Kassabons zijn even goed als GELD 2 goudrepen Levensstrijd Veenendaal speelde matige wedstrijd tegen Dierense Boys r daar denkt U toch ook wel aan? voor 25 cent Laatste minuten brachten de overwinning D0V0 VERSLOEG MEDEGEGADIGDE DES MET 5-1 Strafschoppen beslisten de strijd Seherpenzeelse Valleivogels deelden de punten met Hees DERBY ORANJE-WIT - ELST 4-0 trouwpartij Jonathan - Matjan gestaakt Kroesbergen: viermaal raak SCHERPENZEEL (Zaterdagmiddag) verloor in Hilversum Voetbehandeling KONINGS LEDEREN kleding V Sterker E Soepeler E Eleganter en Ij Goedkoper SNATAGER Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de Haas een echtpaar gevraagd U kunt het toch niet afschreeuwen beter Drukwerk D R U K K E RIJ De Gelderse Vallei FEUILLETON Kassabons zijn gratis. Ze kosten U geen dubbeltje en geen cent. Maar ze zijn even goed ais geld. Voor tien gulden aan kassabons betaalt De Gruyter U één gul den contant uit. Kassabons worden nooit ongeldig. Zij zijn altijd inwisselbaar in elke winkel van De Gruyter. De Gruyter's klanten ver dienen jaarlijks miljoenen guldens aan hun kassa bons. Miljoenen guldens die contant worden uit betaald. Deelt U daarin mee m M m mm mï PUUR MELK MELK-MOKKA Bij elke aankoop van een pot jam of een bus of pot appelstroop De Gruyter's beroemde repen: dubbeltjes repen picnic repen goudrepen hazelnoot repen rozijn-noot repen pinda repen 9 Het is dan 21 geworden in de wed strijd Veenendaal Dierense Boys. Hoe wel er van het begin af een overwinning ingezeten heeft, is het toch niet helemaal van zelf gegaan. Dat het met Veenendaal soms niet erg vlotten wilde, was wel in hoofdzaak te wijten aan het prijsgeven van het middenveld en te kort spel. Noodzakelijkerwijs waren enkele wijzi gingen in het elftal aangebracht. Zo stond De Kleuver op de spilplaats. De Kleuver is een handige speler met een goed tech nisch inzicht, maar die jammer genoeg niet altijd ver genoeg wegwerkt, waar door soms te veel druk op het Veenen- daalse doel ontstaat. Ook midvoor Kees Heikamp was niet van de partij. Zyn plaats werd ingenomen door zijn broer Joop, die het daar verrassend aardig deed. Hy was vooral in de eerste helft zeer beweeglijk en schoot veel, al was het dan niet steeds in de goede richting. De linksbuitenplaats werd bezet door Gaas beek, een stevige kerel, die het voor de rust prima deed, maar in de tweede helft wat afzakte. Reeds in de zevende minuut leek het of Kees Henzen Veenendaal de leiding zou gaan geven. Zijn schot belandde echter buiten het bereik van doelman Materman, tegen de paal. Even later had doelman Van de Pol geluk, toen hij een onbereik baar schot van zeer korte afstand corner kon slaan. Hoewel de gasten in deze pe riode iets in de meerderheid kwamen, zag Veenendaal toch kans enkele goede aan vallen te ondernemen, waarbij Rebergen een keihard schot van grote afstand loste. Hoog opspringend kon doelman Mater man de bal echter onder controle krijgen. Ook de gasten waren soms zeer beweeg lijk, vooral de wat al te veel vrij gelaten rechter vleugel bracht gevaarlijke mo menten. Eindelijk in de 33ste minuut kon Veenendaal de leiding nemen. Na goed voorbereidend werk van Joop Heikamp en Gaasbeek kon Corry Heikamp met een goed schot de bal in de touwen werken (1—0). Veenendaal werd sterker, maar jammer genoeg leverden de goede schoten van Joop Heikamp geen succes op. In de tweede helft hield Dierense Boys een oude traditie hoog, door een doelpunt te maken vanaf de aftrap. Door wat treu zelen bij het wegwerken door de achter hoede, kon Gielink, toen de partijen weer op gelijke voet brengen (11). Het leek er daarna werkelijk op, dat beide ploegen hun kruit verschoten had den. Er werd soms wat lusteloos heen en weer getrapt, maar werkelijk goede aan vallen kwamen sporadisch voor. In de 26ste minuut werd er hier en daar al gejuicht, toen Kees- Henzen uit een corner keurig inkopte. Toen de doelman al gepasseerd was, werd de bal echter nog net door een achterspeler uit het doel gekopt. Veenendaal kwam er na een half uur spelen weer beter in en belegerde als het ware het vijandelijk doel. De Die rense achterhoede met spil Wendleij aan het hoofd stond echter pal. Zelfs keiharde schoten van Rebergen brachten geen voorsprong. De tijd verstreek en toen velen zich al met een gelijk spel verzoend hadden, ontstond er vier minuten voor het einde, na een goede combinatie van de rechter vleugel, een scrimmage voor het Dierense doel. Met een aantal spe lers op een hoop werd er naar alle kan ten getrapt, tot we de bal in het doel zagen verdwijnen. Wie nu precies dat laatste stootje gegeven heeft, weten we werkelijk niet. Misschien was het Corry Heikamp, maar het kan ook Piet Muller geweest zijn. Hoe dan ook, het was een doelpunt en Veenendaal had de leiding weer. Fel vocht Dierense Boys, die laat ste minuten om het verloren terrein te heroveren. Met het hele elftal in de voor ste gelederen werd er op het Veenen- daalse doel gebeukt. Het lukte hun echter niet om door te stoten, zodat Veenendaal een uiteindelijk toch verdiende over winning in de wacht sleepte. Matjan moest in Zeist de krachten me ten tegen Jonathan. In vreselijke weers omstandigheden en op een even vreselijk terrein, dat een ware modderpoel geleek, werd de bal aan het rollen gebracht. De strijd was van het begin af gelijk op gaand. Al spoedig raakte doelman Van Eist echter geblesseerd, maar kon wegens gebrek aan reserve niet vervangen wor den. Dit bleek een handicap te zijn. In de twintigste minuut kregen de Zeis- tenaren een strafschop toegewezen. Van Eist raakte de bal nog wel. maar moest hem toch laten gaan (1—0). Vijf minuten later ondernam Jonathan een goede aanval, welke werd afgesloten met een keurige kopbal. Van Eist rea geerde goed, maar kon toch niet verhin deren, dat het 20 werd. Hoewel Matjan in de resterende tijd voor de rust heus niet de mindere was, bleef het ondanks goede kansen van Chr. Tanis en Jan Hei kamp toch 20 voor de Zeistenaren. Na de rust voelde Matjan er niets voor om weer te beginnen. Het weer was nog slechter geworden, terwijl het terrein ook niet bespeelbaar meer was. De scheids rechter kon echter geen termen aanwezig vinden om de strijd te staken. Matjan vertikte het echter en speelde niet meer, zodat wij moeten aannemen, dat de Vee- nendalers de wedstrijd verloren hebben. DOVO heeft zaterdag op eigen ter rein de zeer belangrijke wedstrijd te gen het Nijvcrdalse DES niet 51 weten te winnen. Gezien de bijzonder slechte weers omstandigheden viel het vertoonde spel niet tegen. Gedurende de gehele wedstrijd druilde er een dichte mot regen, afgewisseld door stortbuien. De spelers liepen, vooral doordat de vorst uit de grond kwam, vaak tot hun enkels in de modder. Het is jammer, dat de strijd naarmate de tyd ver streek, een vrij hard karakter kreeg. DOVO kreeg maar liefst vier straf schoppen toegewezen, doch kon er hier slechts twee van benutten. Twee spelers van DES werden door de ar biter van het veld verwijderd en evenzo verging het de linksbuiten van DOVO. De overwinning voor DOVO is vol komen verdiend. Individucel konden de spelers op het gladde veld veel beter uit de voeten komen. Technisch was het spel van de roodwitten echter ook beter. DOVO startte direct met enkele fraaie aanvallen, die echter geen succes hadden. Vooral de bijzonder snelle rechtsbuiten Van de Pol bracht de Nijverdalse defensie herhaaldelijk in moeilijkheden. Vele ma len moest keeper Woudsma reddend op treden. Toch kon een doelpunt niet uit blijven. Weer was het Van de Pol, die in de veertiende minuut op het DES-doel kwam afstormen. In het beruchte gebied werd hij ten val gebracht en de toege- Wie zaterdagmiddag de regen heeft ge trotseerd om de Valleivogels ln actie te zien, heeft weinig aan voetbal voorgezet gekregen. Het veld was spiegelglad ge worden en gezien het verzwakken van de vogels de laatste tijd mag het resultaat tegen het sterke Hees zeker niet slecht genoemd worden. Al was het spel niet zo byzonder, voor het doel waren zy zeker gevaarlijker. Doordat Kooy by de Vallei vogels niet was opgekomen stond Van de Waal onder de lat. Deze kweet zich goed van zijn taak, al had hij deze middag geen greintje geluk. De uitslag werd 55. De Valleivogels had een drietal inval lers. J. v. Schaik als stopperspil voldeed uitstekend en vooral zijn kopwerk was goed. Ook de andere achterspelers konden goed mee komen. In de voorhoede was het helemaal mis. Dank zij de „mede werking" van de Hees-doelman wist men tot vijf doelpunten te komen. De vleugel spelers deden het niet slecht. A. v. Eist op rechts en Renes als linksbuiten brachten leven in de brouwerij. Zij waren actief en snel. Het binnentrio had geen vaart. J. v. Laar speelde als van ouds een sublieme partij. Midvoor Vlaanderen is ook actief, maar houdt de bal te veel bij zich en voor W. Vermeulen beginnen de 40 levensjaren te tellen. Daar de scheidsrechter niet op tijd was werd aangevangen onder leiding van de aanwezige bondsscheidsrechter, de heer G. Aarsen. Toen na ongeveer vijftien minuten spelen de scheidsrechter ver scheen nam deze de leiding over. Het eerste kwartier was voor de Valleivogels. Na twintig minuten spelen wist J. v. Laar van een misgreep van de Heesdoelman te profiteren (1—0), Slechts vijf minuten la ter bracht Vlaanderen de stand op 20. Hees werkte zich echter los en met een fraai schot gaf de linksbuiten Van de Zaterdagmiddag was het zaterdagelftal van Scherpenzeel in Hilversum in het sportpark bfj de leider van de afdeling, Oranje Leeuwen. Scherpenzeel, met drie invallers, had weinig hoop op succes, maar door hard werken wist rhen tegen het technisch en veel beter samenspe lende elftal van Oranje Leeuwen zoveel tegenstand te bieden dat de 40 overwin ning van de gastheren zeker geflatteerd is. Na de rust hadden zy zeker enkele doelpunten verdiend, maar paal en lat be letten dit. De Oranje Leeuwen beschikten over een prachtig elftal, uitgezonderd de midvoor en linksbinnen, die door unfair spel de geest in het veld bedierven. Direct na de aftrap trokken de gast heren met fraaie combinaties op het Scherpenzeel-doel af en met de grootste moeite konden de blauwwitten stand hou den. Na een kwartier spelen wisten zij zich wat meer los te werken, maar de eerste helft bleef voor de Oranje Leeu wen. Tot tien minuten voor de rust wist men stand te houden, toen was het even gebeurd en de rechtsbinnen wist de grondslag te leggen voor een drietal doel punten. Met deze stand werd thee ge dronken. Na de rust wist Scherpenzeel enigszins de bakens te verzetten en zelfs een veld- meerderheid te verkrijgen. Tot doelpun ten kwam men echter niet. Een maal wist Ter Burg het net te vinden, maar de scheidsrechter had niet kunnen voorzien dat het een doelpunt zou worden, gaf zeer terecht een vrije trap. Toen A. Vonk ech ter^ hands maakte, wist men uit de straf schop nummer 4 te scoren. Een verdiende maar geflatteerde overwinning. Waal het nakijken. Drie minuten later werd een schuiver van richting veranderd en de stand was 22. Toen een ongevaar lijk schot tegen de borst van J. du Pree stuitte kreeg doelman Van de Waal geen kans (23). Een minuut later was het weer gelijk door Vlaanderen (33). Na de rust was het spoedig door een misverstand in de Valleivogel-verdedi- ging (34). De vogels lieten het er echter niet bij zitten en het was weer 4—4. Ja, het werd zelfs 54. Maar ook Hees wist de stand weer gelijk te brengen. Met nog een kwartier te spelen streden beide par tijen nog sportief om de overwinning, maar de verdedigingen hielden stand in de steeds zwaarder wordende regen. NIEUW TOESCHOUWERSRECORD De belangstelling voor de a.s. zondag te spelen voetbalwedstrijd Feyenoord Sportclub Enschede is zo groot, dat nog slechts wat staanplaatsen beschikbaar zijn. Het Feyenoordstadion biedt plaats aan ruim 65.000 toeschouwers, terwijl er nog ongeveer 5000 noodplaatsen zijn bij gemaakt. Vorige week woensdag werd met de voorverkoop begonnen en 's avonds was de gehele ring al uitver kocht. kende penalty werd door B. Kroesbergen benut (10). Deze stand bleef echter niet lang gehandhaafd, want DOVO kwam al spoedig hierna op 2—0. Weer was het B. Kroesbergen die scoorde. DOVO kreeg een vrije trap te nemen, even buiten de 16-meterlijn. Kroesbergen plaatste zich er achter en onhoudbaar voor Woudsma ver dween de bal voor de tweede maal in de touwen. Nu eerst weiden de aanvallen van DES wat gevaarlijker en het DOVO-doel ont snapte enkele malen op wonderbaarlijke wijze aan een doorboring. Anderzijds bleef DOVO ook verwoed aanvallen en succes bleef voor de roodwitten weer niet uit. De aanvallen rolden weer op het doel van Woudsma af en de nationale doel- verdediger moest weer enkele malen erger voorkomen. De DOVO-voorwaart- sen gingen echter door en tien minuten voor het verstrijken van de eerste speel- helft werd de bal in het beruchte gebied met de hand gespeeld. Weer een straf schop en het was 3—0. Ook deze werd door B. Kroesbergen ingeschoten. Intussen speelden beide partijen reeds met tien spelers, daar Van Hal van DOVO en De Ruiter van DES naar de kleedka mer waren verwezen. Dit gebeurde door dat Van Hal een trap kreeg van De Rui ter, die nogal flink aankwam. Van Hal kon zich niet beheersen en trapte terug. Bei den van het veld was de mening van de scheidsrechter. Zeven minuten voor het einde bracht DES de stand op 13. waarmee men ook de rust inging. In de tweede helft kwamen beide ploe gen weer in droge kleren op het veld en direct ging het er weer flink op los. Ook nu speelde DOVO technisch beter voet bal en vooral in snelheid schoten de be zoekers in deze periode op het modderige terrein veel tekort. Na een kwartier spe len kreeg DOVO de kans de score te ver hogen, toen men voor de derde maal een strafschop kreeg toegewezen. B. van de Pol plaatste zich achter het leer. Hij schoot in, maar Woudsma wist zijn schot op goede wijze te stoppen. DOVO bleef veel gevaarlijker, maar het beslissende schot bleek telkens weer zoek. Toch zou men goedkoop aan een grotere voorsprong komen. Een gevaarlijke aan val van de „rode duivels" werd door een der DES-backs afgeslagen door keihard op zijn keeper terug te koppen. Onhoud baar voor keeper Woudsma verdween de bal in de uiterste hoek van het doel, 41 dus. De strijd was. nu in feite beslist. DOVO ging het dan ook wat kalmer aan doen, waardoor de bezoekers wat meer in de aanval kwamen. Dat de aanvallen van de thuisclub echter wel gevaarlijk waren liet Kroesbergen de gasten nog eens mer ken. Een bijzonder fraaie combinatie op de linkervleugel werd door R. Schoeman ineens naar de rechts overgezet, waar B. van de Pol het leer te pakken kreeg. Woudsma, die vast in de veronderstel ling was, dat Van de Pol zou schieten, stelde zich zeer scherp op, doch Van de Pol had dit door en gaf de bal nogmaals over aan de vrijstaande Kroesbergen, die van dichtbij keihard inschoot. Dit was wel het mooiste doelpunt van de rood witten, in feite ook het enige doelpunt, dat op normale wijze werd gescoord. De wedstrijd werd vrij goed geleid door scheidsrechter Horsius. Op het terrein van Oranje-Wit te Rem merden is de derby Oranje-Wit Eist gespeeld, welke in een 40 overwinning voor Oranje-Wit eindigde. De wedstrijd stond niet op hoog peil en de supporters hebben weinig van mooi spel kunnen genieten. Even na het begin van de wedstrijd ont stond een aardig incident. Ursinus van Oranje-Wit schoot de bal zo hard omhoog dat hij in stukken naar beneden kwam. Er werd door allen hartelijk om gelachen. Even later werd de strijd hervat en eerst na 24 minuten spelen wist Onink door te breken en te scoren, nadat O.-W. al menig keer ten aanval was geweest. Enkele minuten voor rust zat de gelijk maker in de lucht. Drie maal over moest dé lat van het O-W-doel redding brengen. Na de thee was het eerst een gelijk op gaande strijd met gelijke kansen maar de voorhoedes konden de doelmond niet vin den. Onink had na twintig minuten spelen eindelijk succes, doordat de keeper van Eist de bal niet klemvast greep en hij kon de bal in het net werken (20). Tien mi nuten later wist Onink de bal voor de derde maal in de doelmond te plaatsen, de doelverdediger van Eist sloeg de bal echter uit zijn heiligdom. De arbiter had geen doelpunt geconstateerd, waarop hij advies vroeg aan de grensrechter van Eist, die sportief naar het midden wees (30). Even voor het einde wist A. v. d. Scheur de stand op 40 te brengen, waar mee Oranje-Wit verdiend won. Eist kwam zeer verzwakt in het veld. nl. met vier invallers. Laat Uw LIKDOORNS, EELT, INGEGROEIDE EN KALKNAGELS geheel pijnloos behandelen. Kanaalweg 5 - Veenendaal Telefoon 2891 Merk „HERCULES" Utrechts Grootste Lederen Kledingfabriek Oude Gracht 242, tel. 11786 na 6 uur 10484, Utrecht t.o. N.V. huis, S SPECIAAL in BRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal Voor een automatiekhal tc VEENENDAAL Alleen zij. met goed: referen ties, gelieven te solliciteren. Maison Kramer Hoogeindsestr. 11-13-15 T I E L Telefoon 2093 Wanneer U de goede hoedanigheden van Uw artikelen onder de aan dacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat De Vallei te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet gelezen, maar „gespeld"van A tot Z. In die sfeer ge nieten ook Uw adverten ties méér dan gewone belangstelling ende resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met ver reweg de grootste oplaag voor deze omgeving. Het blad dat vrijwel huis- aan-huis haar abonné's heeft. VOOR naar Parallelweg 10 - V daal ■'•■uitMr.v. ifll)¥Wfrl van samen 40 cent Geldig van 30 jan. t/m 5 febr, 1957 GRUYTER 5*0130 ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE DERDE KLASSE OOST Wedstrijden Sportclub Genemuiden te gen SVVN en Go Ahead tegen Sparta af gelast. De stand is nu: DOVO 13 9 2 2 20 (50—23) VVOG 13 6 7 0 19 (40—23) DES 13 9 0 4 18 (27—23) Genemuiden 11 7 0 4 14 (50—19) Sparta 12 6 0 6 12 (37—24) Go Ahead 12 6 0 6 12 (32—29) WHC 13 3 3 7 9 (32—39) Apeldoorn 13 4 1 8 9 (21—54) SVVN 12 2 4 6 8 (21—37) Excelsior 12 1 1 10 3 (2260) De competitiestand in de Oostelijke 2de klasse B is nu als volgt: Quick 14 11 1 2 23 Esca 13 8 3 2 19 Longa '30 14 7 5 2 19 Silvolde 16 8 3 5 19 Veenendaal 16 6 4 6 16 Dierense Boys 16 4 8 4 16 SCH 16 4 6 6 14 Theole 14 5 3 6 13 VDZ 15 5 2 8 12 Eendracht 15 4 3 8 11 SDOUC 15 3 4 8 10 Ede 16 2 2 12 6 "N H. door Ernst Zahn Vertaling: C. Knappert-Jansen „Stil! Ik heb ook nog wat te zeggen!' sprak hij, en uit zijn gehele voorkomen sprak zoveel kalmte en kracht, dat de president terzijde trad, alsof hij hem ook hier in zijn plaats wilde laten han delen en dat Russi de armen kruiste en met geweld zijn zelfbeheersing te rugkreeg. „Wat staat gij als stieren tegenover elkander en verbruikt uw beste krach ten om elkaar schade te berokkenen! Furrer had hem met stomme ver bazing aangehoord. „Houd op met die praatjes, jongen, je begrijpt de zaak niet!" viel hij Tobias verwoed in de rede. Maar deze wendde zich tot hem met opgeheven hoofd. „Drijf uw halsstarrigheid niet te ver, grootvader!" sprak hij. „Gij zijt niet alleen op de wereld, gij twee strijdlus tige mensen! Er zijn er nog anderen Gij zoudt even goed de beste vrienden SUS ÏLÏTJ!, kunnen zijn, als gij nu vijanden zijt! En wat zou er uit Frutnellen niet kun nen worden, als gij beiden eens wilde samenwerken-, om er iets van te ma ken! Moet dan alles, wat gij doet, tot schade van de Frutnellers zijn, Russi? Zoudt gij uw plannen niet ten uitvoer kunnen brengen en daarmee tegelijk de arme boeren tot zegen kunnen zijn? Zoudt gij niet met grootvader kunnen samenwerken? Gij zijt twee mensen, voor wie ieder de hoed afneemt, voor wie ik achting heb, zoals ieder hier in de omtrek, maar gelooft gij niet, dat de mensen u nog veel hoger zouden stel len, als zij zagen, dat van twee achtens waardige mensen de een ook de ander ontzag, en dat gij in vrede leeft met elkaar?" door uw onenigheid. Denkt gij, Russi, dat uw dochters gaarne horen hoe hun vader zijn best doet om Frutnellen schade te berokkenen, zoveel hij maar kan en u, grootvader, denkt u, dat moeder en Felix en ik het prettig vin den, dat gij uw oude dag bederft door de woede, die in u gist?" „Zwijg, je hebt hier niets in te zeg gen!" wierp Furrer bars en met ver heffing van stem er tussen. Russi- stond daar nog altijd met over elkaar geslagen armen en keek Tobias aan; in zijn ogen straalde een bijna warme gloed. Maar toen sprak hij: „De haat, die met iemand is opgegroeid en oud is geworden, kan niemand met een paar woorden uitdoven." „Zo kan dat niemand, werkelijk niemand?" Tobias verloor zijn zelfbe heersing. „Weet dan gij beiden, dat gij met al uw strijd en uw grenzeloze haat tóch niet hebt kunnen beletten, dat er tussen uw huizen heimelijk een band is geweven, die gij niet meer kunt ver breken, zo waar God ons moge helpen! Liefde gaat dezelfde weg als haat, en die is van de Hochfluh-hoeve naar uw huis gegaan, Russi! Sedert vele weken zijn Felix en ik met uw twee dochters verloofd, in stilte, maar even onver breekbaar, als had de pastoor ons zijn zegen gegeven! En geen mens kan ons meer Een kreet onderbrak hem. Rosi, zijn moeder, wankelde en zonk in een stoel neer, als was zij haar einde nabij. Russi had geen droppel bloed meer in zijn gezicht, hij wilde spreken, maar kon geen woord uitbrengen. Alleen de pre sident stond daar onbeweeglijk als een, boom. En hij wist zeer goed, wat hij zeggen wilde.. „Zou je nu eindelijk eens zwijgen, of niet? halve dwaas die je bent! Wat wil jij praten van liefhebben en vrede sluiten! Jij hebt hier niets in te bren gen, versta je! En je hebt je niet te verzetten! Je hebt er het recht niet toe, eenvoudig omdat je niet behoorde te bestaan! Je bent een verschoppeling! Jou zal wel niemand tot schoonzoon willen hebben!" Het gezicht van de oude man was als versteend. Elk schimpend woord, dat hij de jongen voor de voeten wierp, was hem als een slag in zijn eigen ge zicht. Eerst in dit ogenblik, nu hij hem het ergste aandeed wat hij doen kon, gevoelde hij, dat nog niemand hem zo dierbaar was geweest in zijn leven als juist deze knaap. Maar hij wilde hem met een forse snede het gezwel uit snijden, dat bij hem was gegroeid. Tobias trad terug tot aan het buffet. Hij legde zijn bevende hand op het bo venblad en keek de oude man aan met ogen die flikkerden in zijn bleek ge zicht. „Ik weet het wel," begon hij met een gesmoorde stem, als werd hij terneer gedrukt door ondraaglijke schaamte. „Vroeger noemden zij mij de verschop peling, en en toen zeiden ze dat u dat u mij niet lijden mocht, grootvader president Ik moest u toen altijd -uit de weg blijven. Maar later hebt gij zelf van mij gemaakt wat ik geworden ben, en ik ik vergis mij misschien al heel erg maar het scheen mij toe, dat u wel van mij hield, en mij veel toevertrouwde en Hij bleef steken in een onbeschrijf lijk gevoel van schuwheid en hief de beide handen omhoog, alsof hij maar iets greep. Toon smeekte hij: „In Gods naam! Zeg mij dan toch, wie ben ik?" „Een onecht kind!" sprak Furrer luid. Tobias kromp ineen en vermande zich toen weer. Hij keek Russi aan. „Dat dat zal Josepha uw dochter leed doen als zij het hoort. Maar zij is geen meisje, dat naar uiterlijke dingen vraagt. Zij ik ge loof zeker zij zal tóch nog wel van mij blijven houden, ik ben toch niet slecht, ik heb nooit wat slechts gedaan en daarom voor zover ik Josepha ken zal het haar wel leed doen, maar zij zal mij toch trouw blijven!" Hij sprak nog op dezelfde schuwe toon, maar zijn eigen woorden sche nen hem nieuwe kracht te geven. „En" voegde hij er haastig en bijna ver heugd bij, „als zij mij trouw blijft, dan waarom niet, ik weet nog wel een uit weg voo rons, voor haar en mij! Wellicht worden wij ten spijt van u allen tóch nog een paar!" „Jij en je zuster!" Die kreet klonk uit Rosi's mond de kamer door en zij stoof het vertrek uit als door furiën voortgejaagd. Op dat ogenblik hoorde men een oorverdovend gekraak van de kant van de weide. Een stofwolk dwarrelde tot aan de vensters der Hochfluh- hoeve en toen volgde een donderend geraas als van een neerstortende la wine. „De schuur is ingestort," zei de blin de, die van zijn stoel was opgevlogen en met gevouwen handen stond te luisteren. „Dan mag mijnentwege alles naar de duivel gaan!" brulde de president en deed een stap naar Russi toe, als wilde hij op hem aanvliegen. Maar opeens keek hij naar Tobias, schuw van terzijde, en hij weifelde, zijn op geheven gestalte kromp ineen en uit zijn borst klonk een gekreun; hij ging terug naar zijn stoel en liet er zich zwaar op neervallen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4