Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nachtelijk drama D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK 2000 Veenendaalse scholieren genoten van natuurfilms Uitvoering van Johannes-Passion boven de Stille Oceaan MULDER Jeugdaktie voor jeugd in Hongarije r n ELST AMERONGEN Grote wandeltocht in Veenendaal ter opening van liet seizoen SCHERPENZEEL RENSWOUDE RHENEN Houten noodkerk voor Ger. gemeente Nieuw» uit de omgeving 31e jaargang WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 No 17 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Hulp en liefde voor de dieren in nood W andelsport vereniging Scheepjeswol Uit „Overberg" ontsnapt en weer aangehouden Goede plaatsen voor Veenendaalse atleten AGENDA Bruidspaar publiek te slim af „N. A. O/" bracht voortreffeli jk toneel met „Morgenrood*" Verdienstelijke medewerking van „The Three Happies" gen Nederlander, die tijdelijk bij de Amerikaanse marine was gedetacheerd, vertelt ons in dit verhaal, hoe in de laatste wereldoorlog de stilte van de Zuidzeenacht werd verscheurd door motorgeronk, bommen en granaatvuur. Trouw en taai vochten Amerika's beste vliegerzonen tegen slaap en uitputting, tegen benzinegebrek en tegen de Japanse vloot. Ruim driehonderd zitplaatsen Ouwehand in het zilver ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteren werden door de Vogelbe- schermingswacht Zuid-West Veluwe in gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat overdag niet minder dan vier filmvoor stellingen gegeven welke per voorstel ling ongeveer een 500 en in het geheel dus een 2000 kinderen van een goed verzorgd programma hebben doen ge nieten. Het waren veelal films welke het kind dicht bij de natuur, dus ook bij de levende dieren brengen om hun zo te leren de dieren geen leed te doen en integendeel er juist een behagen in te scheppen de dieren, b.v. in de win ter bij sneeuwval en strenge vorst, te helpen. De films werden met de grootste be langstelling gevolgd en onder de Vee nendaalse scholieren, meest afkomstig uit de hoogste klassen van de lagere scholen, bevonden zich ook leerlingen van een school uit Ederveen. De voorstelling voor de volwassenen was op zichzelf een succes maar de be langstelling was uiteraard niet zo groot als bij de scholieren, die na af loop nog kunnen meedoen aan de aan deze filmvoorstelling verbonden op stelwedstrijd. Op 23 maart a.s. zal de nieuw opgerich te wandelsportvereniging „De Scheepjes- wol-' voor het eerst in Veenendaal in het openbaar optreden tijdens de dan in onze omgeving te houden grootse wandel marsen. Deze nieuwe vereniging telt op het ogenblik een dertigtal leden en heeft dezer dagen aansluiting verkregen bij de Nederlandse Wandelsportbond. De uniformen van de Scheepjeswolwan- delaars welke op het ogenblik in de maak zijn, worden in de kleuren blauw-wit ge houden. Op verzoek van het Internationale Rode Kruis-comitee in Boedapest zal in geheel ons land een jeugdactie worden gehouden in de week van 49 maart a.s. voor de inzameling 'van chocoladerepen, tabletten ten behoeve van de jeugd in Hongarije. Aan alle hoofden van onderwijsinrich tingen wordt verzocht deze actie te willen steunen en leiden. Hier ligt de kans voor de jeugd om zonder hulp van de ouders voor ge troffen jeugd elders in de wereld belang stelling te tonen. Voor chocolade bestaat, vooral om de voedingswaarde, grote belangstelling bij de Hongaarse jeugd. Als centraal inleveringsadres is aange wezen de Rotterdamse Bank N.V., Hoofd straat 1, vanwaar zo spoedig mogelijk na 9 maart de gehele opbrengst wordt ver zonden naar het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag, ter doorzending naar Boe dapest. Het ligt beslist niet in de bedoeling an ders dan chocolade in te zamelen. Reeds vaker konden wij erop wijzen dat diegenen onder de verpleegden van het kamp „Overberg" die rondlopen met plannen er vandoor te gaan ken nelijk een voorliefde hebben voor de zondag om er tussenuit te knijpen. Wanneer er namelijk iemand ontsnapt is het altijd op zondag. Ook j.l. zondag was het weer het ge val. Twee knapen gingen er vandoor. In de nacht van zondag op maandag echter om half drie werden de jongens door de politie in Veenendaal aange houden. De volgende dag waren zij al weer in Overberg terug. De goede prestaties, die de atleten van de Veenendaalse Atletiek Vereni ging V.A.V. vorig jaar geleverd hebben, komt thans duidelijk tot uiting in de door de K.N.A.U. uitgegeven lijst van het district „Oost-Nederland". Op ver schillende nummers komen de namen van V.A.V.-leden voor bij de beste tien. Zo bezet Thea van Barneveld de zesde plaats op de 80 m. meisjes B. met een tijd van 11.2 sec. Bij de ju nioren B. bezet T. Bruggeman bij het springen de vierde plaats, met een sprong van 5.66 m op de 80 m bezet hij de tiende plaats en bij de 100 m. de negende plaats. H. Hardeveld staat op de 100 m junioren B met een tijd van 12.2 sec. op de zevende plaats. Bij het hoogspringen staat D. Bovenschen met een sprong van 1.52 m als negende ge klasseerd. Tenslotte bezet de estafetteploeg van V.A.V. op de 4 x 80 m een zeer eervolle vijfde plaats met een tijd van 39.7 sec. ff Donderdag 28 februari ff (In geb. Eikenlaan) Feestavond II van de VARA met o.a. Cees de II Lange en Rijk de Gooijer. fl II Zaterdag 2 maart f I (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, toneel- f§ vereniging „Evata" brengt het to- 11 neelspel in drie bedrijven „De =1 grauwe meeuw", ff Donderdag 7 maart H (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, feest- li avond Gelderse Blindenveren. De toneelver. SSS voert op „De doch- I! ters van de baas". Dinsdag 12 maart (In geb. ,,'t Trefpunt") 8 uur, Ned. Reisveren. vertoont de nieuwste kleurenfilm „Die schone blaue Donau". Luxor theater =f Heden woensdag en morgen don- i derdag de film Heinz Rühmann als |i Charlie's Tante. Een huwelijksplechtigheid in Vee nendaal trekt veelal het nodige pu bliek, vooral wanneer dit op dinsdag of zaterdag, de drukke dagen-bij uitstek, voorvalt. J.l. zaterdagmorgen hadden een aan tal dames de huishoudelijke bezig heden „even" laten rusten om weer een dergelijk evenement van nabij te kunnen aanschouwen. Reeds een half uur voor de plechtigheid zou plaatsvinden had zich een druk ka kelende schare op het schamele bordes van het gemeentehuis ge posteerd. Er ging echter een kreet van ont zetting door de rijen, toen tegen het afgesproken uur het bruidspaar niet door de hoofdingang het gemeente huis binnenschreed, maar via de achteringang aan de Tuinstraat naar binnen kwam. Het vrouwelijk pu bliek bleek echter vasthoudend en verwachtte de sensatie van het „naar buiten komen" nu ook in de Tuinstraat te beleven. De schare kijkers verplaatste zich dus naar de Tuinstraat om aldaar een tactische opstelling in te nemen. Het bruidspaar, kennelijk wars vari alle hulde en ook niet van gisteren, verliet na de plechtigheid het ge meentehuis door de hoofdingang. Bruidegom en bruid liepen reeds geruime tijd incognito in de Hoofd straat te wandelen, toen het publiek in de Tuinstraat hun komst nog stond af te wachten. Het bruidspaar ging blijkbaar uit van de gedachte: „Laat je niet alleen in de boot ne men." .7 „CRESCENDO" GEEFT UITVOERING De Elsterse muziekvereniging „Crescen do" zal vrijdag en zaterdag a.s. weer de jaarlijkse uitvoering geven in de zaal van de heer A. van Leth. Evenals voorgaande jaren brengt „Crescendo" weer een groots programma. Direct na de opening zullen enkele muzieknummers ten gehore wor den gebracht, onder leiding van de direc teur, de heer H. A. van Dijk. Nummer zes van het programma is een vraagteken, dus dit moet een verrassing zijn. Hierna volgt de opvoering van de toneelklucht „Drie is te veel" van Joh. Blaaser. De regie is in handen van de heer G. J. Hul- zebos. Vooral ook het spel van de toneel vereniging van „Crescendo" kennende, geloven wij, dat men beide avonden niet over belangstelling te klagen zal hebben. VOOREXAMEN E.H.B.O. Op het gehouden voor-examen van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. te Eist slaagden de volgende personen: J. v. Doorn, Ra venhorst, Schoolderman, De Bruin, Ka merman, J. Roks en J. v. d. Berg. Van de afdeling Amerongen: mej. v. d. Berg en de heren T. v. Laar, Meerwijk en Wildeman. Examinator was dr. Van Om- GEMEENTERAAD VERGADERT Hedenavond komt de raad ter bespre king van de volgende agenda bijeen: Aankoop grond voor openbare kleuter school, onderhandse verhuur der wonin gen Burg. v. d. Boschstr. 6 en 8, aankoop van het rijk van de Parallelwegen in Overberg, verkoop grond industrieterrein, aankoop grond ter verbreding van de Koenestraat, aankoop grond voor woning- wetbouw, wachthuisjes, verzoek Chr. School Overberg tot beschikbaar stelling van gelden, verhoging rekening-courant- overeenkomst, aangaan kasgeldlening, rondvraag. DAMNIEUWS Voor de onderlinge competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: A. v. d. Grift G. Reede 20 Meijer Van Wamel 20 Van Loon Vonk 11 Van Ewijk E. v. Zomeren 02 M. Blankestein Wildeman 2—0 M. v. d. Grift C. Blankestein 2—0 A. v. d. Kolk G. v. Zomeren 20 Visser Van Viegen 2—0 V. d. Berg Swetselaar 20 Naar wij vernemen is men bezig om van Veenendaal en omstreken onder auspiciën van de Ned. Wandelbond op zaterdag 23 maart ter opening van het seizoen een grote wandeltocht te or ganiseren. Een commissie bestaande uit de he ren Van de Weerdhof, Van Wijk en Breekveld, heeft al een aanvang ge maakt met de voorbereidende werk zaamheden. De start en finish van de tocht zijn bij de Ritmeester-cantine. Inschrijfadressen zijn Talmaplein 5, Kleine Geerseweg 3 en Koninginnelaan 10 in Veenendaal. De afstanden voor deze mars zijn voor deelnemers in de leeftijd van 10 t.m. 12 jaar adspiranten 10 km; voor junioren 13 t.m. 15 jaar 15 km en voor senioren van 16 jaar en ouder 20 km. GESLAAGDE FEESTAVOND VAN TEXTIEL- EN METAALARBEIDERS De afdelingen van de metaalbewerkers en de textielarbeiders kunnen met vol doening terugzien op de gezamenlijke feestavond. De sociëteit was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter van de A.N.M.B. een welkom toeriep, in het bij zonder de afgevaardigden van bevriende verenigingen uit Scherpenzeel en om geving en de hoofdbestuurder van de metaalbewerkersbond, Gijs de Reuver, die na de voorzitter, de heer M. v. d. Haar, een kort woord tot de vergadering sprak. Wij weten, aldus de heer De Reuver, dat ontspanning een belangrijk evene ment is voor deze avond, maar het afde lingsbestuur meent toch dat hetgeen ik te zeggen heb, zeker zo belangrijk is. Het ontstaan van de vakbeweging is zo mooi door Roland Holst beschreven toen zij optekende: gegroeid uit de nood der tij den. Hij wees erop hoe er nog geen mensenleven geleden inplaats van het recht de liefdadigheid was. De man zocht zijn troost in een pintje bier en de vrou wen waren sloof van haar gezin. Hij riep de- mensen op om in tijden van vooruitgang een sterke vakbeweging te bouwen om in tijden van terugslag paraat te zijn. Hij wees er nog op dat men vorig jaar had getoond de juiste weg te kiezen en wel door verlenging vakantie en ver hoging vakantietoeslag en al moeten wij op het ogenblik een klein offertje bren gen voor de oude-dagvoorziening, is een groot stuk sociale zekerheid verkregen. Laten wij niet alleen denken aan de pro blemen in ons land, maar ook die in de verdere wereld en medewerken aan het bouwen van een wereld waar vrede en vrijheid heerst. Wij zijn pas kort nog ge confronteerd met het gebeurde in Hon garije. Hierna voerde een personeelsvereniging uit Ede het mysterieuze spel „De kat en Ds. I. KOK SPREEKT IN OUDE KERK Voor de Ned. Herv. knapenvereniging Spr. 8 17 spreekt op woensdag 6 maart in de Oude Kerk op de Markt ds. I. Kok van Zegveld. Het kan soms even moeilijk zijn om zich in een bepaalde sfeer van een to neelstuk in te leven. Wy nemen echter aan, dat het voor mateur-toneelspelers nog moeilijker zal zyu, een leven uit te beelden dat niet het hunne is. Slagen dergelijke spelers er in, met hun spel het publiek te boeien, dan kan dit een uit zonderlijke prestatie genoemd worden. Zo werd het ook zaterdagavond in ge bouw ,,'t Trefpunt", waar de toneelver- Het is wel bijzonder verheugend dat de Veenendaalse Christelijke Oratoriumver eniging er nu dan toch in geslaagd is in één seizoen èn het Weihnachtsoratorium èn de Johannes Passion uit te voeren, te meer waar wij weten dat hier in geen geval de capaciteiten van het prachtige koor in het spel waren maar de financiële kant van de zaak. Waar men dit meer voorkomende kwaad pu heeft weten te overwinnen zijn wij op 26 maart a.s. dan weer in de ge legenheid in eigen woonplaats een bui tengewoon goede uitvoering van de Jo hannes Passion te beluisteren. Behalve dat de Oratoriumvereniging weer de medewerking heeft gekregen van het Utrechts Stedelijk Orkest, is men er wederom in geslaagd verschillende solis ten van naam aan deze uitvoering te ver binden en menigeen zal het bijzonder op prijs stellen hierbij ook weer de naam van Mien Peters te zien. De andere be kende solisten zijn Leny Hennig, alt, Jan Waayer, tenor, Peter de Vos en Carel Willink, beiden bas. De eerstgenoemde zingt de Christuspartij en Carel Willink de aria's. Van de verschillende instru mentale solisten noemen wij nog slechts Leny van de Lee die het clavecimbel zal bespelen. Het geheel van deze uitvoering, welke weer gegeven wordt in het gebouw aan de Eikenlaan, staat ook deze keer onder leiding van de dirigent Gijsbert van Zanten. eniging „NAO" een spel uit het boeren leven onder de toepasselijke titel ..Mor genrood" bracht. Daar men tevens verzekerd was van de medewerking van de Veenendaalse „Three Happies" werd het een goede avond. Na een zeer beknopt en zakelijk ope ningswoord van de voorzitter de heer Joh. Ditewig. kon het spel een aanvang nemen. Zoals gezegd werd een spel uit het boe renleven vertoond. Een leven, dat nog steeds overheerst wordt door gebruiken en tradities, waar wij ons moeilijk meer in zouden kunnen bewegen. Het blijkt nog steeds in bepaalde streken zo te zijn, dat wie zich uit de stad in het boeren leven wil vestigen, ondanks alle goede bedoelingen toch als een indringer be schouwd wordt. Zo was het in dit spel ook met de boerin, die daarop door haar schoonvader en schoonzusters op maar al te duidelijke en kwetsende wijze, opmerk zaam gemaakt werd. Dat na vele tragische verwikkelingen, het toneelwerk toch nog een happy end kreeg, was te danken aan een nieuwe knecht, die zich in het hoofd had gezet deze netelige kwestie op te lossen en zijn voornemen werkelijk tot een goed einde bracht. Dit nogal zware toneelwerk werd, na een wat onzeker begin, waarin enkele heftige tonelen wat scherper omlijnd had den kunnen worden, voortreffelijk ge speeld. Zonder de overige spelers te kort te doen is het spel van de boerin, de knecht en de oude boer Christiaan, zeker een af zonderlijke vermelding waard, hoewel deze laatste speler een bepaald dialect in zijn tekst misschien beter achterwege had kunnen laten. Ook hebben we nogal eens plezier beleefd aan de meid, Trieneke, die door haar kattige optreden en snedige opmerkingen zeer in de smaak viel bij het publiek. Het optreden van „The Three Happies" werd een aangename verrassing. Naast een prettige niet te ver doorgedreven show, waarbij vooral de bassist zich on derscheidde, bracht dit trio een program ma van populaire muziek, waarbij zelfs de „Rock and Roll" niet ontbrak. De to neelvereniging „NAO" kan dan ook op een prettige en goed geslaagde avond te rug zien. Vrijdagmiddag bracht H.M. in padvin dersuniform een bezoek aan de afdeling Putten van de Nederlandse Padvindsters Galde t.g.v. de herdenking van de 100ste geboortedag van Lord Baden Powell af Gilwel. Foto: een invalide padvindster bood H.M. de Koningin een zelfgeplakte gedenkdag-wens aan, terwijl een der leid sters haar hielp H.M. een hand te geven. BRILJANTE UITVOERING VAN KINDERKOOR „DE LOFSTEM" Zaterdagavond gaf het kinderkoor „De lofstem" onder leiding van de heer Joh. Wegen, in gebouw „Rehoboth" de jaar lijkse uitvoering. De zaal was geheel ge vuld, toen de heer Wegen zijn openings woord sprak. In het bijzonder werden baronesse en baron Taets van Amerongen en mevrouw Hosang welkom geheten. Voor de pauze bestond het programma uit enkele zangnummers, die op zeer goe de wijze werden gezongen. Bijzonder vie len wel in de smaak het Meilied, „Des winters als het regent, Rust en Tiroler- lied. Direct na de pauze werd de verloting gehouden. Na de pauze werd de hoofd schotel van deze avond opgediend, n.l. de opvoering van de kinderoperette „De bloemenfee en de prinses". De koning werd gespeeld door M. van Manen en de koningin was H. Vink, terwijl de rol van het beeldschone dochtertje Karma werd verzorgd door J. Vermeulen. De zang in deze operette was prima en niet in de laatste plaats ook het toneel spel. De gebaren en wat er zo meer komt kijken, waren uitstekend verzorgd. Zon der dat wij de anderen ook maar iets te kort willen doen waren het vooral de met name genoemde kinderen die uitblonken. In het derde bedrijf waren ook nog de elfjes op het toneel en zij waren het die het publiek aangenaam bezig hielden met hun dansjes. De decors waren weer van de heer Wegen. Na de opvoering sprak baron Taets van Amerongen. Hij was zeker de tolk van de de kanarie" op. Het stuk werd zeer goed gespeeld en hield het publiek onafgebro ken in spanning en menigeen slaakte een zucht van verlichting toen aan het einde de ontknoping kwam. JUBILEUMAVOND VAN DE VALLEI- RUITERS Op donderdag 28 februari a.s. organi seert de landelijke rijvereniging „De Val lei Ruiters" een jubileum-ruiteravond in de Sociëteit. Medewerking verleent een toneelgezelschap uit Drumpt. Na afloop is er een gezellig samenzijn met medewer king van „The Gitaria's" uit IJsselstein. DIAKEN GEKOZEN Door de Nederlandse Hervormde ge meente te Scherpenzeel is woensdag tot diaken gekozen de heer C. Wolswinkel jr. gehele zaal toen hij zijn bewondering voor het vertoonde spel niet onder stoelen of banken stak. Ook sprak hij een bijzonder woord van lof tot de heer Wegen, die weer bijzonder veel heeft moeten doen voor een zo bijzonder geslaagde avond. De heer Wegen sprak zelf het slot woord. O.a. wees hij nog op het feit, dat het kinderkoor de volle belangstelling van de gemeente zal moeten hebben, daar alles zeer veel geld kost. De avond werd besloten met het ge meenschappelijk zingen van het Avond lied. AANRIJDING TUSSEN TWEE AUTO'S Maandagmiddag vond op de Barneveld- seweg een aanrijding plaats tussen een personenauto en een vrachtauto. De Rens- woudenaar B., die vanaf de Barneveljlse- weg de Dorpsstraat wilde inrijden ver leende geen voorrang aan de vracht wagen, die juist op dat moment de Bar- neveldseweg kwam inrijden. De wagen van de heer B. liep flinke materiële schade op. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. Het was tegen de avond van 19 juni 1944, de dag vóór de bomaanslag op Hitier en twee weken na de Invasie, toen in het Verre Oosten „Task Force 58" van de Amerikaanse marine door de Philippijnse Zee voer. De vliegtuigmoederschepen, kruisers en torpedojagers achtervolgden de voort vluchtige Japanse vloot. Achter de weste lijke horizon wisten de opvarenden hun verkenningsvliegtuigen, die stug volhar dend de wateren afspeurden en hun be vindingen per radio rapporteerden. ZO BEGON HET Op zijn vlaggeschip, het vliegtuigmoe derschip Lexington, wachtte vice-admi- raal Mitcher hun rapporten. Rondom hem voeren zijn andere vliegtuigdragers, de dekken vol vliegtuigen, die op het start bevel wachtten. Mitscher's staf, verza meld rond de radio, trachtte uit het ru moer van luchtstoringen en seinen het woord op te vangen, dat hen in actie zou brengen: „Ik zie ze." Ver in het westen, bijna aan het uit einde van de actieradius der vloot, meld de een piloot vreemde stippen en strepen in de zonnebaan over 't water. Eerst dacht hij, dat het wolken of wolkschadu- wen waren, maar even later tikte zijn markonist door de aether: „Vijandelijke strijdmacht gesignaleerd." Zo begon het. Mitcher stond naast zijn stafoffficieren voor de kaartentafel, waarop de plaats der Japanse vloot aan de hand van de nu snel achter elkaar binnenkomende berich- j ten was aangegeven en vroeg: „Nu. kun- j nen we het doen?" Een ogenblik antwoordde niemand. Al- I len waren in beslag genomen door hun i gedachten, die om hetzelfde draaiden. De j Japanse verdediging, de lange vlucht naar huis over een diepe oceaan door uitge putte piloten, aangewezen op brandstof tanks, die ieder ogenblik leeg konden ge raken en hen dan zouden dwingen tot een landing in het donkere water, de gevaar lijke nachtlandingen op het dek van de vliegtuigmoederschepen.,, We kunnen het doen", zei iemand tenslotte, „maar het is op 't nippertje." En direct daaroverheen Mitcher's bevel: „Starten." In, hun verblijven staakten de piloten hun spelletjes of de lectuur van hun tijd schriften. Rustig namen zij helmen en jassen en klommen naar het vliegdek. Ondertussen gaven de verkenners hun wedervaren zonder onderbreking door. Drie groepen van vijandelijke schepen zagen zij, een bestaande uit een groot Ongeveer drie jaar geleden vond er in de Gereformeerde Gemeente van Rhenen een scheuring plaats. De groep van lid maten, die in synodaal verband wenste te blijven vond een onderkomen in een vroegere limonadefabriek aan de Ban- tuinweg. De synodale groep groeide echter zo snel, dat kortelings een predikant kon worden beroepen in de persoon van ds. P. v. d. Bijl van Leerdam. De ruimte, waarin de ere-dienst wordt gehouden, beviel al lang niet meer en na rijp beraad en nadat de nodige contacten waren gelegd, werd zaterdag tijdens een daartoe belegde vergadering besloten over te gaan tot aankoop van een houten noodkerk, thans nog als zodanig in ge bruik te Haamstede bij Haarlem. Het ge bouw bevat niet minder dan 320 zitplaat sen, egn consistorie, een keuken, garde robe- en toiletruimten. De Gereformeerde Gemeente in syno daal verband hoopt spoedig de medewer king van het Rhenense gemeentebestuur te verkrijgen om dit gebouw te mogen optrekken op de plaats waar de oude wa tertoren heeft gestaan aan de Achter- bergsestraatweg. SPREKENDE KANARIE. In Dax in Frankrijk zijn plotseling twee kanaries vader en zoon aan het praten geslagen. Zij hebben zich die kunst eigen ge maakt door twee papegaaien na te doen, die spraaklessen kregen van hun baas. De voorzitter van de Vereniging tot bescherming van dieren heeft er zich per soonlijk van overtuigd. Hij is naar Dax gereisd en heeft zich daar in het vertrek waar de beesten hun praatjes verko pen, verdekt opgesteld, want de kanaries spreken nog niet op kommando. Na lang wachten heeft hij daar vader-kanarie horen zeggen: „M'n liefje, m'n mooi liefje". Ook de zoon-kanarie kan die woorden zeggen, verzekert de voorzitter, maar die heeft er nog wat meer moeite mee, om zo te zeggen, spreekt die nog met een licht accent, een kana rie-accent. MILJOENEN. De zestig Ca dillacs, die koning Saoed van Arabië bij zijn bezoek aan Washington heeft besteld, kos ten drieëneenhalf miljoen gul den of één week van het in komen van deze olievorst. De geste, die het meest op de ver beelding van de Amerikanen werkte was toen hij na een etentje in een restaurant een fooi gaf van 1750 gulden plus een gouden horloge. JAN EN PIET. Van de 595 leden van de Franse kamer van afgevaardigden heten er 51 Jan, 40 Piet en 32 André. UI. Na een huwelijk van 24 dagen en 11 uur heeft de Franse heer C. echtscheiding gevraagd omdat hij een hekel heeft aan vrouwen die roken, bier drin ken en uien eten. Mevrouw C. toonde zich heel verbaasd, want, zei zij, tijdens de verloving had de heer C. geen enkele maal zijn afkeuring over deze bezigheden laten ho ren. Ja, zei toen de heer C. tegen de rechter, maar getrouwd zijn •is nu eenmaal iets heel anders dan verloofd zijn.i VOORRANG. Langs de kant van een autoweg naar Berlijn ligt een grafsteen met het op schrift: „Hier rust een automo bilist die voorrang wilde heb ben." DROOM EN WERKELIJK HEID. Weer is een droom van Jules Verne werkelijkheid ge worden: de Amerikaanse atoom onderzeeër Nautilus heeft sinds zijn tewaterlating 20.000 mijlen onder zee afgelegd. GELOOF. Op het festival voor verloofden te Saint Valen tin in Frankrijk is door een en quête aan het licht gekomen dat maar heel weinig jonge mannen veel vertrouwen hebben in dc jonge vrouwen. Van de 2000 ge loofden slechts 32 aan de trouw van hun toekomstige echtgeno tes. Er was er echter slechts een bij die verklaarde dat niet hij maar zjjn vrouw zou moeten werken, terwijl er twee bij wa ren die zeiden de voorwaarde te zullen stellen dat zjj nooit en te nimmer hun schoonmoeder te zien zullen krijgen. SPAANS. De zangeres Caté- rina Valente, van Italiaanse af komst, opgevoed in Frankrijk en het best verkocht (d.w.z. haar gramofoonplaten) in Duitsland, ontving in New York een Oskar als de beste zangeres van Spaanse liederen. OOGLID. Het feit dat er werkelijk vissen kunnen knip ogen én de gewiekstheid van een Zweedse jongen hebben te levisiemaatschappijen, directies van aquariums en vliegmachi nes in beweging gebracht. De 14-jarige Ulf Hannetz was door zijn onfeilbare antwoorden al weken lang do held van de Zweedse televisie, totdat de vliegdekschip, drie zware kruisers en acht torpedojagers. Vijftien mijlen zuid-ooste lijk van die groep een groot aantal tank schepen met een escorte schepen en wes telijk daarvan de derde en grootste groep, waarin vliegdekschepen, slagschepen, zware en lichte kruisers en destroyers. AMERIKA'S PILOTEN Het eerst gingen de Hellcatjachtvlieg- tuigen er vandoor, direct gevolgd door de torpedovliegtuigen, waarachter Daunt- lessduikbommenwerpers opstegen van het grote vliegdekschip, dat met de kop in de wind lag. Vreemde kerels, die vliegers. Sy Sey- bert, die de jagers commandeerde, voelde voor hij zijn machine startte eerst in zijn broekzak, of ze er nog wel waren: een zilveren dollar, de eerste, die hij ooit ver diend had, en een goedkope, roestige siga rettenaansteker. Toen indertijd de oude Wesp, een Amerikaans vliegdekschip, zonk in de Koraalzee, waren beide voor werpen met Seybert over boord gegaan en daar hij veilig op een toegeschoten hulpschip was gekomen, ging hij sinds dien nooit uit, of beide kleinoden verge zelden hem. En dan had je daar Kent Cushman, ook al een bijgelovig heer, die in zijn zak een Engelse sixpence droeg, een muntstuk, dat zijn vrouw indertijd in haar schoen droeg, toen zij gingen trouwen. Maar alle zonder onderscheid uitstekende vliegers en eerste klas durvers, gestaald in vele ontmoetingen met de Jappen. Zoals Nor man Sterrie, die de zevende torpedo machine vloog. Tijdens de slag in de Ko- raalzee van 4 tot 8 mei 1942 deponeerde j hij zijn torpedo in een Japans vliegtuig moederschip, draaide zijn machine en deed nog eens een aanval om het vuur van een kameraad af te leiden. Achter de torpedo's kwam Ralph Wey mouth, met de eerste van de duikbom menwerpers. Hij was commandant van de hele groep machines. Hij bedacht bij het optrekken van zijn machine in de wol kenloze lucht, dat hij voor het eerst ad miraal Mitcher niet op de brug had ge zien bij de start der vliegtuigen, zoals anders. Hij kon niet weten, dat de ad miraal met zijn stafofficieren de moge lijkheid van een tweede aanval besprak. De admiraal, die zo trots op deze soldaten was, dat hij gisteren nog zei: „Je weet, dat ik trots ben een Amerikaan te zijn. Alleen het mooiste land op aarde kan kerels als jullie voortbrengen." 70 MIJL VERDER De machines van de Lexington vlogen. Ze wisten hun doel aan de rand van hun actieradius. Dat betekende, dat zij uiterst zuinig moesten zijn met brandstof. Nog zuiniger toen een verkenning de nieuwe positie van de Japanse vloot gaf, zeventig mijl verder dan de oorspronkelijke op gaaf. Weymouth liet de machines hoger klimmen om brandstof te sparen. Alle piloten hielden hun peilglas in de gaten. Hun peilglas en de zee beneden hen, de eindeloze uitgestrektheid van de Stille Oceaan, waarin opeens een grote olievlek zichtbaar werd. En rond die olievlek kleine puntjes, de tankschepen. „Is dit de vloot, die we moe ten aanvallen?" vroeg op dat moment de stem van een der vliegers. „Mijn benzine is al half op." De commandant moest hem teleurstellen. Het was voor die vlieger de hoogste tijd om terug te gaan, wilde hij niet in zee terechtkomen, maar eerst moest de aanval gedaan worden op de vijandelijke vliegdekschepen. En dit was het wat de eskadercommandant met trots vei-vulde: niettegenstaande verschillende vliegers wisten, dat zij met hun machines in het water terecht zouden komen, zetten zij door. Om 6.35 zag Weymouth de tankschepen, om kwart voor zeven zag hij van noord naar zuid de hele Japanse vloot onder zich. De noordelijke groep ervan werd al aangevallen door de machines van de vliegdekschepen Enterprise en Hornet. (Zie verder pag. 2.) Ouwehands Dierenpark bestaat 18 juni vijfentwintig jaar. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit wordt het fraaie park van 20 juni tot 20 augustus prachtig ver licht, terwijl er dagelijks allerlei attrac ties zullen zijn. vraag kwam: welke vis heeft oogleden? De Umbra Kramerie, zei Ulf. Mis, zei de televisie, al leen de Terioph-thalmus heeft oogleden. Daarmee was Ulf uit geschakeld, maar niet voor lang. Want directies van aquariums in verschillende landen gingen aan het speuren en toonden weldra aan dat ook de Umbra Krameri oogleden bezit. Die uit Stuttgart stuurde prompt twee exemplaren per vliegtuig om het levende bewijs te leveren en J die uit Londen zond een film met opnamen van deze vreemde vis. Met deze bewijsstukken in de hand werd Ulf in zijn eer hersteld, hij kreeg de prijs van 7000 gulden en bovenden een uitnodiging uit Amerika om daar aan het vragenspel voor de televisie deel te nemen met de kans op 64.000 dollar. WIJZE WOORDEN: „Het geluk is geen gemakkelijke zaak. Het is moeilijk het in ons zelf en onmogelijk het ergens anders te vinden." (Chamfort). „De vrouwen genezen van hun luiheid door ijdelheid of door de liefde." (La Bruyère). „De mensheid heeft een ont wikkeling van minstens 6000 jaar, maar vervalt met elke nieuwe generatie weer in kinds heid." (Tristan Bernard). „EUPHONIA" HIELD ZILVEREN RECEPTIE Gestorven leden geëerd met bloemen op de graven Het bestuur van de Christelijke Orato riumvereniging „Euphonia" recipieerde zaterdagmiddag in de grote zaal van ge bouw „Irene", ter gelegenheid van het vijfentwintig-jarig bestaan. Verscheidene verenigingen uit Rhenen en uit de omgeving, w.o. „Oefening Baart Kunst", Ons Genoegen", Kunst Na Ar beid", „Eben Haëzer", het R.K. dames koor en „De Roodborstjes" zonden een afvaardiging. De vele gelukwensen gingen vergezeld van bloemen en enveloppen met inhoud. Namens het gemeentebestuur van Rhe nen boden de burgemeester en wethouder W. Klaassen hun gelukwensen aan. De burgemeester sprak daarbij de hoop uit, dat „Euphonia" na een tijd van stilstand, weer spoedig tot bloei zal komen. Ook de echtgenote van de burgemees ter, mevrouw Jvr. J. M. A. Bosch van Ro senthalDen Tex, die beschermvrouwe is van deze vereniging, was ter receptie aanwezig. In de ochtenduren werden de vijf over leden leden geëerd. De voorzitter van „Euphonia", de heer E. v. d. Berg en één van de leden, legden op de algemene be graafplaats aan de Achterbergsestraatweg bloemen op de graven van de dames v. d. Grift en Spaan en van de heren Scheffer, Van Til en Westera. Woensdag 6 maart hoopt de vereniging h«t zilveren jubileum feestelijk te vieren. BENNEKOM. De politie is er in ge slaagd de dader op te sporen van een se rie inbraken in verscheidene zomerhuis jes te Bennekom en andere plaatsen op de Zuid-Veluwe. Het is de 25-jarige Van S. uit Wageningen, die hiervoor aansprake lijk gesteld moet worden. In Bennekom pleegde Van S. een vijftal inbraken in zomerhuisjes aan de Dikken- bergerweg en omgeving. Hij ontvreemdde alles wat hij maar vond, zoals kleding stukken, serviesgoed, fototoestellen, boe ken, huisraad enz. Verder vernielde hij verscheidene ruiten, trapte enkele deuren in of verscheurde de gordijnen. De totale waarde van de gestolen en vernielde goe deren loopt in de duizenden guldens. Do gestolen voorwerpen konden echter voor een groot gedeelte weer opgespoord wor den. WIJZEWOORDEN UIT HET OOG, UIT HET HART.... Afwezigheid doodt de minnaar of de liefde. (Quitard) KERKEWIJK 167 -TEL.SOOO-VEENENOAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1