei kan men terecht by het agent schap Sigarenmagazijn W. Pol, Dorps straat 151. Abonnementen worden uiteraard ook aangenomen door de bezorger, J. Da- velaar, Nieuwstraat 65. DUIMZUIGERIJ Een inwoner van Scherpenzeel heeft twee militairen een dagje arrest be zorgd door het praatje rond te strooien dat deze tijdens de oefening Vale Ouwe op de Veluwe gehouden, een reebok hadden geschoten in de buurt van Scherpenzeel en in hun auto hadden meegenomen. Dit kwam de Scherpenzeelse politie ter ore, die dit doorgaf aan de Ko ninklijke Marechaussee. Deze ging op onderzoek uit en achterhaalde de twee militairen die met P. hadden staan praten. Beiden werden naar Scher penzeel overgebracht en met hem ge confronteerd. De man raakte door het grote aantal vragen dusdanig in de war, dat hij tenslotte bekende het hele verhaal uit zijn duim te hebben ge zogen. Het Protestants Christelijk Streekzie- j kenhuis aan de Edeseweg te Bennekom j begint zijn voltooiing te naderen. Enkele afdelingen zijn reeds bijna gereed geko- men en ook de inventaris is reeds voor een groot gedeelte aanwezig. Het is dan ook zo goed als zeker, dat de streefdatum welke voor de opneming van de eerste patiënten gesteld werd op 1 april 1957, bereikt zal worden. Hoewel uiteraard in de twee maanden, die nog voor de openstelling resten heel wat werk verzet moet worden, is het toch niet moeilijk reeds nu een indruk van het geheel te krijgen. En die indruk is in drie woorden samen te vaten: eenvoudig, smaakvol en hypermodern. Alles wat naar luxe zweemt is bij de bouw van dit ziekenhuis vermeden. Men was hiertoe min of meer gedwongen om dat voor de bouw van dit ziekenhuis (nog) geen rijkssubsidie beschikbaar werd ge steld. Teneinde een sluitende exploitatie mogelijk te maken moesten dus de kosten per bed zo laag mogelijk worden gehou den, n.l. 23.000.—. Ondanks deze sobere opzet voldoet het nieuwe ziekenhuis toch aan hoge esteti- sche eisen. Van buiten maakt het impo sante gebouwencomplex zelfs een voor name indruk en datzelfde kan eigenlijk ook gezegd worden van het interieur. Belangrijker dan deze uiterlijkheden is evenwel het feit, dat deze soberheid geen enkele invloed heeft uitgeoefend op de aanschaf van de meest moderne medi sche apparatuur. Op de röntgenafdeling is een speciale kamer ingericht voor bestraling. Het be stralingsapparaat moet door de verpleeg ster vanuit een aangrenzend vertrek be diend worden. Dit is een niet ongevaar lijke bezigheid, want deze stralen kunnen schadelijk werken op de gezondheid. Het ruitje, waardoor de verpleegster de be stralingsafdeling kan overzien, moest daarom van een bepaald soort loodglas Maandag 4 februari a.s. 's morgens om 11 uur worden bij de overweg in de weg Scherpenzeel-Amerongen alhier automa tische knipperlichten in gebruik gesteld. Het naderen van een trein zal worden aangegeven met een rood knipperend licht en een gelijktijdig luiden van een bel. Men moet dan voor de overweg wachten tot het groene knipperlicht in werking treedt als teken dat er geen trein in aantocht is en men veilig de overweg kan passeren. Wanneer het oranje licht brandt wil dat zeggen dat de seininrichting buiten wer king is en men zelf op het naderen van een trein dient te letten. Dezer dagen wordt voor Overberg een automatische telefooncentrale in dienst gesteld. Op vrijdag 1 februari a.s. zullen de aan sluitingen van de in Overberg woonach tige telefoonabonnees, die thans op één uitzondering na op de centrale Maarsber- gen zijn aangesloten, naar de nieuwe cen trale worden overgeschakeld. De aan de overschakeling verbonden werkzaamheden vangen aan om 13.00 uur en zullen om ongeveer 13.30 uur gereed zijn. Het netnummer van Overberg is 03431. De telefoonnummers van de betrokken abonnees blijven ongewijzigd, met uitzon dering van de hierna vermelde nummers: Nr. 254 Maarsbergen wordt 354 Overberg Het Streekziekenhuis in Bennekom in vogelvlucht gezien. vervaardigd worden. En dit kleine ruitje van nauwelijks 50 vierkante centimeter kostte niet minder dan 1685,—.! VIER AFDELINGEN Het ziekenhuis bestaat uit vier afzon derlijke gebouwen, die door ruime gangen DRONKEN OP DE BROMFIETS Op 22 november van het vorig jaar reed R. uit Renswoude met zijn bromfiets van Barneveld naar Scherpenzeel, na in eerst genoemde plaats enige borreltjes te heb ben gedronken. Deze laatste omstandigheid was oor zaak, dat hem een ongeluk overkwam: op een gegeven moment botste hij nl. al rij dend op de linker weghelft tegen een hem tegemoetkomende auto met gevolg, dat hij een beschadigde linkerhand bekwam, zo mede een proces-verbaal wegens het rij den onder invloed van alcohol. Aanvankelijk ontkende de koopman, toen hy zich voor de Utrechtse Politie rechter moest verantwoorden, dat alco hol de oorzaak was van het ongeval. Vol gens hem zou hij bij het nemen van een bocht de binnen- in plaats van de buiten zijde gehouden hebben, hetgeen de offi cier van justitie de opmerking ontlokte, dat hij zulks niet had mogen doen en des wege strafbaar was. Later gaf hij echter toe een paar bor reltjes te hebben gedronken, waarop de officier opnieuw in het geweer kwam en opmerkte, dat het kort na het ongeval plaats gehad hebbende bloedonderzoek had uitgewezen dat een percentage van 1,9 promille aan alcohol in verdachte's bloed was gevonden, hetgeen gelijk staat met acht borrels. Een boete van 75,subs, vijftien da gen hechtenis luidde de eis; het vonnis viel conform. BILJARTCOMPETITIE WORDT HERVAT Deze week begint de bondscompeti- tie voor het eerste en tweede team van de biljartvereniging weer te draaien. Het eerste team speelt iedere dinsdag avond een wedstrijd terwijl het twee de team donderdagsavonds de kleuren van Renswoude hoog tracht te houden. ZATERDAG UITVOERING VAN „ONS GENOEGEN" Zaterdagavond a.s. hoopt de plaat selijke muziekvereniging „Ons Genoe gen" onder leiding van de dirigent, de heer P. Hoolhorst uit Rhenen, de jaar lijkse uitvoering te geven. Voor de pauze zal het programma bestaan uit een concert verzorgd door de ver eniging zelf. Na de pauze zal een cabaretgezel schap optreden, dat naar men ons mee deelde, met een bijzonder aardig pro gramma voor de dag zal komen. Ook zal de Tyrolerkapel weer optre den, hetgeen ieder jaar weer een suc ces is. Na afloop van het officiële gedeelte zal nog een grote verloting worden gehouden. Dezelfde avond zal zaterdag 9 februari nog eens worden herhaald. met glazen wanden aan elkaar verbonden zijn. Via de hoofdingang, die aan de zijde van de nieuwe rijksweg gelegen is, komt men in het behandelhuis. Hiei bevinden zich op de begane grond de kantoren, een conferentiezaal en nog enige andere ver trekken. De röntgenafdeling is op de eerste ver dieping ondergebracht. Hier bevindt zich ook het laboratorium. In een ziekenhuis laboratorium wordt veel met vluchtige stoffen gewerkt, zodat het brandgevaar vrij groot is. Ook hiermee is rekening ge houden. Bij elke deur bevindt zich na melijk een douche in het plafond, waar onder de laborante kan plaats nemen als haar kleding mocht vlam vatten. Op de tweede verdieping bevinden zich drie operatiezalen met de daarbij beho rende dienstvertrekken. Hier is ook de apotheek ondergebracht. Als men van het behandelhuis op de be gane grond het beddenhuis binnengaat, komt men eerst in de grote centrale hall. Aan het zuideinde daarvan zou eigenlijk de kapel moeten staan, maar om finan ciële redenen is de bouw daarvan uitge steld. Men kan er echter verzekerd van zijn, dat de dertig samenwerkende ker ken uit verschillende plaatsen van de Gelderse Vallei en de Veluwezoom, die samen dit ziekenhuis stichten, niet zullen rusten voor ook die kapel er staat. Het beddenhuis heeft een lengte van 90 meter en biedt plaats aan 225 patiën ten. Het wordt doorsneden door een lange gang en aan de zuidzijde daarvan aan de zonkant dus liggen de ziekenzalen, terwijl de dienstvertrekken alle aan de noordkant gelegen zijn. Eigenlijk is het niet juist van zieken zalen te spreken, want men heeft hier welbewust gebroken met het systeem van zoveel mogelijk zieken op één zaal. Er worden hoogstens zes zieken in één ver trek ondergebracht en daarnaast zijn er verscheidene kamers voor een of twee pa tiënten. Op de begane grond van het beddenhuis bevindt zich de afdeling van de zenuw arts en de klasse-afdeling. De eerste ver dieping is bestemd voor patiënten van de internist, terwijl de chirurgische afdeling op de tweede verdieping is onderge bracht. Op de derde verdieping bevindt zich een speciale kinderafdeling, waarin (Zie verder pag. 2.) De gezamenlijke besturen van de Imkers Verenigingen Scherpenzeel en Woudenberg, zullen op woensdag 30 januari e.k. een gecombineerde verga dering houden in de zaal van de coöperatie, aanvang des avonds 7.30 uur. De heer J. van Aarst zal de film „Bijen houden met succes" vertonen met de nodige toelichting. J.V. „PS. 119 9" TE RUMELAAR IN HET GOUD De jongelingsvereniging te Rumelaar „Ps. 119 9" herdacht donderdagavond het gouden jubileum in gebouw „Rumelaar". De voorzitter, de heer J. Willemsen, opende en heette in het bijzonder welkom ds. J. H. Cirkel, leider van deze avond, afgevaardigden van kerkeraad en zuster verenigingen. Hij memoreerde, dat hij meer dan 25 jaren lid was geweest van de vereniging. In de afgelopen 50 jaren heeft de jongelingsvereniging „Rumelaar" vele leden gekend, die samen moeilijke pro blemen hebben opgelost. Het belangrijk ste is echter het devies van de vereniging, „waarmede zal de jongeling zijn pad zui ver houden? Als hij dat houdt naar Uw woord." Dit wijst ons de weg naar Jezus Christus. De heer L. van Ginkel hield een bijbel inleiding over Samuël 7, waarby hij naar voren bracht dat in het leven van Samuël het woord „Eben Haëzer" reeds werd ge bezigd, nl. by de oprichting van de steen der hope, als teken van de veldslag tussen Israël en de Filistijnen. Deze steen werd door hem „Eben Haëzer" genoemd. De heer A. v. d. Berg hield daarna een voordracht getiteld „Het grote pleit be slecht". Uit het jaarverslag van de secretaris en penningmeester bleek dat de vereniging 17 leden en 135 begunstigers telt, terwijl 75 kinderen de zondagsschool bezoeken. Hij bracht naar voren dat het gebouw no dig enige reparatie behoeft. Uit het finan ciële verslag bleek dat het kassaldo 165,59 bedroeg. Ds. Cirkel merkte hierbij op, dat grondige restauratie van het ge bouw noodzakelijk is, doch de penning meester laat nog geen optimistisch geluid horen, zodat voorlopig nog afgewacht zal moeten worden. Door enkele dames wer den daarna zangnummers ten gehore ge bracht. Door de heer D. v. d. Brink werd aangekondigd, dat de voorzitter, de heer Willemsen, die thans nog tijdelijk waar neemt en de oud-voorzitter W. van Dijk, beiden het ere-lidmaatschap van de ver eniging werd aangeboden. Ds. Cirkel zegt dat hieruit wel blijkt hoe beide voorzitters bij de" vereniging gewaardeerd worden. De vereniging heeft graag vele ereleden, dat betekent dat deze veel voor de vereniging hebben gedaan. De heer Van Dijk werd daarbij een af- (Zie verder pag. 2.) WIJZEWOORDEN ONZE REDENAARS.... Die het minst weet, redeneert het meest (Delia Casa) KERKEWIJK f«7 -TEL. 3000 V E E N E N OA A L

De Vallei | 1957 | | pagina 1