Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Debat over toneel, biljart en kaartspel in het bejaarden-centrum D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Wist 17.... Prof» dr* L* W* G* Scholten sprak in Veenendaal Verontrustende stijging aantal verkeersongelukken WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Byzantijns koor brengt klanken uit de Oekraïne Twee grote lijnen in de ontwikkeling van de internationale samenleving Burgemeester van Scherpenzeel gaf overzicht van afgelopen jaar 31e jaargang VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 No 10 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel VEENENDAALSE RAAD VERGADERDE Beëdiging van waarn. gemeentesecretaris AGENDA RENSWOUDE Bijzondere concert avond van „Caecilia" Ds. J. C. Stelwagen spreekt in Vredeskerk Hij is 7,50 waard K 276470 EDER VEEN ACHTERBERG Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, ELST Film tocht Elsterse ouden van dagen SCHERPENZEEL Middagsluiting van de winkels Voor of tegen inter nationale eenwording Goede film over „Door riet en waterland" Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteravond was de Veenendaalse gemeenteraad voor de eerste maal in 1957 in openbare vergadering bijeen en traditiegetrouw gaf de voorzitter, burge meester A. Bakker, een overzicht van het wel en wee van het afgelopen jaar voor Veenendaal, en wel speciaal voor wat de gemeentelijke huishouding betreft. In dit overzicht werd o.m. nog weer eens gewezen op het nijpend tekort aan woningen. Indruk maakten vooral ook de verontrustende cijfers van het stijgend aantal verkeersongevallen, waarvan verschillende met dodelijke afloop. Ter sprake kwam ook het verbod voortaan fietsen over de markt mee te voeren en de vraag of door de verordening ook niet de biggenmarkt in het gedrang komt. Minder vleiend voor verschillende plaatselijke verenigingen waren de op merkingen in deze raadsvergadering gemaakt over het weigeren van mede werking voor het welslagen van het laatst gegeven concert van het Nederlands Kamerkoor, waarbij het publiek tot een veertigtal personen beperkt bleef. De meeste tongen in de raad werden losgemaakt bij het voorstel het bejaar dencentrum een jaarlijkse subsidie van 2000 gulden te geven. Aanleiding hiertoe was de mededeling van de SGP-leden dat zij hier tegen waren. Niet dat zij de bejaarden geen ontspanning gunnen, maar hun bezwaar en ook van het raadslid Van Ojik (chu) gold het feit dat in het bejaardencentrum toneelvoor stellingen worden gegeven, het kaartspel wordt bedreven en ook dat er wordt gebiljart. Het sgp-raadslid, de heer VanDeelen, lichtte zijn bezwaar toe met te zeggen dat hij van het kaartspel zelf niet op de hoogte is, maar wel. te weten dat er veelal erg bij wordt gevloekt. Na deze opmerkingen van de heer Van Deelen kwam het raadslid Kroesbergen (ar) die ook zitting heeft in het bestuur van het bejaardencentrum, in het geweer met de mededeling, dat het reglement van orde vloeken in het centrum met name verbiedt. Ook het kaarten om geld of iets anders wordt niet toegelaten. De heer Kroesbergen is ook geen bewon deraar van het kaartspel, maar hij is ver schillende keren in het centrum gaan kij ken en kwam tot de ontdekking dat de genen die zaten te dammen veel heftiger waren in hun spel dan de rustige kaart spelers. Tenslotte kwam hij ook tot de conclusie dat het ene spel eigenlijk niet verschilt van het andere. Of men nu een plank met vakjes gebruikt of papiertjes met een plaatje er op. Feit is dat het kaarten in Veenendaal van vroeger altijd zwart gemaakt is. De heer Van Ojik heeft ook bezwaren tegen tc.«ccl, biljarten en kaarten. Bij kaarten komt het te veel aan op geluk. Dammen en schaken is een kunst. Het gaat hier om mensen in hun levensavond en om die te vullen met kaarten vindt spreker ongepast. Het raadslid Van Hardeveld (pvda) is ook al vaak op bezoek geweest bij de be jaarden en het is hem daarbij opgevallen, dat er maar weinig wordt gedaan aan dammen en sjoelen. Verreweg de meesten voelen meer voor een spelletje kruis jassen. Nu is het druk in het bejaarden centrum, maar als men de spelen aan banden gaat leggen wordt het een sof. Een maal was ik er bij dat iemand, vloek te, maar uit de eigen kring stond een be jaarde op om de man terecht te wijzen. Spreker gaf de heer Van Deelen in over weging om er toch vooral eens een kijkje te gaan nemen. Als het juist is, dat de meeste oudjes zitten te kaarten begin ik mij ook af te vragen of het goed is dat wij subsidie geven, aldus de heer Van Galen (chu). Het gaat toch niet aan om een kaartver- eniging te steunen. Verder is de heer Van Galen teleurgesteld dat de raad niet werd uitgenodigd bij de opening van het be jaardencentrum. Is de raad alleen maar goed om het geld te voteren of mogen wij ook nog zien waar het blijft. De heer Kroesbergen verontschuldigd het stich- dat het bejaardencentrum in ge bouw „Eltheto" iedere dag druk wordt bezocht? dat hier deze week al het tweede biljart is aangekomen? dat het nu zeker is dat bij de uitvoering van de Veenendaalse Har monie „Caecilia" zaterdag 9 februari a.s. het neger-orkest „The Black Swin gers zal medewerken? dat „Caecilia" bij deze gelegen heid voor het eerst de nieuwe instru menten bij een openbaar concert zal gebruiken? dat de verwachtingen van de kwaliteit van deze uitvoering, ook al gezien de prachtige instrumenten, hoog gestemd zijn? dat nog niets werd gehoord op het beschikbaar stellen van twee wo ningen door het gemeentebestuur, voor Hongaarse gezinnen? dat dus niet bekend is of en wan neer er Hongaarse gezinnen naar Vee nendaal komen? I Heden, vrydag 1 februari I (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, I ontspanningsavond voor be jaarden. Donderdag 7 februari (In Vredeskerk) 7.30 uur, ds. J. C. Stelwagen van Rotter dam spreekt op uitnodiging van J.V. en K.V. Zuidwijk. (In geb. Eikenlaan) 8 uur, con cert Utrechts Byzantijns koor, onder ausp. Ritmeester Man nenkoor. I Zaterdag 9 februari (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, Concert Veenendaalse Harmo nie „Caecilia" m.m.v. Mannen koor „De Veenzangers" en Veenendaals Dameskoor. Luxor Theater Van heden vrijdag tm. zondag de film „O, mijn papa", van maandag t.m. woensdag „Vrou- 1 wen achter het bamboegordijn" H en donderdag „Cavalleria Rus- |f ticana". li tingsbestuur en nodigt meteen de raad uit, heden, vrijdagavond om half acht aanwezig te zijn bij een toneelvoorstelling welke dan in het centrum wordt gegeven. De heer Van Deelen bekent er de hele week over te hebben gepiekerd, maar tenslotte toch meent op zijn standpunt te moeten blijven staan. Ontspanning is goed, maar wanneer het kaartspel het leven van een bejaarde moet vulleh is dat toch wel erg armelijk, zegt hij. Ook vindt hij het kaarten een bezwaar omdat dit velen in de gemeente er van weerhoudt het centrum te bezoeken. Hoewel hij geen liefhebber van kaarten is kan ook de voorzitter geen verschil zien tussen dammen en kaarten. Het kaartspel staat vanouds in een slechte reuk omdat het vroeger veelal werd ge daan in café's en bij een flinke borrel. Biljarten is wel degelijk een kunst en dat heb ik ook altijd graag gedaan. Er komt geen geluk bij. Vloeken moet men nooit doen. Verder zie ik geen verschil met een spelletje domino of kwartetten dat men toch ook met kaarten moet doen. Het gaat hier om tijdspassering en niet om een ieven mee te vullen'. De heer Van Ojik handhaaft zijn be zwaren maar zal niet tegen de-subsidie verlening stemmen. De beide SGP-leden kunnen zich er niet mee verenigen en krijgen aantekening dat zij tegen zijn. Het centrum krijgt dus zijn 2000 gulden sub sidie per jaar. Bij de rondvraag stelde de heer Van Galen nog voor in het bejaardencentrum ook verkeersles te geven. Dat kan zeer nuttig zijn. Er is hier sprake van ont spanning en van inspanning, is de reactie van de voorzitter, maar hij zal het in overweging nemen. BIGGENMARKT NIET IN HET GEDRANG De heer Van Deelen is bang dat de biggenmarkt in het gedrang zal komen nu men na het verbod om voortaan fietsen tussen de kramen op de markt mee te voeren een baan voor fietsen wil vrij houden aan de zuidzijde van de Markt, dus bij de biggenmarkt. De heer Diepê- veen (ar) vreest dat de bewoners hier veel last zullen krijgen van rijen fietsen voor hun deur. De voorzitter neemt ech ter deze bezwaren weg door mede te de len, dat wanneer de biggenmarkt zich nog eens mocht uitbreiden op tijd maatregelen genomen zullen worden en dat verder de ruimte bij de kerk als fietsenbergplaats is aangewezen. Het verbod om fietsen mee over de markt te voeren had er zijns in ziens al veel-eerder moeten zijn want het heeft al heel wat dameskleding bescha digd en nylonkousen vernield. GEEN MEDEWERKING PLAATSELIJKE VER ENIGINGEN De heer Scholten (chu) merkt op dat het concert van het Ned. Kamerkoor van enkele weken geleden de gemeente 650 gulden heeft gekost wegens gebrek aan publiek. Er wordt allerwege geklaagd dat (Zie verder pagina 4.) BIBLIOTHEEK WEER OPEN Door verschillende omstandigheden kon de bibliotheek van de Ned. Herv. jeugdraad dit seizoen niet worden opengesteld. Toch is men inmiddels met de reorganisatie zover gevorderd, dat er nu weer boeken kunnen worden uitgeleend. Iedereen kan gebruik ma ken van deze uitlening. Iedere vrijdag avond is er van zeven uur tot half acht gelegenheid de diverse boeken te rui len of nieuwe boeken te halen. Ver schillende bekende boeken zijn weer aan de verzameling toegevoegd. RENSWOUDE BIJ VOETBALPOOL Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de v.v. .Renswoude" zich een dezer dagen aan te sluiten bij de grote KNVB-pool, die nu dan toch gaat draaien. Voor de leden van de vereniging is dit een voordeel, daar men nu mee kan spelen in deze voet balpool. Tevens heeft de voetbalver eniging hier zelf ook nog een klein financieel voordeel aan. Zoals wij reeds eerder konden be richten heeft de Veenendaalse Har monie „Caecilia" voor zaterdag 9 febr. a.s. een bijzondere concertavond op het programma staan. Wanneer wij hieronder een opsom ming van de uit te voeren nummers geven, blijkt al wel dat het een mooie avond met prachtige muziek en ook een avond met grote muzikale variatie belooft te worden. Voor de pauze wordt een zevental zeer aantrekkelijke nummers uitge voerd door de harmonie zelf, waar onder de ouverture Egmont, Wiener Praterleben, de tango Jalousie van J. Gade, Tschaikowsky-herinneringen en tenslotte de mars Mandora. Na de pauze volgt het optreden van het negerorkest „The Black Swingers" en van de Tyroler-Kapel met de voor deze gezelschappen eigen muziek welke ongetwijfeld de nodige hilariteit en gezelligheid zullen brengen. Na deze afwisseling van het pro gramma volgt muziek van eigenlijk weer geheel ander karakter. Samen met „De Veenzangers" en het Veenen daals Dameskoor worden dan namelijk een vijftal operanummers uitgevoerd, t.w. het Soldatenkoor uit Faust, Pries terkoor uit Die Zauberflöte, Triomph- koor uit Aïda, Judex Mors et Vita en het Halleluja uit de Messias van Handel. Op uitnodiging van de Jongelings vereniging en de Knapenvereniging in de Zuidwijk, spreekt ds. J. C. Stelwagen van Rotterdam-Hilligersberg donder dagavond 7 februari om half acht in de Vredeskerk. De VALLEI-RIKS van de vorige week, welke werd uitgegeven by de fa Sigarenmagazijn Sas Groenen op het Fred. v. d. Paltshof te Rhenen, werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe VALLEI- RIKS weer met 2,50 gestegen en is de nieuwe riks intussen alweer 7,50 waard geworden. Het num mer van de nieuwe VALLEI-RIKS, welke een dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Indien u deze riks vóór donderdagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke dus thans vijf gulden bedraagt, direct in contanten uitbetaald. VRACHTAUTO RAMDE ELEKTRICITEITSPAAL Toen de chauffeur van de firma v. d. B. dinsdagavond met zijn vracht auto achteruit de inrit van het bedrijf wilde inrijden, kwam hij hierbij zo hevig met een elektriciteitspaal in aanraking, dat deze ontzet werd. Doordat de stroomdraden afbraken, kwamen verscheidene bewoners van de Hoofdweg zonder licht. Door snel ingrijpen van de P.G.E.M. was dit echter enkele uren later weer ver holpen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In het kader van de jubileumviering van het Ritmeester Mannenkoor, geeft het prachtige en internationaal beken de Byzantijns Koor uit Utrecht, onder leiding van de dirigent dr. Myroslaw Antonowytch, donderdag 9 februari a.s. een groots concert in het gebouw aan de Eikenlaan. Dr Myroslaw Antonowytch Over de bijzondere samenstelling en het aparte karakter van dit koor kon den wij al eerder berichten, en het is thans nog dat wij muziekliefhebbers weer even herinneren aan deze unieke gelegenheid, en adviseren hiervan ge bruik te maken. Het is een zeldzaam heid een dergelijk koor in eigen plaats van uitgelezen zangers te kunnen horen. Het programma voor het concert in Veenendaal, dat gebracht wordt onder de titel „Klanken uit de Oekraïne", vermeldt niet minder dan 17 nummers, waaronder vele prachtige volksliede ren uit de Oekraïne. Ook religieuze muziek van componist Bortjnianskyj, muziek van de eindeloze steppen, van de Kozakken, van Kiew, van het Oekraïnse meisje en van vrolijke boe- ZIJ KWAMEN OP DE KOFFIE Een dezer dagen werd op het erf van een veehouder te Achterberg een bun zing bespeurd. Met man en macht werd een vervolging van de bunzing ingezet. Na veel moeite gelukte het de bunzing te vangen. Daar men dacht dat voor het velletje van de bunzing veel geld gemaakt zou worden, werd voor tien gulden brandewijn aange schaft daar dit nu wel kon lijden. Ont stellend was het bericht echter dat bij de verkoop het velletje maar twee gulden had opgebracht. Of zij dus op de koffie kwamen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaate goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 renfeesten. Muziek ook welke het koor van dr. Antonowytch bijzonder ligt. Het behoeft dan ook geen verwon dering te wekken dat voor dit concert reeds een zeer groot aantal plaatsen zijn gekocht door de velen die het absoluut niet willen missen. Op woensdag 6 en woensdag 13 februari zal in de zaal van „Sportlust" een film gedraaid worden van de reis die de ouden van dagen van Eist in augustus 1956 heb ben gemaakt. Het was een goed idee van de commissie om van de tocht een film te laten vervaardigen, want de film, die voor enkele personen heeft proefgedraaid is van'een bijzonder gehalte. Er komen verschillende zeer aardige momenten in voor. De rolprent is opgenomen en ver vaardigd door de heer Bakker uit Vee nendaal. Aan beide avonden wordt geheel be langeloos medewerking verleend door het muziekensemble „Ritme", onder leiding van Jannie Onink. In dit gezelschap is de oudste 14 en de jongste 12 jaar. Beide avonden zal het aan belangstelling stellig niet ontbreken want velen zullen van de gelegenheid gebruik maken om zichzelf of ouders en grootouders op het witte doek te zien. De opbrengst van beide avonden komt geheel tep goede aan de volgende reis van de ouden van dagen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de commis sieleden. De winkeliersvereniging „Eendracht maakt macht" hield in „Marktzicht" jaarvergadering onder leiding van de heer W. Pol. Over alles wat wij in het afgelopen jaar op touw hebben gezet, hebben wij geen reden tot klagen ge had. De omzet was groter dan ooit, doch laten wij ons er wel van bewust zijn dat dit het hoogste punt wel eens bereikt kan hebben en dat wij poot- aan moeten spelen om eruit te halen wat er inzit. Voorts bracht de voor zitter dank aan de commissie die de verschillende akties op touw had ge zet. Vooral de inschakeling van de jeugd bleek een groot succes te zijn geweest. Wij organiseren alles in grote lijnen zonder hierbij te letten op poli tiek of geloof. De hoop uitsprekende op een goede samenwerking, stelde hij de secretaris, de heer G. H. Verwoerd, in de gelegenheid de notulen en het jaarverslag te lezen, waaruit bleek dat het ledental thans 69 bedraagt en de in het afgelopen jaar op touw ge zette akties weer volledig geslaagd genoemd konden worden. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren Koudijs, Jon ker en Nap. De aftredende bestuurs leden G. Stuivenberg, W. Pol en T. H. H. Wenner, werden herkozen. Vermoe delijk in verband met het op de agen da vermelde punt „Bespreking middag sluiting" waren vele leden op de ver gadering aanwezig. Nadat hierop een toelichting was gegeven door de voor zitter, werd over het voor of tegen ge stemd. Het merendeel der aanwezige leden bleek er voor te zijn zodat de voorzitter mededeelde dat dit aan de gemeenteraad zou worden doorgege ven. Vervolgens werd in grote trekken de te voeren acties in 1957 besproken en werd besloten in de maand mei een voorjaarsactie, in september 'n avond- markt en in oktober de najaarsaktie en de Sint-Nicolaasaktie te houden. SCHIETUITSLAGEN De schietuitslagen waren deze week als volgt: R. van Eist en J. van Eist 47, A. van Dusschoten 45 C. Valkenburg jr 44, J. Koudijs 43, G. J. de Joode en P. Engelenburg 41, M. Berendse 39, H. Be- rendse 38 en H. Valkenburg 36. Dinsdagavond sprak in gebouw de ontwikkelingen in de verhouding tus- „Eltheto" voor de Veenendaalse A.R. kiesvereniging prof. dr. L. W. G. Schol ten, lid van de Tweede Kamer, over de ontwikkeling in de internationale sa menleving, het gedrag en het streven van de verschillende volkeren en na ties. De spreker werd ingeleid door ds. D. van Enk, die zei, het bijzonder op prijs te stellen om een man die zo grote bekendheid geniet o.m. door zjjn optreden in de Tweede Kamer en als radiospreker, nu eens in eigen persoon in Veenendaal te horen. Op zijn onderwerp ingaande begon prof. Scholten met op te merken dat het vroe ger eigenlijk ondenkbaar was in een ver gadering van een kiesvereniging over de buitenlandse politiek te spreken. Men was toen eigenlijk teruggevallen tot een staat van tevredenheid in de rol van kleine natie. Na de eerste wereldoorlog kwam daarin al verandering toen Nederland toetrad tot de Volkenbond en meesprak over het tot *een verscheurend monster uitgroeiend Duitsland. Wij werden hiertoe gedwongen om er tenslotte de werkelijk heid van te ondervinden. Na de tweede wereldoorlog domineert zelfs het vraag stuk van de buitenlandse verhoudingen bij het bepalen van de regeringspolitiek. Hét heeft alle nut dat een kiesvereni ging tussentijds ook over politiek spreekt en niet alleen tegen verkiezingen. Het is nodig dat het volk over het oplossen van de vraagstukken steeds een opvatting heeft. Het is tenslotte slechts uitgaande van de staatkundige beginselen der ver schillende partijen en van de meningen, welke in ons volk leven dat de oplossing gezocht wordt in de richting welke het volk wenst. Spreker wilde deze avond in het bij zonder behandelen de samenhang tussen De Cultuur Natuur Historische Ver eniging „Zuid-Oost Utrecht" hield woensdagavond in hotel „Stuyvenberg" weer een avond. Ditmaal gold het de vertoning van een kleurenfilm over de vogels van riet en waterland. De voorzitter, de heer Hulzebos, sprak het welkomstwoord voor een geheel ge vulde zaal. Hierna kreeg de heer De Jong het woord, die allereerst ver telde over hoe een dergelijke film tot stand komt. Tevens liet spreker dui delijk zien op welke wijze de vogels worden gefilmd en gefotografeerd. Dit gebeurt bijna altijd vanuit de schuil- tent, alleen zeer schuwe vogels (bijv. kiekendief) worden op afstand elek trisch gefilmd. Vele vogels kon men op het witte doek zien verschijnen, o.a. de kievit, kemphaan, grutto, scholekster, Ik geloof niet dat de raad van Wouden berg zelf gelooft dat het tegenvoorstel t.a.v. ae grenswyzigmg serieus zaï wor den genomen, aldus het raadslid Berendse (Gem. Bel.) in de dinsdagmiddag ge houden vergadering van de raad van Scherpenzeel toen de grenswijziging ter sprake kwam. Woudenberg stelt voor de grens op de j Pluimseweg te leggen, zodat men er nog 25 woningen by krijgt. Terwyl Scherpen zeel in grote iyn het voorgestelde plan accepteert. Verder werden door de raad burgemeester en wethouders aangewezen als gemachtigden om de gemeente Scher penzeel te vertegenwoordigen by de be spreking van de grenswyziging in de ver gadering van de interprovinciale commis sie op 5 februari te Utrecht. De heer Berendse vroeg verder of b. en w. er vooral op willen wyzen, dat de grenzen zo worden vastgesteld dat de gemeente goed bestuurbaar wordt en dat men de Rijksweg niet als grens neemt. Er moet vooral op gewezen worden dat de ge meente Scherpenzeel nooit op grenswUzi- ging heeft aangedrongen, maar dit is uit gegaan van de bewoners in het omstreden gebied. De heer Renken (pvda) sloot zich hier aan en vroeg of het niet mogelijk is Scherpenzeel bij de provincie Utrecht te trekken. De voorzitter deelde mede, dat dit wel ter sprake was geweest, maar door Gelderland van de hand gewezen. In zijn openingswoord gaf de burgemees ter een overzicht van het afgelopen jaar. Er zijn in het afgelopen jaar 16 inwoners overleden, 62 kinderen geboren en 40 kiekendief, waterral, roerdomp en vele andere. Ook het landschapsschoon werd niet verwaarloosd en evenmin de planten die men in hun natuurlijke staat kan bewonderen (orchideeën). Deze rolprent was verdeeld in de vier jaargetijden zodat men een idee kon krijgen van wat er alzo in een jaar in het rietland gebeurt. Tevens gaf de heer De Jong een uitstekende uiteen zetting over de leefwijze, het broeden en bijzondere gedragingen van de vele vogels. paren in de echt verbonden. Er zijn 173 personen vertrokken uit de gemeente en er was een DeVoiKnigStoename van n personen. De ontwikkeling bij de plaatse lijke bedrijven was gunstig. Alleen in de kippenhouderij was er een achteruitgang door de lage eierprijs. Het woningtekort nam toe van 30 tot 40 aanvragen, waar onder nog enkele noodgevallen. De markt verliep in het afgelopen jaar zeer gunstig; er werden 47.100.000 eieren aangevoerd en 3.000 varkens. Men hoopte in het komende jaar 12 woningen te bouwen. Waarschijn lijk wordt dit jaar nog begonnen met de bouw van de landbouwhuishoudschool. Het pas verrezen nieuwe bankgebouw noemde spreker een bewijs van vooruit gang in de gemeente. Hoe men de wo ningbouw in het komende jaar moest fi nancieren moest nog nader worden be keken. Gelukkig prees de burgemeester dat nog tijdig enkele kapitaalswerken wa ren uitgevoerd, zoals de Glashorsterdijk, Moorst en de Haarweg. Aan de laatste zal men deze week beginnen. De geloofsbrie ven van het nieuw benoemde raadslid G. v. Leeuwen werden door H. Berends en J. Renken onderzocht en in orde bevon den. 't Nieuwe lid zal in de volgende ver gadering worden geïnstalleerd. Aan de Berkenlaan werd een perceel grond ver kocht voor woningbouw aan G. Lansing, groot 545 vierkante meter voor 2.50 per m2 en aan de Eikenlaan een perceel groot 340 m2 a 3,per m2 aan L. Lagerwey uit Woudenberg. Op voorstel van b. en w. werd aan mej. S. Klein Nulent op haar verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de o.l. school. In haar plaats werd benoemd mej. M. Smit te Genderen. In de vakature door het be danken van C. ter Burg werd in de wo ningcommissie gekozen de heer J. H. Ren ken. Aan de heer G. v. Raay in de Dorps straat werd een extra premie toigezegd als hij zijn woning afbreekt en enkele meters terug weer opbouwt. Verder deel de de voorzitter nog mede dat spoedig een voorstel tot de bouw van acht woningen te verwachten is en verder dat aan het scheidende raadslid, dat niet aanwezig was een legtegel.zou worden aangeboden, speciaal voor dit doel vervaardigd. De heer Harthoorn merkte op dat de wegen bij gladheid niet tijdig waren gestrooid. HOROSCOOP. De nieuwe premier van Engeland, Macmil- lan is geboren onder het tekeh van de Waterman. ZUn horo scoop vermeldde voor de tiende januari, de dag dat hy tot op volger van Eden werd aange wezen: „Uw kans staat in het zenith. Vandaag kunt gy uw hoogste aspiraties tot werkeiyk- heid maken." Laten we dus allen weer in de astrologie geloven! GEEN RALLEY. De Grieks© reder Onassis heeft 200.000 liter benzine aangeboden om de Ral- ley van Monte Carlo mogelijk te maken. Toch zal deze jaarlijkse monsterrit niet plaats hebben, naar men zegt omdat in Frank rijk de Poujadisten gedreigd hebben banden en ruiten .van deelnemende auto's te zullen vernielen. BOEK. U leest natuurlijk al leen wat u wilt (u woont im mers in 'n democratische staat!). Maar dat dacht u maar. In tal van democratische staten zijn tal van boeken verboden en in Ierland spant men wat dat be treft de kroon, al weten we niet precies in hoever dit land een zuivere democratie is. Op de lijst der verdoemden staan daar schrijvers als Hemingway, Re marque, Steinbeck, Caldwell, Aldous Huxley en het Kinsey- rapport. Ook in Italië maakt men het bont, de pers beklaagt er zich over, dat de toneelstuk ken van Sartre en Roussin er niet mogen worden opgevoerd en dat in de stukken van Shakespeare de naam van de Heilige maagd wordt geschrapt, zo vaak Falstaff die in de mond neemt. IETS EN NIETS. De film veteraan Clark Gable heeft na het gereed komen van zijn 56ste film verklaard, dat de vrouwe lijke filmsterren van vroeger, zoals Marlène Dietricht en Joan Crawfordt „iets" hadden, maar dat de sterren van tegenwoordig „niets" hebben. VONDST. In d© buik van een patiënt te Marseille vond men bij een operatie een schaar en een stuk verbandgaas, die daar waren achtergelaten door een vergeetachtig» chirurg, die het slachtoffer in 1943 had ge opereerd. Hoewel de Franse wet verantwoordelijkheid van artsen voor complicaties of andere ge volgen van chirurgisch ingrij pen niet erkent, heeft de recht bank in dit speciale geval scha devergoeding aan het slachtof fer toegewezen. KLACHT. Dr. Isaac Herzog heeft by de Jordaanse regering een klacht ingediend tegen het ophangen van verkiezingspam fletten op de Klaagmuur te Je ruzalem. BED. Voor het eerst sinds vele jaren wordt in het theater van het Palais Royal te Parh's een stuk opgevoerd, waarin geen bed voorkomt. Tal van schryvers hadden dit prikkelend attribuut een plaats in hun stuk gegeven sinds Mauriac er mee was begonnen in zyn „Le pas sage du malin". GOLF. Chepilow, de Rus sische minister van buitenland se zaken heeft aan de Russische diplomaten in het buitenland een circulaire doen toekomen, waarin hij hen beveelt golf te leren spelen. Wil hy zodoend© meer in d« gunst van Eisenhower raken? ALZIEND OOG. In navol ging van Amerika gaat een Pa- rys' magazyn televisietoestellen plaatsen, waarmee alle kopers en koopsters in de gaten kunnen worden gehouden. Per jaar worden in dit magazyn 50.000 voorwerpen gestolen en men hoopt met het televisieoog dit aantal zo drastisch te kunnen verminderen, dat een besparing van 750.000 gulden wordt ver kregen. In december werden 500 per sonen op diefstal betrapt, waar- by bleek, dat er vyf maal zo veel dieveggen zyn als dieven. HUWELIJK. „Het huweiyk? Dat is een vrouw méér en een man minder." (Pierre Brasseur). *FOUTENJAGERS. Een Ame rikaans blad bericht aan zyn lezers: De fouten die u in deze krant aantreft zyn er met opzet in gezet met de bedoeling meer voldoening te verschaffen aan hen, die ons telkens opmerk zaam komen maken op onjuist heden, die zy in ons blad ont dekken. TOP. In 1956 *yn In de Ver. Staten toprecettes gemaakt met de films Trapeze (nu In ons land te zien) en High Society (de laatste film van Grace Kelly). Topplaten van deze maand zyn volgens Music Hall: Que sera sera, La Corrida, Lisboa antiga en Je vals voir ma blonde. SPELLETJE. Twee engelse jongens wilden een spelletje doen, dat in Amerika nogal op gang heeft gemaakt. Het bestaat hierin dat in een dienstrevolver één kogel wordt gedaan, zodat men een kans heeft van één op zes dat het ding afgaat. Om beurten zet men dan de revol ver tegen de slaap en haalt de trekker over. In het geval van de engelse jongens was het eer st© schot raak ©n de oudste jongen dood. sen de volkeren onderling en de Schrift. Er wordt wel eens beweerd dat er nu eenmaal een onstuitbare en duideiyke heenwyzing is te onderkennen welke gaat in de richting van de eenwording van alle volken. In de geest van er staat geschre ven en er is geschied. Met andere woor den: dat mogen wij niet tegenhouden, zo als b.v. de Europese éénwording, cultu reel en economisch. Men vergeet dan ech ter dat juist ook in deze tyd zich het na tionaal bewustzijn zich zo in de wereld doet gelden. Kijk naar China, India, Indo nesië, Perzië, Egypte, Tunis, Algiers, Ma rokko enz. Spanje is kwaad wanneer ko ningin Elisabeth Gibraltar bezoekt. Frankrijk wil Algiers er by hebben. Duitsland strydt voor zijn eenheid. Enge land wil er maar niet aan een sateliet- staat te worden in plaats van de zetel van het eertijds machtige imperium, waarover men daar nu weer spreekt. Ook Neder land heeft na 1945 een groter nationaal bewustzijn te zien gegeven. Wy waren trots op de energie welke wy konden op brengen bij het bestrijden van de gevol gen der watersnoodramp, de verdere droogmaking van het IJsselmeer, het bou wen van een „Statendam". Wy zien de Friese beweging, een groepering in Lim burg en Oost-Nederland. Het gaat hierby om het eigene. Er zyn dan ook twee grote lynen te on derscheiden. De ene gaat naar een hech tere internationale samenwerking en de andere geeft een nationaal bewust wor den. Beide minstens even sterk. IN HET LAATST DER DAGEN Geen van beide strevingen en lynen mogen wij afkeuren. Ook niet aan de hand van de heilige Schrift. Internatio nale samenwerking is onontbeerlyk ge worden en dient verder ontwikkeld. Het eigene evenwel dat wy als natie als erf deel hebben meegekregen behoeven en mogen wy hiervoor echter niet prys te geven. In Openbaringen 7 wordt gespro ken over alle natiën en volkeren in het laatst der dagen. Afzonderlyke volken zullen er dus wel blyven al zal er wel ko men een eenheid in de lofpryzing van het Lam. Wy zien dit toch ook in het gezin. Nie mand wil eigenlyk precies op broer of zus lyken. Ieder wil in het gezamenlijk leven toch iets aparts, toch iets eigens zyn. Minister Luns heeft onze steun als hij hij comohJiwrlfinfl in opn toch het eigene wil behouden. Een goede Anti-revolutionair mag zich niet verga pen aan internationale éénwording en daarby zyn nationaliteit opofferen. HONGARIJE EN DE RUSSEN In Hongarije en Polen zagen wy zelfs de communisten zich weer ten volle na tionaal bewust worden. Ook de Russen zagen af van zich alleen te verdedigen en gingen fatsoenlyk doen. Men ging daar erkennen dat een nationaal communisme beter is. In het vryheidslievend Honga- rye ging het echter te ver ten aanzien van Ruslands militaire veiligheid. De Russen hebben in afweer van een eventuele nieuwe invasie in de toekomst steeds ge werkt aan het vormen van een ring van communistische en neutrale staten rond hun grenzen. Voor Hongarye was men bang dat het via Triëst nog eens gebruikt zou kunnen worden by een invasie van de geallieerden. Daarom werd het met niets ontziende middelen weer onder de macht van Rusland gebracht. Sjoekof zelf deed het omdat hij anders niet meer de verant- woordelykheid wilde dragen voor de vei ligheid van de Sovjet-Unie. Het gebeurde in Hongarye is dus niet anders dan een verdedigingsmaatregel van Rusland. De Hongaren gingen te ver en wilden de keten van omringende staten verbreken. De Polen blyven liever nog wat aan pappen met Rusland omdat men de vroe gere Duitse gebieden niet meer wil af staan. God heeft tenslotte de verschillende volken gesteld om aan te tonen dat sa menwerking en eenheid onontbeerlyk is, aldus professor Scholten. HOE KOMEN WIJ VAN DULLES AF? In antwoord op een vraag uit de ver gadering of toch de Bijbel niet spreekt van een eenheid van alle mensen by de wederkomst van Christus, zei spreker dat het inderdaad mogelyk is dat de christe nen zich op de duur niet meer met poli tiek willen ophouden en martelaren wor den. Nog een andere vraag, nl. of in de wereldverhoudingen toch niet ln de eer ste plaats moet worden uitgegaan van de rechtsstaat, dus het recht gaat boven het belang, moet worden uitgegaan, beant woordde prof. Scholten bevestigend. Ver dragen en overeenkomsten moeten wor den nageleefd. Dit is ook de opzet van de Verenigde Naties. Deze organisatie is een produkt van de westerse cultuur waarvan Amerika de leider is. Wanneer nu die lei der niet ingrypt bij rechtsverkrachting als in onze verhouding tot Indonesië en b.v. het Suezkanaal, dan is dat onder graving van de westerse cultuur. Dulles denkt alleen maar in dollars. In het mid den-oosten is nog wat te verdienen dus de Engelsen en Fransen er uit. Spreker had al eens de vraag horen stellen van: hoe komen we van Dulles af, en in Amerika zelf begint men nu al openlijk en heftig tegen de politiek van Dulles te ageren. Het recht boven het belang, dan zyn we op de goede weg. WIJZE WOORDEN WAAR ZIJN WE BANG VOOR? Er is niets te vrezen dan de vrees. (Bacon)

De Vallei | 1957 | | pagina 1