U let toch allereerst op KWALITEIT... of jaagt U alleen naar lage prijzen? Petit Beurre Levensstrijd DOVO HAD VEEL PECH IN DE STRIJD TEGEN SPARTA Sportclub Rhenen verloor V.R.C. WON WEDEROM IN NIJMEGEN Matjan verspeelde één puntje aan D.E.V. SCHERPENZEEL BLEEF ONGESLAGEN TEGEN ORANJE-WIT G.V.V.V. laat door grote nederlaag kans op eerste plaats glippen trouwpartij vraagt meisje V A-tje êt Sffiï voor cent Bij elk pakje thee 200 gram Wegens duisternis kon men niet verder spelen Van Hal: weergaloos Promotie veilig gesteld Scherpenzeel (zaterdagmiddag) verslaat T.O.V. RKVUV - Dorestad Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de Haas Mevr. Annot VRAAG EN AANBOD PLAATS EEN Kost slechts 95 cent Als de Hollandse huisvrouw niet zo'n goede neus had voor betere waar, zou De Gruyter geen honderdduizenden huis vrouwen tot klant hebben. Géén geknibbel op kwaliteit ....géén gefoezel met prijzen, maar altijd op de eerste plaats betere waar. Bovendien door 10% kor ting een duidelijk voordeel 1 dat in contante guldens wordt uitbetaald. Dan het Snoepje van de Week en regelmatig een speciale aanbieding. mm De Gruyter's thee Goudmerk 100 gram 114 ct. Roodmerk Blauwmerk Oranjemerk Groenmerk China thee 98 ct. 94 ct. 88 ct. 80 ct. Zakjes thee doosje 20 st. 102 ct. FEUILLETON DOVO moest zaterdag in Enschede de stryd aanbinden tegen Sparta, altyd nog een van de sterkste ploegen in deze af deling. Het is DOVO zaterdag echter niet voor de wind gegaan. Wei vertrok men vroegtydlg uit Veenendaal, maar men had biykbaar niet gerekend op de pech, welke DOVO deze middag achtervolgde. Alles ging goed, totdat men even voorby Arn hem, nl. in Brummen aankwam. Hier hoorde men nl. plotseling een klap en het was wel heel duideiyk, dat een van de achterbanden van de bus gesprongen was. In alleryi werd er naar Enschede gebeld, dat men wat later kwam. Op dat moment passeerde echter juist een vrachtwagen en nu had men weer een beetje geluk, want de goedgemutste chauffeur nam spelers met grensrechter mee naar Zut- phen. De supporters bleven by de bus achter. De spelers huurden in Zutphen drie taxi's en probeerden hiermee nog tydig in Enschede aan te komen. Ook dit was nog wel gegaan, als een der taxi's (een gloednieuwe wagen) het tussen Zut phen en Hengelo niet had begeven. Er moest dus weer een andere auto uit Zut phen komen en dit nam te veel tyd in be slag. De spelers kwamen zodoende drie kwartier te laat in Enschede aan. Toch begon men te spelen en wel om kwart over vier. De bus met supporters arri veerde tegen half \-yf. Deze kwamen on der luid gejuich het veld in Enschede op gerend en dat inspireerde DOVO blik baar dermate, dat men direct flink ten aanval trok. Dit had binnen een minuut succes. De Sparta-defensie kon bij deze gevaarlijke aanval niet meer uit de weg komen en wist niet anders te doen dan op de keeper terug te koppen. Deze kopbal was echter onhoudbaar voor de Spartaanse doelver- dediger. Deze voorsprong bleef echter niet lang gehandhaafd, want vijf minuten later was het reeds weer gelijk, toen de DOVO- defensie even aarzelde (11). Het bleek echter wel dat DOVO, vooral in technisch opzicht, de betere ploeg was. Vooral de linksbuiten was deze middag de man in de DOVO-ploeg, die door zijn weergaloze spel, telkens weer schitterde. Telkens was hij de Sparta-defensie te snel af en het was werkelijk imponerend te zien, hoe hij door zijn techniek de Spartanen ieder ogenblik van het kastje naar de muur stuurde. Een ding willen wij echter wel zeggen, dat hij deze spelmethode ook weer niet te ver moet doorvoeren, daar hij dan de aanvallen te veel ophoudt. Nog in de eerste helft kwam DOVO op 21 te staan door een goed doelpunt van de deze middag ook zeer actieve midden voor Kroesbergen. In deze eerste helft had DOVO na de vele pech nog meer pech, want doelpunten van Kroesbergen en Schoeman werden door de arbiter om onbegrijpelijke redenen afgekeurd. Met deze 12 stand voor de rood-witten werd meteen gedraaid. In de tweede helft bleef DOVO veel sterker en het was te zien, dat DOVO voor het eerst in En schede een overwinning ging behalen. Roelie Schoeman, tegen technisch goede ploegen ook altijd goed op dreef, schoot na een kwartier van zeker twintig meter afstand onhoudbaar voor de Spartaanse doelman in de touwen (13). Even hierna kwam er weer pech voor DOVO, want de arbiter kende Sparta een strafschop toe, doordat A. Nieboer een van de Ensche- deërs op volgens de scheidsrechter onge oorloofde wijze de bal afnam. Ons inziens was hier echter ook weer niets aan de hand. Deze strafschop werd benut, zodat de stand voor Sparta weer wat gunstiger werd. Een overwinning zat er voor de thuisclub echter in het geheel niet in, want de zeer beweeglijke DOVO-voor- waartsen kwamen met geraffineerde aan vallen weer op de veste van de thuisclub af. De duisternis werd nu echter te erg en met DOVO in de aanval floot de scheids rechter voor de laatste maal. Er waren nog ongeveer twintig minuten te spelen. Voor DOVO is dit een dure dag geworden want men kon -zo ongeveer 250,uit de kas neertellen, terwijl men hoogstwaar schijnlijk nu nog eens naar Enschede zal moeten, wanneer de uitslag van de wed strijd tenminste nog invloed op de eerste of laatste plaats zal hebben. Indien dit het getfal is, zal de wedstrijd in zijn ge heel moeten worden overgespeeld. Zaterdag speelde Sportclub Rhenen thuis tegen SVM-boys uit Maartensdijk. Sportclub had voor deze middag de mid denvoor van het tweede opgesteld. Na de aftrap konden we deze middag geen voetbalwedstrijd aanschouwen, doch wat heen en weer getrap van de beide ploegen. De eerste goal die gescoord werd door de Boys was naar onze mening buiten spel. Desondanks konden de gasten de stand opvoeren tot 20. De rust ging in met een 2—1 achter stand. De midvoor van Sportclub zorgde voor het tegenpuntje. Na de thee kreeg de voorhoede van de thuisclub verschillende kansen om gelijk te maken, doch men faalde. Er zat geen vaart in. Ook de bezetting van de mid denvoorplaats was geen verbetering. Sportclub mag wel danig oppassen, wil zij de kans op het kampioenschap niet verspelen. Het spel van de Boys kon ons evenmin bekoren. Een gelijk spel had de verhou dingen beslist beter weergegeven. VRC heeft in Nijmegen een moeilijke klip omzeild door met een gewijzigde voorhoede een fraaie 3O-overwinning te behalen op Oranje Blauw. Vooral de eer ste helft heeft VRC veel beter gespeeld dan de laatste wedstrijden. De voorhoede wist steeds gevaarlijk voor het Oranje Blauw-doel de kansen te benutten en de overwinning is in het geheel niet in ge vaar geweest. De wedstrijd begon in een hoog tempo; de buitenspelers werden steeds in het Matjan kon het tegen DEV uit Doorn niet verder brengen dan een 3—3 gelijk spel. Een stand die de verhouding goed weergeeft. In een gelijk opgaande eerste helft, was het in de tiende minuut DEV, dat de leiding nam. Toen de strijd twintig minuten oud was, zag Bram Zegers kans met een goed schot de partijen weer op gelijke voet te brengen. Nadat de Doornse linksbuiten twee opgelegde kansen gemist had, was het tien minuten voor rust weer Bram Zegers, die nu met een prima kop- 'bal, Matjan de leiding gaf. De pret was echter van korte duur, want even later was het door een blunder van de ove rigens behoorlijk spelende reserve-doel man van de Panter mensen weer gelijk (2—2). Direct na de hervatting trok Matjan weer ten aanval, wat een doelpunt van Bolderman als resultaat had (32). Niet goed wegwerken in de tiende minuut, bij een corner op het Matjan-doel leverde een derde doelpunt voor Doorn op, zodat de stand nogmaals gelijk werd (33). In de tweeëntwintigste minuut kreeg Bram Zegers nog eens de kans om zijn club de leiding te geven, zijn schot was echter te zacht om gevaarlijk te zijn. koewei Mat jan het laatste kwartier steeds in de aan val was, kwamen er toch geen doelpunten meer en bleef de stand 3—3. Op zeer duidelijke en regelmatige wijze heeft Scherpenzeel het bezoekende Oran je-Wit met 40 geklopt. Deze cijfers geven duidelijk het overwicht van Scher penzeel weer. Het was een sportieve strijd en Oranje-Wit deed werkelijk al het mogelijke om de leiders de voet dwars te zetten. Voor de rust vooral kreeg het publiek waar voor zijn geld. In een hoog tempo ging Scherpenzeel van start en met fraaie open aanvallen ging het op het doel der gasten aan. De doelverdediger gaf echter geen krimp en toonde direct reeds zijn plaats waard te zijn. Hard werkend trachtte Oranje-Wit los te komen en men wist dan ook enkele goede aanvallen op te zetten, maar het bleek moeilijk het Scherpenzeel doel in gevaar te brengen. Na 19 minuten spelen In een spannende en soms zeer goede wedstrijd heeft het zaterdagelftal van Scherpenzeel met 2—1 van het bezoeken de TOV gewonnen. Gezien de toestand, waarin het terrein verkeerde stond de wedstrijd op vrij behoorlijk peil. TOV was technisch wat beter. Het te korte spel van de voorhoede was oorzaak dat men tegenover de goed spelende Scher- penzeel-achterhoede weinig kans kreeg en vooral J. Vonk was prima. De Scher penzeel voorhoede was gevaarlijker dan die der gasten door het soms zeer ver rassende open spel. De eerste tien minu ten waren voor Scherpenzeel en A. Veld huizen en Vlastuin kregen reeds elk een kans maar men was niet gelukkig met schieten. De scheidsrechter bleek er deze middag wel bijzondere ideeën van spel regels op na te houden: haken, gevaarlijk springen, duwen in de rug, het was alles toegestaan. Wel floot hij voor buitenspel. Het was aan de zelfbeheersing van beide elftallen te danken, dat er geen ongeluk ken gebeurden. Na 14 minuten spelen wist Vlastuin met een goed schot Scherpenzeel de leiding te geven. Nu kwam er even een rustpauze en wisten de gasten Scher penzeel wat terug te dringen. Toen bij een TOV-aanval Van de Weerdhof niet goed wegwerkte stuitte de bal via een tegenstander in eigen doel (11). Daarna ging de strijd weer gelijk op maar hoe langer de wedstrijd duurde hoeveel meer toonde de TOV-doelman dat hij in staat was zeer snel te reageren. Reeds dachten wij Scherpenzeel weer de leiding te zien nemen, maar het snel uitgestoken been van de doelverdediger deed de bal corner gaan. Een prachtig aangegeven bal van links schoot Veldhuizen zeer fraai ineens in, maar even fraai werd hij door de doelman weer tot corner gewerkt. Na de rust kreeg men het zelfde beeld. De TOV doelman was zeer actief. Een maal schoot Van Ede tegen de lat en Vlastuin ving de bal rustig op en wilde hem in het doel schuiven, maar de reeds geslagen doelman had zich hersteld en wist vallend de bal te stoppen. Het spel bleef gelijk opgaan en er zat veel span ning in. Reeds dacht men dat TOV weer een aanval had afgeslagen toen rechts half J. Cozijnsen de bal opving en keurig hoog voor het doel plaatste. H. v. Ede liep juist op tijd toe en kopte raak (2—1). TOV trachtte door opdringen het spel te ver plaatsen maar het lukte niet om in de laatste veertien minuten nog werkelijk gevaarlijk te worden en Scherpenzeel be haalde een verdiende 2—1 overwinning. kwam Scherpenzeel toch nog op zeer ge lukkige wijze aan de leiding toen een van de Oranje-Wit-mensen wilde terug spelen en in eigen doel trapte (10). Scherpenzeel gooide er nu nog een schepje boven op en er ontstonden zeer hachelijke situaties voor het doel der gasten. In de 29e minuut kreeg men weer een fraaie open aanval over rechts. Root- selaar kreeg de bal prachtig toegespeeld, hij schoot keurig, via de onderkant van de lat stuitte echter de bal het veld weer in en J. Vermeluen kon scoren (20). Nog geen minuut later werkte de doel verdediger een goed schot van Renes uit de hoek. De eerste helft was volledig voor Scherpenzeel en de Oranje-Wit-woor- hoede was het niet gelukt om gevaarlijk te worden. Na de rust ging het spel meer gelijk op, maar de Scherpenzeel-achter- hoede gaf weinig kansen weg en de doel man kreeg ook nu weer weinig moeilijk werk. Na ongeveer 25 minuten spelen ging Scherpenzeel het tempo weer op voeren en 18 minuten voor het einde maakte J. Renes met een schuiver er 30 van. Tien minuten later wist deze zelfde speler nummer vier voor zijn rekening te nemen. Nog deed Oranje-Wit enkele ver woede pogingen om de eer te redden, maar het lukte niet. De scheidsrechter leidde zeer rustig en correct. Scherpen zeel bleef dus ongeslagen. spel betrokken en de Oranje Blauw ach terhoede moest alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. In de zesde minuut werd een aanval half afgeslagen maar de meegekomen rechtshalf G. Keuken wist met een goed gericht schot te doelpunten (1—0). De druk op het Oranje Blauw doel duurde voort. Zo zagen wij het eerste kwartier acht corner ballen maar door goed werk van de keeper kon de stand niet opgevoerd worden. Na 20 minuten kwam Oranje Blauw met goed veldspel de Veenendaalse achterhoede aan de tand voelen, maar men hield het tekort om ge vaarlijk te worden. Even voor de rust kwam VRC weer fel opzetten en invaller midvoor Ravenswaaij, geen grootse voet baller, maar een flinke doorzetter, maak te er 20 van. Na de rust ging het wat rustiger; er kwamen wisselende kansen, maar na twintig minuten was het weer midvoor Ravenswaaij, die er 30 van maakte, zodat het een gewonnen strijd betekende voor VRC, dat nu met DTS uit Ede een ruime voorsprong heeft en deze twee ploegen uit gaan maken wie er kam pioen wordt. Promotie naar de derde klasse kan beide ploegen niet meer ont gaan. Na lang beraad tussen scheidsrechter, aanvoerders en keepers over het zeer zware terrein waarop veel waterige plek ken, bracht men om kwart voor drie de bal aan het rollen. Snel golfde het spel heen en weer en de bal maakte zeer rare sprongen. Na ca. 15 minuten werd een overtreding van één der RKVUV-spelers net buiten het straf schopgebied de aanleiding tot het eerste doelpunt. Fel sloeg RKVUV terug; enige mooie kansen ontstonden, doch goed in grijpen van de achterhoede en de keeper van Dorestad voorkwam erger. De rechtsbuiten van Unitas, J. Faber, ving in een snelle ren een van de doellat terugspringende bal op en bracht de stand op 1—1. Fel maar sportief werd gestreden om met de leiding de welverdiende rust in te gaan en enkele minuten voor rust kwam dan ook een corner op het RKVUV-doel, de bal ging weer corner. Deze tweede werd zeer scherp genomen, de bal stuitte van de keeper weg voor een speler van Dorestad en de scheidsrechter kon de rust blazen met de stand 12. Na rust ging geheel RKVUV ten aan val. Dorestad hield echter dapper stand, doch wat niemand verwachtte gebeurde bij een uitval van Dorestad. Men gaf een corner cadeau, de bal werd niet goed weggewerkt en kwam bij een Dorestad- speler terecht, die van ver buiten het strafschopgebied een kogel afvuurde (1—3). Even verslapte RKVUV, maar door de supporters aangezet trok men weer op. Er werd hands gemaakt, de goed leidende scheidsrechter wees naar de beruchte stip en C. Droit benutte de penalty (23). Ca twaalf minuten voor het einde kwam weer 'n snelle aanval, de RKVUV- brak toch door. Toen gooide de keeper zich er voor, maar de bal werd toch in het lege doel geschoten. Een der achter spelers gooide zich echter op de doellijn en sloeg de. bal uit het doel. Weer wees de scheidsrechter naar de witte stip. Dit maal was het J. Ebben die de.bal, scham pend langs de paal, in het net liet ver dwijnen (3—3). Nu begon de strijd pas goed. Ieder streed om de overwinning en bij een der laatste aanvallen ging J. Faber schitte rend vrij gespeeld naar de cornerlijn en loste een keihard schot onder de lat dat over de keepershanden heen in het doel verdween (43). Enige tellen later floot de scheidsrech ter voor de laatste maal. VOETBALPOOL IN KNVB-VERBAND Zoals mocht worden verwacht heeft de buitengewone bondsvergadering van de KNVB met een zeer grote meerder heid besloten te komen tot één voetbal pool in KNVB-verband. Bij inwerking treden van deze voetbalpool (streef datum 24 februari a.s.) zullen alle nu bestaande clubvoetbalpools en combi naties hiervan hun werkzaamheden be- eindigeri. GVVV leed een grote nederlaag tegen het Amersfoortse Cobu Boys. Hoewel 61 wel wat geflatteerd genoemd moet wor den, wil dat toch niet zeggen, dat de ne derlaag niet verdiend was. Nee, dat was stellig wél het geval. Wat was nu de oor zaak van deze grote nederlaag? Speelde GVVV zo slecht? Ook dat kan niet gezegd worden. Zeker het middenveld moest worden prijsgegeven, in hoofdzaak door veel te ver opdringen van spil v. d. Haar, maar is dit de ware oorzaak wel? Wy zyn van mening, dat de grootste -fout ligt in het steeds door elkaar gooien van het elftal. De Buurtlaanbewoners zullen werkelyk een andere koers moeten gaan varen, wil men weer een kam- piocnselftal kragen! In de eerste helft was GVVV heus niet de mindere en de 10 achterstand bij de rust was dan ook helemaal niet onrust barend. Na de thee was het al spoedig 20. Daarna was het Henny van Essen, die het enige tegenpuntje scoorde. Door een drastische wijziging in de opstelling TWEEDE EXTRA-INTERLAND VOOR HONGAREN? Naar wij vernemen is ook het be stuur van de KNVB thans zeer teleur gesteld over de netto-opbrengst van de extra-interlandwedstrijd tegen Spanje, vorige week gespeeld. Men wil hierom nog een tweede extra-interlandwed strijd spelen en het ligt in de bedoeling hiervoor Denemarken uit te nodigen, een land dat zeer bewogen op de .ge beurtenissen in Hongarije reageerde. Uiteraard zal deze extra-interland wedstrijd op een woerisdag worden ge speeld. Het Olympisch Stadion heeft bij monde van de directeur Bessem destijds reeds toegezegd zijn accomo- datie voor dit doel belangeloos be schikbaar te stellen. ontstond te veel individueel spel. Cobu Boys profiteerde hier rijkelijk van, en wist al combinerend de stand tot 6—1 op te voeren. SPECIAAL in BRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal Kerke wijk 56 met ingang van 1 maart of 1 april t 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Flinke nette werkster gevr. voor twee morgens p. week. Dr. Colijnstr. 22, Veenend. Te koop ruim 300 8-weekse jonge hennen, Parm. x H. bij J. van Ginkel, Doesburger- dijk 4a, Ede. Gevraagd net meisje voor de morgenuren. T. Drost, brood en banketbakkerij, Nieuwe- weg 98, tel. 2337. Een man van 30 jaar, in be zit van alle rijbewijzen zoekt werk voor ongev. drie dagen per week. Br. onder nr. 3240 aan het bur. van dit bl. Te koop prima hooi. Ongev. 2000 kg. G. Jansen, Heuvel- sesteeg 9. Overberg. Gevraagd kapster of aanko mende kapster. Fa. J. van Eden Zonen, Hoogstraat 24, Veenendaal. Woningruil: Aangeb. flatwo ning 2 hoog. Gevraagd een gezinswoning in Veenendaal. Jac. van Ruijsdaelstraat 8 II, Veenendaal. Verloren: Actetas, inh. boe ken en passerdoos. Verloren tussen Industrielaan en Nwe. weg. Tegen beloning terug te bezorgen. H. S. Simons, Nieuweweg 248. Veenendaal. Gevr. enkele malen p. week flinke hulp. Werktijden na der overeen te komen. Mevr. Karsten, Stationssingel 36, Veenendaal. Net meisje gevraagd voor dinsdag en vrijdag of drie middagen. G. R. de Ruijter, Prins Bernhardl. 156, Vee nendaal. Woningruil: Aangeb. te Vee- nendaal-Z.: woning m. flinke schuur en ongeveer 100 roe den grond voor woning in Veenendaal. Flat of nieuw huis geen bezwaar. Br. on der nr. 3241 aan het bur. v. d. blad. Te koop eén bietenmachine bij G. Willigenburg, „De Dikkerijst", Renswoude. Wyziging kengetal. Telefoon H. van Holland, veeverlos- kundige is nu K 3431-304. H. van Holland, Haarweg 12, Overberg. Lederen kleding. Gemakke lijke betalingscondities. Le der- en sportmagazijn „Al- bers", Hoofdstraat 15, Vee nendaal. Verhuur zonder chauffeur. Prima Volkswagens, Ford, Chevrolet, Morris, Oxford. Benzine- en Servicestation „Renswoude", v.h. J. van Wikselaar Zoon, Dorps straat 112, Renswoude. Tel. K 8387-254. t.m. tien woorden mmt w- ar» Km. .rv'4 geldig van 6 t/m 12 febr. 1957' 1 00 gram 1 00 gram 1 00 gram 1 00 gram 100 gram 106 Ct. DE GRUYTER 570206 door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen Tobias leunde tegen het bruinhou ten buffet; hij zag er uit, alsof hem een mes in het lichaam was gestoken, en hij hield zich maar met moeite staande. Er daalde een stilte in de kamer die minutenlang duurde. Russi stond met voorovergebogen hoofd, hij klemde de tanden in de onderlip en langzaam aan verloor zijn houding het zelfbewuste en het zegevierende dat haar had gekenmerkt. De blinde tastte naar het venster en waagde het niet een woord te spreken. Eindelijk hief Tobias de oogleden op en keek Russi aan met ogen, die er bijn zo levenloos uitzagen als die van Columban, keek eerst Russi aan en toen de president. Beiden ontweken zijn blik. „Hebt gij daarom zoveel jaren lang elkaar een kwaad hart toegedragen, om twee mensen ongelukkig te maken die er geen schuld aan hebben! Wat hebben wij u misdaan, hoog wijze mannen die gij zijt!" Geen van beiden sprak. De presi dent zat daar met een somber gezicht, een vaal licht sloop door het venster en viel op zijn kruin en voorhoofd met de dichte grijze wenkbrauwen. Hij leek oud in dat licht. Russi's lippen trilden, zij borst rees en daalde onder zijn gejaagde ademhaling. Hij kon de blik van Tobias niet verdragen. En opeens hief hij de handen op tegen de blinde, alsof hij hem tot zich wenkte, en sprak met vreemd gebroken stem: „Uw hemeldraden, meester, uw he- meidraden! U hebt gelijk! Wat er nu gebeurd is, heb ik niet kunnen voor zien!" En hij trad op Nager toe, legde diens hand in de zijne en leidde hem naar de deur. En juist toen hij die wilde sluiten, richtte Tobias zich met plot selinge inspanning op en zei op harde toon: „Met Josepha spreek ik, hebt ge het gehoord? Niemand anders dan ik!" Russi knikte, toen ging hij weg met de blinde. Ook Tobias verliet de ka mer en klom met loden schoenen naar zijn kamer. De president bleef zitten en verroerde zich niet. Negenentwintigste hoofdstuk Tobias kwam de raadskamer uit. Hij had met de president gesproken. Hij liep met opgeheven hoofd en vaste tred; er was geen zwakheid in hem. Hij droeg zijn zondagse kleren en zijn vilten hoed; hij wilde een boodschap gaan doen. Zo als hij daar ging en stond was hij bij de begrafenis van Lieni Nager geweest; zoals hij daar was, kwam hij- van een ander graf, maar daar was hij alleen doodgraver èn dode geweest; hij had Tobias van de Hochfluh-hoeve begraven! De To bias, die er nu nog was, was reisvaar dig; hij ging weg en moest alleen nog afscheid nemen. „God behoede u, moeder!" Rosi stond in de deur van de keuken met een vreemde uitdrukking in haar gezicht. Zij schaamde zich schaam de zich voor haar eigen vlees en bloed, wiens leven verwoest was door haar toedoen, en bovendien werd haar hart verscheurd van verdriet, dat haar jon gen, haar brave rechtschapen jongen, wegging. Maar zij waagde het niet er een woord tegen in te brengen. Zij legde een hand in de zijne en schreide en droogde haar tranenvloed met haar schort. „God behoede u! U moet maar hopen op beter dagen. Die zullen wel komen, als als ik uit de weg ben!" Hij drukte haar hand' en liet die weer vallen. Toen ging hij heen. Voor het huis stond Felix, in zijn hemdsmouwen, met een bijl in de hand, aan het hakblok. Hij wierp zijn bijl op de grond. Zijn gezicht gloeide, en de angst stond in zijn trillende trekken te lezen. „God behoede je, Felix!" Ook zij legden de handen in elkaar. „Ga toch niet weg, ik smeek je, ga toch niet!" bedelde Felix. „Wat zou ik hier nog moeten doen?" Tobias sprak met de grootste kalmte en toch wist de ander er niets op te zeggen. „Wacht nog wat," begon Tobias weer. „Je moet nog wat geduld heb ben! In deze dagen is er met aandrin gen niets te winnen. Maar na jaar en dag kun je Pia gaan halen. Hij heeft het mij beloofd." „Groot-" „Grootvader!" „Tobias!" Felix klemde de lippen op elkaar, maar een snik deed ze vaneen- springen, hij barstte in tranen uit als een schooljongen. „Tobias, blijf toch hier!" „God zegen je." Tobias schudde de handen van zich af, die de zijne om klemd hielden en hem dwingen wilden te blijven. Bedaard ging hij de weg af naar het gehucht. Maar toen hij aan Russi's huis kwam haalde hij toch zo diep adem. dat hij ervan trilde. Hij vergat aan te kloppen. Hij liep regelrecht het huis, de kamer binnen. De dochters van Russi zaten aan hun ontbijt, en hun vader zat ér bij en at niet. Sedert gisteren drukte de be zorgdheid over een onverklaarbare verandering in de houding van hun vader op zijn dochters. Zij zagen er bekommerd uit, toen Tobias hen over viel. En juist toen deze binnentrad, kwam Columban Nager op de tast van de aangrenzende kamer en zette zich bij de meisjes. Deze stonden van hun stoelen op, toen zij de jonge boer her kenden. Tobias bleef dicht bij de deur staan. groette niet en scheen niemand te zien, dan Josepha. Haar keek hij met bran dende ogen aan. „Seppeli," zei hij. Josepha bloosde en werd toen weer bleek; zij keek naar haar vader. Deze had zich afgewend en leunde het hoofd zwaar in de hand. Het meisje zag, dat hij van de komst van Tobias geweten had. „Ik heb wat met je te bespreken," zei Tobias op dezelfde toon. „Met mij?" „Met jou maar onder vier ogen, met jou alléén." Weer keek het meisje haar vader aan. Deze knikte en sprak: „Ga maar!" Daarop ging Josepha naar Tobias toe, keek hem met grote verwonderde ogen aan, en samen gingen zij de gang in. „Wat is er?" vroeg het meisje. Hij legde de handen op de rug en leunde tegen de muur. Hij wilde niet laten zien, dat hij beefde. „Ik wou je vaarwel zeggen!" sprak Tobias. „Jij mij? Wat is er gebeurd? Waar om wil je weg?" „Wij staan Felix en je zuster in de weg, wij beiden. Wij moeten scheiden." Josepha hief de ogen naar hem op en keek hem aan met onbegrensd ver trouwen. „Ik vertrouw je zó, dat ik zelfs niet vragen kan waarom, als jij zegt, dat het moet. God behoede je, Tobias!" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4