-mum Begint Ede met eindspurt? »Wat Lezers Schrijven<c Rhenus - Scherpenzeel belangrijk in de afdeling Burgerlijke stand Druk gebruik van gemeentelijk bureau voor medische sportkeuring KERKDIENSTEN De terugkeer van VOETBALPROGNOSE RKVUV krijgt laatste kans Nederlands elftal OMMFREN Voorlichting van Veilig Verkeer' De installatie van burgemeester A. Berends SCHERPENZEEL Nieuw bankgebouw officieel geopend Gezamenlijke militaire fondsen „G. M. F." Officiële bekendmaking Zondagsdienst doktoren De Landbouwradiorubriek ARAM Met groot lef maakte de spoorwege vleeje week bekend, dat verlope zon dagavond de overweg van et Holland- sche spoor op de Kerkewijk afgeslote zou worde omdat de spoormanne ginge beginne met de werkzaamhede. Het was niet voor den tijd, dat ze der werk van ginge maake, want hoe lang zou et nou al weer geleje zijn, dat de mooie niewe Kerkewijk door me vrouw van de burregemeester werd geoopend. Mar affijn, der was nou toch geen reede meer voor kalage, want de spoorweege ginge actief worde en het leek me dat ze die paar blokkies beton die der eige al verscheie weeke lage te verveele, wel in een nachie tusse de twee stukke Kerkewijk zouwe wurme. Maar een maandaggemorrege was er feitelijk nog niks aan de hand dan een paar stukkies en een halve afgeslote rijweg. En effe laater hadde ze ook die paar plaatjes der weer uitgepeuterd. Toen waare ze om zoo te zegge net zo ver as toen ze begonne. Allenig een bietje een grootere rommel. Nee, voorloopig blijft er voor mijn van het spoor allenig nog mar vijlig over, want voordeelig benne ze vanaf januarie ook niet meer en heel binne- kort komt der weer nege persent op de kaartjes. Maar gelukkig werke ze niet teege, want tot mijn schrik heb ik vernoome dat dat in ons eige goeie Veen ok nog gebeurt. In de Vallei van afgelope vrijdag stond dat burregemeester Bak ker in de raad een donderdagavond zee, dat de Veense zangvereniginge niet hebbe meegewerkt met de kaar ten te verkoope voor het Neederland- sche Kaamerkoor. Zoodoende stinge deze heele beroemde zangers voor 42 minse en ruim 800 stoele te galme. Das eerlijk en de burregemeester zee dat hij het nog heel mooi zee van geen meedewerking, maar een raadslid zee al wat van teegewerking. Driek zee. dat die zangers in der Wij vragen ons iedere week weer af, waarom de competitieleider toch zulke onevenwichtige programma's vaststelt. Waarom liggen verscheidene clubs vaak twee of meer weken achtereen stil? Iets dergelijks zien we de laatste tyd maar al te vaak en dit komt de vorm van de spelers zeker niet ten goede. In de. afdeling is dit niet alleen deze competitie het geval, daar sukkelt men al vele jaren. Nu echter ziet men dit verschijnsel ook in hogere voetbalkringen. Veenen- daal komt na de voetballoze zondag van de vorige week nu nl. weer niet in het veld en dat juist op een tydstip, dat deze ploeg zich begon te herstellen van) een inzinking, die enige maanden heeft geduurd. Het is ook ons bekend, dat er in vele klassen zowel in de afdeling Utrecht als in de KNVB een grote stagnatie is ontstaan in het competitieverloop. Dat men de onevenwichtigheid in de standen zoveel mogelyk wil wegwerken is op zich zelf een loffelyk streven, maar waarom gaat dit altyd weer ten koste van enkele verenigingen? Van de inhaalprogramma's is de laatste weken door het slechte weer maar heel weinig terecht gekomen. Eenswoude is vooral in deze competitie van een en ander maar al te vaak de dupe geweest. Het is te hopen, dat ook de competiticleider gaat inzien dat de voetballersi niet plezierig meer voetballen, wanneer ze niet zeker weten of men iedere week in het veld kan komen. Dit is een probleem, dat dringend om een oplossing vraagt. Men kan ons inziens by slecht weer beter alles afgelasten dan dat slechts enkele wedstryden doorgang kunnen vinden. Afgelasten is echter in de meeste gevallen niet noodzakelijk daar men vrijwel altyd kan spelen. In de hoofdklasse gebeurt dit immers ook. Zeker hier zijn de terreinen beter, maar* zoals reeds gezegd, laat men dan in de allernoodzakelijkste gevallen het gehele programma afgelasten. Het programma met onze voorbeschou wingen ziet er deze week als volgt uit: Ede, dat alles moet gaan winnen om aan degradatie te ontsnappen, kunnen we in de uitwedstrijd tegen Longa '30 een kleine kans geven. Men weet, dat de volle winst noodzakelijk is. Verliest men deze wedstrijd, dan is degradatie een feit ge worden. We rekenen echter op beide pun ten. Veenendaal heeft dus voor de tweede achtereenvolgende maal rust. We hopen, dat deze rustperiode, die ons inziens niet gedwongen is, geen al te grote invloed gaat uitoefenen op de vorm van de spelers. Rhenus speelt op eigen terrein tegen het leidende Scherpenzeel. Een lastige opgave voor de mensen uit Rhenen-stad. Een overwinning verwachten we niet voor de groen-witten, alhoewel men door een overwinning zelf nog weer een kansje op de eerste plaats zou krijgen. Een pun tenverdeling ligt meer in de lijn der ver wachtingen. Scherpenzeel is nog steeds ongeslagen en heeft nog maar één ver- liespunt opgelopen en wel tegen het na burige Renswoude. Renswoude krijgt bezoek van Eist. Op het eerste gezicht is er voor de rood- witten geen kou aan de lucht, maar dit kan toch wel eens tegenvallen. Zeker Renswoude speelt op eigen terrein ster- ker, dan in uitwedstrijden, maar toch is kaamer hoorde te blijve en dat een h n geblaze„u Een kieine ovcr_ kaamerkoor in de kamer zingt, maar voor de thulscIub ls toch wel das vrouwetaai. Ik vond ut al schan dalig dat er zoo een schijntje minse mogelijk. Oranje Wit krijgt bezoek van Veense Boys uit Nijkerkerveen. Voor de mensen van Remmerden een zeer lastige tegen- proomienente artieste voor aap zette. stander Veense B moet winnen om de In de raad werde trouwens nog meer aaRsluiting mct scherpenzeel niet te ver- dmge besproke, die mijn - zoogezeid Hezen_ We verwachten dit ook. alhoewel waare en ik vind et helemaal russiese maniere dat die Veense zangers zukke min of meer anbelangde. de oranjehemden wel zullen trachten het De bigge houwe op de markt de- de bezoekers zo lastig mogelijk te maken, zellefde standplaats. Ik bin blij, dat we RKVUV moet in Austcrlitz tegen de voor de witte keuchies niet heelemaal club van die naam uitkomen. Austerlitz naar 't Achterkerk hoeve. I staat bovenaan de ranglijst en ook heeft Mar nog belangrijker waare de de- *KVUY no* een redelijke kans Hier is batte n>'i:r het kaartr en de beiaarde- ?us vol°P .«Panning te verwanten Eer- soos. Daar waare een paar edelacht- i ',jrv «c4c*u "cvcn w« d® thuisclub de baare niet erg over te spreeke. En ok bestf Papieren en zal RKVUV met een over ut biljarte en ut teneel niet. Daar pu^?n7fel„^_ kan je lang en breed over praate, mar een prinsiepe is een prinsiepe. Ik veur Het Leersumse HDS zal in eigen home Hooglanderveen wel weten te kloppen, mijn^ zïêt* niétzoo"heei"veuT verschil i Een overwinning voor de thuisclub ligt tussche een klaaverjassie, een kara- jv001 6 a bolsie op het greune laake of een dans of een schaakspullegie. Mar nooit om Vclll /pttPTl FCSGFYC sente speule en ook niet om luusifers i en dan buite op de stoep afreekene. Misschien zouwe ze wel de verkeers- j les, die een van de heere veur de ouwe minse veurstelde, kunne kombineere Nederlands zaterdagelftal in Ltrecht een met het kruisjasse. Bevoorbeeld kaarte oefenwedstrijd tegen elox. De samen- met verkeerstekens der op. Dan zijn stelling van dit elftal heeft in Veenendaal we meteen van die duvelse prenten af. no§al enige verwondering gewekt. Wij Dan krijg je verbooje voor motorrij- hadden er op gerekend, dat zeker enkele tuige op meer dan twee wiele is troef spe,ers van DOVO in dit e,ftaI zouden of oversteekplaats voor voetgangers is meespelen, doch dit is n.et het geval. Al- „evraagt cen R- van Zetten (DOVO) heeft een Laat het bestuur hier oover prakke- Zaterdagmiddag speelt een voorlopig zeere. Tot ziens in de soos. wout blauwkous. MENDEN HEFFING RECHTEN BEGRAAFPLAATS Het besluit vn de gemeenteraad d.d. 24 april 1956 tot vaststelling van een ver ordening op de heffing en invordering vn rechten op de algemene begraafplaat sen is bij koninklijk besluit goedgekeurd. Deze verordening is op 1 februari 1957 in werking getreden. Volgens de thans gel dende tarieven zal voortaan worden ge rekend voor een grafkelder 500,voor een gemetseld graf ƒ300, voor een aarden graf 200,en voor een huurgraf voor een tijdvak van 25 jaar 50,Voor het recht van begraven is verschuldigd: in een grafkelder 100,in een gemetseld graf 50,—, in een aarden graf 40,— en in een huurgraf 20,Voor het stichten, aanleggen, aanplanten en plaatsen van voorwerpen, bedoeld in artikel 21 van de wet op de lijkbezorging, ongeacht de aard dier voorwerpen is een recht verschul digd op of aan een grafkelder van 25, op een gemetseld graf 20,op een aar den graf 10,en op een huurgraf even eens 10,Voor het jaarlijks onderhoud dier gedenktekenen bedraagt het recht voortaan 5,Dit zijn de voornaamste bepalingen van de nieuwe verordening. BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID Ten gemeentehuize liggen voor een ieder ter inzage beschikkingen van de mi nister van lahdbouw, visserij en voedsel voorziening met de daarbij behorende op deze gemeente betrekking hebbende kaar ten en lijsten, waarop zijn aangegeven de gebieden en terreinen waar het krachtens artikel 3, tweede lid van het besluit be strijding aardappelmoeheid verboden is aardappelen, tomaten, bloembollen en knollen, boomkwekerijprodukten, kool- raapplanten. koolplanten, stekbieten en andere planten, die met ondergrondse de- I Vos. Al^ sluitstuk werd de film „Romance HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING TEN PLATTELANDE Voor de donderdagavond in „De Ros kam" te Ommeren gehouden propaganda- avond van de Stichting voor huishoude lijke voorlichting ten plattelande, was een goede belangstelling. Er waren ongeveer 75 dames, die aan de oproep gehoor had den gegeven. Mevrouw Vos, die het ini tiatief voor deze avond had genomen, sprak een kort welkomstwoord. Een tweetal leraressen van de stichting was tegenwoordig om de nodige voorlichting te geven. Nadat het doel was uiteengezet, gaf een dezer dames een kleine kook demonstratie, waarbij tevens aandacht aan de voedingsleer werd besteed. De tomatensoep, die zij bereid had, liet zich uitstekend smaken. Er waren ruim 20 dames, die zich opgaven voor de cursus voor de fijne keuken. De andere lerares behandelde na de pauze de naaivakken. Aan de hand van voorbeelden met een tweetal poppen, toonde zij hoe men het best gekleed kan gaan. Iedere vrouw dient zich naar eigen figuur te kleden. Ook demonstreerde zij hoe men een een voudige japon wat kan opfleuren. De naaicursus is geheel enig in haar soort. Men heeft bij deze cursus waarbij men een speciale methode voor het patroneren heeft niets te maken met het grond patroon. Men kan deze cursus volgen in zes lessen, doch ze kan worden uitgebreid tot 36 lessen van twee en een half uur. Hiervoor was minder belangstelling. Voor deze cursus zijn minstens 12 dames nodig, wil ze doorgang kunnen vinden. Ten slotte vertelde de lerares een en ander over een knutselcursus, waarbij het ma ken van speelgoedbeesten en raffia-be- werking worden toegepast. Ook deze cur sus bestaat uit zes lessen van twee en een half uur en kost 2,50. Hiervoor gaven zich direct 7 dames op, doch ook voor deze cursus zijn minstens 12 cursisten no dig. Men kan zich voor alle cursussen nog opgeven bij de besturen van de plaatse lijke vrouwenverenigingen en bij mevr. len worden gerooid, te telen. in Enkalon" vertoond. Voorrang geven schijnt altijd een moei lijke zaak te zijn. Niet omdat men niet zou willen, maar eenvoudig omdat velen niet weten hoe deze regeling eigenlijk in el kaar zit. Hiernaast ziet u een auto, die een weg met het bord „voorrangsweg" nadert. Op deze voorrangsweg heeft al het verkeer voorrang! Ook de fietser, omdat die op een rijwiel pad rijdt, dat behoort bij de voorrangs weg. Of die fietser nu van links of van rechts komt, doet er niet toe. De fietser op het plaatje gaat dus vóór de auto. plaats gekregen, maar dan ook nog op het reserve-bankje. Wjj willen het moeilijke werk van de KC niet al te zeer becriti- seren, maar de samenstelling van een dergelijk elftal wekt toch wel angemene verwondering. Dat spelers als Klaas van Hal en ook nog B. van de Pol en R. Schoe- man geen kans gekregen hebben vinden wij abnormaal. Genoemde spelers zyn zelfs beter dan Van Zetten, hoewel wjj natuurlijk ook voor diens spel bewonde ring koesteren. Enfin het is nog maar een voorlopig elftal en er kunnen in de komende weken nog heel wat veranderingen in worden aangebracht. DOVO heeft zaterdag doordat het voor lopig Nederlands elftal speelt een rust dag. De rood-witten hebben dit ook wel nodig. VRC, dat reeds zeker is van promotie naar de derde klasse, ontvangt op eigen terrein SSSE uit Eibergen. Een lastige tegenstander, maar zeker te overwinnen. We verwachten dan ook dat beide punten in Veenendaal blijven. GVVV krijgt bezoek van het leidende IJsselmeervogels 2. Een moeilijke wed strijd. Een puntenverdeling lijkt ons toch niet uitgesloten, daar GVVV thuis altijd een vrij goede partij speelt. Triangel Boys, dat lelijk in degradatie gevaar is gekomen zal de thuiswedstrijd tegen Cobu Boys wel met donkere ogen tegemoet zien. We geven de mensen van de VSW dan ook geen kans, zelfs niet op een gelijk spel. De Merino's komen ook weer eens in het veld en wel tegen De Posthoorn. Hier kunnen beide punten in Veenendaal blij ven. Matjan kan zaterdag aan de Bergweg weer voor de volle winst zorgen door Bloemenkwartier 2 te kloppen. De Pan- termensen zijn wat uit vorm naar het ons schijnt, maar men zal toch nog wel zoveel spirit kunnen opbrengen om zaterdag beide punten in Veenendaal te houden. Musketiers, dat na de onverwachte ne derlaag niet meer zo zeker is van de eerste plaats gaat op bezoek bij het ge vaarlijke SVM-Boys. We menen dat men met een puntenverdeling wel tevreden kan zijn. Sportclub Rhenen heeft vorige week de kansen lelijk vergooid. In Amersfoort zal men zaterdag tegen SOVA echter beide punten wel weer kunnen bemachtigen. Scherpenzeel krijgt bezoek van SDVB en zal hier de volle winst wel weer uit weten te halen. Kulan, dat mooi op het kampioenschap afstevent, heeft zaterdag thuis tegen Val- kenheide geen moeilijke tegenstander. Het is nog even doorbijten voordat men zeker is van de eerste plaats. Voor de reserves is het programma: Veenendaal 2 Ede 2; Veenendaal 3 DEV 2; Rhenus 2 Seastrum 2; DEV 3 HDS 2; CDN 3 Oranje Wit 2; HDS 3 RKVUV 2; DOVO 2 Cobu Boys 2; CJVV 2 VRC 2; DOVO 3 VRC 3; DOSC 3 Tr. Boys 2; SDVB 2 GVVV 2; Sportclub Rhenen 3 Sportclub Rhe nen 2; Tr. Boys 3 Kulan 2. (Vervolg van pagina 1.) burgemeester Ridder Van Rappard van Gorinchem als voorzitter van de burge meesterskring zich in geestige bewoordin gen tot zijn nieuwe collega. Burgemeester Bakker noemde het niet toevallig, dat Veenendaal bij deze instal latie zo sterk vertegenwoordigd was. Niet alleen op grond van de uitnodigingen, maar meer uit pure sympathie is het het dat hier Veenendaalse vrienden en Veenendaals gemeentepersoneel in zo grote getale aanwezig zijn. Onder hen waren het volledige college van b. en w. en de gemeentesecretaris. Het gemeentebestuur is de heer Be rends zeer dankbaar en erkentelijk voor het vele goede werk in Veenendaal. Vooral bij de burgerij in nood was de heer Berends een man met een goed hart, maar ook zeer oprecht. Veenendaal ver heugt zich over deze benoeming. Men gunt het de heer Berends graag, doch het vertrek uit Veenendaal wordt des te meer betreurt. Namens het gemeentebestuur en het personeel overhandigde burgemeester Bakker officieel het afscheidscadeau, n.l. een staande schemerlamp. Ik ga de heer Berends niet uitermate prijzen, zo zei burgemeester Bakker, maar ik kan u wel zeggen, dat de nieuwe bur gemeester van Meerkerk veel delen van zijn overleden vader heeft. De vader van de heer Berends was in Veenendaal zeer vele jaren een bekend en bemind pre dikant. Ds. Berends wordt nog veel ge noemd en nog in hoge ere gehouden. De zoon is geen pastor, maar zal zich zeer zeker een goed burgervader tonen. Ook mevrouw Berends en de kinderen werden door burgemeester Bakker van harte gelukgewenst. Ik heb van u, zei burgemeester Bakker, zich tot mevrouw Berends richtend, zon der dat ik wist, dat u 't ooit zou worden, al eens gezegd, dat u een goede burge- meesterse zou zijn. Nog het woord voerden de heer Van der Heide, commandant van de brand weer, de heer W. Geleedst, oud-burge meester van Meerkerk, de heer K. van Kleef, hoofd van de o.l. school, de heer Schilling, hoofd Chr. Nat. school, mej. Het was gisteren voor de heer Zwaan, algemeen procuratiehouder bij de Rotter damse Bank N.V. en niet minder voor zijn echtgenote, een blijde dag. Reeds lang was het duidelijk, dat het vroegere pand niet meer voldeed en werd ongeveer een jaar geleden met de afbraak begonnen. De bouw van het nieuwe pand werd op gedragen aan het aannemersbedrijf firma G. van Eist Zoon, alhier. Vanaf 1938 is het oude gebouw in gebruik geweest bij de bank. Vóór 1938 werd door de voor ganger van de heer Zwaan, de heer Keij, bank gehouden in het café waar thans de sociëteit is. Toen dit niet meer aan de eisen voldeed verhuisde hij naar een per ceel aan de stationsweg. Dit verhuizen van de bank had toen niet zoveel voeten in de aarde als thans, want de heer Keij nam z'n geldkistje onder de arm en de bank was verplaatst. Overdag werkte hij aan het kantoor in Veenendaal en 's- avonds deed hij de bankzaken te Scher penzeel af. Enkele maanden heeft hij nog kantoor gehouden in het oude gebouw aan de Royaardslaan-Dorpsstraat en werd toen in verband met zijn pensionering vervangen door de heer Zwaan. Zo werd dan nu het nieuwe gebouw of ficiéél in gebruik genomen. Binnekomen- de leek het meer op een bloemenwinkel dan een bankgebouw. De ingang van de bank is thans aan de Burg. Royaardslaan. De benedenverdieping is geheel ten dien ste gesteld van de bank, terwijl de etage dienst doet als woning voor de familie Zwaan. De entree van het gebouw wordt gevormd door een ruime hal met een uit loopruimte. Er is een coupon-knipkamer, verder een wacht- en spreekkamer en een kluis van gewapend beton. Het geheel is van centrale verwarming voorzien. Bij de opening gaven van hun belangstelling blijk het gehele gemeentebestuur en velen van bank, handel en industrie. De heer J. J. Welle, directeur van het kantoor Veenendaal, hield een inleiding, bracht dank aan burgemeester Hoytema van Konijnenburg voor dienst stimuleren de werk bij het tot stand komen van het nieuwe bankbgebouw en wenste de heer Zwaan geluk met zijn mooie kantoor ruimte. Hierna was het woord aan de heer B. D. Proos Hoogendijk, districts-directeur van de Rotterdamsche Bank N.V. uit MODERN - CHARMANT - STIJLVOL Reeds nu modellen uit de Brillencollectie 1 957 Speciaalzaak in de betere Brilsoorten HOOFDSTRAAT 51 - TELEFOON 3184 - VEENENDAAL Zijderveld, hoofd bijzondere neutrale kleuterschool, mej. Schreuders, hoofd Chr. kleuterschool, ds. J. Losser, geref. predikant namens plaatselijke predikan ten en ds. P. de Groot, em.-chr. geref. predikant. Burgemeester Berends beantwoordde alle sprekers en richtte zich in 't bijzon der nog tot de vele Veenendalers. Spreker zei, dat hij aan Veenendaal zeer prettige herinneringen had en daar een goede leerschool heeft gehad. Voor het geschenk bedankte hij in hartelijke ^bewoordingen. Nadat de genodigden een koffietafel wao -aangeboden defileerden de Meer- kerkse verenigingen in de avonduren voor hun nieuwe eerste burger, die hier mee en een alom vlaggend Meerkerk al een goede indruk van zijn gemeente moet hebben gekregen. DE RODE LAP EN DE STIER In alle landen ter wereld die de tradi tionele stireengevechten nog handhaven, maakt men daarbij gebruik van rode doe ken om de opwinding van het dier op te voeren. Men meent, dat dit slechts met de rode kleur is te bereiken. Zelfs in ons land kent men de uitdrukking, dat een bepaalde uitdrukking kan werken als een rode lap op een stier, als de aangesproke ne daardoor erg boos wordt. En wij weten hier te lande gelukkig! van stieren gevechten niet af. Nu is echter proefondervindelijk vast gesteld, datde stieren zich van kleu ren niets aantrekken. Het zijn slechts de beweging van een voorwerp en het onbe kende milieu, die de dieren tot razernij brengen. Utrecht, die namens de directie dank bracht aan allen die hadden medegewerkt aan het tot stand komen van het gebouw en dat het mocht meewerken aan de groei en bloei van Scherpenzeel. De burgemeester van Scherpenzeel schetste de toestand van de veertig ach terliggende jaren. Nu hebben wij echter een gebouw, waar wij trots op mogen zijn, een gebouw dat past in de stijl van ons dorp. Handel en industrie gaan in ons dorp en het is niet zoals vroeger dat al leen de groten gebruik maakten van de bank, doch thans iedereen die een zaak heeft. Door het indrukken van een knop, waardoor de alarmsirene begon te loeien, werd de bank door de burgemeester sym bolisch in gebruik gesteld. Hierna werden de bezoekers in de gelegenheid gesteld het fraaie gebouw te bezichtigen. VEENENDAAL Geboren: Robert Gerrit Ludwig, z. v. D. J. Hendriksen en H. B. E. Blszun; Ger rit, z. v. G. v. Dijk en M. M. v. Ommen; Gerritje, d. v. J. van Beek en H. J. v. d. Bovenkamp; Elisabeth, d. v. D. G. J. van der Schans en A. K. M. Stuivenberg; Jo hanna Theodora, d. v. H. van de Boven kamp en H. v. Barneveld; Willem, z. v. W. H. Rebergen en B. M. van Soest. Overleden: Jan Anthonie Budding, 82 j., wdn. v. J. v. Rennes; Petrus Heriber- tus Lange, 74 j., e.v. A. H. Banus. RHENEN Geboren: Jean Pierre Louis, z. v. P. J. C. Simons en M. G. Hauber; Désirée, d. v. C. Zijlstra en G. D. ten Weerde; Johannes, z. v. H. Vermeer en H. v. Ingen; Jo hannes, z. v. D. W. v. Laar en H. Hen- drikse; Adriana Everdina, d. v. G. de Ro der en B. C. Rense; Trijntje, d. v. A. van Hattum en A. Boshuis; Marinus, z. v. Z. Tollenaar en G. Romeijn. Ondertrouwd: Oswald Edgar Lentze en Eliza v. Zeventer; Pieter Buitenhoff ten Cate en Helena Gerdina v. d. Berg. Overleden: Janna Petronella Everdina Dorothea den Hartog, 51 j., ongeh.; Petrus Heribertus Lange, 74 j., e.v. A. H. Banus; Gerritje van Veen, 83 j., w.v. A. Wanders. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren Beatrix, d. v. W. Speelziek en J. Kas; Robert R., z. v. P. Hiensch en A. v. Amerongen. Overleden: Hendrik Bos, 88 jaar. LIENDEN Geboren: Willem, z. v. K. v. Verseveld en A. W. van Hattem; Clara A., d. v. W. Kappers en D. Verbruggen; Rijk, z. v. A. van Ewijk en E. N. Rustenhoven; Willem G., z. v. S. de Haas en H. Kwint; Johan nes H., z. v. E. Laponder en E. van Led den; Huiberdina, d. v. G. van Gelderen en M. Elings; Maartje S., d. v. G. van Kui lenburg en M. v. Meerten; Dirk G. F., z. v. A. J. Doornenbal en J. de Haas; Roe lof, z. v. B. Bijl en J. W. v. Kuilenburg. Getrouwd: Rijndert v. Hal en Hendrika W. Stam; Cornelis Timmer en Hendrika W. P. van Meerten. Overleden: Johanna M. van Stralen, 80 j.; Willem van Schaik, 92 j., wdn. v. C. D. E. Peters; Adriaan den Otter, 71 j., wdn. v. C. v. Ommeren; Adrianus van Veen. 84 j.; Gerrit J. Langboom, 77 j. SCHERPENZEEL Geboren: Nicolaas, z. v. N. J. v. Egdom en M. de Kruif. RESTEREN Geboren: Gijsbert, z. v. G. v. Haaften en A. C. Vluggen; Johannes Dirk Adriaan z. v. K. R. C. v. Leusden en D. Vermeer; Willempje, d. v. A. v. d. Weerd en G. C. v Lent; Johanne Hendrika Maria, d. v. G. Verhaaf en G. Reijnen; Wimke, d. v. W. C. Weergang en C. van de Kolk; Jan Paulus, z. v. D. Leatomu en A. Taihuttu; Johannes Eduard, z. v. A. M. v. Eist en E. Hendriks; Gerrit, z. v. P. v. d. Sluis en M. v. Oort. Jannie Maria, d. v. E. G. de Wit en A. Peterse; Andries Gerrit. z. v. A. van Eist en G. Welvaart; Cornelis, z. v. C. Meijering en A. J. Roelofsen; Gerrit, z. v. A. Roelafse en G. van Neerbos; Jan Willem, z. v. J. W. v. Meerten en G. van Kleef. Getrouwd: Geurt Rutten en Jenneke v. d. Bijl; Marinus J. Copier en Petronella C. van Oort; Adrianus van Rijswijk de Leeuw en Catharina de Haas. Overleden: Janna C. E. van Drumpt, wed. v. J. den HartogenFexw B!aHraa.;e 73 j., w.v. J. d. Hartog; Hendrik Hendrik sen, 66 j.; Hendrika G. Hendriksen, 50 j. WOUDENBERG Geboren: Jannette Cornelia, d. v. G. v. Steenbergen en D. Burggraaf; Maatje, d. v. R. Versteegh en A. Antonides; Nico laas, z. v. C. Wolswinkel en G. de Lange. Getrouwd: Cornelis van Ginkel en Neeltje Jacoba Koudijs. Overleden: Krijn Overeem, 54 j., e.v. E. v. Burken; Cornelis Valkenburg, 80 j., w.v. G. v. Schaik. Het jaarlijks verslag van het gemcente- lük bureau voor medische sportkeuring Veenendaal over 1956 wordt begonnen met de mededeling, dat in het jaar 1956 zovelen van de diensten van het bureau hebben gebruik gemaakt. Het nadelige saldo was per persoon aanzienlijk lager dan in 1955. In het jaar 1955 was het tekort 493,22 op 239 gekeur de personen. Dit komt neer op 2,06 per persoon. Dit bedrag is in 1956 ongeveer vijftig procent lager, namelijk een tekort van 438,85 op 458 gekeurde personen, dus 0,96 per persoon. In de toekomst zal echter aan een ver hoging van het keuringsbedrag niet zyn te ontkomen. Een bedrag van 0,75 per keuring is aan de lage kant en kan zon der bezwaar op 1,worden gebracht. Het aantal personen dat in 1956 is ge keurd, is ongeveer het dubbele van het aantal dat in 1935 is gekeurd, namelijk 458 tegen 239 in 1955. De oorzaak hiervan is voornamelijk te zoeken in het verplicht stellen van keuring voor personen, die in de tafeltcnniscompetitie spelen, alsmede een sterke stijging van het aantal perso nen dat voor korfbal is gekeurd. Hat aantal keuringen bedroeg 481 tegen 264 in 1955. Het aantal keuringen ligt hoger dan het aantal gekeurde personen in verband met het feit dat een aantal personen voor meer dan één tak van sport werd gekeurd. Hieronder volgt een overzicht van het aantal personen, dat voor de verschillen- KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN IN GEMEENTE EDE Burgemeester en wethouders van Ede mijten bekend, dat gelegenheid zal wor den gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken, te: Ede: op dinsdag 12 februari 1957, van 1516 uur, in het gebouw van de ge meentelijke geneeskundige dienst, Brou werstraat 3, Ede; Lunteren: op vrijdag 15 februari 1957, om 15 uur, in de openbare lagere school, Dorpsstraat 30, Lunteren; Bennekom: op maandag 18 februari 1957 om 15.00 uur in de openbare lagere school te Bennekom; Gelders Veenendaal: op dinsdag 19 fe bruari 1957, om 15 uur in het gebouw der hulpsecretarie te Gelders Veenendaal. Ederveen: op vrijdag 22 februari 1957, om 15.00 uur in de consistoriekamer ach ter de Ned. Herv. kerk, Ederveen. De geschiktste tijd om kinderen in te enten ligt in de leeftijd van drie maanden tot twee jaar. Het is gewenst tevoren de huisarts te raadplegen. Voor een juiste vermelding van de ge gevens op de vaccinatiebewijzen, is het nodig,dat bij de aanmelding het trouw boekje van de ouder» ter zitting wordt medegebracht. de takken van sport werden gekeurd. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de aantallen in 1955. Atletiek 21 (17); basketball 1 (0); gym nastiek (turnen) 1 (0); korfbal 74 (11); ta feltennis 90 (0); voetbal 216 (157); wande len 15 (21) en zwemmen 63 (52). Over de gehele linie valt dus, met uit zondering van de wandelsport waar een lichte teruggang was waar te nemen, een stijging te zien van het aantal keuringen voor iedere tak van sport. Van de gekeurden vielen de meesten, evenals in 1955, in de leeftijdsgroep van 1518 jaar. Verdeeld over de verschillen de leeftijdsgroepen: M. Vr. Jonger dan 12 jaar9(1) 5(0) 12—14 jaar 115 (66) 16 (16) 15—18 jaar 128 (71) 37 (16) 19—24 jaar 68 (15) 26 (14) 25—34 jaar 35 (33) 7 5) 35 jaar en ouder11 (10) 1 1) Voorlopig werd goedgekeurd 1 persoon, terwijl afgekeurd werden 5 en voorlopig afgekeurd eveneens 5 personen. In totaal zijn in 1956 20 keuringsavon den gehouden, tegen 12 in 1955. 18 keu ringsavonden werden gehouden in het „Groene Kruis"-gebouw alhier, terwijl 2 avonden werden gehouden in het gebouw van de Bedrijfsgeneeskundige Dienst aan de Kanaalweg. Gemiddeld werden per avond ongeveer 23 personen gekeurd. Dit gemiddelde ligt hoger dan in 1955 (nog geen 20 per avond), waardoor zoals reeds opgemerkt het na delig saldo lager kwam te liggen. Eén van de weinige gelegenheden, waarbij meerdere organisaties zich aan eengesloten hebben. Het doel: steun verlenen aan: 1. Gezinnen van militairen die gesneuveld of verminkt zijn; 2. In de maatschappij terugkerende dienstplichtigen. 3. Oud-militairen, wier pensioen niet vol doende is, om er van te kunnen leven. Een voorbeeld: de metselaar, die als militair aan de invasie deelnemend, beide benen verloor. Ook aan het offer van deze man hebben we te danken, dat wij weer in vrijheid leven. De staat heeft hem wel een pensioentje, Gisteren is de heer Berends geïnstal leerd als burgemeester van Leerbroek en Nieuwland. maar deze levenslustige man geen be staan gegeven, want zijn beroep nog 'uit oefenen, was onmogelijk. Door „G.M.F." heeft hij nu een sigaren winkel en weer een doel in het leven. In het afgelopen jaar werd ruim een half miljoen uitgekeerd. Veenendaal heeft de afgelopen jaren getoond haar plicht ten aanzien van haar zonen te verstaan en een voorbeeld voor geheel Nederland te zijn. Naar verhouding van het inwonertal de grootste bijdrage. Direct gezien, onmiddellijk na Amster dam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht. Mogen wij u vragen ditmaal te willen helpen voor een zelfde eervol resultaat? Het doel is het waard. Het plaatselijk Comité UITSLUITEND GEKLEDE MODELLEN In de jeugdjaren van de wereldver maarde spaanse schilder Francisco de Goya, geboren 1746, was er van het roem rijke verleden van de grote spaanse schil ders zoals El Greco, Zurbarau, Velasquez enz. nauwelijks nog iets te bespeuren. Men beperkte zich tot een modieus, han dig envervelend imiteren van be paalde Italiaanse en Franse voorbeelden. Misschien is aan deze verwaterde kunst uitingen mede te wijten, dat in bedoeld tijdperk de kunstenaars niet meer werd toegestaan, naar naaktmodellen te teke nen Rhenen, februari 1957 'k Zet mijn gedachten op papier, Ik doe dat met te meer plezier Waar het de mening is van velen Die „Thalia" woensdag zgen spelen. Ik mag wel zeggen, namens allen, Die avond is ons goed bevallen, 't Gebodene, reeds eer vertoond Werd ook nu met applaus beloond. Het werd weer een daverend succes Elk speler dee meer dan z'n best. 't Stuk, spelend in een ver verleden Stelde m.i. een elk tevreden. Men geniet vaak dubbel van toneel Herhaalt het soms in z'n geheel Men gaat de feiten nog eens na. Ons gebracht door „Thalia". Nu hoop ik maar, en hoop maar steeds (2x1 uitvoering kregen wij reeds) Dat „Thalia" ook dit seizoen Aan veler verlangen zal voldoen En nog een voorstelling zal geven Ter verhoging van 't culturele leven, Ik wil u namens allen danken Komt u eens gauw weer op de planken? J. M. Gemeente Rhenen HERZIENING UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van het gemeentebestuur van Rhenen brengt ter openbare kennis," dat ter gemeentesecretarie, afdeling finan ciën, voor een ieder ter inzage ligt het door gedeputeerde staten van Utrecht bij hun besluit vn 22 januari 1957, 5e afdeling nr. 3208 '56/147 goedgekeurde plan tot her ziening van het plan van uitbreiding, be staande uit drie plannen vermeldende de bestemming in onderdelen van gronden voor de kernen Rhenen, Eist en Achter berg met daarbij behorende tekeningen, toelichting en bebouwingsvoorschriften. Rhenen, 6 februari 1957 Het hoofd van het gemeente bestuur, L. BOSCH VAN ROSENTHAL HONDEN DIE NIET BLAFFEN De Eskimo-hond, zoals deze op Groen land veel voorkomt, kan niet blaffen. Deze honden huilen slechts bij bepaalde gelegenheden, b.v. als ze erge honger hebben of wanneer er door het Noorder- VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. Vroegindewey, 5 uur ds. Van de Pol. Julianakerk 9.30 uur ds. Roelofsen van Zeist, 5 uur ds. Wisgerhof. Vredes- kerk 9 en 10.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vroegindewey. Veeneind 3 uur ds. Van Viegen van Achterberg. Dijkstraat 2.45 uur ds. Vroegindewey. „Sola Fide" 10 uur ds. Goedhart, 5.30 uur ds. R. W. J. Nijkamp van Amsterdam. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds. Lugtigheid van Maarn. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smellk. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstr.) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (Syn. „Eltheto") 9.30 en 5 uur leesdienst, vrijdag 7.30 uur ds. De Gier van Den Haag. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 uur ds Van de Woestijne van Barneveld, dinsdag 7.30 uur ds. Steenblok van Gouda. Ned. Prot. Bond 10.15 uur ds. Daalder vn Haarlem. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Le ger des heils 10 uur Heiligingsdienst. 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsa menkomst, 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 en 5 uur ds. P. J. Steenbeek van Zeist. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Koo reman, 5 uur ds. Van Druten van Drie bergen (jeugddienst). Prot. Bond hotel Laheij 10.30 uur dhr. G. U. Anema (jeugd- dag). Ger. Kerk 10 uur ds. H. Volten, 5 uur ds. Kouwenhoven van Wageningen. Ger. Gem. (Syn.) 10 en 5.30 uur leesdienst, 13 februari 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Bouthoorn van Bennekom, 3 uur ds. Treure, donderdag 7.30 uur ds. W. de Bruijn van Ermelo. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur ds. Dor- resteyn van Opheusden. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, maandag 7 uur ds. De Jong van Kralingseveer. ELST. Ned. Herv. Kerk 2 blanco regels. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. H. v. d. Linden. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur dr. B. A. Knoppers uit Amsterdam. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr. B. Roest. WOUDENBERG. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Cirkel. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Ger. Kerk (Eben Haëzer) 3 uur Dr. H. B. Knoppers van Amsterdam. Ver. v. Vrijz. Herv. „De Schans" 10.30 uur ds. G. B. Burger. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 9. 10.30 en 6 uur ds. Van Viegen in gebouw „Bethel". OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, donderdag 7 uur dhr. Kamp van Utrecht. LIENDEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. De Lint (voorber. H.A.). •- KESTEREN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van den Berg. OPHEUSDEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Van Viegen van Achterberg. WOUDENBERG. Oud Ger. Gem. heden, vrijdagavond 7 uur ds. De Jong van Kra lingseveer. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. H. Kets, Hoofdstraat, tel. 3056. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstraat 93, telefoon 315. SCHERPENZEEL. Dr. H. G. J. Wensink, Dorpsstraat, telefoon K 3497-220. WOUDENBERG. Dr. H. G. v. d. Hoek. Stationsweg 10. tel. v ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Vn za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Van Ommeren van Eist, tel. 08377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr Hey van De Klomp, tel. 08387-200. DODEWAARD-OCHTEN-OPHEUSDEN. Dr. G. J. Jonker van Opheusden, telef. 08887-393. KESTEREN-LIENDEN-OMMEREN. Dr. J. T. van der Veen van Lienden, telef. 03443-213. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw op maandag 11 februari a.s. van 19.45 tot 20 uur, over de zen der Hilversum I, zal bij een bezoek aan de boer van Nooitgedacht het gesprek gaan over de mineralenvoorziening van het vee, naar gegevens van de Rijks consulent voor de veevoeding. In aansluiting hierop wordt een re portage gegeven, waarin nogmaals aandacht zal worden geschonken aan het probleem van de drinkwatervoor ziening op de boerderij. Aan deze re portage zal o.m. worden medegewerkt door ir. A. Schrooder, rijkszuivelcon- sulent te Gouda en de heer H. C. Ver- maat jr., burgemeester van Moordrecht. De uitzending zal worden besloten met een praatje van de heer R. J. Ben them van het Staatsbosbeheer over „Landschap en ruilverkaveling". GROOT BRITTANNIE'S ATOOMDUIKBOOT OP HET TEKENBORD Groot Brittannië's eerste duikboot, die door middel van atoomenergie zal worden voortbewogen staat al voor een groot ge deelte op het tekenbord, aldus heeft de Britse opperbevelhebber van de zeestrijd krachten, admiraal graaf Moutbatten deze week op het diner ter gelegenheid van het diamanten jubileum van de Navy League in Londen verklaard. Lord Mountbatten zeide dat het project veel verder gevorderd zou zijn als de regering enkele jaren geleden niet het zeer begrij pelijke besluit had genomen dat voorrang moest worden verleend aan de bouw van atoomkrachtcentrales. licht bepaalde gedachten-associaties bij hen opkomen. De witte Eskimo-honden worden bijzon der gewaardeerd. Zij hebben nl. geen ha ren tussen de tenen, hetgeen ze beter ge schikt maakt voor het trekken van de Eskimo-slede. (53) Door middel van vlaggeseinen gaf Aram het be vel, dat alle schepen het anker moesten laten vallen. Ze lagen nu achter de heuvels, die de kleine baai om sloten en in Pomplina wist nog niemand, dat zij reeds zo dicht bij waren. Met een sloep lieten Aram en Jaspo zich naar het kleine Barbadorenscheepje roeien. Be hendig klauterden ze aan boord. Van de andere vaar tuigen keken de mannen nieuwsgierig toe en vroegen zich af, wat dit alle» te betekenen kon hebben. Zij wa ren verlangend om de strijd met de indringers aan te binden en begrepen niet, waarvoor dit oponthoud no dig was. Zij zagen het roeibootje tussen het kleine schip en de anderen heen en weer gaan en even later werd er een aantal vaten aan boord gehesen. Kort daarop was er een druk heen en weer geloop aan dek van het Barbadorenschip. Van een afstand leek het wel, alsof de hele boot ergens mee ingesmeerd werd. Na een paar uur keerde het roeibootje met Aram en Jaspo aan boord weer terug naar het vlaggeschip en zodra zij dat betreden hadden, ging het sein omhoog, dat iedereen zich gereed moest houden. Doch tot hun grote verbazing zagen de bemanningen het kleine Barbadorenschip reeds het zeil hijsen en tussen de andere doorvaren, recht op de haven van Pomplino af! Ook Aram en Jaspo keken het na en Jaspo merkte grinnikend op: „Als ze het nu niet warm krijgen, strakjes, dan weet ik het niet!" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2