Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Jeugd heeft behoefte aan speelgelegenheid Veenendaal telt 573 vestigingen r Wist U,... BEHANG 1957 Fa. F. TAK Voor en tegen van verplichte vakantie voor winkeliers WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Voor Veenendaals Julianaziekenhuis Wie betaalt verbetering van wegen in Woudenberg Met totaal 6855 werkzame personen 31e jaargang VRIJDAG 29 MAART 1957 No. 26 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE VEENENDAALSE RAADSZAAL Gecostumeerde voetbalwedstrijd gaat door Scheep jeswolharmonie naar Lisse Hij is 5.- waard 2 AT 156399 SCHERPENZEEL Plattelandsvrouwen hadden goede feestavond AGENDA j EDER VEEN Jongen onder autobus SCHOONMAAK NIEUWE STALEN WATERVERF TWEEDE ALGEMENE BEDRIJFSTELLING Uitgesproken industrieplaats ELST Koninginnedag te Eist Film ouden van dagen voor de jeugd AMERONGEN RENSfVOUDE ACHTERBERG Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VA LEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Verschillende sprekers voerden in de raadsvergadering van woensdagavond het woord over de noodzakelijkheid van het scheppen van speelgelegenheid voor de Veenendaalse jeugd, en wel in de vorm van speeltuinen en rolschaatsbanen. Hierbij werd o.m. genoemd het probleem met de kinderen op bovenwoningen, alsook het levensgevaarlijke rolschaatsen op de rijweg. De. politie jaagt de kinderen, zeer terecht, van de weg af, maar wat wordt er tegenover gesteld? Waar moeten ze heen? Het was burgemeester Bakker, die de ouders met grote nadruk op het gevaar van de rolschaatsende jeugd wilde wijzen. Wethouder De Ruiter deelde mede dat er voor „zuid", d.w.z. door de buurtvereniging Westersingel met behulp van gemeente en bouwvereniging, binnenkort een speeltuin zal worden aangelegd. Verder zegde hij toe de mogelijkheid en de financiële consequenties te bezien van het aanleggen van rolschaatsbanen. Een en ar.der kwam ter sprake n.a.v. een vraag van de heer Van Ojik (chu), die veel klachten hoorde van ouders die op de bovenwoningen geen raad weten met hun kinderen. Het maken van zand bakken betekent al een verbetering. De heer Van der Woerd (pvda) bepleitte o.m. een rolschaatsbaan op de plaats waar zich nu aan het Panhuis een plantsoen bevindt dat toch maar wordt vertrapt en verhield. In heel Veenendaal West vin den wij geen pleinen o.i.d. waar de jeugd zich kan bewegen. Bij het vaststellen van de notulen der vorige vergadering vroeg de heer Van Hardeveld (pvda) nog eens naar de be wering van de voorzitter in die vergade ring. dat het bericht inzake de plannen voor het stichten van een werkplaats voor minder validen, gepubliceerd door „De Vallei" geheel onjuist zou zijn. En kele dagen later werd er namelijk wel een gezamenlijke bespreking over deze aangelegenheid gehouden met besturen van omliggende gemeenten. Waarom heeft de voorzitter in de vorige vergade ring niet meteen gezegd, dat er plannen in voorbereiding zijn. Voorzitter zei er bij te blijven dat het bericht onjuist was en dat de zaak nog in een stadium van voor bereiding verkeert en nu nog niet voor publikatie vatbaar is. Er moet dan toch ergens een lek zitten, zo was de conclusie van de heer Van Ojik. De voorzitter zei geen vermoedens omtrent deze zaak te kunnen uitspreken waar hij geen bewij zen heeft. Van het blad vond hij het ech ter onjuist van dit lek gebruik te maken. Van het raadslid Van Galen was be richt van verhindering ontvangen. Deze bevond zich nl. op huwelijksreis. Vervolgens werden in de commissie tot nazien gemeenterekening en jaarstukken grondbedrijf 1955 gekozen de heren Bast- meijer, Van Eden en Kroesbergen. Eervol ontslag werd verleend als lid van de woningcommissie, de heer Jansen, wie de voorzitter nog woorden van dank bracht voor het zeer vele werk in deze commissie door hem verzet gedurende niet Xiiiriut-r dan 10 jaren. In tijn plaats- werd als lid gekozen de heer Joh. Slok, LAATSTE GROND VOOR SPORTCOMPLEX Bij het voorstel tot aankoop van een stuk grond met opstallen aan het Pan huis, ten behoeve van de aanleg van het sportcomplex, vroeg de heer Kroesber gen (ar) of er nu geen eind komt aan het kopen van grond voor dit sportcomplex. Het lid Van Ojik had dezelfde vraag, ter- GRONDAANKOOP OP GELDERS B. en w. van Ede hebben de gemeen teraad voorgesteld op diens verzoek aan de heer A. H. v. W. te Gelders Vee nendaal te vérkopen een perceel grond gelegen in het complex Emmalaan, ter grootte.van 13.40 are. dat de Goed-zo-baard van ■de heer Spies een lengte van 7'/z cm heeft bereikt? dat „Oranjedag" het feestpro gramma voor de komende Koninginne dag nog niet geheel rond heeft? dat de inwoners a.s. maandag de gehele dag nog in de gelegenheid wor den gesteld hun voorkeur kenbaar te maken omtrent de onderdelen en de samenstelling van het feestprogramma? dat dan namelijk op de Markt een stembus aanwezig zal zijn waarin men liefst ondertekend met naam en adres een briefje kan doen waarop men zijn wensen voor het feest heeft gesteld? dat de bus wordt geplaatst bij de nieuwe gemeentelijke fietsenstal ling aan de zuidzijde van de kerk? dat, naar wij vernemen, er nog geen plannen zijn om de kraaiennesten in de hoge bomen van het Stationsplein te verwijderen? dat, nu er practisch niemand meer last kan hebben van wat er van boven kan komen vallen, een verwij dering hiervan ook geen zin heeft en zelfs een verlies betekent? dat namelijk vrijwel niemand het kan nalaten bij het passeren van de. bomen even naar het lawaai omhoog te kijken? welke reeds plaatsvervangend lid was. wijl de heer Van Deelen (sgp) meende te weten, dat er nu al grond voor dit sport terrein beschikbaar is ter oppervlakte van 1200 ha. Hebben b. en w. nog andere plannen met deze grond of is het de be doeling alle boeren tot bestedingsbeper king te brengen doordat zij geen inkom sten overhouden. De voorzitter deelde mede, dat het hier inderdaad het laatste stuk benodigde grond betrof. Het voor stel werd aangenomen met aantekening dat de sgp-fractie tegen was. De heer Van Hardeveld vroeg of het stuk grond dat ingevolge het volgende voorstel verkocht zou worden aan de fa. Gebr. Nieboer, het laatste is dat nog in het complex De Geer over is. Wethouder De Ruiter deelde mede, dat er nu nog een perceel over is, nl. bij de Groen van Prinstererschool, maar dat is bestemd voor het stichten van een openbaar ge bouw. De sgp-fractie vraagt ook aantekening tegen te hebben gestemd bij het aanvaar den van het voorstel de Chr. Orat. Ver. Veenendaal een eenmalige subsidiever hoging van 100,te geven. De Bouwkas voor Nederlandse gemeen^ (Zie verder pagina 4.) Naar wij vernemen belooft de gecostu meerde voetbalwedstrijd tussen een elf tal van de buurtvereniging „Wester singel" en een elftal vn de Frisia Wol- fabriek alhier, op zaterdag 6 april a.s. een groot succes te wordén. Voor deze wed strijd, die zoals men weet, wordt gespeeld ten bate van de actie Goed-zo zijn 23 alleraardigste costuums gehuurd. Dat deze wedstrijd ook in de omliggen de plaatsen met belangstelling wordt te- gemoetgezien blijkt wel uit het feit,' dat met het bureau der VW, alhier, meer dere malen telefonisch contact wordt op genomen omtrent het aanvangsuur der wedstrijd. Deze wedstrijd, die om ongeveer 4.30 uur zal beginnen, zal voorafgegaan wor den door een mars van gecostumeerde voetballers. Deze mars zal muzikaal wor den opgeluisterd door de Koninklijke Scheepjeswol Harmonie. Een prijzens waardig initiatief van deze jonge buurt vereniging. Aanvankelijk zou de Scheepjeswol- harmonie op 27 april naar Lisse gaan om deel te nemen aan het jaarlijks Bloemencorso in de bollenstreek, maar nu de natuur zo vroeg is, heeft men de datum voor het corso vervroegd tot 13 april. Het is de bedoeling, dat de har monie een deel van de muzikale om lijsting van de stoet zal verzorgen en o.m. van Lisse tot Hillegom in de stoet zal meelopen, hetgeen op zichzelf een onderscheiding voor het korps betekent. De Scheepjeswolharmonie heeft ver der nog bezoeken op het programma staan voofll mei: Opheusden, 1 juni: Dodewaard en 6 juli weer naar de Valkenheidemars, voor welke mars h korps, i.v.m. het 60-jarig bestaan, een wisselbeker heeft beschikbaar gesteld. Zoals wy in ons vorig nummer kon den berichten, werd de Vallei-riks van de vorige week gevonden. De waarde van de riks van deze week is'daardoor weer op 5 gulden gekomen. Het (rode) nummer van de riks van deze week is Deze wordt dus weer in het versprei dingsgebied van ons blad uitgegeven en wanneer u hem vindt en voor don derdag a.s., 12 uur, aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie, welke nu dus 2,50 bedraagt, in contanten uitbe taald. Kykt u dus goed uit naar de rUksdaalder met het rode nummer 2 AT 156399. Dinsdagavond hield de afd. Scherpen zeel van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen de Jaarlijkse feestavond in de Sociëtiet. De zaal was goed bezet toen na het bekende Scherpenzeels kwartier tje, de presidente, mevrouw Zwaan allen een hartelijk welkom toeriep. En wel in het bijzonder de burgemeester van Scher penzeel, mr. C. P. Hoytema van Konijnen burg en zijn echtgenote, welke laatste kortgeleden tot beschermvrouwe van de afdeling werd benoemd. Verder mevrouw Van Urk en echtge noot en vertegenwoordigsters van de zuster-afdelingen Hoevelaken en Bun schoten, de Gelderse «Mij. van Landbouw, IIHIIIIMIIIMIIIM* •Vil III III I Mill 11 ii !l Heden §1 beurs VEENENDAAL vrqdag 29 maart. „Koren- 8 uur, Alg. verg. Veilig Ver- if 1 keer. Zaterdag 30 maart, Ver. Geb. =f Eikenlaan, uitvoering „Onder wui- II vende palmen". Woensdag 3 april, |i Groene Kruisgeb., 8 uur, jaarverg. I? Grt>ene Kruis. Luxor theater, vrü- dag t.m. zondag, „Nachtdienst Vrou- wenpolitie", maandag t.m. woens- i| dag, „In einer kleiner konditorei" ïi en donderdag „Onteerde meisjes". RHENEN fi Heden, vrydag, 29 maart, „Irene", i! 8 uur, film „Morgen zie ik je weer", ff Dinsdag, 2 april, „Eigen Gebouw" ff XJitv. zangver. „Kunst na arbeid". y Vrijdag, 5 april, „Irene", Mulo- H avond. Dinsdag, 9 april, „Eigen Ge- bouw" filmavond Alg. Ned. Bouw- bedrijfsbond. Donderdag, 11 april, ff „Eigen gebouw lig Verkeer. RENSWOUDE y Zaterdag 30 maart, „Rehoboth" 7.30 |f li uur. uitvoering T.I.P., klucht „De zr rare familie". Maandag, 1 april, stie- f| ii renkeuring oprijlaan kasteel. SCHERPENZEEL Heden, vrUdag 29 maart „Markt- z= H zicht", tentoonstelling Avondnijver- ff heidsschool. Zaterdag, 30 maart, 2e ff uitvoering accordeonver. „Fortissi- 1= mo", toneelstuk „Polly Perkins." If ACHTERBERG ff Heden, vrydag 29 maart, 7.30 uur, =f 11 en zaterdag 30 maart, 6.30 uur, ff Buurtschapshuis, bazar brandweer. f| AMERONGEN li Zaterdag 30 maart. Clubhuis, Dis- f| 11 trictswedstrijden EHBO. Zaterdag 6 april, uitv. „Kamike Kawaiians" uitr. diploma's Vei- Van de zijde van het Juliana-Zieken- huis verzocht men ons opname van het volgende: Aan alle ingezetenen van Veenendaal Zoals de meesten uwer bekend zal zijn heeft zich direct na de tweede wereld oorlog een comité samengesteld met het doel te komen tot stichting en exploitatie van een ziekenhuis in Veenendaal. Uit dit comié is onstaan de stichting Het Juliana-ziekenhuis Veenendaal. Het bestuur is samengesteld uit leden die zijn aangewezen doof het gemeentebestuur van Veenendaal en uit leden welke door de kerken zijn afgevaardigd. Een collecte door de stichting georga niseerd voor de gehele Veenendaalse be volking, heeft bewezen, dat door een plaatselijk ziekenhuis te stichten, aan een lang gekoesterde wens werd tege moet gekomen, gezien de gulle bijdragen die binnenkwamen. In de loop der tijden werd steeds meer duidelijk, dat er aan het bestaande huis ongeriefelijkheden kleefden en er meer en meer plaatsge brek kwam. Om hieraan een einde te maken is het bestuur na veel wikken en wegen en berekeningen makende tot het besluit gekomen een geheel nieuw huis te bouwen, hetwelk kapitalen kost. Door de welwillende medewerking van het gemeentebestuur, dat zich garant stelde voor rente en aflossing, werd men hiertoe in staat gesteld. Voor de extra gezellige en huiselijke inrichting roepen wij uw aller mede werking in. Een propaganda-commissie is hiervoor in het leven geroepen. Het ligt in de bedoeling om alle ingezetenen in deze actie te betrekken. Daartoe neemt de commissie een aanvang met de aller grootste groep, nl. de groep van de werk nemers in geheel Veenendaal en naaste omgeving en allen die, in welke rang dan ook, in loondienst zijn, om spoedig daar na andere groepen te bewerken. Na verschillende besprekingen met on dernemingsraden van Veenendaalse be drijven, directies, personeelschefs en hoof den van loonadministraties, komen wij thans met een plan tot u waardoor gij uw medewerking tot het bereiken van het gestelde doel kunt verlenen. Aan uw medewerking twijfelen wij geen ogen blik, daar bij de oprichting door u spon taan werd gereageerd. Toen werd het op te richten ziekenhuis „Ons ziekenhuis" genoemd, hetwelk het nog steeds is. Om uw medewerking zo gemakkelijk mogelijk te maken, is er in overleg met ondernemingsraden, personeelschefs en hoofden van loonadministraties een plan ontworpert om geheel vrijwillig '/i ®/o van het loon te laten afhouden gedurende een jaar, hetwelk door de bedrijven per drie maanden zul 'wotden afgedragen. Nage noeg alle grote bedrijven zegden hun medewerking toe. Het is de propaganda-commissie niet mogelijk, gezien het grote aantal, ook de kleinere bedrijven, kantoren, ateliers, werkplaatsen, winkels enz. te bereiken en te bewerken. Indien het bedrijf waarin u werkt aan u geen folder uitgereikt heeft, zal het op prijs gesteld worden, dat u onder uw medewerkers een actie begint. Het giro nummer van de penningmeester van het Juliana-ziekenhuis is no. 13080. Iedere ingezetene zal van mening zijn, dat in een grote vooruitstrevende in dustrieplaats als Veenendaal een goed ingericht ziekenhuis een eerste vereiste is. Vroege bloei van vruchtbomen in Zuid- Limburg. Door het mooie voorjaar staan in Zuid-Limburg de vruchtbomen byna «»rle weken vroegej- in bloei, dan nor maal hei geval is. Foto: Het dorpje Berg en TerblUt. Op de achtergrond het dorpskerkje. BEROEPEN In de afgelopen week heeft ds. C. Treure, Ned. Herv. predikant te Eder veen, bedankt voor het op hem uitge brachte beroep door de Ned. Herv. ge meente van Ridderkerk. EDERVEEN. Eiermarkt, vrijdag 29 maart 1957. Aanvoer 515.000. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 11,50 tot 13,en voor henneëieren van 7, tot 11,per 100 stuks bij een vlugge handel. Woensdagmiddag stak het 12-jarige zoontje van de fam. W. uit de Van de Pollstraat tussen twee geparkeerde au to's plotseling de Hoofdstraat over, juist op het moment dat een autobus passeer de. Hoewel de autobus slechts een zeer geringe snelheid had, werd het knaapje met een ernstige hoofdwond en een her senschudding naar het Juliana-zieken huis overgebracht. Zijn toestand gaat iets vooruit. KOLENDAMP MAAKTE GEEN SLACHTOFFERS In een woning aan de Emmalaan had zich woensdagmorgen kolendamp ge vormd, waardoor mevrouw B. toen zij 's- morgens beneden kwam bedwelmd raak te, terwijl één van de zes kinderen braak neigingen vertoonde. Een der kinderen waarschuwde de buren, waardoor spoe dig frisse lucht kon binnenstromen en erger werd voorkomen. Mevr. B. bleek verder geen nadelige gevolgen te hebben opgelopen. ERNSTIG GEWOND BIJ AANRIJDING Woensdagmorgen werd de heer R. uit Wageningen, werkzaam op de Ritmees ter Sigarenfabriek op de Kerkewijk aan gereden door een personenauto, bestuurd door de heer v. E. uit Veenendaal. Met inwendige kneuzingen werd het slacht offer naar het Juliana-ziekenhuis over gebracht en na verbonden te zijn verder getransporteerd naar het ziekenhuis te ■fr 25 kleuren Geeft niet af Bussen Glans- en Grondverf. Borstelwerk, Zeemleer, Sponzen enz. enz. Hoofdstraat 106 Telef. 2576 Tijdens de rondvraag van de Wouden- bergse gemeenteraad heeft de heer Stui- venberg (ar) een principieel betoog ge houden over de bijdragen, die betaald moeten worden voor verbetering van we gen. De heer Stuivenberg achtte onbil lijkheid aanwezig in het feit, dat er boe ren zijn, die tezamen met de Cult. Tech nische Dienst de aanleg van een weg moeten betalen en dat anderen, die toe vallig met hun pand wat gunstiger lig gen, niets behoeven bij te dragen. De voorzitter bestreed deze opvatting en meende, dat er wegen worden gemaakt uit oogpunt van algemeen belang en niet omdat er iemand toevallig aan of bij de weg woont. De hegr Stuivenberg was echter nog niet klaar, want hij had bespeurd, dat er te weinig toezicht was bij de werken, welke de gemeente laat uitvoeren. Het loopt tegenwoordig in de honderdduizen den, wanneer men iets laat maken, zei hij. Hij bepleitte een opzichter, die alleen met dat opzicht belast zou worden of eventueel een derde wethouder, die zich van deze zaken op de hoogte z^ou houden. De voorzitter herinnerde in dit verband aan de uitspraak van de raad, onlangs nog gedaan, waarbij de wedden van de wethouders niet verhoogd werden, zoals was voorgesteld. Spreker was overigens wel bereid dit vraagstuk aan een bespre king in de raad te onderwerpen. De raad behandelde voorts het voorstel van het college een lening van 250,- te verstrek ken aan de gymnastiekvereniging „Lon- ga" voor aankoop van een evenwichts- balk. De heer. Vermeulen (pvda) vroeg of het gymnastieklokaal er nu eindelijk komt. Dan is een bijdrage wellicht niet nodig. Hij was verder van mening, dat er toch maar één gymnastiekvereniging is. Wanneer het college van oordeel is, dat er binnen twee jaar een gymnastieklo kaal is, laat men de aanschaffing van de evenwichtsbalk dan voor eigen rekening nemen. De voorzitter gaf geen hoop. De plan nen staan er niet best voor. Hij vroeg zich overigens af of die evenwichtsbalk wel noodzakelijk was. De balk hoort bij het moderne gymnastiekonderwijs, maar niemand heeft de zekerheid, dat dit over twee of drie jaren nog zo is. De voorzit ter verklaarde verder nog, dat er toch wel een zekere verhouding is tussen de verschillende verenigingen. Longa is ten slotte met de lening akkoord gegaan. De heer Cortus (gem. bel.) was het met het voorstel helemaal niet eens. Wij gebrui ken geld van anderen. Wie is er verant woordelijk in de vereniging? Wanneer wij iets willen doen, dan stel ik voor de balk zelf te kopen en deze te verhuren voor 50,per jaar. De voorzitter merk te hierbij op, dat de kosten van de balk in totaal ongeveer 550,bedragen. De beer Voorthuizen (chu) ondersteunde het voorstel van het college. Het voorstel Vermeulen (pvda) werd onvoldoende on dersteund, evenmin als dat van de heer Cortus, zodat het voorstel van b. en w. in stemming werd gebracht en met 6 tegen 2 aanvaard. het U.L.G. en ie jonge boerinnen en boeren van „Tot nut. en genoegen". Hierna oritvïng me\fróuw~ HSyieTiYaWau" de "Sulq^Jg ea trr-rurnhni-fc- nenburg ter herinnering aan het aan- Dezer dagen verscheen het rapport van de tweede algemene bedryfstelling, verricht door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het rapport bevat o.m. ook voor Vee nendaal zeer interessante cüfers. Hier uit blijkt namelijk nog weer eens dui delijk hoezeer Veenendaal een uitge sproken industrieplaats is, en wel in de eerste plaats gezien het opvallend grote aantal mensen dat hier werk vindt, naar verhouding van het aantal inwoners en het aantal bedrijfsvesti gingen. Het aantal vestigingen in Veenen daal beloopt 573 met 6855 werknemers. Ter vergelijking diene dat b.v. Rhenen 421 vestigingen telt met 2360 werk nemers, Soest 1012 vestigingen met 3512 en een plaats als Zeist 1664 vestigingen met 11.010 werknemers. Een bevestiging dat Veenendaal een industrieplaats is, vormt andermaal het feit, dat het grote aantal werkzame Naar wij vernemen wordt het Koning- innefeest in Eist weer iets heel bijzonders (zoals wij trouwens gewend zijn de lpat- ste jaren). Het programma is nog niet gereed, maar dit zal spoedig worden ge publiceerd. Ook voor de kinderen zal dit jaar weer een groots programma worden samengesteld. Daarom bevelen wij de collecte, die volgende week zal worden gehouden, warm aan. De collecte zal huis aan huis worden gehouden, door leden van de Oranjecommissie onder het mot to: Geef met gulle lach, voor deze blijde dag. personen hier in een naar verhouding klein aantal bedrijven is geconcen treerd. Van de 573 vestigingen zijn er namelijk 514 met minder dan 11 werk nemers; 26 met 11 tot 20 werknemers; 18 met 21 tot 50 en slechts 15 met meer dan 51 werknemers. Uit het rapport blijkt verder dat van de 6855 werknemers in Veenendaal werk vinden in de nijverheid, 925 in de handel en 185 in het vervoer e.d. Ook het hoge aantal werkzame vrou wen hier spreekt voor zichzelf, name lijk 1717, dat is 25 op iedere 100 werk nemers. In Rhenen b.v. vinden wij 385 werkzame vrouwen, dat is 16 per 100 werknemers. In het rapport is verder aangetekend dat de werkgelegenheid in onze omge ving sinds het jaar 1930 ongeveer of meer dan verdubbeld is. vaarden van de functie van bescherm vrouwe een oorkonde, ontworpen door de kunstschilder Den Bolk. Het jaarver slag werd zeer uitvoerig, en op rijm, ge bracht door mevrouw Dijkstra. De af deling is weer met vijftien leden ge groeid tot 80. In 1957 hoopt men de 100 leden te bereiken. Nadat men met het dameskoortje het bondslied had gezongen werd op vlotte wijze een zeer gevarieerd programma afgewerkt van zang, schets jes en declamatie. Mevrouw Zwaan bracht aan het einde alle medewerksters hartelijk dank voor de gezellige avond. WEER PAPIERACTIE VAN „CAECILIA" De muziekvereniging „Caecilia" zal op zaterdag 30 maart weer een oud-papier actie houden. Tevens deelt het bestuur mede, dat men weer leerlingen kan toe laten. De mogelijkheid daartoe was enige tijd niet open wegens te grote toeloop. BEROEPEN Door de Gereformeerde kerk te Scher penzeel is een beroep uitgebracht op ds. P. W. van Veen te «Broek onder Akker- woude. WEER 63 LEERLINGEN IN BEZIT VAN VERKEERSDIPLOMA Deze week hebben 83 leerlingen van de lagere school praktisch gedeelte van het verkeersexamen afgelegd. Hiervan kwa men er 63 in het bezit van het diploma. De leerlingen Koster en Legemaat slaag den met lof. KRIJGT „MUSKETIERS" VOETBALVELD? Naar wij vernemen zal de zaterdag voetbalvereniging „Musketiers" de be schikking krijgen over een eigen voet balveld. Musketiers heeft tot nog toe ge speeld op het veld van v.v. „Eist". Het nieuwe voetbalterrein komt in de buurt -rei den op aangelegd kunnen worden. Een en ander is echter nog niet definitief. De film van de reis van de Elsterse ouden van dagen zal op veelvuldig ver zoek nogmaals vertoond worden. De film wordt gedraaid op donderdag 4 april, 's- middags om half vijf in de zaal van de heer Van Leth. Deze voorstelling wordt speciaal voor de jeugd gegeven, zodat ook die in de gelegenheid komen hun grootouders op het witte doek te zien verschijnen. INGEBRUIKNEMING COMPLEX MARINEWONINGEN MARINIERSKAPEL KOMT Zoals reeds eerder werd bericht, zal het complex van 58 marinewoningen op 1 april a.s. officieel in gebruik worden genomen. Een en ander zal te 3 uur met enig ceremonieel plaats vinden. Nadat de autoriteiten bij het complex woningen zijn aangekomen, zal de burgemeester een welkomstwoord uitspreken, waarna een toespraak wordt gehouden door de Commandant van het Korps Mariniers. Hierna volgt dan de officiële opening van het complex voor de symbolische aanbieding van de sleutel van het pand Prinses Irenelaan 19 aan de toekomstige bewoners. Vervolgens wordt een rond gang gemaakt door het complex en zal de compleet ingerichte modelwoning Ko ningin Julianalaan 1 worden bezichtigd. Aan het ceremonieel zal worden deel genomen door een gewapende wacht van mariniers uit de Van Braam Houckgeest- kazerne te Doorn, de Marinierskapel der Koninklijke Marine en de Tamboers en Pijpers van het Korps Mariniers. Na deze bezichtiging zal de Mariniers kapel en het tamboer- en pijperkorps een rondgang door het dorp maken. De volgende roete wordt gevolgd: Prinses Marijkelaan, Molenstraat, Overstraat. Hof, Nederstraat, Holleweg. Kon. Wil- helminaweg en Prinses Marijkelaan. FILMVOORSTELLING Door de Christelijke Film Actie wordt op zaterdag 30 maart a.s. in het Clubhuis vertoond de film „De pastorie van Hin- ton" en op 20 april de film „Morgen zie ik je weer". BILJARTERS VERLOREN In een zeer slechte wedstrijd heeft het eerste team van de biljartvereniging „Renswoude" geen kans gezien een over winning te behalen in de uitwedstrijd tegen .WIK in Wageningen. Wel was het begin vrij goed, want de eerste partij leverde een overwinning op. De tweede partij werd verloren door de heer G. van de Kaa. De derde partij werd gespeeld door de heer C. de Fluiter. Deze verloor doch speelde overigens een goe de partij. De ïaaiste partij, gespeeld door de heer G. ten Braak, had Renswoude nog een puntenverdeling kunnen bezorgen, maar ook hier was het verlies, zodat Rens woude uiteindelijk met 62 ten onder ging. Het eerste team speelt nu dinsdag avond in café „De Zwaan" de laatste wedstrijd in dit seizoen. Het tweede team speelt woensdagavond in Wageningen bij „De Kroon" de laatste wedstrijd. V.V. „RENSWOUDE" HEEFT EEN NIEUWE TRAINER Naar wij vernemen heeft de plaatse lijke voetbalvereniging „Renswoude" weer een trainer. In de afgelopen winter is de heer Schelle, die ook in Renswoude voetbalde, er mee opgehouden en sinds die tijd werd er niet meer getraind. Nu begint men echter weer en men heeft voor deze functie aangetrokken de heer B. Cornelissen uit Veenendaal, ook oud-keeper van „Veenendaal". De heer Cornelissen traint eveneens de jeugd van „Renswoude". OPBRENGST BAZAR RUIM ƒ500,— Naar wij vernemen heeft de bazar, die onlangs werd gehouden door de voetbal vereniging „Renswoude" ruim 500, netto opgebracht. Een mooi resultaat, waarmee de penningmeester zeker tevre den zal zijn. VOETBALPOOL De voetbalvereniging „Renswoude" is ook weer aangesloten bij de KNVB-pool, die intussen weer is gaan draaien. For mulieren voor deze pool kan men ver krijgen bij de secretaris, de heer J. H. van de Veer. VERF UW GRAS! 's Win ters met dat dorre, gele gras is het lang niet zo lollig als 's zo mers om een partijtje golf te spelen", zei Eisenhower op een winterse dag toen hij van het golfveld het gebouw van de golfclub te Augusta binnentrad. Jeróme Franklin, verffabrikant, knoopte dit in z'n oren en ging aan het experimenteren. Na 2 jaar zoeken bracht hij vorig najaar een verfje op de markt, dat zon-, wind- enstormvast is. Maar met zijn slogan „Verf uw gras groen" had hij in 't begin maar heel weinig succes. Tot dat de winter kwam. Drie uni versiteiten namen een proef met zijn grasverf om hun rug by-, hockey- en golfvelden een fris en vrolijk uiterlijk te ge ven. Daarna volgden vele clubs en nu is het al zo ver dat Franklin via tal van bijkanto ren zijn verf aan de man moet brengen en bij tijden niet meer aan de vraag kan voldoen. De kleuren waarin de nieuwe verf verkrijgbaar is, zijn groen, paars en „blauw als de zee in het warme zuiden". KORT. Een Japanse soldaat die erop betrapt werd in burger op straat te lopen, is veroor deeld tot een norstraf van tien minuten. VERVELING. Toen men vanuit Amerika aan Shaw vroeg of men er een van zijn stukken mocht opvoeren, schreef Shaw terug: „Ais ik naar Amerika kwam zou ik er zo'n succes hebben dat ze me tot president zouden maken; en daarbij zou ik doodgaan van verveling." MEDAILLE. In 1869 werd door de Fransen by de opening van het Suez-kanaal een her inneringsmedaille uitgegeven, Franse spaarzaamheid bereidt de weg voor de wereldvrede." We zouden willen weten wat Nasser na op zyn medaille gaat zetten. STALIN IN TURKIJE. De Russen hebben aan de cineast Zanuck toestemming geweigerd om in Rusland de buitenopna men van zijn film „Het leven van Josef Stalin" te maken. Zanuck maakt ze nu in Tur kije...; TEMPERAMENT. Een van de anekdotes over de onlangs overleden dirigent Toscanini zegt, dat hij bij het horen van het nieuws van de oorlogsver klaring van Italië aan Frank rijk van woede al zijn. kleren verscheurde. AMOR BETRAPT. Wat is er discreter dan een liefdes brief? Maar, o schrik, e-en Jon geman in het Franse dorpje Fors kwam tot de ontdekking, dat hij niet de eerste was, die een blik in de brieven van zijn meisje wierp. Zij waren open geweest vóór de postbode ze bij hem in de bus stopte. Prompt ging hij zich beklagen. En wat bleek toen.? De vrouw van de besteller opende op het postkantoor stilletjes de brie ven en las ze achter gesloten gordijntjes samen met de buur vrouw. Nu het raadsel is opge lost schrijven de verliefden in Fors elkaar weer met een ge rust hart. SLOGAN. „Eén Gomnlka In de hand is beter dan tien Eisen howers in de lucht", zeiden Poolse studenten tydens de Poolse verkiezingen. STATISTISCH. Nog steeds breken zich lieden het hoofd over de vraag of de werken van Shakespeare door Shake speare, Bacon of Marlowe zijn geschreven. Maar deze vraag werd al lang beantwoord door de heer Mendendall, die in 1901 een boek schreef, waarin hij schrijvers rangschikt volgens statistieken, die hij samenstel de door het aantal woorden per zin en het aantal letters per .woord te tellen. De zo verkre gen curven tonen aan, dat het „ritme" van Macon hemelsver verschilt van dat in de Shake- speareaanse toneelstukken, ter wijl de curve van Marlowe zo veel overeenstemming vertoont dat men er versteld van staat. EXOTISCH. De Franse filmcensuur heeft de film Bel- Ami van Louis Daquin vrijge geven voor vertoning nadat in de dialoog de volgende veran dering was gebracht. De woorden: „Wat denken de Arabieren? De Arabieren den ken niet", moesten worden ver vangen door: „Wat denken de exotische planten? - De exo tische planten denken niet". PIJP. Volgens de Daily Ex press wordt het in New-York steeds hygiënischer: sinds kort is het er verboden zyn pyp op straat leeg te kloppen. CARRIERE. Jacqueline Frangois, nu cabaretster in de Franse hoofdstad, met een gage van 3500 gulden per avond, be gon in 1942 haar carrière in een klein theater voor een gulden EINDLES LAND- EN TUINBOUWBEDRIJFSLEER Dinsdagavond j.l. werd in de lagere Landbouwschool eindles gehouden van de cursus land- en tuinbouwbedrijfsleer. Deze cursus is georganiseerd door het U.L.G. De heer Schuiling, leraar aan de Rijkslandbouw winterschool te Utrecht, stelde aan de cursisten verschillende vra gen, betrekking hebbende op bovenstaand onderwerp. Vervolgens werden door de burgemeester van Rhenen de diploma's uitgereikt aan de volgende cursisten: J. v. d. Pol, Wageningen, G. Hardeman, Veenendaal, J. Rouw, Achterberg, A. Janssen, Veenendaal, G. v. Rooijen, Wa geningen, H. v. d. Scheur, Achterberg, R. v. Dijk, Achterberg, T. Henken, Rhe nen, J. Hardeman, Veenendaal, K. Hen ken, Rhenen, D. Lodder, Achterberg, R. v. Garderen, Achterberg en D. A. Lod der, Achterberg. Door de cursist Van de Pol werd na de uitreiking dank gebracht aan de heer Polstra, leider van de cursus. JAARVERGADERING G.V. „EXCELSIOR" J.l. dinsdagavond werd in de o.l. school jaarvergadering gehouden van de g.v. „Excelsior". Door de secretaris werd een uitvoerig verslag gegeven over het af gelopen jaar, waaruit bleek, dat de ver eniging zich nog steeds in stijgende lijn bevindt. Het ledental breidt zich gestadig uit. Er werd het afgelopen jaar met suc ces deelgenomen aan de rayondag in Veenendaal. De zomeravonduitvoering en de vaardigheidsproeven werden een suc ces voor de vereniging; alle deelnemers aan deze proeven zijn geslaagd. Ook het verslag van de penningmeester was be moedigend. Er werd besloten ook dit jaar aan de rayondag te Eist deel te ne men, welke dag georganiseerd wordt door de sportvereniging „Oranje-Wit". In prin cipe werd besloten deel te nemen aan een cursus, welke wordt georganiseerd door het rayon De Gelderse Vallei, met als centrum Veenendaal. Ongeveer half oktober zal een bazar worden gehouden ten bate van het toestellenfondt. Ver volgens werd de voorzitter, de heer R. Rijkse, die aftredend was, bij acclamatie herkozen. VERGADERING ORANJEVER. De Oranjevereniging te Woudenberg, zal op 4 april a.s. een algemene leden vergadering houden in hotel „de Schans" alhier. Aanvang 8 uur. Agenda: bespre king plannen voor 1957, bestuursverkie zing, e.a. WIJZE WOORDEN DE KWADE SCHADUW Eerzucht ls slechts de kwade schaduw van edel streven (George Macdonald) Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1957 | | pagina 1