Lijdensmeditaties De Draaikolk A MER ON GEN INGEN OMMEREN RESTEREN LIENDEN De mannen van O.S.S* VRAAG EN AANBOD Unieke veiling te Ede DIVERSEN keurig onderhouden inboedels FEUILLETON DE HEER P. BAKKER BENOEMD De heer P. Bakker, hoofd van de open bare lagere Ireneschool te Amerongen werd benoemd tot hoofd van een open bare lagere school te Enkhuizen. Dit is een achtmansschool en derhalve voor de heer Bakker een flinke positieverbete ring. De heer Bakker was sinds septem ber 1951 hoofd van de Ireneschool te Amerongen. UITVOERING „DE WOUDLOPERS" Tot nu toe heeft de nog niet eens zo lang bestaande vereniging „De Woud lopers" al heel wat activiteiten aan de dag gelegd. In wandelaarskringen be gint de naam Amerongen reeds een bekende klank te krijgen. Tot besluit van de in dit winter seizoen gehouden wandeltochten en ter opening van het zomerseizoen is be sloten een bonte avond te geven op 13 april a.s., waarin het radio-ensem ble Tony Zuidema zal optreden. De opbrengst zal worden gebruikt voor het kopen van uniformkleding voor de leden van de Woudlopers. WINTERUITVOERING GYMNASTIEKVERENIGING Over enkele weken, n.l. op 22 en 23 maart a.s. zal de gymnastiekvereni ging weer haar jaarlijkse win teruit voering geven, ditmaal in het clubhuis. Er werden twee avonden gegeven, om te voorkomen dat belangstellenden te leurgesteld zouden meoten worden. Er wordt weer een verloting gehouden ten bate van het toestellenfonds. De gymnasten zelf worden aangespoord deze laatste weken trouw de lessen te bezoeken. MARINEWONINGEN BIJNA GEREED Vorig jaar zomer werd begonnen met de bouw van ee complex van 58 wonin gen te Amerongen. In de regel is het niets bijzonders in de tegenwoordige tijd als er een behoorlijke complex woningen wordt gebouwd, doch hier ligt de zaak enigszins anders. Deze opzet is namelijk een verbetering van het plan, dat in 1955 bekendheid verwierf als „de smalle wo ning". Deze woning, nu uitgedacht in samenwerking met de Wederopbouw, werd ontworpen door de architecten groep A 4. Nu de woning bijna gereed zijn kan reeds een voorlopig oordeel hierover worden geveld en het moet direct wor den gezegd, dat de woningen op zichzelf zeer aantrekkelijk zijn. De matenverhou- dingen zijn prettig en de gehele indeling is er op berekend om met minimale af metingen het maximum aan comfort te geven. Beneden heeft iedere woning een flinke woonkamer, met vaste boeken planken onder de vensterbank en open-* slaande deuren. De keuken heeft een Bruynzeel uitrusting en een boiler, ter wijl in een afzonderlijke hoek een lavet is geplaatst met wachtmachine en centri- burg. Boven zijn er drie slaapkamers en een douchecel. Het doet enigszins vreemd aan, dat het dak in een zeer flauwe v- vorm is gemaakt, waardoor het plafond in de slaapkamers enigszins scheef is. De woningen zijn geschilderd in de meest moderne kleuren. Zowel aan de voor- als aan de achterzijde bestaan de muren voor een groot gedeelte uit glas, waardoor keuken en kamer buitenge woon licht zijn. Een gedeelte van de gevels is bekleed met aluminiumplaat, zodat het geheel een bijzondere indruk maakt. De woningen zijn gebouwd in blokken van verschillende grootte. De omringende ruimte wordt voor het grootste gedeelte bestemd tot openbaar plantsoen. Iedere woning heeft slechts een minimaal tuintje. GESLAAGDE AVOND „VAN KNOP TOT BLOEM" Voor een goed bezette zaal gaf het kinderkoor „Van knop tot bloem" onder leiding van de dirigent, de heer M. Ruys uit Zoelen. in het kerkelijk verenigings lokaal een openbare uitvoering. Mej. Thera de Haas van „Den Eng" opende de avond. De verschillende zangnummertjes werden met gitaarbegeleiding door twee meisjes Van den Berg aardig vertolkt. Met behulp van de projector werd de historie van het „Vrouwtje van Sta voren" in gekleurde platen vertoond, waarbij de explicatie bij mej. T. de Haas in goede handen was. Nadat zij het slot woord had gesproken, werd deze aardige avond besloten met gemeenschappelijk gezang 234 te zingen. PSEUDO-VOGELPEST IN INGEN Ambtenaren van de veeartsenij kundige dienst hebben op een tweetal bedrijven in Ingen, nl. van de heren D. J. van E. op de Ganzert en Z. J. de J. aan de Rijn straat pseudo-vogelpest geconstateerd. Onmiddellijk zijn de nodige maatregelen getroffen om uitbreiding van deze ge vreesde ziekte te voorkomen. Daartoe werden de kuikens, die deze ziekte heb ben, plm. 300 stuks, vernietigd. Op grond van de vogelziektewct in verband met de veewet heeft de burgemeester aan een ieder in het gebied, genaamd De Ganzert te Ingen een schriftelijke lastgeving doen uitreiken om alle pluimvee (hoenderach- tigen, eenden, ganzen en kalkoenen), honden en katten, op te hokken, vast te leggen of op te sluiten. Indien loslopend pluimvee in bovengenoemd gebied wordt aangetroffen, zal zonder verdere waar schuwing en zonder dat enige schade vergoeding kan worden geëist, dit pluim vee in beslag worden genomen, afge maakt en vernietigd worden. WEER PSEUDO-VOGELPEST In ons dorp is pseudo-vogelpest aan getroffen onder het pluimvee van de heer J. B. Tijssen, Parallelweg alhier. Teneinde deze besmettelijke veeziekte de kop te kunnen indrukken zijn de dieren op last van de Veeartsenijkun- dige dienst afgemaakt. Langs deze weg wijzen wij betrok kenen erop, dat van een besmettelijke ziekte onder het vee onmiddellijk aan gifte ter gemeentesecretarie moet wor den gedaan. WETHOUDER MAAKTE VAL Maandagmorgen kwam een der wet houders van de gemeente Kesteren, de heer J. van Eek uit Opheusden, zo danig met zijn bromfiets te vallen, dat hij daarbij een hersenschudding op liep. Zoals gewoonlijk begaf de heer Van Eek zich ook deze morgen weer per bromfiets naar zijn werk bij de vei lingsvereniging „Kesteren en Omstre ken" en reed op het terrein daarvan tegen een half .openstaand hek met het hierboven genoemde gevolg. BOEKHANDEL VAN SIJLL HEROPENDE Vrijdagmiddag had in tegenwoordig heid van het voltallige college van bur gemeester en wethouders de officiële opening plaats van de in moderne stijl ingerichte winkel van de heer M. C. van Sijll aan de Kerkstraat te Lienden. Het is thans inderdaad een winkel in mo- (Vervolg van parina 1.) De opleiding was ontzaglijk zwaar. Al lereerst verloor de OSS-candidaten zijn naam en werd een nummer, later soms ten wagens werd hij met zijn mede-recru- ten naar een terrein buiten Washington gevoerd, waar psychiaters hem een drie daagse test afnamen. Wie voor dit „exa men" slaagde, ging naar een ander oefen terrein. Daar legde hij elk gevoel van sportiviteit af en leerde vechten met zijn blote handen en vervolgens onvervalste gangster-methoden: een knie in de lies, een snelle slag met de hand tegen de adamsappel, een klauwende greep met gekromde vingers in de ogen van de tegenstanders. Hij weid door een spookhuis geleid, waar achter elke deur een nieuwe ver rassing wachtte en zijn reactiesnelheid en trefzekerheid werden nagegaan. Hij werd ook tot in de perfectie getraind in het kraken van brandkasten, het fotogra feren van geheime documenten in een donker vertrek, het leggen van dynamiet- ladingen, het demonteren van tijdbom men. Een boer kan zonder argwaan te wek ken een koe over de grens drijven en de OSS-man leerde, hoe hij microfilms in de spenen kon verbergen, zonder dat het dier er pijn of nadelige gevolgen van on dervond. De bediening van ultrakorte- golfzenders, het gebruik van codetaal en het opstellen van weerberichten had voor hem weldra geen geheimen meer. Hij leerde onderscheiden tussen belangrijk en onbelangrijk militair nieuws; hij werd haarfijn ingewijd in de plaatselijke ge bruiken en dialecten van de streek, waar hij zijn riskante werk zou gaan verrich ten. EEN VOLMAAKTE ORGANISATIE Vond de opleiding grotendeels in de V.S. plaats, in Londen zat de afdeling, die de aankleding en uitrusting der OSS- mannen verzorgde. Er werkten genatura liseerde Amerikanen uit Boston, New York en Chicago, allen in burger om geen aandacht op zich te vestigen. Zij noem den zich „the Moles", hetgeen in dit ge val ongetwijfeld niet met „de Havenhoof den" of „de Moedervlekken" moet wor den vertaald, maar met „de Mollen". De Mollen werkten stil naar handig. Zij „fabriceerden" spionnen. Door de voordeur lieten zij Amerikanen en Euro peanen binnen, door de achterdeur ver trokken mannen, al naar behoefte ge transformeerd in werklieden uit een Franse munitiefabriek, Belgische dijk werkers of Sicherheitspolizisten. Op een handpers drukten zij SS-indentiteitspa- pieren, bonkaarten, werkpassen voor een nazi-fabriek. Zij droegen deze papieren dagenlang in hun broekzakken, totdat zij met zweet waren doortrokken en de VRIJDAG 15 MAART beginnen de wekelijkse in de Salvatorkerk, einde Patrimoniumlaan, Veenendaal, 's avonds om 8 uur. Agenda: 1. gezang; 2. Schriftlezing; 3. gezang; 4. meditatie; 5. gezang; 6. gebed; 7. gezang. Ieder is welkom, katholiek of niet katholiek. Zouden wij, door gezamenlijk het lijden van den Heer te overdenken, elkander niet kunnen vinden? (Jo. 17 21) derne stijl. De heer Van Sijll heeft kos ten noch moeite gespaard om zijn oude winkel te moderniseren en hij is hierin volledig geslaagd. Naast de oude artike len, die reeds altijd werden gevoerd, de kantoorboekhandel heeft hij nu op atrac- tieve wijze allerlei drogisterijartikelen, die hij als erkend drogist mag voeren, voor het publiek tentoongesteld. Voorts heeft hij er een afdeling byouterieën en kinderspeelgoed aan toegevoegd. Het door de firma Vermeulen uit Tiel ver vaardigde winkelinterieur alsmede het moderne schilderwerk van de heer J. H. van Schaik uit Lienden geven aan de zaak het zo gewenste relief. TWEELEDIGHEID VAN DE MASSA Sinds Einstein is het bekend, dat de massa van elk lichaam met zijn snel heid verandert. De massa van elk lichaam moet dus bestaan uit een vast gedeelte dat zijn gewicht in casu zijn lichaam behoudt, ook als het in rust is en dat men gemakshalve de „rustmassa" noemt èn een veranderlijk deel dat van zijn snelheid afhangt. Dit tweede gedeelte is evenredig met de bewegingsenergie van het bedoelde lichaam. gewenste ezelsoren vertoonden. Liep een Duitse rantsoenbon af, dan kwam de nieuwe bon vaak eerder in Londen dan in Berlijn van de pers. Duitse ersatz-kleding, uit Europa ge smokkeld, werd in een bijzondere textiel fabriek nagemaakt. Tweedehands zaken in New York werden afgegraasd naar Duitse vulpennen, scheermesjes, gebruik te koffers van Europese makelij, zelfs kleine religieuze symbolen, karakteris tiek voor boeren in de Balkan. Zo volmaakt werden de OSS-agenten in hun nieuwe „waardigheid" herschapen, dat verschilenden hunner door de Gesta po en Feldgendarmerie werden gearres teerd als deserteurs uit het Duitse leger! Toen een gebied van Duitsland door de Amerikanen was veroverd, meld de een OSS-man, die achter de Duitse linies had geopereerd, zich welgemoed bij het Geallieerde hoofdkwartier, waar zelfs geroutineerde officieren van de Intelli gence weigerden te geloven, dat zijn Wehrmacht-papieren vals waren. De Duitse burgemeester van het plaatsje werd ontboden, die de OSS-documenten eveneens voor echt verklaarde. De OSS- man verhuisde naar de cel, waar hij moest blijven totdat de Mollen in Londen de lucht van zijn geval kregen. 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Te koop een witte trouw japon met sluier. Maat 38-40. Achterkerkstr. 20, Veenend. Prima hooi te koop. Heuvel- sesteeg 9, Overberg. Gevraagd een boeren-arbei- der voor hele week of halve dagen. Br. onder nr. 3262 aan het bur. van dit blad. Te koop wegens emigratie, i.g.st.v. Ërres radio, brom fiets, Kap. Mobylette, lede ren damesjas, bontgevoerde wanten, motorkap, kolen- kist, trap- en gangloper, overgordijnen, pluche tafel kleed, dressoir en schoor steenloper, keukentafel met 4 stoelen, ronde tafel, DRU- keukenuitzet (gas) en diver sen. 's Avonds na 7 uur. KI. Katerstraat 137, Veenendaal. Te koop scooter (Hobby '55). Gelopen ongev. 5000 km. Be vragen Dennenl. 18, Vee nendaal. Tel. 2257. Tc koop aangeb. wegens overcompl: een prima op- klapbed m. spiraalverenma- tras en bijbehorend bedstel. W. Koopman, Rembrandtl. 15, Veenendaal. Te koop 100 hennen, 3 we ken oud, Parmenter. Taets v. Amerongenweg 23, Rens- woude. Studieorgel te koop tegen elk aannemelijk bod. Mul derslaan 66, Veenendaal. Te koop z.g.a.n. bandrecor der en 8-watt versterker m. luidspreker. Ook te ruilen voor bromfiets of motor. Tevens een vierpits Buta- gasstel en aquarium te koop. Julianastr. 38, Veenendaal. Te koop prachtige hennen, 7 w., elk kwantum. Wit x Hamps. Parallelweg 87, Veenendaal. Te koop woonhuis met tuin. Over twee maanden te aan vaarden. Panhuis 29, Vee nendaal. Te koop twee tomen biggen bij G. van de Vendel, Kampjesweg 14, Veenend. Te koop gevr. bosfazanten. „Tropica", Nassaulaan 4, Ede, tel. 9116. Huis te koop. Leeg te aan vaarden. Twee kamers m. keuken, twee slaapkamers, overloop, schuur en tuintje. Te bevr. A. van Rhee, Val leistraat 21, Veenendaal. Te koop Kaptein Mobylette, in prima staat. Prins Bern- hardlaan 135, Veenendaal. Te koop een toom beste biggen. Benedeneind 22, Veenendaal. Te koop twee hoogdrachtige zeugen. Middellaan 46, Vee nendaal. Wegens huwelijk der tegen woordige gevraagd een net dagmeisje. Meerdere hulp aanwezig. Zaterdagsmiddags en zondags vrij. Mevr. Van de Pol-Slotboom, Hoofdstr. 98, Veenendaal. Te koop 60 meter eiken planken, breed 25 cm. Peli kaanstraat 12, Veenendaal. Te koop Batavus Bilonet, z.g.a.n. en Kaptein Mobylet te 55,Middelbuurtsew. 16, Veenendaal. Te koop gevraagd bosfazan ten. Aanb. Molenstraat 10, Veenendaal. Te koop jonge hennen, 10 weken oud. 200 Reds. Par menter, 150 Sh. H. A. van Engelenburg, Stationsstraat 48, Veenendaal. Gevraagd nette werkster v. woensdag- en vrijdagmorgen G. S. Berends, Middellaan 55, Veenendaal. Te koop prima motor, Ariël, 4-cylinder, 600 cc. Parallel weg 41, Veenendaal. Te koop goed onderh. kin derwagen. Hoog model 50. Mulderslaan 76, Veenendaal. Te koop aangeb. huiskamer ameublement. Van Limburg- stirumstr. 10, Veenendaal. Te koop prima keukenfor nuis. Panhuis 61, Veenend. Bieten, rogge- en haverstro te koop. Gebr. Baars, Geer- desteeg 16, Achterberg. Prima noordelingen te koop. Zeven gulden per mud. Bij H. van de Hul, Cuneraweg 360, Veenendaal. Woonhuis te koop gevraagd met honderd a tweehonderd roeden grond. Bruinhorster- weg 3, Ederveen. Te koop Sparta bromfiets (transport) i.z.g.st. Ook ge negen te ruilen voor luxe bromfiets. Levensmiddelen- bedrijf A. Koster, Achter berg. Te koop trouwjapon, met kapje en tasje. Brieven on der nummer 3266 a.h. bur. van dit blad. Te koop moderne opvouw- kindcrwagcn z.g.a.n. Te be vragen onder nr. 3263 aan het bur. van dit blad. Te koop radiotoestel en theemeubel. Larikslaan 41, Veenendaal. Te koop gevr. baby-commo de. Brieven m. prijsopgave onder nr. 3260 aan het bur. van dit blad. Te koop bromfiets, i.g.st. Kostverloren 83, Veenend. Te koop aangeboden kip penhok 3,15 x 1,80 m. Klaas Katerstraat 101, Veenendaal. Te koop aangeb. bromfiets (Vicky). In goede staat. Paulus Potterstraat 16, Vee nendaal. Te koop werkschoenen 8,50 en 6,50. Bij Bosman, t.o. de Kerk, Eist (U.).- r Gevr. werkster. Drie dagen per week. Tijden nader overeen te komen. Bergweg 48, Veenendaal. Gevraagd net meisje voor de morgenuren. Tijden na der overeen te komen. Nieuweweg 240, Veenendaal. Te koop Berini bromfiets. Valleistraat 156, Veenendaal. Dames, voor een aparte hoed die U geen tweemaal ziet is Emmalaan 27, Vee nendaal Uw adres. Dames, weet U het al? Het adres voor prima vervorm werk is Bouman, Emma laan 27, Veenendaal. Uw oude hoed als nieuw terug. Ruwe natuurhoning bevat o.a. glucose en fructose (75%), is versterkend, uiterst licht verteerbaar en niet vervormend. Ideaal voor maag-, lever- en galpatiën- ten; de natuurlijke, zoete energiebron voor baby's en kinderen. Aanbevolen soor ten: koolzaadhoning 1,70, bloemenhoning 1,90. Al leenverkoop M. P. Dees, Nieuweweg 168, Veenendaal. Steeds vers afval voor hon den en katten a 50 ct. per kg. Van Rhee's slagerij, Val leistraat 21, Veenendaal. Lederen kleding. Gem. beta lingscondities. Leder- en Sportmag. „Albers", Hoofd straat 15, Veenendaal. Te koop prachtige pick-up in kast met 100 platen. Br. onder nummer 3265 aan het bur. van dit blad. Te koop een crème, half En gelse kinderwagen. Prijs 60,Stationsweg 14, Vee nendaal. Te koop hennen, 8 w. oud. Hamps x Parmenter. R. van de Pol, Taets van Ameron genweg 21, Renswoude. Gelegenheid tot het inscha- ren van vee. Valleistr. 105, tel. 2181. Te koop 325 hennen E.X.X. Parmenter, 6 weken oud bij Joh. van Ginkel, Biesbosser- weg 7, Renswoude. A.s. echtpaar zoekt 2 ongem. kamers, m. gebr. v. keuken. Brieven onder nr. 3259 aan het bur. van dit blad. Te koop kinderwagen, z.g.a.n., half Engels, blauw grijs. Munnikenweg 7, Vee nendaal. Echtp. z. kinderen, middelb. leeft, zoekt voor direct be trekking als beheerder van kamp, centrum, o.i.d., in staat alle voork. repar. zelf- st. te verrichten. Rhenens Vacantieoord G.E.B. Huize „Aurora" 228 C, Rhenen. Voor zeer lage prijs gaan wij opruimen: hardboard v. 61 x 122, 91 x 122, 122 x 122, 153 x 122. Vebotex, Kerkew. 37, Veenendaal. Mevr. Van Es, Markt 5, vr. nette flinke werkster. Tij den nader overeen te ko men. Wasmachinefabr. heeft eni ge lichtbeschadigde wasma chines, gloednieuwe m. ga rantie 125,en 145, Ook centrifuges en stofzui gers. Directe service. Vraagt demonstratie. Postbus 24, Zwijndrecht. Te koop gevraagd boerde rijtje of pluimveebedr. Om schrijving en prijs onder nr. 3261 aan het bur. van dit bl. Te koop Solex bromfiets, in goede staat. Kastanjel. 23, Veenendaal. Woonruimte gezocht voor jong echtpaar z. kinderen, liefst omg. Rhenen. Brieven letter J. boekh. C. Waiboer, Rhenen. Aangeboden een i.g.st.z. kin derwagen. Licht grijs, half Engels. J. P. Lam, Taets van Amerongenweg 2, Renswou de. Bouwgrond te koop voor 2 woningen. Boslaan 28, Vee nendaal. Hotel Pabst, Doorn, vraagt zo spoedig mogelijk net meisje, intern. Te koop accordeon (piano- klavier, 80 bassen met re gisters) en crème trouwja pon m. tasje en korte sluier. Maat 36-38. Kerkewijk 48bis, Veenendaal. Woningruil. Aangeb. boer derijtje m. 1 ha land, te Overberg. Ook te koop en tevens te ruilen tegen wo ning te Veenendaal. Br. on der nr. 3258 aan het bureau van dit blad. Te koop graskalf, geb. half sept. 1956. G. Heikamp, Mid- delbuurtseweg 32, Veenend. Gevraagd net dagmeisje v. spoedige indiensttreding. Mevr. Kroes-de Gooijer, Zandstraat 66, Veenendaal. U.S.A. Legerkleding, schoe nen, truien, regenkleding, leren dames- en herenjas sen en vesten. Vos bij boter- fabriek,Renswoude. Stoelen, tafels, kasten, dres soirs, bedden, ledikanten, enz. Vos bij boterfabriek, Renswoude. Elektrische wasmachines te huur, per uur en per dag. Wij hebben wasmachines v.a. 166,50. Ook nog nieuwe wasmachines, iets bescha digd van 200,nu voor 150,N. van Ek, Prins Bernhardlaan 1, tel. 2533, Veenendaal. Moeilijkheden met was dro gen? Wij verhuren wasdro gers (Centrifuge) per uur en per halve dag. Strijk-droog. N. van Ek, Pr. Bernhardlaan 1, tel. 2533, Veenendaal. Voor verhuur van stoelen, dissen en serviesgoed naar Dirk van Asselt, Dennenlaan 38, tel. 3015 en G. Gerritsen, Julianastr. 81 Tel. 2691. Alles gratis thuisbezorgd. Als uw schoenen konden spreken, zouden ze om de reparatie van Blankesteijn smeken. Tevens eerste Vee- nendaalse vergrootinrichting onder volle garantie. Eerste klas machinaal schoenrepa ratiebedrijf. D. Blankesteijn Zonen, Helling 14, Vee nendaal. Hoortoestellen, Philips Au- dium, Batterijen, Melis Op tiek, Hoofdstraat 51, Telef. 3184, Veenendaal. Voor verhuur van stoelen, dissen, glas- en aardewerk, naar J. Kool, Holleweg D 120, Tel. 2463. Alles prima materiaal en gratis thuis bezorgd. Geld. Ie hypotheken a 4'/a J. H. Loois, Prunuslaan 18, Rhenen. Assurantiën, hy potheken, financieringen. Wij maken golfsnede in uw oude tafelmessen a 0,25 per stuk. Grotere messen naar verhouding duurder. Binnen 24 uur klaar. Fr. Diepeveen, Hoofdstraat 29, Veenendaal. L. v. d. Linden, Erkend Veilinghouder - Beëdigd Taxateur te Ede is v.n. dinsdag 19 en woensdag 20 maart '57 telkens des v.m. 10 uur in Veilinggebouw Maanderweg 68-70 publiek a contant te verkopen, zulks t.o.v. Notaris D. H. C. Neervoort alhier en t.v. van de Weled. Heer W. Donk wegens vertrek naar München, e.a. w.b.: eet- en slaapkamermeubelen, dressoirs, ran ken-, brood-, potten en boekenkasten. Heren en damesbureaux, mimi, divans, lederen wapen-, petit point-, ridder e.a. fauteuils, mahonie klapbuffet, halvemaan tafel, kabinet, bankstellen, ladencom- mode, salontafels, koper, tin, curiosa, kristal, glas werk, serviesgoederen, Zaanlands en Fries klokje, Credenz, enz. Pracht collectie perzische, smyrna, deventer e.a. tapijten. Cocoskleden, Goud, zilver, brillant. Pracht kruissn. piano G Madler, studie piano, Th. Mann, orgel, radio, elektr. pick-up met platen, hand- en trapnaaimachines, stofzuigers, 150 caféstoelen, 40 terras- en serrestoelen, 22 prima ziekenhuisledikanten, biljart 90 x 180 cm., kasten, drëssoirs, tafels, club- en fauteuilstellen, ledikan ten, spiralen, bedden, dekens, tafel en divankleden, overgordijnen, lopers, gashaard, haarden, kachels, kleding en linnengoed, em. bad m. geyser, winkel vitrine, lampen en kronen. Kijkdagen: zaterdag 16 mrt. van 26 en maandag 18 maart van 95 uur. Voor inlichtingen telefoon 8440 (K 8380). „Jawel, mevrouw, ik hou er wel van, maar begrijpen doe ik het niet altijd. Daar moet je in opgaan, net als met alles." Hij dacht aan het koor van geluiden dat iedere dag klonk op de voren? Kwam dit door de muziek, toen de notaris en zijn vrouw binnen- maakte het Largo van Handel zo'n stormden. geweldige indruk op hem, of kwam het door de intimiteit der kamer? Toen ze enige stukken gespeeld had Het kleurenkleed was afgevallen, de wonden lagen bloot. Jan zag die met grote, angstige ogen. Hij moest Wilgenburg. Dat was muziek die tot keek ze hem aan. Haar vingers lagen [zich bedwingen om niet weg te lopen. (8) De notaris knikte goedkeurend, be- A1 spoedig was hij met Hendrika in dankte Jan met zijn ogen. Ook me- druk gesprek over boerderijen en al- vrouw Van Dreumel wilde haar dank- leen daarover. Hij moest haar veel ver- baarheid tonen. „Je moet voor De tellen over zaken, die ze bij haar be- Kruif maar eens iets haken of breien, zoeken op de Wilgeburg vergeten had Hendrika, iets waaraan hij wat heeft, te vragen. Ze liet zich niet afschepen Hij moet zelf maar eens bedenken met een vluchtige uitlegging ervan en wat het zijn zal. Het moet een aan ging er dieper op in. Jan verwonderde zich over haar helder inzicht in dingen, die ze slechts oppervlakkig bekeken kon hebben en hij vond het onderhoud lang niet on gezellig. De ouders wierpen nu en denken ook zijn. Tevens een bewijs van onze erkentelijkheid voor de gastvrijheid die we op Wilgenburg zo dikwijls genieten." Mevrouw Van Dreumel was nu ech ter óók in het zakendoen betrokken, dan enkele woorden in het gesprek dus deed ze wat bij de handel behoort: dat hij met Hendrika voerde. Ze zat allereerst de koper gunstig stemmen, aan de tafel naast haar moeder, maar ineens stond ze op en kwam naast hem zitten op de canapé. Opgetogen zei ze: „Moeder, Jan en ik zijn vrien den geworden. Ik mag zo dikwijls op Wilgenburg komen als ik wil. Vindt u het niet heerlijk, moeder?" „We vinden het prettig voor je, kind," en tot Jan: „U doet onze doch ter daarmee een groot genoegen, De Kruif. Ze is zo graag buiten. Het dorp of de stad trekken haar niet." „Dat heb ik al gemerkt, mevrouw," antwoordde Jan. „Nou, wat mij be- trfet, mag ze komen, wanneer ze zin heeft." Kleine geschenken onderhouden de vriendschap, dat wist ze ook. En vriendschap was het levenselixer voor pe kersen. De blonde haren, besche- hem sprak en ieder onderdeel daarvan kon hij verklaren, kende de juiste be tekenis ervan. Maar muziek, echte muziek, nee, daar stond hij vreemd tegenover. Zijn antwoord was ten de le afwijzend, maar mevrouw Van Dreumel ging daar niet op in. „Hendrika, speel maar eens wat. Ga maar met haar mee, De Kruif, het orgel staat achter." Het meisje nam hem bij de hand en trok hem mee naar de achterkamer. Ze wees hem een stoel aan, vlak naast de hare en begon te spelen. Haar vin gers gleden vaardig over de toetsen, er kwamen zachte melodieën aanzwe ven, die hem insloten als in een be dwelmende damp. Hij luisterde met volle aandacht, terwijl hij keek naar haar slanke handen. Een felrode kleur was op haar gezicht gekomen tijdens dit spel, haar lippen waren als volrij- op de toetsen. Een ondeelbaar ogen blik moest hij de ogen neerslaan. Het was zijn gewoonte de mensen waar mee hij sprak recht in de ogen te kij- Zonder een woord te uiten liet hij Hendrika bij zich wegnemen door de notaris en naar boven brengen. Een diep medelijden welde in hem op. haar dochter. Hendrika had dit nodig ter vervanging van de Zwitserse Al pen. Een vervangingsmiddel dat mis schien goed kon zijn, maar waarvan de resultaten nog zeer onzeker waren. „Dat is niet nodig, mevrouw," zei Jan, „we hoeven er niets voor terug nen door het licht der lamp die op het orgel stond, lagen om haar hoofd als een weefsel van vlammend goud draad, in haar ogen was een ongewo ne schittering. Telkens wierp hij een bedeesde blik op haar profiel. Dit was PU niet de Hendrika die hem opzocht in te krijgen. Alle mensen zijn bij ons de stallen. Dit was een ander meisje0 welkom." jHij dacht aan zijn moeder en maakte handen bracht ze naar de borst. Toen „Nee, nee, De Kruif, dat weten we vergelijkingen. Welke overeenkomst volgde een zware hoestbui. Als leven- wel. Maar Hendrika wil beslist iets zag hij tussen die beiden? En wat wasjloos gleed ze van de stoel tegen Janihaar" klamme hand en hoorde haar voor je maken. Of iets doen, u zegt het, dat hij zich nu veel nader tot aan en hevig verschrikt ving hij haar stem die heel dicht bij hem was, maar het maar. Houdt u van muziek?" haar voelde aangetrokken dan ooit te op. Hij hield haar nog in zijn armen [die uit de verte leek te komen, als de ken. Nu week hij daar even van af en Want het dorp weet het ergste niet. kon de oorzaak daarvan niet verkia- Dat weet hij, Jan de Kruif, die het met eigen ogen gezien heeft De notaris kwam weer binnen. „Ze vraagt naar je, Jan. Ga maar naar boven, naar haar kamer. Om Godswil, doe haar en ons die grote dienst. Ze ligt op bed. Spreek haar wat moed in, ze heeft het nu zo nodig. Ik ga direct de dokter halen, maar jij bent op het ogenblik de enige die wat voor haar doen kan. Asjeblieft jon gen, ga toch gauw." Jan snelde de trap op en even later zat hij bij haar. Meewarig staarde hij op dat matwitte gezichtje, terwijl ze een hand naar hem uitstak en die krampachtig vasthield, alsof ze vrees de dat hij meteen weer zou vertrek ken. Jan, ik kon er niets aan doen, zo even. Ik kreeg het zo benauwd ineens. Ben je niet boos op me, Jan? Ik ben niet zo sterk, misschien weet je het niet, maar het zal overgaan. Beslist gaat het over als ik maar veel buiten ben, tussen de fruitbomen, het hooi en het vee." Hij voelde de herhaalde druk van ren. Bevalt het je, Jan? Doe ik het naar je zin?" vroeg ze. Het is mooi, Hendrika, het is echt mooi," zei hij goed gemeend. „Zal ik dan nog wat spelen?" Ze luisterde naar geluiden in de andere kamer, waar haar ouders za ten. Een licht kuchen, het verschui ven van een stoel, het neerzetten van een kopje. „Als het niet te veel voor je is, dan wil ik nog best wat horen," zei hij. „Nee hoor. Ik ben blij dat je van muziek houdt. Je moet vaker hier ko men. De meeste mensen hebben geen gevoel voor muziek. Maar muziek kan iemand opnemen en verplaatsen naar een andere wereld. Ze maakt de men sen Haar stem brak plotseling af. Het was of ze ineen kromp. De kleur van haar wangen veranderde in een dode lijke bleekheid. Een wilde uitdruk king kwam in haar ogen en beide zachte tonen van het kerkorgel, hoog op het koor. „Jan, ik speelde voor jou. Ik wil sterk worden. Zul je terugkomen on danks dit?" Angstig zag ze naar hem op. 't Was niet meer nodig dat vader hem aanspoorde een meisje te zoeken. Hij was een De Kruif van de goede soort, niet bevreesd voor krachtige tegenstanders, maar zwichtend voor de zwakheid. Hendrika van Dreumel won het van hem, omdat ze zijn hulp nodig had. Ik kom vast terug, Hendrika," zei hij, met grote warmte in zijn stem, waarom zou ik kwaad op je zijn? Daar kun jij toch niks aan doen, dat je hoest? Nee hoor, ik kom terug." Ik zal je onder je werk niet lastig vallen, Jan, als ik maar eens vaak ko men mag." Ze hield nog steeds zijn hand vast. Voorzichtig maakte hij die los en stond op. „Ga je al weg, Jan?" „Ja, Drika, ik ga nu weg. Het is bui ten al aardig donker en jij moet rust hebben. Maar morgen kom ik even bij je kijken. Ik moet met mijn vader nog wat bepraten en misschien met jou vader en moeder, dat weet ik nog niet." „Jan!" „Ja, meisje?" Hij boog zich over haar heen en een paar zachte armen strengelden zich vast om zijn hals. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4