Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Veenendaal morgen in teken van de wandelsport Massale mars door de gemeente Oud-Veenendalers in Australië Wist U.... .y WAAR ISH DE VALLEI-RIKS? Goederentrein greep bestelwagen op overweg in Overberg Scherpenzeel bouwt weer twaalf woningen De families Van Doorn en Dikkenberg gaat het goed 31e jaargang VRIJDAG 22 MAART 1957 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal No. 24 Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Qverberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Rensvvoude, Scherpenzeel Kampioenschap kan de Veenendaalse biljarters niet meer ontgaan Hij is 25,- waard Q 726606 ACHTERBERG Jubileum bazar vrijwillege brandweer AGENDA RENSWOVDE EDER VEEN Smerige sloot gevaarlijk voor gezondheid AMERONGEN RHENEN SCHERPENZEEL Raad lal spoed vergadering Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Ondernemingsgeest en hard werken S. BOS V.. Spoorwegovergang De Klomp zondagnacht gesloten Marktberichten Wist u Fa. J. F. TAK 4 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Naar het zich laat aanzien, heeft de voor morgen, zaterdag, vastgestelde wan deltocht ter opening van het seizoen, een grote kans van slagen. Reeds 500 deelnemers staan genoteerd, terwijl als het weer goed blijft, dit aantal nog wel met enkele honderden overschreden kun nen worden. Er hebben tot nu toe 17 groepen inge schreven, waaronder de Koninklijke Ma rechaussee uit Harderwijk, Vrolijke Jan tjes uit Rhenen, WSV Natuurvrienden uit Ede, plaatselijke wandelverenigingen, scholen enz. enz. Verder vele individue- len, waarvan de meeste uit de junioren klasse. De start vindt om drie uur plaats, bij de kantine van de Ritmeester sigaren fabrieken. Naar wij vernemen zullen de laatste kilometers door Veenendaal-Zuid worden afgelegd onder begeleiding van een der plaatselijke muziekkorpsen. De afstanden van de marsen zijn 15 km voor senioren boven 16 jaar en 10 km voor deelnemers beneden 16 jaar. De route voor de 15 km 'mars is als volgt: Startplaats Ritmeester fabriek, Kerkewijk 115 te Veenendaal. Door de poort r.a.; Kerkewijk, over spoorbaan r.a.; Parallelweg tot spoorwegovergang; Spoorweg oversteken l.a.; Na 20 m. r.a.; Brinkersteeg geheel uit dan l.a.; Cunera- weg 500 m. r.a.; Zandpad uit l.a.; Oude Grintweg tot aan de Nieuwe Veenendaal- seweg r.a.; Touristische Autoweg volgen tot Wielingsheuvel, r.a.; Wielingsheuvel over tot aan Oude Grintweg l.a.; langs het „Bergbad" naar hotel „La Montagne"; Kerkewijk l.a.; Bergweg r.a.; Van Lim burg Stirumstraat l.a.; Dr. De Visserstr. bij school r.a.; tot aan Mr. dr. Schok- kingstraat l.a.; Mr. dr. Schokkingstraat r.a.; Mr. Heemskerkstraat tot aan Dijk- straat r.a.; tot Dr. Slotemaker de Bruïne- plein r.a.; Klaas Katerstraat l.a.;- Nic. Beetsstraat l.a.; De Sav. Lohmanstraat r.a.; Da Costastraat l.a. Kuyperstraat, Talmaplein, Talmastraat, Gerard Dou- straat r.a.; Rembrandtlaan r.a.; Kerke wijk tot aan de Ritmeester fabriek, finish. De route voor de 10 km mars is: Start plaats Ritmeester fabriek, Kerkewijk 115 te Veenendaal, door de poort r.a.; Kerke wijk, over spoorbaan r.a.; Parallelweg; bij spoorwegovergang recht door; Mid- delbuurtseweg r.a.; Zuidelijke Meentsteeg l.a.; Cuneraweg 200 m., r.a.; Nieuwe dat er op het ogenblik in Vee- nendaai 410 vyoningen in aanbouw zijn? dat dit aantal toch wel een be langrijke vermindering moei brengen in de schare woningzoekenden in deze gemeente? dat men op het ogenblik weer volop bezig is met de reconstructie van de Dijkstraat? dat er in Veenendaal nu bijna 1200 telefoonaansluitingen zijn? dat de voor morgen aangekon digde gecostumeerde en ten bate van de Goed-zo-actie te spelen voetbal wedstrijd Westersingel Frisia is af gelast? dat Johan van Bodegraven deze wedstrijd gisteravond nog voor de radio aankondigde tijdens het Goed-zo-pro- gramma? dat, zoals in enkele bladen werd vermeld, deze ontmoeting evenmin op 6 april zal doorgaan? dat de Schaakvereniging „Vee nendaal" op 3 april 10 jaar bestaat? dat er deze week boven aan de Markt, aan de zuidzijde van de kerk, door de gemeente fietsenrekken zijn geplaatst? dat deze rekken plaats bieden aan 120 rijwielen? dat een en ander een gevolg is van de nieuwe verordening waarbij het voortaan verboden is tijdens markt uren rijwielen over het marktplein te voeren? dat er j.l. dinsdag zegge en schrijven negen fietsen in de rekken stonden en vele tientallen tegen het kerkgebouw en elders op de markt waren neergezet? dat dit stellig een gevolg was van de onwetendheid omtrent de aan wezigheid van de toch gemakkelijk te gebruiken fietsenrekken? Veenendaalseweg 600 m., r.a.; Oude Grintweg langs „Bergbad" naar hotel „La Montagne"; Kerkewijk l.a.; Bergweg r.a.; Van Limburg Stirumstraat l.a.; Dr. De Visserstraat bij school r.a.; tot aan Mr. dr. Schokkingstraat l.a.; Mr. dr. Schokkingstraat r.a.; Mr. Heemskerkstr. tot aan Dijkstr., r.a.; tot Dr. Slotemaker de Bruïneplein, r.a.; Klaas Katerstraat, l.a.; Nic. Beetsstraat l.a.; De Sav. Loh manstraat, r.a.; Da Costastraat, l.a.; Kuy perstraat, Talmaplein, Talmastraat, Ge rard Doustraat r.a.; Rembrandtlaan, r.a.; Kerkewijk tot aan de Ritmeester fabriek, finish. Het eerste team van de Veenendaalse biljartvereniging BW speelde gisteren een thuiswedstrijd tegen DOS. De Vee- nendalers wisten ook deze wedstrijd te winnen en wel met 62. waardoor het kampioenschap van de hoofdklasse dit viertal niet meer kan ontgaan. De Vee- nendalers zullen dan, of liever gezegd zijn nu, voor de negende maal kampioen van de hoogste klasse en wel negen maal achtereen. Een schitterende prestatie van de vereniging. De uitslagen waren deze week als volgt: P. van den Bosch 2 20.33 46 J. Vonk 2 9,05 38 J. Kroesbergen 0 5,08 22 W. van Asselt 2 4,42 16 De getallen achter de namen geven respectievelijk het aantal winstpunten het gemiddelde en de hoogste serie aan. Uit deze cijfers blijkt, dat Piet van den Bosch weer een prima partij biljart heeft te zien gegeven, terwijl ook J. Vonk een goede partij te zien gaf. De twee laatste par tijen bleven onder de normale prestaties. De Vallei-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven b\j de firma L. Hey in de Frans Halslaan te Vee nendaal, werd niet gevonden. Hier door is de waarde van de nieuwe Val lei-riks weer met 2,50 gestegen en is deze intussen al weer 25 gulden waard geworden. Het nummer van de nieuwe Vallei riks, welke een dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is ook deze week weer een riks van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina er op, dus weer een met rode letters. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer Q 726606, want dat is de Val lei-riks. Indien u deze riks voor donderdag- margen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen wordt u de vin derspremie direct in contanten uitbe taald. De vinderspremie bedraagt thans dus 22,50. In verband met haar 30-jarig bestaan organiseert de vrijwillige brandweer al hier een jubileumbazar in het Buurt schapshuis, op vrijdag 29 en zaterdag 30 maart. De officiële opening vindt plaats op vrijdag om 7.30 uur. De bazar is op beide dagen geopend tot 's avonds 11 uur en opent zaterdag om 6.30 uur. Er zijn verschillende attracties, w.o. het rad van avontuur, ballengooien, ring- en schijf gooien, schieten, speerwerpen, sjoelen etc. Hiervoor zijn fraaie en waardevolle prijzen beschikbaar gesteld. De vrijwil lige brandweer staat voor ons altijd pa raat, laten wij daarom ook onze belang stelling tonen door deze bazar te bezoe ken. Op de onbewaakte overweg Eindseweg- Dwarsweg te Overberg kwam woensdag middag een bestelwagen van de firma v. L. uit Veenendaal in botsing met de juist passerende goederentrein. De wa gen werd een 100 meter door de trein meegesleurd en flink gekraakt. De bestuurder van de bestelwagen BEROEPEN Ds. A. Vroegindewey, ned. herv. pre dikant te Veenendaal heeft een beroep ontvangen van de ned. herv. gemeente van Wijk bij Heusden. Door de kerkeraad der ned. herv. gemeente van Veenendaal is ter ver vulling van de vijfde predikantsplaats een beroep uitgebracht op ds. L. Kievit, herv. predikant te Woerden. cim'hiiiiiimiiiiiiii milium hui» ^■iiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiiii iiiiiiiiiiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiu VEENENDAAL p Heden, vrijdag 22 maart: 7.30 uur H Ouden van .Eltheto", Öntspannings-filmavond dagen. „Trefpunt" 7.30 |f uur 2e opvoering spel „Westerman |i 11 en Zn." „Sola Fide 8 uur Uitvoering |1 toneelveren. Scheepjeswolfabrieken. y Zaterdag 23 maart: Grote openings- wandeltocht. „Sola Fide" 2e uitvoe- ring toneelver. D.S. Dinsdag 26 =5 maart „Sola Fide" 7.30 uur Uit- voering Johannes Passion door de p ll C.O.V. Woensdag 27 maart 7.30 uur II Openb. raadsvergadering tijd. raads- 11 zaal. Luxor theater van vrijdag t.m. fr |l maandag „Tarzan en de duivelin", ii dinsdag en woensdag „The French g II Line", donderdag „Carnival story". |1 RHENEN Ij =1 Dinsdag 26 maart, Recreatiezaal II NBM, Film- en propaganda-avond Veilig Verkeer. VrUdag 29 maart, {I geb. „Irene" 8 uur, film „Morgen zie if ik je weer". Dinsdag 9 april, 4 en U 7.30 uur, filmavond Alg. Ned. Bouw- II bedrijfsbond, (Eigen Geb.). Donder- p dag 11 april. Eigen Gebouw, Uitrei- king diploma's Veilig Verkeer. II SCHERPENZEEL II Heden, vrijdag 22 maart, „De Hole- ff l! voet", 7.30 uur verg. PvdA. Zaterdag y y 23 maart, Sociëteit, 7.30 uur Uitvoe- ff y ring Scherpenzeels kinderkoor. f| RENSWOUDE Zaterdag 23 maart, „Rehoboth" 8 uur II uitreiking prijzen Goed-zo-actie. f! Zaterdag 30 maart „Rehoboth" 7.30 ff II uur, uitvoering T.I.P." klucht „Een ff ff rare familie". ACHTERBERG II Vrijdag 29 maart, 7.30 uur en zater- ff If dag 30 maart, 6.30 uur bazar vrijw. =f brandweer, Buurtschapshuis. ff WOUDENBERG y Dinsdag 26 maart, „De Schans s uur, jaarverg. wonlngbouwver. Vooruitgang". Woensdag 27 maart, „Eben Haëzer", 8 uur Jaarverg. Ned. ff Bijbel Genootschap. Gem. Eierhal, ff 8 uur Uitvoering „Fidelio". AMERONGEN Heden, vrijdag 22 en zaterdag 23 |f maart, Clubhuis, Uitv. Gymnastiek- ver. Donderdag 28 maart, Clubhuis, Lezing. DE LAATSTE LOODJES VOOR VZC De laatste loodjes gaan ergzwaar wegen voor de heren van de Veenen daalse Zwemclub. De voorlaatste com petitiewedstrijd werd met grote cijfers verloren van het Amersfoortse Nep- tunus en de laatste wedstrijd, a.s. maandagavond tegen de Hilversumse Robbenreserves zal, naar verwacht wordt, een dergelijk resultaat op leveren. De wedstrijd wordt gespeeld in het Sportfondsenbad te Amersfoort. De achterhoede is weer versterkt met dé vertrouwde figuur van Hans Rompes, die inmiddels overschrijving heeft ge kregen van „Zeus" uit Nijmegen. „GOED-ZO" ACTIE WORDT IN „REHOBOTH" GESLOTEN In de afgelopen week zijn weer ver schillende prijzen uitgeloot voor die genen, die weer hebben meegedaan aan de Goed-zo actie. De prijzen voor de ingeleverde slagzinnen werden aan de volgende personen toegekend: 1. zr. J. Dingemanse, 2. H. van de Broek, 3. C. van Voorthuizen, 4. W. Veldhuizen en 5. G. van Ginkel te Scherpenzeel. Morgenavond eindigt de actie defi nitief. In totaal zullen zaterdagavond nog een dertigtal prijzen worden uitgedeeld. Deze prijzen zijn dan voor de slagzin- nenactie, de gewicht- en de leeftijd actie. Verder zal men in de gelegen heid worden gesteld koffie te kopen met gebak tegen geringe vergoeding. De opbrengst hiervan zal eveneens voor Goed-zo bestemd zijn. De prijzen zullen waarschijnlijk door burgemees ter Hosang worden uitgereikt. Tot slot van de avond zal nog een Amerikaanse verkoping worden ge houden van prijzen, welke de laatste week nog beschikbaar zijn gesteld, doch niet meer als zodanig in aanmer king komen. kwam er met wat builen en schrammen af, wat wel een wonder genoemd mag worden. Na enige tijd arriveerde de politie, waarna de trein zich achteruitrijdende weer losmaakte van de bestelwagen. Een kraanwagen van de firma De Haas bracht de zwaarbeschadigde wagen weer op de begaanbare weg, waarna de trein met enige vertraging weer kon vertrekken. 8 li De II ubhuis, |f PRACHT IDEE VAN ARIE VAN DE BOVENKAMP Deze week was het in Renswoude een tienjarige jongen, en wel Arie van deBovenkamp, die op het lofwaardige idee kwam ook iets voor de actie Goed- zo te doen. Lange tijd heeft hij in zichzelf be raadslaagd en het uiteindelijke resul taat was, dat hij op een gegeven mo ment het gemeentehuis binnenstapte en om een vergunning vroeg voor het lopen met een collectebus voor deze actie, welbekend van de NCRV-micro- foon, ten bate van polio-patiënten. Hij werd direct geholpen en kreeg een verzegelde collectebus mee. Reeds de volgende dag was Arie terug en men ging de opbrengst tellen. Er bleek ruim 24,in te zitten.- Het bedrag werd op 25,precies afge rond. Een bijzonder aardig idee van Arie. JONGETJE VAN 5 JAAR ONDER AUTO Dinsdagmiddag vond ter hoogte van het monument een aanrijding plaats tus sen het vijfjarig zoontje van de heer van M., die op zijn fietsje de Dorpsstraat wilde oversteken, en een volkswagen, komende uit de richting Scherpenzeel. De schuld lag volkomen bij de knaap. Wel trachtte de automobilist nog uit te wijken, maar dit was niet meer mogelijk. Naar later bleek liet het zich gelukkig niet ernstig aanzien. Na geneeskundige hulp werd van M. naar zijn ouderlijke woning vervoerd. SIMAVI-COLLECTE In de week ven 2510 maart word* hier ter plaatse de jaarlijkse Simavi- collecte gehouden. De opbrengst van deze inzameling zal in de eerste plaats worden aange wend voor de bestrijding der kinder sterfte op Nieuw-Guinea. Buiten de grote-stadscentra ligt het sterftecijfer helaas erg hoog. Een foutieve verzor ging van het kind en onkunde op het gebied van de hygiëne zijn de voor- aamste oorzaken van het leed. Door dokters en zusters moet veel voor lichtend werk worden gedaan. Méér kampongverzorgsters moeten worden opgeleid en meer consultatiebureaus en moedercursussen moeten worden opge richt. Het plaatselijk Simavi-comité doet dan ook een warm beroep op harten en beurzen der burgerij. GESLAAGDE NEERBOS-AVOND In de kleine zaal van „Eltheto" werd deze week een propaganda-avond ge houden voor de collectantjes van de „Neerbos centenactie" en hun ouders. Er werd o.a. een Neerbos-filmpje en een tekenfilm vertoond, terwijl ook de jaarlijkse prijzen uitgereikt werden aan die collectantjes die in het afgelopen jaar het meeste geld opgehaald hadden. De eerste prijs was voor Fenny Brux- foort, de tweede prijs werd gewonnen door Anky van de Kraats en Diny van Ginkel, terwijl Miep van Manen de derde prijs had. De ereprijs was voor Heiny Sukkel. De leiding van deze avond was in handen van de heren Huibers en Valkenburg. Na afloop werden de wijken opnieuw ingedeeld, zodat de collectantjes opnieuw aan het werk kunnen gaan voor de wees kinderen van „Neerbos". De zitting van het kantongerecht te Wageningen had deze keer een onge woon groot aantal zaken te behandelen. Tot laat in de middag moest de kanton rechter, mr. A. C. van den Brandt, uit spraak doen; in de meeste gevallen be trof het weer verkeersovertredingen. De 33-jarige D. uit Veenendaal, moest verschijnen omdat hij in de trein hand tastelijkheden gepleegd zou hebben met de conducteur. D. gaf dit onmiddellijk toe en, toen naar het motief voor zijn daad gevraagd werd, gaf hij ten antwoord een borreltje op gehad te hebben. De politierechter in Arnhem had hem voor dit feit reeds veroordeeld tot 60, boete met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie, mr. A. J. J. Pfeil, merkte op, dat het door verdachte aange duide „borreltje" wel een flinke slok ge weest moest zijn, waarop inmiddels al de accijnsverhoging was geheven. Mr. Pfeil eiste 15,boete, te vervangen door 6 dagen hechtenis. D. achtte zich door de politierechter reeds voldoende gestraft en vroeg zich af of hij voor de tweede maal veroordeeld moest worden. Hij bepleitte clementie met het oog op huiselijke omstandighe den. Mr. Van den Brandt vond ook wel, dat D. zijn portie in Arnhem al gekregen had en vonniste hem tot 10,of 4 dagen. Tot 15,— boete of 6 dagen werd in de volgende zaak veroordeeld de 31-jarige mevrouw K. omdat zij in een gelegen heid zonder slijtvergunning een fles sterke drank verkocht had, die „niet be stemd was voor gebruik ter plaatse". Dit was gebeurd in het café van haar zwa ger, de 31-jarige v. M. Deze moest in de zelfde zaak ook voor de kantonrechter verschijnen; in het café had destijds het vergunningsbord niet op een duidelijk zichtbare plaats gehangen. Dit feit kwam hem te staan op een boete van 5, Het echtpaar K. bleek bij de caféhou der in te wonen. Mevrouw K. hielp wel eens in de zaak van haar zwager, maar verklaarde zich niet bewust te zijn ge weest een overtreding te hebben begaan en in onwetendheid te hebben gehan deld. Dit bevestigden de zwager v. M. en haar echtgenoot, de beroepsmilitair K., die als haar getuige mee was gekomen. Maar K. was niet ter plaatse geweest en had de toedracht van zijn vrouw gehoord. De officier gaf de echtgenoot de waar- Reeds verscheidene malen hebben de bewoners van de Leesonweg een beroep gedaan op het gemeentebestuur de zeer smerige sloot aan de Leeson weg te laten dichten. Deze sloot, waar in afvoerleidingen van w.c.'s uitlopen, ligt geruime tijd van het jaar bijna geheel droog. Het is begrijpelijk, dat dit voor kinderen, die met deze sloot In aanraking komen, zeer ongezond is. Artsen en bewoners hopen, dat het ge meentebestuur deze sloot zo spoedig mogelijk zal laten dempen. BB WEER GESTART Gisteravond werd in „Buitenlust" de eerste cursusavond van de BB na een lange periode van rust weer gehouden. Het hoofd BB te Amerongen, de heer Effius was met de opkomst tevreden, hoewel hij hoopte, dat de belangstelling wat groter zou worden. Er komen nog verschillende helpers te kort. De KHBB de heer Staleman gaf een algemene in leiding over de organisatie BB en ver toonde enkele films. Afgesproken werd dat beide blokploegen in hun geheel de verschillende cursussen zullen volgen, zodat ieder van het werk van zijn col lega's op de hoogte is en er een prettige band kan ontstaan. Om de veertien dagen zal er in „Buitenlust" cursus worden ge houden, beginnende op 2 april a.s. JAARVERGADERING V.V.D. De afdeling Rhenen van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie kwam in algemene vergadering bijeen, ter gelegenheid waarvan de aftreden de bestuursleden, de heren Veenbrink en Weenink, werden herkozen. Als bestuurslid van de Centrale Utrecht werd de voorzitter, de heer Harwig, gekozen en als stemhebbend afgevaardigde de heer H. J. v. Dongen. Uit het financieel verslag bleek, dat de afrekening nog met een batig saldo kon sluiten. VOORJAARSKEURING STIEREN De burgemeester van Rhenen vestigt er de aandacht op, dat de provinciale commissie voor de rundveefokkerij in de provincie Utrecht dit jaar de voorjaars keuringen, bedoeld in artikel 4 van het Utrechts Stierenreglement 1936, zal hou den op maandag 1 april 1957: a. bij de Meentschuur 15.00 uur. b. Viaduct Achterberg (B. v. Dijk) 15.30 uur. AARDAPPELMOEHEID De burgemeester der gemeenet Ame rongen maakt bekend, dat op het ge meentehuis voor een ieder ter inzage lig gen de beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning van 8 februari 1957 en de daarbij behorende kaarten en lijst voorzover op deze gemeente betrekking hebbende. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een op de kaarten aangeduid en op de lijst omschreven gebied, tenzij deze teelt wardt uitgeoefend op een voor het be trokken teeltjaar in de beschikking ge noemd en op de kaarten aangeduid ge deelte van het gebied. Als gebieden zijn aangewezen: 1. percelen grond gelegen ten zuiden van de spoorlijn Utrecht-Arnhem, in de omgeving van km-paal 63.8, kadastraal bekend gemeente Amerongen, Sectie A. no. 1051, en in de omgeving van km-paal 63.2, kadastraal bekend gemeente Ame rongen, Sectie A., no. 1050. 2. percelen grond gelegen ten noorden van de spoorlijn Amersfoort-Kesteren, tussen de overweg Eindseweg en de Sla perdijk. BESTUURSMOEILIJKHEDEN DER VARA-AFDELING OPGELOST Dinsdagavond hield de afdeling Scher penzeel van de VARA een goed bezochte ledenvergadering in „Marktzicht". In deze vergadering bleek, dat ondanks dat de afdeling steeds moeite had met het samenstellen van een bestuur, deze toch steeds groeit. Het ledental is gestegen van 150 tot 175. De bestuursmoeilijkheden werden deze avond radicaal opgelost. De heer A. Pater opende en heette de dis trictsvoorzitter, de heer Koning, bijzon der welkom. Bij de ingekomen stukken was het omroeprapport, hetwelk uitvoe rig werd besproken en toegelicht door de heer Koning. Bij de bestuursverkiezingen werden mevrouw Van Ginkel en de heer A. Pater herkozen. Verder werden nog gekozen de heren Plaisier, Groenenveld. Van Maanen en Visser. De heer Koning deelde nog mede dat de radiogids spoedig in kleurendruk zal verschijnen en dat de VARA nu 425.000 leden telt. DAMUITSLAGEN De damuitslagen waren deze week: D. J. Iprenburg C. Valkenburg 20; H. G. Valkenburg J. Jansen 20; W. v. Setten J. v. d. Peppel 20; D. Nlessen R. Bakker 1—1. SCHIETUITSLAGEN De schietuitslagen waren deze week voor de laatste maal in het" wintersei zoen: 1. P. Engelenburg (46 p.); 2. G. J. de Joode (42 p.); 3. A. Dusschoten (41 p.); 4. H. Methorst (41 p.); 5. C. Valkenburg jr. (38 p.); 6. M. Berendse (37 p.); 7. H. Val kenburg (37 p.); 8. J. Koudijs (37 p.); 9. R. v. Eist (36 p.); 10. C. Valkenburg sr. (32 p.). Dinsdagavond was de raad van Scher penzeel in openbare spoedvergadering bij een, om een uit vijf punten bestaande agenda af té werken. Het voornaamste punt was wel het voorstel tot de bouw van 12 woningen en de hiervoor te slui ten kasgeldlening tegen een rente van 5 Als eerste punt na de gebruikelijke opening was er het beëdigen van het nieuw benoemde raadslid, de heer G. v. Leuveren (PvdA), wat door een misver stand in de vorige vergadering niet kon doorgaan. Genoemd voorstel bracht de raad tot enige discussie,toen de heer Van Leuve ren opmerkte, dat geen riolering was ge projecteerd voor deze woningbouw. De voorzitter merkte op, dat hiervoor mo menteel geen geld beschikbaar is. Er is wel een rioleringsplan. Dat men de thans te bouwen woningen voorlopig met een kasgeldlening moet financieren vond de raad ook al een bezwaar. De kosten van deze woningen bedragen totaal 210.000. De heer Berendse was het met de heer Van Leuveren eens. De beide wethouders verdedigden het voorstel en meenden dat men thans nog alleen op deze wijze wo ningen kan bouwen. De heer Hartkoorn Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 vond de financiële basis ook erg wankel. De heer Van Leuveren meende tenslotte, dat het nu mogelijk niet anders kan, maar toen het wel kon, deed men het ook niet. Spreker vroeg nog of men, gezien de prijs, niet beter publiek kan aanbeste den. Deze opmerking gaf weer enige dis cussie. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat, gezien de veranderde toestand in het bouwbedrijf, dit de laatste maal was dat men het onderhands deed en dat men een volgend maal weer wilde aan besteden. Tenslotte werd besloten zonder stemming het voorstel te aanvaarden. De heer Berendse vroeg vervolgens 'n riool te maken om het water van het gas bedrijf beter te kunnen lossen. De voor zitter meende, dat ook dit moest wach ten. Hierna sloot hij de vergadering. Mr. and Mrs. Van Doorn wonen met hun drie zoons Caas (22), Jack (18) en John (16) in hun eigen huis in de omgeving van Nyora, 90 km ten zuiden van Melbourne in Australië. Het is daar een prachtig, enigszins heuvelachtig gebied, met veel en uitgestrekt weideland. Een ideaal terrein voor hun 123 koeien. Ze hebben het goed de Van Doorns. Ze kunnen het zich al haast niet meer voorstellen dat het nog maar vijf jaar geleden is dat ze op nummer 24 in de Veenendaalse Pelikaanstraat in het verre Holland woonden en dat Van Doorn zijn werk deed in de melkfabriek Vemiez. O zeker, ze denken heus nog wel eens terug aan die tijd. Volgend jaar komen ze eens kijken hoe wij het maken in het oude Holland. En dan misschien toch nog hier blijven? Nee hoor, geen twijfel aan. Ze zouden voor geen geld meer uit Australië weg willen. Ik ben nooit in Canada of Zuid-Afrika geweest, zegt Van Doorn, maar ik ben er zeker van dat Australië het land met de beste mogelijkheden is. Holland is beslist te klein. Daar moeten de boeren woekeren om een stukje grond voor zich of hun zoons te bemachtigen en hier is zoveel ruimte. Ondernemingsgeest en grote werklust, maar ook om zijn gezin bij elkaar te houden viel tenslotte het besluit om naar Australië te emigreren. Zijn zwager, M. van de Dik kenberg, ook oud-Veenendaler en voorheen bewoner van de Pelikaanstraat, vestigde zich een jaar eerder in Australië, en diens brieven waren zo enthousiast over het land en de mogelijkheden daar, dat de zoons van Van Doorn er ook met alle geweld heen wilden. Dan gaan we samen en blijven bij elkaar, zo be sloten Van Doorn en zijn vrouw. De voorbereidingen verlie pen zeer vlot en zo vertrok de familie reeds in januari 1952 per „Johan van Oldebarnevelt". Na aankomst in Australië vestigde men zich in het landelijke stadje Wilma in noord-west Victoria. Van Doorn kreeg werk bij een slager en verdiende meteen 144 gulden per week. De jon gens vonden werk als melkers op een boerderij, met de bedoeling in dit soort bedrijven zo gauw mogelijk ervaring op te doen. De familie Van de Dikkenberg had zich reeds kunnen vestigen op een boerderij zuidelijker in Victoria, en zij adviseerden de Van Doorns het beheer op zich te nemen van een boerderij bij Nyora, dicht bij Melbourne. Het was een bedrijf met 123 koeien, een flinke boomgaard en een aantrekkelijk woon huis, dat nu hun eigendom is. In het afgelopen jaar heeft Van Doorn een winst van 22.950,op dit bedrijf kunnen maken. Zij hebben dus hun eigen fruit en verbouwen verder sla, bonen, rode kool, koren, aardappels, wortels, komkommers enz. Ook fruit hebben zij voldoende, zoals appels, pe- De boerderij van de Van Doorns is 150 ha groot. Hier rijden ze met hun trac tor balen hooi van het veld naar de hooischuur. John bestuurt de tractor en v. Doorn rijdt mee op de trekstang. De Van Doorns hebben twee auto's. Rechts zien we de Wolseley die Van Doorn kortgeleden kocht. Hij helpt zijn zoon Caas met de auto die deze enkele maanden geleden kocht ren, aardbeien en citroenen. Verder houden zij nog kippen. Het geld groeit hier heus niet aan de bomen, maar voor wie wil werken is hier zeer veel te bereiken, zo is de mening van de oud-Veenendaler Van Doorn. r~ Horlogerie schuwing voortaan wat voorzichtiger met de eed te zijn: zijn verklaringen waren waardeloos, omdat hij feitelijk niets wist. „U houdt alleen de boel maar op." Dat mevrouw K. geheel in onschuld gehan deld zou hebben, kon mr. Pfeil niet aan nemen; hoogstens zou ze niet met de ge volgen op de hoogte zijn geweest. Hij eiste 15,— om herhaling te voorkomen. Tegen de caféhouder eiste hij voor het ontbreken van het vergunningsbord 6,— (met 5,— had v. M. kunnen schikken). De officier kon v. M.'s ver klaring, dat het te wijten was geweest aan de schoonmaak, niet voldoende vin den. Familie-twisten mogen niet met vuur wapens beslecht worden. Daarom ver oordeelde de kantonrechter de 27-jarige v. O., van beroep opperman, uit Wage ningen tot een geldboete van 35,— te vervangen door 14 dagen. De ten laste legging luidde „het dreigen met een ge weer, althans een gedeelte ervan." Het kwam tijdens de zitting wel vast te staan, dat het wapen in kwestie onmogelijk nog als vuurwapen dienst had kunnen doen, daarvoor ontbraken enkele essentiële on derdelen. Toen v. O. gevraagd werd, hoe hij aan dit geweer was gekomen, vertel de hij, dat het beroep van zijn vader lorrenboer met zich mee bracht, dat dergelijk „spul" geregeld in huis kwam; ook het zoontje van verdachte speelde er wel eens mee. In zijn requisi toir merkte mr. Pfeil op, dat Nederland nog steeds geen Wild-West was. Te vaak duiken in deze streken nog geweren en pistolen op. Hij ried verdachte aan, het spel van zijn zoontje te verbieden, om hem in de toekomst voor incidenten als deze te vrijwaren. De eis luidde 50,— boete. Het geweer, dat gebruikt zou zijn tot bijlegging van een familie-geschil, werd verbeurd verklaard. Tot een viervoudig samengestelde boete van totaal 45,— of 16 dagen hechtenis werd de 25-jarige landbouwersknecht A. uit Wageningen veroordeeld. A. had op de openbare weg met een trekker ge reden, waarachter een aanhang van drie wagens. Hij gaf op de zitting dit feit on middellijk toe; vanwege het slechte weer had hij er tegen opgezien om drie maal de afstand, welke 5 6 km zou geweest zijn, te moeten afleggen. Het bleek, dat het slechte weer ook de oorzaak was ge weest van de te hoge snelheid van ver dachte: 12 14 km per uur, waar in dit geval de maximum snelheid 6 km be draagt. Van de koppelingen van zijn aan hang waren de pennen niet voorzien ge weest van splitpennen. Het hielp A. niet, dat hij verklaarde dit niet te hebben ge weten en dat de agent, die hem bekeurd had ook niet wist of dit inderdaad ver plicht was, wat tijdens de zitting even wel duidelijk naar voren kwam. Het laat ste strafbare feit betrof het niet functio neren van de stoplichten van de aan hangwagens. In zijn requisitoir sprak de officier de hoop uit, dat de baas van K. in dit geval de boete zou betalen, omdat deze onvoldoende toezicht gehouden had en A. dus niet alleen schuldig zou zijn. Voor het feit, dat A. met drie wagens gereden had eiste mr. Pfeil 10,voor de ongeborgde koppeling 20,voor het niet functioneren van de stoplichten 10,en voor het overschrijden van de maximum snelheid ten slotte eveneens 10,—. Verdachte vond het „knap" hoog. mr. Van den Brandt blijkens de uitspraak niet. Alleen de boete voor de achterlichten werd van 10,— tot 5,— verzacht. De 47-jarige timmerfabrikant uit Vel- zen de K. verscheen als getuige in de zaak tegen de verdachte ds. L. Deze laatste had verstek laten gaan. Hem werd ten laste gelegd het niet assisteren bij een verkeersongeluk, waarvan hij zelf de oorzaak was geweest, 75,boete of 30 dagen hechtenis was de eis geweest, maar de kantonrechter wilde ook reke ning houden met het gewoonlijk niet al te hoge salaris van predikanten en ver oordeelde de afwezige tot 60, Getuige de K. had de dominee van een bruiloft in de omgeving naar het station gebracht. Vlak bij het station Ede-Wage- ningen gekomen, werd de verdachte oor zaak van een aanrijding, waarbij een dame ten val gebracht werd. Aanvanke lijk liet het geval zich ernstig aanzien, maar het slachtoffer bleek naderhand geen ernstig letsel te hebben bekomen. Verdachte was echter niet bij de plaats van het ongeluk blijven staan; hij was gehaast geweest en wilde de trein nog halen. Aan de K. had hij verzocht dit voor hem te willen regelen. Tijdens de zitting vertelde deze getuige zich aan de houding van de dominee te hebben ge- ergerd. Ook mr. Pfeil hekelde in zijn requisitoir deze mentaliteit. „Iedereen maakt vergissingen, maar als je fouten hebt gemaakt, hoor je ze te herstellen." Gevoelens van verontwaardiging juist om het beroep van verdachte mogen echter bij het vaststellen van de strafmaat geen overwegende rol gaan spelen. Ook het feit, dat verdachte mogelijk in schrik of verwarring had gehandeld, wilde de of ficier als een verzachtende omstandig heid aanmerken; desalniettemin rekende hij het ten laste gelegde zwaar aan. 50,— of 20 dagen hechtenis met de verplichting de civiele vordering te be talen was de eis en de uitspraak in de zaak tegen de chauffeur S. uit Mierloo. Als bestuurder van een vrachtwagen wilde hij op de Stationsweg in Ede vlak bij de kazernepoort keren. Hij deed dit echter onverwacht en zonder waarschu wing, waardoor hij de 48-jarige fabrieks arbeider O. uit Ede, die een bromfiets bestuurde, ten val had gebracht. Nadat de vrachtwagenbestuurder een grote mond had opgezet tegen O., die over schade-vergoeding wilde praten, was hij doorgereden. Dit alles kwam ter zitting naar voren uit verklaringen van O. zelf, die gelukkig geen letsel had bekomen, en zijn collega, de 24-jarige K. uit Lunteren, die pal achter O. had aangereden. Nadat deze twee getuigen waren gehoord, acht te mr. Van den Brandt het niet nodig, dat de andere twee getuigen in deze zaak nog verklaringen zouden afleggen. De schade, die O. aan zijn bromfiets had op gelopen bleek 12,40 te zijn. De spoorwegovergang in de Nieuwe- weg nabij De Klomp, zal in verband met herstelwerkzaamheden voor alle verkeer, met uitzondering van voet gangers, wielrijders en bromfietsers, worden afgesloten gedurende de nach ten van zondag 24 maart op maandag 25 maart en zondag 31 maart op maan dag 1 april, van middernacht tot 6 uur 's morgens, of zoveel korter dan mo gelijk, langer dan noodzakelijk zal blijken. De te volgen roete zal door borden worden aangegeven. RUSSEN LEREN BIJ DE CHINEZEN De Chinezen hebben sinds vele jaren een conserveringsmiddel in gebruik waarmede men eetwaren ook bij be trekkelijk hoge temperaturen tegen be derf kan beschermen. Het conserve ringsmiddel heet Nipotin. Nu hebben de Russen een studie-commissie naar Rood-China gezonden om de aanmaak van dit middel zelf ter hand te kun nen nemen. EDERVEEN. Eiermarkt, vrijdag 22 mrt. Aanvoer 510.000 eieren. De prijzen vari eerden voor kippeëieren van 11,50 tot 12,75 en voor henneëieren van 8, tot 11,—, alles per 100 stuks bij een vlugge handel. De middenprijs voor kip peëieren bedroeg 12,25. BARNEVELD. donderdag 21 maart. Co op. Veluwse Eicrveiling Ede. De prijzen varieerden bij een redelijke handel van: 5052 kg per 100 stuks 9,57 tot 10,09 52—54 kg per 100 stuks 10,09 tot 10,60 54_56 kg per 100 stuks 10,60 tot 10.96 56—58 kg per 100 stuks 10,96 tot 11,24 58—60 kg per 100 stuks 11,24 tot 11,62 60—62 kg per 100 stuks 11,62 tot 11,92 62—64 kg per 100 stuks 11,92 tot 12,30 64—66 kg per 100 stuks 12,30 tot 12.82 BARNEVELD, donderdag 21 maart Vei ling van de stichting Binnenlandse eier- afzet. De prijzen varieerden bij een re delijke handel van: 58—60 kg per 100 stuks 11,25 tot 11,52 60—62 kg per 100 stuks ƒ11,52 tot ƒ11,77 62—64 kg per 100 stuks 11,77 tot 12,09 64—66 kg per 100 stuks 12.09 tot 12,69 66—68 kg per 100 stuks 12.69 tot 12,83 BARNEVELD, donderdag 21 maart. Eiermarkt. De prijzen varieerden van ƒ11,— tot ƒ12,50 per 100 stuks. De ge middelde prijs bedroeg 11,60 en de kilo prijs 1,90 gebaseerd op 61 gram. De handel was redelijk. WIJZE WOORDEN ANDERS NIET.... HtJ werd geboren, leefde, nam een vrouw en stierf (Gellert) dat een gemengd bedrijf goed koper leveren kan dan speciaal zaken KOOP DAAROM EEN NIEUWE B R1 L BIJ Hoofdstraat 1C6 Telefoon 2576 Veenendaal REPARATIES VLUG EN BILLIJK

De Vallei | 1957 | | pagina 1