DE VALLEI Het laatste verweer tegen grenswijzigingen r KOPZIEKTE EN SPORENELEMENTEN RHENEN AMERONGEN LEERSUM OVERBERG Voor de Jeugd LUNTEREN SCHERPENZEEL van Veenendaal se CBTB ondersteunde actie Landbouwschap Interessante vergadering Winkeliersvereniging Goede zang- en toneelavond van „O.B.K." Elektrische schrikdraden Ingekomen en vertrokken Rhenen Leersum Voorlichting van „Veilig Verkeer** r>>- x Grootvader „zag ze vliegen" Interessante lezing in Woudenberg Commissie voor gezamenlijk onderzoek in Gelderse Vallei Groter omzet maar minder winst voor de coöperatie Officiële bekendmaking ARAM (Vervolg van pagina 1) Het gemeentebestuur van Renswoude heeft voorgesteld ter compensatie De Haspel bij Renswoude te trekken, maar, aldus burgemeester Bakker, De Haspel vormt een geheel met Veenen- daal en is ook geheel op deze plaats georiënteerd. De belangrijkste bezwaren van bur gemeester Bakker betroffen de grens wijziging met Rhenen. De bewoners van de Cuneraweg zijn geheel op Vee- nendaal georiënteerd: cultureel, sociaal en kerkelijk. Het Juliana ziekenhuis is eigenlijk een Veenendaals ziekenhuis. De inwoners van Veenendaal brachten 185.000 gulden voor dit ziekenhuis bij een. Ook het Bergbad is Veenendaals eigendom en er wordt door Veenen- dalers gezwommen. Verder heeft Vee nendaal behoefte aan ruimte voor een villawijk en recreatie. Het aangren zend gebied van Rhenen is hiervoor bij uitstek geschikt. De nu voorgestelde wijziging met Rhenen is zo miniem en van weinig betekenis, dat latere ge slachten ons zullen veroordelen. Ook verwachtte spreker dat de in uitvoe ring komende grenswijziging wel spoe dig door een tweede gevolgd zal moe ten worden. In het rapport van de commissie wordt bij het vaststellen van de grens met Rhenen gesproken over grenzen van grootgrondbezit. Nu ech ter wordt de grens getrokken dwars over en door kleine percelen. VEENENDALERS IN RHENEN VAN HARTE WELKOM In antwoord op wat burgemeester Bakker van Veenendaal gezegd had merkte de burgemeester van Rhenen, mr. L. H. N. M. Bosch ridder van Ro senthal, op dat misschien kinderen van de bewoners aan de Cuneraweg in Veenendaal werken. Kerkelijk is men niet op Veenendaal aangewezen aan gezien het Veeneind een eigen kerkje nodig heeft. Veenendaal is geen agrari sche gemeente en de boerderijtjes welke bij deze gemeente getrokken zullen worden zullen dit bemerken. Het ziekenhuis beschouwt deze bur gemeester als een streekziekenhuis. Veenendaal bezit dan geen recreatie terrein, zo zegt Rhenens eerste burger tenslotte, maar de Veenendalers zijn in onze bossen e.d. van harte welkom. DE KLOMP EN EDERVEEN BIJ RENSWOUDE De gemeente Renswoude is bij deze grenswijziging het meest gedupeerd, zo begon burgemeester J. A. Hosang van Renswoude zijn pleidooi. Dat men on ze tegenwerpingen en bezwaren zon der meer en zonder beantwoording naast zich heeft neergelegd is voor de toekomst van Renswoude verontrus tend. Verder zijn wij teleurgesteld om de behandeling. Wij moeten grote gebieden afstaan aan Veenendaal en Scherpenzeel en dat op een wijze en in een mate dat, wanneer hiertegenover geen compen satie komt voor het verlies van in komsten (de bioscoop op de Vendelse- weg: ƒ23.000,per jaar) en inwoners en grondgebied in de vorm van Eder- veen en De Klomp, waarvan vele be woners zich tot Renswoude voelen aan getrokken en een deel van de gemeen te Amerongen, wij nimmer in de voor gestelde grenswijziging zullen toestem men. Verder bezag de burgemeester het grillige verloop van de nieuwe grens. De grens Veenendaal-Ede kan niet tot aan de spoorlijn en die met Renswoude weer wel. Veenendaal heeft behoefte aan meer ruimte maar met Scherpenzeel is dit absoluut niet het geval. In het bestaande gebied heeft men volop gelegenheid tot uitbreiding. Verder zullen door deze grenswijziging vele boeren nu in de provincie Gelder land komen en zich moeten overscha kelen op andere controle-stations voor vee en andere landbouwinstanties en verenigingen. Ook zullen zij nu verre reizen als naar Arnhem moeten maken waar zij nu in 't nabij gelegen Utrecht terecht kunnen. Burgemeester Hosang sluit deze met zeer veel nadruk uitge sproken argumenten met het aanbie den van de tekst van het gesproken woord, versierd met het wapen van Renswoude. WOUDENBERG-SCHERPENZEEL De burgemeester van Scherpenzeel, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, zei het eens te kunnen zijn met de in zichten van de grenswijzigingscommis sie en is van oordeel dat het gebied van Renswoude aan Scherpenzeel toe gewezen ook inderdaad op Scherpenzeel is georiënteerd, zo ook voor wat be treft het gebied dat volgens het ont werp van Woudenberg naar Scherpen zeel zal overgaan. De pogingen van de raden van Renswoude en Woudenberg om elders compensatie te zoeken zijn moeilijk vol te houden. De oppervlakte van de drie boerderijen welke Rens woude terug vraagt is even groot als het gebied dat van Renswoude naar Scherpenzeel zal over gaan. Het voor stel van Woudenberg om in het weste lijk deel van Scherpenzeel compensatie te geven gaat evenmin op. Wouden berg zegt uit het te annexeren gebied jaarlijks een bedrag van ƒ45.000,aan inkomsten te hebben ontvangen, maar gezien het verzorgingspeil van het om streden gebied zou men dit niet zeggen. Veeleer krijgt men de indruk dat het door Scherpenzeel te annexeren gebied voor Woudenberg een wingewest is geweest. WOUDENBERG VERLIEST 1/7 DEEL VAN INWONERS De heer J. A. Hosang kreeg hierna weer het woord, nu als burgemeester van de gemeente Woudenberg. Door de grenswijzigingen met Scherpenzeel zal Woudenberg 1/7 deel van zijn bevolking verliezen en het inwonertal terugge bracht tot 4000. Een grens blijft altijd grillig. Hoe men deze ook legt. Scher penzeel heeft aan deze wijziging niet de minste behoefte. Woudenberg ver liest het in het omstreden gebied ge dachte industrieterrein. Ook hieraan heeft Scherpenzeel geen behoefte. Woudenberg heeft hiervoor elders in de gemeente vrijwel geen terrein meer beschikbaar. Wij krijgen sterk de in druk dat men de belangen van Wou denberg niet zwaar telt. Ook hier zien wij de moeilijkheden met boeren die van Utrecht naar Gelderland verhuizen. Burgemeester verzoekt met klem om aandacht voor deze bezwaren en wijst erop dat de raad van Woudenberg zich tegen de nu voorgestelde oplossing met hand en tand zal verzetten. Andermaal biedt spr. de commissie de tekst van het gesproken woord in een band ver sierd met het wapen van Woudenberg, aan. Burgemeester Hosang wees er hierbij nog op dat het wapen van Wou denberg o.m. drie kemphanen voert en hij hoopt dat de commissie er niet aan zal medewerken dat deze hanen drie geplukte kippen worden Het is nu de taak van de interpro vinciale commissie de in deze verga dering gehoorde bezwaren in het rap port aan de regering te verwerken en de volgende stap in de procedure naar de definitieve uitvoering der annexatie plannen is nu het aanbieden van het uiteindelijk ontwerp van wet aan de vergadering der Staten-Generaal. Zoals bekend is men voornemens zo mogelijk in de maand juli van het vol gend jaar de grenswijziging door te voeren. De afdeling Veenendaal van de CBTB hield een ledenvergadering ter bespre king van het landbouwbeleid van de huidige regering alsmede om de voor stellen van het landbouwschap te on dersteunen. De urgentie van dit vraag stuk bleek wel uit de zeer grote be langstelling van de leden. De regering heeft de prijzen van de landbouwpro- dukten na de oorlog voor honderden miljoenen afgeroomd om de prijs van het levensmiddelenpakket laag te hou den. De schijn wordt nu gewekt dat de landbouw al maar door gesteund en gesubsidieerd moet worden en dat het landbouw moet investeren, terwijl het Nederlandse volk vele miljoenen in de tegenovergestelde het geval is geweest. De vergadering was van oordeel dat als er met praten niets te bereiken is, er daden moeten komen. Zij stelde voor om er met kracht bij het hoofdbestuur op aan te dringen dat de geörganiseerde landbouw adviseert om de R.L.V.D. hoe hoog gewaardeerd, niet meer op de bedrijven toe te laten en terugtrekking van de georganiseerde landbouw uit de p.b.o. De jaarvergadering van de Veenendaal- se Winkeliers Vereniging „Handel en Nij verheid", welke dinsdagavond in de bo venzaal van hotel „De Korenbeurs" werd gehouden, werd door een record aantal leden bezocht. In een grote saamhorigheid werd de agenda afgewerkt. De leden heb ben bovendien een zeer interessante avond gehad, daar de voorzitter, de heer Ant. de Ruiter, een gedetailleerd- over zicht gaf van het uitbreidingsplan van Veenendaal, waaruit bleek, dat Veenen daal in een zeer nauw keurslijf zit en wanneer niet spoedig tot annexatie wordt besloten, Veenendaal binnen een afzien bare t\jd met de woningbouw vastloopt. De vergadering had voor de leden ook een attractief gedeelte, want na afloop werd nog een gratis verloting gehouden en kreeg elk lid nog een aardige attentie mee voor het gezin. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Stafleiding ontvangst centrum van Hongaarse vluchtelingen in Harskamp, waarin dank werd gebracht voor alle gaven en voor alle hulp en medewerking, ondervonden bij de viering van het kerstfeest van 50 Hongaarse vluchtelingen in de „Harskamp". Het schrijven was mede-ondertekend door het Vertrouwenscomité van de Hongaarse vluchtelingen. Daarna gaf de voorzitter een algemeen beeld van de middenstand en gaf de administrateur, de heer B. van de Pol in een uitvoerig jaarverslag de gang van zaken in 1956. De ondernomen winkel acties, alsmede de grote beurs slaagden volkomen. Het ledental van de VWV be draagt op het ogenblik 130 winkeliers. Dat 1956 een goed jaar was kwam ook uit het financieel overzicht van de penningmees ter, de heer J. Tak tot uiting. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer Ant. de Ruiter, met bijna algemene stemmen herkozen, even als de aftredende bestuursleden de heren J. van den Bosch, H. Huibers en J. Tak. De scheidende secretaris van de vereni ging, de heer R. H. de Ruiter, die 22 jaar in het bestuur zitting had, werd dank ge bracht voor het vele werk dat hij voor de VWV heeft verricht. Hem werden een tweetal boekwerken overhandigd. Voor een geheel bezette zaal gaf de Veenendaalse arbeiderszangvereniging „Oefening baart kunst", in samenwer king met de Bennekomse arbeiders zangvereniging „De nieuwe tijd" een uitvoering van zang en toneel, in ge bouw „De samenwerking". Er werd onder leiding van de diri- gente mevrouw Kapoen-Molenaar, door de koren afzonderlijk en samen ge zongen. Jammer, dat het Veenendaalse koor, dat van goede kwaliteit is, te weinig leden heeft, om alle gezongen werken goed tot hun recht te laten komen. Buitengewoon goed was niettemin „Du Hirte Israëls" van Bortnianski. Bij het zingen van beide koren ge zamenlijk, werd Mozarts Weltliche Kantate voortreffelijk gezongen. Jam mer was dat de bassen bij het overigens behoorlijk gezongen „Ave Verum" van Mozart even verstek lieten gaan, waar door even een kinderlijke dissonant ontstond. Over het algemeen kunnen de koren zich echter gelukkig prijzen met de keuze van hun nummers en de uitvoering daarvan. Na de pauze bracht de toneelgroep van „De nieuwe tijd" een dramatische schets in één bedrijf van Ed. C. Loge- mann. Dit toneelspel werd met veel overtuiging en op aangrijpende wijze voor het voetlicht gebracht. Met een bal in een prettige sfeer, werd deze goed verzorgde avond be sloten. Het hoofd van de plaatselijke politie te Veenendaal herinnert er aan, dat hoofden of bestuurders van ondernemingen van landbouw, tuinbouw, bosbouw of vee houderij, waarin gebruik wordt gemaakt van schrikdraden, in het bezit moeten zijn van een door een bevoegd deskundige op gemaakt en geldig bewijs, waaruit blijkt, dat ten tijde, dat het bewijs werd afge geven, aan de bepalingen van het veilig heidsbesluit elektrische schrikdraden was voldaan. Zij zijn verplicht een duplicaat van het bewijs, uiterlijk de derde dag na dat het is opgemaakt, te zenden aan het districtshoofd van de arbeidsinspectie. De bewüzen verliezen hun geldigheid op 1 april van het jaar volgende op dat van afgifte. Zij, aan wie in het afgelopen kalender jaar een bewijs is afgegeven, moeten zich dus in het bezit van een nieuw, door een bevoegd deskundige op te maken bewijs stellen vóór 1 april 1957. Formulieren voor deze bewijzen, inge richt volgens het door de minister van Sociale Zaken vastgestelde model, zijn verkrijgbaar bij het districtshoofd van de arbeidsinspectie te Utrecht. NIEUWE HUISNUMMERING MARKT Tengevolge van het besluit van de raad der gemeente Veenendaal van 31 januari j.l., waarbij aan het gedeelte van de Achterkerkstraat, lopende vanaf het pand genummerd 2, tot aan de Fluiterstraat, de naam is gegeven van „Markt" wordt de huisnummering van de Markt als volgt gewijzigd: Achterkerkstraat nrs 2 en 4 (fa C. N. v. Kuijk) worden Markt nrs 8 en 8a; Achter kerkstraat nrs 6 en 6bis worden Markt 9 en 9bis; De werkplaats van de fa. C. A. v Stuijvenberg wordt genummerd Markt 9a; Markt 9 (Ned. Herv. Kerk) wordt Markt 9b. De overige nummers van de Markt blijven ongewijzigd, terwijl ook de nummering van de Achterkerkstraat ver der geen verandering ondergaat. WEDEROM NEDERLAAG VOOR PAUL KRQGER De dinsdagavondclub van de kegel club „Paul Krüger" te Rhenen speelde op 29 januari de tweede competitie wedstrijd tegen „Houdt Plank" uit Arnhem. De Rhenenaren verloren deze ontmoeting met 36 hout, ofschoon er vrij behoorlijk door de deelnemers van „PK" werd gekegeld. De hoogste-corpsgooier was de heer Jac. Boers. De leiding was in handen van de heer S. A. M. Stevens. Het was overigens een spannende en sportieve wedstrijd. Paul Krüger hoopt over enige weken in „Bristol" in Arn hem revanche te nemen. NIEUWS VAN DE A.N.B. AFDELING RHENEN De afdeling Rhenen van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond houdt 15 februari een contactavond in het Wapen van Hardenbroek. Als spreker hoopt op te treden de heer J. B. van Otterlo. Leden hebben met hun echtgenote of verloofde toegang. De jaarvergadering wordt gehouden op 28 februari in het Eigen Gebouw. Op deze vergadering zullen de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester wor- OPENBARE VERGADERING BOUWKAS Gisteravond werd in de zaal Buitenlust een openbare vergadering gehouden door de Bouwkas Nederlandse gemeenten, waar een stampvolle zaal met belang stelling luisterde naar een uiteenzetting over het werk van deze bouwkas. Enige tijd geleden besloot de raad tot deelname aan deze bouwkas. Het gevolg was dat inwoners van Amerongen van de diensten van deze intergemeentelijke or ganisatie kunnen gebruik maken. Er werd een commissie voor het bouwsparen in gesteld, bestaande uit de heren K. de Bonte, voorzitter, C. Th. de Boer, secre taris en L. P. de Man, technisch lid. In zijn openingswoord deelde de heer De Bonte mede, dat reeds twee deel nemers werden ingeschreven. Wil men na vanavond nog meerdere gegevens hebben dan kan men zich vervoegen bij de secre taris der commissie, ten gemeentehuize. De woningnood het aantal woning zoekenden wordt steeds groter heeft ons hier samen gebracht, aldus de heer De Bonte. Hij hoopte dat velen na het aanhoren van de uiteenzetting ertoe zul len besluiten zelf te gaan bouwen. Onder de aanwezigen merkten wij op burge meester W. Martens en gemeentesecreta ris F. C. Magendans. De heer J. C. van den Bosch, inspecteur van de bouwkas, zette hierop uiteen hoe deze bouwkas is ontstaan en hoe zij werkt. Aan de hand van een cijfervoorbeeld liet hij zien hoe een en ander in zijn werk gaat. Wil men van de diensten der bouwkas gebruik maken, dus goedkoper bouwen, dan moet men deelnemer worden. Men gaat dan sparen. Als er gebouwd wordt gaan de oudste aanmeldingen voor. De voordelen van de bouwkas zijn o.a. lage architect- kosten, lagere bouwkosten, een aan de maatschappelijke omstandigheden aange paste hypotheekregeling. Ondanks het werk van de bouwkas blijkt door de hoge rentestandaard en de steeds stijgende bouwkosten het bouwen van een eigen woning voorshands voor velen echter een nog niet te verwezenlijken ideaal. Men kan zich niettemin toch reeds aanmelden. Over het algemeen moet men aan eigen geld 15 van de bouwkosten fourneren. Heeft men meer zelf beschikbaar, zoveel te beter. Dit spaart hypotheekrente. Hoe eerder men zich aanmeldt en gaat sparen, hoe meer men reeds beschikbaar zal heb ben, als men straks tot bouwen komt. Bij een netto bouwsom van 15000,wordt 30,per maand gespaard. Hierop wordt rente verstrekt die in de regel hoger is dan bij de Postspaarbank. Wenst men om enigerlei reden het sparen te staken, dan wordt het gespaarde met de rente terug betaald. FILMAVOND N.V.V. In het Clubhuis hield de NVV bestuur- dersbond gisteravond een filmavond. De voorzitter, dé heer G. J. Buis, was ver heugd dat er eindelijk weer eens een ge legenheid was om bij elkaar te zijn in een zo groot verband. Wij hebben in de loop der tijden veel bereikt, maar we zijn er nog niet. De vakbond moet levend blij ven. Ook als vakverbond moeten we op de bres staan voor vrede en vrijheid. Na de vertoning van een filmpje, opgenomen ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van het NVV werd vertoond de aardige film „Honderd man en een meisje". In de middaguren was er een filmvertoning voor de jeugd. Ingekomen: P. N. Swart v. Dordrecht n. Vreewijkplein 7; J. N. v. Beek v. Ede n. Achterbergsestraatweg 151; T. M. Brug man, wed. v. H. J. Bouwman v. Arnhem n. Grebbeweg 52; E. C. Lelievelt v. Vlaar- dingen n. Meidoornlaan 14; B. A. Nijen- huis, g.m. J. R. Lammers v. Wageningen n. Bruine Engseweg 11; E. Jonkheid v. Rotterdam n. Grebbeweg 113; M. W. Rit- zer, g.m. D. J. Laheij v. Zeist n. F. v. d. Paltshof 24 I; S. v. Sluyters v. Arnhem n. Utrechtsestraatweg 230. Ingekomen personen: C. G. Knegjens, w.v. H. G. J. Schouten, v. Utrecht naar Nieuwe Veenendaalseweg 51; G. Terma- ten v. Rotterdam n. Cuneraweg 12; W. Ederv^en, w.v. W. v. Engelenburg, van Veenendaal naar Nieuwe Veenendaalsew. 51; G. Broersma v. Steenwijk n. Cunera weg 425; J. Passenier v. Steenwijk n. Cu neraweg 425. Vertrokken: M. v. Oort v. "Boslandweg 10 n. Renkum; J. L. v. Rosmalen (gez.) v. Utrechtsestraatweg 3 n. Zeist; H. Zwane- pol v. Populierenlaan 25 n. Doetinchem; J. v. Dolder (gez.) v. Platanenlaan 11 n. Herwijnen; B. H. Portier, wed. v. Van Rossum v. Platanenlaan 11 n. Herwijnen. Vertrokken personen: K. G. v. Lienden v. Parallelweg 6 n. Maurik; W. F. Meijer v Herenstraat 58 n. Goes; G. C. Dekker v. Parallelweg 4 n. Amersfoort; J. W. Jansen v. Middelbuurtseweg 36 n. Zeist; H. J. Schuurman (gez.) v. Cuneraweg 425 n. Hengelo (O.); Hendrik Sanders (gez.) v. Herenstraat 135 n. Amerongen; H. Hen ken v. Domineesbergw. 95 n. Renswoude. Ingekomen: M. vxan den Broek en kin deren, e.v. A. van Viegen n. Donkerstraat 34. Ingekomen: H. A. J. Schouwman. Ko ningin Julianalaan 26 v. Rotterdam; L. A. Emanuel, .Middelweg 41 uit Leidschen- dam. Vertrokken :G. A. van Homoed, e.v. C. van Amerongen van Zuylesteinseweg 1 n. 's-Gravenhage. Vertrokken: K. J. C. Koene v. Maars- bergseweg 57 n. Doorn; J. W. Roosen- Landouw v. Rijksstraatweg 97 n. Utrecht; H. Schotborgh v. Rijksstraatweg 97 naar Utrecht; M. van Viegen-van den Broek v. Vredeoordlaan 15 n. Amerongen; R. H. de Laffressange v .Scherpenzeelseweg 21 n. Amsterdam. VIERING KONINGINNEDAG Het bestuur der Oranjevereniging te Leersum is voornemens dit jaar op 30 april, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana een kinder feest te" houden in de morgen. Het eigen lijke volksfeest zal gewoontegetrouw ge houden worden op 30 en 31 augustus. Na dere mededelingen volgen nog. 27STE JAARFEEST Dinsdag 12 februari a.s. hoopt de CJV „Dient Elkander" en CJV „nOderzoekt de Schriften" het 27ste jaarfeest te vieren in het kampeercentrum „De Ossenberg" aan de Dwarsweg. Aanvang 7.30 uur. Het pro gramma is zeer afwisselend. Voor de pauze wordt een verslag ge geven van het afgelopen jaar en o.a. het toneelstukje „Spanning om Vredehoeve". Het tweede gedeelte bevat ook samen spraken, v'/brdrachten en samenzang en tot slot nog een verloting. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Onze jarigen 7 februari Sneeuwwitje; 7 Crocus; 7 Nellie Bos; 8 Ina Kruininga; 10 Hennie v. Engelenburg; 12 Nellie Verwoerd, Achterberg; 13 Wim Davelaar; 13 Hannie v. Ginkel; 13 Madeliefje. Oplossing raadsels I. Geel - gevel. II. Niet thuis behoren: 1 chloor (geen metaal); 2. geranium (geen steen- breekachtige); 3. muurbloem (geen anjersoort); 4. gier (geen valk); 5. kroonreiger (geen ooievaarsoort). III. Zadelmaker. I. raat - taart straat. II. arm - rok - rat elf - sla los - Els - elf. Arreslee. III. Kleermaker. Nieuwe raadsels Voor ouderen. I. X X X X X X X X X X X X X X X tweede is een letter en mijn geheel is een plaats in Overijsel. III. Ik ben bij rijk en ben bij arm, Bij heer en ook bij vrouw. Maar in de hitte kom ik nooit, En ook nooit in de kou 'k ben wel aan 't strand maar nooit in zee En nooit in bos of ven, Maar op de meren zwalk ik steeds Weet jullie wie ik ben? Jantje (roepend uit z'n bed): „Vader, mag ik een beetje water?" Vader: „Nee!" Jantje: „Ik wil watèèèèr!" Vader: „tfee, je moet slapen!" Jantje: Ik wil eerst wóaóter!" Vader: „Denk er om, ik kom zo met een stok naar boven!" Jantje: „Als u dan naar boven komt, brengt u dan een beetje water mee!" Gezegde: Hij kwam met de kous op de kop thuis. Betekent: Hij is niet geslaagd en heeft bovendien schade geleden. Gezegde: Hij weegt zijn woorden op een goudschaaltje. Betekent: Hij is zeer voorzichtig bij het spreken, wikt en weegt z'n woorden zorg vuldig. X V Onvoorzichtig oversteken kan vervelende gevolgen hebben. Vetgangers moeten er alt"d om denken, eerst naar links en dan naar rechts te kijken, voor ze de rijweg oplopen. Het verdient aanbeveling hierna nog weer eventjes naar links te kijken om zich er van te verzekeren, dat de weg nog steeds vrij is. Veel schoolkinderen leren deze regel: „Bij het oversteken eerst links-rechts-links ge keken." Past u hem ook toe? Dan gebeurt u zoiets als de heer op dit plaatje over kwam, vast en zeker niet. Ie rij een medeklinker; 2e rij hok van duiven; 3e rij gebruikt de naaister; 4e rij hulpmiddel bij het leren tellen; 5e rij het gevraagde woord; 6e rij naar zich toe halen; 7e rij een van Jacobs zonen; 8e rij een getal; 9e rij een klinker. Op de kruisjeslijnen komt de naam van een plaats in Zeeland. II. Waar ga je door één gat in en kom je door drie gaten weer uit? III. Kettingwoorden: Voorbeeld: bloem-pot-lood; regen--schutter; lever--schaaf; winter--artikel; ketting--wachter kachel--kaneel; mond--bank; water--lood. Voor jongeren. I. X X X X X X X X X X X X le rij een medeklinker; 2e rij iets waarmee je schrijft; 3e rij zwarte vogel met gele bek; 4e rij het gevraagde woord; 5e rij een vrucht; 6e rij dient om vis te vangen; 7e rij een medeklinker. Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Groningen. II. a. Mijn eerste is een letter, mijn twee de gebruikt moeder en mijn geheel is een plaats in Friesland. b. Met mijn eerste ga je vissen, mijn In de kamer zat grootvader en enige kleinkinderen waren- bij hem. Plotseling stoof loeiend een straaljager door de lucht en de jongens keken door het raam en ze wezen elkaar het snelle vliegtuig. Grootvader kwam er niet aan te pas. Die had ook even willen kijken, maar toen hij uit de stoel was, was het vliegtuig al lang weer verdwenen. En toen zei grootvader: „Ik weet nog best jongens, dat er hele maal geen vliegtuigen waren, en zelfs geen fietsen." „Hè, opa", zeidén de jongens, „vertelt u daar eens wat van?" Dat wilde opa wel doen. De jongens gingen dicht bij zijn stoel zitten en toen vertelde opa. „Toen ik zo oud was als jullie, jongens, woonde ik in een klein stadje in de kop van Overijsel. Dat was een heel rustige tijd. Als we met de trein mee moesten, dan moesten we eerst met de diligence naar Zwartsluis. De diligence was een groot rijtuig met twee paarden bespan nen. In Zwartsluis stapten we over op een bootje en daarmee kwamen we in Zwolle en dan ging je verder met de trein. Je had zowat een halve dag nodig om in Zwolle te komen, maar dat gaf niks, we hadden niet zo'n haast als tegenwoordig. Fietsen waren er ook niet en toen ze kwamen waren het rare dingen." „Ik heb wel eens zo'n oude fiets op een plaatje gezien opa", zei Henk, „een heel hoog wiel en een klein wieltje er achter." „Juist", zei opa, „dat waren onze eerste fietsen. Toen ik zo'n jongen was, had de smid, tegenovèr ons, zelf zo'n fiets ge maakt. Het wiel was van zwaar bandijzer en het hele ding was verschrikkelijk zwaar .Op mooie zomeravonden gingen we er wel eens een eindje mee toeren buiten het stadje en dat was een hele on derneming. Met vier man moesten we die zelfgemaakte fiets vasthouden en dan klom een van ons er op. We liepen er dan op een draf achteraan, want als de be rijder na een minuut of tien doodmoe was van het trappen, moesten we hem weer op de grond helpen. En als hij dan weer op de grond stond, lekte het zweet van zijn hoofd, want de kar trapte verschrik kelijk zwaar. Je moet rekenen jongens, dat er geen ketting aan zat, de pedalen waren zo maar aan dat grote, zware wiel bevestigd en je moest trappen van won der en geweld om het ding vooruit te krijgen, maar dat was het ergste niet. Jullie weten dat er toen nog niet zulke mooie straten en wegen waren als tegen woordig. Als die oude fiets over de weg rolde, maakte hij haast net zo veel lawaai als die straaljager van straks. Tegenwoor dig zijn de paarden en koeien aan auto's en fietsen gewend, .maar dat was vroeger niet het geval. Als wij met die eigenge maakte fiets op stap waren, kon je de wonderlijkste dingen beleven. De koeien liepen met de starten in de lucht van angst door de weide en de boeren konden de paarden haast niet houden. Die sloegen van pue angst bijna op hol. Het gebeurde wel dat een woedende boer met een hooi vork op ons af kwam en ons te lijf wilde. We waren echter al gauw zo verstandig, dat we met onze kar aan de kant van de weg gingen staan als er in de verte een paard en wagen aankwam en we stegen eerst weer op als het zaakje een heel eind weg was. We hebben toen heel wat be leefd. De kippen vlogen van angst in de sloot en de honden gingen als razenden te keer. De boeren gooiden soms naar ons met kluiten zand of stenen, zo kwaad wa ren ze. Daarom gingen we altijd maar 's avonds met de fiets rijden en niet meer overdag, 's Avonds was het rustiger! „Wanneer hebt u de eerste vlieg machine gezien, opa?" vroeg Karei. „Laat eens kijken, ik geloof dat het enkele jaren voor de eerste wereldoorlog van 1914'18 was. Toen hingen er in ons stadje grote aanplakbiljetten, dat er in Steenwijk vliegdemonstraties werden gehouden en De commissie van Landbouw organi seerde vrijdagavond de laatste lezing in dit seizoen, welke gehouden werd in de coöperatie. Spreker was de heer Dr. J. Grashuis, directeur van de „Schothorst", met als onderwerp „Kopziekte en sporen elementen. Dr. Grashuis begon zijn inleiding met op te merken, dat kopziekte bij runderen een gevolg is van overmaat aan kali, wel ke stoffen in gras en bodem veelvuldig voorkomen. 700 800 gram kali, gecombi neerd met enige zuren heeft een koe per dag nodig in haar voeding. Door het veel vuldig gieren krijgt men overmaat. Kopziekte veroorzaakt een te gering magnesiumgehalte in het bloed, dit gaat gepaard met diarhee, prikkelbaarheid en angstgevoel bij het dier. Als het kalkge- halte daalt tot de halft, is^een aanval van kopziekte niet meer denkbeeldig. Door toevoeging van magnesium en kalk, ge paard gaande met chloorinspuitingen wordt het lichaam weer tijdelijk op peil gebracht. Na de inspuitingen zorg dragen dat het dier wordt opgestald en gevoe derd met pulp en aardappelen, waarin geen kali aanwezig is. Door toevoeging van amoniak Krijgt men een overmaat van kali in de grond, hetgeen weer over gaat in het gras. De magnesium wordt weggedrukt en werkt daardoor de kop ziekte in de hand. Overmaat van kali in het lichaam moet verdrongen worden door toevoeging van chloor. Te kort aan chloor geeft meestal maag- en darmstoornis. Toevoeging van kalk en magnesium is daarbij van grote betekenis. Voor de bestrijding van kop ziekte is nodig doelmatige bemesting, na een voorafgegaan grondonderzoek,vom na te kunnen gaan, welke elementen in de bodem te kort of te veel aanwezig zijn. Het toedienen in verhouding van keuken zout geeft meestal goede resultaten. Met te veel toedienen van droge stoffen kan ook in de winter kopziekte optreden. Het geven van enkele andere mineralen, zoals pulp en aardappelen is aan te bevelen. Verder is het nodig dat de koeien bij overgang van stal naar weide, de eerste week 's nachts worden opgestald om de overgang geleidelijk te doen plaats vin den, daardoor wordt het ontstaan van kopziekte geminiseerd. Spreker behandelde daarna het onder werp „Sporenelementen", waarbij hij me moreerde: te veel sporenelementen in de TOCH PAASVUUR Lunteren krijgt dit jaar toch weer een paasvuur, maar dat zal dan ook wel de allerlaatste keer zijn, dat het terrein ach ter de molen hiervoor nog bestemd zal worden. Dit terrein is namelijk aange kocht door de gemeente, met de bedoe ling hier woningen en kleine bedrijven te stichten. De ontsluiting van dit terrein, waarop het bekende Lunterse paasvuur reeds vele tientallen jaren achtereen ont stoken wordt, is niet zo vlot verlopen dan aanvankelijk werd verwacht. Vandaar, dat het comitee, dat elk jaar de autotocht voor ouden van dagen or ganiseert, toestemming heeft gekregen op tweede paasdag hier weer een paasvuur te organiseren. Men is van plan een kleine toegangsprijs te vragen, welke vol ledig ten goede komt aan de Lunterse be jaarden, die de autotocht zullen meema ken. Dit laatste houdt in, dat al het werk, dat aan de organisatie hiervan verbonden is, pro deo moet geschieden. Er wordt reeds nu een beroep op de burgerij gedaan om brandbaar materiaal achter de molen te brengen en dit op de juiste plaats te deponeren. De Lunterse jeugd zal gevraagd worden te zijner tijd behulpzaam te zijn bij het opstapelen van daar moesten wij toen bij zijn. Ik was toen al veel ouder dan in de tijd van de eerste fiets. Ik had zelf al kinderen en die mochten ook mee. Toen hadden we al beste fietsen en we gingen op de fiets naar Steenwijk. „Ja", zei opa, „dat ging toen zo maar niet. Mijn eigen moeder leefde nog en die was zo kwaad dat we naar dat levensgevaarlijke gedoe met een vliegmachine gingen kijken. Vliegen was voor de vogels en niet voor de mensen. De regering moest dergelijke halsbreken de toeren verbieden, maar na veel ge praat mochten we dan toch naar Steen wijk. Nou jongens, dat was wat. We na men brood mee, want we waren de hele dag onderweg. Op het aanplakbiljet stond dat het vliegtuig om 12 uur de lucht in zou gaan en toen we om 12 uur bij een weiland in Steenwijk stonden, was het er zwart van de mensen. Op het weiland stond het vliegtuig, een ding njet allemaal draden. We konden ons maar niet inden ken, dat je met zo'n wankel ding kon vliegen. Dat ging ook nog niet zo vlot, want om 12 uur werd medegedeeld, dat het opstijgen van het vliegtuig uitgesteld was tot 5 uur, omdat er te veel wind stond. Toen gingen we Steenwijk maar eens bekijken, maar om vijf uur waren we weer present. Het waaide feitelijk nog te hard, maar ja, de mensen hadden de centen betaald, er moest toch wat ge beuren. Tegen 5 uur kwam er een mijn heer in uniform en ik meen dat die mijn heer kapitein Versteegh was, een van de eerste Nederlandse vliegers. Hij klom in het ding en werkelijk er kwam beweging in en onder een daverend gejuich van duizenden mensen ging de vliegmachine de lucht in. Werkelijk jongens, we keken ons de ogen uit. We begrepen niet hoe dat mogelijk was en de man die dat durfde moest een held zijn. Na tien minuten stond het vliegtuig al weer aan de grond, want het waaide te hard, om nog langer te vliegen, maar de kapitein werd op de schouders over het weiland gedragen met een grote krans om zijn nek. En wij had den er helemaal geen spijt van, dat we de hele dag in Steenwijk hadden moeten wachten, want nu hadden we zelf gezien dat de mens vliegen kon. Op de terugreis raakten we er niet over uitgepraat, maar toen wij thuiskwamen zei mijn moeder: „Dat is eens, maar nooit weer. Levensge vaarlijk. Zo'n ding kan je zo op je hoofd vallen." „Ja jongens", zei opa, „wat is dat allemaal veranderd. Nu kijken de mensen er nauwelijks meer naar als er een vlieg tuig door de lucht gaat, maar als ik het gebrom hoor, moet ik vaak nog aan Steenwijk denken, toen we van 's mor gens 8 tot 's avonds 9 uur op stap waren om een vliegmachine 10 minuten te zien vliegen." grond is meestal niet de schuld van de boer, doch van de wetenschap. Spreker gaf een duidelijke uiteenzetting over spo renelementen zoals koper, kobalt, man gaan e.a. Een kopergebrek bij dieren geeft vermagering, vermindering van de produktie, randen om de ogen, slechte voortplanting en verloging van vetge halte. Het dier moet met koperslakke- meel of koperkoekjes op peil gebracht worden. Kobalt heeft een koe echter wei nig nodig, dit wordt reeds gevormd door de bacteriën in de pens, die eiwitstoffen in het bloed brengen. In de winter kan nog een kobaltdrankje worden toege diend. Vier gram mangaan is voor een koe voldoende per dag, het gebrek doet zich meest voor op gronden met een te hoge V.H. Vele onevenwichtigheden in de bodem, waarbij belangrijke sporenelementen ont breken geven meestal afwijkingen bij onze dieren. Grondonderzoek is nood zakelijk om een beter inzicht te ver krijgen welke elementen ontbreken. Er is thans een commissie in het leven ge roepen, die met medewerking van land bouworganisaties, coöperaties e.d. een eerste proef wil nemen voor een geza menlijk grondonderzoek in de Gelderse Vallei. GESLAAGDE KINDERUITVOERING Het departement Woudenberg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gaf zaterdagmiddag een uitvoering in de zaal van „De Schans" voor ongeveer 180 kinderen. De opbrengst hiervan kwam ten bate van de Hongaarse slachtoffers en het jeugdwerk ter plaatse. Door een volks dansgroep van meisjes, onder leiding van mevrouw Van Oyen-IJdo werden opge voerd: Polka van drie, het vuurrode rok je, vrolijke contra, klapfinale, le en 2e Duivelspaar, tovercirkel en Ringelrei, waarbij mevrouw Van Oyen de begelei ding verzorgde. Het geheel had een fleurig aanzien, waarbij de zelf vervaardigde kleding zeer goed tot zijn recht kwam. Spel en zang waren uitstekend ingestudeerd, waarvan de kinderen en ook ouderen hebben kun nen genieten. De verlichting was niet ge heel voldoende. Na de pauze volgde het kindertoneel spel „Marjolijntje en het gouden jurkje", opgevoerd door de kinderen van de volksdansgroep. Vooral het spel van de koning (Olma v. d. Zee) en de koningin (Tonny Vink), de prinses (Trix Hols- heimer) en de kabouterkoning (Gerda Lijnsveld) was goed. De groep werd dan ook een hartelijk applaus gebracht. Een woord van hulde is dan ook zeer zeker op zijn plaats aan mevr. Van Oyen, die moeite noch zorgen heeft gespaard, het geheel tot een goed einde te brengen, hetgeen boven ver wachting is gelukt. Maandagavond hield de Coöperatieve Verbruiksvereniging „Uit Ons Belang" jaarvergadering in „Marktzicht". De voorzitter, de heer W. Westerhuis, sprak in zijn openingswoord teleurstelling uit over de geringe opkomst. Van de 366 le den waren er 40 aanwezig. Verder deelde hij nog mede dat de om zet hoger was geweest maar de onkosten hoger en de winst lager. In zijn jaarverslag deelde de penning meester H. Vlastuin mede, dót er in 1956 vier procent dividend was uitgekeerd aan de leden en 2 procent aan niet-leden. De secretaris, de heer H. Hoolwerf, deelde in zijn jaarverslag mede, dat de inventaris was uitgebreid met een op- maakmachine. De voorzitter, W. Wester huis, werd met grote meerderheid her kozen en tot lid van de commissie van toezicht werd gekozen de heer E. Huizing en als plaatsvervanger H. de Rooy. De presentiegelden van de bestuursleden werden vastgesteld op 50,per jaar plus 1,— voor iedere vergadering. De beide te verloten taarten werden gewon nen door T. Methorst en J. v. Oostrum. Met de sluiting deelde de voorzitter nog mede dat het volgend jaar de coöperatie haar 50-jarig bestaan hoopt te vieren. Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C.V. L. van Wijngaarden Zonen's Tapijten- en mat- tenfabriek. Vogelenzangweg 35 te Rhenen om vergunning tot het uitbreiden van het bedrijf met een goederenmagazijn en ex- peditieruimte annex administraitekantoor in het perceel Vogelenzangweg 35 te Rhe nen. kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie E. nr. 1920. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendma king bestaat voor een ieder de gelegen heid schriftelijk bezwaren tegen het ver lenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 19 februari a.s., des voormiddags 11.00 uur in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerech tigd degene die. zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordi gedaan. Rhenen, 4 februari 1957 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d .WILLIK (52) Voortgestuwd door een gunstige wind naderde de snelle oorlogsvloot de kleine haven van Pomplina. Achter hen aan kwamen de schepen met krijgers, die echter nog niet te zien waren, omdat zij veel lang zamer vooruit kwamen. Voorlopig waren zij echter ook niet nodig, daar eerst de haven gezuiverd moest wor den van de schepen der Barbadoren. Reeds kwamen de heuvels, die om de kleine baai lagen, in het gezicht. Achter op het grootste schip stonden Jaspo en Aram. „Over enkele uren kan de strijd beginnen", merkte Jaspo vergenoegd op. „Dan zullen wij die haven eens even grondig schoonmaken! Hoewel ik vrees, dat er daarna heel wat wrakken moeten worden opgeruimd!" Aram lachte. „Zo lang het onze schepen maar niet zijn kan het me niet schelen! Het zou eigenlijk jammer zijn als er ook maar een van deze prachtige vaartuigen voor moest worden geofferd!" Peinzend keek Jaspo om zich heen en plotseling maakte hij een luchtsprong. „Ik heb het!" riep hij uit. „Met een beetje geluk kost het ons geen enkel schip!" Vragend keek Aram hem aan en de kleine man wees druk gebarend naar het kleine Barbadorenscheepje, waarmee zij hun tocht naar Veneda begonnen waren en dat thans, bemand door Jago's vrienden en een paar matrozen uit Veneda tussen de andere in voer. „Dat is het enige schip dat verloren zal gaan!!" riep Jaspo uit. „Maar dan kunnen we ook alle andere behouden. Luister slechts!" En hij boog zich naar Aram over en begon geheimzinnig te fluisteren (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2