DE VALLEI In Rhenen twee operette-uitvoeringen in 24 uur Veenendaalse biljarters door overwinning nog steeds bovenaan Verrassend eerste optreden van nieuwe toneelvereniging „Evata" RENSWOUDE Voor de Jeugd AMERONGEN EDE WOUDENBERG LIENDEN INGEN De terugkeer van Uit de raadsvergadering VROUWEN WERELD-GEBEDSDAG Ver. gebouw ,Sola Fide' „Humor is troef" voor de Arbeiders Kunstkring Marktberichten Moeder maakt Indianen Streekvergadering Chr. Historische Unie Scherpenzeel., Woudenberg en Renswoude ARAM Het eerste team van de Veenendaalse biljartvereniging leverde vorige week weer een goede prestatie door het be zoekende VOP met 6-2 te kloppen. Het team van VOP speelt niet bepaald sterk, maar toch is het oppassen ge blazen, vooral daar de spelers van BW zeer veel caramboles moeten voor geven. BW heeft in de hoofdklasse nog steeds de leiding, Z\j worden echter op de voet gevolgd door De Kroon uit Wa- geningen, dat maar vüf punten achter staat, doch dit team heeft een wedstrijd meer gespeeld. Op de derde plaats volgt dan La Campagne uit Renswoude, dat elf punten achterstaat met een ge lijk aantal gespeelde wedstrijden. Mor gen vindt in La Campagne de ontmoe ting tegen BW plaats, waarvan dus zeer veel afhangt. De persoonlijke prestaties tegen VOP waren als volgt: P. van den Bosch ver loor tegen Van der Sluis. Van den Bosch moest 189 caramboles meer maken en deze opgave bleek te zwaar voor de Veenendaler, die een gemiddelde had van ruim 11. Jan Vonk deed het beter. Hij speelde tegen Civers een behoorlijke partij en legde beslag op beide punten. Vonk moest 84 caramboles meer scoren. Het gemiddelde van Jan Vonk was 8.25, een goede partij dus. Kroesbergen moest 70 caramboles voorsprong ge ven, doch wist ook op beide punten beslag te leggen. Ook hij speelde geen slechte partij, hoewel hij onder het persoonlijke gemiddelde van de laatste (Vervolg van parina 1.) raad besproken zijn. Ook moest hij lezen dat er al een directeur benoemd is. In antwoord hierop zei de voorzitter niet te weten hoe het blad aan het bericht kwam. Spjreker had de redactie gevraagd de bron te noemen maar die wilde men niet zeggen. Het blad zat er lelijk naast om niet te zeggen dat het bericht onjuist was. En waar men het bericht terug zou nemen maakte men er zich met een draai vanaf. Ik was daarover zeer ontstemd en voornemens er tegen te schrijven in een ander blad. Nu ik een en ander in deze vergadering heb gezegd zie ik er van af Het raadslid, de heer Van Hardevcld (pvda) tenslotte wees op de gewijzigde situatie in verband met de invoering der Ouderdomsvoorziening in de plaats van de noodwet-Drees. Spreker vroeg deze inkomengrens te handhaven, zodat zij die nu voor bedoelde ontheffing in aanmer king komen niet strakt toch zullen moe ten betalen. Wethouder Van Kuyk (ar) was de mening toegedaan dat in deze het standpunt van minister Klompé gevolgd moet worden. De voorzitter wenste in deze de commissie van Maatschappelijke zorg veel wijsheid toe en sloot daarmee de vergadering. A.s. maandag 11 maart zullen de be sturen van de bfl de werkplaats voor minder validen betrokken gemeenten bij eenkomen ter gezamenlijke nadere be spreking van de plannen tot stichting van deze werkplaats. Meer zeggen wij er thans niet van. Red. HEROPENING GEMODERNISEERDE BAKKERIJ VAN SOEST Vrijdagmiddag vond de heropening plaats van de geheel gemoderniseerde winkel van bakkerij Van Soest aan de Patrimoniumlaan. De belangstelling voor deze zozeer verfraaide zaak was vooral vrijdag en zaterdag enorm, en algemeen was de bewondering voor wat men hier heeft weten tot stand brengen. De winkel bleek onherkenbaar ver anderd. Van buitenaf is dit reeds goed te zien door de zeer geslaagde nieuwe open en uitnodigende etalage. De win kel is groter geworden en geheel nieuw en met veel smaak ingericht. Alles is geheel afgestemd op het artikel en in mahoniehout uitgevoerd, tot de toon bank, kasten, lambrizering en vitrines toe. Ook de glazen vitrines doen het zeer goed. Overweldigend was ook het aantal bloemstukken en gelukwensen dat het echtpaar Van Soest mocht ontvangen. Wij voegen gaarne onze gelukwensen daarbij en verwachten dat de nieuwe winkel stellig in belangrijke mate aan l>et bereiken van succes zal mede werken. NEDERLAAG VAN V.Z.C.-HEREN TEGEN NEPTUNUS Het sterke Amersfoortse Neptunus II heeft de VZC-heren een enorme neder laag toegebracht in een competitiewed strijd, gespeeld in het sportfondsenbad te Amersfoort. Vóór de rust konden de Amersfoorters in hun gevaarlijke en snelle aanvallen nog enigszins worden ge temperd door VZC, doch na de rust over speelden zij de Veenendalers totaal en brachten VZC-keeper Jan Bakker danig van zijn stuk met keiharde schoten, welke elkaar met de regelmaat van de klok op volgden. De eer werd gered door Ivo Koomen, die met een hard schot vanaf de helft van het veld inschoot. Het mag een troost zijn voor VZC, dat men een dergelijke nederlaag veel eerder had verwacht, gezien de zware afdeling, waarin men is ingedeeld. Met kleine ne derlagen en zelfs een enkele overwinning kwam VZC tot nu heel aardig uit de strijd tevoorschijn. De zware klap is deze week gevallen en verwacht wordt, dat de volgende klap, nl. tegen de Hilversumse Robbenreserves, niet minder hard zal aankomen. Een ver schil van ongeveer drie klassen, nl. hoofdklasse en derde klasse, tussen de Hilversummers en de Veenendalers zegt reeds genoeg. Hoewel, men zal de vol gende wedstrijd de achterhoede wederom versterkt zien met de „oude VZC-rot" Hans Rompes. weken bleef. Het gemiddelde was deze week 5.62. Ook in de laatste partij veroverde BW beide punten. Hiervoor zorgde Wim van Asselt. Wim moest 65 caram boles meer maken en had een gemid delde van 6.20. De hoogste series van de Veenen dalers waren: P. van den Bosch 88, J. Vonk 48, J. Kroesbergen 31 en W. van Asselt 23. De hoogste serie van deze avond was eveneens voor P. van den Bosch. Overal ter wereld komen de Christenvrouwen samen tot gebed op VRIJDAG maart a s. Samenkomst in Veenendaal om 7.30 uur in het De eerste voorstelling van de kort geleden opgerichte Veenendaalse to neelvereniging „Evata" zaterdagavond in gebouw „Eltheto" is een groot succes geworden. Het was heus niet alleen de zeer goede keuze van het prachtige stuk „De grauwe meeuw" maar veel meer nog het verrassend goede spel. Men speelde amateurtoneel van de bo venste plank. Voor de zeer jonge ver eniging werd het dus een wel zeer goede en voor de toekomst nog heel veel belovende entree. Voor de aanvang van de opvoering leidde de voorzitter de nieuwe vereni ging bij het publiek in en vertelde dat het hier een toneelvereniging betreft voor arbeiders van alle gezindten. Al meteen bleek dat althans verschil lende spelers geen beginnelingen en zelfs tonelisten met veel talent waren. Een moment van inspelen had men niet eens nodig. Meteen was men erin en het aandachtige publiek evenzo. Ook de regie was duidelijk in zeer goede handen bij de heer G. Vlastuin jr. Alles was uitstekend verzorgd. Het vissers jargon werd met een verbazingwek kend gemak en vlot en uitstekend ge sproken. De mimiek had al evenveel deskundige aandacht gehad, alsook de costumering en verdere entourage en belichting. Voor wat betreft het verdere decor waren deze tonelisten zeker beter waard. Blijft men echter op deze wijze Op zaterdag 16 maart a.s. hoopt de Arbeiders Kunstkring alhier, tevens als laatste onderdeel van het laatste optreden in het seizoen het eerste be- staanslustrum te vieren met een ge varieerde avond verzorgd door een pro minent gezelschap van bekende klein kunstenaars, onder leiding van Franz van Klingeren, gebracht onder de titel „Humor is troef". Bij de medewerkenden van deze avond zagen wij namen als Johnny Holshuysen, Truus Koopmans, Joop de Leur, De Stefani's, Mr. Doodle, Toby Rix en Rob van Reyn. Een avond dus waarvan men veel kan verwachten. spelen dan kan het niet anders of men zal zeker vollere zalen gaan trekken en zichzelf voortaan een meer bij de kwa liteiten van de groep passend decor verschaffen. Spelers die na de vertolking van „De grauwe meeuw" beslist niet ongenoemd mogen blijven zijn de vertolkers van de jolige Rik en de vrouw van de schipper. We hopen „Evata" na deze zeer goede eerste keer nog eens gauw weer op het toneel te zien, nieuwsgierig als men ons gemaakt heeft naar de verdere prestaties. INSTUIFAVONDEN „SOLA FIDE" Van a.s. zondag 10 maart af zullen voortaan zondags weer de instuifavon- den van de evangelisatievereniging „Sola Fide" worden gehouden in het gebouw aan de Eikenlaan. Deze avon den beginnen half acht. „GOED-ZO" ACTIE WORDT SUCCES We kunnen nu reeds mededelen, dat de Goed-zo actie in Renswoude een succes wordt. Vrijwel alle inwoners beseffen, dat hier een goed doel wordt gesteund. Vanavond worden de eerste prijswinnaars van de Goed-zo actie bekend gemaakt. Laten in de komende week ook die genen, die deze week nog achter gebleven zijn, meedoen. Naar wij vernemen wordt aan de actie nog een week toegevoegd, zodat zij precies vier weken zal duren. Zeer vele (getrouwde) mannen hebben deze week van de gelegenheid gebruik gemaakt om het juiste gewicht te schat ten, en zij gaven daarbij gaarne twee kwartjes extra voor het feit, dat zij me vrouw Van Voorst mochten optillen. VAN HET GROENE LAKEN Het eerste team van de biljartvereni- „Renswoude" speelde gisteravond een uitwedstrijd tegen Nieuw Ede II. De Renswoudenaren waren allen flink op stoot en behaalden een verdiende 8—0- overwinning. Door de overwinningenreeks van de laatste weken, zowel van het eerste als van het tweede team, zijn beide viertallen een heel eind op de ranglijst gestegen en 'net eerste team neemt zelfs een van de eerste plaatsen in. Gisteravond stond de heer C. Vink met een persoonlijk gemiddelde van precies vijf ruimschoots aan de kop. De over winningen werden behaald door de heren C. Vink, G. van de Kaa, C. de Fluiter en G. ter Braak. Het tweede team speelde tegen SB uit Wageningen. Ook hier werd gewonnen en wel met 6—2. De eerste partij werd ge wonnen door H. van de Kaa. J. van Voort huizen legde eveneens beslag op beide punten. Ook de derde partij werd door de Renswoudenaren gewonnen. L. Stutvoet moest in de vierde partij de meerdere in de mensen van SB erkennen. MOTORRIJDER SLIPTE Gistermorgen wilde een motorrijder nabij De Klomp van de richting Ede onder de aldaar staande tunnel rijden. Toen hij echter zag, dat de weg onder de tunnel geheel blank stond van het water, dat zeker enkele tientallen cen timeters hoog stond, wilde hij afrem men om met zijn motor door de naast gelegen tunnel te gaan, die bestemd is voor fietsers. Ter plaatse was de weg echter enigszins opgevroren en doordat de motorrijder remde kwam hij te val len. Hij had enkele schaafwonden op gelopen en klaagde over pijn in de rug. De motor werd licht beschadigd. V.V. „KULAN" RECIPIEERT IN HOTEL GERTH Vrijdagavond .a.s. zal de plaatselijke voetbalvereniging „Kulan" ter gelegen heid van het behalen van het kam pioenschap in de derde klasse C van de UPVB voor zaterdagmiddagvoetbal^ recipiëren. De receptie wordt gehouden in hotel Gerth, eigenaar de heer P. Koster, en wel van 8 tot 9.30 uur. „Kulan" is dit seizoen ongeslagen gebleven en is van de eerste wedstrijd zo op het kampioenschap afgegaan. De competitie is nog wel niet afgelopen, doch de eerste plaats kan deze voet ballers niet meer ontgaan. Wij doen ook onze gelukwensen met het behalen van dit kampioenschap bij de vele, welke ongetwijfeld zullen wor den ontvangen. Vrijdag- en zaterdagavond was de toneel groep van „Crescendo" te Eist op de plan ken met de klucht „Drie is teveel". Het werd een groot succes. Dit is een spel moment waarop wü van links naar rechts in actie zien de heer H. Doornspeek, mej. Doornspeek, mevrouw Zwanepol, me vrouw Nagel, en de heren J. van Lienden en W. Doornspeek. Zoals we reeds eerder hebben medege deeld, zou de rayondag worden gehouden op 8 juni a.s., maar deze is naar 15 juni a.s. verschoven en zal nog met een af deling van de gymnastiekvereniging „Longa" uit Woudenberg worden uitge breid, daar deze veréftlging eveneens tot dit rayon is toegetreden. Drie leden van de vereniging Oranje-Wit zijn 2 maart j.l. naar Maarsen geweest om daar de eerste graad af te lebben, twee zijn geslaagd, de derde werd afgewezen. Ons rest nog te vermelden, dat onze plaatsgenote mej. Swetselaar kampioene werd. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Onze jarigen 7 maart Ali v. d. Scheur EIERPRIJZEN VANDAAG IETS HOGER EN VLUGGE HANDEL SCHERPENZEEL. Eiermarkt, woensdag 6 maart 1957. Aanvoer 850.000. De prijzen varieerden van 8,50 tot 10,per 100 stuks bij een vlugge handel. De aanvoer is in tijd van vier weken met meer dan 200.000 stuks teruggelopen. Biggenmarkt. Aanvoer 80 biggen. Er werden prijzen be steed van 54,tot 70,per stuk, ter wijl 7 stuks werden verkocht voor prijzen van 325,tot 375,per stuk. Handel matig. VEENENDAAL. Eiermarkt, dinsdag 5 maart 1957. Aanvoer 130.000. De prijzen varieerden van 7,tot 9,per 100 stuks bij een kalme handel. Biggenmarkt Aanvoer 70 biggen. Er werden prijzen be steed van 46,— tot 66,— per stuk bij een redelijke handel. WOUDENBERG. Eiermarkt, dinsdag 5 maart 1957. Aanvoer 225.000. De prijzen varieerden van 8,50 tot 9,25 per 100 stuks (middelprijs 8,75) bij een flauwe handel. EDE. Eiermarkt, maandag 4 maart 1957. Aanvoer 235.000. De prijzen varieerden van 8,tot 9,25 per 100 stuks bij een willige handel. 7 ff Mimi Dorland 7 ff Mimi Dorland 8 ff Teuntje Kleijer 8 Grietje v. Donkelaar 9 Ali de Haas 9 ff Wim ter Hoeven 10 Bobbie Schoeman 12 Roodkapje 13 ff Truus de Ruiter 13 Matty Budding 13 Annie Lodder Oplossing raadsels I. Beter hard geblazen dan de mond ge brand. II. Na achttien dagen, want op de acht tiende dag bereikt hij de rand van de put en zakt dus 's nachts niet meer terug. III. Praam - raam. 1. Een waterval. II. Wafel - molen - Truus - gewei - speld - Polen. Fluweel. III. Niemand. Hooi is gemaaid gras. Nieuwe raadsels Voor ouderen: I. Uit onderstaande woorden kunnen 4 dierennnamen gemaakt worden, door de letters anders te plaatsen. Menerhijl - apulidar - ratzem - luimveser. II. Wie kan alles omvergooien, zonder ooit gestraft te worden en gaat voorbij zonder dat je hem ooit pakken kunt? III. 1. Eten als een 2. Schreeuwen als een 3. Stelen als een 4. Zwemmen als een 5. Zo vrij als een 6. Zo glad als een 7. Zo doof als een 8. Zo bang als een 9. Nijdig als een 10. Zo trots als een Voor jongeren: I. Uit onderstaande woorden kunnen 4 vogelnamen gemaakt worden, door de letters anders te plaatsen. Afar - steerk - werpser - wulzaw II. Met b kun je op me zitten, met r ben ik slank en recht, Met m dan word ik kreubel, Met d wordt ik gezegd. III. 1. Zo zwart ak 2. Bitter als 3. Zo hard als 4. Zo eerlijk als 5. Zo arm als 6. Beven als een 7. Zo vet als 8. Praten als 9. Zo zoet als 10. Zo groen als Moeder De Wit zucht eens. Die regen achtige woensdag- en zaterdagmiddagen weet ze zich geen raad. De jongens ver velen zich en dan gaan ze allerlei katte- kwaad uithalen. Peter heeft zich willen scheren met vaders elektrische scheer- apparaat. Natuurlijk heeft hij het uit de vingers laten vallen en nu is het kapot. Vader spinnijdig, want nu moest hij uit de kast weer zijn scheerzeep en veilig- heidsscheerapparaat opsnorren. Jaap en Cor rollen vechtend door de kamer, Jaap grijpt zich vast aan het tafelkleed, dat gaat schuiven en er rolt een kopje op de grond aan scherven. Voor straf moeten ze ieder een uur op een stoel zitten. Peter natuurlijk ook. Moeder zucht nog dieper en ze gaat er zelf ook maar een bij zitten. Zou er niet iets te bedenken zijn, waar de jongens weer een poos mooi mee bezig zijn, zodat ze geen ruzie gaan maken en overal aanzitten? Op tafel zwerft een plaatje, waarop drie Indianen staan met hun fleurige hoofdtooi en hun tomahawk in de gordel gestoken. En opeens krijgt moeder een prachtig idee. Haar gezicht verheldert.«Nog even blijft ze nadenken, dan zegt ze tegen de jongens, die met lange gezichten op hun stoel zitten: „Ik ga even een boodschap doen in de buurt, niet van je stoel af hè, denk er om." Ze loopt vlug naar de manufacturenwinkel van Manders, om de hoek. In de winkel liggen een massa rollen goed, maar moe der loopt regelrecht naar de hoek waar ze de bedrukte katoen kan vinden. Dan ziet ze ook al gauw wat ze zoekt. Een be diende wikkelt de stof af en moeder koopt een flinke lap. „Echt stof voor bengels mevrouw, zegt de bediende, xye verkopen het zoveel voor bloesjes." Moe der knikt. „Ik ga er Indianenpakken van maken", zegt ze en als de jongens genoeg hebben van het Indiaantje spelen, kunnen ze de pakken prachtig afdragen als pya- ma's." „Een idee mevrouw", lacht de be diende, ,,'k wed dat ze deze pyama's het allerliefste dragen." De stof is bedrukt met allerlei leuke figuren. Cowboys met breedgerande hoeden, wilde paarden, In dianen met pijl en boog en nog veel meer. Als moeder met het pakje thuiskomt, ziet ze door het raam dat de jongens nog netjes op hun stoel zitten, alleen steekt Jaap z'n tong uit tegen Peter. „Mogen ze nu weer van de stoel af moeder", vraagt Annie, hun ouder zusje, dat intussen ook thuisgekomen is. Moeder ziet dat het uur bijna om is. „Nou vooruit", zegt ze, „als jullie je tenminste verder behoorlijk ge dragen kunt." „Wat hebt u gekocht moe der?" vraagt Cor. De jongens staan er met hun neus bovenop als moeder het pakje open maakt. „Wat is dat moeder, wat een prachtige stof, krijgen wij zo'n blous?" Moeder lacht geheimzinnig en dan vertelt ze, waarvoor ze de stof gekocht heeft. Annie mag helpen de pakken naaien en de jongens moeten hun regenjas aantrekken en naar de boerderij van boer Lint gaan om een grote zak eendenveren te zoeken. Boer Lint vindt dat zeker goed. Thuis kunnen jullie de veren dan verven in verschillende kleuren ennou de rest zullen jullie later wel zien." Er gaat een TENTOONSTELLING IN AMERONGEN? Naar wij vernemen overweegt het on langs opgerichte Nutsdepartement om deze zomer een tentoonstelling te orga niseren van werken van Overijselse kuns tenaars. Dit zou dan de eerste tentoon stelling van beeldende kunst zijn, welke in Amerongen wordt gehouden. Voor de zomergasten, zeer aantrekkelijk. UITVOERING ONS GENOEGEN Zaterdagavond hield in het Clubhuis de muziekvereniging „Ons Genoegen" een uitvoering. Opgetreden werd door de Boerenkapel en door de goochelaar, imi tator, buikspreker Lamers. De heer De Kroon, de voorzitter van „Ons Genoegen" kon met vreugde consta teren, dat de zaal haast vol was. Dit wijst er eens te meer op, welk een groote plaats de muziekvereniging in Amerongen inneemt. Het optreden van de Boerenkapel is een eclatant succes geworden. Deze groep van veertien muzikanten uit „Ons Genoegen", die met elkaar de kapel vormen, spelen werkelijk uitstekend. Hun spel doet, in het genre van de kapel, voor geen enkel ander orkest onder. De dirigent van „Ons Genoegen" kan met zijn leerlingen tevre den zijn. Het geheel was volkomen in stijl gehouden, doordat de muzikanten in oude boerenkleding waren gestoken. Tijdens de pauzes tussen de nummers was het woord aan de dirigent, boer Dirk (van Remmer den), die de conferences verzorgde. Een groot deel van de avond werd gevuld met het optreden van de heer Lamers, die voortdurend zijn toehoorders in verba zing bracht door zijn wonderbare kun sten. Het geheel is een buitengewoon ge slaagde avond geworden. LAATSTE WANDELTOCHT De laatste wandeltocht, die de Woud lopers te Amerongen tot nu toe met zo veel succes heeft gehouden, zal plaats vinden op 9 maart a.s. De route belooft weer heel wat, voor diegenen die van de natuur willen genieten. De deelnemers, die drie of vier tochten hebben meege lopen ontvangen een herinneringsme daille. Zij, die slechts een of twee keer meeliepen krijgen een diploma. TUINFEEST VOOR BEJAARDEN Het lijkt nog wel erg vroeg om nu al aan zomerfeesten te denken, doch regex-en is vooruitzien. Zo dacht ook het Comité Ontspanning voor Bejaarden, dat thans reeds plannen heeft om op 24 mei a.s. een tuinfeest te organiseren ten bate van de autotocht, welke men dit jaar weer hoopt te kunnen houden. CONCERTEN OP HET KASTEEL Zoals ook vorig jaar plaats vond, hoopt men dit jaar op het Kasteel Amerongen weer een aantal concerten te geven. Vorig jaar verkreeg men hiei'voor de medewer king van Gustav Leonardt, die toen het clavecimbel, daterende uit de 18e eeuw bespeelde. Ook voor dit jaar heeft men zich van zijn medewerking verzekerd. Het clavecimbel, een van de mooiste nog be houden gebleven exemplaren, is dit jaar geheel gerestaureerd. AGENDA Zaterdag 9 maart 4e winterwandeltocht Woudlopers. Woensdag 13 maart (Clubhuis) film. Vrijdag 15 en zaterdag 16 maart (Club huis) bazar. Maandag 18 maart (Clubhuis) film. Vrydag 22 en zaterdag 23 maart (Club huis) gymnastiekuitvoering. Donderdag 28 maart (Clubhuis) Lezing. Zaterdag 30 maart (Clubhuis) Districts wedstrijden E.H.B.O. Zaterdag 6 april (Clubhuis) uitvoering Kamiki Hawaiians. waar Indianengehuil op. Alle verveling is in eens van de jongens afgevallen. Peter heeft z'n jas al aan en even later fietsen ze eensgezind naar boer Lin, die een grote eendenfokkerij heeft, een eindje buiten de stad. 's Zomers spelen de jon gens daar wel vaker en als vader trek heeft in een eendenboutje, gaan ze ook wel eens mee om een paar eenden te ha len van boer Lint. In de grote woon keuken krijgen de jongens eerst een kop chocola en dan mogen ze veren zoeken, zoveel ze willen. Het duurt niet lang of ze hebben een flinke papieren zak vol bij elkaar gezocht. De boer lacht als hij het verhaal van de Indianenpakken hoort. I yanEwijk"— Steenbrink 2 DAMMEN Nadat Amerongen 1 in de eerste ont moeting tegen Breukelen een eervol ge lijk spel had behaald, moest het in de tweede beslissingswedstrijd om een plaats in de hoofdklasse de eer aan Breukelen laten. Ook deze keer was de strijd uiterst sportief en spannend en na drie uur spe len viel er nog van geen voordeel te spreken. In het eindspel waren de oud hoofdklassers echter sterker en wonnen verdiend. De persoonlijke resultaten wa ren: Maris Van Os 11 C. v. d. Kolk Nap 1—1 Meijer Hoevelaken -1—1 Veldhuizen Van Os 02 Faber Van Rhee 11 A. v. d. Kolk De Bruin 20 „Als ze klaar zijn maken we een wigwam op zolder", zegt Cor, „en dan gaan we de vredespijp roken." „Daar zal je moeder 't wel niet mee eens zijn", zegt boer Lint. „Een wigwam wil nog wel es gauw vlam vatten." „O, maar we roken niet echt, we doen maar zo", knikt Jaap. Opgewekt peddelen ze weer naar huis, waar moeder al druk bezig is met het knippen van de Indianenpakken. Ze gebniikt daarvoor een pyamapatroon en Annie begint dan maar meteen de naden dicht te stikken op de naaimachine. Annie is op de huis houdschool, dus die krijgt dat best voor elkaar. Met plakkaatverf worden de eenden veren nu gekleurd en als die liggen te drogen, gaan de jongens vast een paar prachtige bogen maken en een koker vol pijlen, want die horen ook bij een echte Indianenuitrusting. Moeder naait de ve ren voor de hoofdtooi tussen een dubbele reep stof die om de hoofden van de jon gens past. Ook naait ze van stof een cein tuur, waarop een paar lussen komen voor dc tomahawk of strijdbijl en de pijlkoker. De stof van riem en hoofdtooi wordt versierd met houten kralen en bosjes haar. Op triplex tekent moeder dan die prachtige strijdbijlen. De jongens mogen ze zelf uitzagen met de figuurzaag en kleuren met plakkaatverf. De steel bruin, het blad van de bijl lichtgrijs. Het duurt natuurlijk wel een paar da gen voor alles klaar is, maar dan zijn de jongens ook opgetoken over hun uitrus ting. Van oude gordijnen bouwen ze een prachtige wigwam op zolder Alleen de vredespijp ontbreekt nu nog, maar daar weet moeder ook wel raad op. Ze koopt drie stenen pijpen, die door de jongens met allerlei grillige figuren beschilderd worden. En dan is alles toch echt klaar. Moeder hoeft niet meer te zuchten, want de jongens vermaken zich de eerste we ken opperbest. E. v. Zomeren Van Vliet 11 A. v. d. Grift De Haas 02 M. v. d. Grift Gerwig11 Op initiatief van de Chr. Historische kiesverenigingen van Scherpenzeel, Woudenberg en Renswoude werd een streekvergadering gehouden in „Markt- zicht" te Scherpenzeel, waar een tweetal sprekers, drs. J. Boers en het Tweede- Kamerlid de heer D. F. v. d. Mei, een geheel van elkaar verschillend aspect van het politieke leven belichtten. Eerstgenoemde sprak over het onderwerp „Waar om wij Christelijk Historisch zijn en blijven", terwijl de heer Van der Mei het actuele vraagstuk over de eenheid van Europa uiteenzette. Aanwezig waren onder meer burgemeester J. A. Hosang van Woudenberg en verschillende wet houders en raadsleden van de drie gemeenten. Ook de CHU schaart zich achter dit stre ven. Bij de beantwoording van de vraag wat de CHU in wezen betekent liet de heer Boers zich leiden door de volgende drie punten: a. het beginselprogram; b. begrip christelijk en historisch en c. mentaliteit. Hiervan uitgaande belichtte spreker eerst het onderscheid in de structuur van de Nederlandse politieke partijen. In Ne derland bestaan zowel programpartijen als beginselpartijen en maar dan welke andere partij dan ook wil de CHU een beginselpartij zijn. Artikel 1 van het be ginselprogramma spreekt hierover dan ook duidelijke taal. Door het samengaan van de CHU met de nieuwe theoretische denkbeelden is de objectieve norm dat de Bijbel het richtsnoer Gods is. Christelijk wil daarbij zeggen dat men zich ook in politieke leven langs geijkte wegen heeft te begeven. Bij Christelijk behoort Histo risch en dit heeft meer een vooruitgerich- te betekenis dan een conservatieve. Door dat de C.H.-stijl een gevoelovertuiging is, heeft het de voorouders binnen de partij gehouden. De A.R. bijvoorbeeld bergt binnen zijn partij de meer verstandelijk denkenden, terwijl wij, aldus spreker, minder fanatiek en meer nationaal den ken en zijn. C.H. zijn betekent staan in de politiek als Christenen, omdat God dit van ons vraagt. Minder principieel en meer praktisch was de visie van de heer Van der Mei over de eenheid van Europa. De drang naar Europese samenwerking bestaat al vanaf de twaalfde eeuw. Van toen tot aan 1918 heeft men in theorie gedacht en ge studeerd aan de verwezenlijking van dit ideaal en pas na de eerste wereldoorlog kwam men tot meer praktische resultaten door de Pan-Europa-beweging, die vooral onder de minder intellectuelen zijn aan hang vond. Politici als Churchill, Brian, Benesj, zeker geen mensen, die ver van de realiteit afstonden, schaarden zich achter veel tegenwerping ondervond door de Engelse gereserveerdheid en het natio nalisme in de betrokken landen. Door het streven van internationael contact op hoog niveau bereikte men na de tweede wereldoorlog nog betere praktisch resul taten. Als eerste kwam de Europese Ko len- en staalgemeenschap tot stand, ge volgd door het NAVO-verdrag. De be sprekingen omtrent verdere Europese in tegratie gaan door en spreker wees in dit verband op de Euromarkt en de Euratom. Na de pauze was er voor de aanwezigen gelegenhftd tot het stellen van vragen. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te Ede en het daaronder horende ambtsgebied werd gedurende de maand februari 1957 in gelegd 151.879,41 en terugbetaald 138.008,05. VERNIELINGEN IN HET EDESE BOS Er komen de laatste tijd herhaalde lijk klachten binnen over vernielingen in het Edese bos. Vooral de jonge aan plant moet het ontgelden. Jonge boompjes, waaronder zich vaak kost bare exemplaren bevinden, worden uitgerukt en het komt zelfs voor, dat men ze later in een of andere particu liere tuin weer terugvindt. Het spreekt vanzelf, dat een en an der niet getolereerd kan worden. Er zal dan ook een verscherpt toezicht worden ingesteld, waarbij ook de na- tuurbeschermingswacht zal worden in geschakeld. Waarschuwingen worden niet meer gegeven. Bij geconstateerde overtredingen volgt direct een proces verbaal. INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN IN EDE Burgemeester en wethouders van Ede, brengen ter algemene kennis, dat gele genheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen de pokken, op dinsdag 12 maart 1957 te Ede, in het gebouw van de gemeentelijke geneeskun dige dienst, Brouwerstraat 3, Ede, van 15 tot 16 uur. Het is dringend gewenst, dat de ouders het trouwboekje meebrengen. Veenendaal Vrijdagavond gaf het kinderkoor „De Roodborstjes" in „Eigen Gebouw" een kinderzangspel in drie bedrijven, getiteld „Zigeunerleven", onder leiding van Ton- ny Spaan, die bovendien voor de bege leiding op de piano zorgde. Zaterdag avond werd in gebouw „Irene" de kin deroperette „De pruik van de koning" ten tonele gebracht door de jeugd van de Chr. Ver. Zangvereniging „Eben Haëzer" onder leiding van de heer L. P. van Voort- huisen, met muzikale medewerking van Ria Scheers, piano en Hans Loois, viool. MEER SPREIDING Beide verenigingen hadden over be langstelling niet te klagen, hoewel twee soortgelijke evenementen met vierentwin tig uur verschil aan tussenruimte geen blijk geeft van overleg in het vaststellen van uitvoeringsdata. Wellicht denkt men alleen aan eigen aanhang. Wij delen dit standpunt niet. Het is ons bekend, dat het gemeentebestuur getracht heeft een gro tere spreiding te bewerkstelligen in de verenigingsuitvoeringen door instelling van een openbare kalender, doch helaas is hiervan niets terecht gekomen. Dit valt zeker te betreuren. Van de beide ope rettes noemen we in volgorde van op voering eerst ZIGEUNERLEVEN De organiserende vereniging had ge zorgd voor frisse decors. Het toneel was veranderd in een knus marktpleintje met een echt politiebureau, een vriendelijk huisje en een statige burgemeesters wo ning. In deze omgeving speelden zich twee bedrijven af, terwijl daar tussen door het zigeunerkamp in het bos werd uitgebeeld. Het deed weldadig aan, dat men nu eens niet een zangspel had gekozen met prinsen, prinsessen, kabouters, tovenaars, een koning en een koningin met een grote hofhouding, maar met een bui-gemeester, politiemannen, marktkooplieden, zigeu ners en burgers. Er kwamen geen liefdes geschiedenissen aan te pas van een prins en een verstoten prinses. Het verhaal speelde rond een zigeunergroep, ten on rechte verdacht naar aan het slot bleek van kinderroof. De moraal was: zigeuners zijn ook mensen, beloon hen voor hun muziek, zang en dans. Alle kinderen en dat waren er niet weinig speelden met volle overgave. De kleinsten onder hen stonden het meest ongedwongen op de planken, terwijl het zingen en het vertolken van de teksten door de grotere leden van het kinderkoor KERKDIENST OUD GER. GEM. Donderdag 7 maart, 7 uur ds. Gebraad van Sint Philipsland. DAMUITSLAGEN De damvereniging DAWO hield in café „Bellevue" een onderlinge competitie wedstrijd. Uitslagen: J. v. Zwol R. v. Ginkel 20; H. Wildschut H. Teken burg 02; J. W. Eibergen A. Moes bergen 11; A. Houtman M. Moes bergen 02; C. v. d. Berg M. Moes bergen 1—1; L. Olman H. Moesbergen 2—0. JAARVERGADERING W.V. WOUDENBERG De wandelsportvereniging „Wouden berg" zal op vrijdag a.s. een algemene jaarvergadering houden in de serre van café „Bellevue" alhier. Aanvang 7.30 uur. Agenda: bestuursverkiezing en benoe ming reserveleider e.a. DAMUITSLAGEN De damvereniging DAWO hield in Bel levue een onderlinge competitie-wed strijd. De uitslagen luidden: J. W. Eiber gen H. Tekenburg 0—2; B. v. Ginkel M. Jansen 2—0; J. v. Zwol H. Wild schut 11; C. v. d. Berg H. Moesbergen 02; L. Olman M. Moesbergen 20; A. Moesbergen A. Houtman 20. NIEUWE VOORZITTER „HOSANNA" In de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van de Chr. gemengde zang vereniging „Hosanna", werd tot voor zitter gekozen de heer J. D. van Olderen Tzn., voorheen bibliothecaris en zulks in de plaats van de heer C. Zaaijer, die als zodanig had bedankt. Laatstgenoemde werd nu bibliothecaris. De aftredende voorzitter sprak in zijn afscheidswoord de wens uit, dat de vereniging onder leiding van haar nieuwe voorzitter een goede toekomst tegemoet moge gaan. Wegens familie-omstandigheden is de penning- meesteresse mevrouw M. J. W. van Hat- tem-van Guilik tijdelijk verhinderd haar werkzaamheden te verrichten. Deze wor den thans waargenomen door de waar nemend penningmeesteresse mej. J. van der Lee. ONDERWIJSBENOEMING Konden wij een paar weken geleden be richten, dat de moeilijkheden met het personeel van de burgemeester Kamp- school te Lienden althans tot 1 mei a.s. zouden zijn opgelost door de tijdelijke be noeming van de heer R. Klarenbeek te Utrecht, thans zullen de moeilijkheden zich herhalen, nu de heer Klarenbeek met ingang van 1 maart a.s. aan een der Utrechtse scholen is benoemd en uit dien hoofde ontslag in Lienden heeft gevraagd. Oproepen in diverse bladen om tijdelijk personeel geven geen enkel resultaat. GEVAL VAN ROODVONK Bij een vijfjarig kind van de familie W. is roodvonk geconstateerd. NIEUWE PRESIDENTE PLATTELANDSVROUWEN In de bestuursvergadering van de af deling Lienden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd mevr. N. Vos- Brand te Ommeren gekozen tot presi dente als opvolgster van mevrouw Gue- pin. HARMONIE HAD SUCCESAVOND De harmonievereniging „Kunst na Ar beid" heeft wel bewezen, dat het in zijn vermogen ligt bellangstelling te trekken. Dit concluderen we uit het feit, dat ook de tweede uitvoering, welke in de zaal van café „De Roskam" te Ommeren werd gehouden een druk bezochte was. Het programma werd goed afgewerkt onder leiding van de heer De Jongh uit Ophemert, terwijl ook het toneelstukje en de muzikale shows zeer veel bijval oogst ten. Tot het sluitingsuur bleven velen bij een in een geanimeerd bal. soms te wensen overliet. De heer Spaan zorgde achter de schermen voor een krachtige leiding en een prima pianobe geleiding. Het meest voor de kinderen zelf is deze avond weer een hoogtepunt geworden in het verenigingsjaar. DE PRUIK VAN DE KONING Van het oude genre was de operette, zaterdagavond in „Irene" gebracht door „Eben Haëzer". In de hoofdrollen een koning, die zijn dochter niet wenste uit te huwelijken aan de prins van haar dro men. Kabouters en houthakkers spanden toen samen en stalen de pruik van de koning. Deze loofde zijn halve koninkrijk én zijn dochter uit aan hem die de pruik terug bezorgde. De lievelingsprins van 's konings dochter werd de pruik in handen gespeeld enze kregen elkaar! Ook bij „Eben Haëzer" was het volume van de kleintjes dikwerf groter dan dat van de oudere kinderen. Treffend was de onbevangen wijze waarop b.v. de kabou terhoofdman tegen het einde van het stuk de koning met luide stem en feilloos toe sprak. Van costuums en decors was ook hier veel werk gemaakt. Jammer dat met sommige van de licht- effekten, waarmee veelvuldig werd ge werkt, een minder goed resultaat werd bereikt. Het toneel was vaak te donker, waardoor de kleurenpracht van de cos tuums er niet uit kwam. De begeleiding van Ria Scheers op pia no was goed. Zij is hoorbaar vooruit ge gaan met haar spel. Ook voor „Eben Haëzer" was het dé avond van het kinderkoor. (60) Voor de wallen van het belegerde Pomplina woedde de hevige strijd tussen de Barbadoren en de burgers der stad. Terwijl Aram overal tegelijk scheen te zijn en altijd daar, waar de strijd het hevigst woedde, speurden zijn scherpe ogen voort durend over 'het slagveld om te zien of hij niet ergens de reusachtige gestalte van de Barbadoren- hoofdman kon ontdekken. „Ik zal hem krijgen!" mompelde hij verbeten. „Ik zél met de schurk af rekenen!" En nauwelijks waren de woorden over zijn lippen of in de verte, midden tussen het strijd gewoel, zag hij de gouden helm met de fasanteveer. De Barbadorenhoofdman zat hoog te paard en overal waar hij met zijn reusachtige lans verscheen, stichtte hij verwarring onder de Pomplinezen en Venedanen. „Laffe honden!" donderde zijn stem boven het strijdrumoer uit tegen zijn eigen mannen, „Laat ge u op de vlucht drijven door een armzalig stel burgers? Valt aan!" Aram drukte zijn sporen diep in de flanken van zijn rijdier en reed dwars door de strijdenden heen op de Barbadorenhoofd man toe. „Schurk!" riep hij, toen hij de man tot vlakbij genaderd was. „Verdedig u! Thans zult gij boeten voor al uw wandaden!" De aanvoerder uitte een schreeuw van woede toen hij Aram herkende als de man, die hem in zijn eigen tent had aange vallen. „Aha! Ik heb nog een rekening met u te vereffenen!" schreeuwde hij en met gevelde lans stormde hij op zijn tegenstander af. De punt van de lans was op Arams gezicht gericht, doch de jonge strijder wist de stoot met zijn schild op te vangen. Zijn eigen lans gleed af op het glanzende metalen borststuk, dat de ander als een soort maliënkolder over zijn kleed droeg. Met een vrese lijke verwensing drong de Barbadoor zijn paard terug. Aram volgde zijn voorbeeld en het volgende ogenblik reden de strijders opnieuw op elkaar in. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2