Kassabons zijn gratis of zou U er liever voor betalen? SMEERKAAS 25 De Draaikolk een pakje Veenendaal leed geflatteerde 6-1 nederlaag in Arnhem V A-tje voor cent <fa-gétére**uU' fL-tienpe SDVB - Sportclub Rhenen 3-3 Westelijken' versloegen oostelij ken' in doelpuntrijk voetbalduel Tafeltennis trouwpartij Kamp „Overberg" won van Wester singel Officiële bekendmaking RKVUV - SVMM 3-2 Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de Haas VRAAG EN AANBOD PLAATS EEN Kost slechts 95 cent Of U vaste klant bent of niet U krijgt bij De Gruyter altijd kassabons. Kassabons zijn gratis. Door de kassabons krijgt U van elke bestede gulden een dubbeltje uitbetaald. Is dat niet heel wat anders dan bij elke gulden een dubbeltje bijleggen? Alléén bij De Gruyter 10°/o korting op alle artikelen, slechts uitgezonderd suiker, zout en soda. Kassabons worden nooit ongeldig en zijn in elke De Gruyter- winkel inwisselbaar. Bij elke aankoop van twee pakjes Super-, Fijnste- of Tafelmargarine of 2 pakjes zuiver gesmolten vet Super margarine 250 gr. P.k 44 ct. Fijnste margarine 250 gr. pak 40 ct. Extra margarine250 gr. pak 38 ct. Tafel margarine ongezouten 250 gr. pak 40 ct. Zuiver gesm. vet 250 gr. pak 44 ct. FEUILLETON Laat de uitslag dan geflatteerd zijn, een goede beurt hebben de Veense jongens toch niet gemaakt. Zeker, er zjjn ver scheidene momenten in deze wedstrijd geweest, dat de Veenendalers heus niet de minderen waren. Vooral in de tweede helft, toen Esca, na een rustige voor sprong bereikt te hebben in de verdedi ging trok, waren onze jongens soms heel wat mans, maar de kracht om door te stoten scheen nu eenmaal te ontbreken. Het is gek, maar het enthousiasme van de tegenstander schijnt Veenendaal de laatste tijd in geen enkele wedstrijd op te kunnen brengen. Het gaat allemaal te lauw en te ongeïnteresseerd. Ondanks die grote nederlaag, heeft doelman Van de Pol zich buitengewoon goed gehouden. Hij heeft enkele prachtige safes verricht, die hem een dankbaar applaus bezorgden, maar daarnaast ook enkele kleine foutjes gemaakt. In de vierde minuut was het al raak, toen volkomen missen van De Kleuver oorzaak werd, dat Steenbakkers door brak. Hij werd echter in het beruchte ge bied ten val gebracht, wat een strafschop ging kosten. Steenbakkers plaatste zich achter de bal en hoewel hij de strafschop niet al te best nam, dook Van de Pol over de bal heen (10). Direct daarna kwam het Veenendaal- doel weer ernstig in gevaar, de lat bracht echter redding. Na een kwartier spelen kwam onder zware druk op het Veenen- daal-doel, het mooiste doelpunt van de wedstrijd. Linksbuiten Willemsen kreeg van rechts de bal toegespeeld, hij loste een hard schot, waarbij de bal buiten het bereik van Van de Pol in het doel draai de (2—0). In de 28ste minuut werd het enige Vee- nendaalse doelpunt gescoord. Een keurige voorzet van rechtsbuiten Henzen werd op fraaie wijze door Joop Heikamp ingekopt (2-1). Hoewel Veenendaal er toen iets beter in kwam, moest Van de Pol toch nog her haaldelijk zijn kunnen tonen, wat hem echter zeer goed af ging. Juist voor tijd was het Van de Minnen, die vaan een fout in de achterhoede gebruik maakte om de stand op 31 te brengen. In de tweede helft, trok Veenendaal di rect goed ten aanval, maar toch was het in de elfde minuut Steenbakkers, die de stand op 41 bracht. Veenendaal bleef aanvallen, waarbij Rebergen enkele van zijn befaamde schoten loste. Ook doelman Limmertinck, bleek echter goed op zijn post, zodat ook nu doelpunten uitbleven. In de vijftiende minuut kreeg Joop Heikamp nog een redelijke kans, maar hij was iets te traag om succes te boeken. Na ongeveer 20 minuten spelen, trokken de Arnhemmers meer in de verdediging, waardoor Veenendaal wat meer vrijheid kreeg en het middenveld kon veroveren, maar de versterkte Esca-achterhoede wist steeds weer op te ruimen. Tien minuten voor het einde, ontworstelde Esca zich even aan de Veenendaalse druk, waarbij Willemsen in de gelegenheid werd gesteld nogmaals langs Van de Pol te schieten (51). Vier minuten later ondernam Esca weer zo n snelle aanval, welke afgesloten werd met een soloren en een hard schot van Steenbakkers, die de te laat uit het doel gekomen Van de Pol verraste, waar door de eindstand op 61 gebracht werd. Een verdienste voor de Veenendalers is wel, dat zij tot de laatste minuut gevoet bald hebben om een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Zaterdagmiddag speelde een elftal van de buurtvereniging „Westersingel" in Overberg een vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen een elftal van het kamp „Overberg". De wedstrijd begon met veel enthou siasme en gaf nu en dan aardige spel momenten te zien. Het elftal van kamp „Overberg" nam echter al spoedig de teugels in handen en na ongeveer tien minuten spelen scoorde de linksbuiten het eerste doelpunt. Na dit doelpunt zakte het spel van het elftal der buurt vereniging aanmerkelijk. De veel grotere snelheid van het elftal kamp „Overberg" was hier de oorzaak van. De ruststand ging in met 50 in het voordeel van „Overberg". Onmiddelijk na de rust speelde de midvoor van het elftal Wes tersingel (v. d. Weel) zich handig vrij en scoorde het eerste tegendoelpunt (51). Na enige minuten was het weer de linksbuiten van „Overberg" die zich met een scrimage voor het „Wester singel" doel vrijspeelde en onhoudbaar inschoot (61). Hierna was het de rechtsbuiten van „Overberg" die na een voorzet van de midvoor de stand bracht op 7l. Op een ver door de doelman van „Westersingel" naar voren geschoten bal kon de inmiddels naar voren gekomen linkshalf (Blok) zich vrijspelen en scoor- dehet tweede tegendoelpunt (72). Na nog enig heen en weer getrap was het de rechtsbuiten van „Overberg" die beide laatste doelpunten voor zijn rekening nam (92). Sportclub Rhenen speelde zaterdag uit in Barneveld tegen SDVB. Sportclub speelde deze middag, in verband met ziekte van twee spelers, met twee in vallers. Na de aftrap was het een op en neer gaande strijd waarin vooral invaller doelman Wullings verschillende schoten Zaterdagmiddag vond op het terrein van de v.v. „Huizen" te Huizen (NH) een voetbalwedstrijd plaats tussen twee ge selecteerde elftallen van de KNVB. In een aardige en technisch vaak op behoorlijk peil staande wedstrijd hebben de vertegenwoordigers van de afdeling west revanche genomen op de vorig jaar tegen oost geleden 30 nederlaag. De 54 overwinning van west kan ons wel bevredigen, daar het veldoverwicht van west in de tweede helft groter was dan dat van oost in de eerste helft. Het eerste kwartier was geheel voor oost en het was soms verbluffend te zien welk een prachtige combinaties de oos telijke voorhoede het publiek voorscho telden. De Veenendaler Roelie Schoeman had na een kwartier beslist pech, want bij een vlotte combinatie omspeelde hij doelman Van der Gaag, die te ver uit zijn heiligdom was gekomen, met een rustig en beheerst boogballetje. Het leer kwam echter juist tegen de lat. Kort hierop schoot oost nog eens tegen te paal. Nu was het een schot van de DOVO-speler Klaas van Hal. Geheel onverwachts nam west de lei ding. Bij een zeer snelle uitval kreeg Van de Oever de bal te pakken en hij schoot langs de totaal verblufte Wouds- ma. Oost nam dit echter niet want van de aftrap ging het regelrecht op Van der Gaag af en het keiharde schot dat mid denvoor Harm van Dalfzen afvuurde bleek hem te machtig. Binnen de minuut dus weer gelijk. Weer kwamen de westelijken terug en weer was het middenvoor Van de Oever die de bal langs Woudsma werkte. Eén minuut voor het einde kon Henk van Dalfzen de score echter weer in evenwicht brengen. Andermaal kwam west opzetten en in de allerlaatste seconde was het De Graaf die voor een 32 ruststand zorgde. Na de thee pakte oost het nog wel weer even flink aan en werd het door Henk van Dalfzen nog weer gelijk, maar toen kwam er een fel offensief van west, Gemeente Rhenen WIJZIGING ALGEMENE POLITIEVERORDENING VOOR DE GEMEENTE RHENEN Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat overeenkomstig artikel 203 der gemeente wet met ingang van heden gedurende drie maanden op de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken ter lezing voor een ieder is neergelegd de door de ge meenteraad bij zijn besluit van 7 februari 1957, nr. 8, vastgestelde verordening tot wijziging van de algemene politieverorde ning voor de gemeente Rhenen betref fende het verbod tot het berijden van bromfietsen, zonder dat deze zijn voor zien van een behoorlijke geluiddempende inrichting. Rhenen, 5 maart 1957 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d. WILLIK BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID De burgemeester van Rhenen maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie, af deling algemene zaken, vpor een ieder ter inzage liggen de beschikking van de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening van 8 februari 1957 nr. L/'PA 3037 en de daarbij behorende kaar ten en lijst voor zover op deze gemeente betrekking hebbende. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een op de kaarten aangeduide en op de lijst omschreven gebied, tenzij deze teelt wordt uitgeoefend op een voor het be trokken teeltjaar in de beschikking ge noemd en op de kaarten aangeduid ge deelte van het gebied. De omschrijving van de gebieden luidt als volgt: Corr. nrs. en omschrijving L.B.S. 55.696.3. Gelegen ten westen van huis nr. 14 aan de Beukenlaan te Rhenen. (tegeh de gemeente Veenendaal), en ten noord-westen van deze Beukenlaan. Van zuid-oost naar noordwest 40 m. Van zuid-west naar noord-oost 45 m. P.D. 55.696.2. Gelegen ten zuiden van huizen nrs. 31 t.m. 41a aan de Franseweg en ten westen van de Woudweg. Van noord naar zuid 20 m. Van oost naar west 110 m. P.D. 55.696.1. Gelegen ten noorden van huis nr. 54 t.m. 62 aan de Franseweg en ten zuiden van de Verbindingsweg. Van noord naar zuid 35 m. Van oost naar west 40 m. P.D. 57.696.1. Gelegen ten oosten en westen van de spoorlijn Amersfoort-Kes- teren tussen km.paal 31.4 en over leg Achterbergse straatweg. De tuinen lig gen ten oosten van de spoorlijn verspreid over een afstand van noord naar zuid van 5100 m en van oost naar west 30 m. Ten westen van de spoorlijn van oost naar west 12 m. Ten westen van de spoorlijn van noord naar zuid 4 m. P.D. 57.696.2. Gelegen ten oosten van het Paardenveld en ten noord-westen van de Oude Veenendaalseweg. Van noord naar zuid 65 m. Van oost naar west 40 m. Rhenen, 12 maart 1957 De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL hetgeen twee gave doelpunten van Nieu- wenhuysen opleverde (53). Kort voor het einde kon Henk van Dalfzen nogmaals scoren en hiermee de eindstand op 54 brengen. Klaas van Hal en Roelie Schoeman hadden in de laatste minuten nog een keer pech, toen zij schoten van hun voet nog juist door keeper Van der Gaag za gen gekeerd. Onze lezers zullen natuurlijk wel be nieuwd zijn naar het spel van de Veenen dalers in dit oostelijk elftal. Welnu laten we maar met de minst goede beginnen: Klaas van Hal. Van Hal heeft deze middag niet dat voetbal laten zien, dat we doorgaans van hern gewend zijn. Wel is het waar, dat hij maar heel weinig ballen op een goede manier heeft toegespeeld gekregen, hetgeen niet pleit voor Kerkdijk, doch wanneer hij toch eens een aardige bal kreeg, dan was het de meeste keren toch mis. Van Hal is echter ondanks deze minder goede wed strijd weer in het oostelijk elftal voor zaterdag a.s. gekozen. Een feit dus, dat de KC toch wel wat in hem ziet. Roelie Schoeman heeft op de rechts buitenplaats naar onze mening wel vol daan. We wezen er vorige week reeds op, dat Schoeman geen buitenspeler is, doch het echte type schakelspeler. We geloven, vooral nu hij zaterdag niet is opgesteld, dat hij wel niet voor het za terdagelftal in aanmerking zal komen, hoewel wij een linkervleugel als Van Hal-Schoeman boven Van Hal-Kerkdijk zouden prefereren. En tenslotte Teus van Laar, de spil. Van Laar heeft zeker vol daan, getuige ook zijn verkiezing voor zaterdag a.s. Na een enigszins weifelend begin, had hij de bijzonder gevaarlijke middenvoor Van de Oever volkomen in bedwang. Zijn taak als spil werd verder nog bemoeilijkt door het bijzonder zwakke spel van de rechtsback der oostelijken. We zien in Van Laar zeker de spil, die in Frankrijk onze kleuren zal moeten hooghouden. onschadelijk maakte. In de 22e minuut kreeg midvoor Van Selm de kans, na goed samenspel over rechts 10 te sco ren, en even later verhoogde linksbuiten Evers de stand tot 20. Hierbij brak de rust aan. Na de thee kwamen er diverse aan vallen van de Barnevelders zonder resul taat, en in de tiende minuut kon links binnen Evers de stand zelfs tot 3—0 op voeren met een prachtig doelpunt. SDVB begon het nu te menen en het duurde dan ook niet lang dat de zo mooie voor sprong van 30 werd verkleind tot 31. De scheidsrechter deelde kort voor het einde, eerst tegen rechtsback Van de Berg en later tegen linksback Baars penalties uit, wegens te hoog opspringen (van hands was geen sprake) en zo kon Barneveld in deze laatste minuten op ge lijke voet komen. Wij van onze kant begrijpen de bond niet om scheidsrechters van naburige plaatsen wedstrijden te laten leiden, Sportclub behoudt in ieder geval nog een kansje op de bovenste plaats. Op een zeer moeilijk en zwaar veld heeft RKVLTV weer twee punten binnen gehaald. Na ca vijftien minuten werd een hard schot van de linkshalf slecht weggewerkt en C. Drost kon de stand op 10 brengen. Een mooie combinatie tussen de rechts buiten en de invaller midvoor de jeugdige Van Kessel kon de stand op 20 brengen. Daarna volgde een fout in de Unitas ach terhoede en na een hard schot kon keeper Labee de bal uit het net vissen (21). Na rust een zelfde spelbeeld, al hielden meestal de verdedigingen het heft in han den. Na ca. 20 minuten kon H. Zuppellien bij goed aangeven van rechts de bal voor de derde maal in het net schieten en de stand was 31. Zo te zien een veilige voorsprong, maar als de achterhoede nog meer had ge treuzeld met wegwerken had ook deze wedstrijd weer verloren kunnen worden. Nog in de 25ste minuut werd de stand 3—2. Wel werd door Unitas nog een vierde doelpunt in het net gewerkt. De bal kaatste echter terug in het veld en de scheidsrechter kende geen doelpunt toe. Het is Climax gelukt om tegen UBTV 2 een kostbaar puntje te veroveren. Een goede prestatie tegen no. 2 op de rang lijst. Toch, gezien het spelbeeld, bevre digt de uitslag niet geheel. Had Climax z'n zenuwen beter in bedwang gehad dan waren ongetwijfeld beide punten in Vee nendaal gebleven. Van Eist scoorde het eerste puntje door de jeugdige d'Haens een nederlaag te bezorgen, waarna Van de Loosdrecht en Vos het goede voorbeeld volgden door te winnen van respectieve lijk Poort en Koppenberg. Hierna verloor Van de Loosdrecht van d'Haens. Toen Van Eist de stand op 41 bracht door van Koppenberg te winnen leek Climax rechtstreeks op de zege aan te gaan. Vos moest nu tegen Poort. In de eerste game had de Hilversummer geen schijn van kans tegen de goed geplaatste dropshots van de Climax speler, maar doordat Vos de fout maakte om dit wapen steeds maar weer te gebruiken kon Poort er zich op instellen en ging deze wedstrijd onnodig voor Vos verloren. Van de Loosdrecht verloor hierna van Koppenberg en het belang van de volgende partij was te veel voor Vos. Daar Van Eist vervolgens kans loos was tegen Poort was een prachtige 41 voorsprong veranderd in een 54 achterstand. Toen de eerste game van het dubbelspel ook door UBTV werd gewon nen scheen Climax zelfs nog een neder laag te moeten slikken. Maar in de twee de game was Vos plotseling over z'n in zinking heen zodat de tweede en derde game toch nog werden gewonnen door hem en Van Eist. Eindstand 55. Daar ook Vitus een gelijk spel bevocht bij Wilskracht is de achterstand ongewij zigd. Zaterdag krijgt Climax Never Down uit Zaltbommer op bezoek. Destijds won Climax met 82, maar het is de vraag of het deze prestatie kan herhalen, temeer daar Never Down de kampioen UBTV 1 de eerste nederlaag bezorgde. In de eer ste klasse A is Treffers 2 uit Arnhem eveneens kampioen en zal met de kam pioen van de IJsselstreek en de op één na laatste van de overgangsklasse D moeten uitmaken wie het volgende seizoen over- gangsklasser wordt. Programma. Woensdag 13 maart. Ie klasse A: Tios Swift. 2e klasse C: Hollandia RTTV 2. 4e klasse H: Swift 4 Ritac 7, Ritac 5 RTTV 4. 4e klasse I: VSW RTC 6. Donderdag 14 maart. Ie klasse A: RTTV 1 Seelbeeck 1. 2e klasse C: VSW 1 Swift 2, Climax 3 Hollandia 1. 3e klasse E: Climax 4 Swift 3. 4e klasse H: Pan ter 2 VSW 4, RTTV 3 RTC 3. 4e klasse I: Climax 6 Ritac 6. Vrijdag 15 maart. Ie klasse A: PMS 1 Climax 2. 2e klasse C: Kr. en Vr. 1 Climax 3. Maandag 18 maart. 4e klasse H: RTC 5 RTTV 4. 4e klasse I: RTC 6 VSW 3. Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal BEKENDMAKING Hét hoofd van het gemeen tebestuur van Ede maakt bekend: dat ter gemeentesecretarie, 3e afdeling, alsmede ter hulpsecretarie te Geld. Vee nendaal tot 1 april 1957 ter inzage ligt het Koninklijk Besluit van 4 februari 1957, no. 9, waarbij in beroep ge deeltelijk goedkeuring is onthouden aan het bij raadsbesluit van 29 april 1954, no. 27, vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding in on derdelen voor Geld. Vee- Veenendaal. Ede, 8-maart 1957. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, II. M. OLDENHOF 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Biedt zich aan net dienst meisje, gewend om met kin deren om te gaan. Brieven onder nr. 3253 aan het bur. van dit blad. Te koop z.g.a.n. aanhangwa gen achter luxe auto. Br. onder nr. 3254 aan het bur. van dit blad. Aangeboden enkele ge bruikte televisietoestellen, vanaf 375,—. Gebruikte radiotoestellen vanaf 25, Radio Ballegoyen, Rhenen. Wij zoeken voor een nette heer met vrouw en kind woonruimte: een woonka mer, slaapkamer, keuken of gebruik van keuken. Brie ven onder nr. 3255 aan het bur. van dit blad. Te koop 16 postduiven met hok. Tevens een „Magneet" bromfiets. Pr. Bernhardlaan 273, Geld. Veenendaal. Te koop studie-piano 135. Berkenlaan 31, Rhenen. Wegens a.s. huwelijk van de tegenwoordige, flinke hulp in de huishouding gevraagd voor dag of dag en nacht. Meerdere hulp aanwezig. Brieven onder nr. 3256 aan het bur. van dit blad. Te koop z.g.a.n. compleet slaapkamer-ameublement en bedstel. Van Hogendorpstr. 16, Veenendaal. 's Avonds na 6 uur. Te koop prachtige hennen, 7 weken oud, elk kwantum, W. x Hamps. Parallelweg 87, Veenendaal. Te koop accordeons, nieuwe en tweede handse. Tweede Achterkerkstraat 4, Veenen daal. Mevrouw Van Es, Markt 5, vraagt nette flinke werk ster. Tijden nader overeen te komen. Lederen kleding. Gem. beta lingscondities. Leder- en Sportmag. „Albers", Hoofd straat 15, Veenendaal. Te koop vier huizen voor de sloop. Valleistraat 39. Te bevragen bij L. Verschuur, Groenekanseweg 232, Groe- nekan (U.). SPEC1AA 1 in BRILLEN Hoofdstraat 51 VeenendaaI t.m. tien woorden (van 34 cent) geldig van 13 t/m 19 maart 1957 DE GRUYTER DOOR REIN VAN GELDER (7) Juist, daar moet ze heen. Daar schijnt de zon apart voor mejuffrouw H. van Dreumel. Gezondheid stroomt de kamer in, alleen al door het papier, dat regelrecht uit deze genezingbren- gende oorden komt. Geld opent de poorten, die voor bezitloze mensen met dubbele sloten zijn afgegrendeld. Notaris van Dreumel heeft het in korte tijd bedisseld met zijn vrouw samen. Straks gaan ze het bespreken met Hendrika. Samen willen ze haar blij gezicht zien, als ze te horen krijgt dat ze met vader en moeder voor on bepaalde tijd naar Zwitserland mag. Een enkele vriendin heeft ze hier, ginds krijgt ze vlug genoeg een ande re. Natuurlijk, ze gaan niet alleen voor genoegen. Het is ook ergens anders voor. De notaris zegt het bedacht zaam. „Kijk meisje, het zou zo goed voor je zijn om eens in andere lucht te ver keren. Inwendig ben je niet zo sterk, dat weet je. En nu zullen we je eens gauw opknappen. Mijn practijk zal ik overdoen, zodat we een heerlijke tijd tegemoet gaan. We gaan naar het land waar hemel en aarde elkaar willen naderen en het zou een wonder we zen als jij daar niet volkomen gesterkt vandaan komt." Ingespannen wacht hij op hetgeen ze zeggen zal. Ze heeft zo'n frisse kleur, ze is zo gezet, hoe is het moge lijk dat zo'n mooi lichaam niet in orde is, denkt hij bitter. Ze antwoordt niet dadelijk, ze verschiet van kleur en balt de handen. Haar vingers knijpen in de palm, hij let er op en wacht te vergeefs op de uitroep van blijdschap, die zijn bericht zou moeten teweeg brengen. Geen kreet van vreugde, geen lachje zelfs volgt erop. Hij ziet dat ze op haar onderlip bijt en telkens op de stoel gaat verzitten. „Nou meisje, ben je niet blij? Hoe heb ik het nou met je?" „Moet u de practijk overdoen, va der?" vraagt ze opmerkelijk rustig. „Nou ja, het is nog niet beslist, maar ik ben er wel aan bezig en heb ook al een geschikte candidaat. We hadden toch het plan al lang, je moeder en ik, om te gaan rusten, zoals men dat noemt." „Dat treft dan mooi dat u nog niet geslaagd bent, vader, want ik ga niet naar Zwitserland." Vragend kijkt hij zijn vrouw aan, als hij van haar een verklaring ver wacht. Zij zegt: „Laat mij maar eens met haar praten, man. Misschien voelt ze zich niet zo goed op het ogenblik", en tot het meisje: „Hendrika, wat is er, I kind? Ga je niet met ons mee en wil je niet helemaal gezond worden?" j „Ja moeder, ik wil helemaal gezond l worden en daarom blijf ik hier." „Kind, we begrijpen niets van je. Je hebt hier toch niets of niemand waar je voor blijven wilt?" „Jawel, die heb ik wél." „Kom, kom, Hendrika, gedraag je nu eens flink. Denk je de schoonheid eens in van dit Zwitserse landschap en vergelijk dat met het vlakke land hier. De keuze moet toch niet moeilijk voor je zijn. Als hier iemand was bui ten ons, waar je veel van hield, zou er een reden zijn, voor je vreemde houding, maar nu dit niet zo is, moet je flink zijn." Het meisje zweeg. Haar lippen ver raden een intense spanning. De nota ris vat haar bij de kin, dwingt haar in zijn ogen te zien. En dan stelt hij de vraag: „Je bent toch niet verliefd, Hendrika?" Het was zomaar een vraag, meer als scherts bedoeld. Zou ze er totaal geen antwoord op geven, dan zou hij deze vraag niet eens herhalen. Maar Hen drika antwoordde wél en zo zelfver zekerd, dat de notaris de volgende morgen zijn schreden richtte naar de Wilgenburg, met een dochter bij zich, die lachte en zong, die vertrouwelijk een arm door de zijne stak en praatte, al maar door praatte over de boerde rij. „Gelukkig, vader, dat we niet gaan. Het zal u wel geld kosten als u de plaats in het sanatorium al besproken hebt, maar laat een ander dan maar genieten van de gezondheid die ze voor mij gereserveerd hebben. Het is hier veel gezonder." „Ja meisje, het is hier een goed land." „De luchten, vader, met die wol ken." „Ja meisje, ze zijn mooi." „En die weilanden met dat rustig grazende vee. Die boomgaarden met bloesems en straks het fruit." „Ja kindje, 't is nergens zo schoon." „De boerderijen met hun hooiber gen. De waterputten en die geschuur de klompen voor de deuren." „De Betuwe, meisje, de Betuwe." „Ja vader. En dan de Wilgenburg temidden van 't groen. Zo fors en sta tig steekt die boven het land uit. Vindt u die niet het mooiste van de hele omtrek?" „Ja Hendrika. Het is een behuizing om trots op te zijn, een machtig mooi geheel, met het hoge huis, die witte stallen en die bruine beukenlaan." „En vader, zou u, nu u weet dat ik zoveel van Jan houd, er eens met zijn vader over willen praten. Of met Jan zelf, als dat niet te gek staaf?" „Ja, dat beloof ik je." Dat hij dit al had gedaan verzweeg hij liever. Dat kon wachten tot later. „Vader, vindt u Jan ook geen fijne jongen?" „O, zeker Hendrika. Een beste zoon. Zo volijverig altijd. En 't is ook een knappe jongen, vriendelijk en be scheiden", prees de notaris. „Raadselachtig, hé vader, hoe je zo ineens houden kunt van iemand, die kort tevoren nog helemaal vreemd voor je was?" „Dat zijn inderdaad raadselachtige dingen, die begrijpen wij tóch niet. Ik hoop voor jou dat Jan dezelfde gevoe lens koestert. We zullen ons best doen, daar kun je van op aan." „Vader, zouden mij klompen goed staan en zou ik ook karnen en kaas maken kunnen leren, denkt u?" Hij drukt haar arm wat steviger in de zijne. Innig rust zijn blik op haar blonde hoofd. Hij denkt, wat heeft ze een wilskracht, wat is haar geest sterk. Ze bouwt al huizen op een losse ondergrond, trekt de muren op en dekt ze met het dak, terwijl ze niet eens weet of haar zwakke lichaam dit alles kan dragen. Hij omvat de omge ving met zijn blik, haalt de, verre ach tergrond naar voren. Blinkend ligt de lentezon over het land. Overal klinkt het gezang der vogels. Het vervult de lucht met opwekkende klanken, een jubelende lofzang op de zomer, die verkwikt en vol beloften is. Uit het weiland stijgt de leeuwerik op als een boodschapper tussen aarde en hemel. Bij een hek, gemaakt van ruwe tak ken, staat een zwarte merrie, met een voskleurig veulen naast zich. Het is een schilderij der natuur, onvergete lijk schoon. Neen, dit is niet Zwitserland, maar het heeft een aparte bekoring. Het is een vredig landschap, zonder felle contrasten, een land om rustig te wer ken en te sterven. „Klompen? Ja, die zullen je wel staan, Hendrika," zegt hij in gedach ten, en dan, om haar enthousiasme wat te beteugelen, „stel je niet te véél voor, meisje. We weten nog niets van Jan. Hij kan wel heel anders willen, hij is nog zo jong en heeft waarschijn lijk nog nooit aan een vrouw gedacht, 't Kan ook zijn, dat hij al een meisje heeft." „Nee, hij heeft nog geen meisje," zegt ze haastig, hij heeft het me zelf gezegd en als hij er wél een heeft, dan jaag ik haar weg." De notaris, verontrust door die felle uitval, voelt meteen dat ze haar pas versnelt. Ze zegt weer: „Ik wil met Jan de Kruif trouwen vader en ik zal laten zien dat ik voor geen enkele an dere vrouw behoef onder te doen. En op de Wilgenburg zal ik helemaal ge nezen." Vader De Kruif spoorde zijn zoon aan om nu met het bezoek voortgang te maken. De volgende avond begaf Jan zich op weg naar het huis van de familie Van Dreumel. Het was voor hem een zware gang, die eerste maal alleen naar het notarishuis. Hij was er met zijn vader al meermalen geweest. Vooral de laatste tijd had vader hem ingewijd en hem laten meepraten. Hij had hem zelfs de vrijheid gegeven om zaken van niet te grote omvang naar eigen inzicht af te handelen. Maar nu ging het om heel andere zaken. Jan ging er heen met een zekere schroom, al had vader hem enkele pa pieren meegegeven om met de notaris te bespreken. Nu moest hij zonder liefde te voelen, het zaad uitstrooien waaruit die liefde zou ontkiemen. Dat beide vaders de grond daarvoor al be werkt hadden, en Hendrika ernstig van plan was de groei te bevorderen, was nog een geheim voor hem. Hij zou nu, figuurlijk gesproken, eerst het paard gaan bekijken, overwegen moeten of het een goed beestje was voor zijn stal. Hij had het al vaker gezien, maar toen was de aanleiding tot kopen er nog niet. Nu moest hij op koop uit, op verzoek van zijn vader. Je kunt allicht eens kijken, nietwaar? Hij stelde zich voor dat het op niets zou uitlopen. Moeite zou hij er in geen geva Ivoor doen. Toch viel hem het begin wel mee. Hij werd dadelijk op zijn gemak ge steld door mevrouw Van Dreumel. Hij kreeg koffie en sigaren. Hendrika be diende hem zelf. De ouders zaten er gezellig bij. nadat hij met de notaris op diens kantoor de zaken had be sproken en ze daarna naar de huis kamer waren gegaan. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4