Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken L D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Veenendaalse jongeling verdedigt zich en zijn leeftijdgenoten „Wij zijn beledigd »Wat Lezers Schrijven Lage eierprijs bedreigt kleine boeren Wist V. BEHANG 1957 Fa. F. TAK Tegenwoordige jeugd, ontspoorde jeugd....? AGENDA WAAR ISH DE VALLEI-RIKS? Hij is 20,- waard De grote openingswandeltocht op zaterdag 23 maart SCHOONMAAK WATERVERF Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per weck in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Ovgrberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel EHER VEEN ELST SCHERPENZEEL RENStVOCDE ACHTERBERG NIEUWE STALEN 25 kleuren Geeft niet af 31e jaargang VRIJDAG 8 MAART 1957 No. 20 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Jan, een Veenendaalse scholier, een frisse, robuuste, flinke knaap met zijn 17 jaren, voelt zich beledigd. Niet maar zo'n beetje, nee, het zit hem goed dwars sn het is heus niet van vandaag of gisteren. Hij zoekt wraak. Laat dat maar aan hem over. Hij weert zich heftig, maar naast successen die hij behaalt, krijgt hij steeds weer nieuwe klappen te incasseren. Jan praat er eens over met een vriend en ontdekt dat die vriend ook een vijand heeft, n.l. dezelfde. Hij praat met nog weer andere kornuiten en het blijkt iat zij allen met dezelfde, dus een gemeenschappelijke vijand worstelen. Dat betekent dus steun voor onze eigenste Veenendaalse Jan en het geeft hem direct verlichting te weten dat hij niet alleen de gebeten hond is. Toch is het niet die steun zelf die de meeste indruk op hem maakt. Veel meer wordt hij getroffen door het feit dat zovelen hetzelfde lot ondergaan. Wanneer hij het nu alleen was...., pech gehadMaar dat dit zovelen wordt aangedaan wordt hem te gek. Dat mag niet. Daar moet iets aan gedaan worden. Hij strijdt niet meer alleen voor zijn eigen hoppie, hij kan nu ook iets voor zijn lotgenoten doen. Vooral dat laatste brengt hem in aktie, tenminste dat is zo de indruk die wij van onze Jan gekregen hebben. Enfin, hier is hij: Voor ik dit stukje begin, wil ik de re dactie van dit blad bedanken, mijn schrij ven op te nemen. Als vertegenwoordiger van de heden daagse jeugd (ik ben een zeventienjarige leerling van het Amersfoorts Lyceum en inwoner van Veenendaal) wil ik mij, en met dit ,.mij" bedoel ik alle jongens en meisjes, die voor „ontspoord" worden ge houden, dus de jeugd van tegenwoordig, verdedigen tegen al die praatjes en kran tenberichtjes, die rechtstreeks tegen ons gericht zijn. Wij hoeven het niet te nemen, dat som mige sensatie-schrijvers ons voor ont spoord nozems etc. slijten. Wij hoeven het niet te nemen, dat sommige schrij vers, die aan bepaalde dagbladen, tijd schriften etc. verbonden zijn, die bladen een sensationeel uiterlijk trachten te geven, ten koste van ons! Inderdaad zijn er staaltjes van jeugd- kriminaliteit (over de gehele wereld), maar die waren er een jaar of tien-veer tig geleden ook al. Dus ook in de jeugd van de meeste volwassen lezers. Tegenwoordig is het de Rock and Roll (zeer spoedig zal er weer een nieuwe soort dansmuziek zijn: de Calypso, die de R. en R. waarschijnlijk geheel zal ver drijvendie tot nogal vreemde ek- sessen leid, ook al is dat buiten de schuld van de jeugd. Vroeger was het daaren tegen de muziek van Richard Tauber, die de jeugd aanleiding gaf tot nogal wat bal dadigheid. Bij deze muziek speelden waarschijnlijk weer andere lactoren een rol, die tot relletjes aanleiding gaven dan nu. Is het een wonder, dat de jeugd een eigen weg zoekt om zich te vermaken, als het in de wereld zo'n chaos is, dat een jongen of meisje niet weet waar het aan toe is? Geven de volwassenen niet vaak aan leiding tot Rock and Roll-relletjes, door 's avonds tegen het eind der voorstelling voor de bioscoop te gaan staan, waar een Rock-and-Rollfilm wordt vertoond, om te kijken of er nog wat te beleven valt? Want, als de jongeren dan rustig uit het theater komen, en ze zien die mensen, hebben ze maar al te gauw door, dat ze voor hen gekomen zijn. Dan worden de jongens en meisjes a.h.w. gedwongen iets te doen! En wie krijgt dan de schuld? De jeugd!!! dat de enkele weken geleden door de heren van het veteranen-toernooi ten bate van de jubileumtocht Ouden van dagen in de Eierhal georganiseerde bazar 2782,20 netto heeft opgebracht? dat wij voor een woord van waar dering voor dit prachtige resultaat ver wijzen naar de rubriek „Wat lezers schrijven in dit nummer? dat de kraaien in de hoge bomen van het Stationsplein alweer het eerste nest hebben gebouwd? dat het daar dus weer oppassen is voor hetgeen van boven kan komen val len dat de verbouwing en restauratie van kasteel „Prattenburg" nu grotendeels klaar is? dat het laatste asphalt van de nieu we Kerkewijk namelijk dat nu dezer dagen op de spoorwegovergang werd aan gebracht er van de zomer weer uit moet? dat men er, in verband met de tijd van het jaar, nu kou-asphalt gelegd heeft in plaats van het warm-asphalt dat hier moet komen? dat er nu ook automatische knip perlichten, welke voor een naderende trein zullen waarschuwen worden ge plaatst? dat straks ook de verschillende oversteekplaatsen op de Kerkewijk nog met oranje knipperlichten worden be veiligd? dat, vooral 's avonds in donker, al die knipperende lampen tezamen veel van feestverlichting weg zullen hebben? imaBSSiniinsssBBMBBni: Heden, vrijdag 8 maart li (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, ff bijeenkomst Vrouwen Wereld- gebedsdag. (In Ritmeester-kantine) 7 uur, H eerste ronde Ritmeester schaak toernooi. H Zaterdag 9 maart H (In geb. Eikenlaan) 8 uur, ver- toning van de film „Zonnige fl harten" door Chr. Film Aktie. 1| Maandag 11 maart p (In Ritmeester-kantine) 6 uur, if 2e ronde Ritmeester schaak- toernooi. z| Dinsdag 12 maart (In geb. ,,'t Trefpunt") 8 uur, Ned. Reisvereniging vertoont f| nieuwste film „Die Schone Blaue Donau". (In Ritmeester-kantine) 6 uur, g 3e ronde hoofdgroep Ritmees- ff ter Schaaktoernooi. Donderdag 14 maart (In geb. ,,'t Trefpunt") 7.45 uur, f| mr. B. ter Linden uit Zetten spreekt over „Karakterkunde" onder ausp. Ned. Chr. Vrou- f| wenbond. =1 Velen denken dat de jeugd van nu niets aan persoonlijkheid en karakter bezit.... Enkele voorbeelden bewijzen echter het tegendeel: Tijdens de watersnood en revolutie in Hongarije stonden de jongeren vooraan om de mensen te redden en om een land vrij te worstelen van de rode onderdruk ker. Wat wilde deze Hongaarse jeugd: Vrijheid en Zelfstandigheid. En dat wil den en willen de jongens en meisjes in Nederland. Amerika en overal, evenzo! In 1954 bezocht Albert Schweitzer Duitsland. In een stadje, waar deze grote zendeling incognito in'een hotel logeerde, was dit bezoek na een paar uur geen in cognito bezoek meer, want er stonden in groten getale jongens en meisjes, van papkindjes tot „Halbstarken", op het plein voor het hotel. Ze stonden daar stil en vol eerbied een hulde te brengen aan deze Nobelprijswinnaar. Wat deden de ouderen om Albert Schweitzer een hulde te brengen? Niets! Ze moesten zich scha men. diep, zo diep als maar mogelijk was, achter hun oren. Hier gaven de jongeren een voorbeeld, en nog zeggen de volwas senen: Tegenwoordige jeugd? Bah! Een stelletje ontspoorde kwasten. Ja, ja, dat wordt maar van ons gezegd, na de boven staande voorbeelden, waarvan er nog veel meer zijn, en dat hoeven wij niet te nemen! Neen, „volwassenen", kijk eerst naar uzelf, vóór u de jeugd de schuld geeft van allerlei relletjes etc. De schuld ligt niet bij de jeugd, maar bij u! Aan u de taak dit te veranderen, maar niet door het verbieden vah films die tot excessen lei den, jazzconcerten af te kraken etc. Naar de verbetering van de jeugd- wordt al jaar en dag gezocht, maar de verbetering is er nog nooit geweest, en 'zal er voor lopig nog niet zijn ook. Laat ons onze gang gaan en beledig ons niet. Waarom staat er in de plaatselijke bla den nooit het een of ander over de Vee nendaalse jeugd? Vormen die niet zo'n ernstig probleem als de jeugd in de grote steden? Persoonlijk vind ik het een veel groter probleem, als er een stelletje jon gens en meisjes op een zondagavond door de Hoofdstraat lopen te leuren en lanter fanten. Voor de praatjes, die dan op zo'n avond worden uitgeschreeuwd, worden zelfs de kannibalen bang. Zo onzedelijk en zo vulgair! Dit probleem ligt niet bij de bovenge noemde oorzaken, die moeilijk weg te nemen zijn. Voor de ouders is het dood eenvoudigHoudt ze thuis! Ik kan het best begrijpen, dat ze ook vrijheid etc. willen zoeken. Ik kan het best begrijpen, dat ze niet altijd in die bioscoop willen zitten. Maar dan moet de gemeente raad van Veenendaal meer ontspannings lokaliteiten en niet te vergeten sport velden aanleggen. Open een dancing b.v. of bouw er een echte bioscoop bij. U moet eens zien, hoe vlug de jeugd weg is van de straat. Heus, in het dansen of naar een film kijken zit geen kwaad. U moest eens weten hoe hard er door de week gevloekt en geknetterd wordt door mensen die zondags met hun vrome gezicht in de kerk zitten. U moest eens weten wat die mensen uithalen als ze een heel eind van Veenendaal af zijn. Vindt u de jeugd nog steeds zo ver dorven en ontspoord? Kijk de jeugd er niet op aan, maar kijk naar uzelf! J. Th. v. d. V., Veenendaal Militaire oefeningen Wanneer wij op 12, 13 en 14 maart veel knallen zullen horen, dan behoeven wij ons niet ongerust te maken. Er zullen op die dagen namelijk in onze omgeving mi litaire oefeningen worden gehouden, voornamelijk langs de Cuneraweg van „La Montagne" tot aan de Grebbesluis, waarbij geschoten wordt met losse flod ders. Landelijke buurt aan de Meikade Burgemeester en wethouders van Ede hebben de gemeenteraad een uitbrei dingsplan aangeboden, waarbij aan de oostzijde van de Meikade een zgn. lande lijke buurt wordt geprojecteerd. Hierdoor wordt het mogelijk enkele winkels en be drijfjes naar hier aan te trekken en te concentreren waaraan in de toekomst wellicht behoefte zal bestaan. Verder is hierdoor de mogelijkheid ge schapen de afgebrande fietsenzaak van de heer Bakkenes op een behoorlijke plaats te herbouwen. In het uitbreidings plan wordt verder niet aangegeven, welke branches in bedoelde winkels zullen wor den gevoerd. EE Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan- f| dag de film „De Hofnar" en van dinsdag tm. donderdag „Het meisje en de Cowboy". Ja, hij pakt de koe stevig bij de horens. Een frontale aanval, waarbij de krant als een zware tank met een dito snelvuur kanon in de strijd wordt gebracht. Hij rost er flink op los en ontziet ook de tank (de krant) niet. Hij heeft alles goed door dacht en gaat niet in 't wilde weg te keer. Hij is niet dom die Jan. Weet precies zijn tegenstander in verschillende zwakke plekken te raken en stelt zijn eisen. Volgen wij het duel op de voet: De tegenstander generaliseert, Jan doet het ook als er gesproken wordt over nozems en ontspoorde jeugd. Jan erkent hun be staan heus wel en zelfs doet hij wel eens net of hij zelf een nozem is en vraagt dan gelijkertijd van de oudere ronduit te ver klaren dat hij er beslist niet een is. Dat is de zucht naar sensatie, welke hij zo maar schrijvers van bladen en tijdschrif ten verwijt. Jan is heus niet gek van de Rock and Roll en gelukkig verreweg de meeste jongeren niet. Toch neemt hij het op voor de enkele luitjes, die zich bij deze muziek niet kunnen beheersen en geeft dan maar de ouderen de schuld. Meen je dat nu werkelijk Jan als je be weert dat velen denken dat de jeugd van nu karakterloos is? Heb je dat heus zo veel ouderen horen zeggen? Of zou je het graag horen? Ouderen slaan wel eens door, maar jij kunt het ook goed zeg. Wij wisten niet dat de jeygd van tegenwoor dig zo slecht is. Wanneer we jou horen zou je haast gaan geloven dat er toch wel iets van waar is. Als ouderen zich in deze richting uitlaten is het vaak plagerig be doeld en dan zit je op de kast. Verder moet je het zien als een vermaning om niet zo door te slaan en je te doen be zinnen op de vraag of het wel allemaal juist is, zoals je denkt en doet. Dit kan je trouwens alleen maar versterken in de Gereformeerd kerkkoor bestaat tien jaar Het Gereformeerd kerkkoor hoopt dit jaar het 10-jarig bestaan te herdenken met een jubileumconcert waaraan voor- i aanstaande solisten hun medewerking zullen verlenen. Het koor, dat onder leiding staat van de directeur der Vee nendaalse Muziekschool, de heer Kor Dijkstra, trad ook verleden jaar naar buiten op met 'n zeer geslaagd concert. Nu staan op het programma: Alles was ihr Mut, van Buxtehude; Wachet auf ruft uns die Stimme, van Bach; Op bergen en in dalen, van P. Post en Psalm 42 van Hendelssohn. De begeleiding zal weer worden ver zorgd door het Utrechts Strijkorkest, resp. kerkorgel. Voor hen die nog mee willen doen is er gelegenheid zich als lid op te geven woensdagavond kwart voor acht in Pro Rege. Van 16 jaar af. De VALLEI-RIKS van de vorige week, welke werd uitgegeven bij drogisterij L'do te Rhcnen, werd niet gevonden. Hierdoor is de waar de van de riks weer met 2,50 ge stegen en is de nieuwe VALLEI- RIKS intussen alweer 20,waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI-RIKS, welke één dezer dagen weer in het versprei dingsgebied van ons blad zal wor den uitgegeven, is: H 945655 Het is ook deze week om het zoeken te vergemakkelijken weer een rijks daalder met een roodgedrukt num mer, dus tevens een riks van de oude serie met de beeltenis van prinses Wilhelmina erop. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het roodgedrukte nummer H 945655, want dat is deze week de VALLEI-RIKS. Bindingsavond Bescherming Bevolking Op zaterdag 9 maart a.s. wordt in het gebouw „Eltheto" een bindings avond Bescherming Bevolking georga niseerd. De avond zal door burgemees ter Bakker worden geopend, waarna enkele B.B.-filmpjes worden vertoond en de conferencier Langini zal op treden. GEVAARLIJK VUURTJE STOKEN Maandag hebben een tweetal jongens van elf jaar oud kans gezien in de Rozenstraat drie aldaar in een tuin staande coniferen van drie tot vier meter hoogte, in brand te steken. Het nabij gelegen woonhuis en een houten schuur liepen al spoedig ge vaar door de hevig brandende bomen. Dank zij de hulp van toesnellende buren kon echter erger worden voorkomen. VERGADERING VEENENDAALSE WINKELIERSVERENIGING De Veenendaalse Winkeliersvereni ging „Handel en Nijverheid" vergadert a.s. dinsdagavond 12 maart in hotel „De Korenbeurs". Hier zullen de plan nen voor de volgende winkelweek be sproken worden. Zoals wij in een onzer vorige num mers reeds meedeelden, zal op zaterdag 23 maart een grote wandeltocht worden georganiseerd voor Veenendaal en om streken. Dat dit niet zo maar een wan deltocht is, blijkt wel uit het feit, dat onder auspiciën van de Nederlandse Wandelsport Bond, afdeling „Sticht Gooi", op dit tijdstip, niet minder dan juistheid van misschien vele van je eigen denkbeelden of -doen afzien van wat toch geen waarde blijkt te hebben. Het is soms moeilijk ouderen te begrij pen, zoals het voor ouderen ook niet steeds eenvoudig is die ongeduldige jon geren te vatten. Met wat goede wil van beide kanten komen wij een heel eind op weg Jan. Wees niet zo gauw gepikeerd en beledigd. Wat heb jij niet allemaal aan te merken op die ouderen. Heb jij werkelijk zoveel meegemaakt van mensen die met een vroom gezicht in de kerk zitten maar als ze de kans krijgen elders de bloeme tjes buiten zetten? Of heb je dat van ho ren zeggen. Het lijkt er veel op want het is al een heel oud deuntje. In ons blad is heus wel eens gewezen op het lawaai en kannibalengedoe op zondagavond in de Hoofdstraat. Al is dat misschien al even geleden. Dat is geen nieuws meer Jan. wel zou het nieuws, goed nieuws bete kenen wanneer wij konden berichten* dat er een eind aan gemaakt wordt. Wel is het nieuws, Jan, dat het de laatste weken wel al heel wat beter geworden is. Jam mer genoeg moest dit bereikt worden door de sterke hand van de politie en er zijn al heel wat bekeuringen voor ge maakt. Maar er moet inderdaad nog wel wat gebeuren Jan eer wij van dat zondag avondkwaaltje in de Hoofdstraat af zijn en eer we zover zijn dat niemand er meer iets aan vindt die straat maar heen en weer te kleppen en zo afschuwelijk te lopen bulken. Verder kwam ons ter ore dat er door meerdere plaatselijke instel lingen wordt gewerkt aan plannen om de Veenendaalse jeugd meer en prettige be zigheid te verschaffen, want wat is dat straatslijpen anders dan een symptoom van zich stierlijk vervelen? Ja, heus Jan, er wordt op het ogenblik degelijk gezocht naar verbetering niet zozeer van de jeugd maar vóór de jeugd. Binnenkort, en mis schien al wel in het volgende nummer van ons blad volgen hierover nadere bij zonderheden. Het zit vooral vast op lo kaliteiten, en je weet welk een moeilijk artikel dat op het moment is. Wij zijn er tenslotte van overtuigd dat (laten wij het woord nog één keer ge bruiken) de lotgenoten van Jan, en Jan zelf, nu zijn stuk in de krant staat, over veel dingen al weer heel anders denken en bij zichzelf erkennen dat er ontegen zeggelijk veel van wat Jan beweert goed is opgemerkt en ook wel degelijk aan dacht behoeft, maar ook dat er veel be weringen toch wel absurd, vreselijk over dreven en zeer ver gezocht zijn. Reden ook waarom wij meenden Jan hier aan het woord te moeten laten. acht, van deze openingstochten worden georganiseerd, namelijk in Amersfoort, Culemborg, Laren (N.-H.), Putten, Soes- terberg, Utrecht, Veenendaal en Woer den. De N.W.B. hoopt hierdoor te be reiken, dat velen reeds direct bij de aanvang van hetf uzoen de drang zullen gaan voëlen 8m Ie gaan wan delen. De organisatie te Veenendaal is in handen van de wandelsportverenigingen „VSW" en „Ritmeester". Naast de plaatselijke wandelvereni gingen, diverse scholen en vele indi viduele wandelaars, hoopt men ook op grote deelname van buiten Veenen daal. De inschrijfadressen zijn: Talmaplein 5, Kleine Geerseweg 3 en Koninginne- laan 10. De inschrijfgelden bedragen: voor junioren tot en met 15 jaar 0,75 voor senioren van 16 jaar en ouder 1 De afstanden zijn 10 kilometer voor junioren tot en met 15 jaar en 15 km voor senioren van 16 jaar en ouder. Lezing over karakterkunde De door omstandigheden uitgestelde lezing van mr. B. ter Linden uit Zetten welke aanvankelijk gehouden zou wor den op 21 februari j.L, zal nu plaats vinden op donderdagavond 14 maart. Deze lezing, welke als onderwerp karakterkunde zal hebben, wordt on der auspiciën van de afdeling Veenen daal der Ned. Chr. Vrouwenbond ge houden in gebouw ,,'t Trefpunt". Het jacht „De Groene Draeck" voor HKH Prinses Beatrix wordt gebouwd bü de Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. De romp wordt nu van buiten afgewerkt en verwacht wordt, dat in de maand mei het jacht tijdig zal kunnen worden afgeleverd. Bromfietsdief achterhaald In ons vorig nummer berichtten wij dat een zwijntjesjager kans gezien had om op klaarlichte dag uit een Veenen daalse rijwielstalling een bromfiets te ontvreemden. Dank zij alarmering van de politie in omliggende plaatsen, kon dinsdag in Renkum de dader worden aangehou den. Het bleek een 16-jarige jongeman te zijn, ontvlucht uit een rijksinrich ting. De eigenaar zal weer in het bezit van de bromfiets worden gesteld. DUUR SPELLETJE Woensdag stond in de Zandstraat een carrier waarop een kachel was geladen even onbeheerd. Een 10-jarige jongen zag hierin zijn kans om met het voer tuig te gaan rijden. Tot zijn schrik kantelde op een gegeven moment de hele zaak en de kachel kwam op de straat terecht. De door de ouders te betalen schade beliep 180 gulden. ROLSCHAATSEN IN BESLAG GENOMEN Deze week zag de politie zich ge noodzaakt de rolschaatsen in beslag te nemen van vier knapen die als het ware met zelfmoordplannen rustig tus sen het verkeer op het asfalt van de Kerkewijk reden. Gaarne willen wij van uw veelgelezen blad gebruik maken om onze grote dank te betuigen aan de vele personen, die de onlangs gehouden bazar, ten bate van de autotocht „Ouden van dagen", tot een succes hebben gemaakt. Zonder deze steun en hun gulle bijdragen was het on mogelijk geweest het bedrag van 2782,20, zijnde de netto opbrengst, voor dit doel bijeen te krijgen. In het bijzonder willen wij dan noemen de heren fabrikanten, grossiers en winke liers, die spontaan goederen beschikbaar hebben gesteld, maar ook allen, die de bazar hebben bezocht en daar hun geluk hebben beproefd al of niet beloond met een prijs. Hier is bewezen, dat wanneer er in Veenendaal iets tot stand moet komen, het ook inderdaad voor elkaar komt. Hartelijk dankt u de Commissie „Vete ranen-toernooi" die onder auspiciën van de vereniging „Oranjedag" de bazar or ganiseerde. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 De uitzonderlijk lage eierprijs van de februari nog volop kunnen draaien, maar laatste weken heeft grote onrust verwekt onder de kleine boeren in de Gelderse Vallei, die hoofdzakelijk op de pluimvee houderij zijn aangewezen. De laatste marktnoteringen gaven prijzen aan, die een na-oorlogs laagterecord betekenden. Voor grote eieren was de middenprijs nog geen 8'/ï cent, terwijl vorig jaar om deze tijd nog een gemiddelde prijs van 21 cent werd betaald. De prijs van de kleine eie ren daalde zelfs tot op een derde van die van vorig jaar. Het is duidelijk, dat de pluimveehoude rij bij dergelijke prijsdalingen met grote verliezen moet werken. De opbrengst van de eieren is op het ogenblik nog niet vol doende om de voederkosten te dekken en daarbij komen dan nog de kosten van op fok en van huisvesting, alsmede de ver liezen door ziekte en sterfte onder de die ren, die normaal op 15 20 procent ge steld kan worden. Voor de boeren uit deze streek is deze gang van zaken te ernstiger, omdat ook een andere belangrijke bestaansbron, na melijk de varkenshouderij, tegenwoordig nauwelijks lonend is. De onbevredigende toestand in de pluimveebedrijven vindt zijn terugslag reeds duidelijk in sommige aanverwante bedrijven. Timmerlieden en metselaars, die gewoonlijk om deze tijd van het jaar extra druk zijn met het bouwen van kip penhokken, wachten nu tevergeefs op or ders, want bij deze prijsverhoudingen denkt niemand er aan zijn pluimveestapel uit te breiden of zijn hokken te vernieu wen. De kuikenbroederijen hebben tot 1 Kampioenschap tafeltennis Gelderse Vallei Het jaarlijks te houden tafeltennis toernooi voor de Gelderse Vallei is vastgesteld voor 6 april a.s. in gebouw „Eltheto" te Veenendaal en wordt ge organiseerd door Climax. VERGADERING AFDELING VARA De Veenendaalse afdeling van de VARA houdt vrijdag 15 maart a.s. in gebouw „De Samenwerking" jaarver gadering. De agenda vermeldt o.m. be stuursverkiezing en bespreking van het omroeprapport. VOORZITTER VERENIGING VAN GEMEENTEPERSONEEL In de deze week gehouden ledenver gadering van de vereniging van ge- meentepersoneel werd in de vakature- K. van Wijnen tot voorzitter gekozen de heer C. H. J. van Duuren. GAAT VERBETERING HOOFDWEG NIET DOOR? In verband met de beperking van de bestedingen, ofwel de bezuinigingsmaat regelen, inverband met de positie van 's lands economische toestand, moet worden verwacht dat onder meer niet zal kunnen worden overgegaan tot de voorgenomen verbetering van de Hoofdweg in Eder veen. Grote verrassing voor dorps belangen Eist De penningmeester van de vereni ging Dorpsbelangen Eist ontving deze week een zwaar verzegelde brief. In de envelop werd een bedrag van niet min der dan 125 gulden aan geld aange troffen met daarbij een briefje „be doeld als bijdrage voor de kas van Dorpsbelangen, Eist". De schenker had geen naam of adres aangegeven en wil dus kennelijk on bekend blijven. De brief bleek in Ren kum gepost te zijn, maar dit zegt niet veel omtrent de herkomst. DAMUITSLAGEN De uitslagen van de onderlinge compe titie van de Scherpenzeelse damvereni ging waren deze week als volgt: D. J. Iprenburg R. Bakker20 M. Inkenhaag D. Niessen 20 G. Aarsen N. Wallet 11 J. C. Bakker W. v. Settenafgebr. G. Jansen J. Visser afgebr. C. Valkenburg A. Dusschoten 11 SCHIETWEDSTRIJDEN De schietuitslagen waren deze week als volgt: 1. R. v. Eist (47); 2. M. Berendse (46); 3. H. Valkenburg (43); 4. P. Engelen burg (41); 5. H. Berendse (40); 6. J. Koud- ijs (40); 7. C. Valkenburg Sr. (39); 8. C. Valkenburg jr. (38); 9. A. Dusschoten (38); 10. A. Valkenburg (37). SNUFJE. In Southampton kan men een preek van drie mi nuten beluisteren door een der in de kerk geplaatste telefoons van de haak te nemen. ACHTERLIJK? Professor Grooks heeft op een congres verklaard dat de Amerikaanse studenten behoorlijk lezen noch schrijven kunnen. Volgens hem lijdt de Amerikaanse cultuur aan de volgende euvelen: 1. de leerlingen op de lagere scholen krijgen geen goed taalonder richt, 2. men gebruikt in Ame rika te veel slogans, 3. de teks ten van officiële instanties we melen van taal- en stijlfouten, 4. radio, televisie en bioscoop verhinderen iedereen er nog plezier in te hebben om zelf na te denken, 5. de goede gewoonte om brieven te schrijven is sterk aan het tanen. Tenslotte zegt de professor het opvallend te vin den dat zovele half-analfabeten meedingen naar leidende func ties. KOGEL. Een knal en een slager in een dorp In de Voge zen voelde plotseling dat er een kogel in zijn nek zat. Hjj rende de trap af, stapte in zjjn auto, reed naar huis, waarschuwde zijn vrouw, stapte opnieuw in z(jn auto en reed naar het zie kenhuis in Epinal, waar de chi- rurgen er tot nu toe niet in slaagden de kogel te verwijde ren. De revolver, waaruit de kogel afkomstig was, behoorde toe aan de huisvrouw bij wie de slager vlees afleverde en die juist bezig was haar revolver schoon te maken. Het kan geen opzet zijn geweest, zei de slager, daar bestaat geen enkele reden voor. HAND. Raymond Brenot, de tekennaar van pin-up-girls, heeft zijn handen laten verze keren voor tweehonderdduizend gulden. INGENIEUR. Guy Behart verliet enige jaren geleden Nice om in Parijs muziek te gaan studeren. In de hoofdstad aan gekomen veranderde hij van plan en werd ingenieur. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan en nauwelijks het diploma in de zak zong Guy zijn liedjes, die hij zelf compo neerde in kleine café's, waar hij werd ontdekt door Roland Petit. Deze nam hem mee naar de be kende ster Zizi Jeanmaire, voor wie hij zijn hele programma ten gehore moest brengen. Het re sultaat was dat Zizi vier van zijn liedjes uitkoos voor haar eigen programma, terwijl wel dra ook Juliette Gréco en Pata- chou een keuze deden. Allicht dat na dit succes Guy Behart zijn ingenieursdiploma aan de wilgen heeft gehangen. REDEN. Volgens de statis tieken is 40 pet. van de recruten in Frankrijk getrouwd als ze in dienst komen. 59 procent van hen omdat ze een blijde gebeur tenis verwachten en 30 pet. om dicht bij hun woonplaats gele gerd te worden. MAN De Fransman Lin- decker, die bij gebrek aan be wijs is vrijgesproken van moord op zijn vrouw ontvangt gemid deld per week tien huwelijks aanzoeken. BEZWAAR. Het plan om koningin Elizabeth van Enge land bjj haar bezoek aan Portu gal tot ere-doctor van de uni versiteit van Coimbra te be noemen kon niet worden ver- werkeiykt omdat het by die ceremonie gebruikeiyk is dat de nieuwe ere-doctor al de andere ere-doctorcn omhelst. VERDIEPING. Een inwoner van Nancy kreeg een woning toegewezen op de vierde verdie ping van een in aanbouw zijnd flatgebouw. Zijn ongeduld geen meester begon hij zodra het pla fond er op zat de muren naar eigen smaak te schilderen. Toen het gebouw af was kwam hij met zijn spulletjes aa dragen enontdekte dat hij ch een verdieping vergist ha« Hij zit nu in spanning af te wachten of de eigenaar van het opgeschil derde appartement wil ruilen of schadevergoeding zal eisen. ROCK-AND-ROLL. Elvis Presley, de koning van de Rock-and-roll-manie in Ameri ka, snoepte zijn bewonderaars in 1956 20 miljoen dollar af. Een aardig inkomen voor een bleke, slungelige jongeman, maar dat inkomen is nu in groot ge vaar, want Elvis is niet meer al leen koning, maar wordt in po pulariteit bedreigd door Alan Freed, wiens film Don't rock the clock bij de première in New York 5000 jongelieden tot razernij bracht. Ze wilden niet naar huis voordat Alan hen vanuit een raam van het theater autogrammen had toegeworpen. Maar de hele Rock-and-roll- beweging zal op de helling moeten om niet plotseling van het toneel te worden geveegd en de concurrentie het hoofd te bieden. Die concurrentie bestaat uit gramofoonplaten voor ge zinnen waar een baby wordt verwacht. Alle Amerikaanse gramogfoonplatenwinkels liggen plotseling vol met „schlagers" ter opluistering van die blijde gebeurenis. De titels variëren van „Weldra" en „De verwach te" tot „Je evenbeeld" en „Mijn baby komt thuis". de laatste weken levert ook de afzet van kuikens grote moeilijkheden op. Deskundigen hebben overigens de hoop dat dit dieptepunt in de eierprijzen slechts van tijdelijke aard zal zijn, nog niet opgegeven. Zij wijzen er op, dat in Nederland het broedseizoen zodanig is vastgesteld, dat de jonge hennen juist in de winter en in het vroege voorjaar veel eieren produceren. In die tijd komen er uit andere landen heel weinig eieren op de markt, waardoor de Nederlandse afzet meestal geen moeilijkheden oplevert. Het bijzonder zachte winterweer heeft echter dit jaar roet in het eten gestrooid, want daardoor is de eierproduktie in landen als Engeland, Denemarken en Duitsland deze winter veel groter geweest dan nor maal en op dit grote aanbod was de markt niet berekend. TWEE DAGEN BAZAR VAN DE VOETBALVERENIGING Op 15 en 16 maart a.s. zal de plaatse lijke voetbalvereniging „Renswoude" in gebouw „Rehoboth" een bazar organise ren, waar men van vele attracties zal kunnen genieten. Deze bazar zal op grootse wijze worden opgezet en vele waardevolle prijzen zijn er te winnen. Natuurlijk heeft men op deze bazar het „rad van avontuur" niet vergeten. UITVOERING „TIP" OP 30 MAART Het plaatselijk toneelgezelschap „TIP" komt eind maart weer op de planken met het bekende blijspel „Een rare familie". Voor de liefhebbers van dit genre dus eindelijk, na de vele dramatische stukken een kans. Tevens herdenkt „TIP" deze maand het eerste lustrum. Het wordt dus een jubi leum-uitvoering. Deze uitvoering wordt gegeven op 30 maart en niet zoals eerder werd medege deeld op 23 maart. EERSTE WEEK „GOED-ZO" SUCCES De eerste week van de actie „Goed-zo" in Renswoude is zeker een succes te noe men. Zeer vele Renswoudenaren hebben in de afgelopen week meegedaan en we verwachten, dat degenen, die nog achter bleven zullen inzien, welk een geweldig mooi doel hiermede wordt gesteund. De eerste week heeft reeds een bedrag van meer dan 200,opgebracht, voor namelijk bijeengebracht door ingezetenen van Renswoude. De gehele actie zal vier weken in beslag nemen. We spreken de wens uit, dat dit bedrag in de komende weken nog zal worden overschreden. De prijswinnaars van de eerste week zijn intussen bekend en de namen zijn bij de firma Van Voorst aangeplakt in de etalage. We willen er verder nog even op wij zen, dat diegenen, die liever geen slag zinnen insturen of op andere wijze willen deelnemen, ook een bedrag ineens kunnen afdragen. Laten wij de actie nog eenmaal warm bij u aanbevelen en wel met de slagzin, waarmede enkele weken geleden tijdens de televisie-uitzending van de NCRV een auto werd gewonnen: „Ons offer geeft hun leven zin, hun leven geeft ons offer zin". Verder nog wel onze excuses aan het adres van de kranige mevrouw Van Voorst voor de in ons woensdagnummer voorkomende opmerking inzake getrouw de mannen, waar die minder juist mocht zijn begrepen. VROUWEN WERELDGEBEDSDAG Hedenavond komt de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond in het kader van de Wereldgebedsdag, welke dit jaar ge houden wordt op 8 maart, in gebouw „Bethel" bijeen. Belangstellenden zijn van harte welkom. 45STE JAARVERGADERING J.V. JONATHAN De Chr. Jongelingsver. „Jonathan" hield in gebouw „Bethel" de 45ste jaar vergadering. Het welkomstwoord sprak de erevoorzitter ds. C. v. Viegen. Hij richtte zich in het bijzonder tot de afge vaardigden der zusterverenigingen. Voor de pauze zong een zangkoortje van de J.V. met orgelbegeleiding van het heer H. Heimei verschillende liederen. De bijbel inleiding uit Lucas 7 11 t.m. 18 werd ver zorgd door de heer D. Wisgerhof. Uit de jaarverslagen bleek dat de vereniging er financieel gunstig voor staat, terwijl het ledental nog wel wat uitbreiding nodig heeft. De bibliothecaris deelde mede dat weinig gebruik van de bibliotheek wordt gemaakt. Men hoopt door vernieuwing en uitbreiding van het aantal boeken de lezerskring te vergroten. Tijdens de pauze schonken de meisjes van „Dorcas" choco lademelk en werd een verloting gehou den. Na de pauze volgde een programma van zang. Door de heer Heimei werd ge declameerd „Terneergeworpen en weder- opgericht". De hersengymnastiek werd bij de dames gewonnen door mevrouw Kerk stra Speelzien en bij de heren door J. v. Holland. Het was een goede gedachte van „Jonathan" om een collecte te houden voor de Goedzo-actie. Met een toepasse lijk woord bracht men ds. en mevrouw Van Viegen dank voor de goede zorgen aan de vereniging besteed, hetgeen verge zeld ging van stoffelijke blijken van waardering. Deze feestelijke bijeenkomst werd door ds. Van Viegen op de gebrui kelijke wijze gesloten. WIJZEWOORDEN DAT IS GEHEIM.... Al wat in 't bedde wordt gesproken Dient met de lakens toegelokcn. (Vader Cats) Bussen Glans en Grondverf. Borstelwerk, Zeemleer, Sponzen enz. enz. Hoo'dstraat 106 Telef. 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1