Wie 10°'. korting belooft, moet 10°/. korting Levensstrijd RENSWOUDE - ELST 8-2 denkt U er toch ook over? Rhenus versloeg het leidende Scherpenzeel Matjan schoot raak tegen Bloemenkwartier 2 Tafeltennis I VRC reeds op 1 punt na 3e klasser Sova - Sportclub 5-3 Austerlitz RXV.U.Vs Triangelboys-Cobu Boys Merino's - Posthoorn G.V*V.V* verloor met hoge cijfers (6-1) van IJselmeervogels 2 FEUILLETON VRAAG EN AANBOD Dat kan alleen De Gruyter, dankzij reusachtige eigen impor ten, eigen moderne fabrieken 415 eigen winkels. De Gruyter geeft al meer dan 50 jaar kassabons voor 10°/o korting. Op alle artikelen, slechts uitgezonderd suiker, zout en soda. Het ligt voor de hand, dat. De Gruyter 10°/o korting geeft, betere waar levert, want De Gruyter verzorgt alles zelf en heeft kwaliteits-contröle tot aan de klant toe. Zondag heeft dan het leidende en onge slagen Scherpenzeel in Rhenen de eerste wedstrijd verloren. De wedstrijd bestond uit twee totaal uiteenlopende gedeelten. Voor rust was het spel het aankyken praktisch niet waard, terwijl na dé thee verrassing op verrassing volgde en de kansen telkenmal»; wisselden. Het duurde vry lang voordat er enige tekening kwam in de eerste helft. Pas na ongeveer twintig minuten kregen beide doelverdedigers enkele gevaarlijke ballen weg te werken. De Rhcnus-kceper zag een hard schot rakelings langs de buiten kant van de paal gaan, hetgeen feitelijk het begin betekende van een sterker op dringend Scherpenzeel. De gastheren werden geheel in de verdediging terug gedrongen. Verschillende malen rammel de de Rhenus-verdediging danig en het verwonderde dan ook niemand, dat de Scherpenzeelse middenvoor in de zesen twintigste minuut handig om back Pley- ler heen dribbelde en raak schoot (01). Hierbij bleef het in de eerste helft. Na de rust leek het wel of we een totaal andere wedstrijd kregen te aanschouwen. Rhenus maakte direct in de eerste mi nuut, zo vanaf de aftrap, de gelijkmaker door Tonny van Stokkum, tengevolge van een blunder van de Scherpenzeelse doel man, die de bal zonder meer liet glippen (11). Het hele kamp was door dit on verwachte doelpunt totaal verrast. Door dit fortuinlijke tegenpuntje aan gemoedigd en nu met de wind in de rug kwam Rhenus er veel beter in. Reeds in de zesde minuut voerde linksbuiten Van Baaren, die keurig naar binnen was ge zwenkt, de stand op tot 2—1. Doelman Ter Burg van Rhenus wilde kennelijk niet achter blijven bij zijn Scherpenzeelse col lega en ook hij blunderde twee minuten later, waardoor de stand weer op gelijke voet kwam (22). In de twaalfde minuut liet de Scherpen- zeel-doelman de bal opnieuw uit zijn handen rollen, waardoor het voor de in de buurt staande Van Baaren maar een peuleschilletje was om de stand opnieuw in het voordeel van Rhenus te wijzigen (3—2). Acht minuten later veranderde de Scherpenzeelse middenvoor een van rechts komende bal plotseling van rich ting, waardoor Ter Burg het nakijken kreeg (3—3). Weer vier minuten later viel de Scher- penzeel-doelman rechtsbuiten Veldhuizen van Rhenus binnen het strafschopgebied ongeoorloofd lastig, hetgeen hem een pe nalty kostte, die door Tonny van Stokkum feilloos werd benut fen waardoor de stand op 43 werd gebracht. Het tempo liep nu snel terug en toen één van de Scherpenzeelse backs in eigen doel schoot (53 )was het pleit spoedig beslecht. Rhenus had het leidende Scher penzeel een gevoelige nederlaag toege bracht, mede dank zij verschillende blun ders van de gasten. De aftrap was voor Sportclub. De eerste tien minuten was het een op en neer gaande strijd. Na ongeveer 12 minuten kreeg de rechtsbuiten de bal, omspeelde een Sova-back en schoot in (01). "Enkele minuten later vergrootte de midvoor de stand tot 0—2, doch dit werd afgekeurd wegens hands. Na een half uur kon de midvoor van Sova de stand gelijk bren gen (1—1). Voor de rust werd het dank zij een Sova-offensief zelfs 31. Na de rust zette Sportclub alles op alles en kon Van Selm de achterstand verkleinen tot 32. Kort hierna werd het 4—2. Sportclub Rhenen bracht alles naar voren en dank zij het goede werk van Voogd en Van Selm werd het 43. Kort voor het einde scoorde de linksbuiten van Sova (53). Sportclub speelde met twee invallers. Een gelijk spel had de verhou ding beter weergegeven. Het heeft VRC zeer veel moeite gekost de overwinning op SSSE te bevechten. De SSSE-ers, zwaar en stuk voor stuk groter dan de VRC-ers, wisten met forse trappen steeds gevaar in de VRC-achter- hoede te stichten. VRC begon direct al in een hoog tempo, waarbij de bal veel te hoog werd ge speeld. Ook SSSE deed dit, waarbij te veel van de lichaamskracht werd ver bruikt. Enkele aanvallen strandden op buitenspel of schoten gingen langs het doel of over. Een onverwachte uitval van SSSE le verde een corner op. Deze, goed genomen en scherp voor doel geplaatst, werd in een doelpunt omgezet (10). Dit gaf SSSE moed, doch VRC gooide er ook een schepje op, hetgeen resultaat had, want eer de rust aanbrak had Van Enk met een effectschot de stand gelijk gemaakt (11). Na de rust moesten twee VRC-ers, Ra- venswaaij en Van Leeuwen, worden ver vangen door spelers uit het 4e elftal. Hierdoor werd de voorhoede geheel ge wijzigd en kreeg de VRC-achterhoede handen vol werk. Langzaam kon VRC het spel verplaat sen, doch ook SSSE bleef aanvallen. Een vrije schop, genomen op het SSSE- doel door Van Enk, had succes: over de voor de doellijn opgestelde keeper schoot De vrije zaterdagmorgen na de perso- neelsavond van vrijdag, heeft de Panter- mensen beslist wel goed gedaan, want zij schoten tegen het Hilversumse Bloemen kwartier 2, dat het een lieve lust was en wonnen met liefst 74. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat de zenuwen wat tot rust zijn gekomen, nu de kampioenskan sen verkeken zjjn. Matjan stak goed van wal en nam me teen het heft in handen, wat reeds in de tiende minuut een keurig doelpunt van Bolderman opleverde, na goed voorberei dend werk van Chr. Tanis (10). Enkele minuten later was het door deze zelfde spelers alweer raak (20). Om klokslag half drie liet de scheids rechter aftrappen en nog in dezelfde mi nuut kwam het eerste doelpunt. Een scherp schot van een der RKVUV- spelers stuitte van de keeper terug in het veld. De linksback L. Faber was goed mee gekomen en schoot onhoudbaar in. Snel en fel trok Austerlitz ten aanval en de scheidsrechter onderbrak vele ma len de wedstrijd voor vrije trappen. Toen kwam het keerpunt. Een indirecte vrije trap even buiten het strafschopge bied werd oerhard ingeschoten en de scheidsrechter kende een doelpunt toe on danks dat niemand de bal had aange raakt (11). Na de rust een enigszins ander spel- beeld. RKVUV meer in de verdediging en het middenveld door Austerlitz stevig in handen gehouden en succes kon uiteinde lijk niet uitblijven. Het duurde echter ruim twintig minuten en het was dan nog een halfspeler die met een enorme kogel de stand op 21 bracht. Wat RKVUV ook probeerde het kon en mocht deze middag niet lukken. Er waren aardige aanvallen, maar steeds was een Austerlitz-been er eerder bij en kon weer wegwerken. Bij een aanval van Austerlitz werd de bal snel en scherp in de doelmond gebracht, waar de midvoor zijn hoofd er onder plaatste en de RKVUV-keeper geen schijn van kans kreeg; een schitterend doelpunt. Hierna trok heel RKVUV in de aanval, maar het mocht niet baten. Men moest zelfs nog uitkijken voor een grotere ach terstand. Hierdoor is voor RKVUV dus waarschijnlijk een goede kans op de eer ste plaats verkeken. Na twintig minuten volgde een door braak van de Hilversummers, waarmee de stand op 21 kwam. Vijf minuten la ter had de goed op dreef zijnde Bolder man nummer drie in de touwen liggen, terwijl nog voor rust Chr. Tanis met een hard schot de stand op 41 wist te bren gen. Door wat ver opdringen van Matjan in de tweede helft, zagen de Hilversummers kans om door te breken en er 42 van te maken. Weer was Bolderman er als de kippen bij, waarna het 52 werd. Toch was al het kruit bij Bloemen kwartier nog niet verschoten, want na een half uur spelen wisten zij nogmaals te doelpunten. (53). Dat de strijd tot het laatste moment fel bleef, blijkt wel uit het feit, dat drie minuten voor tijd, toen Wassinkmaat de stand tot 63 voor Matjan verhoogd had, beide ploegen elk nog een keer scoorden, waarmee de eind stand van 74 werd bereikt. hij in de uiterste linkerhoek (21). VRC verdedigde.de laatste vijf minuten om de voorsprong te behouden en SSSE viel aan om nog een gelijk spel te krij gen. Scheidsrechter Cabo leidde voor treffelijk. DTS 14 11 2 1 50—16 24 VRC 14 11 2 1 37- -16 24 SKV 14 6 4 4 22- -15 16 ESA 13 5 4 4 25- -25 14 VIOS 15 6 2 7 22- -22 14 DVOV 14 4 3 7 25—36 11 CJV 12 3 3 6 24—21 9 SSSE 14 4 1 9 27- -38 9 Or.-Blauw 14 4 1 9 25—34 9 AZSV 13 2 2 9 21- -54 6 Triangelboys blijft verliezen. Ook tegen Cobu Boys gingen de VSW-mensen kans loos ten onder. Met de rust hadden de Boys reeds een 30 achterstand. In de tweede helft ging het iets vlotter bij de thuisclub, maar het spel was te onpro ductief. Cobu Boys bracht de stand nog op 04. Een minuut voor het einde kon Bolderman althans de eer redden (1—4). In een matige wedstrijd hebben de DS- mannen de overwinning in eigen huis ge houden. De Posthoorn nam na 25 minuten spelen uit een vrije trap de leiding. Het schot was niet onhoudbaar, maar rechts back Versteeg en doelman Diepeveen stonden elkaar in de weg. Twee minuten later lag de gelijkmaker al in het Amers- foortse doel door rechtsbuiten Gijsbert- sen. Nog voor de rust nam De Merino's de leiding door een fraai doelpunt van Van Kruistum. Tien minuten in de twee de helft was de stand opnieuw gelijk en een kwartier voor het einde nam Post hoorn de leiding weer. Zowel Kroes als Blankespoor zagen vlak achter elkaar kans te scoren, waardoor de balans nog in het voordeel van de thuisclub door sloeg. De stand in deze klasse luidt thans: Jonathan 12 9 2 1 20 42—17 Cobu Boys 12 9 1 2 19 50—22 IJselmeervogels 2 11 7 3 1 17 39—18 Matjan 13 7 3 3 17 41—25 De Merino's 13 7 1 5 15 38—37 GVVV 13 5 4 4 14 38—31 DEV 13 3 1 9 7 24—51 De Posthoorn 12 3 ll 9 6 26—45 Bloemenkwartier 2 12 3 0 9 6 24—48 Triangel Boys 13 1 1 11 3 13—41 In deze stand is ook verwerkt de bij 2-0 gestaakte wedstrijd Jonathan-Matjan. doel. Door een van de backs werd de bal echter uit het doel geslagen. De arbiter, die vrij goed leidde, kende onmiddellijk een strafschop toe en deze werd door G. van de Weerd ingeschoten (2—1). Renswoude heeft tegen Eist weinig te genstand ondervonden, hoewel de rood witte verdediging niet in al te beste vorm verkeerde. Ondanks dat werd het toch een 82-overwinning. Renswoude trad aan met G. van de Weerd op de midden voorplaats. Van de Weerd, die byna een jaar wegens een blessure niet meer ge speeld had bleek het voetballen echter nog niet verleerd te zyn. Op schitterende wyze vierde hij zyn come-back, nl. met vier doelpunten. Renswoude startte direct na de aftrap met enkele gevaarlijke aanvallen. Doel punten kwamen er echter niet. G. van de Veer schoot wel enkele malen rakelings over, maar de juiste richting was niet te vinden. Toen Eist na zeven minuten voor het eerst op de helft van Renswoude kwam, was het echter meteen raak. Even aarzel de de rood-witte verdediging en dit was voor Houtriet voldoende om het eerste doelpunt in deze wedstrijd te scoren. Renswoude zag dat men het anders moest doen en drie minuten later kon midvoor G. van de Weerd na een goede combinatie het eerste doelpunt van Rens woude op zijn naam brengen. Enkele mi nuten later schoot dezelfde speler na een mislukte uittrap van de keeper direct op GVVV bediende zich zaterdagmiddag voor de eerste maal van het stopperspil- systeem, maar nochtans ging men tegen Spakenburgse IJselmeervogels 2 met 6-1 ten onder. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat dit systeem de 'oorzaak was van deze zware nederlaag. Neen, de grootste oor zaak hiervan was wel het te korte en on doortastende spel dat vertoond yverd. Nu is het wel zo, dat de Buurtlaan- bewoners niet tegen het forse open spel van de gasten waren opgewassen. Van het begin af waren de Spaken burgers sterker, wat dan ook in de vijfde minuut reeds resulteerde in een prima doelpunt. Het moest echter eerst 20 worden, eer GVVV besefte dat er nog iets moest gebeuren. Wij dachten daarna dan ook werkelijk dat de Veenendalers de achterstand zou den verkleinen, toen Van Viegen een mooie voorzet gaf, precies op het hoofd van Jan van Hardeveld. Juist op tijd, doch de Spakenburgse doelman ving en wist een doelpunt te voorkomen. Nog voor de rust hadden de gasten een 30 voorsprong bereikt. De tweede helft werd het niet veel be ter. Reeds kort na de aanvang was het Het is Climax zaterdag niet gelukt om van het onderaan staande Barna 2 uit Utrecht te winnen. In een slecht gespeel de wedstryd werd een 64 nederlaag ge leden. Elk der drie Climax-spelers wist één winstpartij te boeken, telkens tegen andere tegenstanders, zodat ook bjj Barna geen speler ongeslagen bleef. Twee maal zag een Climax-speler kans om bij een zo goed als gewonnen stand de partij toch nog te verliezen. Door dit reslutaat is de kans voor Cli max om aan het spelen van degradatie wedstrijden te ontkomen wel heel erg klein geworden. Er moet nu zelfs nog op gepast worden voor de onderste plaats, die automatisch degradatie inhoudt. Za terdag a.s. krijgt Climax bezoek van Never Down 2 uit Zaltbommel. Ook hier zijn de Veenendalers niet kansloos, maar dan moet wel heel anders gespeeld wor den als tegen Barna 2. Verdere uitslagen: bij niet best wegwerken in de achter hoede, dat Van de Haar de bal terug speelde, Van de Pavert kon er niet gauw genoeg bijkomen, waardoor het 40 werd. Nadat door een strafschop, veroorzaakt door Van de Heuvel, de stand 50 gewor den was, gingen de Spakenburgers het wat kalmer aan doen. Het was in deze periode, dat Van Hardeveld, uit een voor zet van Van Viegen, de eer wist te red den. Daarna werd uit een corner de eind stand 61. Eerste klasse A: Tios 1 RTTV 1 6—4 PMS 1 Seelbeek 1 8—2 Tweede klasse C: RTTV 2 Ritac 3 6—4 Hollandia 1 VSW 1 0—10 Ritac 3 Swift 25—5 Derde klasse E: RTC 2 Climax 4 8—2 Panter 1 Ritac 4 64 Swift 3 Kracht en Vriendschap 2 6—4 Vierde klasse H: Swift 4 Ritac 528 Ritac 7 Panter 2 1—9 RTTV 4 VSW 4 9—1 RTC 3 RTTV 4 4—6 Vierde klasse I: Hollandia 2 VSW 3 0—10 VSW 3 Climax 6 6—4 RTC 6 Ritac 6 4—6 Swift 5 RTTV 5 5—5 Programma: Donderdag 14 febr. Ie klasse A: Arn hem 1 Seelbeek 1; 2e klasse C: RTTV 2 RTC 1; VSW 1 Kr. en Vr. 1; 3e klasse E: Climax 4 Swift 3; 4e klasse I: Climax 6 RTTV 5. Vrjfdag 15 febr. Ie klasse A: PMS 1 Tios 1. Zaterdag 16 febr. Ie klasseA: Treffers 2 Swift 1; Climax 2 RTTV 1. Maandag 18 febr. 2e klasse C: RTC 1 Ritac 2; 3e klasse E: RTC 2 DS 1; 4e klasse I: VSW 3 RTC 4; DS 2 Kr. en Vr. 3; RTC 6 Swift 5. Dinsdag 19 febr. Ie klasse A: Ritac 1 Treffers 2; 3e klasse E: Panter 1 Swift 3. Woensdag 20 febr. Ie klasse A: Swift 1 RTTV 1; Tios 1 Climax 2; 2e klasse C: Swift 2 Climax 3; Ritac 3 VSW 1; 4e klasse H: RTC 3 RTC 5; VSW 4 Swift 4; 4e klasse I Ritac 6 Hollandia 2. E. de Waal, die als invaller geheel op links liep, kon in de zeventiende minuut na een goede combinatie tussen L. Stut voet en G. van de Weerd het derde Rens- woudse doelpunt scoren. Met deze stand namen de „rode dui vels" echter nog geen genoegen en de deze middag ook zeer actieve G. van Raay kon met een hard schot onder in de hoek nummer vier op zijn naam brengen. Kort voor het verstrijken van de eerste helft kreeg Renswoude een vrije trap te nemen. Stutvoet plaatste het leer met een schitterende voetbeweging precies op het hoofd van de toestormende G. van de Weerd, die met een simpele kopbeweging voor de vijfde maal het net deed bewe gen. Na de thee kreeg Eist de vrij sterke wind mee en dit had tot gevolg dat de bezoekers wat meer in de aanval kwa men. Aan de andere kant deed Renswou de het kalm aan, daar men met een 51- voorsprong toch wel veilig stond. De aan vallen van de rood-witten bleven toch steeds gevaarlijker dan die van Eist. Doordat de keeper van Eist een hard schot van G. van Raay door zijn handen liet glippen was het na elf minuten reeds 61 geworden. Dezelfde speler kon in de 22ste minuut nog voor 7—1 zorgen, toen de rechtsback van Eist een schot van zijn voet van richting veranderde. G. van de Weerd liet hierna nog even zien dat hij er nog steeds was en nam nummer acht nog maar even voor zijn rekening. Kort voor het einde kon Eist de achterstand nog wel tot 8—2 verkleinen, maar verder kwamen de in blauw geklede Elstenaren toch niet. 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Te koop een goed onderhou den kinderwagen. Middel- buurtseweg 28, Veenendaal. B. z. a. chauffeur-monteur. Br. onder nr 3252 aan het bureau van dit blad. Te koop vier geltzeugen, tel ling eind februari. P. Hensen Dijkstraat 117, Veenendaal. Meisje voor hele dagen of werkster voor 3 dagen per week gevraagd. Kleijer, Ju- lianastraat 14, Veenendaal. Te koop drie koerduiven met kooi, en een partij varkens- mest. Bij T. de Wit, Dwars weg 7, Overberg. Te koop aangeboden een wringer. Dwarsweg 36 Over berg. Zo spoedig mogelijk wegens huwelijk gevraagd een flinke zelfstandige hulp in de huis houding, v.d. of v.d.e.n. Cen trale verwarming, schoon maak klaar. Pension „Zon- neheuvel", -Nieuweweg 42, Veenendaal. Wij vragen te koop man kanaries, popkanaries en parkieten, en betalen de hoogste prijs. Blankesteijns vogelhandel, Veenendaal, Telefoon 2367. Thuiswerk gevraagd, onver schillig wat. Brieven onder nr 3253 aan het bureau van dit blad. Woningruil: Aangeboden bo venhuis te Veenendaal. Ge vraagd: benedenwoning. Br. onder nr 3254 aan het bureau van dit blad. Te koop een partij oude varkensmest. Emmalaan 25, Veenendaal. Te koop een dikke geitzeug, bij W. Hardeman, Spoorlaan 3, Veenendaal. Te koop 175 henen, 7 weken oud. Reds x Parm. Parallel weg 48, Veenendaal. Te koop 200 7-weekse hen nen. W x H. Buurtlaan-Oost 67, Gelders Veenendaal. Op goede stand te Veenen daal woonhuis of woon winkelhuis te koop gevraagd. Brieven onder nr. 3255 aan het bureau van dit blad. Woningruil. In Utrecht heel huis bev. 2 kamers, keuken en gang. Boven: 2 kamers (goed in de verf) 2 stenen schuren met tuin. Gevraagd eenzelfde huis m. grote tuin. Brieven onder nr. 3256 aan het bur. van dit blad. Woningruil. Aangeboden vrij huis, bevattende 2 kamers, 2 sl.kamers, keuken, Tl. tuin. Lage huur. Voor grotere wo ning eveneens vrij en in Veenendaal (Z.). Brieven on der nr 3257 aan het bur. van dit blad. Te koop z.g.a.n. Engelse kin derwagen. Wit. Platanenlaan 5, Scherpenzeel. Jongeman, 22 jaar, zoekt v. direct rustig kosthuis. Liefst met zit-slaapkamer. Brieven onder nr 3258 aan het bur. van dit blad. Te koop kinderwagen hoog Engels model in prima staat. A. v. d. Bovenkamp, Zand straat 65, Veenendaal. Net meisje, 24 jaar, zoekt serieuze kennismaking met nette jongeman. Brieven met foto o. erew. ret. onder nr 3259 aan het bureau van dit blad. Motor te koop T.W.N. 125 cc Gerard Doustraat 6, Veenen daal. Gevr. kinderwagen (i.g.st.). Hoog model. Beatrixstr. 38. Veenendaal. Te koop goede Franse stu die-piano, ƒ,250,—. „Berg en Dal", Nwe Veenendaalseweg 294, Rhenen. Tel. 300. Dames, voor een aparte hoed die u geen tweemaal ziet, is Emmalaan 27, Veenendaal, uw adres. Dames, weet u het al? Het adres voor prima vervorm werk is bij Bouman, Emma laan 27, Veenendaal. Uw oude boed als nieuw terug. lip door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen „De hemel sta je bij, Seppeli! Het ga je goed! En en trek het je maar niet te zeer aan! Ik zal aan je blijven denken, zo lang ik leef!" Hij legde zijn ruwe handen om haar hoofd en drukte zijn lippen op haar voorhoofd. En terwijl hij dat deed, vielen er twee droppels van zijn wim pers. En eer een bergboer tranen stort, moet hij wel het grootste zielsverdriet hebben, dat een mens kan treffen! Josepha kon niet spreken, maar zij keerde zich gehoorzaam om en ging de weg terug. Tobias besteeg verder de gletscher. Uit de diepte keek het meisje nog eenmaal om. Het scheen haar toe, als zag zij dicht onder een donkere wolk een stip in het ijs, die zich voort bewoog. Zij wuifde met haar zakdoek. Maar een- nevel trok over het ijsveld en verzwolg, wat zij gezien had. Het was nacht, toen Josepha thuis kwam. Zij had zich niet gehaast en was doodmoe. Russi alleen zat in de woonkamer. Hij had op haar gewacht. Hij zou tot de ochtend zijn blijven zitten, als zij niet gekomen was. Zijn blik klaarde op, haar komst verloste hem van een onbestemde angst. „Zo, ben je daar weer!" zei hij en haalde diep adem. „Ben je met hem meegegaan?" vroeg hij. Zij knikte toestemmend. Toen keek zij hem met grote ogen aan: „Hij komt nooit meer terug!" Russi liet het hoofd op de borst zin ken. Dat was nu het einde! Zijn leven lang had hij gewerkt zonder zich rust te gunnen en wat had hij bereikt! De ellende van een onschuldige! Hij kreunde. Dat ogenblik maakte Josepha zich ten nutte. „Hij vroeg mij u te zeggen, dat u alles aan Pia en zijn broeder moest goedmaken, vader!" Russi" stoof op en staarde toen weer voor zich heen. „Ik heb daar niet al leen in te beslissen," zei hij eindelijk. „Furrer heeft beloofd, dat hij zijn toestemming zou geven!" Een ogenblik zweeg hij nog. Het viel hem niet gemakkelijk alles wat hij in zijn leven bereikt had, weer op te ge ven. Plotseling spande hij alle kracht in en stond orw„Ik zal hen niet in de weg staan. Later!" „Ik dank u, vader!" Josepha ging naar de aangrenzende kamer. Toen keek Russi haar met een onbe schrijfelijke uitdrukking op zijn gezicht aan. „En jij mijn arm kind De tranen sprongen haar in de ogen. Als een storm overviel haar het wenen. Zij deed een paar wankelende schreden naar hem toe. „U moet toch óók iemand hebben, vader!" Hij beet de tanden op elkaar en streed tegen de weekheid, die zich van hem meester maakte. En hij voelde zich klein en wierp al zijn plannen en al was hij had gewild in zijn leven van zich in een enkel ogenblik!" Dertigste hoofdstuk Tussen de hutten van het gehucht en Frutnellen wordt nu met wagens gereden. De straatweg is klaar, en de Frutnellers zijn er niet rouwig om, dat zij de zware vrachten hooi niet meer behoeven te dragen. De gevreesde stroom vreemdelingen is weggebleven, ofschoon de bres, door Russi in het om muurde dal geslagen, wijd open gaapt. De vreemde waard uit „De Os" is al weer uit het dorp weg, Russi heeft er een bedaarde Frutneller in gezet, die de vreemdelingen verwelkomt, als soms de een of ander in het dal verdwaalt, en die zich voor het overige met be zoek van de dorpsgenoten tevreden stelt. Ook Russi is kalm geworden. „Hij is opeens oud," zeiden de Frutnellers. Hij werkt wel is waar nog in zijn steengroeve, breekt stenen en daarmee geld als voorheen, maar er is niemand in het dal, die minder van zich doet spreken. Josepha en hij wonen bij elkaar, en het jongste meisje groeit naast hen op. Voor Josepha nemen de Frutnellers zo diep hun hoed af, als voor de burgemeester zelf, ofschoon zij zelf niet goed weten waarom. Het meisje gaat haar weg, met opgeheven hoofd en met een gezicht, dat zo helder is als de lieve dag; zij heeft met al haar bescheidenheid een meerderheid over zich, dat de boeren voor haar bui gen als voor een -hoger wezen. Dat is de berusting van degenen, die in stilte hun kruis dragen, die hun zware last met een glimlach torsen, terwijl alle anderen al een verdrietig gezicht zet ten bij hun onbetekenend leed. Josepha heeft de Hochfluh-hoeve een nieuwe meester en de nieuwe boer van de Hochfluh-hoeve een vrouw gege ven. Een jaar was verstreken, sedert Tobias het dal had verlaten, toen ging het meisje naar de president van Frut nellen, die die titel voor het laatst droeg, want de volgende dag was zijn diensttijd ten einde; hij had in de laatste gemeenteraadsvergadering zijn betrekking neergelegd, „Het is het verlangen van Tobias ge weest, dat ik u zou vragen, of u aan uw belofte denkt, dat Felix en mijn zuster een paar zouden worden." Dat had zij de president te zeggen. Deze richtte zijn hoge gestalte uit zijn stoel op, waarin hij minder recht zat, dan voorheen, wendde zijn verstandige sneeuwwitte kop naar haar toe en zei: „Wat ik beloofd heb, meisje, dat houd ik! Ge hadt die reis kunnen be sparen! Felix is op de boerderij met alles op de hoogte. Ik kan heengaan. En ik zal gaan." Ondertussen was op de Seeli-alp in alle stilte een huisje verrezen; het stond half buiten de wereld, zeiden de mensen, die het plotseling ontdekten. Maar het stond daarom des te dichter bij de zon. Daarheen vertrok, toen het gereed was, op zekere dag de almach tige president. „Hij is zich gaan begraven," zeiden de Frutnellers. Omstreeks deze tijd kwam Pia als huisvrouw op de Hochfluh-hoeve, Het was een stille bruiloft. Felix was in de rouw, want vier weken tevoren was zijn moeder begraven, de meest ver moeide en levensmoede vrouw, die er sinds lang in het dal was geweest. Felix en Pia zijn een werkzaam paar, ondanks hun jeugd; de hartstocht is uit hun leven verdwenen; de boer leert de landbouw en vergeet naar dingen te zien, die buiten zijn werk liggen, en Pia is zo zuinig en huishoudelijk als geen ander in het dorp! In het huis op de Séeli-alp woont Furrer. Hij heeft niet graag dat velen hem bezoeken; hij is mensenschuw ge worden. Maar als Felix bij hem boven komt en dat gebeurt om de andere zondag dan krijgt die steeds de zelfde vraag te horen, nog voordat Fur rer hem goededag heeft gezegd: „Heb je nog iets gehoord? Denk je, dat hij niet meer terug komt?" En Felix geeft altijd hetzelfde ant woord: „Van Tobias hoort niemand wat, en ook in het Oberland zijn zij niets van hem te weten kunnen komen." Eén man is er in Frutnellen even eenzaam als Furrer op zijn alp. Russi heeft hem bij zich in huis willen ne men, maar de blinde Columban Nager wil zijn kamer niet uit gaan, omdat hij daarin ook met zijn blinde ogen zien kan. Hij zit daar en bidt en denkt en leeft, zijn gezicht is als perkament en met duizend rimpels, maar nog altijd ligt er een onverstoorbare zonneschijn van tevredenheid overheen gespreid. Een enkele keer maar Josepha heeft het gehoord fluistert hij in zichzelf van een hemeldra#ad, die zeker aan de hand van onze lieve Heer is ontgleden, daar hij, Nager, zo vergeten en over tollig achterblijft in een vreemde jonge wereld EINDE

De Vallei | 1957 | | pagina 4