Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 'J Hallo, U spreekt met' D e Wereld* van WEEK-tot- WEEK Baldadige jeugd vernielt torenklok MULDER Volksuniversiteit in Veenendaal? Filmlezing van Vogelbeschermingswacht Zuid-West Veluwe Nieuw feuilleton „DE DRAAIKOLK" LANDBOUWSTREEKPLAN VOOR VEENENDAAL EN RHENEN r 31e jaargang WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 No 15 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel PAS OP! Zwijntjesjagers weer actief Ruiten van R.K. schooi ingegooid AGENDA Monteur haalde benzine uit autobussen SCHERPENZEEL Uitslagen bazar Treffende roman van Rein van Gelder EEST TACHTIG JAAR TELEFOON Aan de Amerikaan Alexander Graham Bell heeft de wereld veel te danken! ACHTERBERG Welke bedrijven komen in aanmerking RENSWOUDE ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES A-dvertentieprys per mm 14 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Stel u gerust, dit is niet in Veenendaal en misschien helemaal niet gebeurd. De baldadigheid van de jeugd is soms niet mis. In 1956 was de schade door ver nielingen in Veenendaal ongeveer 2.500. Een aanzienlijk bedrag vindt u niet? Wat vindt u echter van het schadebe drag van 400.000, dat in 1955 door groten werd veroorzaakt? Alleen door verkeers ongevallen. Ik geloof, dat we maar beter niet meer te veel over die goede oude tijd moeten spreken! Dacht u van die 400.000 nog wat op rekening van de kinderen te kunnen schuiven? Het spy tme voor u maar geen enkel schoolgaand kind veroorzaakte in dat jaar een ver keersongeval! De kinderen geven hier de ouderen dus een duchtig lesje! Tijdens de verkeerslessen blijkt ook wel dat vele kinderen de vorderingen van pa en ma op het terrein van de verkeersken- nis niet hoog aanslaan. Misschien kun u het met deze publikaties was bijspijkeren. Ik begin dus maar weer. Enkele malen heb ik mij tot de wielrij ders gewend. Dit is geen enkele reden voor de automobilisten, om te menen, dat deze categorie van wegge bruikers het er zoveel beter afbrengt. Wat te denken van een chauffeur, die 25 jaar met zijn auto op de weg zit en waarvan bij een test blijkt, dat hij van 18 aan hem gestelde vragen op verkeersge bied er 8 goed kan beantwoorden! Hoeveel automobilisten hebben al een bekeuring gekregen, omdat zij de tekens van de verkeersagent doodeenvoudig niet kennen en daardoor niet wisten, wanneer zij moesten stoppen of doorrijden! Sommigen bedienen met een achteloos gebaar gaspedaal en stuur. Zij schieten hun moordmachine zonder aarzelen het verkeer in. Ze stuiven met 80 a 90 km per uur over die prachtige Kerkewijk. Zij weten door het intrappen van het gaspe daal de snelheid steeds verder op te voeren. Zij weten echter niet, dat zij met die snelheid van 90 km, meer dan 100 meter nodig hebben om hun wagen tot stilstand te brengen! Ik kan u aanraden op een droge stille weg eens een proef te nemen en dan liefst met een lagere snelheid, om ongelukken voor u zelf te voorkomen. Die grote snelheid geeft zo weinig winst. Indien u de afstand vanaf de Berg weg tot het viaduct bij de Nieuweweg zoudt rijden met een snelheid van 90 km. per uur dan zult u op de man, die 50 km. per uur rijdt, nog geen minuut gewonnen hebben! Nu nog enkele vragen: 1. Mag u met uw auto op een voorrangs- weg stoppen? Ja/neen. 2. Indien u voorrijdend verkeer wilt in halen, moet u dan gebruik maken van uw richtingaanwijzer? Ja/neen. 3. Indien u naar links van richting gaat veranderen, dan moet u aan het tege moetkomend verkeer doorgang verle nen, geldt dit ook-ten aanzien van voet gangers. Ja/neen. 4. Mag u uw auto voor uw eigen inrit plaatsen? Ja/neen. 5. Indien u op een voorrangeweg rijdt en een andere weggebruiker verleent u niet de verplichte voorrang, kun u in dien u gewoon doorrijdt toch schuldig aan het onstane ongeval worden ver klaard? Ja/neen. Voor alle zekerheid, ziet u hieronder af gebeeld de tekens, die een verkeersagent kan geven. Tot slot de juiste antwoorden op de vragen in het vorige artikel gesteld: 1. Indien u een links gelegen inrit wilt In de afgelopen twee weken zijn in Veenendaal een zestal fietsen en brom fietsen zoekgeraakt waarvan men aan neemt dat fietsendieven er meer van weten. Het gaat hier vooral om fietsen welke onbeheerd, dus niet op slot, langs de weg hebben gestaan en verdwenen. De politie zal het toezicht op het on beheerd laten staan van rijwielen ver scherpen. Men zij dus gewaarschuwd: de fietsendieven zijn weer actief en wanneer de politie een fiets niet op slot vindt kost het minstens een bon. OUDERS DRAAIEN VOOR SCHADE OP Baldadige jeugd heeft in de afgelo pen dagen niet minder dan 14 ruiten ingegooid van de R.K. Salvatorschool aan het einde van de Patrimoniumlaan. Door de politie kon een drietal knapen worden opgespoord die hieraan schul dig waren. Zij bekenden vol schaamte hun baldadigheid, terwijl de ouders bereid werden gevonden de toege brachte schade te vergoeden. Voor een van de betrokken ouders betekende dit bijna een vol weekloon. AUTO'S BOTSTEN IN HOOFDSRAAT In de Hoofdstraat had zaterdagmor gen een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, resp. bestuurd door de heer H. te De Klomp en de heer H. uit Veenendaal. Beide auto's liepen flinke schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. «nar llllllltNItlllliaaMlilllllllltlllHi II limilIHlMi llimilllllllllMIIMI I Heden, woensdag 20 februari (In hotel „La Montagne") 8 uur, |f landelijke Verkeerscompetitie on- der ausp. Veenendaalse motorclub. Donderdag 21 februari (In geb. ,,'t Trefpunt") 7.45 uur, mr. B. ter Linden uit Zetten spreekt over „Karakterkunde" onder ausp. ff van de Ned. Chr. Vrouwenbond. =1 Zaterdag 23 februari (In geb. ,,'t Trefpunt) 7.30 uur, to- neelver. „N.A.O." brengt toneel- spel „Morgenrood". Dinsdag 26 februari (In geb. „Eltheto") 8 uur, film- lezing Vogelbeschermingswacht „Zuid-west-Veluwe". Donderdag 28 februari (In geb. Eikenlaan) Feestavond van de VARA met o.a. Cees de Lange en Rijk de Gooijer. Luxor theater Heden woensdag en morgen don- H derdag „De levensroman van l Richard Tauber". MMKOSSBSUKKmxMSS&m i- inrijden met een auto dient u zich ten einde risico te vermijden, in het alge meen aan de rechterzijde van de rij baan op te stellen en te bedenken, dat alle verkeer voorrang heeft. 2. Ofschoon in de praktijk vele ouders niet schijnen te beseffen, dat de rijbaan geen kinderspeelplaats is, heeft de wet gever het vanzelfsprekend wel in gezien, en het ook verboden. 3. Twee wielrijders mogen en dit geldt ook voor een rijwielpad naast elkaar rijden zolang de overige wegge bruikers niet worden gehinderd. 4. Een voetganger, die de rijbaan moet volgen, omdat geen voet- of rijwielpad aanwezig is, is buiten de bebouwde kom verplicht aan de uiterste linkerzijde van de linker rij baan te gaan lopen. In de bebouwde kom doet hij eveneens verstandig deze regel te volgen, omdat hij dan het ver keer, dat een bedreiging vormt, kan zien. 5. Een wielrijder mag geen kinderwa gen of dergelijk klein voertuig voort bewegen. De inspecteur van politie. Naar wij vernemen worden thans ter plaatse serieuze pogingen gedaan om ook in Veenendaal te komen tot een afdeling van de bond van Nederlandse Volksuniversiteiten. Het ligt in de bedoeling de organi satie van deze Veenendaalse volks universiteit zo breed mogelijk op te zetten en men is doende verschillende contacten te leggen. De Veenendaalse politie heeft de monteur van de N.V. De Haas, afkom stig uit Ede, gearresteerd wegens dief stal van benzine. De man bezit een auto en dacht op deze wijze goedkoop te kunnen rijden. Het is niet precies na te gaan hoe groot de hoeveelheid benzine welke hij ont vreemdde is, maar deze wordt geschat op minstens 700 liter. Verdachte tapte de benzine af van de tanks in de auto bussen om die dan in zijn eigen wagen te doen. Na te hebben bekend is hij ter be schikking gesteld van de justitie. DE ORANJEVERENIGING VERGADERDE Donderdagavond vergaderde de Scher- penzeelse Oranjevereniging in „De hertog van Gelre". Na het zingen van het Wil helmus opende de heer H. Valkenburg JJzn. met een welkomstwoord en zei te hopen dat men dit jaar een zonnige feest dag zal hebben. Hij wees op het voor recht, dat men in Nederland heeft, gere geerd te worden door het huis van Oranje. Uit het jaarverslag werd aange toond dat de vereniging actief is geweest. De penningmeester, de heer H. Verkerk, meldde een teruggang van het kasgeld van 450,30 naar 422,12. Het bestuur werd uitgebreid met een lid en van 12 op 13 personen gebracht. Aftredend waren Jac v. d. Vliert, herkiesbaar, en R. v. d. Pol en M. van Ginkel, niet herkiesbaar. Over het bedanken van de heer V. d. Pol sprak de voorzitter zijn spijt uit daar deze steeds een zeer goed bestuurslid was geweest. Gekozen werden vervolgens de heren J. v. d. Vliert. J. Kreuger, W. Schimmel en P. v. Doorn Medegedeeld werd nog dat in de plaats van wijlen mevrouw Royarts van Scher penzeel, geboren Bakker, bescherm vrouwe van de vereniging wordt me vrouw Daniëls uit Wassenaar. Besloten werd om op 30 april weer Oranjefeest te houden en op 29 juni kinderfeesten. Na enige bespreking werd besloten dat het bestuur de mogelijkheid zal onderzoeken van een openluchtspel komende zomer. Dinsdag 26 februari a.s. zal de Vo gelbeschermingswacht Zuid-West Ve luwe in het gebouw „Eltheto" een ge hele dag voor de Veenendalers optreden met een interessante reeks voordrach ten over het vogelleven, geïllustreerd met films van een bekend Nederlands vogelfotograaf, de heer K. Visser, de hoofdinspecteur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van die ren. Bekend is de vogelrijkdom in onze eigen omgeving, doch de vogels in de vrije natuur van dicfitbij te zien in hun leefwijze en hun gedragingen is voor enkelen weggelegd. Wie heeft ooit de roerdomp in leven de lijve aanschouwd hoewel hij in onze onmiddellijke omgeving voor komt in het moeras van de Hel? Of wie heeft weieens de vermakelijke schermutselingen van kemphaantjes bewonderd hoewel er minstens drie vaste stoeiplaatsen zijn in de Meent en langs de Grift? Niet iedereen is in de gelegenheid rubberlaarzen aan te trekken en bij weer of geen weer het veld in te gaan om de wonderen van de levende natuur tot een onderwerp van intens genieten te maken. Wie zich de moeite getroost een avond vrij te maken kan deze en tal van andere merkwaardigheden in het vogelleven, rustig op een stoel gezeten en vrij van de ongemakken van de waarneming in het open veld, op het witte doek zien. Onder andere ver toont de heer Visser zeer goede op namen van de zeldzame Nederlandse broedvogels, de lepelaars, een ooievaar achtige familie, die door vorm en ge dragingen van het begin tot het einde het oog boeit. Reigers, grutto's, meer koeten, waterhoenders en andere wa ter- en weidevogels heeft de heer Vis ser op zijn rolprent. Er zijn b.v. prach tige opnamen bij van de kluut, de sierlijkste onzer steltlopers. Aandacht wordt verder geschonken aan het kie viten ringen op de Reeuwijkse plassen, aan de wintervoedering van wilde zwa nen, roerdompen enz. Overdag zullen de scholieren van de AMBTENAREN MET SUCCES OP TONEEL Voor de derde maal in successie ver scheen de toneelclub van de Veenen daalse gemeentepersoneelsvereniging donderdagavond op de planken van ge bouw ,,'t Trefpunt" om collega's een genoeglijke avond te bezorgen. De toneelambtenaren hadden- voor deze keer een toneelspel in drie bedrij ven ingestudeerd met de veel beloven de titel „Boemerang". Een moeilijk te spelen stuk, dat in afwijking van het meestal grove en gemakkelijk te be grijpen gehalte van het merendeel der „amateurstukken", zeer fijne momen ten vertoonde. Na afloop van het derde bedrijf, dat pas laat in de avond eindigde, konden zij dan ook een spontane ovatie van de bezoekers in ontvangst nemen. In de pauze werd *de aanwezigen een kopje koffie met versnapering aangeboden, terwijl er tevens een lo terij met aantrekkelijke prijzen werd gehouden. hoogste klassen onzer scholen komen kijken en 's avonds wordt de gelegen heid geboden voor volwassenen. Na dere bijzonderheden leze men in de ad vertentie in het volgend nummer. GESLAAGDE ONTSPANNINGSAVOND V.V. SCHERPENZEEL Laten wij hopen dat het gemeentebe stuur van Scherpenzeel gaat inzien, dat leden van de voetbalvereniging Scherpen zeel ook ingezetene zijn en het terrein aan de Eikenlaan bestemd voor sportvelden in orde zal maken aldus de voorzitter van de vereniging, de heer J. v. Egmond, in In Zuid-Limburg zijn enige zijrivieren van de Maas buiten hun oevers getreden. In Itteren bij Maastricht staan de wegen onder water en maken de bewoners ge bruik van roeiboten om hun woning te bereiken. Ook de kinderen worden per boot van school naar huis gebracht. De tijdens het afgelopen weekeinde gehouden bazar door de Veenendaalse voetbalveteranen georganiseerd ten bate van de jubileum-autotocht ouden van dagen, is een groot succes gewor den. De belangstelling is zeer groot ge weest. De hoofdprijs, een fiets, viel op lot nummer 1673 van de heer W. van Har- develd, Achterkerkstraat 55. Het aan tal te raden knopen was 2609. De heer Van Seijderink, Van Hogendorpstraat 18, was er met 2600 het dichtste bij en mej. Robbertsen van Boslaan 55, met 2510 als tweede. De naam van de pop was Paula. Deze naam werd niet geraden en zo besloot men ook deze pop te verloten. De opbrengst van de bazar was nog niet bekend waar alle onkosten nog niet bepaald waren. OVERSTEKEND MEISJE OORZAAK VAN AANRIJDING Zaterdag stak in de Hoofdstraat een 14-jarig meisje de weg over. Toen zij een personenauto zag naderen keerde zij halverwege terug. De automobilist had erop gerekend dat het meisje zou doorlopen, stuurde naar het rechter gedeelte van de weg en reed daar een dame op een bromfiets in het nauw die kwam te vallen. Het meisje kwam er dus zonder kleerscheuren af terwijl de bromfietsberijdster schade aan kle ding en bromfiets opliep. zijn openingswoord op de ontspannings avond van de v.v. Scherpenzeel in de Sociëteit. Verder gaf hij een overzicht van de toestand van de vereniging. Aan het terrein Wittenberg waren veel kosten be steed maar het resultaat was maar sober. Over de prestaties van de elftallen spre kende zei hij, dat de junioren aanleiding gaven tot grote tevredenheid. Van de senioren zeide hij dat het zaterdagelftal in de tweede klasse in het midden van de ranglijst geen slecht figuur slaat, terwijl hij over de zondagelftallen bijzonder te vreden was. Het tweede staat nog onge slagen bovenaan en het eerste gelijk met de concurrent met nog fraaie kampioens kansen. Spreker deed een beroep op het publiek om vooral de elftallen moreel te steunen. En niet als een speler eens een slechte dag heeft allerlei minderwaardige uitdrukkingen hem toeroepen. Hierna trad voor het voetlicht de toneelvereni ging „N.A.O." uit Veenendaal, welke op voerde het toneelspel „Morgenrood". Het stuk werd niet onaardig gespeeld In dit nummer is de eeTste afleve ring opgenomen van ons nieuwe feuilleton-verhaal „De draaikolk", een prachtige en treffende roman van Rein van Gelder. Deze roman plaatst ons in de draai kolk van het leven van de wel gestelde boerenfamilie De Kruijf. De oudste zoon daar gaat liever varen dan de boerderij van zijn vader over te nemen. Moeder De Kruijf is een ver standige vrouw, en hoewel zij hem zeer moeilijk kan missen, laat zij haar zoon toch gaan: Haar man echter kan het niet verkroppen en komt zover dat hij de brieven van zijn zoon onder schept en zijn vrouw wil doen ge loven dat Gerrit zijn thuis vergeten heeft. De vrouw lijdt hieronder meer dan zij verdragen kan. De tweede en jongste zoon neemt het bedrijf van zijn vader over. Na enige tijd komt Gerrit, na een ongeval hem in Duitsland overkomen, geeste lijk en lichamelijk verminkt op de boerderij terug waar zijn moeder in tussen is overleden. De jongste zoon Jan heeft, naar de mening van zijn vader, niet genoeg be langstelling voor de meisjes, en waar hij vreest dat het geslacht De Kruijf zal uitsterven en zijn mooie bedrijf dan in vreemde handen komt, begint hij hem met alle middelen te koppelen aan een meisje dat eigenlijk niet ge zond is. Jan trouwt het meisje maar vaders vrees krijgt opnieuw voedsel als blijkt dat er geen kinderen komen. Andermaal zien wij hoe hij het jonge paar beïnvloedt en aanmoedigt.. Als er een kind komt is het een meisje. Er komt een tweede kind. Nu is het een opvolger en stamhouder. Gauw daar na echter overlijdt de jonge vrouw aan haar oude kwaal. Vele jaren later komt er een tweede vrouw in het leven van Jan. Hij is niet zo jong meer als hij voor de keus ge steld wordt haar al of niet te trouwen. Zij is slechts enkele jaren ouder dan zijn eigen zoon. die ook al erg op haar „gesteld" is. Hoewel Jan veel van de jonge vrouw houdt geeft hij toch zijn zoon alle kans. Jan's hevige strijd wordt tenslotte buiten zijn wil beslist ^oor een onverwachte gebeurtenis. MET BROMFIETS TEGEN AUTO Op de Franseweg is zaterdagmiddag mevrouw Houtriet met haar bromfiets tegen de passerende bestelauto van de heer Zwagers gereden. De van links ko mende auto werd blijkbaar door mevrouw H. niet opgemerkt toen zij de uitrit van haar woning uitreed en tegen de krachtig remmende auto opbotste. Mevrouw H. werd tegen de grond ge slingerd. Na aankomst van dr. Bakker uit Leersum kon zij per brancard haar wo ning worden binnengedragen. Zij bleek een hersenschudding en enkele kneuzin gen opgelopen te hebben. De bromfiets werd licht beschadigd. HET spreekt welhaast vanzelf, dat u vanmiddag nog de een of andere relatie gaat opbellen. Wij, moderne mensen, maken dagelijks gebruik van het apparaat, dat afstanden overbrugt. En we vinden het de gewoonste zaak van de wereld. Maar juist nu willen we bij het wonder van het telefoongesprek eens even stilstaan. Het is namelijk juist tachtig jaar geleden dat deze uitvinding werd gedaan. Tachtig jaar telefoon. Vanzelfsprekend is het eerste apparaat in de loop der jaren belangrijk verbeterd en het overgrote deel van Nederland beschouwt de automatische telefoon reeds als iets gewoons. Maar vergeet dan niet, dat er nog plaatsen in ons land zijn, waar het kastje met de zwengel nog dagelijks in gebruik is. Tachtig jaar telefoon. Enkele dagen later is iedereen dit merkwaardige jubileum weer vergeten en wordt er weer gewoon getelefoneerd. Met Maastricht, met Rodeschool, met Engeland, Frankrijk, Israël en Amerika. Dat had Bell nooit durven dromen. George Russel Harrison schrijft in zijn boek „Atoms in Action": „Uit een oogpunt van juiste waardering voor wetenschappe lijke prestaties lijkt het haast jammer, dat de telefoon nu zo'n algemeen gebruikt ding is geworden. Hier hebben we nu het gevoeligste wetenschappelijke instru ment, dat ooit voor het publiek verkrijgbaar is gesteld, de kostbaarste vinding die ooit werd gepatenteerd, en deze is zo algemeen doorgedrongen, dat men er nauwelijks aandacht aan schenkt." AVOND VAN VERENIGING VEILIG VERKEER Het bestuur van de vereniging voor vei lig verkeer deelt mede, dat de jaarlijkse propaganda-bijeenkomst plaats vindt op woensdag 20 februari in de sociëteit aan vang 7.30 uur. Vertoond zal worden de nieuwste film op verkeersgebied en er is tevens een verkeerstest aan verbonden. Het geheel belooft een gezellige en leer zame avond te worden. BENOEMD TOT VOORZITTER VAN DE RAAD VOOR HET LANDBOUWSCHAP Bij een te Utrecht gehouden vergade ring werd onze plaatsgenoot de heer H. Griffioen voor de periode van twee jaar gekozen tot voorzitter van de raad voor het Landbouwschap. ORANJE-WIT DOET MEE AAN VOETBALPOOL Ook de v.v. „Oranje-Wit" te Eist gaat deelnemen aan de voetbalpool van de KNVB. Zij die willen deelnemen kunnen zich opgeven bij het bestuur. Hoe plezierig gewichtig zou een mense lijk wezen zich eigenlijk moeten voelen op het ogenblik, dat hij de nummerschijf laat draaien, wanneer hij bedenkt, dat hij zojuist het ingewikkeldste mechanime, dat de menselijke geest ontwierp, in be weging heeft gebracht! Voor tientallen miljoenen guldens aan uitrusting, ge huurd voor een dubbeltje! En voor hon derden miljoenen waarmee men de hele wereld rond kan spreken, staat het gereed voor een ieder, die bereis is voor dit voorrecht te betalen. Op ieder willekeurig ogenblik zijn er honderdduizenden tele foongesprekken aan de gang. En toch, toen de telefoon pas haar in trede deed, noemde men haar een stuk wetenschappelijk speelgoed, een interes sant apparaat voor professoren. Men stel de haar op één lijn met de verrekijker en de luchtballon. Er was een optimistische schrijver, die meende, dat ze wel eens van nu zou kunnen zijn voor duikers en mijn werkers. UITVINDING EN TIJD Zo is er wel vaker gedacht over uit vindingen, die later van enorm belang bleken te zijn. Van meer gewicht achten we echter het feit, dat de uitvinding ge daan werd. Tja zoals dat met uitvin dingen altijd gaat op het juiste ogen blik. Er is nu eenmaal altijd een nauwe samenhang tussen een uitvinding en de tijd waarin deze tot stand komt. In de vroegere middeleeuwen interesseerde niemand zich voor regelmatige blieven- post en het bewijs van samenhang tussen uitvinding en tijd vindt u in alle geschie denisboeken. Denk maar eens aan het weefgetouw en aan de stoommachine. Toen Galvani de galvanische elektrici teit ontdekte, was het maar een stap meer naar de elektrische telegraaf. Dat was al een belangrijke verbetering, maar de wereld stond niet stil. Grote mannen vonden, dat er meer mogelijkheden te vinden waren. Er werd gezocht naar een elektrisch verkeersmiddel, dat van huis tot huis kon worden geleid en voor de bediening waarvan geen bijzondere rou tine vereist werd. Het mooiste zou na- Maandagavond werd in het Buurt schapshuis te Achterberg een bijeenkomst gehouden, georganiseerd door de afde lingen van de CBTB en het ULG. Hier werd een uiteenzetting gegeven over de activiteiten van de commissie „Streekbe- langen Z.O.-Utrecht". Deze commissie is samengesteld uit leden van de beide standsorganisaties en heeft tot taak in de meest uitgebreide zin de belangen van de agrarische bevolking in Veenendaal en Rhenen te behartigen. Hierbij werkt men nauw samen met de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. Er bestond voor de bijeen komst grote belangstelling van de zijde der landbouwers. De leiding berustte bij de heer E. J. v. d. Brink. Aanwezig was ook de burgemeester van Rhenen als voorzitter van de streekcommis'sie, ir. T. J. Groendijk, rijkslandbouwconsulent voor de provincie Utrecht en de heer Van de Heuvel, rijkspluimveeteeltconsulent. De heer Van de Brink wees er op, dat aan de streekverbeteringsplannen in 1956 is be gonnen en er al heel wat vergaderingen door de organisaties en de commissie zijn gehouden om de gerezen moeilijkheden te TELEFOON. De achttien te lefoons in het recreatievertrek van de U.N.O.-organisatie te New-York verbinden de gedele geerden met ale landen ter we reld, maar de meeste gesprek ken worden op korte afstand gehouden, het zijn die van de dames van de afgevaardigden met hun kapper, de bakker, de gouvernante van hun kinderen, enzovoort. GAT. We leven werkelyk aan de rand van de afgrond, want geleerden hebben gecon stateerd dat er door de aarde een reusachtige kloof loopt, die zich uitstrekt door de Atlanti sche en Indische Oceaan van Groenland tot Nieuw-Zeeland. De totale lengte zou 72.000 km z(jn. WIJN. De UNO-troepen in Egypte hebben gebrek aan wa ter. De Scandinaviërs beklagen zich dat zij hun tanden moeten poetsen met Griekse wijn. WAKKER. De Nederlanders zijn degelijke werkers, de Ame rikanen harde werkers, de Duit sers degelijke èn harde werkers. Geen wonder dus, dat bij een enquête is gebleken dat 571/» van de Dyitsers geen moeite ermee heeft om vroeg op te staan en op tijd op het werk te zijn. Slechts 3 komt na 8 uur uit z'n bed. MELK. Ambtenaren van het ministerie van buitenlandse za ken in Amerika wisten zich het zweet van het hoofd toen zij na veel vruchteloos speuren vol doende geiten hadden gevonden om vier liter geitemelk per dag te leveren. Ze hadden die melk nodig voor koning Saoed van Arabië, die wel zijn gevolg, maar niet zijn geiten vanuit de woestijn had meegebracht. VERWIJT. Mevrouw Wilson, de echtgenote van de Ameri kaanse minister van defensie, heeft op een receptie Eisen hower aan z'n mouw getrokken om zich te beklagen over een uitlating van de president waar mee hy haar man had beledigd. Eisenhower vond haar klacht wel wat ver gezocht, want hy had alleen maar gezegd „dat minister Dulles beter werk heeft geleverd dan wie ook". BUDGET. Het eindcijfer van de Japanse begroting voor 1957 heeft men ijlings gewijzigd. Het getal was 1.137.564.000.000 yen, dat in Japanse letters geschre ven ook gelezen kan worden als „Iedereen doodslaan". Vijf da gen na de publikatie diende de minister van financiën een be groting in waarvan het eind cijfer zich laat lezen als: „Ieder een gelukkig." BOM. Voor de laatste proef met de H-bom heeft de Ameri kaanse marine 14.000 man inge zet, die er 22 maanden aan heb ben gewerkt. De kosten waren 160 miljoen dollar, waarin niet begrepen de kosten van de bom zelf. MOORD. Op IJsland is de eerste moord sinds 27 jaar ge pleegd. De dader is in een psy chiatrische inrichting opgeslo ten. ENGELS. Het Amerikaans gaat geleideiyk zoveel verschil len van het in Engeland gespro ken Engels, dat men er meer en meer toe overgaat Engelse films in Hollywood van een nieuw ge sproken woord te voorzien. EI. Wijn is een agrarisch produkt, vermouth een indu strieel produkt, het gewone ei een agrarisch produkt en het broedei een industrieel produkt, heeft men na lange discussies vastgesteld op de conferentie voor één Westeuropese markt te Brussel. CLUB. Te Londen is de „Club van overlevenden" opge richt. Er kunnen alleen lid van worden die enige minuten „dood" zün geweest en door middel van hartmassage in het leven terugkeerden. SCHILDERIJ. De schilde rijen van de 26-jarige schilder Bernard Buffet op de tentoon stelling die hij op het "ogenblik te Parijs houdt, waren reeds „op foto" verkocht voordat de expo sitie geopend werd. De op brengst varieerde van 7000 tot 12.000 gulden per stuk. Bij de opening gevraagd waarom op zijn schilderstukken geen enkele menselijke gestalte staat afge beeld, antwoordde Buffet: „Kijk maar om u heen, dan begrijpt ge waarom." KLEED. De filmster Sofia Loren is door een Italiaanse kleermaker voor de rechter ge daagd. Reden: hij had haar toen zij nog onbekend was, gratis ge kleed op voorwaarde dat hij dat als ze beroemd zou zijn, zou mogen blijven doen. Sofia heeft echter een andere kleermaker gevonden, misschien een betere? ALWETEND. Charles van Doren verdient nu al twee maanden lang 40.000 gulden en verliest een kilo aan gewicht per week door op te treden in het vraag- en antwoordspel voor de Amerikaanse televisie. Geen vraag zo gek of hy weet er antwoord op, of het nu mode in de oudheid betreft, geschie denis van het paleis van Ver sailles, base-ball of aardryks- kunde. AROMA. By de oxydatie van de theebladeren (fermenta tie noemt men dat meestal) ontstaat een soort olie, welke aan de drank "t bekende aroma verleent. Dat weet u dus ook weer. overwinnen. Vervolgens sprak de burge meester van Rhenen. Deze bracht ter sprake dat velen in de veronderstelling leven dat het de boer goed gaat. Doch wanneer men wat meer met de agrarische bedrijven in aanraking komt blijkt, dat dit niet zo is. Ook de overheid is hiervan doordrongen en zal de bedrijven tegemoet komen. Ook voor de organisaties is het een belangrijke taak het volk een goede voorlichting te geven. Spreker noemde verséhillende voorbeelden om te komen tot kostprijsverlagingen. Het slagen van deze streekverbeteringsplannen voor de landbouw is afhankelijk van de gegevens, welke straks door de boeren aan de Rijks- landbouwassistenten worden verstrekt. De landbouwers moeten zich wenden tot de assistenten, die dan een rapport voor hun bedrijf zullen samenstellen, waaruit con clusies zullen worden getrokken. De bur gemeester deed een beroep op allen en vroeg volledige medewerking. Ir. Groendijk wees er op dat de com missie zich ten doel stelt, de welvaart voor de boeren in de streek te bevorderen door een betere en doeltreffende werk methode. Hij trok een vergelijking met de industrie en constateerde daarbij dat ook de boer zijn veestapel steeds moet ver beteren en gebruik moet maken van de nieuwste machines, om te komen tot een zo economisch mogelijke bedrijfsvoering. Aan de hand van het L.E.J.-rapport, waaruit bleek, dat de opbrengsten van de zandgronden slechter waren dan op de kleigronden zijn de verschillende streek verbeteringsplannen opgesteld. Door een betere voorlichting zijn reeds belangrijke verbeteringen aangebracht. Spreker noemde twee mogelijkheden om tot ver betering te komen. In de eerste plaats gaat het er om via de organisaties een hogere prijs voor het produkt te krijgen. In de tweede plaats moet per bedrijf na gegaan worden waar de fouten zitten. Dat is dan ook het doel van de streekverbete ringsplannen. Op die bedrijven waar dit noodzakelijk is zullen subsidies verstrekt worden voor veeverbetering aan weide en landbouwgronden enz. Bij de rond vraag stelde de heer Kerkstra de vraag of ook de kleine bedrijven voor subsidie in aanmerking komen. De voorzitter ant woordde hierop dat daar wel rekening mee was gehouden, doch dat het niet zo moet zijn dat bedrijven die eigenlijk geen bedryf zijn kunstmatig in stand gehouden worden. Het hoofdberoep moet in de landbouw liggen. Nadat er nog enkele vragen waren beantwoord, sprak de voor zitter van de CBTB, de heer Griffioen, verschillende sprekers en wees op het het slotwoord. Hij bracht dank aan de vele en goede werk van de standsorgani saties en deed een beroep op allen in het belang van het bedrijf en van het gezin lid te worden van een dezer organisaties. tuurlijk zijn de menselijke stem langs de draad te voeren. Jarenlang is er gezocht en geëxperi menteerd, steeds zonder succes. Totdat de Amerikaan Alexander Graham Bell de oplossing vond. Bell maakte gebruik van een door draadwindingen omgeven magneet. Deze magneet wordt door een metalen plaatje, dat door spreken tot trillen wordt ge bracht beïnvloed, geeft die invloed in elektrische vorm door naar een tweede magneet aan de andere kant van de lijn. Deze magneet brengt op zijn beurt het daar aanwezige trilplaatje tot spreken. Ziedaar de vinding van Bell, die op het ogenblik nog wordt toegepast in de mo derne telefoontoestellen. Op 10 maart 1876 maakte Bell zijn uitvinding bekend, maar daarmee waren de moeilijkheden niet opgelost. De vinding was natuurlijk prachtig, maar in de praktijk schoot men er bitter weinig mee op. Zolang er maar twee mensen met elkaar wilden spreken in een stad ging het nog, maar wat te doen als een groter aantal personen een gesprek wilden voeren op hetzelfde tijd stip? TUSSENSTATION De oplossing was het inrichten van een tussenstation, waar alle lijnen binnen kwamen en waar men de verbindingen tussen de abonnees naar wens tot stand kon brengen. Dit tussenstation kreeg de naam telefooncentrale. Aanvankelijk ging het ook dat spreekt vanzelf niet zo erg vlot. De benodigde apparatuur was nog niet uitgevonden en men roeidt iu.: mat de gebrekkige riemen, die er waren. Men liet de telefonisten op de centrale de telefonische boodschappen eenvoudig van abonnee tot abonnee overspreken. Een soort boodschappen dienst dus, die we nu nog kennen, maar dan in een heel andere vorm. Het ging, maar het was natuurlijk wel (Zie verder pag. 2.) „RENSWOUDE" BIJ KNVB-POOL Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de v.v. „Renswoude" zich aan te sluiten bij de KNVB-voetbalpool. Tot nog toe heeft „Renswoude" nog niet in een pool gespeeld, hoewel men dat wel van plan was. Toen het er echter naar uit ging zien, dat er één grote KNVB-pool zou komen heeft men maar gewacht. ZATERDAG UITVOERING KINDERKOOR Zaterdagavond a.s. geeft het plaatselijk kinderkoor „De Lofstem" in het Dorps huis de jaarlijkse uitvoering. Het pro gramma voor de pauze zal bestaan uit enkele zangnummers, terwijl na de pauze de kinderoperette „De bloemenfee en de prinses ten tonele zal worden gebracht. Wy spreken de wens uit, dat de inwo ners in Renswoude ook zaterdag weer blyk geven van hun belangstelling. Ieder jaar is de uitvoering nog een succes ge weest. De kinderen hebben belangstelling nodig om tot goed spel te komen. De korte inhoud van de kinderoperette „De bloemenfee en de prinses" is als volgt: een koning en een koningin hebben een beeldschoon dochtertje: Karma. De koningin houdt veel van haar dochter en verwent haar. De koningin houdt veel van rozen, die ze zelf kweekt. Als zij op een morgen door de tuin loopt, ziet ze een prachtige stamroos, die wil zij Karma geven. Maar Karma gooit hem verachtelijk van zich af. Zij heeft gedroomd van een roos met diamanten en zo een wil ze nu hebben. De koningin is er mee verlegen. Zij laat kunstenaars komen. Deze trachten zo'n roos te maken en drie. zijn er die er één vervaardigen. Karma is blij, maar het duurt niet lang, of zij vraagt om een hele tuin vol dia manten rozen. Een oude bediende wil haar tot betere gedachten brengen, maar wordt, omdat hij de prinses verdriet doet, in de gevangenis gegooi. Nu komt de bloemenfee en zegt dat morgen alle rozen diamanten zullen dra gen. De volgende morgen in de tuin ziet de koningin al lang dat het dauwdroppels zijn. Maar Karma ziet dat niet. Zij wil een roos plukken, doch prikt zich aan de doornen. Nu wenst zij dat de rozen niet langer doornen zullen dragen. Zo gaat dat door tot de fee ingrijpt. W IJ ZE WOORDEN DE VROLIJKE KWANT Vroiykheid is maar al te vaak vermomde zwaarmoedigheid. (Chapin) ASSURANTIEKANTOOR KERKEWIJK 167 -TEL.3000 VEENENDAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1