Uou'BL^ mum RADIO en TELEVISIE Koopt U het best bij BALLEG0YEN HET biedt U vele voordelen De Draaikolk Moeilijke wedstrijden voor Renswoude en Scherpenzeel De Kieviten - Oranje-Wit zeer belangrijk Mooi enOezond! Gemeenteraad van Amerongen vergaderde Burgerlijke stand KERKDIENSTEN De terugkeer van A R A M VOETBALPROGNOSE Laatste thuiswedstrijd DOVO in dit seizoen J BIO „EIGEN GEBOUW" RHENEN The Indian Fighter Het Verloren Continent Officiële bekendmaking Ingekomen en vertrokken Rhenen Amerongen Zondagsdienst doktoren FEUILLETON Op mijn praatje van de vorige week is kommetaar geleevert in de Vallei van af- geloope woensdag. Een stukkie reepliek, al is ut een bietjie venijnig, doe je tog altijd weer goed. Dan heb je teminste niet aldoor het iedee, dat je feitelijk midde in de Sehaara staat te roepe om een ijssie van twee smaake. Dan weet je, dat er nog es iemant een stukkie van je leest. Over mijn min of meer seerijeuze be zuinigingsbeschouwing is de buurvrouw van Driek in der schreifgerei geklomme. Das ook mijn buurvrouw, reeken ik in de gauwigheid effe uit. Je heb het er opperbest afgebracht, Mijntje! Jammer da'k er al ietsies vanaf wis, want ze kon het niet voor der houwe en vertelde der planne aan Driek, met de kedisie der bij, dat ze ut vooral niet over mog vertelle tege mijn. Driek heb het wel geperbeert, maar het is haar niet gelukt. Van de week teege een uur of tien zat ik al half te slaape achter het furnuis, want teege dat uur is ons soort minse uitgepraat. Maar Driek was nog klaar wakker en dan kan ze er niet teege, dat ze geen nieuws meer weet. En ineens begon ze te schuive op de stoel en de briepenne zoo ontdeugend teege mekaar te slaan en toen was het er uit voor ze het wist. „Mijntje van hiernaast gaat een stuk teege jou in schrijve", zee ze opgelucht. Tviaar ze wou niet zegge wattur in kwam te staan. Ik hep me dus geen daage van te voore kenne inschaa- kele op het buurvrouwepraatjie. Ze stelt een hele hoop vraage. En ze denk, dat de menisters en onze geachte afgevaardigde in de kamers daar alles van weete. Das nou echt vrouwetaai. Denk'ie, dat de regeering weet, waar ze die 600 miljoen gelaate hebbe? Nee tog zeeker. Der wist laatst een menister nog geen eens, waar die ze opschrijfboekie had gelaate, dan zulle ze wel weete, waar ze 600 miljoen hebbe gelaate. En vraage blijve der altijd, want anders kenne ze de heele overheit wel opdoeke. Verders was ik het goed met onze buur- vrou eens, behalve ze wier een bietje partijdig tusse de reegels door en daar hou ik me eige niet mee op. De kerk en de partij laat ik in de midde. Veenendaal komt weer eens niet in het veld. Dit zal de conditie van de Veenen- dalers wellicht nog meer beïnvloeden. We hopen dat de wedstrijdleider in deze toch nog eens een andere koers zal gaan varen. In de afdeling zien we, dat Scherpen zeel in Amerongen bij DVSA de strijd moet gaan aanbind»}. Steeds is DVSA een van de gevaarlijkste tegenstanders geweest. We weten het wel, Scherpenzeel heeft een goede ploeg, maar toch zeker niet onverslaanbaar. DVSA had wel een slechte start, doch thans beschikt men over een ploeg, die beslist tot een der sterksten in de afdeling moet worden ge rekend. Een overwinning zien we voor de bezoekers dan ook niet, een puntenverde ling is echter niet uitgesloten. Renswoude krijgt bezoek van Veense Boys uit Nijkerkerveen. Een bijzonder lastige tegenstander voor de rood-witten. Veense Boys heeft met Scherpenzeel de beste papieren voor de eerste plaats. We menen wel dat de bezoekers de meerde ren zullen blijken van de „rode duivels". Eist ontvangt op eigen terrein het na- burigt „Rhenus", ook nog een van de kandidaten voor de eerste plaats. Voor Eist is hier weinig kans op een over winning, zelfs niet op een puntenverde ling. Hier dus de volle winst voor de mensen uit Rhenen. Zeer belangrijk is in de afdeling ook de wedstrijd De Kieviten Oranje-Wit voor de bezetting van de laatste plaats. Wan neer Oranje-Wit weet te winnen is men wel veilig voor degradatie, maar bij ver lies is er weer volop spanning. Ook voor Eist is deze wedstrijd zeer belangrijk, want wanneer De Kieviten winnen, ver huizen de Elstenaren naar de onderste plaats en worden zij dus de rode lan taarndragers. Een voorspelling is hier moeilijk te doen, maar toch geloven we dat Oranje-Wit met een puntenverdeling heel blij mag zijn. RKVUV speelt op eigen terrein tegen Hamersveld en gaat hier wel een over winning tegemoet. Verder speelt HDS uit Leersum een uitwedstrijd tegen Austerlitz. Hier zullen de punten wel in Austerlitz blijven. Zaterdag hebben de voetballers het wel getroffen, want de zware sneeuwval be gon eerst laat in de avond, zodat zater dagmiddag alle velden bespeelbaar wa ren. Het ziet er wel naar uit, dat ook zaterdag weer volop gevoetbald zal kun nen worden. DOVO speelt aan het Panhuis tegen Excelsior '31 uit Rijssen. We verwachten, vooral nu de rood-witten weer volledig uitkomen, weer een goede wedstrijd. Het kampioenschap komt voor DOVO nu steeds dichterbij, want na zaterdag be hoeft men nog slechts één wedstrijd te spelen, terwijl, wanneer de uitwedstrijd tegen Sparta nog van belang mocht zijn, Ik ben nieuwsgierig of debuurvrouw nog tijd over heb gehad om naar die Exceisior een flinke tegenstand, maar trouwpartei te gaan kijke, die der me deze zal toch wel niet z0 hevig zijn, dat de rood-witten niet voor beide punten kunnen zorgen. Tevens is dit de laatste thuiswedstrijd in dit seizoen! VRC ontvangt in Veenendaal bezoek van de CJV-ers. Men levert met DTS uit Ede nog steeds een verwoede strijd om het kampioenschap. Zaterdag moet in deze strijd in ieder geval toch zeker weer op beide punten beslag kunnen worden gelegd. In de afdeling ontvangt Triangel Boys op het VSW-terrein bezoek van Jonathan. Ook hier weer geen overwin ning voor de Veenendalers. Het gaat er nu toch wel heel erg duister uitzien voor de mensen van de VSW, daar degradatie vrijwel niet meer is te ontgaan, of er zou alsnog een voetbalwonder moeten gebeu- ren. De Merino's krijgen in Veenendaal Bloemenkwartier 2 op bezoek. De beide punten zitten er hier voor de mensen van de Scheepjeswol wel in. GVVV gaat op bezoek bij het niet al te sterke DEV. De opstelling van de Buurt- laanbewoners is ons niet bekend, maar we zijn er wel zeer benieuwd naar, welke wijzigingen nu weer worden aangebracht. Me zwaager begos der een zondaggen- aavund al oover, toen die met me zuster op vieziete was. „Was ze in ut wit vroeg ik aan de vrouw", zee die. „Nee, zee ze", zee die, „ze was ter heelegaar niet." Ge- lache da' we hebbe en Driek het hardst, want die was ter toevallig es een keer niet bij geweest. Ik zeg mar zoo, wat een voetbalmets is voor de rnanne is een trouwpartei voor de vrouwe. Van de week hou ik me niet op met wereldschokkende gebeurtenisse, al is tur weer zat op dat gebied gebeurt. Dus niks oover oorlooge en bombardemente. Maar nou oover bombardemente ge- sprooke; tog iets over beschieting door de spreeuwe, die iedere dag der luchtbaazis vestige op de elektriesetijdspaale en de draaje, waar hondertduuzende kieloos volt doorstroome. De spreeuwe zitte bij wijze van spreeke met de stafkaarte op tafel en ineens doettur dan zoon skwad- Zaterdag 2 maart 8 uur en zondag 3 maart 3 uur r vertoning van de spannende gekleurde Indianenfilm met Kirk Douglas. Leeftijd 14 jaar. Zondag 3 maart 8 uur en donderdag 7 maart 8 uur CINEMASCOPE. Vertoning van de prachtige gekleurde film Deze film is één groot avontuurlijk verhaal. Toegang elke leeftijd. dron een anval op de vurb ij gangers. Ze schiete mar zoo in de vlucht op het mooie asfalt van Bruil. Ik werd an 't spoor onder vuur genoo- me. Toch heb ik, terwijl ik dekking zoch, achter het moonement nog effe in me eige moete lache. Der kwam een man van het staationsémplaasement en die liep dwaars door 't nieuwe parkie zoo de Kerkewijk op. Mar de spreeuwe naame em effe op de korrel, of ze in dienst waare van de Veense pelisie. Der schijne meer minse nou alweer de moeite te groot te vinde om effe om dat parkie heen te loope en zodoende der dwars door heen sjouwe. Der was te- minste al een heel pad in het pas gezaaide gras geloope. Ik hoop, dat zukke der spreeuwedeel niet ontloope. WOUT ALS KINDEREN Er zijn grote toneelkunstenaars die zich voor hun werk kunnen voorbereiden zon der een woord te spreken of ook slechts een spier van hun gelaat te bewegen. Nog vreemder doet het aan, dat Busoni, de bekende pianist, in staat was te oefe nen, zonder ook maar een handbeweging te doen. Een vleugel of een piano had hij voor zijn studie niet nodig. Laten we nu eerst eens opmerken dat onze dochter geen drie regels kan memo riseren zonder die op te dreunen dat onze zoon wel degelijk een piano voor zijn studie moet „mishandelen." Er zijn echter ook kinderen die c-en eenmaal gehoorde zin soms in een vreemde taal geuit de volgende dag zelf, en dan goed gebruiken, ofschoon vaststaat, dat ze de betekenis ervan niet begrepen. Wij vinden het wonderlijk en betreuren het slechts, dat onze eigen kin deren niet zulken genieën zijn! De punten voor de Veenendalers. Musketiers speelt in eigen home tegen SOVA, een niet te onderschatten tegen stander, maar toch zeker ook niet onver slaanbaar. We verwachten beide punten voor de thuisclub. Kulan gaat naar Vallcivogels. Hier ver wachten we de zoveelste overwinning van Kulan, of zou Valleivogels toch in staat zijn Kulan een puntje af te snoepen? We verwachten het niet, daar de Veenen dalers vast van plan zijn rechtstreeks op de eerste plaats en dus op het kampioen schap af te stevenen. Voor de reserve-elftallen luidt het pro gramma: Veenendaal 3 KVVA 2; Scherpenzeel 2 Hamersveld 2; VVOG 2 DOVO 2; GVVV 2 DOVO 3, Vallei vogels 2 VVOP 2; De Merino's 3 Triangel Boys 3; Sportcl. Rhenen 2 GVVV 3. HAMEA-Gelei: mooie, gave handen. 95 ct HAMEA-Crème: fris gezonde huid. 95 ct Het is de Hamamelis die het 'm doet WAT HijmmaPPT Maakt ISGOEO mm. jsr~ Deze vulpen heeft een stift van perion. Alle wedstrijden voor het zaterdagmid- i Eigenlijk is het een miniatuur kwastje, dagvoetbal zullen om vier uur beginnen, j met een doorsnee van 1 a 7 millimeter, uitgezonderd de wedstrijd Triangel Boys voor het schrijven van letters op rekla- Jonathan, welke om half vier aan- meplaten, verpakkingsmateriaal en der- van^. Voor zondag beginnen de wed- gelijke. Het maakt geen verschil of de penzeé? en RKVUV™— Hamersveld° om ondergrond glad of ruw is; er bestaat half drie, terwijl de overige wedstrijden j speciale, zeer snel drogende inkt voor, om twee uur beginnen. i in uiteenlopende kleuren. Dinsdag was de raad bijeen. Afwezig wegens ziekte wethouder Van Deelen. De inspecteur van het lager onderwijs heeft medegedeeld, dat de bouw van een Chr. School op de urgentielijst 1957 is ge plaatst. De bouw van een openb. school komt, hoewel dit door b. en w. is ver zocht, niet op deze lijst voor. Hiertegen is bezwaar ingebracht. AANKOOP GROND VOOR OPENBARE KLEUTERSCHOOL De gemeente is in de gelegenheid de grond van mevrouw G. C. v. Os-Koelman te Driebergen, gelegen aan de Hul, groot 50 x 47 m. aan te kopen voor de prijs van 5000,—. De heer Wildeman is verwonderd over de toestand, waarin het gebouwtje, waar in de kleuterschool thans is gehuisvest, zich bevindt. Hier moet een oplossing ge vonden worden, maar spreker vindt de thans genoemde plaats niet genoeg cen traal gelegen en zag deze kleuterschool liever meer naar het Oosten gebouwd. Daar is ruimte voor openbare gebouwen. Ook de heer Van Mourik spreekt in deze geest en wil deze kleuterschool en de eventuele nieuw te bouwen openbare school dicht bijeen houden. De heer Dag- nelie informeert of de nieuwe o.l.s. ten westen van de Koenestraat zal komen. De heer Tenge wil de school bouwen aan de te projecteren weg tussen Drift en Koe nestraat, zo dicht mogelijk aan de zijde van de Koningin Wilhelminaschool. De heer Van Barneveld is niet zo bang, dat dit nieuwe schooltje opnieuw aan vernie ling zal bloot staan. Hoofdzaak is dat het zal komen om uit de impasée te geraken. De heer Hasselaar is er in ieder geval ItEISSlVOUÜE VERANDERINGEN VOOR DE CHR. SCHOOL? Vrijdagavond hield de plaatselijke ver eniging tot instandhouding van een school met de Bijbel ledenvergadering in de school aan de Oude Holleweg. Deze vrij druk bezochte vergadering stond onder leiding van ds. L. van de Peut. De verslagen van de administrateur van de kleuterschool bleken niet ongunstig te zijn. De bestuursverkiezing had als resul taat dat de heren H. Vermeulen en J. van de Fliert beiden werden herkozen, terwijl de heer W. van Ginkel werd gekozen in de vakature voor de heer Vlastuin. Voor de rondvraag bestond zeer veel belangstelling. Van de zijde der leden werden het bestuur zeer vele verwijten gemaakt. O.a. werd gesproken over het vele schoolverzuim door ziekte van de leerkrachten. De voorzitter zei, dat in j verband met ziekte altijd alles in het werk wordt gesteld om tijdelijke leer krachten aan te trekken, maar dat dit zeer moeilijk is in verband met het grote tekort aan onderwijzend personeel. Een verbetering van deze toestand zal dan ook binnen, afzienbare tijd nog niet kunnen worden verwacht. Verder kwamen de tongen in beweging toen enkele leden de vraag stelden waar om er in Renswoude geen lessen worden gegeven aan kinderen die na de lagere school ook een HBS, Mulo of iets derge lijks gaan bezoeken. De kinderen in Rens woude zijn vaak achter bij de scholen in andere plaatsen vergeleken. Wanneer er in andere plaatsen voor gezorgd wordt dat de kinderen een behoorlijke opleiding hebben gehad voor zij naar een school voor hoger onderwijs gaan, dan moet dat toch ook in Renswoude mogelijk zijn. Hier werd als antwoord op gegeven dat een en ander binnen afzienbare tijd wel zal gaan geschieden, maar dat door ge brek aan lokaliteit ook dit momenteel nog tot de onmogelijkheden behoort. De voorzitter sloot, nadat de gemoede ren enigszins tot rust waren gekomen, de vergadering. Regelmatig Chemisch Reinigen een weldaad voor Uw kleding. Binnen enkele dagen gereed bij CHEMISCHE WASSERIJ DE JONG Telefoon 208 Rhenen Depot ELST: Fa. v. d. Brink, Franseweg 80 brengen, maar alleen in besloten vergade ring. Weer openbaar worden op voorstel van de heer Tenge enkele wijzigingen in het contract aangebracht. In stemming ge bracht wordt het voorstel van b. en w. aangenomen met 7 stemmen voor en 3 tegen (de heren Wildeman, Van Mourik en Blankestijn). AANKOOP GROND VERBREDING KOENESTRAAT Om tot verbreding van het eerste ge deelte van de Koenestraat te kunnen overgaan is aankoop van enkele stroken grond nodig. De totaalprijs hiervan komt op 2326,De heer Tenge informeert of de gevolgen van deze verbetering goed onder het oog zijn gezien. Blijft de uitweg van garage Correct gemakkelijk in en uit te rijden voor het verkeer? Voorzitter antwoorddee bevestigend. Z.h.st. aange-' nomen. AANKOOP GROND VOOR WONINGBOUW De gemeente is dringend verlegen om bouwterrein. Daarom zijn met verschil lende eigenaren onderhandelingen aange knoopt. Met enkele is reeds tot overeen stemming gekomen. De totaalkosten zul len 13345,10 bedragen. De heer Van Barneveld merkt op dat hij geen bezwaar heeft tegen de prijzen, maar spreker zou het op prijs stellen, dat het taxatierapport bij de stukken ter in zage lag. De heer Wildeman zal voor stemmen, indien deze grond gebruikt wordt voor woningwetbouw. Voorstel z. h. st. aangenomen. WACHTHUISJES Hierover is al zeer veel te doen ge weest. B. en w. stellen voor de thans aan wezige huisjes van windschermen te aan het districtshoofd van de arbeidsin- voorzien. Tevens zal een bank geplaatst spectie. ELEKTRISCHE SCHRIKDRADEN Het hoofd van plaatselijke politie te Rhenen herinnert eraan, dat hoofden of bestuurders van ondernemingen van landbouw, tuinbouw, bosbouw of veehou derij, waarin gebruik wordt gemaakt van schrikdraden, in het bezit moeten zijn van een door een bevoegd deskundige opgemaakt en geldig bewijs, waaruit blijkt, dat ten tijde dat het bewijs werd afgegeven, aan de bepalingen van het veiligheidsbesluit elektrische schrikdra den was voldaan. Ook voor schrikdraad installaties met batterijvoeding is dit be wijs vereist. Zij zijn verplicht een dupli caat van het bewijs, uiterlijk de derde dag nadat het is opgemaakt, te zenden VEENENDAAL Geboren: Johannes, z. v. E. de Gooijer en G. M. van Lunteren; Anita Harriet, d. v. F. Stam en H. G. Dahlman; Adrianus, z. v. P. C. van de Haar en G. E. van Wil- ligenburg; Maria Adriana, d. v. J. Bos en F. G. van Bruxvoort; Petronella, d. v. C. Henzen en M. Hiensch; Klaas Jorfaas, z. v. C. Keuken en D. van de Wardt; Cor nells, z. v. B. Versteeg en J. Bleijenberg; Cornells Johannes, z. v. C. J. Stuivenberg en J. Cramer. Ondertrouwd: C. Vonk en J. Achter berg. Getrouwd: C. Vreeken en A. van Hun- nik; D. Versteeg en A. de Jong; Chr. Boe- re en J. N. v. Schuppen. Overleden: Aart Brink, 87 j. en 11 mnd. ong.; Maartje Johanne Bouwer. 73 j. en 5 mnd., e.v. R. Pauw. RHENEN Gebpren: Willem Antonius, z. v. E. Leij- ser en''J. M. Haagman; Aartje, d. v. D. v. Wolfswinkel en G. C. Drost; Marinus, z. v. J. v. Welie en J. v. Holland; Areke, d. v. W. Verhoeks en Antje v. Duijvenvoor- de; Harm Barend, z. v. J. M. Dekker en J. A. Rebergen; Gerrit, z. v. K. J. Jansen Versteeg en B. Altena. Ondertrouwd: Jan v. Remmerden en Niesje Mol. Getrouwd: Albertus v. Engelenburg en Margaretha Maria Kok; Johannes Rijken en Geertruida Johanna Jansen. Overleden: Jacoba Johanna Bos, 78 j., geh. m. J. v. Viegen; Jan de Jong, 70 j„ geh. m. J. Verwoert; Elbert van de Kieft, 85 j., wdn. v. W. v. de Hoef. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Jan W., z. v. J. W. v. Heerdt en L. C. v. d. Meijden; Hendrika M., d. v. H. J. Korenromp en R. M. E. Quint; Harm B., z. v. J. M. Dekker en J. A. Rebergen. Overleden: Jannigje Fluit, 52 j„ e.v. D. van den Heuvel. SCHERPENZEEL Geboren: Albertus, z. v. E. J. van Schaik en A. de Koning. Ondertrouwd: C. G. van de Grift en J. G. Valkenburg. Getrouwd: H. v. Raaij en J. van de Haar. Overleden: J. W. v. Engelenhoven, 60 j.; A. van Eist, 83 j., N. Bieshaar, 63 j., e.v. H. Brons. AMERONGEN Geboren: Neeltje Hendrika, d. v. G. Rebergen en H. v. d. Weerdhof; Ronny, d. v. J. W. v. Manen en H. Leenders. Ondertrouwd: Arie v. d. Berg en Josina v. d. Brink. WOUDENBERG Geboren: Dirk, z. v. G. Jansen en H. v. Setten; Jan, z. v. J. J. Kramer en G. H. Lieftink; Evertje, d. v. T. v. Arkel en M. v. Kempen. Getrouwd: Willem Peter van Spanje en Jacoba Antonia van den Berg; Hendrik Willemsen en Gretha Kramer. voor de grond te kopen. Over de bestem ming zou dan eventueel later nog beslist kunnen worden. De heer Blankestijn sluit zich aan bij de woorden van de heren Wildeman en Van Mourik. De heer Dag- nelie heeft ook wel enige bezwaren, maar het voordeel, dat deze kleuterschool zal komen te liggen dicht bij de woningen van de ouders wier kinderen de school zullen bezoeken weegt bij hem zwaarder. Het voorstel wordt hierop met algemene stemmen aangenomen. AANKOOP VAN PARALLELWEGEN TE OVERBERG Dhr. v. d. Dikkenberg acht de aankoop van groot belang voor Overberg. Hij hoopt dat de gemeente op korte termijn tot verharding zal overgaan. Door de N.V. Handelmaatschappij „EJO" te Rotterdam is verzocht een ge deelte van het industrieterrein, ter opper vlakte van 9748 m2 aan te kopen tegen de prijs van 4,— per m2. In het te stichten bedrijf zullen verwerkt worden: spece rijen, vanillesuiker, pindakaas, pinda zoutjes, chocoladepasta en conserven. Het is een volautomatisch bedrijf, waarin on geveer twaalf werknemers werk kunnen vinden. Van gemeentewege wordt geen enkele financiële medewerking gevraagd. De heer Van Mourik acht de gevraagde ruimte voor dit bedrijf te groot. De helft zou ook voldoende zijn. Voorzitter zegt, dat in dat geval de vestiging van deze industrie zeker niet doorgaat. Bovendien heeft de gemeente bij eventuele verkoop van grond door dit bedrijf voorkeur be dongen. De heer Blankestijn vraagt zich af, waarom deze kleine industrieën zo graag naar Amerongen komen. Volgens spreker alleen, omdat hier de loonstandaard zo laag is. Tot nu toe zijn alleen mensen van elders in de hier gevestigde bedrijven werkzaam. Ook zijn we al verschillende woningen er door kwijt geraakt. De heer Dagnelie zegt: We zijn op de goede weg. Dit is de eerste keer dat een financieel gezond bedrijf wordt gevestigd op dit ter rein. Spreker heeft ernstige bezwaren te gen de hoogte van het gebouw (19 m). De omgeving zal in gedrang komen. Voor zitter: Hoogte is noodzakelijk voor de fa bricage. De heer Wildeman heeft tot nu weinig voordelen van de industrie gezien. Wil zelf het recht in handen houden. Door deze verkoop zouden verdere aan vragen niet ingewilligd kunnen worden. Indien koper niet met de helft van het terrein akkoord gaat, dan maar niet ver kopen. Misschien weer nadeel voor wo ningvoorziening. De heer Tenge wil nog enkele belangrijke punten naar voren worden. De kosten hiervan bedragen 1400,—. De heer Wildeman: Het zijn ge vangeniswagens en wanstaltige dingen. We moeten op eigen terrein en eigen kos ten wachthuisjes plaatsen. De heer Hasse laar: In ieder geval is het een verbete ring. De heer Van Barneveld is ook voor verbeteren. Dicht maken met glas, zodat de mensen droog staan bij regen. Voorstel aangenomen met zes voor en vier tegen (de heren Wildeman, Van Mourik, Blan kestijn en Brinkman). De heer Blankestijn stelt voor ook in Eist een wachthuisje te plaatsen. Dit wordt met algemene stem men aanvaard. CHR. SCHOOL OVERBERG Het bestuur van genoemde school vraagt 815,voor het aanbrengen van drie stel tochtramen en het aanschaffen van een projector met enkele filmstroken. De heer Van de Dikkenberg acht dit een eerste stap op de weg naar de bioscoop en is tegen. Aangenomen met negen stem men voor. Hierna sluiting. De bewijzen verliezen hun geldigheid op 1 april volgende op dat van afgifte. Op 1 april 1957 zijn dus alle vóór 1 janu ari 1957 afgegeven bewijzen niet langer geldig. In verband hiermede dienen de houders van schrikdraadinstallaties, die niet over een in dit jaar uitgereikt bewijs beschikken, zich dus ten spoedigste in het bezit van een (nieuw), door een bevoegd deskundige op te maken bewijs te stellen. Formulieren voor deze bewijzen, inge richt volgens het door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid vast gesteld model, zijn verkrijgbaar ter ge meentesecretarie, afd. alg. zaken. Onder een schrikdraad als hierboven bedoeld, wordt verstaan een onder elek trische spanning staande draad, welke ten doel heeft paarden, vee, pluimvee, wild of andere dieren van de plaats, waar de draad gespannen is, verwijderd te houden door de elektrische schok en de daarmede gepaard gaande schrik, welke van een aanraking van de draad het gevolg zijn. Rhenen, 27 februari 1957 L. BOSCH VAN ROSENTHAL MODERiN - CHARMANT - STIJLVOL Kijk eens in de spiegel bij Uw Opticien Speciaalzaak in de betere Brilsoovten HOOFDSTRAAT 51 - TELEFOON 3184 - VEENENDAAL Ingekomen: W. Ramaker v. Zeist n. Cu- neraweg 277; W. Roelofsen v. Ede n. Mei doornlaan 11; N. Hansen (gez.) v. Veenen daal n. Nieuwe Veenendaalseweg 228d; A. Zsiros v. Helmond n. Koningshof 14; H. v. Doornspeek v. Maurik n. Beatrixstr. 5; H. Scholten, g.m. H. v. Doornspeek (gez.) v. Doorn n. Beatrixstraat 5; A. P. Jonkers v. Zeist n. Torenstr. 6; G. de Haan (gez.) v. Zeist n. Beatrixstraat 1 I; A. v. Velsen v. Wageningen n. Berkenlaan 9; H. de Gooijer v. Veenendaal n. Plan tage 2; E. v. Zeventer, g.m. O. E. Lentze v. Renkum n. Koningshof 16; T. Schoe- man v. Veenendaal n. Franseweg 41; W. C. v. Meeteren (gez.) v. Maurik n. Rijks straatweg 8; J. Hoogendoorn (gez.) van Linschoten n. Cuneraweg w.w.; E. Ariese v. Putten n. Cuneraweg 163. Vertrokken: J. J. Lammers (gez.) v. Cuneraweg 340 n. Veenendaal; J. Lam mers v. Cuneraweg 340 n. Veenendaal; H. v. Ingen v. Franseweg 14 n. Ede; F. W. v. d. Pest, g.m. C. H. F. van der Meijden (gez.) van Cuneralaan 36 n. Ede; C. Tol v. Stokweg 12 n. Baarle-Nassau; J. v. Viegen (gez.) van Engweg 3 n. Veenen daal; J. Schösswendter v. Veenendaalse- straatweg 50 n. Oostenrijk; B. Karelse v. Prunuslaan 55 n. Renkum; J. v. d. Berg (gez.) v. Franseweg 78 n. Leiden; G. D. Hoolhorst v. Julianastr. 36 n. Eindhoven; C. F. Wientjes g.m. A. Th. Beijer v. Vee- nendaalsestraatw. 50 n. Zeist; B. Vijsel, w.v. W. H. Verhoef, (gez.) v. Utrechtse straatweg 3 n. Leersum; Soetina, w. v. A. M. V. Hehl (gez.) v. Utrechtsestraatw. 3 n. Leersum; C. J. Voeten (gez.) v. Nwe. Veenendaalseweg 62 n. Ermelo; C. Schot- borgh (gez.) v. Utrechtsestraatweg 3 n. Arnhem. Ingekomen: J. Hagenbeek v. Arnhem in Pr. Bernhardl. 33; J. v. Nieuwamerongen v. Maarn in Burg. v. d. Boschstraat 118. Vertrokken: G. C. v. d. Bovenkamp n. Veenendaal; R. v. d. Wetering en gezin n Alkemade (Z.H.). VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.39 uur ds. Van Wijngaarden, 5 uur ds. Vroegindewey. Julianakerk 9.30 uur ds. Vroegindewey, 5 uur ds. Van de Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Vermaas. Veeneind 3 uur ds. Van Wijngaarden, woensdag 7.30 uur ds. Vroegindewey van Barneveld. Dijkstraat 2.45 uur ds. Vroegindewey. „Sola Fide" 10 uur ds. C. M. van Endt van Utrecht, 5.30 uur ds. Goedhart. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Riemers- ma van Bennekom. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok, Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (Syn. „Eltheto") 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. (Flui- tersstr.) 9.30 en 3 uur ds. Van de Ketterij. Ned. Prot Bond 10.30 uur ds. Kuininga van Den Haag. Apost. Genootschap 9.30 en 4 uur. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondags school, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 uur geen dienst, 5 uur dhr. Van Galen van Schaarsbergen. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Vermaat v. Veenendaal. 5 uur ds. Kooreman. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10.30 uur ds. Slingen- berg van Ede, 5 uur ds. Van Enk van Veenendaal. Ger. Gem. Syn. 10 en 5.30 uur ds. P. v. d. Bijl, woensdag 10, 3 en 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl (Bidstond voor het Ge was). Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van de Peut; Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. De Vos van Bennekom, 6 uur ds. Zinkstok van Maarsbergen. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. H. v. d. Linden. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. H. J. Lambers Heers pink van Soestdijk. Ger. Gemeente 10 en 6.30 uur de heer B. Roest. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 uur lees dienst, 7 uur ds. Van de Ketterij van Al- blasserdam, donderdag 2.30 en 7.30 uur ds. Van de Woestijne van Barneveld (Bid dag). Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. vrijdag 7.15 uur ds. Lichtenberg van Rot terdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van Viegen, 6 uur dhr. J. M. Meijer. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 9.30 1 6 uur leesdienst. woensdag 2.30 en 7 uur ds. J. van de Poel van Ede (Biddag). LIENDEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. De Lint. WOUDENBERG. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Cirkel. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Ver. v. Vrijz. Herv. 9.45 uur ds. J. H. C. Kater in Scherpenzeel. Ger. Gem. 3 uur ds. H. J. Lamberts Heerspink van Soestdijk. INGEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. de Pree. OMMEREN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Plomp uit Maurik. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen dr. W. Remme, Markt, tel. 2061. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstraat 93, telefoon 315. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Van Ommeren van Eist, tel. 08377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr Hey van De Klonip, tel. 08387-20Ö. WOUDENBERG. Dr. H.. G. v. d. Hoek, Stationsweg 10, telefoon 220. INGEN-OMMEREN-LIENDEN. De prak tijken van de doktoren Cornet, Jonker en Budding worden dit weekeinde waargenomen door dr. Van Driel te Ochten, tel. K 3444-220. De praktijken van de doktoren Guépin en Zandijk door dr. Van der Veen te Lienden, tel. K 3443-220. LODEWIJK DE GEER ALS WELDOENER Lodewijk de Geer, de dynamische Ne derlander, die met zijn vriend Trip de Zweedse ijzermijnen in handen kreeg en ging exploiteren, gaf er blijk van een weldoener van zeer bijzondere aard te zijn. Van alles wat hij verdiende gaf hij tien procent aan de armen. Wanneer een van zijn handelsschepen verging, schonk hij de ontvangen assurantiepenningen ook aan de armen. (60) Gevolgd door de anderen snelde Aram naar bui ten. Het was, zoals de ongeluksbode gezegd had. Ver bitterd door het verlies van hun vloot en de langdurige tegenstand ter Pomplinezen, hadden de belegeraars het besluit genomen de stad te vernietigen. Van alle kan ten vlogen hun pijlen, aan de achterkant voorzien van brandende dotten katoen, over de wallen. Verschillen de huizen stonden reeds in brand en onheilspellend krinkelden door de hele stad grote rookwolken om hoog. Onmiddellijk nam Aram het bevel op zich. „Laat alle vrouwen en ouden van dagen water aandragen!" beval hij. „Jaspo, laat direct verzamelen blazen! We moeten onverwijld handelen, anders blijft er van Pomplina slechts een rokende puinhoop over." Haastig gaf hij de Venedaanse legeraanvoerders het bevel de aanstormende troepen in drie afdelingen te splitsen en deze naar de drie stadspoorten te zenden. Een stevig paard werd voorgereden en gewapend met schild en lans zette Aram zich in het zadel. Tesomen met Jaspo, die krijgshaftig zijn dorsvlegel omklemd hield, stelde hij zich aan het hoofd van de groep, die door de Noor derpoort de stad zou verlaten. Zodra de hertog van Pomplina zag, dat alle krijgers bijeen waren, liet hij het signaal „stadspoorten open" blazen en even later kwamen de valbruggen ratelend omlaag. Hoog hief Aram zijn lans en luid schalde zijn stem over de hoof den van zijn manschappen: „Valt aan! Dood aan de Barbadoren!" (Wordt vervolgd.) DOOR REIN VAN GELDER (4) In een andere zaal ligt de vrouw van de schipper, met brandwonden aan ge zicht en handen. Ze ziet er ongelukkig uit, Jan heeft diep medelijden met haar. Haar krachtig gestel zal de ge nezing bespoedigen. Misschien weet ze nog niets van die kinderen. Als ze daar achter komt, zal ze wellicht geestelijk ziek worden, dat is veel erger. Hij rept er niets over. Voorzichtig steekt ze hem een paar vingers toe die buiten het verband uitsteken. Haar stem klinkt vermoeid. Jan zegt iets over spoedig opknappen en terugkeren naar haar schip. Dan komt Gerrit ook weer. Zo moet dat met zieken. ,,'t Was een goeie, vrolijke jongen, De Kruif," fluistert ze met pijnlijke lip pen. „Als u hem had zien omgaan met de kindertjes en grootvader, dan zou u net als ik en mijn man, warm geworden zijn van binnen. Zo ijverig ook en zo 1 eerlijk. En hij vertelde zoveel van jullie huis in de Betuwe. En over zijn moeder altijd. Och ja, de goeie mensen worden dikwijls het zwaarst getroffen. Maar als hij en ik weer beter zijn, gaan we subiet terug naar het schip, dan zingen we weer. Zo'n brandje is gauw ver geten. De kinderen mogen nog niet bij me komen, zegt mijn man en de dokter zegt het ook. Mijn man ziet er slecht uit de laatste dagen. Ik mag me niet opwinden, maar ik verlang zo erg naar ze De stem sterft weg in een diepe zucht, op haar bovenlip zijn brandkorstjes die pijnlijk aandoen. Grote hemel, ze weet het nog niet! Jan krijgt het benauwd. De vrouw fluistert weer: „De kinderen houden zoveel van uw broer. Hij zal een goede huisvader worden. Ik zal hem zelf gaan bedanken als ik even op mag. De kinderen mogen iets voor hem kopen uit de spaarpot. Iets heel moois, De Kruif." Ze geeft zich moeite tevreden te glim lachen, maar haar mond vertrekt tot een grijns. Hij wenkt met de hand tot afscheid, omdat het spreken onmogelijk is door zijn aandoening. Ze zal het merken als hij nog langer blijft. „Vermoeit u zich maar niet teveel," stoot hij eruit. „Houdt u maar rustig, zoveel eerder bent u beter. Dan kunt u naar uw man en Nee, het woord kinderen wil 'niet over zijn lippen komen. Snel staat hij, op, drukt de vingertoppen der vrouw, knikt nog eens en loopt weg op een draf. Hij snelt door de gangen alsof iemand hem achterna zit. Hij moet er uit, de frisse lucht in. Dadelijk zal hij moeten overgeven. Een zuster kijkt hem verwonderd na. Geen Duitser, die jonge kerel, denkt ze, want hij liep haar bijna omver, zonder excuus te maken. Erg onbeleefd. Buiten haalt hij diep adem. Een jong meisje met erg rode lippen lacht hem lonkend toe, trippelt even naast hem voort. Wat moet ze van hem? Ze in formeert vriendelijk hoe hij het maakt, alsof hij een goede kennis van haar is. Verstaan doet hij geen woord en denkt aan een vergissing. „Neem me niet kwa lijk juffrouw, maar ik ben een ander hoor. U hebt de verkeerde voor." Dan zet hij er de pas in, kijkt nog eens om en ze staat lachend op het trottoir, ami caal te wuiven. Hoe kunnen de mensen nu lachen? Hij is bijna gebroken door hetgeen hij te zien kreeg. Morgen moet hij vader vertellen hoe hij Gerrit gevonden heeft. Gelukkig maar enkel aan vader. Moe der is juist op tijd weggehaald. Ze zou tweemaal de kruisdood moeten sterven als ze nu nog geleefd had. Eenmaal als hij verslag uitbracht en de tweede maal als Gerrit zal worden afgeleverd als een postpakket. Maar dat ligt voor Jan nog in nevelen. DE JONGE MEESTER Adriaan van Welij, kortweg Ad ge naamd, heeft voorlopig de leiding op de Wilgenburg in handen genomen. Hij is niet zo jong meer, maar sterk en ge zond en zeer vereerd met de opdracht die De Kruif hem gaf. Vol ijver werpt hij zich op het werk. Ongekende krach ten hebben steeds in hem gesluimerd, hij voelt ze ontwaken, de een na de ander. De volle verantwoording is hem opgelegd en daarnaast ook de macht om anderen tot plichtsbetrachting aan te sporen. Te dwingen desnoods. De oude baas heeft hem daarover bij zich geroepen. Hij zei: „Ad, ik voel me niet zo goed in orde, de laatste tijd en ik moet me ontzien met het werken. Jan kan 't nog niet helemaal van me overnemen om dat hij nog te jong is. Zorg jij nou met Jan samen voor de boel, Ad. Ik geef je volmacht om op te treden als het nodig is en ik weet dat je goed zult doen en er geen misbruik van maakt. Neem er een knecht bij, want ik val nou uit. De boel wordt al maar groter, meer land, meer vee en wat daaraan verbonden is. Vanzelf zul je goed zijn voor de mensen die hier werken, je weet hoe ik en de vrouw dat gewoon waren. Dat wil je wel, Ad?" Meer was er eigenlijk niet te be spreken. De Kruif was overtuigd dat Ad de zaken zou behartigen alsof hij voor zichzelf werkte. De toezegging dat Ad aan het einde der week een rijksdaalder opslag zou krijgen, had gerust achterwege kunnen blijven. Ad voelde zich als een lid der familie. Hij zou ook zonder extra beloning zijn plicht doen. Daarna riep vader zijn zoon bij zich. Een knappe jongen met donkergol- vend haar en donkerbruine ogen, kwam even later met lenige stappen de ka mer binnen. Hij was slank van postuur en zijn gezicht gebruind door het leven in de natuur. Zijn stem klonk in nemend, maar nog echt jongensachtig, hoewel hij bijna twintig jaar oud was. Toch lag er iets zorgelijks op zijn ge zicht. Bewustwording van verantwoor delijkheid was er waarschijnlijk niet vreemd aan. De Kruif zag deze ver andering wel, die zich in enkele weken had voltrokken. „We moeten eens praten, jongen," zei hij vriendelijk toen Jan binnenkwam. „Ja, vader." „Ga er bij ziten, Jan. Steek 'n sigaar op en luister goed wat ik je te zeggen heb. Beschouw m'n woorden allemaal als gezegd in jouw belang. Zeg ronduit als je met me van mening verschilt. Samen zullen we praten, samen zullen we beslissen.". „Dat is goed, vader," zei Jan en rook te voorzichtig aan de sigaar die De Kruif hem aanreikte. Vader was vriendelijk sedert moeder dood was. En de ramp met Gerrit had hem dubbel aangegrepen. Hulpeloos heid en afhankelijkheid spraken uit zijn hele optreden van de laatste tijd. Hij sprak gemoedelijker, minder kortaf, liet ook anderen aan het woord komen en volgde soms hun raad op. Iets wat voorheen nooit gebeurde. Vroeger was Jan altijd een weinig bevreesd, als hij er niet onderuit kon om met vader van mening te verschillen. Dan zweeg hij maar. Nu voelde hij in vader tevens een vriend. Dat sterkte hem in zijn vaste voornemens om voor vader te zijn als voor moeder en zijn liefde en toewijding, die de goede vrouw altijd zo ruim ki-eeg toegemeten van hem, op vader over te dragen. Met deze ge dachten wachtte hij op de dingen die komen zouden. „Hoor eens Jan," begon De Kruif. „Jij moet gaan trouwen en zo gauw mo gelijk. Wat heb je daarop te zeggen?" Jan verbleekte. Trouwen? Hoe kwam vader daar nu ineens op? Er was zelfs nog geen sprake van een meisje. Jan zag liever een mooi paard dan 'n meis je. Het eerste had steeds zijn volle aan dacht gehad, het laatste had hij nooit met een blik waardig gekeurd. Hij vroeg dan ook verwonderd: „Ik moet gaan trouwen zegt u? Maar ik heb nog niet eens een meisje." „Dat geeft niet, jongen." De Kruif maakte een sussende beweging met de hand. „Je hoe,ft niet dadelijk te trou wen, nee zo bedoel ik het niet. Maar je moet ermee beginnen. Kijk de meisjes eens aan hier in het dorp en de boeren dochters in de omtrek. Is er een bij die je lijkt, geef dan een knipoogje. Snap je?" „Er is toch geen haast bij, vader?" protesteerde Jan. „Ik ben nog geen twintig." „Er is wel haast bij, Jan. Tenminste met het zoeken naar een meisje. Je moet me goed begrijpen, jongen. De Wilgeburg is altijd in ons bezit ge weest, altijd was er een De Kruif. Ger rit is, zoals de berichten laten denken, voorgoed afgeschreven. Van Arie horen we nooit iets, dus die zal wel dood zijn. Jij bent de enige stamhouder. Maar na jou moet er een andere De Kruif klaar staan om de boel te beheren. En om dat voor elkaar te krijgen, zul je moe ten trouwen." „Begrepen heb ik het wel, maar dat alles zo gauw moet gaan, daar begrijp ik niks van. U bent er toch óók nog?" „Ja,- ik ben er nog. En mijn vader en grootvader waren er ook. En moeder en Arie en Gerrit. En waar zijn ze nu?" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2