Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Plechtige installatie van burgemeester A* Berends f Weth* Boelhouder vraagt meer politietoezicht Wist U. WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Veenendaalse blokploegen deden examen Eist krijgt dure riolering Nieuws uit de omgeving 31e jaargang VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 No 12 Uitgave: „Ce Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Hij is 10,- waard! AZ 903995 Concert van Utrechts Byzantijns koor RENSWOUDE Marktberichten ELST WOUDENBERG RHENEN Op naar de tienduizend ACHTERBERG EDERVEEN UIT RHENENS RAADZAAL Geen kuitenprikkers maar benentrappers Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent „Het is steeds mijn ideaal geweest eenmaal het burgemeestersambt te be kleden en ik zie thans mijn levens wens in vervulling gaan," aldus de heer A. Berends, tijdens zijn rede bij zijn installatie als burgemeester van de gemeente Meerkerk (Z-H). Deze installatie vond woensdag om half drie plaats in de raadzaal van het landelijke gemeentehuis van Meerkerk. De heer en mevrouw Berends en hun twee zoons arriveerden per auto aan het gemeentehuis en luisterden staan de op het bordes naar een zanghulde van 400 Meerkerkse schoolkinderen. Een meisje van de kleuterschool bood mevrouw Berends bloemen aan, terwijl de nieuwe burgemeester de tekst van het speciale welkomstlied in lederen band werd aangeboden. Raadsleden, gemeentepersoüeel en talrijke genodigden vulden de raadzaal tot aan de nok, toen de loco-burge meester, wethouder Willemse, de bui tengewone raadsvergadering opende. De loco-burgemeester wenste burge meester Berends geluk met zijn benoe ming en gewaagde van de nieuwsgie righeid van de Meerkerkers, wie toch de plaats van de in augustus 1956 over leden burgemeester Timmerman zou innemen. Negen maanden is de ge meente Meerkerk zonder burgemeester geweest. Spreker gaf verder een opsomming van de werkzaamheden, welke de Meer kerkse gemeenteraad nog te wachten staan en de wensen, welke de Meer kerkers gaarne met medewerking van de nieuwe burgemeester in vervulling zien gaan. De loco-burgemeester blijkt maar net tot de lengte te komen die nodig is om de rijzige burgemeester de ambtsketen om te doen. Tevens overhandigt de heer Willemse hem de voorzittershamer. Burgemeester Berends bracht in zijn installatierede in de allereerste plaats dank aan God en voorts aan Hare Ma jesteit de Koningin de Minister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland. Zijn ouders en schoonouders hadden dit moment ook graag meegemaakt, maar helaas is dit niet mogelijk. De ouders van de heer Berends zijn beide overleden en zijn schoonouders ver toeven in Amerika. Van de gemeente Meerkerk gaat, vol gens burgemeester Berends, een zekere iUiiü.t. lxj ,tóutr er van hem nu nog geen vast omlijnd plan is te verwachten. In persoonlijke aangelegenheden zal burgemeester Be rends gaarne en dit was hem ook dat de heer J. Spies van de ver verij der Gebr. van Leeuwens wol industrie in Veenendaal nu al sinds vier weken zijn baard laat staan? dat de opzet van de heer Spies, geld te maken voor zijn baard in het kader van de bekende radio-actie „Goed-zo" reeds behoorlijk resultaat heeft gehad? dat n.l. het personeel van de ver verij genoemd bedrijf een dubbeltje geeft voor iedere week dat de heer Spies zijn baard laat staan? dat intussen ook een groot deel van het overige personeel en zelfs van het bedrijf te Arnhem, op deze baard- actie heeft ingehaakt en iedere week een dubbeltje betaalt? dat dit voor de heer Spies reden was om de baard voorlopig nog eens 13 weken langer te laten groeien? dat de snel groeiende baard, welke iedere week nauwkeurig wordt gemeten, nu al 42 mm lang is en dus straks stellig de kinversiering van Sin terklaas concurrentie zal aandoen? dat uiteraard een ieder, ook bui ten het bedrijf van Gebr. van Leeuwen, vrij is aan de baard mee te betalen? dat op de nieuwe spoorwegover gang van de Kerke wijk midden op de weg ten behoeve van de voetgangers een vluchtheuvel zal worden gebouwd? dat ook de fietspaden hier wor den doorgetrokken? dat men de overweg verder ter beveiliging van automatische flikker lichten gaat voorzien welke niet alleen op de Kerke wijk maar ook op de hoe ken van de Parallelweg en Rembrandt- laan geplaatst zullen worden? dat de overweg, indien de weers omstandigheden het toelaten, komende nacht, dus van vrijdag op zaterdag, ge heel voor het verkeer gesloten zal zijn, in plaats van, zoals eerder aangekon digd, in de nacht van zondag op maan dag? dat indien het weer het niet toe laat, de afsluiting dan toch zondagnacht a.s. zal plaats vinden? dat een en ander verband houdt met de werkzaamheden daar? dat de fraaie prijzen van de op 14, 15 en 16 februari a.s. in de gemeen telijke eierhal t.b.v. de jubileumtocht ouden van dagen te houden grote bazar, te bezichtigen zijn in de etalage van het meubelmagazijn van de firma C. Diepeveen in de Hoofdstraat? I! Zaterdag 9 februari (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, con- jjf eert Veenendaalse Harmonie „Cae- ff cilia", mannenkoor „De Veenzan- L! gers en Veenendaals Dameskoor. =i Donderdag 14 februari (In gem. Eierhal) grote bazar t.b.v. Iï jubileumtocht Ouden van dagen. Vrijdag 15 februari i| (In gem. Eierhal) grote bazar. Zaterdag 16 februari (In gem. Eierhal) grote bazar. ff Luxor theater Van heden vrijdag t.m. maandag 'l de film „Brigitte en van dinsdag t.m. donderdag „Nacht der ver- schrikking". •illHailllHIlmilliilllllwIllllllilllllllllllllllllHillMlIIHlIllUIIMIIIIIIil niet vreemd als chef van sociale zaken in Veenendaal waar mogelijk de helpende hand bieden. Meerkerk kan op mij rekenen, zegt burgemeester Berends, en ik hoop, dat ik op Meerkerk kan rekenen. In de raadsvergadering voerden ver der het woord de fractieleider van de A.R. partij, de heer Joh. Boer, van de P.v.d.A, de heer Goeienbos en de heer J. Slob, gemeentebelang. Nadat de ge meentesecretaris, de heer Bax, de nieuwe burgemeester nog had toege sproken werd de raadsvergadering ge sloten. Na een pauze waarin een verfrissing en 'n rokertje werd aangeboden richtte (Zie verder pag. 2.) De heer A. Berends tijdens diens installa tierede. Links van hem mevrouw Berends en rechts de loco-burgemeester van Meerkerk, de heer Willemsen. De VALLEI-RIKS van de vorige week welke werd uitgegeven bij textielhan del Turkesteen in de Zandstraat te Veenendaal, werd weer niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe VALLEI-RIKS weer met ƒ2,50 geste gen en is deze nieuwe riks intussen al weer 10,waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI- RIKS, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is: Het is, om het zoeken te vergemakke lijken, ook nu weer een riks met een rood gedrukt nummer, dus tevens één van de oude serie met de beeltenis van prinses Wilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer AZ 903995, want dat is deze week de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks voor donderdagmorgen 12 uur a.s. aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. Deze premie bedraagt thans dus 7,50. Het jubilerende „Ritmeester Mannen koor" heeft aan zijn 20-jarig bestaan een feestconcert willen verbinden en het is op de goedé gedachte gekomen daarvoor net' Utrechts Byzantijns koor uit te nodigen. Het heeft zich daarmee van een succes volle avond verzekerd, want dit koor ge niet een grote internationale reputatie. Dat het die op grond van zijn bijzondere muzikale kwaliteiten zeker verdient heeft een aandachtig luisterend publiek gister avond kunnen vaststellen. Het werd een concert waarover men graag nog eens na zal willen praten. In de „Klanken uit de Oekraïne" kon men beluisteren wat ook in de Russische klassieke literatuur zo treffend werd uit gedrukt: de kinderlijk vrome volksaard van de eenvoudige, haast nog primitieve Russische mens. Het is dat eenvoudige, kinderlijke, waaraan vele van de prach tige volksliederen hun ontstaan en hun veroverende charme te danken hebben. Treffend is ook, dat religieus beleven, grote uitbundigheid en tragiek dicht bij elkaar liggen in de volkskunst van de Oekraïne. Het programma voor de pauze bracht een aantal oude religieuze liederen, be werkt voor meerstemmige koorzang. Met de inzet reeds liet het koor, deze avond in een bezetting van 36 man, horen waar toe het bij machte is. In de prachtige zaal van het verenigingsgebouw, met zijn bijna te gevoelige accoustiek, klonken de liederen, met hun ondergrond van melan cholie, als een magistraal orgel. Dit koor, opgericht in 1951, is door zijn kundige dirigent zeer goed gedisciplineerd. Het enige bezwaar dat men zou kunnen ma ken is de soms wat geknepen toon bij de tenoren. Dat het koor als geheel gaver klinkt dan bij beurtzang in partijen, is een bezwaar dat altijd moeilijk is te on dervangen. Na de puze werden nog een groot aan tal, op oude volksliederen geïnspireerde composities ten gehore gebracht. Ook voor wat met deze, meer verhalende zangkunst, aan kracht van uitdrukking bereikt werd, kan men het hoogste res pect hebben. Het behoorde tot de toppres taties die een dirigent met amateurzan- gesc kan bereiken. Het gehoor, ten getale van een goede 700 zangliefhebbers, heeft door geestdrifl tig applaus zijn grote waardering voor dit prachtige Utrechtse koor kenbaar ge maakt. Het jubilerende „Ritmeester Man nenkoor" heeft zijn talrijke aanhang een avond zanggenot bezorgd, waar het dank baar aan terug zal denken. G. VAN DE WEERD WEER ACTIEF Het eerste elftal van de voetbalvereni ging is zondag in de wedstrijd weer ver sterkt doordat de oud-roodwitter G. van de Weerd na vele maanden gedwongen rust weer actief aan het voetballen gaat deelnemen. De gehele competitie is hij reeds uitgeschakeld geweest, doch nu gaat hij het toch nog weer proberen. Van de Weerd is zondag als middenvoor opge steld. Wij zijn benieuwd hoe zijn vorm zal zijn. In ieder geval geloven we wel dat het weer een versterking is. VERLICHTING BRANDT Deze week heeft men de nieuwe ver lichting in de Oude Holleweg, Taets van Amerongenweg en Kerkstraat ook op het elektrisch net aangesloten, zodat deze straten nu 's avonds prachtig verlicht zijn. Een geweldige verbetering. BARNEVELD. Coöperatieve Veluwse Eierveiling, donderdag 7 februari 1957. 5053 kg per 100 stuks 9,32 tot 9,81 53—57 kg per 100 stuks 9,81 tot 10,22 57—61 kg per 100 stuks 10,22 tot 11,16 61—65 kg per 100 stuks 11,16 tot 12,04 BARNEVELD. Veiling donderdag 7 fe bruari 1957 van de stichting Binnenlandse eierafzet 50—53 kg per 100 stuks 9,25 tot 9,73 53—57 kg per 100 stuks 9,73 tot 10,19 57—61 kg per 100 stuks ƒ10,19 tot 11,14 61—65 kg per 100 stuks 11,14 tot 12,01 BARNEVELD. Eiermarkt, donderdag 7 februari 1957. De prijzen varieerden van 9,50 tot 12,50 per 100 stuks bij een trage handel (middelprijs 11,De kiloprijs bedroeg 1,83 gebaseerd op gram. EDERVEEN. Eiermarkt, vrijdag 8 fe bruari 1957. Aanvoer 515.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 11,— tot 12,75 per 1009 stuks en voor henneëieren van 8,tot 11,per 100 stuks bij een trage handel. FILM OUDEN VAN DAGEN BUITENGEWOON GESLAAGD De film van de uitgaansdag van de oudjes van Eist, welke woensdagavond In dé zaal van café „Sportlust" werd vertoond, had een geweldige belang stelling. De volle zaal kreeg waar voor zijn geld, want de film bleek buiten gewoon geslaagd. Ook het muzekensemble „Ritme", onder leiding van Jannie Onink, viel zeer goed in de smaak en kreeg dan INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand januari 1957 werd bij het hulppostkantoor te Woudenberg ingelegd 13565,42 en terugbetaald 14.387,76. Er werden 9 nieuwe boekjes uitgegeven. FILMAVOND UTRECHTS LANDBOUWGENOOTSCHAP Het Utrechts Landbouw Genootschap zal op maandag 11 februari a.s. een jaar vergadering houden in de zaal van de co- operatie, aanvang 7.30 uur. Agenda: be stuursverkiezing en mevr. wed. C. ter Maaten vertelt haar indrukken over Ca nada, waarbij filmvertoning over dit land. LEDENVERGADERING VERENIGING PAARDENFOKKERIJ De vereniging tot bevordering van de Paardfokkerij in Oostelijk Utrecht, af deling Woudenberg, zal op dinsdag 12 fe bruari a.s. een ledenvergadering houden in de zaal van de coöperatie. Aanvang 7.30 uur. Agenda: bestuursverkiezing en vertoning van de boeiehde en interessante film „De ballade van het boerenpaard". „VAN BUURTSCHAP TOT GEMEENTERAAD De stichting „Oud-Woudenberg" zal op dinsdag 12 februari a.s. een lezing houden in het raadhuis te Woudenberg, aanvang 8 uur. De heer J. M. Westerhout te Utrecht houdt een lezing over het onder werp: „Van buurtschap tot gemeente raad". Het ligt in het voornemen van de heer Westerhout te referen over de ont wikkelingsgeschiedenis van de buurtschap die wij kunnen zien als een der voor lopers van de rechtsgemeenschap welke Gemeente heet. Van referent, die op dit punt ook kenner van Woudenbergs his torie genoemd mag worden, mogen wij interessante bijzonderheden verwachten. ook een dankbaar applaus. De heren A. Koster en Van Leth boden de aan wezige ouden van dagen koffie en ge bak en enkele andere versnaperingen aan. Aan het einde van de voorstelling maakte de heer A. Koster bekend dat de oudjes bij hem het geld van de entree konden terughalen, zodat zij een kosteloze voorstelling hadden m^L, kof fie en gebak toe. De oudjes wilden het geld echter niet terug, zij vroegen of Koster dit bedrag dan maar in de kas ouden van dagen Eist wilde storten, wat ook geschiedde. A.s. woensdag volgt weer een voorstelling. WOUDWEG AFGESLOTEN Wegens de rioleringswerkzaamheden is de Woudweg voor het doorgaande verkeer afgesloten. De werkzaamheden worden uitgevoerd door het aannemers bedrijf P. Henzen HJz. alhier. De stichting Carillonfonds Cunera- toren Rhenen mag zich verheugen in een grote medewerking van de zijde der Grebbestadbewoners. De spaaractie, welke na Pinksteren van het vorig jaar werd ontketend met een op de band opgenomen concert van de bekende beiaardier Leen 't Hart uit Delft, dat werd uitgezonden vanaf de Cuneratoren door middel van grote luidsprekers, loopt geheel volgens de plannen. De organisatoren hadden voor het eerste jaar een bijdrage geraamd van 5000,Hiervan is 3600,bin nen terwijl het nog ongeveer vijf maan den duurt, voordat het eerste jaar van actie voorbij is. Het gemeentebestuur verdubbelt alle gaven vanuit Rhenen, zodat in feite tweemaal ƒ3600,— of ƒ7200,— werd ontvangen. Voordat het eerste jaar om is en dat wordt juni kan dus de 10.000,— binnengehaald zijn. Dat deze actie zo schitterend draait is het beste bewijs welk een grote sym pathie de burgerij van Rhenen koestert voor een klokkenspel in de prachtige en aloude Cunera. De verwachting bestaat, dat in 1958 zoveel geld bijeen is dat de klokken kunnen beieren. Intussen gaan de Rhe- nenaren rustig door met sparen. RHENENS BELANG GEDENKT CARILLONFONDS De vereniging voor handel en indu strie „Rhenens Belang" heeft evenals de Winkeliers Vereniging Rhenen het verenigingsleven in Rhenen een prach tig voorbeeld gesteld door 200,te schenken aan de stichting Carillon fonds Cuneratoren, als bijdrage in het nieuw te bouwen klokkenspel. Het gemeentebestuur heeft ter sti mulering dit bedrag verdubbeld, zodat de kas van het carillonfonds met 400 gulden is verrijkt. Er gaan stemmen op bij verschillen de andere Rhenense verenigingen dit voorbeeld te volgen. Deze week kwamen een 22-tal blok- ploegleden van de Veenendaalse BB in de commandopost om te laten horen en te laten zien, wat ze op de cursusavonden hadden opgestoken. Deze cursus is begonnen op 5 november j.l. voor alle blokploegleden. Voor het eerst werd begonnen om zowel brand weer, redders als melders dezelfde cursus te geven. Deze cursus is een succes ge worden en het is toch ook eigenlijk van zelfsprekend dat elk blokploeglid moet kunnen invallen voor een ander, ongeacht of het een blokbrandweér of redder is. De vragen werden gesteld door de heer Baars voor de redders en door de heer Van Hardeveld voor de brandweer. Elk ploeglid kreeg een drietal vragen te beantwoorden en uit de antwoorden bleek dat alle leden de lessen met de nodige ambitie hadden gevolgd. Na het nuttigen van de koffie werd aan allen de getuig schriften uitgedeeld. De instructeurs wekten de leden op om zoveel mogelijk propaganda te maken voor de BB. De heer Hardeveld wekte de blokploegleden op, om bij een eventuele brand de helpende hand te bieden aan de vrijwillige brandweer. En zo gaat men rustig verder met de opbouw van de BB Veenendaal. Er zijn nog een honderd actieve leden nodig. Zaterdag 9 maart zal een bindingsavond worden gehouden in „Eltheto". BB-films zullen worden vertoond en de conferen cier Langini van Amersfoort zal de avond verder vullen. BB-leden, brandweer, re serve politie, MGT-ers, redders enz. met de dames, reserveer deze zaterdagavond voor de Bescherming Bevolking en uiter aard is er gelegenheid zich bij de BB te melden. SCHADE DOOR ONOPLETTENDHEID Vrijdagmorgen had op de Cuneraweg ter hoogte van de Schoutensteeg, een aan rijding plaats tussen een vrachtauto be stuurd door de heer Van L. te Rhenen en een autobus van de NBM. Beide voertui gen kwamen uit de richting Veenendaal. De bestuurder van de NBM-b^ wilde de vrachtauto passeren doch kreeg geen kans daar de vrachtauto het midden van de weg bereed. Na enige tijd achter de „rarb+nuto te, hebben pereden. 7ag hü toch gelegenheid toen de vrachtauto voor een tegenligger naar de uiterst rechter weghelft moest uitwijken. Direct na dat de tegenligger was gepasseerd wilde de bestuurder van de bus dit eveneens doen. Toen hij echter op gelijke hoogte van de vrachtauto reed, begaf de bestuurder van de vrachtauto zich echter naar links om weer op het midden van de weg te gaan rijden. Hierdoor reed hij met de linker zijde van de vrachtauto, tegen het rech- tervoorspatbo.rd van de bus, waardoor dit werd gedeukt en beschadigd. De be stuurder van de vrachtauto had de bus in het geheel niet opgemerkt, doch zal nu voor de schade moeten opdraaien. GROTE PLANNEN BIJ ACHTERBERGSE VRIJWILLIGE BRANDWEER In verband met het a.s. 20-jarige jubi leum van de Achterbergse vrijwillige brandweer heeft dit korps grote plannen. Brandweerkorpsen uit de omliggende ge meenten zullen worden uitgenodigd om aan een uitgeschreven wedstrijd deel te nemen. Einde maart zal een grootscheepse bazar in het Buurtschapshuis worden ge houden, waarvoor fraaie prijzen beschik baar zullen worden gesteld. Men hoopt de grote kosten welke aan dit jubileum zijn verbonden, door middel van de bazar en een collecte te kunnen dekken. Nadere berichting omtrent viering en de te hou den bazar zullen in dit blad worden be kendgemaakt. VOOR BEROEP BEDANKT Naar wij vernemen heeft ds. C. Treure, Ned. Herv. predikant alhier, voor het door de gemeente Oosterwolde op hem uitgebrachte beroep bedankt. ROEKELOZE AUTOBESTUURDER Bij het rooien van de bomen, staande langs de Cuneraweg, in verband met de aanleg van de nieuwe verkeersweg, gaf een der arbeiders aan de bestuurder van een naderende auto een stopteken toen een boom op omvallen stond. De bestuurder wist het echter beter en reed met grote snelheid door, zodat de arbeider, die het stopteken gaf, een sprong moest maken om zijn leven te redden, daar hij anders door de per sonenauto zou zijn overreden. Op het zelfde moment viel de boom vlak ach ter de personenauto, welke juist op het nippertje was gepasseerd. De bestuur der bleef met grote snelheid doorrijden. In de raadsvergadering van gisteravond heeft wethouder Boelhouder (arb.) geklaagd over de enorme baldadigheid van de jeugd in Rhenen. Men vernielt alles wat men op de weg tegenkomt. Sommige jongeren deinzen er niet voor terug dames tegen hun benen te trappen. Spreker deed een beroep op de voor zitter er bij de politie op aan te dringen meer toezicht hierop uit te oefenen. Het was hem gebleken, dat inwoners, die op het politiebureau gingen klagen, met een kluitje in het riet werden gestuurd. Tijdens de begrotingsvergadering werd door een van de raadsleden gevraagd om gemeentepolitie. Ook toen antwoordde de voorzitter, dat de politie wel van goede wil is, maar dat de rechterlijke macht en de kinderrechter er andere principes op nahouden wat de kinderrechtspraak betreft. Men seponeert de processen-verbaal of men delegeert het op de burgemeester, die standjes moet uitdelen. De burgemeester kon zich voorstellen, dat de politiemensen er op die manier geen zin meer in hebben, wanneer hun werk toch aan de kant wordt gelegd. Wel deed spreker een beroep op valwassenen medewerking te verlenen b(j de bestrijding van de jeugdbaldadigheid. Sommige straten hebben niet één goede straatlantaarn meer. In Achterberg heeft men de aardigheid verkeers borden om te draaien. Vanaf het Viaduct over de nieuwe provinciale weg worden stenen naar beneden gegooid. De voorzitter beloofde opnieuw contact op te nemen met de rijkspolitie. Dit politiepraatje werd gemaakt bij het voorstel van b. en w. om de politiever ordening te wijzigen en een bepaling op te nemen, dat bromfietsen moeten zijn voorzien van een afdoende geluiddemper. Herhaaldelijk werden de inwoners lastig gevallen door brommers met open knal- potten. Er zal nu tegen deze lawaai makers kunnen worden opgetreden. Hoewel aan de late kant hield de voor zitter toch nog een nieuwjaarsrede. Hij vreesde dat de nieuwe verkeersbrug dit jaar niet zal klaar komen. Wat de an nexatie betreft mag Rhenen niet ontevre den zijn. Het zielental is met 200 toegeno men. Er is nog een woningtekort van 506, terwijl er 77 gezinnen nog te klein wonen. De industrievestiging gaat nog steeds naar wens. Er werken in de Rhenense be drijven 1298 personen, opnieuw een toe name vergeleken bij vorig jaar. De radar afdeling van de Koninklijke Luchtmacht zal werk gaan bieden aan vele jongeren. De collecteopbrengst in Rhenen bedroeg 26.385,— tegen ongeveer een gelijk be drag in 1955. Verheugend was de toename van het drinken van schoolmelk. Het aan tal leerlingen, dat hieraan deelneemt steeg van 782 tot 1112. De nestor van de raad, de heer G. v. d. Steeg (gem. bel.) antwoordde de voorzit ter en wenste hem namens de raad we derkerig een gelukkig 1957 toe. Met de tot stand koming van het nieuwe waterlei dingstation in 1956 is een verademend einde gekomen aan een onhoudbare toe- Stand, zo besloot hij. Tot grote opluchting van de raad deelde de voorzitter vervolgens mee, dat op het verzoek van een inwoner uit een andere gemeente om in Eist een nertzenfarm te mogen beginnen afwijzend door b. en w. was beschikt. Als bijkomstigheid tijdens het debat over de uitbreiding van de algemene be graafplaats te Eist deelde de voorzitter nog mede, dat de rijksweg Utrecht-Arn hem, welke dwars door het smalle dorp loopt, thans wel heel spoedig om Eist heen zal worden gelegd. Ter bevordering van het vreemde lingenverkeer besloot de raad gèen kade- en steigergelden meer te heffen op passa- giersboten. Het rioleringsplan voor Eist vergde veel tijd. Naar werd medegedeeld zal er 455.000,mee gemoeid zijn en zullen de inwoners van het dorp gedurende dertig jaar een vrij hoge baatbelasting moeten betalen. Algemeen was de raad van oordeel, dat het een dure oplossing wordt, doch men zag geen andere uitweg. Sommige raads leden hadden er wel een gulden per week voor over, wanneer hun woningen konden worden aangesloten op de riolering. De heer De Jong (arb) verwonderde zich er over, dat twee aannemers van buiten Rhenen waren gevraagd in te schrijven terwijl er in Eist en Rhenen aannemers zijn gevestigd, die het zelfde werk kun nen doen. De voorzitter gaf toe niet aan de Rhenense aannemers te hebben ge dacht. Wet houder Klaassen (ch) zei wel de door de heer De Jong bedoelde aan- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 ALFABET. De Chinezen hebben besloten een alfabet van dertig letters in te voeren ter vervanging van de 44.000 tekens waaruit hun schrift tot op he den was opgebouwd en die door niemand ter wereld alle worden gekend. VIOOL. Een viool-enthou siast uit Irak heeft een brief geschreven aan „de heer An- thonius Stradivarius, Faciebat Cremona 1713". Daarin staat het volgende: „Ik las uw adres in het binnenste van de viool van een mijner kennissen. Dat in strument is magnifiek en inte resseert me hevig. Daar ik graag net zo'n- instrument wil bezitten, verzoek ik u mij uw catalogus toe te zenden. Ik be dank u bij voorbaat en hoop op een spoedig antwoord." Jammer, dat Stradivarius al sinds 1737 geen violen meer bouwt PRINSES. De pas geboren Caroline, prinses van Monaco, dochter van prins Rainier en ex-filmster Grace Kelly, zal een intelligent, artistiek, edelmoedig en grillig karakter hebben vol gens de hofastrologen. Zij zal, wanneer zij door haar nurse door de prinselijke tuinen wordt gereden, door de garde met het geweer aan de schouder worden gegroet; in het paleis zal zij haar eigen vertrekken hebben (voorlopig de kinderkamer) en als ze wat ouder zal zijn, dan zal in de 85 landen waarmee het vorstendom Monaco goede rela ties onderhoudt een militair es corte te harer beschikking staan dat haar zal vergezellen waar zij gaat of staat. Op diezelfde reizen zal zij kunnen kopen waar zij plezier in heeft en er bij terugkomst geen invoerrech ten voor behoeven te betalen. Het water, waarmee de jonge telg gedoopt zal worden komt vanuit San Esteban de Valence in Spnje naar Monaco en zal gewijd zijn door de pastoor van die plaats, waar haar ouders vo rig jaar een deel van de bruids dagen doorbrachten. WIE? Welke man heeft het meest voor Duitsland gedaan? heeft men in de Bondsrepubliek aan tal van mensen gevraagd. Het resultaat was: 30 pet. Bis marck, 17 pet. Adenauer, 11 pet. de keizers en koningen, 7 pet. Hitier. SCHEEPSJONGEN. Een En gelse scheepsjongen heeft de vaart vaarwel gezegd om in de duurste nachtclub van Londen voor 5000 gulden per week aan het deftige Engelse publiek de rock-and-roll voor te dansen. DIER OF VOGEL. Van Freud weten wij waarom kleine meisjes vaak wensen een jon gen te zijn, maar waarover klei ne jongens dromen liet hij in het midden. Mejuffrouw Pow- dermaker komt nu dit hiaat aanvullen. Bij een onderzoek van kinderen in Noord-Rhode- sia heeft zij ontdekt dat daar de meisjes er dezelfde dromen op na houden als Freud bij de Eu ropese jongedames vaststelde en dat de jongens gratfg als dier of als vogel op de wereld zouden zijn gekomen. Bovendien bleek dat de Afrikaanse jongelui de westerse hygiëne en hoge le vensstandaard bewonderen, maar zij vinden over 't alge meen de Europeanen „koud en ongastvrij" en tweederde van hen meent zelfs dat wij als we gasten in huis hebben deze daarvoor laten betalen VADER. De beroemde, en kele jaren geleden overleden Parijse schilder Utrillo had al leen een moeder en geen vader. Zijn moeder heeft het geheim van het vaderschap altijd goed bewaard, maar nu komt Utril- lo's vrouw, Lucie Valmore in haar boek over de schilder met de mededeling dat de schilder Puvis de Chavannes Utrillo's vader zou zijn geweest. Utrillo's moeder deed de was voor Puvis en kwam zodoende elke week bij hem aan huis; kenners be twijfelen echter of dit een vol doende reden is hem van het vaderschap te verdenken. KUS. De boete voor kussen in het openbaar is verhoogd van 5 tot 10 gulden (nl Malakka). PARFUM. „Een wereld zon der parfum zou het einde van die wereld betekenen", zeggen de Franse parfumverkopers. Nu wij gevaar lopen minder en minder te kunnen ruiken, om dat ons reukzintuig het minder goed gaat doen, is het noodza kelijk, dat wij dagelijks parfum gebruiken. Het beschermt bo vendien tegen allerlei ziekten en kwalenverkondigen zij. „MOORD!" Toen in een die renwinkel in Londen de eige naar afwezig was brak een aap los en sloeg er alles kort en klein. Totdat buren kwamen toeschieten op het gekrijs van de papegaai, die schreeuwde: „Moord! Houd de dief". VRIJHEID. Drie dansende beren, twintig sprekende hon den en zeven gedresseerde paarden zijn vanuit Hongarije naar Oostenrijk gevlucht. Hun meesters moesten onderweg hun traktoren achterlaten en trok ken zelf hun wagens de grens over. nemer te hebben gepolst, doch deze had geen interesse. De heer E. P. van Dijk verklaarde zich voor het rioleringsplan, doch tegen de onderhandse aanbesteding. Hij sloot zich bij De Jong aan voor wat betreft het inschakelen van aannemers. Ongeacht de hoge kosten aan deze rio lering verbonden, zijn er nog inwoners van Eist, die 8 9000 gulden schadever goeding vragen voor het leggen van bui zen door een klein stukje boomgaard of schadevergoeding vragen voor een in de weg staande pereboom. Tenslotte werd het gehele plan aan vaard met de aantekening van tegen stemmen door E. P. van Dijk (vrije partij) voor wat betreft de aanbesteding. De heer Van Dijk was ook tegen de verhoging van de jaarwedden der wet houders. Voorgesteld werd deze te bren gen van 1500,— op 2000,per jaar. Spreker vond dat dit te ver ging. Hij noemde het een loonsverhoging met een derde deel. Hij trok een vergelijking met de salarissen en lonen in de publiekrech telijke bedrijfssfeer, die met 5 of 6 pro cent worden verhoogd. De voorzitter wees er op, dat hier geen sprake is van loon, maar van een tegemoetkoming voor be wezen diensten, die niet gering zijn in een groeiende gemeente als Rhenen. De heer Griffioen (ar) was van mening, dat de jaarwedden der wethouders al jaren veel te laag waren en was voor. Met al leen Van Dijk tegen werd het voorstel van de voorzitter aanvaard, waarna de beide wethouders weer ter vergadering verschenen. Het oeSïuil Vïeï ue nieuwe weg, iopenue vanaf de verkeersbrug tot aan de Cunera weg in Achterberg „Lijnweg" te dopen en de weg, lopende vanaf de Cuneraweg naar de Zuidelijke Meentsteeg „Achter de Lijn", alhoewel verschillende raads leden het belachelijke namen vonden. Men wist echter niet anders te bedenken. De uurloonactie, ontketend door ambte naren en onderwijzers ten bate van de Hongaarse vluchtelingen werd toege juicht. De raad besloot het hiermee ver zamelde bedrag ad 350,— te verdubbe len. Tijdens de behandeling van de BB-be- groting bracht de voorzitter onder de aandacht van de raad, dat de Bescher ming Bevolking in Eist en Achterberg goed draait, doch dat Rhenen-stad achter blijft. Hij schreef dit toe aan de „stede lijke drukte"! (Hilariteit). Het verzoek van de voetbalvereniging Eist om 600,— huurvergoeding en en 4000,voor verwerking aan het nieuwe sportterrein, vond men te duur. De heer Verwoert (sgp) informeerde in verband met de behandeling van annexa- tievoorstellen in de buurgemeente, waar in Rhenen die „geheime macht" moet worden gezocht. De voorzitter wist het niet, doch hield zich voor een tip aanbe volen (Hilariteit). De voorzitter deelde mede, dat van de stichting Julianaziekenhuis te Veenendaal 100.000.was geleend. Dit geld was door het gemeentebestuur van Veenen daal ter beschikking gesteld van genoem de stichting, die het voorlopig niet nodig heeft. Voor bouwgrond in Achterberg was een hoge prijs geboden, doch de eige naren verkochten het perceel aan een ander voor minder. De woningbouw voor Achterberg is daarmee weer op losse schroeven gekomen. De heer Kerstra stel de nog voor het uitbreidingsplan ruimer te maken doch de voorzitter deelde mede, dat zo min mogelijk agrarisch terrein moet worden aangesproken. De heer J. N. Vogel werd eervol ontslag verleend als onderwijzer te Eist i.v.m. benoeming te Naarden. Over een nieuw voorstel van b. en w„ betreffende grondverkoop naast de Ger. kerk, dat in de vorige vergadering schip breuk had geleden, kwamen de tongen opnieuw in beweging. Tenslotte viel het besluit aan de kerk te verkopen een per ceel,-gelegen achter het kerkgebouw ter grootte van 589 m2 voor 885,en voor (Zie verder pagina 4.) WAGENINGEN. In de schouwburg „Junushoff" alhier, komt het Forum Operagezelschap uit Enschede woens dag 13 februari a.s. de opera in vier acten van G. Puccini, „La Bohème", uitvoeren. WIJZEWOORDEN EEN WOORDJE.... In hele kleine woordjes ligt soms een grote smart. In hele kleine liedjes snikt soms een mensenhart. (Mies Kievits)

De Vallei | 1957 | | pagina 1