DE VALLEI repen.JOO*w f 22 5 52 too 73 98 SIMON DE WIT Tafeltennistoernooi kam pioenschappen Geld* Vallei Gemeenteraad van Rhenen vergaderde HALF MILJOEN RIJWIELEN PER JAAR heerlijke, dikke 3L koelhuis-roomboter De terugkeer van SCHERPENZEEL ACHTERBERG A MER ONGEl% Voor de Jeugd RENSWOUDE m. 'xy/ zóveel KWALITEIT voor zó weinig geld ALLEEN BIJ SIMON DE WIT Een halve Edammer kaas Saksische leverworst Haring of Makreel Haring in pikante tomatensaus extra groot 400 gramsblik, van voor Jan Hagel knappend vers jm m Winkeliersvereniging organiseert zomerwinkelweek Waarborgsom Stichting Kraamcentrum Meer zwem-activiteit bij V.Z.C. De landbouwradiorubriek Gevonden en verloren voorwerpen Critiek op vorige bioscoop-exploitant Landbouwschool Achterberg niet aan de orde Werk voor niets Marktberichten met 8 gratis MELKKOETJES extra. WOUDENBERG X extra belegen, van 24T voor 150 gram, van voor 3 blikken, van 4-26" voor JüclllYl Fancy Pink, prachtige moot vis, per blik, van -409" voor volop verkrijgbaar 250 gram van -49~ voor "frdP It Bij aankoop van 1 pak MODERN wasmiddel a 42 ct, het tweede pak voor HALVE PRIJS GRATIS I GRATIS ARAM Op zaterdag 6 april 1957 wordt in ge bouw „Eltheto" het tafeltennistoernooi om de kampioenschappen van de Gel derse Vallei gehouden, georganiseerd door tafeltennisvereniging „Climax". De wedstrijdcommissie bestaat uit de heren C. Blankestein, A. H. Hermans (wedstrijdleider), K. J. Stappers (bonds- gedelegeerde). Gespeeld wordt in de volgende klassen: D. enkelspel, H. enkelspel Overg. Ie, 2e, 3e, 4e klasse, H. enkelspel junioren, he ren en mixed dubbelspel, damesdubbel. Indien nodig zullen, alleen voor in Veenendaal wonende spelers, op maan dag 1 en donderdag 4 april voorronden worden gespeeld. Er zijn minstens twee prijzen per en kelklas en twee per dubbelklas. Ieder mag inschrijven in twee klassen, als mede ook in de overgangklasse, doch niet lager dan de klasse welke op zijn lidmaatschapskaart staat aangegeven, te vens mag ook worden ingeschreven in In de vergadering van gisteravond be sloot de Veenendaalse winkeliersvereni ging „Handel en Nijverheid" dit jaar nu eens geen voorjaarswinkelweek te orga niseren, maar een zomerweek. Deze zo merwinkelweek zal dan worden gehou den in de periode van 12 t.m. 22 juni a.s. Op 19 juni a.s. komt tijdens deze win kelweek in Veenendaal de Shetland Show, waarmede Veenendaal de pri meur heeft van deze provincie. Na dere bijzondei'heden over deze Shetland Show zullen nog volgen, maar het moet iets moois zijn, waarmede deze winkel week in een geheel ander genre komt. Tijdens deze vergadering werd door een vertegenwoordiger van een brand- blusapparatenfabriek een zeer leerzame causerie gehouden over brandblusappa- raten. Aan het begin van de avond had de voorzitter, de heer Ant. de Ruiter mede gedeeld, dat het bestuurslid de heer A. W. Bos door het bestuur gekozen was als secretaris. Het is een landelijk gebruik, dat bij de inschrijving voor kraamhulp van de Stichting Kraamcentrum voor Z.O. Utrecht te Veenendaal een bedrag van 5,— moet worden voldaan als inschrij- vingskosten. Gebaseerd op de personeelssterkte is het aantal inschrijvingen aan bepaalde normen gebonden, zodat het helaas nog wel eens voor komt, dat niet alle aan vragen kunnen worden geaccepteerd. Het komt echter vrij veel voor, dat te elfder ure wordt bericht, dat op de in geschreven hulp geen prijs wordt gesteld omdat men een andere oplossing heeft gevonden. Dit nu, is een aangelegenheid, die het bestuur heeft genoopt, gelijk met de in schrijving een waarborgsom groot 10, te verlangen ,welk bedrag wordt ver rekend, indien men inderdaad van de bijstand van het kraamcentrum gebruik maakt. Ter verklaring van deze maatregel moge worden vermeld, dat door het op zeggen van besproken hulp de kraam verzorgster niet steeds elders kan wor den te werk gesteld, zodat schade ont staat, naast het verlies van rechten op subsidie voor verrichte verzorgingsdagen, terwijl bovendien dan blijkt, dat die niet konden worden ingeschreven onnodig zijn gedupeerd. Aangenomen mag worden, dat men be grip heeft voor deze maatregel en dat a.s. moeders bij de inschrijving voor storting van 15,zullen zorgdragen. Tijdens een vrij goed bezochte leden vergadering van de Veenendaalse Zwem- club werden de aftredende bestuursleden mevrouw C. A. de Haas-Huiting en de heer I. C. Koomen wederom voor twee jaar benoemd. De heer J. van Offeren werd herkozen als voorzitter. De vaka- ture, ontstaan door het vertrek van de heer L. J. de Vos, werd vervuld door de verkiezing van de heer Z. H. Slik. Het bestuur van VZC bestaat thans uit, behalve bovengenoemde personen, de heren E. van de Loosdrecht, C. Schoeman en H. van Schuppen. De bestuursfuncties worden op de eerstvolgende bestuursver gadering verdeeld. Oud-badmeester De Vos mocht van de voorzitter hartelijke woorden in ontvangst nemen voor al de werkzaamheden, die hij belangeloos voor VZC heeft verricht. Hem werd een kleine attentie aangeboden door de club. De heer De Vos dankte alle leden hartelijk voor de medewerking, die hij van de leden der zwemclub mocht ondervinden. De technische commissie zal worden gevormd door mej. A. Cornelissen, de heren E. van de Loosdrecht en de heer J. W. Rompes, die als toekomstige bad meester tevens het polo-secretariaat op zich zal nemen. De training zal in de toekomst ter hand worden genomen door de heren Rompes en Ton van Dijk. Van verscheidene zijden werd in deze geanimeerde vergadering de nadruk ge legd op het zwemmen. Het afstand- zwemmen is de laatste jaren verwaar loosd en VZC dreigt uitsluitend een polo club te worden, aldus verschillende le den. Het bestuur stelde zich voor, dat het met behulp van de twee bekwame trainers en leiders mogelijk moest zijn om meer daadwerkelijk aan het zwem men te gaan doen en te bevorderen dat vele leden zich hierop speciaal gaan toe leggen. Dit streven werd aangemoedigd door twee leden, die staande de ver gadering ieder een beker beschikbaar stelden voor de beste zwemprestaties in 1957. Ter afwisseling draaide de heer Jan Bakker enkele sportfilms, waaronder de door hem zelf in beeld gebrachte en van geluid en commentaar voorziene land- ontmoeting zwemmen en waterpolo Ne derland Frankrijk vorig jaar te Tiel. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 18 maart a.s. van 19.45 tot 20.00 uur over de zender Hilversum I een reportage worden ge wijd aan het kweken van nertsen. Aan deze reportage zal o.m. worden medege werkt door de heer G. S. Schoots, de landelijke hoofdassistent voor de pels- dierenteelt. Daarna zal de eerste van een serie causerieën worden uitgezonden van prof. dr. A. C. Schuffelen van de Landbouw hogeschool te Wageningen, over de be tekenis van de atoomenergie voor de landbouw. De uitzending zal worden besloten met enkele praktijkaanwijzingen. de dubbelklassen. Junioren mogen niet ouder zijn dan achttien jaar (geboren na 1 juli 1940) Niet bondsleden mogen in schrijven. Voor inschrijvingen kan men zich richten tot de heer A. H. Hermans, Pau- lus Potterstraat 1, Veenendaal. Aan het bureau van politie werden als gevonden aangegeven: 1 herenpolshorloge m. gedoubleerde rand; 1 muntbiljet; 1 gev. rechter herenglacé; 1 linker heren glacé; 1 groene boodschappentas m. inh.; 1 br. aktetas, inh. pakje brood en 2 boek jes v. Ford; 1 br. damesportem inh. o.a. 2 draagmedailles avondvierdaagse; 1 si garettenkoker m. Vrijhofplaat; 1 p. grijs- rood-wit gekl. kinderkousjes; 1 gev. lin ker herenglacé; 1 grijze ballpoint z. dop; 1 lege br. damesportem.; 1 sleutel; 1 kortharige herdershond; 1 linker plastic kinderschoentje; 1 wit plastic handrij- wielpompje; 1 rose verenhoedje; 1 p. br. herenhandsch.; 1 geel étui, inh. 1 kinder- bril. Als verloren werden aangegeven: 1 zw. aktetas, inh. 3 boeken, 1 zakagenda en brood; 1 rechter rode damesglacé; 1 doublé schakelarmband; 1 gevoerde br. damesglacé; 1 grijze vulpen; 1 bank- en 3 muntbiljetten; 1 herenzakhorloge m. kast; 1 kanarie, ringno. 461; 1 groene vul pen m. inscriptie; 1 bril in étui; 1 enve loppe m. groot bedrag aan geld; 1 br. portef., inh. rijbewijs en foto's; 1 rechth. double damespolhorl. m. suède bandje; 1 kinderrijwiel; 1 gev. br. rechter heren glacé; 1 zw. damesglacé; 1 loonzakje m. weeklooon; 1 br. rechter herenglacé. CURSISTEN SPREEKCLUB KREGEN GETUIGSCHRIFT Donderdagavond waren de cursisten van de spreekclub in het verenigings gebouw aan de Molenweg bij elkaar, om ten aanhore van een jury een spreekbeurt te houden over een door hen zelf gekozen onderwerp. Alvorens de eerste cursist een spreekbeurt kreeg sprak de heer Keur uit Zeist een in leidend woord. Het karakter bepaalt de mens, aldus spreker, en het is de bedoeling geweest om de cursisten ge durende de cursus bij te brengen, op het juiste moment hun gedachten te uiten. Hij spoorde de leerlingen aan ook na de cursus met spreekclubjes te blijven doorgaan en spreekbeurten te houden en vooral rustig te spreken en zichzelf te blijven. Vervolgens werd de cursisten gelegenheid gegeven hun spreekbeurt te vervullen. Aan de vier beste sprekers werd een prijs toege kend. De prijswinnaars waren: 1. Mej. T. Valkenburg, onderwerp „Rock and Roll"; 2. de heer A. Bakker, onder werp „Langs de vloedlijn"; 3. de heer R. van Ginkel, onderwerp „Sociale wet geving"; 4. de heer R. van de Pol. Alle geslaagden kregen een getuig schrift. GESLAAGDE RUILOPVOERING Het is een goede greep geweest van de toneelvereniging „Animo" om met de toneelvereniging „Antonpark" uit Zeist een uitvoering te ruilen. „Animo" zal zeker het beste beentje voor moe ten zetten om in Zeist te brengen wat door de spelers uit die plaats in Scherpenzeel werd geboden. Een blij spel is moeilijk om te brengen, maar „Antonpark" is daar zeker in ge slaagd met de opvoering van „Polly Perkins". Men hield dan ook de gehele avond de zaal in vrolijke spanning. GESLAAGDE MUZIEK- EN TONEELUITVOERING Voor een goed bezet Buurtschaps huis gaf de muziekvereniging „Kunst en Vriendschap" de jaarlijkse muziek- en toneeluitvoering. De voorzitter, de heer G. van Selm, bracht dank aan de dirigent, de heer P. Hoolhorst, voor al hetgeen door hem, ondanks de moei lijkheden voor de opbouw van de ver eniging is gedaan. Er is thans een goede fundering aanwezig. Spreker deed een beroep op de jeugd mede te werken deze fundering te verstevigen. Afgevaardigden van verschillende ver enigingen uit Rhenen, Eist en Achter berg woonden de uitvoering bij. Het muzikale programma werd dit jaar geheel door eigen leden, onder leiding van de heer P. Hoolhorst, op vlotte wijze uitgevoerd en stond op behoor lijk peil. Medewerking aan deze uit voering verleenden de drie accor deonisten mej. J. Inkenhaag, G. Mol en G. Keiman, allen leerlingen van de heer Hoolhorst. De door hen gebrachte nummers tussen de bedrijven, vonden veel waardering bij het publiek. De toneelgroep bracht voor het voet licht een blijspel getiteld: „Zij leefden nog lang en gelukkig." Ondanks het feit dat er verschillende debutanten onder de spelers waren, waren alle spelers behoorlijk rolvast en wisten zij door een goede vertolking het pu bliek te boeien. Hiervoor werd her haaldelijk geapplaudiseerd. De regie was in handen van de heer J. v. d. Berg, die op toneelgebied geen onbekende is. Het kap- en grimewerk was verzorgd door de heer Rijsemus. Aan het slot bracht de voorzitter dank aan alle medewerkers, in het bij zonder aan de dames van het toneel en de jeugdige accordeonisten, die deze avond belangeloos hun medewerking hebben verleend. Als blijk van waar dering werd hun een bloemenhulde gebracht. Tijdens de pauze hield men een ver loting, waarvoor fraaie prijzen be schikbaar waren gesteld. De opbrengst van deze verloting komt ten goede aan het materiaalfonds. DAMMEN Voor de onderlinge competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: A. v. d. Kolk M. Blankestein 20; Maris Fa- ber 0—2t"E. v. Zomeren Van Loon 2—0; M. v. d. Grift De Groot 20; Veld huizen Swetselaar 2—0; G. v. d. Grift A. v. d. Grift 11; Reede C. Blanke stein 20; Van Ewijk Van Wamel 20; Visser Vonk 20; Van Viegen Re- bergen 02; Faber Veldhuizen 11; Van de Berg Vonk 11; C. v. d. Kolk Meijer 2—0. AANSLUITING RIOLERING Volgens de plaatselijke bouwverorde ning moeten alle woningen, staande langs wegen en straten waarin van ge meentewege een ondergronds riool is aangelegd, voor 1 juli a.s. op deze rio lering zijn aangesloten. Degenen die voor 1 juli aansluiten kunnen nog profiteren van de overgangsregeling, waarbij de ge meente een gedeelte van de kosten draagt. Na 1 juli komen de volle aan sluitkosten voor rekening van de belang hebbenden. TAFELTENNIS De sinds kort opgerichte tafeltennisclub Styletto boekte reeds nu een aardig suc ces. Door de wedstrijd tegen SVMM uit Maarn te winnen werd nl. het kampioen schap van de reserve 4e klasse behaald. Het team, dat voor de eerste keer aan de competitie deelnam en bestond uit de he ren Van Os, Budding en Kroese, promo veert hierdoor naar de vierde klasse. Een felicitatie waard. VERKEERSEXAMEN Gistermiddag vond het schriftelijk ge deelte plaats van het verkeersexamen voor de schooljeugd. Ongeveer 100 leer lingen namen dit jaar aan het examen deel. Hoewel de vragen soms vrij moei lijk waren, bracht de jeugd het er toch vrij aardig af. Alle kinderen zullen bin nenkort aan het praktisch examen deel nemen. Waarschijnlijk zal dit plaats vin den omstreeks half mei. De examencom missie was over het algemeen over de resultaten zeer tevreden. Internationale persfototen- toonstclling in Amsterdam van 924 maart 1957. De eerste prijs werd gewon nen door de Duitse fotograaf II. R. Pirath met „Sp&theim- kehrer". Copyright Ned. Verg. van Fotojournalisten In de raadsvergadering van gister avond, waarbij alle raadsleden tegen woordig waren, maakte de voorzitter de opmerking, dat de plaatselijke commissie van toezicht op de bioscopen nogal wat kritiek uitoefende op de vorige exploi tant van het „Eigen Gebouw". Inmiddels is er een andere ondernemer gekomen. Op het jaarverslag van de vleeskeurings dienst werd door enkele sprekers kri tiek uitgeoefend, met name over het bacteriologisch onderzoek. Dit zou te veelvuldig in Utrecht geschieden, terwijl er destijds gelden werden gevoteerd voor de inrichting van een loboratorium in Rhenen zelf. De voorzitter zeide, dat de keuringsveearts hoofd van dienst reeds herhaalde malen hierop was gewezen. De heer J. van Dyk (arb.) maakte aan merking op de kascontrole rapporten van het gemeentelijk woningbedrijf, met name dat in sommige gevallen de huur achterstanden zo ver waren opgelopen. De voorzitter dreigde met uitzetting. De schoolverslagen over 1956 ontlokten de heer Van Gesink (arb.) de vraag of Achterberg nog niet aan de beurt is voor de stichting van een lagere landbouw school. De voorzitter wees dit af op grond van de bestedingsbeperking en naar aanleiding van het feit, dat het leerlingenaantal niet voldoende is om een basis te vormen voor een nieuwe school. Van gedeputeerde staten werd goed keuring ontvangen op de herzieningen van de uitbreidingsplannen voor Rhenen, Eist en Achterberg. De bezwaarschriften van de inwoners uit Eist waren afge wezen. De verordening op de invordering van keurlonen werd gewijzigd door opneming van tarieven voor doorvoerkeurloon tot bedragen van 0,005 per kg met een mi nimum van ƒ3,— per aangifte. Het perceel Utrechtsestraatweg 89, een oude primitieve landbouwerswoning werd onbewoonbaar verklaard. De toepassing van de schadevergoe dingsverordening en het voorstel tot vaststelling van een gewijzigde verorde ning vormden een onderwerp van dis cussie. Naar aanleiding van binnengeko men verzoekschriften van J. F. Sneth- lage, notaris te Leiden c.s. en prof. dr. W. van Iterson om toepassing van de ver ordening met betrekking tot hun gronden aan de Heimersteinselaan, werd door de commissie ad hoe, bestaande uit de heren L. v. Viegen en J. J. Plaat (de heer J. Menting was door ziekte verhinderd), ge adviseerd de adressanten niet-ontvanke- lijk te verklaren in hun verzoek. De heer Griffioen (ar) was van mening dat hier particulieren worden gedupeerd. Bovendien was hij van oordeel, dat be langrijke stukken als de onderhavige door de raadsleden te laat werden ont vangen om er een gezond oordeel over te kunnen vellen. Op grond hiervan stemde hij tegen. De heer E. P. van Dijk (vrije partij) was het aanvankelijk eens met de hee» Griffioen, doch hij kon zich later met het voorstel verenigen, onder voorwaarde, dat in de toekomst zoals vroeger al werd beloofd de stukken eerder aan de raadsleden zullen worden toegezon den. Ten opzichte van de N.V. Bouwkas Ne derlandse Gemeenten verbond de raad zich tijdig de rente en aflossing te waar borgen tot een bedrag van 15.000,van door genoemde Bouwkas tot een bedrag Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Onze jarigen 5 maart Martin Visser 14 Jopie Lefers 15 Willy Vermeulen 16 Dik van Wijk 16 Tinie Verhoef 1? Jan van Wijk 17 Jopie Budding 17 André Onderstal 18 Agnes de Kleijn 18 Truusje de Ruiter 19 Jan van Engelenburg 20 Herman Ariesen 20 Gerard Lodder. Zilverpapieraktie Zilverpapier ontvangen van: Erna Breeschoten, Theo Breeschoten, Harmina Breeschoten; Aartje v. d. Kraats, Dicky v. d. Pest; Tonny v. d. Pest; Ina v. Soest, Tineke Bergmeijer, Nelly v. Schuppen, Ria v. Schuppen, Tiny Roos, mevr. Bud ding. Allen hartelijk dank! De nieuwe neven en nichten hartelijk welkom in onze kring! Waar we een beetje trots op zyn Een groot gedeelte van alle stro-karton wordt in ons land gemaakt. In Groningen staan tientallen grotere en kleinere stro- kartonfobrieken. Ze ruiken niet lekker, maar brengen wel veel geld in het laatje. DANK VOOR HET ZILVERPAPIER Donderdagavond werd in gebouw „Eltheto" in Veenendaal een toneel avond gehouden door de Gelderse Blindenvereniging te Arnhem. Zoals jullie weten is het nu al geruime tijd dat wij het gespaarde zilverpapier aan deze instelling beschikbaar stellen. Tijdens genoemde avond voerde de grijze directeur van de inrichting, de heer Koops, het woord en betrok in zijn dankwoorden o.m. de kinderen die regelmatig zilverpapier en dergelijke sparen en dit afdragen aan tante Jos van de jeugdkrant van „De Vallei". Er konden reeds verschillende geleidehon den voor blinden worden gekocht van de opbrengst van het door ons ge spaarde zilverpapier. Vinden jullie dat niet geweldig? Het kan haast niet an ders dan een aanmoediging zijn om nog meer te sparen dan voorheen. Ik dacht er goed aan te doen jullie een en ander nog even te vertellen. Nieuwe raadsels Voor ouderen. X muziekinstrument X rivier in Duitsland. X zwemvogel X roofvogel X peulvrucht X gelooide huid X een der omroepverenigingen X zuivelprodukt X rivier in Duitsland X tegenovergestelde van wel.. Op' de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden de naam van een plaats in Gelderland. II. Er is een woord van vijf letters, waar je twee letters kunt afnemen en dan blijft er toch maar één over. III. Aan de onderstaande woorddelen moeten steeds weer de zelfde twee letter» toegevoegd worden om goede woorden te krijgen. ..lop, ..ding, ..lei, ..spit, ..soven, ..uw, ..as, ..pen. Voor jongeren. X voetballers maken punten X tegenovergestelde v. vierkant X een cijfer X een muntstukje X een dier X is nodig bij het kamperen X een stekelig dier X een deel van je gezicht. Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden, de naam van een plaats in Friesland. II. Mijn eerste deel is een groot water, mijn tweede deel een roofdier. Mijn ge heel is ook een dier. III. Aan onderstaande woorddelen moe ten steeds weer de zelfde twee letters worden toegevoegd, om goede woorden to krijgen. ..nijn, ..per, ..mpas, ..ren, ..gel, ..or, ..uder, ..psom. (historisch) Mientje gaat een jasje kopen, Natuurlijk gaat haar moeder mee. Echt gezellig gaan ze wink'len In de Hoofdstraat met z'n twee. Schoenen moet Mien ook nog hebben. Doch de jas is eerst aan bod. Maar, ze moeten zo lang wachten, In de zaak zit weinig schot. Eind'lijk heeft Mien dan haar jasje. Prachtig donkerblauw met wit. Moeder en de juffrouw zeggen, Dat het als gegoten zit. Maar, o wee, 't is nu zo laat al, Moeder heeft geen tijd nu meer. „Gauw naar huis", zegt ze tot Mientje, „Schoenen krijg j' een and're keer. Mientje vindt dat heel niet prettig, Kijkt heel lelijk en ze zeurt: ,.'k Heb m'n voet toch gewassen, j Dat is nou voor niks gebeurd!" Om vlug te zeggen Karei komt en klapt de kist dicht. PARADE (En spelletje voor een verjaardag.) Eén speler stelt de koning of koningin voor en staat aan het einde van de ka mer. De anderen zijn soldaten en staan muziek speelt net als voor stoelendans en keurig in het gelid achter elkander. De de soldaten lopen de kamer door, om de beurt voor de koning of koningin salue rend, als zij er langs lopen. Degene die salueert op het moment, dat de muziek stopt, valt uit. Daarna gaat de muziek weer verder. De laatst overgebleven sol daat wordt op zijn beurt koning en het spel begint opnieuw. (Het voordeel van deze parade is, dat je geen kamer volge propt met stoelen krijgt). Oplossing raadsels I. Hermelijn - luipaard - marter - vleermuis. II. De wind. III. 1. Wolf, 2. mager varken, 3. raaf, 4. rat, 5. vogel, 6. aal, 7. .kwartel, 8 wezel, 9. spier, 10. pauw. I. raaf - ekster - sperwer - zwaluw. II. Bank - rank - mank - dank. III. 1. roet, 2. gal, 3. steen, 4. goud, 5. Job. 6. riet, 7. spek, 8. Brugman. 9. honing, 10. gras. Nu in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw de schijnwerpers zo strelend gericht wor den op de motorrijwielen, de scooters en bromfietsen, willen wij even de Neder landse rijwielen in het zonnetje zetten als een soort voorschot op de grote rij wieltentoonstelling, welke in het najaar in het genoemde gebouw zal worden ge houden. De nationale rijwielindustrie produ ceert een jaarlijks gemiddelde van 500.000 fietsen (traprijwielen dus). Zij voorziet daarmee ongeveer 95 percent van de eigen markt, omdat de Nederlander bij voorkeur op een Nederlandse fiets rijdt. Hoewel het nooit in statistieken is vast gelegd, wordt geschat dat de helft der bevolking een fiets heeft, zodat er ten minste over het gehele land vijf en een half miljoen rijwielen in gebruik zijn. Theoretisch gesproken zou dus iedere wielrijder, gezien de omvang van de jaar lijkse produktie der rijwielindustrie, om en nabij de tien jaar moeten wachten voor hij „aan de beurt" is voor een nieu we fiets. Vanzelfsprekend is de kwaliteit der vaderlandse tweewielers berekend op een aanmerkelijk langere duur. Toch zijn er genoeg mensen die zich iedere twee jaar een fiets aanschaffen. Anderen echter doen wel 25 jaar en langer met hun kar retje. Met Engeland en Frankrijk staat Ne derland aan de top der rijwiel produce rende landen. „Dutch quality" (Hollandse kwaliteit) is ten aanzien van fietsen zelfs een be grip geworden in de wereld. Er zijn Ame rikaanse rijwielfabrikanten die hun eigen merken aanprijzen met „real Dutch qua lity", hetgeen dus zoveel wil zeggen als: Vooral na 1945 zijn de gezamenlijke grote Nederlandse rijwielfabrieken (25) zich gaan toeleggen op het opvoeren van de kwaliteit op wetenschappelijke basis. Uit dat streven is RAI-TNO ontstaan, een samenwerking van de Nederlandse Ver- eeniging „De Rijwiel- en Automobiel- Industrie" en het Instituut voor Toege past Natuurwetenschappelijk Onderzoek. Strikt genomen bestaat de rijwielindu strie, behalve uit een aantal fabrieken (welke zelf frames bouwen en rijwielen compleet monteren) ook uit montage inrichtingen en framebouwerijen. De laatste maken uitsluitend frames, welke in hoofdzaak verkocht worden aan de montage-inrichtingen. Deze kopen ook alle onderdelen van anderen en monteren die dan tot een eenheid. Van rijwiel fa briek is evenwel eerst sprake wanneer in het bedrijf zelf frames en eventueel ook andere onderdelen worden ge maakt en déze afgemonteerd worden tot volwaardige fietsen. De personeelsterkte der fabrieken schommelt om de 4.500 man en de totale produktiewaarde van rijwielen omtrent de 120.000.000 gulden per jaar. De Nederlandse rijwielindustrie is sterk afhankelijk van toeleveranciers. Over het algemeen worden haar orders in eigen land geplaatst. Buismateriaal, banden, zadels, lampen, bellen, ketting- kasten, jasbeschermers, naven, remmen, pompen, kettingen en sloten zijn voor beelden van produkten welke door andere bedreven moeten worden geleverd. De rijwielindustrie is bijna een eeuw oud en heeft in die lange tijd veel bijgedragen tot de ontwikkeling van de Nederlandse van ten hoogste 7.000.000,— te sluiten geldleningen. Medewerking werd verleend aan het bestuur van de school met de Bijbel tot inrichting van de nieuwe school aan de Platanenlaan. Eveneens werd medewerking verleend aan dit schoolbestuur in de aanschaffing van leerboekjes voor het verkeersonder- wijs ten behoeve van het vierde tot en met het zesde leerjaar. Dit besluit viel, vooruitlopende op de te verwachten wet telijke regeling hieromtrent. Het voorstel van b. en w. om bij de Kroon in beroep te gaan tegen de be slissing van gedeputeerde staten, dat geen bijdragen kunnen worden gevor derd van de buitengemeenten in de kos ten van buitenleerlingen van genoemde school, werd aangenomen. Aan de heer J. v. Wijngaarden werd een perceel grond verkocht groot plm. 280 m2, gelegen op de hoek van het Ko ningshof en de Torenstraat voor de prijs van 1190,—. Op dit reeds lang braak liggende perceel zal een woning worden gebouwd. Daar de rijkssubsidie ten behoeve van de restauratie van de Panoramamolen eerst in 1958 betaalbaar zal worden ge steld en deze restauratie geen uitstel duldt, besloot de raad het toegezegde be drag van 5814,— tijdelijk te financieren door middel van een renteloos voorschot aan de Stichting tot behoud van de Mo len. De voorzitter zeide, gedoodverfd te worden als aandeelhouder van deze Mo len. Hij sprak deze beweringen echter ten stelligste tegen! De gemeenterekening 1955 werd voor lopig vastgesteld met een batig saldo op de gewone dienst van 5797,63. Het to taal der nog niet afgeschreven kapitaals uitgaven aan het einde van 1955 bedroeg 5.816.592,53. Het grootste deel hiervan is geïnvesteerd in de woningbouw, na melijk ƒ4.657.499,03. VOLKSWAGEN-VERHUURBEDRIJF EN SERVICESTATION „RENSWOUDE" OPENDE NIEUW BEDRIJF Zaterdagmiddag opende garage „Cen trum", gevestigd in Amersfoort, te Rens- woude een filiaal onder de naam „Volks wagen-verhuurbedrijf en servicestation „Renswoude". Voorheen werden hier reeds verschil lende garagewerkzaamheden verricht, doch thans worden in deze schitterende en van de modernste snufjes voorziene garage alle voorkomende reparaties ver richt. Toen wij een kijkje in deze nieuwe ga rage namen, bracht de bedrijfsleider, de heer P. G. Wisse uit Amersfoort, ons al lereerst in het volautomatische smeer- station. Deze afdeling is voorzien van de nieuwste apparatuur. Hierna kwamen wij in de garage, waar de moderne en vele soorten gereedschappen werden be wonderd. Alle werkbanken, testapparaten e.d. in deze werkplaats zijn verrijdbaar, d.w.z. dat men dit alles met een luttele handbeweging van de ene naar de an dere plaats kan rijden. Voorts is in deze werkplaats een j.eer moderne hefbrug gebouwd. De heer Wisse kon nog mede delen, dat nog deze week wordt begon nen met de bouw van nog een garage, welke aan het reeds gebouwde pand zal worden gebouwd. Dit nog te bouwen ge deelte zal ruimte bevatten voor maar liefst 48 auto's. Tenslotte konden wij de fraaie ben zinepomp bezichtigen.* De lezer zal den ken wat is er voor belangrijks aan een benzinepomp? Dit is echter de derde in zijn soort in Nederland en uit de slang komt die benzine welke de cliënt wenst, hetzij gewone benzine, hetzij gemengde benzine, enz. Verder wordt aan deze garage nog een autorijschool verbonden. Toen de heer Wisse ons vertelde hoe veel volkswagens men bezit om te ver huren, stonden wij versteld, want dit bleken er ongeveer 150 te zijn, terwijl men daarnaast nog de beschikking heeft over enkele tientallen volkswagenbusjes. Tenslotte ligt in de bedoeling in de toe komst naast deze garage ook nog een showroom te bouwen. EDE. Eiermarkt, maandag 11 maart 1957. Aanvoer 225.000. De prijzen varieer den van 9,75 tot 11,— per 100 stuks bij een matige handel. WOUDENBERG. Eiermarkt dinsdag 12 maart 1957. Aanvoer 135.000. De prijzen varieerden van 8,tot f 10,per 100 stuks bij een kalme handel. VEENENDAAL. Eiermarkt, dinsdag 12 maart 1957. Aanvoer 135.000, De prijzen varieerden van 8,tot 10,per 100 stuks bij een kalme handel. Biggenmarkt. Aanvoer 70 biggen. Er werden prijzen besteed van 48,tot 88,per stuk bij een matige handel. SCHERPENZEEL. Eiermarkt, woens dag 13 maart 1957. Aanvoer 900.000. De prijzen varieerden van 9,50 tot 10,75 per 100 stuks bij een vlugge handel. Big genmarkt. Aanvoer 90 biggen. Er werden prijzen besteed van 48,tot 65,per stuk bij een matige handel. melk of naturel chocolade Gevonden voorwerpen: blauwe jon genspet; rode want; 1 p. motorhandschoe nen,waarin 1 p. blauwe wanten; grijze want; bromfietsgereedschap; enige sleu tels. Verloren voorwerpen: spaarbankboek je; enige wanten; winkelboekje; 1 paar glacé herenhandschoenen. Inlichtingen bij de rijkspolitie. ZELFS BIJ DEZE LAGE PRIJZEN MELKKOETJES Bij elke bestede gulden, - ook op de meeste merk producten een melkkoetje en op vele artikelen extra zegels. Voor 40 op een kaart (dus zó vol) een pak room boter tegen margarineprijs (40 ct) of 5 verse eieren nr. 3 (63) Verwonderd krabbelde de Barbadoor over eind. „Dwaas!" beet hij Aram toe. „Hier zal je spijt van hebben!" Bliksemsnel trok hij zijn zwaard en deed een uitval. Maar snel pareerde Aram de slag en voor de Barbadoor opnieuw kon toestoten, trof Arams zwaard hem in de zijde. De Barbadoor wankelde achteruit, zwaaide heen en weer en sloeg toen met een reutelende zucht voorover. Op het zelfde ogenblik hoorde Aram de opgewonden stem van Jaspo achter zich: „Zijt ge gewond? Ik dacht, dat ik die kerel op u af zag stormen!" Een bitter glimlachje gleed over Arams gezicht. „Dat heeft hij inderdaad een paar maal gedaan!" merkte hij spottend op, „maar ik denk niet, dat hij het nog eens proberen zal!" De kleine boer had zich over het bewegingloze lichaam heengebogen. „Hij is dood!" constateerde hij en bewonderend voegde hij eraan toe: „Het lijkt me er anders wel een, die zijn mannetje kon staan, heer! En naar zijn kleding te oordelen, was het een hoge piet!" Aram wendde zich af. „Het was de hoofdman van die .bende schurken!" antwoordde hij toonloos. „Als zijn makkers merken, dat hij hen niet meer kan aan voeren, zullen ze hun tegenstand wel spoedig op geven!" (Wordt varvolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2