Wie 10°/« korting belooft, moet 10°/. ng geven... 0>uzU De Draaikolk Zo denkt U er toch ook over? een stuk Goudstreepzeep V*R*C» promoveert op tweede plaats DOVO's kampioenskansen tot minimum gedaald Van Erk's Rhenus won na 0-1 achterstand van D.V.S.A. Kieviten I - Scherpenzeel I 1-5 Scherpenzeel won van Veluwse Boys Matjan speelde weer, maar verloor met 4-0 Jonathan - De Merino's 3-1 Wim Bleieiiberg weer in oranje shirt Posthoorn - Triangelboys 2-3 Renswoude 2 won met 32 van Hoogland 2 Musketiers - S.V.M.- Boys 2-1 (zaterdagmiddag) Men was niet opgewassen tegen fors spel van S.V.V.N. VRAAG EN AANBOD Dat kan alleen De Gruyter, dankzij reusachtige eigen impor ten, eigen moderne fabrieken en 415 eigen winkels. De Gruyter geeft al meer dan 50 jaar kassabons voor 10% korting. Op alle artikelen, slechts uitgezonderd suiker, zout en soda. Het ligt voor de hand, dat De Gruyter 10% korting geeft, èn betere waar levert, want De Gruyter verzorgt alles zelf en heeft kwaliteits-contröle tot aan de klant toe. rs- Bij elke aankoop van J 2 pakken Trexop of 12 pakken Zelfwerkend wasmiddel ADVERTEERT IN „DE VALLEI'' Trexop Trexop blauw 42 ct Zelfw. wasmiddel 42 ct Wolwasmiddel 40 ct Zeeppoeder 32 ct Huishoudzeep .dubbel 27 ct 35 ct IK koopi>Lj,Vflii 'f TUINGEREEDSCHAP altyd by IJZERHANDEL FEUILLETON Voor VRC zit de competitie er al weer half uur spelen een goed opgezette aan- op. Zaterdag speelde men de laatste wed strijd, nl. in Arnhem tegen ESA. Met een 10 overwinning werd nu definitief de tweede plaats opde ranglijst bezet en VRC zal met DTS en SKV promoveren naar de 3de klasse. De wedstrijd stond op behoorlijk peil en spanning is er volop geweest, daar ESA nog een kansje had op promotie en alles in het werk stelde om de overwin ning te behalen. Maar de Veenendaalse achterhoede had er goed kijk op en gaf maar weinig kansen weg. Toen na een De Merino's hebben in Zeist hun meer dere moeten erkennen in het leidende Jonathan. Reeds na vijf minuten spelen was het 1-0 voor de thuisclub, doordat doelman Diepeveen de bal uit zijn han den liet glippen en de Jonathan-midvoor daarna de bal over hem heen in het doel kon wippen. Na een kwartier werd het 2-0, wederom door een blunder van doel man Diepeveen, die over de bal heen- dook. Kroes kreeg daarna gelegenheid met een onhoudbaar schot de achterstand iets in te lopen, maar nog voor rust wist Jonathan de stand op 3-1 te brengen. Na de rust was het een gelijkopgaande strijd. Blankespoor kreeg nog eens een prachtige kans de achterstand te ver kleinen, maar een Jonathan achterspeler kon de bal nog juist van de doellijn weg werken. Jonathan kwam aan het einde van de wedstrijd nog gevaarlijk opzetten, maar de Merino verdediging liet geen doelpunten meer toe. val van VRC bij midvoor Jansen kwam, stond deze in een goede positie en met een stevig schot wist hij te doelpunten (10). Er kwamen nog enkele kansen maar die bleven onbenut. Na rust kwam ESA nog eens flink te rug, maar de VRC-verdediging wist het gevaar te keren. Even leek het er op dat het te hard zou gaan, maar de goed lei dende scheidsrechter wist erger te voor komen en zo besloot VRC de competitie met een kleine maar verdiende 10 over winning. De eindstand is nu: DTS 17-30; VRC 18-28; SKV 18-23; VIOS 18-20; ESA 16-15; CJV 16-12; SSSE 16-12; Oranje Blauw 17-11; DVOV 18-11; AZSV 16-8. De oud-Veenendaler Wim Bleienberg, die thans triomfen viert bij de semi-prof- club Ajax in Amsterdam, zal woensdag a.s. weer in een oranje-shirt spelen. Wim staat nog wel niet in het Nederlands elftal, maar wel in het Nederlands B-elf tal, dat woensdag in Essen een wedstrijd tegen Duitsland B speelt. Deze wedstrijd is van zeer groot be lang, daar volgende week het Nederlands elftal tegen Duitsland speelt en waar schijnlijk enkele goede krachten uit dit B-team naar het Nederlands team zullen verhuizen. Of de KC Bleienberg echter hoger zal aanslaan dan Cor van der Gijp betwijfelen wij. Misschien dat Wim toch een kans als middenvoor in het Neder lands elftal zal krijgen, tenminste wan neer men Cor van der Gijp op een andere plaats zet. Rhenus heeft op eigen terrein een zwaar bevochten zege weten te boeken op het Amerongse DVSA en wel in de laatste minuten. De gasten beheersten de wedstrijd voor de rust volkomen. Hun spel was veel sneller en hun combinaties veel gevaarlijker dan van Rhenus. Reeds in de twaalfde minuut scoorde de mid denvoor door slecht wegwerken van doel man Ter Burg (10). Rhenus liet zich echter niet onbetuigd, doch tot drie maal toe redde de Amerongse doelman op voortreffelijke wijze. Met deze stand ging ook de rust in. In de tweede helft geraakte DVSA meer en meer achterop. De ploeg werd kennelijk vermoeid door het te hoog in gezette tempo in de eerste helft. In de In de voor Scherpenzeel altijd moei lijke uitwedstrijd tegen de Kieviten heeft men toch in een voor de rust slecht ge speelde wedstrijd de beide punten in de wacht kunnen slepen. Scherpenzeel zo wel als de Kieviten kwamen met enkele invallers uit. Voor de rust was het een slappe wedstrijd, uit niets kon men mer ken, dat hier een kampioenselftal tegen een degraderend elftal speelde. Het plaat sen was wel heel erg zwak. Het was Triangelboys zorgde voor een verras sing door van Posthoorn in Amersfoort te winnen. Na tien minuten spelen be zorgde midvoor Van Thien de boys de leiding, maar juist voor het verstrijken van de eerste helft kon de thuisclub- gelijk maken. Ook na de rust bleef het een gelijk opgaande strijd. Na vijftien minuten spelen was het Bos die na een doorbraak de Boys opnieuw de leiding bezorgde. Posthoorn kwam daarna wat in het offensief, waaruit na vijfentwintig minuten spelen de gelijkmaker volgde. Vijf minuten later was het Van Thien die de stand op 2-3 bracht. In de laatste minuut kwam door een mistrap van Ter- schegget de Posthoorn midvoor alleen voor doelman Slotboom te staan, de Veenendaalse doelman plukte als het ware de bal van de schoen van de Post hoorn midvoor, waardoor hij de zege veilig stelde. Het tweede elftal van Renswoude heeft zondag op eigen terrein van Hoogland 2 weten te winnen. De 32 overwinning gaf echter niet de juiste krachtsverhou ding aan, daar de rood-witten in de tweede helft veel sterker waren. De voorhoede was toen echter niet bij mach te een doelpunt te maken. In de eerste helft nam Renswoude de leiding door een doelpunt van de voet van haar middenvoor. Hoogland maakte echter gelijk, toen T. Hartog even weifel de en niet genoeg wegwerkte. Nogmaals nam Renswoude echter de leiding. Nu was het M. van der Horst, die met een hard schot zijn ploeg wederom de lei ding gaf. E. de Waal nam het derde doel punt voor zijn rekening. Een minuut voor rust kon Hoogland de score op 32 te rugbrengen. In de tweede helft heeft Renswoude de beste papieren gehad voor de doelpunten, maar de voorwaartsen bleken machteloos. OVERZICHT IE KLASSE B AFDELING UTRECHT KNVB Jonathan 15 11 2 2 24 51-24 IJsselmeervogels 14 10 3 1 23 52-21 Cobu Boys 14 10 1 3 21 55-26 Matjan 14 7 3 4 17 41-29 De Merino's 16 8 1 7 17 46-45 GVVV 15 7 4 4 16 42-32 Bloemenkwart. 2 15 4 1 10 9 29-57 DEV 15 3 2 10 8 26-54 De Posthoorn 15 3 0 12 6 29-53 Triangel Boys 15 2 1 12 5 18-48 maar goed dat linksbuiten Renes zich nergens iets van aantrok, want hij was het, die voor een 02 ruststand zorgde. Het waren de formidabele kogels van zijn voet, die de Kieviten-doelman het na kijken gaven. Na de rust, was er wat meer vaart in de Scherpenzeel-voorhoe- de. Het plaatsen was nu ook beter. Keer op keer kwam de bal gevaarlijk voor_het Kievitendoel en het was in de 25ste mi nuut, dat Renes de hattrick verrichtte (03). Vijf minuten later dribbelde Renes door de hele verdediging heen om ook als laatste de doelman te passeren 04. Kieviten liet de moed echter niet zak ken, maar er was geen doorkomen aan. Scherpenzeel zag daarentegen verschil lende aanvallen teniet gaan door de bui- tenspelval. Tien minuten voor tijd werd dit Kieviten toch noodlottig. Van de Haar kreeg de bal op de vleugel keurig toege speeld met nog een back voor hem. Deze werd omspeeld en toen gaf Van de Haar de bal door naar de vrij staande Rootse- laar, die niet faalde (05). In de res terende minuten geloofde Scherpenzeel het wel en door treuzelen van Veldhui zen kon de Kieviten-midvoor de eer red den. Zo werd de eindstand 15. Scheids rechter Jansen leidde correct. Het zag er j.l. zaterdagmiddag toch naar uit, dat Musketiers zijn kampioens kans nog niet wil verspelen, want na het slechte spel van de laatste wedstrijden, zagen we nu een herboren Musketiers- ploeg vechten voor de puntjes. Er zat meer geest en vaart in en al gauw was duidelijk, dat dit een overwinning moest worden, al was het met klein verschil. Het zat in het begin van de wedstrijd niet erg mee, want al in de eerste minuut was het 01 voor SVM-boys door een misverstand in de achterhoede. Doch door twee doelpunten van Blitterswijk en Kra nenburg ging de rust in met 21. Na rust werd niet meer gedoelpunt, hoewel Musketiers steeds in de meerder heid was. Een extra pluim deze keer voor de middenlinie, die een groot aan deel in de overwinning heeft gehad. elfde minuut zette linksbuiten Van Baaren met een fraai schot de achter stand om in een 11 gelijke. Het ging er nu maar om wie het win nende doelpunt kon scoren. Hardnekkig bleven de gasten zich weren, maar ook Rhenus gaf nog steeds de moed niet op en hoe meer de tijd verstreek, des te be ter kwamen de groenwitten er in. Zij hadden in mindere mate last van de ver moeidheid, die bij Amerongen zo'n grote rol ging spelen. Toch duurde het nog tot de drieënveer tigste minuut, voordat Tollenaar uit een corner met zijn hak de bal in het Ame rongse doel kon laten verdwijnen (2—1). In de volgende minuut gaf Van Stokkum een pracht schot weg, dat tot een ieders verrassing doel trof (31). Door deze overwinning heeft Rhenus zich schitterend aan de kop van de rang lijst kunnen handhaven. In een spannende strijd heeft het za terdagelftal van Scherpenzeel met 3—2 gewonnen van het bezoekende Veluwse Boys. Scherpenzeel, dat nog niet geheel veilig stond voor de onderste plaats, heeft door deze overwinning de stand weer kunnen verbeteren. Veluwse Boys is eeji harde ploeg, maar de rustig en correct leidende scheids rechter had de wedstrijd volkomen in de hand. De eerste helft was nog wel aardig. Scherpenzeel was iets sterker en wist beter de geboden kansen te benutten. Na de rust liet Scherpenzeel zich terug dringen op eigen helft. Maar met kunst en vliegwerk wist de Scherpenzeel-ach- terhoede stand te houden. Na 20 minuten spelen wist Vlastuin, die deze middag zeer actief was, met een goed schot Scherpenzeel de leiding te geven. Zeven minuten bracht hij met een kopbal de stand op 20. Een fraai schot van de zelfde speler kwam via de onderkant van de lat op de doellijn, maar de aktieve doelman wist te redden. Na de rust kwamen de Boys krachtig opzetten en spoedig wisten zij de stand op 21 te brengen. Na 15 minuten was het Vlastuin die de Boys-doelman voor de derde maal het nakijken gaf. De Boys bleven het meest in de aanval. Toen ech ter doelman Van Dijk een rustig schot los liet, was het 3—2. De Boys roken een gelijk spel, maar de aanvallen waren te doorzichtig van opzet om succes te heb ben. Budding kreeg nog een kans, toen de Boys-doelman de bal losliet, maar een achterspeler van de Boys zette nog juist zijn voet er voor. Drie minuten voor het einde gebeurde nog een ongeval. Op een ver doorgespeelde bal liep doelman Van Dijk te laat uit en kon toen niet anders meer doen als trappen en de bal kwam precies in het gezicht van de tegenstan der. De bal rolde juist naast. De Boys speler moest het veld verlaten. Na de hervatting vielen er geen doelpunten meer, zodat Scherpenzeel een kleine, maar waardevolle overwinning behaalde. GVVV 2 winstpunten in mindering. De gedwongen rust schijnt Matjan niet bepaald goed gedaan te hebben. Met een 40 nederlaag moesten de Pantermensen (die ook nog met enkele invallers speel den), tegen het leidende Cobu Boys in Amersfoort genoegen nemen. Wat echter meer zegt is, dat de wedstrijd sportief en rustig verlopen is. Na de aftrap ontwikkelde zich al direct een aardig aantrekkelijk spel. Beide elf tallen trokken om beurten ten aanval, met de bedoeling een gaatje in de ver dediging te vinden. In de twintigste mi nuut hadden de gastheren hiermee suc ces, toen de rechtsbinnen de bal in de touwen werkte (10). Matjan zette daar na alles op alles, om de balans in even- Het is niet de eerste keer, dat een ploeg, met het kampioenschap bijna in z(jn zak op het laatste mement een fout maakt door te verliezen. Dit is misschien een troost voor DOVO, maar dan toch wel een heel schrale. DOVO was niet opgewassen tegen het forse spel van SVVN. Vooral de voorhoede van DOVO heeft gefaald. Men had sneller moeten spelen, meteen die bal weer weg en de achter hoede van SVVN uit elkaar rukken. Met snel spel had men wel degelijk doelpun ten kunnen maken. Vooral het gemis aan goede buiten spelers heft DOVO parten gespeeld. Klaas van Hal had weer zjjn oude kwaal terug, het pingelen. Hij remde deze mid dag weer alles af en maakte verder nog de fout teveel in teruggetrokken positie te spelen. Breus van de Pol deed het op rechts zo mogelqk nog slechter. De enige, die op een goede wedstrijd in deze voorhoede kan terugzien is Roelie Schoeman. In de achterhoede had vooral Nieboer een zeer zwakke middag, ook Ad van Manen stond soms raar te schutteren. Teus van Laar had het dus dubbel moei lijk, maar hij heeft zijn taak naar be horen weten te volbrengen. De half- spelers waren eveneens minder goed op dreef. De eerste aanvallen waren voor de thuisclub, doch bijzonder veel gevaar school hierin niet. Hierna kwam DOVO eens het terrein verkennen en het bleek, dat in de Veenendaalse aanvallen toch wel iets meer gevaar zat. Er was een kwartier gespeeld, toen een DOVO-aanval een doelpunt oplever de. Wel werd de bal door een der backs onderschept. maar Roelie Schoeman maakte het hem danig lastig en hij schoot (te hard) op zijn keeper terug, dus 01. Op vrij gelukkig wijze had men de lei ding genomen, maar Vrouwe Fortuna was en bleef in deze periode bij de rood- witten, want na ruim twintig minuten was het voor de tweede maal raak. Weer werd een aanval van DOVO onderschept en weer werd er teruggespeeld, maar nu juist iets te zacht, zódat een snel toege schoten Roelie Schoeman de stand op 02 kon brengen. Vanaf dit moment pakte SVVN de zaken was forser aan en vooral de DOVO-voorwaartsen bleken hiervan zo geschrokken, dat zij te bang gingen spelen in plaats van ook zelf een andere spelmethode te zoeken. Men had de mentaliteit er eens tegen aan te gaan hangen, men was eenvoudig bang voor een trap van de tegenstander, en juist hierdoor kregen de spelers van DOVO wel eens een trap. Nog voor de rust kon SVVN verdiend de score tot 1—2 reduceren. De 1—2 voor sprong van DOVO was echter op dat moment nog wel verdiend. Na de thee dachten de aanhangers van DOVO dat hun favorieten de zaken wel eens anders zouden aanpakken, maar integendeel. Maar heel zelden werd een goede aanval opgebouwd en in het eerste half uur hebben we zelfs geen schot gezien. Die kwamen wel aan de andere kant en toen keeper Van Hardeveld na ruim een kwartier over een bal heen dook, was de stand gelijk. Even scheen het of DOVO nog juist op tijd terug zou slaan, maar nee, men bleef te bang spelen. Het feit dat DOVO weer afzakte inspireerde SVVN op een dergelijke wijze, dat men weer moedig ten aanval trok en na een half wicht te brengen, maar geluk was er niet bij en verder dan een voortreffelijke kogel van P. Tanis, tegen de lat kwam kwam het dan ook niet. Aan de andere kant ging het echter wel, want even voor rust werd het na een goed opgezette aan val 2-0. In de tweede helft had Matjan het kruit blijkbaar helemaal verschoten. Er werd een pover partijtje voetbal ge speeld, waarbij de Veenendalers gevaar lijk in de verdediging gedrukt werden. Doelpunten bleven dan ook niet uit en zo werd het al spoedig 3-0, toen de Matjan verdediging bleef staan voor ver meend buitenspel. Toen het 4-0 gewor den was, ging Van de Scheur nog naar voren om de aanval te leiden, maar ook dat mocht niet baten. De tijd verstreek en de Pantermensen bleken zelfs de macht niet te bezitten om de eer te redden. uur was het dan zo ver, dat SVVN een 20 achterstand in een 32 voorsprong had omgezet. Een enkele laatste wanhopige aanval van de rood-witten, die op de laatste doodssnikken geleken konden de sup porters niet meer tot hoera-geroep bren gen. Twee minuten voor het einde kreeg DOVO nog een goede kans, maar toen deze om zeep werd gebracht, was alle hoop op een gelijk spel vervlogen. Kort hierna floot de arbiter voor de laatste maal. Met neergebogen hoofden verlieten de DOVO-spelers het veld. Men had overigens een verdiende nederlaag ge- De kampioenskansen van DOVO zijn nu wel heel klein geworden, daar VVCG een punt voor staat met nog een wed strijd te spelen. Deze wedstrijd, die uit tegen Go Ahead wordt gespeeld, zal dus de beslissing moeten brengen. Verliest VVOG, dan zullen DOVO en Genemui- den wellicht gelijk eindigen, speelt men gelijk dan eindigen DOVO, VVOG en Genemuiden waarschijnlijk gelijk, doch wint men dan is VVOG zonder meer kampioen. 95 ct per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Wegens verhuizen te koop zo goed als nieuwe haard, mooie eiken boekenkast en grote partij weckglazen. Dennenlaan 4, Veenendaal. Vrijdag en zaterdag niet thuis. Heer alleen zoekt net kost huis. Br. onder nr. 3277 aan het bur. van dit blad. Gevraagd een meisje voor hele of halve dagen. Mevr. Wels, Beatrixstraat 66, Vee nendaal. Te koop 200 hennen, wit x Hamps en zwart. 7 weken. Dahliastraat 15, Veenendaal. Te koop 1 groot en 1 klein kindcrledikant. Adres Jan van Nassaulaan 6 1, Vee nendaal. Tc koop wegens plaatsge brek een klein kippenhokje voor 8 hennen. Tevens te koop 120 hennen, wit x hamps, 13 weken oud, en 140 leghorns, 7 weken oud. Ook in gedeelten. Gortstraat 94, Veenendaal. Woningruil. Aangeb. te Zeist woonkamer, keuken, 2 slaap kamers en douche. Gevr. woning te Veenendaal. Br. onder nr. 3278 aan het bur. v. d. blad. Te koop ijzeren volière met j broedhok 100 x 150 cm. Als- 1 mede speelgoed-garage met verlichting, 90 x 50 cm. Te bevr. Kerkewijk 6, Veenend. Te koop 450 jonge hennen, R x H. Prima le klas. E. J. van Ginkel, Schalm 7, Rens woude. Te koop Matchless, 3»/2, kop- klep, bj. 1950. H. van Leeu- veren, Glashorsterdijk 98, Scherpenzeel. Gevraagd een zelfstandig meisje voor de huishouding. Aanmelden na half zeven 's avonds. J. van Rhee, Jr., Valleistraat 23, Veenendaal. Te koop Liguster en rozen (klim en struik) spotgoed koop. Parallelweg 70, Vee nendaal. '■m Mo Opel Blitz, nieuw en oude Front, open en gesloten laadbakken van 1500.tot 4259,—. W. C. Kool. tel. 226 K 8377, Eist (U.). Te koop z.g.a.n. cyclostyle. Bijzonder geschikt voor ver enigingswerk. Spoorbaan 23, Rhenen. Woningruil: nieuwe flatwo ning Zandstraat; gevraagd woning in Veenendaal-zuid. Brieven onder nummer 3279 aan het bureau van dit blad. Hennen te koop, W x H. Wed. D. van Roekei, Kade 12, Veenendaal (Gld.). Gevraagd net dagmeisje v. spoedige indiensttreding. Mevr. J. Drost, Julianastr. 65 Veenendaal. Te koop accordeons, nieuwe en tweede handse. Tweede Achterkerkstr. 4, Veenend. Lederen kleding. Gem. beta lingscondities. Leder- en Sportmag. „Albers", Hoofd straat 15, Veenendaal. geldig van 27 maart t/m 2 april 1957 SPECIAAL in BRILLEN Hoofdstraat 51 VeenendaaI IK tuinier, metpleiziec lOant. pak 42 ct pak pak pak pak stuk Hes Patrimoniumlaan 5 Tel. 2839 - Veenendaal DE GRUYTER 570327 DOOR REIN VAN GELDER (10) Hij loopt bij dokter Sandering de deur plat. Hij geeft Hendrika, Jan en de dokter de schuld, als er na een half jaar nog niets aan de hand is. „Dokter, por ze toch eens op, alle bei. Het is nu al een maand of zes, zeven, en ik hoor nog niks over een kind." „Kalm aan, De Kruif. Dat kun je niet forceren zoals de groei van sla of andijvie. Wat niet is, kan komen. Soms na tien jaar nog wel,' probeert de dokter hem gerust te stellen. Maar de boer neemt met die ver klaring geen genoegen. „Tien jaar? Tien jaar, zegt u. Maar u denkt toch niet dat ik zo lang wach ten wil?" schreeuwt hij verontwaar digd,, vlak bij het oor van de dokter. „Toch zal dat wel moeten, De Kruif. We zullen rustig moeten afwachten." Maar u kunt er toch wel iets aan dóén, dokter? Poeiers of pillen of een drankje, dat zult u zelf wel het beste weten." „Ja, ja, je hebt het maar voor 't zeg gen," zei de dokter wrevelig. „Moet ik ze soms ook nog wat ingeven dat het een jongen wordt of een twee ling?" „U steekt er de gek maar mee. Maar ik zeg, 't kon al best zo ver zijn. Toen ik een paar maanden getrouwd was, zei mjjn vrouw al „Ja, ik weet al wat ze zei, De Kruif, maar iedere vrouw is niet eender. Hou je daar even rekening mee?" „En ik zeg u dokter, dat ik meer ver stand van vrouwen heb dan u. Hendrika is er best geschikt voor. Ze ziét er uit als Hollands welvaren. Ze is geboren om kin deren te krijgen, zo mollig en dik dat ze is. Ze had allang een tweeling moeten hebben." „Twee jongens, zeker?" vroeg de dok ter laconiek. „Precies. Twee jongens. Zég, dokter, het zal toch niet aan Jan liggen?" Dokter Sandering werd ongeduldig, wist echter zyn kalmte te bewaren en zei op rustige toon: „De Kruif, ga nu alsje blieft eens naar huis terug. Heus, 't komt in orde, maar het laat zich niet dwingen. Laat ze maar begaan die twee en ga ze niéts verwyten. Dat is onredelijk. En nu ga ik gauw naar mijn patiënten. Goede morgen, De Kruif. Tot ziens." De dokter raadde er maar naar dat het wel in orde zou komen, maar hij moest toch wat zeggen. En hij was bekwaam genoeg om voor zichzelf te bekennen dat hij er niets van wist. Het kon wel zijn dat het nooit in orde kwam. Maar voor het ogenblik was hij die halsstarrige boer tenminste kwijt. Hendrika zelf liet de moed ook wel eens zinken. Ze hoopte vurig dat voor haar het moedergeluk was weggelegd, ook om Jan en bovenal voor vader De Kruif. Dat was het enige wat hier in dit om ze te ontvangen. Aan niets zal het jonge huishouden nog ontbrak. Ze ge voelde zich beter dan ooit, achtte zich volkomen in staat om kinderen groot te brengen. Haar verlangen ging ver uit boven dat van haar schoonvader. Ze zag dat hij haar soms verwijtende blikken toewierp, als er over kinderen van ande ren gesproken werd. Dat verlangen werd tenslotte tot een obcessie. Ze werd er magerder van en ongedurig, soms ver drietig en lichtgeraakt. Jan zag het met zorgelijke ogen en hg waarschuwde zijn vader om voorzichtig te zijn met Hendri ka. Want het is een goede vrouw, net als moeder was. Had vader dat wel eens op gemerkt? Of zag vader slechts dat wat er nog lang niet was? Een kindje. Een zoon. ER GAAT EEN LICHTJE BRANDEN. In die dagen stierf een zekere vrouw Brink. De man bleef achter met een meis je van ruim vier jaar, in een huisje op een zeshondérd meter afstand van de Wilgenburg. Het waren arme mensen, die nimmer enige weelde hadden gekend. Hendrika benijde deze vrouw, die ten minste de moederweelde wél had onder vonden. Iedere winter liep de man, die daggelder was bij de boeren, zonder werk. Dit betekende tevens een tekort aan alles waarop de mens recht heeft. Goede voe ding, goede kleren en beschutting tegen de koude in de barre wintermaanden, maar nimmer kon in de zomer zoveel ver diend worden, dat deze minimum-ei3en geheel bevredigend konden worden. Hendrika vroeg zich af of deze mensen wel ooit naar een kind verlangd hadden. Wat kunnen ze het voor de toekomst meegeven Wat moet er worden van zo'n wezentje, dat reeds zoveel ontbeerde en nu zelfs de moeder moet verliezen Jan en Hendrika hebben gebeden om kinderen. Ze hebben alles in gereedheid hen ontbreken, allerminst aan liefde. En deze mensen, die Steven Brink en zijn vrouw, die nooit de kerkdeuren binnen gingen, die misschien de geboorte van een kind als een last beschouwd hebben, krijgen er een toegewezen, terwijl ze er niet eens voor zorgen kunnen. Mogelijk is het een ongelukkig misvormd kindje, overdekt met zweertjes. Hendrika heeft het nooit gezien, maar ze stelt zich voor, dat een kind uit zo'n armoe-gezin zeker niet volwaardig kan zijn. God is onrecht vaardig. Hij laat zo'n kleine meid onver zorgd achter bij een vader die de hele dag moet werken. Wat moet er van dat schaap terecht komen? En op de Wilgenburg wordt gewacht nu al een vol jaar lang en er is nog steeds geen verblijdend teken. Het drukt de stemming. Vooral vader De Kruif begint te wanhopen aan de verwezenlijking van zijn sterkste verlangen. Jan tferkt stil en in zichzelf gekeerd. Hij probeert zijn stemming voor Hendrika te camoufleren, omdat hg ziet hoe ook zg er onder lijdt. Ze voorzien dat het huwelijk kinderloos zal blgven. „Misschien is dit juist heilzaam voor de vrouw", zegt dokter Sandering. Jan de Kruif knikt enige malen. „Ja, dokter, misschien wel. Maar als ik mijn vrouw zo zie, dan zie ik van die heilzaamheid niets. Als het zo doorgaat, dan gaat het glad verkeerd." „Geduld, De Kruif, een beetje geduld." En ineens, daar was het kind. Er liep een donkerogig meisje over het erf van de Wilgenburg. Het trippelde met de kleine blote voetjes achter Ad en Dolf aan. Het sprong en lachte, stamelde ge brekkige zinnetjes, opgebouwd uit woor den die het begin of het einde hadden verloren. Het bewoog zich als een jong poesje, vlug en bevallig. Hendrika staarde het meisje aan, ge fascineerd door haar verschijning. Een wezentje teer en broos, losgelaten in het leven, met de zorgeloosheid de jeugd eigen. Maar het wierp een schaduw in de jonge huishouding van Jan de Kruif. Waarom speelde dat deerntje niet ergens anders? Bij andere boeren zijn genoeg kinderen, waarom moet ze juist hier ko men? Ad en Dolf moesten wijzer zijn en het kind niet laten meelopen tot op het erf. Zeker, het had een lief gezichtje en mooi lang donker haar, dat krulletjes vertoonde bij de oortjes. Het had kuiltjes in de wangen en het was slank en op merkelijk blank van huid. Ook bij Jan stak iets van binnen toen hij het kind zag spelen. Waarom kwam het hem her inneren aan hetgeen ze zelf misten? Hij zag hoe zijn vrouw er onder leed. Hij vermoedde dat ze het diep zou voelen, dat gemis, telkens als ze naar d i t meisje keek. Hoe, evenals hij, zij het zou be schouwen als een onrechtvaardigheid des hemels, dat er kinderen waren op plaat sen waar ze niet gewenst werden. Hij dacht, ik hou dat meisje van het erf af, mijn vrouw lijdt er onder. Het is wel jammer, ik vind het wel een aardig hups ding, het heeft zo'n zonnig gezicht je, maar ze moet hier toch maar wegblij ven. Tevens bedacht hij, dat daarmede dat kleine hoopje jeugd, 't enige wat op de Wilgenburg gezien werd, verdreven zou worden. En ook verweet hij zichzelf een hardvochtigheid, die hem eigenlijk vreemd was, ontstaan als een woeker plant op de onvruchtbare grond van zelf beklag. Dat ze juist hier kwam en niet ergens anders, was een verschijnsel dat hij niet kon verklaren. Misschien had ze totaal geen reden om hier te zijn. En dat Hendrika er hinder van had, dat meende hij als zeker te mogen aannemen. Ze zei: „Jan, ik kan me haast niet in denken, dat er kleine kinderen zijn die door God verlaten worden." „Waarom zeg je dat zo, Drika?" vroeg hij. „Och Jan, als ik zo naar die kleine Sientje kijk, die hier iedere dag rond zwerft, dan krijg ik almaar het gevoel, dat ze gezonden is. Door een macht, Jan, die wij niet doorgronden kunnen. Mis schien is het een vingerwijzing, dat wij zelf nooit kinderen zullen krijgen en dat we aan dit meisje onze liefde moeten ge ven. Overal in het rond kan ze speel makkertjes vinden van haar leeftijd en toch schijnt ze hier het liefste te zijn. Soms zit ze heel alleen in de schuur, speelt met een touwtje of een paar bloem potten, praat met de hond of met de kip pen, en het is net, Jan, of ze hier geboren is. In huis durft ze niet te komen schijn baar. Zeg ik eens wat tegen haar, dan loopt ze schuw weg. Altijd blijft ze bui ten. Wat zou daar toch achter zitten, Jan?" Een paar tranen komen in haar oog hoeken terwijl ze spreekt. Haar verlan gen naar een eigen kind stroomt in de klank van haar stem naar hem uit. „Wat daarachter zit? Ja, Drika, dat weet ik ook niet. Maar jij hebt er hinder van dat het kind hier komt. Is het niet, Drika? Het meisje moet hier wegblijven. Jij staat mij nader dan het kind van een ander. Steven Brink moet maar zorgen dat zo'n deerntje bij andere mensen wordt ondergebracht. Wij hier kunnen er niet op letten. Vandaag of morgen dan krijgt ze een trap van een paard of zo. Nee, het moet afgelopen zijn." Hij sprak nogal heftig, maar bond in toen hij zag, dat Hendrika telkens wisselde van kleur en dat de tranen rijker vloeiden. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4