rAdio en tElevisie veenendaal r amerongen ingen scherpenzeel lienden renswoude VELOURS, juist in modern interieur een woudenberg ederleen EDE Filmavond voor bejaarden niet door Ook Spierpijn E IJ'I Het ruilverkavelingsplan voor Overberg De terugkeer van Weer kosteloze busdienst De streekwerkplaats voor minder-validen „Evata" presenteert „De grauwe meeuw" N.C.V.B. Opening dierenpark voor zwerfdieren Grootse fruitteeltdag Voorlichting van „Veilig Verkeer" BIJ RADIO BALLEGOIJEN voor de oude pryó A010 BALLEGOIJEN Gedenksteen voor wijlen dokter Geyskes „Hallo, U spreekt met Broodoorlog geëindigd ARAM De stichting „O.C.B." (Ontspannings centrum bejaarden) heeft besloten de derde ontspanningsavond in dit seizoen te houden op vrijdag 22 maart a.s. in de grote zaal van het gebouw „Eltheto". Het programma zal bestaan uit de vertoning van een aantal mooie films over Zuid-Afrika. O.a. zal de bekende film over het „Kruger Wildpark" ver toond worden. Tevens zal er voor mu zikale medewerking worden zorg ge dragen. Gezien het succes van de twee voor gaande avonden zal er voor deze bij eenkomst wel de nodige belangstelling bestaan. Voor hen die de zaal niet op eigen gelegenheid kunnen bereiken zal weer een „busdienst" worden ingelegd. De bus zal via de bekende roete en halte plaatsen naar „Eltheto" rijden. Uit het vorenstaande blijkt dus dat deze avond niet op 15 maart zoals eerst bekend gemaakt was doch op 22 maart a.s. wordt gehouden. Naar aanleiding van het in ons vorig nummer voorkomende bericht inzake het stichten van de streekwerkplaats voor minder-validen in Veenendaal, verzoekt het gemeentebestuur van Veenendaal ons erop te wijzen dat in dit bericht aangeduide bijzonderheden wat voorbarig zijn geweest en eerst in een over enkele weken te houden ge zamenlijke bespreking van de bij deze streekwerkplaats betrokken gemeente besturen hun beslag kunnen krijgen. De plaatselijke toneelvereniging „Evata" brengt zaterdag 2 maart a.s. in het gebouw „Eltheto" aan de Fluiters straat het toneelstuk „De grauwe meeuw". Het is een spel in drie be drijven uit het visersleven van D. H. van de Cruys. De regie is in handen van de heer G. Vlastuin jr. Deze toneelavond begint om half 8. ONFORTUINLIJKE VOLLEYBALLER Tijdens een competitie-wedstrijd van de Veenendaalse Volleybalvereniging kwam de 18-jarige v. G. zaterdag zo ernstig te vallen, dat hij zijn rechterheup kneusde. Dr. Engel verleende de eerste hulp, waar na het slachtoffer naar zijn woning werd overgebracht. Maandag is de onfortuin lijke volleyballer voor onderzoek naar een ziekenhuis overgebracht. DS. DORSMAN VAN STAPHORST SPREEKT AAN VEENEIND Heden woensdagavond om half acht spreekt in het gebouw Veeneind de ned. herv. predikant ds. Dorsman van Stap horst. SCHAAKNIEUWS De schaakclub Ritmeester I speelde met vier invallers een competitiewerstrijd te gen het nog ongeslagen Ede 1. Ritmeester 1 verloor de strijd met 64. Ritmeester 2 won met ö'/a41/» van „Het Paard". De gedetailleerde uitslag van de wed strijd Ede 1 Ritmeester 1 was: G. A. Ossekoppele M. v. d. Bovenkamp 0—1; H. F. Jongman G. A. Blankestijn V2— 1/2; J. Boomstra drs. J. Koomen V2V2; J. v. d. Ttouwe J. Achterberg 10; C. v. Heerikhuize G. Davelaar 0—1; J. Demoed R. Sukkel 10; Kanbier E. J. Kalter 1—0; A. L. Blokland G. O. Reininga 0—1; J. J. Teune M. Hoesen 10; C. Bleyenberg G. Koudijs 10. Eindstand 64. Door bijzondere omstandig heden gaat de vergadering van 'a.s. donderdag 21 febr. Dit wordt nu DONDERDAG 14 MAART A.S. Deelname voor de excursie naar de Vemiez op 28 februari nu vóór za terdag a.s. opgeven bij mevrouw Van Leeuwen, Hoogstraat 5. Het bestuur. V. Het „Nationaal Dierenpark voor Zwerfdieren" dat niet alleen in het binnenland, maar ook ver over onze grenzen grote belangstelling heeft, zal zaterdag 16 maart a.s. officieel worden geopend. De hokken en het huis waar de beheerder van het asiel woont, zijn opgetrokken op een uitgestrekt terrein, waar voor de honden een prachtige speelweide is gemaakt. Het terrein is afgestaan door mevrouw Van Illsemann geb. Bentinck, die zich altijd het lot van deze zwerfdieren heeft aangetrok ken. Daar de honden niet in manden maar op daartoe vervaardigde vlonders slapen, is er nog een dringende behoef te aan oude dekens om op deze vlon ders te leggen. Dierenvrienden, die nog een oude deken in een vergeten hoekje hebben liggen kunnen hiermede dus nog een goed werk doen. Naar ver luidt zal ook de televisie een uitzen ding wijden aan het park, terwijl er in Canada een korte film van dit unieke hondenverblijf wordt vertoond. Om de hoge kosten te dekken bestaat de mo gelijkheid huisdieren als honden en katten tegen een billijke vergoeding „in pension" te geven. Uit dit alles blijkt overduidelijk dat „De Hazenberg" in de volledige be langstelling staat. DAMMEN De uitgestelde beslissingswedstrijd tus sen Amerongen en Breukelen om een plaats in de hoofdklasse wordt nu woens dag 27 februari a.s. te Zeist gehouden. De eerste wedstrijd eindigde in een 1010 gelijk spel. De uitslagen van de onderlinge compe titie waren deze week: Van Ewijk Veldhuizen 11; Meijer G. v. Zomeren 2—0 A. v. d. Kolk Van Viegen 20; M. Blankestein Rebergen 20; Swetselaar Reede 20; Van Wamel M. v. d. Grift 02; Maris A. v. d. Grift 20; Faber Van Loon 11; E. v. Zomeren C. Blankestein 0—2; G. v. d .Grift C. v. d. Kolk 0—2. Met de fruitteelt gaat het de laatste tijden op de veilingen niet helemaal naar wens. De prijzen, vooral van de goudreinetten kleine maat, laten het, uit telersoogpunt bezien, zitten. Zijn hiervoor oorzaken aan te wijzen, of is dit een toevalligheid? Volgens de Ned. Fruittelers Organi satie berust dit op aanwijsbare rede nen. Deze redenen, en andere factoren welke de kostprijs van het fruit in de Betuwe beïnvloeden, zullen op de Fruitteeltdag welke op 22 februari te Ingen wordt gehouden uitvoerig be sproken worden. De heer P. A. Spoor van het L.E.I. geeft hier zijn visie op de kostprijzen in de Betuwe, welke ge baseerd zijn op een groot aantal boek houdingen uit dit gebied. De bedrijfs- vernieuwing en de daarmee samen hangende keuze van boomvorm wordt door ir. J. H. M. van Stuivenberg, rijks- landbouwconsulent te Resteren, belicht. Het bedrijfsleven is gebaat bij een snelle en vroege produktie. Hoe deze te bereiken wordt o.a. uitvoerig op de Stichting Boom en Vrucht beproefd. De resultaten hiervan zijn zeer bemoedi gend en zullen deze middag worden besproken. De nieuwste reclamefilm van het bedrijfschap voor Groente en Fruit „Rhapsodie in fruit", met Cees Laseur in de hoofdrol, zal deze dag be sluiten. VEEL BELANGSTELLING VOOR MACHINAAL MELKEN Voor de voorlichtingsavond machinaal melken, in „Marktzicht" gehouden, be stond grote belangstelling. Na een inlei dend woord van de heer J. Blaauw uit Woudenberg, werd het woord gegeven aan de heer H. A. Bruggink, directeur van Manus Holland, die zou spreken over de behandeling, werkmethode, enz. van me chanisch melken. We kunnen niet in de toekomst kijken, aldus spreker, doch het machinaal melken zal nog een grote vlucht nemen, mede in verband met het feit dat er minder handmelkers te krij gen zijn. De hoge lonen en niet te ver geten het melken op zaterdag en zondag. Momenteel zijn er op de pl.m. 200.000 bedrijven in ons land 15.000 melkmachines in gebruik. In Denemarken, dat ongeveer een gelijk aantal bedrijven heeft als Ne derland, zijn al 140.000 melkmachines in gebruik. Theoretisch zullen er ook wel een aantal van 100.000 in ons land komen. Vermoedelijk komt het hier in Nederland wel zover dat ook het namelken met de machine gebeurt. Spr. ging uitvoerig in op de z.g. voorbehandeling. Hoofdzaak is dat de machinemelker geroetineerd moet zijn en zich volledig aanpast aan de ma chine en het vee, zodat hij elke koe pre cies kent en hoe zij reageert op voorbe handeling, machinetijd en namelken. Niet in het wilde weg melken, doch 't systeem één man één apparaat. Alle koeien zijn verschillend in het melken en zeker in het machinaal melken, daar de ene koe eerder zijn melk laat schieten dan de andere. Wil men werkelijk succes hebben dan zal op de duur de veestapel aangepast moeten worden aan het bedrijf, dus aan de ma chine. Het beste zou zijn de koeien zowel 's zomers als 's winters in de stal te mel ken. Voor de boer wordt het op den duur echter een probleem om al die machines op te bergen. Vervolgens werd een kleurenfilm ver toond waarop een vergelijking met oud en nieuw werd te zien gegeven. „KUNST NA ARBEID" GAF ZEER GESLAAGDE UITVOERING De jaarlijkse uitvoering van de harmo nievereniging „Kunst na Arbeid" in het verenigingsgebouw gehouden, is een groot succes geworden. Geen plaats was onbe zet en het publiek werd in de gelegenheid gesteld een mooi en afwisselend muzikaal programma te horen. Een achttal goede nummers werden onder leiding van de heer W. J. J. de Jongh uit Ophemert ten gehore gebracht. De in de pauze gehouden verloting ver liep naar wens. Met medewerking van enkele dames buiten de vereniging werd de aardige klucht „Als de klok drie heeft geslagen" opgevoerd. De lachspieren wer den terdege in werking gesteld en het spel beantwoordde volkomen haar doel. Als conferencier fungeerde de heer K. Straatman, die met een aardig praatje de pauzes tussen de diverse toneelverande ringen aanvulde. De jongedames Hannie Straatman en Willy van Doorn brachten ieder met eigen gitaax-begeleiding leuke zang, hetgeen ook bijzonder op prijs werd gesteld. Een zeer gezellig bal besloot deze suc cesvolle avond. NOG GEEN ELEKTRICITEIT VOOR ONRENDABELE GEBIEDEN Hoewel het in de lijn der verwachtingen lag, dat in 1957 de nog niet van elektrici teit voorziene gedeelten van onze ge meente (o.m. de Rijndijk, de Bontemor gen, de Marsdijk, de Boven Marsch en de Hoogeweg) op het elektrisch net zouden worden aangesloten, vernemen wij thans, dat het gemeentebestuur van de N.V. Prov. Gelderse Elektriciteits Maatschappij bericht heeft ontvangen, dat het haar tot haar spijt niet mogelijk zal zijn in 1957 onrendabele netuitbreidingen in deze ge meente tot stand te brengen. Voor de be treffende bewoners zowel als voor het gemeentebestuur is dit een zeer teleur stellend bericht. Naar de districts-ingenieur van de PGEM berichtte zullen het gemeentebestuur in de loop van dit jaar voorstellen hierom trent bereiken, zodat alles zal kunnen worden voorbereid en, onvoorziene om standigheden voorbehouden, deze uitbrei dingen in het begin van 1958 zouden kun nen worden uitgevoerd. GESLAAGD Voor het diploma machine-schrijven (kantoortypiste) slaagde onze dorpsgenote Dini van Seyda. Zij genoot haar opleiding van de heer Van Rijswijk te Veenendaal. ALLEEN KWALITEITSFRUIT GEEFT GOEDE WINSTMOGELIJKHEDEN De voorzitter van de Vereniging van Oud-leerlingen der Fruitteeltscholen in het rijkstuinbouwconsulentschap Kesteren de heer J. F. Vink, sprak vrijdagmiddag in het gebouw der Stichting „Boom en Vrucht" te Kesteren, een hartelijk wel komstwoord tot de talrijke aanwezigen en in het bijzonder tot de beide sprekers van deze middag, de heren ir. Joh. Bos, redac teur van het vakblad „De fruitteelt" en J. J. Canisius, hoofdassistent van het rijkstuinbouwconsulentschap Utrecht. Ter herdenking van het 15-jarig bestaan van de vereniging had het bestuur daar van gemeend als spreker o.a. uit te nodi gen ir. Joh. Bos, de vroegere rijkstuin- bouwconsulent te Kesteren, die grote medewerking heeft verleend aan de op richting van de vereniging. De voorzitter bracht hem hiervoor nog hartelijk dank. Ir. Joh. Bos besprak de fruitteelt, zoals die 15 jaar geleden werd uitgeoefend. Het bleek wel duidelijk, dat er op het ge bied van plantsysteem, grondonderzoek, ziektebestrijding, bemesting, boomvorm en rassenkeuze wel heel wat veranderd is. Op de hem eigen smakelijke wijze haal de ir. Bos diverse voorvallen uit zijn ambtsperiode te Kesteren aan, die de aan wezigen meermalen lieten schaterlachen. Hierna besprak de heer Canisius de fruitteelt, zoals die nu wordt bedreven en gaf zijn mening weer zoals dat in de toe komst zal gebeuren. In een duidelijk be toog gaf de heer Canisius de ontwikkeling van de fruitteelt weer, die gegroeid is van neven- tot hoofdbedrijf. Beziet men de huidige fruitteelt, dan maakt deze een re volutie mee. Van hoogstam, struikvorm, vrije spil is men thans gekomen tot de platte boomvorm. Duidelijk liet spreker uitkomen, dat alleen de fruitteler met liefde voor het vak en die de nodige vak manschap bezit, de fruitteelt zal kunnen bedrijven met een gunstig resultaat. Spe ciaal stond spreker stil bij de afzetmoei- lijkheden en wees hierbij op de grote concurrentie, die het Nederlandse fruit op de West-Duitse markt ondervindt van de Italiaanse fruittelers. Wil het goed gaan met de afzet, dan zal Nederland een kwa- I liteitsprodukt moeten telen, dat op de buitenlandse markt gewild is. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN VERGADERDE De Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Gelderland hield dezer dagen een jaarvergadering in „Marktzicht". De voorzitter, de heer Harthoorn, gaf een uiteenzetting over de wisseling van de administrateur. Uit het door de admini strateur, de heer G. v. d. Peut, gegeven verslag bleek dat in 't afgelopen jaar 1917 dieren op tbc werden onderzocht, ver deeld over 113 bedrijven. Dertien dieren vertoonden met het eerste onderzoek een zwelling en bij het tweede onderzoek, dat zes weken later werd gehouden, bleken elf van deze tbc-vrij te zijn. Voor het ver krijgen van een verklaring werd belang hebbenden aangeraden in het vervolg de rose schetskaart, waarop naam en adres van de veehoudei* staan vermeld, mede te brengen. Tot leden van de nieuwe kas- commissie werden benoemd H. Veldhui zen en C. Blanken. In verband met ver trek van de secretaris, de heer Tj. Stroop, naar Ermelo, werd H. W. Bootsma be noemd. De aftredende bestuursleden J. Dorrestein en G. van Kampen werden herkozen. Vervolgens gaf de heer Verwey van de provinciale gezondheidsdienst een uiteenzetting over tbc bij dieren en zei dat in het vervolg voor dieren, die aan vankelijk reageren doch later weer goed gekeurd worden, een witte verklaring met paarse band zou worden afgegeven. Ten slotte werd een film over de abortusbe- strijding en de daaraan verbonden ge varen vertoond. VERHOGING CONTRIBUTIE WILHELMINA- ZIEKENVERPLEGING In verband met uitbreiding van het werk en het aantal taken van de Wil- helmina-ziekenverpleging alhier, heeft het bestuur besloten de jaarlijkse con tributie met ingang van 1 januari j.l. te verhogen tot 5 gulden. IN DE VOETSPOREN VAN ALBERT SCHWEITZER De Fransman Raoul Follereau houdt sinds jaren met groot succes lezingen over zijn reizen door Guyana, de Antillen, Mozambique, Madagascar, Mauritius, Ethiopië, enz. Deze onbaatzuchtige reiziger zendt de opbrengst van zijn lezingen aan een le- prozengesticht in Frans Afrika „La Ville d' Adziopée". en rheum&tleche pijnen wrgft U weg met GEANIMEERDE INTERKERKELJKE VERGADERING Maandagavond was op uitnodiging van de Ned. Herv. jeugdverenigingen de Ger. jeugdclub in het Dorpshuis bij een. Onder leiding van ds. L. van de Peut, Ned. Herv. predikant, werd een vrij belangrijk onderwerp aan de orde gesteld, n.l.: Afscheiding en Doleantie. Als eerste voerde de heer J. van Voort huizen als lid van de Ned. Herv. jon gelingsvereniging het woord. Spreker behandelde in beknopte vorm de gehele kerkgeschiedenis van het jaar 1816 af. Hij zei hierbij dat de gereformeerden in 1887 de weg van de minste weerstand hebben gekozen. Het is volgens inleider n.l. veel gemakke lijker uit de kerk te lopen, dan in die kerk te blijven en dan trachten de zaak weer in het reine te brengen. Ook zei de heer Van Voorthuizen nog niet met de Doleantie te kunnen mee gaan. Kuyper stuurde het in de negen tiende eeuw welbewust op een conflict aan en stelde voor het bereiken van zijn doel alle middelen van taktiek en politiek in het werk. Telkens vraagt men zich af: was het hier een blinde lings volgen van Gods roepstem of een welbewust najagen van eigen plannen? Kuyper noemde zijn werk „reformatie" maar hemelsbreed is het verschil met Luther en diens reformatie. Verder wees spreker erop, dat de vele kerkscheuringen uiteindelijk toch geen oplossing hebben gebracht. De wil van de gereformeerde kerken om de zuivere kerk te zijn, is in deze tijd juist hun probleem geworden. Hierna hield de heer E. J. Vermeulen een referaat over hetzelfde onderwerp. De heer Vermeulen verdedigde de af scheiding en doleantie van gerefor meerd standpunt bezien. Vaak be weerde hij precies het tegenoverge stelde van de vorige spreker. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Zeer geanimeerd gooide men elkaar verwijten naar het hoofd. Ds. L. van de Peut kon als leider en geestelijk ad viseur zijn stem weer heel wat doen horen, want vele problemen vroegen om een oplossing. De avond werd door ds. Van de Peut gesloten. GESLAAGD Voor het erkende praktijkdiploma Duit se stenografie „Groote" van de Neder landse unie voor praktijkexamens in Ste nografie en machineschrijven slaagde de zer dagen na te Veenendaal gehouden examen onze plaatsgenote mej. Andrea van de Wetering. Voor het erkende di ploma kantoortypiste slaagde onze plaats genote mej. G. van Rinsum. VOETBALVERENIGING VERGADERDE Maandagavond j.l. was de voetbalver eniging „Renswoude" in een belangrijke ledenvergadering in het clubhuis bij de heer C. Vink bijeen. Het belangrijkste punt gold wel de verkiezing van een nieu we voorzitter. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de opkomst vrij groot was. Toch kon men omtrent een voor zitter de meningen niet delen en er werd besloten, dat de heer C. Vink tot de eerst volgende ledenvergadering in april het voorzitterschap zal bekleden, waarna in die vergadering nogmaals over een en an der zal worden gesproken. Verder werd besloten, dat de vereniging zich zal aansluiten bij de KNVB-voetbal- pool. De formulieren voor deze voetbal pool moeten worden afgehaald bij de heer P. Cornelissen, Taets van Amerongen- straat 28 of bij de heer J. H. van de Veer, Dorpsstraat 85. De formulieren moeten uiterlijk donderdagsavonds 8 uur weer zijn ingeleverd bij J. H. van de Veer. Verder werd er besloten op 15 en 16 maart a.s. een grote bazar te houden in gebouw „Rehoboth". Er kon nu reeds worden medegedeeld, dat het een bazar zal worden met de nieuwste attracties. Voor de rondvraag was zeer veel be langstelling. De vergaderin werd gesloten nadat nog enkele huishoudelijke mede delingen waren gedaan. Velen zullen zich velours alleen voor-voor het velours geen houden meer aan A Het eerste gedeelte van de oversteek- manoeuvre van deze voetganger verliep uitstekend. Voordat hij de weg begon over te steken, keek hij naar links. Op het midden verzuimde hij echter naar rechts te kijken. De aanrijding viel nogal mee, maar dat was uitsluitend aan de oplet tendheid van de automobilist te danken. De leer die uit dit geval getrokken moet worden is dus: bij het oversteken van een weg niet alleen met het verkeer van links rekening houden, maar ook opletten of er van rechts niets aankomt. stellen in donkere, sombere tinten en zijn daarom wat huiverig om dit materiaal in een modern interieur toe te passen. Zy hebben het echter mis. Het gemoderni seerde velours met stralende kleuren heeft de weg naar de moderne woning hervonden. Vakmensen hebben de kleu ren aangepast aan de behoefte aan lichte en zonnige interieurs en tevens hebben z(j de kwaliteit in overeenstemming ge bracht met de hedendaagse eisen. Het resultaat van hun werk zal een ieder be vredigen. IN ALLE KLEUREN De verschillende kleuren zijn licht-echt. Geen velours brengt als het ware de zon in de kamer, blauw is een rust gevende kleur. Dan zijn er nog vele variaties in rose, groen, oranje, grijs, enzovoort. Het voordeel van velours is dat het harmonieert met glas en staal, met blank of donker hout, in grote en kleine kamers. In kleine kamers toegepast, doen effen pastelkleuren het vertrek groter lijken, zullen zij het iets rustigs en voornaams geven. ZO OUD ALS DE CHINESE MUUR Velours heeft een eerbiedwaardige ge schiedenis. De Chinezen kenden reeds eeuwen voor het begin van de Christelijke jaartelling een techniek om velours te weven. Deze Chinese techniek werd door de soldaten van Alexander de Grote naar Perzië gebracht, waar niet lang daarna de Romeinse legers verschenen om deze Chinese weefkunst over te brengen naar hun rijk in Europa. Steden als Venetië, Florence, Genua en Milaan hebben aan de techniek van het velours weven een ge deelte van hun faam te danken gehad. Het bekende „Velours d'Utrecht" dankt Nederland eigenlijk aan Bodewijk XV, die in 1685 het „Edict van Nantes" herriep, waardoor vele Hugenoten, waaronder Daniel Havart, uitweken naar Nederland. Daniel Havart, die in Utrecht een ve- loursfabriek vestigde, verving de kost bare zijde door het minder kostbare gei tenhaar en de „Velours d'Utrecht" dat, technici onder de lezers, een verticale pool van mohair heeft was geboren. Reeds in de middeleeuwen pasten vak bekwame ambachtslieden vele weeftech- nietken toe, maar voor de verdere ont wikkeling was het wachten op goede machines. En dit wachten werd in 1850 beloond toen de fabrikant Jacinto y Cor- tès het „automatisch wevende dubbel pluche getouw" lanceerde. Toen was er en begon het zijn zegetocht, soms tijde lijk onderbroken door een adempauze, zich dan weer snel aanpassend aan ver anderde omstandigheden. OVERWEEG HET EENS Wilt u de gordijnen of stoffering tegen het voorjaar vernieuwen, kijkt u dan ook een naar de moderne velours. Laat u de collectie van de Nederlandse industrie eens tonen, misschien is er ook iets bij voor uw interieur. VERGADERING VERENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING De vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Woudenberg en Omstreken" zal op don derdag e.k. een ledenvergadering houden in de zaal van de coöperatie alhier. Aan vang 7.30 uur. Agenda: bestuursverkie zing, bespreking aankoop nieuwe inkuil- machine en film over persen en over be regening, toegelicht door ir. T. Groendijk, rijkslandbouw-consulent. VERENIGING PAARDENFOKKERIJ OOSTELIJK UTRECHT VERGADERDE De vereniging tot bevordering van de paardenfokkerij in Oostelijk Utrecht, hield een zeer goed bezochte vergadering in de zaal van de coöperatie. De voorzitter, de heer C. G. de Kruif, noemde 1956 een gunstig jaar voor de ver eniging, ook ten opzichte van de behaalde successen bij ruiterwedstrijden, waarbij de heren W. Meerveld, en P. van Egdom succes hebben geboekt. De heer Top be haalde met zijn hengst „Olaf" te Utrecht een 2e A-premie. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende leden C. G. de Kruif en R. Veldhuizen herkozen. De heer J. v. d. Vliert van Ebbenhout te Scherpenzeel kwam in aanmerking voor de prijs van 100,voor het best geplaatste veulen. Voor de loterij, die onder toezicht van notaris Holsheimer plaats vond, bestond veel animo. De hierna te noemen bedra gen gelden als reductie op dekgeld bij A- premie en/of preferente hengst. Ie prijs J. v. d. Vliert 25,2e prijs T. v. Loenen 15,3e prijs M. Veldhuizen 10,en 4e prijs A. Donselaar 5,Voorts waren Voor een geheel gevuld lokaal van de school te Overberg werd door ir. Perk te Utrecht vrijdag een lezing gehouden over de ruilverkaveling in het algemeen en die voor Overberg in het bijzonder. Nadat de voorzitter vaan de vereniging „Overbergs Belang" de spreker welkom had geheten begon ir. Perk om ongeveer 8 uur zijn lezing. Al direct bleek dat hij een zeer ruime ervaring heeft in deze za ken. Hij zette uiteen hoe men met de ruil verkaveling is begonnen. Hoe de meeste boeren reageerden op de plannen die ge maakt worden. De meeste zijn vaak bang voor dwang! Men hoorde hoeveel ha cul tuurgrond er in Nederland is en hoeveel ha er van aangevraagd is voor ruilver kaveling. Bijna de helft, n.l. 1,2 miljoen. Als men dan nagaat dat men jaarlijks maar 20000 ha mag uitvoeren, dan duurt het nog 60 jaar voor dat de gemaakte aan vragen zijn uitgevoerd. Doel van de ruil verkaveling is wel ten eerste: het schep pen van een gezond landbouwbedrijf. Ook de landbouw-export loopt gevaar door foutieve arbeidsbezetting in de landbouw. Er gaan teveel arbeidsuren verloren door dat veelal de gronden te ver van de ge bouwen zijn gelegen. De bedoeling is om door ruiling en verkaveling de gronden korter bij de boerderijen te brengen. Als dit niet mogelijk blijkt, gebeurt het ook wel dat de boerderij bij de grond wordt gebracht, door een oude boerderij af te breken en op een andere plaats een nieu we te bouwen. Als men een ruilverkave lingsplan opmaakt dan denkt men in de eerste plaats aan de waterhuishouding, ten tweede aan de wegen en ten derde aan de versnipperde ligging van de gron- WACHT NU NIET TE LANG ONZE VOORRAAD IS NOG SLECHTS BEPERKT Vraag ons vandaag nog om een vrijblijvende demonstratie RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 er nog diverse kleinere prijzen. Voordat tot vertoning van de film „De ballade van het boerenpaard" werd overgegaan, wachtte de aanwezigen nog een aardige verrassing, nl. de vertoning van het rui- ter-huwelijk van de heer en mevrouw v. d. Vliert-Top, waaraan door de Vallei- ruiters luister was bijgezet, door het ec- corteren van de bruidsstoet. Bij de ver toning van deze korte film en ook bij de daarop volgende paardenfilm, waren het jong getrouwde paar, alsmede de Vallei- ruiters aanwezig. De film „De ballade van het boerenpaard", die bedoeld is als re clame voor het landbouw-rijpaard mag zeker geslaagd heten. De aanwezigen heb ben het paard in verschillende functies werkzaam gezien, voor het merendeel als rijpaard bij een der landelijke rijvereni- gingen. De slotsom was dat niettegen staande de mechanisatie een groot deel van het terrein op het paard heeft ver overd, het paard zeker niet geheel zal worden verdrongen. AUTOBOTSING Mevrouw M. uit Woudenberg reed als bestuurster van een luxe auto over de stationsweg alhier, in de richting Arnhem. Zij wilde het links van haar rijweg ge legen erf van de heer Van Bentum op rijden. Zij lette daarbij onvoldoende op het overig verkeer, waardoor zij in bot sing kwam met een personenauto be stuurd door de heer T. M. uit Renswoude, die van tegenovergestelde richting na derde. Beide auto's werden zwaar be schadigd, terwijl mevr. M. zich onder dokters behandeling moest stellen, daar zij klaagde over zware hoofdpijn. De heer M. was er zonder kleerscheuren afge komen. Op de le juli 1957 zou dokter P. A. G. Geyskes zijn zilveren artsenjubileum herdacht hebben. Het is ons helaas niet gegeven geworden dokter Geyskes op de dag van zijn zilveren artsenjubielum van ganser harte te bedanken voor het vele wat hij voor al zijn patiënten zonder enig onderscheid steeds is geweest. Dr. Geyskes is ons in de middag op 18 december 1956 plotseling ontvallen. Om de gevoelens van onze grote waardering en achting jegens dr. Geys kes toch een bepaalde vorm te geven is besloten tot plaatsing en onthulling van een gedenksteen op de le juli 1957 op zijn laatste rustplaats in Schoon hoven. Wij zijn ervan verzekerd dat alle patiënten van wijlen dokter Geys kes hun steun geven door een financiële bijdrage om het beoogde doel te kun nen verwezenlijken. Voor dit doel heeft zich een comité gevormd onder voor zitterschap van de heer J. A. Hosang, burgemeester van Woudenberg. CHINEES EN LATIJN Wanneer geleerden om een of andere reden met elkaar in de Latijnse taal con verseren, moeten ze vindingrijk zijn om moderne technische vraagstukken te kun nen behandelen. Ook in het moderne Chinees moet men allerlei moderne uitdrukkingen en niet alleen de technische omschrijven. Daarvan volgen hier enkele voorbeelden: democratie zachte advies-regering; bio scoop stroom-schaduw hal; sigaret papierrook; levensverzekering waar borg voor alle mensen teneinde zich zeker te gevoelen. (Vervolg van pagina 1) erg vervelend. Als mijnheer Jansen bij de ijzerwinkel een kilo spijkers bestelde per telefoon, dan gaf hij die boodschap door aan de centrale. De centrale bracht de boodschap over aan de winkelier, de win kelier belde de centrale om te vragen, welke spijkers meneer Jansen moest heb ben, waarop de* centrale deze vraag aan de heer Jansen voorlegde. Die klom daar op weer in de telefoon om de soort spij kers op te geven. Zo duurde een gesprek eindeloos en vanzelfsprekend was telefoneren in het begintijdperk een dure bezigheid. Daarom is dit voorbeeld van de spijker geen ge lukkig voorbeeld. Meneer Jansen zal ze in die dagen wel zelf gehaald hebben. We willen er maar mee zeggen, dat de abonnees met de nieuwe uitvinding niet zo erg waren ingenomen. Men wilde liefst persoonlijk met elkaar spreken. Na veel moeite kwam de eerste centraalpost tot stand. Acht verschillende abonnees kon den met elkaar in verbinding worden ge steld. NAAR HANDCENTRALE Uit dit uitermate primitieve geval groeide de centraalpost, zoals we die in ons land nog op enkele postkantoren aan treffen. Met de hand bediende centrales van zogenaamde inductornetten. Men moet, voordat het gewenste nummer aan de telefoniste kan worden opgegeven, eerst aan de slinger draaien. Op deze wijze wordt de telefoniste opgeroepen. Die telefoniste brengt daarna door mid del van koorden met stekkers (stoppen) de verbinding tot stand. Deze menselijke inmenging in het tele foonverkeer werd en wordt als een be letsel gevoeld en knappe koppen gingen zoeken naar een middel om telefonische verbindingen langs mechanische weg tot stand te brengen. Drie jaar na de uit vinding van Bell kwamen drie mannen (Daniel Conolly, Thomas Conolly en J. Mc Tighe) met het eerste project voor een automatische telefoon voor de dag. Het bevatte reeds de grondgedachten waarop later de automatische telefoon is opgebouwd: de kiesschijf en de schakel mechanismen. De grondslagen waren dus goed, technisch viel er nog heel wat aan te merken en er was een radeloze Ame rikaanse zakenman nodig om voor een oplossing te zorgen. Mr. A. B. Strowger was een zakenman van formaat. Hij had al vroeg de beteke nis van de telefoon ingezien en in zijn zaken maakte hij van deze vinding dank baar gebruik. Verscheidene malen per dag brachten de telefonisten hem echter tot wanhoop. De menselijke zwakheid was een doorn in het oog van Mr. Strowger. Hij zette zich met een rood hoofd aan de constructie van een telefoon, die hem zou kunnen redden uit de handen van de tele fonisten. Strowger zag zijn werk bekroond. De Strowger-centrale werd in 1892 geopend in de staat Indiana in het stadje La Porte. Er bleven vele tekortkomingen. Wanneer bijvoorbeeld twee abonnees met elkaar spraken was er geen mogelijkheid om de verbinding tegen oproepen door derden te sluiten. Daarna ging het met rasse schreden vooruit. In 1900 kreeg New Bredford een centrale van tienduizend aansluitingen; de eerste automatische gesprekkentellers deden in 1903 hun intrede in Chicago en in 1905 begon men ook in automatische netten centrale stroomvoorziening toe te passen. De telefoonprimeur voor Nederland kwam in Weesp terecht, by de firma Van Houten. In 1906 werd daar de eerste automatische huistelefoon aangelegd, de oudste praktische toepassing van de auto matiek in Europa. den. De grondverbetering zelf is ook zeer belangrijk. Ook de aanleg van Electrici- teit (vooral krachtstroom) wordt bevor derd. Komende tot de belangen van Over berg, zei spreker, dat Overberg valt in het ruilverkavelingsplan „De Heiligenberger beek", welks waterschap met enkele om liggende gemeenten deze ruilverkaveling hebben aangevraagd. Na deze aanvraag is er door de Cultuurtechnische dienst een plan opgemaakt. Doch voordat dit plan gemaakt kon worden moest er eerst nogal wat onderzocht worden! Hiervoor werden verschillende instanties ingeschakeld, b.v. het Centraal Instituut voor Landbouw onderzoek (CILO) die de grassen onder zocht om na te kunnen gaan welke groe ien op te natte of te droge grond; en een Provinciale Commissie, die de grond waterstand onderzocht. Op een zeer duidelijke kaart, welke in verschillende kleuren is getekend, wees spreker de verschillende in Overberg voorkomende gronden aan; de hoge en dus droge grond, de lage natte grond en de drassige gronden. Voor de Gelderse Vallei (waar wij ook bij behoren) is het Valleikanaal van groot belang. Door er stuwen in te brengen kan men het water in deze omgeving normali seren. Met de Lunterse beek is men reeds begonnen deze stuwen aan te brengen. Hierna zette spreker uiteen hoe verder een ruilverkaveling tot stand komt, hoe de plannen ter visie worden gelegd, hoe er gestemd wordt door de grondeigenaren, hoe er een plaatselijke commissie be noemd wordt, die alle zeggingschap heeft bij de uitvoering van zo'n plan, hoe de betaling wordt geregeld en hoe deze wordt berekend enz. enz. Hierna werd even gepauzeerd, waarna er gelegenheid werd gegeven tot vragen stellen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. JAARVERGADERING C.J.V. en C.M.V. Met gebed opende de voorzitter de heer J-vanNoort de jaarvergadering van de C.J.V. en C.M.V. Allen heette hij hartelijk welkom en in het bijzonder de burge meester van Amerongen. De bijbelinleiding werd verzorgd door J. van Dijk, een lid van de C.J.V., waarna de jaarverslagen van beide verenigingen volgden. Ook werden enige liederen door beide verenigingen gezongen. De samenspraak „Spanning om Vredehoeve" viel bijzonder in de smaak. Iedere speler wist zijn rol uitstekend weer te geven, waarna de pauze volgde. In het tweede gedeelte van de avond kwamen de afgevaardigden aan het woord van de verschillende verenigingen uit de omgeving. Vervolgens werd een samen spraak opgevoerd „Een misverstand" die ook weer op voorbeeldige wijze vertolkt werd. Na het gezamenlijk zingen van eni ge liederen kwam de laatste samenspraak in dit programma „Hannes in het schoon heidsinstituut". Hannes liet de toeschou wers onbedaarlijk lachen om wat hij in dat instituut meemaakte. Daar het al weer hoog tijd geworden was werden de prijzen uitgeloot, waarna de tweede voorzitter, de heer J. v. Dijk de vergadering besloot met dankgebed. JAARVERGADERING HERV. J.V. EN M.V. De meisjesverenigingen „Dorcas" en „Kleine Kracht" en de jongelingsvereni ging „Boaz" houden op woensdag 27 maart a.s. de jaarvergadering in het ver enigingsgebouw van de Ned. Herv. Kerk. Iedereen is hartelijk welkom. ouderavond van de ned herv. school De Ned. Herv. school alhier houdt vrij dag 1 maart a.s. om half acht de eerste ouderavond in de Ned. Herv. Kerk. Als spreker zal deze avond optreden de heer Wijnmalen, hoofd der VGLO school te Veenendaal. De ouders van de kinderen worden vriendelijk verzocht deze avond aanwezig te zijn. De bakkersoorlog in Ede is weer ge ëindigd. Dat betekent niet, dat het nu weer volop vrede is tussen de Edese bak kers, maar er is dan toch een soort wa penstilstand gesloten, waarbij men elkaar over en weer heeft beloofd geen afhaal- korting van vijf cent per brood meer te zullen toestaan. De bakker, die enige tijd geleden we gens personeelsmoeilijkheden met deze afhaalkorting begon, heeft zich echter uitdrukkelijk het recht voor behouden hiermee terug te komen indien het be- zorgprobleem niet ten gunste van alle bakkers kan worden opgelost. GUNSTIGE ONTWIKKELING VAN DE EDESE MARKT De vereniging tot bevordering van het marktwezen te Ede houdt haar algemene jaarvergadering op maandag 25 februari in café Marktzicht. De heren J. Joosten, H. Meijer en T. Blanken zijn als bestuurs lid aftredend doch herkiesbaar. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. van Dinther, blijkt dat 1956 voor de vereniging reden tot tevredenheid geeft. De gunstige ontwikkeling van de markt zette zich voort. Daardoor blijft het ruimtevraagstuk acuut. Gemiddeld zijn elke maandag negentig kramen ter markt aanwezig, terwijl bovendien nog aan dertig personen een open standplaats wordt verhuurd. De eiermarkt had in 1956 een aanvoer van 5.350.000 stuks en de prijzen varieer den vorig jaar vana 8,(voor henne- eieFen) tot 20,50. De biggenmarkt heeft niet veel meer te betekenen. Vorig jaar werden slechts zestig dieren aangevoerd. Paarden, hoornvee en pluimvee werden in het geheel niet verhandeld. BEROEPEN Door de gereformeerde gemeente al hier, die haar samenkomsten houdt in het kerkgebouw aan de Bettekamp, werd een beroep uitgebracht op ds. Ligtenberg te Rotterdam. (56) Als een bevrijder werd Aram in de stad ont vangen en in een blijde optocht voerde men hem naar het kasteel van de hertog. Doch Aram stond erop, dat ook zijn vrienden in de vreugde van dit ogenblik zouden delen. Jaspo en de bemanning van het kleine Barbadorenschip, die tot het laatste ogenblik aan boord was gebleven om zoveel mo gelijk schepen van de vijand in brand te steken, en zich pas, toen haar vaartuig brandend ten onder ging, zwemmend op een der andere schepen in veiligheid had gesteld. Met deze kleine, dappere groep werden zij door de hertog ontvangen. Met uitgestoken handen kwam hij op Aram toe. Hoe zullen wij u hier ooit voor kunnen danken, sta melde hij geroerd. Gij hebt het onmogelijke tot stand gebracht. Aram maakte een afwerend ge baar. Verheug u niet te vroeg, hoogheid, ant woordde hij. Wij hebben thans ervaren, dat deze Barbadoren geduchte strijders zijn. Van de land zijde is uw stad nog geheel ingesloten en zolang we hun leger niet verslagen hebben, zijn we van ons leven geen ogenblik zeker. Ineens onderbrak Jaspo hem. Hij stond bij het venster dat uitkeek over de baai en schreeuwde ongewonden: „Aram, Aram, daar komen zij. Van achter de heuvels kwamen, laag op het water, de grote handels schepen uit Veneda te voorschijn. Ditmaal niet met een kostbare lading, doch met hulptroepen. Hulp troepen in de laatste strijd tegen de Barbadoren, die thans beginnen kon. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2