Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Kind} Voor de KANTONRECHTER Goed-Zo-baard deed het goed voor televisie Zwembad op Grebbeberg nadert voltooiing Wist 17... BEHANG 1957 Fa. F. TAK Gerestaureerde herv. kerk van Achterberg in gebruik genomen Omzoomd door fraaie bossen en aangelegd als park WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 31e jaargang VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ook andere Veense gezichten te lier kennen AGENDA Éb:;:; Nieuwe badmeester voor Bergbad ELS1 RENSWOUDE Qliijd. gaaf huidje BABYDE RM SCHERPENZEEL Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, RHENEN Hij is f 15,- waard SCHOONMAAK NIEUWE STALEN WATERVERF 25 kleuren Geeft niet af Bussen Glans en Grondverf. Borstel wei k. Zeemleer, Sponzen enz. enz. No 16 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 553427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteravond hebben de televisietoe stellen in Veenendaal en omgeving ka mers vol kijkers getrokken en ook in de openbare gelegenheden waar men over televisie beschikt was de belang stelling zeer groot. Deze bijzondere belangstelling gold de heer J. Spies uit Veenendaal, die met baard en al door Johan Bodegra ven voor het scherm werd geleid in het kader van de uitzending der radio actie Goed zo. De heer Spies was duidelijk te her kennen en ook was uitstekend te zien hoe zijn veelbesproken en dagelijks maar kostbaarder wordende baard weer aanmerkelijk is gegroeid. Ook zijn echtgenote werd op het podium geroepen en kreeg als beloning voor het originele idee van haar man een indrukwekkende kist met levensmid delen aangeboden. Herhaalde malen werd de televisie camera ook op het nubliek in de stu diozaal gericht en het was daarbij dat nog meerdere andere bekende gezich ten, o.m. uit Veenendaal en Eist op het televisiescherm verschenen. De heer Spies vertelde voor de mi crofoon hoe het met die baard begon nen was en hoe deze nu wekelijks 140 gulden opbrengt voor de aktie Goed zo en ook hoe iedere Veenendaler met hem meeleeft. Hij zei verder van plan te zijn de baard te laten staan zolang de actie „Goed zo" duurt (tot eind mei). De heer Bodegraven, met het vooruit zicht op het grote bedrag dat de baard zal gaan opleveren, kon in zijn enthou siasme maar niet van de baard afblij ven. Voortdurend moest hij er aan trekken en kon het tenslotte niet laten hem nog even uit te kammenHij zei te hopen de heer Spies aan het ein de van de aktie weer in de studio terug te zien, maar dan zonder baard en met het geld dat deze zal hebben opge bracht. Zoals bekend zijn het de 700 perso- dat er in de afgelopen week reeds van meer zijden is ingehaakt op de baard van de heer Spies ten bate van de radio actie Goed-zo? dat het personeel der Scheep jeswol- fabrieken 325 gulden bij elkaar gecollec teerd heeft? dat de directie van dit bedrijf dit bedrag verdubbelde tot 650 gulden? dat ook al verschillende particulie ren aan de Goed-zo-baard meebetalen en hun wekelijks dubbeltje of een bedrag in eens reeds ter beschikking van de perso neelschef der Hollandiafabrieken aan de Prins Bernhardlaan stelden? dat het totaalbedrag, dat straks van wege die baard kan worden overhandigd stellig vele duizenden guldens zal tellen? dat de baard-actie intussen al wel tot een Veenendaalse zaak is uitgegroeid en dat daarom, tot meerdere eer van Veenendaal. nog heel wat geld verwacht wordt? dat de televisiehandel in Veenen daal het in de afgelopen dagen opvallend druk heeft gehad? dat het dan ook niet te verwonderen was dat de kopers beslist wilden, dat de toestellen voor donderdagavond geplaatst zouden worden? dat men ze beter voor de Goed-zo- actie kan bestemmen dan ze te laten ver lopen, die oude tientjes van 1945 en 1949? dat men namelijk de bankbiljetten van 10 gulden, gedateerd 7 mei 1945, met beeltenis van Koning Willem I en die, gedateerd 4 maart 1949, met schilderij Molen van Wijk bij Duurstede, ongeldig worden en voor vrijdag 1 maart bij een bankinstelling ingewisseld moeten wor den? P Zaterdag 23 februari f| 11 (In geb. ,,'t Trefpunt") 7.30 uur, to- if. neelver. „N.A.O." brengt toneel- f| if spel „Morgenrood". g I Dinsdag 26 februari II 1 (In Chr. Ger. Kerk Hoofdstr.) 7.30 I uur, ds. Bijleveld van Noordeloos 1| I spreekt op uitnodiging van J.V. U (In geb. „Èltheto") 8 uur, film- if lezing Vogelbeschermingswacht II „Zuid-West-Veluwe". 11 Donderdag 28 februari II (In geb. Eikenlaan) Feestavond van de VARA met o.a. Cees de Lange ff en Rijk de Gooijer. Zaterdag 2 maart ff (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, toneel- I? ver. „Evata" brengt het toneelspel |f in drie bedrijven „De grauwe f| Meeuw". 11 Luxor theater 11 Van heden vrijdag t.m. donderdag de film ..Charlies Tante". neelsleden van de Hollandia fabrieken van Gebr. van Leeuwen in Veenendaal en Arnhem die wekelijks een dubbeltje aan de baard betalen. De directie heeft nu toegezegd de opbrengst te verdub belen, zo deelde de heer Bodegraven nog mede. Hij vroeg de echtgenote van de heer Spies of zij het niet hinderlijk vond die baard van haar man. Zij be kende het aanvankelijk vreselijk te heb ben gevonden maar er nu al wat aan gewend te zijn. Meisje ernstig gewond Woensdagmiddag reed het 14-jarige meisje V. uit de Leinweberstraat in de Zandstraat tegen een geparkeerde vrachtwagen doordat zij door de sneeuw werd verblind. Het meisje sloeg tegen de grond en liep een vrij ernstige hersenschudding op. Dokter Reijdon liet haar naar de ouderlijke woning vervoeren. GROTE BELANGSTELLING RITMEESTER SCHAAKTOERNOOI Voor het Ritmeester Schaaktoernooi blijkt evenals voorgaande jaren grote belangstelling te bestaan; dit getuigen de vele inschrijvingen welke nu reeds binnenkwamen. De hoofdgroep zal dit jaar bestaan uit zes personen, waarvoor reeds de volgende prominente spelers hebben ingeschreven: C. Orbaan (winnaar Rit meester Schaaktoernooi 1956); N. Cort- lever; drs. C. B. v. d. Berg; Fr. Roessel (jeugdkampioen). In de plaats van de heer L. J. de Vos heeft het bestuur van de Stichting Na tuurbad „Bergbad" benoemd tot bad meester van het Bergbad, de heer J. W. Rompes. De heer Rompes is geen onbekende in de Veenendaalse zwemwereld. Hij speelde een groot aantal jaren in het eerste zevental van de Veenendaalse zwemclub en werd, na het behalen van zijn instructie-diploma's, trainer van V.Z.C. Hij sloot zich aan bij de Nijmeegse zwem- en poloclub „Zeus", speelde in het eerste zevental en werd al spoedig trainer van deze club. Deze winter is de heer Rompes aangesteld als dis trictstrainer voor Nijmegen en om streken. Ds. BIJLEVELD SPREEKT IN CHR. GER. KERK Dinsdag 26 februari a.s. spreekt ds. Bijleveld van Noordeloos op uitnodi ging van de jongelingsvereniging in de Chr. Ger. Kerk aan de Hoofdstraat. Ds. Bijleveld behandelt dan het onderwerp „Demas". Aanvang half acht. BESTUUR A.R. KIESVERENIGING UITGEBREID Tijdens de dinsdagavond gehouden ledenvergadering van de A.R. Kiesver eniging alhier werd in de vakature Rietberg in het bestuur gekozen de heer B. Bos terwijl het bestuur werd uitge breid in de benoeming als lid van de heer E. Diepeveen. Tijdens deze avond kwam ook ter sprake de teleurstellende uitslag van de laatstgehouden verkiezingen voor de A.R. Men is verder voornemens in de komende wintermaanden z.g. kader cursussen te organiseren terwijl verder besloten werd de contributie te ver hogen. V.Z.C.-ZEVENTAL GOED OP DREEF De heren van het eerste zevental van de Veenendaalse Zwemclub waren in de competitiewedstrijd tegen A.Z. en P.C. II uit Amersfoort wel bijzonder goed op dreef. Jammer was het dat dit actieve zevental, dat een overwinning en zeer zeker een gelijk spel had ver diend, het niet verder kon brengen dan een 21 nederlaag. In aanmerking nemende, dat men tegen reserve-lands kampioenen speelde mag men nog te vreden zijn over de uitslag. V.Z.C. deed in het veld niet onder voor Amersfoort, doch enkele minuten na de start werd Wim v. d. Loosdrecht door de scheidsrechter naar de kant verwezen, hetgeen Veenendaal de blan co stand kostte, doch niet dan nadat zij met zes man flink stand hadden ge houden en zelfs enkele gevaarlijke aan vallen opbouwden. Met een strafworp maakte Koomen nog vóór de rust ge lijk. Uiteindelijk leek het dat V.Z.C. ging winnen. Vlug en goed plaatsend trok men telkens met mooie combinaties ten aanval. Evenwel A.Z. en P.C. kreeg een straf worp toegewezen en scoorde het win nende doelpunt. Bezichtiging Prot. Chr. streek ziekenhuis Bennekom Vóór het Prot. Chr. Streekziekenhuis te Bennekom de eerste zieken zal op nemen is er eerst voor donateurs en belangstellenden gedurende acht dagen gelegenheid het nieuwe gebouwencom plex te bezichtigen. Omdat het niet uitgesloten is dat op een enkele dag teveel bezoekers zou den komen, waardoor een rustige be zichtiging niet voldoende gewaarborgd zou zijn. is een regeling voor de ver schillende plaatsen vastgesteld, zoals een advertentie elders in dit nummer duidelijk aangeeft. Ongetwijfeld zullen velen gaarne een kijkje nemen in dit modern geoutil leerde streekziekenhuis, waarin over enige tijd tal van zieken uit deze streek zullen worden gepleegd. POSTKANTOOR SLUIT VROEGER Met ingang van 4 maart aanstaande wordt het laatste uur van openstelling van het postkantoor te Eist vroeger worden gesteld. Is het kantoor nu 's avonds nog open van 6 tot 7 uur, na 4 maart wordt dat van half zes tot half zeven. TOESTAND DS. W. HOP NIET BETER Het is bijna een jaar geleden, dat ds. W. Hop van Renswoude naar Nieuwe Tonge vertrok. Aanvankelijk ging het dominee en zijn gezin in de nieuwe omgeving heel goed. maar sinds december vorig jaar is het mis. De predikant ligt nu al sinds enkele maanden in het ziekenhuis te Dirksland zonder dat zijn toestand ook maar iets verbetert. „TIP" GEEFT TWEEDE UITVOERING De plaatselijke toneelvereniging „TIP" is voornemens om op zaterdag 23 maart a.s. haar tweede winteruitvoering te geven. Het is voor „TIP" dit keer wel een bijzondere uitvoering, want tevens Poedsr - Zali - CMle-Zoep herdenkt men dan het feit, dat deze toneelvereniging, die alom een grote bekendheid geniet, haar eerste lustrum gedenkt. Op veler verzoek heeft „TIP" dit keer een blijspel van de beste soort in studie genomen en wel „Een rare familie". Agenda voor deze week Zaterdag 23 februari. Gebouw „Rehoboth" 7.30 uur uitvoering kinderkoor „De Lof- stem". Maandag 25 februari. Gebouw „Rehoboth" 8 uur gecombineerde vergadering Ned. Herv. M.V. en J.V. Dinsdag 26 februari. Café „De Zwaan", biljartwedstrijden Renswoude 1 Poe dels 2. Woensdag 27 februari. Café „De Zwaan" biljartwedstrijden Renswoude 2 Poe dels 3. Donderdag 28 februari. „Gebouw De Co- operatie" 8 uur ledenvergadering Fok- en controlevereniging „Renswoude Omstreken". Vereniging voor Veilig Verkeer huldigt een kilometer- miljoenair Woensdagavond waren de talrijke leden van de Vereniging voor Veilig Verkeer en een aantal belangstellenden naar de Sociëteit gekomen om de propaganda- avond van deze vereniging bij te wonen. Onder de belangstellenden waren de lui tenant der rijkspolitie uit Apeldoorn, de heer Spierenburg, en de burgemeester van Scherpenzeel, die het ere-voorzitter- schap op zich nam. De voorzitter van de afdeling, de heer B. v. d. Brink, vroeg aandacht voor hetgeen het verbond doet. Hij herinnerde aan de wedstrijden op verkeersgebied, georganiseerd voor de drie scholen, en op de veilig-verkeers- ritten, georganiseerd voor auto's, brom mers en motoren. De verkeerscursus, ge organiseerd in de afgelopen winter was door dertig personen bezocht. Hiervan waren er tweeëntwintig geslaagd. Hierna gaf hij het woord aan de ere-voorzitter, mr. C. P. Hotema vayn Konijnenburg. Deze wees op het nu van de vereniging voor veilig verkeer en hoe er iedere dag weer verkeers-slachtoffers vallen. Spre ker riep vervolgens voor het voetlicht de heer A. Boismoreau, welke meer dan tien jaar werkzaam is bij de gebroeders Schuur in Scherpenzeel en in deze tijd was door hem met verschillende vracht wagens meer dan miljoen kilometer afge legd zonder ooit een ongeluk te veroor zaken. Als beloning werd hem door de af deling Scherpenzeel een sigarettenkoker met inscriptie aangeboden. Verder werd nog medegedeeld dat door de Gebr. Schuur, die dit zeer waarderen voortaan ieder jaar zulk een prijs via V.V.V. be schikbaar zullen stellen. Hierna reikte de ere-voorzitter aan tweeëntwintig geslaag den het diploma uit. In de volgende volg orde: 1. Mevrouw Van Setten-Termaten; 2. H. Geurtsen; 3. Mej. B. van Ommering; 4. C. Groendijk; 5. W. van Setten; 6. Mevrouw Van Ginkel-van Manen; 7. mej. L. Gerritsen; 8. E. Valkenburg Czn.; 9. mej. A. Veldhuizen; 10. F. Osnabrugge; 11. Mej. J. Wolleswinkel; 12. N. Willemse; 13. G. A. Bakker; 14. J. Bakker; 15. J. Wolswinkel; 16. J. v. d. Vliert; 17. A. Key; 18. M. van Woudenberg; 19. A. R. Ver steeg; 20. J. Veer; 21 E. v. d. Brink; 22. B Blanken. Hierna werden verschillende amuse ments- en leerzame films vertoond. Het geheel werd een zeer geslaagde avond. SCHERPENZEELSE DAMMERS WINNEN VAN BARNEVELD Dinsdagavond speelde de Scherpenzeel- se damvereniging tegen Barneveld in het toernooi om de Kolevoet-beker. Scher penzeel speelde met drie invallers en na eerst met 20 te hebben achtergestaan won ten slotte Sche-penzeel met 137. De uitslagen waren: Scherpenzeel Barneveld D. J. lpfetiGurg "X. Lam 2—0 J. Visser G. Leeuv/is 11 A. Dusschoten D. Jansen 20 G. Aarsen H. Broekhuis 20 R. Bakker M. Bos 02 G. Jansen F. v. d. Kuile 11 C. Valkenburg F. Fauw 1—1 M. Inkenhaag H. Haanschoten 20 W. v. Schaik E. Hendriksen02 W. v. Setten C. de Bruin 20 Uitslag 13—7 Woensdagavond j.L werd de inwen dig gerestaureerde Ned. Herv. Kerk van Achterberg officieel in gebruik ge nomen. De dienst werd geleid door ds. C. van Viegen, die een predikatie hield over Lucas 11:28: „Zalig zijn zij die het woord Gods horen en dat bewa ren." Deze tekst is ook aangebracht aan de voorkant van de kansel. Ds. Van Viegen richtte zich namens kerkeraad Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 en kerkvoogdij tot de gemeente die door offervaardigheid deze vernieuwing mogelijk heeft gemaakt. Vervolgens werd dank gebracht aan de timmer lieden en de schilders die dit oude in terieur omgetoverd hebben tot een de gelijk geheel. Verschillende afgevaar digden van de hervormde gemeenten van Lienden, Opheusden, Ochten en Rhenen woonden de dienst bij. Ook hun bracht ds. Van Viegen dank voor de bijdrage in de kosten. Eveneens was aanwezig de emerituspredikant ds. S. C. van Wijngaarden uit Veenendaal, die dank werd gebracht voor de altijd- goede samenwerking. De door de plaat selijke manufacturiers geschonken gor dijnen completeren het geheel waar voor dan ook hartelijk dank werd ge bracht. Er is een moderne verlichting aangebracht die samen met de gekozen kleuren het interieur een stemmige sfeer geeft. Waarschuwingsborden bij het Rhenense veer Nog niet zo lang geleden vond er een ernstig verkeersongeval plaats bij het veer te Ochten, toen daar een automo bilist de Waal inreed, tengevolge van het feit, dat er geen waarschuwings borden op de veerkop stonden. In ver band hiermede heeft de ANWB zich tot de gemeente Lienden gericht met het verzoek aan de Betuwse zijde van het Rhenense veer tot plaatsing van een bord „Algemeen gevaar" met als on dertitel „Pontveer op meter" over te gaan. Wij vernemen, dat het gemeentebe stuur zich in verbinding heeft gesteld met burgemeester en wethouders van Rhenen. Aangezien het veer eigendom is van de Grebbestad, hebben de Rhe nense gemeentebestuurders besloten het bord aan de overkant te plaatsen. Indien we goed zijn ingelicht wordt thans ook onderzocht of er aanleiding bestaat aan de Rhenense zijde een der gelijke waarschuwing te plaatsen. Groentewagen (inet paard en al) sloeg om De zoon van de groentehandelaar M. C. v. d. B. alhier, die met zijn wagen vol groenten en fruit de Hofstraat af reed, is onderaan deze steile straat met heel zijn handel op straat terecht ge komen. De wagen kantelde bij het nemen De directie van Ouwehands Dieren- het bad per 25 mei officieel te kunnen park op de Grebbeberg heeft rijks- opnemen. Voor het zover is moet er goedkeuring verkregen op de bouw echter nog een heleboel worden ge- van het natuurbad. Deze goedkeuring daan. betreft het diepe bassin, want het kin derbad en het instructiebassin zijn im mers reeds lang gereed. In de afge lopen zomer kon namelijk al een begin worden gemaakt met schoolzwemmen. Voor dit diepe bad was tot nog toe geen toestemming van hogerhand ont vangen. De bouwstop is thans echter opgeheven en ook dit deel en wel het belangrijkste, zal thans worden afge bouwd. Daarmee wordt Rhenen een zwembad rijk, waarvoor menige ge meente in Nederland jaloers zal zjjn. Er zijn zulke hoge eisen aan gesteld, dat welk soort wedstrijden dan ook, hetzij regionaal, landelijk of interna tionaal, in dit bad kunnen worden ge houden. OFFICIëLE OPENING EIND MEI De directie van het dierenpark heeft onthuld, dat het in de bedoeling ligt van de bocht naar het Fred. v. d. Palti- hof na eerst een ijzeren paaltje te heb ben geramd. De hit kwam op zijn zij te liggen en werd door de heer v. d. B. jr. vastgehou den, totdat zijn vader te hulp kwam gesneld. Nadat het tuig was losgemaakt en de lemoen verwijderd, kon het dier op staan, dat hevig geschrokken bleek te zijn, doch al spoedig tot kalmte kwam. Noch de koetsier, noch de hit hadden verwondingen opgelopen. De uien en de rode kool lagen echter overal op de rijweg. Rappe handen hebben het hele zaakje bij elkaar vergaard. De groente wagen was slechts licht beschadigd. INTERESSANTE AVOND VAN DE MACRO De door de Motor- en Autoclub ge organiseerde lezing met film is een hoogtepunt geworden in het winter- programma van deze Rhenense ver eniging. De achterzaal van hotel Het Wapen van Rhenen was flink bezet, terwijl èn de lezing èn de vertoonde films niet alleen de moeite waard waren, maar ook buitengewoon leerzaam. De avond werd door hoofdzakelijk heren-der-schepping bijgewoond. De Vallei-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven by de firma P. van de Bovenkamp in de Patrimo niumlaan te Veenendaal, werd niet ge vonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe riks weer met 2,50 gestegen. Deze nieuwe Vallei-riks is intussen al 15,waard geworden, zodat het al weer een heel bedrag is geworden. Het nummer van de nieuwe Vallei riks, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is: 1 AN 875138 Het is ook nu, om het zoeken te ver gemakkelijken, weer een rood gedrukt nummer, dus een riks met de beeltenis van prinses Wilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 1 AN 875138, want dat is deze week de Vallei-riks. Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vin derspremie direkt in contanten uitbe taald. De vinderspremie bedraagt dus thans 12,50. De kantonrechter in de zitting van vrij dag 15 februari, mr. A. C. van den Brandt, veroordeelde K. uit Veenendaal wegens het in gevaar brengen van het overige verkeer tot een geldboete van 15,sub- sidair 6 dagen hechtenis. Dezelfde straf was door de officier van justitie, mr. A. J. J. Pfeil, tegen verdachte geëist. K. had enige tijd geleden op z'n brom fiets gereden met een cylinder butagas achterop. De vracht was begonnen te schuiven en de berijder raakte daardoor aan het slingeren over de weg. Tenslotte was hij aan de rechterkant van de weg tot stilstand gekomen en gevallen. De officier vond. dat dergelijke kunststukjes in het circus thuishoorden. Verdachte be toogde, dat hij het butagas zelf had moe ten halen, omdat de leverancier het na sluitingstijd niet meer kon brengen. Mr. Pfeil vroeg naar de noodzaak om de cy linder nog zo laat te moeten halen en hierop gaf K. een uiteenzetting over de noodzakelijkheid van constante verwar ming met butagas van zijn kippenhou- derij- Het rechtskundig college hoorde daarbij vele nieuwe dingen en luisterde met grote belangstelling. Maar mr. Van den Brandt vond het toch niet voldoende: „U was vergeten, tijdig butagas in huis te halen en dat is toch geen reden, het leven van u en anderen in de waagschaal te stellen." Verdachte kreeg zodoende niet meer of minder, dan waarmee hij had kunnen schikken. De 23-jarige S. uit Veenendaal hoorde een geldboete van 75,tegen zich eisen omdat hij op de Kerkewijk in een auto had gereden, waarvan de remmen bij be proeving niet deugdelijk waren gebleken. Hoewel verdachte voor clementie pleitte, maakte de kantonrechter er zelfs 80,—, te vervangen door 32 dagen hechtenis van in verband met de houding van S. tijdens de zitting. Verdachte bleek nl. onuitputtelijk in het vinden van nieuwe verklarende bijkoms tigheden over het voorval, waarvoor hij hier had moeten verschijnen. Eerstens was de politie het over de ondeugdelijk heid van de remmen onderling niet eens geweest; toen bleek dat de nieuwheid van de remmen verkeerd beoordeeld was; ook was verdachte geheel niet van plan ge weest om met deze wagen door drukke straten te rijden. Maar mr. Pfeil vond niet, dat de omstandigheden verzachtend konden werken. „Tenslotte hebt u met een auto gereden, die niet in orde was. Het verkeer is een ernstige zaak." Conform de eis, werd chauffeur V. uit Veenendaal veroordeeld tot een boete van 75,— of 30 dagen hechtenis, wegens het achteruitrijden uit een uitrit met een autobus, tengevolge waarvan hij een ern stig verkeersongeluk had veroorzaakt. Verdachte gaf het hem ten laste gelegde onmiddellijk toe. Toen hem gevraagd werd hoe het ongeluk was gekomen zeide V. een ogenblik niet te hebben opgelet, waarvan hij spijt had. De officier zeide in zijn requisitoir, dat verdachte weliswaar zijn fout ruiterlijk had toegegeven, wat hier maar al te weinig gebeurt, maar dat V. toch wel zijn rijbevoegdheid riskeerde. Een ongewoon beeld gaf de zitting te zien in de zaak tegen de 44-jarige v. F. te Wageningen. Deze stond terecht voor een betrekkelijk geringe overtreding het niet in acht nemen van het wachtverbod in de Hoogstraat te Wageningen maar interrumpeerde ondanks vermaningen herhaaldelijk de betogen van de kanton rechter en de officier. De geprikkelde mr. Van den Brandt gelastte tenslotte ver dachte de zaal uit te voeren en de zaak later op de morgen te behandelen. Toen bleek v. F. voldoende gekalmeerd om het recht niet in zijn loop te storen. Zelfs bleek verdachte's pleit om clementie te gen de eis van de officier, nl. 25,of 10 dagen hechtenis, bij de kantonrechter in gang te kunnen vinden want het vonnis luidde 15,— of 6 dagen. De politie had de wagen van F. vijf mi nuten onbeheerd aangetroffen, zonder dat geconstateerd had kunnen worden dat men bezig was met laden of lossen. Ver dachte verklaarde verontwaardigd, dat hij in verband met het bezoek aan een zekere gelegenheid, misschien een of twee mi nuten op zijn lossen had moeten wachten, maar dat de wagen na een kwartier al weer weg was geweest. Hij verweet de politie hiervan een proces-verbaal te heb ben opgemaakt. Toen mr. Pfeil in zijn re quisitoir de onloochenbaarheid van de door de politie geconstateerde overtreding besprak, en het optreden van F. tegen de politie met onhebbelijk betitelde, ontstond tengevolge van F.'s optreden enig tumult, waarbij heftige woorden vielen, zodat de zaak toch pas later werd voortgezet. Voor de behandeling van de laatste zaak waren vijf getuigen opgeroepen. Het ging hierbij om een vrij ernstige aanrijding op de grote verkeersweg Arnhem-Utrecht. Een zekere P. uit Amsterdam was ten las te gelegd hiervan de oorzaak te zijn ge weest door te weinig aandacht aan de weg te schenken. P. had verstek laten gaan, maar de officier achtte de verklaringen van de vijf getuigen-duidelijk genoeg om trent de schuld van P. in dit geval. Mr. Pfeil eiste daarom een geldboete van 250,subsidair 50 dagen hechtenis, en het intrekken van het rijbewijs. Maar de uitspraak van mr. Van den Brandt ont nam verdachte zelfs drie jaar de moge lijkheid auto te rijden met daarnaast een boete van 200,— of 40 dagen. P. was met een Chevrolet in botsing gekomen met de voor hem rijdende Peugoet, bestuurd door de 43-jarige mr. P., die substituus-officier in Arnhem is. Deze had vaart moeten minderen, omdat voor hem uit een vrachtwagen reed, die hij niet kon in halen op dat moment. De eerste getuige was de 18-jarige mej. H. uit Amsterdam, die de enige mede- inzittende was geweest in de door P. be stuurde Chevrolet. Zij vertelde, hoe plot seling een klein wagentje dat voor hen uitreed zonder aanleiding gestopt had, waardoor een aanrijding niet meer te voorkomen was geweest. Desgevraagd zei de getuige dat de afstand tussen de twee wagens ongeveer drie meter had bedragen voor de botsing, en dat de snelheid wel 80 km geweest zou moeten zijn. Zij sprak de veronderstelling van de officier tegen, dat P. te weinig aandacht aan de weg geschonken had. De tweede getuige in deze zaak was mr. P., de bestuurder van de Peugeot. Tengevolge van de botsing had deze enige weken in het hospitaal moeten doorbrengen. De getuige ver klaarde hoe de Chevrolet al enige tijd zaakt achter hem aangereden had, terwijl zij beiden ongeveer 85 km snelheid hadden. Hij verklaarde uitdrukkelijk, geen poging gedaan te hebben om te gaan inhalen, toen het ongeluk gebeurde. Hij had toen Juist teruggeschakeld en zijn snelheid zou op dat moment niet meer dan 35 km ge weest zijn. Toen de officier de getuige vroeg, of mogelijk de herinnering aan dit ongeval niet door latere verhalen is be- invloed, gaf deze ten antwoord, dat hij alles precies zo een kwartier na het on geluk had verteld aan het hoofd van de verkeerspolitie te Arnhem. De derde ge tuige, de Duitser H. uit Hamburg, werd geassisteerd door een tolk. Als chauffeur van een tegemoetkomende vrachtwagen met aanhanger had H. het ongeluk zien gebeuren en gaf daar een deskundig klin kend verslag van. Getuige vermoedde, dat de schuld bij de Chevrolet gelegen was, maar dat beide wagens naar zijn smaak te hard hadden gereden, omdat het op dat moment stortregende. Tijdens de zitting bleek overigens, dat zijn verhaal aan de politie over het gebeurde niet geheel juist was opgetekend. Dit zelfde was het geval met de volgende getuige, de 44-jarige v. G. uit Wolfheze. Ook deze had het onge luk gezien, toen hij zich op het fietspad langs de verkeersweg bevond. In een file van acht wagens waren twee ervan her haaldelijk tegen elkaar gebotst, alvorens tot stilstand te komen. De laatste getuige, mej. B. uit Arnhem, vertelde hoe zij bij een bushalte een gesprek had opgevangen tussen de verdachte P. en mej. H, de eer ste getuige, op de avond na het ongeluk. Hierin zou P. gezegd hebben, dat hij mis schien wel 120 km gereden had, maar dat het beter zou zijn te verklaren, dat zij niet de 75 km overschreden hadden. Mej. H. kon desgevraagd deze bewering niet ont kennen. In zijn uitvoerig requisitoir construeer de mr. Pfeil nogmaals het gebeurde uit de uiteenlopende verklaringen van de ge tuigen. Mej. H. was de enige, die be weerd had, dat de Peugoet gestopt had; de schijnbaar enigszins afwijkende ver klaringen van de getuige v. G. uit Wolf heze zouden voortkomen uit het feit, dat deze alleen de laatste fase van de botsing gezien had. De verdachte in deze zaak, aldus de officier heeft geluk gehad. Wel iswaar ging de tegenpartij in dit geval ook niet geheel vrijuit, maar dit was geen reden om P.'s geluk nog langer te laten voortduren. Bij zijn eis hield de officier er rekening mede, dat P. in de paar we ken tijds, dat hij over een rijbewijs be schikte al 3 a 4 ongelukken had veroor- Er heerst dan ook grote bedrijvigheid op de Grebbeberg. De vorig jaar ge reed gekomen kleedruimten worden momenteel aanzienlijk uitgebreid met gelegenheden voor meisjes en jongens. De laatste hand wordt gelegd aan de zuiveringsinstallatie. Het gebouw hier voor mist nog een gevel. Door dit gat zijn drie grote ketels naar binnen ge bracht en gemonteerd, waarna het nu spoedig zal worden gedicht door het aanbrengen van die laatste muur. Alleen al met die moderne zuive ringsinstallatie is bijna een ton ge moeid. Tweemaal in de vierentwintig uur ondergaat het water in het grote bad het zuiveringsproces door middel van een kringloop en driemaal in een etmaal wordt het water gereinigd in de kleine baden. De pomp waarmee het water wordt gewonnen zit zestig meter diep in de berg. Men kan zich voorstellen welk een zuiver water hier omhoog zal wor den gebracht. Het riool, waardoor het afgewerkte water wordt afgevoerd naar de Rijn, ligt zes meter onder de aardkorst van de heuvel. Menige drop pel zweet is aan het graven van deze enorme sleuf ten offer gevallen, dat behoeft heus geen commentaar. Op het zes en een halve hectare grote complex liggen drie baden. De pieren- bak ligt naast het instructiebassin, ter wijl hier recht tegenover in de volle breedte het diepe bad is gegraven. Alles is afgezet met tegelpaden, die grenzen aan een groot gazon. Dit is de zonneweide. Wanneer alles gereed is, zal er in dit bad geen zandkorreltje meer zijn te vinden. Dit zal voor de baders een prettige gewaarwording zijn. Achter het gazon staat aan de grote weg Utrecht-Arnhem het badhotel met daktuin, waaromheen de terrassen in aanleg zijn voor kijkers en baders, dit alles streng van elkaar gescheiden. DUIKTORENS Het grootste karwei ligt nog in het diepe bad. De bekisting hiervoor is bijna gereed en dan kan al spoedig be gonnen worden met het storten van de betonnen wand. In de hoek, waar nu een begin is gemaakt met dè duik toren, met springplanken op 1 en 3 meter hoogte, krijgt de zogenoemde springkuil een diepte van 3.25 meter. Dit is tevens het diepste punt van het wedstrijd bassin. ENTOURAGE Niet alleen aan het bad wordt ge dacht. Ook aan de entourage is een heel belangrijke plaats toegekend. Wie het dierenpark van de heer Ouwehand kent, weet dat ook daaraan op het 1 gebied van de versiering met bloemen, planten en heesters veel aandacht is besteed. Welnu, voor het zwembad zijn om een voorbeeld te noemen, tiendui zend rozen besteld. Die rozen waren er niet toen de be kende official van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond, de heer Planj er, in het bad een kijkje kwam nemen en tóch was hij al verukt. Hoe zal het er dan wel uitzien, wanneer het is om geven met al dat prachtige leven der flora. Want de heer Planjer kwam ook nog voor iets heel anders naar Rhenen. Er is inmiddels al een zwemclub opgericht met een voorlopig bestuur. Op verzoek van dat bestuur werden in het bad hotel onderhandelingen aangeknoopt met genoemde zwembond-functionaris om in Rhenen gedurende de komende zomer de nationale zwemkampioen- schappen te krijgen. Omstreeks half maart zal de algemene ledenvergade ring van de bond beslissen of het daar toe ingediende verzoek van de Rhe nense Zwem- en Poloclub zal worden toegewezen. Mocht dit naar wij hopen gun stig uitvallen, dan verrijzen er tribunes en schijnwerpers, want deze kampioen schappen duren in de regel van vrij dagavond tot de daarop volgende zon dagavond. Straks zal de gevaarlijke Rijn voor de zwemmers hebben afgedaan en be tekent dit prachtige zwembad in Rhe nen een mijlpaal ln de zwemsport voor de gehele Grebbestreek. W IJ ZE WOORDEN ZO ZIJN WIJ WiJ onderschatten wat wU hebben en overschatten wat wU zUn. (Ebner-Eschenbach) Hoo'dstraat 106 Telef. 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1