Kassabons zijn even goed als GELD vanille toffees De Draaikolk daar denkt U toch ook wel aan 250 gram voor cent DO VO overrompelde V VOG met snel aanvalsspel Alle doelpunten kwamen na hervatting G.V.V.V. won op weinig overtuigende wijze van de Merino's Tafeltennis VRAAG EN AANBOD Scherpenzeel speelt gelijk tegen S.O.V.A. Officiële bekendmaking Matjan op non-actief gesteld Treffers 2 bijna kampioen (zaterdagmiddag) Landbouwradiorubriek DIVERSEN Kassabons zijn gratis. Ze kosten U geen dubbeltje en geen cent. Maar ze zijn even goed ais geld. Voor tien gulden aan kassabons betaalt De Gruyter U één gul den contant uit. Kassabons worden nooit ongeldig. Zij zijn altijd inwisselbaar in elke winkel van De Gruyter. De Gruyter's klanten ver dienen jaarlijks miljoenen guldens aan hun kassa bons. Miljoenen guldens die contant worden uit betaald. Deelt,U daarin mee? Bij elke aankoop van f. 4.- De Gruyter-artikelen 100 29 ct. 20 ct. Allerlei 100 25 ct. Gevulde melange 100 28 ct. Vruchtenzuurtjes 100 25 ct. Vruchter.flikken 100 25 ct. Gomballen 100 22 ct. Tum-Tum 100 25 ct. Poppenschuim 100 25 ct. FEUILLETON DOVO heeft zich zaterdag weer geheel hersteld van de 10 nederlaag, welke men vorige weck tegen Genemuiden te slikken kreeg. Bijzonder snel aanvalsspel in de 2e helft heeft de thuisclub geheel overrompeld. Wanneer de stand echter by de rust reeds 3—0 voor de rood-witten was ge weest, zou vriend en vUand daar genoe gen mee hebben genomen. By DOVO waren deze middag geen uitblinkers te noemen, of het zou keeper Van Hardcveld moeten zijn, die enkele keren zyn heiligdom op goede wijze voor doorboring kon beveiligen. Toch willen \vy één uitzondering maken en wel voor de vyftienjarige invaller A. van Kooten, die A. van Manen op de linksbackplaats verving. Deze voetballer, zo maar even uit de juniores gehaald, heeft werkelijk een schitterend debuut gemaakt. Zwakke plaatsen waren er overigens niet te noemen. We geloven zeker dat de successen van DOVO dit seizoen voor een zeer groot deel zyn te danken aan het werk van trainer A. Dillen, die de jongens weet aan te pakken. Door deze overwinning heeft DOVO nu alleen de kop genomen in de derde klasse Oost en het heeft met nog twee wed strijden tegen de hekkcsluiters momenteel zeker de beste papieren. DOVO zette direct na het eerste fluit signaal enkele aanvallen op, dan weer over rechts, dan weer over links. B. Kroesbergen opereerde deze middag op een zeer klein veld als tweede aan vallend spil". De viermansvoorhoede kreeg vaak juist van deze speler prachtige kansen. Vooi'lopig kon men het veldover- wicht echter nog niet in doelpunten uit drukken. Zo bleven de kansen wisselen, hoewel VVOG van de DOVO achterhoede met Nieboer als dictator maar heel weinig kansen kreeg. Na 19 minuten dacht ieder een dat DOVO de leiding zou gaan ne men, want binnen de beruchte lijnen werd door arbiter Bergmeyer, die by- zonder goed leidde, een handsbal gecon stateerd. B. Kroesbergen ging achter de bal staan, nam een lange aanloop en schoot het leer precies langs de verkeerde kant van de paal. Even bracht het DOVO van de kook, maar bij een volgende aan val flitste Klaas van Hal door de VVOG- defensie en hij schoot keihard tegen de onderkant van de lat, vanwaar de bal weer in het veld terugstuitte. Nogmaals dus pech voor DOVO. maar men bleef sterker. In de eerste helft, die in een hoog tempo werd gespeeld werd er niet gescoord. De tweede helft zag men met gemengde gevoelens tegemoet, maar toen men een maal aan het spelen was bleek het maar al te goed, dat het tempo van de eerste helft VVOG parten ging spelen en DOVO gooide er daarom nog een schepje boven op. Na tien minuten kreeg B. van de Pol de bal te pakken, hij liep er zeer snel mee naar binnen en loste toen een hard en hoog schot, dat door de keeper verkeerd werd beoordeeld (01). Hier bleef het echter niet bij, want de aanvallen van DOVO werden steeds ge vaarlijker. Door rechtshalf P. van Ojik werd het 20. Plotseling dook hij in de voorhoede op en met een hard schot ver hoogde hij de score. Kort hierna kreeg VVOG een penalty toegekend, door een overtreding van Nieboer. Ons inziens te zwaar gestraft. Bij VVOG deed men het beter dan bij DOVO want deze strafschop werd wel benut (12). Hierdoor werden de kansen van VVOG weer wat groter, maar dat zou al heel spoedig weer ver anderen, want nog in de zelfde minuut was het R. Schoeman, die met een kopbal de score op 31 bracht. Het spel bleef ondanks de veilige voor sprong van DOVO zeer aantrekkelijk. Vooral het spel van de DOVO voorwaart- sen was bijzonder gevaarlijk. In deze periode moest het houtwerk keeper Van Twist verschillende malen te hulp komen. Kort voor het einde werd nog weer een goede aanval over de rechtervleugel op gebouwd. B. van de Pol kreeg de bal vrij en gaf op het juiste moment over aan R. Schoeman, die de bal toen nog weer een keer aan linksbuiten Van Hal gaf. Met een zeer handige beweging liep Van Hal toen een der backs voorbij om daarna met een hard schot de stand op 41 te bren gen. Volgende week speelt DOVO tegen hekkesluiter Excelsior '31 uit Rijssen. De stand is thans: DOVO 15 10 2 3 22 (54—25) DES 16 11 0 5 22 (32—27) VVOG 15 7 7 1 21 (44—28) Genemuiden 14 10 0 4 20 (58—21) Sparta 13 6 0 7 12 (38—26) Go Ahead 13 6 0 7 12 (33—34) WHC 15 4 3 8 11 (38—34) Apeldoorn 16 5 1 10 11 (29—62) SVVN 15 3 4 8 10 (28—48) Excelsior '31 14 2 1 11 5 (28—66) In deze stand is niet verwerkt de bij de stand 13 gestaakte wedstrijd Sparta DOVO. GVVV zag pas in de tweede helft kans om, mede door onoplettendheid van doel man Diepeveen, Merino's een 31 neder laag toe te brengen. De Buurtlaanbewoners hadden ook deze middag weer de gebruikeiyke wyzigingen aangebracht. Van de Haar was op de spilplaats vervangen door Van Manen, die voor deze middag de betiteling de beste man van het veld glansryk verdiende. Daartegenover konden we Van de Heuvel op de midvoorplaats absoluut geen open baring vinden. Bij Merino's was achter speler Blankespoor beslist de beste man. Wat is er eigeniyk met linksbuiten Kroes aan de hand? Zijn oerharde schot, dat al tijd enkele doelpunten op kan leveren, is totaal zoek. Wy hebben dan ook niets van hem gezien. DIJKBESCHERMING Verschillende dijken in ons land zijn gedurende de zomermaanden en nog ver in het najaar voorzien van een nieuwe bekleding. Het betreft hier hoofdzakelijk zeedijken, die na de februariramp zijn vernieuwd of opgehoogd en versterkt. Men heeft daarvoor gebruik gemaakt van betonnen stenen, die op een speciale ma niet in elkaar gezet worden, zodat ze niet meer verschuiven kunnen, terwijl ze te- gelyk door middel van uitsteeksels de kracht van de golfslag breken. Ze zijn vervaardigd in afmetingen van 30 x 30 x 15 cm en 50 x 50 x 25 cm. Ze hebben het voor deel, dat ze onder toezicht van een bouw kundige door ongeschoolden in tamelijk hoog tempo verwerkt worden. Van de eerste helft valt weinig te zeggen. Goed voetbal hebben we maar zelden opgemerkt. Hoewel er in het veld weinig krachtsverschil te bespeuren bleek was Merino's toch meer in. de aanval. Hiervan getuigen wel de acht corners, die de GVVV-achterhoede in de eerste helft cadeau moest geven, maar doelpun ten konden toch niet opgebracht worden, hoewel er aan beide kanten weer enkele goede kansen geweest zijn. Wel miste Merino's een strafschop. Na de thee kwam GVVV iets meer in de aanval, maar doelman Diepeveen was goed op zyn post. In de 21ste minuut kreeg Van Dolder uit een vrije trap de bal toegespeeld. Hij plaatste direct door naar Viegen, die met een hard schot Die peveen volkomen verraste (10). Vijf mi nuten later was het weer Viegen, die kon doelpuntten, doordat Diepeveen over de bal heen dook (20). Na een half uur spelen was het Van Dolder, die met een boogbal de ver voor zijn doel staande Diepeveen verschalkte (3—0). Een kwartier voor het einde wist van de Bovenkamp voor Merino's de eer te redden en bracht de eindstand op 3—1. Matjan zal voorlopig misschien niet in het veld kunnen verschijnen. Het bestuur heeft namelijk bericht ontvangen, dat hangende het onderzoek, aangaande het incident tijdens de wedstrijd Jonathan Matjan, geen wedstrijden voor het eerste en tweede elftal zullen worden vastge steld. Matjan had in deze wedstrijd na de rust de strijd gestaakt, wegens het slechte weer en een onbespeelbaar terrein. De scheidsrechter van die middag vond ech ter geen termen aanwezig om de wed strijd te staken en adviseerde om door te spelen. De Pantermensen wilden daar echter niets van horen en gingen naar huis. Climax heeft by het bovenaan staande UBTV uit Hilversum de te verwachten nederlaag geleden. Van Manen, die omdat hij door werkzaamheden verhinderd is te trainen en zich daarom deze competitie niet meer voor wedstryden beschikbaar telt, was vervangen door Vos. Deze jeug dige speler maakte een uitstekend debuut in de overgangsklasse. Hij zowel als Van Eist zegevierden over Vlaanderen. Van de Loosdrecht bleef deze keer zonder winst, zodat het tenslotte 82 werd. Toch heeft UBTV lang geen walk-over gehad. In tegendeel, de Veenendalers speelden deze avond fris van de lever en hebben hun huid zo duur mogelijk verkocht. Een speler als Heizenberg, die in deze competitie nog slechts één wedstrijd ver loor, hééft in alle wedstrijden alles moe ten geven om een dreigende nederlaag te voorkomen. Door Climax werd deze keer ook werkelijk op overgangsklassepel ge speeld. Wordt volgende week in dezelfde vorm gespeeld, dan moet van Vitus in Blaricum gewonnen kunnen worden. Wordt verloren, dan is het voor Climax wel zeker dat het degradatiewedstrijden moet spelen. De achterstand wordt dan zeven punten met nog vier wedstrijden te spelen. Doordat Treffers 2 de moeilijke uitwed strijd in de Ritmeester cantine tegen Ri- tac met 64 won en Climax 2 in Arnhem Tios een gelijk spel moest toestaan heeft Treffers uit de resterende twee wedstrij den nog slechts 1 punt nodig om zich kampioen te mogen noemen van de eerste klasse A. In de tweede klasse C is dit al een feit voor RTC 1 uit Ede, terwijl de spelers van RTC 2 niet hebben willen onderdoen voor hun eerste team en ook kampioen zijn geworden van de derde klasse E. Gefelici teerd Edenaren en nog veel succes met de promotie-wedstrijden. Programma. Woensdag 24 februari. Ie klasse A: Seelbeek 1 Ritac 1, Tios 1 Arnhem 1, Swift 1 Climax 2; 3e klasse E: Swift 3 D.S. 1; 4e klasse H: Ritac 5 VSW 4; 4e klasse I: Swift 5 Ritac 6, RTC 4 RTC 6. Donderdag 20 februari. Ie klasse A; RTTV 1 Treffers 2; 2e klasse C: Cli max 3 Hollandia; 3e klasse E: Climax 4 Panter 1; 4e klasse H: RTTV 3 Panter 2, RTTV 4 Ritac 7; 4e klasse I: Climax 6 D.S. 2. Vrydag 1 maart. 2e klasse C: Kr. en Vr. 1 Ritac 3. Maandag 4 maart. 4e klasse H: RTC 3 Ritac 5; 4e klasse I: RTC 4 D.S. 2, RTC 6 Climax 6. Dinsdag 5 maart. Ie klasse A. Ritac 1 Tios 1. 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Te koop aquarium compleet. Keucheniusstr.. 12, Veenend. Wie heeft regenmantel voor meisje, lang 100 cm. te ruilen voor jongensregenjas, lang 109 cm. Jac. van Ruijsdaelstr. 12 II, Veenendaal. Leerling of 2e kapster gevr. Kapsalon D. Linde, Heren straat 33, Rhenen, tel. 278. Aan hetzelfde adres werk ster gevr. voor enkele dagen p. week. Te koop Volkswagen-bestel wagen 1953, geheel m. zij ruiten, in pr. st. W. A. Puyk, Herenstraat 27, Rhenen, tel. 468. Zeer chique witte bruids japon, m. 42-44, voor de helft van de kostprijs. Brieven on der nr. 3285 aan het bur. van dit blad. Een aantal natuuronderzoekers uit Frankfort is gedurende zeventig dagen op expeditie geweest in Pakistan. Men bezocht een gebied van rond 800 vier kante kilometer in het gebied van Chogo-Lungma, op een hoogte van 4000 meter boven de zeespiegel. De leiding van de expeditie berustte bij zekere Reinhard Sander: de leden kwamen behalve uit West-Duitsland ook uit Oostenrijk, de U.S.A. en Pakistan. De foto toont enige mannen onderweg in een gebied, dat aangeduid werd met kamp 1. Dat lag op een hoogte van 4900 meter er kwamen temperatuursver schillen voor van 60 70 graden. Men had grote tenten van „perion" bij zich als beschutting tegen plotseling op tredende sneeuwstormen. Het zaterdagelftal van Scherpenzeel speelde tegen S.O.V.A. uit Amersfoort na een zeer spannende wedstrijd 11 gelyk, ruststand 00. Daar de aangewezen bondsscheidsrechter zonder het te melden verstek liet gaan, werd de wedstryd ge leid door de heer G. Aarsen, die weinig moeite had met deze forse maar toch niet onsportief gespeelde wedstryd. De ploe- gen gingen aardig tegen elkaar op al was Scherpenzeel in het veld iets sterker. Toen A. Vink op zeer nonchalante wijze een strafschop in de eerste helft meters naast schoot, verspeelde deze schotloze voorhoede in eerste helft een van de zeer weinige kansen welke werden geboden. Direct na de aftrap trok Scherpenzeel ten aanval maar men liep steeds vast in de hechte S.O.V.A.-verdediging. Eenmaal kreeg Budding een zeer fraaie kans maar hij kon de bal niet snel genoeg onder controle krijgen en de S.O.V.A.-verdedi ging kon nog juist ingrijpen. Na de rust kreeg men een omzetting in het elftal. Van As ging rechtsbuiten spelen en Co- zijnsen rechtshalf. Hierdoor kwam meer vaart in de voorhoede. Van As was snel ler en Cozijnsen was als rechtshalf beter op zijn plaats. Na een kwartier spelen kreeg Budding 'n prachtkans maar knalde tegen de paal. De terugspringende bal kwam bij Van As terecht en kogelde on houdbaar in (1—0). S.O.V.A. liet het hier echter niet bij zitten en zette een tegen offensief in en na een half uur spelen wist de midvoor van dichtbij doelman Van Dijk te passeren (1—1). Nu kwam er ineens weer spanning in, maar beide ver dedigingen wisten de toestand meester te blijven. Nog een opname van de expeditie. In kamp 3, op een hoogte van 6350 meter. De temperatuur daalde hier soma tot 27 graden onder nul. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 4 maart a.s. van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum I, in het hoorspel „De boer van Nooitgedacht" de opfok van kuikens worden behandeld naar gegevens van ir. P. J. van den Bremer, rijkspluimveeteelt- consulent voor Noord Brabant. De uitzending zal worden besloten met een reportage over he tbeplanten van wegen en erven in de landbouwgebieden, waaraan o.m. zal worden medegewerkt door de heer R. J. Benthem, landschaps consulent bij het Staatsbosbeheer. Te koop een goed onderhou den kinderwagen, half en gels (wit). Dahliastraat 5, Veenendaal. Te koop drachtige zeug, 2c worp. Telling 15 maart. Gebr. Van Dijk, Oude Eng, Ommeren (Bet.). B.z.a. ervaren vrachtwagen chauffeur in bezit van rij vaardigheidsbewijs voor alle motorrijtuigen. Br. onder nr. 3286 aan het bur. van dit bl. Werkster gevraagd, tijd na der overeen te komen. Adres A. van de Brink, Buurtlaan- Oost 82, Geld. Veenendaal. VVoningruil. Aangeboden flat Westersingel. Gevraagd heel huis met tuin. Br. onder nr. 3287 aan het bur. van dit bl. Ervaren chauffeur, leeftijd 20 jaar, werkzaam als zo danig in Amersfoort zag zich gaarne geplaatst in Veenen daal, liefst transport- of ex peditiebedrijf. In bezit van alle rijbewijzen en v.g.g.v. G. Heikamp, Boslaan 135 Vee nendaal. Weduwnaar, middelb. leeft, m. zoontje, zoekt nette vrouw, liefst met woning. 1 a 2 kinderen geen bezwaar. Brieven onder nr. 3288 aan het bur. van dit blad. Wie wil ruilen met heel huis van Veenendaal naar Utr. Bev. kamer, suite-serre, keu ken, gang, 2 slaapkamers en grote overloop, kleine tuin j en schuur. Huurprijs 8,60 p.w. Inlichtingen H. de Kie- j vid, Heuvel 6, Veenendaal. Gemeente Rhenen BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID Met de beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening d.d. 29 oktober 1955 nr. L/PA heeft voor de gemeente Rhenen vóór de aanvang van het teeltseizoen 1956 krachtens art. 3, 2e lid van het besluit bestrijding aardappel moeheid aanwijzing plaats gevonden van gebieden en/of terreinen, waarop de teelt van aardappelen, tomaten en nog enige andere gewassen is verboden. Ik meen goed te doen belanghebbenden erop te wijzen, dat in de aangewezen ge bieden en/of terreinen voor het teelt seizoen 1957 geen verandering is gekomen. Omschrijving van het gebied: Het complex is gelegen aan de n.o.- zijde van de Rijksstraatweg Rhenen Amerongen en wel plm. 83 m langs de Rijksstraatweg, terwijl de diepte van het terrein 172 m is. De n.w.-begrenzing van het complex wordt gevormd door eiken hakhout, gelegen ten n.w. van de woning Rijksstraatweg 144. Oppervlakte 140.000 are. Coresp. no. Plzk. Dienst/B 50.696.1. De gewaarmerkte kaart ligt met bijbe horende beschikking ter gemeentesecre tarie afdeling algemene zaken ter inzage. ONTEIGENINGSWET De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage ligt het proces-verbaal van de op 8 februari j.l. in deze gemeente gehouden zitting tot het aanhoren van bezwaren van belanghebbenden tegen de onteigening voor de verbreding van de Cuneraweg onder Rhenen. Een ieder kan op zijn kosten een af schrift van dit proces-verbaal verkrijgen. Rhenen, 22 februari 1957. De burgemeester van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL Koopjes elke dag van 16 uur. Te Amerongen, Overstr. i 48, Motor- en werkoveralls, petjes enz. Amerik. wollen j legerbroeken, overhemden, vanaf- 3,15. Windjacks f 7,25. Ook met teddy- en bontkraag-uitvoering. Vet leren schoenen 6,50, kop pels, truien, handschoenen enz. enz. Zoekt nu uw voor deel, ook inkoop van alle goederen die men op wil ruimen. Te koop 90 prima hennen. R. H., 8 weken oud. Ook bij ge deelten. P. H. van Rijnstr. 16, Veenendaal. Biedt zich aan zelfstandige werkster v. hele dagen. Br. onder nr 3289 aan het bureau van dit blad. Wij maken golfsnede in uw oude tafelmessen a 0,25 per stuk. Grotere messen naar verhouding duurder. Binnen 24 uur klaar. Fr. Diepeveen, Hoofdstraat 29, Veenendaal. Lederen kleding. Gem. beta lingscondities. Leder- en Sportmag. „Albers", Hoofd straat 15, Veenendaal. Verhuur zonder chauffeur. Prima Volkswagens, Ford. Chevrolet, Morris, Oxford Benzine- en Servicestation „Renswoude", v.h. J. var Wikselaar Zoon, Dorps straat 112, Renswoude. Tel K 8387r254. SPECIAAL BRILLEN 1*CtV: Hoofdstraat 51 J:'?: (van 73 cent) geldig van 27 febr. t/m 5 mrt. 1957 gram xakje gram gram gram gram gram gram gram DE GRUYTER 570227 DOOR REIN VAN GELDER (3) Hij ontkwam er niet aan om op moe ders vraag te antwoorden: „Gerrit, heb je niks van Arie gehoord? Zul je goed uitkijken, jong, of je hem soms ergens ziet? En vraag eens aan die en gene, je kunt het soms niet weten." Immer was zijn antwoord bemoedi gend: „Ja, moeder, ik informeer overal. Ik heb nou een paar lui gesproken, die naar de grote vaart gaan. Indië, Afrika, China, Amerika en verderop. Ze heb ben z'n naam opgeschreven in een boekje." Dan kwam er weer een hoopvol licht in haar ogen en stak ze dankbaar een hand naar hem uit. Ja, ook Gerrit is een goede zoon. Met open mond en glinsterende ogen hing ze aan zijn lip pen. Hij nam haar mee langs de oevers van de Rijn, beschreef de pracht der Duitse steden. Ze leefde mee op zijn schip. Er waren twee kleine kinderen, meisjes. Er was een oude grootvader aan boord, de vader van de vrouw. De schipper en zijn vrouw waren jonge aardige mensen en hij had het goed bij hen. Hij leerde het schip besturen en kende de gevaarlijke plekken in de rivier, de bakens, de lichten, 's Avonds als ze hier of daar stil lagen, zat hij in het roefje bij de kinderen. De groot vader zong dan versjes voor hen met bevende stem en schor keelgeluid. In het roefje was geluk, jong geluk. De schipper en zijn vrouw kwamen er vaak bij zitten, dan dronken ze samen koffie met lebkuchen. Gerrit hoopte het ook nog eens zover te brengen, een eigen schip, een frisse vrouw en kinderen. „Op iedere knie van me, moeder, zit dan zo'n klein meiske. En dan vertel ik van hier, van de koeien en de paarden en hoe wijs dieren kunnen zijn. En van de waterput, waar we met een lange ketting water uit halen. Van de hond, die vaders vilten pantoffels bij hem brengt als hij van 't land komt. En dan moet je die oogjes eens zien van die kinderen, moeder! Ze kijken me al maar strak aan en als ik even niks zeg dan roepen ze: „Méér, Gerrit, méér"." Moeder sluit nu en dan de ogen om met Gerrit in het roefje te zitten, maar ze opent ze weer snel, want daar komt het vlot aandrijven met Arie. Het ontgaat Gerrit niet dat ze schrikt. Direct voert hij haar mee over het snel- stromende water van de machtige rivier. Het landschap glijdt voorbij als een panorama, met wisselende tinten. Kerken en torens doemen op en ver dwijnen, heuvels en bossen schuiven ervoor, volbrengen de omsingeling met nimmer falende zekerheid. Soms ligt de zon op het water, dat wit lijkt in die felle gloed. Het is zo mooi, dat het oog alles niet ineens kan omvatten. Als ze bij een stad aanleggen, gaat hij dik wijls aan wal met de kinderen. Soms gaat de schipper met hem mee of de schippersvrouw. Gerrit wordt niet moe van het ver tellen en moeders ogen spreken als die van de kleine meisjes aan boord: „Meer jongen, méér." Vade en Jan luisteren ook mee, het is alles nieuw voor hen. Die Gerrit ziet nog eens wat van de wereld, maar moeder kijkt met een bezorgde blik naar Jan, die tegen Gerrit aanleunt. Ais Gerrit geen geluid voortbracht, zou Jan toch alles verstaan, want hij leest de woorden van zijn lippen. Gerrit moet maar niet teveel vertellen waar Jan bij is. Moeder krijgt er een nieuwe zorg bij, want als Jan nu óók eens weg wil, de wereld in? Nee, néé, dat vooral niet Ook die der de nog! Eigenlijk moest Gerrit maar weer thuis komen, want vader wordt al wat ouder en Jan is wel van goede wil, maar voor zo'n groot bedrijf nog rijkelijk jong. Misschien wil Gerrit dat eens overwegen. Moeder vraagt het hem als ze even met hem alleen is. 't Zal best gaan. Op de Wilgenburg ligt zijn bestemming, de wilde haren zijn er nu wel af. Er zijn flinke mannen nodig, die het roer in handen houden, net als op een schip. En Gerrit kon altijd zo goed met Jan opschieten. Ja, Gerrit zal ereens over denken. Hij zegt het om moeder een plezier te doen, want ze ziet er zwakker uit dan ooit. Aan iedere strohalm klemt ze zich vast. Maar hij voelt zich zo thuis op het schip. De dagen vliegen er voorbij en het is een gezond leven in de open lucht. Toch zegt hij „Ja moeder, ik heb er ook al eens over gedacht, maar het moet nog even wachten. Vandaag of morgen zie je me hier wel terug." „Best, jongen, héél best. Je doet er je moeder een plezier mee en vader ook. Je bent zo'n goede jongen. GERRIT KOMT TERUG Een man een man, een woord een woord. Gerrit heeft óók woord gehou den, maar dat heeft moeder gelukkig niet kunnen zien. De hemel was mild voor haar. Ze heeft op haar ziekbed liggen luisteren naar de wind en naar de bekende voetstappen. Van Arie en Gerrit. Haar laatste aardse bezigheid was luisteren. Ze voelde het einde ko men en toch hoopte ze nog. „Vader, ga Arie toch halen. Ik moet hem goedendag zeggen. Ik ben niet kwaad op hem omdat hij nooit ge schreven heeft. Laat hem toch binnen komen." Moeizaam hief ze het hoofd op, legde het oor naar de kant van het raam. Er waren géén voetstappen. „Hij komt nog, moeder, hij komt vast. Even wachten nog, heel even wachten," bracht vader er met moeite uit, terwijl hij haar hand greep. De Wilgenburg zakte weg voor moe ders brekende ogen en het vlot ver dween, evenals de hongerige haaien. Daarna kwamen mannen in zwarte kleding, gewend aan het werk waar voor ze waren geroepen. Een mens af leveren aan de eeuwigheid. Door de voordeur kwamen ze binnen en gingen door diezelfde deur naar buiten, met gelijkmatige, afgemeten stappen. Het huis was vol van boeren uit de omtrek, met de hoge hoeden in de hand. Hun paarden en wagens stonden op gesteld in de Beukenlaan. Manus de Kruif stond bij de baar en zijn gezicht verried niet wat er in hem omging. Hij snikte tóen nog van binnen, zo sterk was hij nog wél. Telkens keek hij de weg op want Gerrit was gewaarschuwd en hij hoopte dat deze op tijd zou ko men om de laatste eer te bewijzen. Nu luisterde hij, zoals moeder zolang ge daan had, naar Gerrits zware stap. Eerst drie dagen later kwam er een brief uit Duitsland. Vader beefde toen hij de brief van de postbode aannam. Hij was tien jaar ouder geworden in enkele dagen. Jan bemerkte nu, dat hij een andere vader had gekregen, een man die kon snikken, zó, dat het te horen en te zien was. Hij lag met het hoofd op de tafel, de armen hingen als levenloos neer. De brief lag naast hem. Jan durfde zijn vader niet te vragen wat er in de brief stond. Daarom waagde hij het om zelf te lezen. „Mijnheer de Kruif, Een groot ongeluk heeft ons getrof fen. Er is brand gekomen in de kajuit. Mijn vrouw heeft het petroleumstel om gestoten en toen is alles in brand ge vlogen. Grootvader die op het dek was is er goed afgekomen, maar mijn arme kindertjes zijn verbrand. Levend, mijn heer De Kruif. Het is vreselijk. Uw goede zoon heeft zijn leven ge waagd bij de redding. Hij heeft mijn vrouw nog omhoog kunnen trekken uit de vlammen en is toen weer om laag gegaan voor de kinderen, maar het heeft niet geholpen. Driemaal is hij naar beneden geweest, maar moest terug voor de vlammen Op het laatst stond hij zelf in brand en is toen van het schip gesprongen. Hij heeft het vlot niet gezien dat naast het schip lag en is toen met zijn hoofd op de balken te recht gekomen. Zijn lende is erg ge broken en het hoofd zwaar gewond. Hij ligt nu in het ziekenhuis, in Dusseldorf, waar ook mijn vrouw ligt. Het is zo heel erg, mijnheer De Kruif. Het schip is wal bahouden, omdat de brandweer er spoedig bij was en mijn vrouw zal wel opknappen hoop ik, maar mijn kindertjes zijn dood en uw goede zoon is er zo slecht aan toe Niet alleen vader, maar ook Jan is plotseling veranderd. Hij voelt zich in eens een man die weet wat hem te doen staat. Hij zal naar Dusseldorf gaan, naar Gerrit. Vader mag dat nu beslist niet doen. Hij roept de oudste knecht, Adriaan van Welij, en vertelt hem de toedracht van het ongeluk en de situa tie daardoor ontstaan. Dezelfde avond is hij al op weg naar Duitsland. Hij weet niet hoe hij zijn broer zal aan treffen, maar trots is hij op hem, want Gerrit heeft zonder aarzelen zijn leven gewaagd om mensen te redden. Gerrit herkent hem niet. Zijn hoofd ligt in dikke zwachtels, die op som mige plaatsen donkerrood zijn van het bloed. Zijn hele lichaam is één gips- klomp, die niet bewegen kan. Gerrit heeft een hoge prijs betaald voor de redding van die schippersvrouw, maar God zal hem zeker genezen en voor die heldendaad belonen, denkt Jan. Hij wil nog wat bij zijn broer blij ven, maar de zuster zegt dat hij dat niet moet doen, het kan weken duren eer de patiënt iemand herkennen zal. Hij verstaat het maar half, het meisje spreekt Duits. De arts geeft hij te ver staan, dat kosten nog moeite gespaard mogen worden om Gerrit te genezen. Kan hij genezen? „Ja, de mogelijkheid is er, maar we weten nog te weinig. Zijn hoofd is hevig gekwetst, evenals zijn lenden. Een arm is gebroken, maar dat is het ergste niet. We zullen alles doen wat mogelijk is, heer De Kruif." De dokter verdwijnt. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4