Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER De streek-werkplaats voor minder validen in Veenendaal „Kroonsteen N*V7' Rhenen maakt nieuwe straatklinker Landbouw- streekonderzoek Wist I Vier verkeerslessen voor Veenendalers Burgemeester A. Bakker opende bazar t.b.v. jubileumtocht ouden van dagen Fabriek wordt pas gebouwd als bedrijf werkt WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 31e jaargang VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 No 14 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bestemd voor gehandicapten uit Amerongen, Leersum, Renswoude, Rlienen, Scherpenzeel en Veenendaal Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, AGENDA HllltlUfllllU'.llKF.iKKiinUiiUKiil.'Hilllllliillllllllllllllllllllli.'illliilli:^^ Landelijke verkeerscompetitie ook in Veenendaal „KARAKTERKUNDE'' „De dochters van de baas" OVERBERG Prinses Marijke maandag 10 jaar foto M. c. Meijboom SCHERPENZEEL Lofwaardig initiatief voetbalveteranen RENSWOUDE Vijftienduizend vierkante meter RHENEN-VEENENDAAL ACHTERBERG Hij is 12,50 waard 2 AU 420405 !JfT POS, Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Nu reeds sinds enige jaren wordt gedacht aan het stichten van een werkplaats voor minder-validen, of zoals zij tegen woordig ook wel worden genoemd, gehandicapten. Het gaat hier dus om hen die door een of ander lichamelijk letsel of gebrek niet in de gelegenheid zijn normaal werk te vinden, maar toch wel in staat zijn bepaalde arbeid te ver richten. De behoefte aan een dergelijke instelling doet zich in onze omgeving steeds meer gevoelen, en het is dan ook bij zonder toe te juichen dat de plannen om tot een werkplaats voor minder-validen te komen thans vastere vormen hebben gekregen en dat de uitvoering hiervan, in samenwerking met de gemeenten Amerongen, Leersum, Renswoude, Rhenen, Scher penzeel en Veenendaal, al binnenkort ter hand wordt genomen. Het feit dat men bij het tot stand bren gen van deze werkplaats gezocht heeft naar een zo groot mogelijke opzet en deze gevonden heeft in de samenwerking van zoveel gemeenten in deze omgeving, is van grote waarde. Als plaats voor de werkplaats is het voor de betrokken gemeenten centraal gelegen Veenendaal gekozen. De plannen zijn dan nog wel niet geheel uitgewerkt, maar het ligt in de bedoeling met een vijftig gehandicapten te beginnen en dit aantal voorlopig regelmatig tot honderd uit te breiden. Verder zullen nog de tech nici en mensen welke met de speciale lei ding van de instelling bekend zijn, moe ten worden aangetrokken. Wel is intussen reeds tot directeur van de werkplaats be noemd de heer A. Ekris te Veenendaal. Het grote probleem is echter ook hier een gebouw. Er zijn plannen voor het stichten van een speciaal gebouw. Wan neer dit echter op korte termijn niet mo gelijk zal blijken hetgeen met het oog op de huidige beperking van de over heidsuitgaven niet denkbeeldig is zal dat er in Veenendaal op het mo ment ongeveer 180 televisie-kijkers zijn? dat het aantal toestellen hier nog steeds beneden het landelijk gemiddelde van twee procent ligt? dat vele Veenendalers zich voor a.s. donderdagavond van een plaatsje hebben verzekerd bij een televisietoestal van een vriend of kennis om dan de Goed-zo-uit- zending met de Veenendaalse Goed-zo- baard op het scherm te kunnen zien? dat b.v. ook de competitiewedstrijd van de Veenendaalse biljartvereniging, welke donderdagavond gehouden zou worden er om is uitgesteld? dat de baard van de heer Spies nog steeds flink door groeit? dat de stroom van dubbeltjes in de baard-kas alsmaar groter wordt? dat die baard binnenkort duizen den guldens zal hebben opgebracht? dat iedereen, ook buiten het bedrijf van Gebr. Van Leeuwen aan de Prins Bernhardlaan, een dubbeltje per week of een bedrag ineens aan de baard kan mee betalen? dat men zijn bijdrage kan afgeven bij de portier van de fabriek of over schrijven ter attentie van de heer Perso neelschef van het bedrijf? dat de Telegraaf hedenochtend als televisie-bijzonderheid meldde dat bij een televisiekijker in Giessendam dezer dagen een record werd gebroken doordat er ne gentig kinderen naar de kinder-uitzen- ding kwamen kijken? dat in Veenendaal, bij de fam. Van W. aan de Westersingel eveneens twee maal per week een stroom van kinderen naar de tweede verdieping stommelt om daar de schoenen uit te trekken en rug- aan-rug op de grond voor het televisie toestel te gaan zitten? dat hier laatst bij een uitzending al eens 114 kinderen werden geteld, waar van er verschillende straten ver kwamen? dat de lezers in de omgeving van de Agentschappen van „De Vallei", nl. sigarenmagazijn „De Vallei" aan de Prins Bernhardlaan en sigarenmagazijn Bud ding aan de Nieuweweg, hun advertenties daar kunnen afgeven en dus voor plaat sing hiervan niet meer zo ver behoeven te komen? Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 II II Heden, vrijdag 15 februari fl (In gem. Eierhal) grote bazar t.b.v. jubileumtocht ouden van dagen. Zaterdag 16 februari (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, ff tweede uitvoering Veenendaalse Harmonie „Caecilia", Veenen- daals Dameskoor en „De Veen- zangers". (In gem. Eierhal) grote bazar §1 Woensdag 20 februari (In hotel „La Montagne") 8 uur ff bijeenkomst landel. Verkeers- competitie Veenendaalse Mo- P torclub. Ij Donderdag 21 februari (In geb. ,,'t Trefpunt") 7.45 uur mr. B. ter Linden uit Zetten y spreekt over karakterkunde. g y Zaterdag 23 februari g (In geb. 't Trefpunt") 7.30 uur, g y toneelvereniging „NAO" brengt |l toneelspel „Morgenrood". Donderdag 28 februari (In geb. Eikenlaan) Feestavond g van de VARA met o.m. Cees y de Lange en Rijk de Gooijer. p Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan- dag de film „Bonjour Kathrin" ff en van dinsdag t.m. donderdag „De levensroman van Richard Tauber". een tijdelijk gebouw worden ingericht. Het is trouwens ook wel het ontbreken van een gebouw geweest, waardoor de nu te stichten werkplaats zo lang op zich heeft laten wachten. De financiering van bedoeld object zal hoofdzakelijk geschieden met rijkssubsi die. De arbeid in de werkplaats zal in het algemeen worden verricht voor fabrieken welke speciaal voor deze inrichting ge schikt en uiteraard eenvoudig is. Op deze wijze dus worden gehandicapten in de gelegenheid gesteld aan 't produktie-pro- ces deel te nemen en een behoorlijk loon te verdienen. Met het doel de weggebruikers zoveel mogelijk bekend te maken met de gelden de verkeersregels om ook daarmee het grote aantal verkeersongelukken te doen dalen, heeft de KNMV een landelijke ver keerscompetitie georganiseerd om een en ander zo op een aantrekkelijke manier te bereiken. Voor Veenendaal heeft de Veenendaalse Motor- en Autoclub de organisatie op zich genomen en er is een competitieavond be legd voor woensdag 20 februari a.s. in hotel „La Montagne". De inspecteur van politie, de heer W. C. H. Dekker, heeft de leiding van deze avond terwijl er verder aardige prijzen beschikbaar zijn voor de winnaars. VERGADERING V.V. .VEENENDAAL* VERDAAGD Aangezien er nog geen besluiten kon den worden genomen, is de ledenver gadering van de v.v. „Veenendaal", j.l. woensdagavond gehouden, uitgesteld tot woensdagavond 27 februari a.s. Onder auspiciën van de afdeling Vee nendaal der Ned. Chr. Vrouwenbond, zal donderdagavond 21 januari in gebouw ,,'t Trefpunt" een lezing worden gehouden door mr. B. ter Linden uit Zetten. De heer Ter Linden zal spreken met als onder werp: „Karakterkunde". De Gelderse Blindenvereniging te Arn hem heeft de jaarlijkse en steeds zeer druk bezochte contact-avond voor Vee nendaal vastgesteld op donderdag 7 maart a.s., te houden in gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat. Deze keer zal de toneelopvoering weer worden verzorgd door het bekende to neelgezelschap „S.S.S." en wel met het blijspel, „De dochters van de Baas". Er wordt nog veel gezondigd tegen de verkeersregels. Dagelijks zwerven er tien tallen mensen langs de weg, die van ver- keersvoorschriften niets weten. Niet alleen fietsers en bromfietsers, maar evenzeer automobilisten en motorrijders. Van de laatste categorie zijn er, die in lang ver vlogen dagen hun rijbewijs hebben ge kregen en hun kennis van de verkeers regels niet aan onze, moderne en haastige tijd hebben aangepast. Van de toenemende verkeersonveilig heid, welke voor een groot deel het ge volg is van allerwege onvoldoende be kendheid met de verkeersvoorschriften, is ook de Vereniging voor Veilig Verkeer in Veenendaal doordrongen. Hier stelt men alles in het werk.om de ze volksvijand, welke de verkeersonvei ligheid geworden Is, de kop in te drukken en stelt men iedereen in de gelegenheid zich de verkeersregels eigen te maken. In veel steden en dorpen worden reeds cursussen gegeven in de verkeersvoor schriften. Tot nu toe nog niet in Veenen daal. Thans heeft de afdeling Veenendaal van de Vereniging voor Veilig Verkeer het plan opgevat in de maand april ook in Veenendaal deze cursussen te gaan ver zorgen. Het omvatten hier cursussen van drie a vier lessen bij één les per week. Indien er voldoende deelname bestaat zullen de lessen worden gesplitst, nl. voor bestuurders van auto's en motoren en voor bestuurders van rijwielen en brom fietsen. De minimum leeftijd voor deel neming is 16 jaar. De lessen worden mondeling gegeven, keersdeskundigen en bestaan in hoofd zaak uit theorielessen, terwijl er een goe de kans bestaat dat er bij voldoende ani mo hiervoor, nog een les motortechniek wordt gegeven. Er zal worden getracht voor dit eventuele onderdeel van de cur sus speciale vakmensen aan te trekken. Aan het einde van de cursus kan men deelnemen aan een examen, waarvoor waarschijnlijk aan de geslaagden een di ploma zal worden uitgereikt. De examen avond zal niet in de karakteristieke sfeer worden gehouden, maar worden opgevro lijkt met enkele interessante verkeers- films. Speciaal de bromfietsers worden opge wekt, aan de cursus mee te doen, aange zien het nog steeds niet is uitgesloten, .dat AUTO CONTRA BROMFIETS Woensdagavond vond ter hoogte van de hoek J. G. Sandbrinkstraat-Kerkewijk een aanrijding plaats tussen een volkswagen en een bromfietser. De bestuurder van de volkswagen verleende geen voorrang aan de bromfietser, waardoor een aanrijding onvermijdelijk was. Er was slechts mate riële schade. binnenkort ook voor deze vervoermidde- geëist. De kosten van de cursus zijn zeer ge len een rijvaardigheidsbewijs zal worden ring, en zullen zeer zeker een bedrag van 2,50 voor de gehele cursus niet over schrijden. De lessen worden mondeling gegven. Een lokaliteit is nog niet aangewezen. Dit hangt ook af van het aantal deelnemers. Ook de data der lessen worden nog nader bekend gemaakt. Men kan zich voor de curus aanmelden op een speciaal formulier, dat op de ad vertentiepagina van dit blad ^s afgedrukt. Dit formulier kan worden ingeleverd bij één van de daarop vermelde adressen. De aanmelding moet geschieden vóór maandag 25 februari a.s. JEUGDDIENST NED. HERV. KERK Zondag a.s. is er weer een jeugddienst in de Ned. Herv. Kerk alhier. Deze zal geleid worden door ds. Koerselman. Mede door het feit dat deze predikant binnen kort Eek en Wiel gaat verlaten, ver trouwt de jeugdcommissie dat ook voor deze dienst veel belangstelling zal zijn. De aanvang is 6.30 uur. BEROEPEN DOOR GER. KERK Door de Gereformeerde Kerk alhier is in de vakature ds. Torenbeek beroepen ds. A. Griffioen van Zoutkamp. SCHIETUITSLAGEN De schietuitslagen waren deze week als volgt: 1. A. Dusschoten, 47 p.; 2. H. Be- rendse, 45 p.; 3. M. Berendse, 43 p.; 4. A. Valkenburg, 42 p.; 5. H. Methorst, 41 p.; 6. C. Valkenburg jr., 40 p.; 7. R. van Eist, 40 p.; 8. C. Valkenburg sr., 40 p. DAMUITSLAGEN De uitslagen van de onderlinge compe titie van de Scherpenzeelse damvereni ging waren deze week als volgt: W. Verwey R. Bakker 1—1 W. v. Setten C. J. Hoeksema02 G. Aarsen J. C. Bakker 20 D. J. Iprenburg M. Inkenhaag 20 J. Visser N. Wallet 2—0 J. Visser M. Inkenhaag 11 G. Jansen J. C. v. d. Peppel 20 Gisteravond verrichtte burgemeester A. Bakker de officiële opening van de bazar welke ook nog hedenavond en morgen in de gemeentelijke eierhal aan de Achterkerkstraat wordt gehouden ter dekking van de extra kosten ver' bonden aan de jubileum-autotocht ouden van dagen in augustus a.s. De bazar welke zeer aantrekkelijk is, niet alleen door de aardige attractieve stands, maar meer nog door de bij zonder waardevolle en mooie prijzen, beschikbaar gesteld door de plaatse lijke industrie en handel, is georgani seerd door de organisatoren van het jaarlijks veteranenvoetbaltoernooi. Het was dan ook voor dezen dat de burge meester een welverdiend en hartelijk woord van dank sprak. Verder wees de burgemeester erop hoe het ook de voetbalveteranen zijn die ieder jaar weer met hun toernooi een bedrag bijeen spelen waaruit de kosten, verbonden aan de autotocht ouden van dagen, voor een belangrijk deel kunnen worden bestreden en het bestuur van „Oranjedag" in de ge legenheid stellen de tocht te organi seren. Er wordt tegenwoordig heel veel voor de bejaarden gedaan, en naast hetgeen de overheid doet heeft vooral wat van particuliere zijden wordt ondernomen, bijzondere morele waarde. De ouden van dagen zijn het waard en als onze ouders hebben zij het verdiend. En al is het dan nog zo dankbaar werk de ouden van dagen een pretje te bereiden en is dit op zichzelf al een beloning voor de inspanning, toch hebben deze veteranen voor deze bazar een compli ment van geheel Veenendaal verdiend. Ik twijfel er dan ook niet aan of zeer velen zullen van deze bazar gebruik maken om op aangename wijze het zo sympathieke doel te helpen bereiken, n.l. het bereiden van een bijzonder mooie tiende autotocht. Aldus sprak burgemeester Bakker en, vergezeld van zijn echtgenote, begaf hij zich daarna tussen het reeds in grote getale aan wezige publiek om nog een rondgang langs de verschillende attracties te maken. PRAAT-AVOND U.L.G. De plaatselijke afdeling van het U.L.G. heeft in het gebouw van de Coöp. Land- bouwvereniging aan de Barneveldsestraat voor woensdag 20 februari a.s. een praat avond belegd. Toelichting zal worden ge geven door de heer G. B. Wolters, de assistent van de Rijkslandbouw Voorlich tingsdienst. Aanvang half acht. FOK- EN CONTROLEVERENIGING VERGADERT Op donderdag 28 februari a.s. hoopt de Fok- en Controlevereniging „Renswoude en Omstreken" in het gebouw van de Coöp. Landbouwvereniging aan de Bar neveldsestraat jaarvergadering te houden. Op deze belangrijke vergadering hoopt de heer ir. Van Oyen, rijksveeteeltconsu- lent in de provincie Utrecht te spreken. Deze vereniging geniet in de omtrek een grote belangstelling. Men heeft nl. reeds vier jaar achtereen de eerste plaats in de provincie Utrecht ingenomen, wat de gemiddelde produktie betreft. Wij kunnen hier niet anders aan toevoegen dan dat men moet trachten zo voort te gaan. SPOEDVERGADERING VOETBALVERENIGING Naar wij vernemen heeft het bestuur van de plaatselijke voetbalvereniging „Renswoude" op maandagavond a.s. in café „De Zwaan", eigenaar de heer C. Vink. een spoedeisende ledenvergadering bijeengeroepen. Er zijn deze avond enkele zeer belangrijke dingen te bespreken. Doordat de heer J. M. Franssen, wegens vertrek naar elders moest bedanken.- is de vereniging weer zonder voorzitter ge komen. Ook ligt het in de bedoeling nog even over de KNVB-toto te spreken. Het klinkt misschien wat vreemd maar het is een feit: ln de gemeente Rhenen op het industrieterrein „Remmerden" wordt momenteel een nieuwe fabriek gebouwd, terwijl de fundamenten nog moeten worden gelegd. „Dat komt straks pas," zegt de heer W. Liet, die hier als bedrijfsleider de scepter zwaait. „De hele zaak heeft de baas al zoveel geld gekost, dat hij nu eerst weieens resultaten wil zien." En dat zegt Liet met een gezicht of het hele fabriekje van hemzelf is. Een harde werker deze man. Weer of geen weer, hij kent zijn plaats en op het terrein, dat grenst aan de grote weg UtrechtArnhem, werd om te beginnen maar liefst 2000 m3 zand gebracht om het een bodem te geven. binnen, zodat men naast de steen kon ko men laden. Het gaat hier om een oppervlakte van vijftienduizend vierkante meter, 60 bij 250 meter, waarop het Rhenense Bouwbedrijf B. de Kroon gaat beginnen met een nieuw soort straatsteen onder de firmanaam „Kroon-steen N.V." De waterstaat eiste, dat er met het oog op de drukke verkeersweg een parallel bestrating zou worden aangelegd. „Die is er al", zei de heer De Kroon, waarmee gezegd is in welk een sneltreinvaartje aan de nieuwe plannen wordt gewerkt. Toch is het nog wat tegengevallen. Er moest 'n halve meter worden afgegraven om vlak te komen, terwijl nu het hemelwater nog een groot probleem vormt. Zo af en toe zakken de wagens tot aan de assen weg, maar een rijplaat doet dan weer wonde ren. Waar het in eerste instantie om gaat is, dat er zo gauw mogelijk met de pro duktie kan worden aangevangen. Daarom heeft men een groot gedeelte van het ter rein al verhard en staat de grote machine, afkomstig uit Koblenz, waarmee de nieu we steensoort moet worden vervaardigd, reeds op zijn plaats. De eerste proeven werden al genomen en de resultaten zijn hoopgevend. LOPENDE BAND VAN NEGENTIG METER Het komt er op neer, dat door een mengsel van lava-basalt, cement, zand en water een steen wordt gemaakt, die niet meer behoeft te worden gebakken. Hier wordt dus afgeweken van de traditionele vorm van steenfabricage. Wanneer het mengsel klaar is gaat het in de machine en deze perst tien stenen, die elk acht pond wegen, tegelijk op een plank. Er lig gen 6000 van die opvangplankjes klaar. Per dag zal de produktie voorlopig 25.000 stuks bedragen. Zo'n plankje met tien steen,, tachtig pond wegende, komt te recht op een lopende band, die negentig meter lang is. Boven deze band rijdt een kraan, waaraan een speciale apparatuur zit om zo'n plank met tien stenen van de band te nemen en op de droogstapel te zetten. De wind en de zon doen dan de rest. Er komt een steen uit te voorschijn, die zo hard Is als beton. De afmetingen zijn gelijk aan die van de normale straat klinker, namelijk 9 x 10 x 20 cm. Toen we vroegen of iedereen nu maar zo eenvoudig weg van deze stenen zou kunnen maken, vertelde de heer Liet, dat het op grote vakmanschap aankomt. Het gaat om de juiste samenstelling, de druk- vastheid, de breekbelasting en de slijt vastheid. Dit zijn normen, die getoetst worden door een loboratorium in Delft. Voldoet de steen niet aan de eisen, dan neemt rijkswaterstaat er geen genoegen mee en gebruikt men liever de baksteen. Het gaat er bij Kroonsteen dus om aan te tonen, dat volgens het nieuwe procédé een betere en duurzamer kwaliteit wordt geleverd. De eerste tijd zal dus nog even geëxperimenteerd moeten worden. RONDWEG Aan weerskanten van de lopende band is een plateau geprojecteerd, waarop de stenen worden getast. Rondom deze op slag wordt gewerkt aan een rondweg. Hierop rijden de vrachtwagens de fabriek A.s. maandag zal in het buurtschaps huis te Achterberg een bijeenkomst wor den gehouden, georganiseerd door de af delingen Rhenen van de CBTB en het ULG. Hier zal een uiteenzetting worden gegeven van de activiteiten van de com missie „Streekbelangen Z.O.-Utrecht". Deze comissie, die in het leven is geroe pen door de CBTB en het ULG heeft tot taak in de meest uitgebreide zin de be langen van de agrarische bevolking in de gemeenten Rhenen en Veenendaal te behartigen. Zij werkt daarbij nauw samen met de Voor het kantongerecht te Wageningen stond terecht de 21-jarige chauffeur K. uit Veenendaal, die door hoogst roeke loos en onvoorzichtig rijden een verkeers ongeluk had veroorzaakt. De officier van justitie, mr. A. J. J. Pfeil, eiste een boete van 500 gulden (subsidair 15 dagen hech tenis) en 3 maanden intrekking van rij bewijs. De kantonrechter, mr. J. P. Tid- dens, zag in de onverschillige houding van verdachte aanleiding een zwaardere straf op te leggen, nl. 200 gulden boete (of 20 dagen) en zes maanden intrekking van rijbewijs. De chauffeur in kwestie had van een verhuurinrichting een auto ter beschik king gekregen. Verdachte was met enige vrienden weggereden in de richting van Tiel, waar juist de kermis was losge barsten. Onderweg was verdachte echter met 'n snelheid van 70 kilometer uit de bocht ge vlogen; een aantal bomen werd ont schorst en de huurwagen onderging ern stige beschadigingen. De inzittenden overleefden het ongeval zonder noemens waardig letsel. „Het is maar goed, dat u niet in Tiel gekomen bent, wellicht had u later nog groter ongelukken gemaakt", zei de offi cier, die nog enige tijd voortging met het samenvatten van verdachtes houding. Mr. Pfeil nam aan, dat de snelheid aanmerke lijk hoger moet zijn geweest, gezien de schade. Volgens verdachte was dit echter niet het geval; het wegdek zou glad zijn geweest tengevolge van gevallen bladeren en vochtigheid. Onder dergelijke omstan digheid kan de beste chauffeur slippen, meende verdachte. In zijn requisitoir ging mr. Pfeil nader in op verdachte's laatste woorden; hier mede zou hij zijn eigen vonnis hebben getekend. Juist als beroepschauffeur had hij moeten weten, dat men nooit voor zichtig genoeg kan zijn onder dergelijke omstandigheden. De officier laakte de grote onverschilligheid van K. en conclu deerde, dat iemand als hij niet op de openbare weg thuis hoort. Verder moest zich verantwoorden de Haagse chauffeur C. J. B. (33 jaar), die in de zomer van 1956 te Veenendaal door het strooien van schroot op de openbare weg ernstig gevaar voor andere weggebrui kers zou hebben veroorzaakt. Een wielrij der, de Veenendaler B. was met zijn fiets over zulk ijzer gevallen; hij werd licht gewond en zijn fiets bleek beschadigd. De officier eiste veertig gulden boete; de kantonrechter legde de Hagenaar 50 gul den boete op, waarvan 25 gulden voor waardelijk met een proeftijd van een jaar. Het was verdachte als chauffeur van een met schroot geladen vrachtauto ont gaan, dat het stuk ijzer van zijn wagen was gevallen. Wel had hij gemerkt, dat er iemand was komen te vallen en hij had niet geaarzeld uit de cabine te komen om het slachtoffer overeind te helpen. Daarna was hjj echter doorgereden. De officier maakte hem het verwijt, dat hij zeer onachtzaam was geweest; hij zou de lading onvoldoende hebben ge touwd. Verdachte verdedigde zich met de opmerking dat hij kort te voren een stuk opengebroken weg (de Kerkewijk) was gepasseerd. Hierdoor kan de vracht zijn losgeraakt, zodat hij stukken ijzer ver loor. Het was te druk op de weg geweest, om terstond te kunnen merken, dat hij de veiligheid van anderen in gevaar bracht. Hij zou niet hard hebben gereden. De kantonrechter legde een milder vonnis op dan de officier had geëist, omdat hij re kening wilde houden met het grote gezin dat verdachte moet onderhouden. Er is bovendien nog een civiele vordering van de gevallen wielrijder. De volgende zaak gold de heer W. te Rhenen. Hij werd vrijgesproken van een hem ten laste gelegde verkeersovertre ding. De kantonrechter wees dit vrijspre kend vonnis conform de eis van de offi cier. Verdachte zou met zijn personenauto niet voldoende rechts hebben gehouden ln de Acacialaan te Rhenen. Bovendien zou hij hebben geslingerd. Door een en ander zou een botsing zijn ontstaan met een tegenligger, een door een Amerikaan be stuurde jeep. Er was schade. Getuigen waren niet in de buurt. Tijdens het ver hoor kwam allerminst .vast te staan, dat de Amerikaan correct had gereden en in zulke gevallen wordt de bewijsvoering twijfelachtig. Tegen de schoenmaker B. te Wagenin gen eiste de officier 100 gulden boete wegens een verkeersavertreding, begaan op de Generaal Foulkesweg te Wagenin gen. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot 100 gulden boete, hem het recht gevend, dit te doen vervangen door een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en 50 gulden boete. Verdachte koos de laatste strafmaat. De schoenmaker bracht, na afloop van een voorstelling in Wageningen, rijdend in een huurauto, enige kennissen naar huis; hij was daarbij van de goede weg geraakt en in een zandhoop terechtgekomen. Ver dachte beriep er zich op, dat hij verblind was door een hem tegemoetkomende bus. Daardoor was hij in een slip terechtge komen. De officier vond aanleiding in het ge drag van deze gelegenheidsautomobilist om te betogen, dat het verkeer een zeer ernstige zaak is geworden, waar door de kleinste fouten mensenlevens verloren kunnen gaan. Mr. Pfeil hekelde de men taliteit van deze verdachte, een verkeerde manoeuvre als deze te willen bagatelli seren. Verdachte: De banden waren zo glad. Officier: Dat is geen argument. U had zich van te voren moeten vergewissen van tie gesteldheid van de banden; even tueel moet men de wagen weigeren. U schuift met een dergelijk argument geen verantwoordelijkheid van u af. Conform de eis veroordeelde de kanton rechter de 42-jarige chauffeur B. te Heel- sum tot 75 gulden boete (of 15 dagen) we gens het in gevaar brengen van het ove rige wegverkeer, door na het passeren van een melkwagentje te Wageningen, niet tijdig naar het rechter weggedeelte terug te keren met zijn tractor met op legger, geladen met stenen. Een hem te gemoetkomende NBM-bus moest daardoor uitwijken en botste tegen een boom; de bus werd ernstig beschadigd, doch er de den zich geen persoonlijke ongevallen voor. Volgens de officier had verdachte met een veel te hoge snelheid met een derge lijk gevaarte gereden, zo wordt zulk een vervoermiddel een moordenaarstuig. Er zaten veel mensen in de bus en de ge volgen hadden veel ernstiger kunnen zijn. Alleen de angst voor straffen zal mensen als verdachte er van kunnen weerhouden in de toekomst weer verkeersovertredin gen te maken. Dit keer zou hij verdachte's rijbewijs nog niet willen intrekken, gelet op het beroep van B. Bij verstek werd veroordeeld v. d. B. uit Ede tot 50 gulden boete, conform de eis, voor het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. V. d. B. reed op de Telefoonweg in Ede, toen hij ach tereenvolgens de linker, resp. de rechter richtingaanwijzer uitstak van zijn perso nenauto, alvorens een rechtse bocht te maken. Vlak achter hem reed de 24-jarige motorrijder M. P. v. d. B. uit Ede. die tengevolge van deze monoeuvre in bot sing kwam met de auto, waarbij nog al wat schade aan zijn motorfiets was toege bracht. Voor diegenen, die dergelijke fou ten in het hedendaagse verkeer maken, moeten strenge straffen bestaan, vond de officier. Hij wilde echter het feit. dat verdachte door zijn afwezigheid niet ge hoord kon worden, in de zwaarte van zijn eis betrekken. Overigens sprak hij zijn afkeuring uit over het feit, dat de motorrijder v. d. B. niet tegen deze schade verzekerd was ge weest. Bij enige schuld van uw zijde, al dus mr. Pfeil, zou ik intrekking van uw rijbevoegdheid geëist hebben. Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en ge niet financiële steun van het rijk. Reeds vele landbouwers hebben in het afgelo pen jaar kennis gemaakt met het werk van de commissie in de vorm van een premie op een kippenhok e.d. Dit is ech ter maar één kant van haar werkzaam heden. Zij stelt zich ook ten doel de wel vaart in de streek te bevorderen door een betere en meer doeltreffende landbouw voorlichting. Vooral dit laatste is zeer be langrijk en zal op de vergadering nader worden toegelicht. Als sprekers zullen optreden de rijks- landbouwcousulent voor Utrecht, ir. Tj. Groendijk, de voorzitter van de commissie jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal en verder de voorzitters van de beide Standsorganisaties in Rhenen. Voor iedere landbouwer of veehouder is het van het grootste belang deze vergade ring te bezoeken. Voor bijzonderheden betreffende tijd en plaats wordt verwezen naar de desbetreffende advertentie. VERKIEZING NOTABELEN Door het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk te Achterberg werd de perio diek aftredende kerkvoogd L. v. Breenen herkozen. De periodiek aftredende nota belen D. D. v.Eldik en J. Posthumes, stel den zich niet meer beschikbaar. Bij enke le candidaatstelling zijn in deze vaka- tures gekozen de heren J. Beukhof en T. v. Kreel. RESTAURATIE INTERIEUR KERK De restauratie van het interieur van de Ned. Herv. Kerk te Achterberg nadert haar voltooiing. Na weken van hard wer ken heeft het interieur een geheel ander aanzien gekregen. Er zijn belangrijke ver beteringen aangebracht. De eens zo lastig zittende banken zijn geheel vertimmerd en omgetoverd tot moderne en gemakke lijke zitplaatsen. De banken, lambrize- ring, kansel en orgel hebben een eiken hout kleur gekregen, terwijl het plafond en muren van een lichte kleur zijn voor zien. Verder zijn nieuwe lampen aange bracht, die in combinatie met deze kleu ren de verlichting beter tot zijn recht doet komen. De ramen boven de kansel zijn afgeschermd om het hinderend valse licht te vermijden. Voor de ramen zullen nieuwe gordijnen worden aangebracht, waardoor het geheel er keurig en ver zorgd uit zal zien. Woensdagavond a.s. te 7.30 uur zal de officiële ingebruikneming plaats hebben. Ds. C. v. Viegen zal deze dienst leiden. TWAALF MAN Wanneer de produktie eenmaal op gang is, wordt pas een begin gemaakt met het fabrieksgebouw. Om het machinepark worden dan muren opgetrokken, waarop de kanconstructie wordt aangebracht. De ijzeren spanten staan er al voor klaar. Dat machinepark is veel kleiner dan bij een steenoven Ook kan volstaan worden met heel wat minder mankracht. De di rectie hoopt achtmiljoen stenen per jaar te fabriceren met12 man! Een gevolg van de automatisering en het wegvallen van het bakproces. Het produkt kan uitsluitend worden aangewend voor wegverharding. Daar de stenen veel ruwer zijn dan de gewone straatklinkers, wordt het slipgevaar aan zienlijk beperkt op de weg. Wel kan de machine van een andere mal worden voorzien, waardoor het mo gelijk wordt stenen te vervaardigen voor binnenmuren, doch de Kroonsteen te Rhenen zal zich uitsluitend bezig houden met de straatklinkers, die door de in siders wel „broodjes" worden genoemd en in dit geval zouden kunnen worden betiteld als „roggebroodjes", naar hun zwarte kleur van de lava-basalt, die er in verwerkt is. Met het gehele project is ruim een half miljoen gulden gemoeid. De VALLEI-RIKS van de vorige week, welke werd uitgegeven bij de sigarenkiosk van de heer G. Bakke- nes in de Dorpsstraat te Renswoude, werd weer niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe riks weer met 2,50 gestegen en 's-deze intussen in waarde weer opgelopen tot 12,50. Het nummer van de nieuwe VALLEI-RIKS, welke een dezer dagen weer in het versprei dingsgebied van ons blad zal wor den uitgegeven, is: Het is ook deze keer weer een rijks daalder met een rood nummer, dus tevens een riks van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wil- helmina erop. Kjjkt u deze week daarom goed uit naar de ryksdaal- der met het rode nummer 2 AU 420405, want dat is deze week de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks voor donderdagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke dus thans precies tien gulden be draagt, direct in contanten uitbetaald. In Schevenlngen wordt een beeld voor Maarten Ilarpertszoon Tromp vervaar digd, dat aldaar geplaatst zal worden. Het ontwerp van het beeld is van de beeldhouwer Dirk Wolbers. Het beeld zal met sokkel tien meter hoog worden en wordt zo geplaatst, dat het over de zee uitkijkt. WIJZEWOORDEN DE LUIAARD Luiaards zijn altijd onbeduidende mensen, van welke soort zij verder ook zijn mogen. (Voltaire)

De Vallei | 1957 | | pagina 1