DE VALLEI RANG op staat Voor de Jeugd V A-tje RANG is alleen RANG als er Overzicht van de hoogste series in de biljartcompetitie w <t)e petsnapeung. pan cfamsk -<^C3 V& 3SK3 :<^(3 M na P. van den Bosch toonde zich beste speler van de biljartbond KESTEREN Gevonden en verloren voorwerpen VEENENDAAL j| VOOR DE GROENE TAFEL]? LIENDEN WOUDENBERG Boerderijbranden januari 1957 Slootje springen De ongehoorzame duinkoni j nt j es Officiële bekendmaking VRAAG EN AANBOD PLAATS EEN Kost slechts 95 cent DIVERSEN TE KOOP OF TE RUIL: TRACTOREN Gebr. Van Ginkel J RANG RANG \v KN Nu het einde van de biljartcompetitie nadert, willen wij, voordat de laatste wedstrijden in vele klassen een beslis sing gaan brengen eens een overzicht geven van de persoonlijke prestaties, die tot nu toe zijn geleverd. Wij geven hier alleen een overzicht van de hoogste se ries en zullen straks nog de persoonlijke gemiddelden in een meer uitgebreid over zicht publiceren. Hier volgen dan de hoogste series in de diverse klassen. In de hoofdklasse werden 22 series ge maakt van 50 en hoger. Hiervan nam de Veenendaler P. J. van den Bosch van BW er liefst 8 voor zijn rekening, waarbij vier boven de 100. Zijn hoogste serie werd ge maakt in de tot nu toe mooiste partij van de competitie tegen J. J. Aalmers van WIK uit Wageningen. Van den Bosch maakte daarbij een gemiddelde van 31.12 en Aalmers 21.12. De hoogste series wa ren in deze schitterende partij resp. 149 en 76. Verder noteerde Van den Bosch nog series van 70, 57, 74, 109. 103, 108 en 56. J. Vonk eveneens van BW maakte er twee, nl. 75 en 57. In de tweede klasse werd elf maal een serie gemaakt van 30 en hoger. W. van Ravenswaaij, ook van BW, scoorde 33 en 41. M. van Capelleveen van Sport uit Veenendaal scoorde eenmaal een serie van 35 caramboles. In de derde klasse werd als norm ge steld een serie van twintig. Alleen J. van Voorthuizen van Renswoude voldeed hieraan met een serie van precies 20. VERKEERSONGEVAL OP RIJNDIJK De heer H. van S., timmerman te Res teren, liep donderdagavond op de Rijn- bandijk bij Wageningen bij een verkeers ongeval een gebroken knie op. Betrokkene had zojuist per bromfiets een bezoek aan zijn echtgenote gebracht, die reeds geruime tijd in een sanatorium te Wageningen is opgenomen. Op de te rugweg kwam hij evenwel in botsing met een andere bromfietser, waardoor hij zijn macht over het stuur verloor en van de dijk af reed. De patiënt is naar het ziekenhuis „Bethesda" te Tiel vervoerd, alwaar hij ter verpleging is opgenomen. FRUITTELERS OP ONDERZOEK IN DUITSLAND In de afgelopen winter is er tijdens de lezingen en praatavonden van de Neder landse Fruittelers Organisatie der afde lingen Resteren, Ingen en Echteld. als mede die der Gelderse Maatschappij van Landbouw, afdeling Lienden weer veel gesproken over de Italiaanse concur rentie bij de afzet van fruit. Ook de vak bladen hebben daarop gewezen. Ook op de veilingen is deze concurrentie goed merkbaar. Er gaat maar weinig fruit naar Duitsland, omdat Italië veel fruit naar dat lan exporteert. Dit is de reden dat de besturen van bovengenoemde organisaties hebben ge meend, ook zelf eens poolshoogte te moe ten gaan nemen. Een tweetal jaren geleden zijn er enige excursies naar de Duitse groothandels markten geweest, maar thans is de situ atie daar verder in ons nadeel veranderd. Daarom is het goed dit zelf ook gezien te hebben om een besluit te kunnen ne men wat daar straks tegenovergesteld kan worden. Deze concurrentie kost de fruittelers geld, en getracht zal worden om aan de weet te komen waarom daar momenteel geen vraag naar goudreinet- ten is. Om echter maatregelen op eigen bedrijf te nemen, dient eerst de markt situatie aldaar enigszins verkend te wor den. Gezien de grote interesse, die er voor deze excursie bestaat, hebben de bestu ren een excursie vastgesteld op vrijdag, 5 april a.s. Op het programma staat een bezoek aan de groothandelsmarkt te Keulen en de kleinhandelsmarkt te Wuppertahl. De terugtocht wordt gemaakt via de autobaan naar Duisburg en via Mörs Xanten naar Nijmegen. Opgave voor deze excursie kan ge schieden vóór 1 april bij de secretariaten der genoemde afdelingen. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Voor de vierde klasse werd als norm gesteld 15 en hoger. Kampioen-seriema ker in deze klasse is H. van Ravenswaaij van Sport uit Veenendaal met de vol gende series: 18, 16, 24, 15 en 19. Van de zelfde vereniging noteerde H. Hardeman een serie van 15 en F. van Hoeflaken een van 22. Geen wonder dat Sport 2 onbe reikbaar aan de kop gaat in 4A. Bij La Campagne noteerde Van de Pavert in de vierde klasse een maal 16. Verder is deze speler in de klasse echter niet kunnen komen, daar hij inmiddels reeds naar de hoofdklasse is gepromoveerd. Poedels 5 uit Rhenen is vertegenwoordigd door A. van Walsem met 15. In de vijfde klasse werd als norm een serie van tien gesteld. Van Sport uit Veenendaal scoorden A. L. van de Vondel 12 en D. Binsbergen 10. Van Sportlust uit Eist behaalden J. de Kievit en A. J. M. van Leth beiden een serie van 10. Van Poedels 6 uit Rhenen scoorde J. van Apel doorn een serie van precies 10. BVR uit Rhenen is in deze klasse goed vertegen woordigd. De heren H. Hovestad en R. Donselaar scoorden beiden 10 en E. G. Opperman zelfs 15. Uit een en ander blijkt wel, dat de diverse clubs in deze omgeving een flink woordje meespreken en dat hier en daar ook zeker jong talent schuilt. Het meest is in deze competitie als jeugdig speler wel op de voorgrond getreden de heer J. van Voorthuizen van getreden de heer Van de Pavert van La Campagne uit Renswoude. Na enkele wedstrijden in de vierde klasse te heb ben gespeeld werd hij direct in de hoofd klasse geduwd en hij maakt het hier werkelijk prima. Zijn prestaties worden steeds beter en we mogen verwachten, dat hij voor de toekomst nog heel wat voordeel aan zijn club zal brengen. Zoals de lezers wel bemerkt zullen hebben is er voor iedere klasse een norm gesteld. Deze is zeker niet gemakkelijk te bereiken. Wel zijn er zeer veel spelers geweest, die er bijna aan toekwamen, maar waarvoor deze norm toch te zwaar bleek. Alleen de beste spelers hebben er dan ook maar aan voldaan. HOEVEEL LUISTERAARS EN KIJKERS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen bedroeg op 1 maart 1957 2.259.015 tegen 2.246.882 op 1 februari 1957. Het aantal aangegeven televisitoestel- len steeg van 112.076 op 1 februari 1957 tot 122.439 op 1 maart 1957. Het aantal draadomroepaansluitingen kwam in dezelfde maand van 544.132 op 544.641. In de A-kerk te Groningen werd aan Jhr. Dr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer het ere-doctoraat uit gereikt voor Letteren en Wijsbegeerte, in aanwezigheid van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. Na de promotie wordt de ere-doctor door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard gefeliciteerd. Aan het bureau van politie te Veenen daal werden als gevonden aangegeven: 2 m lintkabel van televisie; 1 ruwha rige terrier (kl bruin-zw.-wit); 1 wit-zw. konijn; 1 bl. babywantje; 1 veelkl. wol len sjaal; 1 lederen voetbal; 1 kinder- portem.; 1 zw. damesglacé; 1 rode plastic portem. m. inh., w.o. foto's; 1 goudkl. armbandje m. klaverbladhangertje; 1 p. lichtbr. dameshandsch.; 1 p. gev. bruine herenglacé's; 1 m. bont gev. linker he renglacé; 1 br. zeildoek fietstas; 1 plas tic regenkapje; 1 strook wit kant; 1 p. zwarte rubber kinderlaarsjes; 1 bruine jongenspetten met bont; 1 rijwielhand- pompje. Als verloren werden aangegeven: 1 kl. model zW. damesportem. m. inh.; 1 bl. jongenspet m. grijs bont; 1 beige gestr. colbertjasje; 1 br. zeildoekfietstas, inh. gereedschap en een bus benzine; 1 rood lederen damesportem. m. inh.; 1 koperen gewicht; 1 bedelkettinkje; 1 br. lederen damesportem. m. inh., best. uit bank- en muntbilj. en SKF-sleutelring en Vivo- bonnetjes; 1 grijsbr. colbertjasje; 1 pas poort t.n.v. verliezer; 1 bril; 1 br. lede ren aktetas m. inh. w.o. doos rep. gereed schap en regenbroek; 1 gouden oorknop; 1 zw. portem. m. foto's; 1 br. gev. linker motorhandsch.; 1 groene autoped; 1 sier plaat voor achterwiel v. Am. Ford; 1 rood-witte want; 1 p. donkerbr. heren glacé's; 1 groen lederen étui, inh. 1 sleu telbos; 2 bruin lederen damesportemon nees m. inh.; 1 smeedijzeren schakelarm band met afb.; 1 geruit jongensjasje. tegen haar chef op het confectie-atelier? Het niet meer jonge gezicht blgft uit drukkingloos. Eens te meer ben ik dank baar, dat ik niet midden achter de groe ne tafel, doch slechts achter de (overi gens ook groene!) perstafel zit. M. G. Emeis Jr. Gevonden: een bruine glacé dames handschoen. Inlichtingen groepsbureau rijkspolitie te Lienden. Gevonden: rode capuchon; étui met schrijfbehoeften; zw. vulpen; schroeve- draaier. Verloren: zw. lederen portem. m. inh.; rood gespikkelde stropdas. Inlichtingen rijkspolitie. In de maand januari 1957 zijn 10 boer derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar werd beschadigd. Eén van deze branden kwam voor in Friesland, één in Drente, twee in Gelderland, zes in Noordbrabant. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 425.200, Eén van deze branden werd veroorzaakt dor defecte schoorsteen, drie door het spelen met vuur, één door het vonken van warmlopende as van dorsmachine, één door vonken uit stookgelegenheid, terwijl in vier gevallen de oorzaak on bekend bleef. Bij deze branden zijn één paard, 28 stuks rundvee, 26 varkens en 20 stuks kleinvee omgekomen. Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Onze jarigen 28 maart Wim v. Ravenzwaay; 28 28 29 1 april 1 2 3 3 Ria v. d. Kraats; Wim van Lagerwey; Henk Brussaard; Joke van Maanen; Joke Vermeulen; Beppie Schoonderbeek; Martha van Zetten; Wilrit Nijhoff. Oplossing raadsels I. Muzieksleutels. II. Slijk - Lize - ijzer - kerk. III. Asten - Appelscha - Dwingelo - Vriezenveen - Beerta. I. De letter E. III. Arnhem - Goes - Dokkum - Roer mond. Nieuwe raadsels Voor ouderen. 1. Hieronder zien jullie letters staan, netjes twee aan twee. Als je ze in goede volgorde zet, krijg je een bekend spreek woord. Ke - ha - ev - nh - st - at - 11 - in - ho - kl - en - et - rd. II. X koning van Israël X adellijke titel X vogel X deel van een huis X plaats in Friesland X duizend X deel van een plant X jaargetijde Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden, de naam van een plaats in Utrecht. III. In een hut zaten twee Eskimo's. De ene was de vader van de zoon van de ander.Hoe kan dat? Voor kleineren. I. 'k Ben meer dan niets, dus ben al wat, 'k Kan groot zijn maar ook klein. Maar met een letter voor m'n naam kun j' op me rijden. Wat zou 't zijn? II. X een boom X tam, niet wild X hoort in de keuken X een meisjesnaam X hierin vangt men vis. Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Drente. III. Wie gaan er altijd op hun kop naar school? De sloot was breed; twee meter haast. Piet sprong er overheen. Maar Karei vond de sprong te groot Daar stond hij, heel alleen. „Vooruit toch Karei, waag het maar, Het valt heus nog wel mee." „Ik durf niet", zei de jongen bang, „Het lijkt wel de Noordzee." „Dan loop je maar naar huis terug". Zei kwaad toen onze Piet. Maar dat leek Karei ook niet goed Dat wou hij liever niet. „Vooruit toch vent", zie Piet nog eens, „Ik wacht niet langer hier, Dan loop je maar naar huis terug, Dat kost je drie kwartier." En Karei liep een eind terug, Hij nam z'n aanloop lang, Hij zou de sprong maar wagen dan Maar ach, wat was hij bang. Hij holde hard. hij nam een sprong. Een gli, een plons een kreet. Daar lag de springer in de sloot, Hij was hem toch te breed. Vriend Piet lag dubbel in het gras. Zo lachte hij, die knaap. „Nou Karei, kruip er maar weer uit. Je kijkt net als een schaap." En daar stond Karei op het gras, Als kwam hij zo uit 't bad En toen hij thuis kwam, heeft hij nog Wat van z'n pa gehad! (Vervolg) Simon Snor weifelde. Hij had ook veel zin om wat meer van de wereld te zien. je zat je hier toch maar suf te vervelen, maar hg dacht toch ook nog wel even aan vaders waarschuwende stem. „Ach", zei Rafeloor, „ga je nu mee Simon, die mei den zijn altijd zo bang. net als vader en moeder. Wat kan er nu gebeuren, we gaan immers maar een klein eindje, met een half uurtje zijn we terug." Toen gaf Simon Snor zich gewonnen. „Vooruit dan maar," zei hij, „maar niet zo'n eind hoor!" De twee zusjes zaten met grote ogen te kijken, dicht tegen elkaar aan en Waaierstaartje, die altijd nog al gauw huilde, liepen de tranen al over de wan gen. „O, o snikte ze, „misschien zien we ze nooit weer." Maar die kwajongens zaten al boven op de duintop en ze maakten een lange neus naar hun zusjes, die daar zo angstig bij elkaar zaten. Toen wipten ze uitge laten door het mulle, witte zand naar be neden en beklommen dadelijk weer een ander duin. Heerlijk zo helemaal vrij te zijn en net te doen waar je zin in had. Ze knabbelden wat aan het helmgras en lieten zich dan weer hals over kop van een duin afrollen. Zo waren ze al een heel eindje van huis afgedwaald. Opeens hoorden ze in de verte een vreemd geluid: „Woef, woef, woef!" „Wat zou dat zijn", zei Rafeloor. „Zou dat nu soms een hond zijn, waarvan va der ons verteld heeft?" „Dat zou kunnen" zei Simon, „hoor, het komt dichterbij." „Woef, woef, woef", klonk het weer. „Kom" zei Rafeloor, laten we gauw on der gindse braamstruik kruipen, dan kan hg ons misschien niet vinden." Zo gezegd, zo gedaan. Daar zaten de twee stoute konijntjes vlak bij elkaar. Hun hartjes, tikten toch wel erg angstig. „Woef, woef, woef", het geblaf kwam dichterbij, noch dichterbij. De konijntjes trilden van angst en opeens werden de braamstruiken wild uit elkaar gerukt en daar zagen Rafeloor en Simon Snor een grote kop, met twee gloeiende ogen er in. En een grote bek met scherpe witte tan den. Een lange rode tong hing er uit. O ja, dat was vast een hond. Hu, wat een griezel. De twee kleine konijntjes renden uit hun schuilplaats met grote sprongen. Hup, hup, daar ging het tegen een duintop op. De grote bek van de hond was vlak achter hen. O, o, wat liepen ze. „Hap" deed de hond ineens en Rafeloor voelde een brandende pijn in de punt van zijn staartje. Daar had de hond in gebe ten! Maar toen ineensLinda, Linda", werd er geroepen. En nog eens: „Linda!" De hond stond stil en rende toen de andere kant op, maar Rafeloor en Simon Snor liepen nog een hele tijd door van pure angst en toen ze eindelijk stil ston den beefden ze als populierblaadjes. „Foei, foei,wat een avontuur", hijgde Rafeloor. „Ik ga naar huis", zei Simon, ik heb er genoeg van, au wat doet m'n staartje zeer". „Ja, ik ga ook naar huis",zei Rafeloor, „we moeten die kant op". „Nietes" zei z'n broertje, „we moeten die kant op, dóér zijn we vandaan gekomen. „Ik ga deze kant op",zei Rafeloor, ga jij die kant maar op, dan verdwaal je lekker". „Jij verdwaalt lekker", snauwde Simon en meteen wipte hij weg. Rafeloor ging in tegenovergestelde richting. Toen hij een eindje gelopen had, ontdekte hij ineens een plekje waar lekker mals gras groeide. Hé, daar zou hij eens een beetje van gaan eten, hij had honger gekregen van die RECHT EN KROM Zij is twee en vijftig jaar, naaister van beroep en voor het hekje ontboden op be schuldiging van diefstal van warenhuis artikelen, in de maand november ge pleegd. Keurig, niet overdadig of opzich tig gekleed, ogenschijnlijk een in alle op zichten „ordentelijke" vrouw. Haar straf blad verstoort die illusie. Toen zij 26 was. werd zij veroordeeld wegens diefstal. Ook toen zij 33 en 38 en 41 was. Daarna had zij negen jaar geen contact met politie en justitie, totdat zij in 1951 tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf werd veroordeeld. Nog is de proeftijd van drie jaar niet om, of zij heeft zich voor de zesde maal te verantwoorden. Wordt zij nu gevonnist, dan is de kans groot, dat tevens de voorwaardelijke straf van 1951 in onvoorwaardelijke wordt omge zet. Al haar diefstallen pleegde zij in wa renhuizen, wekkers van wensdromen voor de standvastigen, oorden des ver- derfs voor allen die zwak in de schoenen staan. Het was gegaan zoals het alle vorige keren was gegaan. Een verkoopster had argwaan tegen het rondscharrelende vrouwtje opgevat, haar ongemerkt in het oog gehouden en even later gezien, hoe de onvoordelige cliënte iets uit een toon bankvak griste en in haar tas moffelde. Een seintje aan de zaalchef en bij het verlaten van het gebouw werd de naai ster staande gehouden. Een seintje naar de recherche en de diefstallenstatisti- cus zette het zoveelste streepje in zijn dichtbeschreven boekhouding. „Wat moet dat toch met u vraagt de Politierechter met enige wanhoop in zijn stem. „De deskundigen noemen u een ver minderd toerekenbare kleptomane. Ver minderd toerekenbaar, dus niet geheel ontoerekenbaar. Financieel hebt u deze diefstallen niet nodig, waarom pleegt u ze dan We hebben toch heus wel geduld met u gehad: zelfs uw vijfde vonnis was nog voorwaardelijk!" Het woord is aan de Officier. Ook hij is wat verlegen met dit geval, maar zijn eis luidt niettemin twee maanden celstraf De verdediging van de naaister wordt gevoerd door een advocate. En goéd ge voerd. Zij spreekt kort, maar krachtig. Zij vindt de juiste toon en het juiste woord. Een exempel voor vele jonge man nelijke collegae, die met hun stuntelige zelfoverschatting hun cliënten soms meer kwaad dan goed doen. Rechter en Offi cier luisteren met volle interesse. „Toen ik haar na de diefstal voor het eerst bezocht, trof ik een ontdaan hoopje mens. Zij begreep niet, hoe zij tot haar daad was gekomen. Deze vrouw, die in haar jeugd door haar ouders uit stelen en bedelen werd gestuurd, heeft zich uit verderfelijke jeugdmtlieu tot vakbekwa me naaister opgewerkt. Zij vecht tegen har neigingen, die zeer sterk zijn: zg heeft vroeger collecties van weggenomen spiegeltjes en weggenomen deurmatjes gehad. De laatste twaalf jaar heeft zij die strgd tegen de verleiding bijna steeds ge wonnen, maar twee keer werden zij haar te machtig. Zij is al jaren werkzaam op een confectie-atelier, waar zij goed vol doet en waar zij nooit iets heeft ont vreemd. Het is eigenlijk alleen in waren huizen, waar de artikelen onder ieders bereik te kijk en te koop staan, dat een soms onbedwingbare lust tot wegnemen haar bevangt. Is voor haar niet een bij zondere bepaling mogelijk, die haar het bezoeken van warenhuizen verbiedt?" De Politierechter is geen Leger des Heilssoldaat, geen sociaal werker, geen reclasseringsambtenaar. Hij is rechte'r, handhaver van het Recht, dat vaak ter bescherming van de gemeenschap de en keling kwetst en knauwt. Zijn vonnis luidt: „Ik halveer de eis van de Officier. Behalve één maand gevangenisstraf leg ik u twee maanden voorwaardelijk op". De vrouw verlaat de zaal. Wat moet zij straks tegen haar hospita zeggen? En wilde ren. Maar och, hij had nog maar een paar hapjes gegeten, toen hij ineens voelde hoe er iets heel stijf om zijn ach terpootje knelde. Hij rukte en trok, maar het nare ding ging hoe langer hoe vaster om z'n pootje zitten. Rafeloor begreep het al: hij was in zo'n strik geraakt, waar vader hen zo voor gewaarschuwd had. Och, och, waren ze toch maar nooit aan die wegloperij begonnen, wat een narigheid hadden ze al beleefd. Ja en het was zijn eigen schuld. Hij had Simon overgehaald om mee te gaan. En de zus jes hadden nog zo gevraagd of ze thuis wilden blijven. Dikke tranen van verdriet en pijn biggelden langs Rafeloors ko- nijnensuitje. maar het hielp niet, daar mede ging die akelige draad niet van z'n pootje af. En wat was hij toch moe. Tenslotte ging hij maar op z'n buik in het gras liggen. Hij dacht dat hij z'n vader en moeder, Simon en de zusjes wel nooit weer zien zou. (Wordt vervolgd) van het gemeentebestuur van Rhenen AANGIFTE HONDENBELASTING 1957 Dit jaar zal, evenals vorig jaar, geen huis aan huis opname van honden plaats vinden. In de plaats hiervan komt een intensieve controle in de loop van het belastingjaar. Houders van honden zijn verplicht aan gifte te doen ten gemeentehuize, afdeling financiën, vóór 27 april a.s. Indien aan deze verplichting niet wordt voldaan zullen de aanslagen worden ver dubbeld. De aangifte kan geschieden: mondeling, schriftelijk of telefonisch (telefoonnum mer 541). Indien geen wijziging is gekomen in het aantal en de klassificatie der honden, be hoeft geen aangifte te worden gedaan. In dat geval wordt een aanslag opgelegd, gelijk aan die van het voorgaande jaar. Ook voor honden die in de loop van het belastingjaar worden verkregen moet aangifte plaats hebben. Rhenen, 25 maart 1957 Burgemeester en wethouders van Rhenen, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d. WILLIK 95 ct per advertentie J Lm. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Gemeente Rhenen De burgemeester van Rhenen brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat iedere houder van een stier van acht maanden of ouder verplicht is binnen een maand, nadat de stier acht maanden is geworden, of, indien de stier reeds acht maanden oud was, toen hij in zijn bezit kwam binnen een maand na dit laatste tijdstip aangifte te doen ter se cretarie. Voorts is het aan de stierhouder en aan de houder van een vrouwelijk rund ver boden andere dan goedgekeurde stieren tot dekking te bezigen. Dit verbod geldt niet, indien: a. de stier en het vrouwelijk rund aan dezelfde eigenaar toebehoren; b. de stier definitief is ingeschreven in een door de commissie ter bevordering van de rundveefokkerij in de provincie Utrecht erkend rundveestamboek of wel een onderhoudsbijdrage of een getuig schrift als bedoeld in artikel 12, onder 2 of 3, van het reglement aangaande de ondersteuning van rijkswege van de rundveefokkerij heeft verworven. Rhenen, 19 maart 1957 De burgemeester voornoemd. L. BOSCH VAN ROSENTHAL KAAS REDDE TEXTIELARBEIDERS De Allgau in Beieren, nu ook voor toeristen een geliefkoosd oord, was om streeks 1800 een zeer belangrijk centrum van de linnen-industrie. Op de markt te Immenstadt kon men steeds 30.000 stuks linnen aantreffen. Duizenden thuiswer kers brachten hun produkt op de markt. Reeds dertig jaar later voelde men, dat de katoen-industrie in opkomst was, weermede direct het tijdperk der in dustrialisatie werd ingeluid. Zwaar druk te de last op de met werkloosheid be dreigden. Zij werden echter door twee deskundigen uit de zuivelindustrie ge holpen. De kaasmakerij in de Allgau is in onze tijd zelfs een export-industrie geworden. In 1956 hebben wij deze kaas- produkten zelfs op grote schaal op de Nederlandse markt kunnen aantreffen. IN PLAATS VAN STANDBEELD Wijlen Bert Brecht is zeker een be trouwbare zegsman voor de volgende ge beurtenis: Toen er in de kleine plaats Kujan-Bulak in Toerkestan sprake van was, ter ere van Lenin een standbeeld op te richten, leidde de praktische zin der inwoners ertoe, voor het bij elkaar ge komen geld petroleum te kopen, om daarmede de malaria te bestrijden. Ter herinnering werd een steen ge plaatst met de vermelding, dat een en ander ter ere van Lenin was geschied. SCHRIJVERS EN UILENSPIEGEL De Tijl Uilenspiegel van Westfalen was een zekere Frans Essink. Twee schrij vers. Frans Giese en Herman Landois, beide eveneens uit Westfalen afkomstig, maakten van deze zonderlinge man ge bruik in hun literair oeuvre. WAARSCHUWING BRANDGEVAAR De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat het verboden is zich in bossen en op heidegronden of binnen een afstand daarvan van minder dan 100 meter met open vuur of enige open vlam te bevinden, een vuur aan te maken, te voeden, te onderhouden of on bewaakt te laten zonder schriftelijke toe stemming van burgemeester en wethou ders. Het is voorts verboden in bossen of op heidegronden brandende of smeulende voorwerpen te latten vallen, weg te wer pen of daarmee onvoorzichtig om te gaan. Het is gedurende het tijdvak van 16 maart tot en met 15 oktober verboden zich met een brandrende sigaar, sigaret, pijp of met enig ander brandend voor werp in bossen of op heidegronden te bevinden. Overtreding wordt volgens de veror dening betreffende het voorkomen, be perken en bestrijden van bos- en heide brand van 26 juni 1956 nr. 7 gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, ook indien door lichtzinnig op treden geen schade is veroorzaakt. Voor de toepassing van bovengenoemde verordening worden tot bossen en heide gronden medegerekend te behoren de openbare en niet-openbare wegen, welke deze terreinen doorkruisen en welke deze terreinen begrenzen. Rhenen, 15 maart 1957 De burgemeester voornoemd. L. BOSCH VAN ROSENTHAL AARDAPPELWRATZIEKTE De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat onder dagteke ning van 12 februari 1957 nr. L/PA 3042 door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een beschikking is uitgevaardigd, inzake de uitvoering van het besluit bestrijding aardappelwrat- ziekte (stbl. 1953 nr. 106). In artikel 1, eerste lid van deze be schikking zijn een aantal aardappelrassen aangewezen, waarvan de teelt in de ge bieden, omschreven op de in het tweede lid bedoelde lijst, is verboden ingevolge artikel 4, eerste lid van evengenoemd besluit. Als aardappelrassen, bedoeld in artikel 4, tweede lid onder a van het besluit be strijding aardappelwratziekte, waarvan de teelt is verboden in de in het tweede lid bedoelde gebieden, worden aangewe zen de rassen: Bintje (muizen). Eersteling, Rode eers teling, Eigenheimer (Borgers), Blauwe en Bonte eigenheimer, Ideaal, Industrie, Opperdoese ronde. Present, Rode star. Schoolmeester, Tuinparel (Excelsior, Franse Gelen, Koninkjes, Negen wenkers, Wilhelmientjes). De omschrijving van het gebied, waar in de teelt van bovengenoemde aardap pelrassen, ingaande 1 januari 1958, is verboden, luidt als volgt: Het gedeelte dat omsloten wordt door de provinciale grens, de Zuidelijke Meentsteeg, de Cuneraweg, de Kcrkewijk en de grens met de gemeente Veenendaal. De aandacht wordt voorts gevestigd op artikel 4 van het besluit bestrijding aard appelwratziekte, luidende als volgt: 1. Het is verboden aardappelplanten van door onze minister aangewezen ras sen, alsmede andere door onze minister aangewezen soorten van planten te telen in de gebieden en op de terreinen, welke onze minister aanwijst. 2. Aangewezen kunnen worden: a. aardappelrassen, die vatbaar zijn voor de aardappelwratziekte; b. soorten van planten, die gevaar op leveren voor de verspreiding van de aardappelwratziekte; c. gebieden en terreinen, waarbinnen of waarop de aanwezigheid van de aard appelwratziekte is aangetoond of wordt vermoed; d. gebieden of terreinen, waarbinnen of waarop de land- of tuinbouw over wegend wordt uitgeoefend met het oog op de uitvoer. Bovendien worden belanghebbenden erop gewezen, dat krachtens de beschik king van 12 februari 1957 nr. L/PA 3035 de aardappelrassen Boskopers (Bosko- gels). Bravo, de Wet, Fransen, Kampioen, King Edward, Odenwalder Blaue, Paars- put (Blauwput), Paul Krüger, Roodoogjes, Ruige Witten, Thorbecke, Vroege Paarse (Blauwkruiper) Zeeuwse Blauwe en Zeeuwse Bonte zijn aangewezen als ras sen, welke voor de aardappelwratziekte vatbaar zijn en waarvan de teelt in het gehele land is verboden. Bepalingen, welke inzake de teelt van aardappelen op grond van het besluit be strijding aardappelmoeheid zijn uitge vaardigd, blijven onverminderd van kracht. Rhenen, 20 maart 1957. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. Welke avonturier heeft zin met mij deze zomer een fietstocht te maken naar Zwitserland of de Franse Rivièra. Br. aan agentschap „De Vallei", te Achterberg. Te huur gem. zitslaapkamer met volledig pension. Aca cialaan 21, Veenendaal. Te koop schrijfbureau, rook- stoel, kloostertafel en drie- zits-bank. Tevens origineel schilderstuk, antieke thee tafel 80/60. Kl. Katerstraat 59, Veenendaal. Te koop fiat 500, 1949, in pr. staat. Te zien zaterdag a.s. J. Diepeveen, Nieuwew. 276, Veenendaal. Te koop accordeon, 12 bas sen, z.g.a.n. Patrimoniuml. 124, Veenendaal. Verse vaars te koop. Tevens twee geitzeugen, 10 dagen uitgeteld. J. Henken, Spoor- laan 48, Veenendaal. Woningruil: Aangeb. win kel woonhuis Centrum. Ge negen te ruilen voor woning of bovenwoning. Br. onder nr. 3280 aan het bur. van dit blad. Piano te koop of te huur aangeb. Instrument v. klas se. Br. onder nr. 3281 aan het bur. van dit blad. Let op. Er komt deze week van ons een circulaire. Lees die en pas het toe. Vebotex, tel. 2730, Veenendaal. 7 zware biggen te koop. Dijkstraat 97, Veenendaal Te koop bromfiets, Kaptein Mobylette, als nieuw 200,-, 1 damessportfiets m. olie- badkast 110,-, een dames fiets, gemoffeld en ver chroomd 85,Een dames fiets 55,Een jongens fiets, gemoffeld 75,-. Nieu- weweg 221, Veenendaal, tel. 2358. Te koop een toom beste biggen. Bij Engelage, Bene deneind 26, Veenendaal. Te koop prachtige gelten bij M. van Brink, Boveneindse- straat 7, Kesteren. Te koop 13 zware biggen. M. Diepeveen, Onderweg 3, Ederveen. Eenvoudig naaiwerk gevr. ook genegen voor fabriek of winkel. Br. onder nr. 3282 aan het bur. van dit blad. 100 leesboeken te koop. Ook bij gedeelten. Middenprijs 2,Geen detective. J. v. Noort, Overberg. Uw geld terug of een twee de radio cadeau! Ook u hebt deze kans als u nu naar Radio Ballegoyen stapt en hier een Philips Radio koopt. Molenstraat 16, Rhe nen. Te koop aangeb. een nog goed lopende èolex 65, Cederlaan 2, Veenendaal. Wegens omstandigheden van particulier te koop Vaux- hall 1950. In zeer goede st. Loopt voordelig. Valleistr. 42, Veenendaal. Te koop aangeb. wegens plaatsgebrek 2 grote clubs. Rembrandtlaan 21 I, Veenen daal. Te koop aangeb. een flink winkelpand met 2 woonhui zen. A. B. van Doorn, Visr handel. Hoek Mulderslaan- Pr. Bernhardlaan, V'daal. Te koop liguster en rozen (klim en struik). Spotgoed koop. Parallelweg 70, Vee nendaal. Let op. Er komt deze week van ons een circulaire. Lees die en pas het toe. Vebotex, tel. 2730, Veenendaal. Uw muren witter dan wit en zonder strepen met won- derwit. Verkrijgb. bij drog. „De Helm", Dr. SI. de Bruïneplein 25, tel. 2390. Te koop prachtige Philips radio. Niet van nieuw te onderscheiden 125,Mr. Heemskerkstraat 20, Vee nendaal. Woningruil. Te koop aange boden een hoekhuis, prima in de verf. Ook ruilen voor nieuwbouw. Br. onder nr. 3285 aan het bur. van dit bl. Gevraagd net dagmeisje v. spoedige indiensttreding. Mevr. J. Drost, Julianastr. 65, Veenendaal. Te koop prima oude var- kensmest. Brinkersteeg 9, Veenendaal. Woningruil. Aangeb. te Rhe nen, benedenstad, huis bev. 2 kamers, 3 sl.-kam. douche cel, sousterrain. Gevr. wo ning te Rhenen, bev. 4 sl.- kamers, of 3 grote. Br. letter M., boekh. C. Waiboer, Rhe nen. Weggelopen Schotse colley, (hond), geheel wit en bruine oren. Wie geeft mij daar in lichtingen over. H. Pater, Taets van Amerongenstraat 54, Renswoude. Te koop 120 hennen. H. x R., 8 w. oud. Achterkerkstraat 43, Veenendaal. Steeds vers afval voor hon den en katten a 50 ct. per kg. Van Rhee's slagerij, Val leistraat 21, Veenendaal. Te koop Opel Blitz, nieuwe en oude Front. Open en ge sloten laadbakken van 1500,— tot ƒ4250,—. W. C. Kool, tel. 226 (K 8377), Eist (U.). Een beige colbert verloren op donderdag 21 maart j.l. Inlichtingen gaarne aan Pr. Bernhardlaan 68, V'daal. Te koop gevr. een schrijf bureau. Br. onder nr. 3283 aan het bur. van dit blad. Te koop C.Z., 150 cc, bj. '52, in prima staat, desk onder zoek toegestaan. Ook gene gen te ruilen voor lichtere. Te bevr. J. W. Luimes „De Ossenberg" Overberg. Te koop aangeb. wegens plaatsgebrek een in prima staat verkerende ijskast. Pr. 350,Te bevr. Cunera weg 419, Rhenen. Woningruil. Ederveen-Vee- nendaal. Aangeb. in Eder veen mooie woning, best. uit woonkamer, keuken, bijkeu ken, 3 sl.kamers, hall, kel der met voor- en achtertuin. Gevraagd soortgelijke wo ning in Veenendaal. Br. on der nr. 3284 aan het bureau van dit blad. Woningruil. Amsterdam- Veenendaal. Woning 4 ka mers, keuken, zolder Am sterdam-Oost, voor 4-kamer- woning in Veenendaal of di recte omgeving. Brieven aan C. F. Bosboom, Kastanjel. 9, Veenendaal. Werkster gevraagd voor 2 dagen per week of 4 halve dagen. Mevr. H. G. van Schuppen „Zuiderhorst", Kerkewijk 138, Veenendaal. Te koop 2 tomen beste biggen en ruim 200 jonge hennen bij J. C. Herikhui- zen, Renswoudseweg 13a, 't Dijkje, Ederveen. Gevraagd werkster voor halve dagen. Geen buiten werk. Banketbakker Dijk stra, Hoofdstr. 21, Veenend. Te koop prima herdershond. Utr.str.w. 144, Rhenen. Te koop 5 biggen. J. Herik- huizen, Renswoudseweg 15, 't Dijkje, Ederveen. Te koop goed onderh. half Engelse tweelingwagen. Pr. Bernhardstr. 43, Rhenen. Werkster gevr. voor 2 halve dagen (nader overeen te ko men) p. week. Grebbeweg 63, Rhenen. Te koop kleine auto, zuinig in gebr. 1 op 17. Dyna Pan- hard. Duistereweg 4, Rhe nen. Woningruil. Goed huis met tuin in Zuid voor nieuw bouw huis, onverschillig waar in Veenendaal. Brie ven onder nr. 3300 aan het bur. van dit blad. Te koop 300 jonge hen nen, 7 weken oud. R.I.R. x Parm. Bij H. C. van Eek. Dijkstr. 169a, Veenendaal. Verhuur van tenten en luchtbedden. Bespreek tij dig. Leder- en sportmaga- zijn „Albers", Hoofdstr. 15. Veenendaal. Erkend bonds- tentenverhuurder ANWB. Voor een pijp naar Van Walsem, Sigarenmagazijn, Achterkerkstraat 26, Vee nendaal. Te koop een z.g.a.n. haard. J. Overeem, Taets v. Ame- rongenweg 43, Renswoude. Te koop een goed huisorgel eiken kast. Dijkstraat 179, Veenendaal. Weer ontvangen: Vasana naadloze net-nylons 2,95. Ant. Achterberg, Slot. de Bruïneplein, Veenendaal. Wist u dat wij leuke over hemdblouses hebben? Van af 2,95. Ant Achterberg, Slot. de Bruïneplein, Vee nendaal. Gevraagd meisje voor hulp in de huishouding en even tueel winkel, van 8-2 uur. Postagentschap Van Wal sem, Slot. de Bruïneplein, Veenendaal. t.m. tien woorden Voor verhuur van stoelen, dissen, glas- en aardewerk, naar J. Kool, Holleweg D 120, Tel. 2463. Alles prima materiaal en gratis thuis bezorgd. Voor verhuur van stoelen, dissen en serviesgoed naar Dirk van Asselt, Dennenlaan 38, tel. 3015 en G. Gerritsen, Julianastr. 81 Tel. 2691. Alles gratis thuisbezorgd. Te koop accordeons, nieuwe en tweede handse. Tweede Achterkerkstr. 4, Veenend. Geld. Ie hypotheken a 4>/i J. H. Loois, Prunuslaan 18, Rhenen. Assurantiën, hypo theken, financieringen. Pas als U Durablé plastic zolen kent, weet U wat voor delig lopen is. Voor dames, heren en kinderen. R. Val kenburg Zn., Gortstr. 38, Emmalaan 39, Geld. Veenen daal. Machinale stoppage, 10 maal goedkoper dan handstoppa- ge. „Tempo", Zandstraat 84, Veenendaal. Moeilijkheden met was dro gen? Wij verhuren wasdro gers (Centrifuge) per uur en per halve dag. Strijk-droog. N. van Ek, Pr. Bernhardlaan 1, tel. 2533, Veenendaal. Als uw schoenen konden spreken, zouden ze om de reparatie van Blankesteijn smeken. Tevens eerste Vee- nendaalse vergrootinrichting onder volle garantie. Eerste klas machinaal schoenrepa ratiebedrijf. D. Blankesteijn Zonen, Helling 14, Vee nendaal. Liever een vast boord op uw overhemd met los boord? „Tempo", Zandstraat 84. Veenendaal. Hoortoestellen, Philips Au- dium, Batterijen, Melis Op tiek. Hoofdstraat 51, Telef. 3184, Veenendaal. Wij maken golfsnede in uw oude tafelmessen a 0,25 per stuk. Grotere messen naar verhouding duurder. Binnen 24 uur klaar. Fr. Diepeveen, Hoofdstraat 29, Veenendaal. Dames! Een mooie nieuwe hoed? Kom dan naar Bou- man toe. U vindt bij ons aparte modellen. Ook voor verander- of vervormwerk is dit uw adres. Bouman, Emmalaan 27, Veenendaal. Gediplomeerd modiste. Aangeb. goed onderh. witte Engelse kinderwagen, 45,-. Groenelaan 6. Met welk textielreparatie- probleem u ook zit, „Tempo" Zandstraat 84. Veenendaal. Voor zeer lage prijs gaan wij opruimen: Hardboard, v. 61 x 122. 91 x 122, 122 x 122, 153 x 122, 37 x 213, Vebotex, Kerkewijk 37, Veenendaal. Behang! Heeft u ons stalen- boek 1957 al eens ingezien? Het geeft u een ruime keuze in moderne dessins. Drogis terij „De Helm", Dr. Sl. de Bruïneplein 25, tel. 2390. Voor babies, kleuters en a.s. moeders bevat ruwe natuur- honing de benodigde op- bouw- en beschermingsstof fen (vitaminen, mineralen, enzymen), onontbeerlijk voor gezonde groei. Aanbevolen soorten: koolzaadhoning 1,70, bloemen- en klaver- honing 1.90, voor a.s. moe ders ook bloesemhoning 1,65, boekweithoning 1,75 en heidehoning 2,45. Maar, neem de beste, zo van Bij enstand „De Koershof". Al leenverkoop M. P. Dees, Nieuweweg 168, Veenend. Wasmachinefabriek heeft enige lichtbeschadigde was machines, gloednieuwe met garantie 125,en 145, Ook centrifuges en stofzui gers. Directe service. Vraagt demonstratie Postbus 24. Zwijndrecht. Alle voorkomende textiel- reparaties „Tempo", Zand straat 84. Veenendaal. Overhemdreparaties, nieuw boord, manchetten enz. „Tempo", Zandstr. 84, Vee nendaal. Overhemd te klein. Weer bruikbaar m. een nieuw passend boord. „Tempo", Zandstr. 84, Veenendaal. Overhemdreparaties voor panden, schouderpand, mou wen versleten. „Tempo", Zandstraat 84. Veenendaal. 1 M.A.N. 45 p.k. Demonstratietrekker. 1 M.A.N. 40 p.k. met voorlader 1 CETOR 22 p.k., zo goed als nieuw. 1 FABRIEKS ALGAIER 12-14 p.k. 1 MASSEY HARRIS 20 p.k. 1 FORD DIABORN 1 FERGUSON DIABORN 1 FERGUSON petr., gerevideerd 1 HANOMAG R 12 diesel 1 FERGUSON met Perkens diesel Onder garantie en eventueel met gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Key Dealer Ferguson EDERVEEN - TELEFOON K 387-256

De Vallei | 1957 | | pagina 4