Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Bouw van 54 woningen in het Franse Gat WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Nieuwe telefoongids voor Veenendaal geen verbetering BEHANG 1957 Fa. J. F. TAK Wint IJ Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel II AGENDA Hi j is 17,50 waard SCIIER PEIS ZEEL ACHTERBERG v_. J RENSWOUDE Nog juist voor de annexatie Indeling nog onlogischer dan gemeentegrenzen EI.ST EDERl 'EEN AMERONGEN SCHOONMAAK NIEUWE STALEN WATERVERF 25 kleuren Geeft niet af 31e jaargang VRIJDAG 1 MAART 1957 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI No 18 ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 14 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Op verzoek van het gemeentebestuur heeft Patrimoniums Bouwvereniging aan architect G. de Geit opdracht ge geven plannen te ontwerpen voor de bouw van 54 woningen in het Franse Gat en met name aan de Westersingel en wel aan het nieuwe gedeelte tussen de Dykstraat en de spoorlijn. Dit complex woningen zal bestaan uit 18 beneden- en 36 bovenwoningen. B. en w. hebben nu de raad voor gesteld genoemde bouwvereniging de benodigde grond te verkopen en een grond- en bouwvoorschot te verlenen. De kosten van de grond voor deze woningen belopen 153.269,— en de bouwkosten ƒ755.315,dus totaal 908.584,—. Gelet op de inhoud van deze wonin- Met de Ned. Reisvereniging langs „Die Schone Blaue Donau" De tweede film die de Nederlandsche Reisvereniging dit seizoen in gebouw ,,'t Trefpunt" op dinsdag 12 maart a.s. gaat vertonen, is de nieuwste, in 1956 opgeno men kleurenfilm „Die schone blgue Do nau". De film beperkt zich niet tot de Donau zelf, zoals die stroomt door Duits land en Oostenrijk, maar betrekt het ge hele stroomgebied erbij, met de voor het toerisme belangrijkste zijrivieren, als de Lech, de Isar en natuurlijk de Inn, die de toeschouwer zelfs in Zwitserland en het Ober Engadin brengt. In het stroomge bied van de Donau is zeer veel moois te zien aan landschaps- en stedeschoon. Zo voert de film de bezoeker van de oor sprong van de Donau in Donaueschingen naar Ulm, Augsburg, München en Passau, toont hem Reutte en Lermoos, Silvaplana en St. Moritz en brengt hem vervolgens in Landeck, Innsbruck, Rattenberg, het beroemde Zillertal (Mayerhofen), naar de bekende Achensee, in Salzburg en het Salzkammergut, in Freistadt, de Wachau, het Ennstal en natuurlijk in Wenen en voorts nog in vele andere plaatsen, die toeristisch van belang zijn. Als zeer bij zondere attractie verlenen twee bekende Weense zangeressen, de dames Susi Roth- mayer en Erika Hirsch medewerking, door telkens tussen de vertoning van de filmdelen door de vrolijke volksliederen te laten horen. Het wordt zeer beslist een avond, die geen enkele op reizen beluste Veenendaler mag missen. -> dat er deze week alweer een grote groep kraaien hevig tekeer ging in de overgebleven hoge bomen van het Stationsplein? dat dit ons deed terugdenken aan de vele moeite vorig jaar van gemeen tewege gedaan om met het steeds weer verwijderen van de nesten de hardnek kig bouwende kraaien te verjagen? dat men van gemeentewege ook hardnekkig doorgaat met het bouwen van zoveel mogelijk woningen en het opheffen van de woningnood? dat in de gemeenteraadsverga dering van a.s. maandagavond n.l. weer aan de orde komt het vaststellen van de bebouwingsplannen „Oost" en „Tuin straat"? dat het hier dus gaat om het leg gen van straten en het bouwen van een nieuwe woonwijk in de driehoek ge vormd door de Hoofdstraat, Valleistraat en het omleidingskanaal? dat, nu binnen afzienbare tijd het Franse Gat geheel is volgebouwd, in deze driehoek nog weer een 550 wonin gen zullen worden gebouwd? dat dit voor het merendeel één gezinswoningen zullen zijn en alleen langs de vaart flats komen? dat in bedoeld complex, ongeveer recht achter het gemeentehuis, een groot plein wordt gemaakt met ge legenheid voor het bouwen van een centrum voor bodediensten? dat het plein voorlopig nog via de J. G. Sandbrinkstraat, maar in de toekomst waarschijnlijk via een door braak, ontstaan na de afbraak van het gemeentehuis, vanuit de Hoofdstraat te bereiken zal zijn en vooral zal dienen als parkeerplaats voor auto's? dat ook binnen afzienbare tijd begonnen zal worden met het bouwrijp maken van de gronden gelegen tussen de vaart en de industrielaan en wel het eerst met het bouwen van flats langs de beide singels naar het toekomstige nieuwe raadhuis? dat in deze wijk nog weer ruimte is geprojecteerd voor 750 woningen? dat de wespentaille, waarmede de beide grote delen van Veenendaal nu nog zijn verbonden door uitvoering van dit laatste plan tot een stevig mid del zal worden gevuld? fi ii Zaterdag 2 maart (In geb. „Eltheto") 7.30 uur toneel- |f ver. „Evata" brengt het toneelspel in drie bedrijven „De grauwe |f meeuw". Maandag 4 maart (In tijd. raadszaal) 7.30 uur open- bare vergadering Veenendaalse ge- meenteraad. Donderdag 7 maart If (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, feest- li avond Gelderse Blindenveren. De |I toneelver. „SSS" voert op ..De f] dochters van de baas". II Vrijdag 8 maart (In Ritmeester-kantine) 7 uur, eer- If ste ronde Ritmeester Schaaktoer- nooi. iÏMaandag 11 maart |i (In Ritmeester-kantine) 6 uur, 2e ronde hoofdgroep Ritmeester II schaaktoernooi. li Dinsdag 12 maart (In geb. ,,'t Trefpunt") 8 uur, Ned. Reisver. vertoont de nieuwste kleurenfilm „Die schöne blaue Do nau". (In Ritmeester-kantine) 6 uur, 3e ronde hoofdgroep Ritmeester- schaaktoernooi. Luxor theater Van heden vrijdag t.m. zondag de film „Broeders zonder vrees", van maandag t.m. woensdag „Sentatie op Rijksweg 101" en donderdag .Gevangenen van het verleden' ii gen, het gerief en de ligging stellen b. en w. verder voor de huren voor de benedenwoningen welke een tuin heb ben te stellen op 12,95 per week en voor de bovenwoningen op ƒ11,15, waarin niet begrepen kosten van wa terleiding. Het ligt in de bedoeling de bouw on derhands op te dragen aan de volgende aannemers: Gebr. Nieboer 630.888, Fa. E. J. G. van de Pol (loodgieterswerk) ƒ43.612,en Fa. G. van de Pol (schil derwerk) 40.500, Tentoonstelling Suriname en Ned. Antillen Tot 25 maart wordt in de school voor practische vorming aan de Geerseweg, een tentoonstelling gehouden over Su riname en de Ned. Antillen, welke wordt georganiseerd door het Kon. In stituut voor de Tropen te Amsterdam. De tentoonstelling is in de eerste plaats bedoeld voor schoolkinderen, die op school les in aardrijkskunde kfijgen. Ongeveer 55 klassen van de verschil lende scholen zullen in klasseverband een bezoek aan de tentoonstelling bren gen. Het Werkcomité Jeugdnatuurwacht organiseert in dezelfde school een ten toonstelling van opgezette vogels. Verenigingen e.d., die eventueel be langstelling voor de tentoonstelling secretarie, Hoofdstraat 92, telefoon 2441. hebben, kunnen zich voor een even tueel bezoek in verbinding stellen met de afdeling onderwijs ter gemeente- De tentoonstelling geeft een zeer goed beeld van de gebiedsdelen in de West. Directrice Juliana ziekenhuis benoemd Door het bestuur van het Juliana ziekenhuis werd tot directrice benoemd zuster G. C. Passchier. Deze nieuwbenoemde directrice heeft vele jaren lang een leidinggevende positie gehad in het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag. Zuster Passchier is lid van de Ger. Kerk. Zeskamp Ritmeester Schaaktoernooi De hoofdgroep is thans als volgt samen gesteld: 1. Drs. C. B. v. d. Berg. 2. H. Bouwmeester, 3. N. Cortlever, 4. C. Or- baan, 5. Fr. Roessel, 6. T. D. v. Scheltinga. Evenals 2 jaar geleden is nu weer een zeskamp samengesteld, hetgeen veel at tractiever is. Bovendien is dit een goede oefening enne de lsndakampiORuenh^nirer! in april a.s., waaraan nagenoeg alle hoofdgroepspelers deelnemen. Speciaal vestigen wij de aandacht op de avonden waarop de hoofdgroep alleen speelt en er dus voor de belangstellenden gelegenheid is het spel van deze cracks te bestuderen. Deze avonden zijn 1. voor een ieder vrij toegankelijk. Het programma van het toernooi is als volgt: Vrijdagavond 8 maart 19 uur le ronde alle groepen. Maandagavond 11 maart 18 uur 2e ronde hoofdgroep. Dinsdagavond 12 maart 18 uur 3e ronde hoofdgroep. Donderdagavond 14 maart 18 uur even tuele afgebroken partijen. Vrijdagavond 15 maart 18 uur 4e ronde hoofdgroep, 19 uur 2e ronde overige groe pen. Zaterdagmiddag 16 maart 13.30 uur laatste ronde hoofdgroep; 14.30" uur laatste ronde overige groepen; 17.30 uur prijsuit reiking en sluiting. De inschrijving voor deelname aan het toernooi is nog mogelijk tot maandag 4 maart a.s. Raadsvergadering De Veenendaalse gemeenteraad is voor het houden van een openbare ver gadering bijeengeroepen tegen a. s. maandagavond half acht in de tijde lijke raadzaal in het gebouw van het voormalig postkantoor aan de Kerke- wijk. TONEELAVOND AFDELING VOLKSONDERWIJS De afdeling Veenendaal van de ver eniging volksonderwijs heeft voor za terdag 9 maart a.s. in gebouw „de Samenwerking" aan de Nieuwe weg een propaganda-avond georganiseerd. Het hoofd van de o.l. school aan De Klomp, de heer H. J. Scholten, zal deze avond als spreker optreden terwijl daarna de toneelvereniging N.A.O. het toneelstuk „Jong leven op morgen rood" zal opvoeren. DE UITGESTELDE VERGADERING V.V. „VEENENDAAL" Woensdagavond kwam de voetbal vereniging „Veenendaal" voor de twee de maal in veertien dagen in een bui tengewone ledenvergadering bijeen ter verkiezing van een gedeeltelijk nieuw bestuur. Zeven bestuursleden hadden hun functie beschikbaar gesteld. Na zeer langdurige discussies werd besloten dat de lopende zaken van de vereniging tot aan de jaarvergadering behandeld zullen worden door het da gelijks bestuur, bestaande uit voorzit ter Dorgelo, secretaris De Vries en pen ningmeester Overeem. De jaarvergadering wordt in juni ge houden. OPBRENGST BAZAR V.V. „VEENENDAAL" De enige tijd geleden door de sup portersvereniging van de voetbalver eniging „Veenendaal" gehouden bazar ten bate van het bouwfonds heeft f 1382,50 opgebracht. SLOPER MET ARM BEKNELD GERAAKT Gistermorgen kwam de heer Sch. uit Veenendaal, toen hij bezig was met sloopwerkzaamheden bij een Veenen daalse sloper, met zijn linkerarm be kneld tussen metaal, waardoor hij flin ke kneuzingen opliep terwijl zijn vin gers gewond werden. Nadat dokter Remme de eerste hulp had verleend, kon hij naar zijn woning worden over gebracht GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer T. J. Schin kel, werkzaam bij de fa. Hootsen, slaagde deze week voor het diploma leggen van linofeld. linoleum, colovinyl en coloriet- tegels. De Vallei-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven bij magazijn „Het Anker" in de Hoofdstraat te Veenendaal, werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe Vallei-riks weer met 2,50 gestegen en is deze nieuwe riks inmiddels reeds 17,50 waard geworden. Het nummer van de nieuwe Vallei- riks, welke cén deze dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is 2 AV 624097 Het is ook deze week weer een rijks daalder met een rood gedrukt nummer dus tevens een riks van de oude serie met de beeltenis van prinses Wilhel- mina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AV 624097, want dat is deze week de Vallei-riks. Indien u deze riks vóór donderdag morgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen wordt u de vin derspremie direct in contanten uitbe taald. De vinderspremie bedraagt dus thans precies vijftien gulden. Burgemeester besprak grenswijziging Dinsdagavond hield de plaatselijke A.R. kiesvereniging jaarvergadering in het verenigingsgebouw van de Geref. Kerk, waarvoor, gezien het aantal leden van de vereniging een goede belangstelling be stond. Tijdens deze vergadering besprak burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg de op handen zijnde grens wijziging voor zover deze de gemeente JAARVERGADERING J.V. JONATHAN Hedenavond houdt de Chr. J.V. Jona than jaarvergadering in gebouw Bethel. Het programma bevat o.m. Bijbelinleiding Lucas 7 11 tot en met 18, samenzang, jaarverslagen, hersengymnastiek en de clamatie. Tijdens de pauze zal een verlo ting worden gehouden. MUZIEK EN TONEELUITVOERING „KUNST EN VRIENDSCHAP" Zaterdag 9 maart geeft de muziekver- eniging „Kunst en Vriendschap" te Ach- Scherpenzeel betreft. Blijkens mededeling torberg de jaarlijkse muziek- en toneel van de secretaris, de heer G. Jonker liep het ledental terug van 33 naar 24. Het °"der le.dmg van de heer P. Hoolhorst en Tekorten vooroorlogse woningwetwoningen Zo nu en dan worden wij er bij bepaald dat een groot deel van het woningbezit in Nederland met enorme tekorten wordt geëxploiteerd. Alleen al op 115 vooroor logse woningwetwoningen van Patrimo niums Bouwvereniging in Veenendaal had men over het boekjaar 19541955 een te kort van 1.287,60. Het rijk neemt 75 en de gemeente 25*'» hiervan voor zijn rekening. verslag van de penningmeester de heer R. v. d. Pol meldde een batig saldo. In de kascommissie namen zitting de heren J. v. d. Hoef en R. van Ginkel. De be stuursverkiezing waarbij de heren G. van Kampen en R. v. d. Pol periodiek aftre dend waren bracht geen wijziging in het bestuur. Na de pauze heette de voorzitter, de heer G. van Kampen, de inmiddels ge arriveerde spreker van deze avond, bur gemeester mr. C. P. Hoytema van Konij nenburg, welkom, die in de aanvang van zijn betoog er de nadruk op legde, dat zijn visie over de grenswijziging deze avond het karakter droeg van een praat je. Spreker ging terug in het grijze ver leden toen hij een overzicht gaf van het ontstaan van de 1000 Nederlandse ge meenten. Van oorsprong werden deze ge vormd uit de zogenaamde grieternijen, heerlijkheden (zoals de heerlijkheid Scherpenzeel) en ombachtsheerlijkheden. De grenzen van deze gemeenschappen lie pen niet verder dan de bezittingen van heerlijkheden. Pas in 1795 werd het be grip „gemeente" een feit toen deze vorm voor het eerst in de wet werd genoemd. Reeds in 1814 werd het eerste request over de onmogelijke Scherpenzeelse gren zen van de zijde van de zelfkantbewoners bevat een viertal muzieknummers. Door de toneelgroep zal een toneelspel opge voerd worden in drie bedrijven van Bert Peets, getiteld „Zij leefden nog lang en gelukkig". Hieraan werken mede 5 heren en 6 dames. Het Koopvaardymonument van de beeldhouwer Carasso aan de Boompjes te Rotterdam nadert nu zün voltooiing. In april zal het onthuld worden door H.K.H. prinses Margriet Vaardigheidsproeven voor 141 Sparta-leden In totaal 141 leden van de gymnastiek vereniging „Sparta" alhier hebben j.l. zaterdag deelgenomen aan de vaardig heidsproeven van het Kon. Ned. Gymn. Verbond. Van de 87 jongens en meisjes werden er vier afgewezen en van de 54 deelnemende dames en heren zakte er één. De uitslagen waren als volgt: Dames le klasse mej. G. Welkzijn; dames 2e klasse mej. E. Brinkhuis; dames juniores A. van Burken; meisjes.A: T. Davelaar; meisjes B: Janny Gaasbeek. Heren te klasse: W. Vaartjes; heren 2e klasse: H. Roelofsen; heren 3e klasse: J. Bos;jongens A: J. van Schuppen; jongens B: J. Leppers. bij de Scherpenzeelse raad aanhangig ge maakt. In het verder verloop van zijn be toog wees spreker er op, dat het van groot belang is, dat grenzen in het alge meen duidelijk waarneembaar moeten worden vastgesteld zoals bijv. een weg of beek. Burgemeester Hoytema van Konij nenburg liet aan de hand van kaarten en foto's zien in hoeverre de grenswijzi ging uit oogpunt van maatschappelijke en economische overwegingen rechtvaardig is. Ook werden de grieven en verlangens van de omliggende gemeenten door spre ker aangeroerd en zo nodig aangevochten, waarbij hij passages uit de wet aanhaalde om een en ander te verduidelijken. Nadat nog een aantal vragen over dit voor de gemeente Scherpenzeel zo belangrijke on derwerp waren gesteld sloot de voor zitter de vergadering. SCHERPENZEEL HELPT DE BLINDEN Dinsdagavond vond in „Marktzicht" op initiatief van de verschillende plaatselijke verenigingen een propaganda avond plaats van de Koninklijke geleidehonden- school uit Amsterdam. Het hoogtepunt van deze avond was wel toen de heer T. Wagensveld zijn beide honden ln de zaal bracht en de heer Smit er een uit mocht kiezen voor zijn school. Hij stelde voor deze hond Amerikaans te verkopen en zo de hond aan de school te schenken. De opbrengst was 60,en waar de heer Wagensveld het luttele bedrag van 10,— voor zijn prachtige hond vroeg, was er dus nog een bedrag van 50,over voor de school. Verder waren deze avond aanwezig af gevaardigden van de Koninklijke Politie hondenvereniging uit Veenendaal en Woudenberg. Er wordt in Scherpenzeel reeds veel voor de blinden gedaan. Maar er is, aldus de heer G. H. Stotijn, zoveel hulp nodig. Vroeger moesten zij bedelen, maar thans ONFORTUINLIJKE KIPPENHOUDER Door een tot nog toe onbekende hond, werden bij de kippenhouder B. aan de Autoweg, enkele kippen doodgebeten of zwaar gewond. Daar dit door omwonen den werd gezien, kon de hond worden verjaagd, waardoor erger werd voorko men. Wanneer de eigenaar van de hond niet wordt gevonden, betekent dit een schadepost voor B. De kippenhouders in de buurt kijken uit naar deze moorde naar. VOOR VIJFTIG CENT MAG MEN MEVROUW VAN VOORST OPTILLEN Tijdens de gisteravond gehouden ster avond van de NCRV werd ook de naam van Renswoude genoemd alsmede van een inwoonster, nl. die van mevrouw Van Voorst. Niet ten onrechte werd de naam van Renswoude «genoemd, want ook Johan Bodegraven had wel begrepen, dat de Goed-Zo-aktie in het rustige Renswou de spontaan was ingeslagen en dat ook iedere inwoner zal meedoen om geld bijeen te brengen voor de aktie Goed- Zo. Van de medewerking van de mid denstanders in Renswoude heeft men zich reeds verzekerd en hierdoor kun nen in de komende drie weken vele en fraaie prijzen beschikbaar worden ge steld. Men moet iedere week een slagzin insturen of wanneer men dit niet zo heel erg best kan, heeft men iedere week nog iets aardigs. Men moet dan in de komende week het juiste ge wicht van mevrouw Van Voorst zien te raden. Voor iedere kilo die men raadt wordt een cent betaald. Mevrouw Van Voorst behoort beslist niet tot die- Hoe langer men in de kortgeleden hoofden vinden, n.l. onder De Klomp en verschenen nieuwe gids voor het tele foondistrict Arnhem, waarin ook Vee nendaal is opgenomen, gebruikt, hoe meer men de onlogische en ongemak kelijke indeling daarvan ondervindt. In de kolom Veenendaal mist men steeds meer telefoonnummers van ge vestigde zaken en personen waarvan men toch zeker weet dat zy telefonisch zyn aangesloten. By informatie bleek dat de samen stellers van de laatstverschenen tele foongids, juist om tegemoet te komen aan klachten elders besloten hebben de abonné's te vermelden volgens gemeen te of plaats van inwoning. Voor Vee nendaal met zijn onmogelijke grenzen- situatie is deze oplossing uiteraard zeer ongelukkig gekozen en waar de situatie in deze voorheen dan al moeilijkheden mocht hebben gegeven, is die nu tot een werkelijke warwinkel geworden, temeer omdat men genoemde indelings- opzet niet eens consequent en logisch heeft doorgevoerd. Zo kan het gebeuren dat het telefoon nummer van een zakenman in de bocht van de Nieuwe weg bij de Holle weg, dus landbouwer aan de Kooiweg dus vlak bij Renswoude, weer onder Veenen daal is vermeld. De aangeslotenen b.v. wonende op het gedeelte Kerkewijk tussen grenspaal en hotel „La Mon- tagne", dus allen ingezetenen van de gemeente Rhenen, zijn ook weer deels onder Rhenen en deels onder Veenen daal in de gids opgenomen. Deze week wilden wij telefoneren met het Juliana ziekenhuis aan de Cu- neraweg. Het telefoonnummer was lo gischerwijze voorheen steeds onder het hoofd Veenendaal in de gids te vinden. Bij informatie bleek ook dit nu onder Rhenen te staan. De directiekeet van het aannemersbedrijf Boers, welke zich op het ziekenhuisterrein bevindt staat -ii, j i echter weer onder Veenendaal ge- genen, die zich speciaal toeleggen op de noemcj „slanke lijn". Ook mag men mevrouw onder Veenendaal. Bewoners van de Kade vindt men daarentegen weer wel onder Veenendaal. Het is wel een verbetering dat men nu tenminste het Station Veenendaal- De Klomp onder De Klomp kan vinden, want voorheen stond dat onder Eder veen. Onder Veenendaal vinden wij de Spoorwegen ook wel vermeld maar als men daar belt krijgt men Van Gend en Loos. Het kan hier dus gebeuren dat het telefoonnummer van iemand die op de Nieuwewcg, dus in Veenendaal, maar op grondgebied van Renswoude woont, vermeld kan zijn onder Veenendaal. Vindt men het daar niet dan kan men zoeken onder Renswoude. De plaats Renswoude is echter aangesloten op het net Ederveen. Maar tenslotte blijkt dan toch dat de gezochte is aangesloten op het net van Veenendaal. Het zal waarschijnlijk op zijn vroegst november worden eer er weer een nieu we gids van het district Arnhem ver schijnt. De telefoon-abonné's die zich onjuist vermeld zien doen er goed aan zich nu reeds tot de directeur van het telefoondistrict in Arnhem te wenden met het verzoek om vermelding onder Veenendaal, of als dit in verband met het nieuwe indelingssysteem niet mo gelijk is 2,50 te betalen voor een extra vermelding onder het hoofd Veenendaal. Het lijkt ons een zeer moeilijke taak in eenendaal gevestigd, onder Rens- een voor alle telefoonabonné's bevredi- woude gezocht moet worden, terwijl een gende en even duidelijk ingerichte gids Van Voorst, wanneer men dit nodig acht, wel even opbeuren, maar dit kost twee kwarties extra. Wanneer men een slagzin instuurt naar Aktie Goed-Zo, Dorpsstraat 74, moet men tevens twee kwartjes bij sluiten. DS. L. VAN DE PEUT OVERLADEN MET GESCHENKEN Gistermiddag en -avond hielden do minee en mevrouw Van de Peut recep tie in de pastorie, i.v.m. het feit dat zij hun 12!/i-jarige echtvereniging her dachten. Tevens herdacht dominee het feit, dat hij 121/» jaar het ambt van pre dikant heeft vervuld. Door de Ned. Herv. gemeente van Renswoude werd een inzameling ge houden. Het resultaat hiervan was, dat de kerkeraad dominee en mevrouw gis teren een bedrag van ruim 1100, kon aanbieden. Verder werden nog vele geschenken overhandigd van de plaat selijke verenigingen. Ook uit de vorige gemeente van ds, Van de Peut, Eist, werden gelukwensen gebracht onder overhandiging van een toepasselijk cadeau. Dezer dagen kregen wij een telefoon tje van een Veenendaalse zakenman met de mededeling dat wanneer wij nem wilden bellen, net nummer in de nieuwe gids onder Renswoude te zoe ken. Hij vond het een ramp en sprak van een zekere benadeling voor zijn bedrijf. Het eigenaardige is echter dat het in al de hiervoor genoemde gevallen te lefoontoestellen betreft welke zonder uitzondering zijn aangesloten op het telefoonnet Veenendaal. Dus waarom gooit men nu de zaak door elkaar? Gelders Veenendaal heeft men toch ook onder Veenendaal gelaten! De telefoonabonné's op de Stations straat kan men echter weer onder twee de zijn zij in talrijke beroepen werkzaam. Spreker deelde verder nog mede, dat een gift van 10,was binnengekomen van de afd. Scherpenzoel der Alg. Ned. Bouw- bedrijfsbond. Hierna gaf hij het woord aan mevr. Groen. Deze begon met er op te wijzen, dat blinden wel horen kunnen en dus medelijdende opmerkingen achter diens rug zijn leven alleen maar veron aangenamen. Zij vertelde hoe men pas na de eerste wereldoorlog op het idee van geleidehonden was gekomen en in 1930 men er pas goed mee begon. In 1934 start te men in Amsterdam met opleiding van twee honden en thans levert men er 100 tot 120 per jaar af. In 1935 werd de school officieel geopend door prinses Juliana. Wij ontvangen geen subsidie, maar moeten bestaan van de talrijke grote en kleine gaven. TONEELAVOND MUSKETIERS Op zaterdag 2 maart organiseert zaterdagmiddagvoetbalvereniging „Mus ketiers" een toneelavond, welke wordt gehouden in gebouw ..Pniël". Er zal op gevoerd worden het blijspel ..Als spinrag" door de toneelvereniging DVV uit Drie bergen. Aanvang half acht. „ZUID-OOST-UTRECHT" HOUDT JAARVERGADERING De Cult. Nat. Hist. Vereniging „Zuid- Oost-Utrecht" zal dinsdagavond jaarver gadering houden in hotel „Stuijvenberg" te Eist. Tevens zal het programma wor den besproken voor het a.s. seizoen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 samen te stellen. Voor het net Veenen daal heeft men het zich echter veel moeilijker gemaakt dan nodig was en het resultaat is er verre van beter op geworden. Als excuus zou kunnen wor den aangevoerd de wel zeldzame gren- zensituatie in Veenendaal, ware het niet dat nu toch volgend jaar juni de gemeentegrenzen hier geheel gewijzigd worden. JAARVERGADERING J.V. EN M.V. De meisjesverenigingen .Dorcas" en „Kleine Kracht" en de jongelingsvereni ging „Boas" hielden woensdag j.l. onder grote belangstelling de gecombineerde jaarvergadering in het verenigingsge bouw van de Ned. Herv. Kerk. De voor zitter, ds. C. Treure opende door te laten zingen psalm 105 1 en het lezen van Joh. 5 vers 1 16. Voorzitter was verheugd over de grote belangstelling en sprak de hoop uit, dat deze avond voor vele jonge mensen aanleiding zal zijn zich als lid van de verenigingen op te geven. De inleiding verzorgde de heer A. Wagensveld, waar uit na afloop vragen gesteld werden. Na dat de jaarverslagen in de vorm van een samenspraak gebracht waren, droeg mej. G. Wagensveld het aloude gedicht „Het vrouwtje van Stavoren" voor. Ook het declamatorium „Ruth de Moabietische", uitgevoerd door de m.v. „Kleine Kracht" viel zeer in de smaak. Tijdens de pauze werd heerlijk van een kop chocolademelk genoten. Na de pauze werden de bonds liederen gezongen en kregen de afgevaar digden gelegenheid hun feilicitaties aan de verenigingen over te brengen. Het vrije onderwerp bestond uit een beschrij ving van de levensgeschiedenis van schrijver en predikant Smietegeld. Bui tengewoon mooi was het gedicht „Liefde geeft vreugde, maar ook smart" voorge dragen door het oudlid de heer E. v. Veldhuizen. Dit gedicht had hij 34 jaar geleden ook op een jaarvergadering van de jongelingsvereniging voorgedragen. Hierna werden de aanwezigen nog enige tijd met enkele spelletjes bezig gehouden. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN 482 488 468 Bouter, P., Schras 4; Vendel, B. v. d., Kade la; Zandsteeg, R„ Kruisbeekweg 9. In de zitting van 22 februari kwamen alweer vele verkeersovertreders voor de balie. De 34-jarige loonconfectioneur v. U. uit Amsterdam had een onjuiste manoeuvre uitgevoerd met zijn auto, toen hij nabij het Grebbekerkhof reed. Hoewel de offi cier, mr. A. J. J. Pfeil, in zijn requisitoir een boete van 30,had geëist, vond de kantonrechter, mr. A. C. van den Brandt, dit kennelijk niet voldoende, en veroor deelde verdachte tot 40,subsidair 16 dagen hechtenis. Van U. had op de helling van de Greb- beberg herhaaldelijk moeten stoppen, om dat een autobus, die voor hem reed ook voortdurend stil hield. Dit was nogal hin derlijk voor hem geweest, maar v. U. bleek, toen hij wilde passeren, niet het goede moment te hebben afgewacht. Op dat ogenblik was nl. een tegenligger, een Duitse autobus, uit een volgende bocht opgedoemd, die verdachte niet eerder had kunnen waarnemen. De Amsterdammer was toen, om erger te voorkomen, links van de weg gaan staan, had de tegen ligger laten passeren en was toen zelf ook weer doorgereden. De kantonrechter vond, dat verdachte niet had mogen pas seren; bovendien was de voor hem rij dende autobus geheel aan de rechterkant van de weg gestopt, wat hem voldoende uitzicht op de weg verschaft moest heb ben. Van U. betoogde, dat de situatie hem ter plaatse niet bekend was geweest. Hij was hier naar Wageningen gekomen, mede op advies van de Amsterdamse Ver keerspolitie, om de toedracht van het voorval nauwkeurig te schetsen; daartoe werd hij wel in de gelegenheid gesteld, maar het werd geen reden, om het ten laste gelegde minder zwaar aan te reke nen. De vijftigjarige Haarlemmer P. werd veroordeeld tot 15,of 6 dagen hechte nis, wegens het niet verlenen van voor rang op de grote verkeersweg nabij Ede. toen hij linksaf wilde met zijn auto. Hier door was hij in botsing gekomen met een andere wagen. P. bleek een krachtig pleiter voor zijn onschuld. Het bewuste punt op de weg was zeer berucht en de bocht, die hij had moeten maken, was zeer scherp geweest. Het slachtoffer van de botsing bleek niet verzekerd geweest te zijn en daarom had men een politieagent er bij gehaald, die na een proces-verbaal gemaakt te hebben tegen verdachte gezegd had, „dat hij er wel niets meer van zou horen". Dat de beslissing dienaangaande niet bij de agent maar bij een andere instantie genomen wordt, was verdachte inmiddels duidelijk geworden. Mr. Pfeil vond in zijn requisi toir het bedrag, waarmee verdachte had kunnen schikken 15,te laag en eiste 30,of 12 dagen. Maar de kantonrech ter zag bij zijn uitspraak verzachtende omstandigheden in het feit, dat P. zijn fout geheel had toegegeven en in de ge compliceerdheid van het bewuste punt. Eveneens voor het niet verlenen van voorrang, ditmaal op de Kerkewijk te Veenendaal, werd de 28-jarige vertegen woordiger v. J. uit Apeldoorn overeen komstig de eis tot 20,— boete ofwel 8 dagen veroordeeld. Verdachte vond zijn straf wel wat hoog; in de voorgaande zaak was voor een soortgelijke overtre ding een minder zware straf gevallen. Bovendien was v. J. niet de oorzaak ge worden van een aanrijding. Maar mr. Pfeil vond niet, dat het in de competentie van verdachte lag om de strafmaat in deze zaken af te wegen en zei: „We zitten hier niet in de vertegenwoordiging, wat denkt u wel." De overtreding was begaan toen men met de vernieuwing van de Kerkewijk bezig was. Op dat moment waren nog niet alle zijwegen voorzien van het waar schuwingsbord voor de nadering van een voorrangsweg. Even tevoren was v. J. toen hij de Kerkewijk overstak dan ook geen verkeersbord tegengekomen. Maar toen hij de tweede maal, en vanuit een andere zijweg kwam met zijn wagen, was er wel een bord geweest, alleen had v. J. het niet gezien en had daardoor aan enige wielrijders, waarbij een politie-agent, geen voorrang verleend. De 23-jarige J. uit Nijmegen werd over eenkomstig de eis veroordeeld tot twee maal 10,— boete, resp. voor het rijden zonder goede remmen en voor het niet in het bezit zijn van een geldig rijbewijs. J. voerde voor zijn verdediging aan, dat hij niet zonder, maar misschien met on voldoende functionerende remmen ge reden had. In verband met het feit, dat hij lichtelijk invalide was, had hij een bil- zonder rijbewijs bij het Centraal Bureau in Den Haag aangevraagd, doch hierop nog geen antwoord ontvangen. Verdachte was het daarom niet geheel en al eens met de tekst van het proces-verbaal. Om een en ander te verduidelijken, werd op J.'s verzoek de verbalisant, de hoofdagent van politie B., uit Ede gehaald, waarna de behandeling van de zaak werd voortgezet. Na het horen van deze getuige was het de justitie volkomen duidelijk. Verdachte pleitte nog voor clementie, maar de offi cier vond wel, dat J. er laat mee was, en dat het niet nodig was geweest, dat de hoofdagent B„ die toevallig juist een vrije dag had, voor dit geval naar Wageningen had moeten komen. 75.— boete of 30 dagen legde de kan tonrechter op aan de 23-jarige G. uit Oos terbeek. Hem was ten laste gelegd het niet voldoende uithalen naar links als autobestuurder, tengevolge waarvan hij een wielrijder had aangereden. Dit was gebeurd nabij Mariëndaal bij Oosterbeek .Verdachte meende, dat hij het ongeluk, dat niet ernstig was afge lopen, moeilijk had kunnen voorkomen. Tengevolgen van het nemen van een bocht was zijn wagen begonnen te slip pen, daarom had hij het stuur moeten omgooien. Om de wielrijder te sparen, die hij door deze manoeuvre dreigde aan te rijden, had hij het stuur daarna weer naar links omgegooid, maar was er toch niet geheel in geslaagd een botsing te voorkomen. Op een vraag vana de offi cier, met welke snelheid verdachte dan wel gereden zou hebben antwoordde G met „krap 60 km". Mr. Pfeil vond niet, dat de schuld in dit geval door de glad heid van de weg geringer werd. De ver antwoordelijkheid lag geheel bij G„ die veel te onvoorzichtig gereden had, en het was een bloot toeval, dat alles nog be trekkelijk goed was afgelopen. Tot een zelfde straf werd veroordeeld, de 35-jarige P. uit Naarden, die in no vember van het afgelopen jaar nabij Wolfheze met zijn wagen van de weg was afgereden, omdat hij niet voortdurend op de weg gelet had. P. vertelde openlijk, dat hij wat had zitten suffen in zijn auto. Hij was van Nijmegen komen rijden en reed op een bekende weg, die hem been moeilijkheden zou opleveren. Hij had aan zijn zaken ge dacht en het was wat warm in de wagen. De officier vond, dat slapen achter het stuur even erg ls als dronken rijden. Maar er was toch één verschil: de opzet ontbreekt in dit geval. In zijn els wilde hij de overweging om de rijbevoegdheid in te trekken laten varen, omdat P. hier door ernstig benadeeld zou worden bij de uitoefening van zijn beroep. Hoewel mr. Pfeil aanvankelijk een geldboete van 100,— eiste, trok hij deze eis in op grond van de verklaring van verdachte, dat hij door zijn overtreding al veel schade had moeten betalen aan zijn voertuig. De offi cier maakte er nu 75,— van, mede op grond van het feit, dat P. het ten laste gelegde direct openlijk had toegegeven. Koninklijke onderscheiding mevrouw C. Derksen In de openbare „Irene"-school werd een ouderavond gehouden om het veertig-ja rig ambtsjubileum te herdenken van me vrouw C. Derksen-Stünkel, onderwijzeres aldaar sedert februari 1937. Een paar lo kalen waren in een bloementuin herscha pen door de vele ingezonden bloemstuk ken. De burgemeester van Amerongen en Leersum, de heer Mariens, prees de jubi- laresse om haar ijver, trouw en speldde haar de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst, als een hoge erkenning van haar verdiensten. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amersfoort de heer M. A. C. Lindeman feliciteerde mevrouw D. met deze zeldzame decoratie. Hij sprak als zijn mening uit. dat mevrouw D. een uitstekend leerkracht was niet alleen, maar een prachtige opvoedster van de kinderen en een sieraad van het openbaar onderwijs. Mevrouw D. dankte met enige bewogen woorden. De voorzitter bood met een toepasselijk woord een geschenk aan namens de ou ders in de vorm van een prachtige staan de leeslamp. Namens de afdeling Rhenen van de N.O.V. bracht de heer Hulsebos, hoofd der school te Eist de gelukwensen over. vergezeld van een bloemstuk. Ook hij complimenteerde collega Derksen met haar gouden medaille. Bussen G'ans en Grondverf. Borstelwe k. Zeemleer, Sponzen enz enz. Hoo'dstraat 1C6 Telef. 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1