De Draaikolk De nieuwe lonen Landbouw in de HET TWEEDE PAKJE THEE 25 CENT GOEDKOPER Kampioenschap voor V.R.C. verkeken Kulan kampioen na gelijk spel tegen Valleivogels G.V.V.V kreeg in Doorn meer dan verdiend was Tafeltennisnieuws Merino's - Bloemen- kwartier 2 6-3 Goed voetbal in tweede helft bracht Renswoude overwinning Triangel Boys moest met 5-2 meerdere erkennen in koploper Jonathan D.O.V.O. greep de overwinning in de laatste minuten Na theeprijsverlaging, bovendien De Kieviten Oranje-Wit 2—4 Drie Veenendalers in oostelijk elftal Voorhoede versterkt met twee „oude" cracks Officiële bekendmaking De Landbouwradiorubriek FEUILLETON De CJV-ers hebben een lelijke streep door de rekening van VRC gehaald, door hen een 31 nederlaag toe te brengen. Het gehele VRC elftal rammelde, ter wijl het verband totaal zoek was. VRC miste deze middag Van Enk en Jansen, hetgeen een geduchte verzwakking be tekende. Aanvoerder Diepeveen miste 2 maal op grandioze wijze. Dit kostte VRC twee doelpunten. Direcht na de aftrap na men de CJV-ers het spel in handen en zij hadden reeds binnen vijf minuten succes (01). VRC werd wel even wakker ge schud, maar in de voorhoede werd er steeds maar weer geknoeid. Een doelpunt door VRC gescoord, werd terecht wegens buitenspel geannuleerd. Kort voor de rust was het Bleijenberg, die in moeilijke positie de stand toch nog gelijk maakte (1—1). Na de thee pakte VRC flink aan, doch de achterhoede van de CJV-ers met aan het hoofd hun bekwame doelman Eimers, Een met vier invallers spelend Oranje- Wit is er zondag in geslaagd De Kieviten uit Voorthuizen een 42-nederlaag toe te brengen. De Kieviten is met Eist rode lantaarndrager. Oranje-Wit was ondanks de vele invallers de betere ploeg en heeft nadat men reeds bij de rust een voor sprong had op verdiende wijze gewonnen. Tevens hebben de mensen van Remmer den tegenover de andere plaatselijke club „Eist" hun sportieve plicht gedaan, het geen wij waarderen. Door deze overwin ning heeft Oranje-Wit zich veilig weten te stellen voor degradatie. Voor de be zetting van de laatste plaats komen nu alleen nog maar in aanmerking De Kie viten en Eist. Deze ploegen komen nog eens tegen elkaar in het veld. Waar schijnlijk zal hier de beslissing ook in vallen. hield stand. Niets lukte bij de mensen van de racing. Juist aan de andere kant viel een doelpunt (12). VRC trachtte alles op de aanval te zetten, schoten kwamen te gen paal en lat. Vrouwe Fortuna streed echter deze middag beslist niet aan de zijde van VRC. Even voor het einde werd een onverwachte uitval van de links buiten van de CJV-ers met een doelpunt bekroond en was het 13. Met deze stand kwam ook het einde. AUTOMATISCH GEREDEN TREINSTELLEN In de VS is men ernstig bezig proef ritten met een systeem te laten doen, waarbij de trein vanuit een vrachtauto wordt gereden, die zich op een straat bevindt, welke parallel met" de rails loopt. De president van de spoorweg maatschappij tussen New-York, New- Haven en Hartford is van mening, dat voor deze automatisering een grote toekomst is weggelegd. In een zeer spannende maar niet op hoog peil staande wedstrijd heeft ten slotte Kulan een gelijk spel uit het vuur gesleept tegen Valleivogels. Dat de wed strijd soms zeer hard was, dankte men voor een groot gedeelte aan de zeer slap pe leiding van de scheidsrechter. Op een gegeven moment zagen wij een Kulan-speler natrappen en een van Val leivogels slaan, maar de scheidsrechter liet rustig door spelen. Doelman Van Ede kreeg weinig moei lijk werk. Ook zijn collega aan de over zijde had het niet bijzonder druk. De Kulan aanvallen waren beter maar die van de Valleivogels daarentegen gevaar lijker. Direct na de aftrap kreeg men een gelijk opgaande strijd. Na tien minuten wist Kulan de leiding te nemen toen doel man Van Ede over de bal heen viel. Toen hij even later op fraaie wijze een straf schop stopte, maakte hij weer veel goed. De vogels kregen nieuwe moed en in de 39e minuut wist Vlaanderen na goed doorzetten de stand op 11 te brengen. In de 44e minuut wist Vermeulen de vogels zelfs de leiding te geven. Na de rust kreeg men het zelfde spel- beeld. Beide partijen bleven tegen elkaar GWV won in Doorn met 10 van DEV en leefde met deze uitslag nog boven zijn stand, want een gelijk spel was voor de thuisclub zeker gerechtvaardigd geweest. Weer waren er bij GWV de gebruike lijke wijzigingen, hoewel wij er meteen bij moeten vertellen, dat het deze keer noodgedwongen was, door een vrij ern stige blessure van Ant. Diepeveen en het afschrijven van Beukhof. Op de back plaats stond nu Jan Prins weer opgesteld. Dat men de plaats van Beukhof, in plaats van door een jonge speler, liet bezetten door de al heel wat oudere Van de Broek, is ons een raadsel. Natuurlijk is het ook mogelijk, dat men het tweede elftal, dat nog een kans heeft op het kampioenschap sterk heeft willen houden. Hoe dan ook GWV won door een doelpunt van Dite- wig, dat uit zeer moeilijke positie, in de Climax heeft aan de goede verwach tingen, gewekt door het spel van ver leden week, voldaan en heeft de verre reis naar Blaricum niet tevergeefs ge maakt. In een vlot gespeelde wedstrijd werd van Vitus met 82 gewonnen. Van de Loosdrecht scoorde het eerst puntje voor Climax door J. Serton in drie game9 te verslaan. Hierna bracht A. Serton de stand weer op gelijke voet door Van Eist een nederlaag te bezorgen. Hiermee had Vitus voorlopig zijn kruit verschoten. Door overwinningen van Vos, Van de Loosdrecht en Van Eist werd de stand 61 en was de zege voor Climax een feit. Hierna verloor Van de Loosdrecht nog van Volman en won Van Eist van J. Ser ton. Door ook nog het dubbel te winnen werd het tenslotte 82. Vos bleef dus on beslagen. terwijl Van de Loosdrecht en Van Eist ieder twee partijen wonnen Door dit resultaat is de achterstand van Climax op Vitus drie punten geworden met nog vier wedstrijden te spelen. Als Climax in deze vorm blijft spelen kan deze achterstand nog worden ingelopen en vooral daar het programma van Vitus aanmerkelijk zwaarder is. Zaterdag a.s. speelt Cilmax thuis tegen U.B.T.V. 2 uit Hilversum. Aangezien dit team na een zeer sterke eerste helft aanmerkelijk aan kracht schijnt te zijn ingeboet moet Cli max in staat zijn ook nu een goede uit slag te boeken. Verdere uitslagen. Ie klasse A. Arnhem 1 PMS 1 73 Swift 1 Climax 2 48 2e klasse C. Ritac 3 VSW 1 2—8 Ritac 2 RTTV 2 8—2 3e klasse E. Ritac 4 Kr. en Vr. 2 8—2 D.S. 1 Climax 4 1—9 Climax 4 Panter 1 37 4e klasse H. V£W 4 Swift 4 7—3 Panter 2 Ritac 5 37 RTTV 3 VSW 2 4—6 4e klasse I. Ritac 6 Hollandia 2 55 RTTV 5 VSW 5 9—1 Climax 6 D.S. 240 Programma. Woensdag 6 maart. Ie klasse A: Seel- beeck 1 Swift 1; 2e klasse C: Hollandia 1 Ritac 2; 3e klasse E: Swift 3 Ritac 4; 4e klasse H: Swift 4 Panter 2, VSW 4 RTTV 3, Ritac 7 RTC 5; 4e klasse I: Swift 5 Hollandia 2, Ritac 6 Kr. en Vr. 3. Donderdag 7 maart. Ie klasse A: Arn hem 1 RTTV 1; 2e klasse C: Climax 3 VSW 1, RTTV 2 Kr. en Vr. 1; 4e kl. H: Panter 2 VSW 2, RTTV 4 Swift 4; 4e klasse I: RTTV 3 RTC 4. Vrijdag 8 maart. 4e klasse I: DS 2 VSW 5. Maandag 11 maart. 4e klasse H: VSW 2 RTC 5; 4e klasse I: RTC 4 Swift 5. Kr. en Vr. 3 Hollandia 2, VSW 3 DS 2. Dinsdag 12 maart. Ie klasse A: Ritac 1 Arnhem 1; 2e klasse C: Ritac 2 VSW 1. opwegen. In de 14e minuut werkte doel man Van Ede een bal niet goed weg en de stand was 2—2. De Valleivogels gaven de moed niet op en reeds juichtte de aan hang, maar de paal keerde het schot. Toen J. v. Dijk jr. was doorgebroken werd hij zwaar gehinderd, maar de steeds slechter leidende scheidsrechter liet door spelen. Een Kulan-speler deed een solo ren op het middenveld, een speler van Valleivogels kon hem niet meer bij hou den, trapte hem tegen zijn hakken en de man was de bal kwijt. De scheidsrechter liet weer doorspelen. De spanning steeg en het spel werd ruwer. Toen de scheids rechter voor de laatste maal floot had Kulan door een 2—2 gelijk spel het kam pioenschap bereikt in de afdeling. De gasten verschenen met tien man in het veld, zodat de Veenendalers binnen tien minuten al een 4—0 voorsprong had den door doelpunten van Blankespoor en Van Kooten. De Merino's gingen het daarna heel rustig aan doen. De Hilver summers hielden echter moedig vol en al na twintig minuten spelen konden zij de achterstand iets inlopen. Toen het enkele minuten na de hervatting ook nog 42 werd, begrepen de D.S.-mannen, dat zij het toch niet al te gemakkelijk moesten opvatten. Van Kruistum scoorde daarna Deze week is de samenstelling van het oostelijk zaterdagmiddagelftal bekend ge worden. Dit oostelijk elftal speelt zater dagmiddag te 4 uur op het terrein van de voetbalvereniging „Huizen" te Huizen (NH) een oefenwedstrijd tegen een gese lecteerd westelijk elftal. Uit deze afde lingselftallen wordt het Nederlands zater dagmiddagelftal gekozen. Het stemt ons tot voldoening, dat in het oostelijk elftal drie Veenendalers en wel van de voetbalvereniging DOVO zijn op genomen. Deze drie spelers bezetten drie zeer belangrijke plaatsen en wel de spil-, linksbuiten- en rechtsbuitenplaats. De spilplaats wordt ingenomen door Teus van Laar. Ons inziens een bijzonder gelukkige keuze. Voorheen stond op deze plaats altijd opgesteld de Harderwijker Klaassen, die eveneens in het Nederlands elftal speelde. Klaassen is nu vervangen in het oostelijk elftal en zal gezien zijn leeftijd ook wel in het nationale team worden gepasseerd. Wat de linksbuiten plaats betreft, we wezen in dit verband al veel eerder op Klaas van Hal, die nu dan toch eindelijk op deze plaats is opgesteld. Wanneer hij zijn soms te egoïstische spel niet te ver doordrijft, maar iedere bal on middellijk afgeeft, zien we in hem in ieder geval ook iemand voor het team dat onze driekleur hoog moet houden. En last but not least Roelie Schoeman. „Good old soldiers never die" zouden we van G. van de Weerd willen zeggen na de wedstrijd van zondag tegen Veense Boys. We hebben Van de Weerd ook al tegen Eist in aktie gezien, maar wat be tekenden toen eigenlijk vier doelpunten tegen een dergelijk zwakke tegenstander. Nu was het heel anders, nu speelde men tegen de koploper en er werd maar even met 42 gewonnen door de rood-witten. Hij is opgesteld op de rechtsbuitenplaats. Een bepaald gelukkige keuze kunnen we dit niet noemen. We zien Schoeman nu eenmaal meer als schakelspeler, die op het middenveld veel werk verzet en soms ook wel eens heel gevaarlijk tot bij het vijandelijke doel kan doordringen. Hij zou in dit elftal op de linksbinnenplaats naast zijn teamgenoot Van Hal beter zijn. Een mislukking zal het naar onze mening stellig niet worden, daar Schoeman een voetballer is die zich overal weet aan te passen. Rinus van Zetten stond onlangs reserve voor het voorlopige Nederlands elftal en nu zaterdag het oostelijk elftal in het vald komt staat hij er naast. Is Gerrit Kerkdijk van Sparta dan zoveel beter? 18de minuut van de tweede helft gescoord werd. O. zeker, er zijn van beide zijden kan- sen genoeg geweest en gemist, maar groot onhoudbaar. Nadat de thuisclub nog een voetbal is het toch niet geweest. Een strafschop miste, kwam uit een tegen- wedstrijd om maar gauw te vergeten, i aanval het derde Hilversumse doelpunt, maar die GVW in elk geval de beide Blankespoor bracht de eindstand tenslotte puntjes opleverde. nog op 63. Zoals te verwachten was, kon Triangel plotseling een vrije kans, doch alleen voor de doelman staande schoot hij hoog over. Juist voor tijd was een blunder van doel man Van Wakeren er oorzaak van, dat de stand 03 werd. Met de gasten sterk in de aanval kwam de rust. De tweede helft was het spel aan beide kanten van veel minder gehalte. Toen de strijd twaalf minuten oud was, ondernam de linksbinnen der gasten een keurige soloren, waarbij verscheidene spelers ge passeerd werden. Hij schoot daarna be heerst langs Van Wakeren (04). Zes mi nuten later kwam er dan toch een tegen- punt, zij het dan uit een strafschop. G. Slotboom, die de geblesseerde Boumar. vervangen had, schoot keurig in (14). Groot was de vreugde in het Tr. Boys kamp, toen in de 25ste minuut Van Thien uit een snelle doorbraak de stand op 24 kon brengen. Van lange duur was deze vreugde echter niet, want even later was het door niet reageren van Van Wakeren Boys het tegen het Zeisterse Jonathan niet bolwerken. De 52-nederlaag kan dan ook nog eervol genoemd worden, te meer daar de Veenendalers het in de eerste helft heus niet slecht gedaan heb ben. Ondanks dat z(j alles gegeven heb ben, konden zij toch niet verhinderen, dat de Zeistenaren met hun doortastende open spel b\j de rust reeds een 30 voor sprong hadden. Reeds in de zevende minuut konden de gasten door een foutje in de achterhoede doelpunten (01). Tien minuten later was het zelfs reeds 02. Toch werd er door de Boys ook nog wel eens een goede aan val opgebouwd, maar geluk was er niet bij. Wel kwam de bal tegen de lat en werd door achterspelers, bij geluk ge keerd. Maar geen doelpunten. In de 25ste minuut, leek het of Beb Bouman toch nog scoren zou. Hij kreeg 25. In een zeer matige wedstrijd, vooral in diging kwamen de Veenendalers nog wel de tweede helft, heeft DOVO toch kans eens iets te kort aan snelheid. Vooral Ad gezien beide punten op Excelsior '31 uit YaR ^aReR ,Wi^ deze middag niet op dreef. Ook de keeper van DOVO, hoewel niet slecht, ging vaak wat nonchalant met de bal om. Zo gebeurde het nogal eens. dat hij de bal, wanneer hij enkele malen stuitte, uit de handen liet vallen, hetgeen soms gevaarlijke situaties opleverde. Eerst elf minuten voor het einde kwam het eerste doelpunt tot stand. Middenvoor Kroesbergen kreeg de bal in een goede schietpositie te pakken, hij schoot (en wat was dat?) tegen de lat. De terugspringen de bal kreeg hij echter precies op het hoofd en met een goede kopstoot kon hij de score op 10 voor DOVO brengen. Er heerste enorme vreugde bij de DOVO- aanhang. De zege was een feit geworden, vooral toen bleek dat Excelsior bleef ver dedigen. Er was nu in feite geen kou meer aan de lucht. Van Hal had zich echter kennelijk kwaad gemaakt, want vier minuten voor het einde kreeg hij de bal te pakken, hij liep enkele spelers voorbij en schoot toen onhoudbaar in de touwen (20). De stand in deze afdeling is thans Rassen te veroveren. Men is door deze overwinning en mede doordat Genemui- den in Enschede tegen Sparta een neder laag te verwerken kreeg steviger op de eerste plaats komen te staan en na zater dag is VVOG in feite nog maar de enige ploeg, die het DOVO nog lastig kan ma ken. Het heeft er zaterdag in de laatste thuiswedstrijd lange tijd naar uitgezien, dat de in wit geklede DOVO-jongens met een puntenverdeling genoegen zouden moeten nemen, maar het is anders ge lopen. DOVO trok na de aftrap direct op het vijandelijke doel af, doch het aanvalsspel, hoewel niet onaardig, miste de goede af werking. Er was geen speerpunt in die aanvalslinie, waarin vooral middenvoor Kroesbergen deze middag beslist een „off day" had. Excelsior legde zich hoofdzakelijk toe op afbraakvoetbal en stond met maar liefst negen man te verdedigen. Verder werden de buitenspelers van DOVO deze middag beslist veel te weinig in het spel betrokken, men trachtte steeds maar weer door het midden tot doelpunten te komen, doch de trapvaste verdediging van de be zoekers wist met deze spelmethode wel raad. De eerste helft werd dus met een blanco score afgesloten en wie had ge dacht dat DOVO in de tweede helft wel uit een ander'vaatje zou gaan tappen, was aan het verkeerde adres, want de tweede helft was beslist slecht. Zo af en toe zag het er zelfs nog wel eens gevaarlijk voor het DOVO doel uit, want de twee-mans voorhoede van Ex celsior kon wel weinig uitrichten, doch DOVO 16 11 2 3 24 <5625) VVOG 16 8 7 1 23 (45—28) DES 17 11 0 6 22 (60—24) Genemuiden 15 10 0 5 20 (60—24) Sparta 14 7 0 7 14 (41—28) Go Ahead 14 7 0 7 14 (36—35) WHC 16 5 3 8 13 (41—34) Apeldoorn 17 5 1 11 11 (29—65) SVVN 16 3 4 9 10 (29—51) Excelsior '31 15 2 1 12 5 (28—68) Van de Weerd nam in deze wedstrijd twee doelpunten voor zijn rekening, twee doel punten, die veel meer zeggen dan die vier tegen Eist. In de voorhoede, T. Hardeman midden voor en G. van de Weerd, linksbuiten wilde het niet lukken, men was niet vol doende op elkaar ingespeeld. Na een kwartier werd het bij een goede aanval van de boys 01. Dit spoorde Renswoude wel aan tot betere aanvallen, maar Hardeman ver deelde het spel op de middenvoorplaats niet voldoende. Het was dan ook zeer te recht dat aanvoerder Ter Braak na een half uur een omzetting in de voorhoede teweeg bracht door Van de Weerd op de middenvoorplaats te zetten, terwijl Har deman naar de linksbuitenplaats werd ge- expedieerd. Dit bleek een verbetering. Er kwam meer vaart in het spel en het werd al heel spoedig duidelijk dat Van de Weerd voor deze plaats in dit team de aangewezen man is. Na de thee kreeg men een geheel ander spelbeeld te zien. Veense Boys werd als het ware onder de voet gelopen. Na twaalf minuten kwam de verdiende gelijkmaker tot stand door een keihard en onhoudbaar schot van aanvalsleider Van de Weerd. Spoedig werd het zelfs 21 voor de „rode duivels" toen G. van Raaij een kleine kans zag en deze ook benutte. Renswoude bleef sterker en door Van Raaij werd het zelfs 3—1. De nederlaag van Veense Boys was een feit geworden. Het vierde doelpunt van Rens woude was zeker het mooiste uit de ge hele wedstrijd. Een aanval van Veense Boys werd door keeper Schoonderbeek onschadelijk gemaakt, deze gooide de bal meteen naar rechtsback Ter Braak, die het leer naar linksbinnen Van Raaij door schoof. Van Raaij tikte de bal vervolgens langs de lijn naar linksbuiten Hardeman, die ineens hoog voorzette en G. van de Weerd kon met een goede kopbal deze schitterende aanval met een doelpunt be kronen (41). Een bijzonder snelle aanval, vanuit de achterhoede opgebouwd, terwijl geen en kele speler van Veense Boys in de gele genheid kwam het leer aan te raken. Renswoude deed het nu wat kalmer aan. Ver opdringen van linksback De Boer werd hem noodlottig, want kort voor het einde kostte dit een doelpunt. Op de eind uitslag had dit geen invloed meer. In deze stand is niet verwerkt de bij de stand 13 gestaakte wedstrijd Sparta- DOVO. Deze week wordt deze wedstrijd besproken door een commissie uit de KNVB, welke zal beslissen of de reste rende twintig minuten zullen moeten worden overgespeeld of de gehele wed strijd. Naar onze mening zal dit waar bij sommige verre trappen van de verde- schijnlijk op het laatste neerkomen. Naar bekend is, heeft het Landbouw schap bij de regering o.a. aangedrongen op herziening van het loonbeleid in de landbouw. Ten principale werd hierbij gevraagd de goedkeuring van de regering voor een zodanige beloning van de land arbeid, dat hierdoor aan het beginsel van de relatieve gelijkstelling wordt voldaan. In concreto werd de regering verzocht goed te keuren primo een loonbeleid, mede gebaseerd op werkclassificatie (ge normaliseerde methode) en secundo een nivellering van een achterstand van res pectievelijk 2 in de secundaire en 3 in de primaire arbeidsvoorwaarden. Hoewel formeel het Landbouwschap ter zake nog geen beslissing vernam, heeft de regering in haar nota inzake de bestedin gen aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal wel reeds doen weten bereid te zijn goed te keuren een verhoging van de vakantiegelden met 2 0 en van het basis- uurloan met 3 Ondanks het feit, dat de regering zich over het loonbeleid ten pricipale in de landbouw nog niet heeft uitgestoken en met name niet over het baseren van het Gemeente Rhenen GEVELD NAALDHOUT De burgemeester van Rhenen vestigt de aandacht op artikel 5 der boswet 1922, waarbij het verboden is van 15 mei tot 1 augustus geveld naaldhout te laten liggen of opgestapeld te houden. Het verbod is niet toepasselijk op geheel ontschorst hout, geïmpregneerd hout, takkenbossen, bonenstaken, hout dat in water ligt en hout, aanwezig op de plaatsen van ge bruik; bovendien geldt het verbod niet voor los, tak- en tophout, tenzij dit aan wezig is op kaalgeslagen terreinen. Rhenen, 5 maart 1957 De. burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL loonbeleid mede op werkclassificatiere- sultaten, heeft het bestuur van het Land bouwschap op voorstel van de hoofdaf deling Sociale Zaken besloten aan par tijen bij de c.a.o.'s voor de akker- en wei- debouw en de veehouderij te adviseren om thans op zo kort mogelijke termijn over te gaan tot verhoging van de lonen met 3 en voorts om de vakantietoeslag van 2 tot 4 te verhogen; het bestuur acht het nl. van groot belang, dat met volledige handhaving van het standpunt, door het Landbouwschap ten principale ingenomen, zo spoedig mogelijk althans de mogelijkheden, door de regering ge opend, worden benut tot verbetering van de lonen der arbeiders in de akker- en weidebouw en de veehouderij. Daarnaast wordt geadviseerd om thans tevens over te gaan tot verwerking van de bijslag, welke dient te worden uitge keerd krachtens de beschikking van het college van rijksbemiddelaars d.d. 14 dec. j.l. en wel in verband met het in werking treden van de Algemene ouderdomswet. De goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars werd inmiddels reeds gevraagd; verwacht wordt, dat de ver betering van de landarbeidersionen zo spoedig mogelijk zal ingaan, doch uiterlijk 4 maart a.s. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 11 maart a.s. van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum I bij de boer van Nooitgedacht het gesprek gaan over het bouwplan en de ontsmetting van zaaizaad, naar ge gevens van ir. H. Thomas van het Rijks- landbouwconsulentschap voor zuidelijk Noord-Holland. Aan het einde van de uitzending zal in een reportage de opleiding aan de Rijks tuinbouwschool in Boskoop worden be handeld. De Elsterse muziekvereniging „Cres- MAN? De Fransman Lindecker, die bij ge brek aan bewijs is vrijgesproken van moord op zijn vrouw ontvangt gemid deld per week tien huwelijksaanzoeken. koffie- en theezaak geven U de zekerheid van verse thee, geurige thee, pittige thee. Nu niet meer beknibbelen! Tracteer Uzelf op De Gruyter's Goudmerk- of Roodmerkthee; het tweede pakje krijgt U dan 25 cent goedkoper! De Gruyter's thee is belangrijk in prijs verlaagd. De 10% korting is natuurlijk gebleven. Schenk nu dus gerust een kopje méér, want voordeliger dan De Gruyter's thee is er géén andere. Een beroemde naam en een grote faam als BIJ ELKE AANKOOP VAN EEN PAKJE THEE NAAR KEUZE (VAN DEZELFDE SOORT) Deze aanbieding is geldig tot en met 12 maart 1957 DE GRUYTER'S THEEPRIJZEN Goudmerk Roodmerk Blauwmerk Oranjemerk Groenmerk China thee 100 gr 100 gr 100 gr 100 gr 100 gr 112 ct 94 ct 90 ct 82 ct 74 ct 100 gr 100ct Zakjes thee, doos 20 st. 100ct MET 10% KORTING DOOR REIN VAN GELDER (5) Van die gezichtshoek uit bekeken had vader wel gelijk. Jan gaf het vol mondig toe. Inderdaad, alles verdwijnt, j maar het land blijft. „Dus ik moet enkel een vrouw ne men om de kinderen?" „Ja, om de kinderen. En geen meis jes, daar heb je niets aan, maar jon gens." „Dat heb ik toch niet in de hand?" „Nee, maar als je veel kuikens hebt, zijn er allicht een paar hanen bij. Of allemaal hanen, zoals bij mij en moe der. Een stamhouder Jan, daar heb jij voor te zorgen. En ik wil die nog graag j zien voor ik dood ga. We moeten in dit geval zakelijk zijn." Natuurlijk! Of er nu een schoorsteen op het huis moet zijn of een vrouw in het huis, ze zijn beide nodig, overdacht Jan. Een schoorsteen is gauw gemet seld, maar hoe vindt je de weg naar een vrouwenhart? „Je kunt er genoeg krijgen, Jan," moedigde vader aan. „En nu het niet zo lang duren mag, moet je niet te nauw kijken, want dan kom je er niet. Ieder meisje wil graag boerin worden op de Wilgeburg, je hebt ze maar voor het grijpen. Wat denk je van Drika van t de notaris?" „Hoe komt u dóór nou bij, vader?" „Dat zal ik je zeggen, jongen. Heb jij weieens gemerkt, dat Drika de laat ste tijd altijd meekomt, als de notaris hier moet zijn? En heb je niet gezien hoe ze om je heendraait dan? Of zitten je ogen dicht? En denk je niet dat ze er best mag zijn? Een knap meisje en een goed figuur en de .notaris is een man van geld ook. Hij zou je altijd mooi bij kunnen staan in zaken. Zie je, Jan, ik zoek mee voor je." Vader wreef zich in de handen alsof hij juist een prachtige koe voor de helft der waarde gekocht had. Tja, daar zei vader zo iets. Vreemd dat een ander je opmerkzaam moet maken. Maar Hendrika kwam inder daad veel. En ook weieens alleen met een boodschap, die evengoed uitgesteld had kunnen worden. En altijd wist ze hem te vinden, al was de boodschap voor vader. Hij had er zich zelfs over verwonderd dat een notarisdochter zo veel belang stelde in koeien en varkens, paarden en fruitbomen. Jan zag er meestal allesbehalve schoon uit, met bemodderde broek, mestklompen en vingers met rouwrandjes. Hij rook naar hooi en vee, varkensvoer en mest, een scherpe lucht die als een dikke wasem om hem heen bleef hangen. Ze scheen er geen hinder van te hebben. Integen deel. Nu zijn vader erover gesproken had, wist hij zich veel te herinneren waar aan hij vroeger geen aandacht had be steed. Ook schoot hem te binnen wat het dorp van haar zei: „Drika van de notaris steekt in geen gezond vel. Ze heeft een soort tering of zo iets, tuber culose noemen ze dat tegenwoordig. Dat zou je niet aan haar zien want ze i heeft een kleur als een bellefleur. Ze j zit goed in haar vlees, maar dat vlees is voos, ze is geen cent waard. Die haar krijgt als vrouw zal altijd met haar tobben. Centen genoeg, de notaris is rijk. De een of ander die Drika nog eens nemen zal, doet het om de centen; ze heeft wel een aardig mondje, maar dat is niet genoeg in de trouwdag. De notaris doet alle moeite om haar aan de man te brengen, maar dat gaat hier niet zo makkelijk, want ze weten alle maal hoe Drika eraan toe is. Hij moet 't maar wat verderop zoeken, waar ze haar niet kennen, dan lukt het mis schien, want aan haar gezicht is niks te merken." Dat zei het dorp, dat gevoelloos is en de mensen afslacht, net als de dieren elkaar doen in de wildernis. Maar Jan I de Kruif heeft in dit geval met de j mening en het oordeel van het dorp niets te maken. Hij moet nu zelf be- j slissen wat goed voor hem is en voor vader. En ja, wat is goed voor Drika, want dat is toch óók een mens! Is dat meisje werkelijk niet gezond? En als dat zo is, wil haar vader dat zwakke meisje dan aan een man kop pelen? Want meer en beter is dat toch niet? Een koe of een paard dat een zeker gebrek heeft zonder dat dit da delijk in het oog valt, moet zo snel mogelijk van de hand gedaan worden, vóór het euvel groter wordt. Dat is in zekere zin zakelijk. De aandacht wordt dan van het gebrek afgeleid door het vele goede naar voren te brengen. Maar een mens is toch geen stuk vee? Neen, het dorp lastert. Jan de Kruif vindt de notaris een fijne man, een echte heer. Die zal heus niet met zijn kind sjache ren, door er zijn geld als gordijn om heen te hangen. En d£ moeder, doet die daar ook aan mee? Kan een moeder haar zieke kind op die manier verkopen, terwijl ze weet dat dit op teleurstelling voor dit kind moet uitlopen, als de bruigom te laat ontdekt, dat hij een kat in de zak heeft gekocht? Het dorp liegt, houdt Jan zichzelf voor, maar weer bekruipt hem twijfel. Of is het alleen maar een handelstruc van de zakenman en staan moeder en dochter er geheel buiten? Neen, de dochter staat er niet bui ten! Jan de Kruif laat haar bezoeken aan zijn geest voorbijgaan. Ze werkt mee, opzettelijk en doelbewust. Van daar dat ze zijn boerepak niet opmerkt zogenaamd en dicht bij hem komt staan als hij in de stal werkt. Zó dicht soms, dat hij vaak onwillekeurig wat terug week, om haar smetteloos witte blouse niet te besmeuren. Haar slanke hand lag op zijn arm als ze samen, over de rand van het varkenshok gebogen, een toom jonge varkens bekeken, die zich tegoed deden aan de moedermelk. „Hoe leuk, Jan, ik mag toch wel Jan zeggen? Hoe leuk is dat jonge goed. Wat een verrukking is het toch, om zo iets dagelijks te kunnen zien. Ik heb altijd zo verlangd naar het boeren leven, het trekt me zo aan. Het is zo jammer dat we midden in het dorp wonen, tussen de huizen, waar je hooit zo iets ziet. Ik geloof dat ik best boerin zou willen worden." „Maar juffrouw, hoe kunt u nou „Nee, Jan, je mag geen juffrouw te gen me zeggen. Ik kom zo dikwijls met vader hier, dat ik geen vreemde meer ben. Vader behandelt nu al zo lang de zaken hier, dat we heus geen afstand hoeven te bewaren. Vader houdt daar niet van en ik helemaal niet. Zeg in het vervolg maar gewoon Drika en ik zeg Jan." „Ik ben maar een gewone boer, juf frouw." „Jan, als je me nu nog eenmaal juf frouw durft noemen, dan krijg je voor straf een paar zoenen van me, nou weet je het." Achteraf, nu vader hem de ogen ge opend had, was hij ervan overtuigd, dat hij er moeite genoeg mee zou hebben om de weg naar een meisje te vinden. Want hij zei niet „goed juf frouw", waarop de straf in de vorm van een paar zoenen zou volgen; hij verlangde zelfs volstrekt niet naar zoe nen van een vreemd meisje, al zat ze, zoals het dorp zei, goed in haar vlees en had ze een aardig gezichtje. Wat hij trouwens ook niet eens opmerkte. Dus zei hij: „Ik zal erom denken, Drika," waarop ze hem zeer teleurgesteld aan keek. Hij begreep er de betekenis toen niet van. Zou ze tóch nog gehoopt heb- ben dat hij jufrouw zou zeggen? Zeker, dat hoopte ze, want nu was er iets mislukt. Een kleine pauze was er, daarna probeerde Hendrika het op nieuw. „Jan, jammer dat je geen zuster hebt." „Hoe bedoelt u dat?" vroeg hij ver baasd. „Nou, dan zou ik misschien vriendin met haar kunnen worden en dan kon ik eens vaker hier komen." „Dat mag je nu ook wel. Het is hier groot genoeg, je loopt geen mens in de weg." „Ja, maar het is zo vreemd met al die mannen hier. Dat went niet zo gauw." „Er zijn toch twee meiden!" „Ik bedoel eigen mensen, zie je." „Ja, dat moet je maar nemen zoals het is, een zuster heb ik nou eenmaal niet, maar je kunt komen zoveel je wilt" Hij keek haar vriendelijk aan. „Heb je nog geen meisje, Jan?" Nou, was dat even een gekke vraag? Net iets voor meisjes. Eerst de varkens, dan boerin worden, dan over de zuster en nu ineens zonder enige overgang, wéér zo'n uitval. Wat moet je nu met zo'n meisje in de stal beginnen? Hij wist het zelf ook niet en hoopte dat ze maar gauw zou vertrekken. „Nee hoor, ik doe niet aan meisjes." „Nooit? Ik bedoel, later ook niet?" „Nou, dat weet ik niet, ik ben pas negentien en ik heb veel werk hier." „Ben jij negentien? Ik ben twee-en- twintig, het scheelt haast niets. Drie jaartjes maar. We zijn even groot. La ten we eens meten." Ze ging vlak voor hem staan, niet lettend op haar kleren. Een zoet par fum steeg eruit op, hij vond het niet onaangenaam. „Nee, Jan, zó kunnen we niet zien of we even groot zijn, als je niet dichterbij komt. Wacht, ik zal je vasthouden." Hij voelde haar armen strak om zijn middel, hun hoofden waren dicht bij elkaar, maar hij hield zijn handen stil langs zijn lijf en bewoog zich niet. „Zie je wel, Jan, we zijn even groot." Zacht trok ze hem tegen zich aan, maar hij reageerde niet, volhardde in zijn passieve houding. „En mag ik dan alleen ook wel ko men?" „Gerust, hoor, u komt maar!" Toen liet ze hem los, opnieuw teleurgesteld. Ja, vader had het goed gezien en be handelde nu de strikt zakelijke zijde. Hij peilde de gevoelens van zijn zoon. Zeker, er mag wel liefde bij komen, genegenheid in ieder geval, maar beide laten soms zo lang op zich wachten, terwijl de dood ieder ogenblik kan toe slaan. En vader wil zekerheid hebben over de opvolger van Jan, als het voor zou komen dat deze nodig was. Er was haast bij. „Ik geloof niet dat ik van Drika kan houden, vader," zei Jan bedremmeld. „Het kan komen, jong, het kan ko men, zo gaande weg gebeurt dat, als je elkaar een beetje leert kennen. En het is wel een aardig meisje, dat zul je moeten toegeven. Ik geloof vast, dat de notaris het ook graag zien zou, dat jullie een paar werden." (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4