Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Be mannen van O.S.S. Voor de KANTONRECHTER Bouwplannen voor een bejaarden-centrum Wist J BEHANG 1957 Fa. F. TAK 's Avonds gebouw voor jeugdwerk WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Rijnbrug Rhenen in oktober klaar Grote belangstelling bij huwelijk van oud-Veenendaler in Australië 31e jaargang VRIJDAG 15 MAART 1957 No. 22 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Hervormde kleuter school voor Gelders AGENDA Opvoering van spel „Westerman Zoon" Hij is 22,50 waard E 749923 SCHERPENZEEL Brandweer moest eraan te pas komen Filmavond ouden van dagen Marktberichten Uitvoering Scherpenzeels Kinderkoor Eerste kievitsei in Rhenen ACHTERBERG O.S.S. Office of Strategie Services, de eerste Geheime Dienst in de historie der V.S.: „een revolutie in Amerika's evolutie, even belangrijk als de H-bom" Dader van aanslag in Eist meldde zich RENSWOCDE Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, SCHOONMAAK NIEUWE STALEN WATERVERF 25 kleuren Geeft niet af Bussen Glans en Grondverf. Borstelwerk, Zeemleer. Sponzen enz. enz. Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Deze week werd door het bestuur van de Stichting tot oprichting en instandhouding Bejaardencentrum in Veenendaal een bouwcommissie be noemd. Deze commissie heeft tot taak te adviseren omtrent de mogelijkheden ten aanzien van het stichten van een eigen gebouw voor het centrum. Men zoekt hierbij in de richting van een semi-permanent onderkomen in de vorm van een houten gebouw waarin zich twee grote lokalen en een keuken bevinden. Deze lokalen moeten groter zijn dan de twee kleine zalen in ge bouw „Eltheto", waar de bejaarden thans hun vertier zoeken en waar de ruimte door de grote toeloop dan ook veel te klein is. De reden waarom men niet tot de stichting van een permanent stenen gebouw over gaat is niet zo moeilijk te raden, aangezien in deze tijd van bezuiniging en zeer beperkte toewij zing van bouwvolume voor gebouwen, vooreerst nog geen uitzicht is dat er een permanent stenen gebouw kan worden gesticht. Als plaats voor het te bouwen be jaardencentrum heeft men reeds het oog laten vallen op enkele terreinen in het centrum van de gemeente ge legen, die hiervoor uitstekend zouden kunnen dienen. Een zeer belangrijk element bij de De gemeenteraad van Ede heeft deze week besloten financiële mede werking te verlenen aan de Ned. Herv. kerkeraad te Veenendaal voor het stichten van een kleuterschool nabij de Koninginneweg te Gelders Veenen daal. H. P. HOOLBOOM LID VAN DE PROVINCIALE STATEN In de vakature, ontstaan door het over lijden van de heer Schouten uit Culem- borg, is de heer H. P. Hoolboom (vvd) te Ede benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Gelderland. De heer Hool boom was ook in de vorige zittingspe riode lid van het Provinciaal bestuur. dat de kraaien in de hoge bomen van het Stationsplein nu al aan de bouw van het achtste nest toe zijn? dat Gemeentewerken de zwarte herrieschoppers deze keer blijkbaar nog hun gang laten gaan? dat de bronzen letters, welke in de zomer van vorig jaar, waarschijn lijk door jeugdige vandalen, van het watersnoodmonument werden gerukt en vernield, nog steeds niet zijn ver vangen? dat, zoals men zich zal herinne ren, er daags na de onthulling van het monument, ook al letters van het mo nument werden afgebroken? dat men, hoewel deze nog vrij kostbaar zijn, toch maar niet de moed moet opgeven en de letters toch nog maar weer vervangen? dat een en ander nu een mise rabele indruk maakt? dat het blok nieuwe flatwonin gen achter in de Zandstraat wel erg uit de toon valt ten aanzien van de omgeving? dat dit echter voor de toekomst nog een kwestie van tijd en voorlopig nog even wennen zal zijn? dat de geruchten als zou men met dit gebouw ook nog gaan experi menteren met moderne, schrille kleu ren, gelukkig geen waarheid bevatten? dat de muren van de onderste woonlaag wel zwart worden, zoals deze nu al zwart zijn en boven grijs wit, eveneens zoals men die er nu reeds kan zien? dat woensdagavond 20 maart a.s. bij dit blok nieuwe huizen, dus op de hoek ZandstraatGortstraat, een in teressante oefening wordt gehouden door de blokken 6, 8 en 9 van de Vee- nendaalse Bescherming Bevolking? VEENENDAAL Vrijdag 15 maart „Eltheto" 2—11 u. motoren-show Garage Jansen Zn. Zaterdag 16 maart Eikenlaan 8 u. „Humor is troef" Arb. Kunstkring. In „Eltheto" 2—11 u. motoren-show Garage Jansen Zn. Woensdag 20 maart ,,'t Trefpunt" 7.30 u. Opvoe ring spel „Westerman zn. Geref. Jeugdver. Vrijdag 22 maart „Elthe to" 7.30 u. Ontspannings-filmavond Ouden van dagen, ,,'t Trefpunt" 7.30 u. Tweede opvoering spel „Wester man zn." Zaterdag 23 maart Grote Openingswandeltocht. Luxor theater van vrijdag t.m. maandag „Dunja", dinsdag t.m. donderdag „Het recht om geboren te worden". RHENEN Zaterdag 16 maart „Junushoff" Wa- geningen, personeelsavond NBM met toneelstuk „Wacht u voor de hond". Woensdag 20 maart geb. „Irene", 7.30 u. uitvoering Gymnastiekvereni ging „Wilskracht". ELST Maandag 18 maart Hotel Stuijven- berg, 8 u. vergadering nieuws Rhe- nense Badmintonclub „Flash". ii II SCHERPENZEEL Zaterdag 23 maart Sociëteit, 7.30 u. uitvoering Scherpenzeels kinder- ff koor. 1| RENSWOUDE g =1 Vrijdag 15 en zaterdag 16 maart II „Rehoboth" bazar v.v. „Renswoude". AMERONGEN Maandag 18 maart Clubhuis film- 11 voorst. Vrijdag 22 en zaterdag 23 ff maart Uitvoering Gymnastiekver. 1= plannen voor een eigen gebouw voor het bejaardencentrum, vormt uiteraard de opzet het gebouw in de avonduren te gebruiken als ontspanningscentrum voor de jeugd, althans voor het jeugd werk in het algemeen. Een opzet welke niet genoeg kan worden toegejuicht en aangemoedigd,, aangezien hier stellig weer een groot deel van de jeugd, welke 's avonds uit verveling op straat rondhangt, kan worden opgevangen. Wij kunnen slechts hopen dat men zal slagen de plannen uit te voeren. In gebouw ,,'t Trefpunt" zullen leden van de Gereformeerde jeugdverenigingen alhier op woensdag 20 en vrijdag 22 maart a.s. het spel „Westerman Zoon" opvoeren. Het aanvangsuur voor deze avonden is gesteld op half acht. De Vallei-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven bij de firma Albers in de Hoofdstraat te Veenen daal, werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe Vallei-riks weer met 2,50 gestegen. De nieuwe Vallei-riks is intussen alweer 22,50 waard geworden. Het nummer van de nieuwe Vallei-riks, welke één de zer dagen weer In het verspreidings gebied van ons blad zal worden uit gegeven is: Het is ook nu, om het zoeken te ver gemakkelijken weer een riks met een rood gedrukt nummer, dus tevens één van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer E 749923, want dat is deze week de Vallei-riks. Indien u deze riks voor donderdag morgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke thans precies twintig gulden bedraagt, direct in contanten uitbetaald. AANSTEKER WERD GEVULD: Dinsdag wilde het 10-jarig ventje van de familie Jonker in zijn vaders werk plaats een sigarettenaansteker vullen. Hij morste benzine over zijn hand en op de vloer. Toen hij de aansteker probeerde vloog de benzine op zijn hand in brand. Hij wierp de aansteker van zich af en in de plan benzine. Ook de benzinebus vatte vlam. De hevig geschrokken knaap slin gerde de volle bus naar buiten. Onmid dellijk werd de brandweer te hulp ge roepen. Toen deze arriveerde was echter juist de brand geblust. De schade viel nogal mee. Het bleef bij enkele zwart geblakerde deuren en ramen en wat ka potte ruiten. MOTOR SLIPTE OP OLIE Vermoedelijk doordat een passerende dieselwagen olie had verloren slipte dinsdagmiddag een motorrijder in de Dorpsstraat in de bocht bij de Glashors- terdijk. De motor had slechts lichte scha de en de berijder enkele ontvellingen. De politie stelde een onderzoek in. Deze week werd in de omgeving van de Cuneraweg een driedaagse oefening gehouden door een groep van militai ren uit Amersfoort. De nacht werd in tenten doorgebracht. Hier wordt op de Grindweg een „gewonde" weggedra gen. Ook de begeleidende officier heeft een „verwonding" opgelopen. De Stichting Ontspanningscentrum Ouden van dagen heeft voor vrijdag avond 22 maart a.s. in de grote zaal van gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat een filmavond georganiseerd. Deze avond is dan weer een maande lijkse ontspanningsavond. Er zullen en kele zeer mooie films worden vertoond. Ook zullen sigaren, snoep en koffie, en waarschijnlijk de gezelligheid, weer niet ontbreken. Voor hen die het gebouw niet op eigen gelegenheid kunnen bereiken is weer een kosteloze busdienst vastgesteld om de ouden van dagen naar „Eltheto" te bren gen. De vertrektijden van deze bus zijn ongeveer als volgt: 6.45 uur Parallelweg hoek Kerkewijk; 6.47 uur Parallelweg bij overweg; 6.50 uur School Bosplein; 6.54 uur Bergweg hoek Kerkewijk; 6.57 uur Postkantoor SI. de Bruïneplein; 7.00 uur Patr.laan hoek Sav. Lohmanstr.; 7.05 uur Sola Fide, Eikenlaan; 7.10 uur „Eltheto"; 7.12 uur Achterkerkstr. hoek Kostverl.; 7.14 uur Zandstraat hoek Gortstraat; 7.16 uur Munnikenweg bij „Luxor"; 7.18 uur Nieuweweg hoek Holleweg; 7.20 uur Pr. Bernhardl. hoek Buurtlaan; 7.22 uur Pr. Bernhardl. hoek Muldersl.; 7.24 uur Pr. Bernhardl. bij Gebrs. Van Leeuwen; 7.28 uur „Eltheto". GEEN SPREEKUUR De wethouder van de volkshuisvesting, de heer A. Roseboom van Ede, is ver hinderd op woensdag 20 maart zijn spreekuur te houden. Het eerstvolgend spreekuur is nu op woensdag 3 april. BARNEVELD. Eierveiling van de Co- op. Veluwse Eierveiling Ede, donderdag 14 maart 1957. De prijzen varieerden van: 50—52 kg per 100 stuks 8,60 tot 9,03 5254 kg per 100 stuks 9,03 tot 9,42 54—58 kg per 100 stuks 9,42 tot 9,98 5860 kg per 100 stuks 9,98 tot 10,16 60—62 kg per 100 stuks 10,18 tot 10,87 62—64 kg per 100 stuks 10,87 tot 11,20 6468 kg per 100 stuks 11,20 tot 11,99 De handel was redelijk. BARNEVELD. Eierveiling van de Stichting Binnenlandse Eierafzet, don derdag 14 maart 1957. De prijzen varieer den bij redelijke handel van: 54—56 kg per 100 stuks 9,12 tot 9,40 5658 kg per 100 stuks 9,40 tot 9,98 58—60 kg per 100 stuks 9,98 tot 10,42 60—62 kg per 100 stuks 10,42 tot 11,08 62—64 kg per 100 stuks 11,08 tot 11,95 6467 kg per 100 stuks 11,95 tot 12,55 BARNEVELD. Eiermarkt, donderdag 14 maart 1957. De prijzen varieerden van 9,75 tot 11,75 bij een gemiddelde prijs van 10,80 (61 gr). De kiloprijs bedroeg 1,77 gebaseerd op 61 gram. De handel was redelijk. EDERVEEN. Eiermarkt, vrijdag 15 maart 1957. De aanvoer was 500.000. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 10,tot 11,50 en voor henneëieren van 7,— tot 9,— alles per 100 stuks, bij een trage handel. WETHOUDER VAN KUYK VERHINDERD Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat wethouder Van Kuijk verhinderd is op donderdag Zaterdag 23 maart geeft het Scherpen zeels kinderkoor een uitvoering in de sociëteit onder leiding van Joh. Wegen. Aanvang 7.30 uur. Hef eerste gedeelte wordt gevuld met een aantal liederen gezongen door het koor, en na de pauze wordt opgevoerd de kinderoperette „De Sneeuwkoningin" in zes delen. De vorderingen aan de nieuwe Rijn brug bij Rhenen verlopen sneller dan menigeen denkt. Werd aanvankelijk ver ondersteld, dat het middelste gedeelte van deze brug zou worden ingevaren, thans vernemen wij, dat dit niet het ge val zal zijn. Het ligt in de bedoeling van af de beide oevers de bouw zover moge lijk door te voeren en het laatste stuk er door middel van een grote bok tussen te plaatsen. Sinds enkele dagen is men al begonnen met het voorbereidende werk voor het plaatsen van de overspanningen op de beide pijlers, die op de Rhenense oevers staan. Aan de Betuwse zijde heeft men de rivier al bereikt. Nog enkele dagen en men is met de montage boven het water gekomen. Volgens de allerlaatste berichten hoopt men in oktober met de bouw gereed te zijn. Van de Betuwse zijde heeft men een fantastisch gezicht op Rhenen, dat tegen de hellingen van de Utrechtse heuvelrug is gebouwd en vanuit het lage Betuwe- land een wonderlijk schouwspel oplevort met de dominerende Grebbeberg, Cune- ratoren. Panoramamolen en Koerheuvel. DAMUITSLAGEN De uitslagen van de onderlinge com petitie van de Scherpenzeelse damver eniging waren deze week als volgt: D. Niessen G. Aarsen 02; J. v. d. Peppel H. G. Valkenburg 0—2; C. Valkenburg J. C. Bakker 2—0; J. Visser W. v. Setten 20; N. Wallet J. Jansen 20; R. Bakker M. Inkenhaag 20. BEDANKT VOOR BEROEP Ds. Griffioen van Zoutkamp heeft be dankt voor het beroep naar de Gerefor meerde kerk alhier. SCHIETUITSLAGEN De schietuitslagen waren deze week als volgt: 1. G. J. de Joode (45 p.); 2. A. Valkenburg Tzn. (45 p.); 3. M. Berendse (44 p.); 4. R. v. Eist (42 p.); 5. A. Blanken (40 p.); 6. A. Dusschoten (39 p.); 7. H. K. Berendse (38 p.); 8. J. v. Eist (37 p.); 9. P. Engelenburg (37 p.); 10. C. Valkenburg (36 p.). Zaterdag 2 maart j.l. was er een on- kerk vond de bruiloftsmaaltijd plaats, gewone drukte in het dorpje Nar-Nar- waar een tweehonderd van de naaste Goon, gelegen midden in het uitge- familieleden en vrienden van Gerrit en strekte melkveegebied Gippsland-Vic- Ethel aanzaten. Het bruidspaar werd toria in Australië, aldus meldde Gipps- toegesproken, o.m. door verschillende land-News, de krant voor de streek daar. Van dichtbij en van verre (sommigen hadden een reis over een afstand van 500 km en meer gemaakt) waren tien tallen Nederlanders en honderden Australiërs naar genoemd dorp ge komen om de huwelijksvoltrekking bij te wonen van de grote Hollandse vee boer Gerrit Schoonderbeek en Ethel Kenny, dochter van de invloedrijke veehouder mr. W. J. Kenny. Na de hu welijksvoltrekking in de protestantse AAN BURGEMEESTER OVERHANDIGD Het is nog maar enkele dagen ge leden, dat in Nederland het eerste kie vitsei werd gevonden. Wel bijzonder vroeg dit jaar, daar dit andere jaren meestal omstreeks 21 maart het geval is. In deze streek is men meestal zelfs nog een week later. Dit jaar is men er in Rhenen wel bijzonder vroeg bij, want vanmorgen kon een gelukkige W. van de Haar (40 jaar), een oude rot in het „vak", het eerste kievitsei aan de burgemeester van Rhenen overhandigen. Het werd gevonden in de Meent. autoriteiten in het district. Op verzoek van de predikant werd staande een toast uitgebracht op de ouders van de bruidegom in Holland. Dat Gerrit Schoonderbeek in Austra lië een man van betekenis is geworden moge uit een en ander wel blijken. BADMINTONCLUB „FLASH" Overal in den lande constateert men een levendige belangstelling voor het badmintonspel. Deze interesse heeft in Rhenen gestalte gekregen in de vorm van een vereniging, genaamd „Flash". De vereniging stelt zich ten doel, on der doelbewuste opleiding in competitie verband te gaan spelen, toernooien te or ganiseren, onder auspiciën van de Ned. Badminton Bond. Belangstellenden kunnen zich a.s. maandagavond oriënteren, in hotel Stuijvenberg, alwaar een vergadering is belegd. Aanvang 8 uur. OUDERAVOND O.L. SCHOOL Dinsdag j.l. werd aan de o.l. school een ouderavond gehouden. Deze stond in het teken van de bloemen. Er werd namelijk een tentoonstelling gehouden van door de leerlingen gekweekte hyacinten en van tekeningen met als onderwerp „Bloembollen". Door de kinderen waren ongeveer 130 hyacinten meegebracht, welke merendeels zeer mooi waren, zo dat het voor de jury, bestaande uit de heren Laros en De Jong, werkzaam bij de plantsoendienst, een moeilijke taak was, hieruit een 24-tal prijswinnaars te kiezen. Ook de tekeningen waren aardig. De heer Van Ommen, hoofd der o.l. school te Rhenen, had een achttiental, over alle leerjaren verdeeld, als de beste uitgekozen. Voor de pauze werd de bloe- menfilm „Klank en kleur" van het Aals- meerse bloemencorso vertoond. De heer Admiraal gaf daarbij een toelichting. Deze mooie kleurenfilm werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd. Na de pauze besprak het hoofd der school enige onderwerpen betreffende school en leer lingen, o.a. de klassencombinatie, be roepskeuze, het schoolzwemmen en de schooltandartsendienst. Als leden der oudercommissie waren aftredend de he ren W. v. Laar en J. v. Laar Rz., beiden werden herkozen. Nadat enige vragen waren beantwoord, sloot het hoofd der school met een dankwoord. In een achterbuurt van Washington stond in de tweede wereldoorlog een sme rige gasfabriek, schuilgaand onder een jarenoude laag roet en smook. Geen mens keek er naar om en dat was precies wat de bewoners van de onooglijke bijge bouwen wilden. Er werkten een paar analysten van middelbare leeftijd, een stuk of wat economen in overhemdsmou- wen, enkele chemici en statistici over een landkaart met alle Duitse industrieën ge bogen, een student zwoegde op de ver taling van een artikel uit een Japans tyd- schrift. Deze onopvallende groep vormde het centraal zenuwstelsel van een jong lichaam, bruisend van levensdrift, maar waarin de dood zo schrikbarend vaak toesloeg. Hier, in die achterbuurt van Amerika's hoofdstad, klopte het hart van Amerika's Geheime Dienst, pas in de tweede wereldoorlog opgericht. Hier kwamen uit de verste en vreemdste hoe ken der wereld berichten binnen, ogen schijnlijk van geen belang vaak. Maar al les werd door „die achterbuurtlui" in een grote legkaart gepast en op hetzelfde moment kreeg het onbenullige plotseling enorme waarde. Twee leden van OSS, luit.-kol. Corey Ford en majoor Alastir MacBain, hebben in „Cloak and Dagger" (cd Random Hou se, New York) een tipje opgelicht van de sluier, die om het wereldomspannende werk van OSS hing. Dat werk, aldus de beide auteurs, „is het verhaal" van ano nieme mannen, die leefden en stierven om hun land te dienen. Hun missie waren geheim, hun doel was onbekend. Hun gevangenneming betekende marte ling en dood door een vuurpeloton. Dan werd in het kaartsysteem in de achter buurt van Washington genoteerd: „Ver mist Het was kort na de Japanse overval op Pearl Harbour, dat president Roose velt de telefoon greep en zei: „Laat Bill Donovan by me komen." Weldra ver scheen generaal-majoor J. Donovan en eer hij het wist, was hij benoemd tot be- G. v. L., de dader van de aanslag, j.l. maandagavond in Eist gepleegd met een byl, heeft zich, na voortvluchtig te zfo'n geweest, daags daarna gemeld by de plaatselijke politiepost. Ook heeft men in het Elsterse bos, waar de man zich had verstopt, de bijl gevonden. Het slachtoffer, W. v. L., die levens gevaarlijke verwondingen heeft opge lopen, verblijft nog steeds buiten ken nis in het ziekenhuis. Een en ander was, zoals bekend, ge volg van een woordenwisseling. G. v. L. zou vandaag voor de officier van justitie worden geleid. In het Haringvliet dat hier ongeveer 4 km breed is, wordt een bouwput aange legd, die ongeveer 1.5 x 0.5 km groot zal cvorden. Als de bouwput gereed is, wordt daarin de af- wateringssluis voor de toekomstige dam gebouwd met in to taal 16 openingen van 60 m elk. Aan de zuidkant van de f bouwput komt nu by laag water reeds een gedeelte van on- veer 100 m van de kleidam boven wa ter uitsteken. Onder tussen gaan de kra nen steeds door de dam met de van de Moerdijk by Klun- dert met pontons aangevoerde klei te storten. Al werd ook in de zitting van vrijdag van het kantongerecht te Wageningen de hoofdschotel gevormd door verkeersover tredingen, er was ditmaal toch meer va riatie in het menu dan gewoonlijk. Aan de handelaar in groenten en fruit v. A. uit Eist (Betuwe) werd ten laste ge legd vals weegwerk te hebben uitge oefend bij de verkoop aan publiek. De kantonrechter, mr. J. P. Tiddens, achtte dit vergrijp ernstig genoeg om verdachte, overeenkomstig de eis van de officier, mr. A. J. J. Pfeil, te veroordelen tot een geldboete van 50,— of 15 dagen hechte nis met verbeurdverklaring van de weegschaal in kwestie te veroordelen. Op 23 mei van het vorig jaar had v. A. op de markt te Wageningen gestaan. Twee weegschalen had hij bij de verkoop in gebruik. Halverwege de morgen had een politie-agent bemerkt, dat één ervan voorzien was van een steeksleutel, waar door de klanten van verdachte niet het volle pond kregen. Het weegwerktuig werd in beslag genomen; bij nauwkeurig wegen bleek het gewicht van de steek sleutel 64,380 gram te bedragen. Ver- dachte's verdediging was, dat hij nog niet lang had staan te verkopen, toen de po litie proces-verbaal opmaakte en dat er geen sprake van bedrog, maar van ver gissing was geweest. Mr. Pfeil merkte sarcastisch op dat deze en dergelijke ver gissingen wel steeds ten gunste van de verkoper uitvielen. Inmiddels had men het in beslag genomen weegapparaat op de groene tafel gezet. Van A. herkende in het corpus delicti zijn eigendom. In zijn requisitoir merkte de officier op, dat hij de opvattingen over zaken doen van v. A. zeer bedenkelijk vond. Hij had dan ook overwogen de zaak voor de ar- rondissements-rechtbank te Arnhem te brengen. Slechts de moeilijkheid om het bewijs te leveren, dat van opzet sprake was geweest, had hem hiervan weer houden. In twee zaken kwam het verkeer op de Nieuweweg te Veenendaal ter sprake. In beide gevallen waren voetgangers aangereden, 50,— boete werd geëist tegen de 69-jarige K., die als bestuurder van een autobusje door niet voldoende uitwijken een voetganger had aangere den. Dit was op een zondagmiddag in juni van het vorig jaar gebeurd. K. acht te zich zelf niet schuldig aan het onge val; er liepen veel voetgangers over de rijweg. Volgens verdachte moest het slachtoffer op het moment van passeren juist naar links zijn uitgeweken. Voorts zou K. voortdurend gebruik van zijn claxon gemaakt hebben. Maar mr. Tid dens vond dat verdachte wel schuld trof: hij had niet het risico mogen nemen voetgangers zo rakelings te passeren. De uitspraak tegen K. was 60,boete of tien dagen hechtenis. Ook de 23-jarige M. uit Ede had bij het passeren op de Nieuweweg in Veenendaal als bestuurder van een bromfiets een voetganger aangereden. Maar de om standigheden lagen hier zo verschillend met het vorige geval, dat de kanton rechter hierin aanleiding vond verdachte te veroordelen tot 10.of vier dagen hechtenis. Het ongeluk had plaats gevonden op de avond van Nieuwjaarsdag. Drie men sen hadden naast elkaar op de rijweg gelopen, omdat men die gepekeld had tegen de gladheid, terwijl deze verder onbegaanbaar was. Het slachtoffer van de aanrijding, de heer O. had lichamelijk letsel opgelopen. Maar ook M. had schade aan zijn bromfiets gekregen. De officier achtte de omstandigheden verzachtend, al had verdachte nog te hard gereden. Tengevolge van de sneeuwval kon hij ook niet veel zien. Om achterop rijden zoals in dit geval, te voorkomen, zou een bepaling wenselijk zijn dat voetgangers links houden. Mr. Pfeil merkte op, dat een dergelijke verkeersbepaling binnen niet al te lange tijd af zou komen. De 38-jarige V. uit Veenendaal had zich tegenover het kantongerecht te ver antwoorden voor het feit, dat hij ondanks het gebodsbord van de Ned. Spoorwegen een onbewaakte overweg in Veenendaal met zijn wagen had willen passeren met een snelheid groter dan 20 km. Hij had hierbij geen geluk gehad, want op dat moment kwam op de rails een motor lorrie van de N.S. aan, die flinke schade toebracht aan de wagen van V. Voor dit geval was de eis 50,of 20 dagen ge weest, maar de uitspraak van de kanton rechter was 40,— of 16 dagen hechtenis. Tot zijn verdediging voerde V. aan, dat de bewuste spoorlijn heel zelden ge bruikt werd. Regelmatig moest hij hier oversteken, maar had hierbij nog nooit iets van een trein bemerkt. Mr. Pfeil merkte op, dat ook in dit geval weer was gebleken, dat het Nederlandse publiek de dupe wordt van de zeer goede weg- toestand in Nederland; dit geeft aan leiding tot verslapping van de aandacht van de weggebruiker. Maar ten onrechte meent men meer te kunnen riskeren dan op minder overzichtelijke wegen, zoals die er zijn in het buitenland. Het verblijf in een gelegenheid met vergunning was hetgeen D. uit Veenen daal werd ten laste gelegd. D. mocht niet in een vergunningszaak komen, omdat hij in de gemeente Ede op de zwarte lijst stond. De kantonrechter veroordeelde hem overeenkomstig de eis tot een geld boete van 30,— of 7 dagen. Van de twee andere verdachten in deze zaak, die bei den verstek hadden laten gaan, werd de café-houder B. tot een boete van twee maal 30,— veroordeeld, terwijl tegen v. H., die ook op de zwarte lijst stond en zich tegelijk met D. in het café had op gehouden een zelfde straf als de aan wezige werd uitgesproken. Ontzegging van verblijf in een gelegen heid met vergunning door de gemeente, aldus de officier van justitie, is niet om u te plagen: integendeel, men wil u in bescherming nemen, zelfs al zou dat te gen uw wil zijn. Een andere, krassere, maatregel met dezelfde bedoeling zou een verblijf in Veenhuizen zijn. Of ver dachte inderdaad alcohol-houdende drank had gebruikt op de bewuste avond deed weinig ter zake. F. J. A. G., directeur van een stoom- wasserij, wonende te Arnhem, had met 40,kunnen schikken voor het ont breken van de vereiste veiligheid op één van de machines in zijn fabriek. Het verschijnen voor de kantonrechter bleek echter voordeliger. Mr. Tiddens veroor deelde de directeur tot een geldboete van 20,— of vier dagen hechtenis, wat eveneens de eis was geweest. G. maakte het college achter de tafel duidelijk, dat de bedoelde machine, een centrifuge, niet gebruikt werd omdat men met het euvel op de hoogte was. In afwachting van de reparatie had de di recteur zelfs de drijfriem laten weghalen, zodat er onmogelijk mee gewerkt kon worden. In zijn requisitoir merkte mr. Pfeil nog op, dat hier geen sprake was van kwade wil. De ingenieur van de Veiligheids dienst, die de tekortkoming van de cen trifuge in de wasserij geconstateerd had, werd door de Veiligheidswet overigens wel in het gelijk gesteld: met opzet wordt in deze wet nl. gesproken van het af wezig zijn van de door de veiligheids eisen voorgeschreven beschermingsmid delen. velhebber van de enkele seconden tevoren geboren OSS. Wilde Bill, zoals zijn bijnaam luidde, was de rechte man op de rechte plaats. In de Eerste Wereldoorlog verwierf hij zo ongeveer alle Amerikaanse medailles voor moed, beleid en trouw. Een man die wist wat hij wilde en voor de praktijk nog belangrijker die bereikte wat hij wilde. In 1940 bijvoorbeeld lekte uit, dat Mus solini troepen concentreerde in Afrika, maar niemand mocht ze zien. Ook Dono van bezocht de Duce, maar kreeg even min toestemming. Onverschillig haalde hij de schouders op en antwoordde: „Doet er ook niet toe. Het hele Italiaanse leger is niet veel bijzonders". Mussolini, ra zend, gaf onmiddellijk bevel, dat deze sceptische Amerikaan overal moest wor den rondgeleid en alles moest zien. Wilde Bill ging en zag. Donovan keek uit naar mannen met een sterk karakter: „Het type dat het best een dubbel leven achter vijandelijke linies kan leiden, is de man die tevoren nog nooit een dubbel leven heeft geleid. Het is gemakkelijker om een eerlijk bur ger in duistere praktijken te trainen dan om eerlijkheid te leren aan een man met een twyfelachtig verleden". Zo werden de OSS-gelederen gevuld met prominente bankiers en industriëlen, gerenommeerde diplomaten, dokters, uit gevers, binnenhuisarchitecten, ornitholo gen, chauffeurs en cowboys. Ook Ilja Tolstoi, kleinzoon van de grote Russische schrijver, melde zich bij de OSS en ver vulde als majoor een avontuurlijke mis sie naar de geheimzinnig Lama in het hart van Tibet. Deze recruten, zonder uitzondering vrijwilligers, vertegenwoor digen samen alle rassen en spraken sa men alle talen. De aard van Amerika's bevolking, een bijna eindeloos gedifferen tieerd volkerenconglomoraat bewees bij de vorming van OSS onschatbare dien- aangevuld met een schuilnaam. In geslo- sten. (Zie verder pag. 2.) HEDEN EN MORGEN BAZAR De plaatselijke voetbalvereniging „Renswoude" houdt hedenavond en mor genmiddag en -avond een grote bazar in gebouw „Rehoboth". Er zijn zeer vele fraaie prijzen te winnen. Zo kan men er schieten, sjoelen en speerwerpen, doch ook kan men bij verschillende attracties de persoonlijke kracht eens beproeven. Verder is er na tuurlijk het rad van avontuur. JEUGDVOETBAL Lange tijd heeft de plaatselijke voet balvereniging „Renswoude" gemeend, dat zij het ook wel zonder junioren- en ad- spirantenelftallen kon stellen. Overigens zat de kas er de laatste jaren ook niet al te rooskleurig bij en wanneer men dan bedenkt dat jeugdvoetbal veel geld kostToch heeft het bestuur de nood zaak van jeugdvoetbal ingezien, want uit de jeugd moet immers een toekomstig Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 eeste team worden opgebouwd. Inmiddels zijn de plannen reeds zover gevorderd, dat verschillende jongelui zullen gaan trainen onder leiding van de heren M. van de Kaa en P. Cornelissen. Het ligt nu in de bedoeling, dat de jeugdspelers, die zich als lid van de voetbalvereniging aanmelden iedere week een dubbeltje contributie betalen, terwijl zij, indien dat mogelijk is, verder iedere week een kwartje sparen, daar zij dan met een bijdrage van de vereni ging zelf in staat zijn aan het begin van de nieuwe competitie het benodigde schoeisel, zoals schoenen, broek, shirt, kousen enz. te kopen. In ieder geval, zo deelde men or^| mede, zal „Renswoude" in het komende seizoen ook met één of meerdere jeugd- teams in de bond uitkomen. VAN HET GROENE LAKEN Het tweede team van de biljartvereni ging „Renswoude" speelde een uitwed strijd tegen „La Campagne" 2, eveneens in Renswoude. De reserves van „Renswoude" deden het deze keer niet zo heel erg best en verloren met 62. Alleen J. van Voorthuizen kon zijn par tij in winst omzetten. In deze partij, die zeker de mooiste was van de gehele avond, stond Van Voorthuizen reeds na vier beurten tegen een goed op stoot zijnde Heikamp, 19 caramboles achter. Met een serie van twintig liep hij deze echter weer in. Beide spelers eindigden met een gemiddelde van meer dan drie. De resterende drie partijen werden alle door La Campagne gewonnen. WIJZEWOORDEN LEVER HET BEWIJS! Voor het kunnen is slechts één bewUs: het doen. (Ebner-Eschenbach) Hoofdstraat 106 Telef. 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1